Volby za dveřmi, aneb "yes, we can!"

21. 05. 2010 | 07:06
Přečteno 4800 krát
Můžeme - a musíme - změnit věci k lepšímu.

Slogan volební kampaně Baracka Obamy se stal symbolem naděje, kterou mnoho Američanů vkládalo do svého prezidentského kandidáta. Nejsem si úplně jist, jak jsou s ním spokojeni dnes, když už se prezidentem stal. (Mně se jeho prezidentování zatím zdá být velkým zklamáním, neboť se mi zdá, že byl-li George W. Bush člověkem podivně umanutých zásad, začíná se mi Barack Obama jevit jako člověk bez zásad. Ale možná je na soudy ještě brzy; a v každém případě o tom dnes psát nechci.) Jedním jsem si v každém případě jist: ani ti Američané, kteří jsou svým současným prezidentem zklamáni, poté, co byli zklamáni tím předchozím, ze svého zklamání nevyvodí závěr, že všichni politici jsou tupci a že vybírat si mezi nimi nemá cenu, protože člověk stejně nic nezmůže.

Když jsem žil krátce v Pittsburghu, zavedli tam zrovna nějakou zvláštní daň z piva. Druhý den se v mnoha pivnicích objevili fotografie radních, kteří pro ni hlasovali, s tím, že těm tedy pivo nenalejí. Když jsem se o tom s místními bavil, zjistil jsem, že je naprosto běžné, že lidé vědí, jak který radní o čem hlasoval. Kdo dělá moc velké nepřístojnosti, ten prostě příštími volbami neprojde, protože se mu lidé dívají na prsty. A co pro mne bylo velmi překvapivé, bylo to, že lidé tam nechápali politiky jako svébytný (a parazitní) živočišný druh - to jsou prostě lidi, které jsme si vybrali, aby za nás rozhodovali, a pokud rozhodují špatně, tak je to taky tak trochu naše vina, že jsme vybrali špatně.

To my Češi takto naivní nejsme. My víme, že stejně nemůžeme nic změnit, protože kdo vyhraje volby je předem domluvené. A i kdyby nebylo, stejně by nemělo cenu něco měnit, protože politici jsou jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. A i kdyby nebyli a dokázali bychom zvolit někoho pořádného, ten stejně nic nezmůže, protože za provázky ve skutečnosti tahá někdo úplně jiný než politici. A i kdyby netahali, co zmůžeme my bezvýznamní malí Češi mezi mlýnskými kameny velmocí? Raději se nezesměšňovat domněnkami, že bychom mohli něco dokázat; lepší je být nad věcí a čekat na někoho, kdo to vezme pevně do rukou a celý ten Augiášův chlév politiky vymete.

Já naivní jsem. (A navíc mám obavu, že až se začne ten náš Augiášův chlév vymítat, tak u košťat najednou budou ti, kdo měli být vymeteni.) Myslím si, že žijeme ve výjimečné době, kdy máme my lidé tady v české kotlině svůj osud ve svých rukách (a takových období jsme v historii věru mnoho nezažili). Pravda, jeden člověk toho lístkem hozeným do urny přímo nezmění. (Ale je to tak špatně? Pokud zastáváte nějaké extremistické názory, které s vámi mnoho dalších lidí nesdílí, pak je jenom dobře, že je prosadit nedokážete. A pokud zastáváte názory, které s vámi sdílí spousta lidí, pak je samozřejmě prosadit máte šanci - spolu s těmi ostatními.) Pravda je i to, že na ty, z nichž můžeme vybírat, když jdeme k volbám, není tak docela utěšený pohled. (Ale rozhodně mezi nimi najdeme lepší a horší. A já si myslím, že i když prostředí naší dnešní politiky je podle všeho takové, že v člověku probouzí ty horší stránky jeho já, věřím, že i v politice - tak jako ve školství, zdravotnictví, nebo třeba zahradnictví - jsou vedle lidí více či méně problematických i lidé slušní.)

A taky si myslím, že ono to není jenom tak, že k volbám bychom měli jít ve svém vlastním zájmu. Myslím si, že máme taky nějakou zodpovědnost. (To je mimochodem slovo, které se nám z našeho dnešního slovníku taky už téměř ztrácí.) Zodpovědnost za to, koho jsme si to postavili do čela z nás nikdo nesejme, ani když si nad tím budeme, tak jako Pilát nad Kristovým ukřižováním, mýt ruce. Vzpomeňme na Hitlera: mně dnes připadají směšné všelijaké ty pozdní omluvy, které jsou dnes v módě a které vycházejí z přesvědčení, že za Hitlera mohou všichni Němci, včetně těch dnešních (mezi nimiž je například jistě i spousta Židů ...). Kdo ale za Hitlera nade všechnu pochybnost může, jsou ti, kdo ho v roce 1932 volili, ale i ti, kdo k těm volbám nešli, protože neviděli žádný podstatný rozdíl mezi NSDAP a tehdejšími německými demokratickými stranami.
volte NSDAP!
volte NSDAP!


Právě čtu dávné eseje Václava Bendy a tam se dočítám: "Morální oprávnění a závazek občana podílet se na nápravě věcí obecných je mimo vši pochybu." Lidem protřelým, kteří nejsou tak naivní jako já, to určitě zní směšně. Zodpovědnost? Závazek? Ti nahoře kradou a my se budeme k něčemu zavazovat? Já ve své naivitě (kterou sdílím s těmi Američany) se ovšem domnívám, že právě když vidíme někoho krást, je třeba to tak nenechat. (Já sám si ovšem taky na takové vzletné formulace, jako je ta Bendova, nepotrpím; nicméně dneska možná není od věci si i taková slova připomenout. ) Můžeme a musíme změnit věci k lepšímu. (Není už na čase, abychom se my Češi zbavili svého chronického syndromu oběti a zkusili si připustit, že to jde?)

A když už půjdeme volit, tak bych doporučoval, abychom volili spíše toho, kdo nám slíbí pot slzy a krev, než toho, kdo nám bude slibovat ráj na zemi. Historie ukazuje, že jsou to spíše ti první, komu se dá věřit. (A taky: pořádný lidský život bez potu a krve, ani bez nějakých těch slz, není.) A mladí, doufám budou přesvědčovat své báby a dědky, aby šli volit a volili rozumně; zatímco my dědci a báby zase zkusme přesvědčit ty naše mladé, kteří by třeba chtěli být na politiku příliš velcí frikulíni. Yes, we can!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Svůj osud mám ve svých rukách. Nesvěřím ho nikomu, komu nevěřím. Proto k volbám nepůjdu - o správu věcí veřejných se neuchází nikdo, komu bych věřil.
A volit menší zlo - to bych se hnusil sám sobě.
21. 05. 2010 | 07:37

Jedla napsal(a):

Ládiku, není Vám va ostrově smutno?

Dám Vám hádanku:
Pondělí - Pátek
Úterý - Pátek
Středa - Pátek
Čtvrtek - Pátek
Pátek - Pátek
Sobota - Pátek
Neděle Pátek. Co je to?

(Robinsonův erotický deník.)
21. 05. 2010 | 08:04

jarpor napsal(a):

"A když už půjdeme volit, tak bych doporučoval, abychom volili spíše toho, kdo nám slíbí pot slzy a krev, než toho, kdo nám bude slibovat ráj na zemi. Historie ukazuje, že jsou to spíše ti první, komu se dá věřit. (A taky: pořádný lidský život bez potu a krve, ani bez nějakých těch slz, není.)"

Jo, to já taky... jenže mám takový divný pocit, že nás, s takovým pohledem na život není většina...
přece pohodlnější je ... dát na ty, kteří náš lepší život zařídí za nás...

Hezký den
21. 05. 2010 | 08:07

Pavel13 napsal(a):

"A vo tom to je." V Americe vědí, jak kdo hlasoval, a že ho příště volit nebudou. U nás víte, že všichni hlasovali dle příkazu předsednictva strany pod hrozbou sankcí. A toho, kdo by hlasoval dle svého svědomí jinak, už nebudete mít šanci příště zvolit.
Otázkou je, zda právě neúčastí u voleb tuto krizi jen neprohloubíme, a zda by nestálo za to být naopak důslednější po volbách - tlačit na politiky všelijak možně a kontinuálně.
21. 05. 2010 | 08:07

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nedobré, k volbám je třebe jít a vybrat menší zlo neb to větší je vždy připraveno lépěji.
A ideály..., ty jak je jistě všeobecně známo, existují jen v hlavičkách pomatených...
Veselé krizování...
http://kaifolog.ru/uploads/...
21. 05. 2010 | 08:08

Brundibár napsal(a):

Hezký den, pane Peregrine.
Děkuji za názornou ukázku základní výhody většinového systému - totiž přímé vazby mezi zastupitelem a jeho voliči. Jeden každý kandidát se musí obhájit hlavně sám, musí o každé položené otázce na předvolebním shromáždění přemýšlet a také na ní sám odpovědět. Cítí tak svoji osobní odpovědnost vůči voličům svého volebního obvodu. A na druhou stranu, strana si obvykle nedovolí do voleb nasadit někoho, kdo nemá šanci být zvolen.

Poměrný systém zase nahrává zákulisním jednáním, kandidáti se často soustředí na to být být dostatečně vysoko na kandidátce a i když voliči kroužkují jak o závod, tak se tito technologové moci ke kýžené židli stejně dohrabou. Vliv voličů na to, kdo je bude konkrétně zastupovat, je tak podstatně menší a politikové si toho jsou velmi dobře vědomi.
21. 05. 2010 | 08:11

Tupelo napsal(a):

Pane Peregrine, politika je u nas velmi privatni cinnost a specificky druh podnikani. S napojenim na lobisty vseho druhu, pocinaje od jejich vlivu v prezidentske volbe az po vliv na politiku na lokalni urovni. Od vysokych platu politiku by se mela odvijet i vysoka zodpovednost - poslanci se casto ani nenamahaji chodit do prace, objevuji se prebehlici, jedna strana vytuneluje stranu druhou (top x kducsl) a nic se nedeje, pro snizeni poslaneckych vyhod je v rozhovoru kazdy poslanec, ale zakon si tito 'zastupitele lidu' proti sobe neschvali nikdy. Kde je odvolatelnost politiku za spatnou praci? Dalo by se bohuzel pokracovat...

Mezitim se zhorsuje postaveni CR v zebricku korupce, na kterou velka cast pol. sceny asi rezignovala - misto aby se zacaly ucpavat diry, kudy proudi ohromne castky par tisicovkam lidi, zacnou se vybirat poplatky; coz stejne povede jen k tomu, ze se korupcni kanaly rozsiri.

Zamestnanec ktery spatne pracuje dostane brzy padaka - politici jsou zamestnanci nas vsech, ale nejen ze jim nemuzeme dat padaka, oni si navic vytvari pravidla hry.
Ja osobne k volbam pujdu a akoliv nevim jestli je to vubec co platne (voba potencialnich zlodeju, ktere nezname ;)), budu se drzet postupu, ktery se rozsiruje na internetu:

At si kazdy vybere stranu jakou chce, ale pokud pujde volit v patek, at zakrouzkuje prvni ctverici kandidatu odspodu. Ten kdo pujde volit v sobotu, at zakrouzkuje druhou ctverici odspodu.
21. 05. 2010 | 08:18

Ládik napsal(a):

Jedlo,
v samotě sílím.
21. 05. 2010 | 08:20

neo napsal(a):

Já se domnívám, že tohle budou zlomové volby. Lidé už toho mají celkem dost a nové strany mají čím dál více hlasů. Pokud se dostanou do sněmovny a pokud nezklamou voliče, dají příklad ostatním a v dalších volbách se můžem těšit na ještě masivnější podporu nových stran.
21. 05. 2010 | 08:30

Občan napsal(a):

Dovolím si vypíchnout závěr z Pavla13: " zda by nestálo za to být naopak důslednější po volbách - tlačit na politiky všelijak možně a kontinuálně".

Ano, naše lenost a pohodlnost umožňuje politikům od okresů po parlament v podstatě stojatých kalných vodách lovit a lovit. Jistě, že jeto časově a i psychicky náročné, chodit na zastupitelstva a navštěvovat poslance v "jejich dny". Ale nenavštěvování pikličí bez kontroly a neobtěžováni (i mimo ůsvé poslanecké dny" to jsou poslanci!!!) dotazy a naléháním nespokojených voličů nemají důvod měnit své kruhy.

Ano, jsme spoluviníci!
21. 05. 2010 | 08:48

Tupelo napsal(a):

neo: to s Vami souhlasim, osobne bych si pral co nejvic novych stran (a politiku) - ale varujici je priklad Zelenych (nedavno jsem se bavil s kamosem, ktery mi s horkosti v hlase a posmusilym vyrazem rikal, ze malou stranu uz volit nebude, minule volil zelene a 'jak jsem dopadl'...).

Zde je zajimavy test, ukazujici na shodu nazoru volice s pol. stranami (bohuzel z nejakeho duvodu chybi VV): http://cs.kohovolit.eu/cz/psp .

A zde clanek o samotnem testu: http://www.parlamentnilisty... , pro nekoho muze byt vysledek testu mensi sok, cituji:

"Výsledky testu mohou být pro mnohé překvapující. „Sakra, zase mi vyšly ty rudý svině," rozčiluje se na Facebooku například jistý komunistobijec, který kromě toho, že je ve skupinách za zakázání KSČM, získal s touto stranou i nejvyšší názorovou shodu.

Mlejnek se těmto rozporům nediví. „Volební chování a identifikace s určitou politickou stranou je úplně jiné než konkrétní rovina rozhodnutí o návrzích na zákony. Mnozí zjistí, že by hlasovali jinak nežli strana, se kterou se ztotožňují."

Podle Mlejnka jsou tyto rozpory dalším pozitivním efektem testu. „Voliči si tak mohou ověřit, do jaké míry je jejich volba ovlivněna pocity a snahou zařadit se do nějaké sociální skupiny a do jaké míry je ovlivněna programovou shodou.""
21. 05. 2010 | 08:52

Béda napsal(a):

Yes, we can! Ale co?

Vhodit lístek do urny a pak pasivně 4 roky sledovat a evidovat, která banda prospěchářů nás podvedla a odírá. Jednou je to US, pak se její politici přelijí do účelově vzniklých TOP, VV, strany pravých zelených...

Zná někdo jeden jediný případ, kdy tomu bylo v průběhu posledních 20 let jinak?

Žádné volby a házení hlasů novým, "neokoukaným" "svěžím", zakroužkovaným zespoda to nezmění, pokud nedonutíme tlakem zdola politiky změnit nastavení systému. T.j. zrušit svá, jak se zdá nezrušitelná privilegia, skládat pravidelně účty voličům a převzít skutečnou odpovědnost - materiální, finanční, majetkovou, skutečnou politickou odpovědnost za svá selhání až po odstoupení anebo vynucené stažení z politiky.

PS: Takhle je to pouze hra na schovávanou.
21. 05. 2010 | 09:06

Karel Novotný napsal(a):

Sofista Peregrin zase agituje.

Člověče, pijte pivo a hrajte pinčes, to Vám jde nepochybně lépe.

Mudrlante, kdo tu slibuje ráj na zemi ?

Mudrlante, máte krátkou paměť na utahování opasků dle VK? Jedni si utahovali opasky, druzí si pakovali pytle.

Mudrlante, v zemi, která má zdaleka nižší podíl sociálních výdajů a důchodů % k HDP se zase bude šetřit na starých, nemocných a rodinách s dětmi?

Mudrlante, v zemi kde bují systemová korupce v mnoha desítek miliard, hlavně díky pravici, mají lidé volit zase pravici?

To mi budou týpci, kteří se schovávají v různých státních zaopatřovacích ústavech pořád radit jak se chovat odpovědně?

Jděte Peregrine raději na pivo a pijte.
21. 05. 2010 | 09:07

neo napsal(a):

Tupelo:

já ten test dělal už před eurovolbama e včera znovu. nad 30% byly vesměs strany jako ODS, Svobodní,Liberálové a na samém konci čssd,ksčm a zelení.

nicméně jsem se rozhodl volit VV a nestydim se za to.
21. 05. 2010 | 09:08

Jiří Machek=OBČANÉ.CZ napsal(a):

Můj problém s testem je zase ten, že jsem se chtěl poznat jako pravověrný člen OBČANÉ.CZ a ti šikovní mládenci nás vynechali.
Jsem v naprosté nejistotě.Ví někdo, proč to je ?
21. 05. 2010 | 09:28

Pavel13 napsal(a):

Občan:
Domnívám se, že tohle je zoufale slabé a politici z toho budou mít akorát srandu. Ale vemte si např. omezení/zrušení posl. imunity. Slibuje ji většina stran už dlouho. Takže po volbách najdeme konkrétního poslance, který předloží návrh. Neprojde-li zorganizujeme a nakonec zašleme petice. Zase nic. Demonstrace před parlamentem s nátlakovou akcí, prostě nevylezete ven, dokud to neprojde. Kdyby to takový Radek John myslel upřímně, dávno se toho mohl chopit. Mediálně známá, schopná a mocná osobnost má té odpovědnosti kus více než běžný občan (s malým o).
21. 05. 2010 | 09:48

Béda napsal(a):

Autor,

jak to psal sociolog Keller?Volná parafráze - Ve skutečné demokracii mají politici obavu ze svých voličů (obavu o ztrátu své moci, vlivu, obavu, že můžou po zásluze přijít o nelegálně namamaněný, "vysponzorovaný" majetek...) . V ČR nikoliv. U nás mají politici z voličů akorát srandu - v podstatě se jim vysmívají.

Co v tomto ohledu změní volba nových, "neokoukaných". mediálně retušovaných politiků a stran? Dá se věřit Johnovi, Kalouskovi a Schwarzenbergovi, kteří již při zrodu svých stran, které si vetkly jako stěžejní bod programu boj s korupcí a klientelismem již mají máslo na hlavě?
21. 05. 2010 | 09:50

jj napsal(a):

Blog je pěkně napsaný a souhlasím s ním. Pokládám za základní problém korupci a budu volit tu stranu, kde vidím největší naději, že s ní něco udělá (nechci se zaplést a nezapletu se do diskuse, která to je).
pro Tupelo: ten test mně 2x zamrznul, o korupci tam skoro nic není a kromě toho si myslím, že hlasování o návrhu není všechno.
21. 05. 2010 | 10:26

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Pro Bédu
Možná, že hlavním smyslem těchle voleb je právě to, aby se (jako v normální demokracii) začali politici bát svých voličů.
Jak? Prostě tam musí bejt někdo úplně jinej!
21. 05. 2010 | 10:29

Béda napsal(a):

Martin, toho jména druhý,

jakože budou zvoleni pouzë naprosto neznámí politici s nejasnou minulostí? (žádní JOhnové, Kalouskové, Bémové, Íčkové, Paroubkové...?)

1) jak toho chcete PRAKTICKY docílit?
2) čím podložíte svou víru, že tyto politické rychlokvašky v takto nastaveném systému a jejich rychlokvašené strany ke kterým jsou známy pouze slovní slogany a žádná mionulost budou v něčem jiné? Co když nebudou (pravděpodobnost je asi tak 99%)?
Bude se čëkat v prostředí rozkrádaní akorupce další 4 roky? A poté další 4+4+4... roky?
21. 05. 2010 | 10:47

vlk napsal(a):

Pane Peregrine,
víte v čem je zásadní rozdíl mezi volbou Obamy v US a mezi tím, které můžeme zvolit my tad y za týden?

V jednoduché věci - totiž že Obama představoval rpo Ameriku naději, zatímco výběr v ČR představuje a to bez ohledu na partaj - jen dokonalou beznaděj!

Hodně natíráte Obamu- člověk bez zásad...
Odvážné tvrzení. A také hodně naivní - nevím jak v US politici, ale ti u nás po Listopadu až na čestné vyjímky typu Marvanová, Voleník Špidla, Tigrid,Motejl, Burešová, Třeštíková a pár dalších, měli pro svou olitickou práci jen jedinou zásadu - napakovat se! Je to dvacetletá zkušenost.Bohužel. Chtěl bych mít jinou, mám jen tuhle.

Ještě k Obamovi, vzbudil a bylo mu naloženo, po bigotním Bushovi a jeho neoconech, takové a tolik nadějí, že bylo jasné, že nemůže splnit ani podstatnou část.
Nicméně jeho výsledky bych už dneska nepodceňval. krize, zdá se , sic e trvá, ale aspoň s e už nešíří dál. Dosáhl nové smlouyv s Rusy, protlačil zdravotní reformu. včera s emu pvedlo protlačit zákon o regulaci finančních trhů. V krátké době nejspíš protlačí i výrazně drsnější sankc e vůči Iránu v RB OSN. začíná stahovat GIs z Iráku....

Pro mne to vůbec není špatný výsledek. Nemyslím, že s e alo udělat více.
Zkusme si aspoň náznakem představit , že by nějaká nová česká vlád a , vzešlá v voleb, měla na svém kontě, v 9/2011 přibližně podobné skore dost r ázných a obtížných kroků. myslel byste si, ež je to málo? Já ne.

Jenže Američané měli jistotu, že s Obamou s e věci začnou měnit. Dnes hodně z nich připadá, že málo.
My máme jistotu přesně opačnou - totiž , že krást s ebud e nejspíš stejně, jako s e kradlo doposud. Jen vejvar půjd e do částečně jiných kapes než poslední 4 roky. To je asi tak všechno.

velmi bych si přál, abych neměl pravdu.

Ale vzpomenu li si napříkald na drzost s níž Kalousek rozesílal svoje složenky - s drzím čelem někoho ,kdo vám vybere byt a následně vám pošle škodolibou pro forma fakturu s částkou na kolik vás přijd e nové vybavení toho bytu, tak jsem opravdu prost jakýchkoli iluzí a závidím Amíkům toho jejich , pro vás bezzásadového Obamu.
Nemohl by to někdo s tejně bezzásadový vzít tak na dvě volební období i tady?
21. 05. 2010 | 11:01

Taoiseach napsal(a):

Jaroslav Peregrin

Jako obvykle silně moralistní, ale dnes mi nezbývá než souhlasit - volebního práva (alespoň aktivního) je třeba důsledně využívat.

Souhlasím i s tímto:
"Pravda, jeden člověk toho lístkem hozeným do urny přímo nezmění ... pokud zastáváte názory, které s vámi sdílí spousta lidí, pak je samozřejmě prosadit máte šanci - spolu s těmi ostatními"
Yes, we can!
Ovšem musíme se spolu s ostatními domluvit a k tomu musíme vymyslet mechanismu, jak se nejlépe domluvit.

Víte, čím se zásadně lišila Obamova kampaň od všech předchozích? Tím, že vybíral malé příspěvky od spousty dárců (a vybral víc než soupeř od velkých sponsorů). Takže je po mnoho desetiletích skutečným - a ne jen formálním - představitelem většiny občanů (a není zavázán největším hospodářským skupinám, pročež ho bohužel nechají zastřelit, jak je v kraji zvykem...).

"...tak bych doporučoval, abychom volili spíše toho, kdo nám slíbí pot slzy a krev..."
Já sám si ovšem taky na takové vzletné formulace ... nepotrpím... A věřil bych spíš těm, kdo se nikdy nezapletli s tím pánem z těch poštovních známek...

A mladí by měli přesvědčovat především svoje vrstevníky a lidi, co k volbám chodí, nechat na pokoji.
21. 05. 2010 | 11:10

Taoiseach napsal(a):

jarpor

"...jenže mám takový divný pocit, že nás, s takovým pohledem na život není většina..."
Myslím, že o to by nešlo. Problém je v tom, že já prostě tomu Kalouskovi (Parkanové, Severovi,...) nevěřím, resp. už nikdy nebudu věřit.
21. 05. 2010 | 11:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Levice, tak jakou se nám ukázala, potřebuje korektiv. Zleva, ze středu ?
Pravice, tak jak se předvádí v posledních letech, potřebuje korektiv. Zprava, ze středu ?

Já vnímám jako docela dobrý korektiv v prvním případě Zemanovce či lidovce, kteří se konečně zbavili profařenců.

A v druhém případě Věci veřejné.

TOP 09 považuji pouze za marketing ODS. Sliby vycházející z úst profařenců, byť slibují krev, pot a slzy, jsou jen prázdné plky o korýtkách na daší 4 roly.

Ale nemám patent na rozum.

A hlavním je stejně departajizace institucí.

Což by mělo být hlavním výstupem voleb.

P.S. A k tomu Obamovi ? Souhlasím s vlkem.
I když on ten názor pana Peregrina bude mít naštěstí na rozhodování Obamovy administrativy asi stejný vliv, jako ten vlkův a můj.

http://zpravy.kurzy.cz/2264...
21. 05. 2010 | 11:27

Kolega Fyzik napsal(a):

myslim, ze dost podilu na tom marasmu a znechuceni ma cesky volebni system, ktery v podstate znemoznuje radikalni vymenu. Dal se podepisuje prilis velky vliv centralni vlady a parlamentu, kdy primo voleni radni a okresni a krajske samospravy rozhoduji o nedulezitych detailech. Samosebou to nijak nezmensuje nasi zodpovednost za nase prohnile elity, zvolili jsme si je my, nikdo jiny...
21. 05. 2010 | 11:28

Tencokida Hnuj napsal(a):

Kolega Fyzik
I v tomto systému lze dosíci radikální výměny.
Předtím ale nutno radikálně vyměniti obecné VOLIčstvo.
Nebo alespoň podávat antischizofrenika.
Tak dvakrát denně. Bez doplatku a regulačního poplatku. Od 18 let povinně.
A nezapíjet pivem či rumem, ale čistou vodou.
Alespoň v tomto čase volerozmarném.

Mějte se.
21. 05. 2010 | 11:44

Béda napsal(a):

TCKH,

Zemanovci?
Zeman pečlivě uložil při svém odchodu do skříně v Lidovém domě starého Altnera, obklopuje se nejstrukturovatějšmi starými struturami - mr. Šlouf a na večeři se členy US obchodní komory kuje pikle o společném protiČSSD postupu s ultrakonzervativci z TOP a s ODS.

Lidovecký šéf Svoboda je známý humanista soudící se o charitní dům. Lidovci mezijiným usilují o "vyrovnání" s církvemi v ibjemu cca 287 mld. Kč. Jinak po očištění jsou mi díky svému sociálnímu programu mnohem sympatičtější než ultrapravicový (který se chtěl spojit i s Marťany) přeběhlík Kalousek a jeho asociální strana.

VV - to jsou v podstatě ORA Print a Jančíkovci. Ti určitě exemplárně zatočí s klientelismem a korupcí.
21. 05. 2010 | 11:46

jarpor napsal(a):

Taioseach

Hmm...
tak Vám asi nezbývá, než volit ty "slibotechny"... nebo nejhorší varianta - nejít vůbec nikam a lát, jak je to hrozné...

Hezký den
21. 05. 2010 | 11:53

Korf napsal(a):

Pekny clanek. Akorat bych rekl, ze pro pripadne "vymetani" bude treba vetsiho prispeni nez zucastneni se voleb.
Dovolil bych si vytknout jednu marginalitu, a sice pouzivani slov "ceska kotlina" jako ekvivaletnu pro Ceskou republiku/Cesko. Geograficky je to uplne mimo.
21. 05. 2010 | 11:55

Taoiseach napsal(a):

jarpor

"tak Vám asi nezbývá, než volit ty 'slibotechny'... nebo nejhorší varianta - nejít vůbec nikam..."
Tak pesimisticky to zase nevidím. K volbám půjdu, i kdybych měl vhodit prázdnou obálku. Ve skutečnosti jsem ovšem v podstatě rozhodnutý, že nebudu volit "slibotechny" ani ty zaklínající se odpovědností, nýbrž tu jedinou partaj, která se nikdy nezapletla s Václavem Klausem.
21. 05. 2010 | 12:18

jarpor napsal(a):

Taioseach

... No vidíte, nakonec se řešení našlo...

Jste na tom podstatně lépe, než "beznadějný" Vlk... který tu jeho beznaděj by chtěl naordinovat všem...

Nikdo mu nic nenabízí, jeden je horší druhého... no oranžoví přece jen jsou méně horší... :-)), "český" Obama nikde... (ani Švejnar ?? ...:-)) )

Tak mlátí do klávesnice aniž by zvedl svou ctěnou prdel a šel se svou kůží na trh... :-))
No není takových většina ? Co se pak divíme... Ti nahoře jsou odrazem těch dole...

Hezký den
21. 05. 2010 | 12:31

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ó bama mia...
Veselé krizování...
http://images.bugaga.ru/pos...
21. 05. 2010 | 12:44

buldatra napsal(a):

Všeliké filozofovámí před volbami dobré jest toliko k zmatení hlavy prosté sedlácké, protože složité jest a hlavně vyžadující mnohého přemýšlení bolestivého.
Při absolvování trudného procesu zvažování pro a proti, hrozí znechucení až nechutenství, rezignace, mávnutí nad tím rukou, následkem čehož volební neúčast. A pak brblání a stále dokola to samé.
Proto si dovoluji opět nenápadně přetisknout krátký návodeček jak na to (ušetřený čas lze využít k návštěvě supermarketu nebo hospody nebo nevěstince a podobně, zkrátka k různým užitečným činnostem)tedy:
Jak to udělat správně
Postup, který vede ke správnému výsledku, není sice až tak jednoduchý, ale má hlavu a patu. Jeho výhodou je téměř absolutní funkčnost, nevýhodou značné kolaterální škody. Vychází také z poznatku, že lidem nelze nadiktovat jejich voličské preference, například mezi našimi čtenáři je dost takových, kteří budou volit ODS, přestože k tomu není žádný racionální důvod. Proto opakovaně selhávají návody typu "volte fialové".
Tedy ona procedura:
- vezměte volební lístek strany/stran, které hodláte volit a sledujte kolonku "povolání" u každého z kandidátů
- vynechte všechny současné poslance, členy vlády, náměstky ministrů apod.
- vynechte všechny starosty, místostarosty, osoby činné ve veřejné správě
- vynechte všechny osoby, které vykonávají povolání závislé na státu (učitel, úředník, pracovníci v charitě apod.)
Na nevelké množině toho, co zbyde, můžete uplatnit 4 preferenční hlasy formou zakroužkování čísla před jménem kandidáta.
Důvodová zpráva
a) Současní poslanci, členové vlády apod. již předvedli, co umějí. Kdo s jejich prací nebyl až dosud spokojen, marně by doufal, že po volbách spokojený bude. Oni se nezmění, nezmění se dokonce ani když si začnou říkat TOP09.
b) Startosové a lokální správci byli již jednou zvoleni v lokálním prostředí, přičemž voliči slíbili, že budou vykonávat svoji práci 100%. V parlamentu nemají co pohledávat, mají práci doma.
c) Starostové a osoby z místní a krajské správy jsou apriori nedůvěryhodní. Tyto kruhy jsou nositelem nejrozsáhlejší korupce a pravděpodobnost, že bude do sněmovny zvolen úplatkář, je mimořádně velká.
d) Pro kandidáty, kteří jsou v občanském životě existenčně závislí na státu platí (stejně jako pro předchozí skupinu), že implicitně budou upřednostňovat zájmy státu (regionů, obcí) před zájmy občana. Pokud se takový člověk ve svém rozhodování dostane do situace, že bude muset volit mezi zájmem vaším jako občana a zájmem státu, neomylně si vybere to, co je mu bližší a co on považuje za správné a nezbytné. Pokud se tedy bude hlasovat o daních, o utahování šroubku, o posílení pravomocí úředníků, policistů a strážníků ad absurdum, takový poslanec nebude hájit vaše zájmy, opět zklame.
e) Zástupce moci výkonné by v demokratických zřízeních neměl být současně zástupcem moci zákonodárné, protože jinak si bude exekutiva upravovat legislativu k vlastním potřebám. Starosta, náměstek ministra apod. nemají ve sněmovně co pohledávat, kdo je volí, sám sobě dělá problém.
f) Aplikací těchto postupů vzniknou colateral damages, protože i mezi současnými poslanci jsou slušní lidé a mezi obecními funkcionáři se také občas najde někdo, kdo v tom ještě nejede. Na druhé straně - oni se nás také neptají, zda se necítíme poškozeni těmi jejich "reformními balíčky" nebo postupnou deinstalací občanských práv, tedy procesy, kdy nás okrádají jednou o peníze, jednou o svobodu.
Zdroj:
http://www.dfens-cz.com/vie...
21. 05. 2010 | 12:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk
Detaily ke včerejšímu rozhodnutí Senátu :

http://online.wsj.com/artic...
21. 05. 2010 | 12:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

Four Republicans joined with 53 Democrats and the Senate's two independents in support of the package. Two Democrats voted against the bill, and two senators weren't present for the vote.

Asi tak. Nikdo nikoho však nepodezřívá z přeběhlictví.

Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí svědomí a vědomí Melčáka a Pohanky !
21. 05. 2010 | 12:52

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, snesitelnost bytí sexymozkova zde, a v barvách...
http://ateo.cz/f/images/k/k...
21. 05. 2010 | 13:04

Tencokida Hnuj napsal(a):

wbgarden

Psychiatrická léčebna Bohnice
Ústavní 91
181 02 Praha 8
tel :
+420 284 016 111

Myslím, že akutní případy přijímají nonstop.
Ale je to bez záruky. Však zkuste, uvidíte.
21. 05. 2010 | 13:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, už to máte za sebou drahý Hnuji nebo si jen nepamatujete ??
Veselé krizování...
http://ateo.cz/f/images/w/w...
21. 05. 2010 | 13:19

jk-jiny napsal(a):

Tak slavný člověk by snad mohl vymítat a ne vymýtat, je to od mésti a nikoli od mýtiti.
21. 05. 2010 | 13:27

vlk napsal(a):

TCKH

hele dopřej zahradníkovi jeho orgáček. Zřejmě už dlouho u žádné nezabodoval přes veršíky, tak hol t má splašenej hormon a musí to ven. To víš - je jaro...
A on furt jen - seno? Sláma? seno? Sláma?
21. 05. 2010 | 13:32

neo napsal(a):

vlk:

nikdo vlku ti nemůže za to, že tobě už to ven nejde:)

tak se nebojej, dej si ještě čaj
21. 05. 2010 | 13:43

vlk napsal(a):

neo
a jak to víš? asi tak jako vždycky. tak to mohu zůstat ještě dost dlouho klidný.

Napsal jsi kalsickou r epliku ve stylu každej soudí podle sebe.
No viagra s e prý dá s ehnat i levněji. Tak máš naději.
Duševní viagra ovšem neexistuje. takže tad y jsi , tak jako dříve - propadající.
Přeji t i lepší zítřky . v trudné současnosti.
Tak mladej a už vodkecanej a jen ukecanej....smutný
21. 05. 2010 | 14:01

neo napsal(a):

vlk:
ty sis začal starouši.

vlk napsal(a):
TCKH

hele dopřej zahradníkovi jeho orgáček. Zřejmě už dlouho u žádné nezabodoval přes veršíky, tak hol t má splašenej hormon a musí to ven.
21. 05. 2010 | 14:04

Brundibár napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Volební systém podle mě má značný vliv na výběr kandidátů. Důkazem budiž Karel Dyba, který (poté, co prodal část Telecom konsorciu TelSource) neuspěl ve značně "modrém" obvodě ve volbách do Senátu. Kdyby se "spokojil" "jen" se 4letým křeslem ve Sněmovně, tak tam byl, i kdyby voliči kroužkovali jak v obecních volbách v Praze 5 v r. 2006.

A jsem si jist, že by strany při většinovém systému nominovali daleko přijatelnější kandidáty a "technologové moci" by měli dost smůlu.

Tím netvrdím, že "výměna politiků" v poměrném systému je nemožná, jen že je však výrazně obtížnější.
21. 05. 2010 | 14:10

Pavel13 napsal(a):

Brundibar:
Bohužel, u nás nemá většinový systém jednoznačnou podporu veřejnosti, mnozí z něj mají obavy. A přitom náš politický nabízí elegantní řešení: Přehodit navzájem volební systémy horní a dolní sněmovny. Pak by Senát mohl klidně zeštíhlit a volby do něj změnit na celostátní, i ta 5% hranice by se snesla. Stejně na těch současných kandidátkách jsou vepředu lidé působící převážně v Praze.
21. 05. 2010 | 14:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

Změna volebního systému bez radikální výměny lumpen elit za elity skutečné je čirá demagogie.
A implikuje otázku : " Cui bono ? "
21. 05. 2010 | 14:41

Taoiseach napsal(a):

Brundibár

Většinový systém neřeší naprosto nic. Pokud jsou subjety víc než dva, může dojít k plichtě vždycky.

"přímá vazba mezi zastupitelem a jeho voliči" by fungovala tak, že jak se teď "porcuje medvěd" (rozděluje nevyčerpaná rozpočtová rezerva), tak by se potom porcoval rovnou celý rozpočet. Děkuji pěkně.
21. 05. 2010 | 15:06

vlk napsal(a):

neo

bylo to příčinné.

A starouši říkáš..
No já na rozdíl do tebe žádnou viagru, ani duševní, nepotřebuji.
21. 05. 2010 | 15:22

neo napsal(a):

vlčku, nesnaž se. jsem asi tak o 40 -50 let mladší než ty.

A jak jsi napsal, dle sebe soudím tebe ... teď se podívaj na to co píšeš a pak mudruj, ju?

vidno tobě možná ještě houpne z Paroubka a jeho atletické postavy
21. 05. 2010 | 15:28

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, psovitej, pokročil jsi docela hodně, už si opakješ i základku. A děláš přitom taky kyš kiš, žalobníček žaluje... Docela rád bych to viděl.
Jinak se říkalo kdysi u nás, uhni Plevo, Sláma jde. Pleva už umřel, takže místo je volné...
Veselé krizování...
http://images.bugaga.ru/pos...
21. 05. 2010 | 15:32

Karel napsal(a):

Wbgarden je chudák.

Jako literát propadl, tak ryje držkou v zemi.
A jako spolubydlícího si ho vzala do baráku psycholožka, co ráda pracuje i doma.

PS.
Ale zase má synek WBGARDEN stalou lékařskou péči,
NO KDO Z VÁS PÁNOVÉ NA TO MÁ?
21. 05. 2010 | 15:33

jaroslavperegrin napsal(a):

Karel Novotný: "Mudrlante, v zemi, která má zdaleka nižší podíl sociálních výdajů a důchodů % k HDP se zase bude šetřit na starých, nemocných a rodinách s dětmi?"

Jsem rád, pane Novotný, že jsem se u vás už vypracoval z "lokaje" na "mudrlanta". Doufám, že to dotáhnu i na "kašpárka", a s tím už budu spokojený. Jinak pro vaši informaci "pot, slzy a krev" sliboval ve svém památném projevu Winston Churchill, čímž se chtěl distancovat od svého předchůdce Chamberlaina, který chtěl spět ke světlým zítřkům pomocí své politiky appeasementu. Fakt nemám pocit, že by mu šlo o šetření na starých a nemocných ...

jk-jiny: "Tak slavný člověk by snad mohl vymítat a ne vymýtat, je to od mésti a nikoli od mýtiti."

Děkuji za upozornění na překlep (že by to fakt bylo tou "slávou")?

Jaroslav Peregrin
21. 05. 2010 | 15:42

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, dneska se to tu hemží. Samej žárlivej a závistivej levák. Viď Dalimile..
Jinak do toho chlapci, dáme simultánku, co říkáte. Vlastně vy jste spíš na ty anonymy, jak je starým dobrým soudružským zvykem.. Tak aspoň tolik nepijte.
Veselé krizování...
http://i2.korzik.net/2009-1...
21. 05. 2010 | 15:43

Taoiseach napsal(a):

Brundibár

Ještě dodatek: kdyby to bylo tak, jak sugerujete, musel by být dnešní senát výběrem nejskvělejších osobností. Ale zdá se, že tam převládá ksindl v podobném poměru jako ve sněmovně...
21. 05. 2010 | 15:51

Brundibár napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Poměrný systém dává skupině politiků takřka jistotu, že budou zvoleni. Riziko nezvolení je ve většinovém systému vyšší (a to o dost). Navíc, nominace probíhají interně, na "delegátském principu", takže "technologové moci" mají daleko více prostoru. Většinový systém (chcete-li, přímá volba) jim tento prostor bere - o "korytu" rozhodují všichni voliči, ne delegáti na nějakém uzavřeném jednání.
Můj pohled: v Senátu osobnosti najdu celkem snadno, ve Sněmovně to je samá šedá myš + "technologové moci" - osobnost abys tam hledal v poledne s lucernou.

Taoiseach:

To sice může, ale většinový systém snižuje pravděpodobnost takové plichty (v UK mají první koalici od války).
A z čeho soudíte, že by se porcoval celý rozpočet? Máme velké mandatorní výdaje (takže toho na investice bohužel mnoho nezbývá). Ti místní lidé z "medvěda" mají minimum (Bublava, Harrachov), takže by pan poslanec měl napříště utrum. Naopak si myslím, že by ztráta osobní zodpovědnosti poslanců vedla ke konci "medvěda".
21. 05. 2010 | 15:57

Brundibár napsal(a):

Taoiseach:

Mám jiné zkušenosti. Měl jsem tu čest se bavit s několika senátory i poslanci. Senátoři obvykle mluvili k tématu, poslanci spíš z cesty. Stranická příslušnost v tom nehrála roli.
21. 05. 2010 | 16:06

Tencokida Hnuj napsal(a):

Brundibár
ad Taoiseach

Jo ? Tak proč hlasují, jak hlasovací mašiny ? Ty Vaše osobnosti.

Lžete.
21. 05. 2010 | 16:13

buldatra napsal(a):

Ježišmarjá, většinový systém v české kotlině.
To by byla výhra.
Střídalo by se modré ptactvo s pomeranči a ostatní by ztratili chuť drát se do lavic v parlamentu, páč ty by byly jen pro štamgasty. Fakt dobrý.
Štamgast Langer, štamgast Kalousek, štamgast veselý docent a podobní výtečníci na věčné časy.
Z toho jednomu vstávají hrůzou chlupy na zádech.
Takový štamgast by zamlada pomocí své partaje vstoupil do parlamentu a odešel by až po smrti. Hrůzná představa.

Mám za to, že politik, kterého jsem zvolil a živím ho, musí mít dnes a denně nad svou kebulí Damoklův meč a ten meč mu na tu kebuli spadne ve chvíli, kdy zjistím, že jeho činnost má zásadní vady na kráse. Musím mít šanci takového politika odvolat, než napáchá škody nevratné.
Že nemá politik z voliče strach, naopak má z něho prču, je zásadní chyba. A většinový systém v našem prostředí by tuto chybu jen umocnil. Něco takového snad jednou bude možné a přínosné, ale to uplyne ještě hodně vody.
21. 05. 2010 | 16:40

Kropta napsal(a):

Změnit a potrestat původce těchto zločinů,především Klause.Klaus je autor těchto blamáží,nemělo by mu to projít.
21. 05. 2010 | 16:57

Taoiseach napsal(a):

Brundibár

V Británii to k mělo k plichtě velmi blízko: Labour Party s liberály má jen o pár křesel víc než konzervativci a jejich koalice (byť slabší a zpestřená dalšími) by byla mnohem logičtější.
Podle tradice ale dostal šanci vítěz; uvidíme, jak se to "britským soudruhům" osvědčí.

Kdyby byl většinový systém v roce 2006 u nás, mohla mít - docela pravděpodobně - ODS s lidovci stejných sto křesel jako ostatní tři dohromady. Nebo by prošly jen tři a ODS by - docela pravděpodobně - měla sto stejně jako soc-dem s komunisty. Snížení pravděpodobnosti plichty je jen přání.

Máte pravdu, že mandatorní výdaje (s dluhovou službou na prvním místě) se porcovat nedají. Jinak se ale dá dojit i deficitní rozpočet, na to můžete vzít jed.

U senátorů je to vidět už během volební kampaně: v jednom kuse se ohánějí tím, co udělají (resp. udělali) ve svém volebním obvodě a co pro něj zařídí. Ale pokud takovým věcem opravdu věnují spoustu času, znamená to jen tolik, že zanedbávají výkon své ústavní činnosti za kterou jsou (a ne špatně) placeni.

Já jsem tu čest osobně s politiky neměl, ale některá jména senátorů mluví za všechno (Čunek je jen nejznámnější - a vlastně chůdák - co si dneska koupíte za půl mega?). Paní Juřenčáková má imunitu, protože její kolegové senátoři moudře usoudili, že obvinění je zjevně neopodstatněné. Blbec jako já by si myslel, že od takového posouzení je tu soud. Darmo mluvit...
21. 05. 2010 | 17:01

vlk napsal(a):

neo

no nikdy jsme na tom nebyl tak špatně, abych se musel ohánět věkem.
A až se někd y dokážeš dopustit nějaké myšlenky, dej vědět. Pošlu ti k tomu nečekanému výkonu dobrou flašku.
A s toho, že jsi impotentní / minimálně duševně/ si nic nedělej. Takových je.....
Stačí se mrknout na voliče kterým nevadí open card nebo kteří omdlívají nadšením nad Kalouskvou složenkou.
21. 05. 2010 | 17:10

zdesta napsal(a):

Vážený pane Peregríne.Vaše snaha něco nám dopuručovat je sice hezká,ale v tom okamžiku se nadřazujete nad všechny diskutéry,jako by byli nesvéprávní pitomci.Doporučujete dát hlas těm,kteří slibují krev a pot,případně slzy.Otázka zní,jestli se ten zmiňovaný program bude týkat i u navrhovatelů.Až tihle navrhovatelé přijdou alespoň s troškou do mlýna dalo by se o tom uvažovat.Co představuje u mne ta troška do mlýna,hned osvětlím.Zrušení doživotní imunity,osobní zodpovědnost,odvolatelnost,zdanění věškerých příjmů,respektování standartních pravidel při výkonu povolání a nemoci etc.Pokud budou setrvávat na současném stavu,pak si mohou pot,krev a slzy strčit do análního otvoru. Přeji příjemný den.
21. 05. 2010 | 17:14

Karel Novotný napsal(a):

To Peregrin :

Mě aktivisté Vašeho formátu baví. Tedy baví do chvíle, kdy je zřejmě, že plácají. Vy ovšem dokážete přejít do módu, kdy si hrajete na autoritu, manipulujete a přetáčíte význámy.

Od filosofa bych očekával nejen čáry, ale i určitou moudrost a charakter. Neznám Vás, ale Vaše tvorba mi přijde někdy jako účelová a vyčůraná.

Dobře víte, že Vaše kecy "abychom volili spíše toho, kdo nám slíbí pot slzy a krev, než toho, kdo nám bude slibovat ráj na zemi" mají napovědět koho volit.

Ano, Kalousky, Nečase a Johny, kteří přece slibují pot, slzy a krev a nevolit ty z Raje.

Jste demagog, doufám, že Vám děkan fakulty ukončí činnost a umožní se konečně věnovat něčemu užitečnému v reálném životě.
21. 05. 2010 | 17:29

Fery napsal(a):

Dobrý den, pane Peregrine,
„yes, we can!“ a nejen jako dědek s Vámi rád souhlasím. Obávám se, že pro převážnou část voličstva to však zůstává zcela mimo možnost vnímání. Stejně tak sdílím Vaši naivitu a reálnou obavu z předpokládané organizace čistění Augiášova chlévu! Nejsem filosof, jen stavař v.v. a tak vím, jak je důležitá pevnost základů pro jakoukoliv konstrukci. Vaše zmínka o zodpovědnosti je podstatnou součástí takových základů. Jenže co s tím v zemi, kde v mnoha případech neplatí ani psaná smlouva, natož pak dané slovo. Dnes už vím, že ani po 20-ti letech se nám z hlav nevymylo předchozích 50 let a že je to asi běh na hodně dlouhou trať. Ale i přesto všechno bychom k volbám měli jít a nejen ve svém vlastním zájmu volit pot,slzy a krev. To by snad pomohlo i zmírnění mého téměř nepotlačitelného pocitu studu před mými vnoučaty, i když s přesvědčováním jejich rodičů to nebývá snadné.
Díky za Vaše slova a přeji příjemný den.
21. 05. 2010 | 17:34

budla napsal(a):

2 p. Peregrin, Fery

Pomozte mi, prosím, je mi 20 let, studují VŠ, chci volit ČSSD. Je to špatně nebo nezodpovědné? Stávám se tím příznivcem jednoduchých řešení?
Vadí mi pokusy o privatizaci zdravotnictví (FN a ZP) a důchodového systému, protože nevěřím, že zdraví má být byznys. No a součaná krize ukázala, jak mnozí finančnící vnímají odpovědnost ke svěřenému majetku.
Ve skupině raději mlčím, protože přiznat se k této volbě, znamená být out.
Mám strach veřejně se hlásit k jiným myšlenkám než hlásá mainstream nebo Karel Schwarzneberg.

Fery, jsem rád, že jsem mladý, ale urážky starých lidí nebo lidí s jiným názorem nepovažuji za pokus o probuzení. Jsou to výzvy k nenávisti k jinému názoru, nesouhlasím s Vámi.
21. 05. 2010 | 18:16

budla napsal(a):

Zkusil jsem KOHOVOLIT.EU

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) 85 %
Křesťanská a demokratická unie - Čes… (KDU-ČSL) 77 %
Klíčové hnutí (KH) 69 %
Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) 54 %
Strana zelených (SZ) 54 %
Česká pirátská strana (ČPS) 23 %
Moravané (M) 23 %
Občanská demokratická strana (ODS) -4 %
Liberálové.CZ (LIB) -4 %
TOP 09 (TOP 09) -8 %
Konzervativní strana (KONS) -27 %
Strana svobodných občanů (Svobodní) -35 %
Koruna Česká - monarchistická strana… (KČ) -35 %
21. 05. 2010 | 18:37

Brundibár napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Srovnejte si, jak se hlasuje v Senátu a ve Sněmovně - senátoři hlasovacími mašinami zdaleka nejsou tak často a hlavně tak spolehlivě jako poslanci. Pokud to opravdu uděláte, svoji invektivu odvoláte (tedy, pokud není vaším záměrem jen a pouze tady kydat hnůj).

Nic není 100%. Většinový systém inklinuje k větší závislosti zastupitele na voličích, poměrný zase k větší závislosti na stranických strukturách.
21. 05. 2010 | 18:39

Brundibár napsal(a):

Taoiseach:

Díky volby.cz si můžeme velmi dobře namodelovat, jak by v r. 2006 dopadly většinové volby "na britský" způsob v české kotlině. Stačí si ČR rozdělit na 200 volebních obvodů po cca 50.000 obyvatelích, a za předpokladu, že strana s nejvíce hlasy by vyhrála i volební obvod máme docela rozumnou představu, kdo by dostal kolik křesel. Jak by to dopadlo, netuším - záleží na tom, jak budou okrsky poskládány (vítěztví o jediný hlas má stejnou váhu, jako o 80% hlasů) a je to velké politikum (četl jsem analýzu, že jinak poskládané obvody by Cameronovi poskytly nadpoloviční počet křesel).

Když se na to podíváme podle teorie her, tak většinový systém se od poměrného liší. Ve většinovém systému je jeden každý kandidát rozhodnut jít do Parlamentu a pokud si to rozmyslí, tak jsou nové volby. V poměrném můžeme kroužkováním dostat k funkci lidi, kteří s tím nepočítají a na kandidátce jsou do počtu. V tu chvíli je nahradí ti, které voliči sice nechtějí, ale strana je dala na kandidátku. Jinak řečeno - pokud strana zatlačí, tak své "technology moci" do Parlamentu nakonec dostane, když je dala na kandidátku.
21. 05. 2010 | 18:56

Brundibár napsal(a):

buldatra:

Je to naopak. Lídr kandidátky strany, která v poměrném systému dostane 15% hlasů, má 100% jistotu poslaneckého křesla. Ve většinovém systému tato jistota padá, v UK jsou případy, , kdy úřadující premiér prohrál ve svém obvodě, přestože jeho strana vyhrála volby (a to se rozhodně nenechal nasadit do "předem prohraného" obvodu). Stejně Karel Dyba neuspěl do Senátu v obvodě, kde ODS suverénně vyhrála.
21. 05. 2010 | 19:04

Brundibár napsal(a):

Dodatek k předchozímu:

...kde ODS suverénně vyhrála předchozí volby do Sněmovny.
21. 05. 2010 | 19:05

zdesta napsal(a):

Brundibár:Ke kydání hnoje máte zřejmě jako maloměšťák odpor.Ti co z hnojem pracují,vycházejí ze zdravého selského rozumu.Ví totiž,že chlévská mrva je nejlepší hnojivo určeno pro výnosy ze zemědělské půdy.(zisk)Jinak bych dodal,že nespokojenost je hnací sílou.Jestli senát hlasuje tak či onak,je v pravé podstatě vedlejší.Dopředu víme co z něj vypadne.Připomíná tak automat na kávu.Nevypadne z něj namazaný rohlík.
21. 05. 2010 | 19:31

Targus napsal(a):

Krev, pot a slzy beru.
Ale ne od člověka, který tu dvacet let bezostyšně kradl.
21. 05. 2010 | 20:09

Brundibár napsal(a):

zdesta:

Vadí mi kategorické (a zároveň nepodložené) soudy. Kdyby ten diskutující měl jiný nick, byla by má douška také jiná. Vaše dedukce mého postavení a vztahu k vůni hnoje mě jen pobavila ;-)

Jinak neobhajuji Senát, ale princip většinové volby. Senát má své pravomoce dané Ústavou ČR a jejich rámci dělá svoji práci. A odhaduji že lépe, než Sněmovna
21. 05. 2010 | 20:48

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jestli někdo ví o člověku, který dvacet let intenzivně kradl, tak prosím souzi, vzpomeňte si laskavě, kde leží nejbližší policejní stanice a co je vaše občanská povinnost.
Pokud to ovšem nevíte, tak zase pokorně prosím, přestaňte si zde socpropagačně cintat mašli. Howgh. Mí rudí mi jistě rozumějí...
Veselé krizování...
http://ateo.cz/f/images/m/m...
21. 05. 2010 | 21:27

budla napsal(a):

Pane Wbgarden,

někdo tam psal, že jste psychický narušený.
Máte nějaké problémy?
Uvažoval jste o léčbě?

Proč se takhle ventilujete na internetu?

Nezlobte se, že takhle otevřeně ptám, ale Vy musíte asi trpět.
21. 05. 2010 | 22:10

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý Budlo, jsem velmi narušený a nejen psychicky, ale zase ne tak, bych nerozeznal stádní příznaky typických konzumentů oranžády...
Veselé krizování...
http://i2.korzik.net/2009-1...
21. 05. 2010 | 22:18

Taoiseach napsal(a):

Jaroslav Peregrin

Několik diskutujících už tady naťuklo velký rozsah imunity zákonodárců. I přimělo mě to ke vzpomínce na iniciativu studentů ke dvacátému výročí obnovení demokracie. Studenti velmi slušně (zjevně až příliš) žádali odstranění čtyř nejjednoznačnějších zlořádů, z nichž jedním je současná imunita. Tři dlouhodobě nejsilnější strany (ODS, ČSSD i KSČM) tu výzvu ignarovaly, ale i "odpovědná" TOP 09 nechala výzvu ležet na ulici. Proč?
21. 05. 2010 | 22:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Brundibár
Původně jsem si chtěl dát nick Čestmír Šlechetný. Ale to bych měl příliš jednoduché, jak vidno i z Vašich reakcí.
A tak zůstanu u křestního Tencokida a příjmení Hnui (fonetický přepis Hnuj).
Víte, já si možná tu práci o tom, jak "kontraverzně "hlasovali senátoři ODS či ČSSD dám. Musím pouze překonat svou druhou nejoblíbenější vlastnost - tedy lenost. Nějaký čas to tedy zabere.
Jinak se podívejte , jak hlasoval americký senát včera.
21. 05. 2010 | 22:53

Ibn Sina napsal(a):

Sancta simplicitas.
Podle meho politici nejsou lidi, ale dobytek. To nejhorsi bahno celeho naroda, co vybublalo napovrch. Kdo umi, tak do dela, kdo neumi, tak to uci, a kdo neumi ani ucit, tak jde do politiky. Kdyz si predstavim ty nejhorsi lidske vlastnosti - prolhanost, bezpaternost, proradnost, sobectvi, patologickou touhu po moci, hypertrofovany narcismus, zavist, pragmatismus, bezohlednost, absenci moralky a svedomi - protrepu je a zamicham, tak dostanu prumerneho politika. Je jedno zda se jedna o nemocneho Klause (diagnoza F 60.6 narcisticka porucha osobnosti), nebo o vepre Paroubka (diagnoza F 60.6 narcisticka porucha osobnosti), nebo o jineho z tech dobytku. Jsou vsichni stejni. Prodali by i vlastni matku, aby se udrzeli dalsi 4 roky u koryt. Bud jim jde o prachy nebo o nekonecnou masturbaci vlastniho ega, nebo jen proste o moc. Tito lide rozhazuji nasi penize, zadluzuji zemi a smeji se nam do obliceje. Zajem o nas predstiraji jen jednou za 4 roky. K tomu aby se clovek udrzel mezi takovou smeckou, tak musi mit ostre lokty, hrosi kuzi, prolhany jazyk, neexistujici svedomi a poruchu osobnosti. hezky tu zber rozebira dr. Koukolik

http://video.google.com/vid...
22. 05. 2010 | 01:13

Brundibár napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Přepis z kanji (katakany či hiragany) do latinky není nikdy dokonalý - zkuste to psát v originále.

Jinak hlasování v americkém Senátu má vždy "druhé kolo" - totiž volby. A uvidíme, jak se k tomu postaví američtí voliči...
22. 05. 2010 | 11:13

hejkal napsal(a):

22. 05. 2010 | 12:02

Fery napsal(a):

To budla:
Rád bych pomohl mladý muži, ale po přečtení Vašeho vyjádření mohu jen konstatovat, že nevím jak! Jakákoliv volba je přece Vaše výsostné právo. Na rozdíl od Vás mě je 70 a to není zásluha ani kvalifikace. Já Vám Vaše mládí upřímně přeji, ale ono to také není žádná žádná zásluha, nebo kvalifikace – jen přednost. Proč byste měl být out, když jste o správnosti své volby přesvědčen? Přál bych Vám, abyste se za svoji volbu nemusel v budoucnu stydět třeba jen sám před sebou. S každou pomocí v této disciplině je to problematické, protože Vaše juniorská garnitura považuje tu naši „dorosteneckou“ za nepoužitelnou, tedy OUT! Velmi dobře chápu, že ani moji vnuci nejsou zvědaví na moudra stáří, ale velmi pozorně poslouchají, když je řeč o blbostech, za které jsem dostal obvykle zcela po zásluze „přes hubu“. A i když si o to dost koledujete, tak bych Vám nepřál nic podobného únoru 1948 a tomu, co následovalo, přestože jsou to dnes pro Vás jen zbytečné kecy starců. Budete mít dost co dělat, až dopadnete tam, kam se to podařilo v Řecku! Přeji Vám dobrou volbu.
Jen pro upřesnění – nejsem si vědom žádných urážek, ani výzev k nenávisti pro jiný názor, k nesouhlasu máte plné právo!
22. 05. 2010 | 16:36

budla napsal(a):

2 Fery

Já, Fery, nechápu Váš způsob myšlení. Přijde mi jako zkratkovité, s protimluvy a frázovité.
Out mohu být, když budu mluvit o tom, jak vnímám současnou společenskou a politickou situaci. Místy vládne hysterii proti všemu, co může souviset s levici. Mohu říci svůj názor, ale budu zesměšňován jako ti, kteří občas to zkusí. Takže hromádně chválíme Schwarz., ale já nechápu proč.
Nerozumím Vám, proč bych se mohl jednou za svou volbu stydět?
Nepovažuji starší lidi za OUT. To mi přijde jako hloupé, to jsem dělal ve 14, ale Fery já nejsem v pubertě ! Já si uvědomuji, že spíše platí „Mladý blbec, starý blbec“. Navíc si uvědomuji jak je mnoho mých vrstevníků nejistých a lehce manipulovatelných. Jak se bojí projevit svůj názor, který nejde s většinou. Chceme být úspěšní, hezky vypadat, nechceme se stykat s lidmi, kteří nám mohou ukazovat, že život je i o něčem jiném
Proč si koleduji, abych dostal přes hubu? Zase Vám nerozumím.
Vy jste měl v 48 asi 8 let, co si z toho můžete pamatovat?
Fery Vy věříte všemu co se píše v novinách? Nekriticky přijímáte vše, co naleznete v TV a novinách? Víte, že nic není černé nebo bílé? Řecko se dostalo do problému dávne před socialisty, kteří jsou u moci 2 roky a po převzetí vlády zjistily, že jejich pravicoví předchůdci několik let záměrně zkreslovali hospodářské výsledky svého vládnutí !!
Fery, proč si myslíte, že mladí by měli patronovat svoje rodiče a říkat jim koho volit? To považujete za demokracii? Kde jste přišel k tomu, že já mám právo říkat svým rodičům, koho mají volit a že jsou vlastně hloupí? Fery nepřipadáte si divně, že schvalujete manipulace a potírání jiných názorů. Kde jste přišel na to, že mládí má pravdu a stáří ne?

Fery, vím, že je to mnoho otázek, nežádám od Vás odpovědi, protože se bojím, že se dozvím, nezlobte se, povrchní fráze. Fery, nic není černé nebo bílé. Lidi by měli spolu diskutovat a ne se nechat rozeštvávat k nenávisti a opovrhování, tak jak se média a pravice snaží manipulovat mladé lidi proti jiným názorům.
22. 05. 2010 | 19:01

budla napsal(a):

Pane Peregrine,

nedá mi to, ale znepokojuje mě, že lidé jako Vy si uvedou jako profesi filosof, a ještě stát jím posílá peníze.

Slyšet od lidi jako Vy výzvy k odpovědnosti mi přijde jako nepovedený ironický humor.
23. 05. 2010 | 11:58

Korf napsal(a):

Nic takoveho jako profese "filosof" neexistuje. Filosofum neposila stat penize, ale pokud uci na VS, tak jsou placeni za tuto vyuku (popripade jinou praci v ramci katedry/fakulty). Netusim, kde jste prisel na to, ze filosofove jsou statem placeni.
23. 05. 2010 | 17:31

Karel Novotný napsal(a):

Pan Peregrin je mimo jiné zaměstnancem Filosofického ústavu AV, Oddělení logiky.
23. 05. 2010 | 20:57

Ivo Kaipr napsal(a):

Pěkný text, pane Peregrine, díky.

Politiky by opravdu bylo záhodno takto sledovat. Ale to u nás nestačí. Především je potřeba odblokovat volební systém, aby do politiky mohli pronikat noví nezkažení lidé jinak, než na zádech sponzorů.

A to by přinesla malá změna - alternativní (pořadové) hlasování. Lidi by dali do obálky 3 lístky a označili by je pořadově. Když by se do 5% nedostala strana z 1.pořadí, počítala by se ta z 2.pořadí, případně až z 3.pořadí. Velmi snadno proveditelné - a velmi významně měnící možnosti voličů: už žádný hlas malé straně nepropadá.

Více: http://vicehlas.blog.cz/100...

Většinový volební systém by u nás mohl začít fungovat až za několik generací - až lidi opravdu začnou většinově uvažovat, že jsou za svou zemi zodpovědní. Jinak by to dopadlo jako v Rakousku blahé paměti, že by si ODS a ČSSD,tlačeny klamným marketingovým soupeřením, zprivatizovaly stát.
23. 05. 2010 | 21:37

Fery napsal(a):

To 2 budla

Já jsem ani neočekával, že moje slova budete akceptovat, avšak stejně tak jsem překvapen, že mně přisuzujete myšlenky, o kterých sám nemám ani tušení. Vaše otázky se mně zdají emotivní a poněkud vzdálené od reality. Nepochybuji o tom, že nejste v pubertě, ale i mým vrstevníkům a mně kdysi bylo 20.
Pokud jde o paměť – a necítím se otázkou nijak dotčen – není to zase takový problém, jak se domníváte. Věci, které se odehrály před 65 (i více) lety se mně i dnes docela dobře promítají jako film – i když připouštím, že třeba minulý týden, nebo včerejší odpoledne může být někdy problém. Když ještě navíc jako úplně malý kluk zažijete letecký nálet v roce 1945 se zásahem domu kde bydlíte a přežijete s velkým štěstím, budete si také pamatovat detaily. No a co si mohu pamatovat z roku 1948? Kdyby nic jiného tak určitě to, když jsem v roce 1949 ve škole musel stát na stupínku a učitel na mně – 8-mi letého kluka – s opovržením ukazoval jako na syna vykořisťovatele a třídního nepřítele. Na něco takového byste určitě nezapomněl, kdybyste svého otce viděl každý den jen tvrdě pracovat rukama. A podobných událostí, které byste pamatoval, by bylo nepochybně mnohem víc. Vaše otázka na toto téma mně trochu připomíná dost pohrdlivě vyslovený výraz geront, který jsem už také slyšel. Přesto netrpím pocitem, že jsem všude byl, vše znám a od všeho mám klíče.
Nejsem závislý na novinách, nebo TV ani na dalších masážních médiích, nebo na předvolebních slibech. Svoje názory také nikomu nevnucuji. Bohužel vše činí pouze lidé a tak když je někdo darebák je v důsledku úplně jedno, jakou barvu má jeho dres. Nikoho nehodlám manipulovat a už vůbec ne rozeštvávat – „třídní boj“ a jeho důsledky jsem dostatečně pocítil na vlastní kůži. Od 20-ti letého vysokoškoláka bych však očekával schopnost rozeznat skutečné možnosti příjmů, jako zdroje následných, ale rozumných výdajů. Je to jen otázka logické úvahy a sčítání či odečítání pokud možno reálných čísel. Při tom počítání byste možná pochopil, proč mě tolik uráží třeba slibovaný 13. důchod, když vůbec nic neřeší a v důsledku ho budete platit Vy a Vaše děti! Nezdá se Vám to jako mucholapka pro ty, kteří - jak doufám na rozdíl od Vás – o tom vůbec nebudou přemýšlet?
Obecně a ve všem platí, že každý si dovolí jen to, co je mu umožněno. To se vztahuje také na velké i malé krádeže, které jsou trestným činem, ale jak známo u nás nic nepřekonatelného. Pokud připustíte nesmyslné drancování, měl byste počítat s tím, že to zaplatíte. A k tomu to po vítězství zdejší levice nezadržitelně směřuje. Škoda, že není možné porovnat naše stanoviska, až Vám bude 70. Ale i to je život. Přeji Vám hezký den a dobrou volbu.
24. 05. 2010 | 09:41

pavel2 napsal(a):

..pseudofilizofove usazeni na Universitach,Akademiich a Institucich dodavajici tluste svazky zbytecnych a povrchnich cancu lidstvu a zvatlajici o vsem moznem...za korunu kornout..ale Sokrates,ktery se vyporadal s demokracii jednou vetou byl jen jeden a dale jeste existovalo nekolik skutecnych filozofu premyslejicich o svete 300-500BC kteri pochopili a zakonite opustilo tento svet vyhladovenim...protoze meli na to aby porozumeli...
28. 06. 2010 | 08:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy