Církevní schodek veřejných rozpočtů

24. 01. 2008 | 15:17
Přečteno 3718 krát
To bylo nějakého napomínání, že socani neumí hospodařít, to bylo nějakého naparování, že moudrá pravice to umí líp. ČSSD připravený rozpočet na minulý rok měl být katastrofou. Takovou katastrofou, že sám pravicový ministr financí pro něj jako zásadový muž nehlasoval. Byť byl jeho předkladatelem. Ten rozpočet dopadl skvěle, a tak tu máme nejlepší výsledek veřejných financí za celou dekádu. Aniž by pro to pravicová vláda nějak hnula svými hrabivými prsty...


Ekonomika šlape jako hodinky. Byla by tu proto možnost rozpočty vyrovnat. Ale to pravice nechce. Její výzvy k šetření sahají jen potud, pokud se může nahlas chvástat šetrností. V praxi šetří tak, že střední třídě a chudákům dává k proplacení účty, které za ně dřív platil stát, a bohatým na oplátku z takto ušetřených peněz snižuje daně. Páni ministři si reformou přidali desetitisíce na čistých platech, které na ně ostatní vděčně vybírají v lékařských kasičkách.

Myslím si s jistou naivitou, že vyrovnání rozpočtu je důležitější věc, než zvýšení platu pana Topolánka a paní Talmanové. Myslím si, že by umírající nemuseli platit ve špitálech a důchodci cinkat desetikorunami u doktora. Stačí k tomu, abychom nesnižovali daně bankám a velkým podnikům. Ty mají rekordní zisky a spokojeně předou, protože i to nynější efektivní zdanění je pro ně nižší nebo stejné jako ve všech okolních zemích.

Korunu pravicové rozpočtové "opatrnosti" pak nasazuje návrh vyrovnání státu s církvemi. Církevní otcové mají dostat v řádu desítek let čtvrt biliónu korun. Přes osmdesát miliard jim stát hodlá přiřknout jako odškodnění a další majetek chce vydat. Zbytek jsou úroky. Přitom ale všechny sakrální nemovitosti byly dávno vydány a v paměti je i to, že tenkrát církev mluvila o tom, že jsou to opravdu poslední nároky vůči státu... Nyní vydáme další statky a naše výdaje na cirkve se zčtyřnásobí.

Kouzlo celé operace je v tom, že podle mezinárodních metodik bude tento majetek připočítán k deficitu veřejných rozpočtů. Pokud budeme účtovat čestně. Znamená to, že podle metodiky ESA95 vládní deficit vzroste o nějaká dvě tři procenta, čímž se ocitneme zcela mimo jakýkoli představitelný konvergenční program. Tak proto vládní pánové snaživě plácají o nutnosti později přijmout euro. S takovýmhle deficitem by nás totiž do Eurozóny nikdo nepřijal.

Obchod světem vládne. Ono i to narovnání s církvemi je spojeno s korumpováním. Dlouho bylo vyrovnání s církvemi spojeno s nevraživostí mezi katolickou círví a těmi ostatními. Katolíci měli dostat přes pětadevadesát procent všeho a ostatní cíkve to braly jako nekalou obchodní výhodu konkurenta. Souhlasu těch ostatních církví bylo dosaženo tím, že katolická církev jim ze svého nároku kolem deseti procent šoupla. Katolíci tak stejně dostanou bezkonkurenčně nejvíc, ale ostatní třikrát tolik, nač by měli nárok. Tomu říkám kšeft!

Teď ještě, aby za ty peníze lidovci věděli, koho volit v prezidentském klání. Ne že by vyplacení církve mělo s volbou něco společného. Je to jen náhoda, že se to dělá teď. Asi taková, jako když předseda vlády s hejnem ministrů hledal houby zrovna v Brdech kolem budoucího radaru. Za ten radar taky něco nabídl. Řekl bych, že ze státní kasy. Ale úplatek to nebyl.

Navrhuji, aby církve raději dostaly právo nezdaněně prodávat odpustky. Jejich distribuce je již vyřešena páterem Julínkem prostřednictvím lékáren a ordinací.

Psáno pro Právo

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

lexus napsal(a):

velmi přesně řečeno........bohužel
24. 01. 2008 | 15:23

petrof napsal(a):

pane Havle, opět perla.
Vy socani, kteří jste léta horovali pro schodkový rozpočet, tak najednou pláčete pro vyrovnaném. Jaký to pokrok???
Ve svém článku, plném nesmyslů jste však přiznal jedno: že ekonomika si žije svým vlastním životem!!!
To prosím řekněte tomu nadutému Paroubkovi. Ten pořád tvrdí, že šlape, díky vašim zasahům??!!
Teď už jen čekám, když přijde od vás ještě Rath a Zaanálek, a jste kompletní....
24. 01. 2008 | 15:30

LEVAK napsal(a):

Jo holt to je ten tržní mechanismus!Ale pane Havel už tedy aspoň víme co nechtěl Topolánek říci národu 14. 4. 2006 a co komentoval slovy,že kdyby to národu sdělil tak by ODS nikdo nevolil!
24. 01. 2008 | 15:32

SuP napsal(a):

Poplatky u lékaře se platí od 1.1.2008 a snížené daně se projeví v přiznání za rok 2008.
Takže se uklidníme pane docente a neplácáme tu oranžové nesmysly. OK?
Výsledek SR jen napovídá, že ty Vaše vize (a na jejich základě rozeštvávání občanů proti sobě) o schodcích SR v důsledku snížení daňových zátěží budete asi těžko obhajovat.
Ještě že nám bohatým jsou ty vaše řeči lhostejné. Škoda, že to nesmím napsat tak, aby tomu vače cenová skupina rozuměla.
24. 01. 2008 | 15:32

LEVAK napsal(a):

Ad petrof: mám piáno stejného názvu "petrof",ale pořád nevím proč mi zní v uších "mnohostrunkobřinkoklap"!Asi proto,že se snažíte do všeho "klápat",ale porozumět něčemu je asi pro Vás nemožné!
24. 01. 2008 | 15:36

Jan Dobrota napsal(a):

Vážený pane Havle, mohl jste se s církvemi dohodnout již za vaší vlády a udělat to nejlépe jak bylo možné, ale to byste musel vrátit co bylo ukradeno že? Prosím vás, až si příště budete chtít zvýšit své politické body, nedělejte to tak hrozně populisticky!!!
24. 01. 2008 | 15:36

LEVAK napsal(a):

Pane Stejskal asi se budu muset vzdát naděje,že se tady bude diskutovat slušně.
24. 01. 2008 | 15:40

bobr napsal(a):

Pane Jane Dobroto, pokuste sepopsat způsoby, kterými církev přišla k majetku. Jen, proboha, nepište, že majetky jsou z darů věřících. Majetek si církev postupně nakradla a získala z potu a krve poddaných.
24. 01. 2008 | 15:45

Jan Dobrota napsal(a):

To bobr: Ano z darů a zvýnosů již vlastněného majetku..církev prostě byla dobrý hospodář. Akorát nevím proč se ptáte na názor, když ho stejně nechcete slyšet..
24. 01. 2008 | 15:49

Tupelo napsal(a):

Pane Havle, diky za clanek, co se tyce cirkevniho vyrovnani, uz to zde nekde na blozich zaznelo, zkuste zablokovat tak, at si cirkve zazadaji sve naroky u zahranicnich soudu, jejich vyse pravdepodobne nebude dana cenou zaplacenou za dalsi prezidentovani p. Klause.

@Levak: nezoufejte, histerie nekterych diskuteru je pochopitelna... ;)
24. 01. 2008 | 15:50

Jan Dobrota napsal(a):

to bobr: Z krve poddaných - to je jak z předlistopadového románu. Tak to prostě nebylo, lidé naopak se sami a dobrovolně nechávali od církve zaměstnávat, protože věděli, že s nimi bude slušně zacházeno, existuje o tom řada historických pramenů.
24. 01. 2008 | 15:51

Jan Dobrota napsal(a):

A nevím, proč se všichni bojí toho, že by mohlo být vráceno to, co bylo ukradeno!
24. 01. 2008 | 15:53

Martin napsal(a):

Neni dulezite, ze pravicova vlada chce prehodit dusledky vlastniho hospodareni na sve nastupce, neni dulezite, ze system vyrovnani je nespravedlivy, neni dulezite, ze se za stovky miliard kupuji hlasy pro prezidentskou volbu, je dulezite, ze socani jsou zlo a ods dobro.
24. 01. 2008 | 15:54

alena-m napsal(a):

bavme se o podstate veci a realne financni moznosti ceske statni kasy nadpis je výstižný
co víc dodat
24. 01. 2008 | 15:58

ujo napsal(a):

Opravte mne, jestli se mýlím:
-církvi (teď myslím komlet, vč. řádů) se přeci již něco vracelo začátkem 90. let (viz skandál "Voršilky"),
- církvím se trvale platí min. náklady na stále se zvyšující počty duchovních a obávám se že částečně i na provoz,
-řády mají nyní dostat (má být vrácen) majetek za 50mld.,
-nyní má být církvím proplacen majetek ve výši 87 mld.
Naskýtají se otázky, např: Nikde jsem se nedočetl, jak se k dospělo k ohodnocení majetku. Jsou to účetní ceny? tržní ceny? byl použit stejný postup jako při oceňování restitucí, které nebylo možné vydat?
Jak byl stanoven soupis objektů (nemovitostí), které se nahrazují? byl oponován a kým?
Proč se má dalších 20 let hradit provoz církví? Proč rostou počty duchovních (při snižování počtu dětí chce vláda snižovat stavy učitelů, u věřích ?), proč dovážíme duchovní z Polska?
24. 01. 2008 | 16:20

Václav napsal(a):

Ten pan docent má zvláštní úhel pohledu. Takhle přesně definují fachidiotské vidění. Za každých okolností pohrdlivé, negativní, zesměšňující, demagogické apod. chování. Znáte někdo jeho životní osud? Něco tam musí být (rozvod, nevěra, podraz, nečestnost vůči přátelům atd.).
24. 01. 2008 | 16:24

jarpor napsal(a):

Vážený pane HAVLE,

plivat, urážet, to Vám jde skvěle.
Můžete mi a ostatním čtenářům laskavě sdělit, jak by Vaše strana postupovala při vyrovnání s církvemi, a proč to vlastně za Vaší vlády již nebylo dojednáno a ukončeno ?
Zapoměl jste na Vašeho ministra kultury pana Jandáka a jeho vyjednávání s církvemi. Nedokončila tato vláda víceméně to, co Vy jste začali ?

Nejsem si zcela jist, zda si zasloužíte přání hezkého dne, ale přesto tak činím.
24. 01. 2008 | 17:03

RUMCAJS napsal(a):

Vy si vašnosto pletete hospodaření se zlodějnou. Není divu, když máte takové učitele, jako Rath s Paroubkem.Považoval jsem Vás za slušného člověka s jinými názory na to, jak dojít ke stejnému cíli. Tento Váš demagogický článek mě ale usvědčuje z naivity.

1. Co bylo ukradeno , to má být vráceno. Vám to ale zjevně nic neříká.

2.Stát vyplatí jako náhrady cca 80 mld. Zbytek jsou úroky za dobu splácení tohoto dluhu ve výši asi 4,3%. Vyplácet se bude 60 let.Sice u mě nepožíváte moc důvěry ve Vaší odbornost, ale aspoň to Vám věřím, že si ty úroky dokážete sám přepočítat.

3. Během 20 let se pomoc na výplatu duchovních scvrkne na 0. Jenom za těch zbylých 40 let je to úspora cca 60 mld.

4. Značnou část pozemků, která je blokována jako bývalý církevní majetek bude vydána do vlastnictví obcí.

Já myslím, že i když jsme díky lidem jako jste Vy(komoušům), měli platit, vyšli jsme z toho nakonec poměrně dobře.Kdyby nás církevní obce zažalovaly, stálo by nás to několikanásobně víc. A na prohrané spory ,vy v Lihovém domě jste přímo experti.
24. 01. 2008 | 17:12

fafnir napsal(a):

Rumcajsi
starosvětský loupežníku,jak sis mohl myslet,že přátelská strana,která tvrdí ,že dluhy se neplatí,přistoupí na to že co bylo ukradeno má být vráceno.Co ty víš,co různí zgarbové chtějí dělat s církevními pozemky.Ti hoši jsou ti ve jménu sociálně spravedlivého státu schopni zfendovat i Řáholec s pěničkama.
24. 01. 2008 | 17:22

RUMCAJS napsal(a):

fafnir:
Ať to zkusí. Zatočím s něma, jako s vojskem císařepána.

Zgarba byla dobrá připomínka !
24. 01. 2008 | 17:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
24. 01. 2008 | 17:43

Kadlous napsal(a):

Díky pane docente za skutečně pravdivý a jasný rozbor situace, jak to skutečně při vládě politiků, kteří získali moc podvodem, obelháním voličů, zneužitím policie a korupcí dvou poslanců, kteří byli zvoleni za jiný program. Vytí modrých šakalů se neumlčí pravda a skutečnosti, které si slušný člověk každodenně ověřuje ve svém životě. Pouze urychlené volby zachrání tento stát od úplné devastace a rozvratu všech lidských hodnot.
24. 01. 2008 | 17:52

Amarook napsal(a):

to:Rumcajs
Spravne: Co bylo ukradeno, ma byt vraceno. Katolicka cirkev si toho za cela ta staleti nakradla dost. Cely jeji majetek byl vyzdiman z nevolniku a ubohych vericich udrzovanych v nesmylsnem pocitu viny. Takzvany majetek katolicke cirkve by mel byt prodan ve verejnych drazbach a cisty vytezek spravedlive rozdelen vsem obcanum CR. Platy duchovnich? Cirkev, na kterou nejsou ochotni prispivat vlastni verici nema cenu!
24. 01. 2008 | 18:19

jarpor napsal(a):

Pro Kadlouse

Vaším příspěvkem bezdůvodně urážíte lidi, kteří mají jiný názor než Vy. Myslíte, že urážení (..vytí modrých šakalů.. ) je ten správný argument ?
Vy jste se od pana Havla dozvěděl, jak by to řešil ?
24. 01. 2008 | 18:30

fafnir napsal(a):

Amarooku
Zkuste místo učebnice marx leninismu číst normální dějiny.To se dozvíte pro vás překvapivých věcí.Možná ,že i něco z toho pochopíte.
Kadlousi
černých šakalů,černých,a co jste z církevního majetku znárodnil?
24. 01. 2008 | 18:38

Amarook napsal(a):

to: fafnir

Ceske, nemecke, ruske, britske a jeste nektere jine dejiny mam v maliku. Zduraznuji, ze jsem hluboce verici VS. Jindricha Osmeho a Luthera na cernoprdelniky! Souhlasite, ze kazda cirkev by mela byt financovana vlastnimi vericimi nebo si myslite, ze stat ma nesvepravnym obcanum platit vse od kolebky do hrobu?
24. 01. 2008 | 19:01

fafnir napsal(a):

Amarooku.
Nemusí platit nic,když vrátí co ukradl.To že vy dary a závěti považujete za okradení chudého lidu,spíš napovídá ten marx leninismus.
24. 01. 2008 | 19:09

qw napsal(a):

V historii patřila církev k nejlepším hospodářům, co se týče péče o lesy, polnosti, kostely i další budovy. Kromě toho štědře podporovala vzdělanost a kulturu. Z bohatství církve by snad znovu mohl profitovat celý národ. Nejčastěji kritizovaná katolická církev (díky instituci celibátu) znemožňovala to, aby se tento majetek rozkrádal.
Jsem zvědavý, jak to dopadne v 21.století.
24. 01. 2008 | 19:25

Po-ho, student IES napsal(a):

Pane docente,
stydím se za Vás a nejsem na IES zdaleka sám. Už jsem slyšel i paní vrátnou jak na dotaz, jestli neví, kde je doc. Havel, odpověděla: "Nevím, ale asi nám zase někde dělá ostudu."
Je směšné, jak rozdílně napsané jsou Vaše články pro Právo od těch pro HN.

Jediné štěstí je, že (pokud jsem dobře informován) jediný předmět, který u nás nyní na IES doc. Havel vyučuje, je "Směnky".
24. 01. 2008 | 19:25

Martin napsal(a):

Studente, zvlastni vec, naprosto stejnou pravdivou historku jsem slysel na tema profesora Klause, i vratna i formulace odpovedi v ni vystupovaly :)
24. 01. 2008 | 19:37

Amarook napsal(a):

to: fafnir
Jen upresneni,oblbovani. A to lidi nejen chudych.Jindricha Osmeho, ktery zkonfiskoval majetek klasteru taky povazujete za marxistu? Ja neziji v CR a tak jsem se ucebnic marxismu-leninismu v zivote nedotkl ani prstem.
qw: Svata pravda, bratre. Nejlepe to vynikne kdyz srovnate napriklad Sicilii nebo Portugalsko, kde katolicka cirkev tak "osvicene" hospodarila treba s Velkou Britanii nebo Svedskem.
24. 01. 2008 | 20:03

Po-ho napsal(a):

Martine,
vy jste o historce slyšel, já jsem ji opravdu zažil u nás na vrátnici a nebyl jsem u toho sám. O Klausovi jsem slyšel jiné historky (celkem vtipné) . Tuším, že u nás habilitoval.
24. 01. 2008 | 20:06

Tupelo napsal(a):

asi jde o jednu a tu samou vratnou, ktera se bavi jednou Klausem a jednou Havlem na ucet studentu :)
24. 01. 2008 | 20:10

Glock napsal(a):

Mimo téma: Co myslíte, dočkáme se někdy nějakého proslovu, článku, diskuse s politickým činovníkem ČSSD, aniž by přitom zazněla slova "chudáci" a "bohatí"? Už mám jen kapku naděje, že snad, někdy, ... se toho dožiji. Co Vy?
24. 01. 2008 | 20:36

jarpor napsal(a):

Pro Glock

Obávám se, že nikoliv, že se toho od tohoto pána nedočkáme.

Copak nevíte, že nejlépe se jede na vlně závisti ? A ta dvě slova jsou pro závist přímo ideální.

Hezký večer.
24. 01. 2008 | 20:55

malinsky napsal(a):

Ač nerad, připomínám, že tato slova jsou normální, svým způsobem patří k sobě, a ač nestrádáme ani jako země, ani jako jedinci, odlišnost žlabů je stále zřejmější. Nejen odborům a důchodcovským organizacím, jak se jistě všichni shodneme. Proč nestvořit alespoň jeden náhradní HDP? Hned by všem bylo ještě líp!
24. 01. 2008 | 21:15

Saliven napsal(a):

jarpor:
Způsob vyrovnání naznačil na vedlejším blogu Bohuslav Sobotka. Z mého pohledu je to mnohem rozumnější řešení než to co nám předložila vláda (v zajímavý čas).
24. 01. 2008 | 21:25

Saliven napsal(a):

fafnir:
Socdem tvrdí, že se dluhy neplatí stejně jako ODS tvrdí, že nezná špinavé peníze a modlí se za více Kožených. Věřím, že inteligentní lidé pochopí.
24. 01. 2008 | 21:27

jarpor napsal(a):

Pro Saliven

A že to pan Sobotka a jeho strana neudělala, když byli ve vládě !? Také v "zajímavý čas" !

Inu, po bitvě je každý generál a lépe viděti chybu na druhém, než sám na sobě, není-liž pravda ?
24. 01. 2008 | 21:33

Zacheus napsal(a):

Je jistě legitimní a lidsky pochopitelné diskutovat, a to i kriticky, o každé závažnější společenské otázce, včetně otázky navrácení majetku církvi.

K takové diskusi jsou možné dva přístupy:

Ten první znamená nepředpojatě se seznámit s fakty, případně konzultovat problém s představiteli České biskupské konference, nebo alespoň zabrousit na webové stránky www. kardinál.cz a seznámit se také se stanoviskem primase české katolické církve kardinála Miloslava Vlka k této problematice. Neboť ve slušné diskusi by měla být vzata v úvahu i stanoviska oponenta.

Nebo je možné začít plácat nekvalifikované úvahy ve stylu, co slina na jazyk přinese (...katolíci dostanou třikrát tolik, než by měli nárok...), kdy místo racionálních argumentů dostane prostor osobní anomozita, možná i skryté komplexy, nebo obyčejná lidská nízkost a sprostota.

Ponechám na úvaze čtenářů mého příspěvku, kam se obsahem své stati zařadil pan Havel.
24. 01. 2008 | 22:28

Zacheus napsal(a):

... osobní animozita...
24. 01. 2008 | 22:35

Al Jouda napsal(a):

Co bylo ukradeno, má být vráceno - tak je spravne a tak to ma byt.Háček je v tom, že ukradené má vracet zloděj a ne nevinný občan. Komunisti všech zemí spojte se a vraťte, co jste ukradli !
25. 01. 2008 | 07:10

petrof napsal(a):

to LEVAK:
nazdar levičáku. Jestli vám neladí piano, nechte jej naladit. A uvidíte, že pak porozumíte i pravicovým názorům. Přeji hezký den.
25. 01. 2008 | 07:31

pgjed napsal(a):

Pane Havle,měl byste vastupovat v Prodané nevěstě! Rizpočet jste možná připravovali, nicméně modifikovala jej Topolánkova vláda a uspořila rovněž Topolánkova vláda. VY JSTE TOHO NEBYLI SCHOPNI! S eurem rovněž není kam spěchat, pokud nechceme ožebračovat obyčejné lidi. Nejdřív tak za deset let, až bude parita pod Kč/EUR. Na zavedení eura není proč spěchat, je to naopak významný intenzifikační stimul, to vám mohu důvěrně sdělit, jako manažer úspěšné exportní firmy. No a pokud jde o řešení církevních restitucí, bylo na to 18 let. Proč se to musí řešit až nyní? Brzdil to Klaus, brzdil to Zeman, Špidla, Paroubek. Proč jste to neřešil vy, jako místopředseda vlády pro ekonomiku? Tak si dnes nechejte hraběcí řeči pro sebe a laskavě mlčte!
25. 01. 2008 | 07:40

Aleš Jakeš napsal(a):

Článek p. Havla ukazuje, jaké to je, když hovoří politik, ne ekonom, za kterého se on vydává. Ekonom třeba i s levicovými názory my musel uznat, že politika nynější koalice s restrikcí výdajů je možná cesta k vyrovnanému hospodaření, snižování daní podniků a příjmů a snížení daňové progrese je zase cesta k udržení růstu ekonomiky /či zabránění jeho snižování/. Dodal by-jako levicový ekonom bych zvolil postup jiný, ten, který není tak radikální a je třeba šetrnější k nízkopříjmovým skupinám. To, co p. Havel zplodil, je ale politismus a demagogie a je to příčina, proč je spousta lidí politikou /nebo spíše politiky/ znechucena.Vrchol je kritika vyrovnání státu s církvemi. Racionálně by měl uznat, že konečně po letech je dohoda na stole a stát už nebude muset platit provoz církví a platy duchovních atd. a odblokuje se jejich potenciální majetek bránící rozvoji obcí s dodatkem - my bychom nezvolili přesně tento postup, asi by se to dalo udělat trochu jinak atd...Vždyť o dohodu s církvemi se vlády socdem snažily /vzpomínám, jak se p. Jandák bil v prsa, že konečně navázal dialog s představiteli katolické církve a o navrácení majetku racionálně diskutuje/.
25. 01. 2008 | 08:28

o2 napsal(a):

Pane "docente" jasně jste prokázal, že rozpočty jste se Sobotkou a spol. nikdy neuměli správně sestavit jelikož jste je vždy nadhodnocovali. Pak když vám to vycházelo s rezervou tak jste si nakoupili hlasy voličů, a rozdávali těm svým. Konečně to někdo odhalil i když zrovna Kalousek to být nemusel.
25. 01. 2008 | 09:21

Občan napsal(a):

Pane Havle, myslel jsem si, že se honosíte vysokoškolským titulem, ale Vaše podprahová sdělení a útoky na nejnižší pudy lidí Vás zařazují mezi nejnižší spodinu. Je mi líto, že to musím konstatovat, ale přeci jen by Vaše vyjadřování mělo mít nějakou úroveň a ne pořád omílat to samé.
A dál? Musím říct, že v ohledu různých narovnání máte vy, socani, stejné myšlení jako komunisté. Co je ukradeno, je ukradeno a nechme to být. Narovnání s církvemi jste mohli za 8 let Vašeho vládutí dávno vyřešit, ale to by vás připravilo o hlasy od něvěřících. To je jediné vaše uvažování. Koryta, koryta, koryta. Za jakoukoli cenu... Bez jakékoli odvahy cokoli řešit, jen nakupovat hlasy, to je vaše jediná politika a doufám, že vám na ni nikdo nenaletí.
25. 01. 2008 | 09:22

Saliven napsal(a):

jarpor:
Vycházejte ze situace, která tu je - souhlasím s odškodněním církví, ale Sobotkův návrh mi zní rozhodně lépe než ten vládní - ono je rozdíl mezi 80ti a 270ti miliardami. Dohodnout dříve se asi nešlo, protože ČSSD neměla za co navrácení církevního majetku vyměnit - nemá čestného předsedu, který by kandidoval na prezidenta. Stejně bych se Vás mohl ptát, proč vyrovnání s církvemi neudělala ODS už v prvních letech po revoluci.
25. 01. 2008 | 12:19

Vojta napsal(a):

Cirkev je dobry hospodar? Za jakou cenu? Vyuziva verici k praci! Bylo a je tomu tak vzdycky. Schvalne se zeptejte v jakemkoli kostele jaka uklidova firma ho uklizi. Ale na msi se vzdycky rekne, ze ve ctvrtek je uklid kostela a ono hodne verici hospodyne s tim rady pomuzou. Kdyz cirkev disponuje tak levnou a oddanou pracovni silou tak neni divu ze hospodari dobre.
25. 01. 2008 | 12:44

Vojta napsal(a):

Dohodu s cirkvemi nejvic blokoval pan Klaus a jestli diky ni bude zvolen prezidentem pak to bude k zbliti...
25. 01. 2008 | 12:48

pgjed napsal(a):

Milý VOJTO! Uniká ti jedna ne zcela nepodstatná drobnost. Ta církev to není nějaká nehmotná instituce. Ta církev, to je společenství těch konkrétních věřících. Těch hospodyní a chlapů a dětí a mladých a starých a také jáhnů, kněží, biskupů a řádových bratří a sester. A ti konkrétní věřící si uklízí kostely, opravují kostely, sbírají peníze na provoz kostelů, na charitu, na misie, na církevní školy, na církevní zdravotnictví ... Ti konkrétní věřící také dávají své církvi někdy nemovitý majetek. A dnes jde o to, aby se majetek ukradený bolševiky té církvi alespoň částečně vrátil, nebo nahradil. Ona ta církev je sice vnitřně chudá, ale celé společnosti denně nezištně dává velmi bohaté služby.
25. 01. 2008 | 14:41

fafnir napsal(a):

Vojto
a on někdo věřící nutí,aby šli uklízet kostel?Pokud vím ,tak to dělají dobrovolně,a také pro sebe,vždyť do toho kostela chodí na mši,a často nejen na ni.
Nevím jak jste starý,ale já pamatuji dobu,kdy se chodilo na "dobrovolné brigády akce Z".To byla ta doba,kdy na člověka chodily posudky,studium nedoporučujeme,nezúčastní se brigád a straní se kolektivu.
25. 01. 2008 | 16:01

oldman napsal(a):

Církevní majetek! Dary věřících! Odkazy apod. Ono je to podle mne asi na dlouhé vyprávění ale pokusím nějak zkráceně říci na to svůj názor. Kdysi dávno byl šéfem tlupy ten, kdo uměl např. nejlépe ulovit kance, ukrást nerychleji sousednímu kmeni ženy, aby kmen nezdegeneroval, postavit obydlí apod. Z těchto šikovných si pak ostatní vybrali toho nejlepšího kdo jim šéfoval.Ale pak se najdenou objevil někdo, kdo prohlásil, že mluvil s óbršéfem a ten mu pošeptal, že by menším šéfem měl být ten a ten. A ani nemusel umět ulovit kance atd. Že stačí když se řekne,že šéfem se stal z vůle obršefa a tu vůli mu zvěstuje ten komu to obršef našeptal. Přitom obršefa nikdy nikdo neviděl.Samozřejmě, že tohle se šéfům líbilo, co by se namáhali s lovem kanců apod. A protože ani tehdá nic nebylo zadarmo a ruka ruku myje no tak šéf tomu kdo slyšel to našeptávání cosi věnoval. Krávu, koně, pole, dům. No a šlo to dál a dál. No ta bene, když se rozneslo, že ti co naslouchají našeptávání šéfa těm obyčejným zajistí odpuštění nějakých hříšků, či lepší živobytí až přejdou řeku zapomnění. No nekupte nebo nedejte za takovou perspektivu něco. No a to je asi tak všchno!
25. 01. 2008 | 16:08

LEVAK napsal(a):

Ad petrof:Nikomu tady nevadí,že ten petrof neladí,pardón piáno,když hraje Jack jak už sem řek honky tonky blues.....!
25. 01. 2008 | 17:05

moucha na zdi napsal(a):

LEVACKU,

Tobe stejne nebude nikdo sedet. Pokud to asi nebude psat sve jmeno kapitalkami. Aby byl co nejvice videt, lol. Chudacku z leva.
25. 01. 2008 | 17:16

Vojta napsal(a):

Tak to prr. Nic ukradeno nebylo! V Cesku, Ceskoslovensku, za Rakouska-Uherska a nikdy jindy neprobehla odluka cirkve od statu. Nelze tedy oddelovat cirkevni a statni majetek. Formalne tedy neexistuji zadne pravni naroky cirkvi na restituce. Naproti tomu nektere rady, ktere mely pravni status mely i restitucni naroky, ktere uspesne uplatnily (napriklad Vorsilky a jejich narok na budovu vedle Narodniho divadla). Tyto naroky byly vyporadany zvlast. Vam take unikaji nejake drobnosti. Provoz cirkve financuje stat. Knezi jsou statni zamestnanci a maji znacnou suverenitu. Ministra financi muze pan Topolanek odvolat, myslite ze muze odvolat i pana Vlka? Ne nemuze a to i presto, ze pana Vlka Cesky stat plati. Navic pri kazde bohosluzbe se vyberou nemale penize a jenom v minimu pripadu jsou vynakladany na misije. Ti lide, kteri chodi do kostela tedy knezi plati ze svych dani, davaji prispevky pri bohosluzbach a pak funguji jeste jako levna uklidova firma. Me vubec neunika, ze to delaji dobrovolne. Pouze konstatuju skutecnosti a take rikam, ze onen vyrok o dobrem hospodari je tak trochu šmé. Církev využívá levnou pracovní sílu, není kotovana na burze a tak se nikdo na jeji ucetni zaverku nepodiva a nikdo audit financnich toku neprovadi. Myslim si, ze by cirkev mela sirit duchovni hodnoty a ne vyuzivat sve verici k levne pracovni cinnosti. A myslim, ze by na charitu mohla davat vic. A taky by mohla zverejnovat sve ucetnictvi. A taky se nestavet odmitave k homosexualum a pritom kazat o utisku. A vubec tesit vic ran sveta. Od toho tady totiz je a jako takova by si zaslouzila i penize na svou cinnost. Jenze zatim je to naka divna sebranka co ma sefa co byl v Hitlerjungen...
25. 01. 2008 | 18:13

m&m napsal(a):

oldman: Nechcete to rozšířit a vydat jako učebnici dějepisu? Hned bych si takovou koupil. Vidím ji jako ilustrovanou, s mírně komickými obrázky, ale ne moc lacinými... :-)
25. 01. 2008 | 18:24

pedagog napsal(a):

2000 let broušená demagogie a lži prospěchářských individualit, které se vydrží bezostyšně paraziticky krmit i od chudáků, aby je lehčeji laply do osidel občas utrousí trochu drobtů dobroty především řeholnic, protože muži mají jiné státotvornější starosti-např. žehnání zbraním a podporu panovníků opět za něco,podpora kulišáren všeho druhu, jen když něco vynesou.To je historie většiny církví.Ale pořád se lidé nepoučí.
25. 01. 2008 | 21:02

Sám doma napsal(a):

Je zde řeč o navrácení majetku,proplacení majetku církvi, to vše za miliardy našich korun. Polemika o tom, co pro nás církev znamená, není až tak důležitá,pravdou ovšem je, že věřící není každý člověk v ČR, ale každý občan je občanem ČR (tedy až na vyjímky). Nechápu,proč lidem, kteří nemají s církví nic společného se ujídá ze společného krajíce, tedy ze státního rozpočtu. Zdá se to být církvi spravedlivé? Mně osobně ne. Dále, církev není státní záležitostí tedy není státní subjekt,ale patří Vatikánu. Domnívám se, že kromě některých formálních záležitotí ve vztahu stát versus církev,je ostatní na Vatikánu. Ř-K církev z celosvětového pohledu není tak chudá, aby ji musel nějaký malý státeček uprostřed Evropy dotovat. Pokud by šlo řádově o několik milionů, pak bych ti ještě chápal, ale ta suma, která je nám předložena a která má být církvi dlouhodobě proplacena, je neskutečná. Nemyslím si, že by apriori církev kdy v budoucnu mohla svými službami či aktivitami pro stát, potažmo jeho občanům v poměrném měřítku tyto peníze jakkoliv nahradit. Tím víc, že procento věřících a nevěřících v ČR je vůči církvi dost zásadní. A že jsou peníze potřeba jinde, nemusím ani zdůrazňovat.
25. 01. 2008 | 21:15

vlk napsal(a):

Pan Seldáček napsal, ostatně jako vždy, perfektní článek. Bez emocí, bez brýlí s optickým filtrem stranických preferencí.
A kdo s ním má problém?Levá část spektra? Nikoliv. Politický střed? Inu zjevně Kalousek. Dostanu se k tomu proč. Ale zejména modrá část našeho spektra!
Je totiž zcela nepopiratelné, že hospodářství šlape . Jako nikdy od roku 89. Na tom partaj,c o se vždycky oháněla svojí ekonomickou graduovaností nemá žádnou zásluhu. Resp.má , ale nechce si ji přiznat, protože by to její pravvěrní sotva unesli. Totiž podepsání oposiční smlouvy.Ta smlouva , kromě řady špatných věcí, přinesla totiž i dobré. Mezi ně patří definitvní konec cbankovního socíku, založeného na Klausově bankovní neprivatizaci, privatizaci kuponovkou a privatizací do rukou tzv.čských kapitánů průmyslu typu Soudek. Dále opuštění dogmatu, že zahraniční investice netřeba lákat, protože prostě jsme jedničky sami od sebe. Toto byly ZÁKlADNÍ PŘEDPOKLADY dnešní ekonomické prosperity. a ODS je oposiční smlouvoun ejen umožnila, ale sama sobě na čtyři roky zalepila ústa k ideologickým blábolům, které předvedla po roce 2002 ohledně EU a podpory zahraničních investic.Například.
Nyní se podívejmě co ODS udělala konkrétního pro to,aby rozpočetza2007 dopadl tak dobře jak dopadl.
Bilance je tristní. Ti z nás, kteří nemají selektivní paměť pamatují inzeráty Tlustého ohledně děsivého stavu státních financí. Pamatují i jeho a Topolánkova veřejná vystoupení, kterými se de facto distancovali od rozpočtu pro 2007, protože jej nemohli ovlivnit neboť už nebyl čas a podklady připravovali rozhazovační socani.Ostatně,oni hlasovali také pro jeho přijetí.
Rozpočet byl sestaven vlastně mimo politiky.Klasickou dobrou prací náměstka Janoty. Co udělal Tlustý? Po sestavení rozpočtu Janotu vyhodil. To ovšem není zdaleka všechno, čím se ODS "kladně" projevila ve spojitosti s rozpočtem. Uvedu pár čsel. .Rozpořet dopadl lépe o 25,1 miliardy.Vyšší než očekávaný výběr daní přinesl nejméně 22 miliard. Ergo kladívko - vláda se může pochlubit tím, že pokud splnila plánované výdaje,ušetřila 3,1 miliardy Kč. Na jednu stranu- soukromník řekne - slušné peníze. Na staně druhé při rozpočtu 1000 miliard? Pod rozlišovací schopniost kohokoliv . Na jednoho ministra 200 mio Kč.... No aby toho nebylo dost, pohraji si se známými čísly ještě trochu více. Ještě na konci listopadu byla státní kasa v přebytku 13 miliard! Takže počíjme jedna 1/12 státního rozpočtu je řádově +- necelých 90 miliard. Stát skončil na -66. Za prosinec tedy bylo různě utraceno 90+13 +34 přibližně 137 miliard korun!!! Samozřejmě, včetně převodu do rezervních fondů...
Když si vzpoměnu na to jak se koncem listopadu a celý prosinec za sněhu a mrazu začaly masově "opravovat" dálnice všemožné silnice.... No a celkově, rád se těším na argumenatci pravověrných o rozhazovačnosti socialistických vlád...
A ještě malá vratka ke Kalouskovi. Ten jediný mohl hrdě říci. Já se podílím na dobrém výsledku. Tenhle přirozeně skromný chlapec ovšem radši mluví o českých podnikatelích... Za co se stydí? Pomáhal, v úloze šéfa koaliční strany startovat hospodářský růst. Jako člen rozpočtového výboru se podílel na příparavě rozpočtu, který dopadl lépe než se čekalo. Jako minisrt financí jistě bděl nad příjmy a výdaji státní kasy v 2007.. a on skromně své zásluhy popírá... Nestačím se divit! Zejména ,když si vzpomenutu na volební plakát Lidovců s usměvavým Kalosukem a výrokem - Maminky,držíme slovo! Kterým myslel to, že lidovci zařídili prohlasování naprosto nesmyslného zvýšení porodného před volbami, které se teď zas silně zkorigovalo.. Jsou to divné pády.
25. 01. 2008 | 22:40

Kamil napsal(a):

Naprosto nejvíce daní, platí bohatí lidé. Nízkopříjmová skupina, má i díky Paroubkovým kecům tendenci říkat z mojich daní, ale když např. kvůli přesčasům mají dostat více peněz ( a i více daní), tak hned je oheň na střeše, kolik musí platit. Pan Havel by neměl balamutit lidi o bohatých, protože každá solidarita má své meze a není možné donekonečna zkoušet trpělivost lidí, co ještě snesou a nejdou platit daně tam, kde si jich budou vážit. U nás je to stále jak za bývalého režimu. Běda když vybočuješ z řady, každý větší výdělek musí být zlodějna a proto tě musíme zkásnout. Topolánkova vláda dělá určitě mnoho chyb. Ten kdo někdy řídil na jakékoliv manažerské pozici je schopen více chápat složitosti kočírovat takový nesourodý tým. Je mi proto sympatické, že se snaží alespoň začít. Nikdo není prorokem. Každý kdo někdy podnikal ví, že nejdůležitější je s čímkoliv začít a následné problémy, které vyvstanou a které nikdy nikdo nepředpokládal odstraňovat za pochodu. Pokud je Paroubek chytrý, tak by měl být Topolánkovi za ty nepopulární kroky být vděčen, protože by jim stejně neutekl a mohlo by to být za více dramatických podmínek.
26. 01. 2008 | 13:26

vlk napsal(a):

Kamile tajednoduchost- nemám slov!
A kasírky v Tescu, co dělají za 11 litrů jistě ocení hloubku tak jednoduché myšlenky. Zejména, když budou náhodou ještě k tomu nemocné a za první 3 dny nedostanou ani vorla...
Slyšel jsi někdy slovo sociální smír?
26. 01. 2008 | 13:30

Vojta napsal(a):

Umim si predstavit dane 50% pro prijmy nad 5000000 rocne. A myslim, ze by to bylo spravedlive.
26. 01. 2008 | 14:00

Kamil napsal(a):

Sociální smír neznamená vyčůranost. Největší problém je, ne nemáme v pořádku pravidla hry, že nejsme schopni podpořit lidi aktivní, že podporujeme hlavně ty, kteří umí křičet. U nízkopříjmových skupin nemám problém podpory, podle aktuálního stavu a podle aktivity, jak ke svým problémům přistupuje. Bohužel na určité lidi platí pouze represe a doplácí na to všichni. Jinak moje žena, původně prodavačka, na severní moravě přinesla i s přesčasy 8200 čistého.
26. 01. 2008 | 14:03

crowley napsal(a):

>vlk
Nebuďte demagogický-v prosinci se takto utrácelo VŽDY, to je o fingování ministerstev, ne o politice. Rezervní fondy vzniklé za Sobotky nejsou zrovna dobrým řešením a tuším, že by se měly zrušit a zavézt opce.
26. 01. 2008 | 14:12

Kamil napsal(a):

Kdo by člověka s takovým příjmem (5 000 000) a odvodem 50% udržel ve státě. On stejně při utrácení vydělaných peněz odvede státu další daně. Myslím si, že nejhorší co pro plátce daní může být, je nespokojenost, kdy si člověk myslí, že ho někdo ( stát ) okrádá. Třeba 15% z 10 000 je15000 a 15% z 5 000 000 je 750 000, myslíte, že to je malá solidarita, nejhorší se dávají vlastní peníze ještě s vědomím na co je naše státní správa zašantročí.
26. 01. 2008 | 14:18

Vojta napsal(a):

Myslim ze to je asocialni. Rovna dan je asocialni! Nerek jsem 90% ani 80%, rekl jsem 50%! Ja bych ve state klidne zustal, mam silne socialni citeni a nechci chudobu. Proto rad ze svych 5000000 odvedu 2500000 a ze svych 10000 nic. Je to tak spravne. Vidim, ze vy jste ale opacneho nazoru. Zavedme degresivni dan podle Kamila! Z 10000 se bude platit 15000, tedy spravedlivych 150%. Kamil na hrad!
26. 01. 2008 | 15:30

Kamil napsal(a):

Problém, že po sobě nečtu, takže kdo chce, tak pocopil, že tam mělo být 1 500. Každý má silné sociální cítění, když se rozdává z cizího, právě jsem na to upozornil, že ti kteří bohatým vnucují velké daně, tak sami s tím mají obrovský problém.
26. 01. 2008 | 17:15

the lobby napsal(a):

Tak tenhle blog jde do záložek, nemá chybu. Tady se projevuje čecháčkovství v ryzí podobě a to já si budu číst, až se budu nudit. Lidé, kteří vás obviňují z osočování a zároveń přemítají o vaší pravděpodobně temné minulosti. Lidé, kteří vás obviňují z populismu, aby pak reagovali pravicovým populismem(u toho mě vždycky zaráží, že ačkoliv je pravice orientována na intoše, zpravidla její argumentace nemá vnitřní logickou soudržnost). A v neposlední řadě věřící, postící se od argumentů a důsledně sledující svou papežskou linii:"Sebrali vám kabát? Vemte jim ho i s košilí!"
02. 02. 2008 | 10:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy