Rumcajsova finanční krize

22. 11. 2008 | 11:16
Přečteno 10609 krát
Onehdy jsem sepsal na žádost pana Germanica (tatínek císaře Caliguly?) něco o tom, jak si světové sociálně demokratické hnutí představuje diskusi o vypořádání krize, a jak si to v prvních náznacích představují čeští sociální demokraté. Hnedle se strhla pěkná diskuse, která mne naplnila pýchou. Páni diskutéři ukázali sebevědomí, které notně předčilo všechny textem jmenované nositele Nobelových cen za ekonomii.

Jak jen diskutérům závidím jejich znalosti a intelekt, jak rád bych se naučil myslet, jak mi doporučuje vzdělaný pan „No…“ či užívat selský rozum, jak mi radí moudrý pan „Kamil,“ či abych nezůstal bědným duševním impotentem, jak mne s jemným společenským taktem ocenil pan „JC.“ Problém je samozřejmě v tom, že všichni uvedení jsou reprezentanty vzdělanější tj. pravicové části národa, zatímco má levicová úchylka mne předurčuje k dědičné zhovadilosti. Odpusťte.

Dokonce i pan Rumcajs nabil bambitku nejtvrdším žaludem z řáholeckého lesa, a pustil se do pravicového ekonomického mudrování. Překvapilo mne to, protože skutečný Rumcajs byl známým propagátorem progresivního zdanění na individuálním základě, bohatým bral a proletariátu dával. Pravda je, že to byl loupežník, a pravda taky je, že dnes jsou v kursu spíše pravicoví loupežníci z finančního sektoru. Pan Rumcajs jde holt s dobou. Těší mne však, že pan Rumcajs si na rozdíl od většiny ostatních kritiků text alespoň přečetl a klade dotazy. Tož bych se pokusil na ně zhovadile odpovědět.

Předně pan Rumcajs „nechápe,“ jak by jen mohlo české hospodářství povzbudit přijetí eura. Vidíte, a většina českých ekonomů i podnikatelů pozitivními vlivu eura na hospodářský růst dnes věří. Euro podporují bankovní analytici. Přijetím eura se české podniky zbaví nákladů na konverzi eura na koruny a nazpátek. To znáte, když jedete do zahraničí, musíte měnit třeba české koruny za slovenské. A chtějí za to od vás peníze. A když jedete zpátky, musíte poslední slovenské koruny utratit za panáky borovičky, protože nechcete dát směnárně znovu vydělat. To taky něco stojí.

Podniky ale mají ještě jeden problém, kursové riziko. Z prodeje výrobku máte nějakých deset procent zisku. Pohne-li se kurs nesprávným směrem, váš zisk se odpaří jak pára nad hrncem. Jenže podle zisku vás hodnotí akcionáři a banky vám (ne)dávají úvěry a stanovují úrokové sazby. Proti riziku se můžete i nějak zajistit, jenže to zase stojí peníze… Dokonce i ti bankéři rádi oželí výnosy z penězoměnectví, když za to budou úvěrovat stabilnější hospodářské subjekty.

Exportně orientovaná ekonomika vydělává na odstranění nákladů měnové konverze a na odstranění kursového rizika. Snížení těchto finančních nákladů potom přitahuje investory a stabilizuje cestovní ruch (i ten kolísá podle kursu). Ekonomové neradi vyčíslují přínosy eura na dynamiku hospodářského růstu, protože po takovém odhadu není pak přesného měření. Ale střízlivé pivní (a vinné) názory „odhadují,“ že v případě zavedení eura by byl HDP v roce zavedení asi o procento vyšší, a to přesto, že by zmizely výkony bank a směnáren z práce s cizími měnami. Produkt by patrně stoupal od chvíle samotného rozhodnutí, protože efekty společné měny by nastupovaly postupně.

Většina českých ekonomů dnes věří, že euro českému růstu pomůže. Nesmí tomu věřit jen ti členové bankovní rady, kteří chtějí od pana prezidenta jmenování na další šestileté volební období. Chcete-li, milý pane Rumcajsi, poslat za někým vašeho obecního vejpitku Lojzu Šmejkalovýho, aby mu poradil, pošlete ho na Hrad. Tam sedí eurodisident jako kůl v plotě a Lojzova návštěva ho vážně moc potěší.

Pan Rumcajs, na rozdíl od svého loupežnického předka, nevěří v růstový efekt daňové progrese. To máte tak, pane Rumcajsi, že když lidi přichází o práci, nemají čím platit hypotéky a ztrácí střechu nad hlavou či jen nechodí do hospody, protože na točené pivo fakt nemají, tak povídání o tom, že bohatí mají dostávat ještě víc peněz, moc nechápou. Když odečtete z mediánového platu stálé platby kolem bydlení a minimální obnos na základní potraviny, kolik asi mamině s dvěma dětmi zbude? Já vím, měla být tak nějak pravicově odpovědnější, neměla mít ty děti, a neměla dopustit, aby jí chlap zdrhnul se tou zrzavou štětkou… Realita je taková, že mimo manželství žije skoro polovina dětí a polovina lidí má hrubý plat pod dvacet tisíc. Z toho jim k volnému utrácení zbývá tak dvoutisícovka měsíčně…

Pokud, pane Rumcajsi, budete těm lidem nadále vysvětlovat, že vy bohatí musíte dostávat mnohem víc, protože se na ty pitomce chudý přece dřete, a oni, trubci jedni neschopní, nic nedělají, vyrobíte nám jen další levicové voliče. Porážku ODS v třinácti krajích zavinila hlavně ta arogantní pravicová nenažranost. Kdyby volilo jen pět procent nejbohatších, určitě byste vyhráli. Ale chcete-li vládnout, musíte nabídnout program většině. Říkám vám zcela upřímně a nezištně, že rovná daň programem pro většinu opravdu není. Nebo se to aspoň té hloupé většině nedá vysvětlit…

K tomu, abyste měl hospodářský růst, potřebujete sociální smír. Hlavním důvodem rekordních investic do ČR byla skutečnost, že tu byl deset let sociální klid. S náklady a výkony sociálního státu, které patří v evropských statistikách do říše snů. Přes všechny ideologické plky Nečasů a Julínků, kteří netuší, že ty statistiky existují (smát se můžete, dokud ty statistiky nenalistujete). Dalších deset let si teď můžete koupit tou progresí. Těch pár šupů, které to stojí, se vám bohatě vrátí na ziscích z hospodářského růstu. A přestaňte hlavně říkat těm, kdo vydělávají pod průměr, že jsou to blbá a neschopná motovidla: Socky. Jsou jich víc, jak dvě třetiny… A přijdou volit.

Pan Rumcajs nechápe, pročpak by stavba elektráren, a ausgerechnet jaderných, mohla povzbudit hospodářský růst. To máte tak, pane Rumcajsi, hospodářský růst se zvyšuje, když se víc vyrábí. Nebo staví. Když se budou stavět elektrárny, porosteme o nějakou desetinku navíc. Stavba elektráren je v podniku ČEZ připravena, tam se musí plánovat na desetiletí dopředu. Energetika už je taková. Můžete tedy ty stavby trochu urychlit, jde o rekonstrukce tepelných zdrojů a přípravu a dostavbu jaderného zdroje. Během tří let může jít o dodatečné výdaje v desítkách miliard. ČEZ na tyto investice peníze má, stejně jako má úžasnou úvěrovou kapacitu. Objednávky stavebních a strojních kapacit vyjdou samozřejmě v období útlumu levněji. Takže si pomůžeme s růstem a ještě ušetříme.

Konečně se náš dobrotivý přítel z Řáholce pozastavuje nad tím, že doporučujeme stopnout privatizaci. No, ono v krizi není peněz nazbyt. Takže zájem od nás něco koupit má minimum subjektů a to za minimální ceny. Svět je plný podniků na prodej a nikdo nechce zrovna teď kupovat. A nikdo na to nechce půjčit prachy. Prodávat u nás chtějí jen ti, co mají z prodeje provizi. To jsou investiční bankéři a nějací ti lobbyisti. Možná pár úplatných politiků. Každopádně za prodávaný podnik teď dostanete zlomek skutečné ceny. Zároveň se v privatizačním období ocitá podnik v zavařovací sklenici a podvazuje své výkony pozastavením řady strategických rozhodnutí, která čekají na investora. Pokud jde o reálné privatizační kauzy, jde už jen o to, že Topolánek chce výměnou za radar prodat Aeroflotu ČSA. Nevím, jak vy, ale já s Aeroflotem lítat nechci.

Pan Rumcajs též opakuje námitky Lojzy Šmejkalovýho o tom, že máme náramnou hypertrofii autoprůmyslu, a jak nás to teď strašlivě zasáhne. Kecáte si pentle, pane loupežníku, protože jste nikdy neotevřel reálné cifry. Opakujete od Lojzy zaslechnuté ptákoviny. Proč nenadáváte na elektroprůmyslovou monokultůru? Jestliže autoprůmysl představuje zhruba devatenáct procent průmyslu celkem a elektroprůmysl sedmnáct, nevidím dramatický rozdíl. Možná je to tím, že plzeňské televize Panasonic považujete za cizí… Jistě jsme mohli víc investovat do výroby umělého holubího trusu či zpracování diamantů nebo produkce plyšových medvědů. Jenže svět o náš trus a plyšáky nemá zájem.

On totiž o umístění investic dnes rozhoduje soudruh Trh. Pokud tvrdíte, že rozmach autoprůmyslu způsobily nějaké pobídky, nevidíte si, Rumcajs, do fousaté tlamajzny. Ty pobídky jsou totiž všude kolem stejné. Pardon, ty české byly o chlup nižší. Navíc v autoprůmyslu byly pobídky díky evropské regulaci dost omezené. Je ovšem pravda, že sodskomoušští hejtmani jako Tošenovský nebo Bendl se mohli strhat podporou automobilních investorů. Pokud vám autovýroba vadí, nesmíte holt volit ani ODS…

Pozoruhodná je též struktura automobilového průmyslu. Dokolečka kritizovaní finální výrobci jsou totiž v docela drsné menšině. Asi 62 % autoprůmyslu představuje výroba autodílů. Kdyby tu ti finalizéři nebyli, byl by ten podíl ještě větší. Ti výrobci jsou tu vlastnickým dílem naši, dílem cizí, třebas z Německa či Japonska. A jedou fest. Na export. Zatím na každé krizi autoprůmyslu vydělali. On vás normálně ten západní vejtaha do dodávek tak snadno nepustí. Ale když má tu krizi, tak musí znovu otevřít dodavatele a škrkat (cutovat) náklady. No a tam ti naši výrobci umí být o chlup rychlejší, kvalitnější i levnější, než ostatní. Berte to tak, že krize je pro nás taky zajímavá příležitost.

Zajímavostí je, že krize se v odvětví osobních aut projevovala méně než jinde v EU. Krize amerických autosaurů je zasloužená. Výkyvy jsou v tomto odvětví jinak obvykle mělčí a kratší. Důvodem je to, že osobní auto je dnes běžným spotřebním předmětem, který obyvatele staré EU stojí tři až pět měsíčních platů. Když se auto rozbije, musí si koupit nové. Bez auta neumí nakupovat, pracovat, odpočívat, zkrátka žít...

Hluboké má naopak projevy krize v odvětví nákladních a užitkových aut. Když nejsou zdroje, musí nákup firemních aut kromě těch nezbytných počkat. Proto má výroba náklaďáků a dodávek takové výkyvy. V ČR ovšem náklaďáky moc neděláme, Avie je zanedbatelná a Tatra maličko stabilizovaná dodávkami pro armádu. Menší poptávku čeká Boleslav u Roomsterů.

Pokud jde o letošní výsledky, je i přes krizi autoprůmysl naopak tahounem českého růstu. Boleslav čekají menší zisky, díky kursu, slevám a menšímu růstu. Přesto produkce jako u jednoho z mála evropských výrobců poroste, a to rychlejším tempem než česká ekonomika jako celek. Nebude ale asi dosaženo původně plánovaného dvouciferného růstu. Nadstandardní výrobu letos čeká Kolín. Krize zvýšila poptávku po malých vozech, a tak prý mají konjunkturu. Totéž očekávají v příštím roce.

První vozy vyrobila moravská automobilka Hyundai. Hlavní náběh výroby ji ale čeká v příštím roce. Příspěvek Hyundai k růstu příštího roku lze očekávat kolem jednoho procenta, automobilka tvrdí, že má dost objednávek a moravská výroba by zřejmě měla nahradit dovozy z Asie. Plná kapacita bude dosažena v roce 2010. Náběh Hyundai by měl také stabilizovat české dodavatele dílů.

A tak se zatím nezdá, že by autoprůmysl měl být letos či v příštím roce zdrojem potíží české ekonomiky. Možná ale máte informace, které neznám. Bude-li ovšem krize hluboká a dlouhá, nevyhne se ani výrobě vozidel. Nevyhne se potom ničemu. Pak je jedno, vyrábíte-li auta nebo koloběžky.

No a to je všechno. Až pojedu kolem Řáholce, nechám se od vás, Rumcajs, progresivně zdanit. S ohledem na vaši nechvalnou rodinnou tradici. S uctivým pozdravením paní Mance a panu Cipískovi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Nevím, co vlastně je obsahem článku. Asi závist, že nejste Rumcajsem.
22. 11. 2008 | 11:24

Vasja napsal(a):

No to je pr..l.
Socanský loupežník pojebává Rumcajse.
22. 11. 2008 | 11:34

Karel napsal(a):

Bože, tedy ne Vy pane Havle, to byl postesk, tak hodně Vaši názory rezonují s mým pohledem.
Pokud to myslíte UPŘÍMNĚ, což nevidím důvod proč ne, tak každému trochu soudnému člověku by mohlo přijít na mysl, co tu ODS provádí za špínu. Doslova a do písmene.
Ona Julínkova "reforma" je jeden z posledních Majstštyků, protože Topolánek i Julínek jdou potom od valu i ODSka. Ale zatím to mají jako na Titaniku.
Idiotské charaktery jako Rumcajs tančí zatím v rytmu modrého swingu na palubě Titaniku a nadávají na líný personál v podpalubí, že málo maká u čerpadel.
Na druhé straně nevěřím, že Chrenek a Kellner neošetřili nějaké "slušné" socany, aby ti náhle podpořili skvělou Julínkovou "reformu".
Další Vaše poznámky k ekonomice nemají chybu, a nechce se mi věřit, že ČSSD je levicová strana. Spíše strana hodně pragmatická a zároveň NEasociální. Přes všechny podivné strejdy a Standy.
ODS je z velké části chátra postkomunistických spratků, kteří hledají svou parketu pro maximální privátní tunely (ne, že taky ČSSD ne, ale nedělají to jako legální systém) do nejen veřejnoprávních peněženek. Kecy, mantry, ideologie - vše v netolerantním hávu - postkomanči diskuzi nevedou - ta se k chystaným rozkradačkám nehodí a zdržuje.
Maximálně tolerování jsou roztleskávači mdlého nebo participujícího charakteru jako Rumcajs.
22. 11. 2008 | 11:37

Karel napsal(a):

Omlouvám se Ládíkovi, Jirkovi Hemzalovi, Blu Jay, Vasjovi, Pocestnému, Ivanu Hochmanovi, Ali a dalším, že jsem je vynechál. Omlouvám se. Nemám moc času, abych se poctivě zmínil o nesporných kvalitách každého z Vás.

Ano je Vás hodně, jste krásně jednotní, uvědoměle odhodlání. Kupředu, pravá.
22. 11. 2008 | 11:42

radek napsal(a):

to Karel

BRAVO JAK VÝSTIŽNÉ!!!
22. 11. 2008 | 11:48

Lukáš Bušina napsal(a):

Tak Rumcajs je pro smích i Havlovi :-) No, že bych to nečekal se říct nedá :-))))))))
Výborně vybroušená jedovatost pane docente.
22. 11. 2008 | 11:48

Vasja napsal(a):

Hele Karliku, neni náááhodou s. docent, také postkomunistický spratek?
22. 11. 2008 | 11:49

arania napsal(a):

Pane docente,jako vždy- s jemnou ironií a s hlubokou znalostí věci. Děkuji a nedejte se otrávit.
22. 11. 2008 | 12:00

Fibonucci napsal(a):

Rumcajs je slavnej. Jak to napsal Dale Carnegie? Když vás zezadu kopají, znamená to, že jste o krok napřed.
22. 11. 2008 | 12:21

Lukáš Bušina napsal(a):

Fibonucci: Problém je, že Rumcajs nedostal kopanec, ale pomocnou ruku při myšlení od docenta Havla :-)))))

Trefnější je přirovnat slávu Rumcajse k písničce od J. Ráže se slovy "Na tričku nosím duhový nápis..."
22. 11. 2008 | 12:26

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS: Citim s Vami kolego, ale ocente styl autora a pozdravte Manku. Zkuste to v podobnem duchu, par zastancu jiste najdete (i jen proto, aby se Vas zastali a ja se k nim dost mozna rad pridam i kdyz postrehy kolem subdodavatelu "koreluji" pomerne presne s drivejsimi nazory kolegu z dvou technickych VS v CR).
22. 11. 2008 | 12:28

Pepik PIthart napsal(a):

Ono je naštěstí nakonec jedno, kdo tu bude tu špínu provádět, jestli ČSSD nebo ODS. Prostě z politikova koryta jedí obě strany a nenajde se nikdo "rozumný", který by měl žaludek se cpát do politiky. Lidi, buďme veselý a hraví, ať už máme růst HDP dvě nebo tři porcenta. Žijeme si tu jak prasata v žitě, tak si toho začněte vážit a nechte ty chudáky politiky, ať si hrabou tu svojí špínu. Na každého jednou dojde.
22. 11. 2008 | 12:31

Karel napsal(a):

Vasjo, když se stane z postkomunistického spratka SOCAN, je to změna tak o 90°. Možná zvláštní, ale pro mě lidsky pochopitelná.

Když se však ze spratků z nomenklaturních rodin KSČ a funkc. SSM - Topolánek, Bendl, Langer, Tluchoř, Nečas a dalších stanou kování "pravičáci", tak tento obrat o 180° je pro mě daleko hůře stravitelný. Člověk si občas může v životě poplést směr, o obratit svoje nazírání na svět o 180° to vypovídá o "charakteru".
Navíc, co si budem povídat, chování těchto kreatur je v duchu komunistických tradic - s nikým nebudeme diskutovat, budeme dělat jenom to, co vyhovuje nám ...prostě BOLŠEVIK jako vyšitý. S výměněnou průkazkou, moderně domodra zbarveným kabátem - ale nejhorší lidská lůza.
Viz. poslední triky Julínka ohledně stanovení standartů péče. "Nic Vám k dispozici dopředu nedáme. Dostanete to až v neděli a hned se rozhodnote." CO TO PROBOHA JE? KDE TO ŽIJEM?
22. 11. 2008 | 12:31

Karel napsal(a):

Vasjo, když se stane z postkomunistického spratka SOCAN, je to změna tak o 90°. Možná zvláštní, ale pro mě lidsky pochopitelná.

Když se však ze spratků z nomenklaturních rodin KSČ a funkc. SSM - Topolánek, Bendl, Langer, Tluchoř, Nečas a dalších stanou kování "pravičáci", tak tento obrat o 180° je pro mě daleko hůře stravitelný. Člověk si občas může v životě poplést směr, o obratit svoje nazírání na svět o 180° to vypovídá o "charakteru".
Navíc, co si budem povídat, chování těchto kreatur je v duchu komunistických tradic - s nikým nebudeme diskutovat, budeme dělat jenom to, co vyhovuje nám ...prostě BOLŠEVIK jako vyšitý. S výměněnou průkazkou, moderně domodra zbarveným kabátem - ale nejhorší lidská lůza.
Viz. poslední triky Julínka ohledně stanovení standartů péče. "Nic Vám k dispozici dopředu nedáme. Dostanete to až v neděli a hned se rozhodnote." CO TO PROBOHA JE? KDE TO ŽIJEM?
22. 11. 2008 | 12:31

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Gratuluji!
22. 11. 2008 | 12:37

Skogen napsal(a):

Trošku mne to za Rumcajse mrzí, protože on přece jen patří k těm solidnějším diskutérům. Jedno je pro Rumcajse poctou, totiž, že mu pan doc. Havel věnoval celý článek, to druhé ovšem poctu degraduje, protože článek byl uchopen sestakra exemplárně.. Což je zase odpověď pro nevědoucího Ládíka - inu boření prapodivných indigových mýtů. Nakonec to vítám, neboť když jde o zájem obecný i Rumcajs musí stranou. Jen si, pane Havle, pro samou osvětu neodraďte diskutéry.
22. 11. 2008 | 12:38

Neopřemyslovec napsal(a):

Po přečtení musí každého napadnout přirovnání pana J.Havla k osobě lékaře Cvacha. Lékař Cvach=ekonom Cvach-Havel. Lékař Cvach vynikající téoretické znalosti, bohužel praktická schopnost jen u dokončovacích úkonů slepáku. J.Havel velmi podobné téoretické znalosti. Praktická realizovatelnost nemožná. Proč je tomu tak? V mozkové neuronální struktuře fungují synapse buď exitačně nebo inhibičně. Při rozumových aktivitách má J.Havel některé korové oblasti a podoblasti "přeslceny" inhibičními blokujícími synapsemi. Z toho důvodu není schopen porozumět svobodnému podnikání. V jeho mysli je zisk ze svobodného podnikání červeným hadrem pro býka. Ve své tuposti vidí jen sociální stav. Brát a rozdávat. Jeho "ego já" nedokáže vyprodukovat nic kloudného. O to více dehonestuje svodné myšlenkáře. Pane J.Havle, nechtěl by jste odejít společně s Romy z naší republiky? Nebo existovat na sociální úrovni? Víte, "loajalťáci" sociálních občanů mající statut nesociálně žijících občanů je příšerné paranoidní zvěrstvo! Mám obavu, že DS se nezastaví jen u jedněch, ale smete i tzn. sociální loajalťáky.
22. 11. 2008 | 13:00

Lukáš Bušina napsal(a):

Neopřemyslovec: Těm, kdo umí samostatně myslet, ti toto Vaše velmi hloupé přirovnání odmítnou...

Velmi hezký den :o)
22. 11. 2008 | 13:04

Marty napsal(a):

S tim eurem to je trochu slozitejsi.

no, podniky by z jeho prijeti profitovaly. Ale Nejak uz pan Havel nezminuje fakt, ze zase na silne korune vydelavaji bezni lide. At jiz pri nakupu zbozi, nebo na dovolene. A rozhodne se nejedna o zanedbatelnou castku.
Ano, kursove zajisteni neco stoji, ale i to zakladni (napr. euro ucty) jsou velmi levne a dostupne i malym firmam. Uplne na milost kursovym zmenam tak firmy nejsou.

Ale euro je v soucasnosti nejzajimavejsi sledovat v kontextu krize. Jasne je videt, jak se najednou rozpoctova kriteria hazeji pres palubu (potencionalni riziko nestability) a jak si najendou zeme v menove unii preji, aby ECB vyhovela zrovna jim. Jenze Nemecko ma jine potreby nez Rakousko a Francie ma zase jine potreby nez Italie. O tom presne psal Friedman. Zatim se ke kritickemu bodu nedospelo, ale pokud krize dospeje do takoveho stadia, ze potreby Nemecka a Francie budou diametralne odlisne od potreb mensich ekonomik, euro se muze dostat do vaznych problemu. Jak jsem psal vyse, hazeni rozpoctovych kriterii pres palubu uz zacalo. Aby to nebyl zacatek konce.

Pak tu mame pana Mundella a jeho teorii optimalnich menovych zon. Moc hezky ukazal, ze euro je v soucasne fazi krajne nevyhodna hracka a pro urcitou cast menove zony muze mit dokonce katastrofalni nasledky.
A kdyz i pan Tuma rika, ze ted neni cas na stanoveni terminu prijeti eera, tak na tom neco bude.

I pri rovne dani ti bohati stale plati radove vic, nez ti chudsi. Ale je hezke, ze to socialiste vlastne delaji kvuli bohatym. Skoda jen, ze si toho ti bohati nevazi a socialisty nevoli. Mozna se jim zda, ze naopak socialiste umyslne vzbuzuji v lidech zavist vuci bohatym a s hesly o milionarske dani jdou do volebniho boje, kde slibuji, ze bohate oberou a rozdaji to chudym. Ale oni to vlastne delaji kvuli tem bohatym, ze :)

Zasadni chybou pobidek bylo, ze se delaly na montovny. Navic v sobe vetsinou obsahovaly i danove prazdniny. A byly poskytnuty zahranicnim firmam a ne domacim. Domaci firmy pak staly vuci konkurenci, ktera mela danove prazdniny a brala jim pracovniky i zakazniky. Vskutku skvely plan jak poskodit domaci firmy. Skoncilo to vetsinou tak, ze z ceskych firem se staly subdodavatele a pokud odejde zahranicni montovna, cesti subdodavatele budou v opravdu vaznych problemech.
A ty montovny sem prisly kvuli pobidkam a levne pracovni sile. Nejaky socialni smir zase nikoho moc nepalil. Preci jen nejsme Afghanistan.
22. 11. 2008 | 13:08

Milan napsal(a):

Vazeny pane Havle,
s vetsinou veci s Vami souhlasim, ale ne se vsemi. Obcas pisete i, z meho pohledu, nesmysly.

Napriklad cituji:
...Pan Rumcajs nechápe, pročpak by stavba elektráren, a ausgerechnet jaderných, mohla povzbudit hospodářský růst. To máte tak, pane Rumcajsi, hospodářský růst se zvyšuje, když se víc vyrábí. Nebo staví. Když se budou stavět elektrárny, porosteme o nějakou desetinku navíc.....

Myslim, ze kdyz se budou stavet energeticky usporne budovy, podporovat zateplovani starych, podporovat obnovitelne zdroje,
tak je to pro HDP i hospodarskou strukturu CR lepsi, nez kdyz postavite dalsi Temeliny (V tom funguje Velka koalice CSSD, OSD a KSCM) a utopite v tom na vice nez deset let (nez zacne provoz) nekolik set miliard CZK.
At si radeji CEZ da doporadku Temelin 1, uz skoro pul roku stoji (a ze by jsme meli nedostatek elektriny nebo ze bychom ji museli dovazet - to opravdu neni pravda). Misto toho je, diky monopolu CEZ, elektrina stale drazsi a drazsi. Ted mi zrovna prislo rocni vyuctovani
a vidim, ze cim min spotrebuji tim vic (procentualne) platim za "sluzby" - nyni je to jiz 60%.
Proc stat jako hlavni akcionar nezasahne? Zasahne CSSD az bude vladnout???

Proc CSSD nepodporuje investice do vzdelani misto do vyroby energie ktera si vyzada dalsi obrovske naklady (trvale uloziste vyhoreleho paliva, ...)??
22. 11. 2008 | 13:10

Ládik napsal(a):

Pane Neopřemyslovče, nebyl leší původní nick "Řeč mysli?"
22. 11. 2008 | 13:17

SuP napsal(a):

Pane docente -
to se to kecá o "Příležitostech" k růstu výroby od kancelářského stolu!

A nenalháváte nám tady něco ve snaze udat Černého Petra a rejpnout si do opozičního Topolánka?
Radar jste začali vyjednávát vy - socani - Tvrdík. A ejhle! Letiště Ruzyně chce koupit Aeroflot od Topolánka? Nemluví se o tom NÁÁÁHODOU už aspoň 3 roky? A kdypak to skončil Tvrdík na letišti v Ruzyni? Jak dlouho myslíte, že se taková privatizační smlouva připravuje a projednává?
A kdo a kdy prodal Pentě pozemky pod plánovanou přistávací drahou? Neměl by jít spíš někdo do Ruzyně, ale tam dolů, pod letiště?
Tak pozor! Važme slova.
22. 11. 2008 | 13:24

třebaKarel napsal(a):

Milý pane Havle ,
obávám se že rétor Vašich kvalit by té většině schopný prodat jakoukoliv " šanci " byl . Často mne jen zaráží , že se tam takový nenajde ./ to je kompliment , ne ironie - pro jistotu /

Karle , chci se jen zastat Rumcajse kvůli větě : I...tské charaktery jako Rumcajs .
Já mám totiž Rumcajse moc rád . Vím že když člověk přijde nevhod , je to síla , ale naproti tomu - vzpomínám na řádky o těhotné romce kterou nikdo nepustil sednout . Z toho prostě vím že je Rumcajs
přinejmenším stejný charakter jako já .
Huba nevymáchaná a kleje jak pohan je fakt , ale charakter bych do toho v jeho případě netahal .
A odpusťte mi to mentorování , snažil jsem se abych si Vás nenaštval , dyť máme oba tak hezký jméno , ne ?
Hezký den tK
22. 11. 2008 | 13:26

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Pokud jste si toho ještě nestihl všimnout tak jsme vývozní ekonomika. Tedy ZÁVISLÁ na vývozu. Z přesně toho důvodu je co nejrychlejší migrace na měnu s kterou převážně obchodujeme v prospěch v dlouhém období všem.

Zbytek je takový bezcený blábol - až na pobídky...

Pokud máte při 10% nezaměstnanosti vyrobené vládami ODS nabídku na montovnu nebo na nic jiného - příjmete nabídku na montovnu. Je to stavění hladové zdi, ale v danou chvíli nic jiného rozumnějšího v krátkém období dělat nešlo.
22. 11. 2008 | 13:26

SuP napsal(a):

Neopřemyslovec -
Výstižné! (ten závěr jsem přehlédl, ale ta charakteristika - mám podobný dojem)
22. 11. 2008 | 13:28

Vasja napsal(a):

Karliku,
Topolánek, Tluchoř, Nečas, Langer.......
který z nich byl komunista?
A kdo z nich je z "nomenklaturních rodin"?
Víte co, raději se do toho nezamotávejte.
22. 11. 2008 | 13:28

Apeoffice napsal(a):

Nevím čím to, pane Havel, že s Vámi souhlasím. I jiné Vaše blogy mi mluví z duše. Jestli to není tím, že je mi socanská košile bližší než odesácký kabát.
22. 11. 2008 | 13:34

SuP napsal(a):

Lukáš Bušina -
Kolik jste Vy toho vyvez?
Že tomu tak rozumíte.
"Pane doktore, vy o tom alkoholismu tolik víte, Vy taky chlastáte?"....
22. 11. 2008 | 13:36

Lukáš Bušina napsal(a):

22. 11. 2008 | 13:39

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ja popisoval druhou stranu mince. Koruna ma i sve vyhody.

Ze nevite nic o Mundellovy a potencionalnim riziku pro menovou unii jeste neznamena, ze to je blabol. Radeji pozorne ctete a jeste se necemu priucite.
22. 11. 2008 | 13:40

Marty napsal(a):

*Mundellovi
22. 11. 2008 | 13:41

Budafriend napsal(a):

Zaplat panbu za auta. Evropsti 'tygri' z pobalti jsou na kapackach u IMF, neb jejich post-moderni ekonomiky stoji na sluzbach, coz v jejich pripade znamenalo hlavne zurivy staveni na uver a vyvoz surovnin z Ruska. Uvery vyschly, kdyz se skandinavsky banky (vlastnici ty v pobalti) dockaly snizeni ratingu. Vyvozy z Ruska taky nejsou co byvali. Navic se jei vracej domu emigrantiv z Britanie. U tygru bude krusno. Mozna zacnou Pobaltove jezdit k nam. Zametat, pred prumyslovejma fabrikama, o ktery se s nama v pobidkovych valkach ani neporvali.
Az bude nejaky soudruh konzultant vykrikovat, ze Cesko je moc zavisly na prumyslu a autech, tak mu pripomente, ze Svycarsko vyvazi na hlavu nejvic stroju na svete, prestoze je to pry ekonomika postavena na (financnich) sluzbach... Auta drzet dokud neutecou na vychod.
22. 11. 2008 | 13:42

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Makroekonomy - ty dobré Marty ;) nezajímá jaký bude přinos pro jednotlivé skupiny, ale jaký bude dopad na CELOU ekonomiku. A tam je v dlouhém období jednoznačně pozitivní. V krátkém negativní.

Že nevíte, že Vaše "příhoda" s Mundellem je pro přijetí nebo nepřijetí Eura nesmyslná není můj problém, ale problém Vaši malé ekonomické vzdělanosti.

Budete se Marty muset smířit s tím, že koho chleba jíš toho píseň zpívej (vývozy do EU tvoří kolem 80 a dovoz kolem 70%) takže ano jenom naprostý hlupák je proti přijetí Eura. Sentiment není v ekonomii na místě.
22. 11. 2008 | 13:47

SuP napsal(a):

Pane Havle -
ještě něco. "Abyste měli hospodářský růst, musíte mít sociální smír"....
Hezká myšlenka, ale kde vidět sociální smír tam, kde si lidi co nic neumí vybírají jakou práci a jestli vůbec nějakou CHTĚJÍ dělat? To je odvrácená strana toho Vašeho sociálního smíru. Sociální smír Vámi popisovaného typu potřebují jen správci cizího majetku. To Vaše pojetí sociálního smíru v duchu všemocného sociálního státu nás vede do recese. Už klepe na dveře.
Nemá smysl s vámi o tom polemizovat, Vy zřejmě věříte, že to tak má být. Ale jak už jsem tady kdysi nadhodil - až my (střední třída) si začneme svobodně utrácet dědictví svých dětí, řekneme státu "Nemám miláčku". A to se to pak bude rozdávat státní rozpočet!
22. 11. 2008 | 13:48

SuP napsal(a):

Lukáš Bušina -
nemínil jsem to tak, že neumíte číst.
22. 11. 2008 | 13:50

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: a? Ja ve svem prispevku tvrdil, ze euro se nema prijimat? Pouze jsem doplnil prilis jednostranne povidani pana Havla. Nazor si muze udelat kazdy sam.

Pokud Vas nezajima teorie nositele Nobelovy ceny za ekonomii, ktera se primo tyka vyhodnosti jednotne meny, tak je to jen dalsi dukaz Vasi ignorance.
22. 11. 2008 | 13:54

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Euro se mělo z ekonomického hlediska příjmout u dávno. Čím dřív tím z ekonomického hlediska lépe.

Už byste měl Marty pochopit, že mě nezajímá Váš názor na aplikaci ;-) Že nejste schopen pochopit, že to, co jste řekl není vzhledem k faktům ohledně dovozů a vývozu nikterak určující. I bez Eura jsme ve vleku Eura a jenom z něho proděláváme. Stejně se vstupem do EU. Do EU jsme museli, abychom neprodělávali. Výdělek byl na druhém místě. S Eurem je to naposto stejné. Můžete to brát jako ekonomický diktát, ale taková je realita. Přesně proto je Vaše argumentace Mundellem naprosto k ničemu. Nemá na rozhodování o přijetí nebo nepříjetí Eura žádný vliv.
22. 11. 2008 | 14:02

Lukáš Bušina napsal(a):

Oprava: U kvalitních ekonomů... podotýkám... U těch nekvalitních se hodí každá berlička na zakrytí objektivních faktů...
22. 11. 2008 | 14:04

Nerozhodnutý napsal(a):

Pane Havle,

velmi zajímavé čtení. Chtěl jsem se ale zeptat:

Všude ve sdělovacích prostředcích i v politických diskusích (a to i představiteli ČSSD!) se neustále zdůrazňuje průměrný plat. Proč se ale jako referenční plat neuvádí mediální plat? Ten přece ukazuje (pokud se nemýlím) plat nejčetnější skupiny zaměstnanců (nebo tak nějak..).

A ovlivňuje progresivní zdanění významně velikost mediálního čistého platu?
22. 11. 2008 | 14:05

Neopřemyslovec napsal(a):

Pane J.Havle,
vy by jste potřeboval takovou lekci jako já. Chtěl jsem realizovat takový malý podnikatelský záměr před asi osmi léty. A než jsem se za několik měsíců rozkoukal, byl tu dluh 100 000,-Kč. Neudělal jsem žádnou chybu. Jen jsem byl teoreticky přesvědčen o správnosti záměru. Prakticky ale trh nereagoval tak jak jsem si představoval. Od té chvíle si vážím všech co jdou s "kůží" na trh. Jsem si 100% jist, že by jste vždy dopadl tak jako já. Jen by jste svůj neúspěch sváděl na ODS.
sup: omlouvám se za závěrečné věty v prvním komentáři.
22. 11. 2008 | 14:06

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: rozhodovani o prijeti eura se deje na zaklade zvazeni vyhod a nevyhod. Mundellova teorie posiluje pozici nevyhod a tudiz vliv ma. Az jednou prestanete videt cernobile, tak Vam to dojde. Stejne jako Vam dojde, ze je skutecne trebazvazit i ty nevyhody a ne jen nebetycne zvelicovat vyhody.
22. 11. 2008 | 14:09

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Špatně. Už potřetí. Dokud budeme do zemí EU vyvážet víc jak 80% a dovážet přes 70% pak nepřijetí měny takového společenství je akt blázna - z ekonomického hlediska.

Jo být ten poměr jiný pak by argumentace Mundellem byla validní. Takhle validní není.

Přijetí Eura je nutnost. Otázka je kdy. Čekat se dá maximálně do okamžiku kdy budeme poslední z okolí, kdo jím neplatí - zbývají poláci a my... A nechci nosit dříví do lesa, ale vývoz do německa tvoří velkou část našeho vývozu(přes 30%)... A německo platí eurem. Slovensko brzy také (9% vývozu)...
22. 11. 2008 | 14:24

Rozmery napsal(a):

Vážený pane docente,

díky za článek. Je psán nejen pro Rumcajse, ale pro všechny ty, kteří nechtějí pochopit realitu, nechtějí se seznámit s fakty a rádi papouškují to, co jim strana a vláda nakdákají. Je napsán velmi srozumitelně a zasvěceně. Dnes jsem se konečně i zasmála:-))))))) Čtu váš vždy a sdílím vaše názory. Tak ještě jednou dík.
22. 11. 2008 | 14:39

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: porad ignorujete ty nevyhody. Ale pokud Vam takto tragicky styl rozhodovani nevadi, je to Vas problem.

A navic debata v CR se nevede o tom, zda prijmout ci neprijmout euro. Debata se vede o ta zda co nejdrive nebo pozdeji. Nyni i guverner CNB neni pro co nejrychlejsi prijeti. Asi blazen - z ekonomickeho hlediska.

Ale skoda, ze pro sva verbalni cviceni ignorujete Friedmana a Mundella.
22. 11. 2008 | 14:40

Zacheus napsal(a):

Myslím si, že ne všichni ekonomičtí analytici mají zato,že je nutné v našem státě přijetí Eura( viz například nedávný článek v Lidových novinách s názvem: Vzkaz euromilcům - probuďte se).

Teze o tom, že nás naše měna alespoň do jisté míry chrání před dopady celosvětové finanční krize, nebyla nikým kvalifikovaně vyvrácena.

Pokud by se dnes mohli například obyvatelé Rakouska či Itálie znovu svobodně rozhodnout, zda si přejí euro či návrat k původní měně, tak by se přívrženci společné měny možná dost divili. Ostatně- proč to nezkusit?
22. 11. 2008 | 14:46

jarpor napsal(a):

Rumcajsi - Gratuluji.

Jistě je Rumcajs schopen polemiky s autorem sám, nicmémně, protože z textu autora cítím lehké opovrhování názory z Řáholce, dovolím si zeptat se autora jen na jedno :
tvrdíte-li, že Rumcajs nechápe nutnost zavedení eura (Předně pan Rumcajs „nechápe,“ jak by jen mohlo české hospodářství povzbudit přijetí eura. )
pak snad mi autor vysvětlí, proč jeho strana v době zázračného ekonomického růstu směrem k euru neudělala téměř nic.
Slovy autora - to zase nechápu já, pane docente.

Mohly bych pokračovat, ale proč ?
Každá liška chválí svůj ocas, a ta , která ho nemá, říká, že nejlépe je být bez něj.
Tak nějak argumentuje i autor.

Jen nevím zda potřebujeme více Rumcajsů nebo více Havlů. Soudím, že toho prvého je potřeba více. Teoretiků máme... dláždit chodníky bychom jimi mohli.

Hezký podvečer
22. 11. 2008 | 14:51

Aleš Jakeš napsal(a):

Můj závěr je jediný - pan docent Havel je zakomplexovaný člověk a své mindráky hojí tímto článkem.
22. 11. 2008 | 14:55

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Já neignoruju nevýhody. Otázka nestojí jestli jsou výhody nebo nevýhody z přijetí Eura. Ona to ani není otázka.

My Euro musíme příjmout ať chceme nebo nechceme to za prvé. Zadruhé z nepříjetí pro nás vyplývá více nevýhod než z přijetí. Tady se nepoměřují výhody s nevýhodami, ale jestli nevýhody z přijetí převýší nevýhody z nepřijetí - a to převýši.

Ano ignoruji nesmysly, které za dané situace nemají na to jestli euro ano nebo ne žádný vliv.
22. 11. 2008 | 14:58

Lukáš Bušina napsal(a):

Oprava: ... ale jestli nevýhody z přijetí, převýší nevýhody z nepřijetí - a to nepřevýší.
22. 11. 2008 | 15:01

Lukáš Bušina napsal(a):

jarpor: tak, že odpadnou transakční náklady - tak toto české hospodářství povzbudí.

A proč ČSSD Euro nezavedla? Podmínky pro zavedení plnila... a pak přišli poslanci z ODS a KDU a společnými silami (všech - tedy i ČSSD i komunistů) prohlasovali výdaje, které schodek zvedly nad 3%... a ještě předtím byly schodky nad 3% takže zavést Euro nešlo.
22. 11. 2008 | 15:19

Slav napsal(a):

Dobře podané, kdyby to bylo profesionálně podané na mitinku, určitě to zvedne přednášejícímu podporu. Líbí se mi i odborně podaná kritika. Tak nějak si představuji souboj ideí. Škoda, že tomu nerozumí politici, to by Špidla nemusel být uváděn jako V. I., nebo Paroubek jako parop....., Topolánek jako tupoh.., atd. atd. Doufám že to není jen pro p. Rumcajse, kterého považuji tady za potřebného diskutéra. Určitě to tady chce něco jiného jak ODS, něco mi tady uniká prezident co by ekonom asi uveřejňuje své úvahy ve vysoce odborných časopisech nebo na placených zahraničních konferencích, že tady nikdo o tom nic neví.
22. 11. 2008 | 15:21

jarpor napsal(a):

Lukáš Bušina

Jo ? A to jako co dělala oněch sedm předcházejích let, když jí to ti všichni poslanci ten osmý rok tak "pojebali" ?
22. 11. 2008 | 15:23

JC napsal(a):

Docente Havle,
Nikoho jsem nejmenoval, ale jsem rád, že jste se tam našel.
22. 11. 2008 | 15:24

Lukáš Bušina napsal(a):

jarpor: ČR do EU vstoupila v roce 2004 ;-)
22. 11. 2008 | 15:24

Xury napsal(a):

Pro autora:
- přijetí EURA - proč ČSSD nepracovala na přijetí Eura stejně intenzivně jako Dzurinda na Slovensku - konečně vládla o hodně déle.Teď by nemusela nic kritizovat.
- předpokládám, že jako člověk přednášející ekonomii na VŠ víte, že společná měna nemá jen pozitivní stránky,ale i ty odvrácené. Mám na mysli stanovování úrokových sazeb, které logicky nemůže brát v úvahu regionální odlišnosti. V minulém období tak byly eurové sazby citelně vyšší než korunové - náklad navíc. Rozdílná rychlost ekonomiky přináší u exportně orientované ekonomiky i vyšší inflaci - další dodatečný náklad.
- progresívní daň a bohatí, to jste mě fakt pobavil, do kategorie "bohatí"byli podle daňových tabulek zahrnuti prakticky všichni nadprůměrně vydělávající. Ne bohatí - ti většinou daně v této sazbě neplatí. Čili bavíme se o specialistech, vysokoškolskch odbornících a podobně, zrátka o lidech,kteří museli zpravidla ost investovat (peněz i času) než se ke svému výdělku propracovali.
- jinak vyšším zdaněním argumntoval již Špidla, právě s poukazem na sociální mír. Osobně jsem jeho formulace považoval za formu raketeeringu. Na druhé straně, ale stát i za vaší vlády nebyl schopen zajistit funkce, které údajně bohatí nevíce využívají - soudy, katastry, policie.
- investice do elektráren - nepochybně by ekonomice prospěly, ale jak už jsem psal u vašeho původního článku, de o investice, které by bylo možné realizovat nejdříve za 8-10 let. Čili z hlediska současné fin. krize to nic nepřináší. Nicméně souhlasím, že jde o nezbytné investice.
Pokud jde o autoprůmysl, myslím, že v tomto směru se víceméně shodneme.
22. 11. 2008 | 15:26

Kritik napsal(a):

Pěkný článek. A tentokrát i s vydařeným bušením hřebíčku na hlavičku, Zdalipak se hlavička někam posune?

Nicméně, když léta pracujete ve výzkumu a tudíž trochu víte, co ve světě letí a co přinese zisky v budoucnu, a pak se podíváte, co je předmětem výroby v Česku, nebudete příliš nadšeni. I když obhajoba pevných základů tuzemského autoprůmyslu z autorova pera vyznívá věrohodně, určitě to není to pravé ořechové. Vyrábět auta umí kdekdo. A to dokonce lepší.

Takže přes všechno autorovo nadšení nezbývá, než se více zamyslet nad skutečně perspektivní strategií. A to i za cenu spolupráce se špičkami v oboru. Ale vysoká úroveň vzdělání tím musí získat maximální prioritu a ne se jen spoléhat na světlé okamžiky jinak zatemnělých amatérů.
22. 11. 2008 | 15:33

jarpor napsal(a):

Lukáš Bušina

Díky za info. :-)
Já myslel, že odpovědná ekonomická politika (snižování deficitů doma při obecném růstu ekonomiky u nás i ve světě) mohla být uskutečňována i před 2004. Ale to je na Vás, při obhajobě "zdroje jsou" asi moc ...
22. 11. 2008 | 15:34

Lukáš Bušina napsal(a):

jarpor: ptal jste se na euro odpovídám na euro. ;-) (aspoň z kontextu vyznělo, že se stále bavíme o Euru :-) )
22. 11. 2008 | 15:38

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: nejak se tocite v kruhu :)
22. 11. 2008 | 15:41

Lena napsal(a):

Pane Havle,
Vy jste stále ideologičtější. Vaše odstavečky o "sockách" ... kdybych se cítila tou sockou, tak bych se teď na Vás opravdu urazila. Asi jsem "socka" stylem svého tak trochu asketického života, ale rozhodně se tak nechci chovat a závidět bohatším lidem, stát s nataženou rukou. S Vašimi názory prostě nemůžu souhlasit. Těch pár odstavců o sockách mě akorát ujistilo o tom, že vaše strana si je kupuje zcela vědomě. A za peníze někoho jiného, že?
Já bych řekla, že spousta lidí u nás se do role "socky" stylizuje. Vydělávají celkem dost peněz, mají spoustu elektroniky (2 televize například), jezdí na dovolenou do zahraničí, ale stále se jim zdá, že mají málo. Někdo už to tu psal: my se tu máme jako prasata v žitě, ale fňukat a skuhrat je náš národní koloryt. Američan na dotaz jak se má, řekne, že dobře, Čech že špatně. Moje sestřenice jako učitelka vydělává 25 000 hrubého. Já jako OSVČ podstatně méně a přitom MUSÍM, ne že chci, živit auto a jeden svůj měsíční plat ročně dávám na humanitální účely. Přesto moje sestřenice furt držkuje a nasazuje na ty hnusné, bohaté, vykořisťovatele-podnikatele... To je ta politika ČSSD: rozděl a panuj!
Co se týče automobilového průmyslu, je dobře, že se tu něco vyrábí, co jde na odbyt. Zatím. Otázka je, zda to časem nezabalí a nepůjdou jinam, kde se bude vyrábět za míň. Všichni čeští živnostníci se ale do Asie neodstěhují a daně budou platit taky stále tady (tedy alespoň většinou), takže by bylo dobré jim nezahrnovat cestičku blátíčkem byrokracie a různého balastu, který jim ztěžuje práci. Pokud totiž nechcete pomáhat, tak aspoň neškoďte, pánové politici.
22. 11. 2008 | 15:43

jarpor napsal(a):

Ale ale Lukáši
to přijetí Eura snad závisí na ekonomice, nebo snad ne ? Takže z kontextu vyplývá, že se bavíme o tom samém ... nechte toho slovíčkaření ... Mimochodem, Vás jsem se na nic neptal... Ale to neznamená, že Vaši odpověď nezvedu tak, jak se mi bude chtít ...
22. 11. 2008 | 15:50

jarpor napsal(a):

...nezvednu ...
Lukáš B. sorry
22. 11. 2008 | 15:52

Lena napsal(a):

Jo a ještě poznámka k manželovi uteklému s tou zrzavou štětkou...
Místo progresivního zdaňování a následných dávek z daní byste měli zajistit, aby ten manžel řádně platil alimenty. A ne, že se pravidelnému placení může roky mazaně vyhýbat. Opět příklad: moje známá platí za manžela dluhy, alimenty z něj páčí přes soud s téměř nulovým výsledkem, a on svému synovi, kterého si jinak příliš nebere, posílá pohledy z Řecka a Irska... No, a exekutor jeho dalšího dluhu nakonec přišel do současného bydliště mé známé, aby jejím rodičům sebral jejich věci. Ovšem spletl se a oblepil byt cizímu pánovi stejného jména:-).
Legrační příhoda, že? Proč jste za 8 let vaší vlády s tímto něco neudělali? Spousta těch opuštěných "socek" s dětmi by na tom byla líp i bez progresivního zdanění a soc. dávek, a bylo by to tak nějak spravedlivější, nemyslíte?
22. 11. 2008 | 15:54

prirodovedec napsal(a):

Jarpor: Brilantne vystizne: "Každá liška chválí svůj ocas, a ta , která ho nemá, říká, že nejlépe je být bez něj.
Tak nějak argumentuje i autor."

Co se tyka dalsiho odstavce: Ja si take myslim, ze "teoretiku" (ovsem typu tech z CEPu) mame opravdu prilis.

Ale co kdyz je plati? :) Protoze uci ty mlade myslet, oponovat, neverit dogmatum a neskoncit v montovnach, ktere sem zavlekli ti socani? :)

A ze potrebujeme vice "zemitych" Rumcajsu, kteri se neboji psat, pokud nepracuji na svem obrabecim stroji, a podobne vice Havlu, kteri se neboji riskovat diskuse a pisi ozehavou formou o ozehavych tematech to budu tvrdit rad.

Takove to Vase neprimo naznacene: "neteoretizujte zde na internetu, zpet do prace" mi neco usmevave pripomina.

Jinak gratuluji Rumcajsovi ke zviditelneni. Pokud to ctete pozorne, je to dobre utkano jak z popichovani Rumcajse, tak z ucty k nemu. Uvidime, jak to Raholecky zvladne.

Jinak ale se jedna o brilantni trik bloggera ("objeveny" zde dle mne drive V.H.), jehoz cilem je elegantni lec i brutalni obrana proti diskutujicim tim, ze misto sestupu do diskuse za nimi je vyzvednu do blogu k sobe a dam jim tim pocitit, co citi autor, pokud ho obvykle protahuji pod kylem lodi ...

Odhaduji, ze u V.H. brzy bude podobne pocten Mirek nebo Pocestny. :)

K dalsimu vstupu: A ted uz ta "odpovedna politika" (skutecne - ne ciselne) uskutecnovana je? :)

Xury: S ohledem na dle mne trvajici klasicke obdobi robber barons v CR je zmineny raketeering nejen logicky a pochopitelny jako strategie v boji o moc, ale i "moralne" opravneny (Navic argumenty jiz A.Smithe :) pro vyssi danove zatizeni bohatych jako ekonom jiste znate), coz je ale kategorie, ktera "valcici o zvanec" prilis nezajima.

Zivot je boj a zkratka ti bohatsi musi zaplatit vykupne za to, ze o sve bohatstvi neprijdou. Z jejich pohledu (protoze se za loupezniky, kteri si bohatstvi nakradli nepovazuji) je to nespravedlive, z pohledu tech, kterym se to nakradene dale posune (a ani ti se za loupezniky nepovazuji) je to spravedlive.

Dlouhodobe uvazujici akceptuje rozumne vypalne (dane) a vykupuje si klid (neb nejvetsi cenu ma cas), kratkodobe uvazujici optimalizuje - snizuje vypalne a zvysuje riziko vypaleni priste :). Zkratka klasika temer dle Markowitze. A pokud je delsi obdobi klidu, meni se risk averse pristup u bohatsich, tedy mocnych, a Ti pres "spratelene/koupene" politiky protlaci zmeny. A pak zase naopak. A obcas to bouchne. Jindy to staci okecavat nejakymi -ismy nebo sjednocovanim proti nejakemu nepriteli, ktery nas jiste ohrozuje.
22. 11. 2008 | 16:04

Lukáš Bušina napsal(a):

jarpor: Dobrá nechám toho slovíčkaření :-)
Mluvíme skoro o tom samém.
22. 11. 2008 | 16:05

Marty napsal(a):

prirodovedec: teorii vypalneho bych jeste chapal v mene vyspelych a nestabilnich zemi. Ale v CR? Zde se maji vsichni (skoro) jako prasata v zite. Skutecne si myslite, ze by se delnici zvedli z hospody a sli na barikady kvuli tomu, ze se bohatym snizily dane? Ja si to nemyslim. A zase naopak. Muzeme tu mit obrovske "vypalne" a stejne bude stacit levici pred volbami dostatecne kricet a opet dostane hlasy a klidne to vypalne bude zvedat, dokud jeste nejaci bohati ochotno platit dane zbydou.
22. 11. 2008 | 16:13

prirodovedec napsal(a):

Lena: Popisujete prece realitu. Tak se s ni uz smirte. Idealy do politiky a souziti lidi patri jen vyjimecne a ve vzacnych chvilkach - to je pro mne zrejme zobecneni Vasich dlouhodobych prikladu ze zivota, ktere zde casto pisete.

Sestrenice se nezmeni, verit Vam nebude, volit podle Vas nebude, byla by sama proti sobe, to prece vite. Ma sve zajmy. Podobne vy take stranu pana Havla nikdy volit nebudete. Mate sve zajmy.

Rozdel a panuj je samozrejme opravnene a navic zda se ucinne. Koneckoncu zase protistrana brilantne ovladala Meciarovu taktiku vymalovat spolecneho nepritele a mobilizovat. To jsou prece bezne volebni triky, tomu snad neverite, ze to nedelaji ti bojovnici o koryta a moc zcela klidne a po zrale uvaze?

Zejmena, kdyz se uz za ty roky podarilo ustalit ruzna klise o tech podnikatelich (za ktere samozrejme oni vubec nemohou) tak toho nevyuzit ...

Vy jste se rozhodla zivit, jak se zivite, delate to ucetnictvi zrejme uspesne, mate nadeji, ze se to bude spise dale komplikovat a trvale menit, takze mate spise mirne svetle zitrky pred sebou a navic ted vlada dale pokroci v reformach a splni predvolebni sliby, ktere Vam jako podnikatelce jiste pomohou. Alespon to rikali a psali.

Takze panu bloggerovi (a mne) nezustava nic jine nez vtipkovani.

S ohledem na to, ze v CR nespravil leccos nikdo za posledni 2 roky, 8 let, 1 rok, 8 let, 40 let atd. do minulosti ... tak muzeme jen verit k jak uzasnym zmenam dojde do 2010.

Tesim se na dalsi konkretni pribehy.
22. 11. 2008 | 16:19

Tom napsal(a):

Lukáš Bušina:
Z Vaší diskuze s Martym jsem vyrozuměl, že podle Vás není podstatným problémem přijetí eura fakt, že budeme mít jiné úrokové sazby, než by pro naši ekonomiku bylo optimální. V současné době je rozdíl 0,5% a pokud si dobře pamatuju, sazby eurozóny byly vyšší dost dlouho. Pokud nebudeme na chvíli uvažovat omezenou schopnost CB nastavit úrokovou míru optimálně, lze z toho vyvodit, že:
Pokud by ČR přijala euro už dejme tomto 1.1.2007, fungovala by naše ekonomika pod znatelně vyšší úrokovou sazbou. Z DSGE modelů, které mám k dispozici (nejsou dokonalé, ale dávají představu), lze soudit, že by to znatelně snížilo výkon české ekonomiky. Tohle Vám přijde jako nevýznamný argument proti přijetí eura?
Z čeho pramení Vaše jistota, že by přínos pro ekonomiku byl vyšší než tato ztráta (a jiné)?
Asi se shodneme, že připojit se k eurozóně v roce 2001 by bylo předčasné. Kdy podle Vás nastal ten pravý čas a proč právě v tu dobu?
22. 11. 2008 | 16:32

prirodovedec napsal(a):

Marty: "teorii vypalneho bych jeste chapal v mene vyspelych a nestabilnich zemi. Ale v CR?"

Takze stabilni a vyspeli? Jak se to meri? Pohledem na premiera a sefa opozice? :) Nebo na toho disidenta na Hrade, ci byvaleho v divadle? nebo na ten hrbitov nomenklaturnich zombie obsazujicich kraje?

Nebo dle obvyklych diskusi vysoke urovne nas dvou? :)

"Zde se maji vsichni (skoro) jako prasata v zite."

Asi se leccos za dva mesice zmenilo. :) Myslim si, ze je to ale nutne tem druhym zduraznovat, jak to ted delate. A srovnavat jeste situaci matek samozivitelek napr. s Bangladesi. Je to bezesporu dobra strategie, jak prosadit neoliberalismus. :)

Problem je, ze pro ty lidi neni podstatne, co si o jejich zivote "prasete v zite" myslite Vy, ale co si o svem zivote mysli oni ...

"Skutecne si myslite, ze by se delnici zvedli z hospody a sli na barikady kvuli tomu, ze se bohatym snizily dane?"

Nadherne pane pravniku. :) Takove lidske a plne ucty k tem druhym: "z hospody" ... "na barikady" ... "snizily dane".

Pro zacatek jim staci jit na par demonstraci do Janova, pak do Karlina. Pak vyslechnout ty spravne populisty a nahazet listky u voleb. Ti uz pak tu progresi spravi.

"Ja si to nemyslim."

A nejste sam. Drzim Vam palce, at zachytite pripadny vitr vcas a budou jeste otevrene hranice. To byl pokus o vtip. :)

Pripominate mi svoji suverenitou uhlobarona z Cimrmanovy hry, kdy se mu vesti z pece o jeho dolu (Petr Bezruc - jiste znate).

"A zase naopak. Muzeme tu mit obrovske "vypalne" a stejne bude stacit levici pred volbami dostatecne kricet a opet dostane hlasy a klidne to vypalne bude zvedat, dokud jeste nejaci bohati ochotno platit dane zbydou."

Ale zajiste. Zni to logicky a kresli to jistou perspektivu. Je to samozrejme o vhodnem manevrovani, aby ti bohati z CR uplne neutekli, ze? Ale dnes je globalni svet a nikdo se nikde neschova (viz navrhy G20 u Millera). Nakonec i sef velke vlakove loupeze to vzdal, tak co nejaci robber barons z CR. :)

Ja psal nekolikrat. Ono to muze mit zrejme docela logicky vyvoj a krize to mozna dotahne do trendu nejakych polofasistickych pravicovych rezimu. To bude zrejme prvni logicka obranna linie pred nejakymi snahmi o prerozdelovani. V CR se to snad zase odsvejkuje.
22. 11. 2008 | 16:37

Skogen napsal(a):

Počkejte, Marty. O výpalném bych v souvislosti s náklady na rekonvalescenci liberálních světových ekonomik zrovna nehovořil ;o))

(řebaže mnoho liberálů přes noc zkyslo a nyní tvrdí, že ten správný ekonomický liberalismus ve skutečnosti není vůbec nikde - a asi proto by ho tak rádi měli poprvé u nás ;o)
22. 11. 2008 | 16:38

Blue Jay napsal(a):

Milej Karle,

Oni ti komousove jsou spise v CSSD. Viz seznam nize...


Poslanci a exposlanci s komunistickou minulosti za CSSD.

Jan Kavan, byl clenem KSC, presne obdobi nezjisteno, styky s StB
Zdenek Skromach, 1982 - 1989 clen KSC
Jiri Rusnok, 1988 - 1989 byl kandidatem KSC
Jaroslav Tvrdik, 1988 - 1989 byl kandidatem KSC
Eduard Zeman, 1966 - 1970 clen KSC
Jaromir Schling, 1981 - 1989 clen KSC
Michal Kraus, 1984- 1991 clen KSC
Jiri Vaclavek, 1964 - 1968 clen KSC
Frantisek Strnad, 1984 - 1989 clen KSC
Miroslav Svoboda, 1985 - 1989 clen KSC
Pavel Dostal, 1962 - 1969 clen KSC
Karel Splichal, 1983 - 1989 clen KSC
Miloslav Vlcek, 1983 - 1989 clen KSC
Petr Ibl, 1984 - 89 clen KSC
Josef Smykal, byl clenem KSC, presne obdobi nezjisteno
Jan Mladek, 1987 1989 clen KSC
Jaroslav Palas, 1980 - 1990 clen KSC
Milada Emmerova, 1966 - 1969 clenka KSC
Antonin Sykora, 1983 - 1989 clen KSC
Rudolf Tomicek, 1967 - 1990 clen KSC
Hana Sediva, 1979 1990 clenka KSC
Vladimir Lastuvka 1966 - 1969 byl v KSC
Josef Kubinyi - do roku 1990 clen KSC
Robert Kopecky, 1981 - 1989 clen KSC
Alfred Michalik, do roku 1990 clen KSC
Oldrich Nemec, 1976 - 1990 clen KSC
Ladislav Skopal, 1983 - 1989 clen KSC...

Ale pochopitene Vy to nepriznate. Pro Vas je CSSD uplne odlisna od KSCm ci jak si ti clenove KSC dnes rikaji.
22. 11. 2008 | 16:56

Tom napsal(a):

Skogen:
Povím Vám jednu takovou historku od člověka, který se bankovnictvím dlouhou dobu seriózně zabývá:
Byl tak v Americe čas, kdy banky nepodléhaly téměř žádné regulaci. Nějakou dobu hezky prosperovaly, až potom najednou hezky všechny lehly.
Což je pěkná rána liberálům, že? Skoro žádná regulace a přesto to ty banky dovedly hromadně k bankrotům a nestabilitě...
Co je na tom za poučení? Určitě si to přeberete.
PS: Tehdejší regulace spočívala v tom, že banky musely držet v aktivech určitý podíl státních dluhopisů. Nějakým "dobrým" řízením státních věcí se stalo, že hodnota těchto dluhopisů klesla rychle na polovinu. Což logicky znamenalo pro banky velké ztráty a krachy.
Co je na tom za poučení? Určitě si to přeberete.
22. 11. 2008 | 16:56

Lukáš Bušina napsal(a):

Tom:Je pěkné, že jste rozebral jeden vliv přijetí Eura na ekonomiku - ten negativní... (pro dlužníky). Já se nebavím o jednom vlivu, ale o všech vlivech. A co se týká vašeho dynamického modelu - hm těžko říct nakolik váš model lze brát vážně... bez urážky.

O roku 2007 se ani neuvažovalo. 2009-2012 by bylo fajn. 2019 jak se teď ozývá je poněkud velmi pozdě.

Nicméně je vcelku vtipné, když jsou úroky nižší než samotná inflace... zvlášt, když ČNB má ze zákona cílovat inflaci né měnu.

Ostatně Marty koncept nízkých úroků a úvěrové expanze zrovna nepodporuje :-) Tomu by úroky ECB měly vyhovovat více než ty české.

Hlavní efekty přijetí Eura jsou zbavení se velmi nestabilní koruny s tendencemi v čase posilovat, což zrovna naší vývozní ekonomice velmi vadí, velmi snadné ovlivňění kurzu spekulanty - u Eura je to nebezpečí podstatně nižší a transakční náklady z konverze měn + náklady na zajišťovaní u dlouhodobějších kontraktů.

Navíc dle přístupových dokumentů Euro musíme příjmout, takže otázka není jestli Euro ano nebo ne, ale kdy. Já říkám z ekonomického hlediska co nejdříve.
22. 11. 2008 | 17:00

Blue Jay napsal(a):

Soudruh Havel se lepsi, lol.
Naucil se novou urazku .."sodskomoušští". Jak roztomile. Ze by mu Rath venoval jeho slovnik? Nas pan Havel je ale jen takovej Drymlik. On nechce znarodnovat,on jen chce aby kraje koupily ztratove privatni nemocnice a zaplatily jejich dluhy. Na to by se ani nezmohl nejakej pohadkovej Rumcajz. Na to je potreba opravdovej loupeznik.
22. 11. 2008 | 17:06

Marty napsal(a):

prirodovedec:
vyspelost - samozrejme zivotni uroven a ne moralni vyspelost

prasata v zite - samozrejme vsichni nadavaji, ale obejtkivne si tu zijeme vsichni moc dobre. Staci se podivat do supermarketu, kde kazdemu pretekaji nakupni voziky ... ale jedna vec je nadavat doma pred televizi a druha jit skutecne na ty barikady a na to se proste v CR mame prilis dobre. U nas je maximum si nechat zaplatit od odboru (tudiz defakto od zamestnavatelu) vylet do Prahy, chvilku piskat pred uradem vlady a pak jit nakupovat. Stejne ale nepujdou na demonstraci do Janova kde muzou schytat jednu obuskem a nadychat se slzaku.

Nastup nacku bych neocekal. Spis cekam lidi typu neboztika Haidera.
22. 11. 2008 | 17:13

Tom napsal(a):

Lukáš Bušina:
Jistě, na pozitiva eura jste tu rozebral Vy a já s nimi souhlasím(mimch. vy jste taky nerozebral negativa). Ještě jsem nezmínil, že v budoucnu to může být naopak a kdo bude tlumit naši inflaci, to tedy nevím.
To že úroky jsou nižší než inflace nemusí být problém, ČNB se musí dívat dopředu a teď se ve světě tématem začíná stávat spíše deflace.
Moje modely nejsou dokonalé, ale jsou v principu stejné, jako používá ČNB. Zatím jsem ještě žádný nesestavil, ale přijde den :)
Celkově z Vaší odpovědi soudím, že o převaze pozitiv nemáte jiných důkazů než své přesvědčení. V pořádku, ale proč potom shazujete Martyho? Může mít pravdu stejně jako Vy. Dejte čísla, nebo připusťte jiný názor.
Navíc, když se takový systém rozsype, to je potom zážitek:)
22. 11. 2008 | 17:25

Lukáš Bušina napsal(a):

Raději ne -)))

Tu o měření ekonomické úrovně podle košíků některých lidí v supermarketu si nechám na jindy :-)

Ale jedno si neodpustím...

Marty: Zkuste hodnotit podle dat nikoli podle osobního názoru. A srovnávat ekonomickou úroveň ČR s Kongem, Indonesií nebo dalšími, co jsou pod námi v HDP na hlavu - no jde to, ale k ničemu to není. Přesněji mi to řekne, že se mám líp jako stejný člověk jinde... Ale dejme si srovnání s někým výš :-) Bývaly doby kdy ČR byla co se ekonomické vyspělosti týká druhá v Evropě...
22. 11. 2008 | 17:26

Kakt napsal(a):

Pane Havle, s vetsinou clanku souhlasim, mate pravdu,ze ze socialismu neni cesta ven,je to ale nemoralni a z dlouhodobeho pohledu neefektivni usporadani spolecnosti, jednou se nam to vymsti.
22. 11. 2008 | 17:29

Ares napsal(a):

Marty: „teorii vypalneho bych jeste chapal v mene vyspelych a nestabilnich zemi.“ Na škole jsem na téma revoluce něco psal. Níže uvádím krátkou citaci z práce. Jedná se o čtyři pohledy na revoluci. Všimněte si, že ani jeden z autorů netvrdí, že k revolucím dochází, protože se mají lidé objektivně špatně.
Zvláště bych zdůraznil poslední dva pohledy (subjektivní vnímání a legitimita systému).

„Marx viděl příčinu revolucí v rozporu mezi výrobními možnostmi a stávajícím společenským uspořádáním. Jinak řečeno, manufaktury a feudalismus nejdou dohromady. Šlechta se sice mohla přizpůsobit novým podmínkám, ale co byste čekali od lidí, jejichž rodiče byli sourozenci.

Přístup Maxe Webera je o něco obecnější. Ten má za příčinu rozpory ve společenském statusu (bohatství, moc a prestiž) u některých skupin obyvatelstva. Pokud tedy buržoazie získala peníze, je celkem pochopitelné, že začala požadovat i podíl na moci, která do té doby patřila pouze šlechtě. Stejně tak je pochopitelné, že tento požadavek nevztáhla i na dělníky, protože ti nemají moc ani prestiž a už vůbec ne peníze.

Tocqueville zase zpozoroval, že lidé nehodnotí svoji situaci podle nějakých objektivních měřítek, ale srovnáním s ostatními, minulostí, nebo svými představami o budoucnosti. Pokud se tedy očekávání občanů a reálné výsledky dostanou do rozporu, měla by vláda dané země začít vážně uvažovat minimálně o koupi vodního děla.

Aristoteles zase tvrdil, že k revoluci je potřeba přesvědčení mas o její oprávněnosti. Pokud lidé věří, že za poslušnost budou odměněni pobytem v ráji, nebo že trh rozděluje peníze spravedlivě, je méně pravděpodobné, že by vzali vidle nebo brokovnici a šli tento problém řešit.“

Konec citace.

Marty, víte váš problém je, že uvažujete jen v rovině peněz. Dobytek dostal nažrat (plné nákupní košíky), tak ať je zticha. Proč si tedy stěžují bohatí, když mají dost, aby vykoupili celý obchod. Mimochodem pokud máte trh a společnost nastavenou na to, že smyslem života je spotřeba, jedinou hodnotou jsou peníze, kdo je nemá je přeci líná a blbá socka, co maximálně remcá v hospodě, tak se nedivte, že všichni chtějí pořád víc.
22. 11. 2008 | 17:38

Lukáš Bušina napsal(a):

Tom: Tak znovu... Nejde ani o pozitiva ani negavita. Otázka Euro ano/ne neexistuje. My ho příjmout musíme. Záleží pouze na čase.

Ano a taky to naopak být nemusí. Tedy to neříká nic.

To, že se vyplatí utrácet než spořit problém skutečně není v krátkém období... V dlouhém to problém je - vznikají bubliny.

Vaše modely mají jednu chybu. Jsou Vaše. Je nefér je použivat v diskuzi aniž by je protistrana měla k dispozici. Model, dle mé libosti si při troše vůle vyrobím taky...

Přesvědčení... Hmmm. Takže se podíváme na vývoj jednotlivých kurzů...
http://www.patria.cz/graph/...

a CZK/USD

http://www.patria.cz/graph/...

Zatímco Euro se vešlo do 30% změny koruna 50%. Je zcela jasné, která měna je stabilnější proti měně s kterou se vede mezinárodní komoditový obchod...
Pak ještě stačí zkrátit graf a je krásně vidět jak velmi koruna skáče proti měnám. Tolik k té stabilitě...
22. 11. 2008 | 17:44

Kakt napsal(a):

Ares:

1.Rust produkce a zivotni urovne. Jednoduse receno, mnohem pravdepodobneji pujde nekdo revoltovat za heslo "dejte nam jist" nez za heslo "auto do kazde rodiny", zakladni zivotni potreby jsou cim dal levnejsi a usili pro ziskani zdroju na zakladni preziti je dnes mizive.

2. Nikdo vam nebrani mit jiny hodnotovy zebricek nez penize+spotreba.
22. 11. 2008 | 17:47

Marty napsal(a):

Ares: ja rikam, ze dobytek ma prilis plny brich, nez aby sel na barikady. Projdete se nekdy po Praze. Uvidite spoustu BMW, Mercedesu, obcas nejaky Bentley, Porsche nebo Maserati. Proc se lide nebouri, kdyz maji porad pred ocima ten neskutecny luxus, co si nekteri mohou dovolit? Proc se lide nebouri, kdyz denne vidi, jak si starostove a zastupitele hrabou uplatky v radech milionu? Neco mi rika, ze to nebude tim, ze lide uklidnuje pocit, ze bohati maji vysoke dane.
22. 11. 2008 | 17:50

Blue Jay napsal(a):

Dear Marty,
Asi mate pravdu. Cechum v podstate nevadi jestli ma nekdo Mercedes za 2 miliony. Jim spise vadi ze soused ma vice slepic nez maji oni a ze ty slepice snaseji vice vajicek. To prumerneho Cecha opravdu s promunutim nasere. Pomluvi ho a jeste bude rikat ze ty slepice stejne snaseji zkazene vajicka. Teprve pak se bude citit dobre a spokojene. A to prece komuniste z CSSD dobre vi. Kolik vajicek se da koupit za 30Kc?
22. 11. 2008 | 18:11

Ares napsal(a):

Kakt: 1.Rust produkce a zivotni urovne. Jednoduse receno, mnohem pravdepodobneji pujde nekdo revoltovat za heslo "dejte nam jist" nez za heslo "auto do kazde rodiny", zakladni zivotni potreby jsou cim dal levnejsi a usili pro ziskani zdroju na zakladni preziti je dnes mizive.

Kolik znáte revolucí, které byly založené na hesle, dejte nám jíst?
2. Nikdo vam nebrani mit jiny hodnotovy zebricek nez penize+spotreba.

Společnost má na své členy dost zásadní vliv, co se týče jejich žebříčku hodnot. Proč většina lidí v určité společnosti má obdobné hodnoty. Protože si je každý může zvolit sám, bez ohledu na okolí?
Marty: „Projdete se nekdy po Praze. Uvidite spoustu BMW, Mercedesu, obcas nejaky Bentley, Porsche nebo Maserati. Proc se lide nebouri, kdyz maji porad pred ocima ten neskutecny luxus, co si nekteri mohou dovolit?“

Možná nejsou tak závistiví, jak tvrdí pravičáci.
Pochopil jsem váš pohled „ja rikam, ze dobytek ma prilis plny brich, nez aby sel na barikady.“ Jde mi o to, že ten plný břich nejde chápat objektivně. Kdo má větší důvod k nepokojům? Lidé, kteří mají jedno jídlo denně nebo ti kteří mají tři. Asi byste řekl, že ti první. Co když ale jejích vyhlídky jsou takové, že budou mít brzy dvě a těm druhým chtějí zrušit dezert, co dostávali jako bonus k obědu.
22. 11. 2008 | 18:14

Ares napsal(a):

Pardon, nějak se mi rozhodily odstavce.
22. 11. 2008 | 18:15

Tom napsal(a):

Lukáš Bušina:
Prosím, můj model je založen na článku Lubik-Schorfhide (2005), konkrétně jde o model dvou ekonomik na datech ČR-EU. K jeho rozjetí potřebujete Matlab a Dynare 3.65, počet iterací je 500 000.
Jaké modely si vyrobíte? Dělal jste to někdy? Jaké máte znalosti dynamických systémů a bayesovských odhadů? Dělal jste to někdy? Jaké k tomu máte odborné předpoklady?
Ale i bez modelu je jasné, že vyšší úrokové sazby tlumí ekonomiku více než nižší.

"To, že se vyplatí utrácet než spořit problém skutečně není v krátkém období... V dlouhém to problém je - vznikají bubliny."
Souhlas, taky to dlouhodobě není udržitelný stav. Ale pořád žádný argument pro to, abychom tu měli exogenně vyšší sazby, než je třeba. Nebo tedy tvrdíte, že by teď měly být sazby alespoň 5%, abychom neměli sazby výrazně pod inflací?

Ano, euro určitě přijmeme. Jde o to kdy. Takže má smysl zvažovat pozitiva a negativa.

Souhlasím, koruna skáče víc jak euro. Jsou ztráty z tohoto faktu vyšší než potenciální ztráty z vyšších úrokových měr? To je otázka, na kterou bych chtěl znát odpověď.
22. 11. 2008 | 18:21

Blue Jay napsal(a):

Ares?
Muzete me rici kolik obcanu ma podle Vasich zdroju v CR jen na jedno jidlo denne? Musej to bejt miliony. Denne je vidim pred supermarkety jak utikaji pred hladem a tlaci pred sebou vozejcky plne nezbytnych zasob. Je tu to desne! Nasledky kapitalismu. Lide se musej snizovat k parkovani na preplnejch parkovistich a pak bojovat u pokladny kde je mensi fronta. Obcas se i stane ze nejakemu tomu nestastnikovi upadne neco z preplneneho kosicku. Je to tu hrozne. Jedine socialismus to napravi. Zadne fronty nebudou!
22. 11. 2008 | 18:28

Blue Jay napsal(a):

Tome,
Mate potuchy kdy ta Ceska koruna prestane skakat jako nejaka silena veverka? Uz dlouho cekam kdy si sem muzu prevest par dollaru. Snad ta kacka spadne a me se to vyplati. Zda se ze se to priblizuje. Every baloon has to burst. Good for Czech exporters.
22. 11. 2008 | 18:35

Marty napsal(a):

Ares: vsak oni zavidi, ale maji plny brich. Mit brich prazdny, tak ridice Bentley vezmou zeleznou tyci po hlave.
My nemluvime o zruseni dezertu. Mluvime o snizeni dani bohatym. A i kdyby se dezert zrusil, tak to neskonci na barikadach. Dobytek jen bude jeste lepe slysel na populisticky krik socialistu a da jim hlas ve volbach. Coz je vsak relativni, jelikoz dobytek na krik socialistu slysi i tak.
22. 11. 2008 | 18:41

Tom napsal(a):

Blue Jay:
Pardon, za prvé teprve začínám a za druhé kurzy měn jsou snad ta nejméně předvídatelná věc v ekonomice. Tedy dlouhodobé trendy se dají nějak určit, ale krátkodobé fluktuace...
Celkem bych čekal, že až začnou chodit první negativní zprávy o dopadu krize na ČR, že koruna půjde dolů.
22. 11. 2008 | 18:47

Blue Jay napsal(a):

Mate pravdu pane Tome,
Pocitam ze do nekolika mesicu se KC vrati na uroven 25 $US. By to hodne pomohlo. Hlavne automobilkam a vsem vyvozcum. Dovoz by se pochopitelne trosku prodrazil. Ale nepocitam ze by se prumernej ceskej spotrebitel moc rozciloval jestli ho plazmova TV stoji o par stovek vice. Havly radsi udrzovat v supliku. Jsou to jen najemni zoldaci kteri ze sasady s nicim co pochazi od vlady nebudou souhlasit. Takovej Havel napriklad mel docela dobrej napad zavest limitovane skolne. Paroubek na nej zarval a Havla to rychle preslo. Havel je jen hlasna trouba z Lidoveho domu. Musi projit stranickou cenzurou nez mu tu neco dovolej otisknout.
22. 11. 2008 | 19:06

zdesta napsal(a):

Lena:Podle vašeho příspěvku lze usuzovat,že socky nejsou jen nezeměstnaní,ale lidé s menším příjmem.Chudoba je relativní pojem.KarelIV neměl teplou sprchu, ústřední topení,nebo mobil.Podler sebe i přátel a známých,je druhý televizor obyčejně starý křáp (10-15let)a používá se výhradně při rozporu sledování určitého programu.Ten starý televizor(CTR-skleněný)stěží prodáte v bazaru za 1000kč.Tak nemluvte o nějakém majetku.DVD rekordér dostanete dnes za 1200kč.Chvilku mě vyprávějte,želidi vydělávájící 14000kč hrubého jezdí každý rok k moři.Hlavně osamělé matky,důchodci a.t.p.Pak píšete,že soc.dem.si kupuje socky za peníze druhých.Mimo těch nezaměstnaných(které platí všechny vlády)každý je někde zaměstnán a plat nedostává od ČSSD.Dále píšete o politice ČSSD která má rozdělovat a panovat.Ono rozděluj a panuj, zná svět dávno před tím než vůbec kdy nějaká soc.dem.vznikla.V USA i ten nejchudší vám řekne,že se má dobře.Špatně se nepřipouští,je to projev neúspěchu.Nemocný závidí zdravému .Se závistí některých nic neuděláte.Pokud vynecháte některé demagogické argumenty,lze s vámi souhlasit.
22. 11. 2008 | 19:35

Ares napsal(a):

Blue Jay: To jedno jídlo nebylo o ČR, ale obecně o důvodech k revoluci.

Marty: To co tu popisujete, jsou výhody demokracie. Pokud lidi něco chtějí, mohou jít k volbám a nemusí dojít k revoluci, když chcete odstavit vládu. Kdyby tu byl režim, kde by např. chudí neměli volební právo a neměli tak žádnou legální možnost jak prosazovat své zájmy, volili by násilí jako řešení svých problémů. Pokud máte snazší možnost, proč po sobě nechat střílet na barikádách.
22. 11. 2008 | 19:46

prirodovedec napsal(a):

Marty: Vzdyt je to v poradku verit (pro Vas dusevni klid urcite :) ), ze "dobytek ma plny brich" a nezvedne se v Praze kvuli Bentleyum jezdicim kolem ani kvuli nejakym zmenam ve prospech tech snazivych, pracovitych, uspesnych, ... zkratka nesocek.

Mozna se ale zvednou, protoze se jim casem prestane libit, ze nejaci zpovykani (a celkem v populaci jako profese neprilis popularni) pravnici je nazyvaji dobytkem a usoudi, ze pravnici by opet meli nalezt ztracene spojeni s delnickou tridou nejlepe praci u pasu ... Snazite se privolat budoucnost i minulost. :) Mozna s malou pravdepodobnosti (zatim).

Na jinem vnimani reality napr. mnou to nic nezmeni. Pripoustim, ze mate pravdu, ze Prazaci s plnymi brichy se asi nezvednou, na druhe strane takovi Ostravaci (s kratkymi a :) ) a dalsi "venkovani" za urcitych okolnosti si radi zopakuji Zizkovo tazeni na "Prazaky" doma i ty v hlavnim meste. :)

Muze to byt i zcela pragmaticke. Zmena zakona o urceni dani. Mene Praze, vice oranzovym regionum. Docela slusne volebni heslo a zpusob, jak zatopit pod "matickou". Barikady nejsou nutne.

Chapu, ze odhadujete, ze "socky" nebudou umet "porazet" sve "uspesne" protivniky. Pri pohledu do dejin, bych na to ale nespolehal. Mohou i jen prijmout reseni, kdy ti "uspesni" jen prohraji a oni nevyhraji.

Ares: Dekuji za zajimave rozvinuti nametu vypalneho.
22. 11. 2008 | 19:54

Zach napsal(a):

Rumcajzi,neudělalo se Vám blbě? Na rozdíl od ostatních Vám negratuluji,do takové hu..úst bych se tedy dostat nechtěl,ale sám jste nedal pokoj:-)))
22. 11. 2008 | 19:57

Marty napsal(a):

Ares: my vsak mluvili o dnesni CR a kdyz jsem se dival naposledy, tak tu demokracie jeste byla :)

prirodovedec: o dobytku zacal muvit Ares. Ale nejsem si jisty, zda je pravnik :)
Kvuli Ostrave jsem psal i o starostech a zastupitelich. To zna kazdy region v CR. Tady se dejou takova svinstva a s nikym to tu ocividne ani nehne. Predstava lidi na barikadach kvuli snizeni dani bohatym se pak zda absurdni.
22. 11. 2008 | 20:04

Pepa Řepa napsal(a):

Dokonalý článek.Vás je pro socany škoda, pane Havle.

Pojďte k nám. Vy jste rozený balbínovec. U nás žadného ekonoma nemáme. My si neumíme ani spočítat útratu.

Přesto nebo právě proto vyhrajeme příští volby.My oslovíme tak širokou voličskou základnu, že budete koukat.Naše agitační střediska -hospody- jsou v každé díře.

A Rumcajs? Ihned bych běžel do Jičína na místní organizaci ODS a ukázal jim článek. Kdo jiný se může stát krajským leadrem než on?

Očekávám ještě článek v Times: Who is Mr.Room-Zeiss?
22. 11. 2008 | 20:26

Blue Jay napsal(a):

Lol Pepo Repo,
Ale ted si predstav ze Havel je navic ten nejschopnejsi ucetni ze vsech vrcholnych socanu. Havel zamestnal zatim jen Drymla. Prej tu kasicku nak daji doporadku. I kdyby ji meli koupit.
22. 11. 2008 | 20:38

prirodovedec napsal(a):

Tom: Trosicku bych byl podrobnejsi na Vasem miste v odkazech a nebal bych se zde tu Vasi matematiku trochu rozvest, okomentovat plus pridat odkazy na DSGE modely vcetne uvodu.

Malinko sem tedy dam neco za Vas.
Uvodem asi hladce:

http://www.karlwhelan.com/T...

A klasicky:

http://en.wikipedia.org/wik...

K Vasi citaci se asi hodi:

http://www.econ.upenn.edu/~...

A doporucuji pak ctenarum najit si neco nazorneho (maji napr. na Warwicku). K Bayesovi v DSGE je asi nasledujici prilis :):

http://www.econ.upenn.edu/~...

Pak neco z bank:

http://www.riksbank.com/upl...

ec.europa.eu/economy_finance/publications/publication12918_en.pdf

mpra.ub.uni-muenchen.de/809/1/MPRA_paper_809.pdf

K Matlabu:

http://ideas.repec.org/c/wp...

K Dynare:

http://www.dynare.org/phpBB3/

http://www.cepremap.cnrs.fr...

K CR:

http://www.cnb.cz/en/resear...

A asi presneji:

www2.humusoft.cz/www/akce/finsem05/prispevky/Vasicek.pdf

Bez takovych odkazu a detailu se mozna pak jevite LB prilis suverenne a tajemne a misto vymeny nazoru se asi jako dusledek budete jen hadat a ja se tesil, jak si Vas oba budu cist. To by bylo skoda. :)

Asi vite sam, ze nic neni dokonale, i kdyz treba ted je to nejlepsi, lepe to prihrat rovnou:

http://www.voxeu.org/index....

Jinak drzim palce, dle kolegy KAMI na ESF pry zanika/bojuje o preziti, snad ale DSGE group jinde prezije :). Pujdete na ekonometricky den? Trosku jsem klikal a dal si veci do souvislosti - temata vypadaji pro Vas zajimave :). Pokud by tam byl nekdo z Brna hovorici v kuloarech o GAMSu - jeho oblibene tema - pozdravujte ho - treba ho prekvapite nasedujicim. Slysel totiz ode mne o sikovnem studentovi :). Co tedy rikate na:

http://www.gams.com/solvers...
22. 11. 2008 | 20:45

Ares napsal(a):

Marty: Asi se začínáme trochu ztrácet. Tak jen malé shrnutí.

Vy tvrdíte, že se tu máme skvěle a není reálné, že by tu někdo dělal revoluci či něco podobného.

Já jen dodávám, že nelze to, jak se máme poměřovat objektivně a čistě materiálně. Jinak řečeno, potenciál k nepokojům se může výrazně změnit, aniž by to doprovázela stejně významná změna v životní úrovni obyvatelstva.

A to že tu máme demokracii, nám umožňuje dělat takovou „malou revoluci“ každé čtyři roky, takže není takový důvod sahat k násilí, bez ohledu na to jak se máme. Konflikt ve společnosti se uvolňuje tímto způsobem, a proto tu nehrozí (tolik), že to jednoho dne bouchne. Tudíž neexistence otevřeného konfliktu ve společnosti, je možné připsat na vrub i společenskému systému, ne jen životní úrovni (mají se skvěle a proto jsou zticha).

Je tu něco v čem nesouhlasíte?

K tomu dobytku. Trochu mě vadilo vaše vyjádření „Skutecne si myslite, ze by se delnici zvedli z hospody a sli na barikády“. Plus ty nákupní vozíky. Je to takový ten klasický pohled: dělníci – něco podřadného, čemu stačí dostatek jídla a chlastu a je klid. Prostě takový dobytek, co se hodí tak na těžkou práci.
22. 11. 2008 | 20:45

sasa napsal(a):

pane docente, vase nadseni z automobiloveho prumyslu je nakazlive. skoda ze VSZ KG, nyni US Steel uz tri mesice nevykupuji zelezny srot a ze Skoda MB chysta na prosinec vyluku
22. 11. 2008 | 20:48

Blue Jay napsal(a):

Havel pry poradil Drymlovi,
Ze by kraj mel tu ztratovou nemocnici co zatim platila Drymlovou vyplatu koupit. Havel se vyjadril ze by to pro kraj byla dobra investice. Mozna je to jen pohadka, ale asi se od skutecnosti moc nelisi. Jiri Havel rozumi ruznym Drymlum az moc dobre. Nebudeme nic znarodnovat! Jen to dame do nasi pece.
22. 11. 2008 | 20:50

Marty napsal(a):

Ares: v podstate s Vami souhlasim. Jen pro uppresneni dodam, ze potencial k nepokojum se samozrejme pri zmene podminek muze zmenit, ale snizeni dane bohatym touto zmenou neni.

A nebudte tak utlocitny :) Byla to skutecne jen trchu epresivnejsi veta, zadne hodnoceni nebo dokonze odsuzovani.
22. 11. 2008 | 20:50

Pepa Řepa napsal(a):

I vy, pane Havle se můžete ještě proslavit.
Zkuste párkrát při zahraničních přednáškách vložit odstavec: Podle Room-Zeissovy makroekonomické teorie....blablabla.

Chtěl bych vidět ty ksichty.Budou sice koukat jak péro z gauče, ale aby nebyli za blby začnou vážně pokyvovat hlavou. Tak svět funguje, řekl bych.
22. 11. 2008 | 20:50

Blue Jay napsal(a):

To Ares,

Nejste odvozen od slova Arien? Prej jsou to ti nejcistejsi a nejlepsi zivocichove.
"Já jen dodávám, že nelze to, jak se máme poměřovat objektivně a čistě materiálně. Jinak řečeno, potenciál k nepokojům se může výrazně změnit, aniž by to doprovázela stejně významná změna v životní úrovni obyvatelstva."

Neco jako v Litvinove Aresi?
Budete tam 6 prosince vyjadrovat svuj nazor Ariele? A k tomy dobytku...Ariele....nejsou to zviratka jako vy? Jak si v rikate? Je Vas totiz v tech hloupejch cernejch kuklach tezko poznat.
22. 11. 2008 | 21:05

Ares napsal(a):

Blue Jay: Spojovat slova na základě toho, že mají dvě první společná písmena je trochu unáhlené. Koš a kos, zní taky celkem podobně, ale do toho druhého sotva nacpete pět kilo smetí.
22. 11. 2008 | 21:35

prirodovedec napsal(a):

Ares, Marty: Dekuji Vam za prijemne vzajemne vyjasnovani za bzuceni much na zdi. :) Ctu Vas oba rad a souhlasim s tim (zminky o moznostech demokracie k uvolneni napeti aj.). Zrejme jsem to vyvolal ja zavedenim diskuse k vypalnemu. Ja Marty netvrdim, ze snizovani vypalneho je duvodem k prevratu. Ja jen tvrdim, ze se to secita a ze ne vzdy to vyresi jen demokracie, ktera po okatem snizeni vypalneho je umozni zase pak okate zvysit zase za vetsinoveho souhlasu. Jen se obavam, ze to cukani se systemem pak logicky vede k sokovym zmenam, ktere meni system. Zkratka nepsana umluva - my Vam platime vypalne a Vy nam vse neseberete se tise zhrouti a prijdou zmeny.

Dodavam, ze protoze vim, ze Marty neni utlocitny stran sveho pohledu na delniky, vim, ze nemuze byt utlocitny pri mem podobnem pohledu na pravniky a neoliberaly :).
22. 11. 2008 | 21:40

Marty napsal(a):

prirodovedec: byt utlocitny ohledna Vasich nazoru na pravniky, neoliberaly nebo na nematematiky obecne, tak uz s Vami do smrti smrtouci nepromluvim :)
22. 11. 2008 | 21:52

Komančov 008 napsal(a):

ty vole vy jste si vybral tema rozebirat řaholec...Určitě by nebylo dobre vám sachat do svědomí ,ale nebyl jste komunista nebo třeba nechodil do některé jejich přípravky ,,,a vite vubec jaky je rozdíl mezi zbojníkem a komunistu.A psolutně žadny ,jsou si skoro jako rodní bratři,kradou jako straky a okecavaji to populistickyma žvasty.
22. 11. 2008 | 21:57

prirodovedec napsal(a):

Marty: Ja to taky zvazoval, kdyz jsem si to secetl: vztah k delnikum, vlkum, socanum a sockam, ... :)

Ale pak jsem si otevrel Misese a Hayeka a usoudil, ze z neoliberalniho hlediska mi maximalizace profitu a duraz na vlastni svobodu kaze pokracovat v komunikaci. :)
22. 11. 2008 | 22:00

Kakt napsal(a):

Opravdu je hloupost predpokladat, ze nekdo s plnym brichem a teplym brlohem pujde riskovat proti puskam ... to se nestane.
22. 11. 2008 | 22:02

Blue Jay napsal(a):

Sorry Ares,

Perhaps you are a free bird. I will tell you a little story about people like Havel....
A professional politician is a professionally dishonorable man. In order to get anywhere near high office he has to make so many compromises and submit to so many humiliations that he becomes indistinguishable from a streetwalker. And Havel has became a streetwalker (kurva) for he has sold his ideas for party line. He has become a penny a dime talking head. Scared little man who is even ashamed of his own ideas. Little man who walks the line a talks like a well programmed robot. I pity him.
22. 11. 2008 | 22:11

Ares napsal(a):

Přírodovědec, Marty: Co si ještě pamatuji z mého domácího úkolu na téma revoluce. Tak mezi podmínkami jejich vzniku, byl uveden i spouštěč. Nějaká sama osobě ne zásadní věc, která ale přiměje lidi vyjít do ulic (polici někoho zabije při demonstraci, zrušení nějaké organizace, zavedení zákonu apod.). Ve chvíli kdy je situace stabilní, tak by vláda musela udělat hodně velkou zhovadilost, aby proti ni lidi najednou povstali. Když je ale celkově negativní nálada, tak stačí jen trochu popostrčit. Mám ale dojem, že já s přírodovědcem mluvíme více obecně než vy Marty. Možná, že prostor pro neshodu vychází z toho.

Kakt: Co třeba USA a boj o nezávislost. To nebylo o tom, že Američané sežrali všechny bizony a neměli co jíst.
22. 11. 2008 | 22:11

vlk napsal(a):

Přicházím s křížkem po funuse. Diskuse už je rozjetá a těžko říci něco nového.
Začnu tím, že sem přepastuji původní Rumcajsův příspěvek. Aby bylo zřejmé z čeho autor blogu vyšel:
RUMCAJS napsal(a):
Jak by socani řešili krizi ?

1. Zavedli společnou měnu- tak nějak nechápu, jak to pomůže Evropě z recese.

2. Zavedli progresy-tak nějak nechápu, jak to pomůže Evropě z recese.

3. Postaví další atomovky-tak nějak nechápu, jak to pomůže Evropě z recese.

4.Nebudou privatizovat-tak nějak nechápu, jak to pomůže Evropě z recese.

Vzhledem k tomu pane docente, že naše republika je postavená na exportu a automobilovém průmyslu, si můžete všechna tato opatření natlouct pětikylem.
Až budete zase dávat příště dohromady nějaký prorůstový nápady, tak mi řekněte. Já poprosím našeho obecního vejpitku Lojzu Šmejkalovýho, ať vám s tím píchne. Určitě to dopadne líp, jak tohle.
18.11.2008 19:59:35

Myslím, že si loupežník o nářez více méně řekl. A dostal ho. Byť větší, než si zasloužil. Docent Havel napsal tentokrát, na rozdíl od proklamativního blogu , na který přišla ne právě nejsofistikovanější reakce ze Řáholce, tentokráte skvělý blog. Ten původní, předcházející Rumcajsově replice, pokládám za agitační a tudíž slabý.
Jenže Rumcajs je normálně někde jinde a takovéhle úlety páchá jen zřídka. Jakkoliv jsme s ním téměř věčně ve sporu, pokládám lidi jeho typu za sůl země .Tedy nesmírně potřebné a přínosné. A není mi, je li trhán na kusy. Byť tedy skvostným způsobem!

Zkusím argumentovat jeho připomínky trošku jinak než docent Havel, aniž bych do Rumcajse zajížděl, byť kdybych měl volbu prvního psaní, jistě bych použil radši a snáze argumentů docenta Havla.
Takže:
1- Rumcajsi a umíš si představit , jak by asi recese dopadla na evropskou ekonomiku , kdyby místo jednotné měny zde bylo dalších asi 17 dalších měn? Umíš si představit sanaci Fortisu nebo Dexie , jako koordinovanou akci tří, či dokonce čtyř vlád, pokud by do věci zasahovaly ještě směnné kurzy ? A navíc v současné krizi? Zkus se podívat v pondělí na Forem, co předvádí koruna. A těď pracuj koordinovaně , když někdo bude mít dát na záchranu něčeho přesný objem franků, guldenů a belgických franků?

Docent Havel s e zmiňuje o nákladech naší ekonomiky způsobené tím, že euro nemáme . Zkusili jsme to v koncernu spočítat. A vyšlo nám jako přímé náklady asi 35 miliard korun. A nebyla dohoda na tom , kolik činí ty nepřímé.A to je naše ekonomika svou výkonností asi tak 1% z celkového objemu ekonomik EU.
2- nechápeš, jak mohou pomoci progresy? Nejspíš budou zavedeny i u nás, Pokud bude krize dlouhá a tvrdá. I pro stát totiž platí, že musí platit účty každý den a musí na to mít. Navíc -vypadne soukromá spotřeba, vypadne investiční činnost soukromého sektoru. Má totálně vypadnout i stát? Kdo bude pak co kupovat? Jakkoliv je tato argumentace slabá, platí. V každém případě platí potud, že stát, nemá li skončit jako Argentina, musí za své výdaje platit. Penězi , které vybere na daních. Zejména. A od nezaměstnaných to asi nedokáže. A v krizi jich nejspíš přibude.
22. 11. 2008 | 22:22

vlk napsal(a):

Pokračování
3- ohledně atomovek odpověděl zásadně autor. Já si dovolím podotknout, ž e dokonce ani primárně nejde o to, jestli přes ně chce nebo nechce stimulovat hospodářství. Když s e , poměrně rychle, další bloky nepostaví. Pak se skutečně z recese nedostaneme Ani omylem. Většina uhelek dosluhuje , zásoby energetického uhlí jsou na 20-30 let. Zbytek jsou dovozy. Nemáme na výběr. Co říkáš?
4- nebudou privatizovat.!
Všimnul jsi si, že i ty nejkapitalističtější země světa v současnosti spíše znárodňují? Ale to je jen špílec. Nic víc. Spíše udělejme revizi, toho, co k privatizaci ještě asi tak opravdu zbývá. Takže to vyjmenujme. ČEZ, Letiště Praha, Budvar, Lesy České republiky, něco pozemků v držení PF. A to je asi tak všechno. Pokud tedy držíce se elementárního zdravého rozumu , nezprivatizujeme zdravotní pojištění.
Jsi schopný mi vysvětlit, proč by se měl privatizovat ČEZ? Jistě replika bud e - vždyť nám prodává drahou energii. No tak to je báječný argument. On ti ji nikdo neprodá laciněji. Proč by měl on.? A jestliže tam má stát 67%, pak s e 67% podílí na zisku z výnosů. Jde o excelentní firmu.Klasický penězovod. Proč jej prodávat.? Nevidím sebemenší důvod.
Navíc - jak bylo řečeno v dobu o atomkách. Ty budou muset být postaveny. Nikdo jiný než stát to neprotlačí. A teď situace -ČEZ je privatizovaný. Stát nutně ponese rizika provozu atomek, ale kromě daní od majitele ČEZu neuvidí už nic. Ty daně má dnes také. Navíc.
Letiště Praha? Pokud za něj bud e odhadovaných 100 miliard, pak prodejme. Byť to jednoznačné tak úplně není. Ale jde o porovnání výnosu z prodeje oproti výnosu v čase + rozvaha nad tímhle strategickým a specifickým podnikem. Ale je to na hraně.
Budvar? Osobně bych jej neprodával. Ať dostanem, co dostanem,vítězem a velkým , bud e vždycky kupující. Protože získá práva ke značce , blokující Budweisser. A z toho vítěz vyvaří neskutečné peníze. Třeba tak, že za ty neskutečné peníze zastaví výrobu v Budějicích. Nebo cokoliv jiného.
Státní lesy, jakkoliv je to už dlouho hodně smutná story, bych prostě neprodal nikdy. Jsou doslova životně důležitým pokladem.I přes všechny šíbry.takže nakonec nám zbývají pozemky v držení PF. Ty jsou a budou prodávány. Tak jako tak Rozhodli o tom už socani!
Tolik realita loupežníku. Nemluvě o tom, že pan docent má nespornou pravdu – prodávat v době krize, znamená prodávat v nouzi. Tedy prodávat špatně. Žádný z výš e uvedených prodejů není nijak urgentní kvůli sám sobě.
22. 11. 2008 | 22:23

Blue Jay napsal(a):

Havel si nezaslouzi uctu,
Tento clovek jednou prisel s dobrou myslenkou. Uvedomil si ze vzdelani je financne narocne. A napadlo ho ho to co v hodne zemich uz davno uspesne funguje. Skolne! I kdyz se Havel pokousel o skolne podle Ceskeho vzorce. Nic moc jen trochu. Ale jeho boss mu rekl ze by se to nesluvacovalo s linii jeho strany. A tak educator Havel radsi verejne priznal ze udelal chybu. I kdyz vedel ze to byl dobrej napad. Je smutne ze Havlove nemaji vice odvahy a ze jsou jen mizerni posluhovaci. Kdybych byl psycholog bych rekl ze Havel je chicken. Ale on je jen uzvatlanej zbabelec.
22. 11. 2008 | 22:27

Blue Jay napsal(a):

Vlcatko?
Nikdo ti zatim nerekl ze mene je vetsinou lepe? No aspon to ted slysis poprve.
22. 11. 2008 | 22:30

SuP napsal(a):

Vlku -
mýlíš se.
Rumcajs vůbec žádnej nářez nedostal. Jeho replika, kterou nám tu opakuješ (pro připomenutí) je toho ražení, že ji pan docent článkem obsahujícím "příliš mnoho písmen" nedokázal neutralizovat. Natož dorovnat a jít vejš.
Jen tady potvrdil, že neví, co je to obráběcí centrum.
22. 11. 2008 | 22:32

SuP napsal(a):

Vlku -
a co říkáš tomuhle?
Havel ..."Pokud jde o reálné privatizační kauzy, jde už jen o to, že Topolánek chce výměnou za radar prodat Aeroflotu ČSA. Nevím, jak vy, ale já s Aeroflotem lítat nechci...."

Ty sis nevšiml té mlhy?
Kdo byl šéfem letiště, když se začali hlásit zájemci? Nebyl to tvrdík? A nebyl to náhodou ten samej tvrdík, co první dojednával radar v Americe?
Co ty na to? Nic?
22. 11. 2008 | 22:38

prirodovedec napsal(a):

SuP, vlk: Diky za dohledani puvodniho. Souhlasim s tim, ze vuci puvodni "agitce" Rumcajs "zaryl" a ze tato reakce je podle mne vyborne jedovate a trefne napsana. V tom (samozrejme) nesouhlasim se SuPem. Ale bylo by prekvapive, kdyby zde nekdy vsichni meli stejny nazor nebo dokonce souhlasili se socanskym docentem. :)

Za tento moment dekuji inspiratorovi Rumcajsovi a autorovi Havlovi. A predpokladam, ze Rumcajs zustane nad veci. Protoze takove momenty cini ze zdejsich blogu unikat.
22. 11. 2008 | 22:40

vlk napsal(a):

Tome

nehodlám nijak dramaticky vstupovat do tvé diskuse s Lukášem Bošinou, jakkoliv stojím na jeho straně.
Chci tě upozornit, že dlěáš zásadní chybu ve svých předpokladech.

Ano 14-ti denní repo je v Čr nižší než v euro zoně. Což momentálně nevypovídá o ničem. Za to s e ekonomika nefinancuje.

Podívej s e na rozdíly na d elších splatnostech mezi Euroriborem a Priborem.
A ani tohle není vypovídající. pro reálnou ekonomiku.
Momentálně je krize likvidity. Která se začíná v ČR jevit jako ostřejší než v euro. Mluvím z osobní zkušenosti. Ne z nějakých dojmů. Takže jak k euroriboru, Liboru nebo priboru vedle těchhle sazeb dnes ještě platíš , zejména u splatností na d 1 měsíc ,velmi tvrdé příplatky za tzv. likviditu.
Takže výsledek? I přes skutečnost, že česká repo je je nižší než repo ECB, může š získat u úěvrů s dlouhými roll overy lepší sazbu pro svůj úvěr na na euro než na Kč. Taková je realita.

a pokdu jde o zavedeí eura. Podporuji LB, že nám prostě nic jiného nezbývá. S pudem sebezáchovy to udělat musíme.a pokdu možno - co nejrychleji. Jdeme do krize, Cena bude naprosto halvním kritériem. A naši výrobci do ní vstupují s nákladem navíc. Oproti konkurenci, která kursové náklady v eurozoně nemá.
Celý spor o euro s e dá zkondenzovat na duel průmysl - vers. kupní síla jednotlivce a jeho úspory. Ti první chtějí euro zítra a v kuzu co nejvyšším, ti druzí by cchtěli čekat třeba padesát let, až bud e platit kurs ne 1:25,70 ale třeba 1:3,70.
Jenže tady víme zda je první slepice či vejce. Pokdu zkolabuje ekonomika a povede s e jí stále hůře, pak nejvyšší koruně pomáhej! A oddalování eura je přesně cesta do pekel.
22. 11. 2008 | 22:40

Blue Jay napsal(a):

Supaku!

Neprovokuj vlka. Jeste si ten srandovni clovicek sedne k PC a zapleveli tu stranky dalsimi nekolika tisici nesmyslsnyma pismenky. To snad nechce nikdo. Me staci Havel. Pockejme si radsi na jeho dalsi episodu. Vlk je nudnej. Porad vyje to same.
22. 11. 2008 | 22:42

prirodovedec napsal(a):

SuP: Urcite to zacal Tvrdik a koneckoncu proto chce vyhrat volby, aby ten rozdelany kseft mohl dokoncit. :)

Budeme-li ale menit vlady dostatecne rychle, nestihnou to :).
22. 11. 2008 | 22:43

vlk napsal(a):

SuPe

sundej ideologické brejle a zkus být neutrální. I když Rumcajs je tvůj / ale i můj / věrný druh /ostatně, co jsme napsal o loupežníkovi osoběn, si myslím i o tobě/.
Takže na tvojí otázku neříkám nic jiného, že Loupežník dostal mimořádně tvrdý výprask. Asi tě zklamu. Ale vidím to takhle. A blog páně docentův považuji za excelentní.
šel totiž přes hloupou repliku velmi didaktickým příspěvkem.
přírodovědče
souhlas. Víš já jsme ten původní příspěvek hledal zejména kvůli sobě.abych siověřil ,zdali má pan docent právo si takhle s chudákem loupěžníkem vytřít podlahu. měl.Rumcajs si o to koledoval.
22. 11. 2008 | 22:46

prirodovedec napsal(a):

vlk, SuP: Ten blog v sobe ma dalsi prvek, ktery muzeme kdokoliv kdykoliv "schytat", ale ted o nem vime a musime s nim pocitat (pouzil V.H. drive, ted Havel). Mam na mysli to, ze kterykoliv diskutujici muze byt autorem vynesen na piedestal po bok autora. Jsem zvedav, kdo to udela priste a jsem si vedom, ze treba mne to muze potkat u Hrobone ci Kohouta za vsecna ta sprtouchlata. U koho Vas? :)

Zkratka asi budeme v diskusich peclivejsi, pokud si vazime svych nicku. :)

Ale verim, ze Rumcajs nachysta raholeckou odvetu. :) A da nam dalsi priklad. Tady prece vladnou diskutujici a ne bloggeri, ne? :)
22. 11. 2008 | 22:54

Blue Jay napsal(a):

otazka vlku?

Ty umis byt "neutralni" Co te znam tak se modlis k CSSD. Obcas i i ke komunistum. Mozna nemas zadne brejle vlku, ale me pripada ze by jsi k nejakemu optometristovi jit mel. Tva kratkozrakost je mozna lecitelna. Ty tu porad vyjes jako nejakej pomatenej vlk na Sibiri. Obcas to zni jako azbuka.A setri pismenka, lol. Cim min reknes tim asi vic budes snesitelnej.
22. 11. 2008 | 22:55

Pepa Řepa napsal(a):

Myslím, že vždy dobromyslného Rumcajse podceňujete. Pochybuju, že si kvůli článku poběží dát do Řáholce mašli.
Tipoval bych to na veselé popíjení, které skončí nabitím pistole žaludy.
22. 11. 2008 | 22:59

Vilém napsal(a):

Nechápu dost dobře, proč tento blog vzbuzuje nadšení některých docela soudných čtenářů. Pan Havel si celkem lacině vybral laickou kritiku a typickou metodou politruka si zahrál na znalce, který hravě vyvrátí nekvalifikované připomínky občanů - jak si nevzpomenout na besedy komunistických papalášů s pracujícími. Takto si bude pohrávat s občany, dokud ho budou socialističtí tleskači volit, fakticky socialisté nepřišli s ničím, co by se dalo označit za plán pro krizi, jen opakují hesla, které pokřikovali dávno před krizí a nyní je vydávají za správnou politiku vzhledem ke krizi. Už to stačí k tomu, aby měl i laik v ekonomii jako já odůvodněné pochybnosti - znamenalo by to totiž, že věcná reakce ČSSD na krizi vlastně neexistuje.
22. 11. 2008 | 22:59

Blue Jay napsal(a):

Snadna odpoved Vileme,
Havel chtel inspirovat ruzne Vlky aby se venovali stranicke proze. Nekteri to vzali i vazne. Havel je jen obycejnej politickej zbabelec. Ohne sve myslenky podle toho kdo ho bicuje po zadech.
22. 11. 2008 | 23:09

Marty napsal(a):

Ares: ano, pricinu drobne neshody jste vystihl.
22. 11. 2008 | 23:10

prirodovedec napsal(a):

Vilem: Proc pisete o nadseni? Je to dle nekterych zabavne napsane a dobre se to (nekterym) cte. Nehledejte v tom vice.

Souhlasim s Vami, ze zrejme ani socani (jako dosud nikdo) recept na krizi nemaji.

To ze je autor: socan, oranzovy, politik, papalas, ze nema recepty na krizi, ale jen pokrikuje hesla, ze zneuzil laicke kritiky jako politruk, ze neco zpetne vydava za spravne, to jiste bude umet popsat v dalsi replice a treba uvede Vas, protoze ty Vase formulace jsou rovnez dokonale a roztomile inspirujici.
22. 11. 2008 | 23:12

Blue Jay napsal(a):

A ted otazka na Havla,
Nepocitam ze ma "guts" me odpovedet.
Prece musite ze sve akademicke zkusenosti vedet ze "skolne" je ve vyspelych zemich docela bezne. Znam to ze sve vlastni zkusenosti. Proc jste se vzdal teto myslenky? Vzdyt to dava smysl! To nemate odvahu rict Paroubkovi aby zacal premyslet moderne? Vzdyt o tom porad mluvi. Pane Havle?
22. 11. 2008 | 23:18

vlk napsal(a):

přírodovědče

a proč by to nedělali? Proč by jen trpně snášeli , někdy vysloveně dementní kritiku?

My si je tady podávám e podle libosti. Proč ne oni nás? Osobně s tím nemám žádný problém. Zkusí mne někdo roztrhat na kousíčky, tak jako to udělal docent Havel Rumcajsovi? OK. Pokud s emu to povede, což vůbec nevylučuji,a třeba už vůbec ne u Kohouta, protože když opravdu něco chce dobře napsat, je to excelentní a má minimálně tytéž praktické zkušenosti jako já a načteno má rozhodně víc, pak se nedá nic dělat.Ponesu to jako cenu za vstup na tuhle půdu. A budu příště nepochybně opatrnější. Jak ostatně píšeš.
Nicméně , nemyslím si, že to budou d ělat masově. Protože si musíš správně zvolit. Tedy tam,kd e ti někdo, kdo má v e zdejší komunitě zvuk , lacině naběhne. Trhat na kusy takového mouchu nemá smysl. To je prostě demence pur. To nikoho nebud e bavit.
Na druhé straně, dostat teřba tebe, tak to si myslím, že vůbec nelze. Ne proto, že bys neměl slabiny. To jistě máš také. ale tvůj způsob diskus e je to, čemu já říkám -šermířský. A který mně třeba schází.Snad nemusím dodávat, že tě nechci nějak dehonestovat.

A je ještě jeden důvod, proč to nedělat. Nebo jen sem tam.Pokdu by se z toho stalo u nějakého bloggera pravidlo, nejspíš dojde ke sjednocení diskutujícíh proti blogerovi. Tedy nakonec.
Moje první nutkání dnes bylo - najít Rumcajse původního a dohledat , že něco řekl jinak, než píše docent Havel....

Také soudím, že blogger nemůže nikdy vyhrát . Oproti diskutujícím. Protože těm vždycky bude patřit poslední slovo. A navíc - při frontálním útoku s e zatvrdí. Opět *- odkazuji na Kohouta. Ten to přece párkrát už zkusil. Jinak než docent Havel ale zkusil. A dostal na budku. docela řádně. Vzpomínáš na extempore parafrázuji.. no tak teď jsme vám dal srábci lekci, sice jí stejně nechápete, ale nemám čas vám to vysvětlovat, protože si musím odskočit na urzu. akcie jsou tam za půl darma, což vy stejně, demonti nijak a nikdy nepochopíte, jinak byste šlikupovat,vy trubky také?
To bylo,nepletuli s e někd y začítkem srpna. Když teď vystrčí rohy, okamžitě za ně dostane poukazem jestli dobře nakoupil.
Takže skvěle formulující, s lehkou rukou ,si to sem tam budou moci dovolit. ale když to zkusí někdo méně obratný, se zlou se potáže.
Pánové, kteří s eopravdu nemusí bát, třeba Hvížďala nebo Pehe, to dokonale vědí.
22. 11. 2008 | 23:38

zdesta napsal(a):

p.Havel:Ve svém blogu se z 80%věnujete Rumcajzovi, což se vymyká zdejším zvyklostem a něco mě na tom nesedí.Argumentační vítěztství na úkor velkorysosti,nadhledu a tolerance,je u člověka vašeho formátu zvláštní.Existuje tma-světlo,zima-teplo,vlevo-vpravo.Rumcajs je ideologicky někde jinde než Vy.Já osobně s Rumcajsem v hodně věcech nesouhlasím (nejsem neoliberál)ale beru ho.Rumcajs podle toho obráběcího centra bude strojař a něco vyrábí a prodává. Potřebuje na to hlavu i ruce a hodně praxe a zkušeností. A to v podmínkách,které nejsou zrovna tak růžové,klobouk před ním dolů.Ten Váš blog je vykonstruovaná odplata a někde v podvědomí mě něco říká,že něco takového je zbytečné.
22. 11. 2008 | 23:39

Vilém napsal(a):

prirodovedec
Takže se shodujeme, pan Havel zde obhajuje dlouhodobý program ČSSD bez nějaké souvislosti s krizí. Pak ovšem na námitky Rumcajse neodpověděl. Podle mě je ta navrhovaná politika přijatelnější než politika současné vlády, ale to je asi tak všechno.
22. 11. 2008 | 23:44

SuP napsal(a):

zdesta -
Taky hezky vystiženo!
Podobně jako Vilém. Tak Viléme - dodatečně!
23. 11. 2008 | 00:00

grőssling napsal(a):

No Zdesto, chtěl jsem to taky tak napsat. Já vím, že to má pan docent vyargumentované, ale Rumcajse bych tady nerad ztratil.
23. 11. 2008 | 00:24

Blue Jay napsal(a):

Slecno Zdesto,

Nerozcilujte se tak. Vzdyt je to asi dobre ze se oranzovi komuniste dostavaji k moci. Prej Dryml presvedci kraj aby koupil tu ztratovou nemocnici kde byl reditelem pred tim nez se stal senatorem a zastupcem hejtmana. Prej ted stoji jen 200 milionu. Pred rokem to bylo 150 mil a prej i to bylo prehodnocene. Se vsadim ze to Dryml prosadi. Je to prece k dobru lidi. A zrusi navic poplatky a bude vozit vsechny deti zadarmo. Me napada takova naivni myslenka. Kde na to ti Drymlove vezmou? A kdo to nakonec zaplati? Asi je to na vas slecno Zdesto mnoho.
23. 11. 2008 | 00:37

Blue Jay napsal(a):

Vite proc nerespektuji lidi jako Jiri Hsvel?
Protoze nemaji pater. Jen hloupe zvatlaj.
23. 11. 2008 | 01:09

Blue Jay napsal(a):

A ted opravdova otazka Havle?

Proc Cesi tak kradou? Nedavno dorazil do Prahy kamion co jezdi po ruznych metropolich sveta 10 let. Vystavuji tam spicky sve technologie. Nikdy nemeli potize. Par hodin po prijezdu do CR byli vykradeni. Neni to ojedinele. Proc se to deje v CR? Nemyslite si Havle ze s tim ma neco spolecneho tech minulych 40 let? A nebo je to jen Ceska povaha? Ja Vam osobne reknu. Ziji tu, ale neverim nikomu. Cim to je ze Cechum se neda verit?
23. 11. 2008 | 01:45

Lukáš Bušina napsal(a):

Tom: Tak to nemohu sloužit s ověřováním :-)

Tlumí také inflaci, tlumí také tvoření bublin... I vyšší úrokové sazby mají své výhody pro široké spektrum subjektů. Otázka je, co je pro ekonomiku zdravá úroková sazba.

Ekonomika se úrokovým sazbám přizpůsobí. Jako všemu. Vyšší úroky navíc zajišťují zdravější jádro ekonomiky. Opět to není argument pro nižší sazby lepší než ty vyšší. V krátkém období to platí. V dlouhém nemusí.

Úrokové sazby by dle mého skutečně neměly být tak vysoce pod úrovni inflace jako u nás. I v Eurozóně jsou nad inflací. My My jsme na polovině inflace... Když už tak na stejné úrovni s těmi evropskými.

Znovu. Chceme mít ekonomický růst založen na úvěrové expanzi nebo na kvalitě, které vyšší úrokové sazby představují? V krátkém období s Vámi souhlasím... V dlouhém už ne.

... To, co po mě chcete by vydalo na disertační práci... Srovnání dopadu rozdílných úrokových sazeb a transakčních měnových nákladů. Zvlášt pokud by se to zaměřilo na kvalitu subjektů při nižších a vyšších úrokových sazbách. Tedy naprosto otevřeně a úpřímně Vám napíšu, že toto nejsem schopen objektivně posoudit.

Omluva za tak pozdní reakci. Neměl jsem čas se sem dostat :-)
23. 11. 2008 | 01:53

Lukáš Bušina napsal(a):

prirodovedec: díky za odkazy. Jdu to číst :-)
23. 11. 2008 | 02:01

Lukáš Bušina napsal(a):

prirodovedec, Tom: Tak i po přečtení těch nejkratších z prirodovedcových odkazů můžu konstatovat, že z debaty o o DSGE modelu ustupuji - jako poražený.

Přenechám debatu o vhodnosti, nebo správnosti použití onoho modelu povolanějším a budu se držet toho, čemu rozumím - a to ekonometrie není. Abych totiž mohl Tome Vaši argumentaci napadnout musel bych vědět podstatně více, než vím v současné době. A když jsem si tak vnitřně přemýšlel, jestli mi přínos z tohoto vědění a možnosti adekvátně argumentovat pokryje čas vynaloženou na získání této schopnosti a schopnosti tuto novou schopnost využít ve své práci tak jsem došel k závěru, že mi to za ten čas nestojí.

Proto rád ustupuji v tomto do pozadí. Nezlobte se.
23. 11. 2008 | 02:35

zdesta napsal(a):

Rumcajs:Ahoj. Doufám,že se nenecháš zdeptat.Vyprdni se na to a obhajuj o čem jsi přesvědčen a v co věříš.Máme přece svobodu víry,přesvědčení a projevu. Jinak přijemnou neděli.Zdenek.
23. 11. 2008 | 08:35

Matylda napsal(a):

Pane Havle, díky. Moudré, poučné, s vaším nadhledem a smyslem pro humor, který mi zpříjemnil nedělní ráno.
23. 11. 2008 | 09:08

Hael napsal(a):

Stejně je sranda, jak všichni mluví o rovné dani, a přitom míchají jablka s hruškami. Až budeme platit rovnou daň, tak všichni ze své kešeně dáme berňáku stejnou částku - třeba deset tisíc ročně. Bude to vlastně taková daň z hlavy. V současné době všichni odvádíme rovné procento ze svého daňového základu. A propos - daňová progrese a zpětné přerozdělování peněz státem je obyčejná perverze.
23. 11. 2008 | 09:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý komentář, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 11. 2008 | 09:28

j. napsal(a):

Dobrý rozbor, díky.
PS: Do Řáholce nejezděte, loupežníků a zlodějů máme v tomto státě víc, než tzv. socek, které něco tvoří. Neuškodí, když jeden chcípne hlady.
23. 11. 2008 | 09:46

Tomas B. napsal(a):

Něco si poznamenám: "Berte to tak, že krize je pro nás taky zajímavá příležitost." A moc doufám, že až se pan Paroubek stane premiérem a pan Havel ministrem financí, že budou tuto větu říkat svým voličům dostatečně často a to především tehdy, až krize opravdu přijde.
23. 11. 2008 | 09:56

george napsal(a):

To Hael : Nejsem ekonom, ale se zájmem jsem si přečetl článek a příspěvky k němu. Co však vím jednoznačně je to, že nemáte pravdu s tou rovnou daní. Rovná daň neznamená ROVNOST odvodu daně, tedy stejnou u každého z nás, ale STEJNÉ procento z výdělku. A to je tedy sakra rozdíl. Ze 100.000.-Kč daň 15% = 15.000.-Kč, ze 20.000.-Kč daň 15% = 3.000.-Kč. Poučte mě, pokud nemám pravdu. Myslím si, že 15.000.- opriti 3.000.- si nejsou rovny.
23. 11. 2008 | 10:07

Hael napsal(a):

To George: já Vám rozumím - tak, jak je nám rovná daň prezentována, znamená stejné procento výdělku. Na druhou stranu odvádím bernímu úřadu daň - ne však rovnou. Člověk s příjmem 100000,-/rok ji odvede 10x menší než člověk s příjmem 1000000,-/rok. Takže to není rovná daň. A proč tedy ještě do toho montovat onu zvrácenou progresi. Asi jde toliko o pojmosloví ...
23. 11. 2008 | 10:17

Kléma, nikoliv Gottwald napsal(a):

Pane Havle, čtu Vás rád i když mnohdy nesouhlasím. Čtu rád Koenigsmarka, Hořejšího, někdy i Pehe-o i když s nimi nesouhlasím často také. Rád bych na tomto místě četl i Kellera, Mahlera a některého komouše. Tak má vypadat smysluplná výměna názorů. Nevím, kdy se ti křiklouni typu Rumcajse zbaví svého hulvátství a začnou myslet hlavou a nikoliv svými vyměšovacími orgány.
23. 11. 2008 | 10:34

Smart napsal(a):

Hezké, vtipné, ironické. Díky za příspěvek. Oni totiž si tzv. pravičáci neuvědomují, že pro růst musí být poptávka a ta musí být co nejvíce rozprostřena. 5 středně příjmových rodin si koupí 5 Fábií, 1 bohatý, kteerý má příjem jako těch 5 dohromady si 5 Fábií nekoupí, ale 1 BMW.
23. 11. 2008 | 10:51

george napsal(a):

To Hael : Nerozumím, i když mám dvě vysoké školy. Výdělek je rozdílný, daň z něho je stejná - rovná(15%), takže odvod daní musí být u obou plátců sice rozdílný, ale pouze vzhledem k rozdílnému výdělku. Z jednodušeně řečeno : z KAŽDÉ koruny výdělku bude odvedeno na dani 15 haléřů bez toho, kolik si kdo vydělá.
23. 11. 2008 | 10:53

SuP napsal(a):

george -
I s takovým materiálem musíme pracovat.....
Na druhé straně, při dostatečné trpělivosti se někdy ukáže, že "opakování - matka moudrosti"...(...ých)
23. 11. 2008 | 11:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Klémo,

oba Vámi jmenované autory, tedy pány Kellera i Mahlera jsem s nabídkou blogu již dříve oslovil. Bohužel ani v jednomm případě jsem nebyl úspěšný.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 11. 2008 | 11:26

stejskal napsal(a):

Apropos,

smazal jsem jeden urážlivý komentář, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 11. 2008 | 11:27

Tom napsal(a):

vlku,
díky za info, to jsem nevěděl. Vidíte, tohle je rozumný argument pro euro, který by měl zaznívat častěji. Jak dlouho už to tak je, kolik procent úvěrů je v euru levnějších a jak dlouho to tak může trvat?
Ale stejně se trochu bojím, že euro ještě nestálo před pořádnou zkouškou, která je možná před námi.

Přírodovědec:
Děkuji za odkazy, já jsem teď tak trochu pořád ve shonu (2 školy, práce, diplomka), takže píšu tak, abych vyjádřil co chci a zase se mohl vrátit ke Galímu.
KAMI je už skoro pryč, říká se, ale úzká skupinka se boje nevzdává a pokračuje v práci. Snad se podaří udržet dobré prostředí.
Mám pocit, že v ekonomii je toho uvažování v matematickém duchu málo, teda aspoň u nás. Teď jeden učitel na přikladu jednokolového vězňova dilematu ukazoval, že kartel by neměl být stabilní struktura...
Na tom dni budu, samozřejmě, a budu pečlivě naslouchat, neuslyším-li "GAMS" :) Nicméně, budu sedět v rohu a poslouchat, protože zatím vím něco mezi nic a houby.
Mimochodem, tím 11stránkovým "letákem" jste mému guru zrovna neudělal reklamu, co třeba:
http://is.muni.cz/do/1456/s... ? I když on sám prohlašuje, že s tím není moc spokojen.

Lukáš Bušina:
Neodcházíte poražen, ale snad třeba poučen. Mě zase poučil vlk.
23. 11. 2008 | 11:41

RUMCAJS napsal(a):

Koukám jako blázen!
Rumcajs chvilku nedává pozor a už je vláčen virtuálním blátem.
(Popravdě, cítím se potěšen Vaší ,byť poněkud jízlivou ,přízní pane docente.)

Ale jsem zamáčkl slzu, skočil za tím naším vejpitkou na jedno hanušovický za 18 s obsluhou nahoře bez a Lojza mi to všechno vysvětlil a vzkazuje asi toto:

Vůbec nereagujete na to , k čemu jsem se vyjadřoval. Doteď jsem si myslel, že tento postup tu má patentován pouze samozvaný ekonom L.Bušina.
Vy se totiž tváříte, že máte na něco lék, nebo že kdyby jste byli u kormidla, víte jak na to. Jenže ten Váš předešlý článek byl o léčbě zlomeného prstu a já a celý svět se momentálně bavíme o nemocném srdci.

Dnešní problémy firem, nejsou euro, ani drahá elektřina, ani další privatizace nabo daňová progrese.

Ten problém se jmenuje CELOSVĚTOVÁ RECESE, a nic z toho, co navrhujete momentálně nepomůže, byť mi je Bůh svědkem a ostatní diskutující, že tyto opatření jako euro, atomovky atd, jsem tady vždy obhajoval.

Ale nejsem zkorumpovanej politik, abych se tvářil, že pojídáním zeleniny vyléčím rakovinu.

Tedy jednotlivě:

Co se týká té progrese, tak recesi rozjel stát, kde daňovou progresi mají a žádný další stát s tímto druhem zdanění nebyl této recese uchráněn. Tak nevím co si od toho slibujte.

Euro: Myslíte to opravdu vážně, že přijmeme euro a je po recesi např. v Německu? Nevím co napsat dál, protože Lojza tvrdil, že regovat na něco takového je pod jeho úroveň.
Atomovka: viz euro.
Neprivatizace: viz atomovka.

Automobilový průmysl:
Nevím, jestli Vaše porovnání procetuální zastoupení elektroprůmyslu a výroby aut, měl být zastírací manévr, nebo jste to myslel vážně ?
To by bylo podobné, jako porovnávat to s procentuálním zastoupením pěstování kukuřice.
Přece můžete porovnávat pouze relevantní veličiny !
Tedy např. Strojírenství a elektroprůmysl.
Né kukuřici s kožedělným průmyslem.

Pokud vezmu za vzor své nejbližžší okolí, pak sousedi dělají plasty pro automobiloý průmysl a v lednu končí. Další fabrika dělá elektro sočástky, její existence se dá počítat na hodiny. Pak kousek od nás další fabrika orientovaná na autom. průmysl , co den, to 5 propuštěných lidí. Atd.... Nemám vůbec žádný důvod se domnívat, že jinde to probíhá jinak. Dokonce k nám do Řáholce došla zpráva, že ve škodovce sestavují krizový menežment. Možná to chce vystrčit nos z naší Zlaté Prahy a podívat se jinam.
Ale na druhou stranu,nechci tvrdit, že někdo bude krize ušetřen, jen kůli jiné skladbě produkce. Rozdíl bude pouze v míře dopadu a jejím načasování.

Tedy závěrem:
Proti opatřením které navrhujete, nic nemám. Ba naopak. Ale za vůbec nejhorší považuji, že se tato opatření měla tvářit, jako řešení na současnou krizi. A to považuju za politickou mystifikaci nehodnou dokonce ani Vašeho formátu a proto jsem Vám nabídnul, tu akci s pětikylem.

P.S.
Díky všem přátelům i nepřátelům za zastání. Dám si pak s Lojzou jedno na vaše zdraví.
23. 11. 2008 | 11:58

pavel napsal(a):

Skvělý článek ,naprostý souhlas
23. 11. 2008 | 12:04

vlk napsal(a):

Tome

odpovím jen částečně na tvoje otázky.
Od kdy je příplatek za likviditu v CZK větší než za stejný příplatek za EUR? Popravdě řečeno nevím. Já s e stíím prvně setkal řádově před měsícem.
Kolikporcent úvěrů je v eur levnějších a jak dlouho to bude trvat? popravdě - netuším.

Jak dlouho bud e trvat zablokování českého mezibankovního trhu?

A když s e zeptáš většiny firem, tak pro ně dnes situac e ani nestojí tak za kolik a v čem úvěr, ale jak jej vůbec dostat.

S tvým úsudkem , že euro má velkou zkoušku před sebou, mohu jen souhlasit.

a ta zkouška bud e pro euro tvrdší než pro dolar. Protože bud e bojovat nejen s objektivní krizí, nýbrž i s národním sobectvím.
23. 11. 2008 | 12:23

prirodovedec napsal(a):

Hurrraaaaaaaaa, Rumcajs uz je tady, Rumcajs uz je tady, Rumcajs uz je tady, ... :)

A bojuje a bije se. Je tedy mozne ho zacit take bit. :) A bude novy impuls "krvave" diskusi ...
23. 11. 2008 | 13:16

prirodovedec napsal(a):

Tom. L.B.: Ano, to vypada lepe. Na druhe strane v predeslem kontextu ta skladacka dle mne docela ukazovala/naznacovala, jak se to da pocitat. Diky za odkaz na misto zdroju.

Mejte se hezky. Diskutujete s L.B. oba vzorove, zejmena rozlouceni bylo brilantni.
23. 11. 2008 | 13:23

Lukáš Bušina napsal(a):

Loupežník se o mě otřel - jsem poctěn :D

Né teď vážně.

Článek je o Rumcajsovi a Rumcajs na zadek dostal a dostal zaslouženě. Ale naštěstí se nepoučil. Proč naštěstí? Protože by na zdejších diskuzích byla menší zábava bez Rumcajse a jeho vtipných glos, které sice on myslí smrtelně vážně, ale okolí to vidí jinak :D
23. 11. 2008 | 13:25

Pepa Řepa napsal(a):

To Rumcajs
klidně se nechte řezat od socanů.
Kandidujte za ODS, vykašlete se na betonování.
Až vyhrajeme my - Balbíni- příští volby, budete náš první přeběhlík.
My dva se vždycky domluvíme.
23. 11. 2008 | 13:59

BrainLess napsal(a):

Je to usmevne jak pan superinteligent Havel opovrhuji vsim co prichazi zprava az na jeden drobny detail. Tim detailem jsou penize. To se panacci zleva nestiti a hrabou se mi v kapsach sec jim sily staci. Jeste predtim nez CSSD zcela demokraticky zrusila diskuzi na svych strankach jsem se pokousel diskutovat s priznivci levice a zjistil jsem ze to neni mozne. Oni sice priznaji ze to matematicky nevychazi ale "kolovratek socialniho smiru" prede dal.
23. 11. 2008 | 14:06

BrainLess napsal(a):

Zkuste treba panu Havlovi coby zastupci socialni demokracie navrhnout at veskery svuj prijem nad prumer ( pro socana toto slovo funguje jako zaklinadlo ) vezme a rozda ze sveho potrebnym. Hadejte co udela ? :-)
23. 11. 2008 | 14:09

Vico napsal(a):

Rumcajs vůbec neodpověděl špatně. Tak správný loupežník zdvíhá kozinkovou rukavici vhozenou mu z panského kočáru do tváře. Až ještě pochopí, že jeho největším nepřítelem je topolánkova vláda, která Rumcajsem nenáviděnému Paroubkovi nahnala do čeřenu voličské pstruhy lépe než by tak učinil vodník Česílko, bude po diskuzi.Vždyť chce Euro, chce atomovky,relativizuje význam daňové progrese na celosvětovou recesi, zachvátí totiž všechny. Nakonec to vypadá, že jediný problém je jen Paroubkova bradavice a nevymáchaná huba doktora Ratha. Není pak lepší jít na pivo?
23. 11. 2008 | 14:52

radek napsal(a):

to Vico
pěkný postřeh, pravičáci však nikdy nepřiznají omyl, oni se nemýlí...!!
23. 11. 2008 | 15:09

ali napsal(a):

Karel:
Nemůžete vědět o mých kvalitách, neboť mě neznáte, natož se o nich poctivě zmiňovat, takže omluvu Vašeho ražení nepřijímám a klidně mě vynechávejte dál. Nemám zájem o bolševickou kritiku, protože je prostě bolševická. Ale udělám výjimku a natruc heslu "s komunisty se nemluví" Vám toto oznamuji. Nicméně děkuji, že jste si mě vzal do úst, ale nevím, jestli Vám budou děkovat i ti ostatní (Pocestný, Ivan Hocman, Vasja, Ládík, Jirka Hemzal), zvláště pak Bue Jay, kterému touto cestou děkuji za krásné a uvolněné nedělní odpoledne. P.S.Článek pana Havla je pouhý pokus o to, být socialisticky vtipný a to, myslím, stanovená kritéria splnil..ghgh :o)..
23. 11. 2008 | 15:19

k. napsal(a):

Pan Havel pravdu má, ale přijetí eura má smysl až po nutných transformačních krocích, které ČSSD brzdí. Fico si už přijetí eura může dovolit, protože nutné změny mu udělala předešlá pravicivá vláda. ČSSD žvaní , ale nic nedělá. Proto jsme tam kde jsme.
23. 11. 2008 | 15:44

Ládik napsal(a):

Karel:
také já Vám musím oznámit, že házení lidí do jednoho pytle je mi proti srsti. Jeďte si na svém Titaniku, mi stačí loďka a zdravý rozum.
23. 11. 2008 | 15:53

martys napsal(a):

jedno je jisté - budovatelé kapitalismu za cca 200 let nevymysleli fungující společenský systém...tato krize je důsledkem činnosti tzv. shcopných a vzdělaných a odvážných...a když to přivedli zu grunt :-) tak natahujou ruku aby je ta mlčící většina zachránila.....to je nepopiratelný fakt ...stejně tak jako to, že v tomhle ek. zřízení se krize neodvratitelně opakují
23. 11. 2008 | 15:58

Jirka Hemzal napsal(a):

to Ali:
Nevím na základě čeho mě Karel řadí mimo jiné k Vám pane Ali. Kéž by to bylo na základě úrovně mých příspěvků...
přeji Vám pěkný večer
23. 11. 2008 | 16:13

Bohouš napsal(a):

Já porád přemejšlím , koho že mě zde přítomné , vzdělané , nadšené , správně orientované nad všechny socky povznesené spektrum spravedlivě rozhořčených modrých srdcí připomíná...Jste přesně ten typ fanatiků , jež kráčel s hrdým čelem , tou pravou pravdou a pohrdání třídním nepřítelem s garmoškou a krumpáčem kletním sadem...Své mindráky si léčíte pohrdáním onou masou neschopných blbů , co si vydělávaj v pracovním poměru na chléb náš vezdejší.To je přesně ten moment , kterej vám neumožní jiný pohled než přes velké Já .Docela je mi smutno , jak váš žár v očích plápolá modrým ohněm , když toho rudého už jaksi bylo dost.Ňák vám nehřeje,a vobič lidem se ekluje, jako onen předchozí.Došlo vám někdy , že i vámi pohrdaná socka , může být vzdělaný , empatický a tvořivý člověk s hodnotami , které mnozí z vás nikdy neobjeví?Vy máte osudem dané štěstí , že váš ročník narození není patrně staršího data. Jste to přesně vy , kteří byste otáčeli kolem dějin pod rudejma fanglema.Máte k tomu předpoklad-fanatickou oddanost té správné a jedině platné ideologii.Popravdě diskuse s vámi je vopravdu špatnej job...Tož Good Luck
23. 11. 2008 | 16:25

Bohouš napsal(a):

By the way,ňák jsem našel analogii s módou, tam se taky vše periodicky vrací ...a tak mě napadá , když vidí onu podstatu , že vlastně onen Liberální institut , není nic jiného , než jinak barevné retro nechvalně známejch Ústavů marxlen...Jiná barva , jiný lidi , stejnej fanatismu , ideologická zkostnatělost a pseudovědecké cancy...Mezi námi pamětníky , v čem je bejvalej člen Leninského svazu mladých (pamětníci ví vo co go) jinej , než Mladej konzervativec.Ňák mi to splývá.Že by to bylo věkem?
:-)
23. 11. 2008 | 16:36

Manka napsal(a):

No jo, no. Sú takoví, keří říkali a říkajů od samého začátku, že privatizace tak a v takovém rozsahu byla a je blbost. A sú takoví, keří říkali, že inej cesty néni. To sú ti, co sa chtěli napakovat a napakovali. Enom by ňa zajímalo, kolik takových je aj tady na blogu a včil majů plná ústa mluvéní.
No nech. V zahradách máte bazénky, jehličí a okrasné rostliny, ale dojde doba, že sa zas budů sadit jabloně a hrušky,trnky a durancie,erteple a že dojde aj na celé naše zemědělství,keré bylo gdysi sto uživit národ, aj dyš zme si moseli dotacama připlácat. Ale bylo to naše. A rádi zme to dělali./ A toš zas sa bude okopávat řepa a pěstovat obilí. A budú sa obnovovar lesy a studánky.
A ešče budeme obnovovat střední a odborné školství. Řemeslo má zlaté dno. Šak vysokoškolák eletriku nespraví, gatě neušije a krávu nepodójí.
A toš potom teprů nastane čas na zábavu jaké daně. Včil má každý jak sa říká kdesi vši.
Chtěli ste spotřební společnost? Chtěli. Toš ste neměli byt tak chamtiví, protože üspěch spotřební apolečnoati tvoří všeci. Zbytečně ste vypleskali peníze a síly na sociální dávky. Nic ste nevytvořili ani nezachránili, sociální smír ste drželi silou mocí, řízenou cestou. Udělali ste enom jeden krok. Ten svůj.
Lidi budů chtět prácu a za prácu odměnu, aby mohli žít. Ale vaše hospodářství a zdemolovaná jednostranná ekonomika na to nemá. Uvidíme, lesti na to bude mět ten, kdo bude chtět vládnút.
Čtu tady, že ČEZ má zdroje na rozvoj.Nemýlím-li se, pak existuje koncepce rozvoje. Tak ven s ní! Nač tolik skromnosti?
23. 11. 2008 | 16:41

Dick napsal(a):

To Blue Jay: Píšete:"napadlo ho ho to co v hodne zemich uz davno uspesne funguje. Skolne!" A pak o něm tvrdíte, že je zbabělec, protože to,oddvolal. Jste názorným příkladem člověka, který používá silné až urážlivé soudy na základě povrchní oeznámenosti s fakty (to ukazují i ostatní Vaše vstupy do diskuse). Havel ve své Zelené knize ke školství hovořil o potřebě zvýšení sankčních poplatků za neodůvodněné prodlužování studia, vůbec neobhajoval zavedení školného.
23. 11. 2008 | 16:49

k. napsal(a):

Chudák Manka. To jsou ty skutečné oběti komunismu. Vůbec neví o čem mluví. Úplně ji uniká, že socialismus (komunismus) nemáme proto, že zkrachoval( hlavně ekonomicky). Privatizace byla nutná - jak by asi potom proběhly restituce ? Ani ty by potom Manka nechtěla vracet? Vždyť na ukradených živnostech a hospodářstvích pracovali naši rodiče a prarodič, kteří na tom kolikrát nechali svoji duši. Spotřební společnost je každá normálně fungující společnost. ( Nespotřební je akorát ta, kde není nic, k čemuž měli komunisté blízko). Jeden extrém vyvolává druhý extrém. Dříve byli všichni dělníci, dnes je tendence být inteligencí. Všechno má svůj čas. Ono se během doby vyrovná. Těžko chtít, když se 60 let země devastovala, aby to bylo za dvacet let zase ok. Píši známé věci, ale jak je vidět někdo to ani do své smrti nepochopí.
23. 11. 2008 | 17:11

jarpor napsal(a):

"jedno je jisté - budovatelé kapitalismu za cca 200 let nevymysleli fungující společenský systém...tato krize je důsledkem činnosti tzv. shcopných a vzdělaných a odvážných..."

Abychom to vzali vážně, tak ještě zbývá autoru výše uvedené citace sdělit všem to sladké tajemství, kdo "fungující společenský systém" již "zmáknul".
Zatím to můžete zkusit jen tak, bez specifikace, co za "fungující společenský systém" považujete.

Hezký podvečer
23. 11. 2008 | 17:16

glum napsal(a):

ODS-věřejná loupež za bílého dne.jejich uředníci klasicky loupí nevědomky,standartně-nadhodnocováním zakázek.z milionu je deset a ještě bez výběrového řízení.kde je ODS tam jsou milionové ztráty a střety zájmu ve stylu italské mafie kdy uředník zároven podniká a dává si sám sobě zakázku.http://www.ocojimjde.cz Lidi pomozte zbavte tento stát těchto vlastirozkrádaču Masaryk se obrací v hrobě z Klausových modrobolševiku.
23. 11. 2008 | 18:16

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:

Vlku, reaguješ jako pan docent. Možná jsem byl jenom blbě pochopen. Nepovažuju to, co navrhuje za špatné.Za špatné považuju vydávat to za léčbu současné krize !!!
23. 11. 2008 | 18:18

martys napsal(a):

jarpor: jste tak hloupý jak píšete?
kdybych to věděl tak bych to samozřejmě už zavedl :-) nebo pravděpodobně někdo dávno přede mnou....
jediné co jsem chtěl říct, že se zřejmě nedá říct, že nějaký systém je lepší než druhý a že přiznivci jednoho jsou lepší než přiznivci druhého....zatím to vypadá, že socialimsmus je asi stejně "kvalitní" jako kapitalismus.....nic víc nic míň
23. 11. 2008 | 18:26

Karel napsal(a):

To Bohouš :

Přesně, přesně.

Ono se skutečně s těmi "pravičáky" špatně diskutuje. Fráze, nenávist, absence humoru, zbytnělá vše řešící ideologie.

Místo věcných připomínek, tu jsou "elitní" nositelé "elitní" ideologie.

"Pravičák" - to zní hrdě!
Nějak mi to rezonuje s :
Komunista - to zní hrdě!
23. 11. 2008 | 18:27

jarpor napsal(a):

martys

Na rozdíl od Vás, já Vás jako diskutujícího nebudu nálepkovat zda jste chytrý či hloupý. To za prvé.

A za druhé - děkuji Vám za odpověď.
Rozumím Vaší odpovědi tak, že nečiníte významného rozdílu mezi socialismem a kapitalismem.

K Vašemu "jediné co jsem chtěl říct, že se zřejmě nedá říct, že nějaký systém je lepší než druhý a že přiznivci jednoho jsou lepší než přiznivci druhého...." si dovolím jen připomenout, jak oni "příznivci" nakládali s těmi, kdo nebyl "příznivec" onoho společenského uspořádání.
A zde bych zásadní rozdíly mezi "příznivci" těchto systémů viděl ... Tragické rozdíly, řekl bych.

Pro mne jste Vaším výrokem řekl mnohé ...

S Vaším výrokem "zatím to vypadá, že socialimsmus je asi stejně "kvalitní" jako kapitalismus....." ostře nesouhlasím.

Hezký večer
23. 11. 2008 | 18:38

wbgarden napsal(a):

Včíl to zopakuju znovu specialně pro manku. Su hospodáři po praze aj po dědinách, no su tam aj ti, co tu zem po komunisticky skoro padesat roku rajtovali. Krz nich musime znovu přes blato..., krz nich.., enem krz nich! Ponimaješ, pionýrko. Před třiceti lety, když jsme chtěli s rodinou bydlet, jsme si sami museli vlastníma rukama postavit baráky - včetně nábytku i bazénu ze socialisticky nepovedených plechů pro senážní věže - vůkol bylo totiž plno zmetků a soudruzi totiž některým z nás odmítali přidělit třípokojový byt za stopadesát měsíčně.., A protože sami jme uměli totiž všechno líp, i bez speciálně vyškolených politruků a jiných socekoušů, tak máme to, co máme. A navíc s radostí... Umíme podojit kozu aji ušít gatě, když na to přijde, ale umíme i věci, které nám závidí celý svět. Jediné co asi dost neumíme a taky nesnášíme, jsou socanské řeči o bídě od těch nefachčenků, co dnes a denně tlačí plné vozíky žrádla z rozmanitých kaufstodol....Jinak ještě možná vzpomínáte a možná, že to znovu chcete svým usilovným přerozdělovaním zase i zažívat. A nefotil jsem to já:
http://warnet.ws/news/25030
23. 11. 2008 | 18:42

zdesta napsal(a):

Rumcajs: Vtom závěru (P.S.) je menší zádrhel.Nepřátelé ti nepomáhali a zastávat se tě taky nebudou.Měl jsi použít spíše oponenti. Je v tom trochu rozdíl.
23. 11. 2008 | 18:51

ural napsal(a):

to tom z 22.11. ( pro skogen ): žádná prohra liberalismu, banky neregulované ale celá společnost vůči nim regulovaná
23. 11. 2008 | 19:08

Prymatt Conehead napsal(a):

Ach tak,
takže rovnými daňovými sazbami, to jest lineárním zdaněním se "něco dává bohatým". A odkud se to "něco" bere, pane ekonome? Na druhou stranu nepřímo uznáváte, že progresivní zdanění je vlastně loupež (tedy pokud se shodneme, že Rumcajs byl skutečně loupežník, a nikoli otec-zakladatel sociální demokracie). To je od vás nečekané, leč hezké kouzlo nechtěného...
23. 11. 2008 | 19:22

RUMCAJS napsal(a):

Zdesta:
Samozřejmě oponenti.
Ale ti, s nimiž se tady kočkuju, či pejskuju, mi zajisté rozumí.
23. 11. 2008 | 19:31

VOM napsal(a):

No nevím, někdo hodně vepředu v diskuzi napsal, že autor onehdá sepsal agitku a na základě nevlídné loupežníkovy reakce to napsal doopravdy a natvrdo a nebohého loupežníka řádně vyučil.
Četl jsem výše zveřejněný text podvakráte a nic jiného, než trochu údernější a svižněji napísanou agitku nenašel. Pokud by měl pan docent ambice pokusit se o vážněji míněnou analýzu, musel by hóóódně přidat. O případné syntéze, kudy kam, ani nemluvě.
Dovedu si představit, že éčka pomůžou exportním firmám, stejně dobře si umím představit jak klesne životní úroveň obyčejným lidem po zavedení téhož.
Ve zdravotnictví máme legislativu z dob minulých, pokus o nápravu naráží na hysterickou reakci. Proč? Symbolické poplatky, které se navíc v praxi osvědčily, jsou zástupný problém. Nedávno zvolený předseda lékařského spolku byl v Mladé frontě otevřenější: zdravotnickou reformu je zapotřebí stopnout, protože vytvoření větších organizačních celků by mohlo zlevnit lékařskou péči a vytvořit dumpingové ceny pro zdravotníky nepřijatelné. A co pacienti, těch by se mohl pan docent alespoň letmo zastat, chtělo by se zeptat. Kurzová rizika s "s", jsou sice podle pravidel českého pravopisu přípustná, ale nemoderní, stejně jako autorovi názory na cestovní ruch a svedené a opuštěné samoživitelky. A stačilo by tak málo. Třeba zmínit jak napravit hlavu taxikářům a šůrovat toalety jak je v civilizovaném světě zvykem. Rozvinuté sociální systémy mají i ve světě, namátkou v UK. Subdodavatelé automobilového průmyslu jdou do kopru. K loupežníkově aktualitě mohu přidat ze svého okolí třeba Kovolit Modřice nebo Lear Corporation z Vyškova. Pokud má pan docent nutkavou potřebu kopnout si do amerických automobilek, tak s rozběhem, informace, že americké firmy platí za své zaměstnance zdravotní a sociální pojištění, a v tomto punktě chtějí helfnout, postrádám. Že se V.K. chová jako mimoň, je zřetelné. Je jeho snaha o likvidaci Lisabonské smlouvy stařeckým vrtochem nebo plní zadání z Moskvy? A co by nám návrat do náruče ruského medvěda kromě nafty přinesl?
A tak dále a tak podobně. Na jaderné energetice a odložení privatizace by asi nebyl problém se shodnout.
Takže jako agitka dobrý, ale pokus o analýzu v tom nevidím, stejně jako konec loupežníků v Čechách a na Moravě.
23. 11. 2008 | 19:49

Kelly napsal(a):

Mnohdy po přečtení některých článků v této rubrice mi přichází na mysl vtíravý červík pochybovačnosti o dokonalosti současného volebního systému. Pravděpodobně protažený systém „rovnosti před bohem“ do systému volebního má svou transformaci v paritě „jeden hlas hlupáka = jednomu hlasu vzdělaného docenta“.
Pak začnu tipovat, který z přispívatelů mě u voleb páruje (je to např. pan Blue Jay?) Potom tyto úvahy zaženu a vezmu závazek, že ve volebním fenoménu nebudu hledat spravedlnost a na účast ve volbách budu pohlížím jako na svou občanskou povinnost.
23. 11. 2008 | 19:53

milo napsal(a):

Za ta léta v byznysu jsem si všiml, že při debatě o strategii či vizi působí argumentace oponentů i navrhovatelů v podstatě stejně inteligentně.Přesto má pravdu jen jeden. No, to je také případ této diskuse.Intelektuální elegance ani víra není zárukou úspěchu. Panu H. blahopřeji k lehkému peru. Je to dar.
23. 11. 2008 | 20:05

RUMCAJS napsal(a):

Čím jsi se zkazil, tím se naprav !
Toto moudro, známé asi i docentu Havlovi vzhledem k jeho načervenalému, nebo spíše k namodralému nosu, ale nelze uplatňovat vždy.

Krizi způsobil násilný zásah státu do volného trhu a to pumpováním peněz směrem, odkud neměly šanci se vrátit.
Peníze jsou zboží, jako každé jiné. Tudíž jejich nedostatek způsobený nesplácením hypoték vyvolal jejich "zdražení". Jinými slovy, cena hmotných produktů šla naopak dolů, což nalomilo likviditu bank.

Není to ale jediná věc, která způsobuje zdražování peněz. Také státní dluhy, kryté úvěry bank ,stahují peníze z trhu a činí je tímto nedostatkovým zbožím. Bezohledná honba politiků za voličským hlasem, kupováním si voličů vetšími a většími dluhy státních rozpočtů, jsou tou pravou příčinou této krize. Podobný zásek, jako jsou americké hypotéky nás čeká u všeho, kde se politici tváří, že to může být zadarmo. Např. naše zdravotnictví. Lidé jako pan Havel mažou hubu svým voličům sociálnem, ale důsledek jejich politiky bude naprosto shodný s
hypoteční krizí.

Pokud se tedy vrátím na začátek, nemyslím si, že je možno krizi vyléčit dalšími přímými zásahy státu do ekonomiky. Nyní přišla doba, kdy ekonomika říká "Plaťte daňoví poplatníci" ! Zaplaťte svou naivitu svými úsporami za to, že jste věřili politikům, kteří Vám mazali med kolem huby.
Jediná možnost, jak snížit cenu peněz, je navýšit jejich množství v oběhu. Vzhledem k tomu, že nepředpokládám, že by nějaký stát začal platit své dluhy, je jediná cesta, a to cesta "řízené inflace".
Ti co mají peníze pod polštářem, budou muset chyby státu zaplatit. Jinak hrozí deflace a hluboká krize.
23. 11. 2008 | 20:09

Matěj Kopecký napsal(a):

Nevím,. co chtěl básník říci tímto článkem. Komunista zůstane komunistou, i když bude x ČSSD a jeho myšlenky budou porád ty na socialismus s Marxem a Leninem, i když to bude v roce 2008. Pan Havel nikdy nic pořádného neudělal a nevymyslel, jako místopředseda vlády pro ekonomiku pěkně repunlice zavařil, nezaměstnanost stoupala a on v osmém roce vlády ČSSD nadával pořád ODS...! Pan Havel je u mne obyčejn ý tlučhuba a demagof, který nemá jasný program a vědomosti z ekonomiky na úrovni žáka prvního ročníku obchodní akademie...
23. 11. 2008 | 20:10

vlk napsal(a):

Rumcajsi

kamaráde, kdybys mne byl neoslovil, byl bych mlčel. Nechce s e zvednout rákosku, kterou tě vyplatil autor, jakkoliv by to nebyl žádný problém. Po tvé odpovědi. Prostě , když se někd e rafnem my dva, je to náš malý špílec.
Nemám ovšem sebemnší chuť útočit na Tebe, když si naběhneš na vidle, které jsi si nota bene sám postavil.
Já totiž jednak něco takového nepotřebuji, ale hlavně vím, že to byl dost ojedinělý úlet a že jindy jsi daleko lepší. A rozumím i důvodům tvých postojů. Jsou pro mne jak pocopitelné, tak uchopitelné. A nejspíš s e chceš dostat někam , kam s e chci, více méně dostat i já.

Nicméně, když jsme osloven - nemou s e vyhnout jedné replice. Myslíš, opravdu si myslíš, že kdokoliv - kterákoliv vlád anebo politická síla v Česku a z Česka může nějak řešit nebo ovlivnit aspoň trochu současnou celosvětovou krizi?
Nechceš náhodou od socanů trochu moc?
Každá česká administrativa nanejvýš s emůže snažit o minimalizaci /a i tohle je hodně nepřiměřený termín/ dopadů krize na ČR.
V té souvislosti si nemohu odpustit repliku druhou- socani , na rozdíl od tvých , pochopili poměrně rychle o co go. Jak je to dloho, co genius ze Strakovky s nejlepším postkomunistickým ministrem financí prohlásili , že západní státy si na krizi jen hrají a přijímají neadekvátní opatření? 6 týdnů?

A replika třetí - začínáš rajtovat na tom, že krize náš těžce zasáhne , protože tu máem jistou monokulturu průmyslu. Automobilového a elektrotechnického. A ukazuješ na socany, kteří to sem přivedli. Nepřímo. Tohl e poukazování musím odmítnout. Ne proto, že by socani nebyli přivedli FoXCom, TPCA, Korejce, ale prostě proto, že žádnou chybu neudělali, tím, že je sem přivedli. Oni nestáli v pozici - Korejci nebo INTEL nebo de Boers. Nerozhodvali mezi řadou různých investorů , tlačících se doNošovic. S tím, že opět, vybrali monokulturu, tedy špatně. Bylo to jen rozhodování typu buď Korejci a jejich doprovodné firmy nebo nikdo.Nikdo by znamenalo, ež by nás krize stejně postihla, jen v Nošovicích by dnes na stejném místě místo 7000 klidí bylo zaměstnáno těch lidí jen pár. Při sběru zelí.
Ano, automobilový průmysl něpochybně krize tvrdě postihne. Bud e s e propouštět. I u subdodavatelů. Ale je lépe propouštět z úrovně 100 000 míst a skončit teřba na 70 tisících než jít z úrovně 70 tisíc na a skončit na padesátitisících zaměstnaných.
Navíc - myslím, ež české automobilky z krize vyjdouo něco lépe než jejich konkurenti. Všechny jsou totiž nové. Tedy s nejlepšími technologiemi, organizací i řízením nákladů. Konkurence v Belgii, Británii,Španělsku, Itálii bude mít problém větší.
Tím končím. Nechce s emido tebe pálit.
Dost na tom, že musíš pít Hanušovice. Původně jsme si myslel , že Hanušovice je něco, jako když u nás vypláchnou pivní trubky. Pak jsme to okoštoval. Z nouze. A seznal, že jsem jim moc fandil.
23. 11. 2008 | 20:22

jarpor napsal(a):

RUMCAJS

Zdravím do Řáholce a nezbývá mi než zopakovat : Škoda, že máme více Rumcajců.
Ne ve všem bychom se shodli, ale Vaše :
" Bezohledná honba politiků za voličským hlasem, kupováním si voličů vetšími a většími dluhy státních rozpočtů, jsou tou pravou příčinou této krize. Podobný zásek, jako jsou americké hypotéky nás čeká u všeho, kde se politici tváří, že to může být zadarmo. Např. naše zdravotnictví. Lidé jako pan Havel mažou hubu svým voličům sociálnem, ale důsledek jejich politiky bude naprosto shodný s
hypoteční krizí."
podepisuji.

RUMCAJSI, máte smůlu, že nejste politik. Máte ale volnost nazvat věci pravými jmény. To pan docent nemůže, i kdyby možná chtěl. Ale to je jeho problém - vybbral si sám.

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř. A bude.
Vlci se budou kasat - dyť jsem to říkal !!!

Hezký večer
23. 11. 2008 | 20:28

jarpor napsal(a):

Sorry - Škoda že nemáme více Rumcajsů ...
23. 11. 2008 | 20:30

SuP napsal(a):

Rumcajs -
i když to vypadá blbě, tak se Zase musímm rád přidat k jarpor a za tu Vaši poslední repliku pochválit před natočenou Vé3eskou.
Ale taky to:
...."Nyní přišla doba, kdy ekonomika říká "Plaťte daňoví poplatníci" ! Zaplaťte svou naivitu svými úsporami za to, že jste věřili politikům, kteří Vám mazali med kolem huby....." je výstižné.
Pan docent tu taky proti Vám šermoval s procenty monokultur, ale srovnávat 19% autoprůmyslu se 17% elektro-televize? Ano, na tom je založena ta líbivá damagogie vychcaných pro blbé.
Není jisté, zda v té docentově informaci skutečně jde o 19% automobilního průmyslu, nebo jen o výrobu aut, bez návazných subdodavatelů. Když lidem zdraží pivo, především přestanou kupovat auta, protože auto stojí 250.000. Ale koupí si televizi přes celou zeď, aby měl kde nadávat. Když na tom budou ještě hůř, koupí si počítač, protože ty tak rychle stárnou, že se raději budou prodávat za pakatel, než by je ekologicky likvidovali. Mimochodem, všiml jste si na záběrech z cikánských sídlišť a ghett toho pokrytí oken satelitními anténami?
To mě přivádí k poslednímu vrypu:
..."Porážku ODS v třinácti krajích zavinila hlavně ta arogantní pravicová nenažranost...." Ano, nenažranost levicových voličů. Ale to tam docentovi chybí.
23. 11. 2008 | 20:57

vlk napsal(a):

SuPe

ty jsi s e přes víkend úplně zbláznil?
To by mi vážně bylo líto.
Právě poslouchám zprávy na 24 a tam s e konstatuje , že si ODS nechala udělat analýzu prohry. Zcela nepochyběn tam je něco jiného.
23. 11. 2008 | 21:01

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:

Vlku, najdi mi jedinou věc, kterou jsi nyní uvedl a s kterou jsme ve sporu.

Vyjímečně s Tebou souhlasím na 100 %.
23. 11. 2008 | 21:16

RUMCAJS napsal(a):

jarpor, SuP.

Já bych si dovolil půjčit díkuvzdání od svého "třídního nepřítele " Vlka, a tímto děkuji za květiny.
23. 11. 2008 | 21:19

vlk napsal(a):

Rumcajsi

takže se shodnem na tom, že jsi původně do Havla zajel poněkud nesmyslně.

Vítám tě mezi svobodné voliče.
23. 11. 2008 | 21:23

SuP napsal(a):

Vlku smiř se s tím, že spoustu věcí nahlížíš jinak....
23. 11. 2008 | 21:38

Lion napsal(a):

Ač se spoustou Vašich tvrzení nesouhlasím, v jednom Vám musím dát za pravdu. Cituji Vaši myšlenku:" Kdyby volilo jen pět procent nejbohatších, určitě byste vyhráli. Ale chcete-li vládnout, musíte nabídnout program většině." Jak geniálně prosté. Stačí oslovit většinu a vítězství je v kapse. A tak oslovujtete a oslovujete. Tu se postavíte za zrušení třicetikorunového poplatku, takže většina bude mít zase svůj acylpyrin zdarma. Těch pár smolařů, kteří umřou, protože nebude na drahou a nákladnou péči, není statisticky významných. Jde přece o většinu. Jindy se zase bijete za regulované nájemníky. Bez ohledu na ekonomickou realitu, pošlapávání Ústavy a nálezů Ústavního soudu, bez ohledu na to, že plné dvě třetiny lidí institut regulovaného nájemného zneužívají (že pane Křečku ?). A proč ? Protože regulovaných nájemníků je o něco víc než majitelů a o počet tu jde především. Inu nikdo nemůže dát tolik, kolik vy té své vděčné většině slíbíte. Bez ohledu na to, zdali jsou sliby dlouhodobě splnitelné či nikoliv. Hezký večer ... ;-)
23. 11. 2008 | 22:16

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, předvolebnní sliby se samozřejmě plnit nebudou, protože na sliby prostě nebudou chechtáky, ale to to nic, svede se to prostě na finační krizi, kterou samozřejmě zavinili ti zlí..... Tajenku si doplňte sami...
23. 11. 2008 | 22:33

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Budu se opakovat, ale asi jsi nepochopil podstatu sporu.
Pan docent nasazoval psí hlavu vládě a tvářil se, že ČSSD by současnou krizi zvládala lépe a že zná opatření, jak jí čelit.
Proto jsem do něj zajel.

Jeho návrhy, či ČSSD, mi přišli stejně směšné, jako tvrzení Topolánka, nebo kdo to tvrdil, že můžeme děkovat Bohu, že máme svou měnu a tím lépe zvládneme krizi. Je to nesmysl. Jak správně uvádíš, řešení vůbec nezáleží na nás ale na velkejch klucích a to jestli máme svou měnu, nebo euro, vůbec nehraje roli.
23. 11. 2008 | 22:41

vlk napsal(a):

Lione
když pominu, že základním principem demokracie je vláda většiny,pak musím konstatovat, že jste s euchýlil k demagogii. Ani socanům s epodařilo udělat z krajských voleb referendum o vládní politice. Zejména té zdravotní. A poplatky byl pouze a jen symbolem. Nic víc.
Argumentovat US mi přijd e zábavné. Bylo to 8:7. ted y o jediný hlas. A tvrdím , že kdyby nebyl býval zzvolen Klaus díky neuvěřitelné hlouposti socanů v r. 2003, nýbrž Pithard, kterému scházelo ais 7 hlasů, nikdy by poplatky přes US nebyly prošly. Protože by prostě byla jiná sestava soudců.
Poplkatek je symobolem toho, že zdrvaotnictví nebud e bezplatné na základě pojištění , ale i přes ono pojištění placené.
a jestli dnes někdo umře proto, že není na drahou léčbu, pak nastane stav, kdy umře také , protže na ní není soukromě pojištěn. Jenže se většina z nás obává, že to bud e daleko častěji.
Regulované nájemné do toho netahejte. To prostě bud e zrušeno. Regulovaných nájemníků je řádově sna d 700 tisíc. tedy osob žijíích v bytech s regulací. Z toho dejme tomu 550 tisíc má volební právo. A je to fenomen zejméan velkých měst. Hlavně Prahy. ANo a Praha byla , kupodivu, jediným místem, kd e utrpěla ODS vítězství. není to nějaké divné?
SuPe

s tím starost nemám. Tu o tvé duševn zdraví u mne vyvolala poslední věta tvého předchozího příspěvku.S tím, ež věci vidíme každý jinak smířen jsme. a nijak mi to nevadí.
Jen sem tam provětrám argumenty, kterými obhajuješ svoje vidění. Jako například na Paroubkovi.
23. 11. 2008 | 22:42

vlk napsal(a):

Rumcajsi

řekl bych, ež ano.
Poslední, resp. předposlední blog pana Havla jsme prošel bez povšimnutí. Už jsme výše napsal, že jsem jej seznal poněkud jednoduchou agitkou. Takže jsme necítil potřebu s e k ní vyjadřovat.
A celkem se shodujeme v celkovém postoji. Jen si myslím, že vůbec není jedno, jestli máme korunu nebo euro. byl bych o hodně klidnější, kdybychom měli euro.
Ale nechme toho. Nejsi můj nepřítel.
23. 11. 2008 | 22:47

RUMCAJS napsal(a):

Vlk:
Beru !
23. 11. 2008 | 22:57

RUMCAJS napsal(a):

Dnešní den byl pro mě poněkud hektický. Až nyní jsem si dočetl blog pana docenta dokonce, zvláště pak jeho optimistický závěr ohledně produkce aut.
Ani nevíte pane docente, jak velkou radost bych měl, kdyby jste měl pravdu.
Ale pokud bych si zdejší příspěvky nalistoval někam do minulosti, kdy o krizi v Evropě ještě nikdo nepřemýšlel, uváděl jsem tam, že se občas připletu do toho, když se baví velký kluci a že ti tvrdili, že to nebude dlouho trvat a pojedeme z kopečka.
Musím říci, že měli pravdu.

Možná, až si přečtete statistiky z listopadu a prosince, že Vás ten optimismus taky přejde. Já hádám, že průmysl klesne o nějakých 10%.
A pokud Škodovka v naturálních jednotkách v následujících měsících neklesne, jsem ochoten Vám zakoupit od paní psi další kýtu.
23. 11. 2008 | 23:16

Honza999 napsal(a):

jarpor

"Škoda že nemáme více Rumcajsů"...
Co mi to jen připomíná??
Že by "jen více Kožených"??
23. 11. 2008 | 23:34

prirodovedec napsal(a):

Rumcajs: Zdravim. Vidim, ze zde uz prevladl ten spravny neoliberalni pohled (zdravim SuPa a jarpora) a gratuluji k nemu, cini mi radost: "Krizi způsobil násilný zásah státu do volného trhu a to pumpováním peněz směrem, odkud neměly šanci se vrátit."

Sice jsem videl, ze se to v diskusich chvili houpalo, nez se s ulevou nasel ten spravny vinik dle LibInstu, ale gratuluji, neni nad nalezeni ztracene rovnovahy.

vlk, SuP: Jsem rovnez potesen: "..."Porážku ODS v třinácti krajích zavinila hlavně ta arogantní pravicová nenažranost...." Ano, nenažranost levicových voličů." a i dalsi "Právě poslouchám zprávy na 24 a tam s e konstatuje , že si ODS nechala udělat analýzu prohry. Zcela nepochyběn tam je něco jiného."

Je potesujici (pro Havla and his boys), ze pouceni z krizoveho vyvoje dopadlo tak zkusene a zcela neotrele a perspektivne. Bezesporu to otevira prostor k navratu ke korenum a k dalsim zmenam, ktere povedou k prozreni volicu a pochopeni, jak maji volit priste.

Lion: "Ač se spoustou Vašich tvrzení nesouhlasím, v jednom Vám musím dát za pravdu. Cituji Vaši myšlenku:" Kdyby volilo jen pět procent nejbohatších, určitě byste vyhráli. Ale chcete-li vládnout, musíte nabídnout program většině." Jak geniálně prosté. Stačí oslovit většinu a vítězství je v kapse. A tak oslovujtete a oslovujete."

Souhlasim. Politika je misto pro chladny kalkul a boj o moc. Reci o pravici nebo levici a idealech jsou pro volice. Bezne balamuceni a straseni uz na to, aby volili proti svym kratkodobym ekonomickym zajmum nestaci, ted jdou za svoji penezenkou.

vlk: Musim zpetne oznacit za brilantni ty rozbory povolebni situace, kterym jsme byli pritomni oba a kterych se dopoustel v prazskych verchuskach orientovany Pocestny. Tenkrat celkem ve shode i s nami. :)

Da se rici, ze Bohm zrejme prohral (nasel jsem si utek Bendla od neho), protoze zatim nedokazal rikat neprijemnou reflexi, umoznujici obnovu a vysvetlit jednoduchy plan dle mne zalozeny na temer pravicovem slove: "Budme profesionaly. Jako starostove a hejtmani jimi jsme byli."

Existence korytarskych potreb rady lidi a vykroceni ke korenum doprava dle prezidentovy moudre rady v kombinaci s Bohmovou prazskou vazbou (odpuzuje regiony) a zrejme i diky tomu, ze nosi moc hodinek (to prece sovetsti vojaci taky), jak jsem zahledl na idnes, zrejme zlikvidovaly tu jasnou sanci rici neco nahlas, na co by mohli slyset nekteri hejtmani a krajske struktury.

Cili ne doprava ke korenum, ale kombinace pragmatismu (vyneseni krajskych part nahoru) a profesionality (pro volice).

S ohledem na pohledy pravovernych vyse (Rumcajse, SuPa, jarpora, Liona), jejichz potrebu mit ta reseni i nadale zduvodnena neo- -ismem misto vecne analyzy problemu bez predsudku (to ne to by dalo za pravdu tem levicakum a prirodovedcum :) ...) jsem hluboce podcenil, je to asi opravdu na vyvoj podle Pocestneho. Samozrejme pro ostatni je to prijemne, protoze protihraci jsou velice citelni. Myslim, ze Pocestny, ktery v nich cte jako v otevrene knize by mel na novou stranu i predsedu vlady, kdyby chtel. :)

Mozna pokud bude treti kandidat, ktery vytahne to, co jsem rikal v pravy cas po priprave a s konkretnim vyctem chyb (adresne mirenych tak, aby ziskal vetsinu hlasu), bude predseda ODS. Ovsem kdo nema maslo na hlave nebo hodinky na ruce a muze proti Dalikovi se Sloufem kandidovat? :)
23. 11. 2008 | 23:36

scientist napsal(a):

pane docente:
s tou automobilovou monokulturou, to bylo moje dílo, takže Rumcajse peskujete poněkud zbytečně. Jako každá hyperbola, je i obrat "monokultura" přehnaný - to na úvod.

Vaše odvolávání se na elktrotech. průmysl nepovažuji za zdařený úkrok stranou.
Systém subdodávek nabalených na automobilový průmysl je nekonečně víc zřetězený - auto prostě stále je nejsložitější běžné spotřební zboží, které v sobě koncentruje spoustu znalostí a materiálu. Nevím jaké jiné odvětví lze srovnávat. Snad jen stavebnictví.
Domino efekt v takto strukturovném průmyslu si domyslí i Pepek Vyskoč.

Já mám na paměti krize, kterými si prošly západní země a taky pobyt v Detroitu s jeho utlumenou výrobou. Na to nepotřebuju být žádný stratég, abych od roku 2000 kroutil nedůvěřivě hlavou a čekal, až se to po...Jen jsem sázel na ropu a todle nečekal.

Pokud jde o spoluzodpovědnost ČSSD:
udivuje mne i Váš druhý úkrok stranou. O příchodu automobilek že rozhodl pouze(!) trh? Takže žádné jednání s investory, žádné pobídky konkrétním firmám, prostě TRH. Buď se z Vás stává tržní liberál ve chvíli, kdy Vám to hodí, nebo mne utvrzujete v tom, co jsem tam tenkrát taky napsal: totiž že našim kormidelníkům jaksi chybí vize. Přitáhnout sem jiné typy výroby totiž bylo a je možné. A Vy to víte!
24. 11. 2008 | 00:17

bohemia napsal(a):

Normalizacni ksindl v Lidovkach

Místo bujaré opilosti a následné kocoviny by se konal jen všední život v komunisty ovládaném státě. Nicméně patrně s daleko menšími represemi...Kdyby byl v lednu 1968 zvolen za šéfa KSČ místo hloupého slovenského politika Dubčeka chytrý slovenský politik Husák, pak by asi vše vypadalo úplně jinak.

Vice: http://czech-bohemia.blogsp...
24. 11. 2008 | 03:51

Kelly napsal(a):

Pane Scientist,
Já si dovolím poopravit Váš názor, který se tu snažíte podsunout s tvrzením, že účelem vlád ČSSD bylo zavřít naše staré dobré podniky (rodinné stříbro) a postavit tu na jejich místo montovny zahraničních automobilek. Zaměňujete tu vědomě příčinu za důsledek. Tragická Klausova privatizace s vědomým rozbitím východního trhu a s hektický zavíráním podniků zahraničního obchodu by měla daleko hlubší dopad na naše hospodářství, nebýt "záchrany" v podobě zahraničních montoven. Průměrně inteligentní člověk chápe, že výstavba montoven automobilek s nadstandardními investičními pobídkami v této době, bylo jen opatření, které nebylo optimální, ale jen nutné zlo, aby se zabránilo dalšímu hlubšímu ekonomickému dopadu diletantsky provedené porevoluční transformace. A zkrátka na trhu bylo nejvíce dostupných nabídek v sektorou automobilového průmyslu.
Kolik jen tradičních českých firem existujících tu více než 100 let bylo nutno zavřít, a nebo prošly několikerým konkurzem od revoluce? Firmy, které přežily několik hospodářských krizí, dvě války a přece existovali. To, co jim zlomilo krk, byla Klausovy privatizace. Jeden z posledních příkladů - Adamovské strojírny, které kdysi dávaly práci asi 4.500 lidí a nestačily plnit objednávky na výrobu. Od revoluce a privatizace se tato firma permanentně potácela na pokraji zániku. Pár měsíců zpět tato firma již definičně skončila. Někdo těch bývalých 4500 pracovníků musí zaměstnat. Největší tragédie nastává v momentu, když tyto lidi necháte sedět doma na podpoře v nezaměstnanosti. Když Vám v tento moment přijde zahraniční investor s nabídkou, že za vlastní prostředky zde postaví montovnu a těmto lidem dá práci, kdo by to odmítal? Pochopil jste? Je paradoxem, když ze strany pravicových příznivců se dnes ozývají hlasy o tom, jak se tu za vlád ČSSD zřídily monokultury.
24. 11. 2008 | 05:57

Vasja napsal(a):

Helle Kelly, to co píšete je krásným příkladem myšlení socanského Drink Tanku.
Klaus rozbil východní trh.............
Božínku, Čím? Už vím. Zrušil RVHP
Chlape, když firma má zakázky, na kterých vydělává, tak nemůže zaniknout.
24. 11. 2008 | 06:51

Ládik napsal(a):

Rumcajsi,
na Hanušovice nedám dopustit, i když je nepiju. Ale mám zážitky z pivovarské kotelny z doby, kdy se do plamencových kotlů (bez pohyblivých roštů) házelo uhlí lopatou. Jeden kotel se vyhrabával, druhý jel. Středověké fotky.
Co ten sumec v pivovarském rybníku, ještě tam je?
Nevěř vlkovi, že v Nošovicích dělá 7000lidí. Není tomu tak. Usedlíci říkají "Hnůjdaj".
24. 11. 2008 | 07:14

Teo napsal(a):

Prý sociální smír, píše Havel, je tou nejvyšší mekkou hospodářského růstu. No bodejť! Stejně jako Švédský model se politická vládní garnitura napojí na výrobní monopolistické firmy, nadnárodní koncerny, spojená s odborovými předáky určuje výši mezd a drží opratě pracujícímu lidu pěkně zkrátka.
To se to mele o sociálním smíru za pokřiku, že za to může kdosi jiný, protože levicově proklamovaná sociální strana přece nemůže jít ze své podstaty dělnictvu po krku. Ale ona jde! Spojuje se s jakýmkoliv zahraničním investorem a tvrdí, že tak zajišťuje práci lidu. Zajišťuje práci, jenže otrockou ve fabrikách a ekonomickou past vydává za sociální smír!
Havle! Jste mystifikátor s titulem. Nepodporu středního stavu jste úspěšně završili až vy se svou ČSSD a to jeho ekonomickou likvidací. Cíleným dotahováním zákonů ve směru proti střední vrstvě, ztěžováním všech podmínek drobným podnikatelům jste způsobili jejich nemožnost zaměstnávat vyšší, anebo spíš aspoň stejný počet zaměstnanců. To způsobilo odliv zaměstnanců směrem montovny, kde s pomocí odborových bosů držíte ekonomicky pod krkem nejnižší sociální vrstvu a ta vás paradoxně volí za slib podpory v budoucnu.
Neobstojí tvrzení, že ODS jedná stejně ve vládní pozici. Vy se se svou Sociální Stranou pojmenováváte za ochránce nejnižšího stavu! Vy si dáváte na štít boj proti chudobě! LŽETE TEDY Z PLNA HRDLA! No, máte aspoň z té lži jednoduché živobytí. Rozhodně jednodušší, než kdejaký řemeslník či drobný podnikatel, který není dnes už schopen platit zaměstnanci aspoň minimální mzdu a aby se udržel, musí zaměstnávat načerno. Načerno ty, co jsou vyčůraně na podporách, současně s nemocenskou či sociálními dávkami pro své chudobné děti.
Váš Švédský model má zásadní chybu. A to totiž že je realizovaný v Česku. Stvořili jste systematicky nárůst ekonomických pastí a stabilní chudou vrstvu, která je úplně závislá na vašich sociálních podporách a slibech a tím pádem vás bude volit vždy pro svůj strach z budoucnosti a z nemožnosti svou ekonomickou závislost na vás změnit.
Jste sebranka lhářů, podvodníků a šmelinářů. A nic na tom nezmění jestli jsou ODS podobní či stejní!!!
24. 11. 2008 | 07:39

Skogen napsal(a):

Tome, omlouvám se, že jsem za příběh (22.11.2008 16:56:34) nepoděkoval. Já vůbec nezpochybňuji přítomnost státní regulace v prostředí USA. Jen jsem podotknul, že pro praktickou aplikaci ideí o ortodoxním ekonomickém liberalismu typu "neviditelná ruka" prostě nemáme žádný příklad zvenčí, byť jsou tradiční západní ekonomiky v tomto nepochybně vyzrálejší a je-li myslitený, měl by být takový příklad k dispozici. Jde však o terminus technicus vhodný pro myšlenkové experimenty, pro teoretické konstrukce. S praxí nesouzní. Regulace zde bude vždy, jestliže na ní bude moci někdo vydělat (a tím zdaleka nemyslím jen dle Martyho "příjemce výpalného", ale také soukromé subjekty v konkurenčním principu). Pokud byste totiž liberalismus dotáhl do detailu - ad absurdum by nakonec přežil a nejvíc získal ten, kdo by v ruce držel sofistikovanější kus železa s větší ráží. A tomu brání regulace. Absolutní liberalismus je nesmysl, což ovšem některým českým intelektuálním proudům nebrání vydávat "neviditelnou ruku" za jediný přípustný platný zákon.

Tolik vysvětlení k mojí poznámce, "..že ten správný ekonomický liberalismus ve skutečnosti není vůbec nikde - a asi proto by ho tak rádi měli poprvé u nás..", na kterou jste reagoval a v podstatě mne tak podpořil ;o)
24. 11. 2008 | 08:48

Kamil napsal(a):

Pane Havel
byl jsem citován, tak reaguju.
Předně, když někomu vyčítáte, že nečte celý Váš textt, tak činíte totéž (pokud nemáte problém se v textu orientovat). Nevšiml jsem si, že by Rumcajs někde psal, že je proti euru, nebo atomu, jak se mu to snažíte podstrčit.
Víte většina z nás, kteří oponují Vašim blogům chodíme každý den s kůží na trh, takže známe z vlasní zkušenosti dopady politiky, kterou prosazuje Vaše strana. Komu myslíte, že prospěje hledání třídního nepřítele. Vysmíváte se když napíšu, že pro pochopení většiny úkonů pro chod společnosti stačí zdravý selský rozum ( to přece nemůžete potřebovat, Vy chcete stádo, které se lépe ovládá).
Jinak si myslím, že realitě života spíše odpovídají komentáře Rumcajse, Pocestného, Hochmana, Tea, Jarporta, Supa..., než názory Vlka, Přírodovědce, Havla, kterým sice nechybí intelekt, ale problémy vidí zpoza okna. Každá sebelepší teorie je k ničemu pokud se nedá realizovat v praxi.
Hezký den.
24. 11. 2008 | 08:50

Marty napsal(a):

Skogen: dokud si budete moci vybrat, zda koupite rohlik v pekarstvi na rohu, nebo pres ulici o korunu levneji, neviditelna ruka trhu tu stale bude s nami :)
24. 11. 2008 | 10:01

RUMCAJS napsal(a):

Tak si říkám pane docente, než strácet Váš drahocený čas s nějakýn Rumcajsem, nebylo by lepší si vzít do parády Paroubka? Tady v novinách se dočítám, že navrhoval zabránit devalvaci koruny přeměnou eur uložených u centrální banky na koruny.

A to si ten nešťastník myslí , že všechny okolo převyšuje o několik vývojových etap . Bohužel pane docente, ale nedokážu udržet pod svou vousatou tlamajznou smích.

Taky jsem se v těch novinách dočetl, že to s tím bojem eura proti finanční krizi myslíte vážně.
A ještě, že kůli progresivnímu zdanění nemusíte do Řáholce, protože ho chystá ČSSD.
Abych řekl pravdu, pane docente, tak o dalších volbách budu volit ČSSD,protože až svět uvidí, co tu máme za mozkovny v čele státu, tak bude euro za 35 Kč.
A to si nemůžu nechat ujít !

Konečně budu v balíku.
24. 11. 2008 | 10:26

Skogen napsal(a):

Marty, tahle pazoura je taky konstrukt, já neznám žádný souměřitelný krám, kde by měli rohlík o korunu levnější než přes ulici ;o))
24. 11. 2008 | 10:54

andy napsal(a):

Pane docente, děkuji za váš komentář. Jako obvykle velmi výstižné, slušné, přiměřeně pichlavé a nad věcí. Jste jediný, kdo poctivě čte komentáře pod vašimi články a reaguje na ně (každému kdo něco napsal musí být jasné, že to zabere hromadu času).
24. 11. 2008 | 11:05

Marty napsal(a):

Skogen: a kde to bydlite? On staci internet, ktery ocividne mate. Jen se podivejte na tu obrovskou nabidku zbozi za ruzne ceny. Dokud se stretava nabidka s poptavku, bude tu i neviditelna ruka.
24. 11. 2008 | 11:09

Michal napsal(a):

Rumcajs: Předpokládám, že jste četl komentář pana Párala, bývalého komentátora Rudého práva :-)
24. 11. 2008 | 11:23

Lexus napsal(a):

Hele RUMCAJSI co děláš za práci, že máš čas se tu každej den od rána do večera vykecávat? Já jako OSVČ mám za den pár minut času abych tu "přelítnul" pár řádků. Není načase zvednout zadek a jít dělat něco užitečného?? Nebo seš snad nezaměstnanej a volný čas mezi výplatou dávek trávíš plozením rozumů na diskuzích. Jestli máš málo práce stačí říct, já tě zaměstnám raz dva
24. 11. 2008 | 11:55

scientist napsal(a):

@Kelly
nikomu se nesnažím nic podsunout. Jenom říkám, že ty montovny + strojírenské provozy mohly být kvůli riziku rozloženy i do jiných odvětví, než je výroba aut. Nic víc. I bez finančí krize je to průmysl, ve který nemám důvěru + neznám srovnatelně velkou vyspělou zemi, kde by výroba autíček tvořila fundament vývozu a potažmo i hospodářství. Asi je to předlouhé historické dědictví, o kterém nemá smysl se rozepisovat, ale okolní podmínky se dost změnily a je třeba na ně reagovat.

Jestli bylo/nebylo možné jiné řešení? No v podstatě je to nyní šumák (navíc v takové debatě nikdo nezvítězí). Důležitější je, jestli potenciálně velmi vlivný socialista má nějakou vizi, co s tím - zda-li to vnímá jako problém a zda-li má strategii. Ono to například začíná už nastavením školského systému, že. Ale třeba i imigrační politikou.

A nechápu, proč mě řadíte mezi pravičáky.
Rád bych volil socany, ale nemohu. Zatím je tam příliš mnoho buranů, populistů a na regionální úrovni taky mafošů a zlodějíčků. To na pana docenta neplatí. Koupil bych mu nějaký koště, co dobře mete, kdyby existovalo.
24. 11. 2008 | 12:13

jogín napsal(a):

Jako obvykle přicházím s křížkem po funuse, takže o obou tématech trochu jinak. Euro a krize- asi nejlíp se trefil Vlk s otázkou, jak by Evropa dopadla s 20ti samostatnými měnami. Jenže to neznamená, že by Česko s eurem dopadlo líp, spíš je to naopak. Zdejší ekonomika momentálně vydělává na skutečnosti, že produkuje zboží, ne finanční papíry. Což ekonomické teorie obvykle nezohledňují, i když jedinci jako Zelený a Miller na vědomí berou. A máme se jako stát obětovat k většímu prospěchu EU? Nechuť k přijetí eura je pochopitelná, zatím to vždycky vedlo k pěknému stoupnutí cen, což voliči kvitovali zavržením partaje, která dotyčnou operaci provedla. U nás je naděje, že platy zůstanou stejné a stoupnou nájmy, ceny jízdenek, některé potraviny, výdaje na zdravotnicví a na všechny služby. Samozřejmě se známým zdůvodněním že všude v Evropě… Moji známí z Francie tvrdili, že životní náklady vylezly s eurem na dvojnásobek. Jde ovšem take o znehodnocení úspor. Po novém roce uvidíme, jak dopadne Slovensko, přes celé drastické vyhrožování obchodníkům. Jde opravdu o v diskusi zmíněný rozdíl v zájmech podniků a občanů a zdá se mi, že je rozumější vyčkat na spontánní srovnání cen a kurzů. Transakční náklady nejsou žádný argument, dělá to nejvýš desetiny procenta. Pokud jde o sociální smír, teorie výpalného se mi líbí, zbývá ale dodat, že revoluce obyčejně předchází zhoršení životní úrovně, ne tak její absolutní výška. I tady musel Klaus a spol od válu po masivní inflaci a mírném propadu. Odteoretizovat to půjde asi těžko- ještě se podívám na Přírodovědcovy odkazy. Jenže ekonometrie je sice krásná věc, ale nejvyšší papaláše nezajímá. Četl jsem stížnosti teoretiků na prázdné kecy v Davosu a na ignoranci finančníků při varování před blížící se krizí. Asi něco bude na novém Valenčíkově důkazu, že moc vždy převezme koalice neschopných.
24. 11. 2008 | 12:13

RUMCAJS napsal(a):

Lexus:
Co potřebuješ udělat ?
24. 11. 2008 | 12:19

RUMCAJS napsal(a):

Michal:
Jo myslím Párala. Napsal něco špatně ?
24. 11. 2008 | 12:21

Skogen napsal(a):

Marty, takže vy zase tvrdíte, že je dostatečný liberalismus úplně všude, kde se liší ceny produktů a služeb? S takovým pojetím neviditelné ruky trhu nemám vůbec žádný problém :o)
24. 11. 2008 | 12:28

Marty napsal(a):

Skogen: Vy mate problem s chapanim psaneho textu. Jinak si nedovedu vysvetlit, ze jste napsal takovou hloupost a uplne prehledl zminku o stretu nabidky s poptavkou.
24. 11. 2008 | 13:58

Skogen napsal(a):

Marty, nechme rovnovážné body dělat co umí, za účelné regulace to dokáží docela dobře, přepisovat učebnice zde asi nebudeme. Co myslím tou účelnou regulací? Tak třeba funkci antimonopolního úřadu, ale kupříkladu i dohled nad kvalitou produkce, bezpečností práce, zkrátka (a obecně) legislativní rámec, který však není výslednicí exhibice neviditelné pracky, ale obecného zájmu, prosazovaného autoritou "sdružení občanů" - státem. První příklad z toho důvodu, že trhy se přirozeně monopolizují, druhý by nakonec nabídka s poptávkou vyřešily, ale za jakou cenu? Třetí předchází ztrátám v širším aspektu... Nechat vše na vaší neviditelné ruce by znamenalo dát se metodou pokus - omyl a rezignovat na racionalitu. Mám zato, že čistě konkurenční prostředí v principu zajišťuje prosperitu nejsilnějšímu, nikoliv nejširšímu okruhu, jak vyžadujue sociální ohled, a to i za cenu celkové regrese.
24. 11. 2008 | 14:29

Marty napsal(a):

Skogen: o ucelne regulaci lze mluvit jen nekdy a to jen v jeji pripravne fazi, kdy lze vychazet z "dobrych" umyslu puvodcu. V praxi to uz vypada uplne jinak. Regulace selhavaji uz na tom, ze nikdo neni schopen uspokojive predpovedet dlouhodobejsi nasledky regulace. Bohuzel se kolikrat nepocita ani s temi ocividnymi. Navic nelze regulovat pro blaho vsech. Vzdy se reguluje v neci prospech a nekdo vzdy trati. A rozhodovani o tom, kdo ziska prospech, je nejcasteji predmetem korupce v ruznych podobach.
Vezmeme si napriklad ten antimonopolni urad. Jeho povoleni casto podleha spojeni dvou nezavislych spolecnosti nekde v tramtarii. Spojeni se CR nijak nedotkne, ale staci, aby jedna ze stran mela dceru v CR a hned se musi zadat o povoleni cesky antimonopolni urad. To predstavuje mastny spravni poplatek a vyplnovani velmi obsahleho dotazniku. Skutecne prinosna regulace.
Trh se prirozene nemonopolizuje. Volny trh ma naopak (narozdil od toho regulovaneho) silne antimonopolizacni tlaky. Monopol muze vzniknout jen ve vyjimecnych oblastech a to vetsinou jen na omezenou dobu. Skutecne efektivne dokaze vytvorit monopoly jen stat a take to velmi casto dela.
Volny trh zajistuje prosperitu spolecnosti obecne. I ten nectizadostivy bude mit vyssi plat. Ale ten snazivy a talentovany holt bude mit plat mnohem vyssi. Rikejte si tomu rozevirani nuzek.
24. 11. 2008 | 16:03

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
kdyby někdo napsal takhle dlouhou věc o mně , dmul bych se pýchou a pravidelně kontroloval co se tam děje .
Doufám že nejsi o moc jiný . Zmínil jsi ty firmy okolo . To by mně opravdu zajímalo , protože v mým okolí zatim ticho po pěšině .
A jestli sa volačo chystá , rád bych se taky nachystal .
Měj se hezky

tK
24. 11. 2008 | 16:46

RUMCAJS napsal(a):

tK:
Karle, trochu mě uklidňuje, že u vás je klid. Přijde mi to neuvěřitelné.
U nás lehá pomalu všechno.

Pokud mohu mluvit za náš obor tak Wacker-Neuson, Kubota, Pel-Job... stojí. Dobré zprávy nejdou ani od ostatních výrobců stavebních strojů, jako je Terex,JCB atd.

O té Škodovce jsem fakt slyšel, že chystá "krizový štáb".

Jestli Karle děláš pro nějaký strojírenský fabriky, pomalu se připravuj na horší časy. Největší optimisti čekají mírný rozjezd na jaře.
Tak uvidíme.
24. 11. 2008 | 18:50

Gerd napsal(a):

Pane Havle,
trochu se tu v diskuzi pozměnilo téma blogu na analýzu volební prohry ODS a ČSSD. I když jste na toto téma již něco psal, přesto zopakuji pár faktů:

1. ČSSD nevyhrála kvůli kvalitě svého programu, ale kvůli neschopnosti protivníka ODS - to jste již psal, ale neškodí to zopakovat

2. ODS úplně opustila svůj volební tahák z r. 2006 a to zjednodušení administrativy pro podnikatele a běžné občany, která především za vlád ČSSD nebetyčně narostla.

Tento 2. bod by bylo vhodné rozvinout. Bez urážky pane Havle, za ČSSD skutečně formuláře státní správy nabyly na složitosti a stojí za tím dílem státní správa sama a dílem vedoucí úloha ČSSD při budování byrokracie v ČR. Poslanec Tlustý, nyní v nemilosti, udělal dost prozíravý marketingový tah, který úplně unikl Vašemu velkému šéfovi Paroubkovi. Tím myslím, že vyplňování formulářů jednou ročně je pro běžné občany a podnikatele utrpením. Je obrovskou chybou ODS a Topolánka, že tento potenciál nedokázali znovu podchytit a soustředili se na bitvu o 30,- Kč, která není tak nepodstatná (lékaři dělají mnoho proto, aby pacient vždy při příchodu do ordinace, byť i na plánovanou kontrolu, zaplatil 30 Kč, protože je vždy proveden nějaký úkon lékaře, díky kterému může částku zinkasovat).
Jestliže ODS evidentně podcenila šanci podchytit hlasy voličů relativně jednoduchým způsobem, nařízením vlády a ministrů svým rezortům o zjednodušení formulářů, má šanci ČSSD se tohoto tématu chopit. Protože běžný občan, který vydělává celý rok prachy nemá šanci se v těchto formulářích vyznat a zabírají poměrně hodně času i financí mnoha občanům, živnostníkům a podnikatelům. Byrokracie v ČR je možná momentálně největší problém pálící střední třídu a podnikatele. Máte v ČSSD nějaký plán, jak toto téma řešit? Další volby jsou už za dva roky!
24. 11. 2008 | 18:52

Gerd napsal(a):

Pane Havle,
trochu se tu v diskuzi pozměnilo téma blogu na analýzu volební prohry ODS a ČSSD. I když jste na toto téma již něco psal, přesto zopakuji pár faktů:

1. ČSSD nevyhrála kvůli kvalitě svého programu, ale kvůli neschopnosti protivníka ODS - to jste již psal, ale neškodí to zopakovat

2. ODS úplně opustila svůj volební tahák z r. 2006 a to zjednodušení administrativy pro podnikatele a běžné občany, která především za vlád ČSSD nebetyčně narostla.

Tento 2. bod by bylo vhodné rozvinout. Bez urážky pane Havle, za ČSSD skutečně formuláře státní správy nabyly na složitosti a stojí za tím dílem státní správa sama a dílem vedoucí úloha ČSSD při budování byrokracie v ČR. Poslanec Tlustý, nyní v nemilosti, udělal dost prozíravý marketingový tah, který úplně unikl Vašemu velkému šéfovi Paroubkovi. Tím myslím, že vyplňování formulářů jednou ročně je pro běžné občany a podnikatele utrpením. Je obrovskou chybou ODS a Topolánka, že tento potenciál nedokázali znovu podchytit a soustředili se na bitvu o 30,- Kč, která není tak nepodstatná (lékaři dělají mnoho proto, aby pacient vždy při příchodu do ordinace, byť i na plánovanou kontrolu, zaplatil 30 Kč, protože je vždy proveden nějaký úkon lékaře, díky kterému může částku zinkasovat).
Jestliže ODS evidentně podcenila šanci podchytit hlasy voličů relativně jednoduchým způsobem, nařízením vlády a ministrů svým rezortům o zjednodušení formulářů, má šanci ČSSD se tohoto tématu chopit. Protože běžný občan, který vydělává celý rok prachy nemá šanci se v těchto formulářích vyznat a zabírají poměrně hodně času i financí mnoha občanům, živnostníkům a podnikatelům. Byrokracie v ČR je možná momentálně největší problém pálící střední třídu a podnikatele. Máte v ČSSD nějaký plán, jak toto téma řešit? Další volby jsou už za dva roky!
24. 11. 2008 | 18:52

Skogen napsal(a):

I regulace zde bude vždy. Nemusí regulovat pouze stát. Mohou to být i komerční subjekty, říkejme tomu strategická rozhodnutí. V demokraciích by se přirozeně mělo regulovat v zájmu většiny a jelikož obecně je pilířem společnosti střední třída, měl by být na zřeteli právě tento sociologický sektor, regulovat ve prospěch výrazné menšiny, byť by byla z hlediska majetku elitní, je poněkud neprozíravé. To se týká i onoho rozevírání nůžek.

Silné antimonopolizační tlaky, hmm. Když už, pak bychom přirozeně měli mít spíše promonopolní úřad než antimonopolní, aby bránil rozpadu celků... Každopádně bránit konkurenční prostředí třeba nepovolením fúzí gigantů, kdy by mohlo dojít k ovládnutí trhu, je tedy docela iracionální?
24. 11. 2008 | 18:53

Gerd napsal(a):

Pane Havle,
trochu se tu v diskuzi pozměnilo téma blogu na analýzu volební prohry ODS a ČSSD. I když jste na toto téma již něco psal, přesto zopakuji pár faktů:

1. ČSSD nevyhrála kvůli kvalitě svého programu, ale kvůli neschopnosti protivníka ODS - to jste již psal, ale neškodí to zopakovat

2. ODS úplně opustila svůj volební tahák z r. 2006 a to zjednodušení administrativy pro podnikatele a běžné občany, která především za vlád ČSSD nebetyčně narostla.

Tento 2. bod by bylo vhodné rozvinout. Bez urážky pane Havle, za ČSSD skutečně formuláře státní správy nabyly na složitosti a stojí za tím dílem státní správa sama a dílem vedoucí úloha ČSSD při budování byrokracie v ČR. Poslanec Tlustý, nyní v nemilosti, udělal dost prozíravý marketingový tah, který úplně unikl Vašemu velkému šéfovi Paroubkovi. Tím myslím, že vyplňování formulářů jednou ročně je pro běžné občany a podnikatele utrpením. Je obrovskou chybou ODS a Topolánka, že tento potenciál nedokázali znovu podchytit a soustředili se na bitvu o 30,- Kč, která není tak nepodstatná (lékaři dělají mnoho proto, aby pacient vždy při příchodu do ordinace, byť i na plánovanou kontrolu, zaplatil 30 Kč, protože je vždy proveden nějaký úkon lékaře, díky kterému může částku zinkasovat).
Jestliže ODS evidentně podcenila šanci podchytit hlasy voličů relativně jednoduchým způsobem, nařízením vlády a ministrů svým rezortům o zjednodušení formulářů, má šanci ČSSD se tohoto tématu chopit. Protože běžný občan, který vydělává celý rok prachy nemá šanci se v těchto formulářích vyznat a zabírají poměrně hodně času i financí mnoha občanům, živnostníkům a podnikatelům. Byrokracie v ČR je možná momentálně největší problém pálící střední třídu a podnikatele. Máte v ČSSD nějaký plán, jak toto téma řešit? Další volby jsou už za dva roky!
24. 11. 2008 | 18:53

Gerd napsal(a):

Všem se omlouvám, za dvojí vložení stejného příspěvku, nebylo to úmyslně.
24. 11. 2008 | 18:55

Bohouš napsal(a):

To Rumcajs a spol.
Kluci , vy mě vždycky pobavíte.Takovou stranickou (nebo svazáckou?)buňku aby pohledal.Kouzelný retro.(A to něco pamatuju...)Člověk by neřek jak plodně se dají rozvíjet základní postuláty liberální příručky pro poddůstojníky.Tož , chlapi, do nich , vždyť ti tutani nejsou ready pochopit velikost učení blablabla...
Kdo to nepochopí , není náš člověk , on nejenže není náš člověk , von je podezřelej , von je divnej , von je , jakejsi voranžovej či co , VON JE TO ZAKUKLENEJ KOMOUŠ! A do něj Savonarolo...Jak ten svět má svý jistoty a ty koloběhy a ty smyčky...Jó , vono už to tu bylo!
Mimochodem , znáte ten?: Američtí ekonomové byli navrženi na Nobelovku za medicínu...Podařilo se jim amputovat neviditelnou ruku trhu!
No nic , neberte to hoši tak vážně.Jó , tady na tý točně jsem jim říkal , nečtěte to , nečtěte , to zblázníte se z toho...je to marný,je to marný , je to marný.
Tak vám, blue boys, přeju trochu nadhledu a méně té neochvějné ztuhlosti.
24. 11. 2008 | 19:29

Marty napsal(a):

Skogen: strategicka rozhodnuti jsou zalezitosti dane spolecnosti a sama sebe muze regulovat do aleluja.
A kdo rozhoduje, co je ve prospech vetsiny? Anonymni urednik. A konci to hovadinami o tvaru okurek ala EU.
S tim konkurencnim prostredi to je slozitejsi. Stat ho chce hajit, kdyz ho predtim sam poskodil. To je pak samozrejme lepsi fuzi statem vytvorenych molochu zatrhnout. Ale prave konkurence zamezi vzniku monopolu nejlepe a zaroven je i nejlepsi pro spotrebitele. Stat svymi zasahy tuto konkurenci omezuje. At jiz primo nebo neprimo.
24. 11. 2008 | 20:01

Germanicus napsal(a):

Omlouvám se pane docente za pozdní příchod na seminář. Ále nějak se potvrdila slova Luďka Niedermayera z konce září, že se může stát, že se vrátíte opálený z dovolené u moře a vaše pracovní místo bude zrušeno. Tedy potvrdila se v mém případě. A tak v předstihu makám u svého budoucího zaměstnavatele zatím na dohodu o pracovní činnosti přes sobotu a něděli, abych ho přesvědčil o svých nesporných kvalitách i v mém (bohužel) vyšším věku. A tuto neděli jsem byl tak unaven, že jsem při čtení Vašeho blogu usnul (podotýkám únavou ne nudou). Blog a diskuzi jsem přečetl až dnes (pondělí) večer. Pozdě, ale přece. Z těch automobilek a navazujících subdodavatelů mám strach, stejně jako Rumcajs (obávám se, že jste společně s Vlkem až moc optimističtí).
K analýze voleb je dnes na aktuálně informace, která potvrzuje Vaše předpoklady (a pochopitelně Vlka a dalších). http://aktualne.centrum.cz/...
Jinak milý Vlku s Tebou poprvé nesouhlasím a to zásadně. Týká se to kvality Hanušovického piva. Vždy, když se pohybuji v oblasti Jeseníků, piji zásadně skvělou hanušovickou jedenáctku Šerák. Nevím ovšem jestli sem ještě zabloudíš, tady disduze v podstatě skončila. Takže je to asi jen takový můj výkřik do tmy...
24. 11. 2008 | 21:18

třebaKarel napsal(a):

Rumcajsi ,
já věděl že to s tou garáží přeháníš .Garáž nad 300 metrů se jmenuje hangár .
V garáži se dělá pořád, krize nekrize . Formy pořád potřebujou , když né nový tak servis ,když by měla jít do kytek nástrojárna ve vlastním ,
to už by fakt nezustal kámen na kameni . To víš , rodinný podnik nebuduju , mám tři dcery a kluk Karlík je , zdá se na cestě do jinejch výšin . Takže možná mně to nepostihuje kvůli tomu že neexpanduju , jedu pomalu ale jistě .
Ahoj a hodně štěstí ,
tK Ivan
24. 11. 2008 | 22:55

Honza999 napsal(a):

Skogen

"neznám žádný souměřitelný krám, kde by měli rohlík o korunu levnější než přes ulici ;o)) "

Když mají v Tescu akci na rohlíky (0,70 Kč), jsou po celé Praze dražší minimálně o 1,80 Kč (a kolem Tesca na několik desítek metrů - tedy přes ulici - je několik prodejen pečiva). A taková akce je tam každou chvíli. Šiška chleba z 27,90 na 9,90 nebo housky ze 2,50 na korunu.
Naskýtá se ale otázka - jaká je tedy skutečná - reálná cena rohlíku? Když by Tesco totiž rohlíky prodávalo pod nákupní cenou, dopoušělo by se použití dumpingové ceny, tedy nekalé obchodní praktiky. Pokud tyto ceny ponechávají antimonopolní (či jak se jmenuje) úřad v klidu, znamená to, že cena 0,70 Kč za rohlík pokryje náklady a přinese (třebas za účelem přilákání zákazníků velmi malý) zisk, kterého je (nejen) ze zákona podnikatel povinen dosahovat. Pak ale nerozumím ceně >2.50 kč.
25. 11. 2008 | 03:04

Skogen napsal(a):

Honzo, blahopřeji Vám k tomu, že v okolí Tesca, doslova "přes ulici" zbyly nějaké drobné krámky (nemám namysli bufety apod..). Drandění po Praze už ale lokaci "přes ulici" příliš nesplňuje, leda byste formulaci chápal ve smyslu "přes nějakou tu ulici" ;o) Oba víme, co měl Marty namysli a já jsem reagoval, že elementární principy trhu, jako je tvorba cen křivkami nabídky a poptávky, rozhodně nezpochybňuji. Už si však zdaleka nejsem jistý tezí, že trhy přirozeně neinklinují k monopolizaci, řekl bych, že ač je konkurence obecně podmínkou fungování volného trhu, jednotlivé subjekty mají tendenci konkurenci likvidovat. Bez regulace všemi způsoby, jinak dle možností, občas i s překročením hranic právního rámce ;o)

Což by mohl být příklad rohlíku za 70 hal., minimálně to dumping evokuje. Ovšem, kde není žalobce, není ani soudce, antimonopolní úřad by musel na něčí podnět zaujmout oficiální stanovisko. Podobných případů však budou stovky. Regulace není všemocná a lecos ji proklouzne, narozdíl od mimovolných tržních principů, kdy "neviditelná ruka", čili cosi jako právo ulice či soudce Lynch, různou měrou spravedlivě (vím, irelevantní přívlastek ;o) spontánně tržní prostředí formuje. Jsem však přesvědčen o tom, že regulace, za předpokladu, že je uskutečňována lidmi, kteří ji rozumí, dokáží a chtějí ji zvládnout, může vytvořit sofistikovanější a spravedlivější svět než právo silnějšího.
25. 11. 2008 | 09:17

Skogen napsal(a):

Marty, ta strategická rozhodnutí snadno mohou překročit hranice subjektu. Co právě ty fúze, účelové změny právní subjektivity, přesuny kapitálu, apod... Opravdu se domníváte, že legislativa je implicitním prvkem neviditelné ruky, anebo je subjektům v obecném zájmu vnucena regulátorem, protože jinak by nejsilnější subjekty formulovaly pravidla pouze dle své (momentální) potřeby a zájmů?
25. 11. 2008 | 09:27

Marty napsal(a):

Skogen: pokud nektery subjekt ziska moznost ovlivnovat trh "prirozenou cestou" (tudiz ne pomoci statu), tak neni duvod hned zvonit na poplach. Aby se do takove pozice dany subjekt dostal, musel ocividne velice dobre plnit prani spotrebitelu, tudiz potud je vse v poradku. Samozrejme firmy neplni prani spotrebitelu z nejakeho samaritanstvi. Jde jim o zisk. Ale kdyz zacnou ovlivnovat trh v neprospech spotrebitelu, otevrou tak prostor konkurenci, ktera muze dominantni subejkt o tu dominanci pripravit. Tento prostor je tim vetsi, cim vetsi je znevyhodneni spotreitelu, kteri zacnou vyhledavat alternativu. Pak se muzeme bavit o prirozenych monopolech, kdy by toto nemuselo platit, ale konstrukt prirozeneho monopolu povazuji za ciste teoreticky, protoze v praxi se zatim zadny nikdy neobjevil. Tudiz to ovlivnovani neni skutecne treba hned regulovat a riskovat nepredpokaldane nasledky a v konecnem dusledku i znevyhodneni spotrebitele, at jiz prostrednictvim mensiho vyberu, vyssich cen, nizsi kvality apod.

Firmy se samozrejme snazi formulovat pravidla podle svych potreb a zajmu. Ale primarnim ucelem firem je zisk a zisku dosahne ten, kdo bude nejlepe vyhovovat potrebam a zajmum spotrebitelu. Toto pravidlo plne plati na volnem trhu a prave statni regulace ho narusuji.
25. 11. 2008 | 16:46

prirodovedec napsal(a):

Kamil: "Jinak si myslím, že realitě života spíše odpovídají komentáře Rumcajse, Pocestného, Hochmana, Tea, Jarporta, Supa..., než názory Vlka, Přírodovědce, Havla, kterým sice nechybí intelekt, ale problémy vidí zpoza okna. Každá sebelepší teorie je k ničemu pokud se nedá realizovat v praxi."

Vase odmitani teorii a pochybovani o jejich uplatnitelnosti mi vyhovuje, usnadnuje mi stretavani s konkurenci. Jen vice takovych praktiku, jako jste Vy. :)

Priznam se, ze nijak necekam, ze by me nazory nekoho inspirovaly, protoze tim by klesla pro mne jejich ucinnost pri pouziti. Sve teorie pouzivam (dle mne uspesne) ve sve osobni praxi. Zaroven me ambice na to neco menit pro vsechny jsou nulove (na rozdil od mnoha pravicaku a levicaku, kteri v CR maji neustale nutkani provadet nejake socialni inzenyrstvi a zavadet nejake reformy hlavne pro ty pro druhe - to je "socik", jak kdyz vysije, ze? Zejmena srandovni, kdyz jej realizuje pravice :), vidte.), maximalne jsem ochoten se podilet na sabotazich prace diletantu libovolne barvy.

Nicmene ta Vase predstava, jak resim sve problemy reality zivota (nebo je podle Vas nemam?) "zpoza okna" mne pobavila. Dekuji, nalepkujte dale, po jiste pauze se Vam to zase podarilo celkem usmevne.

S ohledem na to, ze vlk je dle mne praktik (a ne teoretik), podezrivam Vas :), ze spise uvedene nicky delite podle toho, ktere povazujete za pravicove a ktere za levicove, vidte? :) Pravda, kdybyste k nam pridal treba "teoretika Martyho", asi byste mne svym vykolejenim ze svych spravnych koleji sokoval. :)

jogin: Dekuji, ze koukate na odkazy, ale pozor, at Vas neposkodi. :)

Marty: Predstava, ze v prostredi, kde je cilem maximalizovat osobni prospech (moc, majetek, zisk), ucastnici budou respektovat nejakou "protestantskou etiku" vice nez jen jako ucelovy maskovaci nater a nebudou pouzivat veskere zakonne i mimozakonne moznosti (kupovani politiku, inside trading, braain drain, aj.) k tomu, aby cisty liberalismus okamzite po jeho zavedeni znecistily pro sebe vyhodnymi praktickymi kroky a nahradili nejakou skrytou ci zjevnou formou diktatu, ktera je pro ne vyhodnejsi, je dle mne skutecne optimisticka. Proto radeji vnimam realny "spinavy system" a zabyvam se jeho rozborem a uspesnym pohybem v nem, nez bych
se venoval utopiim zleva, ci zprava.

Liberalismus je pro mne predevsim cesta ke svobode a demokracii. Cili pro mne je to ten davny klasicky politicky liberalismus.

Jeho ekonomicka verze mnou chapana jako neoliberalismus (obvykle odlisujici oznaceni u tech, kteri si neuzmuli oznaceni liberalismus pro sve ekonomicke uceni) dle mne svym naivnim durazem na neregulovany trh prinasi diky snadnemu zneuziti deprivanty omezeni svobody. Z hlediska matematickeho modelovani (teorie systemu aj.) je mi to dosti jasne, ale nehodlam Vas presvedcovat.
26. 11. 2008 | 02:26

Marty napsal(a):

prirodovedec: take nikdo nerika, ze system je nezneuzitelny a nikdo ho ani zneuzivat nebude. Naopak. Ale trh je samoregulacni. Kdyz nekdo zneuzije system, dosahne pouze kratkodobeho uspechu. Pokud bude system zneuzivat dlouhodbe (ve vztahu ke spotrebitelum), trh mu to "spocita" a on skonci. Dlouhodobe zneuzivani je naopak velmi snadne v dnesnim systemu, kdy staci mit za zadkem ty spravne lidi (uredniky a politiky) a muzete si dovolit temer cokoliv.
26. 11. 2008 | 09:47

Skogen napsal(a):

Marty, nemůže to být tak, že mezi reprezentanty komerčních subjektů a státní mocí je zkrátka symbióza, přičemž kdyby státní moc neexistovala, bylo by pro několik klíčových komerčních subjektů praktické něco takového vytvořit, protože pak by prostředím šitým sobě na míru dosáhla konkurenčních výhod? Ohlédneme-li se libovolně hluboko zpět, pak kdo mohl, dělal politiku. Pak je ovšem dobré, aby byl stát nestranný, tedy nezávislý na elitách, a aby podléhal veřejné kontrole, než aby byl výslednicí zájmů úzké skupiny.
26. 11. 2008 | 21:29

jojo napsal(a):

Myslim ze jako komentar postaci, ze tento clanek psal byvaly komunista a docent marxisticke ekonomie. To hovori za vse, tech poucovani od bolseviku je mysli az moc.

Proc bychom jim meli verit znovu a znovu? Protoze precetli amrxe tam a zpatky?

Dobri jsou take zdejsi rozumbradove jak zasvecene mluvi o vyvozu a jak je pro nas Euro dobre atd. bez argumentu, proc by melo byt dobre.

Proste dobre, jen tak, jako byl dobry socialismus, jako byla dobra JZD.
26. 11. 2008 | 22:19

jojo napsal(a):

Tyy jo, prirodovedec umi i teorii systemu, panecku.
26. 11. 2008 | 22:21

Pocestny napsal(a):

Přírodovědec-
Co je platná veškerá krasomluva, když u kořene najdeme toto:

"maximalne jsem ochoten se podilet na sabotazich prace diletantu libovolne barvy"

...to je tzv. Socanské maximum, které také, bohužel, determinuje vaší posici v diskusi a názor, který produkujete.

Víte, mně je milejší pilný diletant (ten se dá řídit a kontrolovat) než Švejk vašeho druhu, který svůj intelekt a schopnosti přetavuje do činnosti jednce, kterému se obecně říká "kazišuk".

Jistě chápete, že s tímto přístupem bychom asi stále žili v jeskyni a tlupě, že je to pro jakýkoliv společenský pohyb vpřed naprosto nedostatčné a vzdělaného člověka nedůstojné.
Ono by se mohlo zdát, že občan, ač vzdělanec, je pouze duševní ovcí ve stádě vezdejším, která čeká na benefity pasvty své vezdejší, ale sama aktivního vyhledávání pastvy není schopna.

Tímhle výrokem jste se u mne dost odkopal...

Něco horšího si musí myslet ti, kteří tu hlasitě hekajíce olizují kotníky vašeho intelektu a vy do nich takhle:

"Zaroven me ambice na to neco menit pro vsechny jsou nulove (na rozdil od mnoha pravicaku a levicaku, kteri v CR maji neustale nutkani ...."

To zasmrdělo sobectvím, no pak jste to dorazil:

"Proto radeji vnimam realny "spinavy system" a zabyvam se jeho rozborem a uspesnym pohybem v nem, nez bych
se venoval utopiim zleva, ci zprava. "

No, pokud je pro vás zákon utopie, tak to jste opravdový socialista, tam a nikde jinde se svět tvoří resolucí.

Měl byste se zamyslet, nakolik trpíte tím kunderovským "sebevzdálením" realitě do infantility.

Nic ve zém, pane....
Dholovi bych to štěkl jinak, u zbytku je jakéhokoliv rozboru škoda, ti věří, leč nemyslí, i když to dovedně žvaněním předstírají, no nebudu jmenovat....

Liberalismus je pro aktivně tvůrčí a positivně myslící osoby, to se u nás 90% populu netýká, dokud se někdo nedokáže povznést nad vlastní pachtění a vidět v něm cosi jako hru nebo sport, kde jde o výkon, ne o relativní žebříčky. Pro Čechy je nejlepší cyklistika a drobné sviňačení v pelotonu nebo fotbal, kde je rozhodčí ten poslední, kdo ten zápas "rozhoduje".

Prostě něco kolektivně vojebat, to je to správné slovo.
27. 11. 2008 | 18:22

Pocestny napsal(a):

Pane Havel, do glosařů se tu pouštíte zvesela, plky nám tu jdou náramně.

Měl bych jednu otázečku....

PALAS?????

Přeji příjemné zažívání....

Je na tom CSSD opravdu tak bídně, že musí pro sedm hejtmanátů recyklovat bolševika leninského typu?

Kolik procent býv. KSČ tvoří členskou základnu a kolik % býv. KSC je nyní ve vedení strany????

Kolik z nich je na posici v exekutivě?

Já jedno oko zavřu, do druhýho se praštim, a budu věřit Dubčekovcům, že jsou to "slušný kucí", protože byli do 89 u ledu, ale

krucinál, co dělají v roce 2008 v těhle posicích ti, kteří to přivedli zum kotzen v roce 89???

To opravdu v této společnosti není jiná levice, než post a protobolševici?

Já náramně rozumím tomu hýkání o tom, jak "ten bolševik nebyl vůbec zlej", protože tu najednou zase mnoha mrchám svitla naděj na koryto.

Že jsme vás tehdá nevěšeli(a že bylo za co),za to umyjte tomu PRVNÍMU Havlovi nohy!

Kdepak s křesťanským odpuštěním na bolševické zvíře bez studu a lidského svědomí.....

Kdepak, po Farmě zvířat měla přijít ohrada na dobytek, ne křesťanská láska...

Však vy byste se i v ní měli jako prasata v žitě, bolševici, vy to umíte za jakýchkoliv režimů.
27. 11. 2008 | 18:33

prirodovedec napsal(a):

jojo: Nejen teorii systemu :)

Pocestny: "Co je platná veškerá krasomluva," Ooooo - dekuji :)

""maximalne jsem ochoten se podilet na sabotazich prace diletantu libovolne barvy" ...to je tzv. Socanské maximum, které také, bohužel, determinuje vaší posici v diskusi a názor, který produkujete."

Sice nevim cim Socanske maximum (ale chapu, ze tzv.), chapu, ze to pochopitelne urcuje moji pozici v diskusi, se kterou jsem spokojen.

"Víte, mně je milejší pilný diletant (ten se dá řídit a kontrolovat) než Švejk vašeho druhu, který svůj intelekt a schopnosti přetavuje do činnosti jednce, kterému se obecně říká "kazišuk"."

Hezky termin :). Chapu, ze pro soukromeho podnikatele Vaseho formatu existence takovych jedincu ve firme musi desit. Ale vy se jich snadno zbavite.

Vrele ovsem vsem i Vam doporucuji tu velice zabavnou knizku francouzske autorky popisujici jak svejkovsky prezit v dnesnich nadnarodnich firmach plnych mobilizaci zamestnancu. Je opravdu kouzelna.

"Jistě chápete, že s tímto přístupem bychom asi stále žili v jeskyni a tlupě,"

Neverte tomu. Nectete pozorne, ja prece pisu "podilet se na sabotazich prace diletantu" nikoliv prace geniu (jako jste treba Vy). :)

"že je to pro jakýkoliv společenský pohyb vpřed naprosto nedostatčné a vzdělaného člověka nedůstojné."

Vite "dostatecneho" spolecenskeho pohybu jsem si uzil az az a kazdy hovoril o tom, ze se pohybujeme vpred. Radeji jej prenecham v techto oborech vzdelanym, jako jste Vy. Co se tyka "nedustojnosti", tuto charakteristiku nejak neumim uchopit, vidim ji jinde.

"Ono by se mohlo zdát, že občan, ač vzdělanec, je pouze duševní ovcí ve stádě vezdejším, která čeká na benefity pasvty své vezdejší, ale sama aktivního vyhledávání pastvy není schopna."

Zdat se muze leccos. To co konam tam, kde se nepotykam s diletanty, zde neresim. Pravda pastvy ovci se to netyka.

"Tímhle výrokem jste se u mne dost odkopal..."

Ja si myslim, ze jsme se vzajemne jeden druhemu odkopali davno a zname par svych roli a masek pomerne dobre a docela je respektujeme, pokud nepritlacime.

"Něco horšího si musí myslet ti, kteří tu hlasitě hekajíce olizují kotníky vašeho intelektu"

Stary dobry Pocestny. :) Pane kolego bravo. Vite, najdete pro dalsi diskutujici dobre slovo, obcas je zkuste pochopit a ocenit, protoze mnozi jsou skveli a treba Vas take pochvali (i kdyz kotnik neoliznou). Vy bestii, Vy nam mne zkousite muj patent, vetny rozbor. :) Co tak platit? :)

""a vy do nich takhle: "Zaroven me ambice na to neco menit pro vsechny jsou nulove (na rozdil od mnoha pravicaku a levicaku, kteri v CR maji neustale nutkani ...." To zasmrdělo sobectvím,"

Ja to zase vnimam jako ohleduplnost - na rozdil od Vas (dle mnoha Vasich vyjadreni) nemam potrebu sve presvedceni o obecnem dobru vnucovat tem druhym.

""no pak jste to dorazil: "Proto radeji vnimam realny "spinavy system" a zabyvam se jeho rozborem a uspesnym pohybem v nem, nez bych se venoval utopiim zleva, ci zprava." No, pokud je pro vás zákon utopie,"

Vidite a ja slovo zakon ve svem textu nenasel. Nerozumim.

"tak to jste opravdový socialista, tam a nikde jinde se svět tvoří resolucí."

Ci revoluci? :)

"Měl byste se zamyslet, nakolik trpíte tím kunderovským "sebevzdálením" realitě do infantility."

To vite s vekem budeme infantilni a snad zase detsky stastni vsichni. Proc vzdalen realite? Naopak to podstatne z ni vnimajici, ne?

"Nic ve zém, pane....
Dholovi bych to štěkl jinak,"

Dekuji.

"u zbytku je jakéhokoliv rozboru škoda, ti věří, leč nemyslí, i když to dovedně žvaněním předstírají, no nebudu jmenovat...."

Zase proti sobe zvedate zastupy. :)

"Liberalismus je pro aktivně tvůrčí a positivně myslící osoby, to se u nás 90% populu netýká,"

To by bylo asi na delsi vymenu.

"Prostě něco kolektivně vojebat, to je to správné slovo."

Hezke, ale nejste pozorny a zapominate na muj kontext. Zkratka jsou "my" a "oni". S "my" si uzivam pozitivni tvurci radosti a s temi "oni", coz jsou pro mne vetsinou ti sebevedomi diletanti/deprivanti usilujici o moc nad druhymi se dle mne osvedcuje Vami kritizovany postup.

Dekuji za vlidna slova.
28. 11. 2008 | 01:46

Pocestny napsal(a):

Přírodovědče, nejsem si v tý vaší stance jistej, jestli by místo "volného intelektualizování" nebylo lepší kolektivně pěstovat včely....-)
28. 11. 2008 | 09:15

prirodovedec napsal(a):

Pocestny: Rozhodne ne kolektivne :), jsme prece individualisticti liberalni intelektualove. :)
28. 11. 2008 | 09:41

Pocestny napsal(a):

Přírodovědec - no, já si tu na včelaře nehraju....
28. 11. 2008 | 09:58

prirodovedec napsal(a):

Pocestny: O komu pak tedy ty vcely uletely? :)
28. 11. 2008 | 11:03

Pocestny napsal(a):

Včely uletěly socanovi, je nadívanej komoušem jako sváteční bolševickej krocan.
Jen o tom socan ještě neví....
28. 11. 2008 | 13:01

RosaliePorter napsal(a):

People deserve good life time and <a href="http://lowest-rate-loans.com">loan</a> or credit loan can make it much better. Just because people's freedom is grounded on money state.
01. 07. 2010 | 23:52

Pastor Chris Ben napsal(a):

Dobrý den,

Jste v nouzi úvěru ?? můžete dostat své problémy vyřešit při spuštění se k němu. Jsem paní, Susan Randy. Z United stavu amerických, minulý týden Pondělí, jsem hledal úvěr zaplatit za své účty, takže jsem si sám sebe do rukou různých podvodů a byl jsem podvody podle jiného věřitele, ne-li pro paní, Sadaih kdo je můj dobrý přítel představit mě Pastor Chris Ben (CEO) Pastor Chris Ben úvěru doma, a on mi pomohl s půjčkou 50,000dolar bez stresu. Takže Moji dobří lidé Ameriky, můžete ho kontaktovat prostřednictvím e-mailu: pastorchrisben@gmail.com A nezapomeňte mu říci, že jsem vás seznámí s jeho společnosti
30. 05. 2015 | 10:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy