Přichází lekce praktické trumpologie

17. 11. 2016 | 09:22
Přečteno 3605 krát
Donald Trump bude nějaký čas americkým prezidentem. Debaty „co by kdyby“ nemají smysl. Měli bychom místo nich bedlivě sledovat jeho skutečnou praxi v úřadě.

null
null


Letošní americké prezidentské volby i jejich výsledek provázela nebývalá hysterie. Zajímavé jsou rozporné reakce z táborů evropské pravice a levice. Dělící linie probíhala zjevně jinudy. Postoj k těmto americkým volbám zařazoval lidi nikoliv na ose pravo levé ale opět na pomyslné ose někde mezi od života utrženými sluníčkáři a těmi, co naslouchají hnědým vábničkám. Není divu, typická programová témata byla upozaděna, média jakoby nezajímala. Z elitářského oligarchy ale vytvořili iluzorního nepřítele mainstreamu.
Provokativně nekorektní a v případě Trumpa otevřeně šovinistická prohlášení otevírala Pandořinu skřínku podvědomí lidí frustrovaných důsledky globalizace. V Evropě jsme zažili nástup obdobných politických typů Berlusconiho či Orbána (u nás na tuto teatrální strunu hrají Zeman s Babišem). Stejně jako Donald Trump vykazují onu nietzscheovskou „der Wille zu Macht“ sebevědomých vůdců davu, kteří jsou ochotni jít ve svém arogantním populismu až na samotnou hranu legálních a etických možností..
Zpočátku byli na rozpacích z Trumpa i příznivci republikánů. Také český exprezident Václav Klaus ještě letos v březnu říkal, že nominace Trumpa je symbolem zoufalství a beznaděje amerických republikánů. Kritika Trumpa ale jen posílila jeho falešnou identitu bojovníka s mainstreamem. Byla to snad jen záměrná reality show? Nyní se i Václav Klaus přiřadil k zástupu gratulantů. Asi nepřekvapí že vítězství republikánského kandidáta nakonec ve světě přivítala zejména národně konzervativní až krajní pravice.
Proč ale i někteří na levici kvitují vítězství Trumpa? Návrat k reaganomice a tatcherismu přeci není pro levici žádná inspirace. Anachronismem je oprašování izolacionistické doktríny (vyhlásil ji prezident James Monroe v roce 1823). Někteří se na levici utěšují čím hůře tím lépe (že šok přispěje k novému počátku levice), jiní se těší, že Trump možná oslabí USA ale posílí světový mír, tím že ukončí eskalaci vztahů USA a Ruska. A ti nejnaivnější slaví vítězství demokracie nad establishmentem a mediální manipulací. Ve skutečnosti vzniká v USA silně rozštěpená společnost provázená krizí stranického systému.
Otevřený šovinismus Trumpa není jen vada na politickém designu nového „bílého otce z Washingtonu“, to je z jeho strany autentické a promyšlené. Při volební účasti 54% pro nějhlasovali hlavně starší bílí muži, z venkova, méně vzdělaní, věřící protestanti a katolíci. Především ale Trump mluví za mocné této globální supervelmoci, žádný táta pracujících či mirotvorce s olivovou ratolestí opravdu není. Nyní přichází doba konfrontovat rétoriku a praxi. Možná to budou právě Trumpovi voliči, kteří už v příštím roce budou v šoku z rozdílu mezi Trumpovými slovy v kampani a jeho prezidentskými činy.
Nyní postrádají smyslu debaty, zda by byla Hillary levicovější, nebo co by se stalo, kdyby nezadupala jiného nominanta demokratů, Sanderse. Ani to že mu narál systém „Electoral Cllege“ (na absolutní počet hlasů o 390 tisíc vyhrála Clintonová). Pravdou je, že Clintonová ztratila nemálo hlasů od odborářů i od zastánců mírového hnutí a v některých částech rozhodla o její prohře volba třetí alternativy, hlavně libertariánů či zelených. To co zaznělo od vítězného Trumpa v kampani, oprávněně vyvolalo znepokojení. Nyní je důležité jak bude vypadat praxe. Řeči jak Trump vysuší „washingtonskou bažinu“ jsou jen předvolební řeči.

Amerika se nestane velkou jen kovbojským patriotismem

Trump je kandidát, kterého lze zařadit do jedné linie s jeho republikánskými předchůdci Reaganem či Bushem. Na rozdíl od nich je ale spíš vulgární showman než politik. V té se bude muset opřít o své profesionálnější okolí. A to bude z republikánské konzervativní tradice vycházet. Americký parlament je nyní ovládán právě těmito republikány. Znamená to že budou prosazovat vše, co Trum předhodil davu před volbami, a nebo ho budou spíše krotit?
USA jistě nelze redukovat na nácky, slavící vítězství bílého muže „nad barevnou havětí a židáky“. Trumpovy hospodářské úvahy rámuje především kritika globalizace z izolacionistických pozic. Trump ale jistě umí být i pragmatik a protřelý obchodník. Jestli jeho otec využíval k zbohatnutí mezer v programu New Deal při výstavbě bytů, Trump samotný využil zase svých bankrotů k vybudování globální značky a k neplacení daní po dobu téměř dvaceti let. A ani dnešní multipolární svět neznamená konec globalizace.
Troufnu si především označit za iluzi, že Trump v Bílém domě znamená konec světového četníka. Neznamená, geopolitická konkurence USA a Ruska, nebo Číny je objektivní. Jen se vzdalujeme od unipolárního světa a multipolární svět bude mít těch četníků víc. Důsledkem bohužel není mír, nýbrž nová vlna zbrojení, která potěší generály tam i tady. Trump ostatně už řekl že americká armáda musí být silnější a jeho adept na ministra obrany říká že s Ruskem je třeba jednat racionálně, ale z pozice síly. Více vojska, více raket je důsledek.
Trump slíbil vyrovnat příjmové rozdíly v USA, hovoří o masivním plánu investování do domácí infrastruktury. Kde ale na to vše chce vzít, když současně chce snížit míru zdanění? U daně z příjmu chce snížit berně nejbohatších Američanů z 39,6 na 33%. U firemní daně chce snížit berně z 35 na 15%.. Hovoří také o deregulaci finančního trhu, rozpaky z toho ale jsou i na Wall Streetu, který by tím mohl být potěšen.
Great America se nedá vytvořit jen z domácí spotřeby a kovbojským patriotismem, Izolacionalismus v duchu tzv. Monroovy doktríny je dnes absurdní. Domáci výrobce chce Trump chránit zejm. 45% celním tarifem na dovoz z Číny. To ovšem bude mít nutně vliv na globální ekonomiku (proti dumpingu na čínské zboží se vyslovila i WTO). A na americkém kontinentě může mít podobný vliv přístup Trumpa k Mexiku. Ve střehu je i největší evropský obchodní partner USA, Německo. Blíží se snad etapa nových obchodních válek? Na Evropu mohou mít vliv nejen americké pokusy o silnější protekcionismus, ale také tlak na větší evropské výdaje na obranu.
Výrazné protesty po zvolení Trumpa jsou něčím pro USA netypickým a tak budou chování nového prezidenta korigovat nejen korporace a republikáni v kongresu, ale i nálady veřejnosti. Couvat začíná Trump od vyhlášení, že zruší zdravotníckou reformu dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy z roku 2014. Ta zpřístupňuje zejm. zdravotní péči 48 miliónům Američanů bez zdravotného pojištění. Pro kritiky americké politiky ve světě současně platí, že radovat se, že Trump poníží USA (jako Jelcin ponížil Rusko) by také bylo nemoudré. Lekce praktické „trumpologie“ v příštích měsících ukáže, jak vážnou změnu tyto volby přinesly.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy