Smrt na cestě Alberta Camuse

05. 01. 2010 | 10:55
Přečteno 5617 krát
Před padesáti lety, 4. ledna 1960, Facel Vega, řízená synem zakladatele nakladatelství Gallimard, narazila u Villeneuve-la-Guyard jižně od Fontainebleau do platanu. Albert Camus, sedící vedle řidiče, byl mrtev na místě, Michel Gallimard zemřel v nemocnici.

Nobelova cena, kterou Camus dostal o tři roky dříve, mu umožnila koupit si venkovský dům v Provence. Po vánočních svátcích 2. ledna se jeho žena vracela s dvojčaty vlakem z Avignonu do Paříže. Camus měl jízdenku na 4. ledna. Jeho přítel a nakladatel, který ho v Lourmarinu s rodinou navštívil, mu nabídl, aby jeli společně jeho autem. Absurdní shoda náhod, načatých Nobelovou cenou, tragicky vyvrcholila „nejslavnější automobilovou nehodou francouzské literatury“.

Cizinec, Mor a další romány patřící k základním kamenům světové literatury dvacátého století jimi zůstávají i bez přítomnosti autora. Ale Albert Camus nebyl jen romanopisec. Francouz původem z Alžíru byl aktivním účastníkem protinacistického odboje, v roce 1944 založil deník Combat (Boj) a rychle se stal, i komentáři ve svém listě, intelektuální a politicky vlivnou osobností poválečné Francie.

Když Hubert Beuve-Méry začal vydávat 18. prosince 1944 v osvobozené Paříži deník Le Monde, shodou okolností den po návratu de Gaulla z Moskvy s podepsanou dohodou o spojenectví a vzájemné pomoci, v komentářích k dohodě nemohl být v Le Mondu Camusův názor z Combatu vynechán. Camus viděl politickou moudrost v tom, že dohoda nemá být výlučná. Předpokládá, že se opře o „aliance, které propojí spojené národy v systém, který bude současné pevný a pružný…Ale bylo by marné ignorovat, že definitivní etapou…bude moci být jen organizace světa, v němž zmizí nacionalismy a v němž se každý stát vzdá části suverenity, aby zajistil svou svobodu.“

Camus ovšem věděl, že „duch se vždy opožďuje za světem“, a také, že „všechno lidské neštěstí pochází z naděje“, která se může ukázat jako falešná. Proto si nedělal na rozdíl od mnohých svých vrstevníků ani iluze o sovětském systému, ani o víře ve „zpívající zítřky“. Svým chápáním společenské a politické role intelektuála nastavoval zrcadlo euforické atmosféře poválečné doby a jejím mýtům. Vytrvával na této cestě téměř sám, napadán všemi, kdo ideologickým, nacionalistickým a jiným iluzím podléhali, často donedávna blízkými přáteli.

V roce 1956 jsem v Bělehradě objevil Camusovo l´Homme révolté. Ve francouzštině, ale také v srbském překladu. V Praze jsme – až na výjimky - do té doby měli jen jakési ponětí o autorově existenci. O díle prakticky nic. Odsouzení Stalina Chruščovem mi sice umožnilo vyjet v devatenácti letech poprvé do ciziny, ale otevírání světu teprve začínalo. Camusův Sysifos, Dopisy německému příteli, psané ještě v ilegalitě, v nichž trval na nemilosrdném odmítnutí nacismu samotnými Němci, ale především na překonání následků války v zájmu společné evropské budoucnosti, jeho přednášky a komentáře, to vše přispívalo - spolu s přílivem originálů a překladů světové literatury, Sartra, Arona, Bölla, Grasse, Faulknera, filmů Felliniho, znovuobjeveného Kafky atd. – k myšlenkovému kvasu šedesátých let v Československu, k rozmachu intelektuální, kulturní, společenské a nakonec i politické obnovy české společnosti, vrcholící v Pražském jaru 1968.

Camusova smrt v lednu 1960 znamenala ztrátu také pro nás, kteří jsme jako studenti s lahví Portugalu za 17 korun debatovali do tří ráno o jeho textech, které se podařilo propašovat až k nám. Plný dosah nehody u Fontainebleau nám docházel stále důrazněji, když jsme se mohli konečně seznamovat se šíří Camusova díla, ukončeného na půli cesty v jeho pouhých 46 letech. Nicméně jeho přesvědčení, že „naše problémy si už nemůžeme vybírat, že si nás volí samy, jeden za druhým“ a že záleží jen na nás, jak se s nimi vypořádáme, že „velikost člověka je v jeho rozhodnutí být silnější než jeho prostředí“, zůstalo pro mnohé z nás oporou, která nám pomáhala uchovat si integritu bez ohledu na to, kam nám dějiny právě zahýbaly.

(Právo 5.1.2010)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pierre napsal(a):

ano, byla (a je) to velka ztrata....
dik autorovi za pripomenuti...
05. 01. 2010 | 11:30

Ládik napsal(a):

Vy jste pili Portugal a my Jarynu.
05. 01. 2010 | 12:02

Vendula napsal(a):

Není nad to, použít výročí smrti Camuse k nenásilné, ale podbízivé propagandě "nového světového řádu". Ale Camusova slova také jsou „Lhát neznamená jen říkat to, co není pravda. Znamená to hlavně říkat víc než to, co je ve skutečnosti pravda...(Camusova předmluva k americkému vydání Cizince).
05. 01. 2010 | 15:56

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Dientsbiere
napsal jste krásný blog.
Cizinec, Mythus o Sisyfovi, Exil a království, Mor, Pád - jedna větší perla než druhá.

Jen jednu malou otázečku.

Myslíte si, že Albert Camus i ostatní existencialisté by dneska byli "Eurohujery", že by nosili květiny na oltář jurodivému jurooptimismu, že by si dali novoroční předsevzetí, že se do r. 2050 oteplí jen o dva stupně?
05. 01. 2010 | 16:33

yorick napsal(a):

Milý Pepo Řepo,
když už jste vyjmenoval ta obdivuhodná díla, jistě nejen mnou obdivovaného existencialisty, troufám si domnívat se, že jste je i četl, nazýváte-li je oprávněně perlami literatury.
Pak ale naprosto nechápu, proč vzápětí kladete tak primitivní a v tomto kontextu nestydaté otázky. Prostě nechápu, tak.
05. 01. 2010 | 18:35

Pepa Řepa napsal(a):

....zrcadlo euforické atmosféře poválečné doby a jejím mýtům

......že „všechno lidské neštěstí pochází z naděje“, která se může ukázat jako falešná...........
a tak.

Ona euforická atmosféra poválečné doby se příliš neliší od euforického eurohujerství. Opium lidsta je opiem lidstva v každé době.

Pavka Kohout nebo Pehíčko? Jaký je v tom rozdíl?
Myslíte, že z Camuse dýchá svazácký optimismus? Myslíte, že by držel štangli s Cohn-Benditem?
Camus je kmotr svazáckých šťastných zítřků?
Neřekl bych.
05. 01. 2010 | 18:49

Pepa Řepa napsal(a):

To yorik
.......napadán všemi, kdo ideologickým, nacionalistickým a jiným iluzím podléhali, často donedávna blízkými přáteli.......

....bude moci být jen organizace světa, v němž zmizí nacionalismy a v němž se každý stát vzdá části suverenity.....
---------
Hezky to tam, pan Dientsbier namastil.
Tak nějak dobově, účelově.
Když se vzdáte odporného národního povědomí, nastane ráj na zemi.

Zavřete oči a představte si Camuse, apoštola odcizení, dneska.
Skutečně by on, existencialista vyznával ojroopium lidstva?

Myslím, že si autor absurdnějšího patrona zvolit nemohl.
Ale třeba se pletu.
05. 01. 2010 | 19:06

mb napsal(a):

A budu hrubý ... srovnávat stalinistu Kohouta s demokratem Pehe ... ???

Pepo, jste prase ?
05. 01. 2010 | 19:57

Vendula napsal(a):

Myslím si, že Pepa uhodil hřebíček na hlavičku. Pan Dienstbier to napsal opravdu dobově a účelově. Je to takové úderné.
Myslím, že je docela irelevantní bavit se o tom, v jakém dobovém kontextu to Camus myslel. Upřímně, kdo četl jeho texty ví, že sám Camus procházel solidním názorovým vývojem. Není to můj oblíbený autor, především na Cizince mám trochu netradiční názor, ale nelíbí se mi, že místo pocty tomuto filozofovi a spisovateli, kterou bych v tomto článku čekala, najdu docela podlou propagandu. Pan Dienstbier záměrně nevybral myšlenky, které jsou pro Camuse mnohem typičtější než ty uvedené. Místo toho je jeho pocta jistě významnému filozofovi jakousi reklamou na nový světový řád ve smyslu: vidíte už Camus propagoval to, za co teď bojuji já.
05. 01. 2010 | 20:14

*** napsal(a):

On the Road je pro umělce těžký osud. Facel Vega byl sice luxusní a rychlý vůz. Ovšem z hlediska dnešní pasivní a zejména aktivné bezpečnosti bohužel bezcenný.
http://www.gettyimages.com/...

http://www.facelvegacarclub...
Je to velice slušný vůz i pro trockistu jako Camus. Ovšem jako před literárním i životním velikánem s Nobelovou cenou je třeba za takové lidi v den jejich hidiny zapálit oheň nebo držet černou hodinku.

Na silnice se umírá rychle, ale stejně těžce jako jinde.
***
Čest jeho památce.
***
05. 01. 2010 | 20:20

K.P. napsal(a):

A Franz Kafka by psal optimistické slogany pro van Rumpoye.

Jirko, už nepij!
06. 01. 2010 | 09:06

K-P. napsal(a):

To mb
Kohout i Camus z toho vyrostli.
Pehe už neroste.
06. 01. 2010 | 09:10

Milan Bukovecký napsal(a):

Autor

Podstata Camusova odkazu je úplně jiná. Podsouvat mu skrytě jiné smýšlení je úlet. Četl jsem i jeho zápisky a nepochybuji o jejich autenticitě. Jsou příliš poctivé, přemítavé a lidské, popisují život a snění v době války, poválečný stav. Jsou originální. Rád se tímto ztotožňuji s glosami Pepy Řepy. Jeho instinkt a metafory odhalily Vaše slabiny a úmysl, přiznávám, tak daleko jsem ve svém úsudku ani nedošel.
Propast, která nás nyní odděluje od myšlenek a tužeb elegantních a poctivých autorů minulosti, typu Camus, je velká. Místo, abyste se po revoluci podílel na znovu oživení kulturního vědomí národa, stal jste se součástí jeho destrukce. Kritizuji Vás proto, že jste jedním z elity, která neřízeně pustila do Čech konzum. Vím, že se tomu nedalo zabránit, ale o to víc jste se měli snažit, nedezertovat od osvěty a nenechat napospas démonům spotřeby druhotně negramotné. Místo toho jste sháněli slavičí jazýčky privilegií, už navždy nacpaní u jejich měděného žlabu, dřevěné příbory v rukách. Úpadek žurnalistiky, úpadek romanopisců, až úchylná dekadence uměleckých škol. A do této stoky vytáhnete Camuse, jako byste věděl, že skoro nikdo ho nečetl, určitě ne nastupující generace, které předhodíte salónní kompilát manipulativních symbolů typu, Facel Vega, Nobelova cena, nejslavnější nehoda francouzské literatury, de Gaulle atp. a dovolíte si pohodit pokřivenou empatii na Camuse i sem, na Aktuálně.cz.

Milan Bukovecký
06. 01. 2010 | 11:57

mb napsal(a):

K.P. - také úhel pohledu, akorát jsem si nevšiml že by Pehe nebyl demokratem.... kdyžtak mě opravte ... má vyhraněné názory (se kterými občas nesouhlasím) ale nedá se o Pehe říci že by nebylo demokrat nebo dá .... ?
06. 01. 2010 | 14:38

LEVAK napsal(a):

Bože,bože vendulo probuďte se ze svého modrého opojení:
„Člověk je člověkem více skrze to co zamlčuje,než tím co říká!“Alberto Camus:Mýtus o Sisyfovi
06. 01. 2010 | 17:02

Jana napsal(a):

Milane Bukovecký, jen pro pořádek - ne instinkt a metafory Pepy Řepy, ten jen reagoval, ale postřeh, evidentně široký přehled a inteligence Venduly už v úvodu komentářů odhalily úmysl a slabiny pana Dienstbiera.. :-) Až do jejího komentáře tu na toto téma nikdo ani nepípl..
06. 01. 2010 | 17:08

Jana napsal(a):

to LEVAK - nejen značně mimo mísu a evidentně jen s úmyslem být za každou cenu chytrý, ale také evidentně bez znalostí podstaty uvedeného.. (... že teď nepochopíte ani mě, je mi celkem zřejmé, a není ani možnost předvést, že "mohu také citovat", že.. :-))) ) A použití výrazu "modré opojení" - to je asi úchylka, co??
06. 01. 2010 | 17:13

Vendula napsal(a):

Přemýšlím o jakém modrém opojení mluvíte. Když se tak podívám na barvy v místnosti i ve svém šatníku, tak mám spíše pocit, že žiji v opojení růžovém. Pokud to má být narážka na sympatie k určité politické straně, tak Vás ujišťuji, že jsem ve svém myšlení spíše individualistou než ovcí poslouchající něčí našeptávání. A ten Vámi zmiňovaný citát ze Sisyfa je pěkný a často jistě pravdivý, ale pokud máte pocit, že se vztahuje k tomu, co jsem napsala, tak jste mě bohužel nepochopil. Poučím se a své názory budu vyjadřovat jednodušší formou.
06. 01. 2010 | 17:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Jana
máte absolutní pravdu.
Dokonce bych řekl, že vendula 05.01.2010 20:14:40 přesně formulovala to, co jsem smolil neobratně natřikrát, proto yorick nepochopil o co bšží.

O to ale nejde. Podstatné je přece to, že Albert Camus je o něčem jiném, než se snaží autor presentovat.
Pokud se dva, tři lidé v tomto názoru shodnou, mně to naprosto stačí.

Kolega LEVÁK sbírá různé citáty, které hbitě ukládá do své moudrotéky.
Bohužel je používá v naprosto neadekvátních souvislostech. Obvykle tam desorientovaně vmáčkne ještě cosi o modré, černoprdélnících či kapitalistech, že už to staříček říkali a tak podobně.

Něco jako ti dva chlapíci, kteří vyšvihli nápis "Zahrádkáři Kersku" na cokoliv, kde byl kousek volného místa.
Mám ho docela v oblibě, není to zlý člověk.
06. 01. 2010 | 18:18

Pepa Řepa napsal(a):

Milé zelené embéčko,
proč ten otazník?

Nezapomeňte, že i podle genetiků je prase tvorem, člověku-tedy Vám- nejbližším.
Nejste snad balkánský machometán, který mne-prase- hodlá vykázat za zídku? Že ne?
06. 01. 2010 | 18:28

Pepa Řepa napsal(a):

Sám
nevím ani kudy jíti mám a kam
a to, že na hlavě tmavomodrý klobouk mám
to je právě klam

Leváku
06. 01. 2010 | 18:50

Milan Bukovecký napsal(a):

Milá Jano,

paní Vendula mě, a to mi věřte, určitě imponuje. Ale, navzdory přiznání Pepy Řepy že byla, podle Vašeho, první a bude první a kdyby nereagovala tak jak reagovala, podle Vás, nikdo by nic nenapsal, přesto mě, při vší úctě k Vašemu vítězi, Pepa Řepa, svou intuicí a metaforami, zajímá nejvíc.

Podávám Vám tuto zprávu a máte-li k výše uvedenému připomínky, nerozpakujte se je použít.

Hezký večer

Milan Bukovecký
06. 01. 2010 | 21:43

mb napsal(a):

tak pepa ja mam tebe / vas i vlka za přemýšlivé lidi ... tak me vzdy prekvapi, kdyz ulitnete ... myslim ze pehe neni maoista ani stalinista nebo se pletu ?

myslim ze je pehe demokrat ... a nesrovnaval bych ho z pafkou ( i kdyz i ten se z toho ´na stara kolena´ jak uvedl k.p. ´vylízal´...
06. 01. 2010 | 21:57

LEVAK napsal(a):

Ad Jana:říká Vám něco metoda provokace?
07. 01. 2010 | 09:09

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řep: "Tak, kam se poděl můj doposud dokonalý zrak,
na všem leží neproniknutelně modrý mrak,tmavomodrý mrak."
07. 01. 2010 | 09:14

LEVAK napsal(a):

Ad Jana: toto tvrzení venduly-"Není nad to, použít výročí smrti Camuse k nenásilné, ale podbízivé propagandě "nového světového řádu"." tedy podle Vás není úchylka?
07. 01. 2010 | 09:20

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 09:31

tiffany napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
01. 02. 2010 | 09:25

ed hardy clothing napsal(a):

good ,thank you for your info
27. 02. 2010 | 09:41

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

great,thank you
28. 02. 2010 | 15:47

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 06:41

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 06:43

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:13

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 15:47

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 02:50

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:41

Blancpain watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 02:49

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 12:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy