06. 05.

Magistrát musí pod kontrolu nového zákona!

Jana Ryšlinková Přečteno 4619 krát Přidat komentář

Úterní veřejná debata ke cause Opencard, kterou svolal Respekt institut, ukázala bídu i hloubku maléru v činnosti pražského Magistrátu. Diskuse se sice účastnili pouze dnes opoziční zastupitelé, zástupci ODS – ba dokonce ani mluvčí Opencard, placený za podobné činnosti - se neukázali. I přesto byl zjevný chaos a rozvrat, do kterého se pražská samospráva dostala.

Více »

28. 04.

Pavel Bém se vrací?

Jana Ryšlinková Přečteno 5224 krát Přidat komentář

Zaznamenala jsem, že Pavel Bém projevil zájem opět kandidovat do pražského zastupitelstva. Chápu ho a obdivuji jej za to. Chápu to, že má na magistrátu spoustu nedodělané práce, kterou po něm asi jeho přátelé požadují, a možná jim další slíbil. Obdivuji ho za odvahu vylézt na veřejnost a oznámit, že má zájem dále v Praze působit po všem tom, o co se na pražské radnici zasloužil. To chce opravdu celého chlapa a silnou osobnost, možná i osobnosti dvě.

Více »

11. 04.

Tohle vážně není aprílový žert, i když jsem se chechtala, až jsem se za břicho popadala….

Jana Ryšlinková Přečteno 4192 krát Přidat komentář

Tak jsme se minulý týden dozvěděli, že se pražské Muzeum pověstí a strašidel postavilo za primátora a Opencard (http://www.ententyky.cz/muzeum-povesti-a-strasidel-se-postavilo-za-prazskeho-primatora-a-projekt-open-card).

Více »

31. 01.

Opencard, Konfucius a potrefená husa

Jana Ryšlinková Přečteno 8057 krát Přidat komentář

Na zasedání zastuptelstva Hlavního města Prahy jsem ve čtvrtek vznesla následující interpelaci týkající se situace kolem Opencard. Cituji:

Více »

22. 12.

Otevřená karta s tunelem

Jana Ryšlinková Přečteno 8124 krát Přidat komentář

Dlouho jsem se blogů na Aktuálně nezúčastnila. Ale dnes mne oslovilo tolik lidí, přátel i neznámých, že jsem se rozhodla odpovědět a poděkovat všem najednou:

Více »

15. 05.

To si vážně necháme nakukat cokoli, když jde o naši kapsu?

Jana Ryšlinková Přečteno 5139 krát Přidat komentář

Znovu mne dnes ráno udivilo, když jsem ve zprávách uslyšela, že ČSSD chce zrušit poplatky ve zdravotnictví prostřednictvím nového zákona, který má dnes schválit sněmovna. A to s argumentem, že apolitická vláda pana Fischera nemá přijímat žádná politická rozhodnutí.

Můžeme debatovat o tom, co je a co není apolitická vláda, a že žádná vláda nemůže být zcela apolitická atd. Ale snad by mohlo být obecně přijatelné, že ta nejméně politická vláda NEčiní zásadní ZMĚNY ve stávající legislativě, a už vůbec ne změny, které mají čistě politický charakter.

Zavedení nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví JE čistě politické rozhodnutí, a proto by vláda, která má být apolitickou, měla v maximální míře zachovat status quo - a eventuální změnu nechat na příští, politické vládě.

Je možné, aby sociálním demokratům tahle manipulativní rétorika prošla???? Je možné, aby jí někdo uvěřil, že na jedné straně chce apolitickou vládu a na druhé straně ji nutí - (hrozba, že ČSSD vládu nepodpoří, je velmi silný donucovací prostředek) - postavit se za čistě politické rozhodnutí o změně stávající legislativy? To si vážně necháme nakukat cokoli, když jde o naši kapsu?

09. 04.

Češi si udělali ve světě ostudu - už si to šeptají i vrabci na střeše

Jana Ryšlinková Přečteno 6248 krát Přidat komentář

Nezpůsobil’s to ani Ty, milý čtenáři, ani já, ani naše fotbalová jedenáctka, nýbrž naše slavná parlamentní opozice, rozpolcená ODS a špatně splácaná strana Zelených. Od doby pádu vlády už se stalo zcela zřejmým, že ji Paroubkovci vyprovokovali jenom z hecu, jenom proto, že mohli, jenom proto, aby ukázali svoji sílu - zatím jsme totiž neslyšeli ani slovo o tom, že by se za řízení stávajícího kabinetu dělo něco takového, kvůli čemu by bylo nutné jej okamžitě svrhnout. Jistě každý z nás - a opozice zcela určitě - má nejrůznější výhrady, to či ono bychom radši viděli/dělali jinak I já je mám. Ale zodpovědný, státotvorný politik by měl vědět, co dřív, a co potom.

Ne vždy budeme současně s řešením domácích problémů stát v čele jedné z největších ekonomik světa, která se momentálně pere s dost nepříjemnou chorobou - a na jejímž zdraví jsme absolutně závislí. Jsme na ni závislí stejně jako všichni naši partneři v EU. Každý z nich má tendence se trochu víc starat o svůj vlastní píseček než o ten sousedův, ale už si všichni uvědomili, že to vlastně nejde. Jsme na sobě tak závislí, že problémy jednoho jsou současně problémy druhého - co ekonomiky se týče zcela určitě. Český automobilový průmysl nespasí šrotovné v ČR, ale koupěschopnost v Německu a dalších zemích, kam mladoboleslavští i další výrobci vyvážejí většinu své produkce.

Prostě jsme nechali ve štychu nemocné přátele kvůli svému potěšení - a to se ve slušné společnosti nedělá.

Myslíte, že přeháním?

Po velmi dlouhé době - a zase na dlouhou dobu - jsme měli příležitost ukázat, že jsme vyspělá země, řízená zodpovědnými lidmi. A nedokázali jsme to. Zapamatujte si, kvůli komu.

Ani na okamžik nepochybuji o tom, že naše úřednictvo zvládne všechnu potřebnou byrokracii, schůzky se dál budou svolávat, něco připravovat, prostě to nějak poběží. Samozřejmě, že na selhání jednoho partnera nemůže zkrachovat celý systém. Ale přibrzdí se, a na nás budou ukazovat prstem: to kvůli nim!

Je mi líto toho člověka, který stane teď v čele úřednické vlády, ať je to kdo je to. Představte si, jakou autoritu asi bude mít mezi ostatními hlavami států EU: „Pane předsedo, vítejte. No, my už jsme to tady mezitím probrali, stejně bychom Vám to nestihli vysvětlit. A chápeme, že doma nemůžete nic prosadit. Tak jsme Vás rádi poznali“. Tak nějak to bude, opentleno diplomatickými tanečky.

Česká republika, díky Paroubkově chuti po moci a prezidentově sebestřednosti (nebo čemu dalšímu), je zase outsider. Až bude zase někdo z nich a těch dalších hráčů, kteří tomu napomohli, říkat něco o zájmu České republiky, vzpomeňte si, jak málo jim na tom vlastně záleží.

01. 04.

Dnešní horké zprávy

Jana Ryšlinková Přečteno 5024 krát Přidat komentář

Ráda bych se s Vámi podělila o poslední novinky, které jsem se dnes dozvěděla:

1. Zastupitelstvo hlavního města Prahy, kde má ODS nadpoloviční většinu, konečně uznalo, že mne odvolalo z kulturního výboru bezdůvodně a protiprávně. Proto zrušilo své rozhodnutí a já jsem opět členkou tohoto významného výboru pražského zastupitelstva.
2. Kulturní výbor pak samou radostí, že mne má zase mezi svými členy, na svém dnešním zasedání okamžitě přijal mé připomínky k dosud velmi netransparentnímu způsobu přidělování peněz nejen kulturním organizacím prostřednictvím tzv. partnerství.
3. Primátor Bém mi sdělil, kde že je těch skoro celých 11 milionů, které zastupitelstvo v říjnu schválilo na činnost Pražské olympijské o.p.s., o níž pan primátor ve čtvrtek prohlásil, že je zamrzlá. Vím, a nepovím!
4. Dneska byly vyřešeny všechny spory kolem čističky vod v Praze! Smlouva se současným vlastníkem byla změněna tak, že můžeme konečně čerpat miliony EURO z Evropských fondů na stavbu tohoto pro Pražany životně důležitého díla (alespoň pro ty, kdo by chtěli i za deset let za sebou klidně spláchnout a nenajít své dílo ano plove po Vltavě).
5. Soukromé společnosti, které vlastní část pozemků v takzvaném pražském Trojmezí, konečně odepsaly tuto svoji investici a přestaly usilovat o její zhodnocení prostřednictvím změn v územním plánu. Ještě nedávno jsme totiž na zastupitelstvu schválili výjimečnou možnost úpravy územního plánu, která by asi polovinu zelených ploch, určených zatím k parkové a podobné funkci, krok za krokem přeměnila na stavební parcely.
6. Také se v kuloárech na Magistrátu šeptalo, že se Jiří Paroubek vzpamatoval a uznal, že odvolávat vládu v době zatím docela úspěšného předsednictví EU, je nezodpovědné vůči tomuto státu a jeho občanům. Proto prý řekl: „No tak podívejte, já s tím ještě něco udělám. Asi prohlásíme hlasování za zmatečné“.
7. A také jsem zaslechla, ale to už musí být spíš drb, že odstoupila paní Vesecká a že prý Obama trval na tom, že Klaus je jeho nejlepší přítel a že spolu budou prosazovat politiku ochrany životního prostředí a nemilosrdného boje se špinavými penězi (na Moskvu se prý ohlížet nebudou). Ale tomu už se mi ani nechce věřit.

APRÍL :-)

30. 03.

Co je s 11 miliony vyčleněnými na Pražskou olympijskou o.p.s.? - aneb Další střípek z pražské radnice

Jana Ryšlinková Přečteno 3704 krát Přidat komentář

Na posledním zasedání pražských zastupitelů jsem navrhla zrušení Pražské olympijské o.p.s. a převedení všech zbylých prostředků do kapitoly na podporu rekreačního sportu. Dne 12. prosince 2008 totiž zastupitelstvo schválilo necelých 11 Milionů Kč pro tuto společnost. Teď, kdy už je jasné, že se v dohledné době žádná olympiáda v ČR konat nebude, jistě by se nejedné neziskové organizaci takové peníze (nebo i jenom jejich zlomek) docela šikly. Pan primátor mi poněkud nevrlým hlasem odpověděl, že „ópeeska“ je zamrzlá. Ale nějak nám zastupitelům zapomněl říct, kam ty peníze tedy rada převedla. A taky na webu Pražské olympijské žádné takové oznámení není.

25. 03.

Proč bít hlavou proti imaginární zdi?

Jana Ryšlinková Přečteno 6001 krát Přidat komentář

Iniciativa boje proti pražské olympiádě není nic nového. Společně se sdružením nezávislých starostů a Janou Hybáškovou jsem se velmi aktivně zapojila v roce 2007 na shánění tisíce podpisů pražských občanů. Olympiáda v televizi je věc velmi sympatická, zato olympijský projekt v Praze a dalších městech České republiky je nesmyslný.

A proto jsme slavili "úspěch". Tisíc podpisů Pražanů jsme získali, postupně jsme překonali zuřivou opozici primátora Béma a dosáhli toho, že magistrátní zastupitelstvo splnilo svou zákonnou povinnost a zabývalo se na svém 13. zasedání 24. ledna 2008 návrhem referenda. V zastupitelstvu hlavního města má ODS více než pohodlnou většinu, a tak požadavek petice bez vážné diskuse smetlo ze stolu.

Názor Pražanů je tedy radnici lhostejný. Navíc - narozdíl od sněmovny - se v pražském zastupitelstvu poměr sil nezměnil, a tedy nelze očekávat jiný výsledek jednání o stejně znějící petici jako před rokem. Víc relevance by pro primátora Béma měl mít názor Mezinárodního olympijského výboru. Ten totiž již dávno rozhodl, že v Praze se olympiáda v příštích 10 letech odehrávat NEBUDE.

Proto se mi jeví jako absurdní ztrácet čas, energii a úsilí snahou získat 60 000 podpisů pražských občanů, potřebných pro automatické vypsání referenda o stejně tak nesmyslném olympijském projektu. Olympiáda je vějičkou odvádějící pozornost od mnohem vážnějších věcí, stejně jako tato iniciativa s podpisy, sloužící v tomto okamžiku pouze ke zviditelnění jejích nositelů. Vede sice populárním směrem, ale mimo hlavní současné problémy města a podstatu problému olympiády, kterou jsou spekulace s pozemky a neustálé rozhazování peněz na nerealizovatelný projekt.

V rozpočtu Hl. města Prahy je dosud 10 milionů korun určených pro nefungující a zbytečnou "Pražskou olympijskou o.p.s.". V situaci, kdy je v Praze řada malých organizacích starajících se o volnočasové aktivity dětí, které nedosáhly na pražské granty, hodlám na čtvrtečním zasedání zastupitelstva podat návrh na převod těchto 10 milionů právě na grantovou politiku.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy