Prosebník

29. 12. 2009 | 21:48
Přečteno 13922 krát
Je toho mnoho, co je nutné se naučit při péči o postižené dítě. Jistě je to trpělivost, protože pokroky přicházejí pomalu nebo na ně stále jen čekáme. Je to pokora, protože musíme být vděční za každou maličkost. Je to sebekázeň, protože bychom měli pracovat na všemožných dovednostech našich dětí, i když se nám zoufale nechce. Ale také někdy přijde chvilka, kdy si musíme říct o pomoc.

Říct „prosím“ je pro mne nesmírně těžké. Vlastně to nedokážu. Ale přichází čas, naučit se i tohle.

Existují různé nadace, které poskytují rodinám třeba právě s postiženými dětmi příspěvky. Finanční příspěvky. Protože finance, ať chceme nebo ne, lépe řečeno jejich nedostatek, nám celou naši situaci velice zhoršují.

Regulační poplatky

Potřebovali jsme takový příspěvek už letos na podzim, kdy jsem s oběma syny odjela na rehabilitační pobyt do lázní. Nemohla jsem překonat vlastní hrdost a prosit nějakou nadaci o peníze. A ještě k tomu na takovou hloupost – regulační poplatky.

Zaplatit 30 korun za návštěvu lékaře je jistě snesitelné. I když tam chodíte pravidelně. Horší je, platit regulační poplatky za hospitalizace ve zdravotnických zařízeních nebo lázních, pokud tam býváte pravidelně. Pak už se totiž šetření na takovou věc vyrovná šetření na rodinnou dovolenou. A věřím, že v mnoha rodinách léčebný rehabilitační pobyt vzhledem k finanční náročnosti dovolenou nahrazuje. I když je to pro dítě i matku práce, která má k odpočinku daleko.

Neměla jsem jako studentka přesnou představu o tom, co budu v životě dělat, ale s čím jsem počítala určitě bylo, že v pětatřiceti budu finančně dobře zajištěná.

A najednou mi v pětatřiceti přišlo pozvání s dětmi do lázní s poznámkou, že regulační poplatky za dny pobytu v lázeňském zdravotnickém zařízení budeme hradit před nástupem na léčení. Za tři lidi (já a dvě děti) to bylo na 6 týdnů asi 8 tisíc korun. A my jsme je neměli.

Datum nástupu do lázní je nejistý, pozvánka přichází asi týden před nástupem. Sice jsme věděli, že pojedeme, ale počítali jsme, že poplatky budeme hradit až při odjezdu a tak mezitím přijde manželovi výplata. Bohužel jsme ale nastupovali těsně před ní, což je každoměsíčně čas, kdy jsme naprosto bez peněz. Že bychom někde vykouzlili 8 tisíc je nemožné.

„My jsme nepočítali, že budou regulační poplatky platit už při nástupu, takže ty peníze teď nemáme,“ říkala jsem recepční při příjezdu.

„Ale zaplatili bychom to hned, jak dostane manžel výplatu, to bude za pár dní. “

„To nejde, regulační poplatky se platí při nástupu.“

„My ty peníze ale nemáme, tak co máme dělat? Přeci jde jen o pár dní, nemohla byste nám pár dní počkat a platbu o něco odložit?“

„Nemohu s tím nic dělat,“ řekla recepční. „Máme to takto nařízené z vedení. Zaplaťte mi alespoň část, “ dodala a vypočítala to na asi dva tisíce.

„Opravdu bych to nemohla zaplatit později?“

„Ne,“ trvala na svém a jasně se jí zdálo, že už mi pomohla dost.

„Dobře,“ vysypala jsem na stůl obsah své peněženky.

„Dám Vám všechno, co mám a budu tady s dětma bez koruny.“

A pak jsem začala brečet. Když jsem si, už na pokoji, stále ještě utírala slzy (protože když se začnu litovat, jen tak nedokážu přestat), napadlo mne, že už jsem nebrečela hodně dlouho. Myslela jsem dokonce, že už mám po všech špatných zprávách o mých dětech svoje odbrečeno. Že už jednám racionálně, s rozvahou a jen tak nic mne nerozhází.

Nesnáším to, to prosebnictví. Tu roli, kterou jsem si nevybrala. Situaci, ve které jsem a nemohu s ní nic dělat.

Mám postižené dítě, které musí jezdit nejlépe dvakrát ročně na rehabilitační pobyt a musím tady stát a prosit recepční, aby mi počkala pár dní s platbou. Kolik je pár tisíc pro tak velké lázeňské zařízení? Nic. A kolik je to pro mne?

To, že jsem byla několik dní bez kávy, o které jsem si myslela, že mne drží na nohou, to nebylo tak těžké.

Ale vyrovnávat se s rolí prosebníka je pro mne daleko těžší než řada věcí, které jsem musela dosud kvůli dětem překonat. To, jak jsem tam stála a prosila, abych mohla zaplatit hloupé regulační poplatky o pár dní později bylo nesnesitelné. Tolik jsem se styděla.

Příspěvek na péči

Když jsme s manželem jako bezdětní vydělávali každý měsíc hodně peněz a opravdu hodně odváděli státu na daních, mohli jsme se utěšovat myšlenkou, že ty peníze jdou potřebným. Že někomu pomáhají.

Nyní, když jsem doma se dvěma postiženými dětmi nechápu dost dobře, kdo Ti potřební vlastně jsou.

Máme tu, v našem „sociálním státě“ (jak ho s oblibou ironicky tituluju), jakýsi institut příspěvku na péči. Je to sociální dávka, kterou může rodič postiženého dítěte pobírat jako příspěvek na péči o postižené dítě, která se od péče o zdravé děti hodně liší.

S těžce postiženým dítětem kojeneckého věku nebo batolecího věku se opravdu nezastavíte. Ne jenom, že musíte hodně rehabilitovat, různě dítě stimulovat, že nemůžete čekat jeho přirozený rozvoj a učení se jako je tomu u zdravých dětí. Ale musíte najezdit spoustu kilometrů za různými lékaři, fyzioterapeuty, specialisty. A tak v dobré víře, že stát nějak na tyto zvýšené výdaje přispěje, požádáte o příspěvek na péči.

Vyzvedáváte formuláře, vyplňujete, navštěvujete lékaře, sbíráte lékařské zprávy, pediatr vyplňuje, sociální úředník přijde na kontrolu, nebo raději dva. Všichni vyplňují, revizní lékař kontroluje. A výsledek. U dítěte do tří let se dočkáte příspěvku 3000 Kč maximálně. Jedná se o 1.stupeň příspěvku na péči a vyšší příspěvek se u dětí to tří let neposkytuje.

Prý péče o postižené dítě a dítě zdravé se do tří let nijak neliší. A proto, abyste to dobře pochopili, Vám stát na polovinu zkrátí rodičovský příspěvek.

Výsledek toho všeho běhání je, že pobíráte naprosto stejné peníze (jako když jste pobírali rodičovský příspěvek 7600 Kč), které ale z poloviny vyplácí sociální odbor (příspěvek na péči) a z poloviny úřad práce (rodičovský příspěvek).

Stálo to mnoho Vašeho času, mnoho času lékařů, mnoho času úředníků. Nebylo by lepší ušetřené peníze za zbytečné vyplňování formulářů, psaní dopisů a návštěv úředníků investovat výhodněji?

A nebylo by lepší rodičům těchto dětí nějak skutečně pomoci?

Nemůže se stát, že tihle unavení rodiče vší starostí o postižené dítě, kteří navíc budou stále řešit své špatné finanční podmínky, se rozhodnout dát milované dítě do ústavu?

Ne proto, že by dítě nemilovali a nechtěli se o ně starat. Proto, že je nedokáží uživit, nedokáží sebe uživit.

Ústavní péče ale není ani nejlepší ani nejlevnější řešení. Tvůrci zákona o příspěvku na péči mají asi jiný názor.

Maminka Kamila psala kdysi na www.postizenedeti.cz článek o tom, že žádala o příspěvek na dvouletého Toma a protože jí nepřiznali nic, odvolala se a musela před posudkovou komisi. Často, když mám o něco prosit stát, si na její příspěvek vzpomenu.

Tak jsme se dostavili v 8 hodin ráno na posudek. Byla to hrozná budova , ošklivá čekárna a hlavně tam byla STRAŠNÁ zima. V komisi seděla posudková paní doktorka - vypadala děsně přísně a o něco sympatičtější dětská doktorka z Motola. Vešli jsme s Tomem dovnitř, okamžitě vyhodily mojí mámu, ať počká venku - byla tam jako moje psychická podpora a chtěly, abych svlékla Toma donahata. V té zimě!

Mezitím se do mě pustily, ať jim vysvětlím, proč jsem si o ten příspěvek zažádala. Vůbec mě nenapadlo, že se mě na to budou ptát a tak jsem tam začala blekotat něco o tom, že jsem si myslela, že na to mám právo, tak jsem to chtěla zkusit.

Jestli si prý uvědomuju, že jsem na mateřské a že dostávám rodičovský příspěvek a v čem se liší péče o dvouleté zdravé dítě a v čem o dvouleté postižené hemiparézou, které navíc chodí, mluví a je úplně mentálně v pořádku. Že nepoužívá jednu ruku vidí, ale má tu zdravou , s tou si všechno udělá. Nepopírají, že postižený je, na příspěvek prý nemáme nárok.
… přišla jsem si jako největší žebrák na světě.


Kdyby tu nebyly různé nadace a spolky, které pomáhají rodičům postižených dětí financovat nákup různých pomůcek, které jim přispívají na terapie a tak suplují roli státu, co by Ti rodiče dělali?

Trojkolka Loped

Náš syn chodí a tak jsem si myslela, že se mi ta nepříjemnost s žádostí o příspěvek od nadace vyhne. Ale teď bychom potřebovali pro Ríšu kolo. Pro dítě s obrnou není jízda na kole jen zábava, je to především rehabilitace, protože posiluje nohy.

Malé zdravé dítě, když se naučí chodit, brzy začne jezdit na kole. U nás na vesnici se na kole prohání spousta malých kluků. Daleko menších než je náš pětiletý syn. Chceme, aby se naučil jezdit na kole. Aby byl jako ostatní. Chtěli jsme to tak moc, aby byl jako ostatní, že jsme mu za pětistovku koupili v bazaru staré dětské kolo.

Teprve až jsme ho dovezli domů a zkoušeli ho na kole naučit jezdit (s postranními kolečky samozřejmě) uvědomili jsme si, že některé věci jsou jenom našim zbožným přáním.

On to nedokáže.

Neudrží stabilitu, nemá dost síly v nemocné noze. Nemůže dělat to, co dělají ostatní kluci. Jezdit na kole.

Pár týdnů na to jsem s ním byla na veletrhu zdravotnických pomůcek.

Posadila jsem ho na kolo pro tělesně postižené, je to vlastně veliká trojkolka s lehoučkým převodem, s upevněním kotníků, které tím pádem neklouzají dolů. On si sedl a jel!

A tahle skvělá trojkolka, tohle jediné kolo, na kterém může můj syn jezdit, nestojí pětistovku, ale patnáct tisíc korun. Stojí téměř tolik jako naše auto.

A proto si do Nového roku musím, ač nerada dát předsevzetí. Smířím se s rolí prosebníka. Požádám nadaci o příspěvek.

A nebudu už u toho brečet!

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy