Bossové a papaláši

23. 06. 2011 | 09:28
Přečteno 6673 krát
Stávce odborářů předcházela debata plná silných slov a návrhů razantních řešení, která, když bylo po všem, poněkud vyměkla. Patrně proto, že vyměkla i stávka.

Nelétaly kameny, nehořela auta, nikdo nikoho neblokoval, řidiči si pochvalovali, že tak pěkně se jim po Praze nejezdí ani v neděli dopoledne. Průměrný fotbalový zápas Baníku nebo Sparty, ve kterém ani o nic nejde, zaměstná policii víc. Skoro by se dalo říct, že největší drsňák dne Miroslav Kalousek, když si vyšel z ministerstva mezi odboráře, aby si z nich kalouskovsky utahoval.

Takže není divu, že ohlasu se dostalo zejména vedlejším efektům. Například zjištění že show ukradli odborářům cyklisti, kteří si zajezdili po ulicích i po chodnících v množství větším než malém, řečeno policejním názvoslovím. Trochu zaujala i partička stávkujících proti stávce, ti se, vybaveni sudem piva, rozhodli bivakovat v metru. Škoda jen, že je mejdan v depu přestal příliš brzy bavit. Ale možná jen došlo pivo.

Jo – a taky do jazyka se nám stávka trochu zadřela: významně narostla frekvence používání slov bossové a papaláši, jimiž po sobě soupeřící strany házely místo shnilými rajčaty a dlažebními kostkami. Strana provládní dehonestovala předáky protivníků tím, že je začala důsledně označovat jakožto bossy. Strana odborářská pak pro označení soupeřů oprášila slovo papaláš. Prezident Klaus vyrazil třetí cestou a vnesl do stávkové terminologie zmatek, když jako o papaláších mluvil o šéfech odborů. Všichni dohromady však prozradili, jak moc je jejich jazyková výzbroj poznamenána stereotypy z dob předlistopadových.

Tenkrát totiž obě slova dobyla češtinu. Boss s pomocí hantýrky komunistických propagandistů, kteří tak označovali naduté, hamižné, bezohledné atakdál kapitalistické šéfy. Člověk z ulice zas měl slovo papaláš vyhrazeno pro pasažéry šestsettrojek a další soudruhy.

Podrobme obě slova alespoň zběžnému zkoumání. Nahlédnutím do slovníku zjistíme, že základní význam slova boss zas až tak posměšný není: boss je šéf, vedoucí, mistr v dílně, ten, kdo rozhoduje. Kromě toho to ještě může být knoflík, člověk který je krátkozraký nebo který šilhá, střed vrtule, trefa vedle – pan prezident by tady dozajista použil výrazu nezásah. Boss však může být i kráva nebo tele či dokonce mosazné kování chránící roh kožené knižní vazby.

Etymologie nás poučí, že původ slova je holandský a nejasný, snad odvozený od starého výrazu pro strýce. Říkalo se tak i lodním kapitánům. V půli 19. století slovo získalo současný význam v Americe, když tak svobodní zaměstnanci začali oslovovat své nadřízené, aby se odlišili od otroků, kteří svým pánům říkali master. Ve slangu pak slovo znamená, že něco je skvělé, tedy po našem že je to hustý, případně supr, spešl nebo špica.

Pokud jde o papaláše, jsou slovníky na informace mnohem skoupější. Zadáte-li papaláše vševědoucí Wikipedii, vyskočí na vás - Mysleli jste Pallas.Vlastně taky, řeknete si, jen co se vám vybaví tvář severomoravského hejtmana, vyčerpávající definice to však není.

Ještě hůř jsme na tom, pokud jde o etymologii. Prostě se neví, jen se vzhledem ke koncovce předpokládá, že do češtiny slovo připutovalo ze slovenštiny, případě, že by mohlo mít něco společného s ruským slovem papacha. To byla vysoká beranice, oblíbená to pokrývka hlavy ruských generálů do dob než výstrojníci Sovětské armády dali před papachou širokým plochým přednost plochým čepicím, zvaným lidově elpíčko. Ta teorie zní věrohodně, včetně úvahy, že slovo zavlekli do Česka vojáci základní služby v dobách, kdy se jejich povoláváním na opačný konec země upevňovala družba mezi bratrskými národy Čechů a Slováků.

Když čtvrteční soft verze stávky skončila, na chvíli začalo přetahování, kdo že vyhrál. Média většinově přisoudila vítězství vládním papalášům: ti bad guys, kteří si brali za rukojmí ženy, starce i děti, byli odborářští bossové. Toto hodnocení, zcela míjející podstatu problému, bylo ovšem dosti pitomé, minimálně stejně, jako ty nálepky. I když se dá říct, zaplať Pámbu za to, že obě strany po sobě zatím házejí jen slovy. Obávám se, že brzy budou vzduchem létat objekty hmotnější.

Psáno pro Rádio Česko

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

hezké:)
23. 06. 2011 | 09:35

Béda napsal(a):

Ve vztahu k současné vládní triádě a obzvláště k neoficielnému premiérovi Kalouskovi padají krom pojmenování papaláš nejčastěji pojmenování dinosaurus, chameleon, Kmotr anebo mafie. Prosil bych v příštím článku zohlednit i toto názvosloví.
23. 06. 2011 | 09:40

Otázkář napsal(a):

Slovo Boss v současných anglosaských zemích běžně používají pro označení šéfa, čili nadřízeného. Pokud vím, žádný pejorativní nádech to neobsahuje. Zato slovo papaláš je čistě hanlivé označení, leč pro současnou vládu stále dosti mírné. Stejně jako autor se obávám větší radikalizace a to v dosti krátké době. Máme se na co těšit. Thanks for Kalousek.
23. 06. 2011 | 09:47

SuP napsal(a):

Nedošlo pivo, došla policie.
23. 06. 2011 | 09:55

buldatra napsal(a):

Já bych si typnul, že slovo papaláš není původem ze slovenštiny, nýbrž z maďarštiny české provenience.
Podobně jako slovo kuleváloš.
Nebo neseremedka, popř. neseremedka turbo.

Papaláš je slovo příhodné, podstatu věci a její smysl dokonale vystihující, proto slovo, které se ujalo a kterému každý, komu je čeština vlastní, rozumí. Vznik tohoto slova jen opět potvrzuje notoricky známý fakt, že čeština je nejdokonalejší jazyk na světě.

Stát se papalášem je od nepaměti snem mnohých a jen nemnohým se to podaří.
V dřevních dobách, kdy toto slovo ještě nebylo, byli papaláši, jen je lidé nedokázali správně pojmenovat.
23. 06. 2011 | 09:56

SansLogique napsal(a):

Bédo, ve vztahu k vládní triádě a zejména Kalouskovi obvykle padají úplně jiné výrazy, než dinosaurus nebo kmotr.
Žádný z nich se tu ovšem nedá napsat, protože místního politicky pravokorektního cenzora by asi klepla pepka.
23. 06. 2011 | 09:59

almost glossed™ napsal(a):

"Strana odborářská pak pro označení soupeřů oprášila slovo papaláš"

Tak to nebylo. Slovo oprášil M.Kalousek, který v nedělních OVM po zrušení stávky prohlásil, že proti blokádám bude policejně (či vojensky) zasahovat. Že by se nedivil, kdyby stávkující blokovali papaláše, ale takhle... To zástupcům odborů v pořadu očividně jako špatný nápad - od té chvíle přejali jeho slovník a začali hovořit o blokádě papalášů.
23. 06. 2011 | 10:12

almost glossed™ napsal(a):

"martys napsal(a):
topolánek už jednou dostal šutrem do hlavy....."

To nevíme. Topolánek ÚDAJNĚ dostal šutrem do hlavy od tohoto na pohled citlivého chlapce: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/132847/muz-ktery-napadl-topolanka-spachal-sebevrazdu.html , který pak, když se ÚDAJNÝ útok začal vyšetřovat, chudák, ÚDAJNĚ spáchal sebevraždu z nešťastné lásky. Prostě romantická duše.
23. 06. 2011 | 10:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden násilnický text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 06. 2011 | 10:24

Al Pepino napsal(a):

Al Pepino
A ČAS PRCHÁ
Zástupy chamtivých, zástupy, sobců, zástupy tupých,
Zástupy patolízalů, zástupy hrabošů, zástupy tunelářů,
Zástupy lhářů, zástupy, křiváků, zástupy donášečů,
Kráčí k volebním urnám volit ze svého středu,
Ty nejlepší, křišťálově čisté vůdce. Je rozhodnuto.
A čas prchá, jak splašená mrcha.
Poslanec už není povolání, ale diagnóza.
Zástupům stačí předhodit kus flákoty a medové sliby.
Zase skočí na špek, ze kterého jim je čtyři roky špatně.
Politický alpinismus přešel plynule v kanibalismus.
Není kam přejít, je třeba všechny vyštípat a sežrat se navzájem.
Přežije ten bez svědomí, ten nejsilnější a nejdrzejší.
Není dobrých vůdců, pracovitých hospodářů,
Kteří by plnili sliby a pracovali pro národ.
Počítá se jen moc, peníze a majetek.
Miliardy tečou do bezedných kapes stranických kmotrů.
Hyeny, které nemají svědomí,
nic neví, za nic neodpovídají.
A čas prchá, jak splašená mrcha.
Zoufalí lidé dělají zoufalé činy.
Zástupy odborářů kráčí Prahou. STÁVKA !
Klaus vyhrožuje, Kalousek mentoruje, Nečas provokuje.
Samé falešné figury ve hře bez vítěze. Všichni prohráli.
Zítra opět vyjde slunko a lidé opět ohnou hřbety.
Zástupy otroků, kteří vyměnili životní jistoty a
svobodu za modré korálky
A čas prchá, jak splašená mrcha.
(16.června 2011)
23. 06. 2011 | 10:46

Mud.. napsal(a):

Ano pane Veis. Kdekdo umí popsat odstupem jakokoliv pozitivní nebo negativní situaci. Člověk ale žije "načisto". Od roku 1989 jsem nic nezažili opakovaně. Vidět do budoucnosti vyžaduje vizualizační představivost. Tu starý lidé věkem ztrácejí. Musí, nebo vědět okamžik skonu? Všichni staří ztrácejí ultrakrátkou paměť. Naopak zvýrazňuje se jim dlouhodobá paměť. Jen páter Ferda i v pozdním věku měl jasnovideckou paměť. Proč?
23. 06. 2011 | 10:49

pich napsal(a):

Naši bossové nahoře jsou zatím v klidu. Je jim jedno zda se stávkuje či ne. Na poslední stávce vydělal pražský doprdpodnik údajně tři mio. Je to sice pakatel ale každá kača na "odměny" bossům dobrá.

Dráhy bosse Žaluda, prý ztratily miliardu. No až to někdo vynese, budou to zase nějaké kladné miliony pro ombusbosse Fejka, s povinným odvodem do kasy "demokratů". Nečas už o to fejdu požádal.

Zatím jsem se nedověděl, jak dopadl ten kůň Jančula, s těmi žlutými vagony. Zřejmě je také spokojený. To podbízení se nedá dlouho vydržet.

Zatím ale dobrý. Na stávky ještě není čas. Ti co jsou ve srabu, stávkovat nepůjdou. Nemají proti komu. Neví kdo je papaláš či boss. Taky pro nějaké pochody a případné šarvátky, nemají výživu.
Je třeba nechat projít "reformy". Pak to příjde samo, i bez bossů.
23. 06. 2011 | 10:49

Tenco napsal(a):

Hmm. Ta poslední věta...třeba takový John...podle mě nemá snad ani 80 kilo...mně se to nějak nezdá...:))

Není nad to odchrchlat si na tiskovce a plivnout na lidi, kteří svým způsobem reprezentovali Českou republiku na mezinárodním golfovém klání.
A pak se ani neomluvit.

Apropo - ten Nečas musí mít přes sto, ne ?
:((

Dobrý článek. Od poradce papaláše ....nebo bossa ???
:)))))
23. 06. 2011 | 10:51

Ahoj napsal(a):

Co to je za plytkej blabol ? Vzdyt ten clanek vubec nic nerika. Je to vzduch.
23. 06. 2011 | 11:25

ehm napsal(a):

Ad Ahoj:
Ahojku, mysli, vzduch potřebuješ k dýchání, bez něj bys byl mrtvola.
23. 06. 2011 | 11:37

Ives napsal(a):

Poslední věta by měla být zvýrazněna.Ačkoliv neplanu láskou k odborům, to co předvedla současná vládní garnitura bylo svinstvo nejvyššího řádu a následky na sebe nedají dlouho čekat.Ale pozitivum: Vím, že v ČR existuje soud, který je schopen rozhodnout v řádu jednoho dne a jeho justiční stráž pracuje i o víkendu. Doufám, že sito zapamatovali i ostatní občané.
23. 06. 2011 | 12:22

Marcus Agrippa napsal(a):

Bulvárně vesnický styl českých médií je něco příšerného. Navíc když se do toho začnou tahat obstarožní politické ideologie, tak z toho vzniká obskurní postsocialistický paskvil v kapitalistickém outfitu. Ale kontinuální vysílání ČT kolem stávky bylo opravdu k smíchu. Jejich manipulativní"odborné"analýzy a rozbory byly dobré tak akorát do Studia Kamarád.
23. 06. 2011 | 13:33

ali napsal(a):

papaláš se složeno ze dvou slov papáš guláš.. původně to bylo papáláš, ale do pusy se to blbě štymovalo, tak se z "á" udělalo "a". Pamatuju si to, neboť to před mnoha a mnoha lety, za devatero horami, řekami i lesy vymyslel živočich mechem obrostlý, duchem blízko Bohu a nezřízeně miloval guláš. Kdo mu dal guláš, na toho se smál a sám na sebe ukazoval prstem a pohledem malého dítěte každému oznamoval, že "papáš guláš". Když si nacpal pusu a cintal blahem, tak huhňavě to zkrátil na papáláš. Tím mu byl dán titul papaláše, neboť byl při guláši bohatý plným bříškem a šťastným člověkem..tak jest.. ;o)
23. 06. 2011 | 14:01

Pepa z depa napsal(a):

Milý Marcusi Agrippo, měl jste na mysli IDEALISMUS? Jest-li ano, nevěšte hlavu známe ještě jednu starší ideologii a to je počteníčko, teď to přijde je to, MATERIALISMUS a jeho součást neoddělitelná DIALEKTICKÝ MATERIALISMUS, kde se dozvíte také co je LOGIKA. Jo a to je to co mnoha lidem na světě CHYBÍ a čím bohatší tím nelogičtější úvahy, takové jednostranné, jednokolejné a bůhví jaké. Prostě to postrádá tu SOUVISLOST VŠEHO SE VŠÍM. No a podle toho to taky vypadá, že? Jinak téma jako hrom, taková krásná ODDYCHOVKA. Za to děkuje 4. odboj a Pepa z depa. Fakt KULEVÁLOŠ sedí jak zadeček na hrnec. Pepa z depa.
23. 06. 2011 | 15:25

Nemo X napsal(a):

ali: pane Bože, ty to teda máš vygumovaný, tobě to přijde vtipný?
23. 06. 2011 | 15:50

Jiří H. napsal(a):

Milý Jaroslave, věčný poradče senátora, kdys disidenta, Petra Pitharta

Smutek padá na našince, když sleduje rozpad státu v přímém přenosu, smutek na našince padá, když pozoruje bílé koně - alias představitelé ČR, ale ještě větší smutek na našince padá, když pozoruje úpadek kdys reprezentantů českých elit. Je-li někde v tomto údolí hledán hrob demokracie, pak si dovolím doporučit: kopejte zde.

Apropos:
http://www.cmkos.cz/medialni-prezentace/3083-3/video-tiskova-konference-aso-a-kdos-v-den-stavky-16-6-2011

Jiří Ho
23. 06. 2011 | 16:19

Alexandr napsal(a):

Nebojte se, papaláši a jejich přicmrndávači : stávka nebyla poslední, ale byla bohužel moc mírná, aby zabrala. Může za to současná neschopně pravicová vláda, která úmyslně zvyšuje napětí ve společnosti, a pak to svádí na levici. Teprve až "levice" vyjde do ulic, teprve pak se ukáže.....
23. 06. 2011 | 17:17

pich napsal(a):

Teď sleduji na jedničce případ řidiče, který si chtěl zkusit jak to je, když přepadne hernu - jen tak.
Dostane asi za to desítku.

Takový Kalousek zkouší přepadat lidi a to ne jen tak.
Přesto mu zatím kriminál nehrozí.
Ale co není, může být.
23. 06. 2011 | 19:30

Joe Ratata napsal(a):

Podle mně papaláš pochází od slova papež (papa a přípona je přidána jako např. paprikový salám je paprikáš ) a značí někoho,kdo je papežtější než papež,důležitější než papež a neomylný jako papež.Zkrátka Klaus.
23. 06. 2011 | 20:17

xxx napsal(a):

To autor: Posledni vety vytisknete velkym pismem a dejte pred Strakovku.
Mozna si toho vsimnou a pribrzdi. I kdyz.... myslel jsem si kdysi/naivne/, ze
dnesni predseda poslaneckeho klubu TOPky je rozumny clovek. Mylil jsem se.
Presvedcil me dnes svym hodnocenim navrhu veverek/ktere nemusim/ na majetkova priznani.
Me presvedceni, ze normalni clovek, ktery vstupuje pravidelne na Male Strane do PS CR se do tri mesicu zblazni, nebot chozenim po malostranske dlazbe se mu setrese
mozek do bot se prohloubilo.
23. 06. 2011 | 20:53

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, myslíme si, že bude asi BRZO VYMALOVÁNO. Již dochází k sjednocování občanských iniciativ a odborů, to asi bude MAZEC. A co my ostatní, SPORTOVCI, TREMPOVÉ, LIDOVÍ MUZIKANTI, MOTORKÁŘI, STŘEDOVĚCÍ ŠERMÍŘI, NAŠI ŘEMESLNÍCI (kominíci, kuchaři, švadlenky, kojné, dojné, horníci, hutníci, vozkové, povětrné děvy co budou platit daně, tkalci, kameníci, malíři, ten kdo pivo vaří, ten kdo pivo pije, šaškové a potulní umělci a kejklíři atd.), prostě kdo umí něco jiného NEŽ KRÁST A PODVÁDĚT. A to řazení prostě odkoukáme od HUSITŮ a to v čele jízda MOTORKÁŘI, DRUZÍ pěchota všichni dělní a pracující, TŘETÍ vozová hradba např. RZS, hasiči, zemědělské stroje a zvuková technika na vozidlech A ZÁDA KRYJÍ ODBORY I OBČANSKÉ INICIATIVY ruku v ruce. LEVÉ A PRAVÉ KŘÍDLO I ZADEK ZABEZPEČÍ NAŠE SKVĚLÁ POLICIE A MĚSTSKÁ SE ZAJISTĚ NEDÁ ZAHAMBYT. A takto si jistě každý soudný OBČAN ČR jistě představí ty bájné BLANICKÉ RYTÍŘE. A pak, že nic takového neexistuje a to ještě v HUSITSKÉM TVARU. A to všem můžeme předem GARANTOVAT, ŽE NEPŘÁTELÉ LIDU VEZMOU NOHY NA RAMENA a to co budou dělat si prosím Vás představte každý sám a klidně upuste uzdu FANTAZII. Tak milí spoluobčané a to je ta lehčí a zábavnější část té HEDVÁBNÉ ZMĚNY a potom to již bude jako vždy PRÁCE, PRÁCE, PRÁCE ale to nové bude v tom, že bude pro Náš důstojný a radostný ŽIVOT a to i těch NAŠICH POKOLENÍ. Tak hezký večer přeje 4. odboj a Pepa z depa. Vše podstatné k této výmněně společensko-ekonomických formací najdete na www.vymenilijsmepolitiky.cz, Pepa z depa.
23. 06. 2011 | 21:29

Inci napsal(a):

Hmmm ... jenže já si myslím , že se tu pletou pojmy s dojmy ...

Tohle přece nebyla vůbec žádná stávka , tohle bylo jen pouhé cvičeníčko a odborářská rozcvička . Celej ten cirkus má jeden hlavní efekt , odboráři si jen ověřili svou jednotu a schopnosti ... kdo to nevidí je buď blázen , nebo nezodpovědný hazardér .

Odboráři ve své podstatě dnes nahrazují v naší demokracii prvky přímé demokracie , které jediné mohou korigovat nedostatky demokracie zastupitelské ...

Když už naši zastupitelští demokraté po volbách naprosto ignorují své volební programy , když odmítají nápravu svých excesů všeobecným referendem ... nastupují holt odboráři ... a se vší parádou ... :-(

Historie zná ještě jeden lék na nepravosti vyvolané nedokonalostí demokracie .... stačí rozbít džbánek a na jeden z jeho střípků napsat jméno největšího škůdce demokracie a všech občanů ... střípky se jmény se sečtou a ten kdo vyhraje pozbude občanství a maže do vyhnanství na Bahamy za Koženým , nebo do JAR za Krejčířem ...

Kam se hrabe se svým efektem na kvalitu naší demokracie pouhé křížkování za jedním jediným obyčejným střípkem z rozbitého džbánku od každého občana ...

Ano vážení přátelé ... tak daleko naše demokracie došla ... už ji zachrání jen střípek OSTRAKON ... jen ten dokáže umravnit zloděje ze všech stran ...
23. 06. 2011 | 22:18

Tenco napsal(a):

ad Inci :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Scherbengericht.png
24. 06. 2011 | 00:22

Tenco napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wiki/Perikl%C3%A9s
24. 06. 2011 | 00:25

Tenco napsal(a):

http://mystudies.ic.cz/prace/perikles.pdf
24. 06. 2011 | 00:31

Tenco napsal(a):

http://referaty-seminarky.sk/atenska-demokracia--popis-politickeho-systemu-/
24. 06. 2011 | 00:43

ali napsal(a):

Nemo X
ne, vygumovanej mi připadáš ty..sobě si připadáš chytrý? :o)
24. 06. 2011 | 00:45

Gazette, napsal(a):

Epilog :

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/%C5%A0ibalokracie

ŠIBALOKRACIE

Šibalokracie je druh velmi se rozšiřujícího politického systému, spočívajícího v klamání občanů a obohacování se členů tohoto vládního seskupení na obyčejných lidech. Za průkopnickou zemi využívající tohoto systému můžeme považovat Českou republiku, v níž jsou političtí příslušníci asi nejvynalézavější na světě. Jejich cílem je nepochybně zdokonalovat šibalokracii a před občany ji metamorfovat na jedno z nejlepších státních zřízení na světě. Snem každého politika jenž se zapojil a dřel na vývoji již zmíněné vlády je vlastnit nevyčerpatelné peněžní konto, jachtu , ty nejhezčí ženy a nestárnout. Občané ačkoli to s nimi všichni politici myslí upřímně mohou jen závidět a platit.

Znaky Šibalokracie:

nespokojení občané ( jen ti inteligentnější, menšinám a blbcům to vyhovuje )
usměvaví vládní představitelé
platí se za vše ( v hotelích už i za čistý vzduch )
přibývá bohatších lidí ( zejména v politice )
24. 06. 2011 | 01:03

Vojta Páleník napsal(a):

http://narodnisolidarita.webnode.cz/Všude po celé planetě Zemi jsou lidé rozlobeni, znechuceni a zklamáni politickými systémy, v nichž žijí, protože despotičtí diktátoři se stále vyskytují a tak zvané demokracie jsou nepopiratelně a zjevně nedemokratické. Politici stále upřednostňují mocné. Polické strany jsou nejen plné oportunistů, ale jejich role v dnešním vysoce ztechnizovaním světěje překonaná.
Země a lidé jsou unaveni politiky s "hadím" jazykem, hrabivými a bezcitnými byznysmeny a nekonečnými válkami, které provokují. Všude hledají lidé nové přístupy k řízení svých společností, které by byly otevřenější a spravedlivější a které by jim a jejich dětem dávaly naději na lepší a bezpečnější budoucnost. Hledají a nalézají je. Mezi těmito pionýry panuje všeobecný souhlas,že ze všech těchto nových přístupů nejslibnější cestou k lepší budoucnosti je demokracie "participativní" (umožňující všem účast na rozhodování), jinak též známá pod jménem "přímá" demokracie.

Tímto připravuji cestu pro novou stranu, která bude z lidí kteří nejsou v žádném případě provázáni s dnešní politikou a ostatními stranami a chtějí žít v demokracii kde i referendum má svoji váhu. Pokud se dostane dobudoucna do parlamentu tak platy všech politiků bych snížil na dvojnásobek průměrné mzdy:40 000 Kč s tím že po dvou letech by každý musel projít auditem financí které si nahrabal mimo svůj poslanecký mandát a rozdíl by musel zdanit na dobročiné účely.

A též by to platilo pro všechny minulé a současné politiky.
24. 06. 2011 | 01:11

anti politik napsal(a):

Naše politická hloupoučká "elita" (slovo elita rozhodně nevystihuje ty zpitomělé lidičky z hromad našich peněz, které se jim syspou do kapes) zatím nevidí ani netuší, že aniž by to měla v úmyslu dělá vše proto abychom tento režim svrhli a vykopali je jako na Islandu! Jen skutečně občanská společnost je demokratická, volená demokracie je v podstatě vždy čtyřletá totalita toho, kdo oblbnul voliče před volbami líp!! Tedy nepřetržitá totalita jen se mění hráči! A občanům se zavírají ústa slovy "svoboda a demokracie" jako kdysi slovy "na věčný časy" a podobně!
24. 06. 2011 | 07:17

Inci napsal(a):

Tenco

Moc dobře vím , že OSTRAKON spolkl i politika Perikla , dokonce zničil i geniálního zachránce Řecka stratéga Themistokla ... Každá sranda něco stojí ... i demokracie . Periklés i Themistoklés jsou jen pokoušené lidské duše ... a pokušení bylo veliké ...

Kdyby byl Klaus po zpackané privatizaci a následném rozvratu bankovního systému ostrakizován ... nekradl by na státních návštěvách propisovačky ... jeho synáček by nedostal od ředitele ČEZU sto melounů na soukromou školu pro děti zbohatlíků ... atd. ...

Jistě , novinářská mašinerie by po jistou dobu ostrakon zneužívala, jenže po krátkém čase by i tady ostrakon oddělil manipulátory od novinářů ...

Demokracie něco stojí ... nikdo není nepostradatelný ... ani takovej Klaus , Themistoklés , Gross , Langer , Danton , Periklés , drzej grázl zloděj a opilec Kalousek .... :-)))
24. 06. 2011 | 08:52

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, no vidíte, že to jde když se chce. Však my na něco přijdem, když máme tak skvělý návod na www.vymenilijsmepolitiky.cz a ještě tu dobrou přípravu OBČANSKÝCH INICIATIV ve formě návrhu nové OBČANSKÉ ÚSTAVY ČR. Viz také tam a i na www.hzpd.com a dále upozorňujeme, že se to znova HEJBÁ, ano HEJBÁ SE TO HEJBÁ a dokonce to vře v občanských iniciativách a odborech. Stačí to jen sledovat a počkat si na tu RÁNU, která bude slyšet po celé NAŠÍ VLASTI zdůrazňujeme NAŠÍ VLASTI, NÉ JEJICH. Tak chlapi ČEŠTÍ, MORAVŠTÍ A SLEZŠTÍ, jsme baby a nebo co? My viděli při stávce občany z Moravy a Slezska a ti Nám nepřipadali, že by je něco mohlo VYSTRAŠIT, ŽE? A TO JEŠTĚ KDYŽ MÁME PŘED SEBOU TAKOVÉ NÝMANDY. Tak hezký den a pamatujme, ještě není všem dnům konec, říká 4. odboj a Pepa z depa.
24. 06. 2011 | 09:09

Tenco napsal(a):

Inci
Žije se příliš rychle. Není čas k zamyšlení se nad tím, zda je informace pravdivá. je totiž ihned vystřídána jinou informací.
Toho zhusta využívají politici.

Takoví jako je například Klaus.

Nedivil bych se vůbec tomu, kdyby ve škole jeho synáčka (a ČEZu) v hodinách dějepisu vykládali, že česká cesta transformace centralizované ekonomiky v tržní byla nejlepší a nejefektivnější.
A za jiný názor dávali pětky.
:((((

Kalousek ?

To je kdo ? Papaláš nebo boss ?

:))))
24. 06. 2011 | 11:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy