It’s again the economy, stupid!

05. 11. 2008 | 11:55
Přečteno 14570 krát
Jen pár hodin má Amerika nového prezidenta.Thomas Friedman vzápětí v Ney York Times Online napsal, že tím, že Američané zvolili Baracka Obamu, definitivně skončila občanská válka, která začala před 147 lety u Bull Runu ve Virginii a je možné začít s rekonstrukcí.

Taky začnu pohledem zpátky, i když ne tak hluboko. V roce 1992, když se arkansaský guvernér Bill Clinton chystal nahradit v Bílém domě otce dnešního amerického prezidenta, připravil mu jeho velební stratég James Carville tři slogany a aby si je budoucí prezident dobře zapamatoval, přitloukl mu je na stěnu volebního štábu v Little Rocku.

Ty slogany zněly takto:
1. Změna versus setrvalý stav
2. Jde o ekonomiku, troubo
3. Nezapomínej na zdravotnictví

V politickém prostředí se ujal zejména ten prostřední, který se dožil řady variací. Ekonomiku nahradily například deficit, korporace, matematika, voliči. Tolik Wikipedia.

Od té doby uplynulo šestnáct let. Nevím, co přitloukl ve volebním štábu na stěnu Baracku Obamovi jeho volební stratég David Axelrod, ale kdyby oprášil Carvillovu trojčlenku, nic by se nestalo. Obama si získával voliče tím, že setrvalý stav měla nahradit změna, zdůrazňoval ještě víc než Clinton, že o ekonomiku jde zatraceně moc a připomínal, jak dobře ví, že zdravotnický systém je bolavý problém. Vlastně – jeden bod by mu Axelrod nepochybně připsal – Udělej něco s oběma válkami, v Afgánistánu i v Iráku, chlape.

OOO

Až budou zameteny všechny plastové kelímky, ze kterých Američané bez rozpaků pijí šampaňské na oslavu, vychladnou snad české mediální hlavy, které nás posledních pár týdnů krmily obavami z toho, co se stane, když v Bílém domě bude ne zkušený a uvážlivý republikán, nýbrž nevypočitatelný marxista, přerozdělovač, v zahraniční politice neotrkaný senátor. Zkrátka že pro Evropu, pro Čínu, pro nás, pro radar, bude lepším prezidentem John McCain než Barack Obama.

Možná, že si potom stačí všimnout, že čtyřiačtyřicátý americký prezident má přece jen právo na zkušenosti. Za tři roky mu bude padesát. Když byl zvolen prezidentem J. F. Kennedy, byl o čtyři roky mladší.

Co víc, Obama má vzdělání, jaké by mu mohli jeho předchůdce i jeho soupeř závidět. Studoval politologii na Columbijské univerzitě a specializoval se na mezinárodní vztahy. Potom tři roky pracoval v neziskovém sektoru. A znovu studoval, pro změnu práva na nejvýše hodnocené univerzitě na světě, na Harvardu. První krok k tomu, aby se stal prvním černým prezidentem Spojených států udělal ve chvíli, když byl zvolen prvním černým prezidentem Harvard Law Review. Za to je fakt ve světě politických elit spousta bodů.

Třeba se pak od mediálních hlav i dozvíme, že je lepší, že novým americkým prezidentem není – přes veškerou úctu - unavený starý muž a jeho viceprezidentkou tentokrát skutečně nevypočitatelná aljašská guvernérka, nýbrž právě Barack Obama v tandemu s delawarským senátorem Joem Bidenem.

OOO

Ještě s něčím se budou muset politologové a mediální hlavy popasovat. Od dob slavného floridského přepočítávání hlasů (Gore-Bush, 2000) platilo dogma těsných většin. Platilo, že polarizace společnosti přináší vyrovnané volební výsledky, tak vyrovnané, že výsledná většina nemá dostatečnou legitimitu a sílu k prosazení svého programu. Dogma platilo v Americe, ale i u nás a vedlo ke konferencím o nutnosti změny volebního systému tak, aby vítěze posiloval.

Podíváme-li se ovšem na čerstvá americká čísla, pak lze konstatovat, že vítěze nic posilovat nemusí: prezident 338:158, senát 56:40, sněmovna reprezentantů 252:151. Tedy většiny víc než komfortní, dokonce takové, že vyvolala na internetu poptávku po tom, co je to „filibuster majority,“ což je většina neumožňující menšině obstruovat jednání parlamentní komory (http://answers.yahoo.com) A ohlédneme-li se na nedávné volby v této zemi, darmo mluvit, jen barvu to mělo ne modrou, ale oranžovou...

Politologové jistě věc důkladně rozeberou, první podobnosti mezi českou kotlinou a americkým skorosvětadílem se však nabízí hned: například, že v krizových situacích se výrazná většina formuje sama, polarizace nepolarizace. Nebo, že když se obrátíš přímo na lidi a dáš najevo, že i jednou halíř, jindy niklák je pro tebe důležitý, zabírá to – ať už sbíráš na Národní divadlo nebo na prezidentskou kampaň.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Změna je život, řekli si i Američané. U nás to platí dvojnásob !
05. 11. 2008 | 12:17

Pocestny napsal(a):

Paralela výrazně pajdá na faktu, že u nás jde o návrat k "osvědčeným metodám".

Jedinou paralelou by bylo, kdyby Obama skončil stejně jako místní modrý vakuosní prorok novot vezdejších a jeho podrazáci.
U nás lidé po dvou letech odvahy chtějí zpět své staré bahno....
05. 11. 2008 | 12:39

RUMCAJS napsal(a):

Souhlas.
Niklák nebo třecetikorunový poplatek, to zabere vždycky.

Pak už zbývá jenom jednoduchá věc-najít toho, kdo ten niklák dá.
05. 11. 2008 | 13:46

Ládik napsal(a):

Až bude u nás presidentem mulat, budou Češi národnostní menšinou.
05. 11. 2008 | 14:08

grőssling napsal(a):

Konec starých časů.
Lidé, kteří rozjíždějí války na základě intuice a božích vnuknutí v dnešní době nemají co dělat, jsou pro svět příliš nebezpeční.
A tak dojeli na krizi ( ne prioritně finanční, ne prioritně hospodářskou ) založenou na morální bídě, aroganci a vnitřní prázdnotě stejně jako u nás. Rozdílný bude čas post.
V Čechách sice špice vždycky koukala kam se točí na ( Hofburgu-Kremlu-Bílém domě ) korouhvička a jen co se otočila, dělali, že oni taky, ale většinou spíš šlápli na brzdu a brzdili a brzdili a byli papežštější než papež.
Pár měsíců to vždycky fungovalo.
05. 11. 2008 | 14:08

tng napsal(a):

Electoral college (338:158 - zatim neni finalni) o prevaze moc nevypovida, pomer hlasu byl 52:46, coz je velmi slusne, ale ne drtive vitezstvi.
05. 11. 2008 | 14:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat,že ze své Lhoty samozřejmě nevidím tak dobře do jistě líbezných zákoutí generálních štábů, světových bank, ani pod postele rozmanitých politiků, tak jako jiní, zde jistě slovutní virtuální slovotepci. Ale i z mé Lhoty je mi docela jasné, že existují země, které nic nevyrábějí a jenom cvičí všelijaké urputné bojovníky, a to bývá dosti nákladné, takže někdo jiný se určitě stará a financuje..., no a čas od času je prostě třeba definitivně vypnout i bankovní zdroje..,elementary. Tolik snad ze Lhoty o amerických válkách... Promiňte, ještě jedna lhotská drobnost, kdyby Američani po WWII nezůstali v Japonsku a Německu, tak mnozí zde diskutující se možná ani nenarodili....
05. 11. 2008 | 14:21

jenicek napsal(a):

Omyl RUMCAJSI, ten niklák se nedává, ten si vláda bere.
05. 11. 2008 | 14:27

Karel III napsal(a):

Americkou zkušenost mám nejvýše knižní, s výhradou filmovou, v nižších rovinách novináři zprostředkovanou a tvrdit, že jsem viděl významné množství filmových dokumentů by bylo leccos, ale pravda ne.
Pakliže tedy definitivně skončila půldruhého století stará občanská válka, kdo jsou její vítězové a kdo, běda, poražení? O panu Obamovi jsem si za necelý rok nějaké mínění, pokud možno navzdory imagemakerům, vytvořil. Že by však měl úzké vazby na ústřední velení severoamerických partyzánských skupin mě nenapadlo ani teď...
Nicméně, pane Veisi, nějak mi to ve Vašem podání vyznívá, že se u nás v krajských a senátních volbách porobený lid sebral na Národní divadlo. Kdyby to bylo pravda, tak by hodnocení této situace sneslo jedině výrazy, které jsou v příkrém rozporu se zde uplatňovanými kodexy. A to důrazně odmítám.

P.S. Teď tady na mě baflo foto středočeského hejtmana in spe. Inu, trpělivost. Podle titulku chce zřejmě přiznat, že ho (tak trochu) vyrobila ODS... Pakže chybí ta potřebná sebereflexe.
05. 11. 2008 | 15:17

petr napsal(a):

Pan Friedman nece psat musi a toto prirovnani je velmi hloupe,o nic takoveho se nejedná.
A ty popisovane kroky k uspechu?
Rasista 1 kategorie,známý nenávistí k bílím které je potreba.....!Pozor!Známý agresivitou že rodia přišla o přatele i zname,trochu alkoholu.Naštvaný že bílí mají všechno a barevný nic-myslí tím sebe.Nevim,běloch prý musí složit na Harward zkoušky,černoch číst a psát a indian se podepsat-nadneseně.
Když s ním nikdo nevydržel spolupracovat protože musí být vše podle něho,/o tom ví své jeho žena a její modřiny/, nechali ho to delat samotného a tak se stal tím prvním černým,prostě otravil ostatní stalým hadaním a zmenami názoru podle toho co je popularnější: Baraku ,pred týdnem jsi řikal to a to.
Co že,to já neřikal,chceš se se mnou hadat protože jsem černej?
Za to jsou ty body.
2.
Páni senátoři,potrebovali bychom více hlasu abychom vyhrali pristi volby,co takhle sehnat nějakeho čenocha aby pritahl volice? Prece nenechame republikanum rozpočet!! my chceme taky ksefty pro své firmy.
Tak si někdo vzpomel na Obamu ale kdyz videli jeho ,,kvality,, a policejní hlašky když delal doma binec,řekli tomu co ho privedl,že je to jeho odpovednost.
A tak ,,opičku naucili mluvit,, že rasismus být nemá,existuje tolerance atd atd.
Připraví mu temata a aby prosazoval jejich zájmy.

McCainovi nastršili to strašidlo z aljašky a on vypadá na stará kolena jako trouba,chudák chlap.
05. 11. 2008 | 16:16

bats napsal(a):

Nejde o nás my troubové !, ale o další generace, které přijdou (snad!)
05. 11. 2008 | 17:32

TEMPLÁŘ napsal(a):

Myslím,že se projeví tzv."Kenedyho efekt"protože v zemi,kde před cca.60ti lety byly v parku lavičky s nápisem"For White Only" o školách pro černé nemluvě, se určitě najde skupina "patriotů",kteří skutečnost černého presidenta neskousnou.Já tomu dávám rok,ale spíše méně cca 3 měsíce.Možná to udělají struktury moci a hodí to na nějakého aktivistu a ten to příjme s hrdostí se přizná.
05. 11. 2008 | 18:03

REX napsal(a):

Nejedná se jen o to, že v krizových situacích se většina vytvoří sama, ale Obama opět vrátil lidem důvěru v politiku a politiky a zájem lidí krize jenom posílila (měli ale možnost volit jakým směrem se vydat - Mccain nebo Obama). Každopádně co se týče ČR, tady se snad doufejme také objeví někdo, kdo pozitivně nabourá stereotypy a lidem vrátí opět ztracenou důvěru, že má smysl něco dělat a za něco se brát. Zatím tady ale nikoho takového bohužel nevidím.
05. 11. 2008 | 18:11

Karlos napsal(a):

A jaká že to vlastně bude změna? Změní se snad zahraniční politika USA, už přes 50 let podřízená výhradně zájmům ropných a zbrojních státokartelů? Změní se monetární politika, založená na prohnilém systému centrální banky manipulující s peněžní zásobou země podle momentální potřeby? Zbaví se snad Kongres a Senát nejrůznějších lobbyistických a zájmových skupin, které tyto zákonodárné sbory obrůstají jako gigantický cizopasný nádor a které píší podstatné procento zákonů, nařízení a regulací?

Jeden jediný človíček pochopitelně tu titánskou korporátní mašinérii samozřejmě nezmění, i kdyby to s tou změnou myslel vážně a i kdyby celou kampaň nepochleboval organizacím jako Fed, AIPAC nebo Council on Foreign Relations.
05. 11. 2008 | 18:18

JUDE napsal(a):

Jo masy se dají dobře ovládat, když jsou peníze. A kdo má v Americe hodně peněz? A vždycky měl? A kdo podporoval i Hitlera na jeho začátku? No, odpovězte si, kdos chytrý a informovaný a není politický blb... Každému, co mu patří a o co se zasloužil, třeba svojí hloupostí.
05. 11. 2008 | 18:47

Arnošt napsal(a):

Pane Veis, doporučuji vám nepoužívat hrozný, ba přímo hnusný výraz "česká kotlina", míníte-li tím celou Českou republiku, a nikoli pouze Čechy (nebo snad pražskou kotlinu). Jak napsal Jan Patočka, Češi žijí ve dvou zemích, jedné uzavřené (česká kotlina), druhé otevřené (k severu i k jihu - moravské úvaly). Navíc i v části Slezska, které také kotlinu v žádném případě nepřipomíná.
05. 11. 2008 | 18:51

třebaKarel napsal(a):

Karlosi ,
Pamatujete Gandhího ?
Neměl ani šněrovací boty ." Jeden člověk samozřejmě nezmění "- říkáte ? Tak to si tedy opravdu nemyslím .
Jestli to bude Obama nevím , ale moc bych si to přál . Vy ne ?
05. 11. 2008 | 20:49

Karlos napsal(a):

třebaKarel - samozřejmě bych si to přál a s Gándhím máte pravdu, ale jak píšu - odpovědí na současné problémy Ameriky i světa je především méně vojáků, méně zbrojení, méně intervencionismu, pevnější finanční systém a menší byrokracie. Nic z toho se Obama bohužel nechystá řešit, spíš naopak.
05. 11. 2008 | 22:51

Milan Keršláger napsal(a):

Plete si získanou většinu s poměrem hlasů, které získal. U nás máme poměrný systém, který takový výsledný zisk i při nevýrazné přesile hlasů neumožňuje (naopak vytváří nerozhodný stav i ve sněmovně).
06. 11. 2008 | 06:42

Komančov 008 napsal(a):

Určitě Mc Kejn nevypada jako trouba a co jsem to sledoval media nas spíš krmily Obamou a tim druhym strašily a co byl vrchol Tetkom promluvi nejznamější čech v americe ja se těšil uvidím Formana a co stoho nevylezlo kuk a Švejnar se objeví na obrazovce to jsem teda čuměl hold media asi i Švejnar sklamal většinu kdyš řekl oba by byli dobrymi prezidenty a měl asi pravdu a bohužel to se nedovime ,jen budeme vědět jakymprezidentem bude Obama teda není mu co závidět.Ja myslim klidně se muže stat ....taky pronese slova ono ten Buš měl pravdu k čemu nam ta evropa vlastně je a ani by se tomu nedivil.
06. 11. 2008 | 07:52

Milan napsal(a):

Petr v jeho prispevku chce byt jakoby ironicky, ale rasismus je sneho citit na kilometry
07. 11. 2008 | 20:05

Milan napsal(a):

Petr v jeho prispevku chce byt jakoby ironicky, ale rasismus je sneho citit na kilometry
07. 11. 2008 | 20:07

Vlastimil napsal(a):

All the Americans, Booys and Girls, těm se to volí hlava státu! Nejen že volí (takřka) přímo, oni ale vědí, že presidenta je i možné sesadit, prohřeší-li se proti svému nírodu příliš. A on pak své jednání musí tomuto imperativu podřizovat.
Jak volněji by se dýchalo jak v české kotlině, tak v moravských úvalech, kdyby toho narcise, rusofila a eurobijce z posvátného kamenného trůnu českých knížat mohli s ostudou vyhnat, aby tak zachránili tento morálně upadající národ a stát!

Nechci však opomenout dodat, že ke svržení s trůnu bylo by zapotřebí i jiného národa, než tohoto, Mnichovem a husákovskou normalizací morálně zdevastovaného.
08. 11. 2008 | 15:26

petr napsal(a):

Milane, to je popis situace,jestli si nějací bílí denokrate vybrali po prohraných volbách v 90tých letech černocha aby získali hlasy není v žádném případě muj rasismus protože ja to nebyl ,ale jejich kalkul o tom, co by přilákalo hlasy ,,barevných,,/jako Powell šéf armády tam taky nebyl pro schopnosti/ a krást cizí práci a publikovat ji jako svou viz Harvard,není pro mne znamka samostatneho myšlení.To je reakce na článek že byl dokonce presidentem časopisu a čtenář má říct óóóó!!! chce se prosadit tak použije leccos.
a že jeho žena rasistka je to si piš. Jinak mu přeju ať se mu daří,ať to tam přežije,ať si třeba zruší i to jejich nerasové označení barvy už v rodným listu a v registrech,když komentuju rasismus tak nejsem rasista.Přeju čistý vzduch.
09. 11. 2008 | 21:11

petr napsal(a):

Komancov 008
myslel jsem že McCain si určite tu dámu za poradkini nevybral,protože je inteligentní,ale pridelili mu ji a on se vedle ni musel fotit.Ty by ses s ní dobrovolně fotil?Nejdříve ho skrouhli republikáni v jeho projevech a pak ta baba..proto říkám chudák chlap,celou dobu mu to jde a ted tohle.
09. 11. 2008 | 21:25

petr napsal(a):

jinak moje psani není rasistické,jen ne tak nadšené.
Jako ted jsem videl v TV zabery z Chicaga-černošské části kde jak hlásali Obama pomáhal svým ,,spolubarevným,, jako právník hajit jejich práva proti utlaku a bezpráví a pod.za 1500 czk mesicne.Pravda je že to vzít musel protože ho po škole nikde nechteli a byl pekne nastvaný na ně i tu praci a koukal aby vypad a nasel si něco slušnýho a nezahazoval se s blbcema co kradou,chlastaj a stěžujou si....
A šup, je z něj bojovník.A ještě se obetoval.
09. 11. 2008 | 22:34

Bára napsal(a):

Pane Weissi, moc se mi Váš článek líbí. Zdraví příznivkyně zelených i Petra Pitharta z Prahy 2.
10. 11. 2008 | 15:27

seo napsal(a):

Obama směřoval k podobné funkci cílevědomě od doby, kdy byl malý chlapec. To, že je tam, kde je, jsou desetiletí dřiny a obrovský talent k tomu. Dalo by se to přirovnat k vrcholovému sportovci. Svůj výsledek si zasouží, protože i kampaň měl mnohem lepší, cílenější. No a nakonec měl i dost štěstí s finanční krizí, protože vyhrát s hlavním tématem irák by rozhodně nebylo tak jednoduché.

A ještě jeden rozdíl mezi Obamou a všemi ostatními kandidáty. Všichni ostatní totiž kandidovali, aby získali výhody pramenící z prezidentské funkce - peníze vliv atd. Ale Obama kandidoval proto, aby vyhrál, a proto se mu to podařilo.
11. 11. 2008 | 11:40

Jag napsal(a):

Někdy se státy vydávají do slepých uliček.Stane se to občas každému státu a pokud se ukáže,že slepá ulička je bludiště civilizace zaniká.Nejsme první civilizace a nebudeme ani poslední,co to udělá.Pokud se USA vzpamatuje,tak jedno volební období bude stačit.Pokud ne,tak jsme v bludišti a jedeme na sestupnou dráhu.
23. 11. 2008 | 10:23

cheap tiffany jewelry napsal(a):

jinak moje psani není rasistické,jen ne tak nadšené.
Jako ted jsem videl v TV zabery z Chicaga-černošské části kde jak hlásali Obama pomáhal svým ,,spolubarevným,, jako právník hajit jejich práva proti utlaku a bezpráví a pod.za 1500 czk mesicne.Pravda je že to vzít musel protože ho po škole nikde nechteli a byl pekne nastvaný na ně i tu praci a koukal aby vypad a nasel si něco slušnýho a nezahazoval se s blbcema co kradou,chlastaj a stěžujou si....
A šup, je z něj bojovník.A ještě se obetoval.
31. 07. 2009 | 16:26

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
22. 08. 2009 | 00:10

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 09:46

replica watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 20:45

ugg boots napsal(a):

Good day! Thx for your great post and Im thinking about how to introduce my ugg boots to you cos Im not sure if u like this. Many people who live in the cold area like the ugg boots, especially the north-europe. Our uggshare.co.uk supply the cheapest classic cardy ugg boots, class tall ugg boots, classic short ugg boots and other series of uggs, hope my words didn’t trouble u, cy!
24. 11. 2009 | 04:17

iPod to Mac Transfer napsal(a):

Great writing, thanks. I know about that.
08. 03. 2010 | 09:53

iPhone SMS Transfer napsal(a):

Great article, very informative
08. 03. 2010 | 09:57

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:28

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:31

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 06:15

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:51

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:39

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 04:59

http://www.kw61.com/replica-ferrari-watc napsal(a):

30. 03. 2010 | 06:17

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 10:48

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
24. 04. 2010 | 11:02

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 07:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy