For Whom the Bell Tolls aneb Komu zvoní hrana

26. 12. 2010 | 11:09
Přečteno 3838 krát
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe ...For Whom the Bell Tolls aneb Komu zvoní hrana

„Žádný člověk není ostrov

sám pro sebe;

každý je kus nějakého kontinentu,

část nějaké pevniny; jestliže moře

spláchne hroudu, je Evropa menší,

jako by to byl nějaký mys, jako by

to byl statek tvých přátel nebo tvůj

smrtí každého člověka je mne méně,

neboť jsme část lidstva.

A proto se nikdy nedávejte ptát,

komu zvoní hrana.

Zvoní tobě.“

John Donne (1572–1631), anglický metafyzický básník a anglikánský kněz

Tento citát uvedl jako motto svého románu For Whom the Bell Tolls (1940) americký spisovatel Ernest Hemingway (1899–1961). Od mládí se stýkal s indiány, pravidelně si upevňoval fyzickou kondici a uctíval kult síly a zdraví. V roce 1917 jako zpravodaj kanadského listu Star odjel na italskou frontu a o pár měsíců později vstoupil do ambulantních sborů Červeného kříže. Od chvíle, kdy spatřil světlo světa v Oak Parku ve státě Illinois, až po vteřinu, kdy se zastřelil v přesvědčení, že trpí nevyléčitelnou chorobou, prožil život plný událostí: s oblibou vyhledával situace plné nebezpečí, napětí, lovu a války, účastnil se safari a viděl zelené pahorky africké, obdivoval koridu a sportovní rybolov. Kontakt se starým kontinentem posílil v Hemingwayovi sentiment a nostalgii: patřil k Američanům, kteří se v euforii po první světové válce, ve „veselých dvacátých letech“ toulali po Evropě. Zejména o svém pařížském pobytu a setkání s americkou prozaičkou Gertrudou Steinovou (1874–1946) píše ve vzpomínkové knize Pohyblivý svátek (vydáno posmrtně, 1964). Hrůza války a dvojaký vztah k Evropě, touha po její kultuře a minulosti posilovaly v mladých Američanech pocit vykořeněnosti; proto o nich Steinová mluvila jako o „ztracené generaci“ („Lost Generation“).
Ale například scéna v románu Komu zvoní hrana líčící sblížení Roberta s Mariou zobrazuje lásku jako zážitek vyčleňující člověka z nelítostného toku času a přibližujícího jej věčnosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sosa napsal(a):

Nic ve zlém, ale tohle si člověk může přečíst v doslovu k českému překladu románu "Komu zvoní hrana", dokonce i na záložce...
26. 12. 2010 | 11:35

Pepa Řepa napsal(a):

To sosa
tak, tak,kolego
Po předchozích blozích (gách) slabota, výživné a neobehrané jako vánoční koncert Káji v Lucerně.
26. 12. 2010 | 11:39

Sladký napsal(a):

Sosa a Řepa- nic nového pro vás, páni kluci? Perfektní.Tak to jistě budete umět bez problémů vysvětlit šíleně až nesnesitelně soběstačným pravicovým myslitelům.
Jinak- pan Malina ten blog nepíše pouze pro vás,seštělý soso,ani pro duševního veleobra mezi řepami.
26. 12. 2010 | 11:50

Občan napsal(a):

Pepo a Sose, to jste fakt nepochopili myšlenku pana Maliny?

Jestli ne, pak patříte přesně mezi ty, jimž byla určena. Mezi naprosté sobce a individualisty, kteří si myslí, že jsou totální borci a nic kromě nich samých se jich netýká. A o tom je ta krátká úvaha pana Maliny.

Čímž mu za ni děkuji. Právě v čase na konci roku, který je určen k rozjímání, je zcela namístě.
26. 12. 2010 | 12:21

Drzá zrzka napsal(a):

Když vedeme radostný život,
nezáleží na tom, jak a kde.
26. 12. 2010 | 12:47

Tenco napsal(a):

ad sosa a Pepa Řepa
Někdy lidé na něco zapomenou, anebo to vůbec neznají.
Proto slova, řeč, písmo a tak vůbec.

A neustálé opakování přeci také ještě nikdy nikomu neublížilo.

http://www.youtube.com/watch?v=7d1YGy6kVG4

Apropo - nevíte co je s wb gardenem ?
:))))))
26. 12. 2010 | 12:48

stejskal napsal(a):

Tak teď tak úplně nevím, kdo koho nepochopil :-)

Heký den všem, panu PŘ zvlášť ;-)

Libor Stejskal
26. 12. 2010 | 12:52

Kritik napsal(a):

Je smutné, že člověk tak duchovně plný a schopný předat lidstvu svou duchovní plnost nakonec nedosáhl toho nejdůležitějšího - nezvítězil sám nad sebou a zřejmě ze zoufalství si sám život ukončil. (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Ernest_Hemingway )

Skutečná láska, jak ji vyzdvihuje autor článku

(viz poslední věta "Ale například scéna v románu Komu zvoní hrana líčící sblížení Roberta s Mariou zobrazuje lásku jako zážitek vyčleňující člověka z nelítostného toku času a přibližujícího jej věčnosti"),

není vůbec možná, pokud člověk nemiluje sám sebe. Nemiluje sám sebe a neuznává svou odpovědnost vůči nejvyšší autoritě a neváží si daru života, který dostal zdarma.

To se snadno píše, že ano. Hůř se to prožívá. Ale jako ve sportu, je nutná náročná příprava a trénik. I v lásce, abychom mohli milovat Boha a bližního, jako milujeme sami sebe. Abychom se nestali jen hříčkou chemických reakcí a fyzikálních jevů.
26. 12. 2010 | 13:00

olga napsal(a):

Ano. Některá slova si máme připomínat třeba denně. Nikdy se neomrzí a nikdy nebudou vyslovena zbytečně. Hodně štěstí.
26. 12. 2010 | 13:43

acid ass napsal(a):

a hemingwayova suicida je asi také výrazem jeho úcty k životu. zdraví a síle, ne ?
26. 12. 2010 | 13:51

Tenco napsal(a):

acid ass
Dost možná. Ve smyslu sebezabití.
Ale můžeme/te/ jen spekulovat.

Třeba si založte na toto téma nějaký spolek a čerpejte granty, dotace a shánějte daňové zpronevěry /sponzorské dary/.

Mohlo by to být docela zajímavé.
A taky na zub by z toho určitě něco káplo.

Což přijde k duhu každému. Vánoční zásoby se ztenčí, krize, rozpočtová odpovědnost a tak....

"Nepobereš ty, pobere jiný."
/2. Tencokidova, 6:21/
26. 12. 2010 | 14:09

Pípa napsal(a):

Z diskuse je zajímavé, že mnozí z nás stále dávají přednost tomu marxistickému: I kdyby jsme padli všici, vstanou noví bojovníci. A že jsou dnes, řízením osudu, napravo.
26. 12. 2010 | 14:19

acid ass napsal(a):

zcela bez grabtů - když vás tak dráždí, ony ty hrdinské marše byly v 19. století prý vůbec populární. A ti Pipovi padlí bojovníci (píseń socialistů "vězeňská") měli obdobnou melodii jako vlastenecká "Princ Eugen, der edel Ritter".
26. 12. 2010 | 17:10

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, když jsem četla první knihu od Ernesta Hemingwaye, byla to zrovna tato. Jen jsem ji dočetla, začala jsem znova, tolik se mi líbil jeho styl. Ale vše další mi pomalu EH odcizovalo. Začalo mi vadit, s jakou chutí loví, ta radost z lovu i když jsem syt, ta mi ho odcizovala čím dál víc. Korida, ... radost ze zabíjení,... lovu jen pro lov,... byl tím naplněn,... až zbraň otočil i proti své hlavě. V Paříži jsem navštívila místa, kde žil, chodila do kaváren/ pokud ještě byly,/ kam také chodil. Na zdi tam mají fotografie, jak sedí a píše, nebo se jen tak dívá z okna. Kacířská věta na závěr, Hemingwaye bych už nikdy nečetla. Tužka
26. 12. 2010 | 17:19

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, to znám
- a kdyby obři padli všici, vždy vstanou noví trpaslíci -
Ale...
Veselé krizování bude líp...
Obrázek jako dycky kromobyčejně sqělý...
http://www.shodka.net/attachment.php?attachmentid=19146&d=1211099581
26. 12. 2010 | 21:38

Fialenka napsal(a):

... "smrtí každého člověka je mne méně,

neboť jsme část lidstva"

Tak jsem to brala odjakživa. Ne že bych cítila že jsem součást lidstva, ale protože mi na každém záleží.
26. 12. 2010 | 21:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy