Proč chceme podporovat kulturu?

18. 06. 2008 | 08:26
Přečteno 5618 krát
Na čtvrtek 19. června 2008 byl do programu zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy již podruhé zařazen bod petice „Za Prahu kulturní“. Tato mediálně velmi sledovaná petice podepsaná plejádou známých osobností kultury byla předána orgánům hl. m. Prahy již v dubnu letošního roku a vznikla v reakci na to, když pražský radní Richter prosadil změnu systému financování divadel a galerií.


Své úmysly zdůvodnil jednoduše – přetnout byrokraticky spravované penězotoky pro vybrané a dát všem stejná pravidla, stejné podmínky. Ať ukáží co dovedou v soutěži o diváky. Milan Richter se ve své válce proti „kulturním elitářům“ zaštítil ideou liberální spravedlností, a to v podobě systému dotací na každou vstupenku. Ve svém oblíbeném přirovnávání divadla k pekárně nachází radní Richter ideovou inspiraci ve výstupech známého Liberálního institutu, pro které se stala „pravidla pekárny“ ústřední metaforou ilustrující harmonické fungování trhu zbaveného státních zásahů.
Potrefení „elitáři“ útok vrátili a obvinili Milana Richtera z toho, že tlačí kulturu do konzumní vulgarity a že používá antielitářskou rétoriku jak za minulého režimu. Hrozba nekvalitní nivelizace ale není na tomto sporu systémově to hlavní. Ostatně kdo kvalitu kultury přesně změří a zváží? Podstatné je, že jestli chceme vůbec mít nějakou kulturní politiku a v jejím rámci kulturu subvencovat, musíme si ujasnit, čeho těmi subvencemi chceme dosáhnout. Je to obecně dostupnost kulturních statků a nebo podpora určitých priorit a rozlišování mezi komerční a nekomerční kulturou?
V tom je hlavní smysl otevřené veřejné debaty, kterou si signatáři petice spolu se „Dny neklidu“ v těchto jarních dnech právem vynutili. Kdo dostane jaké peníze a kteří ředitelé vybraných divadel získají určitou existenční jistotu, je až druhotné.
Richterova „kulturní politika“ paradoxně vede i k tomu, že kultura se stane nedostatkovou. Vstupenky totiž mohou být díky subvencovaným cenám poměrně rychle rozprodané. Někomu vadí to, že kultura ztrácí charakter statusové spotřeby. Nechtěně to vyzradil radní Pecha když řekl: „Já jako movitější divák nakonec neseženu vstupenku.“
To neznamená, že by snad bylo marné úsilí o rozlišování mezi spravedlivými a nespravedlivými subvencemi. Připomínalo by to neochotu Václava Klause rozlišovat mezi čistými a špinavými penězi. Jde o to, že dotace na každou prodanou vstupenku spravedlivá není – náklady na uvedení představení mají vysokou fixní složku a nejsou úměrné počtu sedadel v sále. Zvýhodňuje velká divadla, která jsou i tržně rentabilnější.
Možnost konstrukce 100%ně spravedlivého systému rozdělování je samozřejmě iluzorní. Ale je jasné, že nestačí, aby žadatel o grant poskytoval všeobsáhle definovanou „kulturní službu“. Z veřejných prostředků by měly být financovány pouze takové statky a služby, které nezajistíte trhem a společnost by následkem toho byla ochuzena.
Tohle kriterium připomíná i divadelní kritik Vladimír Just. Subvencování kasovních trháků pro turisty vede k otázce, zda nesubvencovat turistům i večery strávené v některé z pražských hospod.
Po prvním, dost nepovedeném, projednání pražskou radnicí v dubnu byla kulturní petice znovu podána v květnu a čeká jí nová, doufejme kvalitnější debata. Primátor Bém spolu s radním Richterem vydali tiskové prohlášení, ve kterém přislíbili splnit některé požadavky petice, především zrušit kritizovaný příspěvek na vstupenky. Do hry vstupují i mnozí politici, kteří si spolu s protestujícími divadelníky chtějí užít světel ramp. O to ale nejde.
Snad vzniká shoda, že pražská kultura potřebuje změnu grantových pravidel. A jako levicový pražský politik připomínám, že zpřístupňování kultury je jako rozšiřování demokracie. Nemusí nutně vést k nivelizaci hodnot, ale rozhodně musí stavět na redukci privilegií. Kdysi bylo nerovné hlasovací právo také zdůvodňováno tím, že ženy a nevzdělaní nejsou schopni racionálního chování (v našem případě jde o plebs neschopný ocenit vyšší kulturní zážitek). Ani privilegování hight culture pro snoby, ani pseudospravedlivé dotování masové kulturní komerce. Jinak nám zůstane třaskavá směs byrokratické libovůle financující „spřátelené projekty“ a glajchšaltování hodnot nerozlišující mezi uměním a brakem místo skutečně emancipujícího liberalismu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Nemám rád komunisty napsal(a):

Jediná povolená kultura za vlády vaší strany byla ta, která pochlebovala režimu.

Zakazování autorů, tvrdá cenzura...

Vaše ideologické bláboly se cpaly do všech pohádek (viz. Pyšná princezna a král zahradník, Císařův Pekař a píseň o (všechno všem)....
18. 06. 2008 | 09:00

bručoun napsal(a):

Nemám rád šmouly !
18. 06. 2008 | 09:08

Mr. Orange napsal(a):

Mám rád všechny. :o))

Ale k věci, dotace na hospodu? To bych bral, zrovna na tenhle víkend bych malou dotaci uvítal. Co takhle dotaci když bych chtěl jít do "vykřičeného domu", to by nešlo? ;-)
18. 06. 2008 | 09:19

Nemám rád komunisty napsal(a):

Mr. Orange:

služby vykřičených domů budou za vlády KSČM a ČSSD zdarma. Ale jen pro dělníky z lidu.

Žena za pultem bude dělat uvaděčku.
18. 06. 2008 | 09:24

Blue smarf napsal(a):

modrý šmoula vezme oranžového trpaslíka klidně za Sněhurkou... a klidně bez subvence
18. 06. 2008 | 09:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujích.

Jinak bych chtěl ještě poděkovat všem, kdo se snaží pod tímto korektně vyjádřeným názorem věcně diskutovat. Děkuji za elementární slušnost.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 06. 2008 | 09:56

Pobo napsal(a):

2 Stejskal:

Pardon, asi mám špatnou rozlišovací schopnost (nebo tendenci zkoušet co ještě projde a co ne? - sám nevím), tak se Vám omlouvám, že jsem Vám průpovídkou o "Pražské recitátorce bez koruny" v kapse přidělal práci. Tak si dám na chvíli pauzu.
18. 06. 2008 | 10:06

MA-FU napsal(a):

Když vládla cenzura a to hodně tvrdá zavedená KSČ,nejen v kultuře i vy již můžete pamatovat
18. 06. 2008 | 10:09

šmudla napsal(a):

s humorem jde všechno lépe
18. 06. 2008 | 10:12

bigjirka napsal(a):

jasně, pane Stejskale, hajte komunisty. Přes spáleniště, přes krvavé řeky, pluk za plukem jde neochvějně dál. Na naší straně srdce právo věky, jdem vpřed jak čas, jak pomsty hrozný hlas... Jedna ze dvou písní, kterou musel umět každý voják... Byl jste na vojně? Téma cvičení: modrý nepřítel udeřil, my rudí přecházíme do protiútoku a za tři dny jsme na Rýně....

Co bylo špatně na rudých trpaslících a proč jsou šmoulové modří a ne rudí?

maz je svoboda , láska je nenávist

proč a jakou chtějí komunisté podporovat kulturu?

kdo je užitečným idiotem?
18. 06. 2008 | 10:52

Prófa napsal(a):

klídek... značení na štábních mapách za váš osobní vztek na některé barvy nemůže.
A strategické hry o nepříteli se hrají v Petangonu stejně jako v Moskvě.
Vy byste snad ty dotace na vstupenky nezrušil ?
18. 06. 2008 | 11:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane bigjirko,

nevím, kdo je užitečným idiotem, ale předpokládám, že myslíte mne.

Nemíním Vám to vyvracet, je mi vcelku jedno, co si o mně někteří lidé myslí.

Nicméně se domnívám, že jste si mohl již všimnout, že komunisty nehájím a na komunistickou ideologii mám poměrně vyhraněný a argumenty podložený názor.

Hájím diskusi. Hájím právo každého člověka nebýt urážen (tedy alespoň na těchto stránkách). Hájím právo každého na věcnou a korektní diskusi.

Na vojně jsem byl. Za bolševismu. Cvičení jsem žádné neprodělal. Uklidili mne do kuchyně (tzv. zpětný odřad) a i z té mne pro neschopnost vyhodili. Byl jsem devět měsíců funkčně nezařazený četař absolvent u průzkumného praporu v Tachově.

Libor Stejskal
18. 06. 2008 | 11:16

Hlavně za svoje napsal(a):

Když si umělci zvolili ODS tak ji maj. Nevím z jakého práva přišli řvat, že chtěj peníze!!!?? Vždyť ať si je vydělaj svojí činností a budou je mít. Mě prachy taky nikdo nedá když příjdu hulákat, že je chci. Herci volí ODS protože v nich vidí co tam neni a přitom chtějí kulturní komunismus, aby jsme jim to všechno dotovali.
18. 06. 2008 | 11:44

bigjirka napsal(a):

ne, pane Stejskale, nemyslel jsem tím právě zrovna adresně vás.

Dolejše jsem neurážel.

Komunisté nikdy věcně a korektně nediskutují, je to totalitní póvl.

Dolejš si myslí, jakej je chytrák, ale kdyby se to obnovilo, šel by na věšák nebo do gulagu ještě dřív než my.

Cvičením jsem nemyslel cvičení záloh, ale cvičení jako štít a jiná.
Co nám to za komanče sedí v parlamentu? (Prófa?)
18. 06. 2008 | 11:45

bigjirka napsal(a):

Co se týče věci, všechny dotace na "živou kulturu" bych zrušil. Ve skutečnosti jde o zábavu, kterou si má platit každý sám. Pokud započteme školství ke kultuře, je třeba se starat o školství a je třeba se starat o památky. Děti ani památky se o sebe postarat neumějí.
18. 06. 2008 | 11:47

bigjirka napsal(a):

Dolejš se uráží sám tím, že je tím, čím je. Ten, kdo se zcela dobrovolně a výběrově dá do společenství s...ů, je sám sč.

Jak pravila paní KVS, lejno nelze znectít pokakáním.
18. 06. 2008 | 11:51

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko, nikde jsem nenapsal, že jste Vy pana Dolejše urážel (i když příští "póvl" v souvislosti s kýmkoliv již smažu).

Pozastoval jste se nad tím, že jsem zde napsal jistou repliku (nesprávně jste ji označil za hájení komunistů). Tak jsem se Vám snažil vysvětlit, že nehájím komunisty, ale právo a možnost korektně si vyměňovat názory (možná jste si všiml, že právě toto právo a možnosti někteří lidé, kteří se označují za komunisty, dost často popírají).

Ani já jsem nemyslel cvičení záloh. Nebo se domníváte, že jsem sloužil za Čepičky byl na cvičení devět měsíců jako třeba někteří sedláci či faráři?

Zdá se, že máme poněkud jiný pohled na svobodnou výměnu názorů v demokratické společnosti. To se stává, už jsme si na to dávno zvykl a nijak mne to nefrustruje.

Libor Stejskal
18. 06. 2008 | 12:12

modrý ulhánek napsal(a):

...je vtipné pozorovat jak se dva voliči ODS bigjirko a místní cenzor stejskal hádají a vysvětlují si naši novodobou modrototalitní demokracii
18. 06. 2008 | 12:16

Nemám rád komunisty napsal(a):

to: modrý ulhánek.

tak nelži a nebo změň barvu.
co třeba rudý pravdomluvec?
18. 06. 2008 | 12:26

modrý ulhánek napsal(a):

to: Nemám rád komunisty

jsem modrý, protože lžu a tak to zůstane volím stranu nebo s se mnou chce sepsat smlouvu s občany?
18. 06. 2008 | 12:31

mens sana napsal(a):

čekal jsme debatu o pražské kulktuře - k této debatě mám jen to, že přehnaná snaha upoutat pozornost a dětinsky teatrální demonstrování svých emocí může mít i patické rysy.
Histerion (slovo púvodu řeckého,latinský ekvivalentnt je uterus) označuje duševní stav, který bývá nespravedlivě přiznáván pouze ženám. A znaky ?
a) histerik má svět jen za takový, jakým ho chce mít, ostaní má za útokna pravdu
b) své zapálené "já" má za obecně platné a mění ho bez sebereflexe na "my"
Myslím, že propadat těmto stavům není dobré pro jakoukoliv diskusi.
18. 06. 2008 | 12:36

Kamil napsal(a):

Nespletl jste nadpis
" Chceme podporovat cenzuru ? "
Hezký den
18. 06. 2008 | 12:38

Nemám rád komunisty napsal(a):

Ulhánek:

nevim no, já žádnou smlouvu nikdy s ODS nepodepisoval...
18. 06. 2008 | 12:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane zdravé mysli.

;-)

Libor Stejskal

P.S. Pro ty, kdo jako já neznají význam slova "patický", dávám odkaz, abyste to nemuseli hledat http://slovnik-cizich-slov....
18. 06. 2008 | 13:00

bigjirka napsal(a):

Pane stejskale, rudí řiťomluvci si tu evidentně mohou krákat co chtějí, viz parlamentního multinicka Prófu/mens sana. Komunismus je hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod.

Na vojně se člověk leccos naučil a dozvěděl... :-)

Bolševiku, jakou diskusi jste vedli v době, kdy jste si usurpovali všechnu moc?

Teď tu poučuj o svobodě, demokracii a diskusi.

Jak potom nemám nikoho označovat za póvl, pane Stejskale?

Jestliže oni tu mohou beztrestně roztírat své lejno, proč já nemám mít možnost říkat, že je to eklhaft?

Ať už to z toho parlamentů píše kterýkoli z těch zapráskaných komárů. Raid!
18. 06. 2008 | 13:40

bigjirka napsal(a):

A další hnízdo mají komáři ve Slovinsku? To je podivuhodné...
18. 06. 2008 | 13:44

modrý soudruh napsal(a):

to bigjirka: Sotva po poledni a už tak ožralej?
18. 06. 2008 | 13:52

Nemám rád komunisty napsal(a):

soudruhu, jsi soudruh a ještě ulhánek?

bigjirka má pravdu.

Komunista má nejmíň co kecat do podpory kultury, či demokracie.
18. 06. 2008 | 13:57

stejskal napsal(a):

Můžete si říkat prakticky co chcete, pane bigjirko.

Jen při tom musíte dodržovat jistá zdejší pravidla. Čili nikoho hrubě neurážet, neužívat vulgarismů, nespamovat, nezavdávat podezření z porušení zákona a neprovokovat flejmy útočnými agresívně laděnými texty (drtivá většina stálých diskutujícíh to bez ohledu na své politické sympatie kupodivu zvládá úplně bez problémů).

A posuzování co je a co není porušení pravidel přitom nechat na mne. Toto Vám na těchto stránkách nabízí Aktuálně.cz. Chcete-li to využívat, jste vítán. Ne-li, nechte být.

Libor Stejskal
18. 06. 2008 | 13:59

stejskal napsal(a):

Pánové modrý soudruhu, ulhánku, bigjirko a Vy, co nemáte rád komunisty,

od teď budu Vaše vzájemné výpady mazat.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 06. 2008 | 14:00

modrej ulhanej soudruh z ods napsal(a):

souhlasím s Vámi pane STEJSKALE... stádo se musí držet na uzdě. Proto volím ODS
18. 06. 2008 | 14:09

bigjirka napsal(a):

a špatně bylo pane Stejskale co konkrétně? překontroloval jsem a našel jen fakta a relevantní připomínky. máte ovšem pravdu, že se těžko hledá slušné označení pro to, co část našich bůhožel spoluobčanů posadila do parlamentu...

údajně modrý soudruh: nevím, proč jste tak brzy ožralej, třeba jsou ve Slovinsku jiný poloměry...
18. 06. 2008 | 14:09

bigjirka napsal(a):

víte, pane sStejskale, otázkou vůbec je, zda zde mají mít blogy příslušníci hnutí směřujícího k potlačování lidských práv. všude, kde se hnutí tohoto typu dostala k moci (sovětské Rusko, Čína, Kuma, Maďarsko, Polsko, nacistické Německo, Itálie, Španělsko, Československo, Kambodža, Vietnam, Severní Korea...) došlo ke dlouholetému nevratnému usurpování moci nacisty nebo internacisty takovýn způsobem, že návrat do normálních podmínek standardními metodami byl nemyslitelný. proto si nemyslím, že by tito wohnouti měli právo na líbeznou diskusi a proto si myslím, že jim musíme připomínat, že lejno páchne (spokojen?:-)?).
18. 06. 2008 | 14:34

Ládik napsal(a):

Soudruhu Dolejši, za koho mluvíte? Za komunisty? Potom vaše podpora kultury je jen torpédování stavu, který nesměřuje vzad k vašim rudým zítřkům. A proto žádná podpora. Ať herci platí zálohy na daň z příjmu dopředu, jako já.
18. 06. 2008 | 16:07

bigjirka napsal(a):

Vy jste pane Stejskale skutečně definitivně zešílel? Uvědomujete si vůbec, co mažete, nebo máte nepodmíněný reflex na můj nick?
18. 06. 2008 | 16:12

Mr. Orange napsal(a):

je fakt že toho zmizelo docela dost.

Ale jinak, pane bigjirko jak se podle vás liší "obyčejný člověk" od takovéhoto hnutí. Nemyslíte si že si představujete lidi trošku idealisticky?

Někdo zde psal že děti a památky se o sebe neumějí postarat, myslím že s divadlem, ale i jinými akcemi je to stejné, zvlášť pokud to není bráno vyloženě jako výdělek, ale byla by to neziskovka, jestli je to vůbec takto možné.
18. 06. 2008 | 16:18

modrej soudruh napsal(a):

Bohumil Stéskal co to tady maže je uplně stejnej jak ten z toho filmu a navíc má na to ještě papír.
18. 06. 2008 | 16:45

bara napsal(a):

pro mens sana:

Histerion ??? Nemate na mysli Hysterion??
18. 06. 2008 | 16:47

bigjirka napsal(a):

Mr. Orange, já jsem zastánce spíš liberalismu než zasahování "moudrých" do všeho. Jsem toho názoru, že živé umění je zábavy a za zábavu si každý platí. Pokud to zábava není, neplatí :-/
Tož co k tomu dodat? jasněže komanči by zase chtěli středočeské mírové slavnosti s recitací švorcových hereček za mocného přispění daňového poplatníka. já myslím, že už si toho užili dost. sv. Víta bych nechtěl nechat spadnout za žádných okolností. dost na tom, že málem spadla Barbora a nevím, jestli už je zajištěná. Semafor jsem měl rád, už dlouho jsem se tam nedostal a nevím, proč by má daň měla vstoupit do podnikatelského záměru pana Lanzy Suchého. Lanza nebo nezisk?

baro, s mens insana se nešpiň, pan Stejskal se stal Sládkovým nástupcem a pro komanče by smáznul kohokoli. Co kdyby mu zdrhly takové kapacity jako Dolejš nebo Kohlíček? My jsme tu jen plebs.
18. 06. 2008 | 17:46

bigjirka napsal(a):

jo Pomeranči, obyčejný člověk je moje luzná představa. Pracuje, baví se, platí svoje dluhy, nekrade (moc), do nikoho se zbytečně nemontuje, chce se bez ústrků dostat z práce domů a tak.. prostě všední, obyčejný den. nemá rád žlutou na rudé, ani bílou a černou na rudé... nemá rád blbé písničky s vlezlými melodiemi a texty o práci od hospodských povalečů...
18. 06. 2008 | 17:50

mens sana napsal(a):

baro, hi- nebo hy-, vyberte si. O diagnózu nejde.
Hlavně abychom nezatěžovali výměnu názorů zbytečným afektem.
Myslím že kultura, a nejenom ta pražská, tu dostává poněkud na frak.
18. 06. 2008 | 18:27

stejskal napsal(a):

Máte pravdu, pane bigjirko,

mám již podmíněný reflex na Váš nick. Kupodivu se mi zatím žádný jiný nevytvořil, ale Vaše opakované provokace ostatních diskutujícich, urážky a vulgarismy ve mně tohle drobné postižení ve Vašem případě vypěstovaly.

Všiml jste si správně, mám na Vás úplně jiný metr než na ostatní, kteří mi ani zdalekak tak nekomplikují mojí práci chronickým porušováním zdejších pravidel.

To jen na vysvětlenou, abyste se nedivil, proč věci, které jiným projdou, budu ve Vašem případě bez jakéhokoliuv upozornění mazat.

Doporučoval bych Vám velmi striktně se držet diskutovaného tématu daného jednotlivými autory blogů. Je hloupé si dát práci se psaním něčeho, co nejpozději do pár desítek minut zmizí. A ještě sledovat, že jiní si občas mohou dovolit více než Vy.

Libor Stejskal
18. 06. 2008 | 19:10

J.a.K.53 napsal(a):

Lidi,proč se tu proboha osočujete a dohadujete.Ať jste rudí,či modří,anebo oranžoví, ti na hoře Vás stejně nevnímají.Ti žijí úplně v jiném světě,Vás pěšáky co tu mezi sebou válčíte nevnímají,oni pracují jenom s armádami.
18. 06. 2008 | 20:59

tata napsal(a):

pane stejskal

nemate to lechky.nejvíc se mi líbí ty hulvati s obou taboru jak se dožadují vašeho zasahu a přitom přímo v te žadosti nadavají to snad nikdy nepochopím.

JA často nesouhlasím s vašima nazorama ne kvuli tomu že bych je mohl popřít argumentama ale že oba trochu veci jinak cítíme.ale važím si jich.a většinou je to tak se vším a u všech.Malokdy je problem černy nebo bílý,.A proto mi dostavaj tito lidé snahou urazit,ublížit,dohadovat se bez snahy ,a smyslu se dohodnout nebo aspon uznat pravo na jiny nazor.ZA to Vam dik.i za ten čas nad ramec vašich poviností,co si plno lidí neuvědomuje.ono to už tak trochu bude tím že ste zavislak jako par nas tady na blogach.
18. 06. 2008 | 21:28

stejskal napsal(a):

Díky, pane tato,

vnímám Vaše texty stejně jako Vy ty moje. Slušné, věcné, korektní, s nimiž je mi občas ctí i potěšením polemizovat.

Snažím se, aby si zde právě takoví lidé jako Vy, mohli vyměňovat své názory bez obav, že na někdo začne útočit či je urážet (chtít, aby lidé přestali jeden druhému své názory vnucovat, by bylo už příliš neskromné). Bez toho neodbytného a nepříjemného pocitu špíny, znechucení i jakéhosi studu, který třeba já mívám, když jednou za čas nahlédnu do diskuse pod zpravodajskými texty na našich stránkách.

Máte pravdu, je to už trochu závislost. Ale též zábava a tak trochu... hm, jak bych to jen... no, něco jako pocit naplnění či uspokojení.

Dokud se mi zde bude dařit uchovávat prostor pro věcnou a korektní diskusi, budu mít dojem, že to, co dělám, má nějaký smysl. Až zde převládnou vulgarismy, osobní výpady, urážky a provokace, půjdu od toho. Taková práce by mne nebavila.

A tak si tu vlastně trochu sobecky uchovávám cosi, co mi zajišťuje, abych mohl být ve své práci spokojený a těšit se z ní ;-)

Ještě jednou děkuji za Vaše milá slova a za to, že si sem chodíte povídat.

Libor Stejskal
18. 06. 2008 | 21:46

bigjirka napsal(a):

pane Stejskale, kde tu sakra byly jaké urážky a vulgarismy? je mi vás líto. přitom si myslíte, že mne můžete volně urážet svým "noblesním" způsobem.. nu, každej jsme ňákej. jen si ty svoje komanče chraňte jako v bavlnce. jak já můžu za to, jaké kde Zeman vyslovoval písmeno?
18. 06. 2008 | 23:13

bigjirka napsal(a):

semtam mám naopak dojem, že chcete provokovat vy mne. což mi obecně zas tak nevadí, ale vzhledem k vaší funkci poněkud jo, mazavko. fakt si neuvědomujete, že přiléváte oleje do ohně?
18. 06. 2008 | 23:25

bigjirka napsal(a):

To je tajné, že tenhle mens insana jo poslanec? Zemanovu výslovnost vynechávám?

Co je na tom vulgárního, že oni nám vyměňovali názory dost dlouho? Příliš dlouho?

Co je na tom vulgárního, že do kultury se stolicovali už dost dlouho? Na jeden lidský život příliš dlouho? Co je na tom off topic?

Pěkné chráněnce máte.
18. 06. 2008 | 23:34

bigjirka napsal(a):

no ale hlavně když jste spokojený a těšíte se z toho.
18. 06. 2008 | 23:35

PSD napsal(a):

komunismus jsem nezazil. a jsem rad. myslim, ze to byl pokriveny zvrhly rezim. nikdo z komunisticke strany se prece nemuze divit, ze jeho prispevek na blogu vyvola nevoli. proste je tam primarne ten fakt, ze je to stoupenec ideologie potlacujici svobodu, ze je to komunista. ty reci okolo jsou blaboly. k cemu je tedy historie, kdyz se z ni tak malo lidi pouci???
19. 06. 2008 | 08:19

bigjirka napsal(a):

Se salonním levičákem prof. Hořejším rád pohovořím, koncepty liberalismu a levice jsou legitimní. Komunismus je hnutí, směřující k potlačení lidských práv. pro veleneváženého blogátora bych měl několik témat:
Kulturní podpora kompartije jazzu
Kulturní podpora kompartije rock and rollu
Znamená Práce osvobozuje totéž co Arbeit macht frei?
Vliv Grebeníčkových elektrických bot na rychlost transferu ke komunismu podtitul komunismus = moc sovětů + elektrifikace
Vliv Vondruškova análního obušku na psychiku komunistického pos.ance
19. 06. 2008 | 09:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane PSD,

nevím, zda se "někdo z komunisticke strany se muze divit, ze jeho prispevek na blogu vyvola nevoli" a je mi to vcelku jednu.

Naprosto s Vámi souhlasím, že komunismus tedy přesněji bolševismus "byl pokriveny zvrhly rezim". Měl jsem tu možnost zažít ho na vlastní kůži a dodnes se z toho vzpamatovávám.

Nicméně na těchto stránkách platí jistá pravidla (viz Kodex diskutujících a pánové, s nimiž zde nyní polemizuji za těch mnoho měsíců už měli možnost zjistit, jaká to jsou. Tento spor nevedeme zdaleka poprvé).

Pro všechny. I pro blogery. Aktuálně.cz nabízí BEZPLATNĚ určitý servis (ten mimo jiné zahrnuje i garanci toho, že Vás ani nikoho jiného nebude nikdo urážet, že zde nebude nucen číst vulgarismy a různé obscenity, že můžete vést slušnu a korektní diskusi).

Komu za těchto podmínek diskuse nevyhovuje, může zvolit jiné stránky. Nicméně tato pravidla zde budou platit, dokud můj zaměstnavatel nerozhodne jinak (a já si pak půjdu hledat jinou práci).

Věřím, že pochopíte naše důvody, proč nechceme, aby se na těchto stránkách "diskutovalo" způsobem obvyklým na většině podobných serverů v této zemi.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 06. 2008 | 09:57

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko,

pan profesor Hořejší je možná salonním levičákem, jak říkáte, nicméně pokud vím, nikdy si nezadal vstupem do KSČ.

To se ale nedá říci o všech zdejších debatérech, že ne? Je pozoruhodné, že nejmilitantnější antikomunisté bývají zpravidla ti, kteří se s bolševickou mafií nějakým způsobem zapletli.

Víte, koho si docela vážím, byť bychom si třeba u piva asi mnoho nerozuměli? Básníka a dramatika Pavla Kohouta. Ten dnes aspoň nevykřikuje protikomunistická hesla resp. žádná hesla (i když by na to měl podle mne jako zakládající člen a iniciátor Charty 77 docela nárok; své jméno se alespoň pokusil narozdíl od řady jiných očistit v dobách, kdy šlo o ústa).

Přeji Vám zajímavou a zejména korektní diskusi.

Libor Stejskal
19. 06. 2008 | 10:05

bigjirka napsal(a):

Jasně... PSD, pro vysvětlenou.. co se myslí obscenitami, je nejasné.. za celou dobu jsem jich tu četl snad na prstech rukou?... co se týče "vulgarit" tak to je složitější.. nejsou definovány a zálží na mnoha věcech... osobě pisatele, náladě senzora.. třeba mucistická obec může urážet a vulgarisovat bez omezení. Jako maličký příklad přikládám schválený mucistický slovník Františka Kostlána. Doporučil bych doplnit jej a vydat v rámci nějakého multikulti grantu:
blábolit
blb
čiré blábolení
fanatický primitiv
fašista
hlupáci
křikloun
moji paličatou multikulturní palici
nácek
orgán, kde normální lidi mají mozek
patologická sedlina
primitiv
primitivní populismus
pseudodiskutér
pseudointelektuál
pseudointelektuální bláboly
rasistické žvásty
slintání nesmyslů
tupci
ubožák (dtto)
užitečný idiot
vaše křiklounství
vaše přitroublost
vrchní blábolista
záprdek (nejlépe rasistický)
žvanivec

Bohužel F. Kostlán již není mezi námi, protože jsme mu odpovídali a připomněli mu, že žije z veřejných prostředků, což jeho jemná psychika neunesla a odešel na servery s vypnutou diskusí.
19. 06. 2008 | 10:13

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, to je jedna z věcí, které mi na komunismu vadí, podobně jako na nacismu, že nás systematicky ponižoval vyžadováním různých forem souhlasu a spolupráce. Zároveň k řadě aktivit minulého režimu nejsem tak kritický, jak by na první pohled mohlo vypadat. Hyperkritický ovšem jsem ke všemu, co zavání dnešními zcela dobrovolnými preferencemi KSČ, z jejíchž mnohých výroků vyplývá, že v principu nezměnila nic a ráda by se vrátila do temné minulosti. Že blbnou mladíci z KSM mne tak neudivuje - mládí se často všelijak hledá. Ale třeba Dolejš ten režim zažil. Filip v něm dokonce fízloval. Grebeníček byl docentem nenáviděného marxáku a synem jednoho z nejbrutálnějších dozorců. Kdyby zalezli a třeba podnikali, nemám proti nim nic. Ale v Německu ti, co něco vyvedli, šli sedět a ti "šedí" nemohli zakládat očištěnou NSDAP-BRD. Btw., jistě jste si všiml, že na tomto blogu se vyjadřuju o mnoho ostřeji než jinde a vcelku správně jste odhalil, že věcná diskuse o marxleninském pojetí podpory kultury mne trochu míjí. Ano, zde se přiznávám k určité agresivitě. Jinde bývám napaden spíše já a odpovídám. Pokud máte dojem, že bych byl radši, kdyby sem komáři nepsali, tak se nepletete. Ale o tom, že byste dal blog Edelmannové, o tom ani neuvažujete? (ne že bych to chtěl vážně doporučit, víte, že na extremisty si nepotrpím)
19. 06. 2008 | 10:27

bigjirka napsal(a):

Víte, Kohout a další... třeba i Kriegel.. to je věc na dlouhé diskuse, kdo se čím jak moc zapletl a nakolik je aktivita a pozdní prozření lepší než angažmá do výše donucení... nakolik donucení je donucení a co všechno je možno spáchat z donucení...
Já osobně z obrácených aktivistů tak odvázán nejsem. Oni byli architekty toho, co nás a po prozření i je pak dlouhá léta znásilňovalo.

A teď nás pan Dolejš chce poučovat o podpoře kultury a způsobech diskuse.
19. 06. 2008 | 10:34

stejskal napsal(a):

Rozumím, pane bigjirko,

vše, co jste napsal, je pro mne naprosto pochopitelné a z velké části i akceptovatelné (respektive sdílené).

Většina lidí, které jmenujete, zde blog nemají a nikdy mít nebudou. Nicméně názory pana Dolejše mně velm i zajímají a myslím, že nejsem sám (a nic na tom nemění skutečnost, že mu blog nabídli kolegové ještě před tím, než jsem začal tyto stránky spravovat).

Zajímá mne jeho pohled na svět, zajímá mne seznamovat se s postoji/životní filosofií, která je pro mne osobně zcela nepochopitelná a neakceptovatelná.

Ale mé osobní postoje nejsou nakonec vůbec důležité. Pánové Dolejš i Kohlíček tu prostě blog mají a já se postarám o to, aby měli stejné podmínky jako ostatní. Kdybych to neudělal, připadal bych si jako bolševik.

Zkuste prosím pochopit i Vy mne. Nejsem tu jen sám za sebe, mám tu i jistou povinnost nebo spíše zodpovědnost (a nemyslím tu vyplývající z mé pracovní smlouvy).

Zdpovědnost, kterou cítím sám za sebe: udržet zde prostor pro věcnou a slušnou diksusi s každým, kdo neporušuje zákony resp. zdejší pravidla. Jsem bytostně přesvědčen, že právě taková diskuse je to, co naše současná společnost potřebuje nejvíce. Ne agresivitu, ne urážky a provokace, ale veřejnou debatu.

Zkuste mne prosím pochopit.

Libor Stejskal
19. 06. 2008 | 10:50

bručoun napsal(a):

zatímco se tu v podstatě jenom dva lidé dohadují kde jsou hranice nezdvořáctví a věcné debaty, tak téma pražské kultury bylo ráno na magistrátě projednáno.
ZHMP přihodila pražským umělcům na granty 15 milionů, ale představitelé petice trvají na tom, že nestačí zrušit dotaci na vstupenku, že grantová pravidla jsou i nadále nesystémová.
To je téma k debatě, šmoulové, hic Rhodus, hic salta !
19. 06. 2008 | 11:59

bigjirka napsal(a):

hm... kolísám někde mezi pochopením a nepochopením. dodneška vzpomínám, jak mne ponižovalo opakování jejich manter, aby našinec udělal zkoušky z marxáku, aby prošel MLP na vojně. na druhé straně přiznávám, že jsem společensky spíš konformní a nechtěl jsem být disidentem. alespoň že manželku z komunistické rodiny se mi lety podařilo převychovat tak, že byla připravena na 89 tak, že v tu chvíli byla liberálnější než já :-)

Co se týče soudruha Dolejše, kolísám ještě víc. Připadá mi jako docela inteligentní člověk.. Proč se tedy dal k takovým běsům? To trio Grebeníček/Vondruška/Filip a další, mimochodem dodnes je to nějak divně provázáno s Haló novinami a s Kojzarem... jakési boční kapsy sítí na lov hardcore voličů?
Proč to ten člověk dělá? Proč se hlásí ke hnutí, které evidentně porušovalo až anihilovalo lidská práva? Dodneška tvrdí, že únor byl legální! Proč teda volební období trvalo 40 let? Šípková Růženka? Na budku si myslím, že Dolejš dostal od některého harcore parteigenosse. Mohl by tedy třeba nějak začít logickým vysvětlením, jak se staví kompartaj k únoru, k ústavě, k listině práv a svobod, ke svobodě podnikání. Platí staré poučky o vykořisťovatelích, jak kompartaj vidí své progresivně paralytické guruy, jak se staví ke gottwaldovskému "ano, pánové, jezdíme se do SSSR učit, jak vám podřezat krky" - mimochodem, nebyl to žert, bylo to vyzrazení utajované skutečnosti, jak jsme se mohli přesvědčit o necelých dvacet let později.
No a pak ještě to neustálé měnění nicků těchto ilegálních spiklenců. Pořád jsem ještě nepochopil, co ve "zdejších pravidlech" znamená zákaz vydávat se za jiné osoby. To znamená, že nikdo si nesmí dát nick Koba, Duce či ..., ale nevadí projevit multiplikativní poruchu osobnosti? Přestože někteří skutečně předstírají několik identit? Skutečně patří ke svobodným tématům veřejné debaty Komunistický manifest, Mein Kampf a Kobův spis O sebekritice? Neměla by se zakázat kybernetika jako buržoazní pavěda? Myslím, že jsem chápavý o dost více, než jste se dovtípil. A taky si myslím, že jsou věci, které jsou přes závit. Nacismus, komunismus, islamismus, aktivní rasismus...
19. 06. 2008 | 12:17

bigjirka napsal(a):

to se bručoune (ona se píseň práce bručí :-)??) stala velká chyba, granty se měly zrušit všechny a dát na podporu zaměstnání postižených.
19. 06. 2008 | 12:20

bigjirka napsal(a):

Myslím, že z těch témat by mne nejvíce zajímalo:
Vliv Grebeníčkových elektrických bot na rychlost transferu ke komunismu podtitul komunismus = moc sovětů + elektrifikace

Nevím, zda nám ho pan poslanec dopřeje.
19. 06. 2008 | 12:52

bigjirka napsal(a):

Kouknul jsem se zpátky nahoru a učinil objev. Soudruh Dolejš tam kritizuje Klause (s použitím něčeho, co Klaus nikdy neřekl), chválí člena krajské nomenklatury Justa, ale zcela off topic je vůči otázce, kterou si na začátku položil. Proč chtějí komunisté podporovat kulturu? Z nesmrtelných citátl Velkého kormidelníka Milouše: Milióny berou tak třeba ta Hanka... Zagorová... viděl jsem její daňové přiznání...
taky švorcová žena musí občas vylézt zpod pultu a zarecitovat
19. 06. 2008 | 13:09

Ivan Hochmann napsal(a):

Jiří ,

se Ti divím.To nemáš co na práci?
Ivan.
19. 06. 2008 | 13:36

šmudla napsal(a):

tak ho nechte, ať se pobaví sám se sebou. Asi mu to stačí, když mají dneska tyhle Big-gardisti volno. Tady už stejně žádná diskuse nebude.
19. 06. 2008 | 13:42

bigjirka napsal(a):

Mám pro vás nosná témata na blogy:
Jak si KSČ představuje svobodu podnikání
Jak si KSČ představuje svobodu slova (s historickým exkursem)
Proč KSČ sedí ve žvanírně, kterou Lenin rozehnal
Přiznání a elektrická bota
Vliv obušku v konečníku na třídní působení trestu
Proč totalitní režimy milují rudou
Měření aktuální polohy strašidla pomocí GPS
19. 06. 2008 | 14:00

bigjirka napsal(a):

Ivane, to je s islámem taky. Koketování s nevratnými je pochybná zábava a nevhodný druh poznání. Nechat je bejt , budou tu filosofovat poučovat nás o demográcii.
19. 06. 2008 | 14:15

JP napsal(a):

70 diskusních příspěvků a nápady jenom na
a) zrušení všech grantů na kulturu
b) dávat granty i na pobyt v hospodě.
Hezké. A jinak úlevné slovní exkrementy a jednoduché recepty - za všechno mohou musulmani, nejspíš také židé, romové a samozřejmě komunisti a abych nezapomněl i paní Tydlidátové a či různí ti Kostláni. Má ty prostoto...
19. 06. 2008 | 14:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale,

přečetl jsem si všechna vaše povídání ZDE.Předem říkám,že neútočím a nenadávám.Nechci Vám ani přidělávat práci,ačkoliv to tak vyzerá naozaj.Jen mě zaráží Vaše zaťatost.Vím,že je to Vaše práce a že ji děláte dobře,ale buďte tak lakav a udělejte mě něco k vůli mé.Zeptejte se prosím Vašich nadřízených zdali je vhodné diskutovat na Aktuálně.cz s vrahy,gaunery,zloději a przniteli všeho co se namane.Já vím,je to těžké,když sedí v parlamentě České republiky.

Diskuze na těchto stránkách se stala viditelně smyslem vaší pracovní aktivity a protože Vás zároveň tato práce baví,děláte ji s radostí a dobře.

Ale pane Stejskale diskutovat s komunisty......to snad opravdu nemyslíte vážně?
Ivan.
19. 06. 2008 | 14:43

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane JP,

mě se také zdá,že se opakuji a melu pořád to samé dokola.Někdy se až stydím a připadám si jako blbec.Nejraději bych šel za roh a dal si pár facek.Jindy si říkám,že se na to vykašlu a půjdu raději do lesa.

Jenže to by tady potom zůstali samí musulmani,cikáni,komunisti,Kostláni a Tydlitátové.Prostě Rudé panoptikum.Nevím jak by se Vám zde potom líbilo.

Ačkoliv,má ty prostoto.......
Ivan.
19. 06. 2008 | 14:53

JP napsal(a):

pane IH : zdá se mi, že máte sklon ke generalizování ... pak Stejskal se už tady vyznal a pokud vím tak ani paní Tydlidátová či pan Kostlán nepatří k nějaké vámi zatracované komunistické odnoži.
Jestli máte pocit, že každý kdo vás štve, je komunista, připomíná mi to vtip z dob Hitlera, kdy se to zanícené árijství ironizovalo slovy že za všechno mohou židé a cyklisti.
Nechcete diskutovat o článku nějakého komunisty. No ale v tom je krása svobody, že nemusíte. Tak proč jste sem už po tolikáté zavítal ?
Mně osobně přijde téma kulturních grantů radnice a dostupnosti kultury docela zajímavé a přečtu si rád každý věcnější názor a pak nekádruji jeho nositele. Vy jste zatím do podobné diskuse bohužel moc nepřispěl.
19. 06. 2008 | 15:11

bigjirka napsal(a):

JP, kultura je podnikání jako každé jiné. Vždycky tomu tak bylo, až Stalin a Hitler to změnili. Který je vám bližší? Židy a cikány jste sem zatáhl vy, to nebudu komentovat. Židy jste věšeli a zavírali a cikánům uřezali kola od vozů a zakázali jim kočování, no, nechám na vás co chcete navrhnout teď. Co se týče grantů, viděl jsem grant na výrobu tvrdého alkoholu, proč by tedy nemohl být grant i na pobyt v hospodě? Co se vyrobilo, musí se přece i spotřebovat. Chlapci pijte, pivovar potřebuje sudy... na komunisty, nacisty, islamisty a další isty je samozřejmě třeba si dát bacha.. již nejsme s vámi, již jste nám známi...
19. 06. 2008 | 15:13

bigjirka napsal(a):

a propos Ivane, pan JP alias JaPr alias Jeňýk... je hardcore komunista, který se občas hlásí přímo z centrální komunistické peleše lotrovské. Přímo z výstředního úboru. Jednoduchá řešení? Nic jednoduchého mne na vykořenění komunismu nenapadá.
19. 06. 2008 | 15:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Hochmanne,

já se s komunisty nebavím. Nebo máte z mých zdejších vstupů opačný pocit?

Narozdíl kupříkladu od pana bigjirky: ten se o dialog neustále pokouší (i když ho trochu podezírám, že to dělá za účelem provokace a proto, aby mohl případně opět autorovi říci, co si o něm myslí).

Nepotřebuji se radit s nadřízenými, mám v tom poměrně jasno. Pokud by mi kdokoliv chtěl proti mému přesvědčení přítomnost kohokoliv na těchto stránkách zakázat, končím. Ingerence tohoto druhu by pro mne byla nepřípustná.

Omlouvám se, ale byl jsem opět nucen smazat některé Vaše vulgární a urážlivé příspěvky.

Libor Stejskal
19. 06. 2008 | 15:21

bigjirka napsal(a):

Myslím, JP, že vy jste za těch čtyřicet let do diskuse přispěli docela dost.. Ovšem ve vašem pojetí to byla spíš taková monoskuse.
19. 06. 2008 | 15:22

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, já se alespoň pokouším nenechat tu volné pole pro jejich propagandu, protože nic než propagandu jsem od nich nikdy neviděl.

Přiznám se, že ve shodě s Ivanem bych je radši viděl někde, kde je teplo a tma.

Víte, že jste máznul taky poswance? (šmudlabrumla?) To si zahráváte... nemají oni mazlavou imunitu?
19. 06. 2008 | 15:26

stejskal napsal(a):

Pan JP, je též komunista, že pane bigjirko?

Pozor na něj, má jiný názor než Vy. Je třeba ho hned onálepkovat.

Libor Stejskal
19. 06. 2008 | 15:26

bigjirka napsal(a):

V případech hnusných hnutí demokracie fatálně selhává. Ještě teď mám husí kůži, když si vzpomenu, jak policie pacifikuje pana Šinágla na Letné.
19. 06. 2008 | 15:28

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, JP je prokazatelně komunista, který se onálepkoval sám. Jeho druhá IP adresa spolehlivě ukazuje do bolševického skunčího doupěte. Co k tomu chcete dodat? Jak já mohu označit již označeného?
19. 06. 2008 | 15:31

bigjirka napsal(a):

Víte, pane Stejskale, pro vás je asi obtížné přijmout, že já nechci žádným způsobem omezit kohokoli, kdo nechce omezit mne a podobné jedince.
19. 06. 2008 | 15:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Jiří máš výhodu jistých znalostí,

které já nemám.Už jsi prokázal svoje vědomosti v tomto směru a já doporučuji i panu editorovi,aby ti důvěřoval.
Ivan.
19. 06. 2008 | 15:42

bigjirka napsal(a):

To máš Ivane těžké, sám Velký Kostlán mne uznal za provokatéra, který si s ním nezadá :-D
Ale nelžu a leccos umím :-)
19. 06. 2008 | 16:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane JP,

nepřispívám do diskuzí lídrů ČSSD a komunistů už vůbec.Zde jsem zaregistroval zbytečný diskurz mého přítele s editorem blogů.Tudíž jsem napsal pouze jedno slovo TÁHNĚTE.Bylo smazáno.Totéž jsem zopakoval ještě 6x ,v některých případech i s určením směru(do řiti).S obdobným úspěchem.No já se nedivím.Jak by to tady vypadalo,kdyby si mohl každý dovolit posílat komunisty do řiti,že?

Vám pane,ale přesto odpovídám slušně i když jednorázově(poněvadž s komunisty nemluvím)na Váš dotaz.
Děkuji za pochopení.Ivan.
19. 06. 2008 | 16:23

bigjirka napsal(a):

Já bych si s nimi Ivane nepovídal... ale když hlásají, ať vidí, že se jim někdo postaví. doufám, že kdyby to znovu hrozilo, tak bychom je zadupali do země. Ve chvíli, kdy by to bylo potřeba...
19. 06. 2008 | 16:34

bigjirka napsal(a):

Divadlo se od pekárny liší. Může být nestravitelné. Pak dostane grant. Nezávislý na počtu diváků. Ó, my se máme. Z divadla jsem jednou dokonce odešel. Z Vinohradského. Sviť, sviť má hvězdo, ať mi šije nit. Propagovalo to nějaké myšlenky. Asi nacistické... nebo internacistické? Hluboké. musel jsem pryč...
19. 06. 2008 | 18:19

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko,

víte kvůli komu je potřeba dotovat umění? Kvůli lidem jako jste Vy ;-)

Takovým, kteří ve velmi povedené divadelní adaptaci režiséra Jaroslava Dudka, napsané podle vynikajícího filmu Aleksandra Mitty s Olegem Tabakovem v hlavní roli (v 80. letech, v dobách hlubokého bolševismu jsme kvůli tomuto filmu jezdili do nejhorších zapadáků přes celou Prahu), vidí jen propagandu bolševické myšlenky.

Takových bude asi neustále hodně. Ale pak je ještě část společnosti, která dokáže ocenit i poněkud sofistikovanější umění a ví, jak moc je ho pro vývoj společnosti třeba. Já řadě lidí (myslím i včetně Vás) dotuji jejich dálnice a podobné záležitosti, které nijak zvlášť nepotřebuji. Tak mi oni (Vy) zase holt budou dotovat umění.

Tak to chodí. Nestěžuji si.

Libor Stejskal
19. 06. 2008 | 18:56

bigjirka napsal(a):

inu, jsem debil.. já tam viděl poskakující revolucionáře a ostatní hluboké myšlénky mi unikly. dálnice nepotřebuju pro sebe, ale na to, abych moh pracovat a platit daně. všimněte si pane Stejskale, že nic z toho, co jste uvedl, nejsou argumenty. btw, zatím jsem žádný vážnější argument, proč dotovat živé umění, neslyšel. dobře, kdo chce vidět sviť, sviť, ať si to zaplatí. já si to taky zaplatil a zkonzumoval jen první třetinu, ještě po mě zbylo :-)
19. 06. 2008 | 19:34

stejskal napsal(a):

Neřekl jsem, že jste debil, pane bigjirko. A ani si to nemyslím.

Jen prostě z nejrůznějších důvodů nejste zvyklý či nastavený na stejný druh umění jako jiní. Víte, umění je v podstatě cesta (já vím, že to zní blbě, ale nic lepšího mne nenapadá). Někdo začíná v patnácti letech Remarquem a také jím končí. Jiný se přes něj dostane třeba Zolovi, Čapkovi či Čechovovi. A další jde dál A třetí ještě dál.

To samé platí o hudně. Přes Mozarta, k Beethovenovi, pak třeba ke Stockhausenovi, Schönbergovi či třeba Kabeláčovi. Ale dá se zkoumat a poznávat dál a dál.

A film či divadlo? Víte, v 80. letech jsme hltali ruské režiséry. Mittu, Kozinceva (skvěle zfilmoval několik Shakespearů se Smoktunovským), Šukšina a samozřejmě Michalkova. Nikdo na ně tehdy prakticky nechodil, jejich promítání muselo u nás být děsně průdělečné. Ale my je znali, hodně o nich četli, věděli, co od nich můžeme čekat, jak se na ně dívat, co jimi ti lidé sdělují. Zajímalo nás to (no, určité snobství v tom jistě bylo též ;-)

Kdyby se mělo Sviť sviť, má hvězdo komerčně vyplatit, nikdy by je tu nikdo nenastudoval. A řada lidí by přišla o skvělý kulturní zážitek a téma k přemýšlení. A umění má tu vlastnost, že dokáže kultivovat. Lepší argument nemám.

Mimochodem nevadí mi, že ze svých daní přispívám na fotbalovou ligu a zřejmě budu i na výstavbu národního fotbalového stadionu. I když do něj asi nikdy nevstoupím a na fotbale jsem byl naposledy v šestnácti letech. Proč, když to někoho baví. Mně zase baví Sviť sviť, má hvězdo.

Lépe to vysvětlit nedovedu. Máme zjevně různé vnímání toho, co je umění a co ne. Z toho pramení i odlišné vnímání potřeby či naopak odmítání dotací na kulturu. Neříkám, že můj názor je jediný správný, je vysvětluji svůj úhel pohledu.

Libor Stejskal
19. 06. 2008 | 20:40

bigjirka napsal(a):

Fotbal nesnáším a že moje daně mají přijít na takové barbarství mne přivádí k zuřivosti. Kultura byla vždy doménou mecenášů. Ten, kdo chce zážitek, ať si ho prostě zaplatí. Dobrých, hezkých, zajímavých... aktivit jsou tisíce... peníze jsou univerzálním prostředkem směny a byť vím, že to nedělá mnoho, ze zcela zásadních důvodů jsem proti tomu, aby se z daní platily věci, které si má každý platit sám. Souvisí to i s pravicovým/levicovým pojetím světa, já prostě neuznávám gebier úředníka rozhodnout, co s penězi ostatních (na věci zbytné). Neuznávám, že úředník ví líp, co s mými penězi, než já. Pokud už se dostanu do divadla, chci jít na to, co si vyberu a ne na to, na co úředník usypal. Kultura je podnikání jako každé jiné, i když to augusti maskují za vznešené záměry. Takže já jednoznačně a neměnně hlasuji pro zaříznutí všech takových grantů. Jinak bude Richter grantovat fešandy a někdo jiný zase chlapečky... konce se nikdo nedobere. Pokud bude grant pro Matáska, přispěju i já..
19. 06. 2008 | 22:58

JP napsal(a):

zrušit granty a zrušit i ty s jiným názorem na kulturu je divná politika.
Čerstvé info praví, že pražská ODS odvolala z kulturního výboru ZHMP na návrch radního Pechy dva koaliční (!)zatupitele - Jecha (SZ) a Ryšlinkovou (ED).
To myslím mluví samo za sebe.
20. 06. 2008 | 14:28

bigjirka napsal(a):

zrušení zatupitelů je správné. ještě bych zrušil celý ten výbor. kultura je podnikání jako každé jiné. jen augusti umí silněji ječet
20. 06. 2008 | 15:54

bigjirka napsal(a):

ano, proč chce komunista podporovat kulturu? Třeba Džugašvili měl moc rád filmy. Například film celý svět se směje byl mimořádně kvalitní.
25. 06. 2008 | 23:53

Ponrepo napsal(a):

no zrovna tenhle film patřím opravdu ke klasice.
26. 06. 2008 | 11:48

bigjirka napsal(a):

lechko na serce od pjesni visoloj, aná kak drug...
26. 06. 2008 | 19:13

jordan shoes napsal(a):

Zakazování autorů, tvrdá cenzura...
21. 05. 2009 | 08:55

ugg napsal(a):

Vám pane,ale přesto odpovídám slušně i když jednorázově(poněvadž s komunisty nemluvím)na Váš dotaz.
Děkuji za pochopení.Ivan
21. 05. 2009 | 08:56

omega watches napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:24

LV napsal(a):

zrušit granty a zrušit i ty s jiným názorem na kulturu je divná politika.
Čerstvé info praví, že pražská ODS odvolala z kulturního výboru ZHMP na návrch radního Pechy dva koaliční (!)zatupitele - Jecha (SZ) a Ryšlinkovou (ED).
To myslím mluví samo za sebe.
04. 07. 2009 | 05:09

laptop battery napsal(a):

laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery: http://www.batterieslaptop.net
laptop battery: http://www.batteries-shop.net
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
05. 04. 2010 | 09:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy