Ústavní právníci jako rosničky české politiky?

03. 07. 2013 | 13:02
Přečteno 4962 krát
Když letopočet začínal jedničkou, byl ústavní právník – tedy odborník na tu oblast veřejného práva, která se zabývá vymezením role státu, jeho uspořádáním, dělbou a výkonem státní moci a základními právy a svobodou občanů - ve veřejném prostoru řídce vídaným zjevem.

Osaměle sedával ve své akademické či univerzitní pracovně a psal odborná pojednání, která dobrovolně četli jen jeho kolegové a studenti, ti ovšem museli. Pak jsme začali na začátku letopočtu psát dvojku, z ústavních právníků se staly mediální hvězdy a vedle komentátorů z profese a politologů zabydleli zpravodajský i publicistický prostor, ba dobývají si jeho stále větší část; někteří mají dokonce nakročeno k tomu, aby se stali celebritami a pustili je do Becher baru i během karlovarského filmového festivalu.

Proč tomu tak je, zčásti napovídá pár slov z rozhovoru ředitelky Parlamentního institutu Jindřišky Syllové s Tomášem Němečkem v sobotních Lidových novinách (29. 6., Právo a justice), podle které: „Po roce 2000 se tato úcta [k ústavě] snížila – ve sněmovně i na Ústavním soudu – a ústava se víc rozpohybovala. Kromě nové generace poslanců a ústavních soudců se objevil ještě třetí faktor: nová velmi sebevědomá generace ústavních právníků.“ Jsou to velmi decentní slova, vzhledem k tomu, čeho se týkají.

Obávám se, že prvotní příčina vzestupu citačního indexu ústavních soudců či minut na obrazovce v případě ústavních právníků tkví zejména ve faktoru prvním – v „nové generaci poslanců“. Laskavá paní ředitelka vynechala osazenstvo horní parlamentní komory, přestože i v Senátu zasedá velmi nová generace zákonodárců. (Ach, ta naše mateřština: proč, k sakru, zákonodárce? Takový lawmaker alespoň sděluje, že zákony tvoří, tenhle nám však jen naznačuje, že na zuby se jeho koni koukat nemáme.)

Nejde přitom jen o „rozpohybovanou“ ústavu a její nedokonalosti, které čas od času záplatujeme či přizpůsobujeme novým podmínkám a situacím, avšak kdykoli dojde řeč na návrh, že by si zasloužila zevrubnější opravu, cuknou naši zákonodárci zpět: ještě nepřišel ten pravý čas. Jde o rozpohybované fungování celého parlamentu, který postupně opustil prvotní princip hledání konsensu a stále víc ho nahrazuje kombinací konfrontace s politickým obchodem, jíž popsal s téměř grossovskou upřímností premiér v demisi Nečas slovy teď pomůžu já tobě, příště ty mně.

Konsensus, shoda, je základem každé smlouvy, a jeho hledání je podstatou parlamentní demokracie; ta se bez tohoto hledání stává pouhým přetlačováním, asi jako když si dva siláci po pěti pivech „dají páku“. Jenže právě konsensus se stal zhruba na přelomu letopočtů na parlamentní půdě sprostým slovem, evidentně sprostším nežli globální „f**k you“, jehož nonverbální podobu čeští poslanci i ministři mají v prostředníčku.

Kdo musel déle pobývat v parlamentním prostředí, nejspíš se už nejednou setkal se situací, v níž hlasy pro a proti ještě nejsou sečteny, ba někdy se ještě nehlasovalo, a už se formuje skupina o buď 41 nebo 17 mužích a ženách, záleží zda na půdě sněmovní či senátní, aby najala advokáta, který připraví podání k Ústavnímu soudu, a tam bylo rozhodnuto. Stalo se pak nedobrým zvykem obviňovat právě Ústavní soud z touhy uzurpovat si postavení třetí a rozhodující parlamentní komory a exprezident s oblibou pozdvihoval obočí až k zátylku, když upozorňoval na stále se zvyšující nebezpečí soudcokracie. Jenže příčina tkví v komorách už existujících, které jsou stále méně schopny dosahovat konsensu v čemkoli, na co sáhnou.
Lkaní o osopování si nepatřičných pravomocí Ústavním soudem je jen licoměrné. Ústavní soud se nedere o možnost být konečným arbitrem, on je k tomu stále častěji vyzýván těmi, kdo nejsou schopni plnit svá zadání, tj. dosahovat konsensů v jednání o zákonech. (Zděšení nad bohorovným vyjadřováním a konáním nového prezidenta pak je jen vedlejším produktem téže neschopnosti dosáhnout konsensu, byť v jeho případě jen nenapravitelný snílek může pochybovat o tom, že Miloš Zeman pod kotel s konfrontační bramboračkou s chutí nepřikládá ty nejvýhřevnější brikety. )

Je velmi dobře, že ústavní právníci, onen třetí faktor, jsou sebevědomí a nezajímají je jednotliví zápasníci v parlamentních či prezidentských rvačkách, nýbrž sám problém. Z tohoto úhlu pohledu je jejich sílící přítomnost ve veřejném prostoru žádoucí. Je však velká škoda, že jsou v něm stále víc stavěni do role jakýchsi politických rosniček. Rosničky nerozhodnou, jaké bude počasí, pouze podle toho, na které příčce žebříčku sedí, se dá odhadnout, jaké by mohlo být. Rozhodně jsou však na pohled zábavnější než přístroj z Alza.cz. Stejně tak ústavní právníci podstatu střetu nerozhodnou, avšak umějí veřejnosti interpretovat, oč vlastně v parlamentních konfrontacích jde, vymezovat prostor, za který jednotliví zápasníci nesmějí, a upozorňovat už v průběhu boje, kdo se snaží kopnout soupeře do moudí. Na rozdíl od Ústavního soudu mohou své soudy vyslovovat bez omezení a především téměř in real time, souběžně s děním. A zejména, jsou vesměs vzdělanější a v problémech více orientovaní, než přímí parlamentní (případně hradní) aktéři, a také mají větší šarm, což v časech politainmentu (Komenský by to možná přeložil politika hrou) není zanedbatelná hodnota.

Zdánlivě okrajovým momentem účinkování ústavních právníků ve veřejném prostoru pak je, že se jich prakticky nikdo nikdy neptá na třetí oblast jejich zájmu, totiž téma lidských práv a svobod. Možná, že v tom mají naši politici jasno, nicméně například poslední události na budějovickém sídlišti Máj přinejmenším naznačují, že to nemusí být tak úplně pravda, ba že to může být docela velký problém.

(Lidové noviny, 3. 7. 2013, úplná verze)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sedlak napsal(a):

zlé jazyky tvrdí, že Rychetský si ÚS "privatizoval", ostatně jeho podržtaška Landášek už má teplý flek jinde http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=772726
03. 07. 2013 | 15:13

Twist napsal(a):

Svými činy mě Ústavní soud nenadchl, chová se, jak je na něm od mocných vyžadováno, a je tudíž pro lid zbytečný. Zrušení některých částí zdravotnické „reformy“ jen potvrzuje pravidlo. Prostě ho nectím, snad mi to nikdo nemůže ústavně nařídit.
03. 07. 2013 | 17:45

jenda lendy napsal(a):

Jaroslav Veis
Jsem důchodce, předtím jsem řadu let byl poradcem Petra Pitharta v Senátu PČR.
-------
Taky jste slysel travu rust? Ten komu jste radil ji slysel a podle toho to dopadlo. Komous kam se podivas no a i na US.
Diky takovym jako Pithart a Venca Veskrna
03. 07. 2013 | 18:20

Karel (taky) napsal(a):

A nejhorší komouši kupodivu pocházejí z pravicových stran.
03. 07. 2013 | 19:57

Hugo napsal(a):

No s tím se dá souhlasit, ale chybí mi v článku pointa, vtip, nebo tak něco.
03. 07. 2013 | 20:41

Ivan napsal(a):

Ústavní soud správně zrušil nadstandardy ve zdravotnictví a snížil poplatek v nemocnici !Doufám,že pan Holcát nebude proti tomu !Nesmí hájit zájmy nemocnice Motol,ale hájit zájmy pacientů !To především !
04. 07. 2013 | 09:16

turista napsal(a):

No v minulých 7 letech soudci Ústavního soudu odsouhlasili všechny kontroverzní asociální Topolánkovy, Julínkovy a Nečasovy reformy zejména díky paní soudkyni Lastovecké (bývalá vlivná členka ODS) a panu soudci Výbornému (bývalý vlivný člen KDU-ČSL). Ti dva rozhodli mnohá těsná hlasování Ústavního soudu ve prospěch pravicových vlád a zamítli návrhy sociálních demokratů. Byť jsou oba dávno nestraníci zůstali pravičáky do morku kostí. Nemohu proto pochopit proč levicový prezident Zeman znovu navrhoval pravičáka Výborného na prodloužení funkce. Paní soudkyně Lastovecká snad už brzy zmizí z funkce.
04. 07. 2013 | 10:26

antikorupčník napsal(a):

NA CO ÚSTAVNÍ PRÁVNÍKY?My máme přece posrance.Ti rozumí všemu.Od financí až po dopravu.Nakonec i lékařům velí přes zdravotní pojišťovny a majitele nemocnic.Tady u nás neplatí odbornost,ale moc z lidu.Komunistické heslo,že vládne lid je u nás naplněno zcela.Soudci se klepou a rozhodují na politickou objednávku,k tomu dopravu řídí neodborníci z dopravních posraneckých komisí a stafáž jim dělají odborníci vystudovaní na dopravu.POSRANEC Z LIDU BRAVO!!!!!!!Všemu rozumí,všude byl a heslo vládne lid je zde zcela naplněno.Pak se zeptáte na to,zda to není komunismus a nebo jeho pokračování a najednou z Posranecké sněmovny zazní jedním....to je přece ten kapitálismus a demokracie!!!!!Nelíbí se vám?No to jste přece chtěli nebo né??????
05. 07. 2013 | 10:16

HyFnsUqdz napsal(a):

Stands back from the keyboard in ameazment! Thanks!
24. 08. 2013 | 13:13

TdSwMGMH0 napsal(a):

Could you write about <a href="http://lofjkmlivry.com">Phscyis</a> so I can pass Science class?
25. 08. 2013 | 06:04

IeUmhoPCe napsal(a):

This is the reverse About | DEKATA PROJECT. blog for ayonne who wants to move out out roughly this theme. You observation so much its nigh tiring to reason with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new spin on a substance thats been longhand about for geezerhood. Fastidious shove, simply majuscule! http://xmczlngnd.com [url=http://emkhjc.com]emkhjc[/url] [link=http://quzcxouhghg.com]quzcxouhghg[/link]
26. 08. 2013 | 16:45

KG96lYRV5s napsal(a):

Tahniah En. Hadi. Saya melihat anda di TV3 SoalJawab. Pasti<a href="http://xlpmvnfavrh.com"> kgularea</a> En Hadi bangga dengan kejayaan En Hadi. Saya bangga dengan apa yang telah En Hadi lakukan. Ianya memberi semangat serta motivasi buat saya. Semuga En Hadi dirahmati Allah selalu.
29. 08. 2013 | 00:34

w5EVdG5zF1G napsal(a):

Thanks so much for giving eevryone remarkably special opportunity to read in detail from this site. It's usually very pleasing and as well , packed with a lot of fun for me and my office mates to search your site on the least thrice in one week to read through the latest tips you have. And indeed, I'm also at all times astounded for the excellent concepts you serve. Certain 4 areas in this article are absolutely the most suitable we've ever had. http://vxgjtlryjpt.com [url=http://kzczmqjcet.com]kzczmqjcet[/url] [link=http://bjjgqjagqit.com]bjjgqjagqit[/link]
06. 09. 2013 | 20:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy