Proč obměnit odměny…

02. 09. 2010 | 18:59
Přečteno 7227 krát
Pro privátní sektor je zcela nepředstavitelné, aby zaměstnanci byli odměňováni ve stejné výši jenom na základě počtu odpracovaných let. Je to nepředstavitelné jak pro zaměstnavatele, tak pro samotné zaměstnance. Není jediný rozumný důvod věřit, že ve veřejném sektoru tomu musí být jinak.

Právě naopak. Jestliže chceme, aby se veřejný sektor svou efektivitou přiblížil sektoru soukromému, je potřeba kousnout i do onoho kyselého jablka, kterým je současný princip odměňování pracovníků ve státní službě. Aktuální návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na změnu současného systému naplňuje programové prohlášení vlády, kterým se kabinet zavázal ke snížení objemu mezd v organizačních složkách státu a v příspěvkových organizacích příští rok o desetinu, nesnižuje tedy platy o desítky procent, jak se dnes snaží některé odborové svazy svým členům namluvit. Návrh je koncipován tak, aby umožňoval efektivnější řízení lidských zdrojů ve státní a veřejné správě. Proto rozšiřujeme prostor pro finanční motivaci zaměstnance. Jako s druhým zásahem do tarifů pak přicházíme s plošným snížením tarifní složky a přepracováním způsobu automatického zvyšování platů na základě odpracovaných let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá ve svém návrhu s rozšířením možnosti osobního příplatku v běžných případech z dnešních padesáti až do sta procent platu, v mimořádných případech to může být zvýšení až dvousetprocentní. Zároveň s tím také rozšiřujeme možnost přiznání osobního příplatku, tak aby byl skutečně běžnou součástí platu. Dnes je podmíněn dlouhodobě nadstandardními výkony v práci, nově by se používal právě proto, aby zohlednil délku praxe, kvalifikaci nad rámec běžných požadavků na danou pozici a v neposlední řadě také přístup k práci každého jednotlivce. Pevně stanovené mantinely dnešních tarifů příliš prostoru pro motivaci nenabízí, náš návrh s ní naopak počítá.

Tato změna je doprovázena další, a to změnou ve způsobu odměňování podle počtu odpracovaných let. Návrh MPSV, o němž aktuálně jednáme, s touto možností nepočítá, doba praxe a schopnosti zaměstnance by měly být zohledněny ve výši osobního příplatku. Je třeba si přiznat, že automatické zvyšování platů podle počtu odpracovaných let nevede k rozšiřování schopností a dovedností, pouze motivuje k setrvání v úřadu, a to je potřeba změnit.

Pochopitelně nelze nezmínit výhrady odborů vůči navrženému způsobu odměňování, které nám vytýkají, že zaměstnanec bude závislý na libovůli svých nadřízených, výše jeho osobního ohodnocení na vzájemných sympatiích či antipatiích. Tlak na seriózní hodnocení odvedené práce budou vytvářet obecně závazná kritéria podle charakteru té které činnosti, toho kterého úřadu, či organizační složky veřejné správy. V tom by měla tkvět úloha odborových orgánů, v případě jakéhokoli nonsensu by měly zasáhnout. Ze systémového hlediska by podobné jednání nadřízených bylo ale nesmyslné. I vedoucí pracovníci, a to až do úrovně náměstků ministrů, budou hodnoceni a odměňováni podle nově nastaveného systému. A byli by sami proti sobě, pokud by kvůli osobním důvodům preferovali méně výkonné zaměstnance, protože by se to v konečném důsledku projevilo i na kvalitě práce jim podřízeného útvaru, a tudíž i na jejich osobním ohodnocení.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Když chce člověk něco dělat dobře, musí se to naučit, získat zkušenosti, naučit se spoustu věcí.To platí o každé práci, tím spíše o té složitější,náročnější.To je také důvod,pane Drábku,proč firmy požadují ZKUŠENOST v daném oboru.
Existuje několik výjimek.Například ministrem,členem vlády nebo poslancem Parlamentu se evidentně může stát každý,bez jakýchkoli zkušeností. Možná by bylo nejlepší vybírat lidi na tato místa losem, předešlo by se celému tomu pletichaření,intrikaření a uplácení,které je pro politiku tak typické.Nebo ještě jinak-jste náš zaměstnanec,měl byste dostat nějaký tarif a na základě našeho posouzení vaší práce dostanete ten zbytek. Dobré ne?
02. 09. 2010 | 19:20

almost glossed™ napsal(a):

Neuvěřitelný návrh.

Kdo na něm vydělá: příbuzní a známí šéfa, vlezdoprdelkové, lichotníci, poklonkáři, lidé slizcí, úlisní a předstírající práci, šéfové hledající záminky k ponižování, šikanující a sadistické osobnosti.

Kdo na něm prodělá:
Slušní lidé, nemocní a všichni ostatní.
02. 09. 2010 | 19:26

Sladký napsal(a):

Almost glossed. Naprostý souhlas.
02. 09. 2010 | 19:30

Duroy napsal(a):

No, koukal jsme na ty slavné tabulky, teda zklady dneska nic moc i podle let. Pokud k tomu přiám slova pana drábka, až 200 % osobního nejen pro ředitelé odborů a náměstky, tak je to jasné.
Prostě chlapci dostanou možnost více přidat kamarádům, a nemusejí to řešit jako pan Nečas s paní Nagyovou formou do očí bijícch odměn.
Vzhledem k tomu, že se sebere nejstarším, bude to pro ně znamenat citelý pokles. Mám strach ze zdravotních sester, těším se na kreativního úředníka na ktastrálním úřadě, či aktivního policistu, hoonícího odměny formou buzerace občanů.
Pane Drábku přiznejme si, je třeba lépe ohodnotit sekretářku, či přítele se kterým chodíte na golf, o ty lidi, ať ty placené z veřejného sektoru, tak občany, využívající tyto služby vám vůbec nejde.
02. 09. 2010 | 19:33

VL napsal(a):

Napsal jsem to už několikrát a napíšu to znova. Státní zaměstnanci, kteří volili strany ODSTOPVV mají v hlavě ....á.. pardon piliny.
02. 09. 2010 | 19:36

SuP napsal(a):

Sladký Almost glossed -
vy jste která ta kategorie?
02. 09. 2010 | 19:47

Kanalnik napsal(a):

Otazka je, jestli to bude fungovat. (Mam na mysli jakykoli urad, treba Urad prace, ale treba i statni nemocnici.)

Domnivam se totiz, ze ona zajistovaci paka (odmenovani nadrizenych podle stejneho principu) nebude vzdy fungovat tak, jak by mela. Je pravdepodobne, ze mnoho podrizenych i tak nebude ohodnocovano spravedlive.

Duvody:
1) v rozjetem a dlouhodobe setrvalem stavu tohoto systemu jsou jiz vzajemne vztahove vazby hluboce zakoreneny, tudiz kamaradi budou spolu drzet basu, nebudou se vzajemne ohrozovat a nebudou mezi sebe pokud mozno nikoho poustet, a pokud ano, tak jen ty, kteri se podridi jejich moci.

2) kde je motivace? Motivace prichazi ve forme tabulek ci pravidel jak co delat, nikoli ve forme postoje, ktery je auomaticky klicovy v soukromem sektoru, tedy a) slouzit pro blaho lidu efektivne (prechazet si zakaznika), b) pracovat efektivne z hlediska financniho (jenze v pripade statu z ciziho krev netece, ze)

Tento novy system tudiz nebude prilis fungovat, pokud ano, tak jen nekde, a to jeste s velmi pomalym startem.
02. 09. 2010 | 19:47

almost glossed™ napsal(a):

SuP: Bez pilin.
02. 09. 2010 | 19:48

honza a. napsal(a):

Ad Sladký: Nesmysl. Je pravdou, že něco jiného je člověk, který právě nastoupil a něco jiného člověk po roce. Ale u drtivé většiny profesí a zvláště těch úřednických co se člověk nenaučí řekněme do 5 let už se nenaučí. Tak proč by měli 55letí rutinéři dostávat víc nežý 35 s dobrými nápady a pracovní morálkou. Dovedu si představit výjimky u superswpecializovaných povolání typu neurochirurg, ale to je tak všechno..
02. 09. 2010 | 19:49

Ivan Sommer napsal(a):

Japonský ekonomický zázrak byl založen, mimo jiné, na téměř výlučném odměňování podle počtu odsloužených let právě v privátním sektoru. Mohli bychom být rádi, kdyby česká ekonomika dosahovala výkonnosti japonské, i když s údajně pochybným způsobem odměňováním za práci.

To, co je pro pana ministra nepředstavitelné, bylo v Japonsku realitou. Domnívám se, že by si měl doplnit základní znalosti. V naší firmě by při svých znalostech nepřežil asi ani jeden den.
02. 09. 2010 | 19:50

Kanalnik napsal(a):

Navrh:

Klicovy duraz by dle meho soudu mel byt kladen na zpetnou vazbu od obcanu.

a) Ti by meli mit sanci hodnotit pristup toho ktereho uradu ci urednika a tim hodnotit jejich efektivitu.

b) Obcane by take meli mit moznost nahlednout do podrobne zpracovaneho hospodareni toho ktereho uradu online, aby vedeli, jak je nakladano s jejich penezi.

Tato hodnoceni by pritom mela smerovat na nekoho nezavisleho (nezavisly urad?), abychom se vyhnuli bodu 1) viz vyse.
02. 09. 2010 | 19:51

schlimbach napsal(a):

pokud by trnto návrh vycházel z promyšlené a propracované reformy odsouhlasené i v tripartitě, nedalo by se nic namítat. To, co ale pan ministr a další předvádějí je tragikomedie, která s vizemi, znalostmi a promyšlenou koncepcí nemá zcela nic společného. Vláda zřejmě z nějakého důvodu potřebuje dostat lidi do ulic.
02. 09. 2010 | 19:51

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dobrý večer, ČEZko !

http://aktualne.centrum.cz/...

Až naši politici začnou řešit skutečné problémy tak, aby to mělo hlavu a patu, svlíknu se do naha a půjdu přes celou Prahu na Úřad vlády složithlubokou poklonu.

..a tak zatím jen kydám, kydám a poohlížím se po nějakém levném dopraním prostředku s korbou.

P.S. Můj komentář není vztažen k obsahu blogu. Je vztažen k autorovi, coby bývalému podnikateli a k tomu, co je podstatou a co je populismem.
02. 09. 2010 | 19:52

almost glossed™ napsal(a):

honza.a: "Ale u drtivé většiny profesí a zvláště těch úřednických co se člověk nenaučí řekněme do 5 let už se nenaučí."

Ničím nepodložený dojem. Mám opačné zkušenosti.
02. 09. 2010 | 19:53

BK napsal(a):

Studium technické kybernetiky.
Terminátor 3.
Vzpoura lidských zdrojů.

Jen ten ministr práce a sociálních věcí do toho nepasuje.
02. 09. 2010 | 20:01

honza a. napsal(a):

almost glossed™|: Dojem podložený zkušeností ze dvou ministerstev. Ideální pravda bývá namixovaný tým z mladých a starších.
Nicméně není nic horšího,než úředník před důchodem,který chce už jen mít svůj klid, který na každou otázku odpovídá "To nejde", pak člověk musí strávit zkoumáním věcí kterému nepřísluší třeba pár týdnů, než zjistí, že jde..
02. 09. 2010 | 20:01

takytak napsal(a):

Drábek kouknou, ono se to dobře kecá o soukromém sektoru, kde novodobí otroci makaj za mizerný podprůměrný plat 10 a více hodin denně. Dělají ve stresu, aby nepřišli o těch pár šupek práci za několik lidí. Drábek vždyť oni jsou mimo reál a proto používaj svůj orál. Jen se kouknou na požadavky zaměstnavatelů v inzerátech a zapřemýšlej, pokud jim to nebude dělat problém a smi na to příjdou, že za nějakých patnáct lidí, by chtěli mít odborníka v dané profesi, uklízečku, překladatele a ještě ekonoma znajícího účetnictví a daněvýho poradce. A to v jedné osobě. Pokud se nebudou dělat zhovadilé zákony, tak nebude muset být ve státní správě jeden úředník na jeden zákon. Potom jich bude moct ubýt.
02. 09. 2010 | 20:06

almost glossed™ napsal(a):

honza a.: Neznám žádného podobného člověka, na kterého by UŽ DNES v podobném případě nezapůsobila pohrůžka srážkou osobního ohodnocení.

Už dnes a v dnešní výši. Leckdy stačí pohrozit srážkou symbolické částky. On už si každý - i ten nejlépe placený - dobře rozmyslí, co se mu vyplatí a nevyplatí a jak se zapíše u šéfa. Viděl jsem, jak po první drobné srážce zkrotli i ti největší hauři, kteří měli plno řečí, jak jim na nějakých drobných nezáleží.

V popisovaném případě jde zjevně o problém se šéfem, který podobné chování toleruje.
02. 09. 2010 | 20:08

Kanalnik napsal(a):

Jinymi slovy to, co jsem napsal vyse:

Udelejte zakaznika (obcana) panem hodnoceni statnich zamestnancu/uradu/instituci v maximalni mozne mire.
02. 09. 2010 | 20:09

Béda napsal(a):

Prakticky zrušení Zákoníku práce = zaměstnanec který podá výpověď kvůli "šikaně" zaměstnavatele je bez podpory, zvýhodnění nestandardních pracovních vztahů, "revoluce" v odměňování, důchodech, zdravotním pojištění - to všechno má v plánu vláda "odpovědnosti" - cíl je jasný. Pod rouškou šetření zbídačit zaměstnance a zpružnit pracovní trh tak, aby se postupně dostali na úroveň Ukrajinců.

PS: Kupř. ve zdravotnictví pokles tarifního platu o cca 10% = středního zdravotního personálu praktický pokles téměř o 20% (od tarifů se odvíjejí ostatní odměny). Přitom tlak na odbornost se zvyšuje a zaměstnanci v rámci celoživotního vzdělávání jsou nuceni vybírat dovolenou a absolvovat přednášky na vlastní náklady (včetně ubytování).

Jsem zvědav co bude výsledkem VLÁDY STÁTNÍHO ROZVRATU!
02. 09. 2010 | 20:10

honza a. napsal(a):

almost glossed™: Ono ale "To nejde" nemusí být způsobeno jen nechtěním, ale i třeba myšlenkovou strnulostí. Velmi často se s tím člověk setká zejména v případech, kdy je třeba práce s daty, statistiky atd. Prostě pokud má ten člověk nějaké vypracované postupy a pak má najednou přejet na něco jiného, tak hledá cesty jak pokrok zablokovat.
Btw speciálně na ministerstvech se do toho ještě míchá fakt, že jedinci jsou často vysoce specializovaní, takže šéf ani nemusí mít tušení, že mu podřízený neříká pravdu. Navíc samozřejmě největší problém není ve spolupráci v rámci jednoho útvaru, ale napříč..
02. 09. 2010 | 20:16

VL napsal(a):

Béda,

Stát je přece fuj, to ví dneska už každý uvědomělý pravičák. Je třeba ho zlikvidovat. Až se tak stane budeme jako tělo bez vědomí ve vegetativním stavu, vhodná kořist pro Němce, Rusy nebo kohokoliv jiného.
02. 09. 2010 | 20:17

pavel fadrný napsal(a):

Pane Drábku!
Konec bude takový, že všichni podřízení budou mít stabilizovanou pohyblivou složku,čili to bude stejné jako pevný plat a na kvalitě práce státní správy se nic nezmění.Protože státní správa není žádná firma, ale úřad.Jste idealista.
02. 09. 2010 | 20:23

clavi napsal(a):

Jaromíre, Jaromíre Drábku, Ty sice zjevně opovrhuješ veřejnou správou, považuje ji za něco, co platí ta sféra soukromá, jejichž "aktivnější" části jsi snad byl představitelem, ale myslím, že budeš zkrocen Nečasem, který seznává, že tvoje návrhy jsou diletantské. Třeba Ti bude doporučena léčba psychiatrická.

Víš, prostě ve sféře státní nelze uplatňovat motivační faktory obdobné jako ve sféře soukromé. Prostě i přemotivovaný úředník je neštěstím, např. policista, který má za úkol, objasnit "co nejvíce" přestupků.

Co kdyby si prostě snížil příděly jednotlivým ministerstvům na platy, odlišně podle toho, v kterých oblastech je třeba omezit administrativu, a ta ministerstva by byla nucena propouštěn (čemuž by nepochybně dala přednost před snižováním platů)? Ale to ne, ty raději přijdeš se svým hloupým návrhem.

Nenávidíš státní administrativu, ale sám jsi byl jen jako šéf zbytečné Hospodářské komory hloupým a zbytečným úředníčkem.

Mimochodem: co takhle zajistit, aby těch cca milion našich živnostníků platilo na zdravotním a sociálním v průměru alespoň to, co platí zaměstnanci. Nemluvě o daních. Registrační pokladny (třeba na Vámi obdivovaném Slovensku) skutečně nejsou sprostým slovem.
02. 09. 2010 | 20:26

ujo napsal(a):

Tak i dokonce i náměstci (kteří jsou v naprosté většině političtí) budou odměňováni podle svých schopností a dovedností. Jen aby odměny nemusela řešit K9.
Ve skutečnosti jde o jediné: realisovat /z/vůli současných místodržitelů moci.

Co takhle omezit zadávání úkolů, které by měli zpracovávat kmenoví pracovníci spřáteleným firmám?
Jistě by to přineslo nemálo.
Vás ani nenapadlo. Proč asi?
02. 09. 2010 | 20:28

Sladký napsal(a):

SuPe- ta, do které ty nikdy patřit nebudeš,protože na to nemáš hlavu. Pár tvých příspěvků už jsem přečetl,takže je mi jasné,že patříš k těm domýšlivým hlupáčkům,kterým lze snadno namluvit,že když volí pravici,stávají se součástí (intelektuální) elity.
Nemá cenu vyzývat tě k tomu,aby ses pokusil myslet,tobě by v lebeční dutině nenanšel a nezabavil nic ani exekutor.
02. 09. 2010 | 20:33

Gežo Kradár napsal(a):

Mám dojem že se vláda nudí a nemá co na práci.Vymýšlí již dávno vymyšlené a dělá inovace kde nejsou potřeba.Sravenky,jízdné,diety,náhrady,dovolená,přesčasy.....Celý národ očekává od téhle neplodné instituce.:Rázné vyhození zbytečných úředníků.Těch je 600 000 .Zavedení práva na práci.Nikoliv vyhazov bez udání důvodu.Pracovní místa,minymálně omluvu vedoucím pracovníkům vyhozeným s práce pro věk a nevlastnění VŠ!Podporu podnikání.Nikoliv kecy ale peníze na start.Vyůčtování veřejné státu ,v novinách,každý má vědět co ho všechno stálo.Zrušit instituce jako exekutor a pod.Jinak s těmi utahujícimi opasky?Zdá se že se snažíte vytvořit zoufalou společnost schopnou se za minimálku i zabít!!!!!!!Tak to běžte i s ODS do .rdele!
02. 09. 2010 | 20:46

Karel L napsal(a):

Drábek píše-

Pro privátní sektor je zcela nepředstavitelné, aby zaměstnanci byli odměňováni ve stejné výši jenom na základě počtu odpracovaných let. Je to nepředstavitelné jak pro zaměstnavatele, tak pro samotné zaměstnance. Není jediný rozumný důvod věřit, že ve veřejném sektoru tomu musí být jinak.
.....
S tím já osobně naprosto souhlasím.Ovšem u některých profesí může být potíž s praktickou realizací.Např. jakým způsobem by mělo být prováděno hodnocení u učitelů? Na základě jakých kritérií by se mělo hodnotit,který učitel učí lépe a který hůře? Např. na základě dlouhodobějších statistických údajů? A za jak dlouhé období? Jaké všechnz údaje bz se měly zohlednit? Měly by se zohlednit např. i názory žáků,např. formou dotazníků.Ale opět je otázka do jaké míry a jakým způsobem? Do jaké míry lze použít stejnou metodiku např. u učitelů matematiky nebo fyziky a u učitelů např. literatury nebo historie? Jak by se měl zohlednit ten rozdíl,že např. jeden učitel matematiky učí v nějaké třídě především holky (kterým jde obecně lépe učení literatury a hůře učení matematiky než klukům) a jiný především kluky.Podobných otázek je celá řada.
02. 09. 2010 | 20:55

clavi napsal(a):

To Gežo Kasár:

Milý Gežo, věž tomu, že úředníků není 600 tis. Tolik je totiž celkem státem placených zaměstnanců. Tj. v tom jsou i učitelé, kterých je cca 250 tis., kteří nějakým nedopatřením způsobili, že jsi gramotný (alespoň částečně), a i ti, jejichž existence garantuje, že se můžeš nechat ošetřit, např. když Ti ztvrdnou játra. Kdyý půjdu do krajností, jsou v tom např. i zaměstnanci zoologických zahrad a herci v divadlech. Jinak, státních úředníků je tak to 80 tis. K tomu policie, hasiči apod.

Jinak, Tvůj pravopis nasvědčuje tomu, že by ses mel vrátit do školy. Upozorňuji na to, že je třeba zamířit do školy ZÁKLADNÍ.
02. 09. 2010 | 20:56

Zacheus napsal(a):

Ano, nový systém zřejmě spolehlivě zaručí rozeštvání lidí na pracovištích. A odbourání hlediska, na základě něhož se zohlednila zkušenost, odpracovaná léta ( a často také věrnost firmě) připomíná někdejší mládežnické výkřiky brněnského vedoucího tajemníka Krajského výboru KSČ Otty Šlinga ze začátku 50. let( později popraveného).

Bravo, zkušený pane ministře!
02. 09. 2010 | 21:25

KAteřina napsal(a):

Jeden zkušený vedoucí pracovník vysvětloval, jak odměňuje:
Nejvíc dá těm, kteří by ho mohli nějak ohrozit. Pak kamarádům. Pak těm, co něco dělají. A ta slepice, co má doma dítě a je na něj sama, a je vůbec ráda, že má práci, tak ta nedostane nic, i kdyby se přetrhla.
02. 09. 2010 | 21:36

Vico napsal(a):

Nejhorší je, že ty šílence nikdo nezastaví. Článek je koncipovám jen jako sdělení. Má podobu vyhlášky. I ta se však musí alespoň formálně zdůvodnit. To Drábek činí.

Ještě lépe v boji proti korupci postupují v Egyptě. Tam mají státní zaměstnanci ještě úspornější platy, neboť se počítá s tím, že zbytek si dorovnají bakšišem.

Jsem skálopevně přesvědčen, že státní zaměstnanci ve valné většině volili admirála s dýmkou. Protože je admirál hodný, neposlal na státního zaměstnance drába, ale jen drábka.

Lid to tak chtěl, uznávám.
02. 09. 2010 | 21:38

Gerd napsal(a):

Pane Drábku,
krásná přednáška, ale v soukromé firmě byste na to musel jít jinak. Poradím:
1. Plán toho, co chce všechno stát zajišťovat se seřazením seznamu funkcí státu od nejdůležitějšího po nejméně důležité. S oceněním, kolik financí chci na naplěnní jednotlivých položek. To by měl udělat nezávislý pracovník, nebo minimálně nezávislý kontrolor zkontrolovat výplody z ministerstev.
2. Zjistit, jaké mám zdroje pro naplnění cílů, kolik financí jsem schopen vybrta. Jen se prosím neptejte Kalouska, ten odhad nemá!
3. Zjistit, co lze omezit a co je nutné z funkcí státu naplnit a v jaké míře.
4. Zrušit zbytečné funkce státu a vyházet ministerské úředníky.
5. Změnit informační systémy jednotlivých ministerstev na jeden centrální. V současné praxi velmi dobře stát živí IT firmy na práci na zakázku. Při dobře fungujícím informačním systému můžete ušetřit mnoho pracovníků ministerstev a práci IT specialistů.
Hezký večer!
02. 09. 2010 | 21:42

almost glossed™ napsal(a):

honza.a: Od toho je na každém pracovišti vedoucí(resp. celá hierarchická struktura vedoucích), který má vyšší plat než řadoví zaměstnanci. Očekává se, že tým skloubí tak, aby využil to nejlepší z každého pracovníka. Pokud někdo umí spíše zautomatizované činnosti, jistě ho doplní jiný, který je kreativní, iniciativní a automatické úkony by jej unudily k smrti. Pokud to nedokáže, asi by měl být nahrazen lepším vedoucím. Tam, kde to není možné, pohyblivá složka platu bývá UŽ DNES v tak velkém podílu, že nemůže být problém líného pracovníka motivovat. Smaozřejmě, pokud neplní ani základní standardy popsané ve smlouvě, může být dále pokutován a v krajním případě vyhozen.
02. 09. 2010 | 21:51

egoist napsal(a):

Že jsou ve veřejné správě profese svým charakterem vzdálené těm v soukromém sektoru, panu Drábkovi uniká. Kontrolní oddělení , přestupková oddělení atd. A ty občas šlapou na kuří oka kamarádům , zastupitelů, radních, starostů, tajemníkům. Stávající úprava jim zaručovala určitou obranu proti "ovlivňování". No díky panu Drábkovi budou při svém rozhodování nyní velmi ostražití a opatrní. Skvělé. No poslední krok, jak ten zpropadený stát dorazit.Mu he he eh
02. 09. 2010 | 21:57

Karel L napsal(a):

Smiřme se s tím,že 100% spravedlnost lze dosáhnout jenom teoreticky. Vždycky byli lidi,kteří mají pocit,že by ya to co dělají,měli dostávat víc peněz.Samozyřejmě může být snaha se přiblížit 100% spravedlnosti.Ale reálně je dost potíží,který se nedaří překonat.I když by ministři měli mít na 100% opravdový zájem a snahu na tom,aby různí pracovníci dostávali takovej plat,jakej si zaslouží,tak se jimto nikdy na 100 % nepodaří pomocí žádné vyhlášky,zákona nebo nařízení.
Prostě ministři nemůžou kontrolovat práci každé uklízečky,každýho vrátnýho,každýho učitele,policisty,údržbáře atd.
Např. tzv. osobní ohodnocení rozdělují mezi podřízené nadřízení,a proto se prostě nedosáhne 100% spravedlnosti,protože mezi lidma jsou růyný vztahy,rozepře atd.
02. 09. 2010 | 22:06

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, šílenci byli konečně zastaveni, lidé si to přáli...
http://media.novinky.cz/729...
Veselé krizování už bude líp...
02. 09. 2010 | 22:09

Zacheus napsal(a):

To wbgarden. Myslíte, že šílenci byli už opravdu konečně zastaveni...:-)?
02. 09. 2010 | 22:19

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nemyslím, vím, podobně jako jsem to věděl o zelenejch a vepřovce. Howgh, mí rudí mi rozumějí...
Veselé krizování bude líp...
http://ateo.cz/f/images/s/s...
02. 09. 2010 | 22:38

Slávka napsal(a):

To wbgarden
Kéž byste měl pravdu! Já se spíš obávám, že z toho zešílíme i my, se zbytky zdravého rozumu. ;-)
02. 09. 2010 | 22:40

Gerd napsal(a):

wbgardene,
proč považujete za šílené jen ČSSD a ne KSČM?
02. 09. 2010 | 22:55

David napsal(a):

Novinky.cz:

Justice chce zabránit dalšímu zmrazení platů ústavních činitelů

Politici a justice se nejspíše tahanic kolem svých příjmů jen tak nezbaví. Poté, co si kývli na letošní čtyřprocentní snížení svých platů, připravuje ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka další návrh, jak příjmy špiček přiškrtit.

Právo pátek 5. února 2010, 5:10

Šimerka navrhuje odložit valorizaci platů ústavních činitelů, soudců i žalobců. Tyto platy jsou už od roku 2008 do konce letoška zmrazeny, ale od ledna 2011 by po uvolnění měly skokově vzrůst. A tomu chce Šimerka předejít.

Jeho plán však naráží hned zpočátku na mocné odpůrce, neboť soudci a státní zástupci mají zastání u Šimerkovy kolegyně ve vládě – ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové.

„Zásadně nesouhlasím s tím, aby dál pokračovalo zmrazení platů soudců a státních zástupců,“ řekla ve čtvrtek Právu ministryně s odkazem na Ústavní soud. U něj soudci své platy už několikrát obhájili s odkazem na nutnost zachovat soudcům nezávislost před státními zásahy.

„Nemůžeme pominout, že jejich plat působí jako protikorupční činitel,“ tvrdí Kovářová ve shodě s dřívějšími názory Unie státních zástupců a Soudcovské unie.

Okresní soudci berou v průměru kolem 75 tisíc korun, krajští soudci kolem 90 tisíc.

Podle propočtů Šimerkova ministerstva by se základní plat poslance a senátora zdvihl z dnešních 59 000 na 75 600 korun hrubého měsíčně. A stejně tak nejvyšší – dosud nedaněné – náhrady ze současných 43 300 na 52 400 Kč. Základní plat přitom bere ale jen čtvrtina poslanců a část senátorů, většina má příplatky až desítky tisíc za různé parlamentní funkce.

Kolik berou a kolik by dostali

Funkce hrubý plat 2010
*náhrady 2010 plat 2011
*náhrady 2011

poslanec a senátor 58 944 , 31 900 až 43 300 , 75 600 , 39 200 až 53 200

předseda komory 158 304 , 33 000 , 202 800 , 40 600

premiér 158 304 , 21 100 , 202 800 , 25 900

ministr 112 512 , 17 100 , 144 100 , 144 100

prezident* 196 512 , 190 500 , 251 800 , 234 300
*nedaní se

„Žádné skoky“

Od ledna 2011 by se po „rozmrazení“ skokově zvýšily platy členů vlády, prezidenta a dalších ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Jejich příjmy se odvíjejí od průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý rok.

„Jestliže nic neuděláme, dojde k obrovskému růstu, který by byl nepatřičný,“ řekl Právu Šimerka. Nedělat nic by podle něj bylo v rozporu s dosavadním trendem Fischerovy vlády i v rozporu s ekonomickými možnostmi v době krize.

Zřejmě však půjde o předem prohraný boj. „Zatím jsem dostal celou řadu velmi závažných připomínek, takže provedeme jejich vypořádání a potom se rozhodnu, jestli novelu zákona předložím,“ dodal Šimerka.

Některé resorty podle něj odmítají další restrikci, jiné prý chtějí o detailech ještě diskutovat.

Šimerka připouští, že současná Sněmovna do konce svého volebního období případnou změnu už nestihne schválit, nicméně návrh by byl připraven pro novou garnituru.
„I kdybych to nepředložil, tak to určitě není zbytečná práce,“ tvrdí ministr.

ada, nig, Právo

http://www.novinky.cz/domac...
02. 09. 2010 | 22:55

vasja napsal(a):

Pane Drábku.
Máte nějakou jistotu, že ti státní šéfové co budou rozhodovat o vejplatách na základě "výkonu", se do funkce dostali právě kvůli svejm kvalitním pracovním výkonům?
Chodim do hospody s chlápkem co dělá v base a ten by Vám moh vypravovat o póvlu, kterej to tam řídí........ a už nyní rozhodují o odměnách. A kdo je asi dostává? Lezprdelkové, ti co jsou ochotni si vrznout......
Moc idealistickej nápad to asi nebude.
02. 09. 2010 | 23:05

Saliven napsal(a):

Já si zase myslím, že není jediný rozumný důvod si myslet, že snížení nárokové složky vybídne nadřízené, aby racionálně rozdávali odměny těm nejlepším. Řada z nich se bude chtít vyšším nadřízeným zalíbit úsporám na mzdách a řada z nich přidá jen svým oblíbencům...celkově si myslím, že nás vláda žene do deflační spirály. :-(
02. 09. 2010 | 23:47

Xury napsal(a):

Pro Zachea:
vy na úřadě probíráte, jaké má kdo výplaty? To se pak ovšem nedivte, že se rozeštváváte. V naší firmě navzájem své platy neznáme a nemáme s tím problém.
Pro autora:
jako největší problém vidím to, jak kvalitativně i kvantitativně změřit výkon úředníka resp. zaměstnance ve veřejném sektoru. Docela by mne zajímalo, jak to mají jinde. I když pokud se kouknu na "Ano, pane ministře", tak taky žádná sláva.
Pro některé kritiky:
pokud chcete rezignovat na finanční motivaci zaměstnanců veřejného sektoru, tak si pak na úřadech i jinde nestěžujte na nízkou kvalitu a ještě nižší ochotu.
02. 09. 2010 | 23:51

Xury napsal(a):

Pro Salivena:
"vláda nás žene do deflační spirály" - nemáte číst titulky článků, kterým nerozumíte :-))))
02. 09. 2010 | 23:52

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Salivene,

moc rád Vás tu zase po delší době vidím. Opravdu. Vítejte.

Libor Stejskal
02. 09. 2010 | 23:53

David napsal(a):

...“Pro privátní sektor je zcela nepředstavitelné, aby zaměstnanci byli odměňováni ve stejné výši jenom na základě počtu odpracovaných let. Je to nepředstavitelné jak pro zaměstnavatele, tak pro samotné zaměstnance. Není jediný rozumný důvod věřit, že ve veřejném sektoru tomu musí být jinak.“

...“Návrh je koncipován tak, aby umožňoval efektivnější řízení lidských zdrojů ve státní a veřejné správě. Proto rozšiřujeme prostor pro finanční motivaci zaměstnance.“
----------
Podle mého názoru se hluboce mýlíte.

Je velký rozdíl mezi státními zaměstnanci a zaměstnanci v soukromé sféře.

Jak chcete měřit u úředníků nadstandardní výkony v práci?

Ti nepracují u běžícího pásu, kde se dá měřit počet a kvalita výrobků.

Nejdříve se měly vytvořit KRITÉRIA pro hodnocení pracovníků a až pak případně hýbat s tarify.

Veřejný sektor se svou efektivitou nemůže vyrovnat sektoru soukromému způsobem plošného snížení mzdových prostředků o 10%, ale spíše objektivním stanovením optimálního počtu pracovníků na základě seriózních analýz.

Ten, kdo bez seriózní analýzy přikáže plošné snížení objemu mezd o 10%, tak toho považuji za velkého hlupáka.

Znám konkrétní příklady z praxe, k jakým šíleným absurditám tento - PRINCIP ŘÍZENÍ - vede.

Nová vláda má patrně dost dlouhé vedení.

Zdá se, že ještě nepochopila neúnosnost situace.

Jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, než ta naše vláda pochopí, že s plošným snížením objemu mezd o 10% to silně, ale opravdu silně přehnala.

Zvýšení nenárokové částky platu povede k tomu, že když stát třeba za rok řekne, že zase nemá peníze, tak budou moci platy až přímo šíleně klesat všem i bez ohledu na kvalitu odváděné práce. Navíc jak to bude s výší nemocenské, která se prý počítá z platu základního?

Jsem si naprosto jistý, že lepší by bylo zmrazit platy, než rozvrátit celý systém, nejen po stránce čísel, ale zejména i po stránce psychologické - demotivace a bossing.

Nároková částka platu prudce klesne a tím se ještě více uvolní prostor pro svévoli, šikanování a vyřizování si osobních účtů ze stany vedoucích pracovníků.

Převážná většina dnešních mocných o životě obyčejných lidí toho moc neví. Ve svých 30 letech se stali poslanci a 20 let se drželi jen ve funkcích a podle toho vypadají i jejich dnešní hloupé nápady.

Proto dnes vůbec nevidí, jak se společnost stává rozvrácenou.

Nasranost a existenční nejistota obyčejných lidí prudce stoupá.

Nastupujícím učitelům se až nemravně přidá.

Na mladé lékaře se kašle.

Soudci si své zájmy jistě uhájí.

Řadoví policisté a hasiči to odnesou.

Ostatním nezbývá než držet hubu a krok a být dostatečně servilní, aby nepřišli o práci.

Patrně nás čeká horký podzim.

Studenou sprchou pak bude odchod stovek mladých lékařů do zahraničí.

To se máme na co těšit.
03. 09. 2010 | 00:09

Saliven napsal(a):

Xury:
Pokud chcete polemizovat, tak mi prosím vysvětlete jakpak to asi dopadne, když se výrazně lidem omezí příjmy a donutí je tak drasticky šetřit...vy myslíte, že se nic nezmění?

BTW: Vy souhlasíte s tím, aby o půlce platu rozhodoval nadřízený? Pokud ano, tak Vám vaše nadřízené závidím. Mimochodem jsem rád, že žádné nemám.

p. Stejskal:
Díky, rád jsem po dlouhé době zavítal a posílám pozdravy. :-)
03. 09. 2010 | 00:24

Karel napsal(a):

Nevím o jaké efektivnosti soukromého sektoru mluví pan Drábek.
Ale jak je ta efektivnost dosahována o tom při své skromnosti nemluví. Třeba diskutovaná výstavba dálnic. Tu u nás provádí profláknutý kartel za ceny umožněné zkorumpovanými státními úředníky. Takže tato efektivnost se může projevovat pouze v zoo České zkorumpované republiky.
Pro každé zaměstnání platí, že kvalita pracovníka se zvyšuje do učité doby s nabytými zkušenostmi a dovednostmi. A to se u nás podceňuje i v soukromém sektoru. Tam k základním kvalifikačním podmínkám patří příbuznost, či známost s majiteli, či vedením.
03. 09. 2010 | 03:20

Ládik!!! napsal(a):

Co tvoří státní úředník? Co vymýšlí? Jakou má odpovědnost (3 platy???)?
Úředník zpravidla překládá papíry z hromady na hromadu. Když píše, nikdo to po něm nečte - nebo další úředník.
Neříkám, že státní správa není potřebná. Ale určitě nejsou potřební všichni, kteří jsou v ní zaměstnaní (zaměstnanec není ještě pracovník).
V první řadě bych vyházel cca 25% lidí. Nevyhazoval by je stávající vedoucí - ale např. 3.náměstek hejtmana v MS kraji by vyhazoval 25% lidí z hejtmanství v JČ kraji. Teprve po vyhazovech bych snižoval platy (tarify i pohyblivé složky), aby odešel plevel, který po čistkách zůstal.
Pane Drábku, jste měkoš. Přitvrďte, prosím.
03. 09. 2010 | 06:54

Ládik!!! napsal(a):

Ty zbylé pracovníky bych nechal ručit za svou práci svým majetkem.
03. 09. 2010 | 07:01

David napsal(a):

..."I vedoucí pracovníci, a to až do úrovně náměstků ministrů, budou hodnoceni a odměňováni podle nově nastaveného systému. A byli by sami proti sobě, pokud by kvůli osobním důvodům preferovali méně výkonné zaměstnance, protože by se to v konečném důsledku projevilo i na kvalitě práce jim podřízeného útvaru, a tudíž i na jejich osobním ohodnocení."

--------

Vážně pochybuji, že pan ministr vůbec ví, jak to v praxi chodí.

Kapři si sami rybník nevypustí, akorát budou šikanovat slušné a zvýhodňovat ty, kteří jim polezou do řiti.

--------

Aktuálně.cz:

Armádní skandál může z úřadu smést i Neumannovou

2.9.2010

Martina Machová, Pavel Baroch

Praha - Aféra s nákupem minometů, která otřásá ministerstvem obrany, vážně ohrozila i dobré místo, které v resortu má bývalá zlatá olympionička a neúspěšná organizátorka lyžařských závodů Kateřina Neumannová.

Bývalá lyžařka dosud pracovala na ministerstvu jako poradkyně pro armádní sport. K místu u náměstka Jaroslava Kopřivy ji podle zdrojů z ministerstva přivedl její někdejší partner lobbista Josef Jindra.

Kopřiva, který se octl v podezření, že si právě ve spojenectví s Jindrou dojednává provize z miliardových armádních zakázek, byl nyní na hodinu odvolán. Jeho nástupce Michal Hrbata si podle informací Aktuálně.cz už s Neumannovou naplánoval na příští týden rozmluvu.

Zda chce s Neumannovou opravdu rozvázat spolupráci, resort zatím nepotvrdil. "Pan náměstek teprve se svými podřízenými bude mluvit," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ve 13. třídě

Kateřina Neumannová, po jejímž lyžařském šampionátu z roku 2009 zůstaly dluhy převyšující sto miliónů korun, převzala několik měsíců po mistrovství v resortu obrany část kompetencí tehdejšího vládního zmocněnce pro sportovní reprezentace Viktora Podlouckého.

Bývalá závodnice byla už před tím jako vrcholová sportovkyně zaměstnankyní ministerstva - prostřednictvím armádního sportovního klubu Dukla. Na ministerstvu pracovala jako referentka.

Nyní je podle mluvčího Jana Pejška zařazena ve 13. platové třídě. Základní plat v této kategorii činí podle délky praxe mezi 17 a 26 tisíci korunami.

Mluvčí konkrétní výši jejich příjmů (včetně dalších příplatků a odměn) nesdělil, a tak lze jen citovat odhad armádního experta, který na ministerstvu léta působil. Ten Aktuálně.cz řekl, že plat náměstkovy poradkyně by mohl dohromady činit 40 až 50 tisíc korun měsíčně.

Koncepce pro vládu

Co vlastně Kateřina Neumannová na ministerstvu dělala, popsala sama v rozhovoru pro Lidové noviny.

"Mě úkoluje náměstek Jaroslav Kopřiva, který má na starosti sport," řekla. "Teď konkrétně se zabývám koncepcí státní reprezentace, novou koncepcí armádního sportu. Ta je připravovaná do vlády. Plním úkoly, které jsou mi uloženy."

Koncepci armádního sportu však ve veřejně přístupných vládních dokumentech nelze najít. Redakce Aktuálně.cz prošla všechna usnesení dosluhující Fischerovy vlády za rok 2010, ale mezi nimi žádné o armádním sportu nebylo.

Podle informací, jež dostala redakce od několika zdrojů z ministerstva, byla funkce Kateřiny Neumannové pouze formální.

Telefony nezvedají

Co konkrétně za dobu svého působení na ministerstvu předložila, není možné zjistit ani přímým dotazem.

Exnáměstek Jaroslav Kopřiva nebere telefon, bývalá sportovkyně s deníkem Aktuálně.cz dlouhodobě nekomunikuje. I když jsme se ji znovu pokusili kontaktovat, i přes prostředníky, nereagovala.

Nevyšel ani poslední pokus zavolat na její telefon přímo na ministerstvo. Aparát nikdo nezvedal.

Kauza Liberec

Jména Josefa Jindry a Kateřiny Neumannové nespojuje jen resort obrany, lyžařka se s tímto lobiistou v zádech stala před lety také zmíněnou ředitelkou organizačního výboru světového lyžařského šampoionátu v Liberci.

Jindru pak sama Neumannová v průběhu příprav označila za svého poradce, který není zaměstnancem organizačního výboru mistrovství a tedy není placen z rozpočtu šampionátu. Dnes je veřejným tajemství, že zásadní jednání týkající se organizace a sponzoringu vedl právě on.

Jedna z největších sportovních akcí posledních let v Česku se nyní potácí v dluzích. Podnikatelům i státním institucím, které se na přípravách podílely, dluží bez úroků z prodlení 108 milionů korun.

Nakládání s veřejnými prostředky při šampionátu prověřuje nyní policie i antimonopolní úřad.

http://aktualne.centrum.cz/...
03. 09. 2010 | 07:09

Jan napsal(a):

Koho jste si zvolili, toho máte.
Našim dětem bude lépe, když bude mít profesor před důchodem v tabulce 25 000 hrubého.
Podnikatelům se uleví, že toho zmetka nebudou muset živit.
Logicky.
Neoliberálně.
P.S. Všichni ti co jim náš logik chce snížit plat o 40% ho volili. Chacha.
03. 09. 2010 | 07:24

sid napsal(a):

Drábka jsem na technice učil a nyní vidím, že jsem jej měl vyhodit... Učinil bych dobrý skutek. Smůla. Je to tajtrlík, kterž se neživil norm,ální prací a je to vidět. Stát není soukromá firma. To věděl i císař pán a díky tomu rakouská byrokracie fungovala, třeba jak se říká tupě, ale poctivě. Díky zažité praxi to přetrvalo i za tzv. 1. republiky. Pak již jen zmar. A to císař tu zem jaksi vlastnil. Zákon o služebním poměru nemůže být přijat, protože by neumožňoval snadnou výměnu úředníků ve prospěch gangů. které přicházejí s každým novým hajzlíkem na ministerský post. Zatím téměř všichni pohořeli na neznalosti zákonů a předpisů, dělají binec atd. Hlavně kradou. Tento návrh má umožnit větší zlodějnu, protože zatím existovali občas ještě poctivci, kteří občas něco nezkousli. Teď bude teprve rodeo, protože poctivé pracanty vyházíme a můžeme začít správně škodit. Tohle již nikdo nespraví. Stát není soukromý subjekt!!!
03. 09. 2010 | 07:40

David napsal(a):

Rozděluj a panuj.

iHNed.cz

3. 9. 2010

Příplatky budou povinné. 20 tisíc dostanete, uklidňuje začínající učitele Dobeš

Ministerstvo školství původně s Drábkovým návrhem jedné proškrtané tabulky nesouhlasilo. Teď je ale pro.

Učitele, kteří ve středu nastoupili do nového školního roku s obavami o svůj plat, jejich ministr ujišťuje: můj slib platí, kantorům se mzdy snižovat nebudou. Pro učitele má totiž od příštího roku platit zvláštní platový režim, který jim podle ministra Josefa Dobeše zajistí lepší zacházení, než jaké čeká ostatní státní zaměstnance.

Začínajícím učitelům chce dát ministr školství Josef Dobeš (VV) plat 20 000 korun hrubého, tak jak sliboval před volbami.

Pro učitele sice budou platit nové seškrtané tabulky jako pro všechny ostatní, Dobeš má ale s ministerstvem práce vyjednanou výjimku. Ta se vztahuje na všech 110 tisíc učitelů s vysokoškolským diplomem, kterým nárokový plat oproti letošku neklesne.

Povinné osobní ohodnocení

"Nařízením vlády my budeme mít svoji tabulku dopočtu povinného osobního ohodnocení," řekl HN Dobeš. Toto povinné osobní ohodnocení podle něj bude garantovat, že nebude jen na vůli ředitele, zda učitelům plat do současné výše dorovná odměnami.

"Budou mít garantováno, že když přijde nastupující kvalifikovaný učitel, musí mu ředitel dát 20 tisíc měsíčně. Dostane třeba 13 800 z té Drábkovy tabulky a povinné osobní ohodnocení 6 200 korun," vysvětlil Dobeš. Na řediteli pak bude, jestli mu ještě něco přidá, pokud tedy bude mít z čeho.

Pedagogové s vysokoškolským vzděláním si mají polepšit minimálně o několik stokorun měsíčně. Jinak na tom ale budou jejich kolegové bez řádné kvalifikace. "Druhou tabulečku budu mít na nekvalifikované učitele, tedy ne vysokoškolsky vzdělané. Ti zůstanou na svém. Na tom, co mají dneska," řekl Dobeš.

Drábek přitvrdil, jeho radikální škrty v tarifech dopadnou nejvíc na lékaře - čtěte ZDE

Rok škrtů: Vítězí důchodci a učitelé. Na hlavu porazili státní zaměstnance - čtěte ZDE

Snižování platů se naopak nevyhne kuchařkám nebo školníkům. "Nepedagogičtí pracovníci v tom základu přijdou o pět procent. Jestli těm to ředitel v osobním ohodnocení doplatí, bude jen na něm," řekl Dobeš.

Ministerstvo školství sice původně s Drábkovým návrhem jedné proškrtané tabulky nesouhlasilo. Teď je ale pro. "Došli jsme k tomuto pro obě strany uspokojivému kompromisnímu řešení," řekl Dobeš.

Autor/ři: Hana Škodová,

http://domaci.ihned.cz/c1-4...
03. 09. 2010 | 08:19

Xury napsal(a):

Pro Salivena:
můj nadřízený rozhoduje cca o 40% mého ročního příjmu.
K žádnému výraznému omezení příjmů nedochází. Ty škrty v oblasti OBJEMU mezd činí řádově několik promile hodnoty HDP. Na cenovou úroveň (a to pomijím zahraniční vlivy) mají dopad až částky o několik řádů vyšší. Konečně když se před pár lety přidávalo, a to téměř srovnatelně (nemluvě o komerčním sektoru), tak to taky nezpůsobilo hyperinflaci.
03. 09. 2010 | 08:20

jarpor napsal(a):

1. Souhlasím s tezí, že ne ve všech činnostech se může chovat stát jako soukromá firma

2. Nicméně o tom, že zaměstnanci státu by měli pracovat efektivně, že stát se má chovat racionálně k prostředkům, jež na daních vybere a ve formě mezd svým zaměstancům vyplatí - na tom snad panuje shoda.

3. Je legitimní otázka, zda státní zaměstnanci naplňují očekávání společnosti v plnění si svých povinností a zda tato nevýrobní sféra není nepřípustně zbytnělá.

4. Rád bych si přečetl návody kritiků ministra, kteří si stejným hlasem stěžují na dlouhé doby úředních rozhodnutí, často rozhodnutí nesprávná, na neochotu tam či onde, na špatné učitele, na nedobré lékaře, na líné a úplatné, třebas i neschopné policisty, na....
jak by oni řešili to, aby tyto frekvence takových stížností klesla, jaké mechanismy ( v odměňování, ve struktuře, atd. )by navrhli pro to, aby s prací státních zaměstnanců byli sami spokojeni.
Nářek, že nadřízený státnímu zaměstnanci přece nemůže či dokonce nesmí výrazným způsobem ovlivnit pohyblivou složku mzdy podřízeného podle jeho skutečného výkonu, odbornosti, aktivity... mi racionální a správný nepřipadá...

Hezký den
03. 09. 2010 | 08:24

David napsal(a):

iHNed.cz

2. 9. 2010

Reakce lékařů na snížení platů:

Dáme hromadné výpovědi, ať léčí kořenářky

Jen měnová reforma v roce 1953 byla taková rána, zlobí se předseda Lékařského odborového klubu.

Drábek přitvrdil, jeho radikální škrty v tarifech dopadnou nejvíc na lékaře

Nebývalé. Vojáci jdou demonstrovat. Ministr k tomu nevidí důvod

Lékařka, úředník, učitelka, duchovní. O kolik se jim mohou konkrétně snížit mzdy

Jsou plány ministra Drábka skutečně "posledním hřebíčkem do rakve českého zdravotnictví"?

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na zavedení jedné tarifní tabulky pro zaměstnance ve veřejné sféře bez zvyšování platů za léta praxe rozlítil zdravotnické odbory i Českou lékařskou komoru (ČLK). Jejich zástupci hovoří o facce pracujícím lidem a posledním hřebíčku do rakve českého zdravotnictví. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel pokládá za jedinou adekvátní reakci lékařů hromadnou výpověď.

Plánované změny v tarifech kritizují i odbory státních zaměstnanců. Ministerstvo argumentuje tím, že návrh vychází z programu vlády snížit objem peněz na mzdy státních zaměstnanců o desetinu. Průměrný pokles platových tarifů činí podle důvodové zprávy zhruba 6150 korun.

Pokles o více než 40 procent

"Jen měnová reforma v roce 1953 byla taková rána," řekl ve čtvrtek ČTK Engel, podle kterého by nejmladším lékařům klesl základní plat o 14 procent a zkušeným o více než 40 procent. "Za tyto peníze to dělat nebudeme," zdůraznil Engel.

Zásadní nesouhlas vyjádřil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Jeho místopředsedkyně Dagmar Žitníková ČTK řekla, že má na dvě tisícovky záporných vyjádření zaměstnanců ve zdravotnictví, které poslali i ministrům práce a sociálních věcí a zdravotnictví a premiéru Petru Nečasovi (ODS).

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka jde ze strany ministerstva o vzkaz lékařům, že si buď vybojují důstojné platy silou, nebo emigrují. "V takovém případě jistě politici zajistí, aby se pacientům dostalo adekvátní péče od babek kořenářek a nejrůznějších léčitelů," řekl ČTK Kubek.

"Povídání ovčí babičky"

Navrhovaná tabulka postihuje zdravotníky podle něho nejvíc ze zaměstnanců veřejného sektoru.

Zdravotníci mají nyní zvýhodněnou tabulku. "Povídání o tom, že plat bude kompenzovat osobní příplatek, je povídání ovčí babičky," soudí prezident ČLK. Poukázal také na to, že ČLK neměla možnost poslat k návrhu připomínky a že žádnou neuplatnilo ministerstvo zdravotnictví.

Návrhem není příliš nadšený premiér Petr Nečas (ODS). "Budeme o dané záležitosti jednat na vládě s koaličními partnery. A také se sociálními partnery," řekl ve středu HN Nečas.

Platy státních zaměstnanců se sníží o 10 procent, plánuje ministr Drábek - čtěte ZDE

Státní zaměstnanci přijdou o tisíce. Na ostatní dopadne "jen" vyšší DPH - čtěte ZDE

Hašek: Vládní škrty pro kraje jsou brutální. Nečas mě lidsky zklamal - čtěte ZDE

S předlohou ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) souhlasili v připomínkovém řízení jen jeho straničtí kolegové ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a přidal se také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) proti návrhu neprotestoval. "Já bych už to netlačil nikam dál," řekl HN Heger. S ministrem Drábkem už o platech zdravotníků zvlášť jednat nebude. Jeho kolega – ministr školství Josef Dobeš – si přitom s Drábkem vyjednal poměrně zásadní výjimku. Díky povinnému osobnímu ohodnocení bude zřejmě moci splnit svůj slib, že kantorům v příštím roce neklesnou platy.

Autor/ři: ČTK, red dom,

http://domaci.ihned.cz/c1-4...
03. 09. 2010 | 08:32

neo napsal(a):

Zaujal mne hned první příspěvek Almosta Glosseda:

almost glossed™ napsal(a):
Neuvěřitelný návrh.

Kdo na něm vydělá: příbuzní a známí šéfa, vlezdoprdelkové, lichotníci, poklonkáři, lidé slizcí, úlisní a předstírající práci, šéfové hledající záminky k ponižování, šikanující a sadistické osobnosti.

Kdo na něm prodělá:
Slušní lidé, nemocní a všichni ostatní.
02.09.2010 19:26:46
Pane Almoste Glossede,

zajímalo by mě, jak potom vidíte situaci ve sféře soukromé, kde toto pěkně dlouho funguje.

Firmy mají předem stanovená kritéria hodnocení na jejihž výběru se podílí i sami zaměstnanci, odměny nejdou z rozhodnutí šéfů, ale vždy jsou vázané na plnění stanovených kritérií. Mnoho firem má pevnou složku platu a zbytek je pohyblivá složka dle výkonu. Funguje to naprosto všude jen státní sektor má hloupé tabulky a deformuje tak trh.
03. 09. 2010 | 08:35

Rumcajs napsal(a):

Zatím to děláte dobře pane Drábku. Chce to jenom vydržet.

Už nebudeme dělat státním parazitům dojnou krávu !
03. 09. 2010 | 08:45

KM napsal(a):

Ivan Sommer-
Vámi navrhovaný japonský systém lze přenést do našich podmínek jen za předpokladu zajištění dostatečného počtu Japonců, kteří by zde pracovali.

Sid-
examinátoři by měli u zkoušek studenty hodnotit podle prokázanách znalostí a dovedností v dané disciplíně, takže pokud jste pana Drábka nevyhodil, jeho schopnosti jsou dostatečné na to, aby uspěl.
Jinak (by) jste ho hodnotil podle jiných kritérií a v tom případě děkuji za to, že jste mi potvrdil moje podezření o škodlivosti působení pavučinami opředené gerontologické kliky na našich vysokých školách, která má po 40 letech sezení na jedné zaprášené židli pocit nepostradatelnosti. (Všechna čest úctyhodným světlým výjimkám, ale ty se o své uplatnění nebojí.)

Panu Drábkovi přeji úspěch v jeho konání.
03. 09. 2010 | 08:52

Mour napsal(a):

Rumcajs:

Státem placeni jsou mimo jiné též lékaři. Patrně je považujete také za zbytné "parazity". Pak Vám tedy přeji hodně štěstí, až si např. sám budete vyoperovávat slepé střevo (ruský polárník v Antarktidě to zvládnul - ovšem, pravda, byl to lékař).
03. 09. 2010 | 09:00

Rumcajs napsal(a):

Mour:

Jestli někdo vydírá způsobem, jak to lékaři dělají, ať zaplatí náklady na VŠ a jdou. Třeby tu bude chtít pracovat rumunský nebo čínský lékař.

Aby pak hoši nepřitáhli jako naši Rómové.
03. 09. 2010 | 09:03

Mour napsal(a):

Ládiku!!! Jsi sice hlava otevřená. Ovšem pracovníci krajských úřadů nejsou státní zaměstnanci. Jinak fakt dost dobrý.
03. 09. 2010 | 09:08

Čaroděj napsal(a):

Ladik!!!, Neo, Rumcajs: Škoda, že máte čas na diskusi vždycky až ráno, rád bych s vámi pokecal, ale musím makat. Hezké dikutování.
03. 09. 2010 | 09:11

Mour napsal(a):

Rumcajs:

Ano, rumunský lékař, případně lékař albánský či turkmenský. Také v tomto případě přeji hodně štěstí.
03. 09. 2010 | 09:15

Faust napsal(a):

Rumcajs:

Vy a ještě kdo? Vy, Manka a Cipísek?
Nebo Vy, Runcajs, z boží vůle loupežník?

Jinak si Váš plural mejestikus nedokážu vysvětlit.
03. 09. 2010 | 09:18

Rumcajs napsal(a):

Faust:

Všichni co platí daně a prd za ně dostávaj.
03. 09. 2010 | 09:25

jh napsal(a):

Pane neo,

můžete mi sdělit návrh hodnocení hasičů uvnitř jedné jednotky?
03. 09. 2010 | 09:27

jh napsal(a):

PS:

jde o rozdíl mezi tím, že pokud je součet nárokových složek všech zaměstnanců státu 200 miliard ročně tak musí těch 200 miliard dostat ( a nebo s humbukem někoho propustit )

pokud to rozdělím 100 nárok a 100 odměny, tak příští rok v tichosti pošlu jen 190 miliard... oni se s tím nějak vedoucí nějak poperou
03. 09. 2010 | 09:38

neo napsal(a):

jh:

může se stanovit počet výjezdů,hodnotit rychlost a bezpečnost zásahů apod...
03. 09. 2010 | 09:47

Faust napsal(a):

neo:

"může se stanovit počet výjezdů,hodnotit rychlost a bezpečnost zásahů apod... "

Jo a co když náhodou nebude hořet? Hasič pyromanwm, že aby se uživil??

Rumcajs:

fajn, a Vy znáte názory všech čistých plátců přímých daní?
To jste tedy génius... :-)
03. 09. 2010 | 09:59

neo napsal(a):

Faust:

hasič nemusí jen hasit...z toho plyne, že hasiči mají dost práce i když nikde zrovna nehoří.
03. 09. 2010 | 10:11

NL napsal(a):

Pane Drábek, chci vám moc poděkovat, že jste konečně dokázal motivovat jednu státní zaměstnankyni. Až dosud se zašívala ve státním a nenechala si to vymluvit. Díky vám to vzalo velký obrat a nyní ji zbývají už jen necelé dva měsíce do vypršení výpovědní doby. Škoda, že ještě není možné odejít ihned. No, ale ty dva měsíce to vydržíme. Díky vašemu návrhu na snížení tarifu, který by znamenal snížení platu o 4 500Kč a vzhledem k tomu, že manželka za práci dojíždí a to měsíčně stojí 4 000Kč nebylo nutné o tom moc přemýšlet. Já vím, mluvíte o nadtarifní složce platu, jenže s tím máme za posledních 8 let své zkušenosti. Ten mohl po celou dobu tvořit 50% tarifu a na fotkách výplatnic si každý může ověřit, jak tomu bylo ve skutečnosti. Takže, ještě jednou díky vám i novému ministru zdravotnictví. Ať žije normální rodinný život, do kterého patří u dříčů v privátním sektoru, jak sám dobře vím i volné víkendy a jako bonus tam neexistují 32 hodinové služby. Ještě jednou díky.

Plat zdravotní sestry ve státním zdravotnickém zařízení:
2002 - http://img706.imageshack.us...
2003 - http://img26.imageshack.us/...
2004 - http://img339.imageshack.us...
2005 - http://img214.imageshack.us...
Byl zrušen 13 – 14 plat. Jinak to samé jak roky předtím.
2006 - http://img710.imageshack.us...
Po dodělání vyššího odborného vzdělaní zařazení do vyšší platové třídy.
2007 - http://img824.imageshack.us...
Dodatek: http://img830.imageshack.us...
změna číslo 1: postup do vyššího pásma platové třídy
změna číslo 2: zmizel příplatek za riziko, kompenzace zvýšení tarifu
změna číslo 3: začíná se obcházet zákoník práce. To znamená: zmizel příplatek za směnnost, nejsou příplatky za noční. Mimochodem platy státních zaměstnanců jsou od tohoto roku zmrazeny. Měsíčně odpracováno 260 - 280 hodin.
2008 - http://img705.imageshack.us...
Jako minulý rok, tarif je stále 15 930Kč. . Měsíčně odpracováno 260 - 280 hodin.
2009 - http://img440.imageshack.us...
Jako minulý rok, tarif je stále 15 930Kč, to se, ale za půl roku změní.
2010 – výplatnice: http://img842.imageshack.us...
Od poloviny roku 2009 velké změny:
1. Kvůli nedostatku sester jsou tyto nařízením vlády sestry přeřazeny do 10 platové třídy. Na výplatnici vidíte, jak to dopadlo v realitě. Pořád zůstává 9 platová třída.
2. Velké novum objevuje se osobní hodnocení, poprvé po 8 letech ve zdravotnictví. Ve skutečnosti o žádné osobní hodnocení nejde. Nedošlo k přeřazení do 10 platové třídy,a to je kompenzováno zavedením osobního hodnocení. Důvod je prostý, osobní hodnocení je vždy snadné odebrat. Třídu ne, to ještě nikdo netušil, že se objeví tenhle mimoň Drábek.
Měsíčně odpracováno 260 - 280 hodin.
03. 09. 2010 | 10:21

Ládik!!! napsal(a):

Mour -
a čí jsou na úřadech zaměstnanci? Hejtmanství je soukromá firma? Možná ano, ve Středních Čechách.
Pokud je někdo placen z daní produktivních lidí, které přerozděluje STÁTní úředník, je to pro mě STÁTní zaměstnanec.
03. 09. 2010 | 10:37

Čaroděj napsal(a):

U těch hasičů je to jednoduché, pokud nejsou povodně, či požár, nebo zrovna havárie nutná pro výjezd, nezapočítávat do odpracovaných hodin, pouze jako pohotovost za 10,- Kč/ hod., samozřejmě na pracovišti. Ale zase může hrát karty, nebo kostky. V případě výjezdu vyplatit základní tarif, cca 120,- Kč. Pokud se hasič popálí, či jiným způsobem zraní, 500,- Kč osobního ohodnocení navíc!
03. 09. 2010 | 10:38

slavwin napsal(a):

Každopádně tu administrativu nutno řešit, máme tu něco co přežívá od Franz Josefa, kdy monarcha ouřada podal v osobní audienci každému vyššímu úředníku ruku a očekával nějaký slib věrnosti. Já bych ty ouřady rozdělil na evidenty a ty kde se něco řeší př. odbor výstavby. Evidenty bych se snažil maximálně nahradit softwarem. Plat bych snížil a nechal ty tradiční postupy. Řešitelé podléhají kritice stran, tam si myslím že na to vedoucí musí přihlížet a špatně fungující odbor je na výměnu šéfa a následně hodnocení úředníku. Staří - mladí. U starých handicap rychlejší únava, u mladých osobní problémy. Více zkušenosti by se mělo nějak srovnat s bystrostí. V konečném výsledku by administrativní náročnost měla klesat ouřadů ubývat. Současný systém zvyhodňuje Prahu oproti venkovským částem, ale i tam přebujelé úřednictvo provokuje lidi v kapitalistickém presu svým moralizováním. Drábek chce situaci řešit a je mu třeba pomoci, ať si o tom paní Vondrová myslí co chce.
03. 09. 2010 | 10:53

Al Jouda napsal(a):

Doktoři si už v minulosti brali pacienty jako rukojmí při prosazovánísvých mzdových požadavků. Přestali řvát, až když jim Julínek zařídil poplatky.Je třeba jim ty platy srazit. Když se jim to nebude líbit, tak ať jdou do privátní sféry. Je však třeba důsledně zarazit platby z veřejného zdravotního solidárního fondu do té privátní sféry! Tam ať si lidé platí sami!Uvidíme, jaký bude o ten kšeftařský přístup doktorů ke zdraví pacientů zájem.
03. 09. 2010 | 10:53

slavwin napsal(a):

Služby státu (hasiči, policajti, doktoři, učitelé) patří do jiné skupiny než správa státu, ten společný pytel v tom dělá jen bordel.
03. 09. 2010 | 10:58

Ládik!!! napsal(a):

Id,
podnikavce si představuju jako státního úředníka, který bere úplatky. Divil byste se, kolik takových ouřadů staví baráky nebo je má na hypotéky - a ze svého skrovného platu cálují 15-20000 měsíčně...
03. 09. 2010 | 11:02

NL napsal(a):

Al Jouda
Tady je někdo, jak daleko vidí. Tak doktoři si vymohli poplatky na zvýšení příjmu? Podle vaší logiky, jsou furt žabaři. Takové úřednice na dopravním inspektorátu musí být v balíku. Nejenže ji platíme za registraci aut 500Kč, ale bylo jim to málo, a tak si vymohly i ekologickou daň.
03. 09. 2010 | 11:03

Rumcajs napsal(a):

Id:

Ty platíš leda kulový. Ty ani nevíš co se platí a kam se to posílá. A když tě vyhoděj, místo na živnos´ták pomažeš na pracák. Tak si nech ty přiblblý kecy.

P.S.

A nesnaž se být vtipný. Nejde ti to.
03. 09. 2010 | 11:05

slavwin napsal(a):

Z mého laického pohledu odbor výstavby = řešitelé, živnostenský odbor = evidenti. Doporučoval bych odborníkům aby si v tom udělali jasno.
03. 09. 2010 | 11:05

Rumcajs napsal(a):

Faust:

Tys na to kápl.
03. 09. 2010 | 11:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 09. 2010 | 11:21

David - 1.část napsal(a):

Jsou dvě možnosti, buď vládní koalice je složena s hlupáků, kteří nevědí co činí, nebo naopak je složena s darebáků, kteří chtějí tento stát rozvrátit na principu rozděluj a panuj.

Ale co se tím dá dělat, když budou tu hrůzu prosazovat silou 118 hlasů?

Vládní koalice brutálních „bouráků“ ukazuje, že o skutečném životě obyčejných lidí toho moc neví.

Přímo nás občany zaplavila řadou různých názorových nápadů, kde jeden je horší než druhý. Že mezi občany vzrůstá existenční nervozita ještě „bouráci“ nezaregistrovali.

Ani je nenapadlo, že dopady brutálních škrtů nemají jen číselný rozměr, ale zejména rozměr Psychologický.

Velmi, velmi improvizované, nepromyšlené škrty, bez seriózních analýz způsobí jen rozvrat celého systému.

Plošné snížení platů o 10% a možnost zvýšení osobního ohodnocení až o 200% je tak velký demotivační paskvil, že je nutné tomu nesmyslu zabránit.

--------------

Novinky.cz:

Na policejním prezidiu skončí 600 lidí, nařídil dopisem John

Ministr vnitra Radek John (VV) přitvrzuje v hledání úspor a krátce po ohlášení drastických škrtů ve svém resortu má další nařízení pro šéfa policie Oldřicha Martinů. Ten tak musí do konce roku zeštíhlit policejní prezidium nejméně o 30 procent, tedy o více než 600 lidí.

Dnes 3.9.2010 - Praha

Vyplývá to z dopisu, který John poslal hlavě české policie v úterý a jehož kopii má Právo k dispozici. Na rozhodování o tom, koho a jak se má prezidium ještě letos zbavit, má Martinů od Johna deset dní.

A rozhodování to nebude vůbec jednoduché, až dosud se totiž opatrně mluvilo o tom, že by prezidium mohlo propustit 20 procent lidí během příštího roku a aktuální zadání ministra je tak o poznání tvrdší.

„Je to razantní změna, ale my potřebujeme peníze na benzín a další věci. A zeštíhlovat se zkrátka bude od hlavy,“ řekl k tomu včera Právu John. Zároveň doplnil, že policejní prezidium má v tomto ohledu velkou rezervu.

Martinů včera konstatoval, že vedení policie už začalo intenzivně hledat řešení. „Třicet procent ještě letos je hodně, ale taková je realita a my toho cíle musíme dosáhnout,“ řekl k tomu Martinů s tím, že výsledky analýzy chce ministrovi předložit co nejdříve.

Z Johnova zadání přitom vyplývá, že bude na vedení policie, jak osekání početního stavu na prezidiu rozdělí mezi policejní příslušníky a občanské zaměstnance.

„Ta změna musí mít co nejmenší dopad na přímý policejní výkon,“ naznačil v této souvislosti šéf prezidia, pod které spadá např. vedení kriminálky nebo pořádkové policie.
03. 09. 2010 | 11:38

David - 2.část napsal(a):

Martinů zároveň doplnil, že zrušené policejní tabulky bude chtít z prezidia převést do výkonu v ostatních složkách sboru, zatímco občanští zaměstnanci budou s největší pravděpodobností propuštěni bez náhrady.

Štěpánek: Může to ohrozit chod instituce

Už v letošním roce se přitom prezidium zbavovalo zaměstnanců, kteří měli pracovní smlouvy pouze na dobu určitou. V současné době má prezidium podle šéfa personálky Romana Fidlera celkem 1993 tabulkových míst.

Šéf policejních odborů Milan Štěpánek včera označil poslední krok ministra za příliš razantní, podle něj je důležité, jak John k třicetiprocentnímu zadání došel. „Pokud to číslo vychází z nějaké podrobné analýzy, nebo zda to bylo určeno jen tak od stolu. V takovém případě bych to považoval za neuvážené,“ řekl Štěpánek.

To ale Johnův mluvčí Jiří Reichl odmítl: „To číslo vychází z rozhovorů ministra s vedením policie.“

Podle něj jde o logické pokračování úsporných snah. „Všichni volali, že zeštíhlení policie by mělo začít od její hlavy a ne naopak, takže jsme tyto hlasy vyslyšeli,“ poznamenal Reichl. Štěpánek k tomu poznamenal, že škrty ve vedení policie odborům principiálně nevadí. „Ale podle mého názoru by dříve zmiňovaných 20 procent v příštím roce bylo maximum, aby to neohrozilo chod té instituce,“ poznamenal Štěpánek.

Hlavní problém přitom podle svých slov vidí v propuštění občanských zaměstnanců. „S tím samozřejmě nesouhlasíme. Navíc pokud prezidium propustí veškerý obslužný personál, bude si pak muset na tyto práce najímat soukromé firmy, což ve výsledku vyjde daleko dráž,“ konstatoval šéf policejních odborů s tím, že tento jev se projevuje už v současné době u zaměstnanců, kterým policie letos přestala prodlužovat smlouvy.

Martinů v této souvislosti uvedl, že v současné době vedení policie začíná zpracovávat detailní analýzu, která má ukázat, jaké lidi jsou pro ni v jejím sídle nezbytní. „Zabýváme se rozsahem služeb a činností, které jsou v současné době na prezidiu vykonávány a které by bylo možné utlumit nebo zrušit,“ vysvětlil policejní prezident.

Jakub Troníček, Právo

http://www.novinky.cz/krimi...
03. 09. 2010 | 11:39

jarpor napsal(a):

Díky Davidovi nebudeme muset navštěvovat žádné jiné stránky... vše, důležité, co on uzná za vhodné... nám naservíruje zde ... :-))

Hezký den
P.S. Nemám nic proti snížení počtu lidí na prezidiu. Slyšel jsem ten ryk, když se mělo šáhnout na počty řadových...
03. 09. 2010 | 11:44

Al Jouda napsal(a):

To NL : Tady je někdo ještě dál! To je tak těžké pochopit, že úřednice na DI mají jen svůj tabulkový plat a poplatky, které vybírají jdou do státního rozpočtu, zatímco poplatky u obvodních lékařů a zubařů (30,-Kč za vyšetření) jsou čistým příjmem toho lékaře! Takže, když ošetří za den 30 pacientů ( a to se dá pohodlně stihnout), má 900,- Kč čistá ruka do své kapsy. Kdo to dneska má? Jak říká Paroubek.
03. 09. 2010 | 11:57

Sladký napsal(a):

Hádejte,která země na světě má největší procento obyvatel ve vězeních.
03. 09. 2010 | 11:57

David napsal(a):

Novinky.cz:

Snížení tarifů se podobá měnové reformě z 50. let, bouří se zdravotníci

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na zavedení jedné tarifní tabulky pro zaměstnance ve veřejné sféře bez zvyšování platů za léta praxe doslova rozpálil lékařskou veřejnost. Podle šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela lze takový krok srovnat pouze s komunistickou reformou z počátku 50. let.

Dnes 3.9.2010

„Jen měnová reforma v roce 1953 byla taková rána,“ prohlásil ve čtvrtek Engel, který organizuje akci Děkujeme, odcházíme. Lékaři hrozí hromadnou výpovědí z nemocnic a tuto výzvu již podepsalo 3000 lékařů z 16 000, kteří pracují v nemocnicích.

Podle Engela lékaři mají zvláštní tarifní platovou tabulku, a pokud by byla zavedena podle návrhu ministerstva práce jiná, nejmladším lékařům by základní plat klesl o 14 procent a kvalifikovaným lékařům o 40 procent. „Za tyto peníze to dělat nebudeme,“ zdůraznil Engel.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger před několika dny ale prohlásil, že změna mzdových tarifů neovlivní platy lékařů tolik jako očekávaný až desetimiliardový propad příjmů zdravotního pojištění, z něhož je zdravotnictví placeno.

Podle něj plat lékaře je nyní v průměru zhruba 50 tisíc hrubého měsíčně, z toho 50 až 60 procent tvoří tarifní mzda a zbytek přesčasy, služby a osobní ohodnocení. „Pokud se tarifní složka sníží, tak ona nadtarifní se zvýší. Tedy příjmy by se snížit nemusely,“ řekl Heger.

Kubek: Uvěří jen dítě

Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale tvrdí, že „takovým slovům může věřit jen malé dítě“. Uvedl, že snížení mzdového tarifu se má podle návrhu ministerstva práce týkat i 86 tisíc pracovníků ve zdravotnictví, na kterých chce vláda ušetřit 6,4 miliardy. „Například plně kvalifikovaný lékař ve 14. třídě má nyní tarifní plat 33 240 Kč měsíčně, po úpravě by ho měl 19 220 Kč. To je o 42 procent méně,“ řekl Kubek.

Návrh ministerstva práce se příliš nelíbí ani premiéru Petru Nečasovi (ODS). „Budeme o dané záležitosti jednat ve vládě s koaličními partnery a také se sociálními partnery,“ prohlásil Nečas pro Hospodářské noviny.

Václav Pergl, Právo

http://www.novinky.cz/domac...
03. 09. 2010 | 12:01

ld napsal(a):

Rumcajs,

přesně za takové jako jseš ty ty daně platím. Aby bylo na ostatní služby, na kterých ty jen parazituješ, ačkoli je používáš. Potíž zaměstnanců je v tom, že jsou lehko dohledatelní. A jestli vím prd? Důležité je, že ty víš co dát do nákladů, jak vzít erár na hůl.

Já vím, že se zrovinka ty nesměješ, protože tobě to ani nedojde. Ke smůle další, Stejskal to vycenzoroval. Ale až se razantně sníží spotřeba domácností, a ten čas je přede dveřmi, ty na tom pracáku budeš první. Z té tvé garáže si Vietnamci ani neudělají pěstírnu trávy. A na to se vsaď.
03. 09. 2010 | 12:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tohle opatření může konečně zahnat do kouta strach čestných a pracovitých podřízených z jejic šéfů a mafií, které jsou s nimi spřažené. Tedy s těmi šéfy.

V tomto kontextu bych navrhoval poměr 20 : 80 v prospěch nenárokové částky platu.
To už by snad mělo stačit, aby konečně začla ctnost bojovat se špatností.

Ale ministerstva by v tomto případě měla deklarovat ještě silněji , že takovouto obměnu etosu v institucích chtějí podporovat.

Vratká a krátká je lávka mezi denunciací a otevřeností. Velmi vratká a krátká. Zejména ve státě kdysi prošpikovaném udavači.
Ale jinak to nejde.
Druhá strana totiž používá daleko špinavějších a uzavřenějších metod.

Tak to vidím já, když už se mám vyjádřit k tomuto okrajovému problému.
03. 09. 2010 | 12:13

David napsal(a):

jarpor - 11:44:35:

Alespoň vláda a pan ministr nebudou moci říkat, že o možných důsledcích svých opatření nevěděli.

Časem možná všechna tato chaotická opatření budou posuzována jako úmyslný trestný čin rozvracení republiky.
03. 09. 2010 | 12:16

jarpor napsal(a):

David

"chaotická opatření".... "úmyslné rozvracení republiky" ...

Vaše vidění, máte je mít.

Snad můžete akceptovat, že jiní to mohou vidět jinak.

Hezký den
03. 09. 2010 | 12:23

Rumcajs napsal(a):

Id:
Kdybys nebyl úplně nechopnej, navrhnu Ti, ať si vyřídíš živnosťák. Ale v Tvém případě bys byl jenom další bezdomovec, kterej by mě otravoval abych mu dal cigaretu.

A když za mě platí daně případi jako jsi ty, pak se ani nedivím, že máme S.rozpočet v troskách.
03. 09. 2010 | 12:27

David napsal(a):

jarpor:

s akceptováním toho, že jiní to mohou vidět jinak jsem nikdy neměl vůbec žádný problém.

Hezký den
03. 09. 2010 | 12:47

almost glossed™ napsal(a):

neo: "zajímalo by mě, jak potom vidíte situaci ve sféře soukromé, kde toto pěkně dlouho funguje. "

Fundovaná odpověď je tady: http://blog.aktualne.centru...
03. 09. 2010 | 12:58

Pavel13 napsal(a):

Xury: "Pro Zachea: vy na úřadě probíráte, jaké má kdo výplaty? To se pak ovšem nedivte, že se rozeštváváte. V naší firmě navzájem své platy neznáme a nemáme s tím problém."
V naší firmě své platy navzájem známe a nemáme s tím problém. To je podle mne ta nejlepší kombinace.
03. 09. 2010 | 13:15

snílek napsal(a):

Pan Drábek je mimo realitu. Nevím kde bere jistotu tvrdit, že v soukromém sektoru nejsou zaměstnanci hodnoceni dle odsloužených let. Rozumná firma která do zaměstnanců investuje a posílá je na různá školení si nedovolí měřit jim stejně jako nově příchozím. Podobně je tomu myslím ve státní sféře a zdravotníků, kteří se potýkají s různými změnami zákonů, metodik, inovacemi apod. Problém není to, že současný systém neumí diferencovat mezi schopnými a neschopnými, ale problém je ten, že většinou není nikdo kompetentní, kdo to umí posoudit. Mnozí šéfové totiž vůbec nerozumí práci svých podřízených. Pokud vím, na většině úřadů proběhly personální audity. Úřady si platí externí auditorské firmy aby řekly, jestli zaměstnanci dostatečně pracují, protože stávající vedoucí pracovníci to nedokáží. Ve státní sféře není měřítkem zisk firmy v penězích, o který jde všem, ale měřítkem bude dle Drábkova návrhu daleko více svévole a subjektivní hodnocení nekompetentních.
03. 09. 2010 | 13:25

Pavel13 napsal(a):

Smazat rozdíly do budoucna lze i jinak - zvýšit ty počáteční. Buď hned nebo časem.
Tady jde ale o něco jiného. Globálně snížit objem pevné složky mzdy a tím dále prohloubit už tak velké rozdíly mezi nejnižšími a nejvyššími platy. Přitom splníme sliby voličům i odborům.
Vím, jak to v těch nejnižších patrech chodilo, chodí a bude chodit.
Pár let zpátky byl základní tarif i osobní hodnocení. Pak slíbili mocní přidat. Oč se zvýšil tarif, o to kleslo osobní hodnocení. Když už byl nějaký slib na zvýšení řekněme o 1000, dostalo 20 zdravotních sester pár drobných, primář-náměstek 15000 a bylo to OK.
Tím se vše dostalo do stavu, kdy dole už mají jen tarif bez osobního hodnocení a tudíž není kde ubrat. Proto přichází pan ministr se svým geniálním návrhem. Nakonec odborům slíbí, že nikdo nebude škodný. Původní tarif se rozdělí na nový tarif a osobní hodnocení a celé kolečko se bude moci několikrát zopakovat.

Většina nových ministřů dělá stejné sprosťárny jako ti dřívější, jenom je maskuje s nebývalou drzostí!
03. 09. 2010 | 13:40

Tencokida Hnuj napsal(a):

03. 09. 2010 | 13:46

neo napsal(a):

Almoste, to neni fundovaná odpověď, to je Peheovština.
Já se ptal Vás, jak vidíte situaci ve sféře soukromé, když mají dle Vás šanci pouze ti kamarádíčci, podlejzači apod.
03. 09. 2010 | 14:05

Pepi napsal(a):

Pane ministře,
a nebylo by lepší než propouštět až 10% státních zaměstnanců, či jim krátit platy o 10%,
tak jim všem zkrátit pracovní dobu v pátek o 3-4hod.
Nezvýšila by se tím nezaměstnanost a možná by byla i spokojenost.
Jako u "Arnolda" v Kalifornii:
"Do podobných potíží se Kalifornie dostala již minulý rok. I tehdy Schwarzenegger vyhlásil stav nouze. Mnoho státních zaměstnanců tehdy dostalo v pátek volno. To bylo zavedeno až do června letošního roku, nyní se chystají volné pátky na srpen". celé na:
http://www.novinky.cz/ekono...
-
Ale kdo má nárok na důchod, tam musí do důchodu ať uvolní místo mladším a přivýdělek si potom sežene v dělnické sféře.
03. 09. 2010 | 14:06

Luba napsal(a):

Reforma v Drábkově pojetí je jen vlažná. Málo radikální.

Topíci by si měli vzít za příklad bratry františkány.
Zaměstanci veřejného sektoru by měli být odměňováni almužnou.
Kdo se naučí efektivně žebrat, bude mít více, než méně výmluvný/á a ošuntělý/á kolega/gyně.

Apropós:
Voliči by si měli dát pozor, jaké exponáty lidství se jim na kandidátkách nabízejí.
Už samotné jméno pana ministra napovídá, že v rodokmenu má alespoň jednoho lumpa.

Kdo to byl dráb?
Dozorce na polích a panských statcích, hlídač, posel, strážník, vykonavatel tělesných trestů ap.
Čili - byl to panský slouha, co to dobře uměl s karabáčem.

A drábek?
To byl dráb, malý nikoli postavou - nebyl třeba tak docela drábem - třeba sám krad. A tak ho zvali "drábkem".

Z etymologicko-genealogicko-genetického hlediska je tedy poněkud riskantní pověřit funkcí Drábka, stejně jako bylo neodpovědné udělat soudcem Berku
(Berka=zloděj).
03. 09. 2010 | 14:06

vlk napsal(a):

Co napadá vlka když čte tuhle Drábkovinu

Bohužel především to, že máme ministra, který veřejně močí na nohy! A to jak v obecné úvaze, tak ve speciálním případu.
Lež první a zásadní:

Drábek totiž píše toto:
Návrh je koncipován tak, aby umožňoval efektivnější řízení lidských zdrojů ve státní a veřejné správě. Proto rozšiřujeme prostor pro finanční motivaci zaměstnance. Jako s druhým zásahem do tarifů pak přicházíme s plošným snížením tarifní složky a přepracováním způsobu automatického zvyšování platů na základě odpracovaných let.
A k tomu následně tohle:
Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá ve svém návrhu s rozšířením možnosti osobního příplatku v běžných případech z dnešních padesáti až do sta procent platu, v mimořádných případech to může být zvýšení až dvousetprocentní. Zároveň s tím také rozšiřujeme možnost přiznání osobního příplatku, tak aby byl skutečně běžnou součástí platu. Dnes je podmíněn dlouhodobě nadstandardními výkony v práci, nově by se používal právě proto, aby zohlednil délku praxe, kvalifikaci nad rámec běžných požadavků na danou pozici a v neposlední řadě také přístup k práci každého jednotlivce. Pevně stanovené mantinely dnešních tarifů příliš prostoru pro motivaci nenabízí, náš návrh s ní naopak počítá.

Tohle je vysvětlení té drzé neuvěřitelnosti , kterou chystá pro státní správu a její zaměstnance.

Takže zkusme čísla. Jestli vezmeme za základ propočty, které s e objevily na internetu, pak pokles tarifů, tedy , složky mzdy, na kterou má prostě dnes zaměstnanec dle tabulek nárok, pak dojde o poklesu této složky o 40%.
Proveďme malý výpočet:
Na reálných případech – viz zde:
http://domaci.ihned.cz/c1-4...

1- lékařka
dnes tarif 27620 , podle asociála Drábka má ten nový jednotný pro ni být 19 900. Nový tarif tedy představuje asi 72% starého.
Dejme tomu , že lékařka je špičková, vzorný vztah k pacoušům , skvěle vychází s nadřízeným. Má tedy dnes maximální možné ohodnocení 50% tarifu . Bere tedy celkem 41430 Kč. Jak stejná paní doktorka dopadne v systému Drábků a Drábů? Opět má maximální možné normální hodnocení - 100%, protože to vyjímečné - 200% to jistě se bud e týkat jen tak naprosto vyjímečných pracovnic a pracovníků, jako je například sekretářka premiera Nečase paní Nagyová. Prostě vyjímečných lidí. A jejich počet bud přísně limitován. Takže 100% osobní k základu. Kolik že to je? 39800 Kč.
Vzorná paní doktorka přijde drábkovinou o 1630 Kč.. Což je přísně logické a pochopitelné.. No a kdyby snad chtěla svůj původní plat, musela by dostat osobní ve výši skoro 110% tarifu.
2-státní úředník
Má tarif 25360 a podle nového jej bude mít 19230….
Jak vypadá jeho výpočet. Jde o pět o vzorňáka. S nejvyšším hodnocením. Jmenujme jen pan Musterman. Takže dnes je jeho plat s 50% osobního 25360x 1,5=38 040 Kč.
Po Drábkovině se 100% osobního. ANO!!! ANO!!! Tenhle naprosto vzorný úředník, pan Musterman se 100% osobního se , vážení přátelé dostává NAD SVŮJ PUVODNÍ plat!! A to o celých 420 Kč!!!
Což ho nepochybně bud e motivovat přímo k nadlidským výkonům! Zejména proto, že bud e vědět, že tenhle plat je pro něj až do smrti v podstatě maximální a už nikdy nebude
pokračování
03. 09. 2010 | 14:29

vlk napsal(a):

vyšší , protože je realista a ví, že prostě s paní Nagyovou s e nemůže srovnávat. A že tedy těch 100% osobního je na svém limitu a praxe, praxe se podle asociála Drábka NEZOHLEDŇUJE!
Z uvedeného výpočtu je zřejmé, že nový systém bud e výrazně postihovat především zkušené specialisty s dlouholetou praxí. A naopak , možná , půjde na ruku , ambiciozní bezkrupulozní mládeži. Jsme zvědav, co takovému pohledu na svět řekne taťulda z Hradu. Který přece odmítnul, protiústavně navíc , jmenovat kdysi a si třicítku soudců, protože dle jeho názoru měli pro výkon své funkce nedostatečný věk. A tedy životní zkušenost… U soudců to vadí. Tedy podle Klause. Ministerských úředníků nikoli. Říká Drábek a spol.
Drábek tvrdí , že smyslem je motivace a výkonnost. … No pokud dnes mohl osobní příplatek činit až 50% tarifu, osobně soudím, že motivační prvek byl na naprosto dostatečné výši. Ale Drábek si a si plete státní správu s pyramidovým prodejem pojistek..
No v drtivé většině civilizovaných zemí to vidí úplně jinak! Ve státní správě , která podléhá různým omezením, prostě sázejí na kontinuitu! Toou kontinuitou rozumí, to, že státní správa funguje stejně a pokud možno dobře, ať vyhraje modrá nebo fialová nebo zrzavá strana. Civilizovaní evropští politici prostě vědí jednoduchou pravdu - že výhra ve volbách není rovna kořistění v dobytém městě! Nepořádají tedy žádné Noci dlouhých nožů, kdy vymetou současné státní úředníky a nahradí je svými kamarády a kamarádíčky. My nejen , že děláme tohle, my chceme ohnout státního úředníka do podoby profesionálního alpinisty. Tedy přesněji - rektálního profesionálního alpinisty. Který , aby vyšel s výplatou , se bude po každých volbách snažit vtírat do přízně novému přechodnému gubernátorovi… Tohle mohl vymyslet jen dokonalý duševní traged. A absolutní tragedie je, že má statut ministra.

No ale to není všechno! Zdaleka ne. Jak je z uvedeného zřejmé, asociál Drábek do tohohle šíleného platového projektu také tah zdravotnictví. Tedy lékaře a sestry. S odůvodněním, že jde o snižování zadluženosti státu.
Tak tady už je , tenhle z božího dopuštění ministr, úplně neinformovaný nebo vysloveně a vědomě lže. Co z toho je pravda nevím.
Netuším, jak deficit státního rozpočtu souvisí s platy sester a doktorů!! Protože pokud mně je známo, tak jejich mzdy nejsou placeny státem, ale Z VYBRANÉHO ZDRAVOTNÍHO POJlŠTĚNÍ!
Jestliže tedy klesnou platy ve zdravotnictví, pak ušetří pojišťovny a nikoli stát. Deficit státních financí se nesníží ani o haléř. Tahle rovnic e by platila jen a pouze tehdy, pokud by stát DOTOVAL zdravotní pojišťovny nad rámec vybraného pojistného. Což s e ZATÍM neděje.
Jak to bude zejména s platy kvalifikovaných doktorů v nemocnicích vypadat, jsme prokázal výše.
Tenhle šílený Drábkův nápad opravdu způsobí exodus doktorů. Zejména těch, co něco umějí. A ovládají jazyky. Ty už tady nebude držet vůbec nic. Rozhodně ne to, aby byli s svou životní úrovní odkázáni na libovůli jakéhosi místodržícího, kterého jim zrovna někdo dosadí.
Aby si pořídili bydlení, samozřejmě přes hypotéku a nějaký další místodržící jim prostě sebral osobní a tím i střechu nad hlavou.
Už takhle leckde schází doktoři. O sestrách ani nemluvě. Tam je snad situace ještě horší. Tímhle spolehlivě vyženeme ten lepší zdravotní personál za hranice.
No jistě - my to vyřešíme. My máme zelené nebo jaké karty. Třeba pro doktory z Kazachstánu nebo Moldávie..
pokračování
03. 09. 2010 | 14:30

vlk napsal(a):

A pro sestry z Ulan Bataru. .. Ti všichni to možná za naše platy vezmou. Jenže - no jenže budou léčit -NÁS!!
Než mne nějaká pravověrná vuvuzela začne otravovat svým jekotem, tak a ť si zkusí představit , že to nejméně částečně bud e fungovat jak píšu. A že jeho dítě bude vážnou zdravotní přihodu a pomaže na akutní zákrok do nemocnice. S lékařem z Tramtárie a sestrou z Kamčatky…….
Nezastávám s e výběrově zdravotníků, protože bych v tom měl osobní zájem. Kromě toho, že jedou v té nemocnici skončím . A pak budu chtít ,a bych kolem sebe měl kvalifikovan a řeči znalý personál. U něhož budu mít přiměřenou míru jistoty, že mne nezabije ani neznalostí, ani nedbalostí ani z nedorozumění.

Jsem s i jist, že tohle všechno Drábek ví! Pro něj nic nového. Ale jak napsal Hanák a jak se bohužel neuvěřitelně brutálně potvrzuje, máme co do činění s vládou Khmérů. Modrých , rozpočtových Khmérů. Problém státní správ y a její výkonnosti nebyl v nedostatečné možnosti ocenění kvalit každého pracovníka. Problém byl do teď v nedostatečných financích. Aby to rozlišení mohlo fungovat. Jenže Khmérové , ti naši zaveleli , bez přemýšlení - 10% platů dolů! A´t to stojí co to stojí. Vědí, že s e státní správ a bud e bránit. A vědí, že by to bylo úplně neprosaditelné, pokud by někdo ze státních těch Minus 10% dostal výjimku. Že ti ostatní by famiglii 118 na té vyjímce ztavili. A vědí, že se soudci asi nepochodí, protože zkrátka soudci si o svých platech rozhodují sami. A vyjmout z toho ještě zdravotníky? A nechat v tom, jen lidi z finančáků, policisty, vojáky, celňáky a podobně? Takže přibalili i bílé pláště. Jakkoli je to nebetyčná drzost a absolutní zhovadilost. Policista , celník, učitel,výběrčí daní nemají invertibilní zaměstnání. Doktor nebo zdravotní sestra ano. Zkusí to někdo vysvětlit šílenému Drábkovi?
Mimochodem , jistě mi nějaká vuvuzela napálí, že jako zdravotnictví s e do těch potíží asi dostane. Takže je to prevence. Asi ano. Ale v tom případ ě by mi měl vysvětlit, proč s e ta mzdová úspor a týká jen nemocničního personálu a to ještě ve veřejném sektoru, ale nikoli soukromých specialistů a soukromých nemocnic? Těm nic kráceno nebude. Tam bude pojišťovna platit stále to samé. Ze stejných – polostátních peněz! Jistě - už slyším hlášku - že tedy doktoři a sestry buď můžou mít vlastní ordinace nebo jít do soukromého špitálu. Někteří jistě ano. Jenže fakultky a krajské špitály , milá hypotetická vuvuzelo jsou prostě naprosto páteřní sítí, s kterou zdravotnictví stojí a padá! To žádný ambulantní specialista nezachrání! A žádný soukromý špitál.
A jen tak mimochodem - pokud tohle rozpočtovým Khmerům projde, bud e dobře si někde obstarat kapsli s cyankáli. Pro okamžik, kdy by se člověk měl dostat do takové LDN či jiného podobného ústavu. O tom jaké tam jsou dnes platy snad nemá smysl hovořit. Je to notoricky známo. A teď jim to ještě sníží! Nejméně o 10%. Protože smyslem celé téhle Drábkoviny a okecávání Drábka okolo není nic jiného , než zkrouhnout platy normálních státních zaměstnanců o 10% .
Takže hospitalizace v LDN? Okamžik, kdy člověk rozkousne svou ampuli s kyanidem.
Bylo mi jasné, že ohledně vlády famiglie 118 se máme na co těšit. Ale že to bude takovýhle šílený nářez?
03. 09. 2010 | 14:30

ld napsal(a):

Rumcajs,

o cigára se neboj, neb přes 4 roky nekouřím. To je důsledek toho, že když jsem daněmi prokrmoval takové jako jsi ty, už mi na ně nezbylo. Tak jsem zanechal kouření. Prachy za cigarety a za tebe vyhozené vidím jako oboje zmarněné; ty se jenom vezeš na lodi a čumíš, jak jiní za tebe veslují. A protože je ti dlouhá chvíle, ještě na ně pokřikuješ a kybicuješ. Jseš jak ten feldkurát Katz: To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.
03. 09. 2010 | 14:38

jarpor napsal(a):

Expert na finance, na... na... na všechno včetně odměňování státních zaměstnanců prohovořil.

"Třeba pro doktory z Kazachstánu nebo Moldávie.. A pro sestry z Ulan Bataru. .. Ti všichni to možná za naše platy vezmou. Jenže - no jenže budou léčit -NÁS!!"

Jak to říkal ten kníže ... z dálky to vypadá jako rasismus... nebo tak nějak...

Vás Vlku, Vás asi ne. Nevyléčitelného katastrofika nemá smysl léčit. :-))
Khméry na Vás...

Hezký den
03. 09. 2010 | 14:49

michal napsal(a):

Oddělil bych dvě věci - jednak výši platů jako takovou, jednak rozdělení platů.

Práce je zboží jako každé jiné a zaměstnavatel je tím, kdo práci prodává. Jestli jsou úředníci, učitelé, lékaři, sestry, soudci, úředníci apod. přeplaceni nebo nedostatečně placeni, těžko říct. Osobně si myslím, že např. učitelé nebo lékaři berou málo; neboť je jich nedostatek, zatímco například o místo úřednice na finančním úřadě je zájem významně převyšující nabídku míst.

Něco zcela jiného je rozložení platů. Pokud dělají dva lidé totožnou práci podobně kvalitně, měli by mít přibližně stejný plat. Naprosto neospravedlnitelné je určovat plat podle věku; něco jiného by bylo, kdyby současně s vyšším věkem přišla i vyšší kvalifikace nebo náročnější práce, ale často vídám situaci, kde v té samé kanceláři sedí 25-letá a 55-letá úřednice, konající tutéž práci, nadto mladší často působí více user-friendly. Proč by měla brát menší plat?
Tudíž růst podle věku zrušit určitě a více rozdělit platy podle vykonávané práce a její kvality. Od toho, aby posuzoval kvalitu práce, je nadřízený. Což je obsahem návrhu páně ministra.

Proto ho považuji za velmi žádoucí.
03. 09. 2010 | 15:08

michal napsal(a):

chybička - zaměstnanec je tím, kdo práci prodává
03. 09. 2010 | 15:09

Rumcajs napsal(a):

Id:

Kolik pak si těch daní letos odvedl ?
Jak vrátnej to asi nebude žádný zázrak,že ?!
03. 09. 2010 | 15:25

ld napsal(a):

Rumcajs,

jestli tě má živit vrátný, tak to bys byl v loji. I s celou garáží. Té už se stejně blíží zenit. Když bude nejhůř, nabídni ji Vietnamcům jako líheň a odchov koček, hlavní to ingredienci pro gyros.

Jo, chlapče, ty to ještě nevíš, ale tebe zatím drží nad vodou odbory a podobné organizace. Až přestanou mít lidi prašule, budeš háji i ty.
03. 09. 2010 | 15:39

Hladis napsal(a):

To Vlk
Vite zustal jsem s otevrenou pusou zirat co si to lide zvolili za vladu a nechapal jsem. Jiz jsem zde psal ,ze lide si vybrali cestu do Recka a spechame tam velice rychle. Nekteri nechapou ze Recky problem neni jen zadluzeni ,to je jen spicka ledovce, ale celkovy stav spolecnosti.

Ke zdravotnictvi: Nejak se mi nechce primo popisovat zdravotnicky system v Recku ,ale mohu jasne rici ,ze pokud vlada protlaci vsechna tato opatreni ,tak se Ceske zdravotnictvi dostane na uroven toho Reckeho. Pokud neznate recke zdravotnictvi doporucuji se s nim seznamit at lide vedi do ceho jdou.
03. 09. 2010 | 15:47

Duroy napsal(a):

Lidé si zvolili vládu a osobně mám po letech dobrý pocit. Ten nevychází z kroků vlády, méně peněz mezi lidmi mne zcela nepochybně ovlivní, ovšem to, že nám vládnou strany, které nám po letech nelhaly, co nás čeká. Od ODS to víme č roky, TOP09 měla a má zcela jasný program a co se VV týče, no, když je strnou bezpečnsní agentura, taktéž si může volič domyslet.
Tudíž voliči vybrali, voliči mají. Jsou oblasti v ČR, téměř všechny mimo Prahu, kdy veřený sekor platí lépe, než sektor soukrommý. Cílem vlády tudíž je přiblížit mzdy soukromého sektoru s veřejným. Je to poslední 3-4 roky, možná poprvé v historii této země, kdy vám nestačí jedno zaměstnání na úhradu nákladů na bydlení a bochník chleba a litr mléka na den. bohužel, vydali jsme se cestou přiblížení se úrovně, né Německu, ale Číně, budme konkurenceschpní?
Lidé si zvolili, lidé mají! A věřím tomu, že za 4 roky skočí na lep, tentokrát "modernizované" liberální ČSSD.
K odbornosti této vlády nemá smysl se vyjadřovat, ráno jsem poslouchal v rádiu, že pan ministr bárta jede řešit zastavení dálnice do Karlových Varů. Předpokládám, že se jedná o předvolební kampaň, kdy vše zakázal, a jezdí po ČR a seznamuje se ze situací, najednou povoluje a zároveň se zviditelňuje. Johna raději schovali, o knížeti jsem neslyšel pár týdnů a co se ODS týče, tak fakt nevím, co s nnimi děje, zakládají si na velký průšvih.
Jo, dneska státní zaměstnanc a příští rok, příští rok se můžou těšit důchodci. Buď jim sníží důchody, anebo to spíše udělají elegantněji, DPH z 10 na 16 %!
03. 09. 2010 | 16:10

paco napsal(a):

Donedavna jsem si myslel, ze monopol na utopicke mysleni maji levicaci. Ted vidim, ze snilkem zcela mimo realitu muze klidne byt i zastupce "stredoprave" vlady. Takze podle Vas, pane ministre, "Není jediný rozumný důvod věřit, že ve veřejném sektoru tomu musí být jinak." To "jinak" znamena, ze ve verejnem sektoru nelze uplatnit stejna kriteria odmenovani jako v soukromem, a Vam to prijde nemyslitelne. Mozna, pane ministre, ze mate zkusenosti z Hospodarske komory, ale elementarni znalosti hospodarske teorie, rozumej ekonomie, Vam chybi. Hned v prvnich hodinach prvniho rocniku ekonomie je kazdemu pripominano (pokud to nahodou vlastnim rozoumkem drive nepostrehl), ze lide svym chovanim reaguji na hmotne a jine PODNETY. Podnety v privatnim sektoru jsou kazdemu zrejme, ve verejnem sektoru, jak je videt, nikoli. Jenom utopista si muze myslet (a vazne psat o tom celemu narodu v blogu), ze podnetem urcujicim jednani urednika statni sravy je verejne blaho. A vedouciho urednika - kvalitni prace uradu (i kdyby se vedelo, co to znamena, pritom se nevi, kazdy si pod tim predstavuje neco jineho). Ve skutecnosti vyssi urednici, vcetne tech ministerskych namestku, o nich zminujete, jsou politicke nominace a musi se odvdecit tem mocenskym skupinam, ktere je dosadily. To je ten jediny hmatatelny podnet, ktery maji, nikoli kvalita prace podrizenych. A podrizeni zase maji hlavni podnet mit pri nejmensim usili nejvyssi odmenu. Tak to bylo jiz ve starem Egyptu a Babilonu a bude i nadale. Staty a civilizace se lisi ve sve uspesnosti podle toho, kdo tu podnetovou logiku akceptoval a kdo naopak tvrdosijne honil chymery verejneho blaha. Takze po lopate: nejvetsi sance pro zkvalitneni statni spravy ma politika zalozena na prijeti dlouhodobeho sluzebniho zakona, drzeni se historicky nejosvedcenejsich kriterii zkusenosti a FORMALNE (ano, bohuzel, jinak nejde) dosazene kvalifikace, plus privlegii nedostupnych soukrome sfere, aby urednik pristizeny na korupci prisel o spolecensy status a spadl nekam blizko dna. Pak at si urednik cely den treba cte noviny nebo kouka na internetove porno, halvne aby byl k dispozici a konal ve chvili, se to po nem vyzaduje (tj. neco jako hasic ve zbrojnici). A konecne kdo chce statni spravu zestihlit, ma rusit uredni agendy, ne jistoty uredniku. Nove agendy si byrokrati vytvari porad, aby mohli zadat nove lidi a nove penize a dobrovolne se agend nezbavuji, takze toto ruseni je jediny ukol pro politika hodny jejich namahy.
03. 09. 2010 | 16:20

SuP napsal(a):

Vlku -
Co ječíš?
Ty jsi státní zaměstnanec? Nejsi, tak nevyj.
Pokud jsi, nelze jinak, než "dobře Ti tak!". Státní zaměstnanci mají tolik státních ochran, že snad ani prezervativ nepotřebují. Je potřeba je aspoň načas vrátit na zem, aby měli příležitost zase chvíli pozorovat, o čem je život "obyčejných lidí".
03. 09. 2010 | 16:23

vlk napsal(a):

Hladis

no já myslím, že lidi do toho Řecka nebudou muset. resp. při téhle vládě na to rozhdoně většinově ani nebudou mít.

A že tady brzy část národa , ta větší, zdrvaotnicky v péči různých šamanů a zaříkávačů, protože na tu normální nebud e mít, je celkem zřejmé.

Ale lidi holt to dali Karlímu, protože je takovej roztomilej a dílem Nečasovi , von na těch plakátech byl vedle toho hnusnýho bradavičnatýho Paroubka takovej usměvavej a dali to Johnovi , viď mámo, toho aspoň známe z televíze...
Tak ať si to užijí.
mimochodem - spousta doktorů volila TOP a VV...
Tak teď to mají.
03. 09. 2010 | 16:24

vlk napsal(a):

SuPe
tobě fakt není pomoci. Ne nejsem státní zaměstnanec. Naštěstí.

Nicméně do platů státních zaměstnanců mi sakra je. jetsliže lidi , vedle krize považují za největší problém téhle země korupci ve státní s veřejné správě, je nejspíš , pro takové jako ty, logickým opatřením snížit ve státní správě mzdy o deset procent nejméně. Většinově. Protože jaksi paní Nagyová a podobní nutně musí dostat 200%. Pro svou neobyčejnou výkonnost. To jistě korupci ve státním potlačí.
Dále - každý z nás potřebuje funkční státní správu. A jistě bud e fungovat lépe, když všichni budoumít jedne základ a budous e lišit jen osobním. Což znamená, že s tátní úředník bude naprosto bez jakékoli perspektivy platového růstu. takež s e vysortýrují tři základní skupiny:
1- praktikanti
2- klokaní kapsy
3- sedlina

1- Praktikanti
to jsou ti, co s tátní správu vezmou jako získání zajímavé prax e a kontaktů a jakmile získajíobojí vypadnou do soukroma. Tohle bud e fungovat zejména na financích. Na berňácích, clech a podobně.
To jsou ti nejchytřejší a nejzdatnější. Které by bylo záhodno podržet.
2- klokaní kapsy
Tak tihle budou ve statní správě setrvale. A všechno, úplně všechno si nechají tvrdě zapaltit. To víte , pane SuP za tu almužnu , co mi dávaj, dám vaš e lejstro, co tak potgřebujete nutně vyřídit až semhle na d no toho velkého štosu. A třeba si vzpomenete, že není úplné. Kdyby jo a přišel jste s dobrou opravenkou, tak já bych ho dal semhle - nahoru toho štosu.. Tak tihle s ebudou držet a kasírovat, dokud to půjde. Prima ne?
3- sedlina
tk to jsou ti, na kterých s e dá d říví štípat. Ti ne moc chytři , neambiciozní, flákači, co holt jim to bud e stačit..
Jistě budeš s takovou státnís právou spokojený.
Tak to je ouřad.
A každej - i ty SuPe a tvoje rodina bude potřebovat nemocniční doktory. Nepřejiti to, ale prostě budete . A to, co provádí s nemocničním personálem je prostě tragedie. Takže i schopní s jazyky, jak sestry , tak doktoři , to prostě zabalía půjdou. Ono už to takhle funguje dneska. V nemocnici tady nikde není doktor, který trochu něco umí a zná německy aby tady v širokém okolí makal. Sestry jak by smet.

No určo budeš vrnět blahem, kdyby se náhodou tvůj vnuk dostal do nějaké takové vykostěné nemocnice. Sester málo. řada z nich nebud e umět moc česky, doktorů taky málo a stou češtinou jsouna tom jen o fous líp než ty sestry.. To bude paráda , viď SuPe . Mně to vadí. Mně . Ty s e třeba na to těšíš.
03. 09. 2010 | 16:38

SuP napsal(a):

Když tady tak čtu ty levicově-státní výlevy, zdá se, že nejefektivnější by bylo z celé státní správy včetně zaměstnanců vyhodit 10%, ale SHORA (nejvýše postavených).
Ostatní by se mohli začít snažit, aby si postupně zasloužili místo o řád vyšší. A zkuste namítat, že by to nefungovalo. Současně by měli neprodleně být vyhozeni všichni ráthové, kdo jsou dnes "nezaplaceni" a svými chronickými odchody stále vyhrožují. Ono se ukáže, že to bez nich taky půjde. A nemám obavy, že se o ně někde poperou. To už by tam dávno byli.
03. 09. 2010 | 16:41

Hladis napsal(a):

To Vlk
Nejde tak ani o zarikavace nebo samany ,ale i ti tu jsou, ale o to ze ve zdejsich statnich zdravotnickych institucich je personal vetsinou neschopny, zkorumpovany a liny. Duvod ? Podfinancovanost (i pres poplatky), personal z Albanie, Afriky, Turecka...., nedostatecne pocty pracovniku a prividelat si korupci je tak snadne protoze zdravi mate jen jedno. Pokud si cenite zdravi a zivota musite jit do klinik soukromych a zde vylozit na stul penize ,ktere jste si pujcil v bankovni pobocce pritomne primo v nemocnici ,protoze v hotovosti vas rocni plat asi mit nebudete.´
Kam asi nase zddravotnictvi smeruje se ptam ?
03. 09. 2010 | 16:48

SuP napsal(a):

Vlčáku -
S tím Vaším "soukromem". Kde furt berete ty představy, že v soukromí čekaj na zdrhlýho nebo vyhozenýho státního ouřadu? To je jako bysis pořídil na hlídání zahrady místo vlčáka dalmatína.
V soukromí se musí makat, protože když se nemaká, není za co žít. A můžete si tu spolu vyprávět do alelujá o tom, o čem nemáta páru. Budou to pořád jen opilecké řeči střízlivých levounů.
Jak jsem rád, že ses za Rumcajse přimluvil i Ty! Ode mě to nemělo tu potřebnou váhu. Ale on tu za mě řekne většinu elegantně a vtipně. Vtipně a způsobem, že tu můžeme sledovat, jak se do něj levouni, co nevědí, která bije navážejí.
03. 09. 2010 | 16:51

duroy napsal(a):

To Sup: Ale tady přece nejde o ouřadu (Nagyová, Neumannová a kol.), tady jde i o policajty, hasiče, zdravotníky, učitele!
03. 09. 2010 | 16:55

SuP napsal(a):

duroy -
Nikde není psáno, že by se ouřadů nemohlo vyházet 20% místo 10% hasičů a učitelů. Policajtů je i tak moc.
03. 09. 2010 | 17:08

Duroy napsal(a):

Ještě jinak Supe, jakým způsobem chcete zabránit, aby se na ministerstvech objevovaly kreatury typu přítelkyně pana jindry, který domlouvá obchody s panem Kopřivou. Jediný efekt, který nastane, kreatura bude brát 2 x tolik a daňový poplatník opět zapláče!
03. 09. 2010 | 17:10

SuP napsal(a):

duroy -
Ještě dovětek -
Z těch horních 10% skoro nikdo nedělá tu "výkonovou část", na kterou je třeba těch lidí.
03. 09. 2010 | 17:10

Hladis napsal(a):

PS: Abych nematl tak v poslednim prispevku mluvim o zdravotnictvi reckem jelikoz jiz v Recku pobyvam druhym rokem. Brzo ho mozna Ceske dozene.
03. 09. 2010 | 17:12

Duroy napsal(a):

No nevím, nevím, ale mám dojem, že se těch horních 10 % mění co 4 roky a nemám dojem, že na jejich místo by byli posunování ouřadové zezdola.
03. 09. 2010 | 17:14

vlk napsal(a):

Hladis
myslíte , že to , co píšete mně je schopen pochopit takový SuP?

No v prvním kole bud e stačit, když si a spoň přečte , co píšete.
Protože mně to je jasné. Takhle to dopadne i u nás. Protože doktoři a sestry mají konvertibilní zaměstnání. Ty v civilizované cizoně každý rád vezme. A slušně zaplatí. Akorát asociál Drábek z vlády famiglie 118 to nechápe.
A zdejší pravověrné vuvuzely.

SuPe
ty jsi dneska , koukám, mocně požil už odpoledne. Jednak jsi mi začal vykat / no proč ne/, ajednak jsi začal úplně blábolit od věci. napříkal d o tom, že jsem se zastal Rumcajse.
A to všechno okořeníš opileckýmimi řečmi levounů. Ty jí tedy máš jak z praku.
Umíš si aspoň přeslabikovat, c o napsal právě Hladis?
03. 09. 2010 | 17:16

vlk napsal(a):

Ko SuPe
a o zom, co a jak v soukromu mi zkus vyprávět.. Moc se těším.
03. 09. 2010 | 17:17

občan napsal(a):

Pane Drábek jste klasický produkt doby restaurace českého kapitalismu a nové české buržoazie. Slušné řešení by bylo, aby jste se vy i celá ta tlupa z VV vrátili do soukromého sektoru a ve svých firmách realizovaly ssvé asociální hlouposti.
03. 09. 2010 | 17:49

SuP napsal(a):

Vlčáku -
Nepožil a nevykám. To byl kontext, vy jako vy levouni. A Rumcajse ses tenkrát (nedavno) zastal a to Tě šlechtí.
Zbytek je zbytečné rozmazávat, leda bys měl konkrétní otázku.
Fakt je, že z toho ryku vypasených pijavic trochu nasranej jsem, ale to Ty nevyřešíš.
03. 09. 2010 | 19:19

Hladis napsal(a):

Problem je ze dost lidi nema prehled jak funguji statni instituce v jinych zemich ,jake chyby delaji nebo naopak co je dobre. Pokud mohu porovnat jak ktera zeme se s tim poprala muzu rici ze v pripade zdravotnictvi to jde v Cechach do pekel. Ja nebudu presvedcovat nekoho o sve pravde. On se o tom v dusledku presvedci sam az tu pomoc bude potrebovat. Ono i Rekove si mysli ze jejich zdravotni system je relativne v poradku. Kdyz jsem je seznamil s tim jak to funguje jinde nestacili se divit. Ale oni nikdy pred tim nemeli neco lepsiho. V Cechach je situace jina. Cesko ma relativne dobrou a dostupnou peci ,ale to se muze rychle zmenit a pak bude normalni ze se rodiny budou zadluzovat ,aby meli na operaci ci uplatky.

Ma matka pracuje jako vrchni sestra na LDN a lide dekuji ze tu peci za ten mrzky plat nekdo dela s ohledem na lidi a poskytuje jim peci v ramci moznosti. To se uz s nastupem ukrajinskeho a jineho nekvalifikovaneho personalu meni. Jak se meni si muzete domyslet.
03. 09. 2010 | 19:24

SuP napsal(a):

Vlku -
K tomu soukromnu.
Podle toho, jak tu trvale líčíš soukromé podnikání víceméně jako "přikrádání do vlastní kapsy v rámci některé ze státdojících institucí", soudím, že o skutečném soukromém podnikání toho moc nevíš. Ne že bych Tě podezíral, že si tímto způsobem přikrádáš taky, nakonec prezentoval ses tu jako řadový dobře placený zaměstnanec. A právě proto je klidně možné, že Tvé představy v této oblasti jsou dost zkreslené. Co nadělat? Holt my máme svoje starosti a Vy (levouni) nám s nima nepomůžete.
Ale aspoň sakra zkus pochopit, že se na ty Vaše tyjátry se "smrtelným" snižováním platů a stavů ve státní správě díváme poněkud pobaveně. Stejně tak jako na ty vaše vyhrůžky "když nás nenecháte utrácet ze státního, zle se Vám povede"!
Jenže tohle je spíš tak někde s Rumcajsem a s Tebou k pivu než sem.
03. 09. 2010 | 20:16

SuP napsal(a):

Hladis -
Vůbec nezpochybňuji to co tu píšete. Ale jako vždy má i tahle mince obě strany. Je totiž potřeba si taky přiznat, že zatím se velká část vysoké úrovně našeho zdravotnictví spotřebuje na obsluhu přestárlých a nemohoucích spoluobčanů, kteří za normálních okolností dříve v klidu a míru umírali. Nakonec i v těchto debatách je skoro nejvíc poznámek v souvislosti s nedostatkem právě toho obslužného personálu, který se stará o bezmocné seniory, které vlastní rodina nechce mít doma a raději je za neskutečné náklady nechá umírat v anonymitě LDN a "domovů" pro seniory. Kolik z nich, myslíte, že o takový život stojí?
V takovémto světle je ten vlkův nápad s kapslí aspoň minimálně konstruktivní, i když míněn ironicky.
03. 09. 2010 | 20:28

Hladis napsal(a):

To SuP
No tak to jste me tedy pobavil a nevim zda to co jste napsal myslita uplne vazne. Jsem rad ze budete jeden z mnoha kdo se o sve stare nemocne rodice postara takovym zpusobem jako lide v nemocnicich. Rad bych videl jak jim budete pichat injekce, vymenovat pleny, merit teploty, lecit travici potize, urcovat diagnozy a vubec 24 hodinovou peci kterou tito lide potrebuji. Ano pri 8 nebo 12 hodinach v praci to vse stihnete vcetne studia mediciny. Jeste abych nezapomel na LDN nejsou jen lide stari ale i lide kteri umiraji na nevylecitelne nemoci. Vite nekdy by jste se tam mel podivat protoze jednou tam budete mozna taky. A nebo myslite rovnou stare likvidovat ,aby se uz netrapili a dle vasich slov zemreli "v klidu a miru"? To uz tu nekdo navrhoval myslim nejaky pan Hitler. Vas prispevek je opravdu ubohy.
03. 09. 2010 | 23:08

Duroy napsal(a):

To Sup: Míváte zajímavé názory, bohužel často prokládané kazy, které se nedají omluvit jinak, než požíváním omamných látek (20:28).
Hlásíte se k pravici? Tak si laskavě uvědomte, že naší základní prioritou je levný, pevný stát, který má silné úřednictvo, zajišťující vymáhání práva státu, bez ohledu na stranickou příslušnost a zajištění co nejvyšších standartů pro naše obyvatele.
04. 09. 2010 | 00:42

Karla* napsal(a):

GROTESKA
Nad politickým myšlením představitelů tohoto státu zůstává rozum stát.
Pravděpodobně,podle přesvědčení páně Drábka a dalších, by tedy např. MŠMT MOHLO, podle vzoru mnohých soukromých firem, léta neodvádět řádně odvody za zaměstnance, pak vyházet všechny učitele, lavice , budovy, tabule a hřiště rozprodat, a školství prostě zavřít,nechat třeba jen jazykovky(jako OP Prostějov měřenky),nevyplatit platy za posledních pár měsíců ani odstupné,ať to zaplatí Ministerstvo práce a sociálních věcí, a zahraničním učitelům jazyků by mohlo zase zaplatit letenku domů Min. vnitra.. ...tak to chodí v soukromém sektoru, nebo ne?

Copak si ti idioti neuvědomují, že STÁT jsou právě ty školy, úřady, hasiči a nemocnice,bezpečnostní, vzdělávací, zdravotní i sociální systém, nikoli jen necelé tři stovky politiků a několik stovek jimi dosazené nejvyšší státní byrokracie??
Už zbývá, aby si dnešní elity ještě ze škol nadělaly polostátní akciovky a kromě příspěvku z eráru buď vybírali školné už od 1. tř., nebo alespoň 1000.- Kč za každé vysvědčení( ona ta státní tiskárna také něco stojí), dokud by je stejně jako v soukromém sektoru třeba nenapadlo, že papír s vodoznakem je přehnaný luxus a propříště budeme psát vysvědčení na folie smývatelným fixem.. 8-).
Pojetí státu v hlavách těcto lidí je snad jen to, že budou vyhlašovat daně a vést o nás statistiky..
Jo, možná jsou ještě odpovědní za to, že obyvatelé ČR dokončí tu stavbu křižovatky uprostřed Evropy a pak se rozptýlí do všech kontinentů...
04. 09. 2010 | 01:01

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Zdravím!

Už zase děláš do mršin ? Nech je být ať Tě nebolí bříško.

Id:

Tak ty odbory to je bomba. Kdy jsi by naposled na vodním střiku ?
04. 09. 2010 | 08:33

vlk napsal(a):

SuPe

ty mě fakt bavíš... Škoda, že jsem včera večer měl ten dost šílenej nápad jít čumě na bednu , místo abych s e potěšil tvým rozkošným psaním.
Jo, Rumcajse jsem s e zastal, protože pořád mi snad ještě slouží zdravý rozum. A Rumcajs je nepochybně naprosto specifická ozdoba zdejších diskusí. A pak - s kým bych si zažongloval, kdyby mi ho Stejskal vyhnal?

Jak jsme se tu prezentoval.. no to mne nedere. V soukromu jsem dvacet let. sakra s ina s ebe musím vydělat. Ale na to , jak jsem honorván, si rozhodoně nestěžuji.
Jenže milej SuPe, já už v soukromu byl v době, kdy ty jsi ještě a hodně dlouho píchal na píchačkách někde v XY s.p. Tedy státní podnik.
V našem městysu, pro který jak za císaře pána , tak za první republiky platilo heslo, že co má Praha má i městys- tedy samozřejmě, s vyjímkou Hradčan, Karlova mostu, Prašné brány, orloje, Petřínské rozhledny a parníku Primátor Dyttrych, také mělo, jsem měl za bolševiak povolení k soukromé činnosti s číslem 5. A nejen měl. Také jsme to jo užíval .S dost velkým efektem.
A frmy a jejich bilance? tak ty mám v ruce milej SuPe skoro každej den...
a myslím si , že starosti soukromých firem znám také hodně z blízka. Jak malejch, tak velkejch.

Noa jestli vám s tím levouni pomohou? Asi budenejlíp milej SuPe, když s e podíváš, jak byly nastaveny daně v okamžiku, kdy soc dem přebírala vládu a jak , když odcházela. také s emůžeš podívat, jak byly nastaveny odpisy. Ve stejných horizontech. Dál s emůžeš podívat, jak byla nastavena podpora podnikání. P5es ČMZRB . Ve stejných horizontech. Pak se můžeš podívat jak fungovala v těch horizontech například Eximp Banka nebo exportní pojišťovna.

Noa můžeš to s rovnat s tím paskvilem, který vytvořil Kaloouske k daňové reformě 2008, kdy ztížil odpisy, vytváření oprávek a rezerv a omezil dokonc e i d aňovouuznatelnost úroků z komerčních úvěrů vzhledem ke kapitálové vybavenosti dlužnické firmy. například.
Prostě , když chceš s emnou o těchto věcech debatovat, měl bys mít nějaká relevantní fakta nejen pocity a být vybaven citáty z modrých brožurek pro PŠM.

A teď k těm platům státních zaměstnanců - psal jsme, proč je to špatně, co s nimi chtějí provést. Ale vidím, že jednou ti to nestačí.
Takež otázka- je korupc e státních úředníků zásadní problém nebo ne? Pokud ano, myslíš , že je rozumné snižovat v této souvislosti jejich platy?

A teď k dalšímu - můžeš snížit platy , státním úředníkům, vojákům, policajtů, hasičům, celníkůma podobně. Ti nejšikovnější si najdou místo a zdrhnou. Zůstanou jen ti , co budouchtít kapsovat a ti, co s eneuchytí jinde. A samozřejmě kamarádíčci.
Tihle zůstanou.
A le chtít sebrat platy zdravotnickému personálu, kterého, pokdu je kvalifikovaný, je všud eve vyspělém světě zásadní nedostatek? tak to může jen naprostý idiot nebo sabotér.
Co z toho jsou Nečas, Kalousek , Drábek, Bárta a John nechám na tobě. Já je nevolil. A ukazuje se, že bohužel víc správně, než jsme v nejdivočejších představách tušil.
Ale na pivo bych s tebou i Rumem šel zejména, kdyby s sebou vzal i celkem rozumného Cajse.
04. 09. 2010 | 08:38

SuP napsal(a):

vlku -
Zdravím Tě při sobotě. Dnes bohužel asi nebudu mít čas a vracet se k tomuhle za dva dny už bude zase vyčpělé. Myslím, že budeme moct klidně pokračovat pod jiným podobným. Budu se těšit.
04. 09. 2010 | 09:24

SuP napsal(a):

Hladis, Duroy -
Je mi líto, že jsem vás zklamal. Nicméně ve škole nás v češtině vždycky učili, jak důležité je vždycky umět si odpovědět na otázku "Co tím básník chtěl říci?". Bez toho je hodnocení významu cizího sdělení bezcenné.
Já k tomu ještě doplním:"Když to nevím, tak se zeptám."
04. 09. 2010 | 09:31

Jeník napsal(a):

Už pouhý pohled na fotečku pana pisatele článečku ukazuje na duševní rozměr tohoto člověka a náplň jeho mozku. A takto bychom mohli hodnotit celou sešlost, která si říká vláda rozpočtové správnosti, ale v podstatě je to vláda devastace a zločinného spolčení.
04. 09. 2010 | 10:44

Jeník napsal(a):

Trochu jsem si početl a napadlo mne pouze jedno - pane pod nikem vlk, Vám skutečně nestojí za to diskutovat s takovými duševními titány jako je SuP , Rumcajs a jim podobní vzorní žáci Večerní školy politického minima ODS. S Vašim přehledem a schopností diskutovat na veškerá témata by jste měl vyprovokovat k věcné diskuzi lidi se skutečným duševním a vědomostním nábojem, je pouze chybou, že zde na takové těžko narazíte. Většinou zde exhibují opravdu ve většině absolventi VŠPMODS.

Rád si vždy počtu Vaše přispěvky, ale mám jako důchodce, který musí dohánět svojí ekonomiku života (užil jsem si vymoženosti nezaměstnanosti po pět let před důchodem - po 360 kontaktech při hledání práce jsem nakonec byl vždy starý) dost málo času nahlédnout sem sem tam. Opakovaně děkuji Vám za to, že zde ukazujete vytrvale jedno - že náš celý národ není úplně celý tupé stádo. Dík Jeník
04. 09. 2010 | 10:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jeník
VŠPMODS je dobrá zkratka. :))
O 30,- Kč zdravější a 2 dny mladší.
Dík.
04. 09. 2010 | 11:54

Sádlo napsal(a):

Návrhy pana Drábka mají jednu dimenzi přiznanou a další skryté, které nemá veřejnost předem odhalit. To je mimořádně nebezpečné.
04. 09. 2010 | 12:07

vlk napsal(a):

Jeník
díky za květiny. Nicméně v osobách pánů SuPa a Rumcajse se přeci jen maličko neshodnem.

Já jsme s i celekm jistý, že v civilu jd e jd e o docela poctivé a silně tvořivé rozšafné pantáty, kteří prostě denně nesou se svými firmami kůži na trh.
Pamatuji je oba tad y v začátcích.

A docel a také chápu, že jsou fandové lotrovské české pravice. Nikoli kvůli tomu, že by sami byli lotři nebo lotrovství chtěli snad provozovat, ale prostě vědí, že pokud budou mí t podnikatelé nižší daně, pokud budou moci nerušeně používat daňové kličky a nemusí s eničeho bát, že pokdu bud e výrazně rozvolněn zákoník práce a související předpisy, tak jim prostě v kešeni víc e zůstane. A volí toho, kdo jim to umožní.
A když někdo někoho volí, nechce připustit, že ho volí jen pouze kvůli tomu, že mu v té kešeni trochu víc e zůstane.
Aby chlapci nevypadali sami před sebou tak, že s e ráno při holení , při spatření s e v zrcadle budou okamžitě dávit, tak prostě musejí provést identifikaci alespoň z částí politiky těch s vých, kterým hází hlasy. A protože tady velmi snando zjistíte, že je tady opravdu velmi silná, a řekl bych většinová množina velmi sečtělých a argumentačně nadmíru zdatných diskutérů spíše zleva, tak holt chlapci přejímají, aby obstáli, stále tvrdší a demagogičtější postoje. A obhajují i neobhajitelné.
Ale nemyslím, že to jsou prostě notoričtí fanatici. Nějací mudžahedíni české pravice. To ne, Spíš ještě ne.

Jsem si celkem jistý, že někd e u piv abychom s e dohdli s Rumem a SuPem raz dva.
jenže si neuvědomují, že čím více s ebudou radikalizovat, tím více se bude radikalizovat i druhá strana.

Vám nic takového vysvětlovat nemusím. Podle toho, co píšete jste si prožil martyrium. a nikdo vámnic nenakecá. A to je dobře.

A ještě s e zeptám -na nebožc e kavárně soc dem psal někdo pod stejným nickem jako vy. Jde o náhodu nebo jste to vy?
Ten z Kavárny byl z města předloňského mistra republiky v hokeji.
04. 09. 2010 | 12:55

ld napsal(a):

Rumcajs,

co budeš dělat 21.9.? Drž odborářům pěsti. Nebo si nakup literaturu o kočkách, a začni se učit Vietnamsky.

Ti tví 118.soudruzi přivedou na buben všechny, tedy i tebe. Pak budeš na Řáholecku zakládat Svaz Vietnamsko-českého přátelství. Typl bych, že v krčmě Na růžku dostaneš přezdívku Nguyen.

Jo, hochu, když jsem se tě nahoře zastal a napsal, že nejsi kráva, ale že přihořívá, tak to cenzor smazal. Proto si zavčas mé dobře míněné rady překopíruj, abys nefňukal, až na tě dojde řada.
04. 09. 2010 | 15:11

Jeník napsal(a):

To vlk - já si myslím, že s Rumem by nebylo možno najít nějaké shodné názory na životně důležité záležitosti ani při pivu. Možná snad bychom se (když bych zcela teoreticky byl při tom)shodli na tom, že když neprší dva dny, že je vhodné zalít zahrádku (ale to by musel být pod párou, jak nám to zde vytrvale dokazuje).

Jinak k Vašemu dotazu s tou Kavárnou nemám nic společného, žiji ve městě, kde se již od roku 59 snaží honiči puku po ledě o titul, ale ještě se jim to klukům nepovedlo. Většinou to mají ke konci nahnuté.

Já mám asi trochu uchýlený názor, nejsem vyznavačem žádné strany i když je mi často za zde utroušené názory nadáváno do socek a ruďáků (protože každá strana je společenství lidí, kteří se snaží jakýmkoliv způsobem ovládat život ostatním lidem a využít toho k osobnímu obohacení. Prostě strany uvolňují v lidech ty nejnižší pudy). Takový osvícený monarcha, to by bylo něco. Nechat ten dav v nějakém parlamentu vyžvanit a pak říci - tak to bude a basta.
04. 09. 2010 | 15:49

Dráb napsal(a):

Drábku, vy tomu přece vůbec nerozumíte. To, co je pro pana ministra nepředstavitelné, bylo v Japonsku realitou. tam je odměňováno podle počtu odpracovaných let a Japonci jsou špička. Nějací Drábci tu nemají co nastavovat systém, který se jich netýká!
04. 09. 2010 | 16:13

mirda napsal(a):

Vážený pane Drábku držím palce a vydržte!!!
zatím všichni říkali jak vyčistí stát.správu
Viz.Gross a skutek utek vždy úředníků přibylo
stačí srovnat počet obysvatel a na ně počet stát.zaměstnanců zatím to tu jde Řeckou cestou nikdo nechce práci všichni chtějí "zaměstnání"
úřady ovládly rodiné klany,jeden kreje druhého a přihrává místo.
04. 09. 2010 | 16:26

učitelka napsal(a):

Pane Drábku, děkuji, postrčil jste mě k rozhodnutí jít do předčasného důchodu a bezpracně dojit státní kasu.Děkuji i českému školství, že mi umožnilo se neustále vzdělávat,díky tomu nemám obavy, že bych si neměla kde přivydělat- už mi bylo dávno nabízeno změnit profesi!!!, prý s tím,co umím, by mě z fleku zaměstnali. Ano, dnes mám nejvyšší tarif ve své platové třídě,k němu jsem se škrabala 32 let po stovkách.Prošla jsem začátečnickou bídou s nouzí a dnes mám čekat, že mi bude důchod vypočítán z vašeho návrhu.Sorry,to si strčte do zadní části těla. Výjimka p.Dobeše pro školství je tristní-peníze se na školy posílají podle normativů.Já neovlivním,zda ředitel otevře 3 třídy po 20, nebo 2 po třiceti žácích.je to jeho manažerská chyba,že peníze dělí mezi více lidí.Na příplatky nezbývá.Budu-li kritizovat,co se nejspíš stane?Neexistuje kariérní řád, podmínky pro přiznání příplatků,jde o subjektivní rozhodování.na to kašlu!!!Jestliže jsem byla dosud hodnocena příplatkem nad 1500Kč-jeden z nejvyšších na škole, pak asi nejsem mizerná úča,ale není z čeho brát.Je to hnus,velebnosti.Nejsme soukromá firma,kde lze práci znormovat.Takže u mě jste neumětel,který neumí stanovit jasnou koncepci,ale jen přiblble škrtat.Na každou ..... se vaří voda!!!
04. 09. 2010 | 19:47

nimra napsal(a):

Zacinam mit pocit ze nam tady zavadite republikanstejsi stat nez je samotna Amerika. Opravdu by se od vas meli republikani ucit, ne vy od nich. Takze v USA je naprosto bezne, ze federalni zamestnanci maji trvale misto az do duchodu, k tomu kvalitni zdravotni pojisteni, duchodove sporeni, zivotni pojisteni a dalsi benefity. Samozrejme vyplata stoupa s odpracovanymi roky a neudela s tim nic ani demokrat, ani republikan. Ale ono je dost lakave mit uredniky v hrsti, co?
http://www.usajobs.gov/ei/b...
05. 09. 2010 | 02:42

NVS napsal(a):

S panem Drábkem udělala vláda mimořádné terno.
05. 09. 2010 | 08:56

Kelt napsal(a):

Vlku-obdivuji Vaši ekonomickou gramotnost,ale těm,jak jste správně uvedl,kterým pravice snižuje daně,podstrkuje švarcsytsém,rozvolňuje ZP atd.atp.saháte na "zoubek".Jelikož nemají relevantní argumenty,píší,co píší.
Opakuji,je to házení hrachu na stěnu a perel sviním.
Pravice od nástupu v roce 2006 svými kroky v oblasti zdravotní a sociální sleduje jediný cíl-systém rozvrátit,finančně destabilizovat a tím připravit půdu pro privatizaci.
Komu by se nehodilo nějakých 25O miliard zdr.pojištění a nějakých 1OO miliard "příspěvku"do penz.pojištění ročně?
"Julínkové a Rusnokové"se nemohou dočkat.
Že ve správních a dozorčích radách těchto bohulibých institucí se pak najdou slušně honorované trafiky pro iniciátory je známo již dnes.
Mám oprávněné obavy,že se dílo podaří-jsem předválečný ročník a mám nějaké reservy,tak to snad přežiji,ale jsou tady sociální skupiny,které již dnes mají dost zásadní problémy a nejsou to pobírači dávek.
Zdravím.
05. 09. 2010 | 09:12

vlk napsal(a):

Jeníku
zdravím na sever. žlutočerní, když to nedokázali vyhrát při té poslední mimořádně silné generaci , tak už to asi nedokáží... Ale to není důležité.
Dalekodůležitější je, že jste moudrý a rozšafný muž. Podobně ani já nejsem straník A pokud mne Nejvyšší při zdravém rozumu zachovati ráčí - ani nebudu. Myslel jsme si, že nejste ten z Kavárny. ten na mne dělal dojem člověka asi tak 40-45...

kelte
díky za květiny. S tou gramotností to není zas až tak strašné. Jen to provozuji prakticky - A jsem zvyklý analyzovat a hledat rizika. Žádná prázdná teorie.
Ve zbytku vašeho příspěvku podepisuji každé slovo! Máte, podle mne naprostou pravdu. Tak to bude.
Přeji vám ještě spoustu hezkých dnů. A s úsporami opatrně - bude hůř!
05. 09. 2010 | 14:02

mirda napsal(a):

VŠEM pobrekujcím jak je zle a bude hůř,ano a dokud nebude některým st.zaměstnancům a pobíračům soc.podpor hůř nebude důchodcům,pracujcím rodinám s dětmi a lidem kteří něco vytváří(mimo blbé papíry) lépe!!!
doufám že koalice splní vše co měla ve volebním programu.
pane Drábku nedejte se zastrašit stávkou,demonstrací jak jednou uhnete budete uhýbat stále a já vás volil jak pevnou osobnost.
Podotýkám jsem důchodce s penzí 8300kč bydlíci ve vlastním.
05. 09. 2010 | 17:14

bape napsal(a):

pro mirda

Jste důchodce a kape Vám na maják.Nevíte vůbec nic, nebo si nepřipouštíte, že realita socialismu je pryč. Tak blbej názor jsem od důchodce neslyšel, nebo jste na výsluhách a za vodou.
05. 09. 2010 | 23:21

bape napsal(a):

pro Drábek

Něco trakového, jako Vy bych nazval marťanem.Zkuste vyřít s průměrnou mzdou, Vy tupoune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
05. 09. 2010 | 23:24

bape napsal(a):

pro Drábek

tupoun- je správně, jinak se omlouvám za " něco takového" a " vyžít"...
06. 09. 2010 | 00:00

SuP napsal(a):

bape -
Obdivuhodná logika. Z průměrné mzdy (22600,-) se nadá vyřít, ale z důchodu 8300,- lze být za vodou. (Ještě by mě zajímaly ty Výsluhy" co dají tak vysoký důchod)
Ty toho karikaturistu nezapřeš.
06. 09. 2010 | 09:45

Fanda napsal(a):

Ouřadům se moc přidávalo, když byli v hrůze, že se vstupem do EU a zavedením eura jim klesnou jejich více méně fixní platy. Nakonec měli vyšší průměry, jak privátní sféra.
Tak teď je třeba jim to zase sebrat, inkoustům... ať se to srovná. Už si dlouho mazali kapsy, tak nastane zase pár let hubených.
Že se ale ožebračují i zdravotníci, nad tím zůstává rozum stát. Jistě, bude chybět na nevybrané zdravotní dani (jinak "pojištění"), ale řešit to na úkor zdravotníků, tak je dost - sprosté. A ten jejich ministr Hégr "si raději nebude dělat válku ve vládě", než by se zastal svých lidí..." To je chlap, který myslí jen na sebe, toho by měli žádat odvolat.
Místo aby konstruktivně řešil zdravotnictví (spoluúčasti atd.), tak opět obere zdravotníky, jen aby ulevil pojišťovnám.

Ale co, zdravotníci, ti si nic jiného nezaslouží, kdy se nějak pořádně ozvali? Dosud nikdy - na rozdíl od hasičů policie o Duškových železničářích ani nemluvě.
Takže ať zdravoťáky i ty ješitné doktory, kterým je hamba stávkovat,pořádně oberou. Možná je probudí k činnosti.

Žijeme v kapitalismu - a k tomu patří "ostré sociální střety", pamatujete si, soudruzi marxisté, že?

Pane ministře Drábku, jen s chutí do toho. Oni se ti lidé musí nějak probrat z té svojí zatímní letargie.
06. 09. 2010 | 21:55

yzik napsal(a):

Pane Drábku, vzpamatujte se...běžte si (a to minimálně na celý den nebo na týden) sednout na úřad za přepážku...třeba na úřad práce, nebo sociální odbor na městském úřadu..to by Vás ta "sranda" hned přešla. Ono je fajn něco soudit, hodnotit a chtít zefektivňovat od svého stolu, ale vyzkoušet si na vlastní kůži práci takového úředníka, který za to, že jedná a rozhoduje o osudech lidí - ano o osudech mnoha z nás - dostane na výplatní pásku almužnu už teď, a co teprve od ledna 2011. Dopadne to tak, že tito lidé už nebudou mít jakoukoliv motivaci do práce, protože pokud taková úřednice, např. na úřadu práce obdrží 9 000,-- Kč čistého (na což by měla mít SŠ, ale v mnoha případech také VŠ vzdělání), když tuto mzdu má dneska spousta lidí se vzděláním základním nebo výučním listem (dělník ve fabrice, prodavačka), tak je to skutečně zoufalé. Pak by si teda měla v práci pít kafíčko a na ty lidi, na ty dlouhé fronty, kašlat. Sama pracuji na úřadu, jednám s lidmi, rozhoduji o jejich právech a povinnostech, ve vedoucí funkci s 6 letou praxí mám 17 tisíc korun čistého, a to včetně tří tisícového osobního ohodnocení - na víc nejsou peníze. Potýkám s VŠ vzděláním a často pracuji 10 hodin denně, mnohdy i doma ve volném čase. Tato práce se ani nedá hodnotit dle výkonů, protože nejsme ve fabrice, kde by se dalo spočítat, kolik kdo vyrobil výrobků...tady jde skutečně o lidi, o občany, kterým se musíte věnovat individálně, stejně tak jako jejich problémům. Již nyní mi po zaplacení všech poplatků (ano, bohužel žijeme v době, kdy státní byty nejsou, proto platím drahé bydlení a splácím na toto úvěr) zbyde pár stokorun na přežití k další výplatě. Nemám manžela, jsem samoživitelka. Co budu dělat od ledna, kdy dostanu cca 11 tisíc čistého. To mi už nezbyde ani na chleba a ještě budu v mínusu. Úvěr na bydlení jsem si vzala v době jistoty mého platu (tj. ne zvyšujícího, ale alespoň stávajícího). Pro případ ztráty zaměstnání se pojistit můžete - ale proti razantnímu snížení platu? To bohužel nejde. Možná by to pan Kalousek z financí mohl vymyslet. Za stejnou práci, stejné výkony, stejné nasazení, dostanu zcela bezdůvodně o 6 tisíc korun méně. Proč? Co jsem provedla? Copak jsem způsobila státní dluh? Na nemocenské jsem v životě nebyla. Platím daně. Ano, i státní úředník platí daně - vysoké daně. A s osobním ohodnocením nebuďte směšný - už dnes na toto nejsou peníze, každý dostává minimum osobního příplatku, jestli vůbec. Odměny nemáme žádné - protože nejsou peníze. A kde je od toho ledna vezmete? A pokud nějaké budou, dáte je do rukou ředitelům, kteří skutečně hodnotí již dnes podle toho, kdo má postavu modelky, kdo umí "leštit kliky" apod. Toto subjektivní hodnocení je cesta do pekla. A kde se dovoláte spravedlnosti? Již dnes se každý bojí a mlčí. Může ho nadřízený jakkoliv ponižovat, jakkoliv ubírat na penězích - ale stěžovat si nikdo nikdy nepůjde - ono totiž lepší nějaké zaměstnání, než žádné. A z toho Vy zřejmě vycházíte - že lidé stejně budou "držet hubu", přičemž veřejnosti báječně namluvíte, jak úžasně se ti úředníci budou mít, když budou dostávat 200% osobní příplatek.
07. 09. 2010 | 22:01

peterek napsal(a):

Návrh pana Drábka je neskutečná drzost. Chce se jen zviditelnit a je mu jedno, že to odnesou nejsem úředníci, ale všichni. Však on asi neřeší, kdo nás bude operovat, léčit, učit ve školách, kdo nám vyřídí novou občanku, důchod...Jemu je to jedno. Svých peněz má dost a k tomu koryto jisté. S motivací pomocí osobních příplatků je fakt vedle - ať si udělá statistiku, kolika procentního osobního příplatku dnes úředníci dosáhnout. Má někdo těch 50%? Ani omylem, možná jen ty nejvyšší hodnostáři někde na ministerstvech, nebo ředitelé. To tedy všichni ti úředníci s nízkým (směšným) osobním příplatkem jsou špatní, nevýkonní?
07. 09. 2010 | 22:12

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:08

David napsal(a):

Tak jsem se 9.září díval na pořad ČT 1 paní Jílkové „Máte slovo“, kde jste, pane ministře, také diskutoval.

Chtěl bych vás moc poprosit.

Vzpamatujte se, dokud je ještě čas!

Svými názory jen dokazujete, že o skutečném životě obyčejných lidí toho moc nevíte.

Tak, jak si to představujete, to v praxi nefunguje a fungovat NIKDY nebude.

Vás vůbec nezaráží a nepřekvapuje ten mohutný odpor vašich oponentů?

Vámi navrhované, přímo brutální rozvrácení tarifních tabulek bude katastrofou, za kterou ponesete největší díl odpovědnosti.

Bude docházet k svévoli a šikanování při odměňování ze strany vedoucích pracovníků, což v dlouhodobém horizontu povede k rozvratu společnosti.

Zcela jistě to nepovede ke spravedlivějšímu odměňování těch schopných, jak se zcela jistě mylně domníváte.

Problém totiž nespočívá v řadových zaměstnancích, ale v morální kvalitě vedoucích pracovníků, kteří se na svá místa velmi často dostávají na základě různých známostí a protekcí, kdy vedoucí pracovník je spíše tyranem, než odborníkem. Tyranem, který se umí směrem ke svým nadřízeným dobře hrbit a směrem ke svým podřízeným dobře šlapat.

Už komunisti před rokem 89 říkali, že odměňování má být podle množství a kvality odvedené práce, a až do současné kapitalistické společnosti se na tom nic nezměnilo.

Jenže problém je zejména ve stanovení kritérií, jak práci v praxi hodnotit. Nejdříve se proto měly vytvořit KRITÉRIA pro hodnocení pracovníků a až pak případně hýbat s tarify.

Přitom by bylo dnes společensky únosné buď plošné zmrazení mezd nebo případně plošné snížení tarifních tabulek o 10%.

Ten vámi navrhovaný systém povede jen k devalvaci skutečného osobního ohodnocení práce zaměstnance, protože pokud nároková částka všem hluboce klesne, aby se mohla zvýšit až na 200% nenároková částka, tak to povede k tomu, že i tomu, kterému byste dnes žádný osobní příplatek nedal, tak mu budete muset nějaký osobní příplatek dát, aby se alespoň trochu přiblížil ke svému dosavadnímu platu. Navíc nenároková částka povede k tomu, že za rok stát třeba řekne, že zase nemá peníze a sníží nenárokovou částku třeba o 80%. Prostě svévole.

V pořadu „Máte slovo“ jste v podstatě obhajoval svůj názor, že výkonný mladý lékař, který zná jazyky a umí dobře operovat by měl mít vyšší plat, než ten, který má jen odpracováno více let.

Ano, zdá se to na jednu stranu logické, ale tímto pohledem se problém stává ještě mnohem širším.

Znám např. věkově staré učitele, kteří jsou ve své profesi výborní, ale nemají patřičné vzdělání, a tak jsou finančně znevýhodněni oproti těm mladým, kteří sice příslušné vzdělání mají, ale nejsou zase tak dobří. To co navrhujete by ve svém důsledku mohlo naopak vést k tomu, že

není nutné mít ani potřebné vzdělání,

když prokážete své schopnosti v praxi. Paradoxně, proč bychom měli studovat a zvyšovat si „formálně“ svoji kvalifikaci, když vedoucí pracovník z protekce příjme svého starého známého, který je podle "jeho názoru" dobrý praktik. Třeba nějaký dobrý léčitel.

Znám velmi schopné středoškoláky a velmi neschopné vysokoškoláky. Znám velmi schopné, kteří mají jen základní vzdělání a ovládají jazyky, ovládají IT. Tak proč někde, jen formálně, a za vysoké školné studovat?

Nač by se mladý nastávající lékař mnoho let trápil studiem a následně podstupoval různé atestace, když by stačilo, že by si vše potřebné nastudoval doma sám a pak by přišel jen k „nějaké“ závěrečné státní zkoušce, kterou by třeba ještě za úplatek „úspěšně“ vykonal. Dnes už to dělají některé soukromé školy, že v podstatě jen prodávají tituly a student ani školu nenavštěvuje.

Prostě stručně a jednoduše řečeno.

To, co připravuje vláda brutálních šílenců, kteří se sami označili za „bouráky“ povede jen k rozvratu společnosti.

Prostě to není vláda rozpočtové odpovědnosti, ale vláda všestranné neodpovědnosti - ve stylu -

PO NÁS POTOPA.
11. 09. 2010 | 22:08

David - 1. část napsal(a):

Český rozhlas 6:

Obrana státní správy

Rudolf Kučera 18.09.2010

Stát je jednou z hlavních civilizačních vymožeností. Země, kde státy nefungují nebo dokonce kolabují, tzv.rozpadlé státy, jsou plné násilí, bídy a strachu. Budování státu totiž vyžaduje ohromné úsilí, smysl pro rovnováhu mocí, jejich vyvažování a také podporu většiny obyvatel, kteří vlastní stát chtějí a jsou odhodláni za něj i bojovat.

Nejde přitom o hledání nějakých velkých politických osobností, budovatelů států, jak si na počátku 16.století myslel Machiavelli ve svém díle Vladař. Jde o budování institucí a demokratického právního řádu, který bude respektován, a když to bude nutné, státní mocí vynucován. K tomu nakonec také Machiavelli došel ve svém díle Rozpravy o prvních deseti knihách Tita Livia. Byla to práce o úspěšném budování římské republiky. Podle Machiavelliho konečného přesvědčení je pro stabilitu státu nejdůležitější institucionální řád, zakotvený v zákonech, protože republika není vládou lidí, ale práva. Také my se dnes potýkáme s podobnými problémy. Dnešní komentář jsem nazval Obrana státní správy a mám pro to tyto důvody.

Stejně jako za komunismu i dnes existují lidé, kteří šíří ve společnosti odpor vůči státní správě a obviňují ji ze všeho možného. Že je neefektivní, nevýkonná, mnohdy zkorumpovaná. A že je proto správné ji snižovat mzdy, dokonce tarifní, že je možné ji s každou novou politickou garniturou z velké části vyměňovat, svádět na ni všechny možné hříchy, chovat se k ní arogantně atd. To vše je oblíbenou zábavou téměř každé nové politické garnitury. Ve skutečnosti je tomu jinak, kamenem úrazu je sama jistá část politické garnitury, často polovzdělané vrstvy lidí, kteří si myslí, že jim mandát, získaný ve volbách, dává nárok na pravdu a činí z nich nějaké lepší lidi. Tancují pak po hřbetech lidí ze státní správy, protože dobře vědí, že se jim dost dobře nemohou bránit, protože jinak jim hrozí vyhazov.

V takovýchto poměrech u nás žádná výkonná a nepolitická státní správa nemůže vzniknout. Taková správa by totiž měla být oproštěna od politických tlaků a fungovat stále stejně bez ohledu na měnící se politickou vrchnost. Příkladů, kdy se dokonce ani po zhroucení nějakého politického režimu stát nepropadnul do chaosu, ale plynule přešel do nového režimu, je celá řada. Rakousko-Uhersko a následnické státy, Německo po druhé světové válce atd.

Možná se někteří z vás diví, proč ani po dvaceti letech svobodného českého státu nevznikl zákon o státní službě, který by zajišťoval státním úředníkům život bez strachu z čistek, kariérní řád, jenž by jim poskytoval, samozřejmě po splnění určitých předpokladů, perspektivu a klid na práci. Odpověď nemusí být složitá, stačí si jen uvědomit, že by to podstatně omezilo svévoli a všemocnost politiků. Nebo prostě jen těch, kdo stojí v čele různých institucí. Někdo tvrdí, že úředníci nebo jiní ze státní správy si postup v pracovním zařazení jenom vysedí a že se jim to musí zarazit. To je velmi hloupý argument. Služební léta znamenají důležité kritérium, znamenají větší zkušenosti a efektivnější vyřizování svěřené práce. A jestliže někdo ze státní správy dlouhodobě nepracuje nebo dělá chyby, neměl by mít žádný postup nebo dokonce by měl být ze státní správy propuštěn. Služebními léty se zvyšuje kvalifikace, schopnosti a názor, že by bylo lepší takové lidi finančně odírat a rychle je nahrazovat mladými, je z mnoha hledisek naivní.
18. 09. 2010 | 20:09

David - 2. část napsal(a):

Nebo uvedu jiný příklad. Nedávno vysvětloval v televizi ministr financí a paralelně s ním i další z nové vlády, že tarifní mzdy je možné krátit, protože máme pohyblivé složky mzdy, které je možné navyšovat u těch, kdo se ukáží jako výkonní. Ministr financí dokonce řekl, že on by zrušil všechny tarifní mzdy. Udělalo se mě nevolno, uvědomil jsem si, že jsme vydáni do rukou lidem, kteří u nás chtějí nastolit vládu svévole namísto budování řádu. Kteří u nás chtějí, jak by řekl Cicero, nastolit vládu lidí namísto vlády práva. Možná to řeknu příliš expresivně, ale tarifní mzdy jsou civilizační vymožeností. Chrání zaměstnance před libovůlí a svévolí zaměstnavatelů, skýtají jim určitou jistotu pro efektivní práci. Když se rozhlédnete kolem sebe uvidíte, že pohyblivé složky mzdy jsou často jen nástrojem vedoucích pro odměňování a zavazování si určitého okruhu oblíbenců a pochlebníků. Kritérium výkonnosti je až na druhém místě. A představa, že takto by vedoucí pracovníci mohli rozhodovat o celé mzdě, je v českých poměrech pro mnoho lidí děsivá.

I v pracovně-právních poměrech musí být určitý řád, který by se neměl libovolně měnit. Dnes oblíbené heslo, že lepší práce musí být lépe odměněna je jenom heslem. Musíme si totiž položit otázku, kdo ve státní správě určí, co je lepší práce. Odhlédneme-li od těch, o nichž jsem se už zmínil, to znamená lidí, kteří evidentně nemají ve státní správě co dělat, zůstává většina, která pracuje podle předpisů a plní svěřené úkoly. Chceme je odlišit například podle rychlosti práce? To by mohlo být ošidné, protože nejlepší řešení se často musí hledat, stojí čas, námahu a rychlé řešení může mnoho dlouhodobě někoho poškodit. Je například lepší ta pracovnice v sociální péči, která umístí víc ohrožených dětí do ústavní péče, nebo ta, které se po usilovné práci podaří udržet děti v rodině a postarat se o nápravu poměrů v ní? A takových příkladů by se mohla uvést celá řada.

Je pravda, že tarifní mzdy se většinou dohadují s odbory. Možná to právě nová politická garnitura nechce. Ve všech velkých západoevropských zemích jsou silné odbory či odborové svazy. Vznikly historicky z prostého důvodu, že totiž mezi zaměstnanci a zaměstnavateli vždy existuje asymetrie v neprospěch těch, kdo se na práci nechávají najímat. Tuto asymetrii pak vyvažují odbory, které vyjednávají nějaký trvalejší vztah a určitý řád, zavazující obě strany. Odbory sice často dramatizují situaci, mají přehnané představy o výši mezd a jiných pracovních podmínkách, ale stále to je lepší než aby o všem svévolně a libovolně rozhodovali zaměstnavatelé. Kteří by nebyli omezeni ani tarifními mzdami. Odpůrci odborů často argumentují, že jsou sídlem levice, že podporují levicové strany atd. I to je mnohdy pravda, ale ne celá. Existují také odbory nelevicové, například křesťanské, které vycházejí z papežské encykliky Rerum novarum z konce 19.století.
18. 09. 2010 | 20:10

David - 3. část napsal(a):

V ní se totiž poprvé mluvilo o „spravedlivé mzdě“, na kterou má zaměstnanec právo a která je jednou z největších povinností zaměstnavatele. Mluví se zde také o nutnosti společenské solidarity, jinými slovy o potřebě sociálního smíru. Ten tedy není výplodem socialistů, jak se mnozí dnešní neoliberálové domnívají, ale výrazem křesťanského přístupu k sociálním problémům moderní doby. Papež Lev XIII. zde také mluví o potřebě sociální politiky státu a zaměstnaneckých svazů, odborů, které usilují o sociální spravedlnost. Mnozí dnešní podnikatelé se jistě ptají, odkud se vzala jejich údajná povinnost poskytovat spravedlivou mzdu? Když jejich jedinou povinností je docilovat zisk. Na to se těžko odpovídá, ale přesto: zaprvé se tato povinnost vztahuje pochopitelně především na křesťany, ale to neznamená, že se netýká i těch, kdo nevěří.

Jde totiž o to, aby si každý z nás uvědomil, že moje osobní svoboda není neomezená a nemohu si ji podle libosti užívat. Je totiž ohrožena nesvobodou druhých lidí, například těch, kdo žijí v nouzi a nejsou fakticky svobodní. Je proto v zájmu mé svobody pomoci druhým, aby byli také svobodní. Taková by mohla být odpověď ateistickým podnikatelům.

Dnes se ujala jakási móda bourání celé řady prvků státní správy pod heslem šetření. Není pochyby o tom, že šetřit je třeba a především je třeba zastavit prohlubující se zadlužování. Toho se ale v žádném případě nedosáhne snižováním nebo dokonce likvidací tarifních mezd nebo jakousi dekonstrukcí státní správy. Jen se tím prohloubí korupčnost prostředí. Na druhou stranu nejsou nejlepším řešením stávky, ale trpělivé přesvědčování veřejnosti, že neoliberální ideologie, které vládnou v hlavách představitelů dnešní politické moci jsou dlouhodobě rizikovým faktorem jak pro stát, tak pro občany. Že je třeba méně ideologických a více pragmatických přístupů, poučených historickými zkušenostmi.

http://www.rozhlas.cz/komen...
18. 09. 2010 | 20:11

David - 1. část napsal(a):

Stát sníží platy. Za odsezená léta už víc peněz nebude

Petr Kučera 20.9.2010

Praha - Až půl milionu zaměstnanců státního sektoru se bojí, že jim od ledna klesnou výplaty o desetinu. To je hlavní důvod velké demonstrace, svolané odboráři na úterní odpoledne. O den později má o platových změnách rozhodnout vláda.

Ve skutečnosti mohou někteří zaměstnanci přijít o mnohem více než o deset procent.

O desetinu méně, ale ne automaticky

Koaliční vláda zadala státním úřadům úkol snížit objem peněz na mzdy o desetinu. Záleží na šéfovi každého úřadu, jak se s menším rozpočtem vyrovná.

Vláda si od škrtů slibuje také efektivnější práci úřadů. V ideálním případě by šéf měl propustit nevýkonné zaměstnance, kteří se jen "vezou".

Anketa

Podle čeho by měli být placeni státní úředníci?

podle vzdělání a délky praxe (1.4%)

podle vzdělání, délky praxe a kvality a efektivity práce (67.2%)

podle vzdělání a kvality a efektivity práce, na délce praxe nezáleží (11.7%)

jen podle kvality a efektivity práce, na vzdělání a praxi nezáleží (19.6%)

Řada zaměstnanců i šéfů oslovených Aktuálně.cz neoficiálně přiznává, že rezervy na jejich úřadech stále jsou. "Nebojím se, že když odejdou dva ze sedmi lidí, tak nás ostatní zavalí jejich práce. V horším případě budu muset pracovat opravdu intenzivně osm hodin denně a skončí tak dosavadní výhoda proti soukromému sektoru," říká například třicetiletý právník Jakub z ministerstva, který byl ochoten mluvit o poměrech na svém úřadu jen pod podmínkou anonymity.

Samozřejmě v úřadech znějí i opačné názory, než má právník Jakub. "Nabízejí nám více práce za méně peněz. A když budeme opravdu hodně pracovat, tak nám jako bonus nesníží plat. Ale ani nezvýší, protože na to kvůli škrtům nebudou peníze," říká osmatřicetiletá Jana, úřednice finančního úřadu v jednom krajském městě.

Konec zásluh za prosezené roky

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poslal do vlády konkrétní návrh, jak státní platy změnit. Nejde jen o škrty, ale hlavně o nová pravidla pro odměňování.

"Otevře se větší prostor pro odměňování podle schopností a výkonu," slibuje Drábek. Vláda projedná návrh už tuto středu. Nová pravidla se nemají týkat učitelů, zdravotníků, policistů ani zaměstnanců samospráv - ti zřejmě získají svou, mírně odlišnou úpravu.

Podle Drábka má zcela skončit dosavadní systém, kdy jsou zaměstnanci odměňováni (kromě dosaženého vzdělání) podle počtu let strávených ve státní správě. Těchto takzvaných platových stupňů zatím existuje dvanáct a zaručují automatický růst základní složky platu.

Například řadový úředník finančního úřadu má dosud (v deváté platové třídě) při nástupu základní plat 14 220 korun. Postupně se mu zvyšuje, po deseti letech bere 17 110 korun a vydrží-li přes 32 let, tak 21 390 korun.

Čtěte také

Odbory potvrdily úterní demonstraci, čekají 20 000 lidí

Odbory: Rozpočet ožebračí milion lidí, míříme do ulic

Zvyšte nám platy nebo skončíme, varuje 3000 lékařů
20. 09. 2010 | 21:02

David - 2. část napsal(a):

Nově má platit, že všichni zaměstnanci ve stejné platové třídě (zjednodušeně řečeno se stejnou náplní práce a kvalifikací) budou mít stejný základní plat, tedy nezávisle na délce praxe.

Právě zaměstnanci s delší praxí by si od ledna nejvíce pohoršili, alespoň pokud jde o základní složku platu. Podle Odborového svazu státních orgánů a organizací přijdou ne o desetinu, ale až o třetinu stávajícího příjmu. Zmíněný úředník po 32 letech praxe půjde s platem dolů o více než 7000 korun měsíčně, člověk s desetiletou praxí přijde o zhruba tři tisíce měsíčně.

Drábek to vysvětluje následovně: Chceme snížit příjmy lidem, kteří se řadu let jen "vezou" a vyšší plat si prostě odsedí nezávisle na efektivitě práce. Dosavadní tabulkový systém je prý navíc zbytečně složitý a nepřehledný.

Na druhé straně chce vláda umožnit kvalitním zaměstnancům, aby za svou práci dostali více než dosud, přestože ještě nemají "odslouženo" tolik let. Ministr vychází z toho, že u řady profesí stačí k získání potřebných zkušeností maximálně pár let, není potřeba čekat celých 32 let jako dosud. Navíc už po pár měsících může zaměstnanec pracovat efektivněji než jeho kolega s třicetiletou praxí.

Osobní příplatek - jen sliby?

Drábkem navrhovaný systém má poskytnout mnohem větší prostor pro motivační část platu, závislou na skutečných výkonech. Jde zejména o osobní příplatek.

Osobní příplatek může dosud činit až polovinu - v některých případech dokonce 100 procent - základní složky platu. Vláda nyní chce, aby se limit zvýšil až na 100 procent, v některých případech na 200 procent.

"Poměr tarifního platu a osobního příplatku je dosud 7:1. Rád bych ten poměr změnil na 4:3," vysvětluje Drábek.

Čtěte také:

Pravda o propouštění: Bude menší, odnesou to platy

Nový přehled profesí: Tolik si Češi vydělají doopravdy

501 494. Tolik lidí chce práci. Na podzim jich bude víc

Kromě osobního příplatku mohou zaměstnanci dostat také například pololetní odměny. Automaticky pak mají nárok na příplatky za vedoucí funkci a samozřejmě za víkendovou, noční nebo přesčasovou práci.

Osobní příplatek se od mimořádných odměn (prémií) liší tím, že je - při splnění předem stanovených podmínek - pravidelný a nárokový. Jakmile jej šéf jednou stanoví ve smlouvě, musí jej poskytovat pokaždé, když zaměstnanec splní daná kritéria.

"Problém je, že řada šéfů stanoví tato kritéria velmi obecně," namítá však dvaatřicetiletá Kateřina, zaměstnaná na úřadu práce.

"Je to dobrý záměr, ale v praxi na vyšší osobní příplatek nebudou peníze," obává se úřednice Jana. Upozorňuje také na fakt, že Drábek navrhl - vedle zrušení stupňů podle délky praxe - snížit i samotné tarifní třídy, takže základní složka platu bude nyní nižší než dosud, zejména u zaměstnanců s vyšším vzděláním.

"V praxi tak prostě dostanu méně než dosud. Otázkou je pouze, zda to bude třeba o čtyři nebo o osm procent," dodává Jana.
20. 09. 2010 | 21:05

David - 3. část napsal(a):

Odměny jen pro oblíbence?

Odboráři se obávají, že vyšší osobní příplatky dostanou jen oblíbenci šéfů. Drábek však namítá, že právě šéfové mají být odpovědni za plnění svěřených úkolů. Kdo si tedy v týmu nechá lenochy a připustí odchod výkonnějších zaměstnanců, brzy na to prý doplatí. Podobně to (většinou) funguje také v soukromém sektoru.

"Chce to mít štěstí na nadřízeného, který nehodnotí vaši práci jen podle prosezených hodin a předstírání činnosti," říká právník Jakub.

Vládní návrh se mu v zásadě líbí a slibuje si od něj, že i ve státní správě konečně začnou převažovat stejná kritéria jako v soukromém sektoru - tedy efektivita a individuální odpovědnost. "Šel jsem pracovat do státního hlavně kvůli zkušenostem při českém předsednictví Radě Evropské unie. A teď jsem se rozhodl ještě zůstat, nový systém platů ve mne vzbuzuje určitou naději. Nesmí ale zůstat jen u slibů," vysvětluje Jakub.

Čtěte také:

Ministr práce popsal online, jak vezme úředníkům peníze

Úřady práce čeká radikální řez. Bude se propouštět

Drábkovy plány nás pošlou na chvost EU, varují odbory

Lidem vadí, že definitivní výši platu na příští rok se dozví možná až v listopadu. Nadřízení totiž čekají na rozhodnutí vlády o změně základních tarifů, aby tomu pak mohli přizpůsobit osobní příplatky.

V běžné soukromé firmě navíc platí, že zaměstnavatel nemůže snížit základní složku mzdy bez souhlasu zaměstnance (určitou výjimkou je mzdový výměr). Jestliže pracovník na dohodu o snížení nepřistoupí, zůstane mu buď dosavadní mzda, nebo mu firma může dát výpověď - platí přitom dvouměsíční výpovědní lhůta a povinné tříměsíční odstupné.

Ve státní správě však toto pravidlo nefunguje. Pracovní smlouva totiž neobsahuje konkrétní částku základního platu, ale "pouze" odkaz na platový výměr, stanovující příslušnou platovou třídu a stupeň. Jestliže vláda svým nařízením tuto částku zvýší nebo sníží, mění se automaticky i základní plat - nejde o změnu pracovní smlouvy a není potřeba souhlas zaměstnance. Změnu mu dokonce stačí oznámit až v den, od něhož je účinná.

Jestliže se tedy státnímu zaměstnanci nebude snížení platu líbit, může se zkusit dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou, případně sám podat výpověď - v tom případě ale nemá nárok na odstupné.

http://aktualne.centrum.cz/...

---------------

Jedním z hlavních a zatajovaných důvodů připravovaného rozvratu tarifních tabulek je výrazně snížit předdůchodovým pracovníkům platy, aby se jim mohl vyměřit nižší důchod.

Navíc zvýšení nenárokové částky povede k tomu, že za rok stát třeba řekne, že zase nemá peníze a sníží nenárokovou částku třeba o 80%.

Prostě nárůst svévole v odměňování státních zaměstnanců !!!
20. 09. 2010 | 21:06

David napsal(a):

Novinky.cz:

Právo 21. září 2010

Mzdové tarify: nemohou se na nich shodnout ani ministři stejné strany

Návrh ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) na změny platových tarifů může při středečním projednávání ve vládě narazit na problémy. Důvodem nebudou ani tak protesty odborů jako spíš skutečnost, že většina ministerstev se staví proti změně platových tarifů. Kuriózní je, že na mzdových tarifech se nedohodnou ani ministři stejné strany.

Vyplývá to ze skončeného připomínkového řízení k návrhu novely zákoníku práce.

Proti návrhu na změnu tarifů se postavili například Drábkův stranický kolega z TOP 09, ministr kultury Jiří Besser. Se změnou nesouhlasí ministři za ODS Martin Kocourek (průmyslu a obchodu), Jiří Pospíšil (spravedlnosti), Pavel Drobil (životního prostředí), Ivan Fuksa (zemědělství) a dále Vít Bárta (dopravy, Věci veřejné). Zásadně odmítavé stanovisko zaujal i Úřad vlády.

V připomínkovém řízení návrh MPSV akceptovali pouze tři ministři: Miroslav Kalousek (financí, TOP 09), Karel Schwarzenberg (zahraničních věcí, TOP 09) a Kamil Jankovský (pro místní rozvoj, VV).

Změny tarifů jsou podle většiny ministerstev příliš razantní a bez analýzy dopadů.

Na snížení objemu peněz je ale shoda

Námitky proti změnám tarifů však nic nemění na skutečnosti, že ministerstva nadále podporují a prosazují snížení objemu mzdových prostředků o deset procent.

Úřad vlády proto doporučil MPSV vrátit se k původně zamýšlenému záměru snížení finančních objemů na platy zaměstnanců v souhrnu o 10 procent s tím, že by se ponechalo na každém zaměstnavateli, jak se s úsporou vyrovná.

„Je to první reakce na ucelený návrh. Vše bude záležet na jednání vlády, tam se bude o jednotlivých námitkách podrobně diskutovat,“ řekla Právu mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

„Je přirozené, že tak složitý návrh vyvolává diskuse,“ dodala.

Podle sdělení MPSV se přitom ve středu bude projednávat pouze technické řešení tarifů, nikoliv konkrétní částky, které by tarify měly obsahovat.

MPSV předložilo dva návrhy změny platových tarifů. První varianta počítala se stejným platovým základem pro všechny bez ohledu na počet odpracovaných let. K platu by potom náležel osobní příplatek podle schopností a práce zaměstnance. Zástupci zaměstnanců ale upozorňují, že na osobní příplatky a odměny by chyběly peníze.

Ve druhé variantě by se stanovila maximální doba, po kterou by se platy mohly zvyšovat. Automatické zvyšování platů po odpracování určitého počtu let totiž není podle ministerstva motivací k rozšiřování schopností, ale motivací k setrvání v úřadu. Nakonec ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek předložil pouze variantu číslo jedna.

Osobní příplatek 200 % je nereálný

Podle stanoviska ministerstva kultury je například osobní příplatek ve výši 100 až 200 procent nereálný. Osobní příplatek je navíc možné přiznat až po určité odpracované době. Poklesem reálné mzdy posílí nekonkurenceschopnost v oblasti lidských zdrojů ve vztahu k privátnímu sektoru, uvádí se ve stanovisku ministerstva.

Ministerstvo školství požaduje pro své pracovníky vlastní tarifní tabulku. Podle ministerstva spravedlnosti návrh nerespektuje jeden ze základních aspektů odborné kvalifikace, jímž je doba odborné praxe.

Návrh prohloubí závislost aparátu na vůli nadřízených. Systém je demotivující, nešetřili kritikou ani experti ministerstva spravedlnosti.

Podle ministerstva zemědělství jsou zvýhodněni absolventi škol a zaměstnanci s minimální praxí proti zaměstnancům s mnohaletou praxí a zkušenostmi. Úřad vlády v připomínkovém řízení upozornil na problematickou slučitelnost návrhu s právem EU.

Současný systém, který kombinuje zohlednění odsloužených let a udělení nenárokového osobního ohodnocení, cílům práva EU podle Úřadu vlády vyhovuje lépe a je podstatně méně rizikový než systém, který by platové stupně zrušil zcela.

Varianta podle něj nezaručuje ani potřebnou předvídatelnost a průhlednost, která je pro státní správu žádoucí. Zrušení platových stupňů na základě odpracovaných let lze navíc podle Úřadu vlády označit za diskriminaci na základě věku.

Na zachování současné konstrukce stupnic platových tarifů, respektive současného systému odměňování, trvají i odboráři a další zaměstnanci veřejné správy, kteří v úterý demonstrují v Praze.

Jiří Vavroň, Jakub Svoboda, Právo

http://www.novinky.cz/domac...
25. 09. 2010 | 19:01

David - 1. část napsal(a):

Aktuálně.cz:

Vláda nemusí škrtat platy, jen chtít spořit jinde

21.9.2010

Petr Holub

Praha - Na zaměstnancích státu má rozpočet v příštím roce ušetřit 10 miliard korun, ještě víc peněz je ale ukryto na dopravních stavbách, v majetku železničářů a rezervách zdravotních pojišťoven.

Zaměstnankyni Národní knihovny se po pětadvaceti letech služby sníží plat ze současných 22 tisíc o šest tisíc měsíčně. Ještě hůře je na tom její kolegyně, jejíž manžel pracuje ve státním archivu. Jejich rodinný rozpočet se v lednu propadne o 18 tisíc korun.

Třicetiletý hasič má po deseti letech praxe hrubý plat 29 tisíc korun. Teď se musí smířit, že se jeho příjmy od Nového roku sníží o dva a půl tisíce.

Tři alternativy

Dokumenty státního rozpočtu na rok 2011 potvrzují, že obavy nejsou zbytečné. Platy se ve státním sektoru s výjimkou škol sníží v průměru o šest tisíc korun měsíčně. Jedinou alternativou je masové propouštění, které umožní zachovat platy zbylým zaměstnancům.

Státní zaměstnanci proto chystají po dnešní demonstraci také další protesty a k jejich argumentům patří, že se může šetřit na jiných rozpočtových výdajích.

Vláda bude ve středu schvalovat rozpočet, který počítá s tím, že se na platech v úřadech a dalších státních institucích ušetří něco přes 6 miliard. Stejnou částku by stát získal, kdyby mírně upravil některou z daňových sazeb, například odložil pokles firemní daně z 20 na 19 procent.

Druhou možností je získat zpátky aspoň část peněz z předražených dálnic a železnic. Dopravní rozpočet ukazuje, že v příštím roce bude vláda za stejné stavby platit o 41 procent víc, než před pěti lety. Z 60 miliard dopravního rozpočtu by tak bylo možné teoreticky uspořit 24 miliard.

Dopravní sektor nabízí ještě jednu, úplně jednoduchou alternativu. Daňový poplatník by nemusel platit sedm miliard za dluhopisy, které vydal před sedmi lety státní podnik Správa železniční dopravní cesty. Státní firma může dluhy uhradit prodejem svého majetku. V roce 2003 převzala značnou část nemovitostí Českých drah a ještě předloni dostala zadarmo další pozemky, které vláda ocenila na 12 miliard.
25. 09. 2010 | 19:23

David - 2. část napsal(a):

Peníze jsou, lékaři nebudou

Mladí doktoři mají nástupní plat 14 tisíc čistého. Po změně tarifů se sníží na dvanáct tisíc. Právě oni jsou hlavní cílovou skupinou náborových agentur z Německa a Rakouska, které nabízejí v zahraničních klinikách nástupní plat přes tři tisíce eur.

Z tisíce studentů lékařských fakult, kteří každý rok absolvují, se rekrutuje většina lékařů opouštějících republiku. Česká lékařská komora tvrdí, že letos už odešlo 300 doktorů, nejvíc do východní části Německa.

Z kvalifikovaných pracovníků s dlouhodobou praxí má ve zdravotnictví nejnižší plat dvacet tisíc zdravotních sester a ošetřovatelek, které slouží v sociálních ústavech včetně domovů důchodců. Podle zjištění Asociace českých a moravských nemocnic berou sestry v průměru 17 až 20 tisíc korun hrubého, ošetřovatelky mezi 11 a 14 tisíci.

Plat sester se po plánovaných tarifních úpravách sníží v průměru o pět tisíc, ošetřovatelkám o dva tisíce. Podle místopředsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové se také na sestry zaměřují náboráři ze zahraničí.

Na lékařských platech má rozpočet v příštím roce ušetřit čtyři miliardy. Obdobnou částku by mohl získat jinde. Právě o tuto částku se podle statistického úřady loni zvýšila útrata zdravotních pojišťoven za léky.

Pojišťovny přitom nemají zvláštní důvod šetřit. Výběr pojistného je nejlepší v historii a koncem roku zůstane v jejich základních fondech neutracených 17-20 miliard. V rezervních fondech leží dalších 10 miliard.

Pokud se splní odhad ministerstva financí a objem mezd se napřesrok zvýší o 3,8 procenta, vynese to pojišťovnám v roce 2011 navíc 6 miliard. I tuto částku mohou dát lékařům.

Státní rozpočet přitom paradoxně na úsporách pojišťoven nevydělá. Naopak přijde o dvě miliardy na daních a pojistném z lékařských a sesterských platů.

Stát nemusí šetřit na platech
(v miliardách korun)

Úspory na platech státních zaměstnanců 6,3 mld.

Alternativní možnosti

Snížit ceny dopravních staveb na úroveň roku 2006 až 24 mld.

Neplatit dluhy za SŽDC 7,3 mld.

Zvýšit dolní sazbu DPH z 10 na 11 procent 7 mld.

Nesnižovat firemní daň z 20 na 19 procent 7 mld.

Zvýšit daň z příjmu z 15 na 16 procent 6 mld.

Úspory na platech zdravotníků 4,3 mld.

Alternativní možnosti

Utratit přebytky pojišťoven až 20 mld.

Rozpustit do platů očekávané vyšší příjmy pojišťoven 6 mld.

Snížit výdaje pojišťoven za léky o 10 procent 4,2 mld.

Zdroj: Rozpočet 2011 a zdravotní pojišťovny

http://aktualne.centrum.cz/...
25. 09. 2010 | 19:24

David - 1. část napsal(a):

ČRo 6:

Richard Kučera:

Úskalí ideologického vidění světa

25.09.2010

Zastávám názor, že snížení platových tarifů je nepřijatelné a odborářské protesty jsou v tomto případě zcela oprávněné. Cest, jak snížit objem finančních prostředků na odměňování je víc a lze o nich jistě v klidu debatovat. Mzdová zdrženlivost je totiž v dobách krize normální i ve světě a většina zaměstnanců ji dokáže pochopit.

Jde totiž o to, že stojí na předpokladu, že jakmile krize odezní a hospodářství se opět dostane do růstu, zlepší se postupně i mzdové prostředky a mnozí nezaměstnaní se opět vrátí do práce. Hýbat tarifními mzdami a platy je ovšem fatální a téměř nevratné. Podívejme se jak to vypadá v sousedním Německu.

Země se v poslední době dostává opět do hospodářského růstu a mzdová zdrženlivost se odkládá. Nejen ze strany zaměstnanců a jejich odborů, ale i ze strany zaměstnavatelů. Jen naprostý ignorant totiž neví, že k hospodářskému růstu patří i větší konsum a je žádoucí, aby byla opuštěna i dosavadní konsumní zdrženlivost. Snižují-li se lidem mzdy a platy, lze totiž téměř s jistotou očekávat, že omezí nákupy a navíc se dostanou do problémů se splácením svých úvěrů či půjček. Což by žádná vláda a žádní zaměstnavatelé neměli chtít, respektive by to nemělo vyplývat z jejich rozhodování.

V Německu je klíčovým bodem jednání odborů a zaměstnavatelů v po-krizovém období garance pracovních míst. V Čechách se stále ještě nacházíme v krizovém období, ačkoli je česká ekonomika úzce propojena s německou a lze očekávat podobný vývoj v obou zemích. Rozdíl je v tom, že v Německu rozhodující místa uvažují s mnohem větším ohledem na zaměstnance a v Čechách převládá ideologické vidění problémů bez ohledu na široké spektrum dopadů.

Netvrdím, že bychom se měli u nás chovat stejně jako němečtí zaměstnavatelé, protože hospodářská situace je zatím rozdílná, i když vláda ve svém rozpočtu už počítá s větším hospodářským růstem. Na druhou stranu, pokud počítá s růstem, je otázkou, proč by právě nyní měla snižovat stávající finanční prostředky na mzdy a platy. Možná by bylo rozumnější ještě nějakou dobu počkat a mezitím mnohem lépe připravit a dohodnout případné provedení snížení. Ministr Drábek mě připomíná kanonýra, jenž hned na začátku vystřelí největší kalibr a dělo ho odhodí dozadu a způsobí mu šrámy na hlavě.
25. 09. 2010 | 19:35

David - 2. část napsal(a):

Navíc u nás každý ví, že pro stabilní a obecně přijatelná řešení stávající situace je třeba nejen šetřit na výdajích státu, ale také se snažit o zvýšení příjmů státu. Zavedení jisté daňové progrese bude patrně nezbytné a nebude možné se jí vyhnout. Ministr financí tvrdí, že taková progrese existuje a uvádí pak například chystané zvýšení DPH. Jenže taková progrese není pro občany příznivá, protože jim ještě zhorší jejich situaci, kdy se jim na jedné straně budou krátit mzdy a na druhé straně budou muset víc platit za své každodenní potřeby.

Vysloveně úsměvný je argument ministra financí, že příjmy ze zvýšeného DPH půjdou na financování důchodové reformy. Jakoby zvýšením DPH nebyli postiženi mnohem víc důchodci než kdokoli jiný. Měl tím pan ministr na mysli, že by stávající důchodci měli financovat budoucí reformu důchodů? Navíc je zjevné, že když se mluví o zavedení daňové progrese, většinou se má na mysli vyšší zdanění těch, kdo více vydělávají. Nechme však našeho ministra stranou, problém je v tom, že to všechno a mnohé jiné je plodem ideologického uvažování, které nebere ohled na stav společnosti a hodnoty, které zakládají její soudržnost. A bude to mít vliv pouze na postupující polarizaci společnosti. Jestliže už stávkují i policisté a vojáci, bez ohledu na to, kolik jich bylo, nemohou mít občané dobrý pocit, že je stát chrání.

Každý hospodářský růst znamená, že stát nemusí tolik zvyšovat své zadlužení. Němečtí hospodářští odborníci předvídají, že se hrubý domácí produkt vrátí na konci příštího roku na před-krizovou úroveň. Což bude nepochybně znamenat, že se zvýší i soukromý konzum, podporující další růst. Na tom je založeno samo tržní hospodářství. Předpokládá to ovšem nejen růst mezd a platů, počítá se o dvě procenta, ale i nárůst počtu pracovních míst.

Nejsem ekonom, ale předpokládám, že pravidla tržní ekonomiky v Německu platí i pro Českou republiku. Pak nechápu, proč je u nás tak naléhavě nutné v době očekávaného růstu snižovat mzdy a platy a zbavovat se takového počtu pracovních míst. Je zřejmé, že o řadu pracovních míst se přijde kvůli soutěži na trhu, ale pak jsou ještě pracovní místa, která stát odepisuje sám kvůli ideologickému pojetí šetření. Například v sociálních službách a jinde.

Kancléřka Merkelová před časem řekla, že bude potřeba při zachování hrubé mzdy zvýšit čistou mzdu a současně předpokládá, spolu s předními hospodářskými odborníky, že Německo bude v roce 2011 pod unijní hranicí deficitu. Česká republika se také chce dostat pod tuto hranici, ale poněkud překvapivě volí cestu, která je velmi odlišná od německé. Největší problém mám s pochopením toho, že jdeme cestou, kdy reformy mají údajně přijít až po drastických škrtech a razantním šetření, zatímco v Německu reformy, například pracovního trhu za vlády kancléře Schrödera, šetření předcházely.
25. 09. 2010 | 19:36

David - 3. část napsal(a):

Obávám se proto, že u nás, lidově řečeno, přijdeme s křížkem po funuse. V Německu se vedle včasných reforem pracovního trhu udržoval po celou dobu krize vysoký počet zaměstnanců v oblasti služeb, což bude nadále pokračovat. Z Německa uvedu ještě jeden příklad. Spolková ministryně práce a sociálních věcí Ursula von der Leyen, kolegyně našeho razantního ministra Drábka, uvedla, že v návrhu rozpočtu jejího ministerstva na rok 2011 půjde o úsporu 14,6 miliard euro z původně plánovaných 131,8 miliard. Jenže 10 miliard z této úspory bude dosaženo díky předpokládanému vývoji na trhu práce a jen 4,3 miliardy budou trvalé strukturální reformy.

Z toho je vidět, že podíl úspor díky trhu je víc než dvojnásobný než podíl úspor díky ministerským opatřením. Je to tak správné, protože u jakéhokoli sebelepšího ministerského opatření hrozí, že povede ke zvýšeným nákladům na jiném místě. Jinými slovy zásah, mířený jedním směrem, se může odrazit a bolestně trefit na jiném místě. Vždy je lepší se spoléhat na trh a reformami jenom uvolňovat jeho správné fungování. Trh totiž není, jak se v době krize ukázalo, v žádném případě samospasitelný, je potřeba ho ve správnou dobu na správném místě regulovat, ale na druhou stranu jsou možnosti státu limitované. Německo prošlo krizí tak dobře právě proto, že německá vláda nepropadla ideologickému vidění světa, ale rychle a pragmaticky zasahovala jen tam, kde to bylo nezbytně nutné. V druhém čtvrtletí tohoto roku pak rostl hrubý domácí produkt o 2,2% , nejvíc od sjednocení Německa.

Velkou měrou k tomu přispěla obnovená chuť Němců konzumovat, což vždy a všude souvisí s perspektivou růstu mezd a rostoucí zaměstnaností. Bylo by proto žádoucí, kdyby se i česká vláda vrátila z výšin svého heroického boje za úspory, za které nás budou všichni v Evropě chválit, na zem a přestala se zabývat takovými zcela neproduktivními opatřeními, jako je krácení mzdových tarifů v malých českých poměrech. V Německu je průměrná mzda dělníka v průmyslu 3 000 euro, ale kdyby nějakého ministra napadalo začít úsporami od jeho tarifní mzdy, dlouho by ve zdraví nepřežil.

http://www.rozhlas.cz/cro6/...
25. 09. 2010 | 19:37

David napsal(a):

iHNed.cz

22. 9. 2010

Drábek ustoupil hned třikrát.

Neusiluje už ani o plošné
snížení tabulkových platů

Ministrovy ústupky mají háček. Platy na současné úrovni zůstat nemohou.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ve středu překvapil hned natřikrát. Ze své platové revoluce ustoupil ještě více, než předpovídaly středeční HN.

Za prvé už netrvá na tom, aby se zaměstnancům veřejného sektoru výrazně snížila tarifní část platu na úkor osobního příplatku.

Za druhé už podle něj není hned nutné zrušit automatické zvyšování platu podle délky praxe.

A za třetí neusiluje kvůli desetiprocentním úsporám na platech ve veřejném sektoru ani o plošné snížení tabulkových platů.

"Platové tabulky by zůstaly tak, jak jsou, zavedlo by se ale v jejich rámci pásmové odměňování," navrhl ve středu na ranním jednání Drábek odborářům. Drábkův krok se jeví jako velký ústupek. Nejen že nezruší současný systém odměňování, jak požadovaly odbory. Dokonce ale ani tabulkové platy neseškrtá plošně o deset procent. To bylo přitom zatím, s výjimkou zcela hájených učitelů, to nejmírnější, s čím mohli zaměstnanci veřejného sektoru z platové revoluce vyváznout.

Na první pohled

velkorysé gesto Drábka má ale přece jen háček.

Platy na současné úrovni zůstat nemohou. Vláda totiž stále trvá na desetiprocentních škrtech v objemu peněz na platy.

Hrozí devastace strední třídy hřímali odboráři. Spor se přesunul do sněmovny - čtěte ZDE

Někde je tedy bude muset vzít. A ne všude může spoléhat na propouštění nebo přirozené odchody. "Těch deset procent by bylo možné ušetřit organizačními opatřeními a možnostmi změn platů v rámci pásmového odměňování," řekl HN Drábek.

Právě těžko čitelná slova

"pásmové odměňování"

jsou v té vstřícné variantě pro Drábka způsobem,

jak se dostat k vytyčenému cíli.

"Bylo by možné individuálně posoudit zaměstnance, jeho schopnosti, kvalitu práce a zařadit ho v rámci platové třídy do rozmezí od nejvyššího do nejnižšího platového stupně. Tedy úplně bez přímé vazby na počet odpracovaných let," tvrdí Drábek.

To by znamenalo, že by například zdravotní sestra mohla dostat tarifní plat v rozmezí 15 960 korun až 24 020 korun hrubého měsíčně. Nyní se k tomu nejvyššímu posouvá spolu s rostoucí praxí ve dvanácti skocích a "předbíhat" nelze. Stejně jako není možné dát člověku s dvaceti lety praxe nástupní plat.

Pásmové ohodnocení, navržené ve středu Drábkem, by právě takové posuny nahoru a dolů bez přímé vazby na skutečnou délku praxe umožňovalo.

Autor/ři: Hana Škodová

http://domaci.ihned.cz/c1-4...
25. 09. 2010 | 22:27

David napsal(a):

V 1. části Otázek Václava Moravce dne 26.9.2010 ministr Kalousek o „kompromisu“, který navrhl odborům ministr Drábek řekl, cituji:

„je to jiná metoda, která vede ke

STEJNÉMU

cíli“.

Podle mého názoru se tím ukazuje, že pan ministr Drábek nejedná seriózně.

Lidi, o jejichž osudech svými návrhy rozhoduje, považuje buď za hlupáky nebo sám neví co to je kompromis.

Pane ministře, kompromis, to je dohoda dosažená – vzájemnými - ústupky.

Jak se ukazuje, vaše „ústupky“ jsou jen fintou, jak druhou stranu podvést.

Svým falešným kompromisem jste jinými slovy řekl.

Navrhuji vám - Můžete si vybrat. Buď vaši popravu provedeme v roce 2011 nebo ji velkoryse odložíme na rok 2012.

To není žádný návrh kompromisu !!!

"Pásmové odměňování" povede ke stejnému cíli. Platové tabulky se sice nezmění, ale vedoucí pracovník individuálně posoudí zaměstnance, jeho schopnosti, kvalitu práce a zařadí ho v rámci platové třídy do rozmezí od nejvyššího do nejnižšího platového stupně. Tedy úplně bez přímé vazby na počet odpracovaných let.

Zcela jistě to nepovede ke spravedlivějšímu odměňování těch schopných, jak se zcela jistě mylně domnívá pan Drábek a spol.

Problém totiž není v samotných zaměstnancích, ale v odborné a zejména v MORÁLNÍ kvalitě

vedoucích pracovníků.

Bude docházet k ještě větší svévoli a šikanování při odměňování ze strany vedoucích pracovníků, což v dlouhodobém horizontu povede k rozvratu společnosti.

Klíčový problém totiž nespočívá v řadových zaměstnancích, ale

v morální kvalitě VEDOUCÍCH pracovníků,

kteří se na svá místa velmi často dostávají na základě různých protekcí, kdy vedoucí pracovník je spíše tyranem, než odborníkem. Tyranem, který se umí směrem ke svým nadřízeným dobře hrbit a směrem ke svým podřízeným dobře šlapat.
http://www.ceskatelevize.cz...
http://www.ceskatelevize.cz...
26. 09. 2010 | 18:10

David napsal(a):

iHNed.cz 28. 9. 2010

Vláda vymyslela trik, jak snížit platy. Škrtne jen pár paragrafů v zákoně

S platy ve veřejném sektoru bude vláda moci hýbat snáze než nyní. Zákon přestane určovat, jak se mají s délkou praxe zvyšovat mzdy.

Kalousek dopsal rozpočet. Samé škrty, přesto bude schodek hrozivý

Vláda couvá, platy se budou škrtat méně

Ministr navrhuje šetřit jinak. Odbory si vzaly čas na rozmyšlenou

Vláda má další trik, jak změnit platy ve veřejném sektoru, ušetřit tak miliardy korun a navenek nerušit tabulkový systém.

Zachová sice třídy a stupně v platových tabulkách. Ze zákoníku práce ale podle zjištění HN vyškrtla paragrafy, které říkají, jak se mají platy s rostoucí délkou praxe zvyšovat.

Zachování tabulek tak bude jen prázdnou kostrou, do které bude možné dosadit nová čísla podle uvážení ministrů. Jediné, čeho se bude muset držet, jsou zákonem dané minimální platy v jednotlivých třídách. Ty se pohybují mezi 5 400 a 18 350 korunami hrubého.

„V zákoníku práce zůstane jen to, že existují platové třídy a v nich platové stupně,“ potvrdil HN mluvčí vlády Martin Kupka.

Vypadnout má ale podle Nečasova kabinetu podmínka, že v nejvyšší platové třídě musí člověk dostat minimálně 3,4 násobek platu nejnižší třídy.

Současně zmizí i pravidlo, že plat člověka s 32 lety praxe musí být minimálně 1,5 násobkem platu člověka na stejné pozici bez praxe. A že zvyšování platu je rovnoměrně rozložené. Vždy o stejné procento.

Škrtnout se vláda rozhodla i další odstavce, které dnes zaručují, že platových stupňů je dvanáct a že se do nich zařazuje podle délky praxe.

Autor/ři: Hana Škodová, foto: archiv, s přispěním Petra Vaška

http://ekonomika.ihned.cz/c...
29. 09. 2010 | 06:59

David napsal(a):

IHNED.CZ 29. 9. 2010

Vláda vymyslela trik, jak snížit platy

Zákon přestane určovat, jak se mají s délkou praxe zvyšovat mzdy. S platy ve veřejném sektoru bude vláda moci hýbat snáze než nyní.

Vláda vymyslela trik, jak snížit platy

Vláda má další trik, jak změnit platy ve veřejném sektoru, ušetřit tak miliardy korun a navenek nerušit tabulkový systém platů.

Zachová sice třídy a stupně v platových tabulkách. Ze zákoníku práce ale podle zjištění HN vyškrtla paragrafy, které říkají, jak se mají platy s rostoucí délkou praxe zvyšovat.

Zachování tabulek tak bude jen prázdnou kostrou, do které bude možné dosadit nová čísla podle uvážení ministrů. Jediné, čeho se bude muset držet, jsou zákonem dané minimální platy v jednotlivých třídách. Ty se pohybují mezi 5 400 a 18 350 korunami hrubého.

"V zákoníku práce zůstane jen to, že existují platové třídy a v nich platové stupně," potvrdil HN mluvčí vlády Martin Kupka.

Vypadnout má ale podle Nečasova kabinetu podmínka, že v nejvyšší platové třídě musí člověk dostat minimálně 3,4 násobek platu nejnižší třídy.

Současně zmizí i pravidlo, že plat člověka s 32 lety praxe musí být minimálně 1,5 násobkem platu člověka na stejné pozici bez praxe.

A že zvyšování platu je rovnoměrně rozložené. Vždy o stejné procento.

Škrtnout se vláda rozhodla i další odstavce, které dnes zaručují, že platových stupňů je dvanáct a že se do nich zařazuje podle délky praxe.

Návrh tabulky pro učitele

Ukázkou toho, jak lze uvolnění pravidel v praxi využít, je návrh nové učitelské tabulky z dílny ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Ta má místo dvanácti stupňů jen pět.

Začínající učitel podle ní dostane měsíčně 20 200 korun (nyní jen 14 780), jeho kolega po 27 letech praxe 22 300 (nyní 21 420 nebo 22 230) korun hrubého.

Pokud by ale nebyla zrušena podmínka, že nejvyšší plat činí minimálně 1,5násobek toho nástupnického, museli by mít v nových tabulkách zkušení učitelé vyšší plat.

Nástupnímu platu 20 200 korun by pak odpovídal po 27 letech plat 30 300 korun hrubého měsíčně. Tedy o osm tisíc víc, než navrhuje Dobeš.

"Dáváme volnější možnost, tak jak je to už dnes například dohodnuto s ministrem školství, aby si ministerstva mohla upravit tabulku podle svých potřeb. To znamená, aby nebyly přísně vázána počtem platových stupňů a přesným rozmezím," řekl Hospodářským novinám ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

"To se týká v tuto chvíli učitelů, nicméně se to může týkat každého dalšího resortu," dodal.

Tohle vysvětlení má však jedno ale. Následovat příkladu učitelů by bylo možné jen tehdy, pokud by i ostatní ministři dostali na platy přidáno, tak jako Josef Dobeš.

Ten si může dovolit mladým učitelům výrazně přidat, aniž by starším peníze ubral díky 2,1 miliardám, které dostane v příštím roce na platy navíc.

Pokud by podobně jako 110 tisícům kvalifikovaných učitelů měly být upraveny platy i zbývajícím zaměstnancům veřejného sektoru, stát by na tom neušetřil. Naopak by musel vydat každý rok o miliardy korun víc.

Vzhledem k tomu, že je ale v rozpočtu na příští rok na platy škrtnuto 11, 5 miliardy korun a peníze se nemají navýšit ani v letech 2012 a 2013, těžko se mohou zdravotní sestry, sociální pracovníci nebo lidé pracující v kultuře těšit na nové "učitelské" platy.

Změny platů bez poslanců

Konkrétní platové tabulky bude schvalovat vláda svým nařízením zřejmě až v listopadu. Pokud jí mezitím změna zákoníku práce projde i ve sněmovně, Senátu a u prezidenta, nebude už mít ruce svázané téměř žádnými pravidly.

S platy zaměstnanců veřejného sektoru tak bude moci hýbat mnohem snáze, než nyní. A připraví tím rovněž půdu i budoucím kabinetům.Ty budou moci změny platů provést v relativní tichosti jen vládním nařízením bez nutné většiny v parlamentu.

Hana Škodová
S přispěním Petra Vaška

Autor/ři: Hana Škodová

http://hn.ihned.cz/c1-46647...
29. 09. 2010 | 07:17

David napsal(a):

Aktuálně.cz:

Odbory v EU se bouří: My jsme krizi nerozpoutali

29.9.2010

Španělští odboráři dnes pochodovali po madridské Gran Vía.

Brusel, Madrid - Odbory v Evropě vyšly znovu do ulic. Opakují přitom svá předešlá prohlášení: Šetřit je nutné, za krizi ale ať platí především ti, kdo ji způsobili,

tedy banky a spekulanti na finančních trzích.

Úsporná opatření, s jejichž pomocí se jednotlivé vlády v Evropské unii snaží čelit následkům nedávné hospodářské recese, narážejí na vášnivý odpor odborářů, ať už s rozpočtovými škrty přichází pravice či levice.

Po protestech v Řecku a Francii ohlásily masové demonstrace také španělské odborové centrály CCOO a UGT.

Podle odborů se do stávky zapojilo deset milionů Španělů a tedy polovina populace v produktivním věku, vládní zdroje ale hovoří o nanejvýš dvacetiprocentní účasti.

Kabinet socialistického premiéra Josého Luise Rodrigueze Zapatera se podobně jako vlády dalších zemí EU snaží snížit hrozivě narůstající schodek veřejných financí. Přistoupil proto k reformě pracovního trhu, předpokládající mimo jiné zkrácení výpovědních lhůt umožňujících snadnější propouštění zaměstnanců.

Protesty byly naplánovány také v Itálii, Lotyšsku, Irsku a opětovně v Řecku. Na sto tisíc odborářů bylo v rámci celoevropského protestu očekáváno v Bruselu, demonstrace ale měla mnohem menší rozsah.

"Krizi jsme nezpůsobili, ať za ni platí banky, ne zaměstnanci," stojí v prohlášení Evropské odborové konfederace (Etuc).

Úsporná opatření povedou podle celoevropské odborové centrály k ještě vyšší nezaměstnanosti. Ta dnes v Evropě postihuje 23 milionů osob, o jeden milion více než před rokem.

Nezaměstnanost postihuje hlavně mladé

Ve Španělsku začala stávka v některých sektorech již v úterý večer. Podle prvních odhadů ale ve středu dopoledne jezdilo nejméně třicet procent předměstských i dálkových vlaků. Kvůli stávce byla nucena omezit svůj provoz také letecká společnost Iberia.

Ačkoliv podle průzkumů protesty většina Španělů podporuje, do stávky se měla v úmyslu zapojit jen necelá polovina respondentů.

Španělsko patří k zemím, které byly krizí v Evropě postiženy nejvíce. Nezaměstnanost se vyšplhala na dvacet procent, přičemž mezi mladými lidmi do 25 let činí 41,5 procenta.

"Tato reforma mladým nezaměstnaným z díry, v níž se ocitli, nepomůže, naopak ji učiní ještě hlubší," citoval deník El País Ignacia Fernándeze Toxa z odborové centrály CCOO.

Vládní opatření kritizují ale také zaměstnavatelé.

"Svými výhružkami přiměly odbory vládu schválit naprosto neúčinnou reformu pracovního trhu," tvrdí šéf zaměstnavatelského svazu Gerardo Díaz Ferran.

Podnikatelům se nelíbí zejména fakt, že přijdou o část daňových úlev. A skupině lidí se špičkovými platy zase to, že vláda zvedla nejvyšší sazbu daně z příjmu. Ta se ovšem pohybuje okolo 40 procent i v Německu, Francii či Velké Británii.

"Stávkuje" i královská rodina

Rozsah středečních demonstrací v centru Madridu se Zapaterova vláda rovněž snažila relativizovat.

Svou rezignaci

však již v reakci na odpor veřejnosti

ohlásil

ministr práce

Celestino Corbacho.
Zapatero má v úmyslu škrty srazit deficit veřejných financí v příštích letech ze současných jedenácti na šest procent hrubého domácího produktu.

Čtěte také:

Šéf odborů: Kvůli zákoníku práce bude generální stávka

Odboráři chtějí svými protesty vládní kabinet přimět pouze ke korekci rozpočtových škrtů. Dobře totiž vědí, že pravicová opozice by navrhla ještě drastičtější opatření.

Na protesty odborů zareagovala královská rodina tím, že na středu zrušila veškeré audience a vystoupení na veřejnosti.

http://aktualne.centrum.cz/...
29. 09. 2010 | 20:53

David napsal(a):

Novinky.cz:

Vláda: takzvané pásmové odměňování se má týkat všech

kromě učitelů.

Pásmové odměňování, tedy možnost stanovit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let, se má týkat všech zaměstnanců ve státní a veřejné správě s výjimkou pedagogů. Počítá s tím návrh novely nařízení vlády, které je zveřejněno na portálu vlády.

středa 10. listopadu 2010, 14:09

Návrh také upravuje podmínky, za kterých bude možné ve státní správě zavést smluvní platy. Budou je moci dostat zaměstnanci zařazení do 13. a vyšší platové třídy. "Možnost sjednat smluvní plat se připouští pouze pro nejvýše zařazené práce v jednotlivých oblastech veřejných služeb a správy, např. v ústředních správních úřadech, ve zdravotnictví (lékaři), ve vědě a výzkumu, u špičkových činností ve školství nebo u tajemníků statutárních měst," píše v důvodové zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které návrh nařízení připravilo.

Nařízení, které má novelizovat stávající legislativní úpravu, kromě toho ruší dosavadní podmínky pro pásmové odměňování. Tedy například to, že podmínky pro pásmové odměňování se musí upravit v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem.

Kvůli výše zmíněným návrhům, které vycházejí z novely zákoníku práce schválené v Poslanecké sněmovně, se přitom chystají 8. prosince odbory stávkovat.

Dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy

Návrh nařízení vlády počítá i s dalšími změnami. Kromě jiného zavádí dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy. Tabulky jsou koncipovány pro 16 platových tříd a pět platových stupňů. Tabulky pro nepedagogické zaměstnance ve státní a veřejné správě mají tarify stanovené ve 12 stupních. Od původního návrhu ministerstva školství se přitom návrh nařízení vlády drobně odlišuje v tom, že jsou v některých platových třídách tarifní platy o něco vyšší.

Tabulky pro pedagogické pracovníky se od sebe liší v tom, že jedna z nich bude určena pedagogům, kteří nemají odpovídající kvalifikaci. Rozdíly v tarifní mzdě přitom mohou v jednotlivých třídách a stupních být i v řádu tisíců. Například u učitelů do 12 let praxe zařazených v deváté platové třídě rozdíl činí 5100 korun.

"Zavedení dvou diferencovaných stupnic platových tarifů pro pedagogické pracovníky nepochybně přinese problémy při jednoznačném určení platových práv pedagogických pracovníků na školách s menším počtem tříd, kde je běžnou praxí, že pedagogové vedle předmětů, pro které plní odbornou kvalifikaci pedagogických pracovníků, vyučují ještě další předměty, pro které odbornou kvalifikaci nezískali," přiznává v důvodové zprávě MPSV. Přitom na uvedených školách není podle MPSV reálně možné, vzhledem k malému počtu žáků, a tím i malému počtu pedagogů, zajišťovat výuku v celém rozsahu aprobovanými pedagogy.

Návrh také mění podmínky pro odměňování zaměstnanců na pozicích, na které nemají potřebnou kvalifikaci, ale zaměstnavatel nemůže najít vhodného zaměstnance. Nově bude moci zaměstnanec na tomto místě a ve vyšší platové třídě, setrvat neomezenou dobu, pokud podle návrhu prokázal schopnost k výkonu požadované práce. V současnosti je toto období omezeno na čtyři roky

ČTK

http://www.novinky.cz/karie...
12. 11. 2010 | 06:57

herve leger strapless dresses napsal(a):

Believe every girl must have princess dream herve leger discount, I hope, like a barbie doll wearing high-heeled shoes, the prince waltz romantic... Now you can this dream, then bloom, bring you new from sales high-heeled shoes discount herve leger dresses, sweet as honey cotton candy on toes, I believe you have tempted when they see it!Cool summer, light clothing is inevitable herve leger strapless dresses, and various accessories is conspicuous king. Among them, the beautiful as a single product to steal the spotlight. Most bright-coloured colorific sandals, comfortable thick shell, luxurious adornment attracted the attention of women, his best flowers pump light moved wind blowing on summer garden is absolutely representative fashion and leisure, shoes, became a matter of course for everyone season popular protagonist.This year's summer, a more important slender leg to the ankle women's production line, because of an ankle belt discount herve leger bandage, or short boots style, become a popular style this season. Every woman's closet most shoes cannot little shoes, concise line, elegant style, with black velvet fabrics, full of feminine flavour herve leger skirts discount.http://www.hervelegerdiscountdresses.com/
18. 04. 2011 | 09:09

herve leger strapless dresses napsal(a):

Believe every girl must have princess dream <a href="http://www.hervelegerdiscountdresses.com/">herve leger discount</a>, I hope, like a barbie doll wearing high-heeled shoes, the prince waltz romantic... Now you can this dream, then bloom, bring you new from sales high-heeled shoes <a href="http://www.hervelegerdiscountdresses.com/herve-leger-dresses-c-67.html">discount herve leger dresses</a>, sweet as honey cotton candy on toes, I believe you have tempted when they see it!Cool summer, light clothing is inevitable <a href="http://www.hervelegerdiscountdresses.com/herve-leger-strapless-dress-c-68.html">herve leger strapless dresses</a>, and various accessories is conspicuous king. Among them, the beautiful as a single product to steal the spotlight. Most bright-coloured colorific sandals, comfortable thick shell, luxurious adornment attracted the attention of women, his best flowers pump light moved wind blowing on summer garden is absolutely representative fashion and leisure, shoes, became a matter of course for everyone season popular protagonist.This year's summer, a more important slender leg to the ankle women's production line, because of an ankle belt <a href="http://www.hervelegerdiscountdresses.com/herve-leger-bandage-dress-c-69.html">discount herve leger bandage</a>, or short boots style, become a popular style this season. Every woman's closet most shoes cannot little shoes, concise line, elegant style, with black velvet fabrics, full of feminine flavour <a href="http://www.hervelegerdiscountdresses.com/herve-leger-skirts-c-70.html">herve leger skirts discount</a>.http://www.hervelegerdiscountdresses.com/
18. 04. 2011 | 09:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy