Přechod na euro chce program, ne populismus

29. 05. 2007 | 14:52
Přečteno 6888 krát
V letních měsících by měla vláda ČR seznámit veřejnost s definitivní podobou Národního plánu na zavedení eura. Kupodivu to otevírá emotivní debaty, které bychom mohli mít z části už za sebou. Řada občanů má však o euru jen mlhavé představy a stavidla populismu se tak zvedají. Ke vstupu do eurozóny jsme se přitom již zavázali a to při vstupu ČR do EU v roce 2004. Hlas v tehdejším referendu byl i hlasem pro přijetí společné měny.

Jde o další integrační etapu založenou již při vzniku EU. Podporujeme-li politickou integraci v Evropě jako objektivní potřebu, je přijetí eura jenom jejím logickým důsledkem. Nejde jen o úspory v oblasti jištění kursových rizik a nákladů na směnu měn. Jde o měnovou stabilitu v rozsáhlém hospodářském prostoru a ani v konkurenci globálních platidel by Evropa neměla být outsiderem.
Pravda - i dnes, kdy už se eurozóna rozšířila na 13 států, existuje určitý zájem tento projekt pohřbít. Ale jde většinou o lidi, kteří buď z určitých geopolitických východisek brání pozici amerického dolaru před konkurencí, a nebo z národně konzervativních pozic přeceňují prostor, které dnes objektivně mají malé a ekonomicky slabé státy pro měnovou politiku. Na sklonku svého života si zavěštil zánik eura i známý ekonom Milton Friedman – eurozóna ale existuje dál a dokonce se rozšiřuje. Volná měnová konkurence je už jen fikcí katedrových ekonomů. Spíše jde o to, že tzv. měnová kotva zvyšuje citlivost na rozpočtovou politiku.
Co je podstatou výzvy před kterou stojíme? Výsledek referenda v roce 2004 byl kladný, to ale neřeší termín, kdy máme v ČR euro přijmout. Ještě v roce 2003 přijal kabinet Vladimíra Špidly spolu s ČNB dokument „Strategie přistoupení ČR“, ve kterém se počítalo s přijetím eura v letech 2009 nebo 2010. A bylo jenom na vládě, jak využije následujících let k tomu, abychom byli na vstup do eurozóny připraveni. Nejčastěji připomínanou podmínkou je dát do pořádku veřejné finance, aby splňovaly tzv. maastrichtská kriteria. Jejich naplňování sledují Konvergenční programy projednávané v ECOFINU (ministři financí EU). Právě problém stability veřejných financí nakonec vedl k tomu, že následující vláda ČR v roce 2006 rozhodla přijetí eura proti plánu odložit.
Při přípravě přechodu k euru ale nejde jen o formální kriteria rozpočtové stability. Společnosti jako celku by mělo jít o to, vyhnout se při přechodu na euro různým sociálním i hospodářským nestabilitám. V předstihu je třeba se připravit na dopady přechodu na euro na zahraniční obchod a na konkurenceschopnost firem. Půjde o hodnotu kursu, který nakonec zvolíme, ale pravděpodobné další snížení rozdílu mezi paritou kupní síly a reálným kursem oslabí devalvační polštář. Potíže firemního sektoru pak mohou zvýšit nezaměstnanost.
Mnohé české firmy obchodující s eurozónou již dnes přecházejí na účtování v euru a i mnohé domácí transakce jsou realizovány v eurech. ČR nyní používá režim řízeného plovoucího kursu, ve kterém koruna postupně posiluje (dosahovala až 34 Kč, ale klesla i pod 28 Kč). Pokud bychom měli vstoupit do eurozóny v roce 2012, tak by se musel v roce 2010 zafixovat kurs. To samo o sobě ale neznamená zafixování zaostalosti ČR. Pokud však bude přijetí eura předcházet přehnaná rozpočtová restrikce, může to prohloubit zpomalení hospodářského růstu a vyvolat i další sociální problémy. Navíc právě eurozóna je oblast, která už dnes za nízkou inflaci platí nižším hospodářským růstem, což může po vstupu do EMU komplikovat další přibližování naší ekonomické úrovně vyspělejším zemí EU.
Otázkou je, zda se na tomto nízkém výkonu podílí přepjatá protiinflační politika Evropské centrální banky a nebo spíše strukturální problémy v zemích zóny. Na druhou stranu ČNB v postatě kopíruje politiku ECB jen s malým zpožděním. Ekonomická úroveň ČR se v době vstupu do eurozóny může pohybovat na 4/5 průměru EU. Je třeba si proto ujasnit, jakou rozvojovou strategii by zvolila ČR už pro podmínky členství v této zóně. V této souvislosti je třeba připomenout i diskusi o pružnějším pojetí mechanismu tzv. Paktu stability, který není dodržován i významnými zeměmi zóny.
Přijetím společné měny ztrácí ČNB samostatného rozhodování o úrokových sazbách a bude se pouze podílet na jejich spoludefinování ve frankfurtské ECB. Vlastní měnová politika není samozřejmě pro otevřenou ekonomiku ČR s mechanismem plovoucího kursu samospasitelná. O nezávislé měnové politice se dnes už dá hovořit jen s výhradami. Pravdou ale je, že současné poněkud nižší úrokové sazby byly lákadlem pro investory. A po vyčerpání možností i daňového dumpingu se bude tlak významných ekonomických kruhů plně soustřeďovat na snižování nákladů práce nebo na kompenzace z veřejných rozpočtů. Možnosti prosadit se v oblasti necenové konkurence totiž sice existují, ale patří k těm nejnáročnějším.
Jako politik se při debatách s občany setkávám s řadou různých obav. Souvisí to s tím, že na některá rizika vláda nezná odpověď (viz předchozí text). Ale také s tím, že se diskuse některým tématům nevěnuje dostatečně. Bují pak populismus – buď na straně nekritických nadšenců pro euro nebo na straně těch, co k němu mají negativistický vztah. Příkladem může být strach, že přijetí eura v ČR bude znamenat výraznou inflaci. Rozdíl cenových hladin mezi EU a ČR totiž naznačuje možnost určitého cenového pohybu. Jenže ekonomika ČR je už propojená s trhem EU nyní a cenové rozdíly existují i mezi dlouholetými členy EU.
Srovnání ostatních zemí eurozóny ukazuje, že vliv přijetí eura na jejich cenovou hladinu dosahoval jen řádu desetin procent. Psychologický pocit zdražování souvisel s efektem zaokrouhlování (známé zejm. z Německa, kde působila i nostalgie po oblíbené marce). Od 1.1. 2007 vyměnilo Slovinsko svůj tolar za euro a ovlivnilo to spotřebitelské ceny o 0,3%. Obdobně je zbytečně nedostatečná informovanost o přepočtu úspor, hodnoty sociálního a zdravotního pojištění a dalších otázek spojených s přechodem na euro ve veřejném sektoru.
Od 1.1.2008 mají do eurozóny vstoupit Malta a Kypr, malé a poměrně zadlužené země. Pro ČR bude důležité, jestli před ní přijme euro Slovensko (připravuje se na termín od 1.1.2009). Pobaltí zatím trápí inflační trend, Maďarsko zase veřejný dluh. Pro posílení eurozony je také důležité jak se rozhodnou staré a poměrně bohaté země EU jako je Švédsko a Dánsko. Tam připadá v úvahu vstup společně s ČR, tedy v roce 2012. Specielním případem je Velká Britanie, jejíž libra je významné mezinárodní platidlo a je chápána ve vztahu k udržení země jakožto samostatného centra finančního světa. Přehnané zpevňování eura vůči dolaru a libře a vyšší úrokové sazby činí eurozónu méně zajímavou. Britský případ ale nic neříká o situaci v ČR.
Termín 2012 pro ČR sám o sobě nemusí být nereálný i když se někdy, zejména z politických důvodů (vystřídání Topolánkovy vlády), hovoří o termínech 2013-14. Důležité pro to, aby euro pro občany ČR nebylo hrozbou ale výhodou, bude jak se programově zvládnou příští tři roky přípravy na euro. Vláda, která má však za politickou prioritu spíše americkou radarovou základnu, budí obavy, že před touto výzvou neobstojí a připravenost země na euro se dokonce ještě zhorší.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dag napsal(a):

Tak to opravdu nemá chybu. Článek oteklého svazáka. Jsem z duše demokrat, ale nedivím se že jsi už dostal pár facek-Jirko.Zbytečně si koleduješ takovým blábolem....
29. 05. 2007 | 15:04

Hugo Smavný napsal(a):

místo demokratického rozdávání facek by mne spíše zajímalo jaký kurs eura by měl být určen pro rok 2010, aby to ještě podpořilo zahraniční obchod
29. 05. 2007 | 15:52

asitak napsal(a):

Také mám trochu obavu z toho, jak současná vláda zvládne přípravu ekonomiky země na přijetí eura, od kterého si slibuji především těsnější integraci v Evropě. I za současného stavu ve sněmovně si však myslím, že má opozice moc zabránit nejhorším dopadům a ovlivňovat jednání. Je to jen otázka schopnosti dialogu. Proto z nikoho ve sněmovně nespadá zodpovědnost za dění. Takovými články ale asi mnoho lidí neoslovíte. Lidé, jako je třeba bezmozek Dag, chtějí slyšet jednoduché názory, nejlépe v černobílém provedení.
29. 05. 2007 | 16:04

Dag napsal(a):

to asitak:...to víš že jo. od takového ničemy jako je Dolejš to zní opravdu přesvědčivě, Jeho rodná strana to tady ruinovala 40 let a já se mám zamýšlet jak by to svazák dal dohromady....to určitě
29. 05. 2007 | 16:17

JC napsal(a):

Ještě by nám soudruh Dolejš mohl jmenovitě popsat kdo to pohnojil.Po Špidlovi přišel Gross/jsme tygři/ a potom pantáta Paroubek/naše ekonomika je ve skvělé kondici/ A dívejte se na toho Dzurindu jak to na Slovensku vede do Háje. To Paroubkem vysmívané Slovensko bude mít Euro dřív než my.Další nezvratný důkaz, že Paroubek rozumí ekonomii jako koza petrželi.
29. 05. 2007 | 16:45

franta napsal(a):

je to jako vzít cep a mlátit prázdnou slámu. Inu to umí většina politiků báječně a většina to střihne navíc demagogií. už sem asi víc nepolezu
29. 05. 2007 | 16:58

Nicolas napsal(a):

už jsem to napsal jagovi pod článkem Ing. Rusnoka... a dag reaguje na cokoliv co souvisís eurem stejně vstekle ... v lednu 1923 odstřelil v Žitné ulici v Praze otce silné české koruny, Aloise Rašína, jakýsi Josef Šoupal. Devatenáctiletý pracovník jedné pojištovny se prostě rozhodl, že individulením terorem zastaví podle jeho slov "reprezentanta československé plutokracie". Zda šlo o blouznivce či navedence se nikdy nezjistilo.
Co je však zřejmé, že Rašínova měnová reforma byla vítána těmi, co měli zájem na levných dovozech, zej. surovin. Inflační kurs by naopak vyhovoval vývozcům produkce lehkého průmyslu.
Řekl bych, že za spory o euro je obdobná řevnivost mezi sektory naší ekonomiky - jenom doufejme, že to nepůjde do excesů jako v roce 1923.
29. 05. 2007 | 17:20

Zacheus napsal(a):

Vážený pane,
Váš zajímavý článek bych rád doplnil myšlenkou prezidenta Václava Klause,který v souvislosti s eurem (podle mne naprosto správně) napsal:" Jednou z příčin zabrždění ekonomického růstu v celé Evropě je euro a sevření všech odlišných evropských zemí do košile jedné velikosti se stejným límečkem, když tyto země mají často velmi odlišn krk. Myšlenka, že se ten krk změní tím,že se všem přikáže stejné číslo límce,tak tento názor já nesdílím..."
29. 05. 2007 | 18:45

Petr napsal(a):

problém Václava Klause je, že vidí v EU příčinou všeho špatného. Bránit pojetí národního státu jako hluboko v minulosti ale je dnes už pasé.
Radši vládnout v chudých Čechách jako nějaká monarchistická jednička, než spolurozhodovat v bohaté EU třeba jako třináctka, že ?
Ze stejných dvodů si Klaus s Mečiarem rozdělili někdejší federaci. Takhle by si někdo mohl vydělit jako léno moravu, v ní pak třeba Hanou... ta tak dál a tak dál. Jako na Balkáně.
29. 05. 2007 | 19:38

Standa napsal(a):

pane poslanče, řekl bych, že o tématu euru něco víte, ale text "Národního plánu zavedení eura v ČR" už visí na webu http://www.mfcr.cz neboď byl už projednán resorty zapojených do koordinační skupiny.
Přijetí eura není akt jednoduché denominace měny za měnu. V plánu se uvádí metoda velkého třesku - tedy v jednom okamžiku (rovnou proběhne fyzikcá výměna a to během 14 dní).
Nemyslíte, že by před tím mělo být zavedeno euro jen v bezhotovostním styku ? Z praktických, ale i z psychologických důvodů ?
29. 05. 2007 | 19:57

Milan napsal(a):

Nicolasi - na webu MČ Praha 2 (Rašínovo bydliště) si můžeš najít to, že ten vrah ministra Rašína, nezaměstnaný Pepa Šoupal, byl vlastně člen KSČ a že o jeho činu napsalo tedhejší Rudé právo : "Nestydíme se, že tento hoch se nebojí dát pro myšlenku i život". Takže dokud fouká vítr ?
29. 05. 2007 | 21:24

Murray napsal(a):

Od té doby co Nixon zavřel zlaté okno to jde v měnové oblasti jen z kopce. Měnový kartel Fed a ECB situaci nezlepší, ba spíše naopak. Systém frakčního bankovnictví včele s centrální bankou emitující papírovou, ničím nekrytou měnu je podvod na občanech. Co si od toho Jiří Dolejš slibuje, není ryzím ekonomům vůbec jasné. Myslím, že není teoreticky na výši doby.
29. 05. 2007 | 22:17

Petr napsal(a):

Inu všichni finančníci jsou podvodníci - a co takhle směňovat zlato za ropu, nebo sekyrky za plátýnko ...?
To by bylo v souladu s ryzí ekonomikou ?
Že by dnes ještě měkdo oplakával zlatý standard je jak cesta strojem času.
Možná ještě trochu té židovské plutokracie, protokoly sionských mudrců a jsme doma.
29. 05. 2007 | 23:08

Nicolas napsal(a):

Milane, zkus nalistovat např. v "D. Uhlířovi "Dva výstřely v Žitné ulice" (Praha, 1979).Podle této publikace Šoupal o sobě při výslechu prohlašoval, že se cítí být anarchista.
Původně byl sociální demokrat, krátce byl v roce 1921 i v KSČ (působil v tzv. Proletkultu), ale z té zase vystoupil a do své smrti v 50.letch už k ním cestu nenašel.
Smrti Rašína ale komunisté moc nežaleli, byl pro ně exponent Živnobanky a původce nezaměstnanosti v době recese.
Mezi vyšetřovacími hypotézami bylai varianta úkladů legionářů (s těmi se přísný Rašín zle rozkmotřil, když o nich prohlásil, že z mladé republiky jen tyjí).
Žádné vazby Šoupala na někoho jiného ale prokázány nebyly.
29. 05. 2007 | 23:19

Pavel P2 napsal(a):

pro Petra - proč hned nějaký antisemitismus, Ti co mají bankovní sektor za papírovou bublinu, zdroj všeho špatného, se rekrutují z různých stran.
Vedle např. svérázných zastánců tzv. bezpeněžní ekonomiky by někteří chtěli učinit krví ekonomiky ropu či obdobné produkty (něco jako novodobí fyziokraté). A samozřejmě různí moralizující ideologové, kteří mají banky jen za chrámy mamonu.
Pravda, slogany o plutokracii používali jako lákadlo na různé zamindrákované typy zejm. nacionální socialisté.
30. 05. 2007 | 08:45

ZP napsal(a):

Analýza o Euru - více zde: Pozitiva a negativa přijetí spolecné evropské měny: http://zoonpolitikon.gzk.cz...
30. 05. 2007 | 12:32

Alex napsal(a):

k Hlušičkovu článku - 1) úrokový diferenciál mezi ČNB a ECB je, ale spíše menší. A jeho vliv na ekonomickou konvergenci ČR s EMU není tak významný.
2) Konvergence ČR k EU (paritně spočítaný HDP per cap) za tři roky může být snazší - min.3/4 průměru EU.
3) Inflační tlak i po dostranění kursového kanálu nebude tak razantní - srv. Portugalsko, Řecko, Slovinsko - země s podobnou ekonomicklou úrovní.
4) Britský ministr Gordon Brown jistě nepatří k euronadšencům a přitom přiznává že investoři se nebojí EMU. Názor londýnské City je ale asi jiný.
5) Hlavní problémem jsou exportní firmy - rychlejší tvrdnutí koruny (např. na 25-26 CZK za euro)je připraví o devalvační polštář.
P.S. pamatujete v roce 1990 nadšence z Klubu za okamžitou konvertibilitu koruny ?
A jaká se záhy ukázala slabší účinnost tzv. veksláckého kursu na rovnováhu obchodní bilance ?
30. 05. 2007 | 14:12

Hugo Smavný napsal(a):

necítím se být politickým zvířetem, ale četl jsem v ZP - a porovnával. A mám opět otazníky.
Autor tam praví nespěchat s eurem - ano : není to cíl, ale prostředek - vto jsou s Dolejšem podobní. Takže 2012, 2014 a nebo ještě později ? Plán musí mít termín.
Dále praví - euro je měna silná a stabilní, tak co s nedodržovaným Paktem stability. Tady společně s Dolejšem tápou. Zpružnit a nebo zpřísnit Pakt (omezit fiskální suverenitu) ?
N.Sarkozy ve své nové funkci volá po více prorůstové politice ECB - co to je a jak vedení ECB přesvědčí ?
To už tápu sám.
30. 05. 2007 | 14:34

Jiří napsal(a):

Ad Petr: Proč ta agresivní podrážděnost... Přečtěte si třeba alespoň jednu knihu, která se snaží populárním
způsobem problematiku peněz pojmout a ukázat, že mnohé z toho,
co je veřejnosti předkládáno jako vysoce odborný problém, jsou
pouhá sofismata, jejichž účelem je zakrýt skutečné cíle současného
peněžního uspořádání. Napsal ji židovský profesor ekonomie:-)
K dispozici na

http://www.libinst.cz/etext...
30. 05. 2007 | 20:34

Milan napsal(a):

Mě osobně je jedno, jestli Rothbard (nebo i Marx) byli židi, ale co vymysleli.
Žádání kniha není svatá,a také žádná kniha nepřináší konečné, ryzí prozření. To che číst i jiné knihy než tu JEDDNU ! Na to nemusí být čloběk ekonom.
Já osobně souhlasím s Petrem, že zlatý standard, který kdysi existoval, je už dnes veteš. A že to jde už desítky let z kopce, to je jako pláč za starými časy, které už se nevrátí.
30. 05. 2007 | 23:21

Petr napsal(a):

nejsem předrážděný, ale určití autoři mne uvádějí spíše do střehu.
Murray R, se vyvinul od levicového libertariána ke kamennému konzervativci. To je jako když R. Garaudy se stal z marxisty islamistou. Kotrmelce nejsou důvěryhodné.
31. 05. 2007 | 00:47

Olda napsal(a):

převzetí eura není až tak věcí v diskusi uváděných různých exotických měnových teorií, ale spíše praktické hospodářské politiky země.
Jinak, ministr Rašín byl národní demokrat a člověk, který nejen bojoval za silnou korunu, ale také stáhl z peněz různ é válečné zbohatlíky. Tím mi byl sympatický stejně jako pragamtickým odstupem od kvantitativní teorie peněz.o, že bohjoval za zlatý standard je dáno dobou.
Prof. Rothbard byl původně představitel na mne dost metafyzického anarcho-kapitalismu (tím mohl být sympatický extrému na pravo i nalevo), ale pak se vydal opravdu hodně konzervastivním směrem a co mně od něj zcela vzdaluje je jeho spolupráce s ultrakonzervativním fašizoidem Patem Buchananem.
31. 05. 2007 | 13:53

Martin napsal(a):

Dobrý den, píšete "Navíc právě eurozóna je oblast, která už dnes za nízkou inflaci platí nižším hospodářským růstem, což může po vstupu do EMU komplikovat další přibližování naší ekonomické úrovně vyspělejším zemí EU. "
Je to skutečně za nízkou inflaci a ne něco jiného? Snad nemyslíte, že inflace z dlouhodobého hlediska přináší prosperitu. Navíc je celkem amorální.
05. 06. 2007 | 15:54

Miky napsal(a):

Kdyby bylo na Doléjšov, Grebeníčkovi a jim podobných tak se dneska hádáme, jestli zavést rubl či nikoliv. Nakonec bychom to dostali stranickým příkazem. Že se nestydíš, jiříku, kecat do demokratické politiky.
18. 06. 2007 | 23:13

Cipísek napsal(a):

docela věcná debata - martina trápí vztah prosperity a společné měny - mít euro je vizitka stability, ale skoro bych řekl, že vztah protiinflační a prorůstové politiky bude učebnicová záležitost.
Otázka je jak reagovat z Frankfurtu na vzestupy a poklesy hospodářství, když budou v zemích měnové unie asi v různé fázi.
21. 12. 2007 | 19:26

Petr napsal(a):

pane Dolejši - problém je, že populismus produkuje právě vaše strana... v komunistických Halo novinách dnes hlásá Václav Věrtelář takové bludy jako, že po zavedení eura se mzdy zafixují na současné nízké úrovni.
Ukažte mi jedinou zemi v "Euro Area" kde se stalo, že mzdy přestali růst nebo že součansé mzdy rostou kvůli tomu že máme ještě korunu.
Že se někomu hodí euro odkládat co to jde rozumím, že problémy s eurem chce dokonce někdo přišít prezidentskému kandidátu Švejnarovy také, ale takovými nesmysly ohlupovat lidi ?
Já bych tu věcnost debaty o euru tady i jinde nepřechválil.
07. 01. 2008 | 18:15

Jonas napsal(a):

hlavně je asi to euro důsledek a ne příčina některých sporů mezi narodniky a europeisty
10. 01. 2008 | 17:37

Cipisek napsal(a):

tak tu záminku pro populisty (ti byi se opravdu klidně hádali i v případě zavádění rublu - pokud by se v tom případě někdo na něco vůbec ptal) jasně oddělte od věcných problémů, které s přípravou přijetí eura souvisí.
Rozhodnutí v tomhle volebním období možná nepadne, ale co brání v jasnější argumentaci ? začněme teba tím, že si přečteme něco odbornějšího a ne jenom polemiky na chatu.
11. 01. 2008 | 11:39

Janus napsal(a):

Hodnota kursu, za kterého přejdeme na euro je opravdu zásadní - od někdejších 34 CZK/E jsme se dnes ale dostali už k 25,90 CZK/E.
A i když se asi zpevňování koruny výrazně zpomalí, tak kurs v roce 2011 už byde možná dostatečným, aby zafixování měny k tomuto datu a vstup do EA někdy v roce 2013 tolik nebolel.
11. 01. 2008 | 13:10

Guliver napsal(a):

Cipísek chce fakta - tedy např. konkrétně k inflaci po vstupu do EA (nejčastější výtka)
1) v loňském roce ve Slovinsku (vstup 2007) činila 5,7%, tedy o cca dva procentí body více než v roce 2006. V letošním roce se už čeká snížení na 4%.
2) v Řecku (vstup 2000) činila v tom roce 3,9% , tedy o necelý procentní bod více než v roce 1999.
3) z původní jedenáctky (vstup 1999) vyberme krajní příklady
a) ve Finsku činila 10,4%, tedy o více jak tři procentí body navíc, pak už zse klesla
b) v Holandsku činila 2,3%, tedy o asi půl procentního bodu méně než před vstupem.
tedy žádná zákonitost. Jestli tedy prof. Hollmann vytýká prof. Švejnarovi neznalost reálií při jeho podpoře eura, možná by si sám měl některé reálie doplnit.
13. 01. 2008 | 14:48

Pavel napsal(a):

Prof.Holman z ČNB argumentuje rozdílem ceniových hladin ČR a zbytku unie (sjem cca na 60%)a vlivem vnějších šoků. Neukončená konvergence má prý vést po přijwetí eura k růstu nezaměstnanosti a inflace.
Přimlouvá se tedy za delší pokračování zpevńování koruny a za možnost opdlišné úrokové sazby.
K tomu jen :
a) ona někdy konvergence (ne transformace) skončí - až doženeme a předeženeme ?
b) zpevňování koruny zdraží vývoz a tedy také může posílit nezamětnanost.
c) inflace může být po několik let vyšší, ale tak om cca jeden procentní bod. To nemusí vést k poklesu reálných mezd a důchodů (m.j. cenové hladiny jsou v EMU je i dnes různé).
Zkrátka je to politické rozhodování mezi různými ekonomickými zájmy - v tomto případě i Klausův nástroj kritiky Švejnara. Než to papouškovat, lépe to rozebrat.
21. 01. 2008 | 09:08

Janus napsal(a):

čísel se bude ještě objevovat celá řada - z psolední doby např. tato : MF ČR si nechalo udělat propočet nákladů podniků na jištění proti kursovému riziku a vychází jim číslo v řádu 50 mld Kč. To je těžký kalibr - ale ČNB (Singr) to hned napadla jako nadhodnocené a mluví o cca 1/3 částce.
Obyvatelstvo spíše zajímá znehodnocení úspor větší inflací - i zde se propočty liší od 1% inflace (MF ČR) až po 2-3% od ČNB (Hampl)
22. 01. 2008 | 11:08

VH napsal(a):

J.Havel dnes ve svém blogu varujícím před eurfobií připomíná dopady maastrichtských kriterií při vstupu do EA.
Kolem roku 2012-2013 může být ekonomika v cyklickém vzestupu a dopady konvergenčních kriterií tedy menší. Opačně to může být horší.
Jenže právě tohle ČSSD v posledních letech nedodržovala. A pozdější vstup může znamenat při vhodné poltice i menší gap vůči těm vyspělým. Povrzuje to, že přechod k euru je možná už dřív, ale vždy to bude politické rozhodnutí a politická odpovědnost. Ale platí že pokud jde o euro, dostává se ČR na chvost a přitahuje to jen podivné xenofoby.
21. 02. 2008 | 18:32

JP napsal(a):

jesti říkáte (Dolejš), že euro může být v období 2013-14, tak opakovaně váš ekonomický komentátor Věrtelář (Halo noviny) hlásá, že až v roce 2019. Tak co tedy ?
Pan V je v dnešním článku fascionován komárkovským "kačka za tři marky" a trvá, že kurs musí být jako v roce 1989. No ekonom jako víno.
Ve skutečnosti mu ale asi nejvíc vadí větší propojení ekonomiky s EU. Další důkaz zklausovatění KSČM v nastoupeném Bobo-kursu.
A používá k tomu nekvalifikované bláboly o dopadech na občany v rozdílných platech (jako by se oproti dnešku zavedením eura na těch rozdílech něco změnilo). Tak nevím ejslti KSČM spíš neví co chce.
07. 03. 2008 | 09:15

Poptropica napsal(a):

thank you
13. 02. 2010 | 21:00

Value City Furniture napsal(a):

thanks you very much
21. 02. 2010 | 22:09

raudensah napsal(a):

i like it .thanks for your information
24. 02. 2010 | 22:49

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much
04. 03. 2010 | 02:37

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 04:08

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 03:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy