Oko NOKu - plagiát nebo spotřebič?

12. 03. 2012 | 07:00
Přečteno 2850 krát
Už jednou jsem tu psal o tajemné krabici, která dorazila poštou do instituce, v níž pracuji. Byla zelená a uvnitř byla inovovaná varianta hry Člověče nezlob se pod názvem Policie – pomáhat a chránit.

Na první pohled bylo jasné, že takovou kravinu lze vymyslet opravdu jen těžkou hlavou. Ten nelehký úkol tenkrát zvládl tým Ivana Langera z ministerstva vnitra. (Kostliveček v krabici od pana ministra, 19.1.2011)
Uplynul rok a na stole přede mnou leží další krabice. Je modrá, plechová a stojí na ní velkými písmeny Bulletin Oko NOKU. Menší text napoví, o co jde – o fondech Evropské unie nás právě informuje Ministerstvo pro místní rozvoj – Národní orgán pro koordinaci čili familiérně NOK.
S napětím krabici otevírám. Pochází přece od ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, největšího machra strany Věci veřejné přes Evropské fondy. Když praskaly nafouknuté eurofondové bubliny ministra školství Dobeše a všem se roztřásla kolena, že mazaný trik jak čerpat a proprat evropské peníze, aby dotekly do předvolebních politických kádí třeba nevyjde, véčkaři významně naznačovali: jen počkejte, až se na place objeví Jankovský. To budete čumět, jak se čerpá!
Tak tedy čumím. Z plechovky nejprve vyjde charakteristický pach méně kvalitní sorty křídového papíru a na světle se ocitá osmnáctistránková brožurka – bulletin Oko NOKU číslo 1. Titulní stranu překvapivě zdobí portréty pana ministra a jeho prvního náměstka na pozadí teměř magrittovsky modrého nebe. Abychom nezapomněli, jak vypadají, připomeneme si je i na straně 1 a 3.
Hlavním tématem je kohezní politika. Sahám po slovníku: koheze rovná se soudržnost. Taky hned na 4. straně brožury stojí tučným písmem: „Z politiky soudržnosti se musí podporovat pouze projekty smysluplné, udržitelné“. Následují slova, grafy, piktogramy. Semináře, konference, akce. Monitoring, garance, koordinace. Česky se tomu říká ptydepe.
Je tu i příloha. Má šest stránek. Realokace, revolving, infrastruktura. Foto prvního náměstka Brauna s vítězkou soutěže Vyfoť projekt. Každá věta je nabitá informacemi. Slyšte: „Vhodným operačním programem pro pilotní ověření finančního nástroje Jessica na národní úrovni byl vybrán integrovaný operační program.“
Třepu plechovkou a vypadává třetí artefakt: Dopisnice s monumentálním pohledem na mapu Česka, pojmenovaná Nárůst čerpání z fondů EU na Území ČR v letech 2008 – 2011. Autor zvolil techniku zvanou lentikulár – koukáš zdola, vidíš mapu před skoro prázdnou, koukáš shora, vidíš mapu načerpanou. Z druhé strany samolepicí příchytky, přímo vybízející, aby si člověk pohlednici připevnil nad psací stůl. Tam, kde se lepí známka je nápis neprodejné. S tímto názorem nelze než souhlasit.
Náměsíčně zdvíhám telefon a vyťukávám číslo ministerstva. Je pátek po poledni a na druhé straně odpovídací automat. Když si třikrát vyposlechnu umělý hlas, nahradí ho konečně lidský baryton: „Recepce.“ Popíšu předměty, které leží přede mnou a chci aby mi někdo vysvětlil, co je to, k čemu je to dobré, proč to poslali. Chvíle ticha a pak váhavé: „Co kdybych vás přepojil do oddělení technického rozvoje?“
Raději pokládám telefon.
O den později procházím v Městské knihovně zajímavou výstavou sochaře provokatéra Krištofa Kintery. Hned druhý exponát se jmenuje Spotřebiče. Kintera je vystavuje už od roku 1997. Skvělý design, avšak jsou k ničemu a umějí jen to, co jim dalo jméno, spotřebovávat energii. Taky krabice, ze kterých jsou vybaleny, nesou varování: Virtually useless, fakt nepoužitelné.
V tu chvíli vzpomenu na plechovku s třemi artefakty a vzápětí mě napadá, zda ministrovi pro místní rozvoj a jeho týmu nehrozí obvinění z plagiátorství. Nemám na mysli tvary a design, ale nápad vytvořit cosi, co je absolutně k ničemu. Ale kdo ví, třeba se prokáže, že ministr a jeho lidé o sochaři Kinterovi nikdy neslyšeli a krabice Oko NOKU je jen a jen jejich originální způsob, jak spotřebovávat cizí peníze a trpělivost spoluobčanů.

Psáno pro Rádio Česko

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Radkin Honzák napsal(a):

Buďte rád, že jako čtvrtý artefakt tam nebyla nově stvořená a od 1. dubna platná vyhláška. I toho jsou totiž ministerští úředníci - pod vedením jedinečných ministrů - schopni.
12. 03. 2012 | 08:27

Občan napsal(a):

Ano, pane senátní poradče.
A o tomhle je naprostá většina "proudžektů" - speciálně těch vymyšlených v rámci kohezních a sociálních programů.

Ty techničtější sice také umožňují produkovat spoustu zbytečných žvaníren, ale přece jen se z nich MUSÍ pořídit alespoň něco z toho, co se za ně má postavit. Pouze programy typu "soudržnost", "vzdělávání pro konkurenceschopnost" (a jim podobné) a "sociální sbližování" (a jim podobné) však umožňují produkovat POUZE zcela nepotřebné žvanírny.

Jakožto senátní poradce máte jedinečnou možnost poradit senátorům, aby navrhli EK a EÚD vyslání soupravy eurokontrolorů, kteří by v ČR tak 5 let bydleli a neustále kontrolovali využití eurodotací.
Protože MF ČR není ochotno cokoli kontrolovat a resortní kontrolní orgány byly "vládou rozpočtové odpovědnosti" prakticky zlikvidovány.
NKÚ by sice i kontroloval, ale v rámci "šetření" se za posledních 5 let (aaano, protože Topolánek a Nečas) postupně zbavil PĚTINY kontrolorů a obslužného personálu (analytici, rešeršéři apod.). A to, co sporadicky nabírá místo do penze odešedších, jsou zhusta čerství absolventi, kteří ještě nic neumějí (ovšem jsou levnější než zkušení účetní, investičáci, auditoři, právníci a další ODBORNÍCI - stačí si projet výroční zprávy).

Tož tak, pane poradče...
12. 03. 2012 | 09:21

xx napsal(a):

Tahle krabice není k nepotřebě. Ta je naopak klíčem k čerpání EU fondů. Bez těch krabic bychom přece byli čistými plátci do EU rozpočtu.

p.s. Občan zřejmě nikdy neslyšel o serveru www.openeurope.org.uk na kterém se najdou desítky nejkřiklavějších zlodějin a plýtvání z rozpočtů EU. Třeba zde http://www.openeurope.org.uk/research/top100waste.pdf nebo zde http://www.openeurope.org.uk/research/top50euwaste2010.pdf
Ani zdaleka se nejedná o nějaký úplný nebo kompletní seznam, jsou to pouze příklady. A Eurohujere div se, Česká republika je tam zmíněna jenom jednou. To samozřejmě není žádná pochvala pro ČR, ale spíše důkaz, že Evropské fondy jsou rozkrádané a vyplýtvané v celé EU, nejen v česku. Čeští podvodníci se nám mohou zdát možná málo šikovní a proto jim hodně projektů EU vrací, ale to NENǏ důkaz o poctivosti Euroúředníků, ale spíš jen důkaz toho, že naší projektmakeři jsou neschopní vyhovět formálním požadavkům na zpracovanou dokumentaci.

Ach jo.
12. 03. 2012 | 09:53

Precioso napsal(a):

Autore, napsat si do životopisu novinář a poradce PITHARTA ve zcela zbytečném Senátu, a ještě rozdávat rozumy jak všelijaké vládní projekty jsou bl..bé, to už chce žaludek.
Jediné co je na tom púositivmní, že paraziti se začínají požírat mezi sebou. Jinak ale pocit hnusu
12. 03. 2012 | 09:58

Občan napsal(a):

To xx:

No, stačila mi první věta ze sekce "Abou us" ("Advisory Coucil" je ovšem také výživný):

"Open Europe is an independent think tank, with offices in London and Brussels, set up by leading UK business people to contribute positive new thinking to the debate about the future direction of the European Union. ..."

Přece si čeští BUSINESS kapříci nebudou vypouštět vlastní rybník zveřejňováním vlastních zlodějen :o)))

Nemluvě o tom, že "Open Europe" je ultrakonzervativní EUROSKEPTICKÝ britský spolek. Tomu ostatně odpovídá i výběr zpráv tam zveřejňovaných. O ČR je tam 459 odkazů, přičemž většina z nich jsou pečlivě vybrané Klausovy útoky na EU.
12. 03. 2012 | 10:18

xx napsal(a):

Občan: Tak to vidíte. Vy máte v sobě autocenzuru a na opačné názory se ani nepodíváte. Není divu, že se pak jen utvrzujete ve své víře v neomylnou evropskou komisi.

p.s. To vaše kádrování, nejprve se podíváte kdo ty názory říká, kým je a kdo za ním stojí a podle toho si děláte názor. Nikoli podle samotných názorů. Stejným postupem zde mnoho lidí třídí diskusi, na ty se kterými je třeba být v opozici bez ohledu na to jaký názor mají. Když náhodou říkají něco souhlasného, je třeba zavést diskusi někam jinam, kde lze vést opět nesmiřitelný boj. Vždyť přece patří do ideologické opozice a to se netoleruje. Vy jste proti plýtvání, ale když na plýtvání upozorňuje někdo vám ideologicky v opozici, zaujmete kritický postoj i když jde o shodu v tématu. Musíte tedy přejít k osobnímu útoku a rozebírat to co můžete kritizovat, ideologický původ a pod.

Ach jo.
12. 03. 2012 | 10:30

Občan napsal(a):

To xx:

Já jsem se právě podíval. A pročetl si výše zmíněné sekce toho Vašeho odkazu.
To, co píši, je výsledkem návštěvy odkazovaného webu.

GB si, což ale snad víte, vyjednala v rámci EU VELMI specifické podmínky, vč. podmínek čerpání eurofondů a přispívání do nich. Takže jestli by měl v EU někdo mlčet a šoupat nohama, je to právě GB; no, a tím pádem se ze strany "Open Europe" jedná o pokrytectví galaktických rozměrů.
S tím fakt nic nenadělám :o)

Ale třeba byste mohl najít nějaký neutrálnější zdroj.
12. 03. 2012 | 10:52

xx napsal(a):

Občan: No pochopitelně, jak jinak.
12. 03. 2012 | 11:27

Vratiprst Choromysl napsal(a):

No vida, jak dokáže pan Veis pěkně psát, když si odpustí rasistické poznámky o dobře oblečených bílých mužích.

Právě náhodným poslechem rádia zjišťuji, že se tato republika rozhodla zrušit VŠUP, jedinou uměleckou školu, která tu dávala smysl. Charakteristické.

První čínská kosmonautka spolu s dvěma chlapy vyletí na oběžnou dráhu, aby tam začala smontovávat orbitální stanici. Čínskou.

U nás směrodatní mužové (díky tranatlantické indoktrinaci a bruselskému teráriu pro mock-turtles) věří, že běh událostí lze ovlivňovat výrobou PR krabic.

Co dál? Tlouct hlavou do zdi?
12. 03. 2012 | 12:20

Almo G™ napsal(a):

Je to jednoduché. Politiky dostávají do funkcí mediálně-reklamní magnáti. Ti pak po dosazení politika do funkce samozřejmě trvají na návratnosti investice, tj. minulé náklady, zisk a zálohu na budoucí kampaň. Už jsou doslova srostlí v jedno tělo.

Stačí se podívat, kam např. HN dotáhl jistý Bakala, jak dnes vypadá Aktuálně.cz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=736693 . To už není stav politici vs. lid. To je politici+reklamně/médiální kolos vs. lid.
12. 03. 2012 | 12:34

Kutil.bloguje.cz napsal(a):

Jsem kutil, nemohl byste mi, pane, poslat tu modrou plechovou krabici? Udělal bych si z ní něco smysluplného? Zn.: Ale prázdnou.
12. 03. 2012 | 14:55

mb napsal(a):

napadá mne pouze citát klasika: prasata, chcete (snad) žít věčně ... ?
12. 03. 2012 | 15:32

Yosif K napsal(a):

Typicke utraceni cvrteho stupne - utraceni cizich penez pro cizi lidi. Z ciziho krev netece. Ani z evropskeho krev netece. A jak nekdo vyse poznamenal - jinde v Evrope to asi neni lepsi...... prerozdelovani je UTRACENI CVRTEHO STUPNE!!!!

Kategorie I představuje utrácení vašich vlastních peněz pro vaše vlastní potřeby. Například nakupujete v obchodním domě. Určitě máte silnou motivaci, jak ušetřit a jak zároveň dostat pokud možno co nejvyšší hodnotu za každý dolar, který utratíte.
Kategorie II odpovídá utrácení vašich peněz pro potřebu někoho jiného. Nakupujete na vánoce nebo na narozeniny. Máte stejnou motivaci šetřit jako v kategorii I, ale nemáte stejnou motivaci, abyste za své peníze dostali pokud možno co nejvyšší hodnotu, přinejmenším takovou, jaká bude přisouzena podle preferencí příjemce. Samozřejmě budete chtít koupit něco, co se příjemci bude líbit budete chtít vytvořit správný dojem a budete chtít, aby to nestálo mnoho času a námahy. (Jestliže by bylo skutečně vaším hlavním cílem umožnit příjemci dárku dostat co možná nejvyšší hodnotu za dolar, dali byste mu hotovost a přeměnili byste kategorii II na kategorii I).
Kategorie III odpovídá utrácení cizích peněz na naše potřeby například oběd na cizí účet. Nemáte žádnou silnou motivaci, abyste snižovali cenu oběda; ale máte silnou motivaci, abyste dostali co nejvyšší hodnotu.
Kategorie IV odpovídá utrácení cizích peněz na cizí potřeby. Platíte za oběd někoho jiného cizími penězi. Nemáte motivaci šetřit, ani zařídit hostovi oběd, který by vysoce ocenil. Nicméně jestliže obědváte s ním, tak tento oběd bude směsice kategorie III a kategorie IV, budete mít silnou motivaci uspokojit svou vlastní chuť a jestliže to bude nutné, obětujete chuť hosta.
Všechny sociální programy spadají buď do kategorie III například Sociální pojištění, které v sobě obsahuje placení v hotovosti, které příjemce v hotovosti nemůže libovolně utratit; nebo do kategorie IV - například státní byty; dokonce programy spadající do kategorie IV mají jeden rys kategorie III, zejména když úředníci, kteří řídí program, se účastní oběda; a všechny programy kategorie III zahrnují úředníky mezi své příjemce.
Podle našeho názoru tyto rysy sociálních programů jsou hlavním zdrojem jejich selhání.
Zákonodárci hlasují za utrácení cizích peněz. Voliči, kteří si zvolili zákonodárce, v jednom smyslu volí, aby utráceli své vlastní peníze pro své zájmy, ale ne v přímém slova smyslu jako v kategorii I. Vazba mezi daněmi, které platí všichni, a mezi výdaji, pro které
hlasují, je velmi volná. V praxi voliči, stejně jako zákonodárci, mají tendenci si myslet, že za programy, které zákonodárci zvolí přímo a voliči nepřímo, platí někdo jiný. Úředníci, kteří provádí a řídí programy, také utrácejí peníze někoho jiného. Není potom divu, že se výdaje prudce zvyšují.
Úředníci utrácejí peníze někoho jiného na potřeby někoho jiného. Pouze lidská dobrota, nepříliš silná a nepříliš spolehlivá forma osobních zájmů, zajišťuje, že peníze utratí způsobem, který přinese největší prospěch příjemci. Proto vzniká neefektivnost a plýtvání v hospodaření veřejnými prostředky.
Ale to není všechno. Touha dostat se k penězům někoho jiného je silná. Mnozí, včetně byrokratů, kteří řídí programy, se budou snažit získat pro sebe peníze spíše, než by je nechali někomu jinému. Vzniká silné pokušení ke korupci, k podvodům. Každý se nenechá odradit a každý neodolá. Lidé, kteří odolají pokušení podvádět, použijí legitimních prostředků, aby přesměrovali peníze směrem k sobě. Budou ovlivňovat legislativu ve směru vlastního zájmu, budou prosazovat pravidla, ze kterých budou moci mít prospěch. Úředníci, kteří řídí a provádějí programy, budou vykonávat nátlak na lepší plat a osobní výhody - výsledky, kterých může být dosaženo pomocí větších programů.

Proletariate! Do boje za vyssi prerozdelovani v ramci EU!

Avanti Popolo!
12. 03. 2012 | 17:32

Yosif K napsal(a):

Sorry zdroj poznamky o utraceni cvvrteho stupne - Milton Friedman:
http://libinst.cz/stranka.php?id=163
12. 03. 2012 | 17:34

Yosif K napsal(a):

Pokracovani citatu o prerozdelovani: Chudina prispiva na byrokraty:

Pokus lidí přesměrovat vládní výdaje na sebe, má dva důsledky, které nemusí být na první pohled patrné. Za prvé se tak vysvětluje, proč tak mnoho programů má tendenci podporovat spíše střední a vyšší vrstvy než vrstvy nižší a chudé, pro které se tyto programy dělají. Chudina nejenže nemá schopnosti, které jsou ceněné na trhu, ale také schopnosti, kterých je potřeba k úspěšnému politickému boji o peníze. Ve skutečnosti její nevýhoda na politickém trhu je pravděpodobně větší než na trhu hospodářském. Bývalí reformátoři, kteří to všechno dobře mysleli a pomohli přijmout sociální opatření, přejdou k jiné reformě, chudí jsou ponecháni sami sobě, aby se bránili, a skoro vždy budou přemoženi skupinami, které již demonstrovaly větší schopnost mít výhodu z dostupných možností.
Druhým důsledkem je, že čistý zisk příjemců převodu bude menší než celkové přerozdělované množství. Jestliže máte možnost někomu sebrat sto dolarů, vyplatí se vám utratit do sta dolarů svých vlastních peněz, abyste je mohli získat. Peníze vynaložené po nátlaku na zákonodárce a vládní úřady, příspěvky na politické kampaně
a na tisíce dalších věcí jsou pouhým plýtváním - poškozují daňového poplatníka, který platí, přičemž jiný získává. Tyto prostředky musí být odečteny od hrubých převodů, abychom dostali čistý zisk - a samozřejmě někdy mohou překročit hrubé převody a způsobit ztrátu, nikoliv zisk.
Tyto důsledky vyhledávání dotací také pomáhají vysvětlit tlak na další a další výdaje, na více a více programů. Původní opatření nedosáhnou cílů, které s dobrým úmyslem stanovili původní reformátoři. Usoudí, že nebylo uděláno dost, a hledají další, dodatečné programy. Za spojence mají jak lidi, kteří předpokládají svou budoucí kariéru v úřadech, dohlížejících na program, tak i lidi, kteří věří, že budou mít více peněz na utrácení.
Výdaje z kategorie IV také mají tendenci korumpovat lidi, kteří se na přerozdělování podílejí. Všechny takové programy přivádí některé lidi do pozice, kde rozhodují, co je dobré pro jiné lidi. Důsledkem je, že se v jedné skupině vytvoří pocit skoro božské moci a v druhé pocit až infantilní závislosti. U příjemců pomoci zakrňuje schopnost chovat se nezávisle a činit svá vlastní odpovědná rozhodnutí. Vedle plýtvání penězi, vedle neschopnosti dosáhnout proklamované cíle je konečným důsledkem zahnívání morálních principů, které drží pohromadě vyspělou společnost.

Proletariate! Do boje za vyssi prerozdelovani v ramci EU!
Avanti Popolo!
12. 03. 2012 | 17:39

Mungo napsal(a):

Virtually? Really!
28. 08. 2012 | 22:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy