Neřešme antidiskriminaci formálně

11. 10. 2007 | 08:09
Přečteno 5515 krát
Do parlamentu přichází již po několikáté antidiskriminační zákon. Diskriminace, to je vlastně nerovné zacházení, a známe diskriminaci negativní (společností netolerované), ale i pozitivní (záměrné zvýhodnění). Nerovné zacházení se může týkat různých skupin obyvatelstva – nejen žen vůči mužům, ale i zdravotně postižených, etnických skupin, lidi odlišné sexuální orientace, určitého náboženského přesvědčení, ale i chudých a obtížně adaptovatelných. A řešení nerovného zacházení ve vztahu regulace a svobody vždy výrazně dělí politickou scénu.


V minulosti narážela antidiskriminační legislativa na politické konzervativce, naposledy vyjádřil v červnu 2007 modrý Senát nesouhlas s tímto typem legislativy. Dalo by se říci, že čeští konzervativci nadřazují právo diskriminovat nad právo nebýt diskriminován. Prostě člověk by podle nich neměl být omezován ve své údajné přirozenosti. Tento nebojím se říci zpátečnický přístup je uplatňován jak vůči regulaci negativní diskriminace, tak i v odporu vůči tzv. afirmativní akci (napadání diskriminace pozitivní).
Domýšlením konzervativního odporu vůči omezování „přirozených“ práv se dostáváme k sociálnímu darwinismu. Ti, kteří jsou ve své všehoschopnosti silní, vítězí nad slabými a ohleduplnými. Handicap se netoleruje, sankce za necitlivost se chápou jako krácení práva vlastnit, podnikat... Ano, nadřazení sociálních a kulturních práv nad právo vlastnické je v odůvodněných případech výrazem lidské solidarity. Lidé ale byli určitým způsobem vždy solidární a nejedná se jen o nějaké sociální inženýrství a právní positivismus socialistů. Ostatně i Listina základních práv a svobod uznává pozitivní diskriminaci těhotných žen, dětí a mladistvých či zdravotně handicapovaných.
Tentokrát je antidiskriminační zákon předkládán pravozelenou vládou v minimalistické podobě pod tlakem harmonizace s předpisy EU, ale tak aby se evropský vlk nažral a česká zpátečnická koza zůstala celá. Bezzubé transponování směrnice EU je to, oč Topolánkově vládě jde. A to přes to, že pro Stranu zelených je antidiskriminační legislativa jedno z prioritních témat.
Klíčovým problémem je rozlišování odůvodněné a neodůvodněné diskriminace. Vládní návrh má za odůvodněnou diskriminaci zejm. takovou, která naplňuje „legitimní cíl a prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné“, která spočívá „v povaze vykonávané práce nebo činnosti a uplatněné požadavky jsou této povaze přiměřené“, která vychází z podmínek při práci „vykonávané v církvích nebo náboženských společnostech“ a při níž je „náboženské vyznání víra či světový názor osoby podstatný“.
Nepostihovat odůvodněné rozdíly v přístupu je jistě rozumné. Jistě bychom např. nenabídli nemocnému starci povolání horníka a asi lze pochopit soud, který by zamítl neodůvodněnou žalobu takového člověka na diskriminaci. Jsou ale jiné případy: např. majitel restaurace, který odmítá vpouštět do podniku Romy, s odůvodněním, že přítomnost Romů odrazuje bílé hosty a jemu tak klesá zisk. Právo dosahovat v podnikání zisk se tu dostává do střetu s právem respektu k lidské důstojnosti. A ta by nepochybně takovou segregací zákazníků byla ponížena.
Ze zúženého hlediska maximalizace zisku je veškerá diskriminace legitimní, neboť pokud by existovala taková diskriminace, která maximalizaci zisku nepřispívá, působení tržních sil by ji eliminovalo. Např. profesor Holman z VŠE uvedl během debaty pořádané Centrem pro ekonomiku a politiku: „Když podnikatel nebude chtít kvůli vlastním předsudkům zaměstnat Roma či ženu, ale jen bílého muže, zaměstná je – za méně peněz – někdo jiný, komu se tím zvýší zisk“. Podnikatelé maximalizující zisk se pak budou o laciné ženy a Romy přetahovat tak dlouho, až mzdy žen a Romů vystoupají na úroveň přesně odpovídající jejich schopnostem.
Konzervativci tak vlastně objektivizují diskriminační rozdělování práv i důchodů. V podstatě nám tvrdí, že např. ženy dostávají méně peněz jenom proto, že jsou objektivně méně pracovně použitelné než jejich mužské protějšky, neboť tržní prostředí by „neodůvodněnou“ diskriminaci již dávno eliminovalo. Reálné fungování společnosti se však liší od těchto teoretických modelů dokonalé rovnováhy. A celá řada diskriminací má sociálně historické příčiny – prostě jsme neměli a nemáme stejnou startovní čáru. Bojovníci s antidiskriminační regulací tak „obviňují oběti“.
Jsou jistě i méně nápadné „negativní externality“ (jak říkají ekonomové), které mohou komplikovat soužití s lidmi. A nemusí to být nedávné vicepremiérem proslavené „ohně na náměstích“ které paušálně přisuzoval romským spoluobčanům a nebo takové rasové mýty jako středověký předsudečný odpor vůči „foetor judaicus“, tedy údajnému zvláštnímu pachu vydávaném židy. Někdy stačí rodina s množstvím hlučnějších děti aby např. mohl pronajimatel uvažovat o tom, že z titulu ochrany svého podnikání byt takové rodině nepronajme či jim zvýší nájemné. Musíme tedy znát hranici omezení jedněch práv vůči druhým. Předložený návrhu zákona ponechává rozhodování o tom, co je a co není legitimním cílem diskriminujících subjektů, na libovůli soudů. A ty v podobných kauzách rozhodují často nejednotně.
Zvláštní kapitolou je přenos důkazního břemena z žalobce na žalovanou stranu. Ukládá to evropská směrnice, ale hlavně jde o to, že diskriminovaný většinou bývá slabší stranou sporu. Srovnání s trestními kauzami neobstojí, neboť zde je žalující státní zástupce. A tak se bude muset kompromisní interpretace ve věci přechodu důkazního břemen podaná ústavním soudem prostě změnit.
Zjevně ale nestačí jenom formální paragrafy a sankce, ale je nutné na praktických případech dlouhodoběji formované společenské vědomí. A také atmosféra pochopení podstaty problémů. Ne eskalování konfliktů v bagatelních případech (jak někdy ve spolunažívání bývá), ale praktické řešení v případech skutečně závažných. A to se bohužel týká oblasti přístupu ke zboží a službám, včetně bydlení.
Antidiskriminační zákon se v navržené minimalistické verzi bohužel života většiny znevýhodněných sociálních skupin vůbec nedotkne. Pozitivní efekt přijetí takové normy může být nepřímý – pokud povede ke zvýšení sebevědomí znevýhodněných skupin a k tomu, aby sami jejich jednotliví příslušníci začali důrazněji prosazovat své zájmy. I přijetí minimalistické verze vysílá do společnosti jasný signál, že diskriminační jednání nelze tolerovat.
Rozumné by ale bylo předložené formální minimum překročit. Nelze v zastřešující specielní normě jen zopakovat to, jak je převáděna tato problematika z ústavního pořádku do různých platných zákonů ČR (občanský zákoník, zákon o zaměstnanosti, školský zákon, zákon o regulaci reklamy a další). Již dnes má formálně diskriminovaný právo na soudní ochranu i případné zadostiučinění za prokázanou újmu. Zkusme ale standard ochrany před diskriminací rozšířit, i když se nemusí vyřešit vše najednou. Zablokování antidiskriminační legislativy před časem levicí, protože neodstranila také relikt revolučního práva - lustrační zákon - , považuji za poněkud nešťastné.
Z dalších inspirací se nabízí zejména ty systémové. Např. lze zvážit institucionální zakotvení postupu, který by fakticky pomáhal potenciálně diskriminovaným. Současné pojetí instituce ombudsmana je úsporné. Lze tuto instituci změnit a nebo zřídit na centrální úrovni něco jako „Antidiskriminační úřad“, který by měl funkce organizační, koncepční, koordinační, výkonné ale i kontrolní. A příslušnými kompetencemi lze vybavit i orgány veřejné správy v celé řídící vertikále. Zejména pokud jde o řízenou integraci dlouhodobě sociálně vyloučených (časté např. v romském etniku), by to bylo na místě.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy