Odpovědi

11. 12. 2009 | 11:48
Přečteno 7160 krát
Diny je skvělá máma čtyř dětí. Její malá dcerka Klárka má nevyléčitelnou, krutou nemoc, spinální muskulární atrofii. Zdálo by se Vám toho na jednu mámu až dost?
„ … Diny zemřel včera při (nezaviněné) autonehodě manžel.., „ objevilo se v mém mailu a taky na www.postizenedeti.cz.

A od toho dne, co jsem se dozvěděla, že Diny zůstává se čtyřmi dětmi sama, na boje, na slzy, na všechnu práci, která je kolem její postižené Klárky, mám dojem, že je všechno jinak.

Celý den jsem chodila a hledala odpověď. Proč?

Bloumala jsem kolem svých dětí, téměř je nevnímala, krmila je jen neochotně: „Když nechceš, tak nejez,“ usoplené nosy jsem téměř neutírala.

Nemohla jsem pochopit, proč se tohle stalo právě této rodině.

Diny znám jen z příběhu na Postižených Dětech, přesto se mne její neštěstí hluboce dotklo. Možná proto, že jsem si sebe představila na jejím místě.

Našla bych potom odpověď – proč? Takovou, která by mi dovolila dál žít každou další chvíli?

Vyrostla jsme v naději, že za vše dobré, přijde odměna. Jako děti jsme dostávali pamlsky za dobré známky, chování, ve školce hvězdičky nebo červené puntíky, když nám to šlo. A tak očekávám, že když budu žít v duchu pohádkové pobídky: „Nad nikým se nepovyšuj a před nikým se neponižuj,“ dočkám se nakonec odměny.

A najednou máma, která má tolik starostí, že nemůže kromě péče o děti mít skoro žádný čas na sebe, máma vlídná a starostlivá, která každý den čeká na odměnu, na zprávu od lékařů: „Našli jsme lék na nemoc Vaší Klárky,“ tak tahle máma se dočká, na samém počátku všech bitev, které ji ještě čekají, neuvěřitelné zprávy: „Ode dneška jste na vše sama. Váš manžel zemřel při autonehodě.“

Proč?

Bloumala jsem po bytě a zapnula televizi. Zachytila jsem část odpoledního seriálu, který dávali zrovna v tento den. Zachytila jsem slova indiána:

„Duchové nás netrestají, jen ukazují, kudy máme jít. Konec jedné cesty, je začátek jiné.“

Nenapsala jsem k tomuto citátu, který mám teď v upomínku té nešťastné události na webu, žádného autora. Možná by zněl citát směšně, kdybych k němu připsala: „Ze seriálu Doktorka Quinnová.“

V seriálu se řešila situace, kdy reverend, duchovní otec, ten, který pomáhá potřebným, přišel o zrak. Všichni se za něj modlili a doufali, že je Bůh vyslyší a navrátí duchovnímu zrak. A ono se to nestalo.

Proč? Ptali se. Proč nás Bůh nevyslyšel, když jsme se všichni spojili a modlili se, aby nemoc překonal a zrak se mu vrátil. A proč právě on? Ten dobrý z nás?

„Duchové nás netrestají, jen ukazují, kudy máme jít. Konec jedné cesty, je začátek jiné.“ řekl indián.

„Možná jsme mu neměli vymodlit zrak, možná jsme tu my, jeho přátelé, proto, abychom mu pomohli zvládnout novou situaci. Situaci, že je teď slepý a jeho život už nebude nikdy stejný jako dřív.“ řekl někdo další.

A my, rodiče postižených dětí? Možná se máme něco naučit, něco důležitého pro nás. Tak důležitého, že jediná cesta, jak se to můžeme dozvědět je, když budeme mít postižené dítě.

Možná naše děti se měly narodit s postižením. Je to jejich cesta. Cesta, na které je budeme my doprovázet. A je to také naše cesta, mít takové dítě. Ne osud, ne rána osudu. Ale cesta, která nás má někam dovést.

Možná, že táta Klárky, měl také cestu a ta končila právě ten osudný den. Možná, že život s ním mohl být jen právě takto dlouhý. S někým jiným, s jiným mužem, by mohla žít Diny delší společný život. Ale ON měl jen tento čas. Jistě ten čas stál za to.

Dovolila jsem si ve své knížce Maminko, nezpívej napsat, že pomoci se může dočkat každý, že pomoc a podpora čeká na každém rohu.

A najednou se to tady děje v přímém přenosu. Na internetu se během pár hodin zvedla obrovská vlna solidarity. Občanské sdružení Zrnka založilo pro Diny účet, na který mohou lidé posílat peníze. Protože jinak pomoct na dálku neumíme. Ale chceme.

Často po stokorunách přikapaly na účet pro tuhle bezvadnou mámu během několika dnů už statisíce korun. Bez medializace v televizi, v rádiu.

A jsem si jistá, že vědomí, kolik lidí na ni teď myslí a posílá aspoň „pár zrnek“ je pro ni daleko cennější než výsledná suma na účtu.

Mám z toho velkou radost, jak jste báječní a jak pomáháte, přitom byste sami často potřebovali pomoci!

Z tragického příběhu jedné rodiny se stává příběh jiný, o lidské soudržnosti, pomoci a podpoře.

Ten den, kdy zemřel táta Klárky jsem večer mířila do rozhlasového studia na rozhovor s Janou Klusákovou. Přemýšlela jsem, jak a co budu blekotat a jak to celé přežiju. Diny v té době již oplakávala svého manžela.

Paní Klusáková zmiňovala krátce i mého manžela, jak je fajn, že mi pomáhá. Já to nějak suše odkývala a v duchu si říkala: „To je přeci samozřejmost, jsou to i jeho děti.“

A teď už vím, že mám povinnost vážit si všeho, co mám a zdá se mi to tak trochu samozřejmé. Protože na nic z toho nemám automaticky nárok.

Ptám se posledních pár týdnů, jestli jsem já nesešla ze své cesty.

Místo toho, abych svůj čas trávila se svými dětmi, prosím babičky o hlídání a dělám rozhovory pro časopis, abych si následně uvědomila, že na dvou stranách časopisu se nedá sdělit o našich životech vůbec nic.

Celý den jsem před pár dny trávila natáčením desetiminutové televizní reportáže, místo toho, abychom šli třeba ven pouštět draka.

Co když ale foukal vítr naposledy?

Transparentní účet o.s. Zrnka pro Diny a její děti je tady (kliknutím se zobrazí výpis účtu) 3789354028/5500

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Stařeček napsal(a):

paní Makovcová, k tomu není co dodat. Snad jenom to, že ten indián ještě mluvil o člověku, který od země pořád bere a už od ní dosta vše co měla a chtěl ještě, když mu odpověděla, že už nemá nic, že už vše člověku rozdala. Není to doslovně, tak nějak jsem tomu ale porozuměl. I takoví jsme my lidé co jenom berou a pak se diví, že už není co brát. Díky za blog, Stařeček.
11. 12. 2009 | 12:42

Vox Populi napsal(a):

Paní Makovcová,
díky za strašný a přesto krásný blog.
Zapadá do dnešního dne. Venku vítr, sníh, déšť,...
Tolik neštěstí na jednu ženu,... jak pomoci ? Jen těmi penězi ? Jak jinak ?
Zveřejněte tu její konto ! Pokud možno přímo její !
11. 12. 2009 | 13:47

nemox napsal(a):

Hezky napsaný blog,jednoduše a lidsky, nedá se na něj zareagovat jinak, než se připojit k těm, co pomůžou.Ovšem ta diskuze tu nějak vázne, čekal bych nějakou odezvu aspoň od takových gigantů charity jako jsou Neo a Rumcajz. Ti se v solidaritě přímo vyžívají, tedy ústy:-) Neposílám moc, ale co by kdo mohl také čekat od šmejda hasičskýho, nebo jak nás to pan Rumcajs nazval. Omlouvám se, šupáci jsme.
11. 12. 2009 | 13:50

eda 13 napsal(a):

Díky. Je to lidské, je to o člověčenství. Víte ještě co to je?
11. 12. 2009 | 14:06

Veronika Vendlov napsal(a):

Mrazivé čtení. Podobných úvah jsem byla plná před rokem a půl, kdy jedné mé kamarádce, které jsem na svatbě svědčila, zemřel nečekaně manžel. Jedno dítě dbouleté, druhé měsíc před narozením. Chodila jsem jak tělo bez dušea pořád si říkala PROČ zrovna oni??? Paralyzovalo mě to asi na 14 dní a hodně změnilo život. Stále si sice říkám, zda bych neměla být raději doma, než v práci, že bych měla zvolnit, nějaké aktivity vypstit, ale nejde mi to, zatím ne, ale od té doby se snažím každý čas s rodinou využít na maximum. A každou pusu, kterou si dáme beru tak, jako by měla být poslední...
11. 12. 2009 | 20:52

kkk napsal(a):

Myslím, že účet je tady:
http://www.rb.cz/firemni-fi...
11. 12. 2009 | 20:52

Michal Macek napsal(a):

dobry vecer

tak jen doufam ze pro tu pani nebude platit porekadlo ze katastrofy chodi ve trojicich...

jiste se stoji za to zamyslet nad tim jestli zkouskz kterym jsme v zivote vystaveni sou jen nahoda nebo ne...a primo to souvisi s viro v boha (buh - neco inteligentniho co ridi vesmir a tim padem i nase zivoty) - rozhodne neni naskodu nad temito vecmi premyslet - naopak je to prospesne....

...ale proboha vas prosim - neberte si duchovni ponauceni ze serialu dr.Quinnova!vetsi snuzku klise a prazdnych banalit sem v zivote neslysel - to uz i Chuck Norris jako Walker Texas Ranger je proti dr.Quinnove hotovej Umberto Ecco!ja videl par dilu dr.Quinnnove a ve chvilich mezi tim kdy sem se pokousel si vyskrabat oci nebo spachat sebevrazdu rozbitim si lebky opakovanymi udery hlavy o stenu sem se modlil aby indiani dr.Quinnovou konecne zabili a skalpovali!vsechno udelam,na koncert michala davida pujdu,i na muzikal deti raje,na superstar se budu divat - jen prosim nee dr.quinnovou!!!prosiiim!!!!
11. 12. 2009 | 21:15

iga napsal(a):

Uprimnou soustrast pani Diny.

Michale Macku
velice vas zdravim a dik za prispevek, ja jsem se zinyrovala to sem napsat, ale ta Quinova me dorazila. Jinak na poste na me ceka Phulan Devi, zitra si pro to jdu tak pak dam vedet:-) Hezky vecer
11. 12. 2009 | 21:27

Michal Macek napsal(a):

iga:

ja si nemoh pomoct to je fakt hroznej serial :) nejhorsi je ze chudaci mamky na matersky nemaj na co jinyho koukat a vymejva jim to mozky

urcite napiste jak se vam to libilo ale musim upozornit ze je to misty taky docela drsny - no je to podle skutecnosti tak uz to tak bejva - hezkej vikend
11. 12. 2009 | 21:41

iga napsal(a):

Michal Macek
Tak to zase bacha! Na to koukaji jenom nektery, vyjimky...
Ja kuprikladu televizi nevlastnim vubec.

Autorce
Odpoved neexistuje. (a v serialech uz vubec ne)
Lze jenom kontemplovat - napriklad nad knihou Job nebo nad Kazatelem, nad zalmem 23. Verit, ze vsechno ma svuj smysl.
11. 12. 2009 | 22:04

Mirek Makovec napsal(a):

Michal Macek:
IMHO neni az tak dulezite, odkud se citat vzal, ale jak byl pouzit. Kdyby nekdo zrovna predcital z Bible, pak by v danem okamziku Jana urcite zachytila treba prave zmineny zalm. Ale zrovna bezela bedna no... Vam se nikdy nestalo, ze mate treba nejaky problem, jedete treba tramvaji a vidite nejaky napis, ktery da smysl prave Vam a prave k danemu problemu, nad kterym premyslite? Me se zrovna na mysl dere takovy ten vtip o topicim se chlapovi, panu Bohu a hasicich. Ja to beru tak, ze pokud Buh (nebo nejaky vyssi princip, podvedomi, matka priroda, nebo v co zrovna verite...) chce neco rict, tak klidne nasmeruje Vasi pozornost na televizi kde treba bezi ptakovina a vykousne prave to co potrebujete slyset.

Kdyby ten citat byl nadepsany "Indianske prislovi", bral by jste to jinak?
12. 12. 2009 | 00:17

Mirek Makovec napsal(a):

A ano, jsem Janin manzel, coz mi nebrani videt i jeji chyby. Ale ze by byla blbka, co hlta serialy, to neni. Nahodou se mi na ni libi i to, ze si dokaze vsimnout takovy ptakoviny, jako je veta probehnuvsi okolo a da si ji do nejake souvislosti. (delam to taky tak)
12. 12. 2009 | 00:22

F.Srbek napsal(a):

Je dobře, že některé byť kruté a tragické lidské příběhy nejsou opomenuty a že si někdo všimne utrpení druhých. Není to dnes zvykem. Hezký a zároveň smutný a krutý příběh,který autorka popsala, který má v sobě dnes nedostatkovou člověčinu.
12. 12. 2009 | 20:27

Michal Macek napsal(a):

M.Makovec:

jezis to sem nemyslel nejak primo proti vasi pani a ano vim co chcete rict - stava se mi to casto treba s pisnickama ze resim nejakej problem a zrovna nekde hrajou pisnicku a v textu je treba neco co se toho tyka,mate pravdu

to bylo jen obecne varovani pro vsechny - nekoukejte na dr.Quinnovou jeli vam vas zdravy rozum mily :)
14. 12. 2009 | 09:27

Mirek Makovec napsal(a):

Michal Macek:
OK, tak jsme si dojasnili, ze moje Jana neni nejaka pipinka ;) a bral bych to jako uzavrene. K tomu Vasemu doporuceni bych mel jen kratky dovetek, pokud dovolite: "Divejte se lidi na co chcete, ale pouzivejte rozum (to by Vas melo uchranit i pred jeho ztratou)."

Ono ale cely ten clanecek je o necem jinem. Je to o Diny, a jak se nekdy ten zivot muze zvrtnout. Navic me se to tema docela dotyka, protoze stejne jako Dinin muz, mam doma rodinu s postizenyma prckama (a manzelkou, ktera je postizena prave tema prckama). Dale mame hypo na domecek, kde se nam ted dobre zije. A taky jako on jsem si chtel poridit moped na rychle a flexibilni cesty do/z prace. Kdyby me potkala stejna nehoda, pak je tu necham samotne a nevim jak by se popasovali s hypotekou, kdyz prave kvuli hypotece a ostatnim pujckam nemam na to abych si uzavrel pojistku na celou vysi hypoteky.
14. 12. 2009 | 12:18

iga napsal(a):

autorka

divala jsem se vase webovky, musim teda rict, ze je to sila. Sama mam to obrovske stesti, ze mam zdrave deti, ale uplny mimon nejsem, protoze mam tezce postizeneho synovce. Tak vim, ze kdyz se ta tiha sdili, ze to je trochu lepsi. Tak se maminy drzte!

Mirek

pro Diny odpoved neexistuje, ale pro vas teda jo. Jeste pred vanocemi si zajdete do banky, podivejte se peclive na toky vasich penez a uzavrete si for God sake!!! poradne pojisteni hypoteky. Dejte to Jane a detem pod stromecek.
14. 12. 2009 | 22:06

PF napsal(a):

Jano, už jsem to jednou psala :).

Zaprvé děkuju Tobě za to, jaká jsi a co děláš. Nemusíš to brát jako kompliment, přijímáš-li je nerada, ale jako konstatování.

K Diny...
četla jsi její článek "Už se jí nebojím"?
Dá se to brát z různých pohledů, tohle je jeden z těch pozitivních.

Odpovědi..., ty někdy nedostaneme.
Jeden člověk-shodou okolností to byl mně blízký člověk-řekl toto:

..." Jsi součástí vesmíru. Jsi součástí stroje, kterej nějak funguje. Když to nezjistíš náhodou, nebloumej nad tím, jak to funguje, nepřemýšlej, proč jsou kolečka černá se třemi zuby a bílá s šesti, pokud nemáš právo a nutnost to vědět. Když se nám něco nevyjeví, neznamená to, že odpověď není. Může to znamenat, že je, ovšem, že se jí nemáme zabývat. Že je to záležitost něčeho vyššího...."

Tak to vidím já a tak, jak Diny psala-třeba někdo z nich opravdu měl jít první...a Miloš to byl...
možná.

Říkala jsi, že jsi místo propagace knihy mohla jít s Ríšou a Jindříškem pouštět draka. Vítr nemusel foukat naposledy, Jani.

Myslím, že věci se dějí ve správný čas, za účelem. Věřím tomu a proto nebádám po odpovědi. Samozřejmě, neříkám, že to musí být správné. Je to mé-a to je rozdíl.

Díky, Jano, za tenhle článek :))-
16. 12. 2009 | 13:01

janamakovcova napsal(a):

Děkuji všem za komentáře! Opravdu mi nešlo o to vyzdvihovat nějak jeden konkrétní seriál :o) Jen o to, že odpovědi můžeme nalézt kdekoliv. Stačí je jen hledat.
20. 12. 2009 | 18:47

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 09:57

chanel bags napsal(a):

woo......
Me se zrovna na mysl dere takovy ten vtip o topicim se chlapovi, panu Bohu a hasicich. Ja to beru tak, ze pokud Buh (nebo nejaky vyssi princip, podvedomi, matka priroda, nebo v co zrovna verite...) chce neco rict, tak klidne nasmeruje Vasi pozornost na televizi kde treba bezi ptakovina a vykousne prave to co potrebujete slyset.
19. 03. 2010 | 11:21

replica watches napsal(a):

Vrátíme poslanci Severovi, Kalouskovi a náměstkovi ministra vnitra Komorousovi jejich zkorumpovaný drogový zákon i s úroky. Pan Soukup s Médeou nám může dělat mediální podporu pro rytíře z Blaníku. Ve vší slušnosti a počestnosti a v souladu s Ústavou i úmluvou OSN o drogách.
09. 04. 2010 | 05:43

Vacheron Constantin watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 10:30

http://www.lordswow.com/ napsal(a):

<a href="http://www.lordswow.com/">http://www.lordswow.com/</a>So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
24. 04. 2010 | 05:08

songjingjing napsal(a):

To je nešťastné rodiny, její duch tak, že jsme pochopili, že konečný překonat sami, a ne jiní, více než jeden objekt, nebo problémy v životě.<a href="http://www.bkbwow.net/">http://www.bkbwow.net/</a>
24. 04. 2010 | 07:49

RogersLuann napsal(a):

That's cool that people can get the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">credit loans</a> and it opens completely new chances.
16. 06. 2010 | 19:32

loans napsal(a):

I guess that to get the mortgage loans from banks you must present a good reason. However, one time I've received a credit loan, just because I was willing to buy a building.
15. 10. 2010 | 22:00

home loans napsal(a):

freelance writer
02. 08. 2011 | 10:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy