Afrikou na kole: Ze St Lucia do Durbanu

23. 11. 2017 | 15:39
Přečteno 1315 krát
Část patnáctá.
Jsem na své čtrnácté cyklistické cestě, tentokrát po jihovýchodní části afrického kontinentu.

Probudil jsem se a okamžitě zaznamenal silný vítr. Ten bude dneska rozhodovat o tom, zda se komfortně svezu, nebo budu urputně bojovat v protivětru. Prvních třicet kilometrů do Mtubatuba byla lokální silnice kryta lesem, moc se poznat nedalo, vypadalo to na boční vítr ze tří hodin. Na N2 se vítr projevil v plné síle a neskonale příznivě, skoro přesně v zádech. Zvlněná silnice nevadila, vítr to dohnal.

[Poblíž Richards Bay] Pštrosice se čtyřmi mláďaty
[Poblíž Richards Bay] Pštrosice se čtyřmi mláďaty

Tak jsem té selanky využil, držel se na okraji široké krajnice a nikde nezastavoval. Pouze na křižovatce na Empangeni jsem si dal u pumpy mahewu a s doplněnými kaloriemi pokračoval v krasojízdě. Deset kilometrů před Mtunzini se náhle objevila značka zakazující jízdu na kole. Trochu jsem znervózněl, ale rozhodl se, že už to dojedu po (nyní zřejmě) dálnici. Párkrát mne míjeli policisté a buď mi srdečně zamávali, nebo si mne nevšímali.

[V od Mtunzini] Ceník za použití tohoto úseku placené silnice N2
[V od Mtunzini] Ceník za použití tohoto úseku placené silnice N2

Nature's Way Backpackers
V Mtunzini bylo několik možností ubytování, kromě guesthousů byl kousek od města Caravan Park. Já si vybral v nadpisu zmíněný hostel. Dokodrcal jsem se po prašné cestě plné výmolů před zanedbanou vlakovou zastávku. Otevřel mi můj vrstevník Johan, už v dobré náladě. Odložil kulečníkové tágo, srdečně mne přivítal. Ptal se, jestli s nima budu pařit nebo se chci vyspat. Uvedl jsem druhou možnost a tak mi ukázal odlehlou část silně zanedbaného kempu, kde neuslyším muziku a hluk z budovy.

Okamžitě jsem si vzpomněl na backpacker v quebeckém Rimouski, který si založili dva čtyřicátníci. Zpohodlněli, nechtěli už holky nahánět a tak to díky hostelu zařídili tak, aby měli přísun děvčat bez velké námahy. Hostel ale udržovali ve skvělém stavu.

Tady to byla parta kumpánů z mokré čtvrti. Podnikání s hostelem jim moc nešlo, popíjení a zábava byla příjemnější. Kemp a veškerá zařízení nechali zpustnout a z budovy udělali regulérní hospodu, kam se večer stahovali parťáci z celého městečka. Hořel táborák, hrálo techno, občas si někdo zakřičel. Ještě že jsem se odsunul za hranici slyšitelnosti. Ale jinak příjemný, zdravý vzduch, travnatý kemp, vše bezpečné.

[Mtunzini] Raphia Palm Forest - dřevěný chodník přes močál
[Mtunzini] Raphia Palm Forest - dřevěný chodník přes močál

Raphia Palm Forest
Dostal jsem hlad, poslali mne do dva kilometry vzdáleného SPARu. Nejkratší cesta vedla přes přírodní rezervaci Umlalazi, jejíž součástí je Raphia Palm Forest - palmový les. Založen v roce 1916, v roce 1942 vyhlášen národní památkou, je dneska příjemným kusem divočiny, kterým vede vycházková trasa. Velmi příjemná cesta do obchodu. Dokonce i opice byly disciplinované a neotravovaly mne.

[Mtunzini] Raphia Palm Forest - kmen palmy
[Mtunzini] Raphia Palm Forest - kmen palmy

Ráno zase funěl vítr a to už jsem čekal, že bude příznivý. V tom jsem se nezklamal. Místo N2 jsem jel po lokální R102. Její profil připomínal pilu s drobnými zuby, ale nestěžoval jsem si. Šlo to dobře, i když se silnice kroutila a vítr foukal tu z jedné, tu z druhé strany.

Hlavní plodinou je cukrová třtina a na silnici to bylo vidět. Krajnice nastlaná spadanými kusy tak, že výrazně zužovala využitelnou část vozovky. Docela se divím, že jim ty ztráty při přepravě nevadí. Mne vadila spíš ta znehodnocená silnice, ze které mne občas troubením vyhnal na nepoužitelnou krajnici právě původce tohoto stavu - kamion s cukrovou třtinou.

[Gingindlovu] Krajnice zanesená třinou poztrácenou při přepravě
[Gingindlovu] Krajnice zanesená třinou poztrácenou při přepravě

I tak to byla idyla. Kopcovitá zelená krajina, okolo silnice se pořád něco dělo - tu ruční sklizeň třtiny na svažitém poli, tu armáda žen v pogumovaných oblecích prováděla postřik, tu ruční okopávání rozsáhlých lánů mladé třtiny. Slabý provoz mi také vyhovoval.

Ve KwaDukuza (Stanger po staru) se vše výrazně zhoršilo. Jak kvalita silnice, tak hlavně intenzita provozu. Děti šly ze školy, lidé z práce. Tu masu lidí odváží desítky mikrobusů, které mezi sebou bojují o každého pasažéra. Cpou se do všech škvírek mezi auty a nějaký cyklista je vůbec nezajímá. Ten se musí postarat sám o sebe, jim jde o byznys.

Backpackers není
Navigace mi ukázala nějaký backpackers a chalet vzdálený deset kilometrů. Odbočil jsem na prašnou cestu, vydrápal se do strmého kopce a uviděl směrovku ke kýženému. Ale byla to minulost, před rokem to zrušili a nyní tam bydlí stavební dělníci s rodinami. Žádný problém, měl jsem skoro dvě hodiny času do setmění. Ve dvanáct kilometrů vzdáleném Salt Rock jsem našel na GPS kemp. Po prašné silnici jsem přejel N2 (zde už regulérní dálnici), po pár kilometrech se dostal na asfalt. Sjel jsem k oceánu a Caravan Park se na mne přívětivě špulil.

[Salt Rock] Kempové místo za 300 randů s výhledem na Indický oceán
[Salt Rock] Kempové místo za 300 randů s výhledem na Indický oceán

Ptal jsem se strážného u brány, kde je recepce. "Zavřeno", pravil rezolutně. Trochu ve mne hrklo, budu muset najít ještě něco jiného. "Recepce je zavřená, vyřídíme to spolu", dodal. Zaplatil jsem 300 randů, zatím největší pálku za kempovací místo. Potom mi ukázal ta nejlepší místa u moře. Výhled krásný, ale foukalo otřesně. Navíc kempovací místa byla z umělé trávy a kolíky se nikam nedaly zatlouci. Jasně, je to pro karavany. Experimentálně jsme s hlídačem vybrali místo s nejslabším větrem.

[Salt Rock] Bazény s mořskou vodou patřily ke kempu
[Salt Rock] Bazény s mořskou vodou patřily ke kempu

Pak jsem se trochu namíchl. Stan se v silném větru staví tak, že se přikolíkuje k zemi a potom to už stanové pruty udrží. To tady nešlo. Hledal jsem nějaké kameny na dočasné zatížení. Kemp byl tak dobře udržovaný, že jsem nic nenašel. Nakonec jsem jeden cíp stanu přivázal k brašně, další přišlápl a pak už jsem to nějak zbastlil. Při tomto představení mne se zájmem sledovalo několik penzistů z okolních přívěsů. Nikoho nenapadlo zvednout svůj zduřelý bachor a stan mi v kritických chvílích přidržet.

Nicméně jen jsem stan postavil, hned se přišli kamarádit. No, byl jsem na ně hodný. Oni si konec konců moc zábavy v kempu neužijí a já jim alespoň něco předvedl.

Nevýhodou kempu bylo, že neměl wifi. Potřeboval jsem si sehnat ubytování v Durbanu a nechtěl jsem v tomto tři a půl milionovém městě jezdit od čerta k ďáblu a shánět nocleh. Postěžoval jsem si na to ráno v recepci kempu, když jsem jim podepisoval účet. "Jdi tady po té cestičce do našeho hotelu, tam ti prodají voucher". Tak jsem se se svým zapráskaným kolem vynořil na terase luxusního hotelu právě uprostřed opulentní snídaně.

Kolo jsem nechal na terase, prošel hotelem do recepce a za deset randů koupil dvoudenní voucher. Mám jednu noc zdarma na hotels.com, vybral jsem si obstojný hotel v centru. Už jsem to chtěl zaplatit, ale zarazil jsem se a podíval se na hostels.com. Našel jsem singl v Curiocity Backpacker za 660 randů za tři noci. Skvělá poloha - deset minut na pláž, deset minut k radnici, přitom ve slušné tj. málo nebezpečné části města. Adresu jsem zadal do googlu, zjistil GPS souřadnice a ty zadal do mé navigace. Check-in až od 14 hodin, do Durbanu 50 kilometrů, měl jsem fůru času. Využil jsem kvalitního připojení a nahrál na youtube video s hrochy a velrybami.

[Poblíž Ballito] Silnice M4 vedla okolo oceánu
[Poblíž Ballito] Silnice M4 vedla okolo oceánu

Pobřežní M4 byla docela příjemná a většinou měla alespoň nějakou krajnici. Bohužel, díky blízkosti písečných dun byla občas zasypaná pískem a to jsem raději počkal, než se nějaký velký blázen s kamionem přežene. Stejně jsem to neuhlídal a jeden výtečník mne v úseku s deset centimetrů širokou krajnicí skoro smetl. Tady prostě nejsou na cyklisty zvyklí a instruktážní tabule u silnice, aby si dali od cyklisty alespoň 1.5 metru odstup se míjejí účinkem.

Ale byly i přijemnější věci. Kousek za Ballitem na mne u silnice čekal Anton. Přejel sám na kole USA ze západu na východ a hrozně si to užil. Bývalý dopravní pilot, kapitán na B747 a dalších typech, musel toho v 63 letech nechat (v ČR lze létat do 60 jako kapitán a do 65 jako copilot). Měli jsme si o čem povídat. Dostal předposlední vizitku a už se mi ozval mailem.

[Poblíž Ballito] Anton van der Merwe - bývalý dopravní pilot a nyní dálkový cyklista, přejel napříč USA
[Poblíž Ballito] Anton van der Merwe - bývalý dopravní pilot a nyní dálkový cyklista, přejel napříč USA

Padesát kilometrů nic není a v poledne jsem byl v Durbanu. Silnice M4 se zase nenápadně změnila v dálnici. Všiml jsem si toho pozdě a na vedlejší silnici sjel až po přejetí Blue Lagoon. Vedlejší silnice mne zavedla na příjemnou pobřežní promenádu. Měl jsem čas si prohlédnout celé jižní nábřeží od Blue Lagoon Beach až po cca čtyři kilometry vzdálenou Ushaka Beach. Pláží je zde šestnáct, alespoň podle jejich názvů. Pobřeží působí jednolitým dojmem a vnímal jsem ho jako pláž jedinou. Starají se zde o duny oddělující písečné pláže od pevniny a na většinu z nich je přístup zakázán.

[Durban] Moses Mabhida Stadium - hrály se na něm zápasy mistrovství světa ve fotbale v roce 2010
[Durban] Moses Mabhida Stadium - hrály se na něm zápasy mistrovství světa ve fotbale v roce 2010


[Durban] Pohled z Addington Beach směrem na východ
[Durban] Pohled z Addington Beach směrem na východ


[Durban] Koupání na North Beach, na plavání to není, ale skákání ve vlnách je zábavné
[Durban] Koupání na North Beach, na plavání to není, ale skákání ve vlnách je zábavné


[Durban] Rikša na promenádě
[Durban] Rikša na promenádě

Hledání hostelu
Navigace mne podle souřadnic zavedla do dva metry široké uličky, ve které měli trhovci stánky. Těžko jsem se nakupujícími davy s mým objemným kolem prodíral. Zbytečně, hostel jsem nenašel. Ulice byla správná - Monty Naicker, i když na domech uváděli Pine Street. S tím už mne ale nedostanou, na dvojí názvy jsem si už stačil zvyknout. Měl jsem naštěstí zapsané i číslo domu. Ale na domech čísla neuváděli. Po dvou blocích jsem jeden očíslovaný dům našel, číslo bylo o 300 vyšší než mnou požadované. Byla to jednosměrka, paralelní ulicí jsem se vrátil skoro k plážím a začal znovu. Našel jsem to podle názvu budovy - Ambassador House - číslo domu nikde nebylo.

[Durban] Radnice
[Durban] Radnice


[Durban] Pomník s radniční kupolí v pozadí
[Durban] Pomník s radniční kupolí v pozadí


[Durban] Věž místní pošty
[Durban] Věž místní pošty


[Durban] Staré koloniální domy
[Durban] Staré koloniální domy


[Durban] Koloniální budova kontrastuje s novou architekturou
[Durban] Koloniální budova kontrastuje s novou architekturou

Durban
Tentokrát jsem měl šťastnou ruku a ubytování v ceně 350 Kč za noc bylo super. Hostel sídlil v rekonstruovaném domě z třicátých let minulého století. Veřejné prostory na úrovni lepšího hotelu, skvělé sprchy, velká kuchyně a hospoda přímo na patře. Jednolůžkový pokoj svou strohostí připomínal mnišskou celu. Ale kolo a vše potřebné se mi do něj vešlo a stejně jsem v něm jenom spal. Hned jsem se zapsal na večerní braai (grilování) a měl jsem zajištěnou skvělou večeři za našich 150 Kč. V blízkém Shoprite jsem nakoupil ranec zásob a potom vyrazil na pláž.

[Durban] Ulice Anton Lembede poblíž radnice
[Durban] Ulice Anton Lembede poblíž radnice


[Durban] Před radnicí
[Durban] Před radnicí


[Durban] Prodavači tlačí dětem na výletě sladké pochutiny a bezcenné cetky
[Durban] Prodavači tlačí dětem na výletě sladké pochutiny a bezcenné cetky

Večeře byla skvělá, hromady stejků a kvalitních klobás, zelenina, pečená kukuřice, možná byl i nějaký chleba, ale ten jsem nejedl. Popovídal jsem si s Korejcem, na kterého jsem uplatnil svých několik haseó a hamid, které jsem si ještě z Koreje pamatoval. Byl pěkně vyděšený. Odpoledne ho ve městě obestoupili čtyři chlapi, sebrali mu mobil a peníze a ještě mu tupým nožem vyrobili pěkný šrám na krku. Vyhrabal jsem svůj pás na peníze a v Durbanu jsem ho důsledně používal. V kapsách jsem si nechal jenom 100 až 200 randů, ty bych snadno oželel. Pouze o foťák bych nerad přišel, a tak jsem se další den s focením držel při zdi.

[Durban] Obrázek z města - mešita Juma na West Street
[Durban] Obrázek z města - mešita Juma na West Street


[Durban] Obrázek z města - supermarket Shoprite
[Durban] Obrázek z města - supermarket Shoprite

Druhý den jsem udělal DPH a kontrolní hlášení, poslal elektronicky finančáku a hned jsem jim DPH zaplatil. WiFi v hostelu je zatím úplně nejlepší z toho, co jsem měl letos k dispozici. Prošel jsem centrum města, kde jsou krásné koloniální budovy. Navštívil jsem muzea, která jsou v Durbanu zdarma.

[Durban] Natural Science Museum - ježděním na kole prý podporujeme lepší zítřek
[Durban] Natural Science Museum - ježděním na kole prý podporujeme lepší zítřek

Natural Science Museum sídlí v budově radnice a je to taková všehochuť. Ale bezvadná. V prvním patře africká fauna - zejména ptáci byli velmi expresivní. Ve druhém patře současné umění. A do toho se motá model dinosaura v životní velikosti, momentálně v rekonstrukci. Ve výstavní síni World Press Foto, kde náš krajan černobíle fotografující mladé šachisty získal druhé místo v kategorii Sport.

[Durban] Natural Science Museum - z nižšího patra drze vykukuje dinosaurus, momentálně v rekonstrukci
[Durban] Natural Science Museum - z nižšího patra drze vykukuje dinosaurus, momentálně v rekonstrukci

Šel jsem se podívat ke starému přístavu. Tam jsem uznal, že bych v těchto místech mohl dopadnout jako můj korejský kolega ze včerejška a rychle vypadl do přívětivější části města.

[Durban] Socha Dick Kinga
[Durban] Socha Dick Kinga

Známý Viktoria Street Market je tržnice v kamenné budově, která se přelila do širokého okolí a trhovci okupují i několik nájezdů na blízkou dálnici. Je to místo zároveň smradlavé i voňavě, podstatným artiklem je koření, které je většinou vyráběno na místě. Polonazí chlapi stloukají ingredience v moždířích velikosti odpadkových košů. Potom to navzájem mísí na betonové podlaze. Občas jim v tom zanechá pozdrav holub, stejně jako to udělal mně na můj apartní klobouček.

[Durban] Chystá se velký výprodej
[Durban] Chystá se velký výprodej


[Durban] Katedrála St Emmanuel v sousedství Viktoria Market
[Durban] Katedrála St Emmanuel v sousedství Viktoria Market


[Durban] Katedrála St. Emmanuel - hlavní loď
[Durban] Katedrála St. Emmanuel - hlavní loď


[Durban] Budova Viktoria Market
[Durban] Budova Viktoria Market


[Durban] Viktoria Market - krámek s kořením
[Durban] Viktoria Market - krámek s kořením


[Durban] Muslimský hřbitov
[Durban] Muslimský hřbitov

Byly právě dušičky, proto jsem se nevyhnul přilehlým hřbitovům. Muslimský mne moc nebavil, prošel jsem jím do West Street Cementary. Pokojně jsem si fotil, když mne odchytil strážce, že na to musím mít povolení a šikoval mne za managementem hřbitova. Tam se velmi vyptávali proč to fotím, obávali se komerčního zneužití. Když jsem jim ukázal mé miniaturní Sony RX100, roztáli. "Ty nejsi profík, můžeš fotit co chceš, zadarmo".

[Durban] West St Cemetery - křesťanský hřbitov
[Durban] West St Cemetery - křesťanský hřbitov


[Durban] West St Cemetery - kříž
[Durban] West St Cemetery - kříž

Navštívil jsem i katedrálu St. Emmanuel, ležící v blízkosti muslimské mešity. Tato část města je více méně muslimská, většina obchodníků Arabové nebo snad pákistánští muslimové. Tomu odpovídá i nabízená strava v malých restauracích a absence obchodů s alkoholem. Křesťanský kostel mi stačil, do mešity jsem se necpal.

Vrátil jsem se do centra a navštívil Kwa Muhle Museum, opět se vstupem zdarma. Je to ale taková "mandelovština" (teď to asi od řady lidí schytám). Apartheid už není, tak se zaměřili na boj proti AIDS. Co mne zaujalo byly dokumenty o bojích jihoafrických jednotek v první světové válce.

[Durban] Gugu Dlamini Park - červená stuha je symbolem boje proti AIDS
[Durban] Gugu Dlamini Park - červená stuha je symbolem boje proti AIDS


[Durban] Kwa Muhle Muzeum - symbol útlaku
[Durban] Kwa Muhle Muzeum - symbol útlaku


[Durban] Kwa Muhle Muzeum - socha tří mužů
[Durban] Kwa Muhle Muzeum - socha tří mužů

V podvečer jsem si zaskákal ve vlnách. Díky poloze hostelu to mám jak do centra, tak na pláž zhruba deset minut pěšky. Vyrazil jsem rovnou v koupacích šortkách a triku. Peníze i klíče od pokoje jsem nechal v hostelu. Takže jediné, co mi mohli ukrást bylo tričko a sandály Keen.

[Durban] Několik lidí se živí vytvářením písečných struktur - buď na přání a nebo univerzálních, s nimiž se můžete za poplatek vyfotit
[Durban] Několik lidí se živí vytvářením písečných struktur - buď na přání a nebo univerzálních, s nimiž se můžete za poplatek vyfotit

uShaka Marine World
Největší durbanskou atrakcí je mořský tématický park spojený s aquaparkem. Vstupenky lze koupit buď na oboje, nebo samostatně. Chtěl jsem vidět mořský park, řekl si o vstupné pro penzisty a oni mi ho bez problémů prodali. Přitom by snad mělo být jen pro rezidenty. No, ušetřil jsem 60 randů a jsem si jist, že je vzápětí utratím jinde.

[Durban] uShaka Marine World - delfín chytil hozený míč
[Durban] uShaka Marine World - delfín chytil hozený míč


[Durban] uShaka Marine World - šipka s míčem do vody
[Durban] uShaka Marine World - šipka s míčem do vody


[Durban] uShaka Marine World - skok
[Durban] uShaka Marine World - skok


[Durban] uShaka Marine World - hrátky s kruhem
[Durban] uShaka Marine World - hrátky s kruhem

VIDEO: V Africe je to snadné - pusťte rytmickou hudbu a publikum se zabaví


VIDEO: Několik čísel z představení delfínů


Viděl jsem lachtaní i delfíní show, krmení želv a rejnoků. Dobrý, ale nejlepší je zdejší mořské akvárium. Úžasný nápad, zabudovat ho do vraku staré lodi. Kromě akvarijních nádrží je tam i výhled na skutečné mořské, tedy zde oceánské, dno a je to senzační. Kombinace narezlého interiéru vraku s výhledem do podmořského světa funguje na jedničku. Byl jsem z toho paf. Tohle určitě v Durbanu nevynechejte.

[Durban] uShaka Marine World - lachtan líbá svého cvičitele
[Durban] uShaka Marine World - lachtan líbá svého cvičitele


[Durban] uShaka Marine World - lachtan dělá mrtvého po náročném výkonu
[Durban] uShaka Marine World - lachtan dělá mrtvého po náročném výkonu

VIDEO: Taneční vystoupení lachtanů


VIDEO: V průběhu lachtaní show vyvolali dívku z publika


[Durban] uShaka Marine World - vrak lodi ve kterém je zabudováno akvárium
[Durban] uShaka Marine World - vrak lodi ve kterém je zabudováno akvárium


[Durban] uShaka Marine World - vrak lodi
[Durban] uShaka Marine World - vrak lodi


[Durban] uShaka Marine World - vstup do akvária ve starém vraku
[Durban] uShaka Marine World - vstup do akvária ve starém vraku


[Durban] uShaka Marine World - akvárium v prostorách staré lodi
[Durban] uShaka Marine World - akvárium v prostorách staré lodi


[Durban] uShaka Marine World - akvárium - hojnost ryb
[Durban] uShaka Marine World - akvárium - hojnost ryb


[Durban] uShaka Marine World - akvárium - žraloci u vraku letadla
[Durban] uShaka Marine World - akvárium - žraloci u vraku letadla


[Durban] uShaka Marine World - akvárium - žraloci
[Durban] uShaka Marine World - akvárium - žraloci

VIDEO: Žraloci krouží okolo vraku letadla


[Durban] uShaka Marine World - akvárium - rejnok
[Durban] uShaka Marine World - akvárium - rejnok


[Durban] uShaka Marine World - akvárium - ryby v obýváku
[Durban] uShaka Marine World - akvárium - ryby v obýváku


[Durban] uShaka Marine World -čistění bazénu
[Durban] uShaka Marine World -čistění bazénu


[Durban] uShaka Marine World - radost po prvním ponoru
[Durban] uShaka Marine World - radost po prvním ponoru


[Durban] uShaka Marine World je propojen s aquaparkem Wet 'n Wild
[Durban] uShaka Marine World je propojen s aquaparkem Wet 'n Wild


[Durban] uShaka Marine World - krmení želv
[Durban] uShaka Marine World - krmení želv


[Durban] uShaka Marine World - rejnok
[Durban] uShaka Marine World - rejnok


[Durban] uShaka Marine World - želvy
[Durban] uShaka Marine World - želvy

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy