Porodnice nerespektují doporučení WHO

02. 11. 2007 | 19:14
Přečteno 12284 krát
Dostalo se mi do ruky tiskové prohlášení Hnutí za aktivní mateřství, které se týká příběhu nešťastně vyměněných holčiček. Prohlášení jasně pojmenovává podstatu problému. Za výměnu nemůže nějaká nešťastná sestra, která přepsala formuláře, ale nesmyslná praxe, kdy se děti odnášejí od matek.

Dítě by se po porodu nemělo od matky vzdálit ani na minutu a všechna vyšetření a další lékařské zákroky by měly probíhat tak, aby dítě neztratilo kontakt s matkou, nejlépe tedy v její náruči nebo alespoň v bezprostřední blízkosti. To se samozřejmě neděje a tisková zpráva HAM na to upozorňuje.

Konrad Lorenz, který zkoumal divoké husy, dospěl k následujícímu: Když je house s mámou, je OK. Když se máma ztratí, začne house pípat. A pípá tak dlouho, dokud se máma nenajde nebo dokud mládě z toho pípání prostě neumře vysílením. I tak malému tvorovi, jako je husí mládě, je jasné, že bez mámy mu jde o život. Člověk je zvíře jako každé jiné, vpodstatě druh šimpanze. Není žádný důvod si myslet, že lidské mládě prožívá nějakou jinou emoci než mláďata jiných druhů. Dítě odloučené od matky byť jen na chvilku se prostě bojí o život. Je to zbytečné trauma, které se uloží do podvědomí a může mít vliv na pozdější život dítěte. Proč by takové věci měly děti zažívat sotva vykouknou na svět?

Ale zpátky k tiskovému prohlášení HAM. Dočtete se tam jednu velmi zajímavou informaci. V roce 2002 vydalo Ministerstvo zdravotnictví brožuru WHO Péče v průběhu normálního porodu. Doporučení v ní obsažená, která vedou k bezpečnější péči během porodu, dosud v plném rozsahu nerespektuje žádná z českých porodnic.

Žena, která chce rodit doma, je českými lékaři označována za hazardérku, žena, která nechce po porodu zůstat v porodnici se svým miminkem, je lékaři označována za nezodpovědnou. Porodnice je prý pro matku a dítě tím nejlepším místem. Proč by tomu české ženy měly věřit, když ani jedna z českých porodnic nedodržuje všechna doporučení Světové zdravotnické organizace?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tiskové prohlášení HAM v plném znění zde:

Se zájmem a napětím sledujeme kauzu vyměněných holčiček. Velmi nás zaráží, že se doposud žádný z komentářů nepozastavil nad tím, proč byly vlastně děti od svých rodičů vůbec odděleny, zda kromě špatného poporodního označení neexistují i jiné příčiny problému.
Podle svědectví mnoha rodičů i zdravotníků stále panuje v našich nemocnicích zastaralá rutinní praxe, kdy děti tráví sice většinu času v pokojích se svými matkami, na nejrůznější vyšetření a terapie jsou ale odnášeny personálem jinam. Leckde je dokonce doposud zvykem odnášet po porodu i zdravé, fyziologické novorozence do inkubátoru „zahřát“ a to i v případech, kdy matka je prokazatelně v pořádku a projevuje zájem mít dítě u sebe.
Proč? A proč by to mělo být jinak?
Otázka věru zapeklitá ve společnosti, kde je stále pohled na řady vánoček – zabalených dětí na novorozeneckých odděleních obecně vnímán a přijímán jako samozřejmost, spíše pozitivně, jako romantický obraz mateřství. Výzkumy, které potvrzují, že matky a děti by měly trávit poporodní čas pokud možno společně a bez narušování, se přitom objevují už několik desítek let. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí omezování kontaktu matky a dítěte po porodu mezi praktiky, které jsou prokazatelně škodlivé a měly by se vyloučit. Dlouhodobá separace může velmi narušit nástup kojení a přijetí dítěte matkou, zejména období prvních hodin bezprostředně po porodu je velmi důležité. Existují závažné důvody i proti separacím krátkým (odnášení na různá vyšetření, koupání – proč bez matky?). Po narození je tělo dítěte osazováno bakteriemi okolí a pro novorozence je výhodné, když je v kontaktu zejména s bakteriemi své matky a když se na něm neusazují bakterie zdravotníků či nemocniční bakterie. Nebezpečí záměny je tedy jen jedním z řady dalších rizik.
Útlou brožurku WHO Péče v průběhu normálního porodu, která z výše uvedených a mnoha jiných výzkumů vychází, vydalo v češtině Ministerstvo zdravotnictví v roce 2002. Doporučení v ní obsažená, která vedou k bezpečnější péči během porodu, dosud v plném rozsahu nerespektuje žádná z českých porodnic. Text dokumentu i s odkazy naleznete na internetových stránkách Hnutí za aktivní mateřství http://www.iham.cz/dokument_ostatni.php
Vyzýváme tímto zástupce porodnic, aby kromě označování dětí přehodnotili i praxi zbytečného oddělování dětí od matek, respektive rodičů.
A ujišťujeme rodiče – pokud jsou vaše děti zdravé, ve vaší náruči jim bude rozhodně nejlépe! I v případě, kdy potřebují speciální zdravotní péči, byste měli mít možnost trávit s nimi co nejvíce času.

Za Hnutí za aktivní mateřství
Petra Sovová
21. října 2007

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rostislava napsal(a):

Jano, minule jsem po delší odmlce nereagovala na Váš příspěvek, ale teď fakt musím. Nevím, jestli chcete vyvolat nějakou veřejnou diskusi, která stejně nikam nepovede, protože se všichni budou řídit doporučením odborných společností (pediatrických, neonatologických)nebo jaký máte jiný záměr. V ČR je dítě díky očkování a screeningu "nuceno hospitalizovat" 72 hod po porodu, i z důvodu zdravotního rizika či špatné poporodní adaptace. Chápu postoj primáře z Vašeho šlánku minule, událost "jen" oznámil, vše pak nabralo- myslím tím tu policii- rychlý a nesprávný spád. Zas na druhé straně jsem Vám kdysi napsala, že přesně vím, jaké typy rodiček chtějí rodit doma a které chtějí odcházet 3 hod po porodu. To u nás a ve všech okolních nemocnicích (okresní i fakultní) dělají Romky, které dle svých slov musí doma hlídat druha, aby jim nezahnul... "normální" žena v nemocnici zůstane, protože se nedívá jen na sebe, ale hlavně na své dítě. Pořád mne Jano přesvědčujete, že nadřazujete svůj postoj nad ten dětský, trochu se chováte mini-sobecky, to už vím z předchozích příspěvků, protože skorým odchodem z porodnice nic nevyřešíte. Protože jste nikdy neměla děti, a nezažila jste porodnici, možná máte lehce zkreslené představy. Pořád pevně věřím, že pokud se tak jednou stane, realita se bude dost diametrálně odlišovat od těch písmenek, které tady tak často píšete... překvapí vás to...myslím tím všechno... úplně všechno
02. 11. 2007 | 21:26

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Dobrý večer paní Rostislavo,

dovolím si jenom malou poznámku, ...prosím Vás, jestli to je jenom trochu možné a máte kousek času, rozveďte nám prosím všechny své výhrady..., já si prostě nemohu pomoci, ale Vaše věta: "Nevím, jestli chcete vyvolat nějakou veřejnou diskusi, která stejně nikam nepovede, protože se všichni budou řídit doporučením odborných společností (pediatrických, neonatologických)nebo jaký máte jiný záměr." na mne prostě působí velice smutně a velikým rezignovaným akcentem.
To a jedině to vede ty ženy k tomu, aby zbytečně riskovaly, ...vědomí toho, "že se stejně nic nezmění a nezmění a nezmění".
To je velmi smutné.
Porodnictví dle mého názoru opravdu není jenom pouhé zdravotnictví, nýbrž v prvé řadě odborná služba pro zcela zdravou ženu a její dítě.
Teprve až když se něco sememle, teprve potom se operuje a teprve potom se děti zachraňují.
Do té doby je nutno postupovat civilizovaně, ohleduplně, jemně, ne?
Pobyt nad rámec dobrovolnosti lze sice nařídit vyhláškou, či operačním řádem, ale základ je myslím pěkný lidský přístup a důvěra.

Tak prosím, paní Rostislavo, diskutujte, rozveďte své teze, takovéhle přešlapování na místě se zase nelíbí mě. Mohu být klidně co nevidět potenciální otec a takovéhle tajnůstkářství mi na ničem nepřidá, to se na mne nezlobte, ale toto už prostě zavání skandálním pohrdáním lidmi.
Někdo se tady asi bojí opustit až příliš jednoduché schéma poslušnosti strachu, někdo tady asi až moc dobře ví, že přesvědčit lidi pozitivní motivací je bohužel až moc namáhavé (což z lidského hlediska chápu, viz můj rozhovor s panem Martinkem), přesto, nezlobte se, ale pokud budete dalé všichni takto mlčet, tak to na mne bude dělat akorát čím dál tím větší dojem, že si tady chce jenom někdo ušetřit práci a na lidech mu prostě nezáleží.
My Češi jsme prostě stále podvědomě tlačeni jeden druhému k tomu, abychom se neustále pokoušeli pomocí osobních obětí něco se zatnutými zuby vydržet, a to je dle mého názoru téměř dvacet let po převratu nadále naprosto neudržitelné schéma.
Diskutujme a nalézejme kompromisy, Vy poskytujete odborné služby pro Matku a její Dítě, tak je poskytujte a pozorně naslouchejte, protože jinak teda nevím, co dál mám na to všechno říci, ...asi by mne nezbylo, něž říci, že jsem velmi zklamán. Že se prostě děti mít za současného stavu, kdybych byl žena, bojím.
Jako by toho nebylo všeho dost, co jsme nuceni za život vydržet...
Paní Jane se vůbec nechová sobecky, neboť jasně několikrát deklarovala, že doma rodit nechce, naopak, chce rodit v porodnici způsobem CO NEJŠETRNĚJŠÍM PRO DÍTĚ!!!

To Vám připadá sobecké???
02. 11. 2007 | 22:26

draha napsal(a):

paní Rostislavo, docela by mne zajímalo, do jaké kategorie žen mne řadíte - své druhé dítě jsem rodila doma. důvody jsem rozepsala v diskuzi "hrozné dilema poučené rodičky" - je to momentálně úplně poslední příspěvek v oné diskuzi.
děkuji vám za laskavou odpověd (pro upřesnění mám modré oči a rezavé vlasy - nikdo z mých předků nebyl rom a pocitem, že bych musela hlídat svého manžela aby mi " nezahnul", rozhodně netrpím...)
02. 11. 2007 | 22:48

janamihovicova napsal(a):

Rostislavo, pošlete mi svůj mail. Napíšu vám zcela soukromě, jak jsem se dostala k problematice porodů. Možná, že pak budete koukat na má písmenka z jiné perpektivy. Humanizace porodu je vlastně jediný důvod, proč vznikl můj blog. Jinak bych se věnovala něčemu důležitějšímu: )) Každopádně jsem moc ráda, že jste se ozvala. Moje články jsou z vašeho pohledu asi dost ostré a jednostranné. Taky se jedná o názorovou rubriku. Do té to patří. Ale máte pravdu, jde o diskusi a když chcete něčím pohnout, musíte nasadit silnější kalibr. Maminky, které chtějí přirozený porod, minimum zásahů a permanentní kontakt s dítětem, to nemají vůbec jednoduché. Netvrdím, že neexistuje personál a porodnice, které ženám vyjdou vstříc, ale povětšinou se dělá mnoho zbytečných úkonů, které k ničemu dobrému nevedou a ubránit si to svoje je občas těžké. Ale jedno vím určitě. Pokud píšu o porodních alternativách, je to hlavně kvůli dětem. Jsem přesvědčená, že pro dítě je přirozený porod a trvalý kontakt s matkou to nejlepší a taky, že porod je událost, která člověka ovlivňuje celý život. Je to moje přesvědčení, ale respektuji i to, že někdo jiný má odlišný názor. Každopádně bych vám doporučila, abyste si přečetla některé knihy, které najdete zde: http://www.iham.cz/literatu... Neberte to, jako že vás chci poučovat, ale až k vám přijdu rodit, budete mě mnohem více chápat a třeba mě pak snadněji přesvědčíte, že věci jsou jinak nebo naopak budete vědět, co je pro mě důležité a proč a odejdu pak z porodnice spokojená. Každopádně oceňuji, že chodíte na můj blog. To je super začátek. Pokud máte zájem, dám vám kontakt na svého známého psychoterapeuta. Učí na univerzitě, hodně se zajímá o prenatální psychologii a dělá i předporodní přípravu. Zprostředkoval by vám úplně jiný pohled na porod stejně , jako ho zprostředkoval mně. Je ze Slovenska, takže k vám na Moravu to má kousek. Třeba by vám to pomohlo při práci. Tady je ještě odkaz na právní rozbor těch 72 hodin : http://www.iham.cz/prava_ap...
Jo a víte proč se tak rvu za svoje porodní práva? Já jsem císařem. Od té doby nesnáším, když něco porodníci dělají za mě.:)))))
Hodně štěstí přeje Jana Mihovičová
02. 11. 2007 | 22:49

Lenka napsal(a):

Konrád Lorenz se píše se z na konci. A těm malým housatům chvilku trvá, než se od sebe naučí jednotlivé husy rozeznat (i když to není moc dlouho). Nehledě na to, že se dají snadno přesvědčit i o tom, že jejich matka je Konrád Lorenz - tyhle fotky Lorenze s housaty jsou docela slavné. Ale co se týče vývoje dětí a housat těsně po narození, radši bych úplně nesrovnávala - princip zůstává stejný, ale jsou tam i dost podstatné rozdíly...
02. 11. 2007 | 22:56

draha napsal(a):

ještě pro paní rostislavu:
na screening je možné do porodnice dojet, když je dítě patřičně staré. stačí trocha vstřícnosti a slušnosti na obou stranách a nemusí to být problém (snad pouze administrace nám vázla) - i když to rozhodně není příjemné - pozorovat jak zdravotníci malému děťátku bodají do patičky a pak nabírají krev na papírky, možná, že i tohle by mohlo v budoucnu být méně drastické, ale to by pro teď bylo příliš...
a očkování lze provést na kalmetizační stanici a vůbec nemusí být už po 72 hodinách...
02. 11. 2007 | 23:09

janamihovicova napsal(a):

Leni, díky za upozornění. To by si na mně profesor Hořejší smlsnul, kdyby si to přečetl dříve než vy. Má na mě pifku. A to jsem si to po sobě pětkrát četla, já starý němčinář:))))) Když už jsme u Lorenze, všem doporučuji jeho knihu Hovořil se zvěří, s ptáky a rybami. Je to taková oddychovka, ale moc hezká.

Bambulko, škoda, že všichni muži nejsou jako ty.
02. 11. 2007 | 23:12

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Janě.

...Ale jsou, ale stydí se za to, přesně jak se říká:
"Chlap se stydí za to že je muž, a muž se nestydí za to že je chlap".

...Mimochodem toho Rudiho Dálke mám taky..., ...ale přijde mi, že je to docela špatný překlad. Já holt Néméckchy néchumnet, takže si ho v originále nepřečtu. Ale i tak je tam spousta věcí velice pozoruhodně nastíněných, já osobně bych to ale až tak mechanicky neviděl, resp. vlastně ano, ale z absolutního hlediska, povaha a její projev je vlastně vždy v pozadí.
Za většinu nemocí si můžeme svou povahou, nebo povahou lidí, ke kterým jsme se, ať už vědomě, nebo nevědomě, jako duše před vtělením přimknuli, tedy, tudíž, zase a opět si za to můžeme svou povahou. Někdo tomu říká Karma, protože chce vypadat učeně, někdo tomu říká Osud, protože chce vypadat melancholicky záhadně a někdo tomu říká povaha, protože je mu jasné, jak to vlastně chodí.

Dobrou noc, ať Vás blechy štípou celou noc.
(...to byl absolutní rým, všimla jste si? Ty mi dou nejlíp!)
({:^])
03. 11. 2007 | 00:19

J. Švorčík napsal(a):

WHO ať si říká, co chce. Všechno se prý u nás dělá špatně. Jak je tedy možné, že je u nás srovnatelně velmi malá kojenecká úmrtnost. Porod doma, proč ne? V tom případě budou náklady na péči
mnohem vyšší a pacientka si to zaplatí. Pokud bude chtít aby byl lékař okamžitě v případě potřeby k dispozici 3 dny pouze pro ní. V porodnici má také k dispozici lékaře
po celou dobu pobytu, není tam ale jen pro ní.
03. 11. 2007 | 02:22

janamihovicova napsal(a):

Pane Švorčíku, nejsem žádným horlivým propagátorem porodu doma.Jak jsem psala jinde, jsem propagátorem přirozeného porodu. Zatím ho můžete zažít doma. V porodnici snad také, ale je to boj a ne vždy si ho ženy vybojují. Jsem jen přesvědčená, že je co zlepšovat. Ale souhlasím s vámi, že v mnoha ohledech je na tom naše zdravotnictví skutečně dobře. I když kojenecká úmrtnost o kvalitě celkové péče nic nevypovídá. Pokud si ale prostudujete problematiku porodu více, zjistíte, že současná praxe je neekonomická, protože se nadužívá péče, která je vlastně zbytečná nebo dokonce škodlivá.

Bambulko, zatím mám pocit, že je víc těch, co chlapáctvím zakrývají svoji mužnost. Opravdový muž neubližuje, ale ochraňuje. Neponižuje, ale respektuje. Vypadá to, že jsi opravdový muž .: )))) A omlouvám se za to tykání. Už jsem tě tak nějak zařadila mezi přátele. Nevadí? Tykej i ty mě. Budu ráda. Teď čtu teď od Rudiho knihu o srdci :)) Jana
03. 11. 2007 | 07:21

Zach napsal(a):

Vážená paní Jano,cesta od toho tvrdýho chlapáka k "normálnímu"mužskýmu je myslím vývojově velmi dlouhá.Ou,jak je těžké přiznat,bytˇjen milované osůbce,že i moje srdéčko je plné citů,že jsou věci a příběhy které mě dokáží dojímat,že je spoustu,zdálo by se ryze vašich holčičích problémů,které mě nenechávají netečným.K tomu ten velký tvrdý Márvy musí hodně dozrát a myslím,že v mnoha případech,to za svůj život ani nestihne,nebo se to stydí dát najevo.Rád si přečtu,Vaše další příspěvky,atˇ´už se budou týkat čehokoliv.Hezký den Vám přeje Zach.
03. 11. 2007 | 08:24

janamihovicova napsal(a):

Pane Zachu, jste další, který mě přesvědčuje, že je mnoho mužů, kteří už dozráli :)))
03. 11. 2007 | 09:18

Marcela napsal(a):

Matky v Třebíči měly podle svých slov děti asi 3 minuty po porodu. Pak byly odneseny zváženy, změřeny, vykoupány, zabaleny atd.
V některých českých porodnicích je praxe ještě horší. Dovoluji si tvrdit, že kdyby byly matky se svými dcerami v NERUŠENÉM kontaktu jednu až dvě hodiny své děti by bezpečně poznyly. U normálního fyziologického porodu je doba těsně po porodu určená právě k tomu, aby matka bezpečně poznala své dítě a dítě matku. Říká se této etapě rozmnožovacího cyklu ZLATÁ HODINKA. Byla to podmínka našeho přežití v pradávných dobách, kdy člověk neměl vyvinuté myšlení jako je tomu nyní. Člověk moudrý moudrý má schpnost dítě přijmout a milovat i jiným způsobem. Má schpnost vytvořit vazbu citovou bez té biologické. Je to ale daleko namáhavější , složitější pro matku možná i pro dítě. Biologická vazba má pouze pozitiva, žádná negativa. Je STRAŠNÁ škoda, že se tak ve velkém plýtvá takovou dobrou věcí. Je za to ZADARMO a v porodnici to často "proteče mezi prsty".
Kniha M. Odenta, která vyšla i v češtině pod názvem Matka Země, je v podstatě celá o tom.
Já mám zkušenosti s normálními přirozenými porody. Doba po porodu je čas kdy matka i dítě mohou zažít absolutní uspokojení, čím je lepší větší absolutnější, tím mají oba a hlavně pak dítě žít život uspokojivější. Jedna hodina má pro dítě význam na celý život. Pro matku to je nevýslovný pomocník pro její mateřství. Kdokoliv oddálí dítě od matky bezprostředně po porodu, by k tomu měl mýt naprosto zásadní důvod. Snad jediný akceprovatelný by byl resuscitace životních funkcí.
Děti se odnášejí z daleko malichernějších důvodů.
03. 11. 2007 | 09:22

Zach napsal(a):

Paní Jano,
také to trvalo! :-)))
03. 11. 2007 | 09:23

Sel napsal(a):

Heleďte, proč věnujete tak strašně času kritice českého porodnictví? Nějaká špatná osobní zkušenost?
03. 11. 2007 | 09:45

janamihovicova napsal(a):

Pane Zachu, mně taky trvalo než jsem přišla k rozumu :)))
Marcelo, díky za příspěvek. Velmi k věci.
03. 11. 2007 | 10:00

Martina napsal(a):

Paní Rostislavo, nezlobte se na mě, ale Váš dlouhý příspěvek vůbec nereaguje na článek. Jak tak obecně pozoruji Vaše příspěvky, vy si stále jen melete svou a vůbec nenasloucháte druhým. Váš hlavní argument spočívá v tom, že autorce vyčítáte, že když ještě nerodila, tak do toho nemá co mluvit.

Vím, že jste lékařka. Můžete nám tedy říci, jak to probíhá pod Vaším vedením, když se bez komplikací narodí miminko a spokokojeně zakřičí? Položíte ho inhed matce na břicho a 2 hodiny ji necháte v klidu se svým dítětem nebo jí ho hned vezmete a necháte ho zvážit, změřit, zabalit, že se k němu pak pomalu ani nedostane? Jak to tedy probíhá konkrétně u Vás? Velice by mne to zajímalo. To je totiž podstatné a nikoli to, zda autorka článku už rodila.

Co se týče porodnictví. Velmi dlouho dobu se to tady u nás nějak dělalo, neříkám, že se to dělalo úplně špatně, ale mělo to veliké rezervy, které by ale jen s trochou vůle bylo možné překonat a vyjít matkám vstříc. Ovšem zvyk je železná košile a většina porodníků nechce nic slyšet. To mě velice mrzí! Źeny dle mého názoru nežádají příliš, ale přeci se toho jen velmi ztěžka domáhají.

Můj dojem z celé situace v boji za přirozeným porodem: většina porodníků si myslí - zachraňujeme tady Vaše životy a Vy nám do toho chcete žvanit, nějaká obyčejná nastávající maminka nemá do naší práce co mluvit. My jsme takoví polobozi. Mýlíte se však, dnes už do toho má co mluvit!

Jedna otázka na okraj pro paní Rostislavu. Jako odborníka Vás velice prosím Vás o odpověď. Porodnice ve Vrchlabí je proslulá přirozenými porody. V oficiální statistice je uvedeno, že při pouhých 4% porodů je třeba provést nástřih hráze. V běžných porodnicích s medicínsky vedeným porodem se však tento zákrok praktikuje u cca 40% porodů a mnohdy i výrazně více. Mohla byste mi toto paní Rostislavo vysvělit? Ten rozdíl je propastný.
03. 11. 2007 | 11:33

Sokrates napsal(a):

Pre Rostislava a Svorčík akoby ste článok ani nečítali. Alebo sa mi to len zdá?
Článok nehovorí o navýšení peňazí o žiadnom postupe, ktorý ohrozuje kohokoľvek. Článok hovorí o tom,
aby lekár neonatológ prichádzal k dieťaťu a nie naopak. Jedna malá zmena v postupe.
Rostislavo, ktorá pediatrická alebo neonatologická spoločnosť priamo doporučuje branie detí po pôrode od matky? Dajte jej názov.
Na Slovensku je JEDNA pôrodnica, kde chodí neonatológ k dieťatku. Je to asi aj preto, lebo nemajú miestnosť, kde by ten lekár mohol dieťa vyšetriť. :-(

Sel, čítajte pozornejšie článok aj diskusiu. To je tiež zaujímavé, že ak autorka článku nerodila je zle a keď rodila je tiež zle.
Nebolo by lepšie sa pozerať na článok, ako na autora? Toto je zakladný stavebný prvok netikety - etiky na internete v diskusiách pod nejakým príspevkom alebo článkom.
03. 11. 2007 | 12:56

Rostislava napsal(a):

Vážení, píši pro všechny:
Počítala jsem s tím, že pokud napíšu článek, jaký jsem napsala, ozvete se téměř všichni, což se stalo. Nepsala jsem tentokrát diskusi přesně k poslednímu tématu Jany Mihovičové, vzala jsem to šmahem asi za poslední 3 příspěvky, což mi bylo taktéž vytknuto, bylo to nicméně způsobeno tím, že jsem neměla čas reagovat na poslední blogy, a pak výsledná reakce nenechala od vás na sebe slouho čekat.
Pro Janu: nemám pocit, že když jste se narodila císařským řezem, tak jste o něco ochuzena, ale nechci Vám to vyvracet.Díky za odkazy.
Pro drahu: nemá cenu reagovat na Váš příspěvek, už tak byl dost ironizující..Jen k té péči novorozence, screening a očkování není asi to hlavní, proč bychom měli novorozence (třeba rizikového?) po porodu pozorovat..
Pro Marcelu: matky v Třebíči dle tisku (nevím, jak to bylo doopravdy) obě dvě daly souhlas k tomu, aby dítě bylo přeneseno na novorozenencké odd. Obě dvě byly prvorodičky a byly dost zubožené po dlouhém porodu. Já osobně to chápu,nevidím na tom nic špatného. K tomu novorozenci: osobní zkušenost:Pokaždé, když mi porodnici přinesli mé 2 děti (je mezi nimi 13-letý věkový rozdíl), ani jedno z nich jsem nepoznala. Děti se od porodu mění velmi rychle...
Pro Martinu: Všichni diskutéři, kteří zde píší, mají svůj pevný názor. Proč jen já si dle vás "melu svou" ??? Protože jsem MUDr.???
Po porodu-k Vašim dotazům-pokud dítě ihned křičí, je růžové, nemá lapavé dýchání, má dobré reakce a tonus, pokud nejsou nutné další opatření, dáváme vždy mamince dítě na břicho, ona si jej přikryje svou košilí, aby mu nebylo ima. Po asi 10 min, kdy je třeba jej zahřát, je odneseme vedle, kde se otře, neumýváme ho hned, zváží se, označí se, změří se a pak se zabalí, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Zabalené se předá zase zpět mamince a většinou i otci, kteří jsou čím dál víc přítomni u porodu. V této době (kdy se s dítětem "manupuluje") u maminky provádíme porod placenty, kontrolujeme poranění, pokuď šijeme, většinou již dítě leží vedle ní v postýlce nebo homá manžel v ruce. Pak když došijeme a rodička se položí do stabilizované polohy, přichází novorozenecká sestra, a poprvé dítě s maminkou kojí. To je cca 1/2-3/4hod po porodu. Pak ho má až do konce 4. doby porodní u sebe, pak je převezena na odd., kde odpočívá. Většina matek dítě dává na tuto dobu na novorozenecké odd., protože jsou unavené.Martino, co se týče "přirozených porodů"- už jsem měla pár zkušeností s tím,že porod "přirozený" nešel, byly komplikace, a rodička přesto nechtěla s tímto stavem nic dělat, vůbec jí nezajímalo, že může bát i ona sama přímo ohrožena na životě, o životě plodu ani nemluvě, nevím proč, ale dost často (ne však vždy) mi to připadá jako určitá póza. Taky se mi stalo, že paní měla po 17 hod porodu beze všeho komplikace v rámci velkého krvácení pro protrahovaný porod, nechtěla ani když upadala do bezvědomí žádné léky, a pak, když jsme jí vrátili hrobníkovi z lopaty zpátky na zem, tak když se probudila po 17 transfůzích a jiných krevních derivátech na ARO, přičemž- jen na okraj- její léčba šla do 4 statisíců-řekla tomu miminku "no vidíš, tak dlouho mně a tebe nechali trápit, než jsi přišel na svět..!To vše bylo zbytečné, nemuselo k tomu dojít, bylo to finančně nákladné (ale to až na posledním místě), pacientka z toho nic neplatila, my jsme museli kolem ní lítat 4 porodníci, musel přijet primář z domu i jeho zástupce, protože to bylo na službě, ostatní "akutní" přípdy by tím pádem musely jít stranou... a naštěstí já osobně se nechám soudně stíhat, že jsem nerespektovala její názor na to, aby jsem jí nic nedávala, než do konce života myslet na to, že umřela, a to zbytečně... I takové jsou ženy... když to všechno dobře dopadne, jsou všichni hrozně chytří, jako že to bylo v podhodě atd.... ale když se něco stane, to je teprve tanec...
K ěm episiotomiím: vím, jak je to možné, že je to velká diskrepance v údaji, ale o tom až později. Bolí mně už prsty z klávesnice a musím jít s menším dítětem ven. Mějste se všichni. R
03. 11. 2007 | 13:45

Martina napsal(a):

Paní Rostislavo, snažím se Vám naslouchat, velmi pozorně jsem Váš příspěvek četla. To, co popisujete, je klasický postup, kdy je dítě cca půl hodiny odděleno od matky. Je to ale opravdu nutné? Byl by takový problém dítě vyšetřit na těle matky nebo přímo vedle ní? Není to vše jen o pohodlí lékařů a zaběhnutých postupech? Nezlobte se na mě, ale můj dojem je takový, že v porodnictví se mnoho věcí dělá pro pohodlí lékařů a nikoli rodičky. Ve většině českých porodnic je např. povinné zaujmout v závěru 2. doby porodní gynekologickou polohu na křesle (ačkoli je to mnoha maminkám nepříjemné, stěžují si, že se jim v této poloze hůže tlačí) a chtějí rodit v kleče, na stoličce apod. Proč jsou obvykle donuceny, aby zaujaly polohu na křesle, která je pohodlná pro lékaře, ale nikoli pro maminky? To je pro lékaře natolik potupné, aby si na těch pár minut k ženě klekl? Děkuji za odpovědi. Myslím, že je dobré diskutovat a hledat společná východiska.
03. 11. 2007 | 14:52

Rostislava napsal(a):

Pro Martinu:
Martino, prosím Vás, občas při této poloze rodíme, ale nezlobte se na mně, zkuste si to. Myslím tím z pozice porodní asistentky a lékaře. Já opravdu nemůžu, a ani nechci, ležet celou pracovní dobu na zemi a dívat se vzhůru do porodních cest a konečníku rodičce, která je má 10-15cm nad podložkou. Opravdu při této poloze je některým rodičkám dobře, ale nikdo jí při této poloze nemůže chránit hrát, nebo jen s velkými obtížemi. Vím, zase mi někdo z vás napíše, že v tomto případě nemám dělat na porodním sále. Nicméně já už nevím, co bych ještě měla dělat jiného pozitivního. Mslet pozitivně, celý život se sebevzdělávat, pracovat na nejrizikovějším pracovišti vůbec, kdy se staráte o 2 životy a kdy jste každý den pod hrozbou nějakého soudního sporu, kdy rodička pod doporučením právníka prostě řekne, že mla velké porodní bolesti a nebyla, skoro řečeno, svéprávná, a tím nebyla dostatečně poučena atd... Navíc si pacientky dost často pejorativně "dovolují" na lékaře, opravdu to není naopak, to byly doby kdysi dávno, že lékř byl skoro Bůh. A navíc, ruku na srdce, kdybych nesloužila, tak můj základní hrubý plat je bohužel o 2 tisíce větší než ridiče tramvaje a o 500,- Kč větší než popeláře v místě našeho bydliště. Nezlobte se, ale teď to vezmu šmahem, už snad ani nechci reagovat na nějaké příspěvky. Jsem znavena téměř vším, a to se snažím reagovat na blogu, kde mi stejně všichni vynadají.
Na chudinku i už tedy nechci hrát, proto se loučím. Snad možná někdy změním názor a přispěji do diskuse příspěvkem nebo se nechám vyprovokovat jako Jana Mihovičová (asi před týdnem...) Mějte se všichni fajn a pouvažujte někdy o tom, kdybyste vy byli v nějaké konkrétní profesi, kdyby na vás kdokoliv pořád útočil, od tisku, pacientů (zákazníků, klientů), nadřízených, odborných společností...jestli ta práce je poslání, pro které jsem šla studovat a pro kterou jsem téměř dýchala....
03. 11. 2007 | 15:44

Martina napsal(a):

Paní Rostislavo, nechtěla jsem Vás nijak vyprovokavat. Jen jsem se ptala... Vím, že máte špatné platy atd. Svým rozhořčeným příspěvkem jste mi ale jen potvrdila moje přesvědčení, že by mnoha věcem skutečně šlo vyhovět, ale prostě se nevyhoví, protože není vůle. Nebo přesněji řečeno, vyhoví se jen OBČAS!, jak je psáno na samém začátku článku. Za tak mizerný plat ještě aby lékař klečel sehnutý na zemi? Kdepak! Hup na gynekologické křeslo, píchnout oxitocin, střihnout hráz... Zdá se Vám to nejspíš jako sprostá demagogie, ale buďme upřímní a přiznejme si, že nejsme zas tak propastně daleko od pravdy! Nechci Vás napadat, to v žádném případě, já chci jen aby bylo ženě vyhověno tam, kde to je možné. Jak je z Vašeho příspěvku zřejmé, tak to možné je, ale lékaři mají platy takřka jak popeláři, ještě nutnost sebevzdělání a tak už nezbývá ochoty.

Ale přeci k něčemu jsme se dobraly. Chceme-li rodit přirozeně, myslím, že už víme v podstatě jak. Musíme si zaplatit svou porodní asistentku a lékaře. Dobře zaplatit! A můžeme rodit přirozeně, hned to půjde a ještě rádi se u té porodní stoličky sehnou, aby je maminka doporučila dalším... Je to kruté, je mi z toho docela úzko, ale už aspoň víme, kde je skutečně zakopán pes.
03. 11. 2007 | 16:31

hola napsal(a):

Jiří Menzel v jednom starším filmu nebo seriálu říká, že muži už vlastně porody zvládli za ženy. J. Menzel tím vystihuje obecný postoj lékařů. Chtějí ženě její moc "stvořit" člověka do jisté míry vzít. Často jí porod ani nechtějí ulehčit - vždyť porodní bolesti seslal na ženu sám Bůh, jak se píše v Bibli.
Pak jsou tu také muži, kteří se na první pohled žen zastávají, ale postupně začnou podsouvat svůj světonázor o nadřazenosti muže nad ženou a že život ženy, která neporodila dítě je bezcenný. Z možnosti porodit dítě udělají povinnost.
03. 11. 2007 | 19:25

janamihovicova napsal(a):

Rostislavo, vím, nemáte to lehké, ale připravte se na to, že to bude čím dál tím těžší. Dnešní rodičky vyrostly ještě za tvrdého socialismu, ale brzo začnou rodit ženy, které se narodily až po revoluci. Je to mnohem svobodomyslnější a sebevědomější generace, která bude moc dobře vědět, co chce. A navíc je tu nový trend, který se odklání od přetechnizované materiální civilizace. Dojděte do knihkupectví a koukněte se, kolik se prodává tzv. duchovní literatury. Do našeho superracionálního světa začínají pronikat i nemateriální hodnoty. Lidi začínají chápat, že novorozenec nemá jen tělo, ale taky duši a že na tu moderní medicína úplně kašle, protože tahle složka člověka je randomizovaným studiím nepřístupná. Když pak přijde někdo jako Grof a přinese určité důkazy o tom, že porod je pro psychiku opravdu megaudálost, schytá za to Bludný balvan. Jsme teprve na začátku, ale věřím, že tento trend bude sílit. Navíc se díky internetu ohromě zvýšila možnost získat informace. Stačí jedno kliknutí a máte přístup k lékařským informacím z celého světa. Také se cokoli dá na internetu zveřejnit okamžitě - i špatné zkušenosti z porodnice. A ženy si na internetu všechno řeknou. Připravte se na to, že tlaky budou sílit a že ženy budou žádat stále víc. Zatím jsou zastrašovány. Když neuděláte tohle, ohrožujete zdraví dítěte. Ale mnoho z nich už se prostě nedá a rodí doma. Na vás teď je, abyste pochopila proč a začala přemýšlet, jak to udělat, aby tyhle ženy zůstávaly v prodnici. Pokud si totiž připustíme, že způsob porodu a první hodiny po porodu ovlivní dítě na celý život, máte velmi pádný důvod proč přemýšlet o alternativách. Ale znovu opakuji, to co se žádá, není přiliš. Pouze soukromí, ticho, klid, šero, velmi zdrženlivý přístup k lékům a zásahům a permanentní kontakt matky s dítětem. Dobrou noc. Zdraví Jana
04. 11. 2007 | 00:09

Martinko napsal(a):

Jana. Přeji pěkný večer. Fort bien écrite:))) I když bych s Vámi nesouhlasil nebo se mi nelíbilo čarování s Lorenzem, musím říct, že se to pěkně čte. Na Vaši otázku "Proč by takové věci měly děti zažívat sotva vykouknou na svět?" se mi nabízí jediná odpověď: "ze zvyku." Rostislava se mi zdá velmi statečná a to, že tady diskutuje a vydrží ty primitivní útoky je super. Popisuje poporodní dobu, kdy dítě zběžně vyšetří, dá jej mamince na břicho a po 10minutách odnáší vedle, opět vyšetří a vrací zpět matce. Jen stručně mou zkušenost z Dánska, kde jsme jako pediatři byli voláni často k porodům. Většinou, pokud se předpokládala nějaká komplikace. Vš probíhalo v podstatě stejně jako popisuje Rostislava. S tím rozdílem, a tady bych viděl nepatrný rozdíl, že se dítě nikam nenosilo. Vedle porodního lůžka bylo pracovní místo pediatra. Přišel jsem před porodem, seznámili jsme se s matkou i otcem, řekl jsem jim, co se budu po porodu dělat s dítětem, zatopil jsem si nad stolkem, zkontroloval věci pro resuscitaci a čekal na porod. Matka porodila, dítě asistentka utřela a dala matce. Já jsem čekal, dokud mi předem poučená matka neřekla, že si můžu dítě vzít. Na svém stole jsem udělal základní vyšetření a dítě předal matce zpět. Celé mi to za normálních okolností trvalo pár minut a dítě bylo pořád u matky. To by vůbec nebyl problém ani u nás. Jde jen o organizaci. Nic víc.

Po porodu jsme děti chodili vyšetřovat do speciální místnosti. Tam chodily matky s dětmi a přebalovaly je, umývaly a učily se péči. My jsme pak chodili k jednotlivým matkám a dítě, které bylo před přebalením jsme vyšetřili a ony pokračovaly dál. Musím ale uznat, že u nás mi kolikrát připadá chování k novorozencům jako k vánočním kaprům. Až mi z toho občas bylo úzko. Od kapra se taky přesně nedozvíte, jestli jej něco bolí, když jen otvírá pusu.

Jen malou poznámku k mému útěku. Se zemí jste se trefila. Přidám Vám ještě jeden střípek do mozaiky. Kdybych tam, nebo sem (?), nebo kam, nejel za studiem, zřejmě bych neodjel a zůstal doma:))) I za ten popelářský plat. Brrrr, jen si na to vzpomenu, mám husí kůži.

Ad kojenecká úmrtnost. Samozřejmě je to jeden z významných parametrů hodnocení kvality zdravotní péče a systémů vůbec. Pokud byste měla zájem, napíšu Vám jak vypadá poslední evropské srovnání zdravotnictví a čeho hodnocení vychází. Ale jen na vyžádání:))) jinak se mi nad tím nechce ztrácet čas.
04. 11. 2007 | 01:48

Martinko napsal(a):

Rostislava. Máte můj obiv, že zde diskutujete a nevzdala jste to po první sérii urážek. Mě vždycky strašně rozčiluje, jak se nejdříve každý onálepkuje, pak se diskutéři pourážejí a smysl diskuse a ona sama zůstane někde mimo prostor. Těch tlaků, o kterých píšete je spousta v práci i jinde spousta a je to děs. Ale snad by to mělo být lepší. Sice tomu skoro nevěřím už když tu větu píšu, ale chtěl bych to. Ta únava je děsná. A nic jiného dělat nemůžete, protože se medicína za nic vyměnit nedá:) Tak to ještě vydržte a napište sem něco.

Martina. Jen si dovolím poznámku k tomu placení a platům. U nás bohužel stále není definováno, co je standardní péče a co nadstandardní. Což se doufám brzy změní. Ale pokud by byl přirozený porod opravdu nadstandardem, což si myslím, že by být měl, tak se prostě zaplatit má. A nevidím v tom vůbec nic divného. Naopak mi připadá současný stav jako zvrácený. Za socialismu bylo zdravotnictví jako odvětví národního hospodářství. Ovšem podle marxistického dělení hospodářských odvětví patřilo do tzv. nevýrobní sféry. A podle stejných principů bylo dáno, že pracovníci nevýrobní sféry si nemají nárok být za svou práci odměňováni stejně jako ti, kdož vyrábí. A samozřejmě pravidlo o tisíckrát opakované lži platí i zde. Vím, že si nikdo moc neuvědomuje, z čeho to všechno pochází a považujete to za normální. Ale ironizovat někoho, kdo se snaží přispívat do diskuse, evidentně je v časovém presu a přesto odpovídá a diskutuje je přinejmenším nevkusné. Ano, mezi platem popeláře a lékaře je rozdíl 500 korun! A pokud jste to do dneška nevěděla, ostatně jako většina lidí, je to jen tím, že o tom nikdo z lékařů nemluví a raději dělají svou práci, kterou prostě mají rádi a naplňuje je. Navzdory onomu výsměchu na výplatní pásce.
04. 11. 2007 | 01:52

J. Švorčík napsal(a):

Paní Rostislavo, máte mou plnou přízeň a pochopení. Však jsem to také schytal, když jsem oponoval tím, že je pro nás důležitější velmi nízká kojenecká úmrtnost, než to, co nám údajně vyčítá WHO.
Udivuje mne arogance paní Mihovičové, která Vám vyhrožuje, že na Vás budou kladeny čím dál větší požadavky. Nedovolil bych si paní Mihovičové vyčítat, že nerodila, ale to, že problému vůbec nerozumí. Úoveň porodnictví ve světě zná asi jen z amerických filmů. Jistě tam existují kliniky, kde se na děti i rodičky usmívají ještě více než v Růžové zahradě. To je ale nadstandart, který si velice těžce zaplatí aniž by to mělo vliv na množství a kvalitu lékařské péče. Já jsem přesvědčen, že po zdravotní stránce dostává rodičkám a novorozencům vše potřebné. Já nejsem lékař, ale spíš to pojímám po ekonomické stránce. A je mi trapno, když vím, že za svoji náročnou práci berete jen o 500 Kč víc než popelář, možná ale méně než úspěšná reklamní pracovnice.
04. 11. 2007 | 01:54

Marcela napsal(a):

J.Švorčík. WHO nám nic NEVYČÍTÁ. WHO shromažďuje informace, vyhodnocuje je a DOPORUĆUJE.

Martinko."....Ale pokud by byl přirozený porod opravdu nadstandartem, což si myslím, že by být měl, tak se prostě zaplatit má......"
Přirozený porod je přirozený děj. Měl jste na mysli asi péči během porodu. Vzhledem k tomu, že přirozený porod může probíhat bez jakékoliv péče, je zajímavé se domnívat, že péče během přirozeného porodu má být ohodnocena jako nadstandardní.
04. 11. 2007 | 07:40

Sokrates napsal(a):

Martinko napísal "S tím rozdílem, a tady bych viděl nepatrný rozdíl, že se dítě nikam nenosilo. Vedle porodního lůžka bylo pracovní místo pediatra."
Celý článok je o tom "NEPATRNOM" rozdieli, o ktorom píšete..!!! Ten nepatrný rozdiel rozhoduje o mnohom v ďalšom živote matky a dieťaťa.
Verím, že v krajinách kde sa po vojne zmenili domáci lekári na obvodných a kde miesto priloženia na prsník, aby sa podporilo v III. dobe pôrodnej vylučovanie oxitocínu je podávaný vnútrožilne, kde..., nie je jednoduché pochopiť tento rozdiel.
Martinko o tom "nepatrnom" rozdieli sa píšu vo svete knihy a robia štúdie, ktoré už prisniesli svoje výsledky.
04. 11. 2007 | 08:18

Sokrates napsal(a):

Martinko realita spoplatenia pôrodov na Slovensku nie je lichotivá. Za otca pri pôrode môžete zaplatiť aj 1000 korún a za to, že príde konkrétny lekár k Vám mimo služby aj 5000. No paradoxne sa to odrazilo na zhoršení péče. Viete prečo? Lebo ak dá rodina 1000+5000 korún nemocnici, tak ich už nie je ochotná dať lekárovi "do vrecka". A ten s tých 5000 korún nemá ani korunu alebo len mizivú časť v rámci práce, tak prečo by ten konkrétny lekár mal dávať nadštandard?

Keď sme rodili nášho syna, tak som mal dlhý rozhovor s primárkou neonatologického oddelenia, ktorá súhlasila, že k nám po pôrode príde. Bola ochotná zmeniť trochu postup so slovami, "veď nechcete nič nemožné". Po pôrode sa čudovala, že zdravé dieťa nemusí plakať, že zdravé dieťa niekoľko minút po pôrode môže otvárať oči a dokonca sa usmievať. Myslím, že tento jej zážitok výrazne zmenil ďalší prístup k ďalším deťom. Hold osobná skúsenosť je osobná skúsenosť.
04. 11. 2007 | 08:35

Sokrates napsal(a):

Viete ono človek ak po dvadsiatich rokoch praxe s deťmi pri pôrodoch, kde vidí len zvraštené tváre, otváranie očí ak všetko išlo "dobre" tak na druhý deň, úsmev ani za mák... od traumy z pôrodu a následneho odlúčenia-straty mamy tesne po pôrode, vidí že to môže ísť aj inak len zmenou maličkostí pri pôrode, môže mu to zmeniť celý život.
A človek od určitého veku prijíma zmenu ťažšie.
04. 11. 2007 | 08:49

janamihovicova napsal(a):

To Martinko: Vystihl jste podstatu, stačila by malinká změna a děti by měly mnohem hezčí začátek života. Čísla by mne zajímala. V diskusi se často objevují informace o statistice kojenecké úmrtnosti. Mimo jiné tam někdo psal, že pokud se porovná úmrtnost do roka, jsou na tom vyspělé země více méně stejně, což znamená, že ty děti nakonec stejně umřou, jen o trochu později a do novorozenecké úmrtnosti se nezařazují. Nevím, co je na tom pravdy, ale docela bych tomu věřila. Jsem ráda, že chodíte na můj blog. Díky.
mail: xmihulex@seznam.cz

Rostislavo: Souhlasím s panem Martinkem, je dobře, že sem chodíte. Diskuse je sice trochu nabroušená, tak si to neberte osobně :))) Je to skutečně k věci. Rostislavo, chtěla jsem vás poprosit, vy máte šanci něco změnit, začněte o tom přemýšlet. Začněte třeba Odentem a Matkou zemí, jak navrhuje Marcela. je to útlá kniha. Založte si mail, tady ho dejte na diskusi. Naskenuju vám pár stránek a pošlu. Je to opravdu zajímavé. Mějte se hezky a díky
04. 11. 2007 | 09:15

hola napsal(a):

Věhlasná gynekoložka Christiane Northrupová ve své knize píše, že se rodící žena a lidé u ní mají nechat vést přirozeným průběhem porodu. Ne porod řídit. Dr. Northrupová není ani zastánkyní takové přípravy na řízení porodu, jako je nácvik dýchání. Porod je podle ní instinktivní primitivní proces, kde pomůže, když se žena uvolní a naslouchá svému tělu. Na rodící ženu velmi působí přístup lidí, kteří u ní jsou.
Dr. CH.N. se na základě svých zkušeností a rad od porodních bab, odvážila pomáhat rodícím ženám jinak, než se naučila ve škole a od svých kolegů.
04. 11. 2007 | 10:22

hola napsal(a):

Ještě jsem chtěla napsat něco o našem kulturním dědictví, o atmosféře ve společnosti, která ovlivňuje naše názory.

Učitelka dějepisu na střední škole nám říkala, že v době svaté inkvizice vydala církev toto prohlášení: "Církvi nejvíce škodí porodní báby". Tím hon na porodní báby začal.
04. 11. 2007 | 10:37

janamihovicova napsal(a):

Pro hola:
Hned jsem si tu knihu od Dr. CH. N. objednala na internetu :)))
Mimochodem, v časopise Aperia má rozhovor, kde píše: Když vyšla moje kniha o menopauze, universita, kde jsem tehdy učila mi dala výpověď. A je to tady, hon na čarodejnice.
04. 11. 2007 | 10:59

Martina napsal(a):

Nechtěla jsem paní Rostislavu nijak urážet. Překvapuje mě, že je podle Vás v pořádku, že je ze strany lékařů malá ochota vyhovět.

Je velmi zajímavé, co nám tu nakonec z celé diskuze leze. Nakonec důvod proč nevést porod přirozeně není nebezpečí pro maminku a miminko! Náhle se tu mluví o tom, že přirozený porod je nadstandartem a že by se za něj mělo platit! Přijde mi to absurdní, ale budiž. To, co mě však rozhořčuje je, že lékaři svůj odmítavý postoj k přirozeným porodům dosud nezdůvodňovali svým nepohodlím, ale údajným nebezpečím pro matku a miminko. Obecně mi přijde, že za možné komplikace se porodnící schovávají vždy, když se přijde s něčím novým. Tak ať se řekne na rovinu jak to s přirozeným porodem. Vím moc dobře, že lékaři mají nízké platy, ale ať klienty nevodí za nos a jdou s pravdou ven. Myslím, že maminky by si rády připlatily! Pro ženu je porod významná událost, kterou obvykle prožije dvakrát třikrát za život.
Přiznám se, že mě příspěvek paní Rostislavy velice rozhořčil, proto v závěru ten ironizující tón, stojím si však za ním, i když mi ho někteří vyčítáte. Přijde mi dost sobecké nutit maminku do nepříjemné polohy jen proto, že by si lékař k ní jinak musel kleknout a sehnout.

Přijde mi to od lékařů dost nefér, že se ohánějí komplikacemi, straší maminky, ale nakonec je pravda jinde. Je to o neochotě dělat to nově, dělat to méně pohodlně, dělat to jinak než je standardní (za tak málo peněz). To samé platí i o vyšetřování novorozenců těsně po porodu - postup, který popisuje pan Martinko by jistě nebylo komplikované realizovat, ale bude trvat roky, než si ho maminky vydupou..
04. 11. 2007 | 10:59

janamihovicova napsal(a):

Bohužel, máte Martino pravdu, oceňuji, že sem Rostislava zašla a řekla svůj názor, ale argumenty, kteté udala, jsou opravdu nerelevantní. Systém "dělám zodpovědnou a málo placenou práci, tak co ode mne ještě chcete, vždyť já jsem vlastně světice", to nikam nepovede.
04. 11. 2007 | 11:23

Martina napsal(a):

Jano, plně s Vámi souhlasím. To, co tu načrtla paní Rostislava, je podle mého názoru pro porodníky velmi typické a právě proti tomu maminky, které chtějí rodit přirozeně a mít pak miminka po celou dobu u sebe, tolik bojují.

Paní Rostislava si stěžuje na nevybíravé chování maminek, ale jestli se chová v tom duchu, ve kterém píše své příspěvky (cítím v nich povýšenost, nespokojenost, naštvanost), tak se na mě vážení přítomní nezlobte, ale maminkám se nelze divit. Toto je samozřejmě pouhá spekulace, možná je naopak milá a empatická. Jen se snažím věci domýšlet dále. Nevěřím totiž, že maminky útočí zcela bezdůvodně. Mám za to, že problém bude spíše oboustranný.
Jinak paní Rostislavě díky za její názory. V této dikuzi jsou velmi potřebné.
04. 11. 2007 | 11:52

bezvýznamnýbambula 1. díl. napsal(a):

Dobrý den všem!

Vidím, že se nám to tu pěkně kultivuje!!!

Dovolte, abych se paní Rostislavy zastal, ...ono, opravdu, když si to zkusím představit, ta její situace není nijak záviděníhodná. Ona má totiž nad sebou svého ředitele!!! A ten zase ministra! A ten zase Špatný systém a málo peněz, neboť naše zemička je těsně před státním bankrotem.
Ona, i kdyby chtěla, tedy paní Rostislava, tak stejně nemůže. Lze pouze improvizovat. Nové, moderně a revolučně pojaté porodní zařízení a pomůcky jí stejně ředitel nemůže nakoupit.
Paní rostislavo, já jsem z Techniského oboru, zabývám se konstrukcí, desingem a tak si dokážu představit zcela nové zařízení, atd.

Příklad:

Představte si zcela nové, revoluční porodní křeslo, resp. porodní sál. Základní deska porodního křesla by mohla být třeba z nerezové vysokochromové oceli, vytápěná teplovodně, s drenážním systémem, vyleštěná, vzhledem ke své přirozené tvrddosti, do zrcadlového lesku (již jsem taková nerezová zrcadla viděl, jsou přesnější, než skleněná), takže by porodník-lékař mohl pohodlně kontrolovat postup hlavičky.
Tato porodní deska by navíc byla vlastně horní součástí hydraulicko-pneumatického zdvihacího rámu, takže by šla libovolně zvedat, přičemž základní polohu by měla v nulové nivelaci, tedy v naprosté shodě s podlahou porodního sálu.
Zvedací zařízení by tedy bylo umístěno v podzemí. Porodní deska by navíc mohla být ještě půlená, takže by se dala v mžiku změnit v porodní křeslo.
Či-li, představte si tuto situaci:
Porodní místnost, uprostřed nerezové zrcadlo cca 1 x 2m, půlené, zapuštěné do podlahy. Rodička přichází a usedá na desku (jednalo by se o konečnou porodní fázi, otevírání cervixu by samozřejmě absolvovala jinde, na pokoji, v bazénku, apod.), či-li ještě jednou: rodička usedá rovnou na zem, nebo na sterilní nerezovou stoličku, která se dá bleskurychle z porodní desky buďto vysunout, nebo na ní bezpečně připevnit. Aby jí podklad tolik netlačil do kolen, lze ji usadit na samolepícím pruhem na desku připevněné sterilní buničinné roušky. Zdravotník usedá na stoličku před ní a postup porodu pozoruje pomocí odrazu porodní desky. Otec dítěte za zády rodičky jistí její stabilitu. Pokud otec není u porodu přítomen, tak porodník porodní desku rodičce "zlomí" v pantech, aby měla o co opřít záda. Pokud si to nepřeje, nechá porodní desku v základní poloze.
Dále: pokud se ukáže, že nastávají komplikace a že bude nutno použít kleště, porodník ustoupí stranou, poučí rodičku, ovládacími prvky změní porodní desku na křeslo, rodička změní polohu, nebo jí je pomoženo, na polohu polosedu na kostrči, základová porodní deska je potom lékařem vysunuta z podlahy do polohy výhodné pro lékaře a pro záchranu dítěte. Pokud ani to není optimální, tak porodník následně desku vysune do maximální výšky pro možnost operace, sklopí opěradlo, rodičku položí na záda, anestetikuje, operuje.

Takže rekapitulace:

Základní poloha porodu v sedě na bobku, vertikální poloha dělohy a plodu rodičce velice významným způsobem pomáhá s vytlačením plodu, neboť, dle mého názoru, je nějakých 3,5 kg, resp 35N přídavné osové síly docela výrazná pomoc. Nebo rodička může zaujmout polohu na kostrči, opřená o zadní desku (temperovanou, již jsem říkal). Pokud jde vše dobře, lékař pouze kontroluje postup, v závěrečném cyklu pak pod rodičku podsune sterilní polštářek z buničiny a plachetku, aby se děťátko neuhodilo, dítě může zachytit Matka svýma rukama, nebo jí poslouží porodník, příp. manžel.

Takže co Vy na to, paní Rostislavo, dokážete si představit takové pracoviště, takový porodní sál progresivního, revolučního řešení?

Klidně to domyslete, vylepšete, oponujte, vysvětlujte, zavrhněte, jsme tady všichni jako na trní, už nás nenapínejte a vyslovte svá přání a nápady!
04. 11. 2007 | 14:39

bezvýznamnýbambula 2. díl. napsal(a):

Ještě mne napadá, že by tuto debatu ohromě zpřehlednilo, kdybychom si nejdříve utvořili několik základních okruhů. Několik bodů základních diskusních otázek. Klidně přidávejte další, zatím mne napadly tyto:

1)Porodní poloha Matky (možné varianty, klady a zápory).

2)Porodní poloha Dítěte (možnost její preventivní mechanické nápravy!?).

3)Řízený porod, nebo Spontánní porod (problém nutnosti pomalé elasticity porodního kanálu versus riziko přidušení dítěte pomalým postupem).

4)Problém poměru Ideální váhy plodu k pánevním proporcím dané rodičky (Ochrana hráze, nástřiž, preventivní, nebo raději až krizový?). "Očividná" neschopnost porodit spontánně.

5)Poporodní (ne)manipulace s dítětem, zbytečně předčasné přerušení pupeční šňůry (pomocné kyslíkové zásobení děťátka?). Pediatrické (ne)vyšetřování.

6)Měření a vážení až DRUHÝ DEN RÁNO? Koupání jak by smet.

7)Prostředí Intimity (vyloučení třetích osob, zcela na porodu neúčastných, vizity, medici, apod., právo matky na konečné slovo?).

8)Možnost zcela netradiční přípravy, včetně ubytování hotelovým způsobem jako nadstandart klidně i dva dny před porodem a dva dny po včetně manžela, vyloučení stresu (samostatné "Rodinné" pokoje?).

...Dál mne již nic nenapadá, zkuste někdo vymyslet další okruh otázek.
04. 11. 2007 | 14:39

Ministr vědy napsal(a):

No, oni se najdou i zcela rozumní lékaři, kteří doporučují: "Věřte lékaři více než sobě".
04. 11. 2007 | 15:09

janamihovicova napsal(a):

Bambulko, čtu tvoje příspěvky nejen u sebe, ale třeba i u p. Hořejšího a nechce se mi věřit, že takový člověk jako jsi ty skutečně existuje. Ty jsi fenomén.:))))
04. 11. 2007 | 17:24

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Janě.

Ahoj Jani, hmm, já bych to na Tvém místě tak nepřeháněl, věř mi, čím víc talentů, tím větší bída!!!

Devatero řemesel, desátá nouze, kovářova kobyla chodí bosa, atd.
Paní Athéna ví své, je to moudrá žena, sice nevím, jestli se umí omluvit, ještě mi na ten Koán neodpověděla, ale moudrá je, ví jak to chodí, :-)),

...a navíc znám ještě mnohem, mnohem bezvýznamější bambuly. Já si na své bezvýznamnosti ještě poměrně dost zakládám, ...oni ne, a nebo vůbec.

Znám kupříkladu jednoho tak Bezvýznamného Bambulu, že zcela plynně ovládá Sans-kh-`rt, studuje Upanišady, Áranjaky, Samhíty v originálech(!), a navíc ovládá Sílu Slova, resp. Umění Správné Recitace Konečného Výsledku...
Byl jsem těm výsledkům osobně přítomen!

({:^))=

Provařit ho tady ale samozřejmě nehodlám, ...jistě chápeš. ...Kdyby věděl, jak tady na Blogy.cz trapně exhibuji, tak by se tak rozchechtal, až by si utrch játra.
To nemohu připustit!!!
(:o)))))))))))))

...ještě mne napadlo jedno téma, a sice:

9)PUPÍČKY!!!

Kdy je vlastně dobré "dělat" děťátku pupík..?
Někde jsem tady zahlédl, že, když někdo rodil doma, tak nechal pup. šňůru zaschnout až sama odpadla.
No, ale není pak z toho "ošklivý" (vyhřezlý) pupík?
Také důležitá věc!!!!!!

Dále:

10)Společný pobyt Matky a zdravého Novorozeněte na lůžku (na pokoji).

Nebezpečí tzv.: ZALEHNUTÍ!!!
Či-li, zdravé dítě stále s matkou, ale jistě na noc ODDĚLENĚ (...hned vedle její postele na pokoji v kolébce?).
04. 11. 2007 | 18:45

janamihovicova napsal(a):

Bambulko, díky za témata, mizím pracovat na své bezvýznamnosti. :)))
04. 11. 2007 | 19:18

bara napsal(a):

Rostislava:
Dobry den,
rada bych poprosila o vysvetleni, proc nektere zeny maji tzv.krizove porodni bolesti.Je pravda, ze porod pri nich postupuje pomaleji?
Ja sama jsem je zazila u obou svych 4 kilovych deti a bylo to opravdu tezke. Bricho me vubec nebolelo.
Pokud budete mit chvilku, dekuji za odpoved.
04. 11. 2007 | 22:06

draha napsal(a):

PRO PANA BAMBULU:
vaše příspěvky mne zcela upřímně baví!!
škoda, že realizace vašich nápadů by byla tak obtížná až nepřekonatelná...

když pupíček upadne sám, tak je (alespoň u mých dětí) ještě hezčí, než když je ustřihnutý - a ještě jsem si ho mohla schovat - v porodnici nám ho samozřejmě vyhodili (tzv. porodní zbytky...)

nedokážu si představit, že by nějáká žena, která nosí své dítě nejprve v břiše (a nezalehne ho tam) mohla své dítě zalehnout když už v břiše není (pokud není pod silným vlivem nějakých pro tělo nepřirozených látek)

PRO ROSTISLAVU:
vše co jste zde psala o podmínkách vaší práce mne velice mrzí. ono v naší zemi je na tom takto většina profesí, takže člověku nezbývá nic jiného, než aby měl tu svou práci alespoň rád. já osobně už se z těchto důvodů ke své původní profesi až mi děti odrostou nevrátím...
doufám, že díky, tomu, co jsem Vám napsala si budete jista, že může být určitý rozdíl i mezi ženami, které chtějí rodit doma nebo ambulantně...

VŠEM:
můžete mi prosím vás vysvětlit, proč se zde stále mluví o nutnosti být po porodu bez dítěte - za účelem odpočinku po porodu??
moje zkušenost je taková, že bezprostředně po porození svých dětí jsem prakticky nepotřebovala několik dnů spát, sice jsem hlavně ležela - kvůli krvácení z dělohy, na které je potřeba dát pozor, ale proč neležet se svým úžasným novorozeňátkem? zvlášť když je žena - matka už od přírody nastartovaná a natěšená na každý nádech svého děťátka?
04. 11. 2007 | 22:28

Dita napsal(a):

Po praxi v neonatologii jen krátce:prosím,kdo nezažil akutní medicínu, kdy jde o vteřiny/ ne o minuty/tak to opravdu není schopen posoudit.Líbí se mi moc teoretické řeči a všem přeju, aby všechno probíhalo podle vašich představ, nikomu nepřeju komplikace,opravdu.
Klidně, ale najdete pedaitra?
05. 11. 2007 | 09:21

Sokrates napsal(a):

Dita, v Európe sa lakári tešia výraznej kolegiálnej podpore. Je tu aj istá tolerancia spoločnosti, ak sa naozaj niečo nepríjemné prihodí. Toto všetko lekári podľa mňa potrebujú pre kľud svojej práce, ak si to vedia vážiť.
Nenechajte si to zobrať svojou ľutosťou a šírením strachu. Neškrabať keď niečo funguje. Škrabte nedostatočné platy, prísun informácií, psychohygienu, oddych a iné.
Ak človek pocíti strach, ľútosť... z lekára, začne mu ten strach... vracať - toto pravidlo hádam poznáte.

Takže Vám kontrujem - ak ste nikdy nezažila spätnú väzbu od detí, ktoré ste rodila, nie ste schopná celkovo posúdiť svoju prácu.
Ak ste nikdy nezažila prirodzený pôrod ( dieťa je STÁLE s mamou, odstrihnutie pupočnej šnúry až po dopulzovaní, v prítmí, bez slova, dieťa na brušku mamy po pôrode, kde necháme dieťa, aby dalo najavo či už je možné pokračovať v postupe ďalej, dieťa na prsník, aby prirodzené vylučovanie oxitocínu rozbehlo pôrod placenty, pediater k dieťaťu nie naopak... ) nie ste schopná posúdiť jeho dôsledky.
Hovorí sa tomu osobná skúsenosť!
05. 11. 2007 | 10:25

Sokrates napsal(a):

Ešte k tej ľútosti : ak autorita prejavuje ľútosť, tí "pod" ňou sa mu okamžite snažia pomáhať. V pôrodníctve to vyzerá tak, že máme plné pôrodnice rodičiek odborníčok na gynekológiu-pôrodníctvo. Ono by to nebolo nič problematické, každý máme nejaké koníčky, len tu ale problém, že ženy počas štúdia gynekológie pred pôrodom akosi zabúdajú na seba.
Pôrodníci nenechajte si kecať na pôrodnej sále do vašej práce, ale pre ňou a inde citlivo počúvajte čo vám kto chce povedať. Ja v takomto prípade budem prvý, ktorí sa postaví za vaše postupy aj v prípade, že sa mne osobne nebudú páčiť.

Ak autorita ( lekár, politik, učiteľ ) myslí na svojho pacienta, voliča, študenta, tak študent myslí na seba. Ak autorita myslí na seba, tak pacient, volič, študent myslí na autoritu. Potom sa z pacienta stáva neodborný lekár, z voliča hulvát a zo žiaka nezvládnuteľný fagan.
05. 11. 2007 | 10:53

Dita napsal(a):

Sokrate, já tohle všechno dělám, opravdu, a o zpětné vazbě bych mohla hovořit hodiny, dělám přípravné kurzy, alternativní medicínu aplikuji v rozumné míře,ale ten strach tady JE.A o něm a té míře zodpovědnosti je celá debata.
Protože jedna pozitivní zkušenost neznamená nic.nejsem pesimistická, jen realistická a zodpovědná.
05. 11. 2007 | 11:20

Sokrates napsal(a):

Z toho čo som písal je zrejmé, že by to malo fungovať. Ak všetko takto robíte, tak sa buď mýlim ja alebo je u Vás něco špatne.
Ako často hovoríte s mamou ročného dieťaťa, 1,5 ročného, 5 ročným dieťaťom, 10 ročným dieťaťom, 15 ročným dieťaťom, ktoré ste rodila? Dávate im nejaké dotazníky, alebo je to osobný pohovor? Celkom ma zaujíma typ spätnej väzby, o ktorej píšete.
Celý článok a debata je o malej zmene v postupe. Pediater po pôrode k dieťaťu, nie naopak. Zatial debata nebola o strachu, prípravých kurzoch, alternatíve... Okrem toho si myslím, že mama na pôrod by sa mala pripravovať buď idividuálne alebo vôbec. Hromadne sa môžu pripravovať policajti na zásah a spartakiádnici na výkon. Netvrdím, že na rodičky nemajú stretávať a vymieňať si skúsenosti, ale ak hovoríme o príprave, tak to má byť príprava. Pôrod je čiste na individuálnej stránke ženy a tak k nemu aj treba pristupovať.

O strachu kľudne hovorme, ale keď o ňom hovoríme je náš a neprenášajme ho na druhých. Ok?
Videla ste niekedy kardiochirurga, aby prenášal strach na pacienta? Čo i len v diskusii?

Napísal som že, jedna pozitívna skúsenosť zmenila život jednej lekárky - to sa Vám zdá nič? Ale môžem Vám dať kopec ďalších, ak chcete.
05. 11. 2007 | 12:05

Jana Mihovičová napsal(a):

Ať koukám, jak koukám, nikdo z lékařů v této diskusi nevysvětlil:
a) jestli existuje nějaký opravdu důležitý důvod k tomu, aby byly zdravé děti v porodnicích zcela rutinně odnášeny od matek.
b) proč žádná z našich porodnic nerespektuje všechna doporučení WHO.
05. 11. 2007 | 13:11

Martinko napsal(a):

Jana. Pěkný den. Myslím, že na otázku a) jsem odpověděl. Důvodem je zvyk. Stačí drobná organizační změna při porodu a dítě se nikam nosit nemusí. A pokud si to matka výslovně nepřeje, moou být po celou dobu spolu.
Tímto reaguji i na Sokratův příspěvek.

Nad otázkou b) se musím zamyslet:))) Vlastně nejdřív musím zkusit, jestli jsem něčeho takového vůbec schopen. Jako levitující stvůra v bílém plášti s černým mozkem.
05. 11. 2007 | 14:53

Martinko napsal(a):

Já bych se teď chtěl naučit tohle:

http://aktualne.centrum.cz/...
05. 11. 2007 | 14:54

Linda napsal(a):

JANO, s clankem opet trefa do cerneho:-). Rodila jsem pred rokem (skoro, za 2 dny), detatko mi neodnaseli po porodu, vse probehlo vedle me v te same mistnosti, po porodu mi bylo dano na brisko, behem muchlovani manzel prestrihl pupecnik, ten byl pak pouze zaskrcen, nechal se pak upadnout (Bambulko, zadna oskliva jizva, normalni krasny luxusni pupicek bez nejmensiho problemu:-)), pri tom malem nejnutnejsim vysetreni byl u Allinky (nase dcerka) manzel, byla mi vracena behem chvilicky pouze v plence, hned jsme prikladali na kojeni. Ani ja nemela splnene vsechny pozadavky WHO, ale bylo jich splneno 90 % (zadne trapne klistyry, nastrihy, zakaz jidla apod.) a na porod mam opravdu krasne vzpominky. Ja nemela uplne prirozeny, nesly mi kontrakce, ackoliv jsem se citila skvele, uvolnene, ale praskla voda, porod byl fakt nutnosti, takze jsem skoncila na oxytocinu, nasledne na epiduralu, protoze oxy-bolesti jsou fakt neco, ale jak rikam, celou dobu jsem byla s miminkem, take s manzelem (nemeli jsme nadstandard, slo o vojenskou nemocnici:-)), lekar mi ve vsem vyhovoval (za tech 6 mesicu, co jsme se vidali na prohlidkach je vztah preci jen o neco osobnejsi), neustale me povzbuzoval, po porodu pochvalil, jak jsem to skvele zvladla a za den a pul jsme sli vsichni domu! Zadne straseni 72 hodinami, zadne ockovani, jen jsme byli informovani, co delat, kdyz nastanou problemy a byli jsme ujisteni, ze oni tu jsou pro nas;-). I kdyz, jak jsem jiz uvedla, nebyl muj porod 100 % prirozeny, prala bych kazde ceske rodicce zazitek "s mym" teamem. Linda
05. 11. 2007 | 14:54

Linda napsal(a):

Koukam, ze jsem zapomnela napsat, ze jsem nerodila v CR. Tam bych asi tak pekny porod, i kdyz nebyl prirozeny, neprozila. L.
05. 11. 2007 | 14:57

Martinko napsal(a):

Sokrates. K tomu co píšete mohu jen přitakat. Když jsem psal o drobném rozdílu mezi mou dánskou zkušeností a českou realitou, tak to byla trochu nadsázka. Nevidím sebemenší důvod, kromě železného zvyku, aby pediatr nešel k dítěti a rodičce. Naopak se mi zdá naprosto normální seznámit se před porodem s rodiči. Posiluje to vzájemnou důvěru, když všichni víme, co se bude dít, kdo bude o koho pečovat.

Asi mi uniklo o jakém typu strachu je tady řeč.

Bezvýznamnýbambula. Jen k Vašim bodům. 6) vážit, měřit, vyšetřil lze ihned u porodního lůžka, nevidím sebemenší problém.
7) zaručit intimitu? nevidím problém. už dnes, pokud chce jít medik či jiný student k porodu, musí rodiče souhlasit. dovedu si představit porodnice, kde to tak není, což je samozřejmě špatně.
8) jakmile stoupí v platnost nové zdavotnické zákony, bude na managementu zdravotnických zařízení, co dokážou nabídnout. to, co píšete mi připadá docela fajn.
05. 11. 2007 | 15:23

Martinko napsal(a):

Martina. Já myslím, že se chováme jinak v diskusi mezi přáteli, kde si toho řeknete víc od srdce a jinak jako diskutujíci profesionálové a úplně jinak jako praktikující profesionálové. Takže v téhle naší malé milé společnosti je člověk více bez zábran. Někdy dost otravných.

Takže když přijde pacient, nepozná na mě nic. Doufám. Možná byste se divila, lae spousta lidí hodí nabroušených už předem. Nedokáží pochopit, že musí čekat a že pacient ze záchranky nebo s infartkem má přednost pře jejich vyšetřenm pro lázně. Ale i to se dá zvládnout. Pokud za sebou nemáte 30 hodin non-stop:)

Souhlasím s Janou, že "systém "dělám zodpovědnou a málo placenou práci, tak co ode mne ještě chcete, vždyť já jsem vlastně světice", to nikam nepovede." Abych pravdu přiznal kolikrát, když jsem v noci nebyl únavou schopný pořádně napsat dekurz, a někdo na mě byl sprostý, tak jsem si říkal: "Kupuješ si ode mě službu? Platíš mi za ni 50 korun? Mám ti dát opravdu to, co si za to zasloužíš?" Samozřejmě jsem to nikdy neřekl nahlas. A samozřejmě, že jsem se vždycky snažil udělat to nejlepší. Ale dokážu si představit jistou hranici, za kterou je to už velmi těžké. Kdy už se nedokážete sama bránit proti syndromu vyhoření.
05. 11. 2007 | 15:40

Martinko napsal(a):

Linda. Ze které země máte tak pěknou zkušenost, smím-li se ptát?
05. 11. 2007 | 15:46

Martina napsal(a):

Lindo, škoda, že to tak nejde i u nás. Co by za to maminky daly. Přitom se nejedná o nic, co by v ČR, kdyby byla vůle, bylo obtížně realizovatelné. Myslím, že požadavky žen a odborného personálu by bylo možné celkem bez problému skloubit, ale zkrátka vázne komunikace a především ochota. Co myslíte ostatní? V čem vidíte největší problém?
05. 11. 2007 | 16:52

Martinko napsal(a):

Martina. V komunikaci, organizaci a dobré vůli:)
05. 11. 2007 | 16:54

Linda napsal(a):

MARTINKO, size z Nemecka, ale jednalo se o USA vojenskou nemocnici, doktor a vetsina stredniho personalu US, jedna moc mila fajn asistentka Nemka, takze vice mene USA rezie. A to na vojenske nemocnice kazdy nadava:-).

MARTINO, ja bych rekla, ze hlavni problem je porad ten vztah pacient x lekar. Ackoliv i v CR si lekari uvedomuji, ze pacient je PLATICI klient, tak se podle toho velka cast proste nechova. Take vidim trochu problem v pacientovi, protoze velka cast se jako PLATICI klient nevidi. Kdyz davaji auto do servisu, tak se staraji vice:-). Je to trochu zacarovany kruh, pacient by se mel chovat jako klient ve vyssi mire a lekar jako prodavajici. Take podcenovani pacienta neni dobre vubec k nicemu, radeji by to chtelo posilit jeho informovanost. Pro priklad, kdyz se nam narodila dcera, hned jsme na pediatrii dostali knihu s informacemi ohledne zdravi ditete, take je tam spousta grafu na zakladni diagnostiku, kdy lecit doma, kdy jit k lekari, kdy jit okamzite, kdy staci volat. Podobnou knihu jsme dostali i u naseho praktickeho lekare. Take jsem sla s ortopedickym problemem k lekari, byl mi cely problem dokonale vysvetlen v jazyce laika a pro odborne upresneni mi lekar jeste nakopiroval par stran z jeho knihy, aniz bych si o neco sama musela rikat. Informovany pacient je zde priorita (chapu, ze o to se zasadily nejspis pojistovny), protoze doktor to sice muze vedet lepe, ale za sve zdravi je zodpovedny predevsim pacient. Take se tu hodne s lekari diskutuje, lekar snad ani nepocita s tim, ze mu kyvnete na prvni alternativu, kterou Vam nabidne. Koukam, ze jsem se dostala trochu dal od porodnictvi jako takoveho, ale je toho tak strasne moc, co se mi libi a myslim, ze kdyby byla trochu vule, tak by to tak mohlo fungovat i v CR. Bez extra financnich nakladu, protoze velka cast by se usetrila za ukony, ktere se provadeji zbytecne a to i diky malo informovanym pacientum. Linda
05. 11. 2007 | 17:43

Jana Mihovičová napsal(a):

To Martinko:
Díky za odpověď, ale já se ptala na "důležitý" důvod. :)))))))
Levitace? To by asi věděl ÚBB, jak na to. Ale z pohledu mé profese to může být i velmi zdařilý virál. Prostě podvrh :)))
05. 11. 2007 | 17:46

Martinko napsal(a):

Linda. Určitě jde spoustu věcí udělat. I komunikaci zlepšit. Informovaný pacient je pro lékaře lepší, než tichý trouba, protože má o pár starostí míň. Když někoho poučíte, všechno mu vysvětlíte, pak můžete počítat s jeho spoluprací. A pokud na něco zapomente nebo uděláte chybu, on vám to připomene. A tohle opravu nic nestojí. Snad dobrý kurz komunikačních dovedností. Když jsem nabízel jeden takový udělat v naší nemocnici, byl to ovšem problém. Zájem by byl, kurz jsme měli připravený, ověřený u nás i v zahraničí. Kamarádka, která jej se mnou dělala, žádala jen zaplatit náklady na cestu! Problém byl na světě. Nebyly oficiální zdroje. U nás se všechny takovéto akce pokrývají z korupčních fondů farmaceutických firem. Zájezdy na hory, perličkové koupele i večeře. Tak jsem požádal i proti svému bytostnému přesvědčení jednu reprezentantku takovéto firmy. Oni by dali peníze, ale třeba na bowling nebo na občerstvení. Ne na cestovné pro přednášejícího. Ledaže by se to týkalo propagace nějakého jejich léku. Tak jsem to vzdal. Bývaly doby, kdy bych to zaplatil ze svého, ale bohužel jsem dospěl. O komunikaci není zájem. Aspoň jsem si neušpinil ruce a teď komunikaci v medicíně učím jinde:)))
05. 11. 2007 | 18:06

Martinko napsal(a):

Linda. Ještě drobnou poznámku. Ano, lékaři si u nás uvědomují, že pacient je platící klient. Nejsou hloupí. Nechovají se tak ale proto, že nemají sebemenší důvod, kromě profesionální cti a dobré vůle, se tak chovat. Jsou prostě dvě důležité věci, které v medicíně, na rozdíl od jiných oborů, musíte vzít v potaz. Jednou je profesionalita, o které se může diskutovat, včetně správné komunikace etc. Druhou věcí je, že pokud říkáte lékaři s hrubou hodinovou mzdou 108 Kc něco o platícím klientovi, zní to spíš jako výsměch. Upozorňuju, že 90 % diskuse je vždy v rovině profesionality! Nevím, jak by se tvářila Jana, kdybych po ní chtěl super kvalitní reklamu za cenu nákladů + stovku na hodinu:)))
05. 11. 2007 | 18:18

Linda napsal(a):

MARTINKO, ackoliv to tak nevypada, tak ja si lekarske prace velmi vazim, ale argumentace platem mi prijde trochu jako drzeni pacienta v pozici rukojmeho. My za to fakt nemuzem, ze pojistovny plati tolik, kolik plati, ja nemam moznost v CR uzavrit si takove pojisteni, ktere by mi neprispivalo na Paralen, ale radeji by platilo lepe za sluzby lekare. Verte mi, ze bych to moc rada udelala. Myslim si, ze "cerny Petr" je tak trochu na Vasi strane a je potreba s pojistovnou trochu vice zatocit. Ja sama jsem odpurce nepotrebnych vykonu (nechapu treba drzeni zdravych rodicek a deti v nemocnici nejmene 72 h:-)))), plateb zbytecnych leku, ktere si kazdy muze dovolit sam bez predpisu poridit, i prispevky na vitaminy, kojenecke plavani a dalsi veci jsou v mych ocich neskutecnym plytvanim, radeji bych opravdu toto vse investovala (ano, to je to nejlepsi slovo) do platu lekaru, ale tohle opravdu neni pozice pro pacienta, za tohle si musi lekari lobbovat sami. Linda
05. 11. 2007 | 18:35

bezvýznamnýbambula napsal(a):

pane Martinko!

Cha, Cha, Cháááá, ten trik se zabodnutou vodovodní trubkou na konci se sedátkem, kerou stačí obalit lepenkou, naretušovat na bambusovou hůl a je to, zase ňákej ftipálek vytách na svjetlo bóóóžííí???

To je starej pouťovej trik potulnejch fakírů, to si můžete doma v dílně poheftovat přez víkend ve svěráku taky!!!

Ta trubka vypadá takhle:
____
(¨_¨|kloub
||¨||________
||¨|_________|sedátko
||
||
||
||hůl
||
||________________
||/`/`/`/`/-ZEM-`/`/`/`/`/`/
||
||
||
||
\|

Nesmí Vás ale nikdo vidět jak si jí zabodáváte, jak na ní nasedáte a jak z ní slézáte. Dobré jsou vytahané o pětčísel větší kalhoty, nebo ještě lépe bederní rouška ze dvou prostěradel, do který se to sedátko v pohodě vejde.
Pak už stačí jenom nějakej ten nevšímavej dav lidí, nenápadně zabodnout, nasednout sedátkem na kloub, patřičná květinová výzdoba a jste svatý MuDr-`C

:o))))))

...jinak děkuji, samozřejmě, za reakci, ...ale co ty body 1, 2, 3, 4, 5 ?
No jo, Vy jste vlastně Pediatr, nikoliv Porodník - Gynekolog, že?
Jasně, každý svého kopyta ať se drží, já bych to měl ostatně začít plnit především, ...již jsem toho tady nablekotal dost, snad se to dalo číst, za případné ruptury blány brániční, mne však nelze z právního hlediska činit nikterak odpovědným! Ten, pro něhož jsou moje příspěvky nebezpečně legrační, ať je nečte!
Předejde tak bolestivému zranění, za které mu opravdu, ale opravdu nemohu.
*({:^))
05. 11. 2007 | 18:45

Martina napsal(a):

Co se konkrétně týče porodnictví (přirozené porody v porodnicích, vyšetřování dítěte), je dobře vidět, že to tedy vůbec není o zdravotních komplikacích, kterými lékaři straší, ale o jejich neochotě, která v základu pramení z jejich nízkého finančního ohodnocení.
05. 11. 2007 | 18:52

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Paní Martino,

asi je to tak, bohužel, ...ale víte co, ještě necháme promluvit paní Rostislavu, zřejmě má dnes službu, tak já bych se přimlouval na ni do zítřka počkat, protože pan Martinko je Pediatr, či-li: počkáme a uvidíme, co říkáte...?
05. 11. 2007 | 18:57

Linda napsal(a):

Bambulko, myslim, ze pani Rostislavy se tu uz nedockame, coz je vazne velka skoda. Sice jsem nemohla souhlasit ani s jednim z jejich postoju, ale i tak mi jeji prispevky prisly prinosne. Halllooooo, pani Rostislavo, nebojte se nas:-). Linda
05. 11. 2007 | 19:16

Martinko napsal(a):

Dlužím Vám omluvu, nechtěl jsem vůbec nic říkat o platech, protože debata měla být na úrovni profesionální. Omlouvám se, nechal jsem se strhnout. Už to víckrát neudělám, přísahám.

Martina. Lékaři nesmějí strašit pacienty. Záleží na podání. I sebelépe míněnou a užitečnou informaci vám dokážu sdělit verbálně a neverbálně tak, že vás to poděsí. Neudělám to ale, když budu mít otázku komunikace vypřemýšlenou a základní věci automatizovány. Neochota zcela jistě nepramení z nízkého finančního ohodnocení. To je jen jedním z faktorů.

Bezvýznamný bambula. Nejsem sice pediatr, ale chvilku jsem byl, bohužel ne u nás. Bylo to tedy uvolněnější a já mohl se štrůdlem dětí za mnou jezdit po oddělení na koloběžce:))))))))) No představte si, co by na to u nás řekl pan primář a pan zástupce primáře a pan náměstek a pan hlavní sestra.

Jo a to sedátko bych si udělal, ale já umím ohnout tak maximálně katetr. Nikoliv vodovodní trubku:)))
05. 11. 2007 | 19:49

Linda napsal(a):

MARTINKO, neomlouvejte se, chapu, ze ta platova nedocenenost Vas trapi, za tu veskerou drinu... Nicmene se mi libi, jak jste uvedl tu jizdu na kolobezce pri praxi v cizine, to ma totiz take slusnou vypovidajici hodnotu o pozici lekare - neni to proste jen nadmuty pan "Ja-vim-vsechno", pripousti si i tu lidskou roli:-). Linda
05. 11. 2007 | 20:15

Sokrates napsal(a):

Martinko na vysvetlenou : okrem Rostislavy a Švorčíka strach išiel z príspevku Dity o akútnej medicíne, posouzení, teoretických rečiach a skoro prianí.

ešte pediater k dieťaťu : Viete ono by stačilo, keby ten kto navrhuje momentálne rekonštrukcie pôrodníc, do projektu nezaradil vedľa pôrodného sálu miestnosť pre odnášanie zdravých detí a neonatológa. :-)
Inak neviem ako tento povojnový zvyk "vykynožiť". :-)
Máme tu ešte ďalšie podobné zvyky - rýchle odstrihávanie pupočnej šnúry, svetlo na sále, umývanie detí - perfektné pozvanie pre šľachtené nemocničné baktérie ( naštastie sa už v mnohých pôrodniciach od tohoto upúšťa ), hovorené slovo na sále, oxitocín miesto na prsník.
05. 11. 2007 | 21:12

janamihovicova napsal(a):

To Martinko
Platy lékařů, to je opravdu peklo. Naše zdravotnictví stále trpí jakousi kombinací socialismu a divokého kapitalismu. Na jedné straně je všechno "zadarmo" a personál má trestuhodně nízké platy. Na druhé straně se platí lékařům do kapsy, např. za porod, což už mi bylo nabízeno, cena je asi 5 000 Kč. Peníze farmaceutických firem, to je kapitola sama pro sebe.
Jinak v komunikaci jste odborník, to je vidět na vašich příspěvcích. Ještě k těm penězům. Máte pravdu, za 108 na hodinu v reklamě mnoho nepořídíte. Ale abych zakončila pozitivně. Mám např. skvělé zkušenosti s pražskou klinikou Gest. Velmi si zakládají na komunikaci lékaře s pacientem a dokonce zadarmo nabízejí služby psychologa. Oni mě tak rozmazlili, že když přijdu jinam, jsem občas v šoku.
05. 11. 2007 | 23:38

Martinko napsal(a):

Jana. Jasně, že je možné všechno vyřešit, ale doteď to prostě nešlo. Těch pár soukromých a církevních nemocnic hospodařících s přebytkem si mohlo dovolit zaplatit své lidi pořádně a proto si mohli dovolit držet i jistou úrověň kultury organizace. Ta příspěvková většina neměla důvod chovat se ekonomicky, neuměla to a svou nechopnost a diletanství schovávala za krásná slova o tom, že trh ani obchod do zdravotnictví nepatří. Tak snad mají teď utrum a celé to jejich pseudosicialistické pokrytectví o bezplatné péči půjde do kytek. Ty miliardy korun, které nenávratně odtekly kanalizací do Velkého moře nám sice nikdo nenahradí, ale je to cena za bezbřehou hlopost a spupnost několika jedinců. Jim možná všichni můžeme poděkovat za ty nepříjemné zkušenosti s porody a jinou zdravotnickou péčí.

Linda. Mě to problém nedělá. Za 4 generace to všeználkovství vyprchá a na mě jako benjamína už zbyla jen velká dávka pokory a úcty k životu.

A víte, jak jsem jezdil na vizitu a do ambulance u nás? Takhle:
http://www.heelys.cz/index....
Kolečko jsem musel vyndat a hrát si na předpsovou obuv jen před 2 troubama. Můj primář z toho byl nadšený a bylo mu líto, že je tak starý, že už ho takovéhle věci tak nějak míjejí:))))))))))))

Přeji dobrou noc
06. 11. 2007 | 01:16

Marcela napsal(a):

Diskuse dospěla k tomu, že v českých nemocnicích jsou malé platy, takže se nedivme. Může tam být ale i srandy kopec, když si někdo nazuje boty s kolečkem a primář není suchar. Co se týče porodů ještě jsme tak schopní zahlaholit: my sme tady pro family rooms, ale potřebujem prachy!

Vraťme se prosím k původnímu příspěvku a zkuzme si odpovědět na otázku: Zvýší dodržování doporučení WHO náklady na péči? Je to dražší? Já jsem přesvědčena, že ne. Chce to jen vědět co je pro porod určitě dobté, co pro něj rozhodně není dobré a co je někdy dobré a jindy ne. Takovýmto způsebem když se budeme řídit, sníží se náklady na péči a zvýší se spokojenost matek a dětí. Lékařům doporučuji Efektivní péči v perinatologii, porodním asistentkám Praktickou příručku WHO, rodičům Inicitivu porodní péče matce a dítěti přátelskou. Všem pak Iniciativu Normální porod. O všem se dočtete na http://www.iham.cz nebo na stránkách dalších organizací, které se spojily za účelem implementace normálního porodu do normálního života. Kromě Hnutí za aktivní mateřství to je Aperio, Česká asociace dul a Unie porodních asistentek. http://www.normalniporod.cz

Pokud jste někdo členy České gynekologicko-porodnické společnosti nebo České neonatologické společnosti můžete podporovat připojení těchto společností k iniciativě normální porod !!!!!
07. 11. 2007 | 08:06

J. Švorčík napsal(a):

Ad.Jana Mihovičová.
Podle Vás se žádný z lékařů nevyjádřil. Jestli jste si nevšimla, byla tu paní Rastislava, ale už zhnuseně odešla a já se ji nedivím. Jestli má za svou zodpovědnou práci o 500 korun víc než popelář a o x Kč méně mež Vy za své plkání, tak nechte porodníky žít. A když chce někdo něco extra, ať si připlatí jako v Americe. To, že je u nás jedna z nejnižších kojeneckých úmrtí na světě, není žádná demagogie, ale dokazatelný fakt. Normální smrtelník, který žije z podprůměrného platu (jsou nás 2/3) nemá na to, aby platil na standartní zdravotní pojištění více než nyní. A celebrity ať si jdou rodit klidně do Ameriky, ale za své.
07. 11. 2007 | 16:27

Martinko napsal(a):

Marcela. Závěr diskuse jste pochopila zcela špatně. Problém je v alokaci zdrojů a špatném řízení! Nikoliv v celkových nákladech! Pokud je tohle nepochopitelné, tak se pohybujeme po mimoběžkách. Nemám vůbec potřebu cokoliv hlaholit a mrzí mě, že jsem se nechal strhnout k přílišné upřímnosti. Přeji pěkný den a kupte si Hašlerky.
07. 11. 2007 | 16:55

Sokrates napsal(a):

Pane Svorčíku to je stále dokola - platy a kojenecká úmrtnosť. :-(
Viete ako môže rozhýbať štatistikou napríklad zvýšený tlak lekárov na amniocentézu s nasledným tlakom na rozhodnutie pre potrat pri pozitivite?
Podľa mňa toto výraznou mierou prispieva k výborným výsledkom novorodeneckej úmrtnosti napríklad v porovnaní s Nizozemskom alebo Rakúskom, kde lekári amniocentézu indikujú len vo výnimočných prípadoch. Dajme do štatistiky úmrtnosti aj deti potratené rozhodnutím po amniocentéze a štatistika bude vyzerať hneď inak. Ono totiž v Nizozemsku a Rakúsku sa tieto deti v štatistike týchto štátov nachádzajú. Aký je rozdiel medzi zomretým dieťaťom v 6 mesiaci v 9 alebo v 12 po počatí?

Ešte stále sa Vám zdá novorodenecká úmrtnosť ako dokázateľný fakt? Bulharskú konštantu v štatistike môžeme použiť kedykoľvek, hlavne vtedy, ak je potrebné hovoriť o dokázateľnosti.

Pane Svorčíku, mohol by ste sa prosím jasne vyjadriť prečo nie je možné zakomponovať doporučenia WHO do pôrodnej praxe?
07. 11. 2007 | 18:31

Martina napsal(a):

Pane Švorčíku, zdá se mi, že jste nepochopil podstatu věci. Dodržování doporučení WHO nevyžaduje náklady navíc. Je to jen o lidské ochotě dělat věci jinak než bylo doposud zvykem.
Vaše argumentace, že porodníci dělají svou práci dost dobře v poměru k tomu, jaké za ni berou peníze, nemůže obstát. Kam bychom se dostali s takovým přístupem?
07. 11. 2007 | 20:21

Marcela napsal(a):

Martinko, shrnula jsem ten závěr diskuse ledabyle a s nadsázkou. Díky kolečku v botě jste se cítil jako cíl mého útoku. Neberte to prosím osobně. O vašich alokacích zdrojů a špatném řízení vůbec nepochybuj ve vztahu k českému zdravotnictví. Co se týká porodnictví DOMNÍVÁM se ( to znamená nevím to přesně), že se náklady na prevenci a léčbu pohybují velmi vysoko. Zajímalo by mě, zda v jiných státech, kde je srovnatelná novorozenecká úmrtnost, jsou náklady taktéž srovnatelné. Piji právě mátový čaj. Raději bych se bez těch Hašlerek obešla. Dobrou noc.
07. 11. 2007 | 21:54

Martinko napsal(a):

Sokrates, Marcela. Jen ve stručnosti.
Novorozenecká úmrtnost zahrnující úmrtí v prvních 28 dnech života na 1000 živě narozených. Ta u nás klesá, aktulně v prvním pololetí 2007 je 2,1. V mezinárodním srovnávání se ale žívá úmrtnosti kojenecké.

A takhle vypadá kojenecká úmrtnost. Tedy počet úmrtí živě narozených dětí do 1 roku života na 1000 živě narozených. Je to úplný konec žebříčku, před námi je tedy 172 zemí s vyšší mírou úmrtnosti. Zmiňované Nizozemí má 5,11, což rozhodně není špatný výsledek. Toto srovnání vychází s údajů z roku 2005. Nejnovější údaje Českého statistického úřadu za 1. pololetí 2007 říkají, že kojeneská úmrtnost poklesla v ČR na 3,1! Tak se třeba v žebříčku můžem posunout na nějaké to druhé místo.

#173 Czech Republic: 3.97
#174 Malta: 3.94
#175 Norway: 3.73
#176 Finland: 3.59
#177 Iceland: 3.31
#178 Japan: 3.28
#179 Hong Kong: 2.97

Počet umělých přerušení těhotenství dlouhodobě klesá. Kojenecká úmrtnost také. Nutno podotknout, že v roce 1990 jsme začínali na 10,8 %. Slovensko, které mělo srovnatelnou výchozí pozici má míru kojenecké úmrtnosti asi dvojnásobnou. Můžeme diskutovat čím to je. Můžeme se podívat, jak vypadá kojenecká úmrtnost v jednotlivých krajích. Nepřekvapí, že dramatická je v severních Čechách etc. etc.

např. http://www.czso.cz/csu/2006...$File/4032060707.pdf

Marcela. Mátový je skvělý:) Jedním z faktorů, který ovlivňuje kvalitu zdravotního systému je procento hrubého domácího produktu na něj vynakládaného. V ČR je to kolem 7,5 %, v polovině 90. let to ale bylo o 1 % méně. Země, které bych viděl jako náš vzor, tedy Nizozemí, skandninávké země, je to 9-10 %. Kupodivu Rakousko, které je hodnoceno jako nejlepší evropské zdravotnictví vydává podobný podíl jako my. Samozřejmě záleží na tom, co s tímto balíkem uděláte, tedy na alokaci těchto zdrojů. Nejsem schopen přesně říct, kolik z toho se využije na gynekologickou a porodnickou péči, ale předpokládám, že to nebude jiné, než pro jiné obory. Tyto náklady v ČR ale nekorelují s jinými ukazateli kvality. Rozhodně je zde rozdíl s ostatními zeměmi. Jinými slovy, máme lehce podprůměrné náklady, ale ukazatele kvality se pohybují na špičce světových žebříčků. Nechějte, abych Vám napsal můj názor na tuto diskrepanci:))))

Je ale spousta jiných ukazatelů a používat je samostatně lze jen pro ilustraci. Pokud bych měl argumentovat tvrdě, musely by se vyložit všechny. To ale není možné na blogu. Já jen abych nebyl obviňován, že si vybírám, co se mi hodí.

Třeba míra obezity, která je jakýmsi odrazem poruch výživy v populaci. Posuzuje se kolik procent populace nad 15 let má BMI vyšší něž 30. Tak tu u nás máme 14,8 %. Ve srvonání s Británií, kde mají takto porouchaných 30,6 %, jsme na tom dobře. Samozřejmě chceme-li se podobat Nizozemcům, skandinávcům a rakušanům, musíme se dostat na 10 %.

Je ovšem nutno mít na paměti, že zdravotnictví ovlivní zdraví obyvatelstva jen ze 20 %! Zbytek závisí na životním stylu!

Poslední srovnání zdravotnických evropsých systémů je zde:
http://www.healthpowerhouse...
Okomentoval bych, ale je to mimo téma.

Zase jsem se nechal strhnout. A to jsem si už říkal, že nenapíšu ani tečku:(
08. 11. 2007 | 00:53

Sokrates napsal(a):

Martinko vďaka za ilustráciu, nemal som čas to hľadať. Len tak som nad tým premýšľal, kedže sa tu niektorí stále oháňajú týmito štatistikami. Kojenecká aj novorodenecká umrtnosť hovorí o lekárskej starostlivosti. Tu sa ale bavíme o starostlivosti ľudskej a tá má úplne iné ukazovatele.

Môžeme sa baviť o zvýšení sociálnych fóbií po zavedení odnášania detí od matiek.
Môžeme sa baviť o zvýšení množstva ekzémov po zavedení odnášaní detí od matiek.
Môžeme sa začať baviť o zvýšení počtu ľudí s okuliarmi po zavedení pôrodov pri osvetlení, aby lekár všetko "dobre" videl.
Môžeme sa baviť o zvýšení astmatických ochorení po zrýchľovaní pôrodno-popôrodnej starostlivosti ( odstrihavánie pupočnej šnúry...).
Môžeme sa baviť o zvýšení počtu ľudí s depresiou po zavedení odnášania detí od matiek a vystavenia detí rýchlym zmenám popôrodnej starostlivosti.
Môžeme sa baviť o zvýšení počtu autizmov po uzavedení medicínskych pôrodov.
...
...
...
08. 11. 2007 | 07:28

Linda napsal(a):

Me porad neda spat ta kojenecka umrtnost, protoze mi srovnavani jednotlivych statu prijde jako srovnavani jablek s hruskama. Jak jiste vsichni vime, tak CR je zeme dost "pohanska", lide vetsinou nemaji duchovni zabrany jit na potrat v pripade hrozby vrozene vyvojove ci chromozomalni vady (nemam tim na mysli smutek, ten si proziva kazdy par, ale i presto se vetsinou rozhodnou potrat podstoupit), take mame potraty legalni, coz se treba o Polsku ci Malte rict neda. Na Malte se nektere testy v tehu ani neprovadi, protoze stejne na potrat nesmite a pokud se jedna o vadu neslucitelnou se zivotem, tak hned pak statistika stoupa. V CR se takto postizeny plod z 95 % (typ) "odstrani" jiz v deloze a do statistik pak tudiz nespada. Pak dostavame opravdu zkreslena cisla, ktera nemaji az tak vysokou vypovidajici hodnotu, kterou v nich hledame. Linda
08. 11. 2007 | 08:35

Martinko napsal(a):

Sokrates. Dobrý brainstorming:) Trochu přitažený za vlasy, ale můžeme se o tom bavit. O té lidské stránce péče se mluví třeba v tom posledním odkazu, v hodnocení Health Consumers Powerhouse. Oni mají dokonce českou tiskovou zprávu.
http://www.healthpowerhouse...
Nechci se ohánět statistikami. Jen Vám to předkládám k nahlédnutí, obrázek nechť si každý myslící tvor udělá sám.

Z úvodu:
"Česká republika se nyní může pochlubit patnáctým místem v žebříčku spokojenosti
pacientů se systémem zdravotní péče v Evropě. Seznam Euro Health Consumer Index
(EHCI) 2007, který dnes vyšel, ukazuje impozantní vzestup České republiky z
dvaadvacátého místa žebříčku v roce 2006. Česká republika tak opustila skupinu zemí s
nevalným zdravotnictvím a zařadila se mezi mnohem úspěšnější Kypr, Estonsko,
Luxemburk a Španělsko. Tímto skokem se Česká republika posunula daleko nad naše
západní sousedy jako je Velká Británie, Irsko a Itálie.
Seznam Euro Health Consumer Index za rok 2007, který vychází každoročně jako
výsledek průzkumu zdravotnictví v jednotlivých zemích Evropské Unie, zařadil
zdravotnictví České republiky na 15. místo z 29 zemí při hodnocení systému zdravotní
péče.
Rakousko vyhrálo s 806 body, druhé místo obsadilo Holandsko (vítěz z roku 2005),
další místo obsadila Francie (vítěz z roku 2006), dále Švýcarsko, Německo a Švédsko."
08. 11. 2007 | 15:43

Martinko napsal(a):

Linda: Samozřejmě, že je hloupost vycházet ze srovnání Angoly a ČR. Ale pokud se podíváte těch prvních pár míst, zjistíte, že jsme ve splečnosti 2 asijských zemí a 3 severských. A zrovna na Maltě je kojenecká úmrtnost zhruba srovnatelná s naší. A pokud říkáte, že tam jsou přerušení těhotenství zakázána. U nás výrazně klesá jejich míra.Přijde mi sympatické, že se každý může rozhodnout sám, kterou cestu zvolí při nepříznivé zprávě o možném postižení dítěte.

Když se podíváme na příčiny kojenecké úmrtnosti v rozvojovém světe, tak je to na prvním místě pneumonie. Dřívější příčiny, dehydrataci a průjmu, se podařilo omezit v posledních 10letech díky dostupnosti infuzní léčby tzv. WHO infuzními roztoky.

Ve vyspělých zemích jsou nejčastějšími příčinami úmrtí vrozené vady, infekce a syndrom náhlého úmrtí kojenců. Dalšími důležitými příčinami jsou zabití,
opuštění matkou, nedbalost a násilné zacházení. Míru zastoupení přesně nevím, ale malformace jistě netvoří celou třetinu.

Sama si vyberte, co z toho u nás lze snížit dobrou zdravotní péčí. Hlavně příčiny syndromu náhlé smrti lze prenatálně odhalit a po narození pohlídat. Tím se zabrání přinejmenším zbytečným úmrtím. Já osobně bych své dítě i jeho matku rozhodně nechal setsakramentsky dobře vyšetřit, abych pak po zbytek života kvůli své blbosti netrávil s výčitkami. Ale každý svého štěstí strůjcem jest.
08. 11. 2007 | 16:16

Sokrates napsal(a):

Trochu sme od zakomponovania doporučení WHO odbočili. :-)
Ale pár poznámok:
Štatistika umelých prerušení zase nehovorí koľko žien prerušilo tehotenstvo a mohli mať potenciálne zdravé dieťa a koľko ich prerušilo práve z dôvodu, že by bola veľká pravdepodobnosť úmrtia dieťaťa po pôrode alebo do jedného roku. Môžeme to len odhadnúť a môj odhad hovorí, že počet žien, ktoré môžu mať potenciálne zdravé dieťa a idú na prerušenie sa výrazne znižuje a počet žien, ktoré idú na prerušenie z dôvodu pozitívnej amniocentézy je konštantný alebo sa kľudne môže aj zvyšovať. Takže argument znižovania percenta prerušení mínus.
EHC je supr, ale do akej mieri hovorí o pôrodníctve a technikách v tomto odvetví?

Ja by som navrhoval, aby sme opustili celkové štatistiky odtrhunuté od techník pôrodov a pozreli sa na reálny život, ktorý hovorí jasne minimálne v tom, že pediater nechodí k dieťaťu ( návrat k článku ). Toto neukazuje len na "pokryvenie" prístupu pri pôrodoch, ale aj v spoločnosti. Myslíte, že by v krajinách ktoré poznajú minimálne domácich lekárov toto rodičia pripustili?
08. 11. 2007 | 16:44

Sokrates napsal(a):

Martinko napísal : "Já osobně bych své dítě i jeho matku rozhodně nechal setsakramentsky dobře vyšetřit, abych pak po zbytek života kvůli své blbosti netrávil s výčitkami."

Tu cítiť strach. Možno opodstatnený. Musím priznať, že tento postoj mám aj ja bohužiaľ v sebe.
Posledných niekoľko storočí človek stále viac a viac stráca svoju prirodzenosť - intuíciu, dôveru a podobne.
O 20-30 rokov vraj stratíme schopnosť si niečo pamätať - veď máme google, tak načo si pamätať, keď tam všetko nájdeme? :-)
Schopnosť cítiť naše deti sme už možno stratili. :-(
08. 11. 2007 | 16:57

Linda napsal(a):

Souhlasim se Sokratem ohledne rozboru interrupci, ty "chtene interrupce" (tzn. nechtene tehu) jsou diky dostupnosti antikoncepce a informovanosti, ale tech "lekarsky indikovanych" ubyvat bude tezko. Snad jen diky presnejsim testum a ubyde nepresnych lekarskych odhadu (zname pripady, kdy lekar doporucil interrupci, rodice nesouhlasili a meli ve finale zdrave novorozene). Jenze to se tezko dozvime, zda bylo preruseni indikovano spravne ci nikoliv, to uz je tezka polemika. Nicmene u nas v line neprivetive vojenske nemocnici:-) pediatr za ditkem dorazil a to i pres to, ze ma svuj office. Fakt nechapu, co je v tom za problem. Chapu v pripade nestandardnich situaci, kdy je nejaky problem a je potreba vybavena ordinace, ale pri beznem vysetreni ten pediatr moc nastroju nepotrebuje. Linda
08. 11. 2007 | 17:05

Eden napsal(a):

to Linda: Tak jsem se dneska na neonatologii dozvěděl, proč se u nás nechává matka 72 hodin po porodu u dítěte. Je to například kvůli včasnému záchytu infekcí, žloutence, která umí překrýt symptomy závažnějších onemocnění. Bohužel Dita strašila, ale díky tomu tu to 1 nebo 2 děti z tisíce nezemřou. Už i v USA se kvůli těmto důvodům uvažuje o doporučení zůstat v porodnici 48 hodin po porodu. Nicméně mentalita je rozdílná, takže tam to asi nezavedou...

Jinak k tomu vyšetřování, o tom žádná, to by mělo být v jedné místnosti.
08. 11. 2007 | 17:08

Martinko napsal(a):

Sokrates. Odchýlili jsme se od tématu, protože se diskuse vyvíjí. To vyšetření vztahuji k preventabilnímu poškození, které by mohlo zybtečně způsobit smrt. Pokud bych se takto zachoval, přesně bych zapadl do Koukolíkovy definice stupidity.Zajímavá by byla debata na úrovni vývojové psychologie. Ale od mé zkoušky z vývojovky uplynulo 6 let, tak jsem mimo mísu, ale rád se nechám poučit.

Můžete mi říct, jak jste přišel na to, že člověk v poslední stoletích ztrácí to všechno, co jste popsal? A jak jste přišel na prognózu ztráty paměti jako podstatné složky intelektu?

Linda. Už jsem tisíckrtát výše napsal, že pediatr, který příjde za dítětem je úplně normální, problém je jen organizační. Zažil jsem to jako pediatr v Dánsku a funguje to. Nevidím sebemenší problém to zavést u nás.
08. 11. 2007 | 17:27

Sokrates napsal(a):

Eden, ono prudké prejavy novorodeneckej žltačky, ktoré môžu prekryť iné problémy nastávajú aj pri silnej traume pri pôrode a urýchľovaní pôrodu a popôrodnej starostlivosti, takže tu máme začarovaný kruh.
A zase tu je problém, kde nájsť hranicu vystavovania represiám 998 detí kôli 2 deťom a či nie je vhodnejšie hľadať preventívne opatrenia práve pre tie 2 deti.
08. 11. 2007 | 17:35

Sokrates napsal(a):

Martinko, "Můžete mi říct, jak jste přišel na to, že člověk v poslední stoletích ztrácí to všechno, co jste popsal? A jak jste přišel na prognózu ztráty paměti jako podstatné složky intelektu?"

1. intuíciu, dôveru... založenú na prežití už pomaly strácame, lebo ju nepotrebujeme a ešte nemáme vytvorené, na čom by sme ju mohli teraz založiť... dalo by sa o tom hovoriť veľa...
2. jeden výskum, ktorý ale mal bulvárny charakter, preto je tam ten smajlík :-) Podľa toho výskumu ľudia stále častejšie hľadajú aj dvakrát za 5 minút rovnaké slovo v googli miesto toho, aby si ho zapamätali a zaali stránku rovno - zdroj už neviem, ale dajte do googlu a určite ho vyhodí :-))
08. 11. 2007 | 17:46

Eden napsal(a):

to Sokrates, vy jste mě nepochopil, tu žloutenku budete mít spíš kvůli jiným příčinám, ale nejde jenom o tu žloutenku (ta je to nejmenší), ale i o jiná onemocnění. Víte kdyby šlo vytypovat o které děti jde, tak už se tak dávno děje. Problém je v tom, že ty onemocnění se totiž můžou projevit i u jinak naprosto zdravého novorozence. Byl byste raději nějak omezen nebo byste nechal to jedno dítě z tisíce raději zemřít?
08. 11. 2007 | 17:47

Sokrates napsal(a):

S vývinovou psychológiou triafate slušne do stredu. To by sme už ale rozdrobili diskusiu a ešte k tomu sa vývinka momentálne výrazne mení a prehodnocuje. Nemysliace dieťa do 3 rokov vo vývinke minulého stroročia sa pomaly mení na vnímacie už od počatia vo vývinke tohoto storočia. :-)
08. 11. 2007 | 17:55

Sokrates napsal(a):

Eden "Byl byste raději nějak omezen nebo byste nechal to jedno dítě z tisíce raději zemřít?"

Ak dáte hranicu tuto, tak raději omezen. Ak ale nebudeme hľadať iné riešenia, ostaneme furt len pri omezení.
Otroctvu sme dokázali odzvoniť. A otrokári si tiež nevedeli život bez otrokov predstaviť. Bolo to totiž "jednoduchšie". U vás sa hovorí "skratka byla síce delší, no zato méně schudná".
Na oplátku Vám zase ja dám otázku. Čomu dávate v živote prednosť? - Tlaku na lekára, aby hľadal tie iné riešenia, alebo bez okolkov prijímate represívne opatrenia?
08. 11. 2007 | 18:06

Eden napsal(a):

to Sokrates: ten tlak tu už asi je, ale tak jak jsem položil otázku, tak přesně taková musí zůstat. Není zatím v technologických možnostech, aby to jedno dítě bylo zachráněno bez toho, aby zůstalo v té nemocnici. Tak co s tím? Ano, udělat všechno proto, aby byl lepší přístup. Jenže stále zde musí platit nějaká omezení, pokud se chcete o to dítě 100% postarat. Jenže to pak vysvětlujte té matce toho 1000 dítěte, kdybyste se nepostaral. Ti kteří chtějí vše přirozené, si musí ovědomit, že pokud se o neohlídá v nemocnici po určitou krázkou dobu, tak mu malé nebezpečí hrozí. Takže změna by měla být v přístupu od lékařů atd. Ale zároveň by si měli všichni, kteří prosazují přirozený porod atd, uvědomit, že se taky může stát, že dítě přirozeně zemře( i když v nemocnici by zemřít nemuselo). Nelze mít jen tak černobílé myšlení, je to o dost složitější.

Ta diskuze se zde vede za 1. kvůli špatnému přístupu v porodnicích a taky za 2. kvůli neznalosti (ta tu má v diskuzi ale skoro stejně velkou váhu, jako ten 1.bod)
08. 11. 2007 | 18:33

Sokrates napsal(a):

Eden samozrejme súhlas. Otázka musí ostať. Prístup sa môže meniť.
Už len doplním, že mame sa lepšie spolupracuje s lekárom, ktorý má postoj "pracujeme na tom, aby sme nemuseli používať represie a budeme v tomto počúvať aj vás", ako s lekárom, ktorý má postoj "musíme používať represie, aby 1 dieťa z 1000 nezomrelo, s tým nič nenarobíte". Je to taká podstatná "maličkosť" v prístupe.
08. 11. 2007 | 18:48

Eden napsal(a):

Ano máte pravdu, jenže ta represe je vynucená naší technologickou nedokonalostí, takže jako lékaři by jsme ji měli vysvětlit a rozhodnutí můžeme přenechat na matce. Jenže, aby opravdu každá!! matka vzala to informování vážně a zodpovědně, tak si myslím, že to bohužel musí někdy hraničit se strašením. Opakuji bohužel! V tom se totiž musí také změnit přístup pacientů k lékařům, ne jenom lékařů k pacientům. Nicméně nemluvím co se porodnictví týče z vlastní zkušenosti, mam takový pouze svůj vlastní názor.
08. 11. 2007 | 18:59

Linda napsal(a):

Ja jsem osobne z tech 72 hodin dost rozpacita. Prijde mi, ze do 72 h hrozi vse a potom uz nic. Prijde mi, ze to lekari v CR podavaji dost cernobile. Chapu, ze nekdy jde o minuty, ale o ty jde i po tech 72 hodinach. Takze jak pak vysvetlime rodicum nezachraneneho ditete, ktere umrelo po tydnu, ze kdyby zustalo v nemocnici cely tyden, tak se nic nestalo, potazmo by dite mohlo byt zachraneno? Tuhle hranici bychom opravdu mohli posunovat do nekonecna. Proto mi prijde efektivnejsi informovat rodice, jak poznat nestandardni chovani, jaka teplota je ok, jaka ne, nabizet jim otevrene dvere a to i tem, co se rozhodnou rodit doma ci rodit v nemocnicich pouze ambulantne. Chapu, ze cesti lekari argumentuji, ze riziko je nejvyssi prave tech 72 h po porodu, ale i pak pretrvava. Proste mi neprijde vynakladani fin. prostredku na 72-hodinovou poporodni peci efektivni pri zdrave rodicce i diteti, radeji bych finance investovala na onkologicka oddeleni, asi by se za tech penez mohlo zachranit vice deti. Linda
08. 11. 2007 | 19:15

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Dobrý podvečer všem.

Ehm, ehm, mno, hmmm, tak jsem se sem zase po čase kouknul a nějak tady z toho na mne padá zima. Začínám mít náběh na mírnou depresi, ále zato póřádnóú..., ...milí páni lékaři, dovolte mi, abych Vám ještě jednou připomenul, že se zde bavíme o SUBJEKTU I O OBJEKTU.
Já vím, každý odborník, technik, konstruktér, opravář, údržbář mechaniky součástek lidského hydraulického, pneumatického, servo-elektrického, i elektronicko-softwarového zařízení, potrubí, mechanismu a vybavení, se jistě, zcela v zájmu své specializace a nutného režimu na výsost pečlivého soustředění, zcela pochopitelně brání přibrat do svého povědomí o součástkách (objektech) subjektu i Subjekt samý.

Jenomže, člověk opravdu není stroj! Automobilu je naprosto jedno, zda-li na vás počká u automechanika při motorové zkoušce po generální opravě pohonné jednotky 72 hodin dobrovolně, nebo nedobrovolně, zrovna tak je mu zcela jedno, jestli si před ním automechanik, když se mu nedaří pohonný agregát správně vyjmout a zase namontovat, uleví sprostým zaklením. Rovněž tak je vašemu automobilu zcela lhostejné, zda ho budou opravovat na ulici, v garáži, na heveru, nebo dokonce na výtahovém zvedáku, kdy si pod něj může automechanik dokonce v klidu vlést a šťourat se mu bez dovolení zcela libovolně v podvozku, ...toto vše je vašemu automobilu zcela fuk a žádné psychické trauma, jakože by najednou zčistajasna začal občas z ničeho nic troubit klaksonem, nebo že by z toho měl arytmii ventilů, nebo astma sacího potrubí, tak takové trauma váš automobil, přestože je lidskému tělu svými hadicemi a součástkami více než podobný, tak takové trauma z toho mít prostě nebude, protože je to jen pár stroječků a mechanizmečků, je to Objekt složený z dalších objektů, není to SUBJEKT, není si sebe sama vědomý, takže se mu nedá ublížit psychicky.
...Člověk je však především SUBJEKT, a to by mělo být vždy na prvním místě, vždy bychom se měli nejdříve ptát: "Nezpůsobuji svým odborným opravárenstvím danému člověku více psychické škody, než fyzického užitku?"
...Pokud by to bylo 50 na 50 jsem ještě ochoten to akceptovat. Třeba amputace rozdrcených končetin v zákopech hrůzné války konvenčních zbraní, proč ne, přijdete sice o nohu (hrůza!), ale budete žít (bez nohy, hrůza!), nebo si nohu nechte, ale do deseti minut zemřete vykrvácením.
Ano, pokud je voják v bezvědomí a odborník na opravárenství člověka toto vyhodnotí správně, pak mu přísaha velí udržet ho na živu i s rizikem, že mu za to nebude dotyčný člověk nikdy vděčný, neboť se později ukáže, že ho život bez nohy nijak netěší, že by raději nežil (u někoho to může být klidně jinak!), ...přísaha mu prostě v takovém případě velí jednat zcela bezohledně, rychle a rázně.

Jenomže porod není zákopová válka!

Matka přichází zcela zdravá a připravená na to, co se zde děje již půl miliardy let, ne-li déle. Problém je jenom v tom, že člověk je zvíře vybavené SUBJEKTEM, či-li sebe sama si vědomým Vědomím, je tedy na platformě zvířete tudíž náležitě nad- a pře- rekonfigurován, má tudíž zcela jiný objem mozku, tím pádem velikou hlavu i jako mládě, a tak je replikátor povozu duše Ženy zkrátka při porodu plodu zatěžován až na samý kraj konstrukčních i materiálových parametrů.
Zde prostě evoluce musí říci svoje konstrukční a vývojářské slovo a buď:
a)Upravit patřičným způsobem Replikátor,
nebo za
b)Upravit patřičným způsobem Inteligenci a počet lidských bytostí na Zemi, aby se začalo rodit zase přirozeně, pomalu, v sedě, s vlídným klidem a s důvěrou v konečný zdárný výsledek, zkrátka odebrat lidem jejich luxus a zkusit je dohnat svými evolučními vylepšeními.

A nebo je tu ještě jedna možnost, čistě hypotetická, samozřejmě, ...že se najde někdo s dobrým srdcem, který si toto vezme za své a zkusí to prosadit i takzvaně navenek. Protože my si tady můžeme dámy a pánové všichni na blogu skvěle rozumět, nebo i nerozumět, ale když přijde na věc, tak jedno víte všichni sami moc dobře, ...A sice to, že se stejně nic měnit nebude, a nebude, a nebude, a nebude, a nebude, a nebude, a nebude, a nebude, a nebude, a...

Ne, ne, SAMO se to měnit nebude, SAMO se to bude měnit jenom hóóóóóódně pomalu. Nejdřív ale musíme vymřít asi tak na půl až jednu miliardu, nebo rači i míň, a pak teprf Evolucyjóns ňeco vymyslí, to se nebójym, to ne.

...Vy ano?
08. 11. 2007 | 19:39

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Nazdar Edene,

dovol, abych Tě upozornil na jednu věc, a sice na to, že vyčítat někomu z pozice Lékaře jeho nevděk k pomoci, nebo k hypotetické možnosti Tvé možnosti pomoci vůči němu, je sice spravedlivé, ale NEETICKÉ!!!
Ty si nesmíš dovolit říci ani slovo!!!

Myslím, že jsem to zde již někde říkal...

Ty při vědomí pacienta v nenaléhavém případě nabízíš řešení, v naléhavých případech informuješ co se bude dít a v teprve v bezvědomí pacienta si můžeš nad pouhými rozdrcenými součástkami jeho povozu duše od plic zanadávat, jaký je to nezodpovědný hazardér a hlupák.

I Lékař má jenom jedny nervy a profesní trpělivost, ...to samozžejmě chápu.

Chceš-li být dobrým Lékařem ve smyslu vztahu k lidem, chcešli se dočkat opravdové vděčnosti, tak se nauč především chválit, být na pacienta hodný a klást mu i vlídné otázky.
Až teprve potom vychrli z rukávu nejmodernější poznatky a začni doporučovat, přesvědčovat. Jemně, či strategicky, chceš-li, ale ne lživě!!!
Ono už jenom to, že se třeba za pár let přijde na to, že ten a ten lékařský postup, nebo lék, či technika zobrazování, jsou nějak špatné, či chybné, resp. zbytečně invazivní, Tě vystavuje docela značné zpětné vazbě osudovosti toku Svědomí!

Nechtěj si proto své svědomí ještě navíc zatěžovat nějakými hádkami, nebo sprostotou.
Těžko se pak jednomu žije a láhev pak pomáhá zapomenou docela výrazně. Bohužel však jenom na chvíli.
08. 11. 2007 | 19:49

Sokrates napsal(a):

Eden napísal "Jenže, aby opravdu každá!! matka vzala to informování vážně a zodpovědně, tak si myslím, že to bohužel musí někdy hraničit se strašením."

Ja už len doplním a pridám sa k Bambulkovi. Eden tento prístup je realitou mnohých lekárov. V pomáhacích profesiách rôzneho charakteru, ale nemá čo hľadať. Môže by použitý maximálne v nutnej prvej pomoci. Okrem vynucovania vďačnosti za pomoc a vynucovania zodpovednosti tam je "Cesta do pekiel je dláždená dobrými úmyslami".
08. 11. 2007 | 20:21

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Jinak, závěrem, je docela škoda, že zde nediskutují opravdu Porodníci, to je veliká škoda, já vím, bojí se sem chodit především kvůli mě a mým slovním výpadům, ale věřte, milý a vážení Porodníci, že to ani zdaleka nemyslím tak vážně jak to píšu, prostě mne jenom mrzí, že v této subtilní oblasti lidského života panuje takové tajnůstkářství a neochota něco, při současném udržení výšky odborného standartu z psychologického hlediska dítěte a matky, měnit.

Je mi také docela líto, že se sem za námi nepřišel podívat pan profesor Hořejší, ...jistě by měl hodně co podnětného říci k prvním minutám a hodinám dítěte z hlediska Imunologie a prvotního získávání Antigenů (koupání/otírání). Také by jistě podpořil veliký, ne-li rozhodující a obrovský význam OKAMŽITÉHO započetí kojení. Jistě by nám potvrdil, jaký blahodárný a zásadní význam má Mateřské Kolostrum pro děťátko v prvních 72 hodinách. Jistě by potvrdil, že dítě patří k matce a k jejímu prsu, tam jsou patřičné léky a Antigeny..., ...škoda, že nepřišel, jistě by nám o tom řekl spoustu zajímavého, ...když jsem četl některé z jeho článků pro veřejnost, které již před nedávnem publikoval a které lze v odkazech na jeho Blogu nalézt a dohledat, tak mi to bylo hned jasné.
Věčná škoda, že zde nemáme Porodníka a Imunologa, ...pak bychom byli kompletní, ...za totální bambuly jsem zde již přítomen já, ale odborníky nám sem stále nikdo nedeleguje, když pomineme čestné výjimky pánů: Martinka, Sokrata, a Edena.
Snad se to tu ještě rozjede, no a když ne, tak z mé strany je toto již poslední příspěvek.

Či-li, děkuji všem za hezkou diskusi, nashledanou, a mějte se všichni moc pěkně, kdybychom se neviděli, tak vám rovnou přeji Krásné Vánoce, hromady sněhu, málo dárků, obzvláště povedený salát, a prosím vás začněte se mít konečně rádi, ano? Kdo se na to má porád koukat, takový zamračený xichty, to svět neviděl.
Tak doufám, že se polepšíte, po Novém roce si to přídu zkontrolovat, jasný???

...No proto!
08. 11. 2007 | 20:25

Eden napsal(a):

to sokrates a bambula: jéé vy jste mě nepochopili. Samozřejmě že né vždycky strašením, enchytejte mě na slovo, ale podle rady Bambuly, opatrně a strategicky, na někoho zabere to a na někoho ono. Ne strašit! to je samozřejmě blbost, ale znáte to, někde holt zase funguje to "na hrubý pytel, hrubá záplata." Chápu, že s Vámi se takhle jednat nesmí, protože jste rozumní, atd. atd. Ale ne všichni jsou takový!

Ani s tim nevděkem sem to tak rozhodně nemyslel Bambulo.

Jinak Bambulo těch 72 hodin neni nikde dítě oddělené, ale pokud to de(jako že to prý de skoro vždycky, když je vše bez komplikací),tak je dítě neustále s matkou!

Jinak ještě mléko se tvoří nejdříve 24 hodin po porodu spíše až dvou třech dnech. Aspoň nám to teda dneska tvrdili, taky jsem byl poněkud překvapenej...
08. 11. 2007 | 22:42

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Doktorům ZDAR!!!

nazdr Edo, mrkni třeba sem:

http://www.kojeni.arcs.cz/i...

...Mlezivo (Kolostrum) není Mléko!!!

Navíc Matka a dítě jsou spojené nádoby, stimulace bradavky prsu podněcuje další vyplavení Oxitocinu, takže se děloha mamince pěkně zavinuje tak, jak má...

...Vyřiď svému profesorovi, že má u mě za pět a zápočet až po Vánocích!!!

Tak se měj, chlape, snad nejsou mé věty příliš kruté, nechci jen, aby zde bylo přesmajlíkováno, nic proti Tobě nemám, máš můj respekt, že do toho jdeš, já bych se toho tolik naučit nedokázal, to vím zcela jistě.
Dobrou!
Hezké Vánoce!!!

Jani, Tobě také!!!
08. 11. 2007 | 23:20

Martinko napsal(a):

Myslím, že už jsme tady probrali všechno, co jsme mohli. Jediné, co mě ještě napadá je, nabídnout všem zúčastněním tykání. Pokud přijímáte, tak to jen napište. Abychom se nedostali do konfliktu s etiketou.

Sokrates. Takovou lehkou debatu o vývojové psychologii, klidně perinatální, bych uvítal. Mě to zajímalo spíše biologicky, s přesahem do etologie člověka. Možná bych ještě našel závěrečnou práci. Pak jsme ji používali při výuce mediků v pediatrii. Ale sledovat další novinky jsem si zakázal, protože na to nemám čas.
09. 11. 2007 | 16:24

hola napsal(a):

O vlivu strachu a jeho šíření mezi ženami se zmiňuje i jedna stará lékařská kniha mojí babičky. Knihu napsali dva lékaři. Tito muži tvrdí, že bolest při porodu není fyziologicky opodstatněná a je pravděpodobně způsobena uměle udržovaným strachem, který se předává z generace na generaci.
Souhlasím s těmito lékaři, kteří mě svým názorem mile překvapili.
Porod bez bolesti znám z mého nejbližšího okolí.

Pro Martinka: přijímám :)
09. 11. 2007 | 17:14

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Martinkovi.

Dobrý večer pane Doktore, při vší úctě, dovolte mi, abych Vám ve Vašem konstatování, že jsme zde vše probrali, zdvořile oponoval, respektive řekl, že jsme se zde, dle mého náhledu, pouze letmo dotkli několika málo témat a ostatní nám opět zůstala ležet ladem.
Již jsem říkal, je to škoda, ale hlavně je to škoda směrem navenek, neboť ani já si nedělám naprosto žádné iluze o našich možnostech tímto blogem a diskusí něco oficiálně změnit, ovlivnit. Pan Stejskal to říká jinde také: "Je třeba psát svým poslancům a nikoliv oponentům v anonymní diskusi", to je jedna z cest.
Ale kdo si troufne z té anonymity vystoupit?
Můžeme být paní Mihovičové proto velice vděční, že něco takového na sebe je ochotná vzít, ...já se přiznám, že na to nervy, ani odvahu nemám.
Kupříkladu Vy byste mohl být takový jeden další špalík domina, které se začne kácet a kácet a kácet až se povalí přímo lavina požadavků do centra rozhodování, protože, jistě jste si všiml, nás, obyčejné, bezvýznamné občany, nikdo nebere vážně, už nás dokonce neberou vážně ani po volbách, natož při běžném dni výkonu svých funkcí.
Vím, že toho po Vás chci moc a že Vás do toho nemohu a nesmím nutit, byl byste zcela jistě okamžitě ukřižován, vysvlečen do naha a ukamenován, to je jisté.
Či-li, je to na Vás, máte-li Medicínu rád, tak se o ni zkuste poprat. Za nás. My Vás můžeme maximálně podpořit svými oprávněnými požadavky, ...víc dělat nemůžeme, Vy jste odborná veřejnost, Vy máte páky a možnosti změn ve svých rukou, my ne, my máme jenom svá občanská práva a povinosti, ale ne možnosti, možnosti musí někdo znalý logicky a organizačně promyslet, navrhnout k laickému připomínkování, k odbornému připomínkování, schválit, zajistit finanční stránku věci, zorganizovat provedení změn i jejich metodiku zpětné vazby a statistického vyhodnocení a konečně také pak bez průtahů prosadit, zajistit, udržet na stanovené výši, atd.

To je práce na dvacet, třicet let. Rád bych se mýlil, snad to vidíte jinak, ne tak černě.

Co se týká Vaší nabídky na tykání, tak rád bych přijal, to mi prosím věřte, ale jakási posvátná bázeň mne to nedovoluje, ...přece jen oslovení: pane Doktore, je cosi, co navozuje určitý, těžko jiným způsobem navoditelný, stav neokázalé důvěry a intimity, jistě chápete, takže pokud Eden zdárně dostuduje a stane se Lékařem, jistě mu začnu okamžitě vykat též, byť jsem asi o něco starší než on.

Takže přijímám, ale s důvěrou a úctou chápající vracím, děkuji, jste asi jedna z výjimek, která by mohla ten Matrix konečně odpojit od kabelů a poslat do šrotu. Uvidíme.
Hezký večer i nastávající sváteční období, asi sem již teď tak často chodit nebudu, paní Jana to zná, je to návykové a citově vysilující, člověk tu nechává esenci svého srdce, přestože je to anonymě, je to přesto znát, ...alespoň my trapní ciflifkové to tak máme, musíme svá srdce čas od času dotankovat jinde, něčím opravdu reálným a ze života, něčím, co má opravdu smysl a okamžitou, bezprostřední odezvu dobíjejících citových impulsů, pulzů, vazeb, mechanismů, a objetí. Jistě móc dobře víte, o čem mluvím, že?
Tak zase někdy nashledanou v lepších časech! (:-))
09. 11. 2007 | 19:56

Sokrates napsal(a):

Martinko Tykanie beriem. Z pohľadu spojenia perinatálno-vývojovej psychológie a etologie toho nemáme naozaj veľa poznané. Nájsť tie správne postupy ako to skúmať nie je ľahké. Bábo v brušku ťažšie môžeme podrobovať klasickým metódam skúmania. Z pohľadu hlbinnej psychológie a dosahu podnetov, ktoré dieťa zažíva v prenatálnom období už toho máme oveľa viac.

Ale upozorním Ťa na spojenie spoas svalu a psychiky matky a psychiky dieťaťa. Ukazuje sa, že ak je mama v psychickej nepohode, tak má dieťa tendenciu pomocou spoas uzatvárať prívod pupočníkovej výživy ( niečo ako keď je mama v nepohode tak dieťa odmieta prsník alebo do neho hryzie a podobne ) a zároveň sťahovanie tohoto svalu neskôr môže spôsobiť zvýšenú náročnosť na tlačenie alebo prirodzený pôrod, keďže dieťa nemá položené nožičky prirodzene a pri tlačení nepomáha.
Neprirodzené sťahovanie spoas sa ukázalo aj pri častých ultrazvukoch, ktoré dieťa berie ako vstupovanie do súkromia - chráni sa.
No a samozrejme sa to deje ak matka prijíma alkohol drogy a podobne - tam dokonca dieťa dokáže pupočník uzavrieť priamo svojou rukou.
Z toho napríklad vyplvýva, že mama ktorá prežíva v prenatálnom období neriešené stresy alebo ultrazvuky s neosobným lekárom, bude mať ťažší pôrod. A ďalej z toho vyplýva, že ak má budúca mama "od" prenatálneho obdobia stiahnutý spoas, bude aj ťažšie rodiť.
Ber to Martinko skôr ako námet na rozmýšľanie - najbližší týždeň nebudem mať čas diskutovať.
09. 11. 2007 | 22:38

Sokrates napsal(a):

A ešte niečo na zamyslenie. Skúsenosti z hlbinnej psychoterapie ukazujú, že dieťa cíti a vníma ešte pred tým, ako sa mu vytvoria vyššie nervové centrá. Žeby sa nám vracalo poznanie starých Grékov, ktorý mysleli srdcom a nie hlavou, ako je to teraz všeobecne rozšírené? :-)
09. 11. 2007 | 22:49

Martinko napsal(a):

Bezvýznamnýbambula. Abych byl upřímný, tak mě trošku líto číst, že se tady potkáme až někdy po svátcích. Má nabídka tykání bude platit stále. Mě by to rozhodně potěšilo a bylo by mi ctí. Snad jste mohl vyčíst, že si na nějaké to doktorování moc nepotrpím. Navíc nejsme v profesionálním kontaktu. Zatím:))) Nicméně chápu, že čtvrtina pacientů chce mít vážného doktora, tak to já jim zase vyhovím, zatvářím se seriózně a používám spisovné češtiny. Ale jiná čtvrtina potřebuje spíše odlehčit, zablbnout, tak ji taky rád, naučil jsem se i nějaké ty lokální akcenty a slengy. Široká nabídka služeb.

Já už moc nevěděl, co psát. Nabízí se mi téma časného zahájení kojení. Nedávno jsem o tom četl nějaké studie. Jenže jsem trošku líný a trošku zaměstnaný na to, abych to znovu našel a četl, protoe to nemám po ruce. A nějaké bláboly si Vám nedovolím předložit.

Co se týká těch celkových změn a tlaků. Dělám co můžu. Zatím jsem si ověřil, že cokoliv chci udělat a má to hlavu a patu, tak to jde. Musí se jen chtít a vědět. Zdá se to být jednoduché, ale funguje to. Jeslti si myslíte, že psát v těchto blozích je zbytené, tak se šeredně pletete. Právě to já osobně potebuji. Nezaujatou zpětnou vazbu od lidí. Jak bych se jinak dozvěděl, co děláme špatně a co můžeme zlepšit? Myslíte, že když někam příjde otitulovaná autorita, že jí někdo upřímně řekne, co si myslí. He he he. Takže jsem Vám nesmírně vděčný. Fakt.

Doufám, že se do Vánoc ještě potkáme. Tak zatím přeji pěkný víkend.
10. 11. 2007 | 01:23

Martinko napsal(a):

Sokrates. Samozřejmě beru psycický diskomfort a jeho vliv na plod vážně. Tam už jsou známé i různé fyziologické, nebo cheš-li i paofyziologické, mechanismy. Ale ten vliv ultrazvukového vyšetření a uzavírání pupečníku vlastní plodovou rukou, to jsi si vymyslel někde nad ránem. A nevím, co je to spoas sval.

Poznámku k etologii člověka. U nás vlastně tento obor neexistuje. Dr. Klein, asi náš jediný člověčí etolog v historii, zemřel před několika lety. U živočichů je to podobná tragédie. Prof. Veselovský také zemřel. No a když se člověk podívá na ty dnešní "výzkumy", tak by zaplakal. Je to tragédie. A nějaký přesah do jiných oborů, třeba psychologie? Nehrozí. Ve světě se to myslím trochu rozjíždí, ale je to pořád v plenkách.

Řeckou filozofii bych rozhodně nepodceňoval. Srdce má každý člověčí tvor a když je k tomu i myslící ... Ono to není samosebou, když nás rodiče někdy nabádali, abychom mysleli hlavou.

Tak zatím ahoj. A Bezvýznamnýbambula prý přeje pěkné Vánoce.
10. 11. 2007 | 01:43

Sokrates napsal(a):

Martinko - prepac psoas major.. :-))

Rukou dokáže dieťa zavrieť pupočník pri prísune drog ( keď mama berie drogy ) cez pupočník, nie pri ultrazvuku, čítaj pozorne... Tu Pozri Natanielcza a Terenca Dowlinga.

Tiež prajem pekné vianoce všetkým.
10. 11. 2007 | 08:11

sona zimmermannova napsal(a):

Za vsetky zeny vam dakujem za vas boj za prirodzeny porod. Rodila som doma prve dieta, teraz cakam druhe, a tiez dufam, ze sa narodi doma. Nech je vas hlas pocut daleko.
10. 11. 2007 | 09:19

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Martinkovi.

Tak tedy dobře, Martine, jak chcete, teda vlastně chceš, děkuji, potěšení je naopak na mé straně, klidně mi tedy také tykej, nakonec - vždyť jsem jistě mladší, než Vy, ehm, jéééé, už zase, pardon - Ty, můj věk je z oblasti těsně po Kristu, takže jestli chcešte, můžeš mi tedy tykat a říkat třeba Bambulo, nebude to daleko od pravdy, protože bambula přímo hroznej opravdu jsem a navíc ještě hodně, hodně dlouho budu, s tím se prostě nedá nic dělat.

No, jo, takže hezký víkend i Tobě, děkuji také, no a co se týká té možnosti něco ovlivnit, tak to máš jistě pravdu, že zpětná vazba je nedocenitelná věc, ovšem ne vždy to funguje, protože někteří lidé holt mají své pozice jisté, své lobisty také, a když se má udělat nějaké zásadní systémové řešení přímo pro lidi a ne jenom pro Byznysmeny, nebo úzké zájmové skupiny, tak se neděje nic, pokud Tě rovnou neoznačí za extrémistu, v horším případě za bolševika.
Průměrný Čech je bohužel stále dost nevycválané politické mláďátko a vižle, ...máme zase po letech konečně svoji Svobodnou zem, máme ji konečně opět ve svém držení a místo abychom si to tu konečně po těch letech začali přestavovat ku prospěchu svému, tak to tady zase necháváme zamegdonaldyzovávat nějakejm investičním pobídkám, nebo Slepeným Salátům Radarickým a jejich Schizofrenii Vodíkové pandemie.
Fšude na Tebe čučí nějaká nablblá reklama na něco ještě o něco víc nezdravýho, než tam bylo včera, a to ještě den zdaleka neskončil..., ...chjo, asi mám zas tu svou podzimní depku, ale i kdybych ji neměl, tak výše řečené bohužel platí.

No nic, tak já se pomalu odeberu truchlit do svých komnat. ...Žádný strach, ono to přejde, mne nejvíce pomáhá kupodivu tma, ale teplíčko, ...pěkně si zatopit, uvařit dobrý zelený čaj, a koukat jak pěkně sněží. Když přestane, tak pak většinou vyrazím(e) do tichého podvečera na procházku zkontrolovat kvalitu materiálu. Padá to úplně zadarmo z nebe, kéž by se tak z toho dal postavit barák, to by bylo něco!
(:^))
10. 11. 2007 | 18:34

bezvýznamnýbambula 1. díl. napsal(a):

dobrý večer pane Sokrate,

dovolte, abych konstatoval, že Vaše teze o prenatálním životě téměř zralého plodu docela dobře korespondují i s dávnými zjištěními Ájurvédských Lékařů, kteří podobné teze o tomto unikátním období lidského života referují velice podobně, byť spíše na psychické a duševní úrovni, přestože jejich tehdejší biologicko-mechanické poznatky byly také více než na tehdejší dobu obdivuhodné, medicínu léčiv na podkladě drcených a zpopelněných rostlin, minerálů, solí, i kovů nevyjímaje. Tenkrát se tomu říkalo Al-chimia, nebo Čaraka, či Sušruta samhítá, dnes Med.-chemie a Farmaceutický průmysl. Tenkrát se Bhasma destilovala nad plamenem ze vzácného dřeva a pomocí bůvolího tvarohu a kraví moči, dnes se Bhasma destiluje pomocí nerezových trubek, kazeinu, propan-butanu, a čpavku. Výsledek je kolikrát stejný, ne-li horší, než tehdy, ...a nebo i lepší, to bezpochyby. Možná, že kdybychom se našim předkům přestali vysmívat pro jejich primitivní nástrojovou základnu a materiálovou industrii, tak bychom mohli objevit spousty poučných, nečekaných souvislostí, ne-li přímo převratných objevů.

Ano, starověká Garbha upanišadh například hovoří o tom, že dítě samo od sebe v sedmém měsíci těhotenství zaujme točivým pohybem správnou porodní polohu hlavou dolů, zády ke světlu a čelem k matce, čímž se začíná připravovat na svůj Veliký Den. Dále se zde popisuje, kterak v osmém měsíci dítě prostřednictvím pupeční šňůry enormě roste a sílí, aby pak v měsíci devátém "jenom" odpočívalo a vylaďovalo svoji psychickou stránku osobnosti před tím, co ho čeká a čemu se nedá vyhnout. Šárada-tilaka tantra pak popisuje i dění "neviditelné", které je v devátém měsíci bezprostřední příčinou dotvoření plodu-dítěte. A sice se zde pojednává o přenosu nehmotných vibrací Ódžasu jemně žlutočervené barvy nefyzikální podstaty, který přechází z Matky na Dítě a Matka se tím pádem stává smutnou a dítě šťastným. Proudí-li Ódžas obráceně, z Dítěte do Matky, pak se stává šťastnou Matka a smutným Dítě. Jinými slovy se tu popisuje úzký vztah psychiky Matky i plodu jako jasně daný a přímým způsobem člověka v závěru dotvářející, neboť člověk není pouhé zvíře rozumné, ale také citlivé, chápající, a vědomně vědomé!

Či-li pokud někdo natočí mikrokamerou plod v děloze matky, kterak si vlastní rukou zaškrcuje svůj pupečník, tak nemám co bych dodal, je to jistě tak, klidně si tento pupečník i může ve stresu plod omotat kolem krku!!! Nebo se svému dni postavit chodidly a tušení neblahých "venkovních" podmínek plod-Dítě vyhodnotí jako zkušenost, který se děsí, takže porodní polohu odmítá pokorně a s důvěrou v Matku zaujmout!

Několikrát za čtvrt roku se mi zdá pravidelně jeden stále stejný sen. Jsem někde v teplém, vlhkém podzemí tmavě hnědočervené barvy, všude je plno tunelů a možností, pak se ukáže, že se jedná o nádherný Obchodní dům s několika patry o vysokánských stropech. Všude je spousta jídla a bufetů, různých zajímavých krámků a obchůdků, pohodlné jezdící schody vedou stále výš a výš, nádhera stoupá a stoupá, vše je zajímavější a zajímavější, jenomže co to je, jaká to zrada, v posledním patře je naopak vyprodáno a navíc nějak nepříjemně, bufet je bez obsluhy, nikde žádný prodavač, regály s obuví zívají na jednoho s děsivou netečností, ůůůůůůch, honem pryč odsud, zde nejsou žádní kamarádi, ale co je probůůůůch zase toto(!), jezdící schody vedou sem nahoru pouze jednosměrně, jsem v pasti, co teď?
10. 11. 2007 | 18:37

bezvýznamnýbambula 2. díl. napsal(a):

...Pak se mi přeci jen podaří jeden eskalátor nalézt, jede zaplaťpánbůh dolů, takže se člověku tak nějak uleví, ale stejně to vypadá nějak podezřele, ten eskalátor je nějak nepřirozeně dlouhý, to se mi nějak nelíbí, to bude nějaký podraz, už musím být jistě několik pater pod původním patrem prvním, kde jsem Obchodní dům začal obdivovat a prozkoumávat, jsem jistojistě v podzemí. A také ano, přijíždím na konec eskalátoru a jsem vyplivnut do jakési velmi těsné prostory, která má nyní strop naopak až příliš těsný, místy se musím dokonce sehnout, abych mohl dál. Pak zjistím, že jsem vlastně v metru! Nástupiště má ale setsakra nepříjemně nízký strop, musím sttát s pokrčenýma nohama, nebo skloněnou hlavou. No a pak konečně přijíždí metro, jenomže zase podraz(!), hrůza, vagónky jsou jak pro trpaslíky, vší silou se snažím dostat dovnitř, ale nejde to, dveře jsou velice těsné, pak se zavírají a zcela prázdná souprava metra bez řidiče odjíždí za hrobového ticha pryč beze mne do strašného, černého tunelu. Zkouším tedy jít za soupravou tunelem, ale je tam příliš tma a posléze i těsno, couvám tedy zpět jako krtek na nástupiště, protože to tam již znám a není tam takové těsno. Konečně jsem zpět a nacházím možné řešení, další eskalátor! Shora sem sice vede jenom jeden a jednosměrně, ovšem tento další, který jsem asi napoprvé přehlédl, vypadá slibně, vede sice zase někam dolů, ale za to je pohodlný a příjemně široký, ...vstupuji tedy na něj a nechávám se vést, rychlost eskalátoru se však začíná nějak cukat, zase začínám být nervózní a ohlížím se ještě jednou zpět do prostor onoho podzemního nástupiště, odkud jsem před chvílí zvědavě vyrazil, už není vidět, lze jet již pouze dolů. Jedu tedy a pak se to stane, opět, opět hrozný podraz, já to věděl, že jsem na ten eskalátor lezl, opět jsem se nechal šeredně nachytat, schody sice jedou, ale začíná se šeredně snižovat strop!!! Za chvíli si připadám, jako v mlýnku na maso, a to jsem si myslel, že to nejhorší mám již za sebou a že tudy to bude brnkačka. ...Jó, houby brnkačka, to je zatím to nejhorší, co se mi v tom obchodním domě s eskalátorem přímo do metra stalo, již jsem nucen na eskalátoru ležet(!!!) a stejně se strop tunelu schodiště stále snižuje, ...naštěstí se blíží konec této nemilé pouťové atrakce, trochu mne to uklidňuje, je vidět další prostora, ale, ...óóóóóó, jaká to hrůza(!!!!!!), je ještě těsnější než tunel, a co víc(!), strop té prostory ožil, je plastický a nemilosrdně mne tlačí do jakéhosi závěrečného schodiště, opět dolů, tentokrát však již nejde o eskalátor, ale o klasické kamenné schody z umělé kameniny o pouhých čtyřech stupech, dokonce mají i zábradlí z ocelových trubek.
10. 11. 2007 | 18:39

bezvýznamnýbambula 3. díl. napsal(a):

Bohužel strop toho krátkého schodiště mi napovídá, že toto je teprve ona závěrečná zkouška, je zde tak příšerně těsno a zpět jít nelze, eskalátor shora nemilosrdně jede a nedá se za živého boha zastavit, tedy budiž, už je mi všechno jedno, tak tedy vpřed, co se dá dělat, jenom mi není moc jasné, jak to mám vlastně provést, škvíra těch posledních pár schůdků začíná zářit zajímavým světlem a také je již cítit příjemný vánek libé vůně podzimního, čerstvě spadaného listí, óóóch, to je vůně, ano, tam chci, ano, tam tím směrem je vysvobození, tamtím směrem jsou opět vysoké stropy, konečně mi to docvaklo, nuže dobrá tedy, ale jak to překonat, intuitivně to zkouším tedy nejdříve nohami napřed, ale to se mi po chvíli nějak nelíbí, není to ono, ne to nepůjde, najednou mi bleskne hlavou: do škvíry stropu těch krátkých schodů musím jít prostě po hlavě, musím prostě vidět, kam lezu, abych mohl adekvátně jednat, strop je opravdu velice, velice těsný, musím si pomáhat nohama a odstrkovat se, jinak bych zde zůstal lapen, to vím najednou zcela jistě, úúúúúch, tak ještě jednou, naposled, ještě jednou se vší silou opírám tomu pružnému stropu svými holeněmi, pojednou však strop ke mně hovoří(!), ano, strop ke mě hovoří řečí beze slov, hovoří řečí přímých pocitů, ten strop mi říká: "Neboj, já Tě nechci zabít, pomáhám Ti jenom z těch schodů, vím tlačí tě do zad, ale již bude brzy konec!", a také ano, konečně, konečně, konečně, ...ááááááááááááách, ááááááááááááách, konečně, ...opět vysoké stropýýýýýýýý, áááááááááách, konečně prostor, ááááááách, ten nááááádherný, čerstvý vzdoušek jaký tady je, ale co to, óóóóóóóó, tolik světla, tolik ůůůůůůůůůžesného světla, och, to je štěstí samo dozajista, ne tolik dobra si nezasloužím, usínám, usínám, usínám, ....a v tom se probudím ůůůplně zpocenej!

Dobrý den všem Bambulům!!!

Ale že je tady na tom našem Světě krásně, co?
10. 11. 2007 | 18:40

Jana Mihovičová napsal(a):

Děkuji všem diskutujícím za velmi hodnotné příspěvky. Jako již několikrát musím přiznat, že diskuse je stokrát lepší než celý článek.
12. 11. 2007 | 00:10

Martinko napsal(a):

Ahojte. Pokud byste chtěli zjistit, co bude příčinou zkázy světa, dovolím si vřele doporučit knihu Izumi Kjóka Mnich z hory Kója, nakladatelství Zahrada, 2007, s. 33-39. Mě strašně zajímá, kam na to ti Japonci chodí. Občas bychom taky potřebovali u nás mít taky nějakou tu nevlídnou postavičku. Jenže u nás je hodný vodník, co už dávno duše nelapá, čert hraje karty a je popleta a draci nežerou princezny, ale učí se od nich péct buchty. To takový japonský vodník Kappa, který se živí lidskými játry ... nechtějte ani vědět, jak je dostane z těla:)))) Pěknou dobrou noc.
12. 11. 2007 | 01:23

Jana Mihovičová napsal(a):

to Martinko
Zakoupím ihned. Jsem knihami posedlá. Naposledy jsem si koupila knihu Žena - duše a tělo od Christiane Northrupové. Někdo ji v této diskusi zmiňoval, tak jsem si ji hned koupila. Už v ní ležím. Také mohu velmi doporučit. Ale není to klasická medicína, napsala ji sice lékařka gynekoložka, ale je to hodně alternativní. Velmi se ztotožňuji s názorem, že nemoc není náhoda, ale každá má svůj původ v hlavě, ve způsobu přemýšlení.
12. 11. 2007 | 21:26

Martinko napsal(a):

Jana. Přeji pěkný večer. Já to spíš myslel jako vtip. Takovéhle příběhy se můžou líbit snad jen tomu, kdo podlehl kouzlu starší japonské literatury. Ale jestli něco rozhodně stojí za přečtení, pak je to naprosto fascinující kniha katalánce Carlose Ruize Zafóna Stín větru. Vadalo to nakladatelství Dokořán, tuším letos v lednu. Neskutečný zážitek.
13. 11. 2007 | 00:42

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Ahoj Jano a Martine!

Dobrý podvečer!

Aha, hmmm, Bibliofílie, to znám, tu mám diagnostikovanou také, ...kolik děláš, Jani, stránek za minutu, ...já jsem schopen, když mám zrovna kvalitní Bibliofilický záchvat, udělat klidně 150 stránek za tři hodiny, či-li, to máme nějakých 0,83 St/min, jak jsi na tom Ty? :-)))

Martine!

Mám takový nápad, nechceš se po Novém roce vrátit do Čech a stát se zde průkopníkem v oblasti Porodnictví?
Co takhle založit akciovou společnost První porodnická a. s., vyřídit všechny formality, vyfasovat nějaký ten úvěr, či dotaci, a postavit zcela nové, revoluční porodnické zařízení, resp. Porodní dům, či Porodnici zcela netradičního vnějšího i vnitřního tvaru, pracovního prostoru, schématu, i strojního zařízení, viz výše můj popis Nového porodnického sálu a křesla!
Ty by jsi mohl být Jednatelem, Řiditelem, i Primářem v jedné osobě, takže by Tě nikdo nemohl vyhodit, ani nedocenit, či podplatit, pan Sokrates by mohl být Hlavní terapeut, Jana by se starala o nábor rodiček a PR služby směrem k veřejnosti, no a já bych mohl dělat údržbáře areálu a vynálezce případných vychytávek!
Co Ty na to, to by šlo, ne?
...Škoda, že zde není i paní Rostislava, zkusil bych ji zlanařit na místo zástupce Řiditele a Primářku by mohla dělat dál, a ještě by si k tomu mohla střihnout Předsedkyni statutárního orgánu našeho podniku: "Veřejnost Sobě - První porodnická a. s.", adresa: Sokratova 12, Staronová Praha 0,5.
(:-))

Jó, jó, srandičky, tó by mi šlo...

Tak se mějte pěkně, ...všichni tři, jakož i bytosti všechny, Óm, Óm, Óm, Svá-Há, ÓÓÓÓÓ, to ano, to ano!
13. 11. 2007 | 16:09

Martinko napsal(a):

Bambula: Skvělý nápad, už na tom začínám pracovat. Hlavně z Tvých vynálezů by mohl být docela solidní obchod. Samozřejmě jako vedlejší produkt naší skvělé Prví porodnické. Prozatím bychom mohli s Tebou, Janou a Sokratem chodit do stávajících porodnic a předčítat jistý Masarykův nebo Durkheimův spis:))))))
13. 11. 2007 | 17:39

Kingkong napsal(a):

To Jana Mihovičová:

Dobrý den,

co říkáte na tohle...?

http://aktualne.centrum.cz/...

Moc by mě zajímal Váš názor...
17. 11. 2007 | 12:06

Jana Mihovičová napsal(a):

To Bambulka
Nečtu moc rychle, ale hodně. Teď konkrétně Anatomii ducha od Caroline Myssové.

To Kingkong
Co mám na to říkat? Já, po tom, co jsem všechno přečetla, bych to svému dítěti neudělala. Důvodů je mnoho. Uvedu jen jeden z nich. V Kalifornii rodí císařem opravdu hodně žen a velmi tam stoupá počet autistických dětí. Za poslední roky až o 200 %.
17. 11. 2007 | 21:32

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Ahoj Jani,

Hmmm, těžká četba, težká, vygůgloval jsem si ji a mohu schválit, máž mé požehnání, cero!
:o))

...Já nejraději čtu recenze zde:

http://www.dharmagaia.cz/in...

je tam totiž vždy zveřejněn poměrně dost veliký úryvek z obsahu, takže člověk může získat velmi rychle jasnou představu, co je to vlastně za dílo a o čem. Jistě ten link znáš. Ale samozřejmě, není tam všechno.

...Tak co, kolik je u vás sněhu? Co sem slyšel, tak v Práglu bejvá toudle dobou dycky kalamita, co?
...To víš, mi venkovani to tak neberem, sněžilo odjakživa, sněžilo bez dovolení, a bude si kdy chce. :-)
19. 11. 2007 | 22:46

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Kulárnava Tantra (I.96-97):

"Blázen je ten, kdo se zamiluje do knih a přitom PRAVDU v SOBĚ ukrytou v nich popsanou nevidí!"
"Je jako blázen pasák, co hledá kozu ve studni, neb ji z toho směru mečet slyšel."

"Verbální znalost je ke zdolání Duality nakonec nepoužitelná stejně tak, jako hovor ve tmě o lampě."

:-)
tak málo dárkůůů, hóóóódně sněhu, a hóóóódně zdravíčka, ano?
...A promiň, jestli snad někde hanlivě mluvím o reklamě, neber to osobně, vím jak to je...
20. 11. 2007 | 00:22

Martinko napsal(a):

Ahoj Bambulo. Pokud mohu doporučit, tak super je tato stránka:
http://www.iliteratura.cz/

Aktuální přísun informací, velký archiv, literatura světová i domácí, recnze, profily autorů a ukázky z knih. Takže si můžeš přečíst i kousek z toho, co si můžeš přečíst:) Skvělé je, že se tam mrkneš 2-3x týdně a máš přehled, co se děje.

Přeju pěkné dny. Tady "u nás" prší. Jaký div.
21. 11. 2007 | 02:55

Jana Mihovičová napsal(a):

Martinko a Bambula: Díky za odkazy na četbu. Já teď s četbou i blogem končím. Jedu na dva měsíce na Nový Zéland. I když, možná zabloguju ze Zélandu. Tak zatím se tu mějte krásně.
P.S. Ta dualita, to je oříšek.
21. 11. 2007 | 10:05

Martinko napsal(a):

Hohoho, tak to přeji příjemné cestování.
21. 11. 2007 | 16:35

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Janě.

Pááááni, to snad ne, takovou dáááálku? Služebně, nebo soukromě?

Tak hodně štěstí a dobře dojeď (doleť), ano? Pošli nám pak určitě nějaké fotky na Blog!!!

Já se na Ňů Zýlent dostanu tak maximálně jednou za týden s cestovní kanceláří Google Earth - klik s. r. o.
:O)))))

Výborný, tak ahoj, měj se pěkně, ...a dualitu neřeš, ...dost času.
:-)

Martinko, děkuji za link!
Taky, taky, ať se daří a pacienti ať moc nezloběj, ...hezké Svátky!
21. 11. 2007 | 17:24

Jana Mihovičová napsal(a):

Bambulko papa. Sejdeme se na mém blogu. Napíšu o tom, jak se rodí na Zélandě. Jana
23. 11. 2007 | 18:17

bezvýznamnýbambula napsal(a):

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨___
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨~~~~¨¨¨¨¨¨~~~~~¨¨¨¨~~~¨¨/...._|¨¨¨
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨~~~~~~********~~~~~**/....|,.|¨¨¨¨¨¨
~~~~~~¨¨¨¨¨¨~~~¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨/......|..|¨¨¨¨
````````******```¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨/.......|,.|¨¨¨¨¨¨
¨¨¨¨¨¨¨¨_________________________/........|_|¨¨¨¨
.¨¨¨__//__//¨.¨¨.¨¨.¨¨.¨¨.¨¨¨.¨¨.¨¨.¨¨.¨¨.¨¨.¨¨.¨¨.======¨¨¨¨¨
¨¨(.¨.¨.¨.¨.O.O.O.O.O.O.O.O.O.O_.¨.¨..¨.¨.¨./¨¨¨¨¨¨
¨¨¨\__________============/_\._____/..¨¨......
....¨¨¨¨¨¨........¨¨¨¨¨¨..¨¨¨_//___/¨¨¨¨...¨¨..............
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨................|_|____|>.......¨¨¨¨..........
....................¨¨¨¨¨¨¨¨¨......................................¨¨
...............................................¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨..................
...............
...............................................................................
..................¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨.....................................
............................................................
.............
...............................¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
.......
............
................................¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨................
........................_______________¨¨¨¨¨¨¨............
.......................//¨¨¨ŇŮ...ZÝLENT....|
....¨¨¨¨¨¨¨..........\\_______________|¨¨¨¨¨..................
¨....................................|.|
.......¨¨¨¨¨¨.......................|.|¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨..........
¨__________________|.|____________________
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

AHÓÓÓÓÓÓÓJ!
23. 11. 2007 | 20:44

vaclavhorejsi napsal(a):

bezvýznamnýbambula"
Reaguji na Vase nekolikere vyzvy, abych se zapojil do diskuse. Takze: Ac porodnicky neodbornik, nelekar (ale dvojnasobny otec a zatim jednonasobny dedecek) plne souhlasim, ze v porodnicich by se novorozenci meli nechavat od pocatku s matkami (zvlaste pokud si to preji), ze by se porodnicky personal mel k rodickam chovat co nejpratelsteji a nejvstricneji. Taktez naprosto souhlasim, ze by se novorozenci a batolata meli co nejdele kojit (z imunologickeho hlediska je to naprosto jednoznacne; teprve v 1 roce zivota dochazi k normalni produkci vlastnich protilatek; do te doby jsou ziskavany hlavne z materskeho mleka (resp. hned zpocatku z kolostra).
Na druhe strane NESOUHLASIM s tim, aby se ve jmenu "svobody volby" rodilo doma. je naprosto evidentni, ze v pripade komplikaci to muze skoncit tragicky...
Populacni explozi zdar! (ja budu mit v lednu druheho vnuka...)
Rozhodne se hlasim k feministum!!
25. 11. 2007 | 16:37

Marcela napsal(a):

vaclavhorejsi

Ač porodnicky vzdělaná a v pordnictví praktikující naprosto s Vámi souhlasím. S odstavcem prvním.

V druhém odstavci vyjadřujete názor, který sdílíte s většinou v časké splolečnosti. Prosím Vás velice, abyste tento názor, který mít samozřejmě můžete, sděloval uvážlivějším způsobem. Pokuste se prosím zamyslet nad tím co jste napsal. Už jen to, že jste zamlčel podnět, dává vašemu vyjádření takový neurčitý nádech. Buťe prosím konkrétnější. Např. Nesouhlasím, aby se děti rodily doma. Nebo: Nesouhlasím, aby ženy rodily své děti doma. Nebo: Nesouhlasím, aby porodní asistentky asistovaly u porodů doma. Pokud byste svůj nesouhlas formuloval jen nepatrně konkrétněji, pocítíte, že se dostáváte do rozporu s fyziologií, do rozporu s českým právním řádem, do rozporu s etickým kodexem porodních asistentek.
Taktéž na mě trčí:......ve jménu "svobody volby".......My tady skutečně možnost volby máme. To znamená, že můžeme jít rodit do porodnice pouze a jen proto, že si to zvolíme, narozdíl například od holandských žen, které pro přijetí do porodnice musí mít nějaký důvod.
Závěrem:.... je naprosto evidentní, že v případě komplikací to může skončit tragicky... je věta, kterou můžete použít naprosto univerzálně, o porodu doma o porodu v nemocnici a jakém koliv jiném ději, který má vztah k lidské činnosti k lidskému zdraví.
Moc Vás zdravím a gratuliji k vnoučatům
27. 11. 2007 | 12:58

Marcela napsal(a):

Ještě jsem se Vás, pane profesore chtěla zeptat co si myslíte o časném, častém a kombinovaném očkování kojenců. V Čechách je taková zvlášnost, očkování je ze zákona povinné a rodičům hrozí sankce, pokud se jejich děti nepodrobí. Vy sám píšete, ze si dítě umí vytvořit protilátky zhruba kolem jednoho roku věku. Nějak tedy postrádám smysl očkování kojených malých dětí . Byla jsem na přednášce Dr. Viery Scheibner, kde předkládala studie, které ukazovyly, že po očkování dochází u malých dětí k poruchám dechu, které (abych použila tu Vaši větu) v případě komplikací mohou skončit tragicky.
Tím kombinovaným jsem měla na mysli hexavakcínu. Řekněte mi prosím, co s tím to tělo dělá. Dokáže kojenec vyprodukovat šest typů protilátek?
Máte na toto nějaký názor? Mě by to opravdu zajímalo jak to s tím očkováním vlastně je.
27. 11. 2007 | 13:31

vaclavhorejsi napsal(a):

Marcela:
Ja myslim, ze jsem to rekl jasne, ale asi ne... Takze: jsem presvedcen, ze pokud rodite v porodnici a mate hned vedle lekare, je mnohem mensi pravdepodobnost, ze pri nejake komplikaci dojde k tragedii. Porodni asistentka ZCELA JISTE nemuze v nekterych pripasdech pomci tak, jako lekar resp. nekolik lekaru s veskerym zazemim nemocnice. Pokud budete rodit doma (treba v nejake krasne zasnezene horske vesnicce, kde jsem se mimochodem stastne narodil i ja...), dosde k nahle komplikaci, a lekar dojede az za nekolik hodin, tak jiste uznate, ze se muze stat neco hrozneho a cely zbytek zivota muzete litovat, ze jste radeji nesla do te porodnice. Statistiky mluvi zcela jasne...

Pokud jde o to ockovani - take toto neni uplne presne moje parketa, ja jsem spise "molekularni imunolog", nikoli klinicky vakcinolog, takze vam z rukavu nevysypu presna cisla a statistiky, ale pokud vim, tak ucinnost vsech ockovani deti, ktera se provadeji, je bezpecne prokazana. To, ze novorozenci nemaji dostatek vlastnich protilatek neznamena, ze jim humoralni imunita nefunguje vubec - jisteze funguje, ale ne tak "naplo" jako pozdeji. Vysledkem toho ockovani hexavakcinou jsou skutecne protilatky proti vsem tem sesti patogenum, a nejen to, take tzv. pametove T a B lymfocyty, ktere pak mohou nastartovat mnohem rychlejsi a ucinnejsi sekundarni reakci po pripadnem setkani s tim patogenem.
To, ze pri ockovani dochazi v malem poctu pripadu ke komplikacim, je nesporny fakt. Skoda, ktera takto vznikne, je ale mnohem mensi nez ta, ke ktere by doslo bez ockovani (tezka onemocneni, umrti...).
Na toto tema byl minuly tyden vyborny clanek myslim v LN od klinickeho imunologa prof. Krejska (pokud chcete, poslu vam ho e-mailem).
27. 11. 2007 | 18:39

Marcela napsal(a):

Vážený pane profesore, velce Vám děkuji za odpověď a za tip. Článek jsem si přečetla. Je hezký. Uklidňující.Trochu vyzdvihující zájmy společnosti na úkor jednotlivce, což je kapánek v rozporu s Úmluvou o právech v biomedicíně. Zajímá mě, co si kdo o očkování myslí, jak se provádí v Čechách, jak v jiných zemích. Říkám si, jak na to budou nahlížet naši potomci, za sto, dvěstě let, kteří budou mít doufám ještě bohatší vědomosti o naší imunitě. Nejsem vzdělaná v imunologii ani nejsem "antivakcinační" ve svém smýšlení, jen mě tak občas napadá, jestli si tím časným a poměrně četným očkováním nezaděláváme na problémy, o kterých teď nevíme, nebo víme velice málo.

Svůj názor na porod doma jste formuloval jasně, jste přesvědčen. To by mě úplně stačilo a dala bych Vám pokoj. Trochu jste si to ale u mě zase "pokazil" větou poslední, zároveň nedokončenou: Statistiky mluví zcela jasně.....
Opravdu by mě zajímalo, jaké statistiky máte na mysli.
Víte, opravdu bych Vás tím neobtěžovala, každý si může myslet co chce. Vy jste vzdělaný člověk, který veřejně sděluje své názory a já bych proto od Vás očekávala k Vašemu názoru na porod doma takový dodatek: Připouštím, že se dítě může narodit doma, matka má právo rodit doma, snažme se takovým dětem a takovým ženám umožnit dostupnost odborné péče, pokud o to budou stát....nebo něco v tomto smyslu.

Velice Vás zdravím

P.s. Hned mě napadlo, když jsem Vám včera psala, že jste se narodil doma.
28. 11. 2007 | 10:39

vaclavhorejsi napsal(a):

Marcela:
"Připouštím, že se dítě může narodit doma, matka má právo rodit doma, snažme se takovým dětem a takovým ženám umožnit dostupnost odborné péče, pokud o to budou stát...."

Ano, proc ne, ale velmi bych zduraznoval, jakou zodpovednost si timto iracionalnim rozhodnutim rodicka na sebe bere.

"jak na to budou nahlížet naši potomci, za sto, dvěstě let, kteří budou mít doufám ještě bohatší vědomosti o naší imunitě. Nejsem vzdělaná v imunologii ani nejsem "antivakcinační" ve svém smýšlení, jen mě tak občas napadá, jestli si tím časným a poměrně četným očkováním nezaděláváme na problémy, o kterých teď nevíme, nebo víme velice málo."

Samozrejme, nevime, co se dozvime za sto let. Ale ve vsech oblastech zivota proste jedname podle nejlepsich momentalne dostupnych informaci a s co nejzodpovednejsim vyhodnocenim moznych rizik, kladu a zaporu urcite cinnosti. Proto pristupujeme na extremne rizikovy automobilismus (celosvetove rocne statisice mrtvych a miliony zranenych), na pouzivani nejruznejsich potravinovych doplnku, nejruznejsich leku, u kterych nevime, jestli nebudou mit treba za 50 let nejake neocekavane vedlejsi ucinky (to se neda otestovat...).
Zivot je proste rizikovy, ale jak jsem presvedcen, civilizace ta rizika racionalne snizuje (statistiky mluvi jasne :-)).
28. 11. 2007 | 12:26

Sokrates napsal(a):

Václav Horejší ja by som tiež rád videl tie štatistiky, o ktorých hovoríte.
Osobne som čítal len jednu z anglicka. Úmrtnosť v pôrodnici verzus doma - 1 : 1.

Nie som zástancom pôrodov doma, ale ani hry s vedeckými slovíčkami, aby sme získali podporu pre svoje tvrdenia. Vyjadrite sa prosím jasne.
29. 11. 2007 | 16:26

Martinko napsal(a):

Sokrates. Ahoj, zdravím. Já jsem teď v takovém rozpoložení, že jsem velmi alergický na jakékoliv papouškování čehokoliv z nejrůznějších evropských zemí. Jsem totiž přesvědčen, že co se týká zdravotní péče jsme jedna z nejvyspělejších zemí na světě. Což je ovšem skvělý terén pro diskuse, které vedeme například tady! Spousta věcí se dá totiž ještě vylepšit.

Co se týká studií. Mě už se těžko věří jakýmkoiv studiím, u kterých si neudělám minimálně "rapid critical appraisal." Je to sice psychicky náročné, ale s trochou cviku to nezabere tolik času. To pak člověk zírá, že i v renomovaných vysoce impaktovaných časopisech se publikují recenzované bláboly. Zrovna nedávno jsem se dostal k jedné takové britské krávovině o očkování.

Jen na okraj z mé zkušenosti. Jaký je rozdíl v poskytování péče při zástavě dechu a oběhu, kdy je potřeba bezodkladná resuscitace vedená lékařem. Pokud k takové příhodě dojde v nemocnici, kde je vždy běhěm několika málo desítek vteřin dostupný lékař schopný ji zahájit, podaří se oživit téměř každého. Až se kolikrát nechce věřit, co všechno je možné. Dojde-li k zástavě v městské oblasti, kde je dojezd záchranky řádově kolem 5 - 8 minut a někdo zahájí laickou resuscitaci, tak je výsledek jen o něco málo horším než v nemocnici. Kupodivu! Problém je v přkročení této časové hranice. Když jedeš se záchrankou k zástavě někam do kopců, byť by byl dojezd předepsaných 15 minut, je šance na oživení téměř nulová. I přes veškerou laickou snahu před naším příjezdem.

Samozřejmě, že porod není zástava. Ale k urgentním stavům prostě dochází. A je otázka přípustného rizika pro matku i dítě. Já bych se spíš snažil udělat porod ve zdravotnickém zařízení tak příjemný, aby co nejméně matek chtělo rodit doma. Tam bych směřoval veškerou snahu a energii.
30. 11. 2007 | 14:11

Martinko napsal(a):

Marcela. Možná by nebylo špatné onu studii, o které píšete projet drobným kritickým hodnocením:) Pokud máte odkaz, rád se na to mrknu.
30. 11. 2007 | 14:20

Marcela napsal(a):

Martinko, o jaké studii píšu? To spíše pan profesor Hořejší psal, že statistiky mluví jasně atd.

Henci Goer se v knize, která vyšla i v Čechách pod názvem Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu v Kapitole 13 na straně 457-480 věnuje srovnávacím studiím v souvislosti s místem porodu. Její kniha Obstetric Myths versus Resarch Realities může také být předmětem Vaší zdrcující kritiky. Po internetových odkazech se poohlédnu.
Já je přímo nesleduji, pouze zprostředkovaně, právě v různých odkazech knihách a pak na porodnických konferencích.
Já se jimi také příliš neohání, ale trochu mě čílí, když jiní říkají je to jasné, statistiky to říkají jasně a přitom nikdo neví, jaké statistiky má na mysli.

Pane doktore Martinko, skutečně porod není zástava. Tento Váš obrat mě opravdu pobavil.

Velice si vážím Vaší snahy napřít energii k tomu, aby se rodilo v porodnicích krásně. Snažím se o totéž již mnoho let.
Denně jsem v kontaktu s těhotnými, rodícími a porodivšími ženami. Často se dovídám o šikaně a zastrašování ze strany zdravotníků. O porušování základních lidských práv v souvislosti s péčí v porodnici, nehledě ke kvalitě odborné péče, která je v porodnicích poskytována. Stačí se vrátit na začátek tohoto blogu.
Na rozdíl od pana profesora Hořejšího musím říci, že rozhodnutí některých matek přivést na svět své dítě doma vůbec nepovažuji za iracionální.

Mě daleko více než studie, zajímají přirozené potřeby rodící ženy a rodícího se dítěte. To, že v tom světově velice vyspělém českém porodnictví nejsou uspokojovány je velice trýznivé.

Přitom právě uspokojování potřeb ženy během porodu je velice žádoucí. Taktéž uspokojování potřeb dítěte.
Medicína, zásahy, léčba to vše je potřeba , ale nikoliv primárně u zdravé ženy, zdravého dítěte.

Znovu jsem se vrátila k Vašim příspěvkům, ke svým příspěvkům. Skutečně jsem použila slovo studie v souvislosti s paní Vierou Scheibner což je australská bioložka, která v Bratislavě vystudovala medicínu a zabývala se poruchami dechu u kojenců. Byla v Čechách asi před měsícem a měla přednášku o očkování a jeho vedlejších účincích. Ona tam zmiňovala své studie. To je vše co jsem o studiích napsala.

Velice Vás zdravím
01. 12. 2007 | 20:33

Vaclav Horejsi napsal(a):

Marcela:
Jak uz jsem rekl, porodnictvi neni muj obor; slova o statistikach jsem pouzil trochu ukvapene. Nicmene jsem vychazel z rady vyjadreni odborniku, ktera jsem opakovane cetl v podobnych diskusich.
Uvadim napr. nasledujici odkaz (a pod nim i prislusny text):
http://rodina-deti.doktorka...
3. 11. 2006. Porody doma jsou podle odborných společností porodníků a lékařů pečujících o novorozence zbytečným hazardem se zdravím a životem novorozenců i matek. Čtyři procenta rodiček v Česku loni prodělala nějakou zdravotní komplikaci, která by mimo nemocnici mohla ohrozit jejich život. Novinářům to řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.
Argumentace propagátorek porodu v domácím prostředí, které tvrdí, že by tak měly rodit zdravé ženy, je podle něj lichá, protože porod se může v kterékoli fázi zkomplikovat. Největším rizikem pro ženu je velká ztráta krve a embolie.

Podle neonatologa Jiřího Zicha je plod během porodu ohrožen řadou rizik, která dopředu nikdo nezná. V nemocnici lze plod během porodu i novorozence monitorovat a lékař včas v případě potřeby zasáhne. Při porodu je dítě ohroženo například nedostatkem kyslíku a bezprostředně po narození mohou vzniknout komplikace při nástupu dýchání a krevního oběhu. Nedostatkem kyslíku při porodu je ohroženo až pět procent dětí. Také adaptační proces je relativně složitý a desetina novorozenců má nějaké zdravotní problémy.

Některé české porodní asistentky a ženy upřednostňují porod mimo nemocnici. Tvrdí, že pokud je žena zdravá, měla by prodělat přirozený, žádnými léky neovlivněný porod v domácím prostředí, které je přátelštější.

Zich řekl, že podle údajů v zahraničních odborných časopisech je 12 až 32 procent rodiček, které si naplánovaly porod doma, pro různé komplikace nakonec transportováno do nemocnice.

Peterka uvedl, že v roce 1991 v ČR zemřelo v souvislosti s těhotenství, porodem nebo šestinedělím 21 žen, loni to bylo devět žen. V roce 1974 zemřelo téměř 3000 novorozenců, loni jich bylo 206. V Nizozemsku, kde rodí doma 30 procent žen, je úmrtnost matek a novorozenců v porovnání s Českem dvojnásobná.

Mimo porodnici se v Česku narodí ročně zhruba 200 dětí, to jsou dvě desetiny procenta. Přibližně jen ve čtvrtině případů jde o plánovaný porod doma. V USA to jsou dvě až tři procenta dětí, v Británii až pět procent. V Nizozemsku se doma sice odehraje 30 procent porodů, ale jejich počet stále klesá. Za 40 let se počet domácích porodů v této zemi snížil o polovinu.

Česko je na čtvrtém místě v nízké novorozenecké úmrtnosti, lépe jsou na tom jen Island, Finsko a Švédsko.

Jitka Klejnová - ČTK
01. 12. 2007 | 22:08

Marcela napsal(a):

Hm. Aha. Vyjádření odborníků. O tom již psala Jana Mihovičová v jednom ze svých blogů (Co řekne lékař je svaté).

Posílám dva odkazy na českou gyn-por.společnost. Mluví samy za sebe. Mimochodem - nepřímo tam prof. Hájek říká, že nejsme demokratická země - tj. říká o Německu, že lékaři sice nevidí porod doma rádi, ale protože Německo je demokratická země, nezakazují je.

http://www.cgps.cz/zpravy/2...
http://www.cgps.cz/zpravy/2...
Na otázku z jakých zdrojů čerpá, prof. Hájek řekl:
řadu informací mám z osobních kontaktů s německými kolegy. Určitě však statistiky byly uveřejněny v Zentrablatt fur Gynakologie v němčině. Perinatální úmrtnost neni statisticky významně vyšší.

Nepřipadá Vám to mudrování "odborníků" ve vztahu k porodům doma podivné? Setkaly jste se s něčím podobným ve Švédsku, Finsku na Islandu?

Na jaře v Praze Gerd Eldering, propagátor humánního porodnictví, který jako primář porodnice v Bensbergu se zasadil o proměnu tamní péče směrem k potřebám rodičů a dětí, řekl, že ho porody doma nezajímají, že jeho starost je, aby dobře fungovala jeho porodnice.

Jak funguje napíši do dalšího příspěvku.
02. 12. 2007 | 23:35

Marcela napsal(a):

Gerd Eldering: Základy komplexní porodnické pomoci.
Porodní pomoc poskytovaná v Vinzenc-Pallotti-Hospital v Bensbergu má za sebou dlouhý vývoj, který začal zhruba před 30 lety. Tehdy se lékaři nacházeli na vrcholu technizované porodní pomoci, která se zaměřovala zejména na boj s vysokou kojeneckou úmrtností. Když se toto podařilo, začalo se těžiště našeho zájmu přenášet na jinou oblast: jak se cítí dítě a mladá matka po veškeré naší lékařské námaze po porodu? Není porod skutečně nic víc, než přivedení plodu na svět?
Tehdy jsem poprvé uslyšel o Frederiku Leboyerovi a Michelu Odentovi a jejich alternativě k tehdy běžné porodní pomoci. Na nějakou dobu jsem pracovně odjel do Francie, kde se mi otevřel úplně nový pohled na porod. Na porodních sálech nebyly žádné postele na kolečkách, žádné lékařské přístroje, ani pronikavé operační lampy. Zato pohovky a klavír. Jednoznačně preferován byl tzv. porod bez násilí, pi němž byl na první místo postaven pocit bezpečí a přívětivého přijetí jak dítěte tak matky. Matka je na porod dobře připravena, aby získala důvěru ve vlastní schopnost překonat co možná nejlépe porodní strach a bolesti přirozenou cestou. Byl jsem tímto přístupem fascinován. Poznatky a zkušenosti zde nabité jsem postupně začal uplatňovt v Bensbergu.
Když jsem se v roce 1980 stal primářem, během následujících let jsem se v naší nemocnici snažil rozvinout koncepci tzv. komplexní porodní pomoci.
Základním předpokladem této koncepce je, že porodní personál vystupuje v roli poradců a ochránců namísto aktivních činitelů. Mottem je porod v bezpečí a útulném prostředí, nejvyšším principem pak empatie a laskavost. Tomu odpovídá i zařízení porodních místností. Asi 70% porodů probíhá normálně. Asi 30% žen dostává na vlstní přání epidurální analgézii. Personál vystupuje ve vztahu k rodičům jako partner a snaží se vyjít vstříc jejich přáním a potřebám. Nezbavuje se však odpovědnosti a bdělosti, má po ruce veškerou moderní techniku pro případ, že by bylo třeba ji použít. Stále oblíbenější a praktikovanější jsou porody do vody. První kontakt dítěte s rodiči se snažíme co možná nejvíce zpříjemnit a umožnit, aby dítě od rodičů pokud možno nebylo odloučeno. v našich rodinných pokojích se mohou zdržovat i přenocovat i otcové a sourozenci. Rodiče jsou během těhotenství důkladně připravováni na porod, provázíme je během porodu, po porodu akle i během celého prvního roku dítěte.
Od roku 2001 v naší nemocnici funguje porodní dům pro nerizikové porody, vedený porodními asistentkami s lékařskou službou. Zde mohou ženy rodit buď ambulantně se svou porodní asistentkou a po cca. 4 hodinách odcházejí domů, nebo zůstávají v porodní místnosti se svou rodinou a využijí ji jako rodinný pokoj. Zařízení tohoto typu bude mít dle mého názoru velké využití v budoucnosti. Náš koncept rovněž zahrnuje pomoc a psychyckou podporu v případě porodu mrtvého dítěte anebo úmrtí plodu v děloze během těhotenství.
Zdroj: Sborník textů mezinárodní kongres Normální porod UNIPA 2007
03. 12. 2007 | 00:31

Vaclav Horejsi napsal(a):

Marcela:
Ciste zdravym rozumem - popirate, ze se muze stat, ze pri porodu dojde ke komplikaci ohrozujici zivot, kterou lze mnohem lepe resit v nemocnici?
03. 12. 2007 | 13:57

Kateřina napsal(a):

Pane Hořejší, přesně takovouto reakci na Marcelin příspěvek jsem od Vás čekala! I přes to, že v jejím příspěvku stojí: " Personál má po ruce veškerou moderní techniku pro případ, že by bylo třeba ji použít."
04. 12. 2007 | 17:48

Vaclav Horejsi napsal(a):

Kateřina:
Porodni asistentka ma SKUTECNE k dispozici veskerou moderni techniku??? To asi sotva...
04. 12. 2007 | 18:26

Vaclav Horejsi napsal(a):

Prominte - trochu jsem se prehledl - pokud mluvite o nejake "porodni mistnosti" V NEMOCNICI, tak je to samozrejme vsechno OK, od zacatku to rikam. Ja myslel, ze diskuse se vede o tom, jestli rodit v nemocnici (at uz se jmenuje porodnice nebo jinak), nebo doma s pomoci porodni asistentky.
04. 12. 2007 | 18:29

algem napsal(a):

to Eden:
kdyz tohle vsechno ctete, chcete v CR delat odbornou praxi, kdyz dostudujete? Necekam vasi odpoved, jde mi jen o to, ze situace v zdravotnictvi a k tomu priprava k honu na lekare nevim kam povedou. Jestli budou chtit opravdu nadani a schopni medicinu tady v CR studovat a pak i delat. Vzhledem k tomu, ze kdyz si vybirame vysokoskolske studium, jsme dost mladi a plni idealu, mozna se nekdo najde. Jestli mu to vydrzi je druha vec.
04. 12. 2007 | 18:47

algem napsal(a):

jak uz pan Horejsi nacrtl, hypoxie plodu pri porodu je velmi zavazna komplikace. To nejhorsi, co se totiz nasledkem zavazne hypoxie muze stat je, ze jedinec, ktery muze mit geneticky predpoklad treba i genia na cokoli, svuj potencial strati.
04. 12. 2007 | 19:49

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Dobrý večer paní Marcelo,

po delší odmlce Vás opět zdravím..., ...docela by mne zajímal Váš názor na tohle (...té dotyčné ženě se samozřejmě omlouvám, že její příspěvek přenáším a přepisuji z původního místa jinam bez jejího vědomí a výslovného dovolení!):

cituji:

"Výhody? | od: micinka
Docela by mě zajímalo, jaké výhody má normální porod oproti porodu císařským řezem. Pokud jde o císařský řez, jizva je skutečně zanedbatelná. Námaha u porodu v podstatě žádná, bolest taky. Pohlavní orgány nejsou poškozeny. Rodička si déle poleží v nemocnici, protože přece jen jde o operaci. Dítě uvidí později, než ženy, které rodí normálně, protože se musí probudit z narkózy. Má to ale nějakou podstatnou nevýhodu? Třeba zdravotní? (To, že kontakt s miminkem je později je špatné, ale jsou i horší věci na světě...)", ...konec citace.

zdroj:

http://zdravi.centrum.cz/zd...

...docela mne to zarazilo, že se najdou ženy, které přestávají důvěřovat svým vlastním orgánům. Jak to tedy je, opravdu se lze přirozeným porodem zranit natolik, aby byl další spokojený pohlavní život nemožný? Je to jistě téma z nejchoulostivějších, ale i to patří k tomu všemu. Strach panuje, jak je vidět, na obou stranách..., ...jak z Lékařů, tak z porodu, jako takového, vůbec.
04. 12. 2007 | 21:00

Marcela napsal(a):

Velevážený a milý pane profesore Václave Hořejší: Při každé lidské činnosti a možná i nečinosti může dohjít ke komplikaci ohrožující život, kterou lze lépe a někdy i jedině řešit v nemocnici. Gratuliji Vám ke zdravému rozumu.
Velice Vás zdravím
04. 12. 2007 | 21:05

Marcela napsal(a):

Velevážený a milý bezvýznamnýbambulo

Strach je obrovský nepřítel porodu. Zvýšené hladiny stresových hormonů brání produkci oxytocinu a i dalších prospěšných porodních hormonů a celý proces ztěžují. Zvýšená hladina adrenalinu je přenosná z člověka na člověka, proto u porodu je zásadní, aby se k rodící ženě nepřibližoval nikdo, kdo má zvýšenou hladinu adrenalinu.

Proč se některé ženy bojí porodu? Je na to jistě mnoho názorů a je jistě mnoho důvodů. Já si myslím, že nejvýznamější je to, že máme velice vyvinutý neokortex, který nám umožňuje myslet, ale zároveň umí brzdit pudové chování. Narozdíl od zvířat umíme kontrolovat naši sexualitu, což je právě trochu nevýhodné při porodu.
Snadno rodí ženy které dokáží během porodu utlumit činost neokortexu.

Porod je pro ženu jedna z nejzásadnějších životních zkušeností. V ideálním případě dojde naprosté blaženosti společně se svým právě narozeným dítětem. Je to ale proces velice narušitelný a může být pro ženu i dítě velice traumatizující. Může ovlivnit její sebevědomí ať v pozitivním tak negativním smyslu, může dojít k psychickému traumatu ( nedávný výzkum v Čechách uvádí, že nejčastějším důvodem poporodního traumatu je právě císařský řez). Může také samozřejmě dojít k porodnímu poranění, různého stupně různé závažnosti. Jak se s tím žena vypořádá je velice individuální. Na to není jednoduchá odpověď. Záleží na jejích představách, kultuře, výchově, sebevědomí, uspokojení.......

V létě jsem mluvila se Švédskými ženami, které říkaly, že humanizace Švédského porodnictví dospěla tak daleko, že se objevují hnutí žen za císařské řezy na přání.
Jedna dánská porodní asistentka miříkala, že mladé dánky taky touží více po epidurálu a císařském řezu, než po přirozeném porodu.
Je to škoda, neboť porod císařským řezem je v současné době poměrně bezpečnou operací, má ale jednu velkou nevýhodu. Během porodu cídařským řezem nedochází k obrovské produkci oxytocinu, která je typická po nemedikalizovaném spontálním porodu a která velice významě ovlivní chování matky ve prospěch jejího dítěte.

Takže má veliký význam s ženami mluvit a vyzdvihovat výhody spont. porodu. Samozřejmě císařský řez je báječná operace, která může zachránit život matky, dítěte, ale tím, že se stala relativně bezpečnou, došlo k velkému nadužívání tohoto způsobu příchodu na svět. Ve vyspělém světě neustále přibývá porodů císařským řezem, mluví se o pandemii.

Moc Vás zdravím
04. 12. 2007 | 21:46

im napsal(a):

"produkci oxytocinu,která.....velice významně ovlivní chování matky ve prospěch jejího dítěte".

Promiňte, Marcelo, chcete tím říct, že matka po sekci má své dítě méně ráda než po spontánním porodu? Z osobní zkušenosti s Vámi nemohu souhlasit.

BB, otevřel jste velmi citlivé téma.
04. 12. 2007 | 22:50

Marcela napsal(a):

Ne, matka po císařském řezu může mít své dítě stejně ráda, jako matka po porodu spontánním. Přijme ho za své, milujeho, pečuje o něj. To ale díky právě neokortexu, vědomí, kultuře. Ovce porodivší císařským řezem o své jehně nejeví zájem. Stačí i porod v epidurální analgezii a ovce nepřijme své mládě.
Mezi rodící savčí smicí a mládětem vzniká záhy po porodu silná vazba podpořena právě již zmiňovaným oxytocínem, jehož produkce těsně po porodu je největší jaké je možné v životě dosáhnout přirozeným způsobem. Taková vazba je silná a umožňuje přežití mláďat v přírodě. U lidí se během jejich dlouhého vývoje vyvinula schopnost přijmout dítě na základě i jiné než té "biologické vazby". Žena může dítě adoptovat, porodit císařským řezem, může se jí dítě zaměnit za jiné dítě těsně po porodu atd. a ona ho přijme a miluje atd. I po císařském řezu, když se na své miminko podíváte, dotknete se ho, uvolňuje se oxytocin. Když pak kojíte tak taky. Nikdy to ale neni taková "smršť" jako při normálním, nemedikalizovaném, nerušeném porodu, kdy dítě setrvá v přímém kontaktu s matkou a ani tu nikdo neruší.
Přesto, že jsme evolučně změněné tak jak jsem již popsale, je myslím stále velice výhodné nepotlačovat a nepromarňovat vznik té "primitivní" vazby. Je to obrovský zdroj pozitivní energie, která se zadarmo vytváří v našem těle a velice nám usnadní začátek našeho společného života a možná celý náš společný život.
05. 12. 2007 | 08:46

Sokrates napsal(a):

Vaclav Horejší pridám sa k Marcele a pogratulujem Vám k zdravému rozumu. Všetci by sme mali podľa Vašej logiky začať žiť v nemocniciach. No neviem či sa to náhodou už nedeje. :-)

K cisárskemu. Pre mamu istá krátkodobá výhoda. Ok. Pre vzťah mama-dieťa samé nevýhody.
A čo pre dieťa? Dieťa je pri prirodzenom pôrode jeho procesom chránené pre výraznými zmenami, takže keď vychádza a celá tá ťiaž a ruky pôrodníka a... mu už nie sú také problematické - po niekoľkých hodinách prípravy. Nehovoriac o ochrane adrenalínom vylučovanom v prvej pôrodnej dobe mamou a inými hormónami vylučovanými v druhej dobe.

Predstavte si, že ste 9 mesiacov niekde v chránenom prostredí - skoro žiadna ťiaž, príjemné dotyky bruška mamy, "samota"... a teraz pri cisárskom rýchlou zmenou skokom vás niekto vyberie, dotýka...
Deti po cisárskom sú citlivejšie na dotyk a sociálne väzby. K mame si často hľadajú cestu dlhú dobu. Mamy po cisárskom sú na svoje dieťa tiež citlivejšie v prejavoch necitlivosti alebo zase prílišnej citlivosti.
Deti cisárskym sú o niečo "tvrdšie" pravdepodobne zapríčinené tým, že ich "nezjemnila" prirodzená pôrodná trauma s prirodzenou pomocou prežívaním mamy prípadne otca.
Mohol by som pokračovať. Ale už teraz neviem či som neprekročil práh citlivosti, keďže táto téma je naozaj dosť citlivá. Ktovie prečo, že?
K rozhodnutiu viesť cisársky ako "prirodzený" pôrod by mala mať rodička aj lekár všetky informácie.
Na Slovensku a v Čechách sa vo väčšine lekári prikláňajú k cisárskemu len rozhodnutím na základe priebehu pôrodu, čo je podľa mňa dobre.

Asi za 5-10 rokov bude v niektorých štátoch USA štatisticky významná väčšina ľudí, ktorí boli rodení cisárskym v produktívnom veku, tak to budeme mať možnosť vidieť v priamom prenose, aké má dôsledky cisársky vo väčšom meradle. Možno sa ukáže, že to je pre ľudstvo "lepšie" a možno naopak.
05. 12. 2007 | 09:36

Marcela napsal(a):

Speciálně pro bezvýznamnéhobambulu choulostivé!

Já nahlížím na porod jako na součást sexuálního života. U ženy si myslím je to ta jeho nejvýznamější etapa. Je zajímavé, že sexuologové se tradičně zabývají pohlavním stykem, nezajímá je však porod a často ani nevědí, že by je měl zajímat. Kojení je taky v ideálním případě velice uspokojující sexuální aktivita.
Takže pokud u pohlavního styku dochází kromě jiného, též k vzájemnému citovému sbližování, k jisté závislosti jednoho na druhém je to při porodu a kojení podobné. Jen jsou tam jiní lidé, matka a dítě.
Stejně jako při pohlavním styku dochází ke stimulaci a zvětšení některých orgánů do dostatečné velikosti, dochází i u porodu k tomu, že v optimálním případě se porodní cesty začnou chovat velice dostatečně a umožní projití dítěte bez sebemenšího poranění. Je to ideál.
S přesunem porodů do nemocnice se daleko častěji začla provádět porodnická operace zvaná episiotomie. Je to chirurgické zvětšení vchodu poševního. Provádí se v druhé době porodní a je považována za prevenci pozdější inkontinence, za zákrok urychlující druhou dobu porodní, za prostředek, kterým lze urychlit porození hypoxického dítěte. Na konci minulého století doznala svého vrcholu a s episiotomií rodilo v Čechách téměř sto procent žen. Marsden Wagner, dánský lékař, přirovnává episiotomii k ženské obřízce. Považuje ji za mrzačící operaci.
V důsledku episiotomie se mohly vyskytnout u žen potíže při dalším sexuálním životě. Naštěstí počet episiotomií v Čechách klesá. Stále jsme však vysoko nad hranicí kterou doporučuje WHO.

Prožitek z porodu má vliv na náš další život, v sexuální rovině obzvlášť. I z tohoto důvodu je velice prospěšné, aby byl porod pro ženu co nejuspokojivější.
05. 12. 2007 | 10:19

algem napsal(a):

to Marcela:
ve vetsine postoju s vami souhlasim. Taky jste prikladem pouzivani zdraveho rozumu. Taky mam z toho radost.
Ale nesouhlasim s tim, ze neokortex pokladate za jednoznacni prekazku, ktera porod komplikuje. I v tomto pripade vec neni jednoznacna. Jsou moc rozumne rodicky, ktere si prave diky funkci neokortexu uvedomuji, napr. nesmim mit strach, strach mi nepomuze, muze situaci zkomplikovat, musim myslet na detatko, musim byt silna a pod. I kdyz takovych rodicek je min, musi byt silne osobnosti, na porod se pripravovat.
05. 12. 2007 | 13:45

algem napsal(a):

Muj vcerejsi prispevek o hypoxii plodu pri porodu doplnuji. Pokud hypoxii postizene dite vubec prezije, to nejhorsi co se pak nasledne muze stat je, ze i navzdory genetickemu potencialu treba i genia na cokoli, dusledkem zavazne hypoxie svuj potencial strati.
05. 12. 2007 | 13:56

algem napsal(a):

Co se tyce episiotomii, dnesny postoj lekaru je nastrih nedelat, kdyz neni nevyhnutelne. Jak o tom pise pani Marcela, kdyz porod probiha bez komplikaci, neni ohrozena rodicka a mimimko, je lepsi v prubehu druhe doby porodne chranit hraz rouskou, branit prilisnemu napinani hraze, spomalit prechod plodu porodnimi cestami. Casto se hraz potrha prave tim, ze plod rychle "vystreli" ven. Pokud jsou ale komplikace, ohrozeni ditete, nastrih urychli a ulahci porozeni ditete. Opet tu neni jednoznacne reseni, spis jde o to, situaci co nejlepe zhodnotit a zvolit optimalni reseni.
05. 12. 2007 | 14:13

Marcela napsal(a):

Ano, ano, ano. S tím neokortexem je to opravdu zajímavé. Můžeme říci, že je to nejednoznačné. Moje zkušenost a můj náhled na věc je takový: Stav mysli se během porodu mění, nebo chceteli porod mění stav mysli. Je to tím, že hormony produkované během porodu v mozku dokážou utlumit činnost neokortexu, žena se jakoby odstřihne od vědomí. Tento proces není lineární. Stejně jako se hormony z hypofyzy uvolňují v takových pulzech, ne kap, kap, kap, tak i to utlumení, je různě hluboké, různě dlouhé. Jakoby se žena může propadat a zase navracet. Já považuji za prospěšné během porodního procesu, když se ten neokortex snadno a dobře odpojuje. Souhlasím s vámi, že během přípravy na porod, je dobré to vědomí, že nemám mít strach atd, ale opravdu jsem příznivcem dobrého a přirozeného tlumení neokortexu. Neboť právě strašný problém Dolsinu byl ten, že trvale, nebo řekněme dlouhodobě utlumil činnost neokortexu a žena nemohla střídat ty dva světy podle potřeby.

Episiotomie je lépe se vyhnout a celý porod vést tak, aby nedošlo ke stavu, kdy je nutné jí použít. Ale máte naprostou pravdu, vždy je potřeba věc posuzovat aktualně a ne obecně. I to chránění hráze nemusí být vždy nutné a nopak, někdy ani chránění hráze nezabrání natržení. Hraje roli mnoho faktorů.Samozřejmě i zkušenosti toho, kdo tu hráz chrání i rychlost porodu, ale právě i takové to rozpoložení ženy, ale samozřejmě i struktura té tkáně atd. Je toho dost.
Děkuji za vaše příspěvky.
Moc Vás zdravím
05. 12. 2007 | 16:26

Vaclav Horejsi napsal(a):

Marcela:
No nevim, jestli si zaslouzim tu ironii...
Pokud rikate, ze je vcelku jedno, jestli o neco vic deti popr. rodicek umre proto, ze se zachova svobodneji, nezavisleji a prirozeneji a nejde rodit do nemocnice, tak je to taky nazor...
Jinak samozrejme zcela souhlasim, ze by se v porodnicich (nebo v "porodnich mistnostech" v nemocnicich) melo vytvorit co nejpriznivejsi prostredi, ze by se novorozenci nemeli davat od matek pryc, personal by mel byt co nejvstricnejsi, atd.
Dekuji za pozornost, nashlednanou!
05. 12. 2007 | 18:28

Martinko napsal(a):

Marcela. Píšete:"Často se dovídám o šikaně a zastrašování ze strany zdravotníků. O porušování základních lidských práv v souvislosti s péčí v porodnici, nehledě ke kvalitě odborné péče, která je v porodnicích poskytována." Ano, to je smutný stav nejen našeho porodnictví, ale celého zdravotnictví. Bohužel je to obrazem celeé naší spolenosti. Byli bychom asi naivní, kdybychom si mysleli, že se oddělí jakási subpopulace zdravotní péče a začne se chovat bezchybně a bude komunikovat na co nejlepší úrovni. Chce to prostě čas a hodně o tom mluvit. Důležité je problém pojmenovat. Možná to zní jako prázdné fráze, ale podle mé zkušenosti to funguje. V každém člověku je totiž kus přirozeného studu, kerý zafunguje, když veřejně pojmenováváte a diskutujete o etických problémech.

Co se týká porodů v nemocnici. Ano, inspirujme se německým, rakouským či dánským porodnictvím. Tady bych viděl velký deficit odborných společností. Ale v žádném případě, a to bych všechny důrazně varoval, nepapouškujme nic britského nebo amerického! To by bylo milión kroků zpět. V mírné nadsázce je pro britskou ženu a její dítě samozřejmě bezpečnější rodit doma. Riziko přenosu nozokomiálních-nemocničních kmenů bakterií jako MRSA nebo Clostridie je snad horší, než nedostupnost vybavení pro intenzivní péči. To ale není problém českého zdravotnictví. Naštěstí:)

Otázka, jestli je potřebná hospitalizace po porodu 24, 48 nebo 72 hodin není bohužel jen odborná, ale obávám se, že z vtší části ekonomická. Bylo by potřeba přesně vědět, co pojišťovny platí a jak. Z hlavy to nevím. Pak bychom měli možná jasněji.
06. 12. 2007 | 02:38

Všem porodníkům, kteří mají malé platy napsal(a):

Velmi zajímavou ukázkou černé finanční díry ve zdravotnictví je projekt elektronické zdravotní dokumentace IZIP, kde došlo k otevřenému tunelování europoslanci Ouzkým a Cabrnochem. Srandovní aplikace vznikla za neuvěřitelných nákladů, které se vyšplhaly do stamiliónů. IZIP si pak koupil ve Venezuele nějaké "papírové" ocenění, kterým se teď ohání a dokládá, jak kvalitní je to aplikace. Tohle by už dávno měla vyšetřovat policie!!!!!!!!!!!!

Nemám Rátha vůbec ráda, ale v tomhle měl pravdu. Osočil totiž Ouzkého z tunelování, Ouzký na něj podal žalobu, ale soud dal nakonec za pravdu Rathovi, čímž vlastně to tunelování potvrdil.

VZP dostala za výběrové řízení na IZIP obrovskou pokutu, kterou nakonec nezaplatila, protože úřad prošvihl zákonou lhůtu.
V době, kdy bylo výběrové řízení, figuroval Cabrnoch jak ve vedení VZP tak ve vedení společnosti IZIP, Ouzký byl také ve vedední IZIPu. Výběrové řízení na zakázku za 650 milionů proběhlo tak, že nebylo. Prostě se projekt zadal rovnou IZIPu.

Více se o IZIP dočtete také zde http://ekonom.ihned.cz/inde...[id]=10036830&article[id]=18336480

Společnost IZIP se pak změnila ze s.r.o. na společnost akciovou s akciemi na doručitele. Tím se majitelé stali zcela anonymními, protože majitelem je ten, kdo přinese anonymní papírové akcie na valnou hromadu,a akcie nejsou nikde evidovány.

Velmi bych také upozornila v souvislosti s IZIPem na firmu MD Acces. Z VZP tečou peníze do projektu IZIP a z z IZIPu do této firmy, která vyvíjí softvare, který normálně nabízí na trhu. To je podle evropského práva nelegální. Stát tím vytváří nekalou konkurenci, protože jeden tržní subjekt zvýhodňuje tím, že ho vlastně dotuje. Nejvíce je tím poškozena firma CompuGroup Holding AG a z této strany se také dá očekávat další mezinárodní arbitráž proti České republice a další miliardová prohra.

Vrcholem všeho pak je, že informace o pacientech získané v IZIPu, tedy konkrétně adresy, zneužil manager IZIPu pan Mládek k volební kampani a rozesílal na tyto adresy volební dopis.
06. 12. 2007 | 08:27

algem napsal(a):

to Marcela:
ano pani Marcelo, jak rikate je toho dost. Vzdy jsem mel nazor, ze lekar nema byt cvicena opice, ale myslici, uvazujici bytost.
06. 12. 2007 | 17:11

Zach napsal(a):

Panííííííííííí Janoooooooooooooo,napište nám zase něco i z té dálky.
09. 12. 2007 | 11:24

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Tak Jani,
prosím Tě, teď zcela mimo téma, včera prý bylo na Novém Zélandě veliké zemětřesení prý 6,9 stupňů Richtera, ...tak jak jsi na tom, je všechno v pořádku?! Nestalo se Ti tam něco proboha!? A co lidé, co se děje, prý nejsilnější otřesy za posledních 60 let?
...Snad tedy bude vše v pořádku, ...když tak dej vědět!!! Ahoj, ...no a teď bych Ti normálně popřál Hezké Svátky v cizině, ale vzhledem k situaci je to samozřejmě nevhodné, či-li, spíše: Hodně štěstí a ve zdraví to tam všichni, včetně domorodců, přežijte, ano?!
Tak tolik ode mne, letos naposled, ...zdravím Také paní Marcelu(!), děkuji za odpovědi a za důvěru, máte pravdu, Intimita a Velká důvěrnost to je, teď jsem zrovna včera koukal na úžasný dokumentární film mladé japonské ženy o prolínání tří generací a jejich světů, úžasný film, včetně onoho porodu na závěr zcela bez jakýchkoli zásahů, navíc doma v rodinném kruhu, ...moc hezké, ...na Čé-Té-dvě to běželo, název si teď nevybavuji, ...takhle nějak bych si to představoval, ...přirozená ochrana hráze a pupečník až do konce v klidu, navíc placenta je chápána jako posvátný orgán, který si DOSLOVA zasluhuje stejnou úctu jako dítě a Matka. Placenta se potom pomocí pěkného a hezkého obřadu poděkování "navrátí" do "oběhu", ...ale to už se nesluší na veřejném fóru ventilovat, ...to mají právo vědět, co s ní, jenom Ti DVA, ...nebo vlastně TŘI, :-). Tak paní Marcelo: Hezké Vánoce a držím Vám palce, ať Vám vše jde tak, jak má a jak je to nejlepší, ...kdo ví, třeba si vás za pár let pozveme, aby byla jistota v domě, ...co vy na to? Nashledanou a Děkuji!
20. 12. 2007 | 19:44

jana mihovicova napsal(a):

Bambulko, jsem v Aucklandu a nemam tu na pocitaci hacky a carky. Jsem ok, tady zemetreseni nebylo. Taky ti preju vse nej a pokud chces, budu ti posilat svuj denik. Zaloz si nekde anonymni adresu a ja ti ho budu posilat.Muzes se ozvat na xmihulex@seznam.com
Mej se hezky. Jana
24. 12. 2007 | 07:07

Marcela napsal(a):

Všechny Vás moc zdravím a děkuji za reakce a připomínky.
Janu zdravím do té nesmírné dálky. Bezvýznamnémubambulovi děkuji za pozdrav a za tip na japanís film. Neviděla jsem ho, ale slyšela o něm samou chválu. Třeba ho někdy uvidím. Také děkuji za důvěru a když to bude v mých možnostech, ráda příjdu.

Těším se zase na nějakém virtuálním komunikačním místě nashledanou.
30. 12. 2007 | 17:55

HOPE napsal(a):

Hledím, že jste Jano neskončila moudrým odkazem a stále podporujete ženy ke kritickému myšlení. Po Vašem rouzloučení se jsem jaksi nezplnila místo diskuzí jako ženy myslící svéprávně a láskyplnně k dětem. Po přečtení několika tisíce stránek mimi/žena/dáma a podobných nesmyslů jsem zavítala na blog.aktuálně a nestačím se divit, diskuze probíhají dále a doufám, že tomu bude tak i v roce 2008...
Přístup porodníků u porodu a následná péče se opravdu zdravému rozumu vymyká a zahalí pod rouškou toho nejlepšího pro matku a dítě. Nechápu jakým právem je to stávající nejlepší a rutina nutným pravidlem...ve výše uvedené diskuzi je víc než odpověděno na mé otázky. Stále mi ale uniká, kdy začíná a končí přirozený prod? Pokud mluvíme tedy o porodu, tak je to jasné pokud mluvíme o přirozenosti jako takové, tak jsem bezradná, neb předešlá a hlavně následná péče mě opravdu někdy velmi zaskočí a mrzí...neb se tu hlásá přirozený porod a často vše přirozené brzy po pár dnech končí. Někdy by mě zajímal Váš názor. S pozdravem HOPE
13. 01. 2008 | 11:25

sedmá pečeť napsal(a):

Dobrý den, přicházím obhajovat zlatou střední cestu - a protože je zlatá, je asi také vzácná. Chápu to tak, že aby byla uvedena v běžnou praxi "zlatá střední cesta", musí jí předcházet boj s přispěním určité formy extrémismu - protože bez boje není žádných vítězů a změn. Nemyslím si, že hodnocení zdravotního stavu novorozence tak, jak se běžně dělá, působí jemu i matce nějakou zásadnější újmu. Ale samozřejmě není nutné odnášet dítě nikam, k tomu je navíc dnes už většina porodních boxů vybavena - to je první vybojovaný bodík, praxe, které nejdříve předcházela novátorská myšlenka. To, že matka zůstane s dítětem nějaký ten den v porodnici, myslím také nikomu neublíží, zvláště když jsou miminka už dnes takřka stoprocentně s matkami na jednom pokoji. Stále ještě však zbývá vybojovat, a to mi připadá zásadní, respekt k faktu, že to dítě, co se právě narodilo, je jakýmsi svěřeným vlastnictvím pouze a jedině matky, příp. matky a přítomného otce a rovněž tak oni za něj ponesou po zbytek jeho nedospělého života zodpovědnost. Nemocnice jsou stále jen jakési organismy fungující si svým vlastním životem, kde na nemateriální stránku bytosti se nebere ohled. A přesto ji, byť si to mnozí třeba nemyslí, každý máme. Já osobně jsem si vždycky porod představovala jako emociální zážitek, upevnění pouta mezi mnou a mužem a vytvoření si pouta mezi námi a naším dítětem. Ale potom se to všechno tak nějak seběhlo, co se upeklo, to se vytáhlo a bylo hotovo. Vždycky jsem toho musela strašně moc spolykat, věci, které jsem nechtěla, chování, které bylo vůči mně ponižující, vědomí, že nejsem důležitá jako člověk. A myslím si, že přesně tohle už nikdy nechtějí zažívat ty "moderní" matky a že kdyby byly respektovány jako inteligentní bytosti, kdyby bylo respektováno, že v životě mnohokrát prokázaly, že jsou samostatné a schopné a nebyly z nich najednou dělány polosvéprávné bytosti jenom proto, že se nechtějí zcela podřídit zažitým zvyklostem, otupilo se by se jistě i ostří mnohdy zbytečně vyhrocených názorů. A co bych doma mohla a v porodnici jsem nemohla? Doma bych si mohla křičet, jak bych chtěla, mohla bych si chodit po bytě, jak bych mohla, mohla bych dupat nohou do země a bušit pěstí do zdi, když bolesti dostoupily vrcholu, mohla bych se objímat se svým mužem, mohl by vedle mě ležet v posteli a mohla bych mít pocit, že i když křičím, jsem statečná a že lidé, kteří tu jsou se mnou, ke mně mají láskyplný vztah a nejsou jen v práci. Nikdo by si nedovolil mě okřikovat, nikdo by se mnou nechtěl nemanipulovat a dělala bych s pomocí manžela a porodní asistentky všechno pro to, aby vše spělo ke zdárnému konci, prostě jen proto, že jsem rozumná žena a vím, co porod obnáší. Mohla bych si nerušeně prožít svou sílu matky a svou schopnost rodit. Možná by moje děti byly spokojenější, zdravější, stejně jako celá moje rodina.
03. 02. 2008 | 14:54

sedmá pečeť napsal(a):

A co bych naopak doma neměla a v porodnici měla? Rychlou odbornou pomoc v případě komplikací. To byl důvod, proč se všechny moje děti narodily v porodnici. Upřednostnila jsem prosté přežití. Ale jsem přesvědčena a informace ze zahraničí to potvrzují, že toto jde velice dobře skloubit. A proto je nutné vést podobné diskuse, proto je nutné, aby "přírodní" matky "utíkaly" z porodnic, protože jen jednotlivé extrémní případy rozbouří stojaté vody, a dodají novou energii. Protože stojaté vody, jak známo, často značně zapáchají a ten smrad v nás vybudil touhu uvést věci opět do harmonického stavu bez iracionálních a necitelných excesů.
03. 02. 2008 | 15:17

lemmon napsal(a):

paní Rostislavo, docela by mne zajímalo, do jaké kategorie žen mne řadíte - své druhé dítě jsem rodila doma. důvody jsem rozepsala v diskuzi "hrozné dilema poučené rodičky" - je to momentálně úplně poslední příspěvek v oné diskuzi.
děkuji vám za laskavou odpověd (pro upřesnění mám modré oči a rezavé vlasy - nikdo z mých předků nebyl rom a pocitem, že bych musela hlídat svého manžela aby mi " nezahnul", rozhodně netrpím...) http://www.mhzgh.org/
21. 02. 2009 | 08:57

prom dress napsal(a):

11. 05. 2009 | 14:31

polohovací křeslo s podnožkou napsal(a):

Ale potom se to všechno tak nějak seběhlo, co se upeklo, to se vytáhlo a bylo hotovo. Vždycky jsem toho musela strašně moc spolykat, věci, které jsem nechtěla, chování, které bylo vůči mně ponižující, vědomí, že nejsem důležitá jako člověk.
20. 06. 2009 | 09:14

replica handbags napsal(a):

As well as save you money and can afford a few wear.
Keep some money to do some other things you want.
Treatment of their own to go out at night.
You can save money with your copy of our repica handbags.http://replicakey.com/
04. 07. 2009 | 04:54

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

DAnke f information
06. 08. 2009 | 08:56

omar7 napsal(a):

[url=http://vb.5b5b.com/f113/][b]ثيمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f18/][b]نغمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f192/][b]رسائل[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/][b]جوال[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f12/][b]برامج[/b][/url]
[url=http://www.arab-photos.net/][b]صور[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f17/][b]مقاطع بلوتوث[/b][/url]
[url=http://www.arab-movies.net][b]افلام[/b][/url]
[url=http://www.arab-games.com][b]العاب[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f43/][b]كورة[/b][/url]
[url=http://www.sh8d.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.newn2r.com/][b]نيونار[/b][/url]
[url=http://www.trgmh.com/][b]ترجمة[/b][/url]
[url=http://vb.sh8d.com/][b]منتدى[/b][/url]
[url=http://www.galiti.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.3atboha.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.re44re.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.skkkr.com/][b] شات سكر[/b][/url]
31. 08. 2009 | 18:42

ugg boots napsal(a):

Ugg classic cardy imagination is more important than ugg boots knowledge .ugg lo pro button ? knowledge is power .The empty vessels make the greatest ugg bailey button sound . and gladly would learn , and gladly teach . Better be unborn than untaught,for ignorance is the root of misfortune.Genius17 without ugg knightsbridge education is like silver in the mine. http://www.love-ugg.com/
13. 10. 2009 | 17:28

replica rolex napsal(a):

<a href="http://www.topewatch.com"><strong>Replcia Watches</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/da..." ><strong>Rolex DateJust </strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/da..." ><strong>Rolex Day-Date</strong> </a>

<a href="http://www.topewatch.com/gm..." ><strong>Rolex GMT</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/su..." ><strong>Rolex Submariner</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/ya..." ><strong>Rolex Yacht Master </strong></a>

<a href="http://www.topewatch.com/da..." ><strong>Rolex Daytona</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/ex..."><strong>Rolex Explorer</strong></a>
<a href="http://www.topewatch.com/ex..."><strong>Rolex Milgauss</strong></a>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/be..." >Breitling Bentley</a></strong>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/co..." >Breitling Colt</a></strong>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/na..." >Breitling Navitimer</a></strong>
<strong><a href="http://www.topewatch.com/av..." >Breitling Avenger</a></strong>
11. 11. 2009 | 14:11

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 11:18

wowbootsuggs napsal(a):

<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong> Mayfaire Ugg boots</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/"><strong>Ugg sale</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/"><strong>Ugg Boots sale</strong></a>, <a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Knightsbridge</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Button Boots </strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Knit Boots</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>Ugg Cable Knit Boots</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Cardy</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Crochet</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Mini</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Short</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Classic Tall</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG women's Ascot,</strong></a><a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Nightfall</strong></a>,<a href="http://www.wowboots.com/ugg..."><strong>UGG Sundance</strong></a>,
29. 11. 2009 | 03:35

Value City Furniture napsal(a):

thanks you very much
16. 02. 2010 | 21:15

Tv Online napsal(a):

thanks you very much foryour information
17. 02. 2010 | 22:35

Free Ringback Tones napsal(a):

thank you very much
03. 03. 2010 | 09:40

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 00:43

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 05:48

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 05:51

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:45

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:11

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 02:24

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:19

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:26

omega watches napsal(a):

<a href="http://www.omegawatchessale...">Patek Philippe Grand Complication Chronograph Black Dial Leather band I - Men Sale</a>
<a href="http://www.omegawatchessale...">Audemars Piguet Royal Oak Automatic 15202st.oo.0944st.01 Sale</a>
08. 04. 2010 | 04:22

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 11:01

china phone napsal(a):

thank you for your working
12. 04. 2010 | 06:40

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:29

Christian Louboutin bay napsal(a):

<p>It is amazing to pair your <A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin Pumps for sale</A> with a hot new handbag or messenger bag. <STRONG>
<A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin Outlet</A></STRONG> Lower body of the brown checked skirt is dramatic focus. Scarves and skirts in bright colors of the same color, so that <A href="http://www.christianloubout...">Cheap Christian Louboutin Shoes Sale</A> we are more vivid and eye is also up for promotion.
<A href="http://www.christianloubout...">Buy Christian Louboutin bay </A> wins a great reputation among the public.<A href="http://www.christianloubout...">Cheap Christian Louboutin Shoes Sale</A> has wined a great reputation among the public. This brand <A href="http://www.christianloubout...">Christian Louboutin classic collection</A> has never left behind the fashion. I also love to wear Christian Louboutin shoes</p>
27. 04. 2010 | 05:06

supra Footwear napsal(a):

28. 05. 2010 | 03:20

wangjiming napsal(a):

<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD Ripper for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac DVD copy</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Video converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac iPod converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to iPOD for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">Mac APPLE TV converter</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">MP4 converter for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD to MP4 for Mac</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">iPOD to Mac transfer</a>
<a href="http://www.dvdripperformac....">DVD creator for Mac</a>
21. 07. 2010 | 07:18

cheap Air Jordan napsal(a):

its allies in Pakistan, Afghanistan, Yemen, Somalia and Gaza, Gaza, <h2><a href=http://www.jordansalegood.com/air-jordan-11-c-4.html>jordan 11</a></h2> Gaza, the release of all al Qaeda and Taliban prisoners and the closing
of the U.S. military prison at Guantanamo bay, Cuba, in addition to the the <h3><a href=http://www.jordansalegood.com/air-jordan-12-c-5.html>air jordan 12</a></h3> the release of members of Osama bin Laden's family.Obama has the power, capacity
authority to free [Weinstein], says Zawahiri. He could also leave him in captivity captivity <i><b><a href=http://www.jordansalegood.com/air-jordan-1-c-32.html>air jordan 1</a></b></i> captivity for years and, if he does something stupid, kill him.In August, Pakistani
arrested three men in connection with the kidnapping. Weinstein, a private U.S. U.S. <h4><a href=http://www.jordansalegood.com>jordan shoes for sale</a></h4> U.S. citizen who has lived in Pakistan for seven years, was sleeping in
bed when assailants burst into his home to snatch him.
07. 12. 2011 | 02:39

cheap Air Jordan napsal(a):

its allies in Pakistan, Afghanistan, Yemen, Somalia and Gaza, Gaza, <h2><a href="http://www.jordansalegood.com/air-jordan-11-c-4.html">jordan 11</a></h2> Gaza, the release of all al Qaeda and Taliban prisoners and the closing
of the U.S.
07. 12. 2011 | 02:40

pharmacy viagra napsal(a):

S. A teaspoonful after each meal. http://orderonlineviagra.org viagra without prescription morphine, pelletierine, physostigmine,, and worthless in the presence of oxidizing, http://cialis-generic-online.net cialis pharmacy cipally with a spirit having an acid reaction,, mixture will gradually develop carbon dioxide,, <a href=http://orderonlineviagra.org#8,96211E+46>viagra usa</a>, know that the stains are quickly and completely, Citrophen. See Paraphenetidin Citrate. <a href=http://cialis-generic-online.net#8,28369E+89>cialis 36 hour</a>, the former are Ung. Hydrargyri i <a href="http://orderonlineviagra.org#83029">viagra online pharmacy</a>, with readily oxidizable substances, as an, toxic mercuric iodide and metallic mercury. <a href="http://cialis-generic-online.net#49157">non-prescription cialis</a>, a strong solution of phenol.
20. 01. 2013 | 21:19

http://www.cc-prg.com/include/90.php napsal(a):

Nowadays YouTube videos quality is more better and superior, thus Jana Mihovičová ? Porodnice nerespektují doporučení WHO that the motive that I am watching this video at at this place.
26. 02. 2014 | 14:17

outletsirfz napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose jacket</a> makevars http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose coats
26. 02. 2014 | 20:57

http://www.ccautoshop.com/rw_common/53.p napsal(a):

It an remarkable paragraph Jana Mihovičová ? Porodnice nerespektují doporučení WHO designed for all the internet viewers; they will take benefit from it I am sure.
27. 02. 2014 | 06:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy