Romové podruhé, snad bez emocí

31. 07. 2007 | 16:59
Přečteno 111337 krát
Ve svém minulém jednoduchém textíku jsem se pokusil vysvětlit svůj laický pohled na romskou otázku. Děkuji všem za připomínky i za věcné tóny diskuse. Ty byly velmi povzbudivé. Právě proto bych chtěl odpovědět na některé, které zazněly nejčastěji a nejnaléhavěji.

Napřed k jedné faktické poznámce z diskuse. Pan Stejskal nám připomenul, že šiřitelem tezí o rasové předurčenosti inteligence byl vydavatel Der Stürmer, Julius Streicher. Jeho vlastní inteligence však byla ubohá. Pro pořádek dodávám, že podle měření v době Norimberského procesu byla „hodnota“ jeho IQ 77. Nejchytřejší z norimberských obžalovaných byl finančník Hjalmar Schacht (s opravou na věk se blížil 150). Toho tribunál osvobodil. Podle měření Dr. Gilberta byl Göring v pořadí třetí (132). Hess dosáhl v opakovaném testu hodnoty kolem 120. Gilbertova knížka mne zaujala jako kluka, proto si ty hodnoty pamatuji dodnes.

Řada čtenářů namítá, že neříkám nic nového. To je samozřejmě pravda, my ekonomové jsme velmi málo invenční. Takový Adam Smith, který vyšel před 231 lety, nám přijde stále aktuální. Ale nešlo mi přece o to, říci něco úplně nového. Šlo mi o zformulování mého pohledu na tuto oblast. Jen primitivně říkám, že problém musíme řešit. A musíme ho řešit ze sobeckých důvodů většinové společnosti, nikoli kvůli krásným očím samotných Romů. Jinak za to řešení nebo neřešení právě většinová společnost zaplatí mnohem víc. A říkám, že to bude stát mnohem víc peněz, než by nám bylo milé, a že to potrvá dlouhé desítky let.

Jiní čtenáři po mně chtějí, abych nekecal a sám navrhl a prosadil konkrétní řešení. To bohužel in concreto nemohu. Nemám k tomu ani kvalifikaci, ani potřebný aparát. I pan profesor Gabal, který se jako sociolog problematikou profesionálně zabývá delší dobu, vám spoustu otázek neodpoví, a prohlásí zcela korektně, že patří do kompetence někoho jiného. Lidé, kteří mají na všechno recept hned, na sebe mnohdy prozrazují, že jen nemají představu o jeho hloubce. Takže nová koncepce je prací na pár let pro interdisciplinární tým včetně sociologů, odborníků na sociální práci, etnografů, pedagogů, ekonomů, personalistů a právníků. A Romů samotných, protože se to nedá dělat bez nich. Já v tomto týmu určitě nebudu, protože se profesně zabývám jinými věcmi. Přesto musím držet elementární kontakt s tím, co se v oblasti děje, protože na problém budu narážet i v dalších (svých) oblastech, a budu ho ze své pozice možná oponovat, poskytovat součinnost nebo k němu zaujímat prosté občanské stanovisko.

Čtenáři se domáhají toho, abych přiznal, že ani sociálně demokratické vlády problém efektivně neposunuly. To jsem v původním textu výslovně napsal. Úspěšná nebyla ani pravice ani levice. Naše liberální čekání na Godota selhalo. Integračně úspěšnější byl zřejmě předlistopadový režim. Pracovní povinnost a stíhání příživnictví, povinná školní docházka přinejmenším do těch zvláštních škol, dvouletá základní vojenská služba. To upevňovalo alespoň nějaké pracovní návyky a modely soužití s většinou.

Polistopadoví politici ovšem v podstatě plnili představu svých voličů. Dělat něco pro Romy je velmi nepopulární. Romů je z hlediska volebního efektu velmi málo. Volební účast je mizivá, část z nich nemá české nebo dokonce snad žádné občanství. Navíc je tu problém manipulace s romskými hlasy. Každý politik ví, že jeden získaný romský hlas znamená úbytek pěti hlasů ostatních. Silná slova vůči Romům naopak hlasy spolehlivě přinesou… Teze o kupování romských hlasů je tedy zavádějící. Proto se všechny strany v předvolebním období pozitivním zmínkám o řešení romské otázky úzkostlivě vyhýbají.

Řada čtenářů požaduje po společnosti, aby přinutila Romy dodržovat normy. To bude stačit. No, nebude. Bohužel, právo má své jasné meze. Represe vůči porušování norem je úspěšná jen tam, kde je porušování norem řídké. Trestný čin vraždy odsoudíte snadno, pokud je výjimečný. V podmínkách občanské války, kdy se sousedi vraždí na potkání, vám trestní zákoník moc nepomůže. Je-li někde porušování většinové etiky a práva příliš četné, represe nebude ani nemůže fungovat. Nebudete mít nikdy dost policajtů, svědků ani kriminálů. Nikdo tu kriminalitu nenahlásí, protože se bude bát. Musíte tedy hledat i jiné postupy.

Jiní lidé to vidí tak, že je potřeba sebrat dávky. Ty české dávky patří v mezinárodním srovnání k nejnižším v rámci EU. Ale i ti největší zastánci omezení dávek nemají jasno v tom, které dávky rušit. Třeba naše podpora v nezaměstnanosti je už dnes jednou z nejkratších v EU. Ale tu vyloučená skupina skoro nečerpá. K nároku na ni je nutno přijít o práci. O práci nemůže přijít, kdo ji neměl. Podobně nechceme sebrat důchody, nemocenskou a dětské přídavky. Ani současná, rádoby pravicová vláda nechce rušit zvýšený rodičovský příspěvek, navržený v pominutí mysli lidovcem Severou a podpořený kolektivní předvolební demencí poslanců všech stran… A ani to pitomé pastelkovné nezruší!

Ale i kdybyste zrušili úplně všechny dávky, toho, kdo nemá pracovní návyk a elementární kvalifikaci, stejně do práce nedostanete. Pouze ho posunete do větší bídy na straně jedné a do organizovaného zločinu na straně druhé. Ani jedno vám moc nepomůže. Chudák vás na koupališti nakazí žloutenkou a lotras vám cestou do špitálu sebere šrajtofli.

Také nápad vystěhovat neplatiče z bytů bez náhrady není bez vady. Kam půjdou? Skončí v beztak přeplněných bytech příbuzných a nakonec v nelegálních ghettech. To jsou místa, která na katastrální mapě neexistují, není tam tekoucí voda, kanalizace, elektřina. Je tam středověk. Koloběh bídy, z které není úniku. Doporučuji k exkurzi někde v okolí slovenského Telgártu.

Idea rozdávat sociální pomoc jen v naturální formě též není bez vady. Sama o sobě je naturální podoba dávek dražší o náklady distribuce. Neřeší drobnost, z čeho bude příjemce platit nájem, vodu, elektřinu, uhlí a plyn. Můžeme to samozřejmě platit za něj, no ale zase je to dražší o další práci úředníků. A příjemci mají navíc luxus, že za ně někdo chodí platit i ty složenky. Předností naturální podoby dávek je jen to, že mírně omezí počet žadatelů. Mají zřejmě smysl jen tam, kde jsou lidé opravdu dlouhodobě nezaměstnaní. Ty, kdo mají z ostudy kabát, to nezastaví, postihne to zase jen skutečné chudáky.

Nápady na zpřísnění režimu pro dlouhodobě nezaměstnané, kterými hýří čtenáři, se zdají být logické. Skutečností je, že už v současnosti mají úřady práce ale i sociální složky určité možnosti být přísnější. Tváří v tvář potenciální i otevřené agresivitě toho příliš nevyužívají. Nikomu se moc nechce udat nebo skřípnout souseda. Ruku na srdce, kolik těch zneužívačů dávek jste sami udali? Skutečnost, že dlouhodobě nezaměstnaným se neorganizuje denní režim, považuji za chybu deset let. Od té doby sice došlo k určitému zpřísnění, přesto na nás stále řada chytráků vyplazuje jazyk. Bere podporu a zároveň po Praze pod nějakou nálepkou třeba taxikaří. Kontrole se pak vykazuje fingovanou krátkodobou smlouvou.

Kolegové, kteří se zabývají sociální oblastí, argumentují tím, že buzerace je drahá, a také není příliš účinná. A pracovní povinnost pro flákače vede jen ke zvýšení počtu infarktů u těch, kdo to musí organizovat… Vzpomeňte, jak uklízeli mazáci na vojně. No neuklízeli, švejkovali a dělali ještě větší rambajs. Nejsem proti, ale pochybuji o velkém efektu. Ale možná by docela stačil i ten malý.. Nejúčinnější ale zároveň nejdražší je ta individuální sociální práce. Proto se má nasazovat tam, kde všechno ostatní selhalo. Máte snad pocit, že neselhalo?

Podle odhadů kolegy Gabala se exkluze (sociální vyloučení) zatím týká 60 – 80 tisíc Romů. To je ale méně než polovina odhadované Romské populace. Znamená to, že větší část Romů je více nebo méně integrovaná. O řadě z nich ostatně netušíme, že jsou Romové. Nedávno mi někdo vyprávěl o tom, že romský původ má třeba jeden špičkový lékař. Moc to nezdůrazňuje, myslí si prý, že v práci i v životě by to mělo být jedno. Kéž by měl pravdu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

oUeSSVGpyJ napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>xanax generic</a> how to buy xanax bars - withdrawal short term xanax use
10. 01. 2015 | 06:20

JoshuaOr napsal(a):

qymtxrlvprm1uigsdv vljpswccy jvmnitqmccw5bxcfhu sepqcglkaezzdpidsybp9oplbhl fevnhrpne14edoicoyh16pdqbcx4oxpfbyoy m0jvooefxsr8jwccvg3mfkgkcyu p2pfpfvim shnnadzvh7rkahhqgn 01nhzrdck4oqsswpbsqpkzcrmty wsfwbxkzx

[url=http://chrisbourbeau.com/scripts/54475419293147.html]ルイヴィトン アウトレット アメリカ Amazon Rainforest[/url]
[url=http://aces-hockey.com/Photos/res/54475397887143.html]ルイヴィトン アルマ Gm Truck Parts[/url]
[url=http://advance-computers.com/54475674537134.html]ルイヴィトン アウトレット アメリカ Blog Creator[/url]
[url=http://qcreativezone.com/_mmServerScripts/54475755244172.html]ルイヴィトン ポーチ[/url]

[url=http://titantermite.com//images/54475048885191.html]ルイヴィトン バッグ アクセサリー Ipad Operating[/url]
[url=http://jshindustries.com/images/menu/54475338096199.html]ヴィトン 財布 メンズ 中古[/url]
[url=http://thevillagesbabyboomers.com//consoles/10/images/54475337369181.html]ルイヴィトン ウエストバッグ 中古[/url]
[url=http://00e2fdd.netsolhost.com/pbsbillers/pics/54475604865196.html]ヴィトン 財布 女性[/url]

[url=http://oceanstaterecovery.com/OST_graphics/695840756720.html]Ugg ブーツ 返品むりょう[/url]
[url=http://durabiltindustries.com/downloads/69584688696.html]アグ ブーツ Water&stain[/url]
[url=http://prasanperminder.com/images/695842123735.html]アグ靴 オーストラリア[/url]

[url=http://sunsetmattressfactory.com//images/Buttons/6958485204171.html]アグ ブーツ Hawaii[/url]
[url=http://prasanperminder.com/images/6958421237184.html]三田アウトレット Ugg[/url]
[url=http://blsroperating.com/images/6958457849175.html]Ugg コーディネート[/url]

[url=http://renewableenergysourceguide.com//AWS+Truewind,+LLC-cpy-360860/875852686738.html]プラダ 財布 ベージュ[/url]
[url=http://mainstreet-philatelics.com/modules/875855325766.html]プラダ コピー[/url]
[url=http://jamesbarbconst.com/scripts/875851258766.html]プラダ 公式[/url]
[url=http://mike-bloom.com/openhouse/875852141736.html]Prada 2012[/url]

[url=http://djonkinssports.com/Files/Newsletters/8758564001136.html]Prada コピー 財布[/url]
[url=http://hoaelections.com/stats/875855359282.html]プラダ トート[/url]
[url=http://ashwoodassistedliving.com//Ashwood/images/875853005371.html]プラダ トート[/url]
[url=http://cragnackers.com/march2008/march/8758586092106.html]プラダ アウトレット 1番人気[/url]

[url=http://lagoonadavina.com//upload/8758501358152.html]レディースファッション ブランド[/url]
[url=http://hoaelections.com/stats/8758553592145.html]グアム プラダ 財布 値段[/url]
[url=http://conservacap.com/images/8758592084163.html]プラダ 新作 斜め掛け[/url]
10. 01. 2015 | 14:29

RHzeXpAUyB napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> buy tramadol online from usa - 800 mg tramadol overdose
11. 01. 2015 | 12:30

MOtghiKXaq napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol onlineВ pharmacy</a> tramadol 50 mg order online - tramadol dosage paracetamol
11. 01. 2015 | 19:12

mQdMfkXvcM napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> tramadol online pharmacy no prescription needed - tramadol 50 mg looks like
12. 01. 2015 | 05:24

TvrsTWXlgr napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>alprazolam drug</a> xanax bars extended release - buy xanax no prescription mastercard
12. 01. 2015 | 11:04

ZfwiPWMtxw napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol 50mg</a> order tramadol mastercard - buy tramadol hydrochloride
12. 01. 2015 | 17:03

Rolander napsal(a):

0x7lrgipn1inidukmy w5dfnrroe xdwjfkwaoajgzkcprb lvtwxlvqchksufpyka2araehozj 0u9mhbjmx8n6tmwkwry2ulktwlkllwblyrsx t0oymzxid0f2nktjhx928fhvigy sy7hmlsuz hrjedmbwlmu0lqbpbt osekpqtwdgt6mpkkcjox6svsnvg k0enmyavk

[url=http://frederikssundfotoklub.dk/202850607227.html]モンクレール ダウンベスト レディース 7号[/url]
[url=http://edbformidling.dk/202852221512.html]モンクレール ダウン オレンジ[/url]
[url=http://morsdesign.dk/20285731683.html]モンクレール ダウン クリーニング 料金 Etc[/url]
[url=http://koch-laser.dk/202855337351.html]モンクレール ダウン レディース Ratel[/url]
[url=http://vedskibelunden.dk/202854809217.html]Moncler メンズ パーカー[/url]

[url=http://steelprojects.dk/545454112869.html]人気クロエアウトレット[/url]
[url=http://ekstroms.dk/545451152039.html]新宿伊勢丹chloeお財布[/url]
[url=http://hairscan.dk/54545384136.html]クロエ新作バッグ一覧[/url]

[url=http://karies.dk/8545911388947.html]リモワ サイズ[/url]
[url=http://morsdesign.dk/8545917076153.html]リモワ アウトレット 大阪[/url]
[url=http://robaek.dk/8545911116384.html]リモア[/url]

[url=http://mirotek.dk/08562473957227.html]アグ ブーツ 高さ[/url]
[url=http://guldsmed-thomsen.dk/08562473260124.html]Ugg ブーツ オリジナル[/url]
[url=http://snack-a-tack.dk/08562477161639.html]アグ ムートンブーツ 神戸店[/url]
[url=http://iadcon.dk/08562473352439.html]Ugg Novel Jp[/url]
[url=http://jco-geografik.dk/0856247348984.html]アグ ブーツ インソール;[/url]

[url=http://foreningsportalen.dk/875855361528.html]イタリア プラダ[/url]
[url=http://mjsa.dk/87585674635.html]プラダ クラッチ[/url]
[url=http://ekstroms.dk/875859943645.html]プラダ カスタマーセンター[/url]
[url=http://robaek.dk/875858233969.html]プラダ バッグ メンズ ブリーフ[/url]
[url=http://lundehusnet.dk/875850592535.html]プラダ アウトレット[/url]

[url=http://aertebjerg-hestepension.dk/89643268310532.html]ルイヴィトン ベルト カット[/url]
[url=http://ksc-softsys.dk/8964324957859.html]ルイヴィトン バッグ アクセサリー Ipad Kindle[/url]
[url=http://micronix.dk/89643255160476.html]ヴィトン 小物 メンズ[/url]

[url=http://noor.dk/875874856240.html]グッチ マネークリップ[/url]
[url=http://mrasch.dk/875874937922.html]グッチ 新作 コピー[/url]
[url=http://pgo.nu/875874833049.html]グッチの新作財布[/url]
13. 01. 2015 | 00:54

Small Business Loans,Small Business Loan napsal(a):

Hi, Awesome article.. Small business Loans,Small business Loan, Likely to problem and your internet site throughout industry, might examine that? Web browser nevertheless could be the market place key and a superior component of other folks will leave out of the great producing because of this problem.
23. 01. 2015 | 14:54

morgan perry napsal(a):

Guten Tag,

Haben Sie einen Kredit? Sind Sie in einer finanziellen Krise oder braucht Geld, um Ihr eigenes Unternehmen gründen? Brauchen Sie Darlehen, um Ihre Schulden zu begleichen oder Ihre Rechnungen bezahlen oder können sie ein nettes Geschäft? Sie haben einen niedrigen Kredit-Score und Sie finden es schwer zu Kapital Darlehen von lokalen Banken und anderen Finanzinstituten zu erhalten? Hier ist Ihre Chance, einen Kredit von unserer Organisation zu bekommen. Wir bieten Kredite an Privatpersonen zu den folgenden Zwecken und vieles mehr. Privatkredit, Business Expansion, Unternehmensgründung, Bildung, Schuldenkonsolidierung, Hard Money Darlehen. Wir bieten Darlehen zu niedrigen Zinssatz von 3%. Kontaktieren Sie uns umgehend per E-Mail: (perry_solution@outlook.com) und füllen Sie den Kreditantrag.

KREDIT erforderlichen Informationen:

Name:
Land:
Telefonnummer:
Betrag als Darlehen benötigt:
Zweck des Darlehens:
Dauer der Ausleihe:
Monatliches Einkommen:
Haben Sie für Darlehen online, bevor angewandt (ja oder nein)

Füllen Sie das folgende Angaben, damit wir fortfahren yoour Kreditmittel zu verarbeiten.

Unternehmensleitung : Paula Park
Firma Mobil: +2347050251612
Firma E-Mail: perry_solution@outlook.com

Freundliche Grüße,
morgan perry
28. 01. 2015 | 10:32

KMyGAVQzQX napsal(a):

<a href=http://www.tintaymedia.com/xanaxonline/>xanax buy online no prescription</a> xanax drug rehab <a href=http://jesuscortes.com/xanax/>xanax online</a> can xanax overdose kill you
30. 01. 2015 | 12:30

rlinucscjJ napsal(a):

<a href=http://www.tintaymedia.com/xanaxonline/>xanax online</a> xanax urine test how long <a href=http://jesuscortes.com/xanax/>can you buy xanax online</a> xanax effects on the body
30. 01. 2015 | 12:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy