Jak se to dělá v Belgii

28. 02. 2012 | 18:42
Přečteno 4350 krát
Když si stěžuji na některé naše domácí potíže, pohlédne na mne můj belgický poradce někdy s údivem. A pak řekne, jak je to u nich doma. Taky to není ideální, ale některé věci mají už trochu vymakanější.

Nedávno jsem si stěžoval na naši exekutorskou mafii, která vydírá lidičky kvůli zapomenutým nebo dávno promlčeným pokutám. Uznávám, že dluhy se mají platit, a že i exekutor ke spravedlnosti patří. Spílal jsem ale exekutorům a advokátům za neskutečné částky, které lidi platí kvůli bagatelním pohledávkám. Platit dvacet tisíc kvůli padesátikoruně se mi zdá nemístné. Tím víc, že o podobných dluzích lidé mnohdy vlastně netuší.

Můj Vlám zakýval hlavou a pak se zeptal svou měkkou češtinou se zřetelným moravským akcentem, zdali nemáme nějaké omezení přiznané částky včetně všech poplatků. U nich doma je to prostě zařízené tak, že maximálně může člověk u smírčího soudce zaplatit desetinásobek původně dlužné sumy. Tím se dosáhne toho, že se vymáhání zpravidla věnuje pozornost úměrná velikosti dluhu. A nikdo si nemůže udělat byznys z toho, že jiný třeba jen ztratil účtenku a nemůže doložit, že dávno zaplatil.

Belgie má ještě další vychytávky, aby občan nemusel zbytečně obtěžovat soudy, které mají na práci důležitější věci. A taky jsou ty soudy dražší a vyřizování věcí jim trvá déle. Bagatelní spory proto řeší instituce smírčího soudce, který se zabývá ekonomickou agendou zhruba do výše běžného platu, nyní 1860 eur.

Kromě smírčích soudů mají Belgičané i několik typů zprostředkování sporů, mediace. Obvykle je to tak, že s mediací sporu musí strany souhlasit. Existují ale případy, kdy mediaci soud nařídí. Třeba hašteřící se manželé po rozvodu řeší své drobné šarvátky kolem dětí u mediátora. Soud tak je ušetřen řešení pitomostí a věc má v rukou někdo, kdo ji zná detailněji. Zvláštní tribunály mají Belgičané pro ojetá auta, menší půjčky, ale také pro spory s veřejnými společnostmi jako jsou pošta nebo železnice.

A ještě jednu docela dobrou věc mají Belgičané. Dáte-li vaše auto do servisu, sdělí centrální evidenci, kolik má najeto a co na něm dělají. Až si budete kupovat belgické auto, můžete si u veřejné autority snadno ověřit, kolik má opravdu najeto a co se na něm opravovalo za dobu registrace v Belgii. Belgičané mají zájem o to, aby se s auty obchodovalo férově.

To statečná česká vláda trestný čin za přetočení tachometru zamítla. Prý se to dá stíhat jinými paragrafy. Proč to ksakru nikdo nestíhá, už vláda neřekla. Přitom by policajt v každém bazaru našel pomalu polovinu aut se stočeným tachometrem. Kolik má auto skutečně najeto, lze u belgického auta zjistit snadno. U českého auta, které jezdilo do servisu, to policie může zjistit snadno také, protože servis si to zaznamenává. Ale proč by to pro lidi někdo dělal, že.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

Jak se to dělá v čssd a a jak se to dělá v česku:

Když se v dubnu 1998, za vlády Josefa Tošovského, Fond národního majetku pokusil odvolat management, bylo už pozdě. Hřebík do rakve majority státu zarazily obce: akcie města Most prodal vlivný sociálně-demokratický poslanec Hojdar, starosta Mostu. Pomáhal pak přemlouvat i ostatní obce, aby svoje akcie také prodaly.

V srpnu roku 1998, o prázdninách, teď už Zemanova vláda prodala 46 % státní podíl za 650 mil. Kč další z nastrčených firem Investenergy SA. Vláda prý byla pod tlakem, že bude nucena svůj podíl prodat ještě o sto milionů levněji v rámci povinného výkupu menšinového podílu. To je ovšem Kproblematické tvrzení. Po roce 1996 byli menšinoví akcionáři slušně chráněni. Zato Antonín Koláček měl se špičkami ČSSD velmi dobré vztahy. Ať
28. 02. 2012 | 19:06

Ládik!!! napsal(a):

Těšil jsem se na lechtivý článek.
28. 02. 2012 | 19:07

J. napsal(a):

Je to krásné čtení, pane odborníku "na všechno".
Vyřeší lačné peněženky exekutorů to, že v Belgii to mají jinak?
Připomíná mi to vyprávění jedné "dívky společenské", jak byl na Seychelách a jak to mají tam.
Nebo mi utkvělo v hlavě kdysi kratochvilné čtení Joy Adamsonové o Příběhu lvice Elsy, že strážník z kmene Turkana a dívka z kmene Samburu neřeší nájemní smlouvy na dobu (ne)určitou, či nemusí přes jezero plné hrochů a krokodýlů na sociálku.
Bože, Havle, nezdravějí Vás už vyměřovači europoslaneckých důchodů?
Že byste nám potom (při své docentské inteligenci-zřejmě z Plzně) líčil výši Vašeho důchodu a my bychom se zde samým úžasem káceli(y) jako kuželky.
28. 02. 2012 | 19:11

Petr Havelka napsal(a):

Pane Havle,

vskažte asistentovi, že děkuju. Pro dobré příklady ze zahraničí mám slabost. Zato pověstná "česká cesta" jako řešení mne přivádí k zoufalství.

Příležitostí, kdy našinec může jásat nad tím, že v naší zemi je nějaký problém řešený lépe než jinde je velmi málo a často je přebije "běžná" agenda.

Někdy mám takovou naivní představu, že by opoziční politik (tedy kterýkoliv bez moci) při veřejné debatě svého protivníka (je to boj) právě takovýmto přehledem a příklady zcela neideologicky znemožnil.

Dochází k tomu málokdy.

PS: Spíše v naší zemi pozoruju jiný jev. V pro nás důležitých věcech jsme v širokém i blízkém okolí poslední. Třeba anonymní akcie, zákon o státní službě. A těch "českých uliček", těch je plno.
28. 02. 2012 | 19:42

Maximus napsal(a):

Skvělý příspěvek, Vy se pane autore opravdu lepšíte. Pořád se nestačím divit, proč se naši pologramotní poslanci když přijímají nějaký zákon nepoučí vedle za humny v zemích kde je demokracie o nějaký ten rok déle a mají tam samozřejmě mnohem více zkušeností s lumpárnami všeho druhu. To oni raději poslanci si zahedou za erární peníze třeba do Thajska, Ohňové země či do JAR apod.
Pěkný večer!
P.S.
Nedělám si iluze, že za vším tím scvinstvem je jen tahle pravice, socani na tom mají také svůj díl!
28. 02. 2012 | 19:50

orttt napsal(a):

Ano, česká schopnost udělat ze všeho "byznys", dokonce i z tak prosté věci, jakou je vymáhání pohledávek, je skutečně okouzlující.
Nezapomeňte na ten příklad, až budete zase ministrem, pane Havle.
28. 02. 2012 | 20:27

Al Jouda napsal(a):

Asi stále platí : Sovětský svaz náš vzor !
28. 02. 2012 | 20:29

memo napsal(a):

Maximus
Naši zákonodárci nejsou pologramotní, jak si leckdo myslí. Pouze to co dělají, dělají PRO SEBE.
28. 02. 2012 | 20:43

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pane Havle, odpovězte mi upřímně na dotaz: Vy jste nikdy nepochyboval o věrohodnosti Hojdara, Grose a dalších vykuků z vaší partaje? Nebýt takových lidí, máte už dávno v parlamentu většinu. Udělejte si nejdřív pořádek ve vlastních řadách. Nemáte-li na to odvahu a sílu, bylo by férové, kdybyste politiku opustil.
28. 02. 2012 | 20:44

Maximus napsal(a):

memo
Samozřejmě, že máte pravdu. I za nepřijetí zákona kde by přetáčení tachometru u ojetých aut (jak to autor zmínil)
to bylo kvalifikováno jako trestný čin klamání spotřebitele např. ve formě jako je to v SRN, jsou peníze bokem od majitelů bazarů a ojetých aut. Vybraní poslanci dostávají bokem všimné. Každoročně jsou prý dělány pro poslance sbírky "divident" jako mlčhubné a za nicnedělání v této celkem už dávno jasné záležitosti. Peníze holt nesmrdí! A takhle je to u spousta věcí, jsou to paraziti a termiti.
28. 02. 2012 | 21:02

DF napsal(a):

Jste srandista pane Havel proč si z těžce zkoušených občanů ČR hodláte pouze dělat srandu.
Prostě až jednou začnete žít jako normální český člověk, tak zjistíte že 320 €
je opravdu podstatně méně než 1.440,67€.
Buďte prosím tak laskav pane Havel a začněte srovnávat srovnatelné veličiny.
Proto prosím přestaňte vnášet bludy do stavu hospodářství v ČR.
Opět výsměch do tváře českému důchodci s jeho průměrným důchodem 420€.
Kde Belgický důchodce pobírá svých průměrných 771€.
Protože jste se rozhodl podporovat Kalouskův plán na zmražení důchodů a následného snížení na plánovaných 285€, nemá smysl uvažovat o dalším srovnávání.
Pokud jste jako normální člověk schopen průměrné úvahy, takovéto bludy již nebudete psát.
Nezlobte se ty vaše povýšenecké řeči z Bruselu, to je něco tak odtrženého od České reality,že si to buď nechcete připustit nebo jste tak velký cynik.
28. 02. 2012 | 21:06

SuP napsal(a):

Já zase vim, jak se to dělá v Krči.
28. 02. 2012 | 21:07

Kuchař napsal(a):

Tak tohle bych pane docente podepsal.
28. 02. 2012 | 21:40

errata napsal(a):

V Krči už se to dávno nedělá, je tam příšerně přestárlé obyvatelstvo.

To, že v Čechách není možné nic dělat podle zdravého rozumu ale jedině natruc, naschvál, proti lidem a pro výhody pár zlomyslných vyčůránků mě udivovalo v mládí.
Časem jsem pochopil. Takový je můj lid. S kosou a kladivem... a tak dále.
28. 02. 2012 | 21:45

Yosif K napsal(a):

Docent zcela spravne napsal:
To statečná česká vláda trestný čin za přetočení tachometru zamítla. Prý se to dá stíhat jinými paragrafy. Proč to ksakru nikdo nestíhá, už vláda neřekla. Přitom by policajt v každém bazaru našel pomalu polovinu aut se stočeným tachometrem. Kolik má auto skutečně najeto, lze u belgického auta zjistit snadno. U českého auta, které jezdilo do servisu, to policie může zjistit snadno také, protože servis si to zaznamenává. Ale proč by to pro lidi někdo dělal, že.

Tak mne napada - v Cesku vlada opravdu nemysli na lidi - obcas jednaji primo jako debilove. Zcela nahodou - nevladli v CR cca 10 let socialni demokrate? proc ONI nezaridli tyto sikovne belgicke veci?

Nebo snad docent Havel zacal STRILET NA STABY? To jest i na ty socdemacke staby? Nebo snad vsechno ale opravdu vsechno hatili socdemakum lidovci? (Tedy kromeva pokdurovani proletariatu nesmyslnymi socialnimi davkami?)
28. 02. 2012 | 21:57

Divobyj napsal(a):

Tentokrát,pane Havle máte u mne krásnou dvojčičku.(jedničku si jako reprezentant ČSSD samozřejmě nezasloužíte.
28. 02. 2012 | 22:18

jirihavel napsal(a):

Šašek z Jihlavy:
Stanislav Gross odešel z funkce před sedmi lety. Věřilo mu do té doby až sedmdesát procent lidí a byl nejpopulárnějším politikem osm let... I z toho pramenila jeho moc ve straně. Ze skutečnosti, že jsem nepatřil mezi jeho křídlo, nedělám zásluhu.
Josef Hojdar byl vyloučen z ČSSD před sedmi lety.
Další aspoň zmizeli z kandidátek, příště už tam nebudou.

Ale úřady, funkce atd. vždy přitahují psychopaty a zloděje. Všechny strany bojují s podobnými lidmi bez idejí, zato s pružnými páteřemi a orientací v prostoru mezi důležitými hýžděmi. Myslím, že teď je na tom ČSSD poněkud lépe. Nicméně zatleskám za každého spravedlivě odsouzeného sociálního demokrata. Stejně jako vy si myslím, že to politickým stranám pomáhá.
28. 02. 2012 | 22:49

JF napsal(a):

autor: co chcete po exekutorech - to jako co "spravedlnost"??? nejste už krapet přeposlancován ???

ČR je regulérní zahrádkářská kolonie s platným zahrákářským pořádkem "Sousedé sobě".

Vemte něco tak nepotřebného pro dobré zahrádkaření jako jsou např. akcie ... jak se s tím teď jako vypořádat jak se k tomu kurva jako postavit.

A co takhle anonymita akcií to by mohlo být ono. Pro zahrádkářské hnidopicy něco jako anonymita vlastnictví a s tím spojené i jakési anonymní úkony jako třeba i anonymita kradení či pokud to vezmu z té lepší stránky i anonymita konání dobrých skutků ;-)

Víte, že ti Češi jsou docela srandovní nárůdek se srandovními poslanci. Exekutoři to je jen epizodka pro Přému Podlahu.

Podrobil jsem se jakési vlastní úvaze, zda by bylo možné žalovat jednotlivé poslance u nějaké inštance s ohledem na jejich poslanecký slib. Např. zažalovat nějakého ubohého náhodně vybraného poslance náhodné strany - no nabízel by se teda kdyby to vyšlo ideálně nějakej Bohuš že jako neplní ten poslaneckej slib a že jako bdí jako žabička na pořádnym prameni anonymního mega rozkrádání státního rozpočtíčku.

... ale tuším že by to mohlo narušit ty posvátné dobré Sousedské vztahy o kterých tak rádi mluvíme.

pozn.: udělal jsem to hořkokyslele, prej soused jedl vokurky nasladko a má hemerojdy
28. 02. 2012 | 22:57

JF napsal(a):

oprava: hnidopicy na hnidopichy raději tedy odborně kypřiči kompoštu
28. 02. 2012 | 23:04

Marc Dutroux napsal(a):

Kdybyste napsal, pane Havle, že Stanislav Gross si odseděl 7 let ze svého čtrnáctiletého trestu a Josef Hojdar byl po zkráceném stranickém disciplinárním řízení zastřelen ve sklepě Lidového domu, bylo by ještě možné o něčem diskutovat.

Abych nezapomněl, sedmdesáti a osmdesátiprocentní oblíbenost koloťuka a Pb byly první indikitavy toho, co se na nás hraje.

Říkalo se, že toto "křídlo" v sbírce zoufalců, která si v první půli devadesátých let říkala sociální demokracie je řízeno bývalým nelegálem první správy v USA (a nejspíš rezidentem KGB tamtéž) jménem nějak od M., raději už si nevzpomínám. Co je na tom pravdy?
28. 02. 2012 | 23:05

JF napsal(a):

jirihavel: "Věřilo mu do té doby až sedmdesát procent lidí a byl nejpopulárnějším politikem osm let... " - to je přece naprosto šílenej populismus ..., ale je fakt že takhle politika asi funguje v zajetí finančního průmyslu a medií resp. těch kteří skutečně jsou na pozicích se skutečným hospodářským vlivem ... a poslanci to už jenom zúřadují.

Ale vlastně možná je snad ještě potěšující že aspoň píšete co si myslíte - tedy pevně doufám ;-)
28. 02. 2012 | 23:21

kormoran napsal(a):

Samani , pokud si nekdo mysli , ze pretoci pouze tachometr , tak muze narazit , protoze pri pripojeni na comp. se zjisti , ze data nesouhlasi s prevodovkou i motorem.

Znamy automechanik se me ptal , jestli chci stocit provozni hodiny vcetne tachometru. Ta chytra masinka stoji $6000, a uprava $300.
Odmitl jsem , no prece nejsem zadny underwaterman )))))

Ale jsem si jisty , ze tyto smart masinky vlastni i vykukove v Evrope!
29. 02. 2012 | 01:00

bella ciao napsal(a):

To jsem zvědav, kam se francouzští boháči vystěhují. Hollande chce příjmy nad 1 milion eur zdanit 75%. A zvednout daně z kapitálových příjmů.
29. 02. 2012 | 01:01

olga napsal(a):

Děkuji za pěkný článek. Hold v Belgii jim to asi myslí tošičku jinak. U nás se všichni soustředí na malá provinění. Ta dělají většinou omylem jinak poctiví lidé. Ty je daleko snadnější trestat. Ti se většinou nebrání. Přitom soudy jsou zavaleny, no a velcí opravdoví zloději stačí unikat. Je to prostě politika. Ta naše.
29. 02. 2012 | 07:10

Petr Havelka napsal(a):

A máme tu nejnovější zprávy z naší země.

"""" Mladší auto? Za pár stovek. Přetáčení tachometrů bude dál legální byznys

TÝDEN.CZ možné důsledky přetáčení tachometrů Stanislav Huml.

Zákon, který poslanec ČSSD spolu s kolegy připravil a podle něhož by za změnu údajů na počítadle kilometrů hrozilo vězení, dnes dostane na stůl vláda. Chystá se ho však odmítnout. "Vláda považuje navrženou změnu trestního zákoníku za nekoncepční," stojí v návrhu usnesení kabinetu, který už se objevil na internetu. Návrh prý rovněž obsahuje řadu vad, které by mohly vést až k absurdním situacím.

Na zákon proti přetáčení tachometrů, který už mají ve Francii, v Belgii, ve Velké Británii či v Německu, si tak bude muset Česko ještě počkat. Ministerstvo dopravy už sice chystá vlastní návrh, podle kterého by hrozily pokuty těm, kdo si přetočení tachometru objednají, i těm, kdo je přetáčejí. Není ale jasné, kdy a zda vůbec by tato novinka mohla začít platit.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/krimi/mladsi-auto-za-par-stovek-pretaceni-tachometru-bude-dal-legalni-byznys_226592.html
"""

Takže vážení diskutující, budeme si muset počkat až podobný zákon budou mít v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, popřípadě v Rakousku(kde je na spadnutí). Počkáme si a budeme zde jako vždycky poslední. Navíc ten zákon bude stejně nedokonalý, plný vedlejších cestiček, stejně "nekoncepční" a s "řadou vad".
29. 02. 2012 | 07:53

Pája napsal(a):

Pane docente, vy opět sníte o slušné zemi.
Propána, tady? A u nás?!
29. 02. 2012 | 07:59

Xaver napsal(a):

Autor napsal: "U nich doma je to prostě zařízené tak, že maximálně může člověk u smírčího soudce zaplatit desetinásobek původně dlužné sumy. Tím se dosáhne toho, že se vymáhání zpravidla věnuje pozornost úměrná velikosti dluhu"
Nikdy jsem nebyl v Belgii, ale přesto já a desetitisíce jiných
už mnoho let říkáme, že to tak má být i v ČR. Tak mě napadá jestli do té Belgie neposíláme lidi s dlouhým vedením.
29. 02. 2012 | 08:14

Petr Havelka napsal(a):

Ještě malé PS k 29. 02. 2012 | 07:53

PS: A až budou mít všechny státy okolo přísný postih za přetáčené kilometry, budou všechna auta po kterých je prd narvaná ve zdejších autobazarech a našinec bude opravovat a opravovat. Nádherný impuls pro ekonomiku.

Ten "mustr" je stále stejný. Exekuce, fotovaltika ...

Je to mix lobbingu, šlendriánu, pohodlnosti státní správy a "úmyslu"
29. 02. 2012 | 08:18

zajda8 napsal(a):

Pročpak o tom limitu exekutorsky vymáhané částky píšete zde? Nebylo by lepší návrh na úpravu zákonu prolobovat sněmovnou i senátem? Aha, to by chtělo práci, aktivitu, námahu - nic pro Vás, že?
29. 02. 2012 | 08:33

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

jirihavel
Díky za odpověď, obávám se však, že lidé jako vy nebo pan Špidla budou právě těmito typy vyšachováni z mocenské hry, kde právě ta "orientace mezi hýžděmi" spolehlivě funguje. Přesto bych řekl, že vaše strana má teď velkou šanci změnit neutěšěné poměry v naší vlasti. Při znalosti nálad lidí např.u nás na Vysočině, memají nová politická seskupení důvěru. Nakonec se to ukáže v krajských volbách.
29. 02. 2012 | 08:54

ali napsal(a):

Pan Havel si stěžoval..opravdu úspěch..
Chtělo by to zase Pocestnýho na osvětu o Havlovi..
29. 02. 2012 | 09:01

zemedelec napsal(a):

Pane Xaver.08:14
Napsal jste to velice dobře.
Alespoň to popsal Havel,že to jde když se chce.Proto jsme asi vstupovali do EU,abychom převzali,spíš to dobré co funguje v EU.Proto také ty obstrukce od současné vlády,aby nám do toho nekecali,jak vládnou.Bohužel může dojít až k úplnému pohrdání od orgánů EU naší republiky,ale smutnější je pohrdání přímo od občanů EU.
29. 02. 2012 | 09:31

schrott napsal(a):

mb, zkopíroval jste z článku V.Žáka špatně, správně je to takto:
Mostecká uhelná společnost byla privatizována v rámci druhé vlny kuponové privatizace. Stát si původně chtěl ponechat zhruba 51 % akcií, ale pak ještě 5 % rozdal obcím, takže státu zbyl podíl 46 procent.
V případě Mostecké uhelné měl fond Komerční banky 20 % akcií. Ten také dosadil do managementu generálního ředitele Antonína Koláčka.
pokud si manažeři dosazení fondy dokázali ochočit zástupce státu, nikdo je nehlídal.

Tak se manažerům naskytla fantastická příležitost. Když pod pokličkou vyvedou peníze firmy ven, např. jako půjčky do jiných firem, a ty za ně začnou nakupovat akcie „jejich“ podniku, můžou získat majoritu a stát se vlastníky.

To se začalo dít za vlády Václava Klause.

V případě Mostecké uhelné existovalo veřejně publikované podezření, že akcie skupuje management. Buddhista Antonín Koláček, generální ředitel Mostecké uhelné společnosti, zcela nebuddhisticky zatloukal: Cituji: "Appian Group, o níž jsme si sehnali informace, mi částečně dává naději, že jde o minimálně střednědobého investora, který ví, proč do MUS vstoupil," prohlásil tehdy Koláček. Přitom Appian Group byla firma, kterou sami manažeři ovládali.
29. 02. 2012 | 09:37

J. L. napsal(a):

Takže bagatelní spory v Belgii jsou do 1.870 euro (46.750 Kč)a maximální odměna advokáta v bagatelních věcech je 10x dlužná částka? To mi pak vychází v tom bagatelním sporu odměna advokáta na 10 x 1.870, tedy 18.700 euro (467.500 Kč). Při sporu o 46.750 Kč činí dle advokátního tarifu odměna advokáta 18.297 Kč. Mezi Belgií a ČR tedy rozdíl 449.203,- Kč ve prospěch ČR.

Takže závěr? Jste typickým představitelem vaší populistické strany, plácáte páte přes deváté, a to vše bez potřebných faktických znalostí. Existence Mediační a probační služby v ČR Vám asi taky ušla. Veřejný činitel, který nezná základní státní orgány a úřady je ostuda. Příště raději napřed něco prostudujte a pak teprve komentujte. Anebo vlastně ne, dělějte si to tak, jak je to pro Vaši stranu tolik typické - tlučte hubou o sto šest.
29. 02. 2012 | 10:34

jirihavel napsal(a):

L. R.
Zkuste si přečíst ten článek a nekomentovat to, co tam není.

Článek mluví o tom, jak je to v Belgii.
Nemluví opravdu o tom, že každý spor v Belgii je honorován desetinásobkem původní částky. Jen říká, že za padesátikorunu můžete u smírčího soudu vyfasovat maximálně pětistovku.

Nepopírám existenci mediace v ČR. Neomezuje se ale jen na probační a mediační službu... Ostatně zákon v oblasti mediace se právě projednává v parlamentu. V článku ale popisuji, co se dá využít k řešení pohledávek v Belgii.

Základem kritiky je kritizování toho, co autor skutečně řekl. Nemáte-li v lásce autora nebo jeho dres, můžete to ale napsat rovnou. Přežije to.
29. 02. 2012 | 10:51

ali napsal(a):

J.Havel
je to asi rok a půl, co jste psal - cituji: Jinak to je ten právě typický belgický nacionalismus. Jedete po dálnici a před vámi směrovky na Louvain (Lovaň). Ale vjedete do Flander a z Louvain je Leuven. Ale ještě stále na stejné dálnici vjedete zpátky do Valonie a máte zasejc Louvain. Za pár kilometrů jste ve zase ve Flandrech a ...
Valoni mají v Bruselu čurajícícho chlapečka, Vlámové čurající holčičku...
Tenhle nacionalismus je jistě úsměvný. Ale bylo i hůř.

a nějaký Milouš vtipně odpověděl:
Když se někdo nevyzná ve spleti jazyků a zabloudí, není to ještě důvod k nářkům na nacionalismus.

p.s. naštěstí Vlám mluví česky, jinak byste si ani neškrt..
29. 02. 2012 | 13:55

mb napsal(a):

ano schrotte ... zkopíroval jsem část článku z kauzy MUS ...

týkající se čssd ( hojdar) apod ...

on v tom jel i nějakým způsobem sám Havel ...

kdy z češky ... ktery mel snahu bránit státní zájmy dělal lumpa ale to vezmi čert ...

ods nebo čssd ... jeden za osmnáct druhy bez dvou za dvacet ...

čssd se rychle naučila krást po vzoru ods ...

zdravím
29. 02. 2012 | 14:55

Baba napsal(a):

Belgie má proti Česku jedenapůlkrát vyšší HDP na obyvatele, což je asi jako naše HDP k HDP Litvy nebo Polska. Našinec by raději objevoval krásy zemí bohatších a vyspělejších. Ale toužíte-li si zavzpomínat na doby, kdy byli lidé vstřícnější, vypravte se východně.
29. 02. 2012 | 15:24

jirihavel napsal(a):

Ali:
Víte, ten blog pracoval s humorem. Až budu zas někdy vtipkovat, upozorním vás na to předem.

Smekám ovšem klobouk před Vašimi znalostmi. Město menší než Brno, které má francouzský název Liège, vlámsky Luik, česky Lutych. německy Lüttich a latinsky Leodium bych já takhle podrobně, co se týče názvů, fakt neuměl. Ostatně, o tom je přece ten blog...
29. 02. 2012 | 16:35

jarpor napsal(a):

Hmmm... Tak pan docent ví, jak se to dělá v Belgii...

Jen mne tak napadá - proč o těch "vychtávkách" neinformoval alespoň vlastní poslance v parlamentu... aby ty "vychytávky" mohly platit třeba i u nás...
Snad je hlavní činností EU-poslance předávat zkušenosti jiných domů... nebo ne ?
Či snad provize za info byla malá... tak bylo lépe mlčet a když je "hotovo" tak být moudrý ?
Jak to bylo, kdy se o těch vychytávkách dozvěděl... ví jen on sám... Ví... a poví ???

Hezký den
29. 02. 2012 | 17:57

ali napsal(a):

jiří havel
ahaaaaaa...tak to byl jako vtipný blog!!!! Máte věru zvrhlý smysl pro humor..stejně se z toho nevymluvíte, protože to bylo ubohý, a vy to víte..jen se snažíte mlžit..ale to je fuk, na to už jsme u socanů naučení..
..a propó, nějak jste špatně přečetl můj příspěvek..pouze jsem okopírovala váš sloupeček z blogu a reakci jistého Milouše..takže můžete smeknout akorát sám před sebou.. :o))) ostatně vy jste humorný sám o sobě, ne?
29. 02. 2012 | 19:03

Minorita napsal(a):

To, že dutě křepčící "patra na správné straně" okopává stylem trotlíka z prvního stupně zvláštní školy je klasika, že díky svým "limitujícím duchovním možnostem" používají dokola ty samá oslovení = normal, že jako nejen paměťoví deprivanti houfně dokolečka napadají ty samé (historické, většinou už léta mimo politiku, v množství prstů jedné ruky ) persony je kolorit, že zásadně nemají nic k věci a vlastně ani netuší o čem je řeč, k nim tak nějak patří a někdo si i zvykne ( když už si jeden připustí fakt existence jejich volebního práva -> dle "kvality" výlevů mnoha fans tuzemských reprezentantů neviditelné končetiny, by stály za úvahu povinné psychotesty ) , ovšem co překvapí vždy je množství, kvantum, koncentrace hrdě vystavované vlastní duševní nedostatečnosti v mixu s obvyklou razancí, nesmiřitelností, rádobysvětáctvím a především porcí hloupé arogance...
Vzhledem ke kvalitě ( ve smyslu komplexním ) jejich idolů nic překvapivého :-) , aneb dle hesla: Drzé čelo lepší než poplužní dvůr...
Jen ta pachuť po té "tvorbě" ( omlouvám se tomu slovu a jeho významu za použití v souvislosti s mnou popisovanými výstřiky místní "geniality" )a jeden se tiše obává, že by snad někdo cizozemský, jazykem českým vládnoucí, mohl z jakýkoliv příčin sledovat tyto diskuze a jejich základě šířit způsobem webovým i ústním závěry a charakteristiky různé, vztažené na populaci obecnou v Bohemii -> proboha ...
Blog autore v pohodě...
29. 02. 2012 | 22:33

Jozef napsal(a):

Pan poslanec,
je jeden tragicky rozdiel medzi Belgickom /Nemeckom,Holandskom atd./ a Cesko,Slovenskom,Bulharskom ap.
U nas vytvarame a menime nasobne,az stonasobne viac pravnych noriem,nez u starsich,zabehanych clenov novej kapitalistickej rodiny.Zakony bez pilovania su loteriou,hazardom.My sme nemali a nemame cas a kapacity na ich pilovanie.
V divokych 90-ych rokov bolo nutne pre vytvorenu dzunglu vytvorit a operativne menit s obmedzenym odbornym zazemim take mnozstvo pravnych noriem,nad akym by kolegovia zo Zapadu len zirali.Zlate ceske /slovenske,bulharske../ mozgy.

Vacsina zapadnych europoslancov nevie o nas,podobne,ako zapadni obcania,takmer nic.
Bolo by vsak velmi ziaduce,aby europolitici taketo podstatne fakty poznali.
Bolo by od Vas informovanejsich a vysokopostavenych pekne,keby ste dokazali taketo podstatne skutocnosti v europolitickej triede zverejnovat.
Premyslene,opatrne.Lebo mnohe veci zapadni usadeni clenovia kapitalistickej rodiny mozu odmietnut zobrat na vedomie.Nepochopia ich ,neuveria.

Pan poslanec,
co je pre uzitocnejsie /pre statisice osob postihnutych exekuciami atd.atd./:
uverejnit Vas objav u Stejskala,alebo ponuknut za pivo slovenskemu kolegovi /mam respekt ku p.Kozlikovi,ten ma respekt u slovenskych ekonomov a mnohych politikov/,alebo...

Peniaze u Vas zrejme nie su az na prvom mieste,preto dufam,ze nieco uzitocne este vymyslite.
01. 03. 2012 | 07:51

magor napsal(a):

Docente,

jděte na to nějakou EU Směrnicí, vždyť jich kálíte jako nemocnej ouplavicí.

Povinnost výrobce automobilů zajistit vypočitatelnost a nepřetočitelnost tachometru.
Povinnost prodejce automobilů předkládat historii automobilu v součinnosti s Evropskou vesmírnou agenturou a novým navigačním šmírovacím systémem.
Povinnost občana zajistit výrobci automobilu plnou kompatibilitu automobilu s osobními údaji, zejména číslem (v) pasu.
Povinnost souložitelnosti automobilu se souložitelností terénu.
Povinnost výrobce automobilu odstranit všechny hroty s rádiusem menším než R 10mm.
Povinnost provozovatele automobilu mít při jízdě ochrannou přilbu.
Povinnost osádky automobilu mít při jízdě znemožňovač verbální komunikace v ústech.
Povinnost provozovatele automobilu se za jízdy usmívat, zejména na orgány a to jak pohlavní, tak nepohlavní.
Povinnost řidiče automobilu zajistit osádce automobilu přísun potravin v intervalu čtyř hodin a to v souladu zákona o potravinách dle Směrnice 1454415454662545456/1999 a 856563154512121/2000 a 546598712311564/2002
.
.
.
Směrnice 145560215566215412655654454115/2012 a další ve znění pozdějších předpisů, které jsou národní vlády jsou povinny do jednoho roku.....

V praxi znamená.

Zákon č. xyz se mění:

Ve větě "se odráží" se změní na "odráží se". Ve větě "v koloběhu" se změní na "okoloběhu" do věty "......" se za odstavec "c" vloží písmeno "b".

Pak se pověří rezorty MPO, MŽP, MF nějakou prováděcí vyhláškou, bo česká hlava není tak veliká, aby vměstnala EU Směrnici do jednoho zákona a je to.

Pohoda, ne, bejt poslanec? Člověk zasviní, ale nezhubne. Dokud je koho vodírat, je to Eldorádo.

Divme se deficitům, ta armáda byrokratů hlídající vaše potrhlé Směrnice by vyplenila i ten nejbohatší rozpočet.

A není ta EU něco jako dějinná nutnost? Žeby měl ten oný Klaus přece jenom v něčem pravdu?
01. 03. 2012 | 15:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy