Letiště Ferdinanda Vaňka

12. 01. 2012 | 21:52
Přečteno 5690 krát
Dřív, než se začnu zabývat vlastním tématem, totiž poněkud překynutou debatou o pojmenování pražského letiště po Václavu Havlovi, musím se přiznat k podjatosti. Jako zhruba asi tak třiašedesátý tisící sedmi set padesátý čtvrtý jsem se podepsal pod petici, vyzývající „parlament České republiky a kompetentní státní orgány, aby zásluhy Václava Havla o stát a naší svobodu ocenil tímto krokem“. Tak zní na můj vkus poněkud patetická poslední věta petice.

Petici jsem podepsal a předpokládal, že vzhledem k tomu, že nápad je to dobrý a podporuje ho hodně lidí, není důvod o něm nějak dlouho rozprávět, natož do toho zatahovat parlament, který dokáže o čemkoli rozprávět donekonečna, zejména, když to přenáší televize.
Ostatně, takové sáhodlouhé rozprávění nás nepochybně čeká, až se dostane na jeho pořad schvalování zákona o zásluhách Václava Havla o svobodu a demokracii.
Nového se sice nedozví nikdo nic, zato však nás pár řečnických hvězd KSČM ujistí, že Václava Havla opravdu neměli a nikdy nebudou mít rádi. Přidají se dozajista i někteří nekomunisté, kteří Václava Havla z nějakých důvodů nemuseli a bude se mudrovat na téma, že deklaratorní zákony nemají smysl, nebo že zásluhy mají hodnotit historici, nikoli politici. Doufám jen, že se nenajde zástupce lidu, který v rámci schvalování navrhne nějaký přílepek. Přílepky totiž patří mezi kratochvílemi našich parlamentářů k nejoblíbenějším.
Leč zpátky z Malé Strany do Ruzyně. O pojmenování letiště po Václavu Havlovi už stačilo hlasovat zastupitelstvo v Praze, které se vyslovilo pro. Tohle hlasování má z hlediska zdravého rozumu ještě jakýsi smysl, je to zdejší letiště. Jenže vzápětí věc doputovala na jednání vlády, přičemž důvod k tomu už začíná být z hlediska téhož rozumu poněkud bizarní: stát je hlavním akcionářem letiště, a tak právě vláda musí rozhodnout...
Ředitel letiště se prý mezitím nechal slyšet, že by případnému pojmenování měla předcházet několikaměsíční debata odborníků. Docela se divím, že nepadly návrhy vyzvat ke zhodnocení Havlových zásluh ratingové agentury a najmout renomovanou právní kancelář, aby připravila výběrové řízení na nejlepší návrh pojmenování letiště po Václavu Havlovi.
Ovšem kdo ví, třeba padly nebo ještě padnou. Jak jsem ale slyšel, pro jistotu si prý letištní manažeři nechali ochrannou známku letiště Václava Havla zaregistrovat.
Taky protiargumenty, proč by se letiště po Václavu Havlovi jmenovat nemělo, už padly. Třeba že nerad létal. Nebo, že by si zasloužil, aby se po něm jmenovalo něco duchovnějšího než letiště. A taky, že v Praze je jen jedno letiště, takže si je nikdo s jiným nesplete.
A samozřejmě je tu protipetice. Žádá, aby se na tak zásadní téma vyhlásilo referendum. Tento nápad je ovšem nedomyšlený: jelikož obecný zákon o referendu jaksi není k dispozici, musel by jej odhlasovat parlament - a jsme tam, kde jsme byli na začátku.
Je to všecko absurdní? Jak z některé Havlovy hry? Nebo dokonce kafkovské? Je.
Je pak těžké si nevzpomenout na dva roky staré video recesistické Onion News Network z YouTube o pražském mezinárodním letišti Franze Kafky. Podle této fiktivní televizní reportáže umístil časopis Bussines Weeek pražské Kafkovo letiště do čela žebříčku letišť s největšími zpožděními, nejbyrokratičtějšími zaměstnanci a nejdusivější atmosférou, kde pasažéři čekají na zpožděný let až několik měsíců a zaměstnanci prohlašují, že s cestujícími se tu zachází tak, jak si zaslouží…
Mimochodem, nemusíte ani moc dlouho googlovat, abyste se dozvěděli, že v Praze už pár let máme ne letiště, nýbrž nádraží Franze Kafky. Tak se totiž oficiálně jmenuje nádraží Holešovice a České dráhy si na toto pojmenování dokonce pořídily copyright. Kdo tu zkoušel někdy najmout taxík dobře ví, že televize Onion by tu nemusela točit reportáž fiktivní, nýbrž by stačila docela obyčejná.
Leč znovu zpátky do Ruzyně. Nevím jak vy, ale pokud jde o mě, byl bych hrozně rád, aby se konečně našel někdo, kdo konečně to letiště po Václavu Havlovi pojmenuje. Nebo to jednoho dne skončí tak, že se pár lidí naštve, inspiruje se ani ne tak dávnou historií a navrhne, aby bylo letiště pojmenováno po Ferdinandu Vaňkovi. Když se to povedlo tenkrát, mohlo by se to povést i teď.
Soudím, že Václav Havel by se ani nezlobil.

(Psáno pro Rádio Česko)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kanalnik napsal(a):

podle meho nazoru je to celkem jasne - jista klika v tomto state si to pojmenovani nepreje a prat nebude a bude vymyslet prutahy, duvody, vymluvy atd.... a pokud ji z toho nepadne nejaky odbry vejvar (ekonomicky ci politicky), tak z toho nic nebude....

rad bych se mylil
12. 01. 2012 | 22:04

J. napsal(a):

Pane Veisi, kdysi jste mi dost vadil a navíc jsem vždy tvrdila, že Petr Pithart žádného poradce nepotřebuje. Je to jen "příliš drahý kamaráčoft", protože výsledky práce Petra Pitharta společnost celý rok nijak nezaznamenává a Petr Pithart "se nepředře".
Zakopejme dnes válečnou sekyru.
Zajímalo by mě, zda znáte Ferdinanda Vaňka - alias Václava Havla "více".
Některé prameny západních nakladatelství píší o tom, že VH mohl být členem nějaké politické strany před listopadem 1989.
Protože spousta informací a zdrojů o VH za dob od 1990 doteď zmizela, byla (ne)vědomky skartována či podobně, zajímá mě Váš názor.
Už se dnes pomalu stará a cenná svědectví o VH předávají se stejnou tajností jako kdysi nepovolená literatura před 1989.
Něco jako výhrůžky jsem už také zažila.
Jsou mi ukradení příznivci VH, spor o název letiště.
Děkuji, že mě lidé berou s mými názory na VH.
Můžete mi bez vytáček odpověď?
Víte anebo pochybujete?
Pokud máme demokracii (tolikrát Ferdinandem Vaňkem citovanou), bát byste se neměl.
Zdravím přiznivce i odpůrce Václava Havla.
12. 01. 2012 | 22:05

Al Jouda napsal(a):

Někteří lidé si dokonce nepřejí, aby se užíval již oficiálně uznaný název Wilsonovo nádraží a blbovzdorně užívají název Hlavní nádraží. Stanice metra se také tomuto názvu vyhýbá a ve vagonech metra stále slyšíme jen Hlavní nádraží.
Také název Masarykovo nádraží ze některým lidem ve vedení pražského metra zajídá a tak v metru slyšíme pouze název stanice Náměstí republiky, i když správnější by bylo tento název doplnit a hlásit : ...a Masarykovo nádraží - vždyť výstupy jsou skutečně dva !
Je to národní ostuda, která by mohla při přejmenování letiště Praha - Ruzyně pokračovat !
12. 01. 2012 | 22:20

český maloměšťák napsal(a):

Názvy se mění...u nás v ČEZku, na Moravě a v Slezsku se mění tak zhruba co 4O let.
Já bych proto těch 20 let panu Havlovi, b.p. přál. Havel airport zní dobře.
Navíc to vypadá dobře i v čínštině :

哈維爾 機場
12. 01. 2012 | 22:40

J. napsal(a):

שדה התעופה פרנץ קפקא
12. 01. 2012 | 22:45

Naštvaný napsal(a):

"jista klika" já se za klikaře nepovažuju a nepřeju si to taky. A to nepatřím do žádné clique.
12. 01. 2012 | 22:48

Buvol napsal(a):

Letiště určitě ne! On přece nerad lítal. Já bych navrhoval pojmenovat po panu Havlovi nějaký dobrý pití .. aby to jaksi korespondovalo ..

http://www.youtube.com/watch?v=F5yJQku-ZBc&feature=related

Třeba tuzemáku bychom mohli říkat havlák nebo tak nějak ..
12. 01. 2012 | 22:55

melčákova pohanka napsal(a):

Pane Veisi,berete Vy a další fanatici v úvahu i bezpečnostní rizika? Václav Havel není pro všechny hrdina,tak jako pro Vás!
12. 01. 2012 | 22:55

linoleum napsal(a):

Je dost pravdy na častém tvrzení,že kritické schopnosti lidí předbíhají tvůrčí.Tvrdil to i sám velký Einstein.Ale v Čechách bych navrhnul jiné schéma:zdá se mi,že 1990-2000,v první dekádě sametu jaksi větší kulturou oplývaly vršky společnosti(ale při tom se tunelovalo),spodek-lid byl dosti marasmatický chováním. V druhé dekádě sametu- v letech 2000 -2011 bych řekl,že se ty role vyměnily.Lid dole zkulturněl,ale páni nahoře jaksi nedokázali vytvořit společný akceschopný a lidem užitečný vedoucí celek přes velké osobní platy,najít harmonii ve vládnutí a mít v něm přesvědčivější výsledky.Bylo to pozorovat nejprve u image V.Havla-o němž masy ať to bylo kde to bylo,tvrdily už dávno a dlouho,že je takové "nic".Nula.Později to postihlo Paroubka ve volební kampani,kdy byl brán za bradavičnaté známé zvířátko. Ale nejvíce kritiky se sneslo na vynálezce plošných škrtů,otce českého neoliberalismu-V.Klause na němž už od kritiky,která je roky kulometnou palbou ze všech možných stran,lidé už na něm nenechali dobrou nitku.
Zdá se mi podle diskusí na aktuálně.cz,že mezi obyčejnými lidmi máme velmi mnoho opravdu těch přemýšlivých,kteří dnešní společnost chápou lépe zezdola než zástupci lidu nahoře.Ale nemají státnické zkušenosti.V tom střídání nahoře kádrů nastává problém tedy.Než se někdo otrká,udělá asi také pár chyb všech začátečníků.Běda aby se nenaučil nejdříve tunelovat a korupčnit,jak čtu obavy skoro všech z této možnosti.
12. 01. 2012 | 22:56

Buvol napsal(a):

Letiště určitě ne! On přece nerad lítal. Já bych navrhoval pojmenovat po panu Havlovi nějaký dobrý pití .. aby to jaksi korespondovalo ..

http://www.youtube.com/watch?v=F5yJQku-ZBc&feature=related

Třeba tuzemáku bychom mohli říkat havlák nebo tak nějak ..
12. 01. 2012 | 22:56

český maloměšťák napsal(a):

Buvol
A co tak "buvolatica" ?
Taky dobrý název pro pití, ne ?
12. 01. 2012 | 22:59

J. napsal(a):

Vážení, mně je z těch věčných tanečků, cukrbliků a adorací VH poněkud šoufl.
Zohlednil někdo i to, že nesouhlasící většina s přiznáváním větších zásluh VH než skutečně měl se může cítit podobnými vyvrhely jako kdysi nesympatizanti s vedoucí úlohou KSČ?
Dokud seriózní media nevydají objektivní obraz o životě a počinech VH, neúčastním se dalších diskusí.
12. 01. 2012 | 23:03

Buvol napsal(a):

Bohužel by se asi po konzumaci pití s takovým názvem častěj blilo ..
12. 01. 2012 | 23:04

český maloměšťák napsal(a):

Buvol
Proč ?
Po buvolatici by se spíše dobře sralo.
12. 01. 2012 | 23:05

Buvol napsal(a):

Myšlen samozřejmě především ten havlák, ale nevylučuji ani tu buvolaticu ..
12. 01. 2012 | 23:06

Buvol napsal(a):

český maloměšťák
Zkuste nějaké projímadlo nebo se podívejte na "Odcházení" ..
12. 01. 2012 | 23:10

honolulu napsal(a):

STYDTE SE ! ! !
Chovate se tak, jako cernosi v Africe. Ti prejmenovali nazvy vsech mest a nikdo nikam netrefi a mapy jsou na nic.
To je uplne absurdni, co politicka vlezprdelka dokaze udelat za zemepisny zmatek.
Mookgopong,
Maakopane,
Lebohang.
Maputo,
Gotlang.
Cert vi, jak se jmenuje spravne Johannesburg.

Kdyz uz se tak opicite po vasich kamaradech "soudruzi", tak vam vsem po nasi revoluci bude zabaven toaletni papir, aby jste se opravdu kulturne szili s temi, ktere kulturne nasledujete.
A nezapomente krouzky do nosu a kosticky do usi a misto telefonu bubny.
Pomoc, kricel Chrusctev v Kremlu : "Potrebuji plechove trenky ! Cesi jsou zde, vlezou mi vsude".
12. 01. 2012 | 23:12

mejla napsal(a):

Protože pan Havel byl vášnivý kuřák a rád popíjel alkoholické nápoje a dokonce pracoval v pivovaru, měl by po něm být pojmenován nějaký dobrý ležák, nejlépe kvasnicový. Obdobně by koncern Phillip Moris měl na počest V.Havla přejmenovat některé své lepší cigarety.
P.S. Značka "J." se až do smrti dobrovolně nezůčastní zdejších diskusí.
12. 01. 2012 | 23:26

nepříjemná pravda napsal(a):

Klasik kdysi řekl, že český kmen má plebejskou povahu.
Hloupé, rádoby vtipné, vždy negativní nálady, názory a protinávrhy stran pojmenování letiště po Havlovy, tak, jak se projevují v komunikaci plebejců v hopodách a na onlinových chatech jsou toho dalším důkazem.

Ale komunisté, klausovci, putinovci atd. této plebejské nátury i v tomto případě budou pilně využívat. Nic nového.
12. 01. 2012 | 23:38

Občan napsal(a):

On se také magistrát nechal slyšet, že celá ta legrácka by vyšla bratru na 2 MILIARDY Kč, na což nemá. Tak jestli by se teda nepochlapila vláda a nezamázla tuhle absurditu ze státního rozpočtu.
12. 01. 2012 | 23:39

skeptický napsal(a):

Národ už je dnes sprosté slovo.Přejmenoval bych Národní Třídu zpátky na Ferdinandovu,uctíme tím císaře,Vaňka,Peroutku i Mravence.
12. 01. 2012 | 23:45

skeptický napsal(a):

Nepříjemná pravda

Ti nešťastní plebejcy,co to nechtějí po Havlovy pojmenovat.Zaplaťpámbu za vás elyty.
12. 01. 2012 | 23:52

Silvie napsal(a):

nepříjemná pravda,

aha, takže všichni, kteří nadšeně nesouhlasí, jsou plebejci.
Aspoň v tom mám jasno.
12. 01. 2012 | 23:56

Miky napsal(a):

Nevím ,ale navrhuji aby se nezapomělo po něm pojmenovat i věznice a polepšovny.
Havel by to jako recesista a milovník nadsázky jistě přivítal !
12. 01. 2012 | 23:57

Buvol napsal(a):

nepříjemná pravda
Nepříjemná pravda hlavně je, že pan Havel se jako president ukázal jako naprostý diletant (přiléhavější slovo by bylo idiot, ale pan Stejskal by to asi smazal)! Když skončil, stát byl o třetinu menší a stokrát zadluženější .. a svět bohatší o několik obskurních pojmů, jako je např. humanitární bombardování .. a nejspíš i o několik tisíc mrtvejch .. Bohužel v osobě pana Havla si z nás prozřetelnost nebo co udělala srandu .. Pokud teda, jak už někdo napsal, si ji on sám vědomě nedělal z nás a z celého světa .. Takže já bych po něm nepojmenovával nic, leda tak lampárnu na hlavním pardon Wilsonově nádraží ..
13. 01. 2012 | 00:09

ejakulative napsal(a):

Petice proti přejmenování letiště Ruzyně na letiště V. Havla:
http://www.petice24.com/proti_prejmenovani_letiste_ruzyne_na_letiste_v_havla

Petice za přejmenování Václava Klause na Václava Havla:
http://www.facebook.com/pages/Petice-za-p%C5%99ejmenov%C3%A1n%C3%AD-V%C3%A1clava-Klause-na-V%C3%A1clava-Havla/300714639978669?sk=info

Petice za pojmenování Čtvrtníčkova syna Havel:
http://www.havelctvrtnicek.cz/
13. 01. 2012 | 00:28

ex-nemo napsal(a):

Občane
Fakt dvě miliardy ? No tak to bude pěkný džob pro nějaké kumpány, to už stojí za to.Jestli je to pravda, tak to určitě přejmenují; pan Veis dostane možná taky svůj podíl za tu námahu.
No, mně to konečně může být jedno, nelétám už často a když, tak z Vídně.Z Prahy už nebudu.
13. 01. 2012 | 00:37

pablo napsal(a):

Proč byl Havel padouch a ďáblův advokát se dozvíte v kostce zde:
http://www.blisty.cz/art/61808.html
13. 01. 2012 | 00:48

pablo napsal(a):

Největším nebezpečím "zákona o zásluhách Václava Havla o svobodu a demokracii" je to, že za jakoukoli kritiku Havla bude hrozit kriminál!
13. 01. 2012 | 00:54

MirekS napsal(a):

Proč Ferdinanda Vaňka, pane Veisi? Jsem pro nazvat letiště Praha po Járu Cimrmanovi (největším českém velikánovi), který se v aviatice angažoval více a s větším úspěchem než Václav Havel. To by mohlo pomoci větší popularizaci a konečně světového docenění našeho velikána v zahraničí (zahraniční turisté se určitě budou zvědavě ptát).

Nicméně Václavu Havlovi nechci upírat jeho zásluhovost. Hodí se však dozajista něco příznačnějšího (některé inspirující návrhy zde již padly), nějaký český vývozní artikl, jež dosáhne zvýšené zahraniční obliby v tradičním demokratickém světě, ponese-li Havlovo jméno. Takový Budvar Havel kontra Anheuser-Bush.

Zdraví

MirekS
13. 01. 2012 | 01:01

Vratiprst napsal(a):

Pane Veisi, jak se můj vztah k Václavu Havlovi v průběhu desetiletí měnil cik cak, nakonec skončil smířlivě. Myslím, že jsme se nepoučili jenom my o Václavovi, ale i on o sobě.
Mnohem raději bych viděl na Hrádečku literární festival, než obří turbíny svištějící Vaclovi u uší. Ten Ferdinand Vaněk by se zrovna na letiště hodil víc.
Koneckonců se ale nakonec i Náchod přejmenuje na Škvoreckýgrad.
13. 01. 2012 | 01:09

MirekS napsal(a):

P.S.: Také "kulturní fronta" by se mohla něčím pochlubit...
13. 01. 2012 | 01:11

Luba napsal(a):

Pane Veisi,
ten nápad je vynikající! :)))

Přejmenování Letiště Praha-Ruzyně na Letiště Ferdinanda Vaňka plně podporuji!!!

P.S.: Navíc to zní lépe, a odpovídá to cimrmanovské tradici :)
A nabízí se hned pestrá paleta rčení a legend. Např.:

Tak nám zabili Ferdinanda, paní Obermannová!(?)

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-vaclav-havel/165491/obermannova-podlomila-havlovi-zdravi-ted-se-po-ni-slehla-zem.html
13. 01. 2012 | 01:40

kormoran napsal(a):

Typicke cechackovstvi - prejmenujem kadibudku na toaletu a v ten moment(jen co pohunci pripevni cedule,) bude narod prez noc tzv. povysen, chytrejsi a inteligentnejsi.)))

A ta vetsina , ktera nesouhlasi , pujde do klady!

Fouknout svitici cervene srdce (horizontalne) , jako navigacni bod pro(pripadne) nalite piloty.
A ze fsech bude kypet laska a budou si rikat nic nez pravdu!)))

Suma sumarum a co takhle letiste "Erziky Tulejove"?- Zaznamenano 10000 peticnich podpisu a dalsich 300000 krizku ceka na overeni u notare.
13. 01. 2012 | 03:53

kormoran napsal(a):

P.S.
Mohla by se treba chytnout Ceska automobilka a zacit vyrabet unlimited serii 'studentskych' priblizovadel po vzoru Citroenu 2CV za par susnu pod nazvem Havlatko-treba.
"Obycejny Cech , by se nazral a vlezdoprdelnici by byli satisfikovani)))
13. 01. 2012 | 04:29

vasja napsal(a):

Honolulu.
Vy ste dobrej řízek:-))
13. 01. 2012 | 05:02

Pompeius Magnus napsal(a):

to luba

Článek z Blesku je nedoceněn, co do informační hodnoty a tematické nosnosti.

Zkoumal někdo, zda Obermannová není sukuba? Osobně bych se raději usouložil k smrti ( což, jak tvrdí Blesk, se Havlovi stalo), než zemřel dementní v eldéence.

Navrhuji tedy, aby se po nebožtíkovi VH pojmenoval nějaký vroubkovaný, navoněný, lubrikovaný kondom. Co třeba "Havlíno"?
13. 01. 2012 | 05:03

Ládik!!! napsal(a):

Navrhuji přejmenovat Prahu na Město Václava Havla.
13. 01. 2012 | 07:02

Pavel13 napsal(a):

:Ládik
To ani nenavrhujte! Pražští zastupitelé to jsou schopni odhlasovat a vystavit státu účet na 100 miliard za náklady na přejmenování.
13. 01. 2012 | 07:22

B. napsal(a):

Mně se to nelíbí.
Letiště Franze Kafky, nebo nechat Ruzyně (neberte dětem vyjmenovaná slova) - ANO!
Havel takové zásluhy neměl a nezpochybnitelných 80% je proti.
Pak ještě dejte do zákona, že jakákoli kritika Havla se tresce a máme tu novou totalita a nové přikulovače a pseudodramatiky nejabsurdnějších dramat.
Pro Bůh - NE!!
13. 01. 2012 | 07:25

šprýmař napsal(a):

když ne pardubice na havlovice, tak cigarety partyzánky na havelky nebo havlovky, nebo doutníky partagass na havel. ? humanitární bomby
13. 01. 2012 | 07:26

Pavel13 napsal(a):

:MirekS
Po J.Cimrmanovi bych pojmenoval pražský námořní přístav.
13. 01. 2012 | 07:28

šprýmař napsal(a):

letiště přejmenovat a ukrást
13. 01. 2012 | 07:36

michal napsal(a):

Vážení,
mně spíše přijde, že bychom měli s těmi názvy po slavných lidech šetřit a mnohem více se mi líbí (ať už z hlediska praktického, nebo estetického) názvy pomístní. U nádraží bych se inspiroval Londýnem; nádraží mají celou řadu, ale mají Charing Cross, St. Pancras, Victoria, Waterloo... a ne nádraží Ferdinanda Vopičky nebo Václava Klause.
Na (rádoby) slavné lidi pliveme za jejich života, a po smrti se je snažíme uctít (nebo spíš ukojit své svědomí) pojmenováním nějakého patníku. Jděte s tím k šípku.
13. 01. 2012 | 08:30

Zuzana napsal(a):

Dobře všichni vědí co se na svět dívají očima normálního člověka,jaké byly životní hodnoty Havla které on preferoval,nemám teď na mysli politiku a po takovém člověku něco pojmenovat?Ani omylem.A proč?Dáša i Fenič,když tu hovadinu vymysleli ať to zafinancují ,v případě že to prosadí,ale spoléhám na zdravou soudnost občanů.NIKDY!!
13. 01. 2012 | 08:52

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Když jsem byl malý kluk, v Jihlavě "řádila" parta, kterou vedla dívka jménem Havlová. Na tehdejší dobu dost netypická grupa, byli tam kluci i holky. Ta děvčata nosila klukovský sestřih a chovala se jako kluci - fotbal, rvačky, "štrýgly" a podobná alotria. Té partě se říkalo Havlovka.
13. 01. 2012 | 09:19

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Michal
Výborný nápad, co tahle Lipany, Bílá Hora nebo Normalizace.
13. 01. 2012 | 09:22

13 napsal(a):

Pravdoláska ukazuje na jednu věc - jak jednoduché je říkat laciné humanistické fráze o svobodě, pravdě a lásce zezdola a bez odpovědnosti - uměl to Havel, ale i kdejaký folkař, herec, farář a rádoby filosof a intelektuál.
A čecháčci pořád na tohle slyší a myslí si že nejlepší president by byl Havel, Kryl, R. Hrušinský, Hlaváčová nebo Kubišová co má ráda zvířátka.Halik a podobně
A když se pak jeden z nich -Havel dostal na hrad - zkončil u humanitárního bombardování a propagace války v Iráku a Afghanistanu - a můžeme se jen dohadovat zda to doopravdy chtěl nebo jen musel neochvějně stát za chlebodárci USA………….

Pravdoláska se stala jen hořce ironickým povzdechem těch co byli po cinkání klíči oklamáni a poraženi. Ta slova si to nezaslouží, ale vzniklo to ze zklamání, se stejnou logikou dnes pliveme na 1. máj, MDŽ, na jakoukoliv lidskou soudržnost a společné vlastnictví. Musí si protrpět svoje půlstoletí výsměchu a nepochopení .Tak jako naši otcové nenáviděli němčinu a až generace po 40 letech se jí nadšeně učila.
Podobně hluše vyznívá projev Havla o kritice moci peněz, které vládnou světu. Sám Havel byl přítelem univerzálního sponzora - "vlastníka" české vlády, sponzora svého filmu a knihovny.
Ostatně, netřeba jen teoretizovat. Takovou typickou pravdoláskařskou politickou stranu jsme už tady přece zažili na vlastní kůži. Úplně každý se tak mohl přesvědčit, o co tady vlastně běží. Říkalo se tomu Unie svobody. Žádná jiná strana se až doposud nedokázala tak šikovně ohánět tolika krásnými, ušlechtilými ideály, proklamacemi.
Dnes už se to ale raději moc nepřipomíná, ani není jaksi šlušné o tom mluvit! Jak to, že tahle echtovní strana Pravdy a Lásky tak horlivě podporována prezidentem, novináři, uměleckou frontou - nejenže na celé čáře nezvítězila, ale po krátké době skončila naprostým fiaskem, ostudou - doslova hanebně?!
Soudím, že je to možné přičíst zejména trapnému faktu, že většina lidí se za ta krásná, vznešená slovíčka jen schovává. Když jde potom opravdu do tuhého, lidé obvykle na ty ideály rychle zapomínají……Pokud jde o mne, nejenže se těm pravdoláskařům také vysmívám, ale často mě i štvou. Nejen z toho tragikomického příkladu Unie svobody je více než patrné, že oni té lásce, pravdě, cti, atd.,atd., poctivě neslouží, že je, bohužel, často jen hanebně zneužívají k vlastnímu prospěchu…
13. 01. 2012 | 09:40

Miliarda neni milion napsal(a):

Občan napsal(a):
"On se také magistrát nechal slyšet, že celá ta legrácka by vyšla bratru na 2 MILIARDY Kč, na což nemá."
???
Tady někdo neumí počítat a lidé jako ex-nemo tomu věří...
http://zpravy.idnes.cz/prejmenovani-letiste-po-havlovi-by-statni-kasu-stalo-miliony-korun-11q-/domaci.aspx?c=A120112_174723_domaci_hv
13. 01. 2012 | 09:40

juli napsal(a):

Opravdu neumíme nic jiného, než ztrácet čas měněním názvu? Připadá mi to totálně směšné, dětské, hloupé. Jako by nějaký název něco změnil v běžném životě lidí, Navíc se staví kult osobnosti.
13. 01. 2012 | 09:55

opilec Vaněk napsal(a):

A proč nenadekretovat toto: v každé obci alespoň jeden hostinec se jménem Havelna [jako Taverna]
13. 01. 2012 | 10:35

Pepa napsal(a):

S návrhem na přejmenování souhlasím pouze v tom případě, že náklady s přejmenováním spojené kompletně uhradí signatáři výzvy. Netrval bych ani tom, aby to bylo rovným dílem. Mohli by se mezi sebou dohodnout a zohlednit tak míru lásky k zesnulému.
13. 01. 2012 | 10:41

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Blue Velvet - Modrý samet. To by mohli akceptovat jak Havlovi tak Klausovi příznivci. A jako logo modrý pták s horoucím srdcem.
13. 01. 2012 | 10:52

Béda napsal(a):

V oblasti kultury navrhuji nazvat po V.Havlovi Bakalovu knihovnu spravovanou p. Klvaňou. Případně nějaké absurdní divadlo, které bude mít jako hlavní tahák v repertoáru hry V.Havla.

Pokud jde o politiku, za úvahu stojí přejmenovat všechny hlavní ulice českých měst, které v minulosti nesly název Leninova anebo Gottwaldova jménem V.Havla. A na místě bývalého pomníku generalissima Stalina postavit pomník V.Havla ve stejné anebo větší velikosti.

P.S.: jeden název podle p. Havla je již poměrně vžitý. Nechat se ostříhat na Havla. Ten bych doporučoval zachovat.
13. 01. 2012 | 10:53

Béda napsal(a):

Dovětek: NÄTO bych doporučoval přejmenovat na humanitární spolek V.Havla.
13. 01. 2012 | 11:02

ex-nemo napsal(a):

Co ty - miliardo-milone!
Jestli může stát metr dálnice milion, ozvučení budovy 700 mega, opencard miliardu, co by nemohlo stát přejmenování letiště 2 miliardy ? Ty nevíš jací experti na ceny u nás pracují ? A Ty jsi ten rozpočet viděl ? Jestli ano tak sem s čísly a jestli ne tak nemudruj.
13. 01. 2012 | 11:11

Jáchym napsal(a):

Návrh PETICE "ROZTAVTE KONĚ"

Považuji za nepřiměřené, aby Václavkmému náměstí stále vévodila socha Vévody čecháčkovské země, knížete Václava.
Ale uznávám i částečné zásluhy onoho předchůdce Václava.

Navrhuji :
- Sundejte sv. Václava
- Roztavte koně
- z části bronzu odlijte židli a na ní posaďte světce s vysvětlením, že se jedná o předchůdce Václava Havla
- ze zbytku odlijte obří falus a zásobu bronzových písmenek
- falus vetkněte vedle sv. Václava
- na předkožku umístěte desku s NEÚPLNÝM nápisem ......SE ZASLOUŽIL O STÁT
-nechat dostatek místa na doplňování toho, KDO se momentálně zasloužil
- jméno pravidelně doplňovat přešroubováním předpřipravených písmenek

Falus je tisíciletími osvědčeným a uznávaným symbolem mužské potence v tělesném i duchovním slova smyslu a jistě by VH a zanedlouho i další zasloužilý VK nic nenamítali.

(Už slyším oprávněně protestovat vážené džendrtety - ale nezaskočily jste mne, dámy:
- Zadat firmě Promopro preventivní odlití bronzové vaginy pro případ zvolení nějaké budoucí zasloužilkyně. Firma Promopro by ji možná dokázala realizovat i s padesátiprocentní slevou - tedy za miliardu)

P.S.
Pžaduji 15 procent zisků realizačních firem. Peníze nezištně věnuji realizačnímu týmu pro zřízení ÚSTAVU PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ NÁRODA . Do čela navrhuji Radkina Honzáka a Radima Uzla, budou -li mít zájem.
13. 01. 2012 | 12:51

J.Veis napsal(a):

Odpověď pro paní J.:
"Ferdinanda Vaňka" jsem znal asi víc než valná většina občanů, ale zase ne tak "více" jak myslíte. Každopádně jsem přesvědčen, že před listopadem členem žádné politické strany nebyl, a to přesto, že o tom někdo píše a přesto, že nepochybně spousta zdrojů (máte patrně na mysli policejních a podobných, zmizela) to nejen o něm.
Zdravím pěkně

J.Veis
13. 01. 2012 | 14:23

Vratiprst napsal(a):

S přejmenováním letiště, byť s výhradami, souhlasím.
Na IVHA, Prague. Mezinárodní značka Prg by zůstala zachována, směrem k Hradčanům a Dělostřelecké ulici (což je s odchylkou asi 0,003 stupně totéž) by na betonovém kvádru v třetí řadě odstavného parkoviště stálo napsáno "IVHA (YWCA o 13km dále)".
Na kvádru by po řádně vypsané mezinárodní soutěži (průběh si představuji asi obdobně jako u Národní knihovny) byla vztyčena socha absurdního dramatika.
Do té doby by jako zástupní velikáni stáli na soklu Fero Fénič s Jaroslavem Veisem, oba imrvére a in persona.
13. 01. 2012 | 14:28

Jáchym napsal(a):

Jaroslav Vais
Vždycky jsem Vaše knihy rád četl, i tento blog je navzdory momentálně silně ojetému tématu plodný.
Nechť jsou Vaše bedra i nadále obdařena ovocem!
13. 01. 2012 | 14:45

Jáchym napsal(a):

Jaroslav VEIS,
omlouvám se za překlep.
(A jestli ještě radíte panu Pithartovi, poraďte mu, ať tu letištní petici nepodepisuje. Na to, že je tak dlouho v české politice, je stále ještě relativně normální.)
13. 01. 2012 | 15:11

katalyzátor napsal(a):

Pojmenování letiště Václava Havla je nedostatečné a nevystihuje zcela velikost a zásluhy býv. presidenta.

Navrhuji doplnit název na "Letiště pravdy a lásky Václava Havla", samozřejmě doplněné červeným srdíčkem.

Ať to stojí co stojí. Nebuďme malicherní.
13. 01. 2012 | 17:05

neutrino napsal(a):

Vážení bloggeři, ono je to čuma fuk, jak se co přejmenovává. Jsem už hodně starý a hodně pamatuji a vím, že v hlavách lidí zažité pojmy přetrvávají i po další generace. Tak většina Břevnováků neříká, že jde na Horákovou, ale na Pinďourů, že nepojede z Wilzoňáku, ale z Hlavního a tak budou nadále říkat že poletí z Ruzyně a ne z Václaváku. Ono se to bude lidem plést a zejména cizinci mohou být uvedeni v omyl. Kdo chce kam, pomozme mu tam.
13. 01. 2012 | 17:53

J. napsal(a):

Pane Veisi, doufám, že alespoň zatím víte, že Petr Pithart - člověk, kterému radíte - v KSČ od roku 1960 pár let byl.Nevíte, proč některé prameny Havlovo členství v politické straně před Listopadem uvádějí?
13. 01. 2012 | 18:37

...sceptic... napsal(a):

Hledání konsensu: Letiště Josefa Švejka
13. 01. 2012 | 21:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

neutrino:
Asi jsem ještě starší, z dětství si pamatuji, že tehdy v 50. létech hlaváku ti starší říkali wilzoňák. ☺
13. 01. 2012 | 22:14

Jiří Lupínek napsal(a):

Jestli se Havlem myslí ten, co se muckal s jistou hérečkou za života své těžce nemocné ženy, pak navrhuji, aby se pražské letiště jmenovalo "Václava Havla na návrh Fero Feniče" (o nic jiného než o zviditelnění mu evidentěn nešlo, jinak jsme o něm už asi dvacet let neslyšel).
15. 01. 2012 | 22:54

Radek napsal(a):

Nemám nic proti uctění památky V. Havla, ale tohle už je fanatismus.Jsem pro POJMENOVÁNÍ nového objektu, ale PŘEJMENOVÁNÍ v žádném případě.Ten, kdo podepsal petici za přejmenování letiště je zrádce a stejná zrůda jako komunisti.Tohle je jejich typická praktika - likvidace zavedeného systéme a přejmenování čehokoliv.mnoho lidí určitě pamatuje dobu, kdy každé město mělo náměstí Klementa Gottwalda, v Praze stanice metra Gottwaldova a hlavně...celé město bylo přejmenováno na Gottwaldov.Nechci, aby se znovu páchaly takovéto zrůdnosti.Stojí to obrovské peníze a smysl to pro lidi nemá.Jen to přinese potíže.
Letiště je otázka dopravy a má sloužit lidem - cestujícím a ne politice.Po pádu režimu dostala náměstí, ulice, stanice, nádraží..své původní názvy či byly přejmenovány..ale tak, aby lépe sloužily lidem.Stanice metra už neměly jména podle rudých politiků, ale podle svého umístění (historického objektu, ulice, čtvrti) a to lépe posloužilo cestujícím, lepší orientaci.
A hlavně si myslím, že pan Fenič, který přejmenování navrhnul, se pouze snaží zviditelnit, protože kromě Febiofestu se na něj kašle, tak si chce zajistit trochu pozornosti a mediální slávy.
Kdo chce, ať uctí památku..ale tak, aby neubližoval jiným lidem, nelikvidoval fungující a neobíral slušné lidi o peníze.
A stejně by to nemělo smysl..Na jiných letištích nenajdete ani název Ruzyně, protože v Praze je jen jedno mezinárodní civilní letiště a tedy všude se uvádí jako letiště Praha.

A nechápu, proč vlastně pan Fenič troškaří.Proč nepřejmenovat ČR na Havlovu republiku? :)
16. 01. 2012 | 18:55

olga napsal(a):

Všeobecně, pojmenovávat po osobě je proti mému myšlení. Jinak, já si vubec nemyslím, že změna systému je zásluha jedné osoby. Možná to vubec není zásluha nikoho z našich lidí.
17. 01. 2012 | 06:39

aleš007 napsal(a):

zpráva rádia Jerevan:
Plzeň ve vší tichosti pojmenovala známé nápravné zařízení na Věznici Václava Havla.
17. 01. 2012 | 07:43

Vencak napsal(a):

A co přejmenovat Václavák na Havlovák?
18. 01. 2012 | 08:10

JARLE HALSNES napsal(a):

Když už se musí nějaká věc jmenovat po nějakém člověku, měl by to být aspoň někdo, kdo má nějaký vztah k oboru - letiště Traiana Vuii (mimochodem, kolik z Vás ví, kde je?)je OK, ale Havel a letectví?
23. 01. 2012 | 08:14

Karel Matoušek napsal(a):

ach jo
25. 01. 2012 | 14:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy