John Galliano aneb Bohové módního Olympu jsou závislí na nás, ne my na nich…

05. 04. 2011 | 10:38
Přečteno 5067 krát
Výrok Johna Galliana naprosto odsuzuji. Opilost nepokládám za polehčující okolnost. Naopak, v opilosti lidé mluví pravdu, nemají zábrany. V jeho pokročilém věku nemůže jít ani o nějaký naivní výkřik. V době, kdy světem hýbou rasové nepokoje a kdy je tu stále dost těch, kteří mají své mrtvé z koncentračních táborů, nebo jimi prošli sami, je to výrok velmi odporný. Sám Galliano si neuvědomuje, že by šel v době Hitlera do vězení jako jeden z prvních.

Nástup Johna Galliana do návrhářského světa se podobal pádu křišťálového lustru doprostřed tanečního sálu. Bylo to na počátku devadesátých let, kdy se očekávalo, že móda bude stát na střízlivých nohou. On však přišel s něčím docela novým. Jeho okřídlená fantazie neznala mezí. Bylo to ovšem jen krátce poté, co se móda dostala mezi umění, kdy se přestalo rozlišovat mezi skutečným uměním a kýčem. Pojem kult a kultura splynuly. Díky ochotným sdělovacím prostředkům probíhala urychlená sexualizace kultury. Móda se stala náboženstvím a návrháři bohy skotačícími na některém z Olympů, například v ulici Saint Honoré. Mladé dívky přestávaly číst kvalitnější literaturu a začaly pouze listovat v módních časopisech, kde číst ani nepotřebovaly umět, stačilo dívat se na obrázky a občas si přeslabikovat mnohdy slaboduchý popisek.

Svět módy je především byznys. To krásné, ona podmanivá hra s odhalováním a zahalováním se často vytrácí. Nebo to taky může být jinak: Galliano se možná domníval, že svět je jeviště a zákazníci jsou herci v jeho režii. Někdy to tak vypadalo. Neronovo nekonečné představení teď sice náhle skončilo, ale stejně by je konec neminul. S nostalgií jsem sledovala jeho pánskou přehlídku, v níž připomněl legendárního tanečníka Rudolfa Nurejeva, onu prodlouženou ruku Ballet Russe, tanečníka, který inspiroval i Micka Jaggera, módního kormidelníka Rolling Stones. Recese, která následovala po září 2008 přece jen společnost, jak se zdá, změnila. Nenakupuje se do zásoby, movití více šetří, více se hledí na kvalitu života. Značky, které vykazují zisk, jsou ty, které expandovaly na nové trhy, zachraňují je zákazníci ze zemí, kterým se dohromady říká BRIC (Brazilie, Rusko, Indie, Čína). Je cítit návrat k tradici, obdiv k lokálním výrobkům. Heslo „méně je více“ odstartovalo periodu módního purismu, která se již v historii opakuje (1945, 1965, 1985 a nyní po roce 2008). John Galliano, muž s velkým talentem, který tak úspěšně vykrádal kulturní skříně minulosti a nakradené zboží opatřoval svou neodolatelnou pečetí, je pochopitelně nahraditelný. Ve světě módy je mnoho těch, kteří mají talent, ale nemohou jej kvůli nedostatečnému finančnímu zázemí rozvinout.

John Galliano se kdysi vyjádřil, jak obdivuje Paula Poireta, módního tvůrce počátku dvacátého století. To byl opravdu statečný muž. Po vypuknutí první světové války odešel dobrovolně na frontu – v uniformě, kterou sám navrhl pro francouzské vojáky. Opustil prosperující salon, neboť jeho morální kvalita mu velela jít bránit vlast. Takto si počínala i slavná návrhářka Elsa Schiaparelli. Opustila Hitlerem okupovanou Paříž a pracovala pro Červený kříž. Po válce, když se vrátila do svého pařížského bytu, ve kterém bydleli Němci a našla tam vizitky řady svých známých, kteří tehdy kolaborovali, okamžitě s nimi přerušila styky. Naopak Chanelová byla po válce nucena odejít kvůli kolaboraci do emigrace. Od vězení ji zachránilo jen to, že se za ni přimluvil Churchil.
Svět módy může tolerovat výstřelky, dnes vlastně již téměř není čím šokovat, ale rasistické výroky, které ze svých úst vypustil Galliano, jsou něčím úplně jiným. Jsou velkým nebezpečím pro nás pro všechny a vypovídají o absenci soudnosti i o absenci citu a lidství. Ale bohové módního Olympu jsou závislí na nás, kteří jejich výtvory kupujeme, ne my na nich…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

ne každý možná ví, kdo je John Galliano. Máte-li zájem, najdete podrobnosti o tom, co přimělo autorku napsat tento text, zde http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=692652 a zde http://aktualne.centrum.cz/zahranici/fotogalerie/2011/03/04/sbohem-galliano-posledni-prehlidka-u-diora/

Libor Stejskal
05. 04. 2011 | 10:43

TomášL napsal(a):

Dobrý den autorko!

Galliano jsi otevře vlastní obchod/řetězec oblečení a lidi budou u něj nakupovat, neb přec jeho jméno je značkou nejvyšší kvality v oboru, a s daným stavem nezmůže nikdo nic, ani moulové bez talentu s ústy plnými korektnosti, jakým jste i Vy.

S pozdravem
Tomáš
05. 04. 2011 | 11:02

stejskal napsal(a):

Hmmmm, moulové bez talentu... Jako třeba tací, kteří napíší takovouto knihu http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jana-machalova.php?itemid=11268

Hlavně urazit, to je to, oč tu běží. A nic na tom nemění fakt, že John Galliano je opravdovou špičkou v oboru, o čemž autorka přesně píše.

Libor Stejskal
05. 04. 2011 | 11:27

Gustáv Kočí napsal(a):

Nechápu v čem spočívá talent té uhastrošené kreatury, co má místo mozku beztak jenom bílý prášek. Měří se to podle objemu peněz, které jsou za ty večerníčkové modely ochotni utratit snobové celého světa?
Beztak si většina z nich myslí to co on řekl. FUJ!
PS: Tedy já bych ho ani do autobusu nevzal!
05. 04. 2011 | 11:40

Vlkodav napsal(a):

Jana Machálková

Pěkný blog, jen moc nevím, jak měl vyznít. Z mého pohledu to s Gallianem dopadlo jak mělo, celý svět ho odsoudil, z práce ho vyhodili. Rasizmus nebyl tolerován a to je správně.
Nemůžeme si myslet, že rasizmus odstraníme. Dokud budou rasy, tak někteří lidé budou rasisty. S tím nic neuděláme.
05. 04. 2011 | 11:41

petřík napsal(a):

dodneška jsem nevěděl, co to je galliano... nechápu, jak jsem s tím vůbec mohl žít, tolik promarněných let... asi si to hodím přes nejbližší větev.
05. 04. 2011 | 11:46

olga napsal(a):

Nepochopila jsem oč vlastně jde. Odkaz se mi číst nechce. Zdravím
05. 04. 2011 | 11:46

stejskal napsal(a):

Pane Vlkodave,

myslím (tedy jak znám autorku), že jde o něco jako povzdech. Škoda, že člověk s tak ohromným talentem a schopnostmi ho využívat, se chová takto hloupě. Jana Máchalová je historička módy, takže to prožívá silněji než většina z nás (není divu, něco jako třeba když Váš oblíbený hudebník či spisovatel udělá nějakou hroznou botu. A Vy pořád máte moc rád jeho dílo, samozřejmě. Jen Vás ta jeho bota mrzí. Hodně).

Libor Stejskal
05. 04. 2011 | 11:47

Faust napsal(a):

No ano: kritický blog a hned pod ním reklama...
John Galliano
Značkové Pánske Oblečení a Prádlo Luxusní Dárek. Buďte jedineční.
www.xxl-europe.com/cz
To by ani můj velmi rozežraný pejsek nežral.
Jo ano, jsme v Česku.
05. 04. 2011 | 11:49

Mud.. napsal(a):

Historičko módy.
V sedmdesátých a osmdesátých létech když disidenti chtěli komunisty co nejvíce pošpinit, pomlouvali je, špinili apod. (nebyl jsem komunista). Při tom se jim až tak neubližovalo. Max. museli pracovat jako jiní fyzicky pracující. Lidi šli následně jako ovečky cinkat. Nyní je jiné období, kdy tzn. kulkurní fronta, módní fronta a jiné fronty (třeba Stejskalova fronta), špiní všechny kdo reálně popisuje ty, kteří byli za socialismu termínováni jako příživníci! Tento běs verbálně usmrcuje, i když se obviněný ničeho nedopustil. Vy si neuvědomujete, že tím vytváříte skryté hnutí nenávidějící vás? Jedno období jedna strana jako vy hanila tzn. tuneláře. Dnes to jsou to cnostní občané živící 60% živících ze státního!!! Kapacita z módní historie by než někoho pošpiní, měla vyslechnout obviněného a dát mu možnost obhajoby!
05. 04. 2011 | 11:52

Vlkodav napsal(a):

Pane Stejskale,

Aha, tak to dává smysl. Inu talent a osobnost jsou ostatně dvě rozdílné věci. Mnoho géniů hlavně z uměleckých kruhů byli jako lidé nepřijatelní a někdy i zločinci.
Holt Pánbůh někde přidal a někde vzal.
05. 04. 2011 | 11:52

Faust napsal(a):

No ano: kritický blog a hned pod ním reklama...
John Galliano
Značkové Pánske Oblečení a Prádlo Luxusní Dárek. Buďte jedineční.
www.xxl-europe.com/cz
To by ani můj velmi rozežraný pejsek nežral.
Jo ano, jsme v Česku.
05. 04. 2011 | 11:56

Občan napsal(a):

Já myslím, že prudérnost a móda nejdou dohromady. Módní návrháři byli vždy VELICE excentrické osoby (dokonce i pár osobností se mezi nimi najde) a jako správné čtvr- půl- i celébrity hojně užívají drogy a chlast. No, a pak se chovají způsobem tomu odpovídajícím. Všude.

Jejich chování je mi fuk, pokud tím řpíliš neobtěžují druhé. Jestli se dotyčný pán, o němž jsem v životě neslyšel ani slovo, někde ožral našrot a pak něco někde vykřikoval, tak to je jeho věc. Autorka se sice hezky rozčiluje, ale neobtěžovala se uvést CO tak pohoršlivého měl dotyčný dědouš vlastně vykřikovat. Ale z jejího plamenného projevu tuším, kam vítr (opět) vane. Ani se tomu starému pánovi nedivím - taky už se pomalu bojím otevřít konzervu...
05. 04. 2011 | 11:56

jams napsal(a):

Uniforma od Paula Poireta byla ta s červenými kalhotami a vrškem čepice? Na přehlídku moc pěkná, na frontu...
05. 04. 2011 | 11:58

Občan napsal(a):

Já to věděl :o)))))))))
To se dalo čekat, že to je TOHLE téma - stačil mi podtitulek odkazu.
Jojo, naplivejte na koho chcete, na Araby a muslimy to je žádoucí a pomalu už i povinné, na Rusy a Číňany jakbysmet, ale pozooor - pejzy jsou tabu. Co na tom, že se ve jménu své zločinné ideologie a svého zvrhlého náboženství dopouštějí zločinů plně srovnatelných s nacistickými. Mají svůj AIPAC, JDL, průmysl holocaustu a další mocenské aparáty a tudíž vládnou.
Já se dědoušovi vůbec nedivím, že mu to také leze krkem...
05. 04. 2011 | 12:04

voroshilov napsal(a):

Vzdyt temer vsichni modni navrhare jsou gayove,takle vypada jejich"moda" a jejich modelky spise nez vesak na pradlo uz dokonale chlapecky,vzpomente jak vypadali modelky z americkych plakatu 50.let-baby-doll nez hosanci nasadili kult anoreksii.
Jinak autorka samozrejme ma vic talantu nez nejaky Mel Gibson ktereho praniruji za par vet!
05. 04. 2011 | 12:09

voroshilov napsal(a):

Obcan:
Co si to dovolujes nekohektni vyhoky,to je hasismus!
05. 04. 2011 | 12:12

SansLogique napsal(a):

Nemám nejmenší tušení, kdo je nějakej Galliano a co kde pindal. A víte co, je mi to úplně maximálně ukradený.
Kdyby to závidelo jen na mně, tak všichni takovýhle chcípaj u plotu hlady, nebo by se museli živit nějak poctivě.
05. 04. 2011 | 12:19

juli napsal(a):

Tedy, taky nevím, kdo je Galliano, jedno však vím. Dnešní moda je ohavná, odporná, někdy nerozeznávám, co nakoupeno u Witnamců a co jako tzv. značkové zboží. To nejlepší se dá najít v second-handech, i když dnes se nalézá pěkné zboží čím dál tím hůře.
05. 04. 2011 | 12:20

TomášL napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale!

Vyhazovat někoho z něčeho pro -s prominutím- ožralecké kecy, to mi evokuje přesně -nejen- opačné doby kritizované autorkou. Víte, vlastně se nám dáma vyskytuje na opačném -tedy extrémním- chvostu, když plně souhlasí s "koncem" kariéry.

S pozdravem
Tomáš

PS: Nezdá se Vám absurdní, že každá doba má svojí ideologii, kterou si toliko chrání a neváhá zakročit proti oponentovi, byť tento "oponent" je -i když významný, tak- v dané chvíli ožralý člověk?

PS: Jinak nepochybuji že je autorka k populaci talentovaná, avšak si mohla odpustit k bývalému králi módy "rozhořčený" kopanec. Toliko můj pohled.

PS:
05. 04. 2011 | 12:23

Elena napsal(a):

milá Olga,
autorka poukazuje na spravanie sa špičkového navrhara , ktorý sa jedného dňa v jednéj reštyke ožral ( možno zhulil) a vynadal návštevnikom za susedským stôlom do židov, veľmi ošklivo uražal a vyhrožoval im , preto že sa bavili vo svojom kurhu v tej reštyke a jeho vyrušovali, vadilo mu to a začal robiť randal, davali to v spravach par krát, naozaj bol nepričetný, posielal do plynu a huba sa mu nezastavila, natočili ho na video a zavolali ochranku, ktorá ho s tej reštyky vyvedla von, myslim si že na začiatku ani nemali ponatie že ide o špičkového navrhara, preto že vyzeral ako bezdomovec , videla som to video
05. 04. 2011 | 12:33

voroshilov napsal(a):

Nejvice obdivuji modu 40.-50.let kdy muzi vypadali jako chlapy a ne zzenstile padavky a zeny spravnych tvaru jako damy a ne slapky z Perlovky,svemu stylu strizlivy sportovni oblek nikdy nezproneverim at uz Gulimulinano vymysli co chce,jedine mne mrzi ze chlapy zahodili takovou bajecnou vec jako klobouk...
05. 04. 2011 | 12:37

stejskal napsal(a):

Pane TomášiL, na tom něco je.

Nicméně já se nevyjadřoval k tomu, co John Galliano udělal či neudělal a co se mu za to stalo či nestalo. Ale k tomu, že autorka napsal svůj názor (se kterým mohu či nemusím souhlasit) a Vy jste jí za to počastoval výrazem "moula bez talentu". Tak jsem se to pokusil uvést na pravou míru (vysoce oceňuji talent, jaký má třeba John Galliani či Jana Máchalová. A nic to nevypovídá o tom, jak se mi líbí či nelíbí jeden každý jejich konkrétní názor či počin).

Hezký den.

Libor Stejskal
05. 04. 2011 | 12:53

Baba napsal(a):

Našinec rád módu, která hodně zakrývá a mírně odhaluje, ne naopak. Ekonomika českého snobismu končí někde u kvality materiálu.
05. 04. 2011 | 12:56

Občan napsal(a):

Talent?
Leda tak schopnost ohromit za jakoukoli cenu a čímkoli a pak se to snažit co nejdráž prodat. To je celé, nic víc v tom není. Vůbec už nejde o výtvarné vyjádření, o skutečné umění, o krásu, o lad barev a tvarů. Je to jen estráda a kšeft. Slavným "umělcem" je dnes nikoli POUZE ten, kdo doopravdy něco umí, ale kdokoli, kdo se dokáže lépe prodat.
Zajímavé je, že skutečné kapacity - jako je třeba Blanka Matragi - takhle excentrické nejsou a prodávat se nepotřebují.
05. 04. 2011 | 13:14

voroshilov napsal(a):

Obcan:
Lady Gaga jako nejopevovanejsi celebrita na svete(ve skutecnosti je to transvestit)je na zvraceni,to jsem mel radeji i tu hlupou blondy Breatny Spears,zajimave ze strany sledovat to O,tempora,o mores-jaka talentovana zrudicka jeste ovladne masy?
05. 04. 2011 | 13:25

Silvie napsal(a):

Zajímavé je, že nikdo z nezasvěcených přesně neví, co měl nebohý návrhář vlastně doslova pronést, ale všichni ho už pro jistotu odsoudili (údajně snad cosi o tom, že zbožňuje Hitlera ,a že by všichni kolem - rozuměj kolem baru -skončili v plynové komoře).
Moderní společnost je tak pokrytecká, až se mi chce zvracet.
Posílat někoho před soud za opilecké bláboly, byť možná pro někoho neúnosné, pokládám za přestřelené.
Proč mám pocit, že urážky např. ze strany protěžovaných etnik, nejsou brány tak vážně?!
Podobně se zachovali Němci, když předčasně vyhodili z banky Sarazina, aby pak za týden jeho slove veřejně zopakovala teflonová kancléřka.

Pokrytectví na druhou...
05. 04. 2011 | 13:31

voroshilov napsal(a):

Silvie:
Rekl pravdu ohledne vyvoleneho narodu,a to gojimove nesmeji,viz.malem ukrizovali Mela Gibsona!
05. 04. 2011 | 13:36

TomášL napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale!

Abych Vám trochu poodhalil svůj pohled na "moulu bez talentu".

Samotný "moula bez talentu" nemá určení množiny prvků. Moula bez talentu -jakož i já- je v této chvíli určení k extrémně talentovanému Gallianovi, nikoliv k populaci (článek byl o G., nikoliv o populaci). Být moulou bez talentu je tedy nic neříkající -avšak zcela jistě pro někoho evokující- pojmenování...

S pozdravem
Tomáš

PS: Nepřipadá Vám fotka autorky roztomile rozkošně moulovatá, když ani na fotce není schopná odtrhnout telefon od ucha? :)
05. 04. 2011 | 13:48

Silvie napsal(a):

voroshilov,

aby nedošlo k mýlce - nejsem žádný antisemita, ale silně mi vadí jakákoliv tabu a omezování svobody slova.
Proč by měly být stále hájeny před verbální !! (nikoliv fyzickou) agresí jen určité rasy a etnika? Proč může být bílá rasa kdykoliv a kýmkoliv beztrestně urážena?
Pro mne je nepochopitelné tahat takové věci k soudu. Urazí-li se někdo proto, že ho nějaký neomalenec nazve židem nebo negrem, mělo by se to řešit v běžném přestupkovém řízení. Úplně stejně, jako když sousedka nazve sousedku třeba pí...
Co se mne týká, nazve-li mne kdokoliv "bílou sviní", pomyslím si maximálně cosi o primitivovi, rozhodně nebudu kvůli takové hovadině podávat žalobu u soudu. Možná proto, že nemám mindrák...
05. 04. 2011 | 13:51

stejskal napsal(a):

Hezké sofisma, pane TomášiL, oceňuji ;-)

Ani moc nepřipadá ;-)

Mejte se. A ještě jednou hezký den.

Libor Stejskal
05. 04. 2011 | 13:58

voroshilov napsal(a):

Silvie:
Ja antisemita jsem a jsem na to hrdy!
Delaji to schvalne,z principu-zastrasit,zlomit jakykoliv odpor,aby za par desitek let vyrostla generace ktera ani nepipne kdyz ji vyvoleni povedou na porazku!
05. 04. 2011 | 13:59

olga napsal(a):

Elena
Elenka, moc děkuji za pěkné vysvětlení. Už je to jasné. Dík.

Člověka, který se takto chová si nevážím, ani kdyby to byl sám nevím kdo.
05. 04. 2011 | 14:06

Dáša napsal(a):

Mám pocit, že Dior bude litovat, že Galliana tak lehce zatratil.
I Galliano je JEN člověk.
05. 04. 2011 | 14:28

radko napsal(a):

galliano neni rasista, je to jenom neomaleny opily brit. to nemeni nic na tom, ze tentokrat to fakt prehnal. jinak ve svym oboru je to nepochybne genius...
05. 04. 2011 | 14:33

Carlos V. napsal(a):

Móda. Koncentrovaná špatnost celého světa.

Vytváří falešné potřeby, falešný užitek. Nutí lidi bet mozku nakupovat to, co nepotřebují, a vyhazovat použitelné.

Pro někoho jde o roztáčení kol ekonomiky. Stejně, jako každé plýtvání. Běda ekonomice, která je postavena na pilíři neefektivity.

Móda je produktem nejnižších lidských pudů. Závist, povýšenost, touha být v houfu či naopak "odlišit se". Hloupé vlastnosti táhnou hloupý obor.

Móda nezanikne. Tak, jako nezanikne lidská blbost.
05. 04. 2011 | 14:43

znalec napsal(a):

Souhlas s autorkou. Na druhé straně si to Dior musel rychle spočítat. O kolik a jakých zákazníků by přišel.
05. 04. 2011 | 14:58

zdenekb napsal(a):

silvie:

Ona ta verbální agresivita často těsně předchází fyzickou...
Názor se často stává návodem a výzvou.
Pokud potřebujete svobodu slova zrovna k tomu, abyste vyjádřila přesvědčení, že libovolná skupina lidí by měla být deportována, zplynována, a zlikvidována, pak vám vaše názory nezávidím.
05. 04. 2011 | 15:13

zdenekb napsal(a):

Carlos V.:

Ano... reklamy bulíkující ze všech stran různým nešťastníkům "v těchhle hadrech seš frajer, žádnej neštastník, seš svůj, nikdo ti nic nebude bulíkovat" mě také vždy spolehlivě dojmou...

Aneb "Odlišit se od stáda stádním nákupem výrobku X."
Ten protiklad je zajímavý.
05. 04. 2011 | 15:18

Alena Čechová napsal(a):

K tématu též zde:
http://www.ceskapozice.cz/magazin/moda-luxus/nacismus-jako-afrodiziakum-vysokeho-krejcovstvi
05. 04. 2011 | 15:36

Elena napsal(a):

celebrity maju sklon k manii velikosti, ak sa im nedostava dostatočné uznanie, ak nie sú vkuse v centre pozornosti a nikto si ich nevšimne tak samozrejme sú stoho chore, okrem toho ich mania veličia nedava im možnosť pochopiť, že obyčajný človek tiež može byť šťastný, veselý, usmievavý, bavi sa v spoločnosti , je uvolnený, predsa na to šli do tej krčmi posedieť spolu sa pobaviť, najesť a rozysť, len že narazili na zakomlexovanu ožratu "celebritu" , ktorá si na ných uľavila , ako si vspominam na to video : sedel tam vkute sam, tvarou ku stene, ožratý , nikto si ho nevšimal, vedľa babi sa bavili, smiali sa a proste si uživali stretnutie a posedenie v krčme.
Tak že obyčajna závisť sa ozvala u Gallianiho a pouražal , vynadal, výhrožoval, škoda že ho nezavreli, za verejnu propagaciu fašizmu
05. 04. 2011 | 16:42

Elena napsal(a):

ja byť v tej reštyke, tak by som ho vyprovokovala aby sa mu všetci vysmiali, celá reštyka by sa držala za brucho od smiechu,

šak sa pozrite na jeho fotky , na tého "krasavca" už prestante robiť celebrity z chudakov lebo to potom tak aj výzera
05. 04. 2011 | 17:14

Dáša napsal(a):

Elena
To by Sláva Zajcev nikdy neudělal.
A kde jste to video viděla?
05. 04. 2011 | 17:18

Elena napsal(a):

Dáša,
deň po udalosti v našých spravach na JOJ - ke , na Markize davali nahravku z incindentu v Parižskéj krčme
05. 04. 2011 | 17:29

Gerd napsal(a):

Paní Máchalová,
do dnešního blogu jsem vůbec neměl ponětí, že nějaký Galliano existuje! Nebýt objasnění p. Stejskala, vůbec bych netušil, o čem píšete a co Galliani prohlásil. S jeho výrokem se neztotožňuji, ale takový rasismus kolem sebe vidíme až příliš často. Takže uvedená akce je jen pokrytecké pozlátko na zviditelnění boje proti rasismu (i když si takový přístup ožralý módní návrhář zasloužil dávno).
Jeho odchodu želí možná jen módní svět, ale to je svět sám pro sebe, něco jako parlament. Semtam pronikne mezi prostý lid pár historek z natáčení, asi pro pobavení?
Vámi studovanou historii módy shrnu jednou větou:
Celá móda se pomalými krůčky propracovává do stavu prvobytně pospolné společnosti, kdy lidé chodili zcela nazí.

Pěkné odpoledne
05. 04. 2011 | 17:33

zdenekb napsal(a):

Gerd:

"Celá móda se pomalými krůčky propracovává do stavu prvobytně pospolné společnosti, kdy lidé chodili zcela nazí."

Občas na ulici potkávám spoluobčanky, díky nimž bych se na prvobytnou pospolnost vcelku těšil... ;o).

Hezký večer všem.
05. 04. 2011 | 17:38

nechápavý moula napsal(a):

slušná schíza tenhle blog.stačilo by začít jeho výrokem. spousta lidí neví, kdo to je.anebo něco zaslechlo ve zprávách, ale v našich zvláště veřejnoprávních vlezdoprdelně korektních médiích samozřejmě nikde nebylo řečeno, co řekl.jedině že to bylo antisemitské. zřejmě řekl: nemám rád židy, protože jsou to nafoukanci a do všeho kecaj! a to je opravdu antisemitismus.to je rasismus. to je zločin...oko za oko, zub za zub. ve všech židovských novinách by mělo vyjít, že to je žabožrout či co a je vyřešeno. jak se tohle může dostat do zpráv?! zřejmě díky stejskalům, protože jenom tady má pan cenzor více příspěvků než kterýkoliv čtenář...recaptcha: currently onanbl, no prosím nápověda, jak by měli označit gallianiho
05. 04. 2011 | 17:55

Petr Havelka napsal(a):

Paní Máchalová,

to máte těžké. Talent a pracovitý, jenže zřejmě přebujelé ego, které si nestaví hranice. V módě to není na škodu, v běžném společenském styku k nesnesení.

Ve více sofistikovaných oborech lidské činnosti, třeba věda, hudba je moc "kudrlinek" na škodu. V těchto oborech je síla v "učeném" vymezení tzv "oddělení zrna od plev". Vznikají tak velké objevy, nesmrtelná hudba.
05. 04. 2011 | 18:14

Martin Arden napsal(a):

Každý z nás, odborník i moula, by se měl postavit s tím co má, a se vší odvahou říci ne rasismu, nesnášenlivosti a nenávisti. Jsem rád za takový článek, i postoj. Děkuji!
05. 04. 2011 | 18:41

gaia napsal(a):

ale oni se Židé opravdu strojí dost nemoderně a fádně. Ty jejich široké klobouky a dlouhé tmavé kabáty a fousy jeden jako druhý,a pořád roky stejné, nedivím se, že módnímu návrháři leze na nervy takový nedostatek kreativity.
05. 04. 2011 | 19:28

Medikolog napsal(a):

Dámy a pánové,
vezměme věc obecněji. Znám srovnatelné případy z doby, kdy jsem byl o dost mladší. Jenom osoby byly jiné.

Ad Galliano:
bohatý člověk zašel do drahé restaurace pro sobě rovné. Ožral se tam jako disident a vyprovokovala ho hlučná bezohledná zábava party v sousedství. Co a o čem si povídali není zdokumentováno. Když parta nereagovala na jeho slušnější "žádost" o zklidnění, a on identifikoval podle jejich replik (jak jinak.. ti Židé asi nebyli černí) jejich příslušnost, prachsprostě jim vynadal (asi stejně jako v následném příkladu z roku 1969 z Čech).
Ta parta se s ním nešpinila, DALA ho vyhodit z hospody, UDALA HO policajtům A POKUSILA SE HO I PROFESNĚ ZNIČIT. Nechtěně mu udělala tak dobrou reklamu, že i já, který na módu celý život kašle a nezná ani krejčího ze sousedství ví, že Galliano je návrhářská špička.
Oficiální závěr: Galliano je lotr..(Sic)

V roce 1969 se v restauraci 3. cenové skupiny starší pán ožral jako disident
Vyrukoval obsahově naprosto jako Galliano (místo Židé použil židobolševici.. byl tam plyn i šibenice..) na partu slavící u vedlejšího stolu radostnou událost v rodině jednoho z nich. Hospoda byla narvaná.. pár štamgastů se zvedlo a žralce vyhodilo ven. NIKDO z přítomných HO NEUDAL.. ani komunisté, lampasáci, ani pár policajtů. Bylo by jim to trapné a nedůstojné. Holt českoslovenští Gójim. Českoslovenští... tedy federace a její kříženci:-).

Kdyby ho někdo z přítomných tehdy udal, dopadl by stejně jako Galliano. O jeho udavače by si dnes nikdo neopřel ani hrábě, byl by celebritou Cibulkových seznamů, měl by svoji vlastní složku v archivu USTR... Dnes by byl eliminován z mnoha profesí lustračním zákonem jako špinavý udavač.
Kámoš ožrala by se ale asi uchlastal k smrti až o pár let později. Musel by makat rukama a chlastat až večer. V jeho úřednické profesi by se ho totiž někdo pokusil profesně zničit...
05. 04. 2011 | 20:07

retroaktiv napsal(a):

Rasová teorie a módní byznys-zajímavé spojení. Lidi, co se oblékají špatně, chudí, nejsou lidé!
Galliano konečně dostal nahoru to, co si řada povrchních idiotů myslí o nás, chudých!
Proto se ani nedivím naturistům, kteří by módu chtěli nahradit designem vlastního těla.
Vše spěje k tomu, že začneme upgraidovat i nahý model člověka umělými částmi:-)
06. 04. 2011 | 06:39

Baba napsal(a):

Galliano je návrhářská špička.
06. 04. 2011 | 06:49

Daniela napsal(a):

Rasismus a společenský extremismus je velká blbost společnosti. John Galliano je skvělý výtvarník. Myslím, že se paní Machálkové pravděpodobně nikdy nepodařilo opít se skoro do němoty, což není výtka. Pouze konstatování že člověk pokud je opilí nemusí říkat pravdu, může taky v tu chvíli trpět silnými bludy. Zmar a smutek ze společnosti, kde oprávněnost založit rodinu a vychovávat děti je dovolena pouze heterosexuálům, může být značná.
06. 04. 2011 | 09:32

Daniela napsal(a):

Ještě mám dotaz na české "módní historiky" kdy tu měl za posledních 20 let Dior přehlídku?... a nejenom Dior..., kdo se kromě Vivienne Westwood a pár ostatních odvážil presentovat svoji práci zde v Čechách nebo i na Moravě? Jaká je úloha módních historiků?
06. 04. 2011 | 10:11

gaia napsal(a):

je fakt, že v Česku se nic pěkného barevného a kreativního na sebe koupit nedá , všude jen tuctový Vietnamský brak, jako podle šablony a čím víc obchodů, tím stejnější , a vkusnější kousky hrozně předražené a ještě aby kvůli nim člověk jezdil do krajského města nebo Prahy a zabil den. Přitom žena nakupuje podle nálady, zajde do obchůdku, jestli něco padne do oka, ale pokud obchůdky nejsou a musí na celodenní výlet do nákupního centra, mnohdy se stane , že i z tohoto výletu přijede s prázdnou. Češky se musí strojit blbě, ač nechtějí, neb nic jiného neseženou.
06. 04. 2011 | 10:21

Baba napsal(a):

Myslím, že profese módní návrhář a obchodník s módou, ač na sebe navazující, se velmi liší.
06. 04. 2011 | 11:42

Líný černý pes napsal(a):

to gaia :
Jestli se Vám nabídka obchodů nelíbí, ušijte si podle svého. Je to levnější, zábavné a originální.
06. 04. 2011 | 16:07

Gerd napsal(a):

Zdenkub,
zítra bude až 25°C, mnohé dívky a ženy začnou chytat první bronz (pokud nebyly v solárku).

gaio,
pokud nemůžete nic hezkého sehnat na sebe, vězte, že muž nejvíce ocení, pokud žena neřeší takovýto módní problém a je zcela nahá. :-)

Pěkný podvečer
06. 04. 2011 | 18:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy