Olympiáda je za námi

13. 08. 2012 | 11:26
Přečteno 3223 krát
Její zahájení je obvykle pompézní kýč za hodně peněz.

I ta londýnská stála hodně peněz. Ale díky Bohu se jí sebeironický britský humor „vyplatil“. Kde jinde uvidíte anglickou královnu, kterak hlídána Jamesem Bondem skáče padákem (to už byl kaskadér), aby zahájila hry? Nebo Londýnský symfonický orchestr řízený Simonem Rattlem má mezi svými hudebníky Mistra Beana, který klapká do jedné klávesy v půvabné humorné skeči. Kdy kde rozezpívá celý olympijský stadion Paul Mc Cartney? Viděli jste kdy při olympiádách, pořádaných v komunistických zemích, aby šestinásobný olympijský vítěz nesoucí pochodeň poděkoval špalírům dělníků za to, co postavili? Bez nich by to přece nebylo. Nebo Gosh - nejdemokratičtější zdravotní péče především o nemocné děti zaplnil stadion nemocničními lůžky, dětmi v pyžamech, zdravotníky… Co to má na olympiádě co dělat? No a třešnička na dortu vší té parády - vzpomínka za zemřelé! Copak se to hodí uprostřed přehlídky lidské zdatnosti, síly, rychlosti, mládí, výkonů a medailí?

Ano – to jsou Britové. „Abide with me“ je chorál, který před svou smrtí napsal Henri Francis Lyte a na stadionu zazněl podkreslen tóny minimalistické hudby, připomínající tlukot lidského srdce. „Buď mi, Bože, na blízku, až budu umírat…“ Představte si, že tenhle chorál zpívají od roku 1927 fotbaloví fanoušci při zahájení zápasů anglické fotbalové ligy! Umíte si to představit u nás?

To jsou celí Britové. Všem nám taktně připomněli, že světská sláva, polní tráva. Jsou to jen hry! Tak si to tak neberte a ra-dujte se a těm lepším vítězství přejte. Protože stejně své mládí, sílu, rychlost, zdatnost a krásu odevzdáte. V běhu života a zápase, v němž nikomu z nás zvítěziti nelze. Smrtelnost neporazíte. Ta je v rukou Božích. A ve smrti je nám Bůh nablízku. Bůh, který není výkon, ale láska. (Jan Zahradníček)
A vítězství nám přinesou docela jiné disciplíny: odpovědná láska, služba druhým, ochota dělit se, obětovat, odpouštět, nepovyšovat sebe a neponižovat druhé, spolupracovat, z národů ač jsme různých… Neboť Bůh je přec otec všech lidí. Kéž nás přijme, až i my doběhneme či doklopýtáme bez medaile do cíle svých časných životů.

P.S.: Díky, GB!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jája napsal(a):

Bez Boha by ničeho nebylo, asi. Takže stačí ležet a čekat na Boha, až mi pomůže, ale který Bůh, ono jich je docela dost, když nebudu pořítat ty, které křesťanství vymýtilo, to jsou pohanští bohové. Proto se hlásím k náboženství ohně, větru, vody a zduch, klaním se kameni a stromu a nějakého Boha mám na háku, včetně jeho slouhů a paní biskupky, jediného biskupa uznávám, ten je u pečené kačeny.
Za vším hledejte práci, myšlení a zase práci. Až Zemi ovládne Prorok, všichni slouhové ukřižovaného sektáře budou tiše sloužit novému Bohu. Nebo budou mít navybranou, jak se to dávalo pohanům při ovládání světa, buď Ježíš, nebo hlava dolů.
13. 08. 2012 | 11:40

velkopodnikatel napsal(a):

Kdybych provozoval Vámi propagované discipliny, tak bych v tvrdém tržním prostředí neuspěl. Ty Vaše discipliny korelují více se socialismem. Uvědomujete si to?
13. 08. 2012 | 11:48

neo napsal(a):

http://hlasky-z-filmu.cz/wp-content/uploads/verite-v-boha.mp3
13. 08. 2012 | 12:07

Maximus napsal(a):

Autorka do toho zamotala i Boha, hmm:

A vítězství nám přinesou docela jiné disciplíny: odpovědná láska, služba druhým, ochota dělit se, obětovat, odpouštět, nepovyšovat sebe a neponižovat druhé, spolupracovat, z národů ač jsme různých… Neboť Bůh je přec otec všech lidí. Kéž nás přijme, až i my doběhneme či doklopýtáme bez medaile do cíle svých časných životů.

Takoví Rakušáci jsou proti Čechům přímo nábožensky bigotní a nezískali na LOH 2012 ani jednu medaili!
13. 08. 2012 | 12:27

Martin napsal(a):

A kde je důkaz tvrzení, že lepší než běhat, skákat a plavat na Olympiádě je "odpovědná láska, služba druhým, ochota dělit se, obětovat, odpouštět, nepovyšovat sebe a neponižovat druhé, spolupracovat, z národů ač jsme různých" ? Jako obvykle chybí, je to jenom takové plácání.
Kdo vůbec je schopen spravedlivě rozhodnout, zda je lepší čutat do balonu nebo je lepší se starat o africké sirotky ?
13. 08. 2012 | 12:32

Roman napsal(a):

Podle mého názoru by se Olympijské hry měly konat vždy v Athénách. Byl by zřízen mezinárodní fond, do něhož by jednotlivé státy odváděly určité procento ze své národní ekonomiky tak, aby to pokrylo náklady na provoz či případnou modernizaci stadionů a na samotnou organizaci her.

Odpadlo by nesmyslné vyhazování peněz na stavbu stále nových objektů, které jsou už po pár měsících nevyužité a začínají chátrat. Odpadla by korupce ohledně volby pořadatelských měst. Celkové náklady by se snížily.

Zatím každá Olympiáda vypadá jako vítězství developerů, finančních institucí, které poskytly úvěry, a reklamy.
13. 08. 2012 | 12:47

Ládik!!! napsal(a):

Vidí nás nejen Bůh, ale i kamerové systémy na každém rohu a mobilní operátoři, pokud nemáme vypínací externí baterku do mobilu.
13. 08. 2012 | 13:20

mb napsal(a):

hezký blog, díky ...

always look on the bright side of life ...

tu du tu tu du tu du tu du ...

...
13. 08. 2012 | 13:52

Kala napsal(a):

Díky, paní biskupko, za vyzdvihnutí těch momentů, které nebyly jen "o tom", že se bude závodit o medaile. Britové, se svým kulturním a historickým zázemím, umějí! Bylo to pěkné, ba krásné. A ten šestnáctidenní duševní odpočinek od české politiky a jejích postav! Jako lázně! Tak díky všem, kdo se o to zasloužili.
13. 08. 2012 | 14:07

kacíř napsal(a):

Paní Šilerová, neberte stále jeho jméno nadarmo, mohlo by se Vám to vymstít...
13. 08. 2012 | 16:29

Michal Macek napsal(a):

krasny to bylo i vcera to zakonceni - malem slzicka ukapla...
13. 08. 2012 | 16:59

Jan Žura napsal(a):

Paní Šilerová, olympiáda byl jeden obrovský kýč, ale nic jiného okolo sebe v posledních létech nevidím. Vadí Vám i to? Oympiáída byla skvělým svátkem mladých, průbojných lidí, vy zřejmě předpokládáte, že by měli se zkřivenou kajícnickou hubou očekávat svoje stárnutí a skon.
13. 08. 2012 | 17:56

Kvakin napsal(a):

Paní biskupko, služba druhým zářící na pozadí komerčního kýče, do kterého se OH postupně transformovaly. Už není důležité zúčastnit se, ani snad vyhrát, ale účinkovat v monstrakci jako atrakce - lákač diváků k obrazovkám a ke zbytečným nákupům zbytečností, aby investoři vydělali. Souhlasím.
Proč ale mladí kněží, a je mi jedno, z jaké církve, nezačnou získávat mladé pro sport v kroužcích, které sami povedou na vsích a předměstích, ať se děti neflákají po ulicích nebo nečučí do počítače, ať je minou drogy a jiná svinstva.
Když byl Ježíš na svatbě a došlo víno, nekázal o střídmosti a jiných ctnostech, změnil vodu ve víno, ať si svatebčané dají do nosu. Pošlete kněze do ulic, ať vidí naši vyspělou kapitalistickou společnost v její nahotě a hnusu a ať se snaží něco pro děti a mladež konkrétního udělat. Prachu na to teď budete mít požehnaně.
13. 08. 2012 | 18:53

Martin napsal(a):

Kvakin: Protože smyslem současné církve je získávat finance, nikoliv se zdržovat s nějakými mladistvými, ti stejně nemají peníze žádné. Pro kněze je výhodnější raději pořádně seřvat staré babky v neděli to vynese i pětitisícovku, od mladých by to nedostal ani za rok.
13. 08. 2012 | 20:02

Michal Macek napsal(a):

Kvakin

Don Bosco by s vami souhlasil...
13. 08. 2012 | 21:04

Frante napsal(a):

Pozitivum na církevních restitucích je, že to ještě víc degraduje církev u normálních lidí a ještě menší budou mít účinek bludné výroky: "A ve smrti je nám Bůh nablízku. Bůh, který není výkon, ale láska". Další pozitivum je odluka státu od církve, hlavně aby konečně nastala!
13. 08. 2012 | 22:08

drzá držka napsal(a):

Vážená paní autorko,
máte pravdu OH pompézní kýč za hodně peněz.
Dávno stratily pod nánosem peněz, byznysu a politiky svůj původní smysl. Je to velké divadlo podle hesla "chléb a hry".
OH bobtnají. Z historie je známo, že co bobtná spěje k zániku. Nevím, proč na letních OH také není boj o medaile v hraní kuliček. Ach, kde je antika?
14. 08. 2012 | 07:38

Holubář napsal(a):

Heleďte, madam,
neberte mi mýho tatínka!
Žádnej váš bůh mým otcem není, to by o tom moje maminka musela něco vědět!
Až jim zase oběma zítra povezu nákup, tak se jich na to pro jistotu zeptám, ale odpověď znám už teď.
Tak jim laskavě nerozvracejte jeji šedesátileté manželství.
14. 08. 2012 | 08:02

Viola napsal(a):

Ano konečně je klid. A Roman má velmi dobrý nápad s konáním olympijských her tam, kde se konaly vždy v dávnověku. Ty sportovní hry jen odváděly síly mužů, kteří koukají jako u vyjevení na různé druhy sportu a jsou skoro mimo sebe a možná i některých žen. Abych řekla pravdu, tak jsem se prostě také musela dívat - většinou sem při tom nosila na stůl jídlo a kávičky a pak žehlila, to je také dobrý sport. Ze sportovních disciplín se mi nejvíce líbila moderní gymnastika kolektivu žen, ty byly krásně vymylované a ty nápadité dresy a ty pohyby - nádhera.
14. 08. 2012 | 13:57

pamětník napsal(a):

Nebýt lidí, na této planetě by o bohu nepadlo ani slovo. A proto Bůh stvořil člověka k obrazu svému, aby o Něm pěl hymnu i na pompézním kýči za hodně peněz.
Podivuhodně klikaté občas bývají úvahy sluhů Božích.
14. 08. 2012 | 14:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy