9. květen, Den Evropy

08. 05. 2011 | 13:47
Přečteno 2966 krát
9. května 1950 přednesl francouzský ministr Robert Schuman svou představu o společné evropské regulaci trhu s ocelí a uhlím. Tak začal příběh současné Evropské unie. Na počest této události vzpomínáme Den Evropy, který se též nazývá Schumanovým dnem. U příležitosti Dne Evropy jsem odpověděl na anketní otázky serveru Evropské zprávy.

1) Jak hodnotíte proměnu Dne Evropy v průběhu let?

Původní Den Evropy zajisté odrážel étos, se kterým bylo společenství založeno. Dnešní lidé samozřejmě vidí dnešní problémy. Je to dobře, nežijeme v minulosti.

2) Je Den Evropy stále ještě Schumanovým dnem? Rozvíjí podle vašeho názoru současná Evropská unie původní Schumanovu deklaraci nebo jde o zcela odlišný projekt?

Jistěže je i Schumanovým dnem. Ale současný evropský model jde dál a určitě trochu jinam, než byly i ty nejsmělejší sny z roku 1950. A abych byl přesný, nevyhýbá se ani cimrmanovským slepým uličkám. Myšlenka EU ostatně pochází právě od českého génia. Proto je české velvyslanectví v Bruselu symbolicky umístěno tam, kde archeologové našli téměř nepochybné Cimrmanovy stopy.

3) Schumanova deklarace byla vedle ekonomických důvodů motivována hrozbou třetí světové války. Můžete identifikovat rizika, kterým sjednocená Evropa čelí dnes, a která jí budou hrozit v blízké budoucnosti?

Hrozba války a nahrazení konfrontace kooperací, to bylo něco, co vydrželo Unii padesát let. Ale ta etapa skončila v roce 2004 integrací střední Evropy včetně naší země. Železná opona definitivně zmizela. Dnešní výzvy nejsou vnímány tak bezprostředně jako dědictví II. světové války. Ale jsou asi ještě naléhavější. Je to ekonomický rozvoj v podmínkách globální konkurence, podmíněný novým pojetím vzdělání. Je to odpovědnost za globální životní prostředí. A odpovědnost za globální bezpečnost a lidská práva. Ve skutečnosti jsou ty úkoly větší než kdykoli předtím. Nebezpečné je, že nevzbuzují onu kladnou emoci, jako to bylo dřív.

4) Definujte prosím svou vizi budoucnosti České republiky v rámci EU.

Bohatá kultura a naplněný způsob života, silná a motivovaná ekonomika, právní jistota, sociální bezpečí, bezpečnost před agresí.

5) Cítíte se být Čechem/ Češkou nebo spíše Evropanem/ Evropankou?

Já se necítím Čechem. Já jím přece jsem. A taky jsem Evropanem. Ani jedna ta charakteristika se nedá odpárat. Určitě ale nechci, aby obsah těch pojmů splynul.

6) Kdy Vy osobně a při jaké příležitosti jste si uvědomili naplno existenci EU?

Na to mám ryze osobní vzpomínku. V roce 2006 jsem vedl českou delegaci na summitu Evropské rady. Seděl jsem na židli českého premiéra mezi šestadvaceti dalšími předsedy vlád. Projednávala se energetika. Přihlásil jsem se o slovo a řekl jsem, že závazek dosáhnout vysokých procent alternativních energetických zdrojů, který je uveden v návrhu usnesení, je pro Českou republiku nesplnitelný a neakceptovatelný. Zakývali hlavou a ze závazků to vyškrtli. Evropa udělala to, co chtěli Češi.

7) Co podle vás může dělat Česká republika pro to, aby se EU vymanila z aktuálních ekonomických problémů?

Nepřekážet. Přestat dělat potíže ostatním. Zbavit se nálepky pitomce, kterou nám v Evropě vybojovali Klaus, Vondra a Topolánek.

8) Jaká je podle vašeho názoru pozice EU v kontextu transatlantické politiky? Jaká má být role Evropy při vzrůstající konkurenci Asie?

Evropa je jedním ze světových center a musí hrát příslušnou roli. V technologii, ekonomice, zahraniční politice i ve vojenské oblasti. Musí se úměrně podílet na nastolení nového typu světového řádu.

9) Znamenají podle vás odstředivé tendence členských států EU ohrožení stability EU nebo jde o přirozený proces, kterým Unie projde posílena?

Jistěže jde o přirozený proces. Skončí tím, že některé státy z Evropské unie fakticky vypadnou. Nikdo nikoho držet nebude. Technicky se může postupovat tak, že pro jádrové země bude platit mechanismus posílené spolupráce a vedle budou postávat retardové bez rozhodovacích pravomocí.

10) Jste pro přechod České republiky k Euru? Jaké výhody by podle vás vstup ČR do eurozóny přinesl českým občanům?

Ano, dlouho si myslím, že euro by umožnilo uspořit prostředky za každodenní směnu za koruny a naopak, vyhnout se rizikům změn kursu a nákladům jeho zajišťování. Zbaví nás dalších desítek miliard ztrát České národní banky. Nicméně dnes nás nikdo do zóny nevezme a nejméně pět let se na eura můžeme leda hladově koukat přes slovenský plot. A platit spokojeným bankám za to směnárenství...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Pane Havle,

tak vy jste v té Bruseli dokonale splynul. Jak si nám ten evropský mainstream dokáže tak dokonale hrát společné noty. Zajímavé je, že se to týká jen té budovy a v ní sdíleného "údělu".

Nezlobte se na mne, ale tohle mají být fundované odpovědi?

Tu 8 bych zařadil mezi perly :)

"Evropa je jedním ze světových center a musí hrát příslušnou roli. V technologii, ekonomice, zahraniční politice i ve vojenské oblasti. Musí se úměrně podílet na nastolení nového typu světového řádu."

Asie se třese.
08. 05. 2011 | 14:11

Ládik!!! napsal(a):

V roce 1950 jste ještě velebil Stalina a připravoval se na vstup do KSČ. V tomtéž roce komunisti popravili Záviše Kalandru.
08. 05. 2011 | 14:15

tomáš napsal(a):

Ládíku, Ládíku, jakpak se velebí Stalin v minus sedmi letech?
08. 05. 2011 | 14:20

hoven napsal(a):

havel má EU rád. nemusí pracovat a má se dobře.
08. 05. 2011 | 14:22

Ládik!!! napsal(a):

tomáš
v rodině.
08. 05. 2011 | 14:26

Ládik!!! napsal(a):

tomáši -
nevěřím mu ani těch 1957, podle obličeje a textů je mu podstatně víc.
08. 05. 2011 | 14:28

Marcus Agrippa napsal(a):

Tak hlavně by se měl připomínat den porážky nacistické zrůdné ideologie a všech těch, kteří se na její porážce podíleli. Včetně těch na německé straně - bylo jich málo, ale byli. Evropa se díky nim mohla znovu svobodně nadechnout. Čest jejich památce.
08. 05. 2011 | 14:55

Rumcajs napsal(a):

Unijní přerozdělování - zábava pro bruselské úředníky a zároveň tikající bomba, která vybouchne v okamžiku, kdy se přerozdělovací potenciál vyčerpá.
Pak se ukáže, že lití peněz do kanálu neprodukuje to, co si žádá trh a stává se mrtvou investicí bez užitku a továrnou na nezaměstnanost.

Euro - měna zatížena opálenámi komunisty, kteří neumí tvořit hodnoty, ale jenom je znárodňovat a devastovat.
Euro je odepsaná měna. Ještě tak deset let a Němci jej pošlou do kytek.
08. 05. 2011 | 15:01

Rumcajs napsal(a):

M.A.

Nacistické a komunistické zrůdné ideologie ....Evropa si svobodně vydechla až po pádu komunistického Ruska.
08. 05. 2011 | 15:11

Recyklátor napsal(a):

Pane eurovyžírko, neměl byste nám raději říci , kdy to EU zrušíte?

Viz. blog pana Koenigsmarka.
08. 05. 2011 | 16:57

Jeňýk napsal(a):

recyklátore, ten bordel který by zavládl kdyby se eurofobum podařilo rozbít EU si raději nepřejte - to by tu teprve byl mafieland
08. 05. 2011 | 17:25

Alibernet napsal(a):

Schuman = exponent petainovského režimu, takové vy velebíte. Koneckonců, nacisté jsou vaši bratři.
08. 05. 2011 | 18:21

Merlot napsal(a):

Robert Schuman byl uvězněn v roce 1940 za protesty proti nacistickým metodám. Z vězení se mu podařilo uprchnout a zapojil se do francouzského hnutí odporu. Po válce se stal ministrem financí, předsedou vlády, ministrem zahraničí, předsedou Evropského parlamentu.
08. 05. 2011 | 18:48

zd napsal(a):

Stále platí i pro EU a Eurozónu a hlavně pro kritiky tohoto článku:
Barbaři stojí před hradbami Říma.
Když nebudeme mít stále větší spolupráci a integraci v EU,
pak budeme mezi sebou válčit.
08. 05. 2011 | 21:23

Sylva Šauerová napsal(a):

Když tedy máme to výročí, dovolila bych si poslat všem lidem dobré vůle universální vzkaz L. Bernsteina a B. Streisand. To abychom se všemi těmi Semíny, Bartoši, Kopaly a Bátory náhodou nezapomněli :
http://www.youtube.com/watch?v=4WjBuMQNqxs
08. 05. 2011 | 23:26

claudius napsal(a):

Ladik!!!je podle mne šéf sekce cimrmanologů Bolševické strany Hané.Nechte ho,hecířství mu jde o zlepšuje průchod krve mozkem.
08. 05. 2011 | 23:28

Chcaldo Rini napsal(a):

zd
barbary si za hradby sami pouštíme , ale spíše mě zajímá, jak dlouho bude eu trvat . Na věčné časy , či snad 1000 let ?
08. 05. 2011 | 23:29

Petr napsal(a):

"Nepřekážet. Přestat dělat potíže ostatním. Zbavit se nálepky pitomce, kterou nám v Evropě vybojovali Klaus, Vondra a Topolánek."
Ale, ale pane docente.
Za to génius křišťálový Standa co nyní s poctivě vydělanými stamilióny bojuje za sociálnědemokratické myšlenky u imperialistů v USA a jeho přítel "JÁ" Paroubek (kdo z Vás na to má) Českou republiku pozvedli.
09. 05. 2011 | 10:33

blue jay napsal(a):

Jiří Havel (1957) ,
Kdysi bylv CR edukatorem, dnes je vyzirkou v parlamentu EU. On sam to povazuje za uspech. A tváří se porad hloupě. Hloupost asi vynasi.
09. 05. 2011 | 10:52

jozef napsal(a):

Bravo!
Bravo,bravo,bravo!

Teda ak vravite pravdu:"Zakyvali hlavou a ze zavazku to vyskrtli.Europa udelala to,co chteli Cesi."
V tom pripade blahozelam a zaroven zelam radovo! viac ceskych uspechov u autorit moci a rozumu!

Nesuhlasim vsak s nazorom na podstatu EU,formulovanym povedzme v otazke 3.

EU vznikla 5 rokov po uz druhom megamasakrovani Francuzov a Nemcov v priebehu jednej generacie.Francuzi chceli predovsetkym to,co aj USA vo svojom protektorate:drzat Nemcov down!
Preto! to spajanie prostriedkov vedenia vojny - vyroby uhlia a ocele.

V zakladoch EU je nedovera a strach predatorov zo samych seba.Vonkajsie nebezpecenstvo bolo len katalyzatorom diela.
Preto aj ked vonkajsie nebezpecenstvo s Gorbacovom a spol zmizlo,vzajomna nedovera,resp.strach zo silnej ekonomiky a politiky zjednoteneho Nemecka opat prepukol. Kedze Nemci by mohli hospodarskou politikou dosiahnut to,co sa im nepodarilo vojensky,Francuzi i Briti podmienili suhlas so zjednotenim Nemecka nemeckym vzdanim sa marky.A tak mame dnes euro,spolocnu hospodarsku politiku.

Euro,spolocna mena,spolocne hospodarstvo,hlbsia integracia, je teda v podstate
sebaobranou dravcov,sebaobranou zapadoeuropskych predatorov pred vojnami medzi nimi,pred sebou samymi.
Washingtonskeho protektora to vtedy az tak prilis nezaujimalo.
Washington len dbal,aby EU bola poslusny hospodarsky kolos bez kompletnej infrastruktury politickej velmoci.

Dalsim velkym impulzom integracie bola az potreba "jedneho telefonu",projektovaneho pre poslusnych pudlov typu Blaire.Washington suhlasil s hlbsou integraciou kvoli akutnej potrebe pruzneho! vyuzitia celej europskej sily,hlavne vo vojnach.

To su uz lanske snehy.
Moc Washingtonu prudko upada,ale vonkajsich a vnutornych nebezpecenstiev je dnes tak vela a su tak silne,ze kazdy dezintegracny krok mozno kvalifikovat ako politicke sialenstvo.Ak nie velzlocin.
Aj mnohi agenti Washingtonu,typu Vondra,len zdrzuju integraciu,vnimanu ako budovanie konkurencie pre velmoc.

Myslim,ze je nutne vyvazovat nekvalifikovane a nezodpovedne hlasy silnou proeuropskou aktivitou.Silnou!V zaujme predchadzania nepredvidatelnym udalostiam.
Ak vypuknu,moze byt velmi neskoro.

Avsak som presvedceny,ze zaklady EU su chore,velmi chore.
Europu a svet je treba budovat na uplne inych zakladoch,na zakladoch prevazne humanistickych.

Krajina Komenskeho moze prispiet.Vyznamnou mierou.
Mala by prispiet.Ak ziska sebavedomie,moze velmi vyznamne prispiet.
Preto zelam uspechy a sebavedomie!!
09. 05. 2011 | 20:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy