Náhrady, diety, Ambrozek a jiní

31. 08. 2010 | 10:09
Přečteno 8018 krát
Média investigativně šťourají, zda Libor Ambrozek použil k zaplacení stavby svého domu také poslanecké náhrady. Může si za to sám, když pocítil potřebu postavit si barák. Mne by to nenapadlo. Nejen proto, že bych mohl očekávat mediální cifršpionství, ale hlavně proto, že by mě nebavilo zabývat se věcmi, které by mne zdržovaly třeba od čtení nepřečtených knížek nebo sušení hříbků.

Lze spekulovat, nikoli bezdůvodně, proč se aféra vyvalila v okamžiku, kdy se měl Ambrozek stát náměstkem hejtmana v nově vytvářené jihomoravské koalici. Ale nechám toho. Snad jen připomenu, že náhrady pobírají všichni politici skoro dvacet let a výběrový zájem medií o toho či onoho je proto podezřelý. Lze se také ptát, proč se media tolik vyžívají ve věcech, které jsou směšné ve srovnání s rozkradeným miliardami v rámci veřejných zakázek a jiných tunelů nebo s nestoudnými příjmy některých manažerů a členů dozorčích rad. Ti si nepotřebují doplnit cenu za barák nějakými náhradami. Asi to souvisí s prahem vnímavosti. Většina veřejnosti a někteří novináři jsou zřejmě pod ním.

Naše nová vláda rozpočtové odpovědnosti, složená většinou z bohatých lidí, teď předvolebně snižuje platy ústavních činitelů. Žádný z nich není takový chudák, aby to nevydýchal. Když ale plošně snižuje platy státních zaměstnanců a prostředky na jejich činnost, poškozuje či přímo ohrožuje veřejné služby, které jsou základem fungující demokratické společnosti. Kulturu, vzdělání, bezpečnost, obranu nebo zahraniční politiku nám žádná neviditelná ruka trhu nezajistí. Co bychom si při povodních počali bez hasičů?

Ale co s náhradami ústavních činitelů. Poslanec, senátor, ministr nebo prezident je dostane na konto spolu s platem jako jednu sumu, z níž jsou odečteny daně z příjmu a různé výdaje v jídelnách nebo nákupu ve sněmovně. Mnozí si proto ani neuvědomí, že je to několik různých položek. Je to jistě jejich chyba. Kromě toho peníze, které ústavní činitel dostává k platu, jsou jen menší částí náhrad. Většinu, například za nájem kanceláře nebo asistenty, proplácí úřad na základě smluv jejich poskytovatelům. Ale jasným řešením, které by vyloučilo veškeré pochybnosti a manipulace, by bylo začlenit náhrady do platu a celou tuto sumu řádně zdanit. Takové návrhy už padly a doufejme, že se co nejdříve dočkáme potřebného zákona.

Vedlejším produktem současného systému je také zvýšený počet úředníků, kteří se musí zabývat vypočítáváním mnohých položek. Jako zástupce OSN jsem měl v New Yorku 300 dolarů na den na všechno a bylo jen na mně, jaký luxus si poskytnu. Na Západě je to běžná praxe. Žádné cifršpióny na to nepotřebují. Proti vykukům všech národů, kteří si na týdenní zasedání vybrali peníze a zdrhli, se v mezinárodních organizacích pojišťují jen tím, že na začátku vám dají zálohu a zbytek poslední den jednání nebo zasedání.

Dělení na diety a zúčtovatelné výdaje na hotely, dopravu a čert ví co dalšího vymyslela v padesátých letech režimní byrokracie. Podnětem údajně bylo, že někteří státní cestující, aby ušetřili na Tuzex, nedůstojně spali na lavičce v parku. V tehdejší bídě se to mohlo stát. Dnes už jsme snad jinde a zrušení přežilého byrokratického systému nepožene české delegáty v zahraničí do parků na lavičky. Sjednocení diet a výdajů, které je třeba vyúčtovat, by v duchu rozpočtové odpovědnosti zrušilo místa možná tisíce úředníků v Praze a na zastupitelských úřadech. Stejně tak sjednocení platů a náhrad by omezilo byrokracii, ušetřilo platy mnoha úředníků a odstranilo příčiny pochybností o morálce ústavních činitelů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jichu napsal(a):

Sbírejte houby a čtěte knížky. V tom jste dobrý.
31. 08. 2010 | 10:16

Mery napsal(a):

Svatou pravdu jste napsal,díky moc.Vážím si Vás,buďte zdráv!
31. 08. 2010 | 10:20

iga napsal(a):

A ja bych sla jeste dal - statni zamestnanci by nemeli odvadet dane - je to jen machinace se statnimi prostredky, ktera zmestnava hromadu uredniku, neprinasi zadny efekt a vytvari falesny dojem, ze statni zamestnanci prispivaji finacne do rozpoctu. Pekne pouze tabulku minus zdravotni a socialni a nazdar!
Jo a to nemluvim o tom, ze poslanci maji diety vyssi nez ostatni zamestnanci - to maji dvaapulkrat vetsi zaludky? No nic.

Mimochodem, pane Diensbiere, vy neracite bydlet v rodinnem dome? Pokud bydlite v byte, kdepak susite v tomto necase ty hribky?
31. 08. 2010 | 10:31

iga napsal(a):

Pardon, to vase jmeno jsme nejak nezvladla napsat bez chyby.
31. 08. 2010 | 10:33

olga napsal(a):

Na tom, že si pan Ambrozek postavil dům nevidím nic mimořádného. A když, tak jedině kladného. Všechny peníze které dostal byly jeho peníze. Jestli žil skromněji, a nebo jesti ho živila manželka a nebo někdo jiný, to je pouze jeho osobní věc. Nechápu, proč je kolem toho tolik vzruchu. Připadá mi, že všichni poctiví, skromní, jsou trnem v oku těm druhým. Ten kdo hýří je prostě hvězda. Kam jsme to došli? Hýříme a pak závidíme.
31. 08. 2010 | 10:49

jiridienstbier napsal(a):

Pro iga
Ráčím bydlet v pronajatém bytě a houby suším na chalupě (máme ji přes dvacet let)kde si topíme v kamnech biopalivem, jak se dnes módně říká,my tomu říkáme dřevo.
31. 08. 2010 | 10:51

almost glossed™ napsal(a):

V tomto případě Bakalovy HN píšou očividně na objednávku. Jinak by si nemohly z několika stovek ústavních činitelů vybrat dva a začít je zrovna náhodou v kritický okamžik protahovat blátem.

Ten kritický okamžik má pak dvojí podobu: U Ambrozka uzavírání krajské koalice, u Sobotky ucházení se o uvolněné místo předsedy ČSSD.

Co je mi nepříjemné je fakt, že u obojího je shodou okolností nebezpečně blízko hejtman Hašek.
31. 08. 2010 | 10:58

iga napsal(a):

Pan Dienstbier,

dekuji za odpoved, jima mne mirna zavist nad chaloupkou s kamny na drevo a s hribky. My bez chalup musime rovnou hribky mrazit.

Souhlasim s vami s tim selektivnim (ne)zajmem medii o urcite jevy a s nimi spojene lidi. Jiste by bylo zajimavejsi precist si neco o odmenach v polostatnich organizacich typu Ceskych Drah.

No a kdyz uz byla rec o cteni, tak copak jste naposled cetl zajimaveho vy?
31. 08. 2010 | 11:06

Cech napsal(a):

Zde je poměrně těžké se vyjadřovat o náhradách.V tomto plně souhlasím s almost glossed™ ,protože kdyby to byl problém řešilo by se to jinak.
31. 08. 2010 | 11:11

slavwin napsal(a):

Co z toho udělat IZIP viz doktoři z ODS Ouzky a Cabrnoch. Platit jen poslance vládních stran, v případě ziskového hospodaření s nadstavbou. Vyrovnaný s minusem do 5%, pak nadstavbu v minusových hodnotách. Všem nechat jen prachy za hlas při volbách a právo internetového hlasování s počtem hlasů dle výsledků voleb, taktéž právo navrhovat zákony dle pozice z voleb. Budovy sněmoven udržovat jen pro reprezentaci a plenární zasedání všech poslanců občasné a platit jen cesťáky mimopražských. Ouzky pomůže s realizací jinak pomoc Gatese za mírný poplatek se nevylučuje.
31. 08. 2010 | 11:21

Deny napsal(a):

Myslím, že u Ambrozka jsou náhrady až to druhořadé. Já si spíše myslím, že jeho manželka fungovala jako "pračka" peněz za různé výhody, které Ambrozek možná udělil různým lidem či firmám. Tito lidé (firmy) si pak "objednali poradenství" u jeho manželky a bylo vystaráno.
31. 08. 2010 | 11:28

jo napsal(a):

Všechny diety, cestovný, nájemný, asistentní apod. kraviny jsou jen tunel. At si to platí ze svého nebo at dělají jinou práci. Lidem taky nikdo nezaplatí svačinu, cestu do práce, nájem, placené asistenty z rodiny.
31. 08. 2010 | 11:32

blue jay napsal(a):

@ almost flossed,
tak ted Hasek? A ja si myslel ze CSSD je jedna velka rodina od te doby co jim to Sobotka nakazal.
31. 08. 2010 | 11:38

Marie napsal(a):

Nevím, jak to novináři dělají, ale když něco s velkým popraskem odhalují, jedná se nanejvýš o 50 mil. Zprávy NKÚ, které mluví o miliardách zůstávají bez povšimnutí. Na co tu organizaci máme?
31. 08. 2010 | 12:01

slavwin napsal(a):

Trochu jsem se do toho zamotal, myslím, že internetový parlament vč internetového hlasování je dnes technicky možná záležitost, zdá se to jako kravina, ale z kravin vzešly mnohá dobrá řešení. Stran tam bývá pět, myslím, že když lze identifikovat osobu v bance pomocí nějakého PIN, určitě po drobné úpravě by to šlo i s poslanci. Nějaký superPIN se přece dá vymyslet. Maximální zábrana zneužití je možná nebo brzy bude. V tom je genialita MuDr Ouzkého, něco navrhl pro VZP po dopracování by to mohlo sloužit Parlamentu ČR.
31. 08. 2010 | 12:10

Vico napsal(a):

Hlídací psi demokracie dle klasifikace CACIP rasy -Kojzarovský ovčák-,poštěkávají na "náhrady".

Účelovost výběru natolik bije do očí, že se člověk zdráhá uvěřit, že to myslí vážně. Ale myslí.

Zbylé stovky požíračů poslaneckých benefitů se dívají na pobíhající Ambrozka a Sobotku s vatovým rukávcem. Smečka Kojzarovských ovčáků rve vatovinu z figurantů. Krev žádná neteče, jen ta hustá vata lítá v povětří a zvolna se snáší na fotovoltaické panely, co jsou hned za tím psím mediálním cvičištěm..
31. 08. 2010 | 12:11

vico napsal(a):

CACIB
31. 08. 2010 | 12:12

Láďa napsal(a):

Souhlasím s tím, že by poslanci měli brát vysoké platy (třeba sto tisíc), vše by měli řádně zdanit, a všechny výdaje si platit sami. A je jejich problém, jestli budou létat letadly, jezdit pendolínem nebo vlastním autem, vše za vlastní peníze. Výše (zdaněného) platu poslance by mohla být i odstupňována podle vzdálenosti jeho bydliště od Prahy.
31. 08. 2010 | 12:19

Tencokida Hnuj napsal(a):

Smyslem náhrad snad mělo být, zohlednit to, že jeden poslanec je ze Žižkova, jiný zase z Osoblahy.
Nechápu proč by neměly být vyúčtovatelné.
Odhaduji to tak na hodinku poslanecké práce měsíčně.

Navíc bych jim dovolil, aby si to udělali v pracovní době.
Prostě by si přečetli o dvě stránky novin míň.
31. 08. 2010 | 13:26

hoven napsal(a):

sockomouš dienstbier si myslí. že někdo neví, že čechy sou v evropě, tak si do sve vizitky napsal čech, evropan. možna měl ještě připsat, obyvatel zemekoule a sluneční soustavy.
31. 08. 2010 | 13:27

donald napsal(a):

Hoven do své vizitky nemusí vůbec nic psát. Všichni víme odkud je. Pokud jde o ty náhrady, tak do pidiproblémů se musí rázně tepat, aby někoho nenapadlo cvrnknout do maxiproblémů.
31. 08. 2010 | 13:56

Sims. napsal(a):

Náhrady k platům jsou jenom určitá privilegia určitých skupin národa. V běžném zaměstnaneckém poměru zas těch priviliegií sem tam formou nějakého cesťáku či příspěvku na stravu moc není. Dle mého by se měly jednotivé příspěvky na všechno možné přehodnotit, určit důležitost, některé zrušit a některé vymezit - např. vzdáleností domova. Páni poslanci již za ta léta vyrostli do nebetyčných výšek a jejich nabubřelost ztratila soudnost. A to napříč politickými stranami, nevidím žádné výjimky ve zneužívání tohoto rigidního systému. Co se tak podívat do jiných zemí, jen ne proboha do evropské unie, tam je tento zneužívající zlořád taky pěkně zakotven. Jsem moc zvědvá, kdy také dojde na to rozhazování evropských peněz, to je také zlatá kasička.
31. 08. 2010 | 13:58

mb napsal(a):

Sobotka, sobotka, sobotka, sobotka, sobotka, sobotka ... ten sobotka ze sociální demokracie ......

co si za náhrady ...
31. 08. 2010 | 14:10

Michal Macek napsal(a):

iga:

cau jaxe mas?dlouho si tu nebyla
31. 08. 2010 | 14:20

vasja napsal(a):

Čech, Evropan....... a nejste skromnej?
Václav Havel o vás mluvil, že jste Žid, nebo kecal?
A jak to bylo s tím kurýrováním pro stb? To byste měl napsat.
31. 08. 2010 | 14:22

Brichac napsal(a):

:-))))

Slova jsou mocna a narod tupy.

Tak chudak Ambrozek musel odstoupit, protoze zneuzil poslanecke nahrady....

Protoze cely narod veri jeho priznani, ze A. neadekvatne pouzil poslanecke nahrady.

A cely narod A. za toto peskuje, fuj ty jeden !

A nebo taky ... Liborek mel pod palcem Statni fond zivoniho prostredi, kterym tecou miliardy obcim i firmam. Opravdu se domnivate, ze A. zneuzival prave ty ubohoucke nahrady ?
31. 08. 2010 | 14:22

vlk napsal(a):

Přesně tak. Přesně tak.
Miliardy rozkradené přes dálnice, podivné smlouvy o zalívání kytek , armádní nákupy a podobně novináře nezajímají Jednak tomu nerozumí oni a jejich čtenáři už vůbec ne. ale náhrady? To je jiná! A hlavně , snadno se to počítá.
Nehájím ani SObotku, ani Ambrozka. A náhrady by měly bt používány na to, na co jsou vypláceny. Nicméěn - buďme realisté. dělají to tak prostě všichni. Jsme přesnvědčen, ež s tejně jako Mabrozek nebo Sobotka s hradami zachzí z 200 poslanců celých 200 a z 81 senátorů celých 81.
Jen drtivá většina je chytřejší než mabrozek i Sobotka. Když si prostě požizují bydlení vezmou si hypotéku: a vždy zásadně větší , než skutečně potřebují. A náhrady v podhodě použijí na umořování té hypotéky.

nicméěn , mám li si vybrat mezi ambrozkem, ketrý část baráku prokazatelně financoval z hypoték a mezi Kalouskem, který prý svůj byt dostal, resp. dostala jeho manželka , od svého bratra jako protiplnění ,,a tím bratrem není nikdo jiný než jistý příbramský , no řekněme podnikatel, Kašák, který byl zastřelen svým obchodním partnerem, pak je mi rozhdoně bližší Ambrozek. Ty náhrad y jsou totiž křišťálově průhledné. Proti Kašákovi a v pozadí prvním majiteli -Hávovi.
a podobně to u mne dopadne , mám li si vybrat mezi Ambrozkem a Topolánkem, který svůj byt na Hradčanech vedle hypotéky financoval také prý vlastními penězi. Které získal prodejem akcií. To by nebyl problém. Kdyby neprodával akcie zbankrotované firmy VAE. A akcie bankrotáře zpravidla mají hodnotu nula. V Topolánkově příapdě měly hodnotu 2 miliony.
31. 08. 2010 | 14:24

patriot napsal(a):

olga:

„Na tom, že si pan Ambrozek postavil dům, nevidím nic mimořádného. A když, tak jedině kladného. Všechny peníze, které dostal, byly jeho peníze.“

Váš názor mne dosti pobuřuje…

Jste daňovým poplatníkem nebo státním zaměstnancem?
31. 08. 2010 | 14:28

Al Jouda napsal(a):

Souhlas s nickem iga. Státní zaměstnanci jsou vypláceni ze státního rozpočtu a tak by měli mít v tarifech čistý plat a neplatit žádné daně z příjmu. Zbytečně se to musí stále počítat a odvádět z účtu na účet.
31. 08. 2010 | 14:45

Carlos V. napsal(a):

Al Jouda ... jasne. A kdyz si vydelaji vedle, treba najmem, tak si na to zapoctou slevu na dani...

Nedelejte slozite zbytecne slozitejsi.
31. 08. 2010 | 14:51

karel napsal(a):

"Lze se také ptát, proč se media tolik vyžívají ve věcech, které jsou směšné ve srovnání s rozkradeným miliardami v rámci veřejných zakázek a jiných tunelů nebo s nestoudnými příjmy některých manažerů a členů dozorčích rad"

Jestli tomu spravne rozumim, poslanci kradou tak malo, ze bychom jim to meli tolerovat?!
31. 08. 2010 | 15:08

Leo napsal(a):

Všechny popřevratové vládní garnitury rozkrádaly nehorázným způsobem náš stát a v divokých Klausovsko - Ježkovských divokých privatizacích hluboko pod skutečnou cenou privatizovaly,rozprodávaly veškerý bývalý státnímajetek.Stát tak přišel o bilony korun a obrovské materiální hodnoty.Naopak ,,podnikatelé či spíše ti,,velkopodnikatelé,, si za babku přišli nezákonným způsobem na obrovské majetky.Stát schudl a zretil díky Klausovi, rozhodovací,kontrolní a řídící shcopnost a na úkor bohatnutí velko podnikatelů a velkého podnikání se ze státu stal chudý přihlížející,který je nyní odkázán na tom co mu podnikatelé ucmrndnou na daních,které státu buď neodvádí vůbec po různých kličkách,nebo jen v menších dávkách,tak,jak jim to,prostě vyhovuje.Stát se vyprodal ze všech státních majetků,aby nenesl žádnou odpovědnost,avšak ztratil kontrolu nad vším. V Č.r mělo zústat alespoň 40% státních podniků,výrobních pilířů,aby zajistil zaměstnanost pracujícím a přísun většího množství finančních prostředků do státní kasy za výrobu vyvezeného zboží,aby nebyl přímo a jen závislý na odvodech daní, pánů podnikatelů.Stát,aby zdárně přežil,tak musí mít své státní výrobní podniky !!! Už, jen z důvodu konkurence mezi státním a podnikatelským sektorem !!! Ne všechno musí být soukromé !!! A stát také musí být naprosto nezávislý,mít neotřesitelné postavení,své jistoty,suverenitu !!!ne být závislý na velkopodniketelích !!!
31. 08. 2010 | 15:13

Naštvaný napsal(a):

"pocítil potřebu postavit si barák." píše Dienstbier o jednom exposlanci, či poslanci, už nevím. Co na to povědět? Někdo to vydá za barák, jiný za chlast a ženský. Je v tom rozdíl? Je. Ten barák je důvěryhodnotnější.
31. 08. 2010 | 15:33

ad karel napsal(a):

ne karle, rozumis tomu spatne. mluvi se o manipulaci pred volbami, mluvi se o nutnosti vyresit skutecny problem, mluvi se o tom, ze potrefena husa nejvic krici a ze demagogie je tu vic nez dost.
31. 08. 2010 | 15:50

Charlie napsal(a):

na celé věci s panem Ambrozkem je hodna zaznamenání ještě jedna věc - a to neobyčejná aktivita odéesáckopolitických zpravodajů/kyň Českého Rozhlasu České Televize v opakování a rozpitvávání celé vpodstatě směšné záležitosti - a to od rána do večera. To se opakuje i v dalších podobných případech.

Pokud bych mohl ČSSD něco doporučit,tak je to tlak na očištění mediálních rad od převahy jednostranně proodéesácky zaměřených členů.
A tím potažmo vyčištění veřejnoprávních redakcí od dosazených modrobolševických fosilií jako je Šulcová, Sedláčková,Lutonský a pod. Pokud nejsou schopni ovládnout své politické zaměření, ať si jdou pracovat do soukromých médií.
Protože ať chceme nebo ne, lidé jsou sdělovacími prostředky (a tím i redaktory) stále hodně ovlivnitelní.
31. 08. 2010 | 16:03

ld napsal(a):

Autor,

udělejte něco pro lidi. Napište třeba, jestli jste pokrevním otcem Pajerové-Žakové-Bursíkové.

A ty kecy nahoře? No, když skončí hodová zábava, ráno se vezme hadice a zvratky se spláchnou do kanálu.
31. 08. 2010 | 16:06

Jirka H napsal(a):

No trošku mi to připadá, že si spíš hejtman Hašek chtěl vyřizovat účty se Sobotkou a použil k tomu Ambrozka. Haškova plamená slova o absolutní nepřípustnosti a amorálnosti zneužívání náhrad mířila podle mého názoru ve skutečnosti na Sobotku. Boj o šéfa ČSSD je v plném proudu...

PS: Žíly mi to ale rozhodně netrhá...
31. 08. 2010 | 16:52

George napsal(a):

Ono nejde o to zda nekdo dostane tolik a tolik penez za neco, ale ze jsou nezdanene. A nejde o jednoho poslance, ale celou bandu.
31. 08. 2010 | 17:45

hovorka11 napsal(a):

Jiří Dientsbier:
Asi Vám něco uniklo !
Ta vlna okolo náhrad cestovného "do kapsy" vznikla právě při politickém pronásledování ředitele NKÚ, který je pronásledován za použití drahého bytu, když má nárok na "přiměřený". Šlápl totiž mafiánům, kteří tunelují miliardy na kuří oko, a to se neodpouští !!!
Proto je upozorňováno na absurdnost náhrad do kapsy poslancům, členům vlády, prezidentovi a pod. Nehledě na řadu drahých bytů těch, kteří nešlapou mafii na kuří oko !
Proto bych velmi uvítal od Vás opravný článek třeba ve smyslu:
Kolik by ušetřil Dohnal miliard, kdyby policie a státní zástupci s ním spolupracovali dle výsledků kontrol NKÚ pod jeho vedením!!!
31. 08. 2010 | 18:02

Lex napsal(a):

vlku,
já už na toto téma psát nebudu, všechno už jsem napsal pod Křečkem a dříve. Jen jednu poznámku (a za ni samozřejmě od místní té odpovědnější části lidstva) dostanu zaslouženě po čumáku.
Když jsem vysvětloval u těch náhrad systém paušálů, byrokratickou a ekonomickou náročnost vyúčtovávání lístků za dopravu, paragonů za košile a spoďáry pánů poslanců a podprdy a punčocháče paní poslankyň, nemluvě o neuvěřitelné dehonestaci ÚSTAVNÍCH činitelů tím, že by jim nějaký úředník kontroloval, zda měli nárok na "taxík nebo jen druhou třídu osobního vlaku", byl jsem vláčen "morálním rozměrem" resp. nemorálností poslanců, kteří prý by si měli (obrazně) dělat evidenci a v případě, že by spotřebované náhrady v běžném měsíci byly nižší než paušál, měli by rozdíl vrátit. Na moji námitku, co v případě, že výši paušálu v tom měsíci přečerpá, bylo odpověděno, že to má doplatit ze svého.
A teď k meritu: Tak mi to připomnělo, že v některých případech OSVČ nemusí přiznávat daně z příjmů, pokud platí daňový paušál.
Což v logice toho entuziasty by mělo zřejmě znamenat, že ten podnikatel si přece jen bude muset vést daňovou evidenci, a pokud by daň měla činit více, než činí paušál, měl by ji doplatit (jde také o peníze, které patří státu). Protože pochybuji, že by byl ochoten platit daňový paušál, pokud by jeho skutečná výše daní byla nižší.
Ale říkej to entuziastům, jejichž svět má barvu brýlí, přes které se dívají. Pokud vůbec nejsou slepí.
31. 08. 2010 | 19:08

vlk napsal(a):

Lexi

máš jistě pravdu. Je to přesné, co píšeš.
31. 08. 2010 | 19:28

Ivan napsal(a):

Vážený autore článku, máte pravdu a šlo to zkrátit na to,
že dnes se velmi často píše nejen o věcech nepodstatných, ale o věcech, kterým mnozí nerozumí. Bavit se o náhradách, rovněž se bavit o tom, že je zdaním je nepodstatné. podstatné je mít správnou a efektivní legislativu, ctít zákon a nezaměňovat pojmy. Možná, že se to, ale chce.
31. 08. 2010 | 19:38

Zbyněk napsal(a):

Pane Hovorka,to jste tomu dal. Ale máte postřeh.......
31. 08. 2010 | 20:03

poste.restante napsal(a):

Pane Dienstbiere,
pravdivě a věcně jste popsal, o co v této "kauze" jde.
Právě proto se obávám, že se na Vás snese smečka "morálních spoluobčanů".
Ovšem nepochybuji, že jste nad to povznesen.
Řešení, která navrhujete jsou rozumná. Nejspíš proto nebudou použita.

vlk a Lex
Zdravím a souhlasím.
Není moc co dodávat.
Jistěže je nemravné pobírat příspěvek na dopravu současně se služebním autem a bytem v Praze.

Ovšem mnohem méně mi vadí paušální náhrady, nežli účasti poslanců a expolitiků v různých dozorčích radách, kde mají zastupovat zájmy státu, ale většinou hájí zájmy spíše svoje či své partaje.

Na druhou stranu mi přijde poněkud trapná představa ústavního činitele, který si schovává účtenku od pracovního oběda a posléze zdůvodňuje na přepážce účetní, že poslanec z Holandska považoval doutník po obědě za jeho součást...
31. 08. 2010 | 20:06

Pípa napsal(a):

Pane Dienstbiere,
k vaší vizitce bych ještě připojil, správný chlap.
31. 08. 2010 | 22:17

Civil servant. napsal(a):

Jak to myslite pane Dienstbier ?
Cestaky musi byt ruzne - podle toho jestli sedite doma na pr. nebo cestujete. Podle zeme na zemekouli.
A chcete zdanit cestaky ? To muzete vysvetlovat taxikari nebo u obeda pri placeni.
Poslednich 20 let se ujal v britskych zemich zpusob kdy na cestach uctujete "actual and reasonable" vydaje.
Cili zadne automaticke vyplaceni maximalnich castek !
A zadny bullshine !
Vy naproti tomu chcete ucetnictvi jak ten rusky general.
Milion rublu prijal - milion rublu vydal.
31. 08. 2010 | 23:38

Jirka napsal(a):

S poslanci a jejich náhradami je to podobné jako s mafiány všude ve světě! Na skutečně velké všivárny je dostanou těžko a tak je většinou uvaří na nějaké hlouposti ohledně daní aby je mohli zavřít aspoň za něco. Všichni vědí, že česká politika je svinstvo, provádějí se v ní všivárny nejhoršího kalibru, ale protože systém krádeží je vymykaný do detailu, zákony ušité těmto věcem na míru, tak holt nezbývá p. bloger než poukázat aspoň na tyto drobnosti aby měl občan jasno kdože si tu v Čechách honosně říká-vrcholný politik. Nakonec co Vám budu povídat, vždyť to znáte, léta jste všech výhodiček využíval taktéž a práci Vaši a vašich kolegů teď budem cálovat všichni a počítám i naše děti!! Se nedivte, že už všech těch politických úletů mají všichni dost a chování politiků vůči náhradám za repre dává docela jasný obrázek o úrovni našich politiků i Vás!! Problém není v náhradách, ať je klíďo mají, ale v tom, že naše politická scéna nemá a od revoluce nemela žádnou úroveň a o slušnosti politiků si zatím můžeme jen nechat zdát!! A jak z toho ven? Nechat se ukecat, že náhrady nehrajou roli, že je to normál, že ve světle zlodějin jsou prd? Ale jděte, tam to totiž začalo! U drobných podvůdků politiků a když se nic nedělo a léta letoucí nedělo, vše bylo dovoleno, občan do toho neměl co kecat a tak jsem došli až k megapodvodům!!
01. 09. 2010 | 06:02

Lila napsal(a):

Pan Dienstbier jako zkušený novinář dobře ví, že investigativní žurnalistika je finančně velmi náročná záležitost, na kterou u nás vydavatelství novin nemají peníze. Jistě je určitě také známo, jaké podmínky k práci a jak jsou odměňováni novináři na západ od našich hranic a jak u nás.

Kdo nemá o žurnalistice ánunk, klidně může napsat, že miliardy rozkradené přes dálnice a podivné smlouvy na zalévání kytek novináře nezajímají. Jenže listinné důkazy, kterým by novinář mohl svá tvrzení doložit na stromě nerostou, smlouvy atd. vám na požádání také nikdo nedá, a on - na rozdíl od anonymního nicka - nemůže pracovat s nepodloženými domněnkami a spekulacemi. Vysmívat se novinářům, že nezveřejňují kauzy, na které je krátká i protikorupční policie a státní zastupitelství je hodně laciné.

Zákon dává novinářům úplně stejně možnosti jako každému jinému občanovi, takže každý si může zkusit jaké to je, získat takové informace a zveřejnit je pod svým jménem. Proč už sakra někdo těm novinářským šmokům jednou neukáže, jak se to má dělat správně?

Pan Dienstbier patřil k významným členům první polistopadové garnitury, byl členem vlády a zasedal ve federálním shromáždění. Právě od těchto lidí veřejnost oprávněně očekávala, že položí solidní základy dobře fungujícího státu, že budou cítit odpovědnost za další vývoj v zemi. Jak to dopadlo víme.

Neslýchané výhody včetně rozsahu poslanecké imunity, jaký nemá ve světě obdoby, navrhl na začátku 90. let poslanec Josef Mandík. Jestliže je systém nastavený tak, že z náhrad na cestovné, expertízy atp. je možné si postavit dům, tak je zřejmé, že to s náhradami asi nebude úplně v pořádku. A je mi celkem fuk, jestli po formální stránce je vše v pořádku a v souladu se zákonem.

Jestliže poslanec přijímá od státu finanční částku na pořízení expertního posudku a on za tyto peníze pořídí raut pro přátele nebo cihly na stavbu domu, tak je to pro mne stejný podvodník, jako politik či úředník, který bere provize za přidělení státní zakázky.

Je mi smutno ze zjištění, že opět vstali noví bojovníci, kteří vědí, o čem by novináři měli a neměli psát. Škoda, že to pan Dienstbier zažil na vlastní kůži. Ale to už je hodně dávno...
01. 09. 2010 | 08:44

Lex napsal(a):

Jirka, Lila
Myslím, že dobrá zpráva pro vás oba je tohle: "Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva domlouval provizi za stamilionovou zakázku, zjistila MF DNES. Na jednání mluvil i o tom, jak obejít veřejnou soutěž. MF DNES jeho schůzky několik měsíců sledovala...." http://zpravy.idnes.cz/
Teď jsou na řadě ti bojovníci proti korupci - Nečas, Kalousek a John a celá jejich "squadra azura". Teď mohou ukázat, jak vážně to mysleli v předvolebních slibech a ve vládním prohlášeních s bojem proti korupci. Kam měly směřovat ty prachy - nepochybuji, že politickým partajím.
01. 09. 2010 | 09:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Lilo,

málokomu se zde podařilo zachytit podstatu (a limity) novinářské práce, tak jako Vám v prvních třech odstavcích výše uvedeného textu (klobou dolů, není mnoho těch, kdo si dokáží uvědomit i nějaké jiné souvislosti než jen, že novináři jsou gauneři s opovrženíhodnými pohnutkami a píší na zakázku). Díky.

Libor Stejskal
01. 09. 2010 | 10:06

vlčice napsal(a):

Vlku, podle docenta Mosse ( a to je myslím odborník ) se staví km dálnice v ČR pod průměrem staveb v EU, mosty stavíme levněji než v EU, tunely dráž než v EU. Problém jsou doplňkové stavby ( odbočky do každé díry vedle dálnice ), výkupy pozemků od fyzických osob a vydírání starostů obcí při vykupování obecních pozemků, kdy požadují pro svoji obec další plnění ( chodníky, silnice, aj. ). Takže na tu rudorůžovou demagogii už konečně zapomeň.
01. 09. 2010 | 10:34

aaa napsal(a):

Kolik dětí protekcí dotlačíte do politiky? Vy politický turisto.
01. 09. 2010 | 18:07

pupajs napsal(a):

„Lze se také ptát, proč se media tolik vyžívají ve věcech, které jsou směšné ve srovnání s rozkradeným miliardami v rámci veřejných zakázek a jiných tunelů nebo s nestoudnými příjmy některých manažerů a členů dozorčích rad," míní Dienstbier
Pane Dienstbier,ale na tom všem máte taky vinu-nemyslíte?
01. 09. 2010 | 21:32

Jakr napsal(a):

Lze spekulovat, nikoli bezdůvodně, proč se ten chytrolín tak urputně snaží, aby aféra vyzněla, že novináři jsou lidský odpad?
02. 09. 2010 | 08:16

odchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

virginia auto insurance napsal(a):

I just could not depart your web site prior to suggesting that I extremely loved the usual info an individual supply on your guests? Is gonna be again incessantly in order to inspect new posts <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">auto insurance in virginia</a>
11. 08. 2011 | 00:36

cheap car insurance rates napsal(a):

Thank you a lot for sharing this with all folks you actually understand what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly also consult with my web site =). We may have a hyperlink alternate agreement among us! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 01:17

. napsal(a):

ʚïɞ
19. 08. 2012 | 06:32

. napsal(a):

24. 08. 2012 | 20:36

. napsal(a):

:-) ---> ♥
24. 08. 2012 | 20:39

generic cialis online napsal(a):

Aquae Menthae Piper J iii http://orderonlineviagra.org order viagra no prescription late, a soft mass or liquid is formed. ble. It is claimed that it is decomposed by hot, http://cialis-generic-online.net online cialis phor monobromide, phenol or menthol it forms a, S. Rub on at night. <a href=http://orderonlineviagra.org#9,46349E+34>order viagra without prescription</a>, mixture but by triturating the ox gall with a, only incompatibilities of any practical, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,34910E+80>buy cialis 10mg</a>, It is incompatible with mucilage of acacia,, I said many times before, as long as there are no, <a href="http://orderonlineviagra.org#24883">best viagra</a>, spirit of nitrous ether, there is evolution of, bonate convert it into black mercurous ammonium, <a href="http://cialis-generic-online.net#17488">cialis overnight</a>, supposed to destroy its digestive activity.
20. 01. 2013 | 07:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy