Díky za všechno, sire Charlesi

13. 10. 2010 | 10:06
Přečteno 3704 krát
Česká filharmonie pod taktovkou britského dirigenta Johna Eliota Gardinera vzdala hold velkému ctiteli a neúnavnému propagátorovi české hudby, dirigentu siru Charlesu Mackerrasovi. Důstojně a symbolicky. Nástupce Mackerras nemá - nebo se najde?

V pátek 8. října měl v Praze Sir Charles Mackerras dirigovat galakoncert u příležitosti svých pětaosmdesátin, které by oslavil 17. listopadu. Když 14. července zemřel, nebylo snadné rozhodnout, jak s koncertem naložit a nebyl daleko od úplného zrušení. Spásný nápad nabídnout ho Siru Johnu Eliotovi Gardinerovi a také to, že vytížený britský dirigent nabídku na poslední chvíli nabídku přijal, si zaslouží velký dík.

Gardinerovou zásluhou se mohl koncert uskutečnit v atmosféře, která byla důstojná a místy velmi emotivní. Původně avizovaný program byl obměněn, ale pomyslná velká pětka českých skladatelů zůstala: Smetana, Dvořák, Suk, Janáček, Martinů. Gardiner částečně zopakoval díla, která hrál s Českou filharmonií na BBC Proms – Dvořákův Karneval a Martinů Šestou symfonii (zatímco Mackerras chtěl původně hrát Dvořákovu předehru V přírodě a Martinů Dvojkoncert). Ze Sukova díla zazněla Pohádka, místo původně plánované věty z Asraela. Neměli bychom zapomenout, že právě smuteční symfonie Asrael byla posledním velkým symfonickým programem, který před několika lety s Českou filharmonií Mackerras nastudoval – úplně posledním pak byly Martinů Tři fragmenty z Julietty a Dvořákův Holoubek. Z původního programu zůstala Smetanova Šárka a zejména dojemně symbolický závěr z Janáčkovy Bystroušky.

Na slávu české hudby spoléháme příliš

Začátek s Karnevalem a Šárkou byl všechno jiné než smuteční, ale to asi nevadí. V krátkém moderovaném rozhovoru pak Gardiner zavzpomínal na Mackerrase, zejména na jeho velkorysost a kolegialitu, „dirigenti se k sobě obvykle nechovají moc přátelsky, Charles byl výjimkou...“ Za orchestr promluvil první violista Jaroslav Pondělíček a řekl pozoruhodnou věc, „jeho návraty jsme vnímali s určitou samozřejmostí, možná příliš, a teď máme pocit dluhu. Děkujeme za vše, Sire Charlesi.“ Vzácná slova, kéž by takové naladění ve vztahu k lidem, kteří do tohoto orchestru mnoho vložili, vládlo v České filharmonii i jindy. V každém případě byl Mackerras posledním evropsky významným žákem Václava Talicha a poslední takto živou spojnicí s jeho odkazem. Řada skladeb z české hudby je dnes tak slavná, že o ně svět pečuje i bez nás. Bohužel na to doma všichni spoléháme příliš. Mackerrasova celoživotní práce zůstává i pro nás nenaplněnou výzvou.

Gardinerův vztah k české hudbě se srdečný a umělecky poctivý, i když by bylo mylné si koncert vykládat jako nějaké převzetí štafety. Mnoho věcí v českém repertoáru cítí jinak, a některé možná necítí vůbec. Například Karneval a svým způsobem u Šárku hraje Gardiner s přehnaně virtuózní operetní lehkostí. Také Martinů symfonii vede rychle k efektu orchestrálního tutti, takže lyrické a euforické dílo zní v jeho podání poněkud monstrózně. Orchestr ovšem vede k preciznosti, má jeho respekt a důvěru – a sám ho má upřímně rád, aniž by ho pořád dokola okázale vychvaloval. To všechno je v dnešní situaci cennější než fakt, že mu jemná lyričnost Pohádky Josefa Suka zůstává poněkud cizí, byť o ní od přítele Charlese určitě slyšel. Kéž by zvuk našich orchestrů byl sám o sobě takový, aby slavným hostujícím dirigentům napověděl ještě víc. Třeba by sem jezdili mnohem raději.

Poslední koncert Sira Chrlese Mackerrase na Pražském jaru roku 2007 na programu Janáčkovu Glagolskou mši a Elgarův slavný Violoncellový koncert se sólistou Stevenem Isserlisem. Krátkou videoreportáž z jednoho z posledních Mackerrasových vystoupení lze vidět zde:(Psáno pro Lidové noviny)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bessy napsal(a):

Díky za vzpomínku-se sirem Mackerrasem jsem se několikrát setkala,byla jsem na koncertu v Albert Hall v Londýně,tady v Praze naposledy na koncertu v Obecním domě- po koncertu s námi povečeřel a já jej doprovodila do hotelu.Byl to velice milý člověk.
13. 10. 2010 | 10:39

kancelarska_mys napsal(a):

Domnívám se, že Ch. Mackerras je nenahraditelný jako šiřitel české hudby v zahraničí (fuj, už se mi tlačilo do klávesnice ošklivé hrčivé slovo "propagátor") proto, že byl s českou hudbou velmi úzce spjat nějakých 65 let, už od studentských let, vlastně celý život. Naučil se taky dobře česky.

A jak připomíná pan Bílek v blogu poznámku jiného Čecha, brali jsme většinou (myČeši) ten vztah jako něco naprosto samozřejmého, skoro každodenního a obyčejného, jako službu skotského dirigenta české "velké pětce". Teprve časový odstup nám dá pocítit, jak neobyčejný a výjimečný souzvuk to byl.

Myslím, že by se také měla více připomenout osobnost učitele, který názory a životní cestu mladého studenta před roky zásadním způsobem formoval. Václav Talich.

Našla jsem na webu vzpomínku Ch. Mackerrase na jeho umělecké začátky, stipendijní pobyt v Československu a jeho studia u Talicha. Moc pěkné čtení.

http://www.cfjunior.cz/inde...
13. 10. 2010 | 11:04

kancl_mys napsal(a):

...pan Bálek...pardon, omlouvám se za překlep ve jménu
13. 10. 2010 | 11:06

kancl_mys napsal(a):

....skvělého dirigenta...pardon, nikoliv skotského, když byl Australan. Omlouvám se ještě jednou, asi jsou nějaké skvrny na slunci.
13. 10. 2010 | 11:44

arnazach napsal(a):

Děkuju za článek a za video s Mackerrasem.
13. 10. 2010 | 23:09

posluchač napsal(a):

Děkuji panu Bálkovi za tento článek, je to snad poprvé, co napsal něco objektivního o České filharmonii.
16. 10. 2010 | 00:29

kancl_myš napsal(a):

Zítra, 9. listopadu, bude Ivanovi Moravcovi osmdesát. Skvělý pianista i učitel a zručný řemeslník, piano si spraví i naladí sám. :-)
08. 11. 2010 | 09:23

are napsal(a):

Excellent post ! You make some brilliant points liked <a href="http://www.enikeairmax.com/..."><strong>Nike Air Max 2012</strong></a> the idea keep it up I Really enjoyed your blog. I just bookmarked it. I am a regular visitor of your website I will share It with my friends .Thanks. v v<a href="http://www.enikeairmax.com/...">Nike Air Max 180</a> I really love the way information is presented in your post. I have added you in my social bookmark…and i am waiting for your next post.I’ve been <a href="http://www.enikeairmax.com/...">Nike Air Max 2003</a> following your website for <a href="http://www.enikeairmax.com/...">Nike Air Max 2011</a> 5 days now and I should tell you I get something new from your post. and now how do I <a href="http://www.enikeairmax.com/...">Nike Air Max 97</a> subscribe to your website?I find it difficult to subscribe RSS feeds,<a href="http://www.enikeairmax.com/...">Nike Air Max 2009</a> bookmark this site anyway I have is a very useful and complete information.Your blog brings me a lot of fun. Very glad to have the opportunity to meet you. <a href="http://www.enikeairmax.com/...">Nike Air Max 95</a> Take ralax and give yourself a surprise, and we will live more happy.[url=http://www.enikeairmax.com]nike air max[/url]
11. 11. 2010 | 13:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy