Vojenské mise střízlivou optikou

07. 01. 2009 | 23:33
Přečteno 3847 krát
Pozice sociální demokracie k misím české armády v zahraničí je dlouhodobě stálá a pevná. A je známá. Rozhodně není v tom, že chceme stahovat jednotky z Kosova. Nechceme nyní stahovat vojáky ani z Afghánistánu. Nechceme pouze navyšovat počty vojáků. V tom jsme skutečně konzistentní. Ví o tom vláda, vědí o tom už měsíce spojenci včetně vrchního velení NATO, vědí o tom experti na zahraniční politiku. Proč se o tom nepíše, je záhadou.

Jak premiér Topolánek, tak ministryně obrany Parkanová také věděli velmi dobře, že jiný návrh než prodloužení mandátu afghánského kontingentu v dosavadních počtech sociální demokracie nepodpoří. Přesto vláda arogantně předložila návrh jiný, který navyšuje naši vojenskou přítomnost téměř o padesát procent. Spojila ho nátlakově s mandátem dalších jednotek a předložila na úplně poslední chvíli. Jednat o ničem nechtěla, byla si jista, že k protlačení návrhu, nerespektujícího připomínky, získá podporu jako obvykle: pomocí přeběhlíků.

Až v samém závěru jednání ve sněmovně pochopila vláda, že „koupené“ hlasy mít nemusí. A tak se vyjednávalo o tom, že se mise schválí a vláda neoficiálně slíbí, že skutečné navýšení bude vlastně nižší než schválené. Podobných slibů od vlády bylo už hodně, ale žádný nebyl dodržen. Premiér Topolánek si ze slibů, jako byla smlouva s voliči, mnoho nedělá. Opozice tedy navrhla stvrdit svou důvěru ve vládní slib dohodou o poplatcích. Poté už vláda vyhrožovala tím, že v případě neschválení misí svalí veškerou odpovědnost na opozici. ČSSD na to sdělila, že se nedá vydírat, protože vláda má šedesát dnů na prodloužení mise a předložení mandátu v souladu s dávno avizovanou vůlí opozice.

Česká armáda není koncipována jako expediční sbor a dlouhodobé mise ji finančně a personálně vyčerpávají. Naopak funkce armády pro vlastní obranu země se vytrácí. Mnozí z vojáků jsou dnes na své třetí nebo čtvrté misi. Jejich rodiny trpí, narůstá stres z permanentního ohrožení života. Bojí se ženy a děti. I český voják je člověk. Ten člověk je už přetížen. A je to stále nebezpečnější.

Mluvme také o úkolech afghánské mise. Skutečností je, že po letech vojenské přítomnosti je bezpečnostní situace v zemi horší než dříve. Oficiální vláda vyjednává s nepřítelem, Talibanem, o dělbě moci. Tím Talibanem, který jsme chtěli zničit. Máme-li odejít, abychom předali moc zase Talibanu, zdá se, že musí být něco špatně. Jedinou jistotou v Afghánistánu jsou pak opiová pole, která zásobují drogami celou Evropu. Činí to, pod dohledem našich vojsk, celých devadesát procent světové produkce… Je to snad to, za co bojujeme?

Vážíme si mužů a žen v uniformách, kteří hájí naše zájmy a čest. Vážíme si jich natolik, že nechceme jejich úsilím mrhat ani je zbytečně riskovat. Český voják není žádný žoldák. Je to skvělý profesionál, kterého oceňují na všech místech, kde byl nasazen. Pro nás je to ale především člověk. Chovejme se proto k němu s ohledem na tuto skutečnost.

Psáno pro Literární noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Havle,
tentokrát je vaše argumentace jaksi zplácaná.

"Český voják ... je skvělý profesionál, kterého oceňují na všech místech, kde byl nasazen." Ale zároveň říkáte, že přílišné nasazování naší armády v zahraničních misích škodí. Jenže kde jinak by ti vojáci získali onu profesionální zkušenost.

Neefektivnost mise dokazujete pak mimo jiné tím, že neklesá rozloha opiových polí. - Vidíte, a mně připadá docela samozřejmé, že bychom Afgáncům neměli kecat do toho, co si tam budou pěstovat.

Ale hlavně: na začátku říkáte, že vaše strana je pro to, aby mise dál působila v nezměněné síle, nicméně o pár odstavců níž argumentujete, že stejně to nikam nevede. Ale pokud je něco špatně, tak odpovědný člověk by se měl starat, že se má něco změnit, ne?

Z celé té argumentace je vidět, že vaší straně už jde jen a pouze o moc, a vůbec už ne o řešení jakéhokoliv problému. Přitom ještě před pár měsíci jste aspoň Vy osobně působil věrohodně. Kam se to vytrácí?
08. 01. 2009 | 00:06

JK napsal(a):

autorovi

Medializovaný křik našeho ministerského předsedy, konzervativního křídla ODS a těch, kteří si, bez ohledu na fakta, musí stále pomáhat nepodloženým označováním v Evropě standardní, středolevé a středové politiky ČSSD za komančskou, že návrhy na nezvyšování počtů naší vojenské mise v Afganistanu jsou zradou spojenců v NATO, jsou dalším příkladem nepoctivé manipulace tak, jak se o tom Váš článek zmiňuje.

Ale podobně jako třeba Clintonovy demokratické vlády byly, jak z hlediska hospodářského, tak zahraničně politického jednoznačně lepší než údajně konzervativní výkony Bushova týmu, jako u nás ČSSD vedené koaliční vlády dokázaly nejen zvrátit propady ekonomiky, pád koruny zděděný po Klausových vládách, ale vybudovat solidní základy hospodářské prosperity, tak politika a návrhy ČSSD, teď třeba ve věci početního nerozšiřování mise v Afganistanu, představují legitimní, demokratický, spojenecký postoj, navíc i národní zájem. Třeba si také připomínat, že žádný člověk nebo strana nemají monopol na vlastenectví nebo na roli obhájce národních zájmů.
08. 01. 2009 | 00:11

kočka šklíba napsal(a):

Jane Vaculíku, řekla bych, že si spíše odporujete Vy. Havel tím, že píše, že píše:"Česká armáda není koncipována jako expediční sbor a dlouhodobé mise ji finančně a personálně vyčerpávají." přece netvrdí nic o všech misích, ale o této jedné, dlouhodobé. Za druhé profesionalitu asi vojáci nezískávají pouze pobytem na misích, předpokládám, že absolvují jistě i mnoho výcviků.

Opiová pole, tu výtku jste asi myslel jako vtip. Jestliže je to jak tvrdí Havel, je to opravdu pro všechny tam přítomné mise ponižující.

Co jste myslel tím, že:" Ale pokud je něco špatně, tak odpovědný člověk by se měl starat, že se má něco změnit, ne?" Kdo by se měl starat? Havel, Topolánek nebo kdo? A jak?
08. 01. 2009 | 00:33

Jmelí napsal(a):

Toto jsou demagogické zvratky nehodné hlubších protiargumentů. Jen se, až jim zrušíte mandát a oni se z opiových plantáží budou s terčem na čepici stahovat skrze zpřátelené území talibanu, nezapomeňte zastavit u jejich permanentně vystresovaných žen a uplakaných dětí, jistě budou radostí bez sebe.
08. 01. 2009 | 00:58

Pocestny napsal(a):

Tak toto je největší socanská drzost jakou jsem tu na téma obrana četl. Není to jen drzost vůči lidskému rozumu, ale i armádě a to si politik dovolit nesmí.

Veselý docent zapomíná na leta 98 - 06, kdy tihle kašpárci s platfusem a modrou švejkovali tzv. armádní reformu tak, že málem skončila krachem armády a prudkym a rychlým zbohatnutím zlodějských spolustraníků veselého docenta.

Začalo to letectvím. Co předvedla CSSD při tendru na stíhačky, byla věc, kterou se odstratovala tahle hrůza.

Pana Havlojc spolustraníky jsem pozoroval při tom, jak v naprostém konci výběrového řízení naprosto kriminálně vybrali tu nejdražší a nejnevhodnější alternativu za jediným účelem - Kavan vyjednal hromské úplatky.

Pan docent možná nežral, to ví jen on sám, ale nemohl nevědět, protože žral kdekdo a mlaskalo se hlasitě.

Socanská péče o armádu pak pokračovala krátkou Hamletovskou edutou štábního šikovatele Tvrdíka v úloze ministra, který se nebál podrazit celou armádu vyčerpáním všech prostředků na Grippenzlodějinu století, ale nemohl sehnat dostatečně pancířovaný letoun, abyse nepodělal před inšpekcí na bojišti.

Jedinej premiér, kterej navštívil od roku 2002 bojiště byl letos Topolánek, socanští pokakánci se bojí....

Pak se můžeme pobavit o věčném přesouvání jedotek, vexl s letišti, odprodeje rekonstruovaných základem socanským civilním strukturám (radnice, to zejména) za odpis, geniálně zmršenej tendr na kanony, nakonec nesmíme zapomenout pomoc krachujícím rakouským soudruhům s levárnou za daně jménem Pandur.

Toto je socialistická politika v armádě, tak se nenechme docentem rozesmát, protože on nám tu plive do tváře jménem pacholka přítele na špinavou práci Tvrdíka, kdo jest jediným ministrem obrany NATO, kterej válčil z bordelu maman Barkové a jménem jediného polistopadového prvního diplomata, který je zároveň koncesovaný práskač StB.

Ne, pánové, ta válka vám jde ještě hůř, než modrejm, to je co říci, těm teď nejde nic.

Doufám, že všem dochází, jak hrůzné jsou ty žvásty od člena vlády, která běžně rozkrádala fondy a armádě dodávala nepoužitelný dreck, čímž ohrožovala po leta vlastní zaměstnance a občany.

Já se opravdu musím smát, jinak bych docenta rád pozval a výlet do Afghánu, rád dojedu všude co on, on ale bude muset i tam, kam budu chtít já. Má nejvyšší čas se konečně dozvědět, jaká je ta válka na vlastní oči.
08. 01. 2009 | 01:00

Doug Badman napsal(a):

Vážený pane docente,
je od Vás velice šlechetné, že se takhle staráte o ty naše chudáky vojáky, kteří musí proti své vůli nasazovat životy někde v cizí zemi za cizí peníze.
Jistě o Vás vědí a až je tam odsud dostanete, určitě Vám přijdou osobně poděkovat.
08. 01. 2009 | 01:11

Pocestny napsal(a):

K Afghanistánu -
Situace je taková, že většinu území drží ten, kdo je na místě s jednou rotou pěchoty. Čili když se neobjeví silná parta mudžahedínů, tak je území nikoho.

Hlavní problém, nedotknutelné postavení mudžahedínského zázemí v Pakistánu se přes Vánoce vytratil jako pára, protože celá pakistánská armáda upaluje k indické hranici a severozápad otevřeně ponechala pod komandem teroru a kmenů.

Po letech stagnace způsobené debilním odskokem Bushe dodělat family war v Iráku, bylo toto hlavní bojiště války s mudžahedíny ve stínu laterálního průseru v Babylonii.

V roce 2002 nás tam vítali, pak přišly sliby - chyby od EU a pád motivace a morálky deployed units z jednoho jasného důvodu, podfinancovaná a pod stavem pořebným k válce velká armáda neměla na to, dobýt celý Afghanistán tak, aby udržela všude patrolu.

Dnes náhle Mumbay otevřela možnost skřípnout Pakistán, který nyní musí od NATO kousnout cokoliv, protože jedině NATO ukecá Indii, aby tu sběř nevymazala z mapy. Je třeba posílit, zabrat a dorazit to včetně severního Pakistánu.

Pro každého, kdo není strategický diletant z VŠE, je rovnice jasná - bez dobytí sev. Pakistánu nebude osvobozen ani jeho jih natož pak Afghánistán.

Je to surovinové Eldorado, když socan svou politikou připravil naše firmy o možnosti v Iráku, proč by nás nepřipravil o vliv na zem, kde polovina těch, co mají diplom, ho mají od nás a mluví česky.

Je to smutné, naši předkové takhle založili něco, co dnes je lokální velmocí, zvanou Israel. Tenkrát také nikdo nevěřil, že ti židé, které cvičíme a zbrojíme, přežijí rok války v poušti.

My nezaložíme nic, jen nám zase geronti udělají na století ostudu.

Veselý docent tu má plná ústa tradic. Kašlat na spojence rozhodně naším krédem v minulosti nebylo, to nás naučil až bolševik.

Pindy o přetíženosti a rodinách, to je na facku - ne ode mne, nýbrž od vojáka.

Jediné, o co se docent nikdy nestaral, je to, jestli náhodou naši neumírají na to, že je jejich docenti Platfusové ani neumí vyzbrojit jako mudžahedín vyzbrojí každýho kluka na jedno použití.

Havle Jiří, vy v EUparlamentu nemáte co pohledávat, vy si nezasloužíte veřejný plat, po tomhle ani náhodou.
08. 01. 2009 | 01:22

Kingkong napsal(a):

To autor:

"Jedinou jistotou v Afghánistánu jsou pak opiová pole, která zásobují drogami celou Evropu. Činí to, pod dohledem našich vojsk, celých devadesát procent světové produkce… Je to snad to, za co bojujeme?"

Ne, to není. Ale my pro jistotu stáhneme ocas mezi nohy a prodáme se za 30 stříbrných...

Jinak - pane Havle, kdybych si i někdy v pomatení smyslů mohl představit, že ČSSD dokáže být (když o něco zásadního jde) státotvorná, stačí si vzpomenout na téma mise vs. poplatky a jsem zase zpátky na zemi...
08. 01. 2009 | 01:28

Carlos V. napsal(a):

Tak se nám levicový intelektuál proměnil v levicového politika - fuj.

Odargumentovat se dá mnohé, ale obhajovat šílené spojení poplatků s afgánskou misí - to Vám dal Paroubek úkolem, když budete ten leader ?

Neprodáváte se takhle trochu ?
08. 01. 2009 | 02:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Velmi spravny clanek; divim se (vlastne, nedivim se...), ze novinari nas neustale manipuluji tou vladni propagandou. Je prece docela spravne a nutne zodpovedne diskutovat o technickych detailech nasich zahranicnich misi; neni mozne jen automaticky odhlasovat cokoli, s cim vlada na posledni chvili prijde.

..
08. 01. 2009 | 07:19

jozka napsal(a):

No jo Pocestny, ty stihacky. Vidim, ze vas to jeste po letech zere... Mohli jsme mit za +/- stejny prachy sice zakonzervovanej srot, ale zato emerickej!

A fascinuje me, jak krouzi Pocestny okolo toho, ze nas tam maj radi jak osinu v pr*eli. Vidim, ze Pocestny patri k tem lidem zvlastniho razeni, kteri budou povazovat ruskou okupaci z ´68 za zverstvo, ale nase akce v Asii za pomoc a blahodarne koupele. Cim to bude, ze z takto vykoupane zeme lidi zdrhaj jak se da?
08. 01. 2009 | 07:52

Xury napsal(a):

Pro jozku:
az na to, že ty americké stíhačky by byly naše a Gripeny máme jen pronajaté. Navíc je evidentní, že když už jsme do toho tolik investovali (výcvik, pomocné vybavení), tak budeme mít po skončení pronájmu dost omezený výběr.
Pro autora:
poněkud jste zapoměl, že o afghánské misi s vámi min. Parkanová jednala už od srpna, takže nám tu nelžete o posledních chvílích. Už před vámi se k Aghánistánu vyjadřoval váš zahraniční veleduch Zaorálek. Taky se málem zakuckal kritikou současného postupu. Jen byl nějak zkoupý na vlastní recept. A u vás je to stejné.
08. 01. 2009 | 08:36

Ládik napsal(a):

Myslím si, že v ČA jsou profesionálové (žoldáci), žádní odvedenci. Jejich rodiny věděly dopředu, kam otcové z vlastní vůle jdou. Na 3.-4.misi jsou dobrovolně (možná se jim to vyplatí, nevím).
Opiová pole jsou národním bohatstvím Afghanistanu. Vůbec bych se nedivil pestrým důvodům přítomnosti cizích vojsk. Pole tam po letech přítomnosti nechali.
08. 01. 2009 | 08:37

veverka napsal(a):

Pane docente,kdybyste byli co k čemu,tak budete požadovat úplné zrušení naší mise v Afghánistánu.Nemáme tam co dělat,jsme tam ve stejné roli okupantů jako jsme byli v Iráku.Všechno ostatní jsou jenom kecy kolem.
08. 01. 2009 | 08:51

Xury napsal(a):

Pro veverku:
předpokládám, že navrhujete i vystoupení z NATO a nepochybně máte i promyšlenou celou bezpečnostní strategii ČR :-))))
08. 01. 2009 | 09:11

třebaKarel napsal(a):

Pocestný ,
ráno moudřejší večera . Včera vidím zatímco já hajal , vy jste tepal do opozice . dal jsem si takový přeedsevzetí , že se budu snažit porozumět tomu , když někdo něco vyčítá lidem jichž si vážím , namísto jejich obhajování . Ve Vašem včerejším textu se mi to moc nedaří . Jistě , máte pravdu v tom , že Kavan , Grippeny , stejně jako Pandury a mnoho jiného jsou moc podivný , mírně řečeno .
Nechápu ale , že věříte tomu , že v tom jela jedna partaj , navíc zrovna ta co nemáte asi rád . Pamatujete jak před volbama Kühnl podepsal smlouvu na Pandury a vidím okamžitě prohlásil , že nadostal materiály a tudíž po volbách mají právo všechno zastavit ? A do týdne ty materiály dostal ? Nebo lidovci - víe kdo vždycky ze všech malérů jako zázrakem vyvázne ? Koukněte se na náměstky pani ministryně a kdo tam slouží nejdýl . Překvápko ? Nevadí mi Váš tón , ani si nemyslím že nemáte pravdu , ale tohle házet na jednu stranu je trochu moc jednoduchý .
A navíc pořád dokola .
Moudřejší ráno Vám přeje tK
08. 01. 2009 | 09:17

jozka napsal(a):

Xury, olitany srot, ale nas. Kdyz myslite...
08. 01. 2009 | 09:19

Roman966 napsal(a):

Pocestný :
ještě bych doplnil třebaKarla o aférku s ne-padáky (tuším, že to byla firma Cyrrux), kde měl prstíky Váš "nejlepší" ministr financí, tehdy ještě jako náměstek ministra obrany
08. 01. 2009 | 09:29

vlk napsal(a):

Pocestný

kecáš.Dost kecáš.
Není diskuseo tom, že Grippeny provázela velká korupce.
Nicméně je kec, že byla vybrána nejdražší varianta. Nejlevnější, s odstupem byly MIG 29. Ty byly , zejména oposicí , z ideologických důvodů, zavrženy jako první. Mirage neměly šanci. Zbyly jen f-16 a ve dvou variantách s Girppy.

A Švédové nakone c přišli s d aleko lacinější nabídkou na nové mašiny než byla americká na repasované, dvacet let s taré rakve. Bylo t o těžce zaplacené, to je pravda, nicméně stejěn platili i Amíci. A dokonc e tehdjší velvyslanec , spíš místodržící stapleton udělal svou osobní demarší u prezidenta dost nechutný skandál.

Tolik ke stáhačkám.

Pokud jdeo Pandury... No podepisovali to ikoliv soudruzi z Lidového domu, ale nějaký Kuehnl. Na poslední chvíli v úřadě. To je fakt.
A asi pozadí bylo také zajímavé. Nic o t om nevím. Ale za to s e po praze hodně mluvilo a akci Pandur téhle vlády...O hrátkách s e snižováním počtů...

A když jsi tak dobře informovaný - řeči spojené s renovací T 72 , střeleckými systémy, Izraelci a podobně jsi jistě slyšel. Kdopak byl tenkrát u válu. Podoběn kauza padáků...
Noa včera v Na valstn oči byla taková pěkná kauzička ohledně obleků a bo pro Hasiče. 33 333 komletů....

Nezastávám s e oranžových. Nemám o nich iluze. Nicméně stíhačky, byť za velmi podivných okolností, byly vybrány rozhodně správně. Rozhodně technicky nejlepší volba. Viz problémy poláků a F 16 letos, Kdy opakovaně museli zastavit jejich letový provoz. A jsouo generaci zpět. A navíc byly dražší.
Kecáš.

A ještě k misím, všem, co útočí na docenta Havla. Jd eo pěší bojové jednotky. Těch má armáda asi 9500 bodáků. Když máme venku 1200 kousků a rotace je každého půl roku, je zřejmé, že jde o značnou zátěž armády a nemůže jí snášet věčně. Řeči o tom, že to jsou špičkově cvičení profesionálové neřeší nijak osobní situaci rodin vojáků, kteří jsou věčně v tahu a na čím dál nebezpečnějších misích.
Jen na okraj - kolik je u nás normální rozvodovost? A tady, při trvalém odloučení a stresu to nepochybně bud e nad průměrem! To je také nepominutelný náklad misí. Který civilové nenesou.
08. 01. 2009 | 09:37

Roman966 napsal(a):

http://www.cibulka.net/petr...

Poku by chtěl někdo podrobnosti
08. 01. 2009 | 09:40

vlk napsal(a):

A Pocestný nám úplně zešílel. M jasnou strategickou rovnici - dobýt severní Pakistán...a bude vymalováno!
No nějak tomuhle gaučovému s trategovi uniklo, že Pakové mají A zbraně. a že pokdu to nebud e s jejich sohlasem,a to nebude, protoež by s e lidi vzbouřili, tak je nejspíš použijí. Na dobyvatele.
Kouzlo A bombičky. Máš jí? Jsi nedotknutelný!

a i kdyby náhodou tahle šílenost vyšla. Teherán fanatiky přivine na svou hruď šikovně neoficiálně , ale jistě. A ve vhodném čas e opět vypustí do prostoru. dělat jejich práci, kterou tak dobře umí. a dá jim na to love a další přidají prozápadní Saudové...Na ty taky hodíme nějakou tu bombičku?
08. 01. 2009 | 09:43

Ládik napsal(a):

Plyn z Íránu by chtěla Evropa (nezávislost na Rusku). Nějak ta strategie houstne.
08. 01. 2009 | 09:49

jozka napsal(a):

S tim severnim Pakistanem je vubec bzunda. On to az tak uplne Pakistan neni, o cemz by mohl vypravet i hrdinny senator Stetina, ktery tam v petasedmdesatem sjel se tremi dalsimi ogary jednu moc peknou reku a napsali o tom moc peknou knizku. Za toho budu vzdycky dost obdivovat. Za to co dela dnes uz tezko.
08. 01. 2009 | 09:58

StandaT napsal(a):

Já vím, že Vy nic, pane docente, a že po této pekelné vládě nastoupí na podzim vláda celá v bílém... jako nevěsta... květiny... zpěv... slavíci... slunce...
08. 01. 2009 | 10:07

Yann napsal(a):

Autoruv clanek stoji na falesnych argumentech.
Ceska armada je stavena PREDEVSIM jako expedicni sbor. Je to vzhledem k nasi geograficke poloze (jsme obklopeni spojenci) a vzhledem k nasemu clenstvi v NATO jediny, logicky zpusob budovani co nejlevnejsiho, ale zaroven co nejefektivnejsiho ozbrojeneho sboru.
Armada jejiz bojove slozky se skladaji z jedne brigady lehke pechoty, jedne brigady obrnene pechoty (s jednim symbolickym tankovym praporem), jedne delostrelecke brigady a nekolika specializovanych a podpurnych jednotek ani jiny charakter mit nemuze. To nekritizuji, naopak, ale pouze konstatuji fakt.
Vojaci ACR jsou v armade dobrovolne, nejedna se o zadne odvedence. Do armady vstupuji s vedomim, ze je jejich sluzba muze odvest i do valecnych zon. Klidne 5X za deset let. Od toho jsou vojaci, za to jsou placeni. Pokud oni, nebo jejich rodiny spatne snaseji tento fakt, pak nikdo vojakum nebrani ukoncit sluzebni pomer. Cely proces odchodu do zalohy trva 3 mesice.

Argumentovat proti nasi ucasti v AFG opotrebovanymi vojaky a jejich hrouticimi se rodinami je, jak by rekl klasik, prazdne a falesne. Zatracene falesne.
08. 01. 2009 | 10:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že argumentace chovance marxlen ústavu je jako vždy pozoruhodná - Premiér a ministyně věděli, že socani navýšení misí nechtějí, protože jsou voleni rozmanitými apismetáky a pátokolonisty, a přesto to navrhli parlamentu. Takže just ne. Že to just ne, mohou odnést naši vojáci a spojenci, to je samozřejmě absolutně nezajímá.., jinak jsou ovšem dlouhodobě stálí a pevní, slovník jak vyšitý z dob věčnočasů..
08. 01. 2009 | 10:52

Yann napsal(a):

Pocestny:

Na tomto tematu se s vami v podstatnych vecech shodnu.
Neshodnu se s vami ve vasem hodnoceni socanskeho vedeni ministerstva obrany.
Nerad delam socanum advokata, ale pravdou je, ze nejvic se armade "pustilo zilou" za vlad ODS+KDU. Armada byla pro ODS nedulezitou agendou a tak ji predhodili lidovcum. Skoro pro cela 90-ta leta to znamenalo absolutni nedostatek jakekoliv koncepce a vize. Naopak, ta doba je symbolem pro tunelovani armady. Zmena prisla az se socialisty. Neni to az tak jejich zasluha, spise byli hnani nasim clenstvim v NATO, ale je to fakt. Prave za hochstaplera Tvrdika doslo k tvorbe reformy, ktera v rekordne kratkem case vedla k vytvoreni profesionalni armady a nastavila koncepci vystavby jednotek, na jejichz zakladech se stavi dodnes.
Samozrejme, ze i za socialistu se v pripade zbrojnich zakazek korumpovalo, ale na rozdil od predchozich vlad se alespon nakupovalo zbozi funkcni a pro armadu potrebne. Mementem budiz akvizice z 90-tych let na modrnizaci T-72 a vyvoj bojoveho letounu L-159. Zbrane, ktere armada nikdy skutecne nepotrebovala a ktere stoji i dnes strasne penize. Na rozdil od toho, ACR Grippeny potrebovala a zcela se mylite, kdyz tvrdite, ze to byl spatny a drahy nakup. Je to presne naopak. Tahle masina byla levnejsi nez Eurofighter a nez F-18. Byla take nejvhodnejsi i diky parametrum.
Obrnene transportery armada take potrebuje. Problem nespociva v kvalite masiny, ale v chaoticke objednavce, kdy si politici nebyli schopni s armadou vyjasnit pocet a individualizaci nastaveb OT.
08. 01. 2009 | 11:12

Lukáš Bušina napsal(a):

Pocestny: Nechcete se vyblinkávat jinde?
08. 01. 2009 | 11:54

Pocestny napsal(a):

Tak hele, vlčku, kdybys nebyl žvanil, nýbrž někdo, kdo o armádě něco ví (tím nemyslim tvou "poznávací" cestu na Slovač - ČSLA nebyla armáda, nýbrž výchovný lágr pro postpuberťáky), tak nemůžeš napsat takové hovadiny.
¨
1. Mýt si ruce kostelníky? Ale prosímtě, oni tihle kandrdasové vždy jednali jen a jen o své vůli, bez "koualičních" dohod. To jistě!

2. Za politiku vlády nese odpovědnost ten, kdo jí vede, ne ten kdo v ní ministruje. Pokud se máme bavit o kriminálních deliktech "modrých" - a to zejména s padáky od firmy Anderlík (Anex), která v době, kdy je armáda podepsala, čelila hned třem soudním procesům za smrt pilota vinou technických nedostatků vrchlíku (v Kanadě se "odpáral" pilot od vrchlíku i se šňůrami a zahučel 1200m atd...), tak to padá jednoznačně na modré, kostelníci byli vždy bráni jako pacholek na špiunavou práci.

Proč náhle slyšíme od socanů - my nic, to ti, které jinak nencháme ani hlasitě prdět, ale v armádních zlodějinách budeme velkorysí! Dovolte, abych se vám zasmál.

Stíhačky jsme koupili proto, aby byly úplatky, k ničemu jinému je nemáme, protože pro ně jakcśi není bojové zařazení. Takže jsme vyhodili peníze pro patrolování nad Pobaltím, kam s tím můžeme jen proto, že se mašina "domluví" aspoň se skandinávci. Pro operačníé použití s letectvy UK, USA, Francie, je Grippen na nic.

Dále, proč jsme koupili pár stíhaček, když měsiíc poté se kaprál Tvrdík rozhodl, že od letectva couvneme a půdeme směrem helicopter expedition units a mechanizovaných jednotek prvního úderu?

Nákup polských vrtulníků byl poté vrcholem zlodějství, koupili jsme šrot, kterého jsme se o dva roky pozdějí zkusili zbavit.

Dnes se nedivím, že piloti nechtějíé do akce, protože posílat lidi na smrt ve starých škopcích, to je vskutku perversní.

Armmáda je věc dlouhodobé strategie, tu tady nemá ani jedna z vládopartají, jen apetit na tringle...

Afghán? Vlčku, až si Pákoš a Peršan padnou kolem krku, dostaneš ode mne pusu, brouku....

Božínku, proč celkem inteligentní člověk pokaždé, když potřebuje vyhrát žvaniduel, padne na úroveň argumentace politruka od bigošů.....

Jak jsem napsal, Pakistán má teď trochu jiné starosti, logika věci napovídá, že trocha cíleného bombardování a pár policejních operací kousne daleko lépe, než anihilaci Indií, ale protože se to nehodí socanům do jejich pískíprplánu, tak se budou tvářit, že to nevědí.

Tohle je totiž typisch sozan - markýrovat účast pro čárku, jakmile je čárka, tak domu.

Socan vůbec nechápe tuhle operaci an sich, jen jí zneužívá k domácím politickým kejklům.

Víš, vlku, zahraniční politiku jako nástavbu domácích svinstev, to už nemají ani ti Američané , dnes jen český socan matlá domácí zájmy své se zájmem hned několika zemí, které se čerta starají, jak socan u nás prosperuje.

Toto je nejvyšší míra hulvátství, která stále více ukazuje, jak málo jde socanovi o stát, jak moc mu jde o vliv a koryta, se kterými ovšem chronicky neumí nakládat.

Tímto aktem se socan u mne dorovnal bolševikovi. Pokud se někdo projeví jako bezectná pakáž, měl by to vědět, aby nežil v omylu z vlastní dokonalosti, kterou rozhodně netrpí. S postojem socana totiž nemá postoj modrých nic společného, tedy pokud má socan jinou politiku, než "dělat to obráceně než modrej". To je ta státotvornost, která tyhle pacholky moci míjí obloukem.
08. 01. 2009 | 11:59

Lukáš Bušina napsal(a):

Logika hloupých:

Navýšíme mise. Hodíme to do parlamentu ono to nějak dopadne i když předem víme, že socialisti nám to nepodpoří, protože nechtějí misi v afganistánu zvyšovat, ale nechat na stejné úrovni. My chceme zvyšovat. Ono to nějak dopadne i bez předjednané podpory. Hlasování - vláda prohrává. To je vina opozice, že nehlasovala s námi. (na vlastní poslance, kteří se neúčastní hlasování - budeme mlčet jakože se nic nestalo)
Ta opozice je hloupá. Nevidí prospěšnost zvyšování. No a co, že jsme s nimi vůbec nejednali. Oni nás mají podpořit - to je známá praxe - jsme přece kovaní bolševici tak kritiku do vlastních řad nepřipouštíme. Tam je ten veřejný nepřítel.
08. 01. 2009 | 12:01

Pocestny napsal(a):

Nejvíce mne rozesmála ta "národní obrana"

Ano, s pěti sty schopnými vojáky, sedmi stíhači a čtyřiceti novými Pandury jsme tu v regionu velmoc! Jsme 600 km v zázemí paktu a budeme si hrát na pohraničníky, ale nepřipustíme technické instalace ( radar), které se naopak takto hluboko v zázemí staví.

To je taková fantasmagorie, že jediné, co z ní lze poznat je to, že Havel ví o armádě kulové, jen se zase chce vlichotit hlupákům a míromilům, kteří loví nepřítele se síťkou na motýli.

To vše korunováno tím ruským generálem v Lihovém domě.

TGN by socana za tyhle kousky nechal zavřít, až budopu černí, milovaný Eda by je nechal odpravit.....

Nazávěr - o potřebě mannschaftu na bojišti nerozhoduje český socánek, ale velící důstojník na místě.

Bylo by dobré, aby socánek podnikl panenskou cestu do války, to aby pochopil, o čem tu vůbec žvaní....
08. 01. 2009 | 12:06

jozka napsal(a):

Aha, Pocestny, tak " trocha cíleného bombardování a pár policejních operací"?

Doufam, ze to mate prodiskutovano s panem okresnim hejtmane! Takhle si totiz Donald predstavoval operaci v Afghanu taky. A vono je to jinak...

Mapu uzs videl? Takovej ten papir s divnejma skrvrnama a napisama...
08. 01. 2009 | 12:24

Michal napsal(a):

to Pocestny:
Omyl, v demokratickém státě o potřebě manšaftu na bojišti nerozhoduje velicí důstojník na místě, ale politik. A smiřte se s tím, že to občas může být i socan.
Mimochodem, o žvanění se dá mluvit hlavně ve vašem případě.
08. 01. 2009 | 12:41

kuk napsal(a):

Pocestný
Gripeny se musely pronajmout, protože protože nějaký pan Kalousek vyměnil moderní MIGy29 ( a jinde // Poslko ap.// ještě dlouho fungující ) za polské vrtulníky Sokol...to byl kšeft!!!
08. 01. 2009 | 13:55

Yann napsal(a):

to Michal:

Spatne. O konkretnich potrebach jednotek v poli rozhoduje dustojnik. Stejne tak je dustojnik zodpovedny za vycvik a pripravenost lidi k nasazeni. Politik rozhoduje o tom KAM a jestli vubec ty lidi poslat k nejakemnu nasazeni.
Politik, ktery videl posledniho vojaka pred 30 lety na brane kasaren, kdyz odchazel po ukonceni VZS do civilu, by nemel spekulovat o tom, jestli jsou vojaci unaveni a jejich rodiny se hrouti!
Jediny socansky politik, ktereho lze povazovat za znalce problematiky, je mlady Hamacek. Dokud Velky Jiri nezavelel, tak souhlasil s navysenim poctu jednotek v AFG.
08. 01. 2009 | 14:03

Hajný napsal(a):

to pocestný:
tak po komouších a Edovi jsou i socani největší nepřítel osvíceného lidstva.Jenomže,co s tím naděláme,když je lidi i přžes naše dobré rady volí?
08. 01. 2009 | 15:26

max napsal(a):

Pane docente, začal jste zase politizovat a tím pádem musíte zřejmě i lhát. Vaše nepolitické blogy jsou daleko lepší.
1) Hlavním úletem (jemně řečeno, jinak bych použil slovo pitomost, jako váš expředseda) bylo,že jste na základě stanoviska vašeho předsedy chtěli hlasovat o Afghanistanu výměnou za poplatky. Zapomněl jste to ve vaší dlouhé stati uvést. Byl to (s)prostý handl,nic jiného. Ale zatímco poplatky jsou legitimní politické téma, zahraniční mise to rozhodně nejsou.
2) Misi v Afghanistánu začala
vaše vláda. J.Paroubek ji obhajoval ve sněmovně slovy :
... naše spojenecké závazky v rámci NATO jsme povinni plnit a boj proti terorismu je součástí a jednou z priorit naší zahraniční politiky... (2006). To již má snad váš předseda poruchu paměti a doufá,že ji mají rovněž i voliči?
3) Není vám divné, že naši spojenci (reprezentovaní velvyslanci Nizozemska, Polska, atd.) se nad vaším postojem a náhlou změnou stanoviska (opět lžete, že máte dlouhodobý a jasný postoj, naopak ho upravujete dle vašich politických potřeb) osobně podivovali na návštěvě p.Paroubka,který se údajně vůči nim choval poněkud nespolečensky? Nebo již snad máte jiné spojence východnějším a jižnějším směrem? Nějak jste to ale zapomněli říct veřejnosti.

Je škoda, že se i zahraniční mise, kde jde skutečně o životy (ale nejen našich vojáků, i spojeneckých) staly součástí bahna naší současné politické scény reprezentované mj. íčkem,téčkem,drymlem,rathem,zaorálkem,paroubkem a dalšími. Myslím,že vaší straně, podle mých informací nikdo z vojáků v Afghanistánu po návratu nepoděkuje, připravili jste jim hezké vánoce. Nepřál bych vám slyšet slova, kterými titulují především vašeho pana předsedu příbuzní vojáků zde v Čechách (jsem z města, kde působí vojenská posádka,ze které do Afgha šlo již postupně několik stovek vojáků). Víte vůbec o tom, že se do dvou měsíců některé jednotky prostě bezpečně stahnout nemohou? Nebo je vám to prostě jedno, hlavně,že si to náš volič (často neználek) přeje?
08. 01. 2009 | 16:54

Řeřicha napsal(a):

Inu,

formálně a obsahově tu veličina s nickem "Pocestný" zde vskutku zvedá úroveň, jen co je pravda... :))))

Je zajímavé, jak ví všechno nejlépe, pasuje se do role mluvčího všech - když předkládá kupříkladu teorie, že si atomová mocnost nechá v klidu bombardovat území, prohánět po svých vesnicích squadry ozbrojených cizinců, honících teroristy, apod. Jako bonus nějaký konzistentně bouchající "svatební dar", omylem darovaný svatební veselici na vesnici :D

„Pindy o přetíženosti rodin“ by mohl zkonzultovat pan Pocestný např. s manželkami a přítelkyněmi vojáků. Zajisté bude natolik galantní, že i tu facku od nich snese (od manžela či přítele těch dam by podobnou „pozornost“ pravděpodobně nepřežil…). Vím o čem mluvím, pár takových nešťastnic znám osobně - Dráždit je podobnou demagogií by mohlo být osudné…

Je tragikomické sledovat duševní pochody jedince který je naprosto mimo realitu, ve virtuální sféře. Nejspíše ví nejlépe, jak to bezchybná vláda pana premiéra návrh skvěle vypracovala a nezištně předložila.
Přičemž spekulovat nad OPRAVDOVÝMI důvody odmítnutí návrhu opozicí raději nebudu, na to jsem příliš toužící po objektivitě, staranou černobílých výblitků…

Pan docent nám tu situaci úplně nevyjasnil, ovšem tragikomické hýkáni pana Pocestného by v očích nestranného pozorovatele dávalo za pravdu autorovi blogu.

08. 01. 2009 | 20:00

bobr napsal(a):

No, nejvíc tady dnes svých "moudrostí" nablil Pocestný. Nemá smysl odpovídat na jeho pochybné argumenty, to už učinili jiní diskutující. Já bych vám pane Pocestný doporučil: aniž vím kolik je vám let, měl byste se neprodleně přihlásit jako dobrovolník do Afghánistánu. A spolu s vámi všichni ti, kdož mají na zahraniční mise stejný názor jako vy. Talibánci by přestali klást odpor, pos..li by se z vás a stát by ušetřil. No, není to dobrá nabídka?
08. 01. 2009 | 21:30

vlk napsal(a):

Pocestný, kdo z nás dvou je tad y za žvanila, je myslím dokázáno nade vší pochybnost. Machroval jsi tady, jako samozvaný znalec s tvrzením, že ohledně stíhaček byla vybrána ta nejdražší varianta. Bylo ti dokázáno, že hloupě plácáš a nic o tom nevíš. že to naopak byla jendoznačně varianta nejlepší . Jak technicky , tak cenově.
A nejen mnou. Předvedl jsi dokonale , že o věci víš pranic.
Mou vojnou vůbec neoperuj. Ta je irelevantní a diskuse se ntýká.
K těm stíhačkám ještě maličkost- o tom, že se koupí nové tryskáče vůbec neriozhodli socani, ale ještě Klausova vláda.
Stejěn tak si blábolil ohledně Pandurů-Ty podepsal Kuehnl,nikoliv socan,a jek pro tvou informaci, nebyl to fráterník , ale USák.A hláška , že za to může předseda vlád y je velmi rozkošná. Spolumůže určitě.
A první geldtaneček s Pandury nebyl ani menší, ani větší než ten druhý za současné vlády. Praha , jak píšeš, žije, ty , jak píšeš, žiješ s tou Prahou, tak určitě ledacos o d ruém tanečku uslyšíš.
A mimochodem socdemáci těžko dávali něco svým rakosukým soudruhům, když ti v době podpisu prvních pandurů byliv oposici.
Ještě ke stíhačkám - opět jsi dokonale mimo, co do kompatibility spojení s ostatními letouny NATO. Mají s tandardní šifrovací výbavu, aby mohly komunikovat.
A pokdu jde o Ppolské šrot vrtulníky.. Hm , tak tohle jde za Klausem. Jeho vlád a vyměnila 9 MIG 29 za 11 Sokolů.S Poláky. Ty se nám za tenhle kšeft posmívají ještě dneska.
Chce to znát fakta! Fakta!
Jinak pusu si cukrouši nech pro nějakýho jinýho cukrouše.
Pak si s Peršanem normálně kolem krku nepadne. S jedno vyjímkou - pokud náhodou zrovna nebojují proti západnímu ďáblovi...
Co jsou socani zač.Nepotřebuji, abys mi to nějak tlumočil.

Nicméně, zkus si přečíst ještě jednou blog docenta Havla. Abys pochopil následující , triviální fakta:
1- socani řekli, že jim mise nevadí, kromě navýšení počtu pro Afgh A řekli to dostatečně dopředu vládě.
2-Topolánek s nimi nejednal a nevzal to ani na vědomí,protože si myslel ,že má dost hlasů
3- když zjistil, že jich nemá dost odmítnul hlasovat pro každou misi zvlášť, kd y by byl protáhnul všechny jednotlivě až na Afgh.
4- v nouzi nejvyšší přišel s vágním slibem, bez písemného ukottvení, že s e Afgh zvyšovat nebude.
A prohrál společné hlasování.Protože oposice neměl a důvod mu věřit. Pamatuje si ono Dalíkovo mi jen tak děláme, že s nimi jendáme a pak je kopnem do prdele. Já si topamatuji také.
5- že to tak bylo potvrdila parkanové, která veřejně sdělila, že přes svátky připraví materiál, který přesně zahrne přání oposice.
6- Topolánek s e dnes veřejně omluvil Paroubkovi za výroky na adresu oposice po misích.

Takže svoje citové výlevy si nech na jinou příležitost.
Fakta jsou fakta,. Dojmologii sinech domů nebo do firmy.Své firmy.
Počítám, že kdyby nějaký z tvých nevolníků něco takhle odfláknul, jako ty tuhle diskusi , vlivem totální nekompetence a neznalosti, nejdřív by jsi s ním vytřel podlahu a následně na minutu vyhodil. My jsme tu s tebou jen vytřeli ti podlahu.Dočista do čista.
Vyždímej se doma.A vrať s e v lepší formě.
08. 01. 2009 | 21:41

vlk napsal(a):

docentu Havlovi

slyšel jsme Vás dneska na Radižurnálu s Vojířem..
nechápu, že jste ho neroztrhal na kusy. Přímo si o to říkal.
Správně jste spustil absolutní huronský smích na jeho blábol, že v krisi musí být dodržen rozpočtový rámec. Jenže bohužel jste si ho nepdal , jaký že rámec má vlastěn na mysli. ted y rozpočtový. protože rozpčet je evidentně vylhaný!

Ale jinak to bylo dost dobré kino.
08. 01. 2009 | 21:44

Řeřicha napsal(a):

to vlk - Také by mě zajímalo, co milý pan Pocestný vůbec o Afghánistánu ví, krom "informací" z MF Dnes, lidovek, apod.

Měl jsem to štěstí a dostal jsem čerstvé informace z první ruky. Od kompetentních a inteligentních profesionálů, kteří působili přímo na místě.

Od obecných podmínek a reálií, jako např. přírodní překážky, klima, infrastruktura, dostupnost, míra alfabetizace obyvatel, jejich mentalita, tradice, kultura, chudoba, politická situace, kmenoví vůdci, Taliban... až po konkrétní příklady každodenní problematiky.

Hurónský smích by pan Pocestný vyvolal svými naivními „radami“ u důstojníků, ironické a lítostivé pousmání u pana kaplana (moudrý to muž).

Kdo Afghánistán i jeho obyvatele alespoň trochu zná a má všech pět pohromadě, v životě by netrousil takováto „moudra“…
08. 01. 2009 | 22:14

Jmelí napsal(a):

Řeřicho, oblažte nás informacemi z první ruky a netruste tu jen apetitní náznaky. Pocestný je přímý a to se moc nelíbí, chápu, zkuste to ale tak, aby to nevypadalo, jako školák, co našel otcův playboy a chová se , jako by poznal všechna tajemství dospělosti...
09. 01. 2009 | 01:35

karelhá napsal(a):

Pocestný,
kdysi dávno jsem se učil opravovat tanky, poznal jsem taky co to je velet pěší rotě. Nad tím co a jak píšete jsem se nesmál, ani ironicky, jen mi je nevolno z té směsi agresivity, neznalostí, přízemní hantýrky, výpadů.
Jestli jste se už přestal smát, pokuste se přesně vymezit pojmy
nepřítel,zázemí paktu /?600km/ a účel radaru,
viz vaše /?/ myšlenka
".....ale nepřipustíme technické instalace ( radar), které se naopak takto hluboko v zázemí staví."
09. 01. 2009 | 07:18

Pocestny napsal(a):

Jmelí, děkuju, tenhle obrázek mne rozesmál.... už jsem se chtěl na ty dva, co tu representujou těch "chronickejch 70% proti čemukoliv, víte co, ale tohle je celkem dobrý.

Řeřicho, tak jim to dejte přečíst, a nechte je napsat něco, co nebude - "to, co jsem vonehdá slyšel v hospodě"....

Zvláště pak ten konec o panu Každým , ten je proklamativně hezkej!! -))

zřejmě oba máme známé a přátele na místě, to jsem rád....-)))

Řeřicho, kdyby jste se tu nepromenoval jako oranžovej vlajkonoš, možná by vám někdo tyhle řečičky věřil.

Zeptejte se těch kompetentních, proč si ten mudžahedín buduje školky zrovna v takových zemích, jako je ta ve vašem popisu.

Afghán, Jemen, Somálsko, Sudán, potažmo severní Pakistán, kde konečně vláda kápla božskou a hubou potvrdila jediné, co už skutkem dávno platí - to, že nad severem nemá kontrolu a nikdy pořádně neměla.... Palestina - kde se na světě mají lidé hůř než tam?

Jsou moc chudí, abychom jim pomohli, fajn prvotní cíl je mudžahedín, můžeme ty vesnice rovnou vyvraždit, protože co tam s tim, v těhle podmínkách, že. ...

Hezká, socialistická úvaha, Řeřicho....
09. 01. 2009 | 10:36

P/ocestny napsal(a):

Vlčku, já tě miluju, jsi tu napsal svou domněnku, a náhle čtu "bylo vyvráceno", ty máš ego, kluku..-))))

Nejlevnější, ovšem s nulovým tringlem bylo to, co nabídl LM - pronájem F-16, což je standard většiny Air Force NATO i nejběžnější vojenský stíhač v běžné službě, tudíž pronájem bojových záloh, které jinak stárnou na základnách a mainteinance letounu, který je v oběhu v desetitisících kusů je jistě levnější než nákup úzkoprofilového produktu v situaci, kdy se ukazuje, že NATO s českou Air Force nepočítá.

Jak bychom dnes uvítali možnost se nákladů na provozování jedné letky zbavili pro logistickou podporu toho, co máme rozděláno.

Klausova vláda prodala Migy, Zemanova převzala vrtulníky, v tom stavu, v jakém byly.

Koneckonců, jste si kvůli těm Grippenům nakonec museli dát koloťuka v čelo mas, to byl správný šéf pro časy sklizně....

Co se týče docenta, platí to, co jsem už napsal - s těmito tématy se neobchoduje ....

Vlčku, jediné, cos dokázal, je napsat antitezi, napsal jsi jí podmíněně, pěkný kus psího reflexu na podnět, dokonce i obvyklý hysterický konec tvých správně vystupňovaných scénářů je dnes ornamentálně kvalitní...

Já obdivuji tu tvou sebestřednost, se kterou demonstruješ existenci jevu, tím, že jsi vyslovil teorii o jeho existenci.....

Také si všímám, že v tvém podání za všechny zlodějiny za socanských kabinetů mohou ti přílipkíáři, zatímco za všechny zlodějiny přílipkářů může Klaus, potažmo ODS.

Ono je jedno, jak to nakonec je, stačí, když víme, jak si ten picture of world stavíš ty, lépe se pak pochopí to ostatní.

Pokus se omezit teatrální kvalitu a přidat na věcnosti.

To, o čem tu píšu, je uvažování důstojníka, který něco rozdělal, vidí vietnamskej syndrom u vlastní vlády a ví, jaké následky to může mít na stavu mužstva a na výsledku operace.

Je jasné, jak použijí tento druh konce naší mise ti, kteří se jí potřebují zbavit jinde - stačí zaútočit na Jiříkovy teploměry obliby...
09. 01. 2009 | 10:40

vlk napsal(a):

Pocestný

pokud máš chuť i nadále rozmazávat to, že o stíhačkách si slyšel někd en a veřejných záchodcích, a nic o nich nevíš, kromě toho, že existují, klidně pokračuj.
Humoru není nikdy dost.
Kromě řady diskuterských triků asi tak osmé kategorie a přihlouplé familiernosti a chlapáctví, jsi nepředložil vůbec žádná fakta. Prostě neznáš.
To, co tvrdíš o nejlacinější nabídce LM je naprostý blábol.
Existuje na tohle téma na netu řada článků.
Vybral jsem jeden, který je pro mne docela reprezentativní.
Už kvůli původu těch, co jej dělali. Nebyli zainteresováni. A je mimořádně komplexní. Vysvětluje také, detailně, proč zrovna u tohohle kšeftu lítalo z obou stran tak vysoké všimné.
Ten odkaz je tady:http://www.globalpolitics.cz/clanek/hra-o-stihacky.html

Takže ten kdo nic neví, jen vaří z vody a svoje tvrzení vydává za jedinou objektivní pravdu z nás dvou nejsem já.
¨Blbý ,co?
Ä řeči o tom, že měřím jiným metrem socanům a jiným ODS jsou nesmyslné. Nikoliv. Jen jsem použil tvůj metr na ODS a vedle toho konstatoval, která vláda rozhodla o nadzvukovém letectvu, prodeji Mig 29 a nákupu Sokolů. Ty byly ostatně nové.

Apokud jde o socany, za sebe říkám, že kdybych to byl rozhodoval já, dostala by armáda Patrie.
Skutečně o praktikách oranžistů nemám sebemenší iluze.

Jo a pobavil jsi mne s tím, že tvoje uvažování a Afghu je uvažování dlstojníka, co to má rozjeté, vidí vietnamský syndrom, atd. atd.
Nejsi ty snad dokonce sám Petraieus, který teď převzal velení celé bojové oblasti, tedy Babylon i Afgh?
A pokud ne, jsme rád, že nás navštívil duch Clausewitze, pokud tedy ne samotného Alexandra Velikého...
Užij si to.
09. 01. 2009 | 11:24

Řeřicha napsal(a):

Jmelí - Je mi líto, ale přednášku Vám tu dělat nebudu.

Pomineme-li otázku chybějícího času a financí (jelikož jsem altruista, nebyly by pro mě překážkou…), na rozdíl od pana Pocestného jsem již dospěl k závěru, že přežvykování informací je vysoce rizikové, ba dokonce kontraproduktivní. Pokud se k podobné iniciativě přidá dávka fanatismu a emocí, jde přímo o katastrofu.

Nic nenahradí podání informací z první ruky (!) od kompetentních a inteligentních osob. Pro začátek Vám tedy mohu doporučit cyklus přednášek „Afghánistán očima vojenského kaplana“ (Kpt. Mgr. Martina Vařeky). Přednáška, doplněna fotografiemi, Vám podá objektivní obraz o situaci. Navíc Vám pan kaplan zodpoví veškeré dotazy, které Vás k této problematice napadnou.
Snad se Vám poštěstí a pan kaplan zavítá k přednášce v místě Vašeho bydliště, nebo alespoň poblíž. Buďte ostražitý a sledujte program (např. na fakultách, v kulturních centrech, apod.)
Nebo se alespoň zkuste dopátrat lidí, kteří v poslední době do Afghánistánu OPRAVDU zavítali, případně jejich příbuzných, manželek, či přítelkyň.

Pokud ovšem nejste „pan Pocestný č.2“ a nejde Vám pouze o pubertální a nesmyslné výlevy na serveru nebohého pana Stejskala, kterého zde trápí každý, kdo zde nechá volný průchod svým frustracím. V tomto případě bych ponechal reakci ve smyslu „No to jste toho moc nepředvedl… prozradil jste na sebe to či ono…“ bez povšimnutí, stejně jako nevyhnutelné nálepkování pana pocestného o „oranžových praporečnících“, apod.
Stručně řečeno : Afghánistán si nelze plést s Irákem. Podmínky a možnosti čehokoli dosáhnout jsou v těchto končinách o něčem úplně jiném. Když si zde někdo ani nevyjasní, čeho vlastně chce (a hlavně MŮŽE…) dosáhnout, jde vstříc jen a pouze debaklu.

Přeji hezký den a brzkou možnost dopátrat se konkrétnějších informací ;)

S úctou,

Řeřicha

09. 01. 2009 | 11:43

Řeřicha napsal(a):

Pane vlku - při vysoké úrovni Vašeho intelektu se Vám opravdu divím, že zbytečně ztrácíte Váš čas s někým, kdo si ho vůbec nezaslouží. Snad jste již poznal, že mu vůbec nejde o objektivní debatu a fakta.

Ať už je nutkání toho človíčka předvádět tu podobný cirkus, před kterým by i takový Jiří Čunek či Stanislav Gross bledli závistí, jakýkoli, vyléčilo by ho z jeho fantasmagorií jediné : "Klystýr a na frontu!!!" ;)

Přeji hezký den,

S úctou,

Řeřicha

09. 01. 2009 | 11:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy