Snesitelná těžkost nadcházejícího roku

29. 12. 2009 | 11:55
Přečteno 10377 krát
Copak nám asi naši politici připraví v příštím roce? Lze se bohužel opodstatněně domnívat, že to nebude nic moc pěkného. V kontextu toho, v jak výjimečné době žijeme, by to ale měla být aletěžkost snesitelná.

Copak nám asi naši politici připraví v příštím roce? Lze se bohužel opodstatněně domnívat, že to nebude nic moc pěkného.Určitě se budeme zase dovídat o neuvěřitelných případech krádeží a tunelování, o jejichž protagonistech se u soudu překvapivě ukáže, že vlastně nic tak špatného neudělali. Budeme svědky toho, jak se z parlamentu porcují všelijací medvědi, včetně těch, kteří ještě běhají po lese. Při volbách si pravděpodobně budeme moci vybrat mezi jedním, který se snaží každému zalíbit tak chorobně, že je pro to ochoten přivést zemi na buben, a druhým, jehož fanfarónství přerostlo v takovou nevyzpytatelnost, že už vůbec nevíme, co od něj čekat. (Můžeme samozřejmě zkusit dát svůj hlas někomu třetímu, ale už víme, že obvykle mnohem sympatičtější lídři menších stran se mohou ukázat být jenom 'užitečnými idioty' všelijakých svých ambiciózních a už vůbec ne tak sympatických podlídrů a podpodlídrů.)

Budeme nepochybně svědky boje za národní zájmy v režii těch, jejichž hlavním "národním zájmem" je podržet si své úřady a budeme sledovat boj za "sociální spravedlnost" v podání těch, kdo myslí "sociální spravedlností" zejména zachování svých přebujelých prebend. Budeme určitě i svědky toho, jak chtějí naši politici poučovat Evropu a svět o tom, co je to svoboda, jak má fungovat správná ekonomika a jak se nenechat utáhnout na vařené nudli proradnými vědci, kteří nám chtějí vsugerovat, že se Země otepluje; a při tom budou svorně budovat společnost založenou na korupci, klientelismu a nezodpovědnosti do té míry, že se někdy budeme cítit patřit spíše než do vyspělého světa někam mezi banánové republiky.

Zkrátka a dobře, mohli bychom spolu s autorem následujících řádků lamentovat: "Soudnictví je již dlouhou dobu politickou justicí, která chce zpuchřelé poměry včerejška zvěčnit, která jen chrání dosud vládnoucí vrstvu, aniž by se starala o blaho celého národa. Jen se podívejte, jak mírné rozsudky byly i v těch nejhorších korupčních skandálech. ... Dosud pracoval každý jen pro vlastní kapsu. Záleželo jen na tom, aby jeden nosil lepší šaty než jeho soused, aby měl lepší auto a už se mohl považovat za něco lepšího. A poslanci parlamentu neměli pochopení pro nic jiného, než vytlouci co možná nejvíce materiálních výhod pro vlastní stranu. Jeden druhému předhazovali touhu po zisku, aby se sami mohli co nejvíce obohatit. Na obecné blaho už nikdo nepomyslel." Není tohle výstižné zachycení našich poměrů a opodstatnění naší "blbé nálady"? Není to stručné shrnutí důvodů, proč je třeba zanevřít na politiku, či proč zvolit někoho, kdo konečně nastolí v zemi vládu pevné ruky a udělá pořádek? Tenhle text však není ani výpisek ze současných novin, ani zápis diskuse z dnešní ulice či hospody; je to jenom nepatrně aktualizovaný záznam výkladu, který podal německému fyzikovi Wernerovi Heisenbergovi v roce 1933 mladý, nadšený stoupenec Hitlera; výkladu, kterým zdůvodňoval, proč je třeba Hitlera podporovat, i když to není zrovna sympaťák. (Viz W. Heisenberg: Celek a část, Votobia, Olomouc, 1996, s. 163-164.)

To by nám mělo připomenout, jak naše země vypadala pod vládou nacistů ani ne před sedmdesáti lety, a jak vypadala ještě dlouho po tom pod vládou komunistů. Spravedlnost, jakou tu dnes máme, má opravdu daleko k dokonalosti, ale stačí se podívat na záznam procesu s Miladou Horákovou (který je k vidění na stránkách České televize), abychom si uvědomili, jak nesrovnatelně horší může snadno všechno být. I na svobodě, kterou zde máme, by se tudíž daly najít nějaké mouchy, ale tak svobodní, jako dnes, jsme my Češi rozhodně nikdy ve svých dějinách nebyli. (Je těžko představitelné, že třeba možnost jen tak si vydat knihu, což je pro nás dnes samozřejmost, se v historii Česka úplně poprvé objevila až po roce 1989.)

Postavení Česka v rámci vyspělého světa by jistě mohlo být mnohem lepší; ale nikdy v historii jsme se nemohli ráno sbalit a večer se producírovat kdekoli po celé Evropě, a hlavně být bez obav o to, který z našich sousedů si na nás už zase brousí zuby. (Je s podivem, kolik lidí zapomíná na to, že Evropská unie není jenom o tom, kolik bude stát rýže a zda nám někdo zakáže říkat kořalce z brambor rum.) Ekonomika by nám jistě mohla šlapat lépe a hlavně ne tolik na dluh, ale naše dnešní životní úroveň je opět s tím, co jsme zažili kdykoli ve své historii, nesrovnatelná. Zkrátka a dobře, přes všechny ty věci, které nám leží v žaludku a se kterými jistě musíme bojovat, žijeme v období bezprecedentní svobody a prosperity.

Takže i když nám sledovat mnohé z toho, co nám v tom nadcházejícím roce politici připraví, bude jistě oprávněně zatěžko, měla by to být v kontextu toho, v jak výjimečné době žijeme, těžkost snesitelná. Zparchantělost politiků musíme určitě pranýřovat a musíme dělat vše proto, aby se hlupákům a darebákům v politice nedařilo, ale současně musíme mít na paměti, že i nějací ti hlupáci a nějací ti darebáci patří k demokracii, díky níž máme všechno to, co dneska máme. A hlavně nesmíme dopustit, aby nám tady zase jednou někdo chtěl dělat pořádek i za cenu toho, že půjde demokracie stranou!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ahoj

ale z hlediska okultniho (astrologicko/numerologickeho) ma byt rok 2010 velmi uspesny...
29. 12. 2009 | 12:00

honza a. napsal(a):

Dobré..
Zvlášť se mi líbila ta část s citátem německého nadšence..
29. 12. 2009 | 12:19

ciste vino napsal(a):

Opět klasický pamflet o tom,kterak je vše lepší než dřív,protože můžeme volně cestovat.Už jen chybí druhý klasický důvod našich lepších dnešků a to jsou nefronty na banány.Mohli by si už ti dnešní mediální politruci jediných správných pravd vymyslet něco ogiginálnějšího a hlavně inteligentnějšího.Tohle je jak kafemlejnek pořád dokola.
29. 12. 2009 | 13:38

ciste vino napsal(a):

ještě něco o nejnovějším podvodu našich momentálních židoamerických velkých bratrech.Po ZHN v Iráku tu máme další podvod jak hrom.

Údajný dokument o íránském vývoji jaderné zbraně odhalen jako podvrh
http://www.blisty.cz/2009/1...

Takto se vyrábějí záminky k americkým válkám,ve kterých pak ochotně bojují poslušní ratlíci jako je CR.Jsem zvědav co zas Schwarzenbergovská bildenbergská klika u nás příští rok vymyslí za ptákovinu s nátěrem hvězd a pruhů.
29. 12. 2009 | 13:42

Michal Macek napsal(a):

ciste vino:

legitimnim dovodem k invazi do iranu je ahmadinedzaduv ksicht - kdo se na to ma koukat?? :)
29. 12. 2009 | 13:48

schlimbach napsal(a):

myslím si pane autore, že právě díky těm, kteří nahlížejí na současnost vašima očima se těžko něco mění ke skutečně lepšímu, kvalitnějšímu. Toto vidění dokáže nakonec omluvit všechno negativní, co se děje a dít by se nemělo, postupně dochází k oklešťování svobod občana, občan nemá možnost již nic ovlivnit a všude rozlezlá lobbystická mafie si mne spokojeně svoje špinavé ruce - ať se vám tedy šťastně a vesele žije. Komu se takto žít nechce, může začít přemýšlet, jestli to nejde třeba změnit - http://www.ekonomickareform...
29. 12. 2009 | 13:48

buldatra napsal(a):

Po přečtení Pána prstenů jsem přemýšlel, jak asi ve skutečnosti vypadal Stromovous.

Nyní mám již jasno.
29. 12. 2009 | 14:14

Béda napsal(a):

http://www.verejnydluh.cz/

To je cena za bohatě prostřený stůl. A jednou - když se přestala splácet podstata dluhu a splácejí se pouze úroky z úroků - možná přijde i ... exekutor. Ten si většinou nebere ke své práci bílé rukavičky. Taky jej nezajímá proč ten dluh vzniknul a jestli jej zavinil černý, oranžový, modrý, zelený, rudý anebo jiný prostředník. Taky jej nezajímá pozadí toho dluhu - jestli se přitom někdo nabalil anebo ne. Jeho zajímá pouze to, aby on jako vykonavatel a věřitel (který mohl být personálně spřažen s prostředníkem) dostali to své. I kdyby měl dlužník (aťsi stát, domkař s hypotékou, spotřebitel s dovolenou na kterou neměl... - přitom zbankrotovat a skončit pod mostem.
29. 12. 2009 | 14:18

argun napsal(a):

Pane profesore, máte krásné fousy. Ale možná jste lehce zaspal dobu - totiž on už nám tady někdo pořádky za cenu ostrouhání demokracie dělá....
29. 12. 2009 | 14:27

otokar napsal(a):

Za komančů byly zrušeny přídělové lístky, v šedesátých byly majálesy,v osmdesátých skončily fronty na banány a dalo se jet do jugošky,v devadesátých začaly supermarkety,zkrátka pořád se něco děje, vousatý muži. Když není válka,tak by se lidé měli mít postupně lépe a nedivit se tomu,natož to vydávat za dílo nějaké politické strany nebo systému. Ale krást by se nemělo, natož pak veřejně a ještě se přitom drze šklebit a obracet si oční klapky. To by si lidé pak mohli myslet,že za svoji práci by se mohli mít ještě o něco lépe,kdyby nemuseli živit četné parazity.
Tohle vyjde najevo,až přistoupíme k Euru a i méně chápaví uvidí, jací jsme žebráci (kromě těch pár úspěšných,kteří nebyli líní..atd, to už znáte).
Se vstupem do Evropy se měly přizpůsobit platy a důchody evropskému průměru, když se mohly přizpůsobit ceny. Že by na to nebylo,je demagogie těch, kteří z toho profitují, za slušný plat by lidé pracovali a neseděli na podpoře,nebylo by třeba dovážet tuberkulosní mongoly co makají za padesát a ještě živí svého pasáka. Daní by se vybralo hafo a nebylo by třeba řešit pofidérní reformy,které stejně skončí tak, že lidé budou okradeni,jak jest zde zvykem.
Když totiž zákony porušují ti, kteří nad nimi mají bdít a slušnost je zaměňována s blbostí, znamená to s přihlédnutím k rostoucímu dluhu, že to nedopadne dobře.
Přijdeme na buben a ti chytřejší se
šengenským krokem přesunou ke svým kontům a nechají nás to vyžrat, když jsme byli hloupější.A tak skončí jeden cyklus o budování demokratické společnosti, pravdě, lásce a podobné veteši k oblbování lidu.
Přeji všem, ať to ještě rok vydrží.
29. 12. 2009 | 15:37

Krištov napsal(a):

Pane Jaroslave s tímto plácáním je Vás škoda, kandidujte do Parlamentu České republiky.
29. 12. 2009 | 16:00

vidlemístoklíčů napsal(a):

Mám dotaz: bez bolševiků a přesto se slušnými politiky a fungující justicí by to nešlo?
29. 12. 2009 | 16:11

vidlemístoklíčů napsal(a):

Dodatek a vysvětlení k předchozímu příspěvku: už jsem alergický na to, že každý argumentuje bolševiky jako by to bylo "buď a nebo"! Není. Jsou i slušné demokratické státy, kde si lidé politiků a především soudců váží. Návrat k bolševismu, abychom vybředli z tohoto sajrajtu opravdu není nutný.
29. 12. 2009 | 16:16

Ládik napsal(a):

Tak nějak má vypadat velmi dobrý blog. Jen čekám, že patřičně přiostříte. Děkuji.
29. 12. 2009 | 16:24

. napsal(a):

ano, svobody a prospěrity jedné ethno-mafii :(
29. 12. 2009 | 16:26

schlimbach napsal(a):

vidlemimístoklíčů

návrat k bolševismu nutný skutečněnnení, ale je nutné, aby občané sami měli zájem vzít řízení věcí svých do vlastních rukou, aby bylo možné konečně vytvořit svobodnou občanskou společnost, kde svoboda, solidarita a odpovědnost nebudou vyčichlými pojmy
29. 12. 2009 | 16:29

nick y napsal(a):

Taky si myslím,že návrat k bolševismu by byl nešťastý,bohužel ale dosti lidí se nechává slyšet,že bude volit právě KSČM. Neštěstí! Myslím,že daleko vhodnšjší by bylo se zaměřit na vlastní podíl-jeden každý z nás voličů-zodpovědnosti za řízení našeho státu.Největší podíl zodpovědnosti na vývoji našich věcí je ten,kdy budu moci do rozhodování vlastním hlasem zasahovat nejen při volbách,ale i v průběhhu volebního období-pomocí referend.
Autor nevnímá nebo nepublikuje nebezpečí ,plynoucí z naší "blbé nálady"!Totiž ten pohyb voličské základny směrem ke komunistům.Pozdravuji všechny.
29. 12. 2009 | 16:37

Hovorka11 napsal(a):

Děsný článek !
Nemůžu se smířit, jak autor nesmyslně spojil Hitlera s podobnámi poměry, které jsou u nás dnes, Miladou Horákovou a obdobím
" bezprecedentní svobody a prosperity dnes".

Vůbec nepochopil, že svoboda je určována propojením svobodných voleb, prací poslanců a senátorů a vlády s prezidentskou pojistkou v dikci přísahy a nad vším musí dohlížet nezávislý!! ústavní soud.
Všechny tyto složky mají vzmezené pole působnosti, ale
u nás tomu tak není, proto je taková shoda s takřka stejnými problémy, které umožnili uchopení moci Hitlerovi.
Problém je v něčem docela jiném odříznutí lidí od práva, vyjmutí vládnoucích skupin od soudní postižitelnosti a zmocnění se těchto skupin absolutní moci nad vyšetřovacími týmy pracující při vyšetřováním organizovaného zločinu. Mnohý si teď vzpomene na Renatu Veseckou a její aktivity, které vedly k rozprášení vyšetřovacích týmů.
Tento proces neustále pokračuje s oklešťováním práv obyvatel, velmi kvitovaném panem prezidentem.
Žijeme v určité skořápce, v které si můžeme žít podle prosperity státu, nesmíme se ovšem dostat do sporu s úřady a mocnými. Dokud budou exekuce pouze jednosměrné bez možnosti se účinně bránit omylu, tak o svobodě a demokracii nemá smysl mluvit. Jsem svobodný potud, pokud se nestřetnu s mocným. Bohužel u nás je vše směřováno k potírání práva obyčejných občanů a nepostižitelnosti vlivných lidí. Jsem přesvědčen, že dosud je blokováno vyšetřování vraždy podnikatele Mrázka a vražd okolo krvavých olejů. Jakékoliv vyšetřování se zastaví, když se prokáže spojení s politiky (KRAKATICE).
Autorovi bych doporučil sledovat soudní řízení okolo případu justiční mafie a tlaky na soudce Cepla ml. - mohlo by ho to probudit z klidného spánku.

Odezva na:

"Soudnictví je již dlouhou dobu politickou justicí, která chce zpuchřelé poměry včerejška zvěčnit, která jen chrání dosud vládnoucí vrstvu, aniž by se starala o blaho celého národa. Jen se podívejte, jak mírné rozsudky byly i v těch nejhorších korupčních skandálech. ... Dosud pracoval každý jen pro vlastní kapsu. Záleželo jen na tom, aby jeden nosil lepší šaty než jeho soused, aby měl lepší auto a už se mohl považovat za něco lepšího. A poslanci parlamentu neměli pochopení pro nic jiného, než vytlouci co možná nejvíce materiálních výhod pro vlastní stranu. Jeden druhému předhazovali touhu po zisku, aby se sami mohli co nejvíce obohatit. Na obecné blaho už nikdo nepomyslel." Není tohle výstižné zachycení našich poměrů a opodstatnění naší "blbé nálady"? Není to stručné shrnutí důvodů, proč je třeba zanevřít na politiku, či proč zvolit někoho, kdo konečně nastolí v zemi vládu pevné ruky a udělá pořádek? Tenhle text však není ani výpisek ze současných novin, ani zápis diskuse z dnešní ulice či hospody; je to jenom nepatrně aktualizovaný záznam výkladu, který podal německému fyzikovi Wernerovi Heisenbergovi v roce 1933 mladý, nadšený stoupenec Hitlera; výkladu, kterým zdůvodňoval, proč je třeba Hitlera podporovat, i když to není zrovna sympaťák. (Viz W. Heisenberg: Celek a část, Votobia, Olomouc, 1996, s. 163-164.)
29. 12. 2009 | 16:40

eva napsal(a):

přečtěte si podepište studentskou výzvu Inventura demokracie a uděláte líp než tu kontraproduktivně a kkolektivně fňukat
29. 12. 2009 | 16:49

Petr Havelka napsal(a):

Pane Hovorka 11,

doporučuji vám článek v dnešních Lidovkách

http://www.lidovky.cz/demon...

přístupný bude od 23 55
29. 12. 2009 | 16:51

zdesta napsal(a):

J.Peregrin. Vzhledem k tomu, že se zabýváte filosofii logiky a filosofii vůbec,tak nic moc.Po uplynutí deseti minut,člověk neví že něco četl.
29. 12. 2009 | 17:02

pav napsal(a):

Souhlasím s OTOKARem- To co jste napsal je něco jak to dělali komunisti po roce 1948. Tady ODS právní systém provedlo po roce 1992 jen pro lidi odvádějící daně-pracující, ale pro podvodníky, lháře, korupčníky atd. ty nemusí nic dodržovat jen se spolčovat, mají neomezenou volnost ve lžích a podvodech a mohou krást beztrestně a většina národa musí na ně pracovat a v tvrdém kapitalizmu, protože oni již chtějí žít v komunizmu! Tak to je naše svoboda. Když nemáš práci-neschopní tě vyhodili z práce, protože neuměli hospodařit a vést za vysoké své výplaty, podnik, tak seď doma a drž hubu a buď rád že máme svobodu a demokracii, tak jste to myslel?????
29. 12. 2009 | 17:02

Jan Štěrba napsal(a):

Toto je typický článek člověka který se raduje že může jezdit po Evropě kdykoli a kdekoli.A je to s nějvětší pravděpodobností protože A)má práci,b) z toho vyplývá že má příjem c)a určitě nemá průměrný plat českého občana jak 90 procent lidí v tomto státě(pokud jsou zaměstnaní což je teď velké štěstí) kteří si užívají svobodu ale můžou jet tak leda do p....e.
29. 12. 2009 | 17:07

ivanT napsal(a):

Plne souhlasim s autorem.

Veci nejsou idealni - a nikdy nemohou byt - ale jsou lepsi nez kdy byly. Ve svych 70-ti letech to mohu potvrdit z vlastni zkusenosti. A z vetsi miry je jen na nas jak to bude dal - demokracie - i kdyz nedokonala - k tomu dava nastroje jako zadny jiny spolecensky system.
29. 12. 2009 | 17:15

Uvažující napsal(a):

Jsem rád že jsem mám možnost žít v dnešní době, která nabízí možnosti jak se v životě prosadit, realizovat a i si ho užít podle vlastní volby.Proti šedivému zadrátovanému pracovnímu lágru plnému různých šmelinářů, pomocníků VB, udavačů, každodenní korupce, uvědomělých soudruhů a strany která o vás "pečovala"od kolébky do rakve, je dnešek jako procházka růžovým sadem.
29. 12. 2009 | 17:30

Franta napsal(a):

Lepší fór jsem již dlouho nečet. Určitě s toho, že mohou cestovat po celém světě musí být nadšená většina obyvatel,která přemýšlí zda má jít k lékaři jejikož musí zaplatit 30 Kč, nebo ti co nemají kde bydlet a děti musejí odkládat do babyboxů jelikož je nemohou uživit o těch co si vzali to nejcenější tj. život radši ani nepíši a že jich není málo. Tak nám prosím napište ještě další pohádku. Tak blbě jako se má dnes většina lidí jsme se v osumdesátých letech neměli. Krásné prožití nového roku.
29. 12. 2009 | 17:31

Cedr napsal(a):

Jan Štěrba

Dobrý den. Ale samozřejmě že můžete i Vy. Stačí sednout k internetu a najít nízkonákladovou společnost a letenku za pár stovek kam se Vám po Evropě zachce. Každý, opravdu každý, včetně nezaměstnaných dnes může kamkoliv po Evropě. Stačí chtít.

buldatra

Ale dyť je to Peregrin, ne Stromovous :-)

Autor

Děkuju. Je dobré si připomínat, že skutečně ve srovnání s minulostí je situace v Česku i Evropě nyní v mnoha směrech dobrá jako nikdy v historii. Žijeme ve vzácné době a málokdo to dnes vnímá. Samozřejmě nesmíme zapomínat na problémy a rizika do budoucna. Na politiky, korupci atp se nadávalo vždycky, to k demokracii patří.

Zkrátka, hje škoda, že si tak málo lidí uvědomuje, v jak výjimečné době žijeme. Místo toho řada lidí hovoří o hluboké krizi politiky, společnosti (kdy nebyla?) apod.
29. 12. 2009 | 17:34

Mungo napsal(a):

Dovolte lehce upravit Váš citát:
Tak nesvobodní, jako dnes, jsme my Moravané rozhodně nikdy ve svých dějinách nebyli.
29. 12. 2009 | 17:35

Josef napsal(a):

A k čemu ten článek je? Pro nasr....ní? To co říká přece každý ví. Vrchnost si své pohlídá.
29. 12. 2009 | 17:55

Gerd napsal(a):

Bez zavedení přímé demokracie a možnosti referenda z vůle občanů se s demokracií v ČR nehneme. Tuto možnost zase blokují snahy současných vládců. Kdepak je slib Strany Zelených, že zavedou přímé referendum? Tohle sliboval i Karel Schwarzenberg, než zdrhnul k TOP 09. Pak slibovat přestal.
29. 12. 2009 | 18:15

OP napsal(a):

TO CO HLEDÁŠ J.Z.
Člověče, co stále hledáš? Proč jsi neklidný a proč svůj osud, který žiješ, cítíš jako břemeno? Proč si stále uvědomuješ, že se ti nedaří v životě dobře? Když vše, co na světě je, má svoji příčinu, má ji i tvoje nespokojenost. Přemýšlel jsi někdy o té příčině?
Nebo stále jen hledáš násilná východiska? Chceš být bohatý, nebo vážený občan, chceš, aby ti po smrti postavili pomník? Nebo sis uvědomil, že jsou vyšší okultní síly a chceš je zvládnout? Chceš svojí vůli ovládat jiné pro svůj prospěch?
Uvědom si, že to ještě nikdy nikomu nepřineslo nic dobrého.

Když se slepec pohybuje v neznámé krajině, má stálé obavy. Každý krok, který udělá, může mu uškodit nebo ho přivést do záhuby. Může zakopnout a zlomit si nohu, ale může také spadnout do propasti a zabít se. Právě tak je to s člověkem, který jde životem a o životě nic neví. Nepoznal jeho zákonivosti, a proto ten strach. Nezná ani příčinu proč žije, nezná příčiny a vývoj svých dnešních myšlenek a činů, a nezná také jejich následky a zpětný dopad na svůj osud. Proto ten strach.

Možná, že nejsi slepec. Snad ve svém životě nevidíš jen proto, že jsi neotevřel oči. Snad ses jen nerozhlédl po životní pravdě. Snad jsi poznával jen běžný hmotný život a nezajímal ses doposud o vyšší návaznosti a hloubky bytí.
Zastav a zamysli se. Každý tvor, který žije volně v přírodě svým přirozeným životem, má ke svému žití vše, co potřebuje. Je o něho plně postaráno. Žije v těsném spojení s prostředím a je pro život plně vyzbrojen. Jen člověk ne. Přesto, že svojí inteligencí dovedl si zjednat naprostou bezpečnost vůči ostatním tvorům a nepřátelským živlům, přesto není spokojen. Žije svůj život příliš křečovitě. Má zbytečné a mnohdy nesmyslné požadavky, které se staly jeho plánem a on jim otročí. V jejich zajetí není svobodným. Když přijde jeho čas a on umírá, může si položit otázku „Proč jsem vlastně žil? A žil jsem vůbec, nebo jsem si život otrávil zbytečnými – spěchem, nervozitou, zbytečným honěním se za stíny a chimérami, a v tom jsem žít zapomněl?“

Je to tak. Zastav se a zamysli se. A pak jednej, jak sám uznáš. Vždyť máš svobodnou vůli. Já ti mohu jen nabídnout pomocnou ruku. Ty jí můžeš přijmout, nebo odmítnout…
29. 12. 2009 | 18:22

vlk napsal(a):

Pane profesore Peregrine,
je to poprvé co Vás tady čtu. A s gustem jsme s i přečetl nejen Váš blog, ale i Vaše CV. Obojí je parádná a velmi mi imponuje. A konstatuji, že jste správnej kus. Příště už Vs budu vyhledávat. Nikoliv objevovat! Stejskalovi s e povedl další prima kousek.

A teď k blogu. Klidně mohu podepsat každé jeho písmeno.
Nicméně onen optimistický závěr, jakkoli je pravdivý - nesdílím. Víte já s ebojím toho, co s e stalo v době profesora Heisenberga!
Ty nedokonalosti, které relativizujete naší realitou, tedy svobodou, Evropu bez válek a podobně budou nabývat, bohužel, čím dál větších rozměrů. každá nová vládní partička krade daleko více a daleko drzeji než ta parta před ní. každá vládní garnitura stále víc e ohýbá justici k obrazu svému. a bojím se, že čunkiáda je zásadním historickým zlomem. Ž e čunkiádou jsme nastoupili definitivně cestu k justici , která vede k Dr. Horákové. Nemyslím, že by nutně musely následovat politické popravy, ale budou následovat napříkald politické neprocesy. tak jako u Čunka. Což je v podstatě totéž. A dochází k zásadnímu podlamování víry v demokracii.
Toje to oč tu běží. Až přijd e někdo, kdo zas eosloví davy.A vysvětlí jim, že ON zavede pořádek. a my budeme našimi papaláši natolik znechucenia otráveni, že mu to možná rádi , odkýváme.
Budu rád, když pravdu budete mít s e svým optimismem Vy ane já.
Díky za blog.
29. 12. 2009 | 18:33

Willy Fog napsal(a):

Bez možnosti voličů odvolat voleného poslance, nebo senátora, bez možnosti volit osobnost na volebním lístku, aniž by volič mohl škrtat, pro něho nepohodlné na kandidátce navržené, tak nikdy v této a ani jiné demokratické republice spravedlnost nebude.

Česká republika se rozhodně mezi demokratické republiky počítat nemůže a ani nesmí, je zde sice více stran v parlamentě, ale v podstatě, je to ještě horší než "za vlády jedné strany"!
29. 12. 2009 | 18:47

Willy Fog napsal(a):

Jo, ještě bych taky dodal, jestliže se poslanec, nebo senátor zpronevěří úřad ku svému prospěchu, nebo se vzdálí předvolebnímu slibu, nebo v případě vlády, která dá nějaké své "vládní prohlášení" a pak je nedodržuje, tak musí být ODVOLATELNÍ!! Odvolatelní voliči!
29. 12. 2009 | 18:55

Pepa Řepa napsal(a):

Uff
nemám sílu číst článek, pořád čučím na fotku.
Kde Vás ten Stejskal vyhrabal?
V Šerwůdu ve 3 ráno nebo v poustevně na Šumavě? Nebo jste bratranec Chomejního?

V každým případě dobrej úlovek. Gratuluju. S Vámi bude veselo, řekl bych. Vítejte!

Při vousu peregrina přísahám, že Vás budu chránit vlastním tělem.
29. 12. 2009 | 19:00

monstruózní volič napsal(a):

No jo, ale já chci vládu hodně tvrdé ruky ! Koho tedy volit, teda kromě komoušů vč. ČSSD ?
29. 12. 2009 | 19:15

IO napsal(a):

"Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří tak bezvýhradně věří, že jsou svobodní." Johann Wolfgang von Goethe Jste beznadějný ťulpas, pane profesore!
29. 12. 2009 | 19:31

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Pelegrini,
že jsem tak smělý, nehrál jste ve filmu?
http://www.youtube.com/watc...

čas 1:15 a dále
29. 12. 2009 | 19:33

Jan Vaculík napsal(a):

Jo,
souhlas.
Už potřetí během dvou dnů píšu na těchto blozích větu: Těch posledních 20 let zatím patří k nejšťastnějšímu období v historii za posledních několik století; ne-li vůbec.
I já sice vím, že je tady pár věcí, co nás tady můžou štvát ... a tak si dovolím si poukázat na ještě jeden nešvar, za který nemůže
ani vláda
ani bolševik
ani zlý kapitalismus,
a který se přesto týká četných zde se vyskytujících diskutérů:
Každej, kdo má v zadku díru, tak si myslí, že může vynášet zdrcující soudy o věcech, o kterých prd ví!
29. 12. 2009 | 19:56

Alka napsal(a):

Hm, ideologické žvanění na závěr roku...
Jestli pan autor těch pár ohlodaných kůstek předhozených lidu považuje za svobodu, nu nezbývá než ho za omezenost rozhledu politovat.
29. 12. 2009 | 20:05

mORAVÁK napsal(a):

Smůlou je, že je v tomto národě stále hodně těch,kteří rádi papouškují a neradi používají svůj mozek a své zkušenosti. V tomto se nic nezměnilo,tací se chovají stejně jako za vlády komunistů. Holt,jen mají jiné znaménko. A můj názor, jde o pseudo svobodu, ta může nastat jen tehdy, jestliže bude moci do vlády hovořit i lid formou referend, kdy budou moci voliči ODVOLAT, poslance za katastrofální práci ,za podrazy a za kšeftování.
Samozřejmě ,že i zde platí hranice,ovšem né tyupu komunistů a ODS,ani jedni nepřipouští referenda a stálou kontrolu a odvolatelnost poslance.PROČ ASI????
Je nutné býti opatrní a především před takovými vychvalovači jako tento autor.
FANATIZMUS JE NEBEZPEČNÝ A JE JEDNO ZDA JDE Z PRAVA ,NEBO Z LEVA.
29. 12. 2009 | 20:07

Zdenek Mihalco napsal(a):

Jan Vaculík

Podepisuji. A zdravím Vás.
29. 12. 2009 | 20:19

schlimbach napsal(a):

mORAVAK
přidejte se k nám, můžete to ovlivnit -)
29. 12. 2009 | 20:24

Hurá napsal(a):

Díky, právě jsem byl přesvědčen o tom, že být lumpem vlastě není nic špatného, protože můj soused (i já) můžeme cestovat a vydávat knihy (nikoliv ale zatím jen Mein Kampf) Díky, vezmu si to k srdci !
29. 12. 2009 | 20:34

Jan Vaculík napsal(a):

moravák
Lid má rozhled odpovídající průměrnému IQ 100. Měl by mít volený zastupce taky stejnej rozhled (a IQ 100), nebo větší?
A když bude mít větší, tak dohlédne dál, takže už nebude mít na všechno stejnej názor, jako ten jeho lid. Tím vzniká nebezpečí, že bude chtít prosazovat něco jiného, než ten lid.

Neměla by se proto ustanovit podmínka, že volení zástupci nesmí mít IQ vyšší než 80, aby byla záruka, že skutečně nebudou dělat nic jinýho než právě to, co chce ten lid?
29. 12. 2009 | 20:40

ivanT napsal(a):

Vlk: Obvykle s vami souhlasim, ale s vasim pesimistickym zaverem tentokrat ne. Evropa je Evropskou Unii zglobalizovana a neverim, ze dovoli ten chmurny vyvoj, ktery presentujete. V jejim celku je na to prilis mnoho zdravych sil hledicich do budoucnosti.

Tem, kteri si stezuji treba ze plati 30 Kc na lekare bych rekl, ze ackoliv plno jejich stiznosti je podle mne opravnenych, jejich souhrn se neda srovnat s klady, ktere doba prinesla. Pokud jde o mne, davam prednost svobode ve svete kde musim (a mohu) o svuj spravedlivy podil bojovat, pred zivotem za ostnatym dratem, kde mam jistotu, ze kazdy den dostanu do sveho korytka svou porcicku zradylka a kde ti kteri se nechovaji podle predpisu riskuji vse. Ale uznavam, ze to je otazka osbniho nazoru.
29. 12. 2009 | 20:40

Rumcajs napsal(a):

Já bych tohle podepsal.
29. 12. 2009 | 20:48

MARNOV napsal(a):

Nejsem anarchista, a proto nevidím důvod k optimismu a radosti autora. Historickou shodou okolností byli naši obrozenečtí předci obdarováni státem. Tento dar je s dalším majetkem některými polistopadovými vládami rozprodáván bez souhlasu většiny myslících vlastenecky smýšlejících občanů. Funkce státních institucí jsou zesměšnovány parlamentní politickou byrokraturou ničící tuzemské občany i tuzemské podnikatele. Právní stát - pouze ve hvězdách. Demokracie - pouze ve snu... Volby se kupují/prodávají jako koně na trhu. Koho zastupují poslanci/president. Občany rozhodně ne! Jak řekl jiný: jsme Pohádková země! Osobně mě vadí, že s našim presidentem nyní baví pouze ruská vláda a Putin. Jste matematik/filosof - znáte trend. Těším se z ostatními na příští téma. Hledejme co nás spojuje, v čem se ještě umíme shodnout. Nezabývejme se záležitostmi vzhledu: obličeji, nejen Ahmadinedžádovým. Důležitější jsou každodenní skutky.
29. 12. 2009 | 21:25

MARNOV napsal(a):

To JVaculík:
Teda co jste napsal snad nemyslíte ani vážně:
"Každej, kdo má v zadku díru, tak si myslí, že může vynášet zdrcující soudy o věcech, o kterých prd ví!" OK - leč tohle je diskuze na blogu...
" Tím vzniká nebezpečí, že bude chtít prosazovat něco jiného, než ten lid." ? Důsledek vlastního IQ :)))
"Neměla by se proto ustanovit podmínka, že volení zástupci nesmí mít IQ vyšší než 80, aby byla záruka, že skutečně nebudou dělat nic jinýho než právě to, co chce ten lid?" ??? uvažujete jako stalinista. Vládnout musí dělnická třída ...
Přečtěte si co jste napsal a řiďte se tím taky. Píšete totiž bludy, přestože s nimi někdy souhlasí Mihalco. Jeho chápu: )))
29. 12. 2009 | 21:38

Zdenek Mihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden vulgární text obsahující nadávky. Takové texty jsou v rozporu se záměrem těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
29. 12. 2009 | 21:39

Fanda napsal(a):

Nadcházející rok nám přinese opravdu volby, a to ne jedny, ale rovnou dvoje a ve třetině z jednaosmdesáti volebních krajů dokonce troje. Takže občané s volebním právem se opravdu budou moci při volení důkladně vyřádit. Před nimi, zvláště před těmi do parlamentních komor, však budou mít opravdu možnost se ledacos dozvědět o těch lumpech z jiných stran. Přidají-li k tomu svoje mnohaleté zkušenosti s plněním předvolebních slibů z volebních programů, či ze smluv s voliči nebo jak se ta lákadla voličských hlasů kdy nazývaly, nazývají a nazývat budou, pak nejhorší, co by si z toho mohli voliči odnést, je nejít volit. Jsem si jistý, že vlastní zkušenosti, osobní situace a potřeba jejího řešení a vlastní rozum jsou celkem spolehlivým kompasem při výběru té správné kandidátky nebo toho správného kandidáta do senátu s tou správnou partají za zády. Jedině na tom by měl stavět a neměl by se nechat ukecat, zmobilizovat či jinak zblbnout. Co mu pak bude platné si říkat: „To jsem byl (-a) ale blbec, že jsem …!“.
Mimochodem, ono to v té sedmnáctileté historii Česka zase nebylo tak moc slavné. Jeden příklad za všechny. Do Srbska může slušný Čech tak leda kanály se studem na hřbetě za počínaje prezidenta Havla s jeho humanitárním bombardováním a konče zatím bývalým ministrem ZV Schwarzenbergem a celou českou vládou, jíž byl členem, za jejich v rozporu s mezinárodním právem uspěchané uznání samostatného státu „Kosova“.
29. 12. 2009 | 22:23

*** napsal(a):

bloger
to je docela objevné, ale mrkl jsem na vás více i na knihy, které nabízíte.
Rozsáhlé a tematicky velmi podstatné dílo. Možná byste tady mohl doučovat logiku různé rádoby filosofy včetně editorů. V každém případě vám přeju PF 2010.

Stejskal a Michalco - pánové, myslím to jako zvyšování kvalifikace. Vám též PF 2010.
29. 12. 2009 | 22:25

*** napsal(a):

vlk
mimochodem, napsal jste to velmi správně, vidím to také tak. Není sporu, jen teda s tím blogem byste už mohl vyrazit do boje, aby vám to nevyšlo jako přepověď počasí ale naopak jako texty blogera Vlka.
Všimněte si, mohl byste mít i Velké písmeno. Logiku i filosofii máte dost dobrou, jen s těmi tesáky to občas přeháníte. Tady profesor logiky by vám to vyložil filosoficky a bylo by to v pohodě. Přeci nebudeme čekat na na novou 88.
29. 12. 2009 | 22:34

zeto napsal(a):

Hmm... Je otázka, co člověk považuje za svobodu. Já například tuto společnost naopak považuji čím dál více za nesvobodnou v důsledku neustálého nárůstu špehování prostřednictvím všudypřítomných kamer (v Litoměřicích dokonce i v převlíkárnách v bazénu), čteček RZ automobilů a podobně. Nikdy jsem si nepřipadal tak nesvobodný ve vlastním městě tak, jako dnes. Pod záštitou rádoby bezpečnosti se vzdáváme soukromí a spousta lidí tomu ještě tleská s přihloupým argumentem, že kdo nedělá nic špatného, tomu sledování nemusí vadit. Je to bída, co se z lidí stalo za stádo.
29. 12. 2009 | 22:36

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Máme se dobře a brbláme z rozežranosti, jen ná to nikdo nesmí říkat ;)

Pěkný a úspěšný nový rok 2010 přeji.
29. 12. 2009 | 23:03

Jan Vaculík napsal(a):

Marnov (21:38)
Dal jste dohromady dva moje příspěvky, které spolu nesouvisí.

Ten druhý reaguje na Moravaka a je míněn ironicky. Samozřejmě, že na zastupitele musíme mít velké nároky, ale neřeší to ani jejich odvolatelnost ze strany voličů, ani vypisování referend. Správnej politik musí být v čele, a ne plácat se za veřejným míněním jak hadr na holi.

Oproti tomu můj první příspěvek je míněn vážně. Neříkám, že nemáme diskutovat o čemkoliv, ale jen málokterý diskutující je schopen přijmout argumenty a změnit názor. Každý je ochoten nadávat na cokoliv. A čemu nerozumí, tak za tím určitě stojí nějaký podvod! A šmytec - jede se dál; arghumenty se nepříjímají!
29. 12. 2009 | 23:23

vlk napsal(a):

Ivan T

jak už jsme napsal v prvním příspěvku - rád se spletu. A nijak netrvám a dokonce si nepřeji, abych měl pravdu...

nadporučíku,

právě jsme ti , stran svého blogu , nechal vzkaz u pana Koubence.
A říkášVlk, místo vlk? Ale kdepak. Mrni na net , český net, cose vyskytuje Vlků. A dokonce hodně dobrých. Ale vlk jsem já Moje značka. A hodlám u ní zůstat.
29. 12. 2009 | 23:36

Jan Vaculík napsal(a):

Vlku,
teď jsem se vrátil a přečetl si váš příspěvek, který jsem předtím přeskočil, protože jsem si říkal, že už přece vím, co obvykle píšete.
Ano, váš příspěvek je nejpřiléhavější reakcí na článek autora a posouváte jej o krok dál. Meritu věci se dotýkate např.:
"...čunkiáda je zásadním historickým zlomem. Že čunkiádou jsme nastoupili definitivně cestu k justici ... ale budou následovat napříkald politické neprocesy."
Toto a pár dalších patří mezi věci, za které byde muset být vystaven účet - viníkům, tedy stranám. Přičemý smyslem není ten účet samotný, ale záruka, aby se to už nemohlo opakovat.

Jenže - jak to s tím účtem udělat? Když přemůžu odpor a za trest modrým půjdu volit oranžové, nepomůžu: nejsou o nic lepší. Kromě toho tady vzniká mechanismus, že když obě protivné strany budou sviňačit zhruba stejně, tzn. co nejvíc, tak stejná grupa voličů přejde zprava doleva jako zleva doprava, a nikdo neztratí ani hlas!
To je, s prominutím, hovby katarze...

Ale účet bude muset být vystaven, abychom katarzí prošli, a mělo by to být co nejdřív - z důvodů, které uvádíte.
Dost nad tím přemejšlím, a zatím mě napadají jenom dvě věci:
- veřejný soud, jdoucí mimo náš právní systém, tedy jenom pro tu prču, asi tak, jak to udělal režisér pan Krejčík, když točil o perzekuci gymnazistů ve dnech převratu někde v městečku XY; z té prči ovšem trochu mrazí, že...;
- jedna či dvě menší defenestrace, vše v rámci našeho právního řádu, naprosto humánním způsobem - dali bychom tam matraci, a někdo si to pak šel odsedět; za bouřlivých ovací ostatních...;

Vím, není to nic moc, já jsem jenom prostý český inženýr a jsem zvyklý hledat řešení v rámci dostupných materiálů, ale napadá vás něco lepšího...?
30. 12. 2009 | 00:53

ben napsal(a):

žijeme v období bezprecedentní svobody a prosperity...takové bláboly říkej 750.000našim nezaměstnaných,50.000 bezdomovců.....
30. 12. 2009 | 05:14

Jan K. napsal(a):

bene, i to, že bezdomovectví není trestné, je součást svobody.
30. 12. 2009 | 07:37

Fanda napsal(a):

A znáte pane Jane K. případ, kdy nějakého bezdomovce přestalo jeho bezdomovectví bavit a prostě se svobodně rozhodl vrátit se zase do nějakého svého domova?
30. 12. 2009 | 08:20

Jirka napsal(a):

Koukal jsem na reklamu jak esenbáci za komančů zatkli máničku a pod tím obrovský heslo "aby už nikdy nebyly dlouhý vlasy důvodem k výslechu". Je pravda, že nastala výrazná změna, dnes jsou důvodem k výslechu krátký nebo žádný vlasy. Lidé nenadávají poslední dobou p. blogere, ale pernamentně celých dvacet let a důvodů mají požehnaně. Asi nepatříte mezi ty statisíce okradených a tisíce zničených lidí tímto skvělým režimem. A celých dvacet let aby jsme drželi hubu a krok a tolerovali tyhle sračky, v zemi kde si uprostřed "demokracie" úzká skupina lidí vybudovala čistý komunismus nám neustále někdo říká, že je to paráda. Nejdřív to byla daň za demokracii, posléze bylo potřeba změnit taktiku protože nasr. obyvatel narůstala. Takže pak to byly dětský nemoci demokracie, teď zase V.H., že je potřeba dalších dvacet let aby jsme konečně pochopili svobodu a když už nic nezabírá tak se dozvíme, že je to tady skvělá paráda a trochu toho špatnýho nám náladu přece nezkazí!! Co bude příště? A svoboda? No nevím, nevím, některé své názory, které zrovna moc nekorespondují s oficiální propagandou bych si dnes v žádným případě nedovolil ventilovat veřejně. Snad nemusím vysvětlovat proč? Ale pro ty méně chápající především proto abych se vyhnul perzekuci!!
30. 12. 2009 | 08:55

Pepa Řepa napsal(a):

To Jirka
jasně, v mnohém máte pravdu.
Ale skutečně byste měnil to co je teď, za život v bolševismu?

Ano nebo ne?
30. 12. 2009 | 09:31

edun napsal(a):

Obecně se dá s panem Peregrinem souhlasit, tedy pokud se díváme na současnost jako na "snap" ,snímek z ruky či momentku, a nejsme zrovna na podpoře, či nepracujem za průměrnou mzdu, potom někdy můžem nabýt dojmu, že právě >TEĎ< se máme nejlíp. Když pominu nepopiratelné nemateriální vymoženosti (přístup k cestování, ke vzdělání, svobodu projevu) což vše, ale bylo třeba již za rakousko-uherska -viz Vandrovali vandrovníci a navíc je to také založeno na materiálnu (bez peněz nelze cestovat, studovat a svoboda projevu se může uplatnit tak leda v hospodě u piva,pokud na něj mám) potom mi současná situace připomíná rodinu nezaměstnaných, která se zadlužila aby si koupila prase, které teď konzumuje a s mastnými ústy si kolem stolu pomlaskává jak se teď máme dobře: " takhle dobré prase jsme ještě nikdy v historii neměli" zatímco kolem baráku již obchází exekutor. Nevím, ale mě to moc optimismu nedodává. Možná pan Klaus to z hradu vidí jinak, když skoro s úsměvem podepisoval rozpočtový schodek, který mj. na dlouhou dobu zřejmě znemožní i přijetí eura. Myslím, že historicky je současnost vyjímečná snad jen tím, že ještě nikdy (s vyjímkou protektorátu) nebyla na rozhodujících postech v té naší české kotlince taková škodná, jdoucí proti vlatnímu národu , jako je tomu nyní.
30. 12. 2009 | 09:41

Karel napsal(a):

Od člověka, který se hlasí k analytické filosofii, bych očekával něco kvalitnějšího než soudobou politickou agitaci.

Pane "profesore", ano proces s Horákovou byl hnus, ale zároveň v té době ten režim stavěl statisíce bytů a dával práci lidem, což jsem dříve ani nezdálo.
Vy jste "svobodný" člověk a Vaší "svobodu" si hájíte ve státní instituci z peněz daňových poplatníků.

Nevím, co je Vaší práci a čím jste za tyto výdaje daňových poplatníků užitečný.

Vím, že v soukromém sektoru přibývá lidí bez práce, a z toho důvodu existenčně ohrožených, protože někteří z nich mají např. hypotéky na komanči postavené paneláky (ten nový a skvělý režim jim nebyl schopný nabídnout něco přijatelného v oblasti bydlení nic - jen hodil i bydlení v plen spekulantům). Jen propagandisté Vašeho ražení mluví pořád dokola o "svobodě".

Váš článek přesně připomíná ono přísloví - SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ (jinak řečeno
"Já, Peregrin se mám dobře, tak co pořád kafráte").
Jinak, "profesore" - existuje nejen SVOBODA OD NĚČEHO, ale i SVOBODA PRO NĚCO.
30. 12. 2009 | 09:53

vlk napsal(a):

Jan Vaculík

máte , bohužel, dokonalou pravdu. Kdybych si myslel, že znám řešení, dávno bych ho sem dal.
Tápu stejně jako vy.
30. 12. 2009 | 10:13

Jan Vaculík napsal(a):

Jirka
Povězte nám něco o té perzekuci, to mě zajímá!
Už jste se zkoušel obrátit na Amnesty International?

A taky by mě zajímalo, kdy myslíte, že se líhne ta "oficiální propaganda". V čem spatřujete tu "ofis"? Mezinárodní židovstvo? Nebo zednáři?
30. 12. 2009 | 10:15

Jan Vaculík napsal(a):

Karel
Máte nějaký problém? Přišel jste o práci?
Možná bych o něčem věděl.
Co umíte?
30. 12. 2009 | 10:20

Jan K. napsal(a):

Fanda:
Není to lehké, vrátit se do normálního života, ale ty případy jsou. Bohužel se někteří pak znovu vrátí ke své "svobodě".
30. 12. 2009 | 10:25

patriot napsal(a):

Co je demokratického na tom, že jsem při „volbách“ nucen odevzdat hlas všem darebákům na kandidátce? Že nemohu odvolat poslance, který byl přistižen při korupci? Že volební systém umožňuje, aby někdo seděl ve sněmovně dvacet let, i když by samostatně zvolen nikdy nebyl?

Svobodná volba a odvolatelnost konkrétních lidí voliči jsou základem skutečné demokracie. Tento základ zde však vůbec neexistuje.

Dnešní režim se úporně vydává za něco, co není. Nejde o demokracii, nýbrž o institucionalizovanou zlodějinu zapouštějící stále silnější a silnější kořeny. Primárním cílem veškeré politiky je rozkrást co nejvíce veřejných peněz, přičemž občan s tím „demokraticky“ nemůže nic dělat. Zveřejněné aféry jsou přitom nepochybně jen špičkou ledovce.

Kritické žvanění na těchto a podobných webových stránkách je nám sice milostivě povoleno (za dozoru jemnocitných cenzorů), ale tím je prakticky veškerá „demokracie“ vyčerpána.

Pan autor (okouzlen producírováním po Evropě) v podstatě říká: Važte si tohoto stavu, před šedesáti lety bylo hůře.

Odpovídám: Děkuji za návrh, nejsem ovce, neberu. Nechci karikaturu, chci skutečnou demokracii.
30. 12. 2009 | 10:36

Karel napsal(a):

Jan Vaculík napsal(a):
Karel
Máte nějaký problém? Přišel jste o práci?
Možná bych o něčem věděl.
Co umíte?
30.12.2009 10:20:03
To Vaculík :
Odpověděl jste přesně ve stylu Peregrina - SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ (jinak řečeno
"Já, Peregrin (Vaculík) se mám dobře, tak co pořád kafráte").

Pane Vaculíku, měl jste pocit, že popisuji pouze svoji situaci?
Problém s porozuměním psaného textu?

O moji práci a kvalifikaci se nemusíte starat.
30. 12. 2009 | 10:44

Karel napsal(a):

To Peregrin alias Vaculík :

Jsem schopen vnímat, že máte jiný názor.
Jen mi neleze do hlavy Vaše potřeba popírat skutečnost, že jiní lidé mohou mít jiné názory na tutéž věc.

Osobně tento Peregrinův text považuji za agitační průser - hlavně tím, že cíleně vypichuje určité aspekty, aby jiné cíleně (nehodící se do jeho osobního pohledu a postoje) opomíjel nebo navíc devalvoval.
30. 12. 2009 | 11:06

Jan Vaculík napsal(a):

Karel
Ano, máte pravdu, některých "hladovým" opravdu až tak úplně nevěřím.
V oblasti Praha- Kladno neseženete soustružníka pod 22 tis hrubého.
Dělal jsem před Vánoci na stavbě chemického provozu v Kralupech: okolo sebe slyšíte ruštinu, polštinu, litevštinu, slovenčinu; čeští dělníci jsou tam v naprosté menšině. Jak je to tedy s tou nezamětnaností?

Ale vezmu to z druhé stránky: je faktem, že nezaměstnanost roste, a že se s tím musí něco dělat. Náš stát si nezaměstnané pěstuje. Chybí důsledně prováděná aktivní politika zaměstnanosti.
30. 12. 2009 | 11:16

bbb napsal(a):

Jedno výrazné omezení ta svoboda má a proto není pro každého - peníze
30. 12. 2009 | 11:21

Jarda napsal(a):

Vážený pane blogátore,cena,zaplacená za svobodu(ať už v jakékoliv míře)byla vždy různě vysoká.Nezaměstnaným,neschopným ale i těm bez ambiciozních genů se zdá hodně vysoká,Úspěšným i "úspěšným"připadá nízká.Váš blog je proto Vaším zhodnocením drahoty svobody,připadá mi skutečně objektivním.Na odborně i humpolácky projevëné nesouhlasné odpovědi bych proto nic nedal.To je přece také část svobody.
30. 12. 2009 | 11:28

Jan Vaculík napsal(a):

Karel - ještě k nezaměstnanosti:
Vloni jsme pro naši provozovnu na vesnici sháněli uklízečku - rozsah 3x týdně 2-3 hodiny. Za 3 tis/měs jsme vystřídaly tři; každá s tím brzy sekla. Nakonec jsme museli zvýšit na 4 tis.
Kvalifikovaní dělníci tady dělají za 22-26k hrubého, a když s nima chcete řešit, že hodinu denně prokouří a jinak propauzírujou, tak namítají, že kdyby byli jako živostníci a dělali na volné noze, tak si přijdou na 30-40 k.
Na tomto postoji k práci se zatík krize vůbec neprojevila.
30. 12. 2009 | 11:40

Karel napsal(a):

To Jan Vaculík :
Jsem z Ostravska, takže ruštinu, polštinu, litevštinu, slovenčinu moc okolo sebe neslyším. Zato okole sebe slyším, jak v určitých oborech jsou zakázky na 30-70% loňské a předloňské úrovně.

To Jarda :
Vaše definice svobody nebo spíše Váš pohled na svobodu je prostě Váš.
Je dobré, že připouštíte, že jiní lidé mohou mít jiný pohled. Že tato Vaše "svoboda" může mít napřídklad silně destruktivní účinky na nezaměstnané, neschopné, jinak postižené ...
Jinak je s podivem, že Vaše definice svobody rovněž vychází přes míru naplněnosti Vašeho žaludku.

Nemyslím, že většina kritiku brojí proti svobodě. Brojí proti jevům, které se za ní schovávají, a které někteří berou jako nezbytné přívěšky této svobody - proto by dle Peregrina kritici měli mlčet a vážit si této "svobody".
Ale tak to přece taky není. Česká společnost je silně atomizovaná a kanibalizovaná těmito zastánci Vaši "svobody" - navíc je vidět, že to může fungovat jinak - viz. EU, USA ...
30. 12. 2009 | 11:44

Arnie napsal(a):

To: Ivan T
Naprostý souhlas.
30. 12. 2009 | 11:47

Karel napsal(a):

To Jan Vaculík :
Nevím jestli si mi tu nevykládáte pohádky.
Přijdťe Ty Vaše tlachy povídat sem, o výši platu pro dělníky a s jejich hodinovým tlacháním.
Pracoval jste vůbec někdy?
30. 12. 2009 | 11:47

Jan Vaculík napsal(a):

Karel
Ano, my máme ve strojírenském oboru taky obrat kolem 80% předchozího roku.
A to i za cenu toho, že jsme udělali daleko víc práce. Jenže jsme museli snížit ceny o 20-30%. Řada firem - i z okruhu našich dodavatelů, snížila ceny služeb až na polovinu (například obrábění), aby měli aspoň na mzdy pro dělníky.
Jenže co s tím může nadělat stát? Jedině ještě víc uškodit.
30. 12. 2009 | 11:55

Jan Vaculík napsal(a):

Karel
Jestli vám připadám jako marťan, tak vy mě ovšem taky a nechápu, o čem mluvíte.
Když s někým sjednáváte cenu za práci, tak vám řekne, že za 100 Kč/hod čistého dělají Ukrajinci. (Ti, kteří dovedou řemeslo dobře, berou spíš víc.)
Jestli je tomu u vás jinak, jaktože tady nejsou na práci zástupy Ostraváků?
30. 12. 2009 | 12:10

Daňový poplatník napsal(a):

To autor
To Jan Vaculík:
Doporučuji se podívat na Matrix, ty honičky a ta sladkobolná vata se dají přežít, ale jde o to, že systém (v dnešní EU)má pouze vnější znaky demokracie, a demokratické je pouze to, co přináší zisk nadnárodním monopolům.
30. 12. 2009 | 12:14

Karel napsal(a):

Jan Vaculík :
No někdy mi jako marťan připadáte. Všimnul jste si laskavě procentuální náklady na bydlení vzhledem k platům v ČR? A například v Rakousku?
Co těm lidem zbyde po odtahu na nájem?
Nemá to pomalu rysy ekonomického otroctví (tedy samozřejmě "svobodného")?
Tady by stát proti spekulantům mohl něco dělat.

Nevím co jinak může udělat pro oživení vláda ČR. No určitě nesmí být ve vedení státu experti typu - Obama's rescue plan is 'road to hell'.

Výrobní kapacity i efektivita se zvýšeje, počet zákazníků spíše klesá; kapitál a bohatství se obecně stěhuje na východ - bude to zajímav.
30. 12. 2009 | 12:24

Jan Vaculík napsal(a):

Daňový poplatník
Nadnárodní monopoly skutečně nemusím.
Dobrá, udělejme si anylýzu, které naše konání přináší zisk nadnárodním monoplům, a udělejme si z korigování těchto činností program pro všední den.

My už jsme s doma začali dávno: I když máme plyn, topíme cca z 50% (tedy když jsme doma) dřevem. Při nakupování benzínu dávám přednost pumpám místních majitelů. K Lidlovi chodím co nejméně a při nakupování mléka, mléčných výrobků a piva dávám přednost místním výrobcům. Léků žeru co nejmíň. Atd.

Uvítal bych, kdyby někdo v tomto ohledu zpracoval důkladnější analýzu.

Je s podivem (anebo právě není?), že žádná z politických stran si nedala do programu uzákonění, aby na potravinách byla důsledně označována země původu.
30. 12. 2009 | 12:33

schlimbach napsal(a):

Karel
obávám se, že nemáte šanci vysvětlit to, co je pro lidi s nedostatečně vyvinutým EQ absolutně nepochopitelné, oni nepochopí možná nikdy a pokud někdy ano, potom to bude hodně pozdě, že svými postoji vykonávají bídně placenou službu užitečných idiotů ve prospěch těch, kteří si dávno demokracii v této zemi zprivatizovali. Pokud s tím chcete něco konkrétního dělat, zkuste se přidat - http://www.ekonomickareform...
30. 12. 2009 | 12:33

Karel napsal(a):

To Schlimbach :

Taky mě napadá, že se snažím mluvit ke spokojeným jedincům s plnými žaludky a lehce asociálními sklony.
"Filosof" Peregrin mi ovšem vyrazil dech.
30. 12. 2009 | 12:42

hovorka11 napsal(a):

Jan Vaculík, Zdeněk Mihalco:
O těch věcech vím dle vlastních zkušeností tolik, že můžu říci:
Jste naivní.
Role soudu u nás je tak odstrčena, že můžete přijít o majetek ačkoliv soud vyhrajete,
stačí jen že protistrana má "státní moc s imunitou", která se vytvoří ve chvíli potřeby zablokovat vaše práva.
Jste opravdu, opravdu velmi naivní.
Tato společnost nemá parametry demokratické společnosti. Nechci ty jednotlivé body které to dokladují opakovat, každý si je dovede při trošce zájmu doložit. Postupem doby je jich čím dál více.
Technický vývoj jde dopředu, proto se od 19 století neustále ( s výjimkou válek a několika let potom) neustále zvyšuje kvalita života- platilo to i za komunismu 60tá leta a 80tá leta byl také znatelný rozdíl.
A jestli někdo zastrašuje fašizmem a komunismem, tak troch zastírá, že vzniká zase jiný odstín totality, který se už začíná ostře rýsovat.

Odpověď na:
Jan Vaculík napsal(a):
Jo,
souhlas.
Už potřetí během dvou dnů píšu na těchto blozích větu: Těch posledních 20 let zatím patří k nejšťastnějšímu období v historii za posledních několik století; ne-li vůbec.
I já sice vím, že je tady pár věcí, co nás tady můžou štvát ... a tak si dovolím si poukázat na ještě jeden nešvar, za který nemůže
ani vláda
ani bolševik
ani zlý kapitalismus,
a který se přesto týká četných zde se vyskytujících diskutérů:
Každej, kdo má v zadku díru, tak si myslí, že může vynášet zdrcující soudy o věcech, o kterých prd ví!
29.12.2009 19:56:17
30. 12. 2009 | 12:46

Jan Vaculík napsal(a):

Karel
Uhnul jste od snahy dojít aspoň trochu pod povrch problému a uhýbáte k remcání.
Skončili jsme u toho, jestli 100 Kč/h čistého je málo nebo ne.
Naše prosperita souvisí s cenou práce. Dá se říci, že i cena výdajů za bydlení souvisí s cenou stavebních prací, i když tady je zpětnovazební smyčka hodně zamlžená a pomalá.

Myslím, že cena nové bytové výstavby byla v posledních letech extrémně vysoká; příliš mnoho kapacit se soustředilo na stavbu "luxusních bytů pro náročnou klientelu". Jak kdybychom jí tolik měli! Od krize si slibuju, že snad až pod tímto tlakem dojde jak k zefektivnění vlastních prací, tak i ke změně přístupu k projektům.
30. 12. 2009 | 12:47

Zdenek Mihalco napsal(a):

hovorka11

Dobrý den, nepopírám, že v Česku nemáme některé vážné problémy a trendy v některých oblastech jsou velmi znepokojivé - a docela rychle by se leccos mohlo zvrtnout - zásadní konflikty a války v minulosti očekával dopředu málokdo... Doba posledních 20 let však podle mého názoru v historickém kontextu patří na území Česka k obdobím zcela mimořádné prosperity, míru, svobody a příležitostí, se kterýma kdo chtěl, mohl naložit.
30. 12. 2009 | 13:06

Norman BOR napsal(a):

Vážený pane Peregrine,
komentátor pan Karel o kousek výše nežli já přiznává, že jste mu svým filosofickým textem, a já bych se osmělil říci, že obsáhleším glosováním současné politické situace v naší zemi, t.č. týrané nejen politiky, nýbrž i zločineckým podsvětím, mafiemi všeho druhu a typu, nestoudným lobbyismem, a to vše navzájem propojené naší totálně zkorumpovanopu státní správou, přímo vyrazil dech. Bohužel je přespříliš stručným a opatrným diskutujícím. takže důvod náhlé osobní kalamity neuvádí. Mně již dávno a dávno takovéto věci dech nevyrážejí, neboť v této zemi jsem žil již za Hitlera a rodiče jsem měl již v té době a po celý jejich život ve státní správě. Takže o všem, co se u nás dělo a děje nyní vím dost na to, abych se zatím ještě nedusil. Jenže já o sobě také vím, že ne vždy dokáži jevy a situace, spolu s důvody a konsekvencemi pro občanskou společnost (bez VIP nadlidí v politce) popsat tak, jak jste to (ad hoc) dokázal ve svém článku Vy. Chtěl bych Vám tímto poděkovat za materál k vytisknutí a použití ve chvíli, kdy pravdu o nás, o období od Listopadu 1989 do r. 2010 a možná i déle, budou chtít znát má vnoučata, případně i jejich kamarádi a vrstevníci. Současně s poděkováním Vám, bych rád poděkovat ještě za cca 3 až 4 taktéž kvalitním autorům komentáře, ke stejnému účelu mi jistě dobře jednou posloužícím. Bohužel jsem si jména komentátorů při čtení blogu nezapsal a tak jmenovat nemohu. Mohu však všem ostatním, zde rádoby diskutérům vzkázat, že pokud nemají co říci, anebo si nejsou jisti kvalitou svých informací, způsobem myšlení a rozsahem vědění, neměli by se vnucovat, neb zde především platí prastarý filosofický výrok adresovaný především duševním nevolníků a znějící asi takto: "Kdybys byl mlčel (ty ....), byl bys zůstal aspoň "filosofem".
30. 12. 2009 | 13:33

hovorka11 napsal(a):

Zdeněk Mihalco:
Souhlasím s Vámi, jen jsem přesvědčen, že ta doba končí.
Ještě jedno mě znepokojuje:
jestli budeme odříznuti s nespolehlivou Ukrajinou od ropy, tak se staneme energeticky závislí na především ruské ropě z Německa a to je dost špatné.
----------
Přeju Vám a ostatním přispěvovatelům hodně zdraví a čím dál více blogerů.
30. 12. 2009 | 14:09

Jan Vaculík napsal(a):

Hovorka
Váš výrok
"Role soudu u nás je tak odstrčena, že můžete přijít o majetek ačkoliv soud vyhrajete, stačí jen že protistrana má "státní moc s imunitou", která se vytvoří ve chvíli potřeby zablokovat vaše práva."
Bylo by zajímavé vědět, o co konkrétně jde.

Celá tato diskuse
Přes sympatie k autorovi i k jeho pohledu musím s odstupem konstantovat, že to asi nebyl dobrý článek, protože vyprovokoval v drtivé většině reakce typu "Stojí to všecko za hovno!" - bez schopnosti proniknout hlouběji k jádru problému. Něco tu chybí. Asi to, co nejlépe podal Vlk ve svém příspěvku 18:33.
30. 12. 2009 | 14:24

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm
a nebude to taky-vážení-v nárocích?
Takovýmu Ladislavu Klímovi stačil k večeři zavináč a pivo a jaký psal náramný knížky.

A autor-filosof Peregrin se, podle mého moc lišit nebude. Už jste viděli někdy filosofa ve Ferrari Testa Rosa? Tu nemá ani salonní filosof z Bologni VB.

A nebude to-věční remcalové- taky věkem?

On ani Peregrin ani dokonce prezident (je jedno kterej) nemůže za to, že máte mizernou erekci, máte jít na operaci prostaty, viklaj se zuby, artroza žere kolena a Božka Vám utekla s ajznboňákem.

Největší neštěstí je nerudnej, zakyslej dědek, kterej remcá a remcá.
A těch tu je.
30. 12. 2009 | 14:25

Jirka napsal(a):

To Pepa Řepa já nevolám po návratu starých časů, ale po zlidštění a trochu tolerance pro ty co poctivě makají, platí daně, nekradou, neloupí atd. Ale zrovna tito lidé jsou na tom dnes nejhůř, nemají nikde zastání, stát je okradá a dává lemplům, platí pro ně jako pro jediný v tomhle státě zákony a běda jim kdyby je nedodržovali. Říkat a tvrdit, že je to dnes príma jako nikdy v historii je nesmysl. Ono to totiž nejde a ani se to nemůže porovnávat. Každá doba má svoje, ale s čím se to dá porovnat jsou vyspělé demokracie a k těm máme asi tak blízko, jako jsme měli před dvaceti lety!! A když vidím politickou kulturu našich papalášů tak jsme se pohnuly jen k nezákonnému přerozdělení majetků. Ale zase nejsou fronty na banány!! Tahle demagogie tkz. "demokratů" mě nepřestává fascinovat. Ono nám už krom toho cestování a banánů moc z té proklamované svobody nezbylo!!
30. 12. 2009 | 14:29

hovorka11 napsal(a):

Jan Vaculík:
pošlete mě Váš email a napíšu podrobnosti. Je to obsáhlejší a ani to tady nechci rozvádět mimo téma.
30. 12. 2009 | 14:38

Jirka napsal(a):

Pane Vaculík vy nestojíte za odpověď. Já odepisuji jen skutečným demokratům a to vy nejste. Neznat mě, ale hned naznačit, že jsem nácek příliš nevypovídá o Vašich dobrých vlastnostech, ale spíš o zvláštní agresy vůči komukoli kdo nejde s Vámi, že?
30. 12. 2009 | 14:56

Jarda napsal(a):

TO:Karel-nevím,proč můj názor na relativitu pojmu svobody jste zařadil někde k teorii plného,či stejného žaludku.tak jsem to ale nemyslel.Podívejte třeba na tuláky za 1.republiky.Když mezi ně nepočítám"osoby práce se štítící a cizímu majetku nebezpečné"-byli svobodní(volní)?Věřím,že ano.Když odmyslím dnešní srovnávací klišé front na banány,Tuzexů versus plných kšeftů nebo Rujány,Černého moře proti Maledivám,kdo nám brání být svobodní(volní).Jistě něco za něco,jak říkají Němci-být nebo mít.Bohužel ti z různého důvodu mále flexibilní se snaží alespoň být a i to jim jde dnes těžce.Shrnu-li to-jde o povídání na hodně dlouho a jak pravil moudrý rabín na smrtelné posteli-ono je to stejně všechno jinak.
30. 12. 2009 | 15:19

Jan Vaculík napsal(a):

Jirka
Omlouvám se Vám, podkud jsem se Vás dotknul. To opravdu nebylo mým úmyslem.

Já jsem jenom chtěl vědět, kde vidíte ten zdroj "oficiální propagandy" a "perzekuce"?
Kdo je ta tajemná síla, která to tady všechno řídí?

Já kolem sebe vidím spíš to, že každý hájí jenom svoje zájmy; malá domů atp. Ale že by nám tady někdo masíroval mozek nad rámec běžné komerce - toho jsem si opravdu nevšim.
30. 12. 2009 | 15:39

Vico napsal(a):

Nemám sílu se prodrat celou diskuzí a tak jen k autorovi.

Díky za váš článek. Přes všechna negativa, je posledních dvacet let těch nejlepších v naší novodobé historii.A ti, kteří jsou zdejšími poměry zhnuseni, se hned zítra mohou sbalit a zkusit štěstí jinde. Na to, aby tu někdo silnou otcovskou rukou dělal pořádky, nejsem zvědav.Pocestného na vás!
30. 12. 2009 | 16:08

Rave napsal(a):

Diskuse na téma jak a proč se dnes kdo cítí svobodný a bohatý může být nekonečná. Problém vidím jinde. Naší společnosti byla dána příležitost ke svobodě a prosperitě. A jak jsme s těmito dary naložili mi velmi připomíná pohádku J. Wericha Tři veteráni, včetně jejího hořkého konce.
30. 12. 2009 | 16:16

ironik napsal(a):

Úhel pohledu ,a tím i názoru na cokoliv,je dán měkkostí křesla na kterém mám zadek,tím netvrdím že je mozek blízko zadku i kyž jsou jedinci?
30. 12. 2009 | 16:17

Jan Žura napsal(a):

Už se nám tady vyplakali profesor Hořejší, JUDr. Samková, Jaroslav Peregrin, a mnozí moudří blogisté, s IQ vyšším než zbytek národa a stále jsem se nedozvěděl, co dále. Trochu mi to připomíná slavnou scénku z filmu Hoří má panenko, kdy si hasič nemůže vzpomenout na ten správný výraz, který vystihuje situaci. Přes všechny možnosti, které současná mannydemokracie nabízí, jich oklamaný občan může využít jen tu část, na kterou má. Havel a disidenti, nyní už jen parta bezradných osob okolo Havla, nezvládla dobu těsně po sametové revoluci, kdy dopustila, aby se kradlo ve velkém. Sama vložila do rukou zahraničních přátel nemalé majetky. ČT, LN, MFD lžou, zastírají, zamlčují a pěstují ze svých abonentů nemyslící stádo voličů a spotřebitelů. O Klause se otírá kdekdo, ale o Havla? Nedej bože, něco tak strašného nelze připustit. To se raději a snáze kope do komunistů, co kdyby náhodou na jejich hrobečku vykvetla kytička, která by se někomu mohla líbit...
30. 12. 2009 | 16:22

Targus napsal(a):

To Jaroslav Peregrin:

Člověče, Vás omlouvá jenom to, že jste filozof, tudíž máte prezentaci, potažmo produkování stupidních názorů v popisu práce.
Škoda, že jste nepoužil alespoň občas k obživě místo své hlavy i rukou. Možná, že byste byl schopen přemýšlet i méně akademicky.
30. 12. 2009 | 17:36

Targus napsal(a):

To Jan Vaculík:

prolítl jsem si něco málo z Vaší diskuze o nezaměstnanosti.
Takže zkusme počítat.
Pro zušlechtěnou lopatu dáváte dejme tomu 20 až 22 litrů brutto, to máme nějakou patnáctku domů. Od toho odpočet na jízdné každý víkend litřík, jen to fikne, nějakou troječku za zablešenou postel a sedma osma je v háji, ještě než stačím udělat doma stojku. Z čisté patnáctky jsem rázem na polovině, kterou lehce získám, budu-li doma otravovat na pracáku a občas udělám nějakou tu fušku.
Schválně jsem nepočítal vyšší režii, kterou budu nutně mít nepobývám-li doma a neobskakuje mně stará - prádelna, čistírna, teplé jídlo.

Vy si fakt myslíte že 22 brutto je natolik imponující částka, abych všeho nechal a dojížděl přes půl republiky bez jakékoli naděje na zlepšení, to jest sehnání si slušné práce v místě trvalého bydliště?
Pro mne možná ano, kdybych bydlel v děravé dřevěnici bez proudu, vody a odpadu a žena by musela pro místního latifundistu pást krávy a okopávat brambory. Ale to jsme někde na Zakarpatské Ukrajině a ne v ČR.
30. 12. 2009 | 17:59

prog0473 napsal(a):

to autor
prokousal jsem se vším až sem a mám jedinou otázku.Za koho proboha mluvíte?
30. 12. 2009 | 18:33

Bejkovec napsal(a):

Odchazejici rok byl dobry pro nas vsechny,kteri jsme jej prezili.Horsi je to s temi,kteri se nedockali ani Silvestra.
30. 12. 2009 | 18:55

Jirka napsal(a):

Pane Vaculík, nemůžu si pomoct, ale dnešní systém (samozřejmě to není o systému, ale jako vždy o lidech) dokáže za jediný rok vygenerovat tolik nespravedlností, že to začíná přerůstat v anarchii. Takováto demokracie a svoboda začíná být velmi drahým přepychem pro průměrného občana. V demokracii jsme si údajně všichni rovni, proti tomu snad nic namýtat nebudete, ale je tomu skutečně tak? Samozřejmě že tomu tak není. Ano, je tu svoboda a demokracie, ale musíte na ni mít prachy. Jinak s vámi vyběhne kdo chce a kam chce a na Vaše práva se vykašle svoboda nesvoboda. Jen pracovitost, pokud nejste moc chytrý Vám v demokracii není na nic. Gauneři, kteří uměli využít děr v zákonech za pomoci spřátelených politiků jsou dnes na výsluní. Čím dál víc lidí to začíná takhle vidět a myslím, že to nebude jejich špatným zrakem. Problém a podle mě dost zásadní je, že si lidé přestávají dnešku vážit a slýchávám stále častěji touhu po něčem co by se dalo nazvat osvícenou diktaturou. Rozčarování nebo zklamání je myslím to správné slovo, kterým se dá vystihnout nálada obyvatel. A tento oslavný nebo naději vzbuzující blog, jak kdo chce, to nezmění. Jediná možnost je přímá demokracie s možností odvolatelnosti provařených poslanců a politiků kdykoli během funkčního období. V USA a Německu to jde, ale naši demokrati na to jistě a zcela nedemokraticky nikdy nepřistoupí. Stratili by možnost rozhazovat peníze beze strachu z odpovědnosti a vyhazovu!! Že prohrávají demokracii její renomé je ani nenapadne a na jejím dalším zprofanování a zošklivení pracují do úmoru!!
30. 12. 2009 | 19:14

hovorka11 napsal(a):

Mráz přichází z hradu. Vznik totalitní jednostrany proti vůli voličů je na obzoru. K čemu jsou volby? Proč se zastávat "demokracie" u nás? http://zpravy.idnes.cz/klau...
30. 12. 2009 | 19:29

Karel napsal(a):

To Peregrin and spol. :

Zkoušel jsem Vám nabídnout i jiný pohledy než Vaš jednocestný.

Pomohu si jinými příspěvky, které to popsaly stručněji a možná i lépe :
**
Rave napsal(a):
Diskuse na téma jak a proč se dnes kdo cítí svobodný a bohatý může být nekonečná. Problém vidím jinde. Naší společnosti byla dána příležitost ke svobodě a prosperitě. A jak jsme s těmito dary naložili mi velmi připomíná pohádku J. Wericha Tři veteráni, včetně jejího hořkého konce.
30.12.2009 16:16:43
**
ironik napsal(a):
Úhel pohledu ,a tím i názoru na cokoliv,je dán měkkostí křesla na kterém mám zadek,tím netvrdím že je mozek blízko zadku i kyž jsou jedinci?
30.12.2009 16:17:03
**
30. 12. 2009 | 19:49

Jan Vaculík napsal(a):

Targus
To je dobře, že jste to řekl.
Holt je to tak, že 22k za 6-7 hodin efektivní a práce denně (hovořím o práci průměrně vzdělaného člověka), není tolik, abychom ve zbývajícím čase mohli už jedině konzumovat. Prostě bude třeba, abychom se buďto uskromnili, anebo dobývání své skývy věnovali o něco víc.
Přesně tak, jak to výše řekl Pepa Řepa.

Tady jsme se dostali ke kořenu věci, který je i kořenem celé té naší tzv. krize: myslíme si, že máme na víc, než na co skutečně máme.
A platí to napříč všema společenskýma úrovněma i napříč přes Atlantik: od vrcholových manažerů, kteří si myslí, že za své prasečí dílo si zaslouží zlaté padíky, až po uklízečku, která nebude pracovat za 100,- Kč čistého za hodinu.
30. 12. 2009 | 19:56

Karel napsal(a):

Do zadele,
Vaculíku, přestań s kydy typu
"až po uklízečku, která nebude pracovat za 100,- Kč čistého za hodinu"

Pokud se tak vůbec událo, tak z toho nemůžeš generalizovat. U nás tolik nedělají ani šikovní zamečníci nebo svářeči.
Přestań už pindat ty svoje svazácké řeči.
30. 12. 2009 | 20:37

Targus napsal(a):

To Jan Vaculík:

Myslím, že myslíme oba stejně a meleme každý něco jiného.

Zcela správně nestačí vývar ze šesti až osmi hodin normální - to jest poctivé práce, k tomu, abych sponzoroval nenažrance s postelemi a černou díru jménem ČD.
Otázkou je proč. Já tvrdím, že výše jmenovaní mne beze studu sdírají, zatímco zákony EU myslící na mé zdravotní blaho se starají o to, abych nemohl dělat tak, jak byli Ostraváci zvyklí. To jest nabouchat za tři týdny 220 hodin a fičet na týden dom. Jistě, není to důstojné člověka 21. století, bylo by to však dobré přechodné řešení.
Čímž chci říci následující. Vydělá se i bez těch přesčasů dost, i na těch daních se vybere dost. Co ovšem s tím, když nám to z eráru beze studu a beze slova "kdosi" pomoci pochybných tendrů, pochybných plateb a pochybných nutných výdajů vyluxuje.
Velmi správně jste vztáhl tezi o žití nad poměry i přes Atlantik. Právě v žití nad poměry spočívá celá současná krize. Ti praví pracháči totiž chtěli lopatám nakecat, že i oni už jsou těmi pracháči, aniž by byli ochotni upustit mezi plebs alespoň maličký chloupek či drobeček (či ještě krásněji, ale zřejmě nespisovně odrobinku) svého bohatství.
30. 12. 2009 | 21:05

Zdenek Mihalco napsal(a):

hovorka11

Děkuji za přání. A i já Vám přeji vše dobré a hodně štěstí do roku 2010.
Zdeněk Mihalco
30. 12. 2009 | 21:44

Jan Vaculík napsal(a):

Karle,
to je mi líto, že jsem vás rozčílil.
Vím, že je tady velká nerovnost: jezdím na Valšsku do místa, kde ženské dělají v truhlárně a prý si vydělají sotva polovinu té částky.
Ale vraťme se po smyslu diskuse, jak byla položena moje úvodní otázka: Jakápak nezaměstnanost, když za TYHLE peníze u nás tady pracují desetitisíce cizinců?

(Zajímavý postřeh k tomu doplnil Targus výše: ta stovka za hodinu čistého (tj. cca 22k měs hrub) je tak na živobytí z ruky do huby.)

Já zdaleka nechci dělat někomu žádnou propagandu. Spíš přemejšlím nad tím, jak je možné, ža zatím nikdo neudělal důkladnou analýzu, v čem to spočívá, že firmy raději zaměstnávají cizince. Jaký je v tom rozdíl? Pak by se měli politici postarat o to, aby se změnily podmínky tak, aby práce našich lidí byla pro firmy stejně atraktivní, jako práce cizinců.

Zajímavý postřeh k tomu doplnil Targus výše: 100 Kč (neboli 220k hrubého
30. 12. 2009 | 23:29

Jan Vaculík napsal(a):

Targus
Souhlas.
Když se věci krituzujou v obecné rovině, tak se moc lehko nadává. Když pak přijde řeč na konkrétním řešení, tak se okáže, že si každý představuje posun opačným směrem.
31. 12. 2009 | 01:52

jaroslavperegrin napsal(a):

Vážení komentátoři (omlouvám se, že nemohu reagovat na vše):

"mediální politruk", "mediální mág": Mág trochu jsem, určitě tak vypadám, ale mediální? před tímto textem jsem v životě nic o politice nikde nepublikoval ...

"židoameričtí velcí bratři": Ti jsou prohnaní, mandelinku nám sem posílali již před půl stoletím!

"právě díky těm, kteří nahlížejí na současnost vašima očima se těžko něco mění ke skutečně lepšímu, kvalitnějšímu. Toto vidění dokáže nakonec omluvit všechno negativní, co se děje a dít by se nemělo ...". V textu píšu: "zparchantělost politiků musíme určitě pranýřovat a musíme dělat vše proto, aby se hlupákům a darebákům v politice nedařilo". Nemám pocit, že bych něco omlouval a nerozumím tomu, jak bych bránil změnám k lepšímu. Říkám jen to, že přese všechny skutečně otřesné rysy naší dnešní politické situace bychom si měli moc dobře rozmyslet, než na to jít nějakou nacistickou či bolševickou cestou.

"pořád se něco děje, vousatý muži": Jde o to, co se děje, holobradá ženo (nebo kdo vlastně jste): tuhle odvezou pár tisíc židů do vyhlazovacích táborů, ondyno pár buržoustů do Jáchymova, pak zas skončí fronty na banány. (Co to vlastně všichni mají s těmi banány?? Já jsem o nich nic nepsal, i když je mám rád ...)

"bez bolševiků a přesto se slušnými politiky a fungující justicí by to nešlo?": Samozřejmě se o to musíme snažit, ale upřímně řečeno podle mne by to dnes a tady nešlo. Politik nemůže být lepší než průměrný občan.

"Když nemáš práci-neschopní tě vyhodili z práce, protože neuměli hospodařit ... ": Jestli vás vyhodili z práce neschopní, je to jistě politováníhodné, bohužel i takové věci se dějí a v každém státě se někdy dít budou. Jenom si vzpomínám na dědečka mé ženy, kterého komunisti umořili v Jáchymově (proto, že byl starostou Orla) - jak by jistě býval byl rád, kdyby ho jenom vyhodili z práce ...

... (pokračování následuje)
31. 12. 2009 | 06:39

jaroslavperegrin napsal(a):

(pokračování:)

Lepší fór jsem ještě nečetl". Děkuji za ocenění.

"Ale dyť je to Peregrin, ne Stromovous". Správný postřeh.

"Toto je typický článek člověka který se raduje že může jezdit po Evropě kdykoli a kdekoli." Po Evropě bohužel jezdit nikoli jenom mohu, ale kvůli svému zaměstnání i musím, ale věřte, že se z toho neraduji, cestuji velice nerad. Vůbec si nemyslím, že cestování by bylo něco úžasného. Jde o to, že Evropa, odvěké místo nekonečných lokálních válek, se dneska stává oblastí klidu a míru. "A je to s největší pravděpodobností protože A)má práci,b) z toho vyplývá že má příjem c)a určitě nemá průměrný plat českého občana jak 90 procent lidí v tomto státě ... " Práci a příjem mám (a neskromně si myslím, že to je i tak trochu mou vlastní zásluhou), ale určitě ne větší než 90 procent lidí v této zemi (máte poněkud zkreslené představy o platech akademiků!). Ale uznávám, že situace tady se mi jistě jeví trochu z jiného pohledu než někomu, kdo je nezaměstnaný.

"S Vámi bude veselo, řekl bych." Uf. Budu se snažit důvěru do mě vloženou nezklamat.

"A znáte pane Jane K. případ, kdy nějakého bezdomovce přestalo jeho bezdomovectví bavit a prostě se svobodně rozhodl vrátit se zase do nějakého svého domova?" V době, kdy jsem krátce dělal vrátného v azylovém domě, jsem zažil, jak šéf tohoto zařízení chodil přesvědčovat bezdomovce, aby se do domu nastěhovali, ale jejich podstatnou část nikdy nepřesvědčil. Ale sem tam to někoho skutečně bavit přestalo a do domova přišel.

"Pane "profesore", proces s Horákovou byl hnus, ale zároveň v té době ten režim stavěl statisíce bytů a dával práci lidem, což jsem dříve ani nezdálo". Vy jste sice možná "dříve ani nezdálo"; ale nedával takhle náhodou lidem práci již Hitler? Já mám pocit, že nezaměstnanost za okupace byla minimální ... No a že se pobilo pár přiblblých "profesorů" a jiných intelektuálů, židů či generálů? Žádná škoda!

"Naší společnosti byla dána příležitost ke svobodě a prosperitě. A jak jsme s těmito dary naložili mi velmi připomíná pohádku J. Wericha Tři veteráni, včetně jejího hořkého konce." Ano, v tom s vámi do jisté míry souhlasím. Ale neměli bychom to svádět na někoho jiného.

"Vy jste "svobodný" člověk a Vaší "svobodu" si hájíte ve státní instituci z peněz daňových poplatníků. Nevím, co je Vaší práci a čím jste za tyto výdaje daňových poplatníků užitečný." Vzdělávám vysokoškoláky (a k tomu, abych je mohl pořádně vzdělávat, tak musím dělat i vědu). A vezměte jed na to, že kdyby u nás nebylo vysoké školství placeno z daní, tak by se lidé vzdělávat nepřestali - každý si spočítá, že vzdělání se mu vyplatí, i kdyby si ho musel platit sám. Nemám tedy pocit, že bych byl nějaký parazit. "Jen propagandisté Vašeho ražení mluví pořád dokola o "svobodě"." Propagandista F.X Šalda kdysi napsal, že určitý druh lidí nechápe, k čemu je svoboda, když si z ní člověk nemůže nastříhat na šaty, ani se s ní nedá zatopit v kamnech ...

Jaroslav Peregrin
31. 12. 2009 | 06:39

Daňový poplatník napsal(a):

To jaroslavperegrin
K tomu Hitlerovi:
nikde jsem se nedočetl, že za tatíčka Masaryka museli spát děvečky a čeledíni ve stájích se zvířaty, a že neměli nárok na zdravotní a sociální pojištění, což se změnilo během jednoho týdne od března 1939, kdy byly stanoveny podmínky pro jejich individuální světnice, atd. Netvrdím, že v součtu kolonek má dáti/dal nešel hitlerův režim hluboko do mínusu, ale zatím ještě žijí pamětníci, takže naplno se může začít lhát o hitlerově režimu až za pár let.
31. 12. 2009 | 09:56

Jirka napsal(a):

A kde je Váš skutečný názor, ten jediný který máte uvnitř sebe? Ten názor bez kudrlinek a hojností slov? To co opravdu cítíte p. Peregrin? Všeobecnosti nejsou názor!!!
31. 12. 2009 | 10:16

Targus napsal(a):

To Jan Vaculík:

S matematikou mezd a platů pozor. Netvrdím, že za 22 brutto se zde nelze uživit, to v žádném případě. Tvrdím, že za tyto peníze se nevyplatí jezdit pracovat přes půl republiky, protože mi půlku peněz sežere doprava a noclehy.
Proč tady dělají Ukrajinci a jiní zoufalci z bývalého SNS a východního Slovenska?
Opět jednoduchá odpověď. U nich je ještě hůř. Jestliže však dotyčný přežije, neuchlastá se, nespadne mu něco na šišku na černé stavbě, anebo ho nezabije někdo z Mukačevské brigády při vybírání výpalného, jako starý se vrátí domů a bude žít z toho, co mu pošlou jeho děti ze světa. Už jen proto, že jeho živobytí není tak šíleně drahé, že na něj nestačí jeden minimální měsíční plat.
Proč není živobytí tak drahé?
Protože nesponzoruje takové nenažrance jako je ČEZ, firmy držící místní monopoly na dodávky vody, tepla, odvozy odpadu, supermarkety rýžující na místních dodavatelích, a v neposlední řadě nemusí sponzorovat černou díru zvanou státní rozpočet České republiky.
31. 12. 2009 | 10:26

Karel napsal(a):

"Pane "profesore", proces s Horákovou byl hnus, ale zároveň v té době ten režim stavěl statisíce bytů a dával práci lidem, což jsem dříve ani nezdálo".

***

ODPOVĚĎ pana Peregrina :
Vy jste sice možná "dříve ani nezdálo"; ale nedával takhle náhodou lidem práci již Hitler? Já mám pocit, že nezaměstnanost za okupace byla minimální ... No a že se pobilo pár přiblblých "profesorů" a jiných intelektuálů, židů či generálů? Žádná škoda!

***

Pane Peregrine, nepsal jsem nic o Hitlerovi.
Poslední čísla, která jsem někde četl, tak bylo, že v 50 letech bylo zabito režimem zhruba 200 lidí, často to byli lidé - elity národa (piloti z RAF atd., kteří pro svobodu ČR přinesli veliké oběti).
Dále jsem četl, že v 30. letech bylo za 1. republiky při demonstracích zabito policejními složkami přes 80 lidí (dovolili si stávkovat, vyjádřit jiný názor).
Pane profesore, protože žiju kromě malých přestávek celý život v Česku, tak vím, že fašismus připravil o život přes 300 000 obyvatel tehdejší ČSR. Navíc nacistická ideologie připravovala pro slovanské "kmeny" trochu jinou budoucnoust.

Pane Peregrine, vadí mi propaganda, ať byla komunistická nebo soudobá. Vadí mi lokajské typy, které se vozí na příhodných vlnách.
Minulý režim byl v některých ohledech nenormální a morbidní, to uzná každý soudný člověk - na druhou stranu není dobré vylít s vaničky dítě s vodou. V mnoha oblastech nabídl obyčejným lidem víc než fráze o svobodě.
Víte můj otec v 30. letech, když šel ven, musel čekat na bratra, aby si mohl půjčit jeho boty. Věřím, že lidé jako Vy, čekají až tato generace vymře, abyste propagandou mohli zpracovat nové generace, ale chováte se v určitém směru stejně jako komunisti a Goebbels. Otec měl s minulým režimem hodně problémů, dokonce se soudil s odbory, ale taky viděl druhou stránku 1.republiky.
Žádám Vás, nesrovnavejte prosím nesrovnatelné !!
31. 12. 2009 | 11:40

Pepa Řepa napsal(a):

Jo jo, boty bejvaly problém.

Kdyby nedal Kléma Švermovi baťovky o dvě čísla menší, kde jsme jenom-soudruzi- mohli bejt?

Bať, bať, Baťa, pěknej zloduch.

A vůbec, za bolševika bylo líp.
Hemoroidy ńebyly, o holi jsem chodit nemusel a ty svazačky, krev a mlíko.
Jo, kde ty časy jsou?
31. 12. 2009 | 13:49

jaroslavperegrin napsal(a):

Vážený pane Karle:

Zaprvé, řekl bych, že když už někoho urážíte, mohl byste mít alespoň tolik slušnosti a kuráže, abyste se podepsal celým jménem.

Za druhé, nevím co jste četl, ale pokud mluvíte o dvou stech obětí v padesátých letech, máte zřejmě na mysli ty, kteří byli popraveni (těch je dokumnetováno přesně 242). Co ti, kteří byli zastřeleni při přechodu hranic? Co umučení u výslechů? Co oběti pracovních táborů? (Jenom nelidskými trestaneckými pracovními tábory převážně při uranových dolech prošlo minimálně 60.000 lidí.) Cynismus, s jakým se snažíte vyvažovat tohle vraždění lidí tím, že se stavěly byty, mi je prostě odporný.

Za třetí, za první republiky bylo v Československu z dnešního hlediska jistě i nemálo bídy, tak jako jinde na světě. (Ani mí předci nepatřili mezi bohaté lidi.) Rozhodně tu ale nebylo tolik bídy, jako v tehdejším Sovětském svazu (za což samozřejmě nemohli jen komunisté, ale bídný ekonomický stav země už za cara). Po druhé světové válce se začala bída z větší části Evropy velice rychle vytrácet, a šlo to i bez vraždění lidí, do kterého se pustili komunisté. (Viz například sousední Rakousko které mělo po válce startovací pozici nesrovnatelně horší než Československo.)

Váš lokajský, Goebelsovi podobný typ Jaroslav Peregrin
31. 12. 2009 | 15:56

Karel napsal(a):

Vážený pane Peregrine,

sdělili jste :

Za druhé, nevím co jste četl, ale pokud mluvíte o dvou stech obětí v padesátých letech, máte zřejmě na mysli ty, kteří byli popraveni (těch je dokumnetováno přesně 242). Co ti, kteří byli zastřeleni při přechodu hranic? Co umučení u výslechů? Co oběti pracovních táborů? (Jenom nelidskými trestaneckými pracovními tábory převážně při uranových dolech prošlo minimálně 60.000 lidí.) Cynismus, s jakým se snažíte vyvažovat tohle vraždění lidí tím, že se stavěly byty, mi je prostě odporný.

***

To Peregrin :

Ale samozřejmě, že je to nelidské a zrůdné, že si to nesvedu představit a nechtěl bych si to projít, protože bych to neustál. Ale já tomu Vašemu pohledu nabízím doplnění, který Vy jste, předpokládám záměrně, vynechal (stejně jako soudobá propaganda).

Ano, pane Peregrine, je to hnus, ale v těch 50. letech se neuvěřitelně zlepšila životní úroveň obyčejným milionům obyvatel, kteří měli srovnání pouze s nacistickou okupací a 1. republikou.
Pro ty lidi to byla za dané situace docela jasná volba.

Jenže Vy jste udělal to, co dělají soudobí propagandisté (stačí se podívat na ČT2, MFDnes, LN atd. - nepochybuji, že mnozí stihli dělat propagandu minulému režimu, že mnozí z nich pochází z kádrových rodin KSČ a STB - o to víc jsou to zastánci dnešní svobody).
Proč chybí komplexnější pohled na moderní české dějiny - tudíž nejen výrazně zvýšený důraz na 50. léta (vnímám to spíše jako politické zadání), ale vůbec na 1. republiku (proč se první republika podává jako idylický příběh dle filmů s Oldřichem Novým?), proč se nemluví, co předcházelo 50. letům atd.?
Víte o tom, že na učitely ZŠ je vyvíjen tlak věnovat se ve zvýšené míře 50. letům? Proboha, kde to jsme?
Ne, že byse 50. léta neměla vyučovat, ale tak to dělali přesně komunisté - učili o imperialistických válkách, vyhlazování národů ve jménu zisků, střílením do dělníků u nás v 30. letech atd. Teď nastoupila "jiná" parta - se stejným zadáním - cíleně vytrhovat z kontextu, manipulovat hlavně mladší generace, ...

Vnucujete Vaši definici svobody a pohledu na svět, svým způsobem je to asi OK, ale bagatelizujete současné problémy určitých sociálních skupin.

Ano Váš zadek sedí na měkké židli, máte se dobře. Fajn. Můžete a máte čas mudrovat o svobodě.

Můžete mluvit o nejlepším čase naší historie pro naší svobodu a životní úroveň. Jen se někdy obávám, aby se to v důsledku nenasytnosti části českých elit a záměrné slepoty a konformity ještě větší části českých elit nezměnilo.

Pane Peregrine, přeji Vám onen KLID NA PRÁCI.
Karel Novotný
Ostrava
31. 12. 2009 | 16:28

schlimbach napsal(a):

Karel:

plně s vámi souhlasím.
31. 12. 2009 | 19:52

Petr Havelka napsal(a):

Pane Karle,

pokud existuje "temné" období krátkých dějin naší domoviny tak jsou to ona 50 léta.

Jestli se na ona léta klade ve škole důraz považuju za jedině dobře, protože poučení z onoho "krizového vývoje" bylo tvrdé. (doufám, že si termín poučeni z krizového vývoje pamatujete)

To s těma jinejma partama si strčte za klobouk. Četl jste dnešní učebnice dějepisu? Víte co je internet, co je svoboda slova?

Dobře si pamatuju, jak mi ve škole za minulého režimu vtloukali do hlavy totální nesmysly. Dějiny jsem si musel "doplnit" v dospělém věku.
Všiml jste si zajímavého faktu, že v knihkupectvích jde na dračku nejvíce literatura faktu! Ve svém okolí znám plno lidí co vyhledávají to co jim bylo ve škole upíráno.

Kdyby ten zatrolený komunismus pokračoval dalších dvacet let, co by tu bylo. V jakém stavu by bylo zdravotnictví, průmysl atd.

Jako příklad si můžete představit Kubu, Severní Koreu.
Zkuste hádat kam se dostanou pokud budou takto dále pokračovat. Raději to nenapíšu, ale je svatá pravda.

Problémy určitých sociálních skupin tady nikdo nebagatelizuje.

Nemám tušení co má znamenat Váš pojem "Soudobá propaganda".

Velice dobře si pamtuju propagandu nesoudobou, ale nevím co je soudobá propaganda.

Máte na mysli reklamu, PR a propagandy různých politických stran popřípadě velkých korporací.

Na dnešním režimu je mnohé, co lze kritizovat a také se tak děje a doufám, že se bude měnit k lepšímu.

Jestli se cítíte jako ovce, je to váš problém.
31. 12. 2009 | 20:07

Jirka napsal(a):

To p. Havelka. Ono se má klást důraz na padesátá léta se stovkami obětí a jaksi se nám z dějepisu vytrácí Německá okupace se statisíci Českých obětí!! Takhle by se dalo polemizovat o všem co jste napsal. Jak jednoduché, každý názor se dá logicky zdůvodnit a vysvětlit i nesmysl, ale i kdybych Váš názor přijal tak to nic nemění na tom, že to tady jde poslední dobou od desíti k pěti!! A teď se podržte, není to vina těch který tady poučujete, ale těch které tady obhajujete!!
31. 12. 2009 | 23:08

Max napsal(a):

Milý Jirko,kde jste vzal německou okupaci s takovým počtem obětí???Kde žijete???Tenhle pronárod měl pár oběti jen díky sobě.Tak slezte z hrušky dolů a naučte se myslet.
31. 12. 2009 | 23:54

Karel napsal(a):

To Max :
Již těsně po okupaci byla přijata opatření, na které nebyli lidé, vychovaní v demokratickém státě, zvyklí. Teror obyvatelstva začal po 28. říjnu 1939 po sérii protinacistických vystoupení. Německá okupační správa vytvořila politiku cukru a biče, jelikož si byla vědoma toho, že při trvání války bude potřebovat české kvalifikované dělnictvo i ostatní obyvatelstvo pro své dobyvačné cíle. Po vítězném ukončení války mělo dojít ke konečnému řešení české otázky. Do té doby však potřebovala klid a pořádek, a tak začala s popravami všech, kteří se jí jakýmkoliv způsobem vzpouzeli. Lidé byli odsuzováni k trestu smrti, posíláni do koncentračních táborů či na nucené práce. Tyto oběti nacismu se měly stát pro ostatní občany odstrašujícím příkladem toho, jak bude s nimi zacházeno, pokud se budou jakýmkoliv způsobem stavět proti okupační moci.

Uvádí se, že za okupace Čech a Moravy a za samostatného Slovenského státu zahynulo asi 343–360 tisíc československých občanů, z toho asi 265–270 tisíc Židů (viz Oběti nacismu z Československé republiky). Do tohoto počtu nejsou zahrnuty osoby, které zemřely po ukončení války na následky dlouhodobého věznění, týrání či nucených prací.

Zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wik...

PS.
Samozřejmě jsem četl i trochu jiné údaje, ale počet obětí nacistické okupace se vždy pohyboval okolo 300 000 obyvatel tehdejší ČSR.
01. 01. 2010 | 10:55

Jirka napsal(a):

Maxi oficiálně zahynulo během WW 365 tisíc Čechoslováků. Doporučuji si nejdřív zjistit fakta než někohu příště napadnete!!
01. 01. 2010 | 11:40

Jirka napsal(a):

No a teď se na to podívejme objektivně. Média jsou plná padesátých let a Sovětské okupace což sice není od věci děti naučit a vysvětlit jim nesmyslné chyby a šílený přehmaty tehdejších politiků, ale jedná se o stovky obětí!! Na druhou stranu se docela mlčí o WW a jejích obětech a už vůbec se nějak zamlčují a odsouvají do pozadí amatérské chyby a vyloženě "úmyslné přehmaty" nynější politické garnitury a všechna svinstva, kterých se dnes dopouštějí jako na běžícím pásu se vždy vysvětlí asi takto-buďte rádi co máte, protože sice kradem jako straky, děláme si tady prakticky beztrestně co chcem, ale ještě jste se tak nikdy neměli! To je sice možné, ale naše budoucnost zcela určitě není postavena na dnešním blahobytu. Propaganda bez vize!! To je tak asi vše, čeho se nám poslední dobou dostává stále častěji. Omlouvat dnešní nepolitiku a klientelismus neustálým omýláním padesátých let zavání demagogií!!
01. 01. 2010 | 12:18

zeštíhlující šaty napsal(a):

Určitě se budeme zase dovídat o neuvěřitelných případech krádeží a tunelování.
01. 01. 2010 | 17:59

Jirka napsal(a):

Ještě by se dalo dodat aby dnešní demagogové měli nad čím přemýšlet, že padesátá léta byla důsledkem a ne příčinou!! A čeho, že byla důsledkem? Ne, nebyla důsledkem práce sovětů, ale Německé okupace a nebýt této okupace, nebyly by tady sověti a zřejmě by vůbec nebyla padesátá léta!! Možná by mě pan filosof mohl fundovaně vysvětlit, že se mýlím a svést to opět na českou povahu!! Za těch čtyřicet let se můžem poděkovat Němcům a našim spojencům, kteří nás nechali ve štychu a kterým teď lezem do zadku a docela mě fascinuje s jakou demagogií se nás dnes pokoušejí oblbnout! V tom se o komunistů až tak moc nelyší!! Ale hlavně, že dnes žijeme v době blahobytu a svobody, sice na pěknou sekyru, kterou budeme těžce cálovat několik generací, ale jak se zdá vždy se najde někdo kdo to nám zabedněncům hezky vysvětlí!! Jinak hezký nový rok přeje Jirka, který má rád svobodu, ale teď si ve své vlsti až tak svobodný nepřipadá.
02. 01. 2010 | 10:33

Targus napsal(a):

To Jaroslav Peregrin:

Vážený pane, pracovními tábory procházeli kromě tzv. politických vězňů i normální kriminálníci, takže si vyprošuji těch 60.000 tisíc trpících. Pravda je trochu nebo spíše hodně někde jinde.
Osobně jsem jednoho takového bojovníka za svobodu znal. Běhal po samotách, kradl lidem peníze a jídlo, jeho vlastní matka jej šla udat za to, že jí opakovaně vybíral se svými spolubojovníky špajz a mlátil ji, když mu to nechtěla dovolit. Kdo je nechtěl hostit, tomu podpálili stodolu. Při jednom takovém zapalování stodol soukromého rolníka zastřelili policajta a dva poranili. Za půl roku tohoto "odbojování" dostal sedmičku v Jáchymově.
Po změně režimu se neopomněl přihlásit k tzv. odbojářům. Celá dědina mu pak přišla poplivat auto. Na vesnici se nezapomíná.
02. 01. 2010 | 21:41

Targus napsal(a):

To Jirka:

Tady se už nejen neučí o IIWW, ale vynechává se i Mnichov.
Dokonce i místní hlídací pes demokracie - pan Stejskal - šíří názory, že sudetským Němcům bylo za první republiky soustavně a cíleně ubližováno.
02. 01. 2010 | 21:44

kocman napsal(a):

No,tak to pane Peregrine vypadá,že jste zapomněl,co se týká svobody a demokracie,že uplynulo už hodně(20)let od změny systému.A to hlavní,co se (s výjimkou svobody)po celou dobu dvaceti let nezměnilo,je prakticky zločinnost(asi od slov zle činit) oněch hlavounů,nakonec jste k popisu situace potřeboval,s výjimkou poslední věty posledního odstavce,celý článek.
Takže závěrem to řeknu posvém:i když nás okrádají,podvádějí,ohlupují,tu svobodu si vzít nedáme a tuto svou vládu lidu budeme bránit!!
Ta demokracie jde stranou,ať chcete či ne.Protože demokracie by neměla trvat od vhození volebních lístků do jejich spočítání.
Pivu zdar,knihám zdar a pinčesu rovněž,vybral jste si dobrou trojici,to míním upřímně.
02. 01. 2010 | 21:49

Knír napsal(a):

Peregrin, máte stejně krásný fous jako Kindl,nos Vám není vidět,ale doufám ,že neděláte ostudu i krásným nosům...
03. 01. 2010 | 19:59

Karel napsal(a):

To Knír :

To je ubohé se posmívat vousu pana Peregrina.

Pití piva, pinčes a jeho vous jsou jasnými a nespochybnitelnými znaky lidovosti, nekonformnosti a moudrosti tohoto pána.

Jeho každé slovo zlatit. Jsem rád, že mládež je formována těmito společensky uvědomělými filosofy.
03. 01. 2010 | 20:18

Nikdo napsal(a):

Ze svého profilu si prosím škrtnete slovo filosof, to podle vašeho příspěvku skutečně nejste a nahaďte jej slovem sofista. Jinak příspěvek ubohost.
04. 01. 2010 | 02:37

Marek Kobera napsal(a):

To autor:
"...patří k demokracii, díky níž máme všechno to, co dneska máme."

Tak s tímto nesouhlasím. Demokracie, svoboda apod. jsou jen velká slova s nejistým významem. Já bych se spíš ptal, jak jsme na tom ve vztahu k hodnotám. Ano, materiálně jsme na tom skutečně relativně velice dobře, alespoň zatím. To ale není vše.
13. 01. 2010 | 23:26

Callaway X 22 Irons napsal(a):

demokracii, díky níž máme všechno to, co dneska máme
14. 04. 2010 | 08:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy