Hradní nálet a vedlejší škody

23. 01. 2013 | 22:06
Přečteno 5486 krát
Amnestie a s ní související témata zasáhly veřejný prostor jako kobercový nálet.Je s podivem, že této nabízející se metafory využil, pokud jsem si všiml, jen Jiří Leschtina v Hospodářských novinách; snad to bylo dáno tím, že krátce předtím jí byla poněkud kýčovitě onálepkována bizarní epizoda obranného ministrování Karoliny Peake. Nicméně ke Klausově amnestii tahle metafora přiléhá mnohem víc a to nejen vzhledem k rozsáhlosti území, jaké zasáhla.

Ke kobercovému náletu totiž patří také collateral damages, vedlejší škody. (Když mi bylo šest a na hradě seděl Klement Gottwald, se totéž vyjadřovalo příslovím Když se kácí les, létají třísky.) Prezident a jeho „velmi široký okruh tří lidí“ škody však buď velkoryse přehlédl nebo podcenil. Zkušenost s prezidentem a jeho spolupracovníky však velí přiklonit se spíše k první možnosti.

Všimněme si alespoň některých z těch, kdo tyto vedlejší škody utrpěl: Je to například na rozsah amnestie zcela nepřipravená infrastruktura sociálních institucí, počínaje úřady práce a konče neziskovými organizacemi, na jejichž bedra dopadla nečekaná tíže postarat se o stovky či tisíce lidí, kteří se ze dne na den octli na svobodě. Zdaleka ne na všechny amnestované totiž čekala před branami věznice rodina, potěšená, že se příbuzný vrací dřív domů. Ty méně šťastné čekala jen ulice, mimořádná dávka, hledání noclehu v ubytovně. Pořád ještě tělnatý, avšak slabý stát jim vydal tisícikorunu a vzápětí se stali přítěží, možná nebezpečím. Zní-li často, že stejně brzy skončí tam, odkud právě přišli, zní to nikoli jako obava o jejich osud, ale jako vyjádření naděje toho, kdo ta slova pronáší.

Trestní politika už ale dávno nespočívá jen v umění přestupníka zákona chytit, za trest zavřít a potom pustit. Její součástí jsou programy, připravující vězně na návrat, směřující k jejich resocializaci. Jenže ty programy mají smysl jen když jsou dokončeny.

Vedlejší škodou vyššího, tak říkajíc mravního typu pak je druhý článek amnestie, na který míří senátorské podání k ústavnímu soudu a který zastavuje nejen ta trestní stíhání, jež protahoval neschopný justiční aparát, ale i ta, která protahovali naopak stíhání, v nejednom případě spadající do kategorie obecně nazývané tuneláři. Názor, že krást se vyplácí jen ve velkém, se díky tomu stává všeobecně uznávanou pravdou.

Vedlejší škody však utrpěla i vláda, zejména premiér – pokud tedy ještě mohla nějaké škody utrpět: Vždyť kontrasignace má být pojistkou, aby se v případě, že se prezidentovi zatoulají myšlenky a amnestuje třeba šmahem všechny vězně, jak připomněl tuším Petr Uhl, mohl zasáhnout ještě někdo se zdravým rozumem. Jenže tento premiér evidentně připojil pouze parafu, jako když se podepisuje faktura za dodávku kancelářských svorek..

Leč zpátky ke kobercovému náletu: i jeho smyslem je zasáhnout konkrétní cíl, nejen natropit vedlejší škody. Jakého zřetelného cíle mělo být kobercově pojatou amnestií dosaženo však jasné není, když tedy pomineme informaci mluvčí jedné věznice, že se ušetří na energiích a prázdné cely se také dají snáze vymalovat? Vlastně jeden velmi konkrétní cíl se vkrádá na mysl, i když se člověk zdráhá věřit: že totiž kobercový manévr byl také dýmovou clonou kolem jedné přesně na cíl navedené bomby, druhého článku amnestie zastavujícího už zmíněná dlouhotrvající trestní stíhání. Právě tohle podezření je důvodem další z vedlejších škod, jež tentokrát utrpěl sám původce náletu, tedy český prezident a jeho tým.

Jakkoli Klausovi ikonodulové rozhlašují, že každý tah má promyšlen včetně deseti následujících, tentokrát to tak nevypadá. Naopak, zdá se, že Hrad si vůbec neuměl představit tak prudkou reakci nejen opozice a médií, ale zejména veřejnosti. Když teď prezident amnestii obhajuje, vypadá zaskočeně, ne přesvědčivě. Body ztrácí i tím, že odmítá sdělit, kdo mu s formulováním pomáhal, jeho muži poukazováním na anonymní hrozby jim a jejich rodinám jakoby chtěli budit soucit obyvatel podhradí.

Tahle vedlejší škoda, totiž ztráta prezidentské prestiže, asi není tou největší, jakou kobercový amnestijní nálet napáchal. Bezpochyby je však nechtěným mementem pro toho, kdo jen za pár desítek dnů složí prezidentský slib: učiň vše, abys neskončil ani jako kůl v plotě, ani jako Klaus na Hradě. A laskavý čtenář nechť si doplní sám, kdo z kandidátů má k Václavu Klausovi blíž.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čech napsal(a):

Dneska na Nově kníže málem exnul v přímém přenosu a musel číst odpovědi z předem připravenýho papírku . Asi mu Kalousek připravil odpovědi aby vůbec věděl co má říkat :-)))))))))

No a ta feministka s IQ bublajícího bahna co tam podporovala Karla to byl opravdu Nova ŠOK .
23. 01. 2013 | 22:24

Hádanka napsal(a):

Blíž má Karel, Miloš je z Vysočiny.
23. 01. 2013 | 22:24

PB napsal(a):

Co na to, pane Veisi, Váš miláček Petr Pithart?
Předseda české vlády, který měl dost času na to, aby s tehdejším politikem-dnešním prezidentem-leccos probral a případně z politiky odešel. Peníze však nesmrdí nejen členům ODS, ale i křesťanům. A kde jinde by politik Petr Pithart tolik uplatnil své myšenky dvojdomků, a kde by mu papali, že slyší trávu růst?
Pane Veisi, víte, KOLIK ještě takových pisálků-jako Vy-zde "půjde s proudem" a bude opakovat již stokrát zopakované? Co kdybyste ale VY byl první, kdo to tomuto odstupujícímu prezidentovi v přímém přenosu řekne? Máte na to možností jistě neskonale více!
23. 01. 2013 | 22:26

Pavla2 napsal(a):

Čech: Je vidět, jak si někteří lidi - Vy, vymýšlejí. KS z papíru četl pouze odpověď na otázku o Ben.dekretech. A to jen z toho důvodu, že chtěl zopakovat přesnou svoji řeč ohledně tohoto tématu z minulé televizní debaty. A pak k tomu - už poněkolikáté- podal vysvětlení, že se nepřesně právnicky vyjádřil. Jen osel to nepochopí. A jinak žádné odpovědi z připraveného papíru nečetl. Debatu jsem sledovala. Nemohl nic číst, když nevěděl, co se ho moderátorka bude ptát. Nemyslíte?
Nevím, kdo má tady IQ....
23. 01. 2013 | 22:38

PB napsal(a):

Pavlo2, máte aspoň úctu ke stáří?
Máte-li "tak moc ráda" knížete, zvažte jeho věk, a raději ho nevolte. Je to zahrávání si s lidskou důstojností a se zdravím.
Nemusíme v každém zpravodajství sledovat každý zdravotnický úkon, který uloví podstatně mladší novináři, na podstatně pomalejším Karlovi.
KDO MÁ RÁD KARLA, DÁ MU POKOJ A NEVOLÍ HO!
23. 01. 2013 | 22:45

majitel rodinného domku Bukvoj napsal(a):

Jiří Leshtina, to je ten sedmilhář, který kdysi čaroval v Mladé frontě ????? Jestli ano, tak ten se lhát rozhodně nestydí....
23. 01. 2013 | 22:51

Bestia triumphans napsal(a):

Autor napsal:
"Jakkoli Klausovi ikonodulové rozhlašují, že každý tah má promyšlen včetně deseti následujících, tentokrát to tak nevypadá. Naopak, zdá se, že Hrad si vůbec neuměl představit tak prudkou reakci nejen opozice a médií, ale zejména veřejnosti.

!
Dyť to říkám pořád. "Velký šachista" holt svůj tah vůbec nepromyslel...
:-)
23. 01. 2013 | 22:55

majitel rodinného domku Bukvoj napsal(a):

je to zajímavé, před prvním kolem nikomu nepřišlo na rozum, vůbec o Knížeti uvažovat, protože každý viděl, že je to starý a nemocný člověk, za kterého budou rozhodovat jiní..."umělec" Černý mu přikreslil kohouta, a najednou Kníže omládl o čtyřicet let... nenechte se zblbnout pražskou kulturní frontou, ta má své zájmy a pochybuji, že se shodují s těmi Vašimi...
23. 01. 2013 | 22:56

Inci napsal(a):

ÚS má jedinečnou šanci vyhnat tohoto nedemokraticky zvoleného darebáka z Hradu svinským krokem . Klaus si svůj úřad v přímém přenosu ČT získal korupcí ... a prokorupční amnestie ho teď usvědčila !!!

Jestliže ÚS nedokáže zarazit tak evidentní porušování Ústavy i ve zcela kriminálních případech (nehledě na jeho zcela skandální výrok o zastavení voleb a zdravotnických poplatcích ) ... je na místě uvažovat ho nahradit jeho demokratičtější verzí VŠELIDOVÉHO REFERENDA !!!!!...

Tady už opravdu začíná jít o opravdovou svobodu a ostatní lidská práva ... libertééé ....
23. 01. 2013 | 22:57

Pavla2 napsal(a):

PB: Musím volit to menší zlo. A arogantní Zeman to určitě nebude. Lže, je hulvátský, namyšlený , zajímavé, že toto tolik vadilo opozici na Klausovi, teď to dávají u Zemana jako jeho přednost. Bylo vidět, jak se chová k moderátorce. To spíše snesu staršího Schwarzenberga. Doufám, že ten se nesníží k tak ubohému jednání. Hlavně bylo v reportážích z hospod vidět, jaká sorta lidí Zemana volí. Stačilo jejich vyjadřování. Asi ten vtip - kdo koho volí, bude pravdivý.
23. 01. 2013 | 22:59

simík napsal(a):

Pavla2

Jen osel to nepochopí, že kdyby mu správnou odpověď nenapsali na papír, tak by to zpaměti opět řekl po pravdě, tak jak si to myslí.
23. 01. 2013 | 23:15

Jan Volf napsal(a):

Zemana volí jen jemu podobní, co objímají stromy na Vysočině-viz jeho fanouškové z Karviné-kteří byli pod obraz-sotva mohli hubu otevřít !!!
To, že je často pod obraz, je asi hodně lidem sympatické ! Jinak jeho ekonomické názory jsou stejné nesmysly-jako podobné "myšlenky" pana profesora Klause, (na jeho titulu pracovala povinně celá VŠE Praha, stejně jako za totality,když dostávali tituly různí papaláši).
Konkrétně-Zemanovy návrhy: jak řešit získání pracovní síly ??? Názor Zemana: Řešením je -migrace Slováků do ČR !! Podle něj-podpora mladých rodin nemá smysl, mladým lidem nepomůže finanční podpora (ačkoliv většina průzkumů prokázala, že porodnost v evropských zemích je přímoúměrná tomu, jakou stát věnuje mladým rodinám pozornost-např. finanční podpora-i na druhé dítě,možnost mladých rodin pracovat na poloviční úvazek(hlavně se to týká samozřejmě žen)atd-viz Francie, zde je počet rodících se dětí mnohem vyšší než v ČR.
Další zajímavost: důchodový systém řešit zvýšením odvodů do 1. pilíře o 2 %, další nesmysl !!!
Podpora investic-podle vzoru Zemana- budování montoven-viz automobilky v Kolíně, v Nošovicích, atd. zahraniční firmy, které jsou osvobozeny 5 až deset let od placení daní, vskutku pro naši ekonomiku výhodné !!!
23. 01. 2013 | 23:17

stařenka napsal(a):

majitel rodinného domku...

Karla rozhodně nevolím jen kvůli nějakému přimalovanému kohoutovi. Volím ho, protože je slušný. V prvním kole nebyl můj kandidát,v druhém kole jsem ho chtěla volit jako menší zlo, ale když srovnávám v duelech oba kandidáty, je K. Schwarzenberg pro mne jediná možná volba a mám ho čím dál víc ráda. K čemu by byl dobrý útočný, jedovatý prezident,který mimojiné lže a uráží v přímém přenosu? Na portrét takového člověka by se mělo mé dítě ve škole několik hodin dívat? Ne,ne,ať mají děti před sebou obraz charakterního, klidného prezidenta. A kdo tohle nepochopí a bude Zemana volit, tak tomu není opravdu pomoci.
23. 01. 2013 | 23:27

Pavla2 napsal(a):

simik: KS chtěl doslovně zopakovat větu tak, jak ji řekl. Proto to měl na papíře. Na začátku řekl, že to přečte, aby byl přesný, nebo něco v tom smyslu. "Jen osel nepochopí" - jsem použila k tomu, že bylo z jeho odpovědi při minulé debatě jasné, jak své vyjádření myslel. A na papíře měl napsáno to, co řekl minule. Nikoliv to, co má říct. A v tom je trochu rozdíl. Nedělejte z něj pořád pitomce.
23. 01. 2013 | 23:29

stařenka napsal(a):

Simik
pan Schwarzenberg z papírku přečetl, tedy přesněji zopakoval přesně to samé, co řekl poprvé. Přečetl to kvůli tomu, aby to bylo naprosto stejné a nemohl ho nikdo zase obviňovat ze slovičkaření, nebo říkat, že to tenkrát řekl jinak.Přestože nehrozí žádné nebezpečí ze strany Sudetských Němců, využil tuto kartu Zeman za mohutné podpory Klause a založil si na tom předvolební kampaň.
23. 01. 2013 | 23:39

Čech napsal(a):

Pavla2

Pokud si jeho jasnost není schopen zapamatovat už ani jednu větu,tak by měl jít do domova důchodců hrát bingo.
23. 01. 2013 | 23:41

pradědek Čech napsal(a):

Teď už to každý ví, nikdo se to nebojí říci, že král je nahý. Vždyť to má za pár. The king is dead, long life the king. Hrdinové vylézají z děr.

Nic ve zlém pane autore, napstal jste to moc hezky.
23. 01. 2013 | 23:42

dezo napsal(a):

Bibi Netanyahu muze byt spokojen s finalovou ucasti obou izraelskych ritolezcu. Zeman jen prokazal jaky je Ho..o. Primlouvam se za vekovou hranici pro kandidaty na prezidenta, rekneme 60 let , po roce vysetreni na mentalni zpusobilost pro zastavani funkce prezidenta. Pokud nenajdem vhodneho v Cechach zalovime v zemi kde je vhodnych dostatek. Myslim ze pan knize v pripade vitezstvi dlouho na hrade nezustane. Bylo to na nem dnes videt , i presto ze byl nadopovan jak zavodni kun tak vypadal joko by se prave vratil z Jipky. Jen tak bokem, je povolen doping behem kampane?
23. 01. 2013 | 23:46

simík napsal(a):

Pavla2

kdybyste napsala, že KS chtěl doslovně zopakovat větu tak, jak mu ji již v prvním prohlášení napsali, bylo by to k pochopení. Ale vy obhajujete neobhajitelné.
Člověka, který neumí zformulovat názory a schovává se za kus papíru považujete za pitomce vy. Podstatný je názor a myšlenka a je mi úplně, že to řekne pokaždé jinými slovy. A v tom je ten rozdíl.
23. 01. 2013 | 23:48

Pavla2 napsal(a):

Čech: Nejde o to si zapamatovat jednu větu, ale chtěl být přesný. Podívejte se do sněmovny, pořád se tam mele jedno a to samé a téměř každý si to čte z papírů. Snad kromě všeználka Zaorálka a dalšího hulváta Jandáka.

Stařenka: Máte to marné. Tady se těžko něco vysvětluje. Kdo chápat nechce a potřebuje jen kritizovat, může mít důkazů spoustu a stejně bude stále plkat svoje.
23. 01. 2013 | 23:49

Pavla2 napsal(a):

Simik: Vy jste viděl, že by snad v první debatě - o kterou ostatně neustále jde, četl něco z papíru? Tady není řeč o nějakém prohlášení. Tady opakoval to, co řekl v televizi a z čeho okamžitě udělali něco jiného, než měl na mysli. Prostě spletl jedno jediné slovo, což u člověka, který žil léta pryč, není snad taková hrůza. Ale normální člověk pochopil, jak vše myslel, protože to potvrzovala jeho další slova. Ale protivníci prostě potřebovali něco, čím můžou operovat donekonečna. A hodně se jim to hodilo.
Navíc se neschovává za žádné papíry. Chtěl jen předejít znovu něčemu podobnému. Prostě vy si volte koho chcete. Pro mě má větší váhu slušnost a určitě nebudu bazírovat na jednom slově, když další lze pochopit zcela zřetelně.
23. 01. 2013 | 23:59

dezo napsal(a):

Autor
Vy taky slysite travu rust, nebo tyto schopnosti ma je pan Pithart? Taky diky jeho schopnostem to v Cechach vypada tak dobre.
24. 01. 2013 | 00:01

dezo napsal(a):

Pavla2
Pan Swarzenberg musel cist nebot nema pamet a schopnost mluvit plynule dele jak 1 minutu. Nedivim se pri jeho veku muzeme byt radi za to co predvadi. Mladi vpred
24. 01. 2013 | 00:06

pra pra napsal(a):

pavla2,
slyšela jste někdy p. Schwarzenberga pronést delší plynnou řeč? Např. v parlamentu? Třeba při předkládání nějakého zákona? Nebo k nějakému tématu? Že ne? Že to byly jen blábolivé glosy? Urážky? Pivní kecy?

Prosím procitněte ze svých snů.
24. 01. 2013 | 00:14

babočka napsal(a):

Pane Veis je mi záhadou proč se Klaus rozhodl z hradu odejít kanálem. Jelikož si naslinil prst a přidal se k Zemanovi tak se znemožnil. Zeman je jen inteligetní loutka zaměstnavatelů jeho ženy.
24. 01. 2013 | 00:19

simík napsal(a):

Pavla2

Běžte to tam prosím Kárlovi hodit, raději hned v pátek, nebo se z toho zblázníte. Už jen 2 dny, tak vydržte.
Já respektuji Váš názor, ale nesnažte se mě dávat masírku, co si mám myslet já.
Občas bývá zajímavé vygooglovat si nějaká fakta - ale kdo chápat nechce, stejně bude plkat svoje, že?
Mějte se a nepopleťte lístky.
24. 01. 2013 | 00:20

Pavla2 napsal(a):

simík: Určitě nezblázním, nemějte obavy. Měla jsem původně vybrané jiné kandidáty. Ani Vám nevnucuju žádný názor. Vyjádřila jsem pouze svůj. Jen mi vadí, že si to lidi překroutili. Já zas tak často nesleduju přenosy ze sněmovny, abych mohla posoudit, jestli KS pronesl projev delší než minutu. Asi se dříve zadýchá, tak proto nestojí o dlouhé řeči. Ale nemyslím, že by nebyl schopen přečíst třeba novoroční projev.
24. 01. 2013 | 00:37

simík napsal(a):

Pavla2

Jo a ještě říkali, že kdo přijde v Kárlovým tričku a s plackou, že dostane ty lístky oba stejný. Kdyby si to prý za plentou přeci jen rozmysleli, aby stejně vyhrál ten neeeejlepší.

S tou schopností přečíst novoroční projev jste mě fakt opět dostala. Proslýchá se, že už mu ho komunista a antichartista Svěrák napsal.
24. 01. 2013 | 00:47

Josef K. napsal(a):

Dle Guardian vyjádřil dnes Nečas podporu Cammeronovi ohledně referenda o vystoupení z EU a požadavkům UK (Tories). Cammeron způsobil svým projevem velkou nejistotu pro průmysl UK, neboť pětileté období nejistoty, zda UK odejde ze společného trhu, ovlivní investice do UK. Požadavky Cammerona jsou výsostně spojeny nejen s pozicí UK, ale i se sociálními otázkami, vystupuje proti sociálním regulacím EU (pracovní doba atp.). Všechny velké země, vč. tzv. spojenců UK, se distancovaly od projevu. Holanďané a Švédové, považovaní za spojence UK mlčí.
Merkelová odpověděla, že je ochotná a připravená jednat na základě férového kompromisu.
Česká média o mnoha věcech nereferují. Pokud by teď došlo k vystoupení z NATO, zanikla by tato zpráva v bouři národovoleckých vášní.
Německo se svou angařžovaností snaží udržet vlastní moc, Británie se začala chovat jako po první světové válce, kam to cvedlo máme zkušenost.
Pan Nečas je hlupák, Klausova podpora Zemanovi a vzedmutý český nacionalismus je cesta k 20. letům. Tak si to možná i zopakujeme, pokud Němci řeknou dost.
24. 01. 2013 | 01:40

balada o Narajamě napsal(a):

Josef K.
Ve skutečnosti evropská média citují Bildta a další šéfy vlád s tím, že se sice sice všichni ozvali na podporu EU, ale jejich sdělení neměla žádný obsah.
Což je obrázek, na který se díváme už rok a půl.

To takový japonský ministerský předseda je upřímný:
"Heaven forbid if you are forced to live on when you want to die. I would wake up feeling increasingly bad knowing that [treatment] was all being paid for by the government," he said during a meeting of the national council on social security reforms. "The problem won't be solved unless you let them hurry up and die."
Aso's comments are likely to cause offence in Japan, where almost a quarter of the 128 million population is aged over 60. The proportion is forecast to rise to 40% over the next 50 years.
24. 01. 2013 | 02:25

balada napsal(a):

PS.
Co přesně ta vaše zas... a zas nic neřešící Unie znamená, je stručně v tomto posudku:
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2249392/trh-s-elektrinou-v-nemecku-nefunguje-tvrdi-macquarie.html
Unie se rozhodla už při svém založení, že si všichni kolektivně podřežou žíly.
(Původně to bylo lišácké řešení v duchu kreativní destrukce při zahlceném trhu, než se k tomu přisr... zelení a a další verbež, zejména bankéři).
A Němci, při své oslovské povaze (mít ty nejlepší úmysly a realizovat je těmi nejhroznějšími prostředky) jdou vzorem.

Reformovaní talmudisté, jako vy Josefe K. jim tleskají. Už 200 let.
Ještě až budou zas stavět masová krematoria jim budete tleskat.
Mají takové pěkné ideály.
24. 01. 2013 | 03:18

Targus napsal(a):

To BT:

!
Dyť to říkám pořád. "Velký šachista" holt svůj tah vůbec nepromyslel...
:-)

23. 01. 2013 | 22:55

Ještě je druhá verze, že Vašek II. Tu aminu prostě vyhlásit musel, protože na něj někdo HODNĚ tlačil.
Znáte to, pozitivní a negativní motivace...
24. 01. 2013 | 05:29

zubatá napsal(a):

Holt česká džamahírie.
24. 01. 2013 | 07:24

aktualni hospic napsal(a):

my karla nedáme, my vam to nandame budeme vladnout na koleckovych kreslech a cist projevy z papirku
24. 01. 2013 | 07:43

umyl si ruce? napsal(a):

toaletniho
24. 01. 2013 | 07:48

Čochtan napsal(a):

" programy, připravující vězně na návrat, " by měly být:
1. pouze včerejší, neprodaný chleba a vodu k jídlu. Vězni opravdu nepotřebují mít lepší jídlo, než jsme měli my jako studenti v menze.
2. Tvrdá práce od rána do večera.
3. Žádná televize, žádná posilovna, žádná tělocvična, žádný bazén.
4. Třikrát a dost !
24. 01. 2013 | 07:53

Čochtan napsal(a):

P.S.
Gauner se musí pos rat hrůzou, kdykoliv si na vězení vzpomene.
24. 01. 2013 | 07:58

Anna napsal(a):

autor
"A laskavý čtenář nechť si doplní sám, kdo z kandidátů má k Václavu Klausovi blíž. "
---

Co se týká amnestie, pokud vím, tak Karel Schwarzenberg.
Schwarzenberg: Amnestii jsem sice chválil, ale teď se jí spíš divím

2. ledna 2013 10:18, aktualizováno 13:31

Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg vzal částečně zpět svou podporu amnestii, kterou 1. ledna vyhlásil Václav Klaus. "Neznal jsem podrobnější parametry vyhlášené amnestie a nevěděl jsem, kdo všechno bude tímto krokem omilostněn. Pak jsem se, připouštím, začal velice divit," napsal Schwarzenberg v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/on-line-chat-karel-schwarzenberg-dog-/domaci.aspx?c=A130102_091732_domaci_jw
---

Navíc jako 1. místopředseda vlády, která je dle ústavy odpovědná za amnestii, v této vládě setrvává.
24. 01. 2013 | 08:23

zemedelec napsal(a):

Paní Anna.08:23
On by stejně ani nečetla aby tomu porozuměl,tak na to nemá v hlavě.
Už jenom ty tajnosti vzbuzují nedůvěru i vůči vládě.
24. 01. 2013 | 09:02

Hloupý Honza napsal(a):

Ze včerejší debaty bylo především jasné koho volí Nova. Díky ní už máme jasno, Karlovi příznivci jsou vznešení intelektuálové na úrovni nejlépe z Prahy a okolí, usrkávající víno v dobré restauraci, a ti Milošovi, jsou umounění nezaměstnaní plebejci z Ostravsko-Karvinského revíru chlastající v zaplivané hospodě škopek za škopkem.

Není nad objektivní média.
24. 01. 2013 | 09:22

mik napsal(a):

Kdyz pred 5 lety pulka zeme chtela na Hrade Svejnara ale kupcenim a intrikama se tam dostal Klaus vsechny zapadni media napsaly ze je to pro CR nestesti a Svejnar jen podotkl ze Klaus odhodi uz vsechny skrupule a bude jeste vic sebesoustredeny a uznavajici jen sve nazory coz byla pravda a na zaver se predvedl skutecne excelentne tou svou amnestii a pak jak cela rodina zoufale bojuje za to aby se prezidentem stal Zeman jiste kazdy muze volit toho koho chce ale argumenty Livie Klausove jsou ubohe a dnes je clanek o pani Schwarzenbergove a kazdemu je jasne ze slovenka ( neurazim slovaky ty urazil Zeman ) s ruskymi koreny nesaha pani Schwarzenbergove ani po kotniky CR by mela reprezentativni prvni damu s to ze ted jeste nemluvi cesky je absolutne nepodstatna zalezitost rovnez synacek Klause vlastnici soukrome gymnasium v Ostrave exceloval a vyslouzil si kritiku celeho gymnasia jak zamestnancu tak i zaku a poskodil jmeno skoly verim ze lide si uvedomi ze mohou zasadne ovlivnit politiku a smer CR i kdyz se pravomoce prezidenta nedaji precenovat ale proste od Hradu to zacina a lide by se nemeli bat volit cloveka ktery sice je v soucasne politice ale bude hajit zajmy CR ac nekteri tvrdi opak Zeman na Hrade ma sice jakesi moralni pravo tam byt kdyz tam byl Havek Klaus a on je tim tretim z toho roku 89 ale Meciar se taky prezidentem na Slovensku nestal a clovek co odejde na 10 let do ustrani nevzbuzuje duveru v tom ze za tim neni spekulace ze vse co rika bude pak skutecne tak kdyz chtel byt Zeman takovym vlastncem proc s politiky odesel a proc se nepokusil bojovat s vecmi s kterymi nesouhlasi,,,
24. 01. 2013 | 09:28

Koval napsal(a):

Veisi, Klaus to měl promyšleno jako vždy na 10 tahů dopředu a vyhrál.
Je to pro něj posledních pár dnů kdy je u moci dané mu státem a touto akcí GENIÁLNĚ zametl všechny úplatkářské kauzy z jeho éry, Union Bankou počínaje. Na nějaký štěkot psů on osobně se může vykašlat, nějaké další živobytí pro sebe už má určitě dobře připraveno. Jako boční efekt ještě zavařil Nečasovi a ostatním neoblíbeným
24. 01. 2013 | 09:32

Pavla2 napsal(a):

Simík: Totiž tu neschopnost přečíst novoroční projev na internetu už párkrát vzpomněli. Možná jste mezi nimi byl i Vy. Tak proto má odpověd.
Jinak- nejsem a nebyla jsem příznivcem Havla, ani ostatních pravdoláskařů, vážila jsem si i přes hodně výhrad mnohých názorů Klause, než mě v poslední době párkrát pořádně naštval. Nechápu jeho momentální hru. Prostě nemůžu jít volit někoho, kdo škemrá u komunistů. A hlavně mi u Zemana vadí ještě větší arogance než u Klause. Politika - toť hnusná věc. Do jakého bahna se až může propadnout, vidíme teď. Kdyby byl kandidátem býv.min. Pospíšil, mám jasno a myslím, že by uspěl i u ostatních.
24. 01. 2013 | 09:58

LUF napsal(a):

PB
Karel je starej asi tak, jako byl poslední papež v době svého zvolení do funkce - nic mimořádného. Karla bych bral jako provizorium na 5 let, než se najde vhodnější kandidát a jako jedinou možnost jak nyní zabránit aby na trůn zasedl další lump.
24. 01. 2013 | 10:07

modrý edvard napsal(a):

autor. Taky bych to rád pokládal za obrovskou chybu Václava Klause. Ale z opatrnosti počkám pár let, co ještě vyplave.
24. 01. 2013 | 12:16

truth and love napsal(a):

dovolim si pouzit par vet z profilu autora, je to totiz vynikajici a trefny popis 90 % clenu pravdolaskarskeho totalitniho hnuti - co z toho vyplyva? Vsechno to jsou neproduktivni a pro spolecnost zbytecni zvanilove - filozofovani nad identitou kravy apod.

"pracoval jako novinář, překladatel, spisovatel, publicista, občas i konzultant. Byl jsem zaměstnán v novinách i v rozhlase, v televizi nikdy, občas jsem byl na volné noze."
24. 01. 2013 | 13:41

otazník ? napsal(a):

těch "deset tahů dopřwdu" je docela výstižné..
dal bych tu k zamyšlení pár bodů.
před nedávnou dobou se udála zvláštní věc.. během jediného odpoledne se zázračně shodli pan Nečas s panem Klausem a výsledkem bylo odstranění stávajícího ministra spravedlnosti pana Pospíšila. Všichni se divili, hledali do čeho že pan Pospíšil tak nešťastně rýpnul (pandury? Kasa?...).
A ejhle za pár měsíců se objevuje "tajně" připravená "Amnestie" s doprovodným opětovným úžasným souzněním pánů Klause a Nečase.
Tak si říkám ... jak by byl k této akci ochotný pan Pospíšil... tedy k jejímu utajení a k jejímu rozsahu?
A občané "trubičky" hledali v minulosti ... jak já se cítím naivně. Pan prezident se nedívá dozadu... názory ostatních ho zcela nezajímají. Jeho pohled je upřený rozhodně dopředu, tak se spíš bojím jeho dalších kroků než pláču nad jeho minulými.
24. 01. 2013 | 13:57

Milan.Valta napsal(a):

Kam, by tento Židlaus-Pruzsinski, jinak nejvýkonnější mezinárodní
kapesní zlodějíček, který ukázal svoji pravou tvář ke konci své
kariéry. Vždyť již zapomněl svůj chvástavý hlas "jsem rád,že jsem ekonom", když neuměl svým profesorským mozečkem, vyvést tuto rozkradenou zemi, která jemu jako cizinci vůbec nic neříká.
Nesmíme zapomenout jeho členství ve správních radách ČEZu, a ostatních, včetně celé své rodiny, kde si jinak nakradli, za svojí protinárodní politické činnosti. Je příznačné, pro tyto
samozvané "polytyky", že musí nakradené peníze kdesi užívat, tak jak to dělají Čadek, Krejčíř,Pitr a ostatní zlodějíčkové, které za nemalý úplatek osvobodil!
24. 01. 2013 | 18:33

Vlamira napsal(a):

LUf
KS má rozhled, noblesu a zkušenosti, že má také nějaké chyby...ty máme každý. Případný prezident ať to bude kdokoliv bude také jen člověk a ne umělé vytvořená figura bez "závad" a bez vlídnosti. Pro tento okamžik jediný vhodný kandidát. A jeho věk...ten se tak moc od jeho protikandidáta neliší! Liší se však velice jeho vystupování!
25. 01. 2013 | 10:54

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 13:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy