Šetřme s nálepkami přeběhlíků

14. 07. 2009 | 13:15
Přečteno 7987 krát
V souvislosti s tím, jak v posledních dvaceti letech někteří občané měnili své členství v politických stranách, zahnízdily se v mediích a ve veřejnosti termíny „převlékači kabátů“ nebo „přeběhlíci“.

Souvisí to s chápáním politických stran jako ideových či mravních institucí nebo katedrál. Strany jsou pouze seskupením lidí, kteří mají podobné cíle, které chtějí společně prosazovat. Pokud ve straně převládnou změny původních cílů, člen je opustí a najde-li jiného partnera, odpovídajícího jeho názorům, založí jinou stranu nebo vstoupí do strany už existující. Známým příkladem je Winston Churchill, který byl konzervativec, pak liberál a nakonec se vrátil ke konzervativcům.

V České republice strany vznikající po roce 1989 na zelené louce teprve hledaly svá témata a koncepce. Bylo proto přirozené, že s jejich proměnami mnozí členové postupně z nich odcházeli nebo přecházeli do stran, které jim byly, nebo se jim zdály být bližší. Platí to i dnes. ODS opustil Václav Klaus, nedávný liberecký hejtman Petr Skokan přešel do Věcí veřejných a stranu opustili mnozí další členové, včetně některých poslanců. Karel Schwarzenberg, kdysi člen ODA a ministr zahraničí za Stranu zelených vede stranu TOP Miroslava Kalouska, který opustil s několika poslanci a regionálními funkcionáři KDU-ČSL. Olga Zubová, vyloučená z Bursíkovy strany, kandiduje jako předsedkyně Demokratické strany zelených na kandidátce sociální demokracie. Označovat tyto politiky za přeběhlíky nebo převlékače kabátů je buď nepochopení smyslu politických stran nebo jen záměr je diskreditovat.

Skuteční přeběhlíci jsou ti – jako pan Melčák, pan Pohanka a někteří další - kteří v průběhu mandátu opustili stranu, za kterou byli zvoleni. Každý může změnit názor. Avšak kdo přestane souhlasit s programem, na jehož základě získal funkci, měl by odstoupit, odejít domů nebo se snažit najít nové stranické pole, kde by uplatnil své názory. Skutečnost, že je možné to neučinit, vypovídá o smutném stavu české politické kultury. Avšak k jejímu vývoji nepřispívá ani matení a mylné užívání – případně zneužívání – pojmů přeběhlík nebo převlékač kabátů. Nedokonalá česká politická scéna se stále tvoří a ti, kteří hledají nové cesty si nezaslouží srovnávání s těmi, kteří ze změny postoje odmítají vyvodit slušné důsledky. Teprve příští týdny či měsíce potvrdí, zda ta či ona cesta je otevřená nebo slepá.

(Hospodářské noviny 13. 7. 2008)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Velmi kvalitní článek!
Co říkáte na přímou volbu prezidenta? Kdyby byla, tak Vás budu určitě volit :-) Hezký den.
14. 07. 2009 | 13:33

Meňo napsal(a):

Souhlasím s panem Dienstbierem, že polit. kultura je (podle každého, kdo trochu sleduje dění kolem sebe) díky "pragmatice" našeho tzv. pravicového vedení po roce 1992 velmi ubohá. Říká se tomu "blbá nálada" a pořád se medituje, proč. Nu, aktivní sametoví revolucionáři, jakým je i pan Dienstbier, dobře vědí, že "blbá nálada" nebyla hnacím motorem revoluce 1989. Naopak. Byla jím "pravda a láska", jak se kdysi vyjádřil pan Havel. Že to vzalo opačný gard, dnes jenom litujeme.
V této polit. kultuře je nejen možné, aby existovali tzv. přeběhlíci (kteří za peníze nebo jiné požitky zradí vlastní myšlenky - co by jim asi dnes řekl M.J.Hus, který před 600 lety kritizoval totéž) - ale také "odborníci", kteří jsou na stálé použití. Například exministr financí Kalousek, známý svými zimními výroky o krizi, která neexistuje a jde jen o šíření poplaš. zprávy od "pomatených" socanů, tak tento pán nejen že po odstoupení nelituje svých nepřesných výhledů a prognóz a nestáhne se do ústraní své soukromé jihočeské residence, ale má tolik "odvahy" pokračovat ve veřejné činnosti, nyní aktuálně založením polit. strany, která dostává nebývalou podporu médií. To všechno je pro nás, co pamatujeme události před 20 lety, jen málo pochopitelné......
Zdraví M:
14. 07. 2009 | 13:35

Taoiseach napsal(a):

Vzpomínám si, co se říkalo o normalizačních čistkách na začátku sedmdesátých. Kacíř se u prověrky ospravedlňuje: "Já jsem zůstal věrný linii, ale strana mi zahnula doleva."
14. 07. 2009 | 13:41

Ládik napsal(a):

Každý, kdo střídá strany, je politický turista. Putuje ze strany do strany podle toho, kde je vidina tučnějšího koryta. Je zkrátka na túře, ať má nebo nemá mandát. Mezi Zubovovou, Bursíkem, Kottem, Pilipem a spol. není rozdíl. Poblitý kabát převlíknou, nebo otočí (zvratky dovnitř). Přebíhání na druhou stranu po mostku je lehčí, než brodění.
Byl by potřebný seznam politiků, kteří nejsou na túře.
14. 07. 2009 | 13:49

Lex napsal(a):

V případě ODS jste (jistě ne schválně) vynechal velkou část poslaneckého klubu na podzim 1997 po "sarajevském atentátu", po němž ve vedení ODS po boku VK nezůstalo prakticky žádné známé jméno. Šlo ale o ojedinělou událost. Ačkoliv až zas o tak ojedinělou ne, letos něco podobného zopakovali lidovci po svém sjezdu.
A u socdem byl největším exotem Tomáš Teplík, který zvolený za ČSSD jako první přešel do klubu ODS a pak se stal i jejím členem.
Po roce 1968 se, pane Dientsbiere, vykládal takový jakoby vtip (Vy si ho musíte pamatovat): "Jak se z člověka stane "pravičák"? To jde pořád rovně a partaj mu prudce odbočí doleva." Tož tak nějako, ale v opačném gardu, to vidím se Zelenými za Bursíka.
Hezký den! Lex
14. 07. 2009 | 13:58

Lex napsal(a):

Taoiseach
Vy jeden! Ale že pamatujem!
Lex
14. 07. 2009 | 14:02

Taoiseach napsal(a):

U lidí, kterým už bylo čtyřicet, je pomoc jednoduchá (oceňuji, že jste to tak udělal i Vy) - kandidovat do senátu. Tam má mandát opravdu jen a jen konkrétní člověk (ani když se ho vzdá, nepřechází automaticky na jiného) a nedá se říct, že využil a zradil svou minulou/současnou/budoucí stranu.
14. 07. 2009 | 14:04

dříve ruda napsal(a):

Šetřete s dechem, pane Dienstbiere.

Berete to z hlediska profesionálního politika. Jste jako fotbalové kluby. Jdete tam, kde vás koupí. Názory podle potřeby. Podle toho to vypadá.
14. 07. 2009 | 14:12

Vico napsal(a):

Jednoznačně souhlasím s autorem.Politický turismus není zrovna to pravé ořechové, ale přeběhlictví pohříchu řadových poslaneckých kusovek během mandátu je docela něco jiného.

Teď už je to jedno, ale političtí prostituti Melčák, Pohanka, Wolf a částečně i Snítilý by neměli být zapomenuti a cejch s lilií na levém rameni by měli nést doživotně. Nic fyzického nemyslím, jen tiché výmluvné pohrdání.
14. 07. 2009 | 14:16

Lex napsal(a):

Vico
Ten liliový cejch a poslední slovo, to je správně? Ty klávesy nejsou daleko od sebe.
Lex
14. 07. 2009 | 14:21

dříve ruda napsal(a):

mezi přeběhlíkem a v 89tém prozřevším politikem odhazujícím stranickou legitimaci KSČ a poohlížejícím se po lepší rozdílu nevidím. Profesionální političtí harcovníci jsou dvojího druhu - ti, kteří přeběhli a ti, na něž dosud nebyl učiněn nátlak. Pozitivní nebo negativní.
S korektností běžte do háje. Tu si zasloužíte, až nebude jasně patrné, co jste zač.
Napříč politickým spektrem.
14. 07. 2009 | 14:35

Ládik napsal(a):

Přeběhlíka přijme jen stejný křivák, jako je on sám. Podobnost s úplatkem.
Odhození rudé knížky je zrada. Vlastní strany i partaje, do které komouš leze. Když ho tam přijmou, tak jako křiváka sobě rovného. S virem horším, než HIV.
14. 07. 2009 | 15:11

hv napsal(a):

Pani Olga Zubova neni zadny prebehlik, ale je to stastny navratilec. Opustila CSSD, ktera pro ni byla prilis levicova, dokud nezjistila, ze to neni velka prekazka, kdyz je na volitelnem miste na jeji kandidatce. Vsichni, kdo ji drive spilali recmi o politicke naivite, dostali jiste radny policek.
14. 07. 2009 | 15:12

Taoiseach napsal(a):

dříve ruda
Politiků, kteří v roce 89 odhodili stranickou legitimaci KSČ nebylo moc (Čalfa a pár dalších). Předpokládám, že Jiří Dienstbier (a spousta jeho vrstevníků) byl vyloučen zhruba o dvacet let dřív, takže neměl co zahazovat. Byla ovšem spousta lidí, kteří zahodili rudou knížku a nově se dali na politiku.
14. 07. 2009 | 15:14

veverka napsal(a):

Tak asi nejvíc vyniká v politickém převlíkání kabátů Bursík a kníže.

Bursík: OF,OH,SD,KDU-ČSL,SZ,dál uvidíme,možná zdrhne do TOP 09 za Karlem

kníže: ODA,US-DEU(za tu kandidoval do senátu),SZ,TOP 09

Pokud by si někdo zasloužil nálepku politický turista,tak především tito dva exoti.
14. 07. 2009 | 15:15

Petr Kukal napsal(a):

Já bych s tím vším snad i souhlasil - až na tu Zubovou. To je donebevolající produkt politického marketingu a kašírování. Ta nemá s programy, směry, myšlenkami (to už vůbec ne), prostě s ničím takovým zbla společného. To, že se prod(r)ala na kandidátku ČSSD (a že to socani připustili), popírá samu myšlenku politiky jako služby. Jsem tím znechucený a počítám, že nejsem sám. Jakákoli nová strana (myslím nová, ne KDU-ODS)má v těchto volbách větší šanci než kdykoli v minulosti.
14. 07. 2009 | 15:18

dříve ruda napsal(a):

taoiseach:
máte pravdu, moje vyjádření bylo v tomto smyslu skutečně nepřesné.
14. 07. 2009 | 15:27

Taoiseach napsal(a):

veverka

Ne že bych s Martinem Bursíkem ve všem souhlasil, ale poněkud mu přidáváte: OH bylo jen jedním ze dvou nástupců OF a na SD se posléze přejmenovalo. Navíc, kdyby neumřel Vavroušek, těžko by šli do koalice s nár-soc a MB by nemusel odcházet. A kdyby neumřel Lux, nemusel by odcházet od lidovců.
14. 07. 2009 | 15:33

IronNick napsal(a):

-> Veverka:

Kníže byl zatím jen členem ODA. Ta navíc zanikla už před dvěma lety, takže o nějakém přeběhlictví se nedá mluvit. Vám tolik vadí, že ho jiné strany kandidovaly jako nestraníka? V tom případě jistě taky berete současné ministry jako prakticky členy ČSSD a ODS, nikoliv jako úřednickou vládu "nestraníku"?
14. 07. 2009 | 15:49

rr72 napsal(a):

P. Dienstbierovi bych doporučil si vzykoušet jaké to je být ve straně, kde šéfují lidé jako p.Paroubek, Tvrdík, Rath. Chtěl bych vidět jak by se zachoval on na místě těch, které kritizuje, když by jeho vedení měnilo účelově názory o 180° několikrát za den, aby vytřískalo ze situace co nejvíce. Nemyslím si, že politika je o účelovosti, lichvářství a touze po moci. I přeběhlictví je o příčinách a důsledcích a vybírat mezi přeběhlíky nepřeběhlíky ve skutečnosti nejde.
14. 07. 2009 | 16:09

Jaroslav Voborník, Praha 3 napsal(a):

Někdo halt má pocit, že musí být stále "u toho". Když se to hodí, je u komunistů. (Ta Horáková? Ta si za to mohla sama.) Když ho komunisté vykopnou a nejde to jinak, je důležitý tím, jak je proti komunistům.
Jen se změní poměry, už se zase cpe nahoru - je mu jedno, že svým cejchem bývalého komouše nastavuje v nové společnosti parametry. No ale nikde ho nechtějí, tak se stává politickým turistou. A teď, když už by měl být vzhledem k tomu všemu úplně zticha, padnul do oka pobratimu Paroubkovi. Skvělá karta, vyšlo to, už zase krandá. Hrůza, jak někdo neumí odejít, pane Dienstbiere.
14. 07. 2009 | 16:12

Béda napsal(a):

Chtěl bych se zeptat odborníků:

Pan Dienstbier tvrdí, že přeběhlík je ten kdo zradí politický program, za který kandidoval.

Zde mě napadá taková nepříjemná otázka: Je pan Topolánek, který kandidoval se Smlouvou s občanem přeběhlík anebo nikoliv? Anebo, že by se hned po volbách diametrálně ¨proti svým volebním slibům změnila celá ODS a stala se přeběhlickou stranou?

A podobně bych se zeptal na případ páně Bursíkův. Jeho strana slibovala ve svém volebním programu prosazení referenda a zásadní nesouhlas s výstavbou cizích vojenských základen na území ČR. Hned po volbách začala házet polena pod jakýkoliv návrh referenda a přijetí referenda prakticky zablokovala. Ministr nominovaný za tuto stranu se stal hlavní hybnou silou usilující o výstavbu cizí vojenské základny na českém území.

A tak se táži - jak přistupovat k těmto problémům podle slov páně Dienstbierových? Jsou to přeběhlíci, nejsou to přeběhlíci anebo zběhly dokonce celé strany od svých původních programů?
14. 07. 2009 | 16:27

buldatra napsal(a):

Chtělo by se až skoro říct, že někteří politici skáčou ze strany na stranu (z katedrály na katedrálu) jak veverky.

Oproti veverkám mají nevýhodu, protože nemohou v průběhu skoku kormidlovat ocasem, na druhé straně výhodu, když po doskoku do cílové partaje je jim nabídnuta spousta žíru. To motivace dělá skokany.
14. 07. 2009 | 16:29

Alibernet napsal(a):

Řekl komunista, občanský hýbač, svobodný demokrat a sociální demokrat.
14. 07. 2009 | 16:32

Ivan napsal(a):

Máte pravdu pane Diensbiere, bohužel nová doba přinesla zvláštní fenomén obecbě.
Záměnů pojmů, jen mlácení pusou a bez logické úvahy. Toto najdete ve zdělovacích prostředcích, dokonce i v literatuře. Neprofesionalita vládne, logika chátrá a nikdo neví, že tak hovořívala chátra.
14. 07. 2009 | 16:57

pgjed napsal(a):

Pane Dienstbiere, ani se nebudu nijak rozhorlovat nad vaším článkem, byť nesouhlasím s řadou vašich tvrzení.

Vezmu to od konce. Opíráte se tam do melčáků jako do echt přeběhlíků a dotvrzujete to slovy: "...Avšak kdo přestane souhlasit s programem, na jehož základě získal funkci, měl by odstoupit, odejít domů nebo se snažit najít nové stranické pole, kde by uplatnil své názory...."

Můžete mě prosím vysvětlit, proč by se právě Melčák a spol. měli vzdávat mandátu a vracet se domů, zatímco Kalousek, Zubov(ov)á (ta dáma ani neví, jak se správně jmenuje, když je její manžel Zubov) a mnozí jiní ne, neb dle vás jsou ti správní hlasatelé světlých zítřků, kteří jen tak mimochodem změnili názor. Byť byli zvoleni jenom díky těm,kterým dnes nadávají a na které plijí?

Na začátku zase píšete: "....Strany jsou pouze seskupením lidí, kteří mají podobné cíle, které chtějí společně prosazovat..." To je vaše pozoruhodná definice strany, jako uskupení založeného na momentální shodě osobních zájmů. Ano k vám mě to docela pasuje. J.D. komunista, chartista, OFčák, OHčák, socialista, socdemák... Určitě jsem něco zapoměl. S takovýmto názorovým zakotvením je vaše definice politické strany pochopitelná. Většinou se ale takovému spolku neříká strana, ale lobby. před takovými stranami nás ale chaň Bůh! Právě s takovými se tu 20 let vede zápas o charakter a směřování státu.

V konzervativním pojetí je ale politická strana především myšlenka a ideologie, jakkoliv to dnes není příliš populární. A členy strany se stávají ti, kteří chtějí realizovat program z této ideologie vzniklý.
Samozřejmě, že do takové strany se nevstupuje jen tak, ale po zralém uvážení. A když se vystupuje, tak po vrácení funkcí a výhod. Ten kdo to udělá jinak, je prostě přeběhlík. Tak to prostě je, byť vám se to moc nehodí do krámu.
14. 07. 2009 | 17:02

Glosator napsal(a):

Naprosto žvaníte.
Mezi Zubovou a Melčákem s Pohankou NENÍ žádný rozdíl.
Jinak bych se přimlouval za většinový volební systém, tam se volí kandidát, nikoliv strana.
Systém poměrného zastoupení nakonec vynesl k moci jistého Hitlera, jakožto předsedu "roztodivné koalice," což je paradoxně jeho vlastní termín viz "plácání roztodivných koalic, tedy provádění těch nejpokleslejších politických obchodů."
14. 07. 2009 | 17:43

Naštvaný napsal(a):

Potrefená husa nejvíc kejhá. Právě od toho se tamoudra moc dobře poslouchají.
14. 07. 2009 | 17:48

Suchec napsal(a):

PGJED:
Posledním odstavcem jste odsouhlasil tvrzení Jiřího Dienstbiera, které v prvním atakujete.

To, jak se jmenuje paní Zubová, tak po tom je Vám prd. Podstatné je, co má v oddacím listě a dokladech. Tipoval bych to na Zubova, bez "á", vyjeden slavistiku.

Mám kamarádku jež si příjmení taky nepřechyluje, a co?

Jo, a Zubová s Jakubkovou, pokud vím, tak nepřeběhly. Ony byly napřed vyloučeny, a myslím si, že dokonce i díky porušení stanov SZ ze strany Bursíkova vedení (pamatujete na vznik tolika 3-členných ZO těsně před sjezdem? Kdežepak v této době jsou?).

Kdo "přeběhl" byl spíš Bursík s Katuškou. Ale to je vlastně jedno.

A největší gól je, když Kalousek začne hovořit o poctivosti a čestnosti.
To jen jako reakce na PR článek na aktualne.
14. 07. 2009 | 18:03

StandaT napsal(a):

S tímto článkem/postojem souhlasím. Lidi někdy až příliš lpějí na názorové nehybnosti. Druhých. Nehybnost může a taky bývá znakem fanatismu. A fanatici mezi námi často očekávají, že politici taky budou fanatiky.
14. 07. 2009 | 18:05

Taoiseach napsal(a):

Glosator
Poněkud bych mírnil Vaše nadšení - většinově se volí senátoři a jejich sbor mi přijde v průměru ve stejném marasmu jako sněmovna.
A v jednokolovém většinovém systému byl zvolen např. Salvador Allende, což v důsledku vedlo ke konci demokracie v Chile.
Takže řešení asi nebude tak jednoduché.
14. 07. 2009 | 18:20

Vico napsal(a):

lex : :))).
14. 07. 2009 | 18:32

todi napsal(a):

Ano pane Dienstbiere, naprostý souhlas. Ovšem přece jen se mi nezdá, že by masově byli nazýváni přeběhlíky i ti, kteří z jedné strany odejdou, složivše všechny placené i neplacené funkce na jejím programu získané, a do jiné vstoupí. Skutečné přeběhlictví, reeprezentované Vámi jmenovanými pány, je opravdu mimořádná ohavnost a mělo by být, tak jako za I. republiky, zakázáno. Počínání těchto pánů, případně dam, nemá vskutku nic společného s často zde používaným argumentem, že poslanec není hlasovací loutka a má svobodnou vůli a volbu. Nechť si prosím každý svobodně zvolí, zda a za kterou politickou stranu půjde do politické soutěže, ale až se mu tato strana nebo její směřování omrzí, má jen dvě možnosti. Buď přesvědčit spolustraníky, že jeho koncepce je lepší, nebo ze strany a ze všech v jejich barvách získaných funkcí odejít. To považuji za elementární princip loajality.
14. 07. 2009 | 18:42

Alarien napsal(a):

Glosator
Pan Dienstbier má naprostou pravdu. Rozdíl mezi politickým turistou a přeběhlíkem je zcela zásadní. Můžete změnit názor, ale transparentně a hlavně s dostatečným předstihem před volbami, aby měl volič šanci váš krok zvážit a rozhodnout se, zda se mu vaše nová orientace zamlouvá či ne. Teprve po volbách lze mluvit o přeběhlících.
14. 07. 2009 | 18:56

max napsal(a):

vy sám jste přeběhlík, kde berete drzost moralizovat?
14. 07. 2009 | 19:59

já napsal(a):

:-))))))))))))))))))
TRAPNÉ.
14. 07. 2009 | 20:38

SuP napsal(a):

Takže hlavním politickým programem ČSSD(b) ve volbách 2006 bylo nepřipustit, že ODS vyhrála volby. A ten Melčák s Pohankou to takle překazili ....
A ještě se nechali nezodpovědně vyhodit ze strany. No fuj, Přebjehlíci!!
Dienstbierre, to je už cu fíl.
14. 07. 2009 | 20:39

Joska napsal(a):

V kolika stranach jsem byl tolikrat jsem clovek rika J.Dientbier.A Jirko nepij.
14. 07. 2009 | 20:45

Nánynka napsal(a):

Jiří ,to je ale fešák,tomu to bude slušet všude...
Nánynka
14. 07. 2009 | 21:29

dej2 napsal(a):

Safra věřte mu.Soudruh Dienstbier ví,o čem píše.Safra dělat tenkrát dopisovatele rovnou z USA,to holt člověk musel být v té správné straně.No a dnes?To už je vlastně jedno,vždyť starší ho pamatují a mladí na něj kašlou...
14. 07. 2009 | 21:40

TOP napsal(a):

P. Dienstbier je za kohokoliv, když se to hodí. V 60tých za rozvědku v USA, v 70tých pro kontrarozvědku disidentoval, v 80tých se udělal double i triple (východ - západ rozpětí).Po revoluci nic přínosného nevytvořil ,ale je se snažít být "při tom" jak lidovec. Tam by mohl vstoupit. Cyril teď deklaruje "Novou ekonomickou politiku - NEP spolu se strašidelnou Hybáškovou odbornicí na všechno.
14. 07. 2009 | 22:17

Hurá napsal(a):

Nevím co je na panu Dienstbierovi (politicky) tak nejasného ? Vždy stál a stojí na levé straně politických názorů, a to není nic nečestného !
14. 07. 2009 | 23:00

88 napsal(a):

Nejradši mám takové co radí a sami nevychovají slušně svoje děti
14. 07. 2009 | 23:45

Kmet 74 napsal(a):

Politika je u některých lidí jako sázka na koně. A někdy to holt nevyjde. Ráth začínal u ODS, Jandák u Sládka, a pan Dienstbier u KSČ. Časem přešli z pravé strany na levou (u p.D. tot.strana) stranu. Povětšinou se těmto lidem jedná o kariéru a je jim šuma fuk jakým způsobem se do vysoké politiky dostanou. Prostě to berou jako přestup fotbalisty. A pokud někdo během poslaneckého místa projeví svůj názor, tak pouze naplňuje svůj poslanecký slib. V opačném případě by si vystačili pouze předsedové stran a odpadly by ty nechutné parlamentní zcény. Každý př.strany by měl mandát tak silný, aby odpovídal volebním výsledkům. Je to ale utopie, stačí se podívat na počet stran, které by do politiky chtěly vstoupit.
15. 07. 2009 | 00:14

Blesk napsal(a):

V každém případě se pan Jiří Dienstier nebojí. Říká na rovinu to, co si myslí. Tehdy i teď. Ve výčtu přeběhlíků ovšem zapomněl na takové hvězdy, jako byli Vágner a Teplík. Teplík šel do parlamtu rovnou s programem zrady. Ty ostatní si rovněž pamatujme a prostě je nevolme, i tu stranu, do které nově vlezli.
15. 07. 2009 | 04:18

pgjed napsal(a):

To Suchec 14.07.2009 18:03:30 :

A co mokrý studený ručník na rozpálenou palici? Ten by bodnul. Nebo pytlík s ledem... ;-)
15. 07. 2009 | 07:15

vilma napsal(a):

Safriš, pane Adamec, vy jste nás zahltil informacemi...A jenom dodatek, v panu Dienstbierovi jsme se velmi zklamali, a konec...
15. 07. 2009 | 07:20

Suchec napsal(a):

pgjed:
LoL "Večerá na chutore bliz dekanky" se změnila na "A jitra jsou zde tichá"?

Čekat věcnou odpověď, či protiargument? To je velká troufalost, že?

Ono je asi čestnější popřít vlastní program ve jménu setrvání ve vládním korýtku, než jej otevřeně hájit.
Asi ne, co?

Lex:
:-))))))) To by tu rozkvetla liliová zahrada. Dokonce celoročně. :-))))))))))
15. 07. 2009 | 07:40

pavel napsal(a):

Vážený pane Dienstbier,
vy jste poslední ze všech který má autorizaci toto thema analizovat.
Jste sám přeběhlík par exelace a nepokoušejte se prosím svoje chování na zádech jiných rehabilitovat. Dopuštíte se sám té největší prasárny.
15. 07. 2009 | 08:11

pgjed napsal(a):

To Suchec:

Dobře, vyzýváte k věcné diskusi, nejsem proti, vaše invektivy, jakoby nebyly.

1.) Přečtěte si prosím poslední odstavec znovu, zjistíte, že nemáte pravdu.

2.) Samozřejmě, co má paní Zubo(vo)vá v dokladech je její věc. Určitě se tam ale nikde nepíše, že se nikdo nemůže podivovat nad touto jazykovou kuriozitou. Vůbec nejde o přechylování. Obě příjmení jsou přechýlená. Shodou okolností je v češtině i ruštině výsledný tvar prakticky stejný. Každé příjmení je ale z jiného základu - mužského příjmení. Zub - ova(á), Zubov - ova(á). Kuriozitou je to, že příjmení užívané onou dámou jakoby vyvolává dojem, že si vzala někoho úplně jiného, než si vzala, což zajímavě koresponduje s tím co v politice dělá a tím jakým mimikry to kryje.

3.) Chcete-li rozplétat otázku přeběhlictví právě v této mocenské skupině zelených, pokoušíte se rozplést gordický uzel. Paní Zubov(ov)á je v kolikáté straně? Ve čtvrté? U Bursíka to není lepší, pamatuji jej osobně zblízka, když se do velké politiky drápal po zádech J. Luxe. a tak bychom mohli pokračovat. Dámy Z. + J. byly vyloučeny po psích kusech ne nepodobných těm, které jsem 2 roky zblízka sledoval u Kalouska.

4.) Program je jedna věc a koaliční kompromis je druhá věc. Nelze dělat kompromis a zároveň mít 100% možného pro sebe.

5.) S poslední větou bez výhrady souhlasím a děkuji, že tím přitakáváte mému názoru. :-)
15. 07. 2009 | 09:16

Mukl bolševického lágru napsal(a):

Až nás budou soudruzi nakládat do prasečáků a vozit do pracovních táborů,také se najde nějaké ospravedlnění,jen ten hlavní důvod že je tu výročí 60 let totalitní arogance bolševické tunelářské mafie a jejího teroru ve vydrancovaném bolševickém lágru nikdo nechce vspomenout,jako kdyby nebylo co oslavovat? A přitom se máme nejlépe za celou svojí historii.
15. 07. 2009 | 09:16

Vladimír napsal(a):

V každém případě tu je jedna věc. V dobách bolševické diktatury mohl dělat dopisovatele Rudého Práva v USA pouze kovaný a dobře prověřený soudruh. A tím byl právě Jiří Dientsbier..... někteří si na jeho angažované články ještě pamatujeme.
15. 07. 2009 | 10:11

veverka napsal(a):

Politický přeběhlík je ten kdo během volebního období opustí program za který byl zvolen a hlasuje přímo proti němu.

Proto politickým přeběhlíkem JE:

Bursík,Jacque,Rabas,Liška(cizí základna,referendum,Liška sice kolem radaru mlžil,ale proti referendu byl taky),Melčák,Pohanka,Wolf,(asociální zákony v přímém rozporu s programem ČSSD za který byli zvoleni,referendum)

Proto politickými přeběhlíky NEJSOU:

Zubová a Jakubková,protože hlasovaly podle programu strany za kterou byly zvoleny(cizí vojenská základna)

Všechno ostatní jsou jenom kecy.
15. 07. 2009 | 10:41

Fery napsal(a):

Pestrost názorů je jistě nejlepší projev demokracie, ale hlavně, že panuje shoda na "přeběhlictví", což je nejhorší formou politického podvodu na voličích!! Zásluhy těch, co tvoří novou stranu TOP 09 jsou opravdu nebývalé a proto jen doufat, že toto "Terárium opotřebených politiků" zůstane bez náležitého povšimnutí voličů.
15. 07. 2009 | 11:20

horal napsal(a):

Ten pán je stále stejný mimonˇa to ještě blábolí o politické kultuře.
15. 07. 2009 | 12:59

lenox napsal(a):

Každý člověk má právo na to, aby se během svého života, na základě svých zkušeností, názorově a tedy i politicky vyvíjel. To je na delší diskuzi. Jednoznačně lze ale konstatovat, že pokud kdokoliv během kratšího období zásadně změní politickou orientaci je to značně podezřelé. Politickými přeběhlíky rozhodně nelze nelze označit Melčáka, Pohanku a Wolfa, to jsou nepohybně podvodníci, pro které by v politice nemělo být místo, ať již byli ke změně názoru donuceni vydíráním, či ne. Případ Snítilý je předmětem vyšší hry. Pokud jde o Teplíka, to je případ úplatného hajzlíka. Jozefa Wágnera nepočítám mezi přeběhlíky, neboť je to člověk s napoleonským komplexem, který doplatil na svojí hloupost. To vše nepřispívá ke zkvalitnění naší politické kultury, pokud lze u nás vůbec toto vyslovit, protože zde pro politickou kulturu vytvořeny podmínky.
15. 07. 2009 | 13:00

lenox napsal(a):

opravuji poslední větu :
...nejsou vytvořeny podmínky.
15. 07. 2009 | 13:03

Realista napsal(a):

Víte, ono u těch, co uvádíte, že nejsou přeběhlíci, najdeme spoustu argumentů, proč někam přestoupili, ale jsou to argumenty spíš negativní jako u tradičních Melčáků a Pohanek.
15. 07. 2009 | 15:59

Skeptik napsal(a):

Všem:
proč diskutujete s někým, kdo byl členem KSČ v době, kdy veřejně vraždila lidi?
15. 07. 2009 | 18:03

Dag napsal(a):

Dobrý den,

tak od Vás to sedí - KSČ,OF,OH,ČSSD...zapoměl jsem na něco? nedivím se, že pověstný politický turizmus obhajujete....
16. 07. 2009 | 01:10

JE napsal(a):

Hehe, služení pivo! Přeběhlík je to tehdy, když se to sosanům hodí, že? takže Zubovová za hlas pro shození vlády, za trvalé halsování proti vládě, za milóny od Soukupa pro ČSSD není přeběhlice, že?
16. 07. 2009 | 10:33

vasa napsal(a):

Normální prospěchář. Odkud foukají peníze tam se korouhvička pohne. Není on náhodou někdo z příbuzných ex Havla? Tam to patří!!! My ostatní "fakt nejsme jako oni". My držíme basu, ať jsme na výsluní nebo ve stínu. Stačí mít charakter. Soudruh autor však neví co to je.
20. 07. 2009 | 16:02

Milda napsal(a):

Soudruh Jiří Dienstbier, komunista, lhář, výrobce bolševické propagandy a oslavovatel komunistických vrahů má být už dávno zavřený. Pokud tady budou tito komunisté volně všechno překrucovat a ještě se tvářit jako demokraté, pak to můžeme zabalit.
Jiří Dienstbier je komunistický štváč. Stačí se podívat na jeho články v Rudém právu nebo na jeho Filmové týdeníky, a každý si o něm udělá obrázek, jak se snažil lidem vymývat mozky. Už by měl být pohřben a sním všichni jeho soukmenovci
21. 07. 2009 | 12:50

Jarýn napsal(a):

Příští rozkaz bude "Šetřte munici!"
V Německu už mají senát jen Bavoři, Dánové dali senátorům doživotní rentu a ušetřili. Ukončete to mrhání státními financemi, vylezte ze zákopů a zrušte se!
P.S.: je krize, proč jen dělníci
21. 07. 2009 | 19:51

Martin napsal(a):

Dinzbíre, tvoje stručná vizitka může znít: čech, agent kgb, paroubkomil, putinořiťolezec, demagog, lhář, komouš. Zubovová je správná, zatímco Pohanka je přeběhlík. Ano, to jsou přesně perly ve tvém socdemáckém demagogickém duchu. Styď se
22. 07. 2009 | 09:33

historik napsal(a):

Přebehlíctví, faleš, úškrn ve tváři, sladké řečičky, úlisnost, zákeřnost, pomlouvání, no, co ještě vymenovat k tomu pravému čecháčkovství? Historie pamatuje.
22. 07. 2009 | 12:38

karel napsal(a):

Ten bývalí komouš,je politický turista,nad jeho názory zůstává rozum stát.Fandil např.MILOŠEVIČOVI,MASOVÉMU VRAHOVI.Takoví jidé mají jetě drzost znova vystrkovat hlavu na venek a žebrat u různých stran o nějaké koryto.
22. 07. 2009 | 16:27

Jarýn napsal(a):

Strana TOP 09, která nemá ani program, už má v senátu klub!Celkem šest lidí přeběhlo a řeklo svým voličům, že na ně kálí. Je to na změnu ústavy a zrušení zbytečných trafik, vycpaných doživotní imunitou!
22. 07. 2009 | 19:40

Replica Loewe handbags napsal(a):

Přebehlíctví, faleš, úškrn ve tváři, sladké řečičky, úlisnost, zákeřnost, pomlouvání, no, co ještě vymenovat k tomu pravému čecháčkovství? Historie pamatuje.
24. 07. 2009 | 19:33

skeptický napsal(a):

Za komunistů se tomu říkalo prohlédnout,nebo vyzrát.
25. 07. 2009 | 06:54

Ten co nezapomněl napsal(a):

Pan Jiří Dienstbier nějak zapomněl, že vede nejvyšší ligu přeběhlíků. Pálí za sebou mosty a šplhá se po zádech nejbližších spolupracovníků. pane Dienstbiere, nevadí Vám, že jste po onom roce 1989 zlikvidoval partaj? Pane Dienstbiere, nevadí Vám Vaše členství v KSČ? Pane Dienstbiere, už o Vás nikdo ani nezakopne, dřív do Vás kopne. Lidé nezapomínají....
25. 07. 2009 | 20:42

tEN CO NEZAPOMNĚL napsal(a):

Pane Dag(u), ano, zapomněl jste. ČSNS.
25. 07. 2009 | 20:46

jh napsal(a):

Dienstbier socialistický demokrat miluje jistě socialismus. Také ČSSD.(jiná strana by mu teď momentálně nesedla.:-)).
Znáte jak se volič ČSSD baví s kamarádem o kávě? Říká: Nejraději mám kávu se dvěma kostkami cukru, ale skoro nikdy takovou nepiji. Kamarád se diví proč. No, doma si dávám jen jednu kostku a na návštěvě tři!!
25. 07. 2009 | 22:16

ales napsal(a):

dopisovatel rudeho prava v padesatych letechv USA a komunista a pak disident a po r.89 kolik stran jste stihnul? OF, OH, SOCANI nebo jeste neco predtim? Jdete uz konecne do duchodu! Protoye tim, ze se po volbach vrhnete do koalice s KOMOUSEMA se kruh uzavre! a pak uz zbyde jen to peklo...
26. 07. 2009 | 19:28

D3T napsal(a):

Nesouhlasim (co se tyce konceptu, hodnotit status ne/prebehlik jednotlivych lidi nebudu). Za prve, ustava nezna nic takoveho jako ze poslanec (nebo kdokoli jiny) se musi ridit programem strany, za kterou byl zvolen, kazdy clovek kope sam za sebe, podle sveho svedomi (v nejsirsim smyslu slova). Za druhe, je mozne, ze vetsina poslancu nektere strany podpori zakon/myslenku, ktera je proti programu jejich strany. Pak neni mozne jednotlivce, kteri se drzi programu, oznacovat za prebehliky. Za treti, kazda strana nekdy behem volebniho obdobi podpori zakon, ktery je proti jejimu programu (je tezke exaktne tohle hodnotit, ale to je jen dalsi potiz s hodnocenim prebehlictvi). Za dalsi, podle me by odpovednost za soudrznost zvolenych poslancu mela nest sama strana - pokud si na kandidatky nacpe lidi, ktere potom neni schopna uridit, byla to chyba cele strany (v zavislosti na systemu sestavovani kandidatek muze byt mozne presneji urcit uzsi skupinu lidi). Kdyz Paroubek krici, jaci jsou ti vsichni pohankove uplatni grazlove, nejradsi bych se ho zeptal, co to je za stranu, ktera si takove lidi da na kandidatku.

Cili pro shrnuti: podle me jakekoli "zacpavani huby poslancu programem jejich strany" odmitam, odpovednost za kandidaty nese strana a kazdy poslanec sam za sebe urcuje sve stesti v dalsim zivote pred volici (at uz v primarkach nebo primo parlamentnich volbach).
27. 07. 2009 | 00:02

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 11:24

mbt shoes napsal(a):

Vlastnictví - i podle čl. 11 Listiny základních práv a svobod zavazuje. S tím, že vlastnické právo má stejný zákonný obsah a ochranu. S vlastnictvím věci jsou spojeny i povinnosti, stíhající zásadně vlastníka věci. Jednou ze základních povinností každého vlastníka je o svoji věc řádně pečovat, včetně zajišťování a hrazení oprav, údržby, u chodníků udržování jejich řádného stavu, schůdnosti, atd. Jestliže vlastník tyto své povinnosti neplní, za škody tím způsobené nese subjektivní a dle jejich charakteru i objektivní odpovědnost.
07. 12. 2009 | 10:38

ed hardy clothing napsal(a):

good ,thank you for your info
27. 02. 2010 | 09:42

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

great,thank you
28. 02. 2010 | 15:50

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:12

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 15:48

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 01:12

replicas handbags napsal(a):

Thank you
24. 03. 2010 | 12:33

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy