O smutné oddělenosti

01. 06. 2010 | 18:13
Přečteno 7269 krát
Listuji časopisem a jen tak letmo přelétnu očima článek o Vietnamu. Zaujme mě věta o obyvatelích Hanoje. „Naši potřebu být občas sami naprosto nechápou. Oni chodí všude v houfu.“

V tom samém časopise o týden později čtu, že pro Vietnamce je důležitý osobní kontakt. Že jsou empatičtí, vnímají citově a že sami svou kulturu charakterizují jako kulturu kontaktní zaměřenou na mezilidské vztahy.

A já si říkám, no jo, na tom přece není nic divného. Chovají se jinak k dětem. A u těch to všechno začíná. Chodím k nám za roh do vietnamského obchůdku, o který se starají mladí manželé, a vidím, jak vychovávají své asi roční dítě. Láskyplná atmosféra a blízkost členů téhle rodiny se nedá přehlédnout. Dítě je s nimi pořád v obchodě. Skoro pořád ho někdo drží v náručí a dítě sleduje, jak to ve skutečném dospělém životě chodí. Je v centru dění toho, co živí jeho rodiče.

Jsem přesvědčená o tom, že naše dospělá schopnost blízkosti a sounáležitosti s jinými bytostmi je silně ovlivněna tím, jaký způsobem prožijeme blízkost v rodině v raném dětství. Někde, třeba zrovna v Hanoji, to s dětmi ještě umí. Dělají to víc tak, jak to má být od přírody. Chápou, že pro miminka a malé děti je přirozené být co nejvíce s rodiči a nejlépe ve velmi intenzivním fyzickém kontaktu. Není divu, že je pak pro ně společenství důležitější než pro nás.

Přemýšlím často o tom, že individualismus západní civilizace není nic normálního. Žijeme v přehnané oddělenosti jeden od druhého. Jen se děti narodí a hned je oddělíme od mámy, protože se musí měřit, vážit, prohlížet pediatrem nebo se zahřívat v elektrických postýlkách. Někdy to radikální oddělní ještě posichrujeme císařským řezem a rychlým oddělením pupeční šňůry. Děti pak žijí odděleně ve svých kočárcích a postýlkách a později jsou předčasně odděleny do svých dětských pokojů. A pak tyhle děti dospějí a v časopisech se píše, že je čím dál tím více singles a že manželství, kdy každý žije v jiném bytě, je vlastně fajn. Až tyhle děti zestárnou, budou žít asi dost osamoceně odděleny od svých rodin, pokud nějaké vytvoří, a budou umírat odděleny na odděleních zdravotnických zařízení.

Ale já si říkám, že se to třeba jednou změní, že to maminky, tatínkové, lékaři a vůbec všichni pochopí. Pochopí, že dítě po porodu potřebuje hlavně fyzický ničím nerušený a nepřetržitý kontakt s mámou a že dětem neprospívají všechna ta měření, vážení, zahřívání v elektrických postýlkách a neodkladná pediatrická vyšetření, kdy se miminka od mámy odnášejí.

Pod blog Gabriely Kontra vložila jedna z diskutujících maminek toto video. Je ozdobené krásnými titulky a rodiče ho vystavili nesporně jako svou chloubu. Mně nad tímto videem běhá mráz po zádech. Je možné, že ani rodičům ani lékařům nedochází, že způsob, jakým se chováme k novorozencům, je krutý? Jsme tak zvyklí, že dítě, které se narodí, řve a je nešťastné, že nám to nepřijde nijak divné. Podle mě je to jen důkaz toho, jak strašně jsme od sebe odděleni, jak necítíme jeden druhého.

Vtah matky a dítěte je fundamentem psychického zdraví každého člověka a začátek tohoto vztahu je nesmírně důležitý. Jenže když děti začínají svůj život tak očividným trápením, jak bude vypadat pokračování? Vyrostou z nich psychicky vyrovnané a šťastné bytosti?

Hezky se k tomu na svém blogu vyjadřuje terapeut Jan Bílý „Dříve se děti (mláďata) rodily v noře, v hnízdě nebo pelechu, na kožešinách a vždy k teplé, tmavé mámě. Rodili jsme se tak do něčeho, do obejmutí, do velké rodiny, rodu nebo klanu, k prsu s mlékem. U těch dvou domácích porodů, jimž jsem mohl být přítomen, se to také tak dělalo: dula položila dítě na mámu a nestarala se ani o vážení nebo měření, ani o to, podvázat ihned pupeční šňůru. Proč také, vždyť porod je něco, co příroda trénovala miliony let i bez nemocnice, operačního sálu a injektovaných chemikálií. Takhle ovšem "normální" porod již dlouho nevypadá. My se totiž rodíme do prázdna. V prosvětleném porodním sále (opak nory) nás odtrhnou a rázem rozdělí od toho, v čem jsme devět měsíců pobývali. Žádná rodina, smečka, rod nebo klan nás nevezme k sobě.“

Ale nejde jen o porody. Také pevně doufám, že rodičům dojde, jak strašně důležité je nosit miminka na těle v neustálém fyzickém kontaktu, a že spát s miminky a malými dětmi v jedné posteli je normální. Podobnost slova chovat a vychovávat určitě není náhodná. Lidí se chovají podle toho, jak hodně byli chováni. A žádná studie ze Švédska, o které jsem nedávno někde četla, mě nepřesvědčí, že jesle jsou skvělá instituce, kterou děti báječně snášejí. Malé děti mají být především se svými rodiči. Dokonce přemýšlím o tom, jestli je mateřská škola to pravé ořechové. Já vím, teď si asi říkáte, ta ženská je na drogách. Ale podívejte se na to takhle. Rodič je vlastně průvodce, který má dítě připravit na dospělý život. Pak by bylo logické, aby dítě bylo co nejvíce součástí jeho dospělého světa a sledovalo, jak to chodí. Neříkám, že se děti ve školce nic nenaučí. Kontakt s vrstevníky je určitě důležitý, ale od pondělí do pátku od osmi do pěti je asi moc.

Jsme tak zvyklí na to, co je v naší kultuře „normální“, že si ani nepřipustíme, že by něco mohlo být špatně. Bohužel, člověk zapomněl na to, že je taky jenom opice. A co potřebuje opice k péči o své mládě? Opičí miminka nemají drahé kočárky, umělé výživy, postýlky ani dětské pokojíky. Opičí miminka mají jen prs, náruč a téměř nepřetržitý kontakt s mámou a tlupu okolo. Jsem přesvědčená, že tahle opičí miminka jsou šťastnější než miminka lidská. Ale snad se nám ještě podaří hodit zpátečku. Pro inspiraci není nutné jezdit do Vietnamu. V Praze je jedno místo, kde se to zatím dělá úplně správně. To místo je v zoo a jmenuje pavilon goril. Jděte se tam podívat. Je toho tam hodně k vidění.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

milan napsal(a):

Výsledek emancipace žen pod taktovkou agresivního feminismu.
01. 06. 2010 | 18:20

J. Hnízdil napsal(a):

I já Vám děkuji, milá paní Jano.
Srdečně. Jan Hnízdil
01. 06. 2010 | 18:28

jamima napsal(a):

no, moje bývalá kolegyně nesehnala jinou práci než hlídání dětí u vietnamských prodavačů. Je tam "furt", protože rodiče jsou ve stánku také "furt". Tak mi to nějak nekoresponduje s tím vašim příspěvkem a teorií...
01. 06. 2010 | 18:45

Ládik napsal(a):

O obyvatelích Hanoje mi vyprávěl kamarád Jarda v roce 85 pod Donguz-Orunem. Vietnamec jde po ulici, najednou zastaví, stáhne kalhoty, čapne, vytlačí obsah, vytáhne kalhoty a pokračuje v chůzi...
01. 06. 2010 | 18:50

ld napsal(a):

To já vídávám ožralé a pokuřující matky s dětmi po restauračních zahrádkách. Není žádná výjimka, že tam jsou třebas v 10 hodin dopoledne, nebo v 18 hodin v podvečer. Důsledek to emancipace, feminního kvílení a gender jedových žláz.
01. 06. 2010 | 19:49

Pepa Kráva napsal(a):

dobře vystihující podvědomé citové frustace a krizi mentální krajiny současných obyvatel ,technologicky rozvinutých zemí.
Také děkuji a budete-li si ode mne chtít také něco moudrého přečíst tak si přečtěte mé dvě reakce na typickou oběť výše uvedených příčin pod nejnovějším blogem klárky veselé samkové
01. 06. 2010 | 21:12

Zach napsal(a):

Wau, jak příjemná tvář, to po těch politických řežbách, kterých mám už plné zuby a vlastně mě serzlobí úplně všichni... Vítejte zpátky favoritko mých snů, Zach.
01. 06. 2010 | 21:46

ZdeněkJ. napsal(a):

Autorka
" Pochopí, že dítě po porodu potřebuje hlavně fyzický ničím nerušený a nepřetržitý kontakt s mámou a že dětem neprospívají všechna ta měření, vážení, zahřívání v elektrických postýlkách a neodkladná pediatrická vyšetření, kdy se miminka od mámy odnášejí."
Je to docela možné, nicmémě si neodpustím peroutkovskou otázku: A jak to víte?
01. 06. 2010 | 21:51

Al Jouda napsal(a):

Článek je založen na chybné premise, že člověk je vlastně opice. To víte, ženská logika!
Mimochodem, proč neexistuje žádná významná hudební skladatelka?
01. 06. 2010 | 22:52

claudius napsal(a):

Dáma denně oblbující tisíce konzumentů nemůže být schopna rozumného názoru!Je profesionálně deformovaná,dívá se pražskýma očima a nemá ještě kde získat lidskou moudrost.Co říkáte?
01. 06. 2010 | 23:04

pavla napsal(a):

Ono je toto všechno sice krásné, ale co z toho, že matce nechají miminko ležet na ní, nezváží, nezměří, bude s ním tři dny v porodnici v jednom kuse, ale sotva přijde domů, tak za pár týdnů už bude hledat chůvu či jesle. A toto je, bohužel, dnešní trend.
Pořád se volá po školkách, jeslích a práce je mnohdy vyhledávána nikoliv z finančních důvodů. Chápu matky, co nemají na výběr a peníze potřebují. Ale kvůli kariéře či jen pro vypadnutí a odpočinutí si od dětí, to nepochopím nikdy.
01. 06. 2010 | 23:34

argun napsal(a):

Sice mi ten text nějak nekoreluje s Vaší profesí, to ale nic nemění na tom, že je krásný. Díky.

"Dokonce přemýšlím o tom, jestli je mateřská škola to pravé ořechové." Odvážná slova paní Jano. Těšte se, přijde na Vás globalizovaná reformátorka všehomíra Hana Brixi. Vysvětlí Vám důležitost organizovaného odchovu kvalitních vyšlechtěných jedinců. Hotely pro děti a tak...
01. 06. 2010 | 23:51

kormoran napsal(a):

...A kde je problem?
Homo sapiens sapiens , ma na sned vyber nebo ne?
Jestli vy autorko se rozhodnete zit s vasim ditetem v "kontaktu" je to vas vyber a dobry ,ovsem na ukor neceho.

A Kde bere pravo homo sapiens sapiens zavirat zive tvory teto planety do zoo ? Tim ze ovlada technoligii vyrabet klece?

A navic se "homo sapiens sapiens" predhani , jak by se mela , nebo mel jmenovat potomek gorilly - viz nedavny blog.

Homo stupidus stupidus!!
02. 06. 2010 | 04:21

klarasamkova napsal(a):

ahoj Jani, dlouho jsem tě postrádala, vítej po delší době zpět.., jasně že máš pravdu, ale aby to mohlo fungovat tak, jak popisuješ, museli by taky páni tvorstva přiložit ruku k dílu - a já tedy mnoho takových příkladů ze svého osobního i profesního okolí nevidím...
02. 06. 2010 | 06:00

orac.blog.respekt.cz napsal(a):

Ono se tomu říká instinktivní rodičovství - pokud člověk není už úplně zblblý tím co "dělají ostatní" a co píší "odborníci", tak přijde na to, že je nejlepší rodit v přirozeném klidném prostředí, neodkládat miminko do postýlky atd. Ony ani mateřské školky nejsou pro dítě nejlepší. Je to nepřirozená instituce, která funguje několik desítek let. Zvláště v zimních měsících je to spolehlivé prostředí na neustálé kolování nemocí mezi dětmi a uvnitř rodin. Já už jsem tolikrát slyšel od mnoha rodičů: "my jsme pořád na hromadě, dcerka je každý druhý týden nemocná a my si to pořád předáváme doma". Z tohoto důvodu děti do školky nedáváme.
02. 06. 2010 | 06:50

Apeoffice napsal(a):

lidoop madam, člověk je lidoop. Možná mezi opicí a lidoopem nevidíte rozdíl, možná jste tak marketingově vytuněná, že to jde mimo Vás.

Reklama je legální lež, lež, která je všemi tolerována, přijímána a někteří zmatenci se jí i řídí.

Váš článek vnímám jako reklamu. Tedy ne jako reklamu na něco ve smyslu reklamy jak ji známe, ale jako reklamu - lež.

Vám to zřejmě uniká, ale jsme ve společnosti, světě, kde rodiče musí! pracovat, pokud nechtějí žít na dávkách jako jistá komunita. Takový luxus, aby dělník z fabriky měl ženu doma i s dítětem, je možný, ale ekonomická síla rodiny jde do mínusu.
02. 06. 2010 | 08:25

bolek napsal(a):

Pěkný blog o důležité věci. Když se člověk nenechá oblbnout doktrínou ala U nás se to takhle dělá a takhle je to správně, přijde na to sám.
02. 06. 2010 | 09:03

bolek napsal(a):

Al Joudo,
vaše argumentace má asi takovou hloubku, a je stejně tak primitivní, jako všeobecné přesvědčení středověkých myslitelů, že žena není schopná naučit se číst a psát. Lidé jako vy neustále rozviřují domnělé rozdíly mezi muži a ženami a staví je proti sobě. Nikoliv feministky, natož paní Mihovičová.
Mmch, je dobré si uvědomit, že člověk možná stojí na špici přírodního vývoje - nebo to o sobě aspoń sám tvrdí - ale je pořád její součástí. Kdybyste byl žena, po prvním porodu byste tento fakt velice názorně pochopil.
02. 06. 2010 | 09:28

Venus napsal(a):

Tak nevím... já zase vidím po Praze dost českých(převážně starších) žen, které pečují o vietnamské dítě... Moje příbuzná taky i jednu vietnamskou holčičku pečovala několik let, její rodiče byli od rána do večera ve stánku a dcerku si vyzvedávali v sobotu odpoledne a v neděli večer ji vraceli a takových bylo... vietmanské děti také vychovávají prarodiče, takový je zvyk...Také si vzpomínám na Vietnamky, které měli děti ve Vietnamu a neviděli je roky....
02. 06. 2010 | 09:43

jqirk@centrum.cz napsal(a):

...ach jo,to je výtvor....jako by Vás zrovna taky vychovávali na igelitu v nádherně a draze zařízeném,sterilním domě bez bakterií.....až dostanete řádný "kopanec" od života a ne jeden,nebudete se zaobírat blbostma...a teď hybaj stvořit reklamu,jak se přitisknout na mammu-(ital.)...nic osobního ale zřejmně zesumírováno v době absolutní nudy a nicotnosti s nutností sdělit světu tu Vaši...ehmm.
02. 06. 2010 | 12:09

vlaďa napsal(a):

Paní Mihovičová,je to od Vás přesná trefa.Mám osobní zkušenost,že mateřská školka dětem způsobí víc škody,než užitku.Ani jedno z našich tří dětí o školku nezavadilo(ba ani vítání občánků se nekonalo...stačily křtiny).Byli jsme "odborníky" varováni,že budou prý ve škole opožděné,ale opak je pravdou :) Chce to jen trochu odvahy a vzor,že to tak jde.Bylo to už víc jak před 30lety,vydělával jsem tehdy jako běžný řemeslník,takže peníze zas až takovou roli nehrají,jak se tu někdo snaží namluvit(je třeba si jen odepřít všechny dovolenky,skoro všechny hospody,nové auta,atd).
Jsem rád,že se stále ještě vyskytují podobně uvažující lidé jako Vy.Zdravím :)
02. 06. 2010 | 12:15

Al Jouda napsal(a):

To bolek:
Některým středověkým myslitelům bych se rád chtěl rovnat.
Zkuste raději odpovědět na moji závěrečnou otázku.
02. 06. 2010 | 15:29

Poisson napsal(a):

Ono všeho s mírou... I nošené dítě, které nespí ve zvláštní postýlce (a mám takové děti tři) může v jistém věku zatoužit po kontaktu s vrstevníky a být v předškolním zařízení šťastné: dcera je v něm od dvou a půl roku, na vlastní žádost(!), ráno nás budí, aby se už šlo do školky (kde tráví šest-sedm hodin denně) a v neděli se ujišťuje, že je školka opravdu zavřená a jít se tam nedá; další dítě dávám i v jeho čtyřech letech do školky jen na tři hodiny, protože je nesmělé a déle tam být nechce (ovšem samotné v domácí izolaci ho rozhodně nechávat nemíním).
To je ovšem případ, kdy je dětí doma víc a chování v kolektivu si tam mohou nacvičit. Ale co takový jedináček - má zůstat s rodiči až do pěti, šesti let, bez "otužování" pobytem s dalšími lidmi bez rodičů?
Psychologové neříkají, že dítě má být S RODIČI - říkají, že má mít stálý kontakt se skupinou stále stejných lidí. Proto jsou ty děti v rozvojových zemích tak kolektivistické a psychicky odolnější, ne proto, že visely celé dětství jen na mamince a tatínkovi.
jinak s vámi souhlasím, a pro Pavlu, která nechápe, že nějaká matka může "odejít od dítěte, aby si odpočinula," přidávám odkaz: http://sadio.blog.idnes.cz/...
03. 06. 2010 | 04:20

pavla napsal(a):

Poisson: Nemyslela jsem tím, že je špatné odejít od dítěte občas na pár hodin. To každá matka potřebuje, aby přišla na jiné myšlenky a načerpala nové síly. Ale nelíbí se mi, že některé matky už v brzkých měsících děti opouštějí kvůli práci nikoliv z finančních důvodů. Jen se podívejte na naše herečky, zpěvačky atd. Ty určitě nedostatek peněz nepociťují. Ale velká většina za 3 měsíce už zase pracuje a doma dítě hlídají chůvy. Toto se mi nezdá normální. A bohužel si i ostatní matky z těchto berou příklad.
Jinak s Vámi souhlasím, že jsou děti, které se těší do školky, jiné chtějí být radši doma s matkou. Je to na povaze. Chápu, že je pro jedináčka lepší školka, než sedět jen s rodiči doma. Ale než klasické jesle a školky, tak bych uvítala spíše ty firemní či domácí. Dítě nepotřebuje kolem sebe spolek 20 dětí.
03. 06. 2010 | 22:43

pavla napsal(a):

Poisson: S tím článkem samozřejmě souhlasím a vůbec neodporuje tomu, co jsem výše napsala. Asi jste mě jen špatně pochopil.
Není třeba mít doma sedřenou, ustaranou matku a manželku bez nálady. Ale všechno má své meze a pro dítě je matka tím nejbližším a nejdůležitějším člověkem. Proto alespoň první roky života by s dětmi měla být více než kdokoliv jiný.
03. 06. 2010 | 22:52

Tohle snad ne! napsal(a):

Paní Mihovičová, jste důkazem toho, že filosofickou fakultu může vystudovat i úplný hlupák. Já si říkal, že už dáte jednou provždy s tím blogem pokoj, když jste se tak na dlouhou dobu odmlčela, ale zase ožíváte a píšete bludy, kterým se lidé smáli už ve středověku. Tvrzení, že člověk je opice je absurdní. Asi jste chtěla napsat, že člověk pochází z opice nebo třeba, že člověk je savec stejně jako opice. Vaše pohrdání medicínou je také nepochopitelné a uvědomte si, kolik případů úmrtí plodu nebo i matky bylo v minulosti a kolik v současné době. Váš článek je primitivní, prostoduchý a vypovídá a o vaší ostudně nízké inteligenci.
07. 06. 2010 | 17:23

Elisabeth napsal(a):

Pani Mihovicova, nedejte na nadavky.

Pisete spravne veci. Nikdy jsem jako zena nepochopila, proc se po porodu matce odebere dite a zacne se MERIT A VAZIT????. To nechapu, ale my jsme na ten muzsky pristup v porodnictvi tak zvykli, ze se divime namitkam. Od nekterych chytraku jste dokonce (a i jine zeny) povazovany za hloupe, emancipovane(!), feministky (jeste horsi nadavka)nebo silene. Ty co se podridily jsou stastne a spokojene, kdyz jim dite odebrali treba na 24 hodin.

To jen ukazuje, jake je opravdove postaveni zen ve spolecnosti. Bohuzel.

Ta uvedena videa jsou udesna.
08. 06. 2010 | 16:13

jana napsal(a):

Al Jouda
Proč neexistuje žádná významná hudební skladatelka?
Existuje a nejen jedna. To, že vy o nich nic nevíte, vypovídá o tom, jak omezené vědomosti máte. Abych Vám je pomohla rozšířit, posílám Vám odkaz:
http://www.muzikus.cz/klasi...

Doufám, že se nebudete dále trapně ptát na "neexistující" vědkyně, spisovatelky, prezidentky, atd.
09. 06. 2010 | 19:12

Vlastimil Marek napsal(a):

To Al Jouda a ostatní a na pomoc autorce): Když žena mluví, odpočívá, a fungují jí obě mozkové hemisféry. Když mluví muž, funguje převážně jen v levé hemisféře. Ukázalo se ale, že když muž aktivně dělá hudbu (nebo jiné pravohemisférové umění), funguje v obou hemisférách. Proto si muži vymysleli rituály a hudbu. Ženy v tomto smyslu hudbu prostě nepotřebují. Navíc to, čemu říkáte "hudba", je spíše čtení not očima, a nefunguje to.
10. 06. 2010 | 15:30

Belgičan napsal(a):

Žena je něco úžasného.
Pokud existuje bůh, tak je to žena.
Žena je matka a matka je bohyně.
Jestli tomu tak je pro dospělé nevím. Pro dítě neexistuje nic jiného.
Pokud si tohle uvědomíme, nebudeme muset chodit do Zoo na exkursi, jak se chovat k vlastním dětem!!!
P.S.
skvělý blog!!!
12. 06. 2010 | 23:25

Belgičan napsal(a):

claudius,
existuje něco jako cit. U zdegenerovaných lidí se tento cit vytrácí a tudíž nemají tito zdegenerovaní lidé schopnost vnímat stejně jako lidé nezdegenerovaní. Aby se zdegenerovaní lidé necítili blbě, tak se této degeneraci říká pokrok. Vy patříte mezi velmi pokročilé, nemýlím li se.
12. 06. 2010 | 23:44

Marcela napsal(a):

Dobrý den všem,

zmíním se jen o jedné části článku, o rané vazbě mezi matkou a dítětem. Říká se jí bonding, tedy přilepení. Vytváří se mezi všemi savčími matkami a jejich mláďaty. Také mezi matkou a dítětem. Pokud se nevytvoří, je pro mládě ve volné přírodě naprosto fatální, meboť bez ní nepřežije. U lidí je nahrádní cesta a to ceta rozumu. Umíme se starat o dítě, které porodíme císařským řezem, nebo které neporodíme vůbec. Tato rozumová péče je ale daleko namáhavější, vyžaduje více energie a dostatek toho "rozumu".
Bonding byl popsán zhruba před 40 lety pediatry a je jednoznačné, že se má podporovat. Za každé situace. I co nejdříve po císařském řezu, i u nedonošených dětí. Překážkou může být pouze zajištění životních funkcí u matky nebo dítěte. Nepodporovat bonding, nebo mu dokonce bránit je v rozporu z poznatky výzkumu a vědy.

Mateřství u lidí je směsí instinktů, rozumu a citu. Není dobré některou složku potlačovat, ale využívat všeho. Všeho dobrého co je nám daná a co jsme se naučili.

Děkuji všem, kteří o mateřství přemýšlí a dávají pozitivní příklady.
Vřele doporučuji dokumentární film Nejtěžší volba, který je o mateřství konfrontovaném s těžkou diagnozou ještě nenarozeneho ditěte. Film uvede ČT 17.6.2010 ve 20 hodin.

Všechny Vás moc zdravím
13. 06. 2010 | 11:09

Marcela napsal(a):

Omlouvám překlepy. Příště budu muset zapojit více rozumu a citu pro pravopis a najít si ten výborný novodobý vynález, brýle.
13. 06. 2010 | 11:17

Jana Mihovičová napsal(a):

Děkuji všem za diskuzi. A zdravím pana Zacha a Kláru.
13. 06. 2010 | 21:58

onitsuka tiger mexico 66 napsal(a):

Asics Gel Kinsei 2 http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger Mexico 66 http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger Mexico Mid Runner http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger California 78 http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger Ultimate 81 http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger Rotation 77 http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger Olympos http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger Mini Cooper http://www.asicsretail.com/...
Onitsuka Tiger X Tokidoki Mex Lo http://www.asicsretail.com/...

Asics gel kinsei 2http://www.asics2u.com/asics-gelkinsei-2-c-12.html
onitsuka tiger mini cooper http://www.asics2u.com/onit...
onitsuka tiger california 78 http://www.asics2u.com/onit...
onitsuka tiger x tokidoki mex lo http://www.asics2u.com/onit...
onitsuka tiger mid runner http://www.asics2u.com/onit...
onitsuka tiger mexico 66 http://www.asics2u.com/onit...
http://www.asics2u.com/prod...
http://www.asics2u.com/spec...
http://www.asics2u.com/revi...
http://www.asics2u.com/cont...
http://www.asics2u.com/site...
New balance 574 http://www.iamnewbalance.co...
New balacne 576 http://www.iamnewbalance.co...
New balance mens http://www.iamnewbalance.com/
New balance 577 http://www.iamnewbalance.co...
New balance 580 http://www.iamnewbalance.co...
new balance 993 http://www.iamnewbalance.co...
new balance 996 http://www.iamnewbalance.co...
new balance 999 http://www.iamnewbalance.co...
new balance 1300 http://www.iamnewbalance.co...
new balance 1400 http://www.iamnewbalance.co...
new balance 1500 http://www.iamnewbalance.co...
ASICS GEL KINSEI 2 http://www.asicsforsale.com...
ASICS GEL STRATUS 2.1 http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER MEXICO 66 http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER MEXICO 66 BAJA http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER MID RUNNER http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER ULTIMATE 81 http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER OLYMPOS http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER ROTATION 77 http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER MINI COOPER http://www.asicsforsale.com...
ASICS TIGER TOKIDOKI MEX LO http://www.asicsforsale.com...
mbt chapa gtx http://www.iammbt.com/
mbt chapa gtx sale http://www.iammbt.com/mbt-c...
mbt fanaka gtx http://www.iammbt.com/mbt-f...
Vibram Five Fingers Kso http://www.esalebay.com/vib...
Vibram Five Fingers Classic http://www.esalebay.com/vib...
Vibram Five Fingers Sprint http://www.esalebay.com/vib...
01. 07. 2010 | 05:32

Standa Pavlík napsal(a):

Nadčasové úvahy a poselství vyvolávají někdy rozpaky, jindy agresivitu. Co je odmítáno dnes, bude standardem zítřka. Tedy chceme-li jako lidstvo přežít. Myšlenky Jany Mihovičové sahají daleko nad rámec tématu. Zamysleme se jen nad slovy "...jenže když děti začínají svůj život tak očividným trápením, jak bude vypadat pokračování? Vyrostou z nich psychicky vyrovnané a šťastné bytosti?" Jsem rád, že se JM vrátila na blog. A ještě vzkaz všem, komu vadí reklama. Vsadím se, že jste se u klipů, co vytvořila Jana Mihovičová a její tým, váleli smíchy. A možná to byl jedniný smích toho dne...
16. 08. 2010 | 19:52

emuboots napsal(a):

<p>We have <strong><a href="http://www.emu-boots.org/">Snow boots</a></strong> sale in variety to fit your style.
25. 09. 2010 | 06:16

emuboots napsal(a):

<p>We have <strong><a href="http://www.emu-boots.org/">Snow boots</a></strong> sale in variety to fit your style.
25. 09. 2010 | 06:22

cheap clothing napsal(a):

so great!please enter http://www.icheapwholesale.com
22. 10. 2010 | 14:08

Nike air max Shoes napsal(a):

http://www.shoes-hats-store.com
19. 07. 2011 | 02:59

home loans napsal(a):

freelance writer
09. 08. 2011 | 06:53

mortgage loans napsal(a):

The credit loans are very useful for guys, which are willing to ground their business. In fact, that's not very hard to receive a commercial loan.
29. 08. 2012 | 08:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy