Důchodci na odstřel

02. 03. 2009 | 22:23
Přečteno 13810 krát
Je nanejvýš morální, když lidé se stotisícovými platy protestují proti jakémukoli zvýšení důchodů. Sytý a loajální hladovému nevěří. Členové vlády a analytici jsou zásadně proti zbytečnému rozdávání důchodcům. Údajný populismus vytýkají ČSSD, která prosazuje jednorázovou listopadovou kompenzaci důchodů 2 400 Kč hrazenou ze zisku ČEZu.

Většina důchodců brala loni devět tisíc a méně. Přitom právě na důchodce dopadly navýšení cen energií a DPH nejvíc, stejně jako liberalizace nájmů a poplatky ve zdravotnictví. V nákladech důchodcovských domácností mají výdaje za bydlení, potraviny a zdravotní péči obrovskou váhu. Nepříjemné jsou malé, často se opakující částky, za položku na receptu, za den v nemocnici, za „levné“ léky bez receptu. Jejich součet dělá v beztak zplihlých peněženkách průvan.

Často při výjezdech mezi voliče dostávám jednoduchou otázku: „Jsem důchodce a po zaplacení nákladů skromného bydlení mi zbývají na měsíc necelé tři tisíce korun. Jak mám vyjít?“ Odpovídám upřímně, že nevím. A doporučuji, aby se informovali u bankovních analytiků. Ti vědí všechno, a zároveň zaobaleně říkají, že „nenažraní“ důchodci mají až dost. Jen populisté by jim chtěli něco dávat.

Statistici na rozdíl od analytiků tvrdí, že Češi jsou ke svým důchodcům velice skoupí. V EU důchodci v průměru dostanou nějakých 12 % HDP, v Česku necelých 8 %. Proti vyspělým zemím dostane náš důchodce sotva polovic. Analytik upozorní, že Češi chodí do důchodu o tři roky dříve a statistik dodá, že o ty tři roky taky dříve umírají.

Analytici upozorňují na to, že v krizi se nemá dávat nic důchodcům, ale jejich bankám a velkým klientům, aby dále mohli brát pěkné platy. To je velice logické a všichni důchodci s tím souhlasí: vyplakali by si oči, kdyby analytici zchudli. Čeští důchodci se na ně rádi složí.

Tvrdí se, že důchodci na krizi vlastně vydělají, prý přijde deflace. Deflace tu zatím není. Moudrá ČNB ji ani neprognózuje. To, co pro důchodce jednorázově navrhuje ČSSD, sotva pokryje dopad prognózované inflace od posledního zvyšování důchodů. Realitou je to, že více než třetina důchodcovských domácností si oficiálně či načerno přivydělávala. Tato skupina byla ztrátou výdělku postižena jako první. Bez kompenzace. I zrušení zdravotních poplatků pro důchodce vláda zamítla.

Tvrdí se, že důchodci by přidané peníze utratili na vietnamských tržištích za dovozové zboží. Důchodci ale přidané peníze utratí za dražší bydlení a za teplo a elektřinu. Jinak si koupí totéž jako předtím. I vánoční kapr ale bude dražší. Jako každý rok.

Psáno pro Právo

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Důchodci jsou ta sociálně slabá skupina obyvatel, která stát nejvíce potřebuje. Proto důchodci fandí sociálnímu státu, který u nás může zaručit prozatím pouze ČSSD. Proto je jasné, koho budou všichni důchodci příště volit a to i do parlamentu EU.
02. 03. 2009 | 22:33

Gerd napsal(a):

Dnešní analytici by snad nejraději použili oblíbený citát:
"Dědeček a babička, ujídaj nám chlebíčka. Až z nich budou kosti, bude chleba dosti."
Sice se mě důchodový věk ještě zdaleka netýká, ale myslím, že český stát mám minimálně morální povinnost se o dnešní důchodce posatrat. Přeci jen v dobách socialismu něco vytvořili (kolik, s jakou produktivitou práce je jiná otázka), ale ty hodnoty tu byly a důchodový účet byl dlouhodobě přebytkový!
Peníze z něj začal nejdříve prožírat Václav Klaus v rozpočtech a co je naprosto neodpustitelný zločin, státní majetek v podstatě rozdal (nebo nechal rozkrást) nebo si jeho prodejem vylepšoval státní rozpočet, místo aby příjmy z privatizace použil na důchodovou reformu (v tom samém pokračoval i Zeman a ČSSD).
Když bylo na sanování bankovních domů zhruba 580 mld. Kč, musí se stát postarat i o současné důchodce.
Jak, to je starost státních úředníků (nebo se holt stát zadluží), ale dnešní důchodci celou dobu platili jiným důchody a mají právo očekávat, že teď jim někdo tuto půjčku státu vrátí. Stát by se měl postarat i z důvodu, že v době privatizace chyběl právní rámec pro ni, a tím stát de iure i de facto umožnil rozkradení státního majetku.
Pro bankovní analytiky je důchodce ovšem neproduktivní člověk a zbytečná zátěž státu. Zvyšování věku pro odchod do důchodu je dalším nesmyslem, chci vidět, jak se 64letý zedník šplhá na lešení nahodit štít domu.
02. 03. 2009 | 22:48

LEVAK napsal(a):

Ad Al Jouda: "......tak chlapče zazvoň,nemám síly více!"
02. 03. 2009 | 22:51

VDC napsal(a):

Důchodci na odstřel: "docent" Havel se může postavit ke zdi jako první! A ústavní "expert" (ale na své dílo z r. 1960) Jičínský nebo Řáholecký nebo jaksekurvajmenuje může hned za ním.
02. 03. 2009 | 22:57

LEVAK napsal(a):

Al Jouda by zřejmě nejraději použil eskymácký způsob řešení likvidace starších členů kmene při nedostatku potravin.Oni je totiž vysadí ve spodním prádle na kru a nechají zmrznout a nemusí živit další hladový krk!
02. 03. 2009 | 22:58

VDC napsal(a):

Přijde důchodce o práci? Ne, nikdy. Naopak, bude mu pravidelně valorizováno, ne-li populisticky přidáno! Utratí to? Ne, dá si to hrnku. Nemelte nesmysly, experte!!!
02. 03. 2009 | 22:59

LEVAK napsal(a):

Pane Stejskal vulgární nadávky už jsou povoleny?
02. 03. 2009 | 23:01

LEVAK napsal(a):

Ergo kladívko,VDC to zjednodušil-důchodci už nemají právo na život!
02. 03. 2009 | 23:04

masové demonstrace? napsal(a):

V USA je nejmocnější a nejpočetnější členskou nebo zájmovou organizací AARP, American Association of Retired People. Americké sdružení lidí v penzi.

Když jejich kancelář a lobby ve Washingtonu dá pokyn, desetitisíce ze 2 miliónů čenů AARP volají kancelářům kongresmanů, píší dopisy, posílají emaily.

Ikdyž AAPR není ve své podstaě organizace na ochranu sociálních jistot a ikdyž je součástí individualistického systému, který, jak znovu vidíme, se rozhodně nezná být lepší než systém kontinentální, jako příklad efektivně mobilozovaného elektorátu by to mohlo u nás sloižit. Dosavadní polistopadové pokusy svoji neprofesionalitou rychle vyšuměly do ztracena.
Povídačky, že penzisti jednají sobecky, na úkor mladých, při znehodnocování penzí, zdražování evidentně a obecně neobstojí.

Mimochodem: Vláda nakonec protestujícím ustoupila v tvrdé, kruté situaci se nacházejím tisícovkám nezaměstnaných sklářů a jejich rodin a najednou bude prý oprava zase žalostně děravého, zato tvrdě liberálního insolvenčního zákona. A Nečas se najednou dušuje, že na dlažbu vyhození skláři dostanou, ex-post, od září mzdy, které jim, jechich rodinám a dětem, ořed i po Vánocích, dosud liberální neviditelná ruka trhu dosud odpírala.

Když Klaus, jinak chvástavý liberál, co to teď zhodnotil na chřipku, která sama odejde, jako premiér stávkou hrozícím železničářům rychle ustoupil, proř by MASOVÉ PROTESTY pracujících, sociálně alespoň tročku citlivých a rostoucí armády nezaměstnaných nemohly zase naplnit alespoň půlku Václavského náměstí a náměstí měst?

A tvrdě žádat postatné ústupky od ideologicky vypjaté liberální politiky. K tomu by se dalo, jako příloha, žádat nedůvěra vládě, která se dopročuje radaru když už Kremlu blízký Komersat sděluje celkem pravděpodobnou zprávu, že ekonomicky v naprosté bryndě se nacházející Obama logicky a pragmaticky navrhuje Rusku: Když nám pomůžete, plácneme si na to, jak kontrolovat nejaderný Irán, radar a štít jsou passé.
02. 03. 2009 | 23:05

PatientO.T. napsal(a):

Dobrá, pane Havle. Ještě vyberte ze svého středu někoho, kdo bude bojovat za ty nešťastníky, kteří za oněch 9000,-Kč PRACUJÍ. Něco jim slibte; cokoli, ale rychle, volby se blíží... A až budete v Bruselu, pobavte své kolegy europoslance tím, že jsou v té daleké Bohemii lidé vydělávající si prací asi 320,-€. Není jich ovšem tolik jako penzistů.
02. 03. 2009 | 23:06

Fibonucci napsal(a):

No jo, co také jiného se dá napsat pro Právo, co si budeme povídat.
02. 03. 2009 | 23:08

Kamil napsal(a):

Bude nejlepší, když to všechno " prožereme " a pak se půjdeme pást.
Hezký večer.
02. 03. 2009 | 23:16

Neopřemyslovec napsal(a):

Nechápu, že existují chudí a žebraví důchodci. Vždyť na rozdíl od padesátých, šedesátých let dnes existuje obrovský sociální polštář. Jen blboni a tuponi důchodci nemysleli na zadní vrátka. My chytří jsme si pořídili děti a ti nám nyní ve stáří pomáhají k slušnému žití. Pochopitelně, když si někdo vychová dítě nevděčné jako Paroubek, tak musí mít od něho peklo. Co píše Havel je klasický mikroterorizmus. Jestli se bude do budoucnosti takhle chovat a psát, dovolím si tvrdit, že proti své osobě vyvolá příšernou nenávist. Mnoho onkologických občanů se smrticí prognózou do několik měsíců si ho třeba vezme sebou do hrobu. Měl jsem i sen, kdy negativní občané vůči němu sbírali na Karláku pohozené injekční stříkačky k použítí k jeho osobě. Prosím pane Havle, neprovokujte občany s IQ nad 100?
02. 03. 2009 | 23:17

Pavla napsal(a):

Pane Havle, už jste všichni omíláním chudoby důchodců opravdu trapní. Vždyť je plno rodin, které ani ten průměr na jednoho člena 3 tis.po zaplacení poplatků nemají, ale vy pořád máte plnou pusu jen důchodců. Dnes jdou do důchodu kolem 6O let, každý nepotřebuje hromady léků, na které se také pořád vymlouváte. No a taky si hodně protiřečíte. Na jedné straně se vám zdá stovka na den hrozně málo, na druhou stranu se socanům zdá hodně 6O korun za pobyt v nemocnici. Přitom tam mají ubytování, teplo, jídlo i léky zdarma. Snad vše kromě toal.papíru. Nejsou na tom náhodou mnohé mladší rodiny s dětmi , hlavně v této době, daleko hůř? A kolik poslanců se za ně dnes bije? Jak pak vysvětlíte, že je tolik důchodců, které darebáci okradli o deseti či statisíce? Nebo kolik je takových, co podporují ještě své děti či vnuky? Nebo kde berou peníze na výlety s prodejními akcemi předražených výrobků? Může si to dovolit někdo, kdo nemá na jídlo? Jsou výjimky, opravdu potřební, o tom není debat, a těm by stát pomoci měl.
02. 03. 2009 | 23:17

LEVAK napsal(a):

Ad PatientO.T.:člověče to Vám nestačí ty poplatky?Vy jste si nepřečetl "...Češi jsou ke svým důchodcům velice skoupí. V EU důchodci v průměru dostanou nějakých 12 % HDP, v Česku necelých 8 %. Proti vyspělým zemím dostane náš důchodce sotva polovic."Nebo Vám tak ztvrdlo svědomí?Jako zubař máte měsíčně 60 až 100 tisíc čistého a to podle místa výkonu praxe etc.Žít a nechat žít je lidská vlastnost i když peníze kolikrát lidem zaslepí oči!
02. 03. 2009 | 23:21

Gerd napsal(a):

Pavlo,
máte pravdu, úplně nejchudší jsou u nás rodiny s malými dětmi a stát na to kašle, jen se diví nízké porodnosti. Ovšem vinit z toho důchodce je nefér, to je druhá nejchudší sorta lidí.
Peněz je ve státním rozpočtu relativně dostatek, ovšem když si veřejné služby (např. dálnice) nakupujeme výrazně dráže, než v jiných státech, nezbývá na potřebné lidi.
02. 03. 2009 | 23:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

LEVAK:
" EU důchodci v průměru dostanou nějakých 12 % HDP, v Česku necelých 8 %."
V SRN zaměstnanec platí 19,5 % důchodové pojistné, dalších 19,5 % platí za něj zaměstnavatel. V ČR platí zaměstnanec 6,5 % důchodovného pojistného, zaměstnavatel dalších 19,5 %, a to vše z poměrně značně menšího základu.
Pochopil? Já ano.
Jsem důchodce.
02. 03. 2009 | 23:32

Al Jouda napsal(a):

To LEVAK : Vaše myšlenkové pochody jsou mi záhadou. Cožpak sociální stát by mohl postupovat proti důchodcům "eskymáckou metodou ?"
02. 03. 2009 | 23:33

vaUNIXan napsal(a):

Vite pane Docente, dnes s Vami souhlasim starsi lide to maji hodne tezke, ale takhle primo rozdat penize mi prijde prachmalo uzitecne. Vite kdyby se misto toho za ty penize dala prace lidem, oni ti lide by se nestali nezamestnanymi, nemuseli by cerpat ze socialnich fondu, a vdekem jejich prace kazdy mesic jedna ctvrtina mzdy odcestuje na socialni pojisteni a z toho at pak roste duchod.

A jeste jedna vec, Al Jouda mi otevrel oci. Vy uz ted mate dobre zmapovane kdo prijde k volbam do EU, to co tady pisete je naprosto ucelovy pragmaticky populismus cilici na jednu skupinu lidi, musite je totiz dostat k volbam a ty co voli konkurenci nalezite otravit, aby k volbam nesli:), no a poplatky..., cele to do sebe zacina zapadat, nu coz s bohatymi duchodci proti krizi:)
02. 03. 2009 | 23:35

Pocestny napsal(a):

Socanovy plačky nad osudem babičky....

Položme si otázku....

Jak je možné, že po dvou volebních obdobích, kdy levice tvrdila, že důchodová reforma není nutná, je náhle nutné nesystémově dávat politický tringl před volbami?

Není to náhodou tím, že díky tomu "plošnému sponzoringu", který tu socan provozuje, je díky množství jiných "takéoprávněných" žadatelů konečné, plošně rozdělené blaho tringeltem na jeden večírek?

Není to náhodou tak, že celá ta "osmiletka dle hesla "zdroje jsou" skončila tím, že se výrazně "valorizovala" plošná spotřeba a "nutné náklady na přerozdělení", ale ti, kdo se ocitli na úplném dně, tu pomoc, kterou se tu teď docent křižuje, nidy nedostali.

Ne, je potřeba systémově dorovnat nízké důchody, není třeba plošně kupovat hlasy za pár stovek.

Když už je politruk lacinej podomník, měly by mít kinderstube aspoň ty partaje...
a hnát ho Raus!

Havel má pocit, že je u Mountfieldu....
02. 03. 2009 | 23:41

Gerd napsal(a):

Pro kritiky Jiřího Havla:
Sám uvádí v profilu, že občas něco napsal, ale žádná sláva. Mnozí mu dají za pravdu.
Všimněte si jeho lišáckého výrazu mazaně schovaného za skla brýlí, pozdviženého pravého koutku úst. To zase přemýšlí, jak by poškodil neviditelnou ruku trhu a Washingtonský konsensus. Zase by chtěl zavádět nějaký sociální stát, třetí cesty a různé -ismy.
Na takové jednou dosáhne tvrdá kapitalistická pěst neviditelné ruky trhu a vyřídí si to s těmi zaprodanci jednou provždy!
Pořád by chtěl rozdávat poctivě i nepoctivě nabyté bohatství 10 % nejbohatší části národa, jeho duchovní morální a ekonomické elity ve prospěch té sorty 90 %lidí, která jen zdržuje našich nejúspěšnějších 10 % v budování kapitalismu! Nebýt jeho a jemu podobných, byl by tu už dávno zaveden trh bez přívlastků, a neviditelná ruka trhu by léčila drobné chřipky nebo hospodářské krize za pouhých 10 dní!
Navíc o něm mnozí tvrdí, že nezapře Komanče, indián jeden! Do rezervace s ním!
:-)
02. 03. 2009 | 23:41

Pocestny napsal(a):

Ono, když se vzpomíná na minulá hnutí seniorů, tak se také musí připomenout, jaké nominální důchody měli ti "nespokojení" lampasáci, fízlové a šachťoři
02. 03. 2009 | 23:44

Jan Vaculík napsal(a):

V tuhle dobu bych raději řešil pomoc potřebným, a ne důchodcům. Nemyslím, že by důchodci měli zrovna nazbyt, ale zase jsou jedinou skupinou obyvatelstva, která má svůj příjem jistý.

Jsem pro stavbu hladových zdí (dát lidem práci), ale jak to udělat, aby se přitom nepřežíraly furt ty samé firmy, co jsou permanentně přisáté na stát?

Vydřicuchové z ČEZu nás štvou asi všechny, ale nejsou tam v řídicích orgánech z části taky lidé, kteří tam byli dosazeni už za vlády ČSSD?
02. 03. 2009 | 23:48

RUMCAJS napsal(a):

Že by jste nám pane docente připoměl, kolik pobírali důchodci za socanů ?

A že není deflace ? Asi jste dlouho nebyl v obchodě. Elektřina,plyn, byty,spotřební zboží,auta.... vše jde dolů.
Doufal jsem, že i když jste se dal na politiku, zachováte si tvář. Ale tímhle jste dokázal, že jste ubožák.

Uvidíme, až budete v EP pobírat půl miliónu měsíčně, jak se budete dělit s našimi důchodci.
Třeba něco jako Ráth. Ten si cca 100 tisíc měsíčně ponechá a dalších cca 100 tisíc rozdělí na svou volební kampaň mezi bezdomovce.

Bože, díky za tyto dobré duše. Svět je hned krásnější.
02. 03. 2009 | 23:50

Jan Vaculík napsal(a):

PS
Upřesňuji první větu:
... pomoc potřebným, tedy i důchodcům, ale ne důchodcům obecně.
Tak.
02. 03. 2009 | 23:50

StandaT napsal(a):

A nepostačí, když zapanáčkují Rathovi? To mohou dostat i dvakrát do roka, nejen na Vánoce.
02. 03. 2009 | 23:56

StandaT napsal(a):

Sakra, Rumcajsi, nepředbíhej!
02. 03. 2009 | 23:57

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že většina chudých důchodkyň z okolí je teď v egyptě a druhá většina beznadějně ucpává parkoviště rozmanitých supráků a kaufdvorků. Jsem důchodce a mám devět. Ale je to furt lepší než když jsem byl v plném nasazení za dvašytry měsíčně, mikina stala třista, barevná telka 20 táců a na trabanta se čekalo deset let. Je ostudou tohoto státu, že ponechal rozmanité chovance marxlen ústavu a dobrovolné vuml masážisty nadále ovlivňovat mladé generace. Howgh, mí rudí mi rozumějí. Jinak veselé krizování....
02. 03. 2009 | 23:58

Kanalnik napsal(a):

Neopremyslovec:

"My chytří jsme si pořídili děti a ti nám nyní ve stáří pomáhají k slušnému žití."

Gratuluji vam k vasi bezbrehe chytrosti. Vy jste genius. Nemate tam jeste nejakou dalsi perlu?
03. 03. 2009 | 00:10

Gerd napsal(a):

wbgarden,
nebojte, při současném kurzu koruny se ty zájezdy do Egypta důchodkyním prodraží.
03. 03. 2009 | 00:17

BRT napsal(a):

Když jsem si chtěl pořídit letošní dovolenou,zauvažoval jsem o Norských fjordech. V cestovce mi slečna s mrknutím sdělila,abych si vybral něco jiného,že to kupují důchodci.Prý tam není tak horko.To tak,poslouchat je jak nadávají na poplatky.Zlatý Řecko.
03. 03. 2009 | 00:31

Pocestny napsal(a):

Gerde, nepodraží, nikdo jiný kromě důchodců a nasraných odborářů tam nejezdí, je tam levně, protže je tam zase trochu větrno.

Kurs stojí tam, kde asi být má, bublina splaskla, jsme na svém, jen co se - pokud se zberchá €zona, bude lépe.

Já bych se opravdu staral o to, aby se podpořilo zvýšené úsilí na ty lepší důchody systémově vydělat.

Jednak vyškrtáním zbytných posunovačů škváry, jednak tím, že nastavíme podmínky tak, aby příjmy rostly objemem, ne nominální výší berně...

Ale to socan za osm let nedokázal, dnes by ho měli volit do EUparlamentu, který s tímhle tématem nemá nic společného - to je věc lokální, ale on a jeho přátelé nebyli schopni systémově pořešit nesoulad výše důchodů, vypočtených s předinflačních platů cílenou pomocí konkrétním jedincům a ročníkům.

Zároveň je naprosto sebevražedné, do čeho by rád uvrhl plošným tringlováním vlastní generaci, která nebude mít za pár let z čeho čerpat..

Já mám ve 40 nejvyšší čas, co ti o deset let starší, těm socan nenabídne nic než jím odložený konec bídy.

Tady nejde o politickou stance, ani o politruka, tady jde o prostou prázdnou lidskou lež chlapíka, který to mohl osm let řešit, ale radši dnes nadává.

Je mi nazvracení ze socanů tohoto typu, podobně jako z Křečka a jeho hladovějících babiček, co pro ně tihle dva konkrétně udělali, aby se do té nouze nedostaly?

Je mi zum kotzen z trapáků, kteří v reálsocialismu placatých televizí, vypouklých pupků, povislých prsou a prdelí, plného mrazáku a kabelové přípojky mluví "za trpící".
03. 03. 2009 | 00:44

pumprlidentlich napsal(a):

trapné. A jak morálně pomáhá důchodcům Havel? Pošle jim obrázek s Paroubkem?

a příště o tom, jak se to samo udělá, když nebude třeba dělat, protože socialisti jsou morální oporou. Všechno bude zadarmo, důchody desetinásobné, na úřadech spousta nepoužitelných vyřizujicích darovací smlouvy. Management ČEZu obsadí morální socialisté. Elektřina je stejně všude v zásuvkách, tak co.
03. 03. 2009 | 01:14

Carlos V. napsal(a):

Nejvetsi chybou duchodu je to, ze nejake jsou. Lidi by si meli nasetrit na stari. Stat at da akorat na starobince, kde zabtrani tomu. aby ti neschopni nezmrzli a neumreli hlady.

Jinak je to se soucasnymi duchodci - holt nezbyde nez prodat CEZ, doplatit temto duchodcum duchody az do konce, ale dnesni 40-catnici a mladsi at setri.
03. 03. 2009 | 01:29

kočka šklíba napsal(a):

Přírodovědče, pokud sem náhodou zavítáte, ano měl jste pravdu s Vašimi pesimistickými prognózami o směřování zdá se poměrně velké části občanů tohoto státu, tohle se už nedá číst.
03. 03. 2009 | 01:36

tera napsal(a):

Pane docente,

jako ekonoma bych se Vás zeptal na následující otázky:
1) jak můžete vyplácet platby ze zisku ČEZ ?? Pochopil bych, že chcete využít případnou dividendu, kterou stát, jako hlavní akcionář případně obdrží...
2) není snad výnos z dividend příjmem státního rozpočtu pro rok 2009 ?? Zcela jistě ano, takže Vás záměr znamená prohloubení nastaveného deficitu státního rozpočtu za rok 2009
3) Spočátejte mi prosím přibližně kolik stát zaplatí pouze na úrocích z dluhopisů, které bude muset na splnění Vašeho záměru vydat, tak např. za 10 let....
4) popiště mi multiplikační efekt takového opatření do ekonomiky, aby byla vyloučena předvolební taškařice s dárečky pro potencionální voliče ČSSD

Jinak, osobně lituji Vaše studenty na FSV UK, míra demagogie kterou používáte v ekonomických otázkách pro politické účely, již dávno překročila hranici, kterou si dle mého názoru může docent na VŠ dovolit....
03. 03. 2009 | 02:24

karelhá napsal(a):

Pocestný
až budeš třeba za 30 let, to je ve tvých sedmdesáti letech zvracet nad svou bídou, možná už budeš tušit co to je mezigenerační solidarita a jak může přežívat lidské mraveniště. Možná i ty pochopíš, že pro běžného člověka je jediným bezpečným spořením na stáří investování do dětí. A to nejen individuálně do těch vlastních, ale hlavně s pomocí společnosti.
Nepřeju ti, aby jsi se dočkal toho, že tvoje zajištění na stáří dostane podobu bezcenných čísel na výpisu z účtů z banky nebo z penzijního fondu, ačkoliv to je stav po kterém evidentně toužíš. Nebo snad znáš, jak část své dnešní ušetřené kupní síly naprosto bezpečně zakonzervovat na 30 let? Jestli ano, je to na nobelovku.
Znám lidi, kteří před +- dvaceti lety odešli do důchodu s tvrdě našetřenými a dobrými úsporami na stáří, ale po pár letech si za ty úspory mohli koupit hodně málo, a pak už jim zbyl jen ten důchod.
Znám prozíravé lidi směřující do penze dnes, kteří ještě v loňském roce byli na důchod velmi dobře připraveni svými úsporami v hotovosti, akciích a ve fondech. Ale to bylo vloni. Můj přítel z této kategorie začíná svůj loňský pohled na svět dnes dost měnit. Ještě na podzim měl názory jako ty.
No, synku, tohle možná budeš ty vykládat za třicet let těm, kteří v té době budou mít rozumu tolik, kolik ty teď.
03. 03. 2009 | 04:18

Ládik napsal(a):

Hážete všechny důchodce do jednoho pytle. Pijete víno a kážete vodu. Sám se dostanete do EP v podstatě bez voleb; koho tam budete zastupovat? To je jedno, prachy potečou, hrnečku vař. Dejte si místo oken luxfery, ať nedopadnete jako Martinic a Slavata.
03. 03. 2009 | 06:46

student napsal(a):

V parlamentu a vládě sedí lumpové. Ale ty lumpy vychovali dnešní důchodci. A tím trpíme my všichni - slušní lidé. Takže na slušné zacházení důchodci nemají nárok dokud nevychovají něco lepšího.
03. 03. 2009 | 06:53

Jan K. napsal(a):

Tak nevím o jakých důchodcích to ti "profesionální lidumilové" stále kecají. Jako penzista mám spoustu známých v penzijním věku a neznám jediného, který by trpěl nedostatkem. Jistě, jsou tací, kteří dokáží důchod rozfofrovat za půl měsíce, ale to dokázali i s dvojnásobně vyšší výplatou v době, kdy ještě pracovali.
Na druhou stranu manipulátory tohoto typu chápu. Dnes si podplatíme primitivnější část voličů, dostaneme se ke korytu a po nás potopa. Ti, co budou dluhy platit, volební právo ještě nemají. Tak mnoho úspěchů v zadlužování.
Jen k poslední větě blogu, za vánočního kapra platím u stánku již kolik let stejně.
03. 03. 2009 | 07:02

Pepa Řepa napsal(a):

Důchodci na odstřel?
Víte, pane Havle, jak podražilo střelivo? Vzpamatujte se!

A co štrotovný?
Chceš se rozmnožit? Přines potvrzení za sběrného dvora.
Proč zabíraj místo Mongolovi? Deset tisíc USD sem, 30 tisíc Kč ven, není to do Mongola dobrá investice?

Jen je neházet do Vltavy nebo zahrabávat v lese. Bursík by se zlobil.
A co kontejnery? Na plast, na sklo, na důchodce.Za 1650 Kč by se to vyplatilo.

Přecházení na červenou a dotýkání se drátů nepomohlo.
Co teď? Dřepí to v tramvaji a jezdí z konečný na konečnou.
Co byste jim ještě chtěl dávat? Zdarma dopravu na Kárlštejn? Lezlo by to na green k páté jamce.V Sherwoodu je místa dost.

Dobře to pořešil kdysi Japonec.Blížila se zima odvedl nadpočetné do lesa a nakukal, že mají čekat, až přijde božstvo.
Kdepak, zas ta čecháčkovská nedisciplinovanost.
03. 03. 2009 | 07:04

Kamil napsal(a):

Tak nevím, jestli si nezruším důchodové připojištění. Nedávno mi dcera řeklala, že jim jeden učitel ve škole řekl, že hlavní důvod proč se rozšiřuje EU stále více na Východ je neudržitelnost penzijního systému v Západních zemích. Aby byly jejich pojišťovny schopné financovat stále více důchodců s potřebnou valorizací, potřebují nové přispěvatele, takže kolik že mají Turci obyvatel?
Osobně mi to připomíná letadlo.
Hezký den.
03. 03. 2009 | 07:09

Pepa Řepa napsal(a):

Ta hrozná nedisciplinovanost. Proč se cukaj?
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...
03. 03. 2009 | 07:12

Mastodont napsal(a):

... Nejvetsi chybou duchodu je to, ze nejake jsou. Lidi by si meli nasetrit na stari. ...

Ano, a sociální příplatky obecně jsou chybou rovněž. Ale ono je jednodušší podporovat nemakačenky.
03. 03. 2009 | 07:19

PatientO.T. napsal(a):

2 LEVAK:
Nemyslím, že byste měl zkreslené informace o příjmech zubařů. Prostě plácáte nesmysly, jako vždy. Neznám nikoho ve svém profesním okolí, kdo by měl vámi uváděný příjem (netvrdím ovšem, že takoví zubaři nejsou...). To, že váš milovaný Rath marně nabízí komukoli 100000 jen proto, aby za cizí peníze dostál svým šíleným slibům, znamená pouze to, že pod ním nikdo nechce pracovat, o příjmech zubařů to nevypovídá vůbec nic.
A kdybyste si dobře přečetl můj příspěvek, jistě byste pochopil, že se netýkal důchodců, nýbrž populistických Havlových návrhů... Že já s vámi vůbec ztrácím čas? LEVAKu... Stejně vás moje názory nezajímají.
03. 03. 2009 | 07:25

Milan napsal(a):

Důchodci se za krize mají dobře. Zatímco ceny klesají, jejich důchody jsou nominálně stále stejně vysoké. Zatímco ostatním lidem životní úroveň klesá, zvlášť těm, co přišli o práci, životní úroveň důchodců stoupá.
03. 03. 2009 | 07:40

Demosthenes napsal(a):

Definice pravého socialisty komunistického typu - rád rozdává z cizího a to způsobem, že jednomu bohatému (často pracovitému, tvořícímu hodnoty a zaměstnávajícího další lidi) sebere, půlku si nechá jako služné za tu námahu s odíráním a druhou půlku rozdá mezi deset až padesát nejchudších ve svém nejbližším okolí(bez ohledu na to jestli je do chudoby uvrhla nemoc, chlast, nebo důvěra v jistotu desetinásobku). Takhle má jistotu deseti hlasů ku jednomu pro opozici a navíc tučný konto.... Jedinej důvod, proč nevládnou všude je, že po čase odírání už není koho odírat a všichni by nakonec radši dostávali,než makali na druhé...
03. 03. 2009 | 07:52

Matylda napsal(a):

Pane Havle, máte pravdu, sytý hladovému nevěří. A ti všichni, kteří zde brojí proti vám a důchodcům zapomínají, že jednou budou také důchodci a pouze prací si těžko našetří tolik, aby nepotřebovali důchod, nebo jen minimální.
Pro VDC:Kde se ve vás bere tolik nenávisti? Důchodci nepřijdou o práci, pravda, ale pracovali celý život a mnozí neberou ani tolik, co řada lidí dostane jako podporu v nezaměstnanosti. Takže méně vzteku, abyste se toho důchodu vůbec dožil a více soudnosti.
03. 03. 2009 | 08:07

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kdybych se měl podruhé narodit, tak jedině už jako důchodce, neuvěřitelná pohoda.., klídek, žádní přiblblí komouššéfové a každý měsíc pošťačka u branky....
03. 03. 2009 | 08:23

neo napsal(a):

Nevím, znám důchodce víceméně spokojené, že žijí konečně ve svobodné zemi bez válek a totalitní buzerace. Samozřejmě, že nemají nijak extra vysoké důchody, ale pořád je mají vyšší, než by je měli za toho nostalgicky vzpomínaného totáče.

Jiank kapr vod Třeboně na Vánoce nezdražil.
03. 03. 2009 | 08:37

irinek napsal(a):

Jak si tak čtu,tak zjišťuji,že nejlepší fintou současnosti je pohnat chudé rodiny s dětmi proti chudým (netýká se vysokých kom. funkcionářů,lampasáků a estébáků)důchodcům. Stará známá římská taktika "rozděl a panuj" je stále účinná,že!?
03. 03. 2009 | 08:42

Jan K. napsal(a):

Pane Havle, v březnu 2007 bralo důchod do 8999 Kč 981 568 důchodců, důchod 9000 Kč a výše 1 018 897 důchodců, tedy cca 51%. V roce 2008 došlo k valorizaci v lednu a v srpnu, důchodců, kteří brali nad 9000 Kč bylo tedy ještě vyšší procento. Vy ale píšete, že většina brala 9000 a méně. Pokoušíte se z nás dělat hlupáky, ale nakonec ho děláte sám ze sebe.
03. 03. 2009 | 08:45

JC napsal(a):

Matyldo,
Prosím napiště nám pokud možno co nejpodrobněji, co jste včera za celý den snědla, kolik měříte a kolik vážíte.
Potom si položte otázku jestli věříte tomu, že v Africe žijí statisíce lidí co včera neměli ani sousto.
03. 03. 2009 | 08:46

Tribun napsal(a):

Je dobře, že se stále občas najde někdo, kdo se nebojí říct tu nepříjemnou pravdu: i důchodce je člověk. Navíc člověk, který si (morální) nárok na svůj důchod odpracoval svou celoživotní prací (nečetné výjimky na tom nic nemění).

Hojit se na slabých, bezmocných a závislých - důchodcích, a přitom podkuřovat silným a samostatným - bankám a velkým firmám, to je srabárna nejhrubšího zrna. I kdyby to vedlo k akceleraci ekonomiky, profit s toho shrábnou zase ti silní a bohatí, ne ti, kteří to nejvíce potřebují.

A to je zde ještě "geniální" návrh poslance ODS Plevy na zvýšení dolní sazby DPH na 15%. Vskutku velkolepé prorůstové opatření, přesně v duchu hraběcí rady: "Když nemáte na chleba, jezte koláče."
03. 03. 2009 | 08:46

Koudelníkův syn napsal(a):

Pane Havle. Píšete dobře
03. 03. 2009 | 08:58

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tribune ta parkoviště u supráků a různých kaufdvorků přeplňují podle vás tuneláři a jiní zbohatlíci, kteří už nevědí roupama co by. Uvědomte si laskavě, že v této zemi se zatím máme nejlíp za posledních stotisíc let....
03. 03. 2009 | 09:01

Vico napsal(a):

Poukaz, jak by to bylo za totáče tak trochu připomíná někdejší propagandu ve stylu, že za první republiky si pracující nemohl koupit televizi, kdežto nyní ji má každá třetí domácnost.

Také by se mohl použít argument, že v Zimbabwe důchodový systém nemají vůbec. Korupci ve státních úřadech by bylo možno omluvit tím, že v Bulharsku je to ještě mnohem horší.

Dobré jsou i takové ty knížecí rady, jak lze v pohodě vyžít i s těmi třemi tisícovkami měsíčně, když se chce.Dobře zaplacený poradce, například Pavel Kohout by nějaké řešení vymyslel. Ostatně stačí využít i poznatků vědy. Při nedostatku živin přejde náš organismus na tzv. úsporný systém, nedávno byl vypsán grant na studium lidské hybernace. Důchodce by ve stavu hmotné nouze hybernoval až do chvíle, než se docentu Havlovi podaří prosadit ty jednorázové krizové dávky.

Kolega diskutér VDC ještě zapomněl zvlášť chudým důchodcům doporučit deníkové zápisky Leningraďanů, kterým se podařilo zdárně přežít blokádu v letech 1941 až 1943.
03. 03. 2009 | 09:03

IronNick napsal(a):

Ano, máte pravdu jako vždycky, pane Havle. Důchodci jsou největší obětí ekonomické krize, jednorázových 2400 Kč jim jednou provždy vytáhne trn z paty, není to vůbec populistické gesto před volbami a...země je přirozeně placatá.
03. 03. 2009 | 09:09

Skogen napsal(a):

Do důchodu mám daleko a vzhledem k rodinné anamnéze si ho pravděpodobně příliš neužiju, rodiče na penzi nemám. Racionálně vzato bych měl být mezi těmi, kteří mají zájem brát důchodce u huby.. Může a smí se však člověk chovat jako vepř? Jestliže se jakákoliv společnost přestane chovat sociálně a zpřetrhá sociální soudržnost, je to její cesta do pekel. S názorem pana docenta se plně ztotožňuji, v rozměru morálním i praktickém.
03. 03. 2009 | 09:20

Rejpal napsal(a):

Pan Havel po pravdě píše o důchodcích na odstřel.

Pozor však všichni dosud nedůchodci! Budou-li Vás za pár desítek let demokraticky zastupovat v moci výkonné i zákonodárné lidé většinového názoru komentátorů tohoto blogu, máte se na co těšit!

Snažte se proto naše mladé spoluobčany už nyní přesvědčovat, aby Váš rychlý odchod na věčnost umožňovali provést za mírný poplatek humánněji než výhradně Vaším vyhladověním či vzájemným požíráním v rezervacích k tomuto účelu připraveným.
03. 03. 2009 | 09:26

Silvie napsal(a):

Pan Havel je v důchodovém věku, tak kope za sebe.
Není pravdou, že důchodci jsou nejchudší vrstvou společnosti. Žijí-li v jedné domácnosti s partnerem, jejich příjem není zdaleka tak nízký, jak se obecně tvrdí (viz moji rodiče).
Špatně jsou na tom snad ti, kteří žijí osaměle.
Nejnižší životní úroveň u nás ale mají rozvedené ženy s dětmi nebo svobodné matky. Těmi se ovšem nikdo příliš nezabývá - nestojí za nimi totiž žádná vlivná lobby.
03. 03. 2009 | 09:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Silvie,

v Česku se nechodí do důchodu ve dvaapadesáti, ale o dost později :-)

Libor Stejskal
03. 03. 2009 | 09:38

neo napsal(a):

stejskal: průměrně v 57.

to neni o dost později, ale tzv za pár :)
Vážně si myslíte, že nějakých 2400 Kč vytrhne důchodce a zamezí působení inflace či krize?
Nebo že by populismus jak u ODS s 1000covkou?
03. 03. 2009 | 09:42

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale, já jsem nestudovala jaký je pan Havel ročník. Tipla jsem ho tak kolem šedesátky...
03. 03. 2009 | 09:45

Tribun napsal(a):

wbgardene, nenapadlo vás, že ty parkoviště plní zoufalí lidé, kteří jsou nuceni kupovat laciný šmejd? Jíst a pít musí i důchodce, i když se uskrovní sebevíc, aby měl na pokuty za to, že obtěžuje lékaře a lékárníky, a kam má jít jinam na nákup, když malé obchody a živnostníci (kam se poděla slavná podpora střední třídy?) jsou likvidovány brutální mašinérií řetězců?

Pokud by českých důchodců byly plné pláže na Ibize, a těch důchodců tam byly pravidelně 2/3, pak by váš argument měl snad nějakou váhu. Takhle je to jen zamlouvání skutečnosti a vymlouvání se z reality. Jenže realita, ta mrška, nepřestane existovat jenom proto, že před ní zavřete oči. Ona si vás najde. Třeba při příštím převratu či nějakém povstání, protože současné metody kanalizace sociálního napětí přestávají pomalu ale jistě fungovat.
03. 03. 2009 | 09:45

Vico napsal(a):

Silvie " I vy jedna, děláte pana docenta starším, než-li je! Tak 51 let je důchodový věk? A myslíte, že až za deset až patnáct let se do něj dostane, bude netrpělivě vyhlížet u branky pošťáka po ix letech v Europarlamentu? To mu tedy věštíte pěkné konce.

Rejpal : Ano, vy jste přišel s další formou řešení. Reklamní slogan by mohl znít "Za poctivou celoživotní práci, krásný odchod na věčnost. Navštivte naši agenturu Hezký sen. Prožijete víkend v příjemném prostředí, polopense zdarma, v sobotu vám připravíme komerční prezentaci hrnců Zepter a pak...vůbec to nebude bolet.
03. 03. 2009 | 09:50

Silvie napsal(a):

Tribune, já bych to s těmi "hladovějícími" důchodci nepřeháněla.
Mojí babičce je 86 let a měsíčně vykouří tak cca 2 kartony camelek. Jelikož má alzheimera, v momentu ,kdy dokouří, zapaluje další, a tak jí roste poněkud spotřeba. Po obědě si dává gin-tonik a opravdu mi nepřipadá, že by nějak výrazně strádala. Bydlí společně s mými rodiči, také důchodci - a ani oni hladem a žízní netrpí.
Tady se neustále směšují pojmy s dojmy. Pokud si chce důchodce udržet čtyřpokojový byt na Vinohradech, kupuje předražené a nekvalitní výrobky (nejlépe od podomních obchodníků) , vymetá různé "prezentace" a téměř celý důchod nacpe svým milým vnoučkům, pak si rozhodně na vysoké noze nežije.
Já znám v podstatě jen důchodce, kteří minimálně jednou za rok vyjedou na zahraniční dovolenou (v horším případě na tuzemskou), mají solidní auto i bydlení. A nemusejí stát ve slevě na odřezky salámů a seschlé párky.
Asi žijeme každý v jiném světě.
03. 03. 2009 | 09:57

Al Jouda napsal(a):

To Tribun : ODS dnes nezvládá ani tu kanalizaci i když její experti už dokázali, že ho...nu rozumí !
03. 03. 2009 | 09:57

zdesta napsal(a):

Polovinu těch negativních reakcíjsou zřejmě od jedinců, kteří jsou ozdobeni uhry,nosí rovnátka a v jejich organismu probíhá hormonální bitva.(student)Chytří si pořídili děti,které staříkům pomáhají.Bezva.Všechny dítka uvrhnuté ze studii do života, záhy vydělávají balíky.Počase rozbijí prasátko a vycálují 3 melouny na byt a ještě mají dostatečnou reservu, aby novomanželka zůstala doma s miminem.Připadná hypotéka je sranda-tuzaplatí levou rukou a ještě vehementně podporují staré rodiče z obou dvou stran.Teď k tomu důstojnému prožití stáří.Odmysleme si olítané vrtulníky,mercedesy,jaguáry a dovolené v Thajsku.Takže stařík si vyjde každý den na procházku,koupí si noviny,zajde na kafíčko.Jednou-dvakrát si zajde s příteli na pivko,koupí si jednou za měsíc knižku která ho zajímá,zajde si do divadla,nebo na koncert.Ptejte se důchodců,jestli si z bábinou můžou něco podobného dovolit.(počítejte)Považuje někdo z vás tyto normální požadavky za nezřízený luxus?
03. 03. 2009 | 10:00

Pípa napsal(a):

Díky pane Havle a fuj většině komentátorů. Jsou to hlupáci, kteří si nevidí ani na špičku nosu. Nevidí, že dnešní důchodci si na své důchody za svůj život naspořili, a že odpíráním této sociální jistoty boří jeden ze základních principů existence státního zřízení, ať už je jeho orientace jakákoliv.
Ještě mám pane poslanče dotaz. Dává stále náš stát důchody přistěhovalým občanům býv. SSSR, aniž by si platili pojištění? Kdy se to už konečně zruší?
03. 03. 2009 | 10:01

skeptický napsal(a):

This letter was sent to Lions Bay School Principal's Office after the school had sponsored a luncheon for seniors.An elderly lady received a new radio at the lunch as a door prize and was writing to say thank you.

This story is a credit to all humankind.

Dear Lionel Bay School,

Good bless you for a beautiful radio I won at your recent Senior Citizens Luncheon.I am 84 years old and live at the West Vancouver Home for the aged.

All of my family has passed away.I am all alone and I want to thank you for the kindness shown to a forgotten old lady.

My roommate is 95 and has always had her own radio.But before I received one,she would never let me listen to hers,even,when she was napping.

The other day her radio fell off the nightstand and broke into a lot of peaces.It was awful and she was in tears.She asked,if she could listen to mine,and I told her to fuck off.

Thank you for the opportunity

Edna
03. 03. 2009 | 10:18

Pocestny napsal(a):

Inu , přirozenost lidská....

Jakmile si někdo říká Tribun, jde do tuhýho...

Dále je třeba porádně generalizovat:
-když podnikatel, tak hrabivý
- když důchodce, tak trpící...

Pak je potřeba zdůraznit, že ty "středotřídní" krámky nejdříve lidé opustili, protože v hyper je to o korunu dvacet na kile levnější a že u nás cena je naprosto rozhodujícím parametrem.

No a nakonec dodám, že buď můžeme vzít dětem a dát důchodcům a nebo to dát dětem těch důchodců s tím, že je čas, aby se začali starat o své rodiče.

Tak, či onak se to těm seniorům vrátí, ale pokud seženeme za tenhle tringl radši jiným práci uděláme něco NEJEN pro důchodce.

Pro důchodce totiž něco dělá každý, kdo něco dělá, nebo ne?

Úspory vidím zejména v provizní částce, kterou z toho důchodového balíku utratí jeho erární správa...

Matematika je jasná:
2 mil důchodců
1,7 mil nezletilců
1,2 mil státních a veřejných zaměstnanců..

Dohromady polovina populu....

Kde škrtat?
Důchodci? Ne.
Děti? Ne.
..tak co nám zbývá?

Politruci!

Nezáviďme veselému docentu věd kolomaznických jeho bruselskou gáži...

Postarejme se, ať jinde nebere od eráru ani korunu..jako každý poslanec.

Žádné náhrady, utrum, žádné kvartýry, šlus!
Kdo v Praze bere peníze jako poslanec, vytírá si řiť ze svých zdrojů.

Poslanec dostává pětinásobek mediánního platu, tedy toho, co béře vetšina lidí, nevidím důvod, proč by mu měl někdo proplácet jiné než ty náklady, které jsou nutné pro výkon mandátu.
03. 03. 2009 | 10:22

StandaT napsal(a):

Orgie dobráctví, nic víc. Konání dobra dnes, tady v Čechách - s vyjímkou pár organizací a mnoha mladých a zneužívaných idealistů - nemá s charitou (a ani s důchodci) nic polečného. Je to tvrdý business s rozsahem, protočenejma penězma a cynismem u hlavních hráčů plně srovnatelný s prodejcema zbraní. To není o morálce ale o zneužívání morálky. To není o lidství, ale o parazitovaní na lidskosti. Cynická manipulace, živnosti a politické body.
03. 03. 2009 | 10:26

neo napsal(a):

Pípa:

můžete být konkrétnější? Kolik si naspořili?

kolik dostávají?
03. 03. 2009 | 10:29

SuP napsal(a):

Jééééžiš, jak já se těšim do důchodu!!!
03. 03. 2009 | 10:33

Pocestny napsal(a):

Pak si třeba zajděte za Kittnerem, že co Syner udělá pro liberecký důchodce, když tak pěkně trhnul...

Takovej Syner je v každém okresním městě, starejte se o to, kolik stojí "organizace senior friendly society", kolik peněz skončí místo v kapse konkrétních lidí v budgetu jiných, kteří za ně mluví, přestaňte tu generačně prskat a hledejte zdroje tam, kde jsou...

Tahle přestřelka mezi "důchodcema do plynu" a "nenažranejma kapitalisty" je asi tak důstojná jako rvačka dvou muklů o bramboru...

Je kouzelné, jak si vás ti inžinýří lidských duší umí vždy rozkrojit.

Mno, mám v rodině seniory, "aktivní" i juniory a celkem se shodneme vespolek, že nápady veselého docenta nám nikam nepomohou, naopak jako jedna rodina vzkazujeme, že budeme opětovat, ani my docentu nikam nepomůžeme

Moje maminka říkala, že za dvaapůl tisíce se jí nepokusil koupit ani ten Zápotocký, politruk prý má výrazně přitlačit na pilu - o řád a ročně..-)))

..aby to korelovalo s jeho platovým růstem..-)))

Tohle je prostě "Havlovo pouťové šmejdství..."

pokus o otevření katedry moderního marxismu v Bruseli...

Tohle NE SPON ZO RU JU !!
03. 03. 2009 | 10:37

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, co svět světem stojí se ví, že tento nebyl, není a nikdy nebude ideální, ti normální s oběma mozky v richtiku chápou, že obvykle se volí jenom menší zlo. Rozmanití různobarevní - černí, rudí, zelení atd hajzlíci a jiní politrukové však velice dobře vědí, že se dá využít idealistických nálad rozmanitých skupinek obyvatelstva k vlastnímu prospěchu. Jen nás zvolte bezmozečkové, naslibujeme vám, to co vám nikdo nesplní a pak vám ukážeme zač je toho loket. Nastolíme socrovnost, stejné almužny, budeme kádrovat, vypneme internet a když budete chtít banány tak pěkně nás přijdete do průvodu podpořit.., jen si vzpomeňte jak nám bylo všem fajň... Veselé krizování s politruky, vumlisty a chovanci rozmanitých marxlen ústavů...
03. 03. 2009 | 10:40

LEVAK napsal(a):

PatientO.T.:pane kdyby nebyli dcer mojí sestřenice a její manžel zubaři tak bych Vám to nenapsál.Tvrdím však,že záleží na lokalitě kde je ordinace provozována!
03. 03. 2009 | 11:04

doktor napsal(a):

Je skličující, kolik lidí (aspoň z těch, co diskutují na blozích)je nepřejících a sobeckých. Biologové učí, že jednou z geneticky nám daných vlastností je altruismus. Češi zřejmě nepatří do druhu Homo sapiens sapiens. Jsou novým živočišným druhem: H.sapiens callidus (= mazaný).
03. 03. 2009 | 11:06

SuP napsal(a):

wbgarden -
Fandím Vašemu bezbřehému optimismu, neb si snad dokážu představit, kolik Vás stál. Ale - "Formuluj přesně Hermínko!".
..."Nikdo Vám nedokáže splnit to, co MY vám dokážeme slíbit"....!

jinak k tomu hemžení mám jedinou připomínku. Před dvaceti lety tady skončila 40 let trvající permanentní hospodářská krize, o jaké se dnešní Americe ani nesnilo. Tak vo co GO?
03. 03. 2009 | 11:06

BudaFriend napsal(a):

Ad. pocestny (duchodova reforma)

Za lonsky rok vsechny duchodovy fondy na Slovensku v realnem vyjadreni prodelaly. A to se do vysledku krize jeste plne nepromitla. Asi fakt bude lepsi investovat do vzdelanejch a dobre vychovanejch deti a doufat, ze stat alespon neco prihodi az pujdou Husakovy deti do duchodu...
03. 03. 2009 | 11:11

LEVAK napsal(a):

Vážení mám návrh co kdyby ministr financí navrhl rodinám "šrotovné" za jednoho důchodce a to minimálně ve výši výdajů za slušný pohřeb?Mohlo by k tomu být doprovodné nařízení ministra vnitra a to aby nebyla moc důsledně vyšetřována úmrtí občanů starších 65-ti let!A bude vymalováno!
PS:možná,že propuštění na svobodu všech deviantních pachatelů, sexuálního násilí zaměřených na oběti vyššího věku perverzních násilníků, etc. by tomuto procesu napomohlo!
03. 03. 2009 | 11:15

SuP napsal(a):

wbgarden -
Že vy jste taky (stejně jako já) nepřidával Calgon do každého praní? Jó odvážnému štěstí přeje a už žádný drahý opravář!
03. 03. 2009 | 11:20

vlk napsal(a):

PAne docente, přiznám velmi nerad, že tentokráte jste napsal dokonalou Kohoutovinu. Totiž blog demagogický, prvoplánově zaměřený jako agitka. Se zřejmým cílem.
Nevěřím totiž , že neumíte rozlišit mezi výší důchodů a jednorázovým přidáním pro , které horuje vyše partaj.

POba dva víme, že jeddnorázová premie pro důchodce vůbec nic nevyřeší. jd e jen a pouze o předvolební marketingový tahák. Který ovšem přijd e na řádově 5 miliard korun. Které ovšem jen ekonomikou prošumí bez jakéhokoliv multiplikačního efektu! Je mi to skutečně líto a je mi dost trapně. Od Kohouta,Topolánka, Zahradila, Langera, Nečase, Ratha, Paorubka něco takového očekávám.Ale proč Vy?Máte to zapotřebí?

Argumentujete situací důchodců. Nneí růžová ,věru nikoliv. A pokud zůstane jen jeden, je to na ostří nže a často za ním. Nicméně - jednorázový příspěvek nic neřeší a na zásadní úpravu důchodů nejsou peníze. Nebyly ani za vlády soc dem. Takže být v Čr důchodcem a mít jen důchod je , řekněme - noblesní chudoba.Podle hesla - chudoba cti netratí.
Ale jednorázová premie je skutečně k ničemu.Jen velké vydání a nic!
Chcete na to použít dividendy z ČEzu.. Promňte ale v krizi? A viděl jste plnění státního rozpočtu za únor? Pokud ne , tady je link! http://www.kurzy.cz/zpravy/...
Děs a hrůza! Průšvih v příjmech státu se začíná jevit v plné nahotě. Absolutně obnažený je naprosto nesmyslně a nezodpovědně konstruovaný rozpočet!!!! To jen pro přátele modré barvy, aby si uvědomili jak "fundovaní" jsou jejich oblíbenci! Kdyby totiž nebyl rozpočet "ohohacen" tím, že ministerstvům byly sebrány všechny rezervy, už teď ležel rozpočet na zemi a bezmocně třepal nožičkama. Daňové výběry v hlubokch propadech! A to ho nejlepší ministr financí dával do parlamentu v prosinci.S tím, že neuměl predikovat a ni vývoj přijmů na dva měsíc e dopředu..
Takže pane docente, jestliže státní finance od těcht , nevím jestli neumětelelů nebo rovnou rozpočtových tragédů vypadají už v únoru takhle, je naprosto zřejmé, že dividendy z ČEzu budou potřeba na úplně jiné věci! Budou potřeba na podpory nezaměstnaným, budou potřeba , až jim skončí podpory na dávky na holé přežití a popravdě, budou potřeba i na samotné, holé a nedostatečné důchody! A 13 miliard , které dostane stát zas e není až tak moc. Je to cirka 1% rozpočtu. A je to navíc příjem, s kterým rozpočet už při s vé konstrukci, byť šílené, počítal a přidělil mu své určení.
A nezaměstnaní/ kolik že jich bude? vláda předvídala asi 6%, já odhadoval tady někdy v říjnu že 8%, te%d bych s e opravil na 10.../ nemají, na rozdíl od důchodců ani těch zaručených 9 litrů netto na hlavu. a to mají dost často malé děti...
Prostě jste vedle.A bohužel to víte...

Jako by nebylo dost echtovních problémů , které současná vláda způsobuje!
Ano , třeba odpočet DPH na podniaktelská auta. Místo aby , když už-tak a by zavedla šrotovné. Nejsem žádný jeho fanda, ale mám li srovnat nonsens odpuštění DPH za auta podnikatelům s e šrotovným, pak je šrotovné, které navrhuje vaše partaj daleko rozumnějším řešením. Odpočet DPH pro podnikatelská auta je přesně stejný balíček vyhozených peněz, jaký vy navrhujete jednorázovým příspěvkem pro důchodce! Kdo z podnikatelů potřeboval auto skutečně k výkonu činnosti /a dokonc e i kdo nepotřeboval/ realizoval DPH přes verzi N1. dokonc e prý takhle jezdí i nějaké Porsche. Uznávám, že vybavit síťkou auto dcery, přítelkyně a dokonc eimanželky je problém. Dámy nebyly potěšeny. Tak teďko to půjde. Jsem rád, že to budu moci vykrýt ze svých daní. Naproti tomu - šrotovné, pokud by bylo rozumně nastaveno, by naopak přišlo zpět v podobě vybrané právě DPH. A hlavně - byla by to možnost pro všechny. Nejen pro podnikatele.Pro všchny. A mělo by za následek i omlazení nebezpečn ě zastaralého vozového parkuv soukromém držení. Podnikatelská auta jsou v průměru tuším jen 6,5 roku. Oproti 14 u privátů...
Zkrátka- máte tisíc a jedne dobrý námět napsat opravdu dobrý blog. Napsal jste kohoutovinu. Je mi líto.
03. 03. 2009 | 11:22

Jan napsal(a):

Kdo se nechce dožít starobního důchodu musí se za mládí oběsit, pokud tuto možnost nevyužije, má právo důstojně dožit svůj život. Důchodce nežije na úkor jiných celí svůj pracovní život platil soc. a zdravotní tak kde to je.
03. 03. 2009 | 11:27

JC napsal(a):

doktor,
Zajímalo by mě jakou míru altruismu projevuje důchodce/9000,-čistá ruka měsíčně/ vůči zaměstnanci/8000,-čistá ruka měsíčně/
03. 03. 2009 | 11:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane neo,

vůbec si to nemyslím. Ale to nemá s údajně důchodovým věkem autora nic společného ;-)

Libor Stejskal
03. 03. 2009 | 11:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Silvie:
"Pokud si chce důchodce udržet
čtyřpokojový byt na Vinohradech," musí platit regulované nájemné jako pan Křeček. Pak nouzí trpět nebude.
03. 03. 2009 | 11:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

zdesta:
" stařík si vyjde každý den na procházku,koupí si noviny,zajde na kafíčko.Jednou-dvakrát si zajde s příteli na pivko,koupí si jednou za měsíc knižku která ho zajímá,zajde si do divadla,nebo na koncert.Ptejte se důchodců,jestli si z bábinou můžou něco podobného dovolit."
Pokud byste se zeptal Vy, odpověděl bach, že si mohou dovolit nejen to. Např. já jako důchodce jsem se letos jel podívat do Norska na půlnoční slunce. Pokud Vy si to dovolit nemůžete, naskýtá se otázka proč? Máte náročné děti?
03. 03. 2009 | 11:48

talentovaný šibal napsal(a):

Článek je tentokrát naprosto brilantí. Nelze než souhlasit. Důchody se musí pravidelně valorizovat!
Akorát si nejsem jist jak je to s těmi % z HDP. To je vůbec velmi často používaný argument pana docenta. Tentokrát píše: "V EU důchodci v průměru dostanou nějakých 12 % HDP, v Česku necelých 8 %. Proti vyspělým zemím dostane náš důchodce sotva polovic ...."
Docent taky v předchozích článcích psal, že by rád viděl, aby se dávalo do zdravotnictví 30% HDP, na vědu a výzkum 20% HDP, na školství 30% HDP, na veřejnou infrastruru dalších 30% HDP, do památek 10% HDP atd. KDyž k tomu ještě přičteme armádu, byrokracii, policii, kulturu, životní prostředí a další tak se zdá že docent neumí počítat do 100. Když bychom sečetli všechny ty procenta dohromady vyjde nám že docent Havel chce ročně vydat nejmíň 180% HDP, přitom k dispozici má samozřejmě jen 100%.
Z toho teda kouká jen další zadlužování země !!!
03. 03. 2009 | 11:51

JC napsal(a):

Zbyňek Matyáš,
Odposlechnuto,dvě důchodkyně, obě v kožichu.
Ukňouraně:
"Paní ti nám zase dávají s těmi nájmy - hajzli.Ale co mám dělat, já ten byt Klárince musím podržet"
03. 03. 2009 | 11:54

tata napsal(a):

panové a dami je mi opravdu smutno z te zlobi,paní Silvie asi opravdu žijete v jiném světě a okruh vašich znamích je asi z te movitější časti.

Tím samozřejmě nechci říct že zrovna duchodci jsou ta nejvice ohrožená skupina,ale ja jich pani SILVIE ZNAM plno co doslova obrací korunu než ji muže utratit a cely život poctivě pracoval,samozřejmě znam i duchodce o kterych pišete vy,ale ty se měli i za dřivějšího režimu kralovsky a maj se i ted.

Co se tyka postarat děti o rodiče co doporučite znamemu před tydnem se mu narodilo ditě ma uvěr na byt 800 000 a dostal dnes vypověd.

opravdu se mi zněkterych z vas zveda žaludek,jak je pro Vas ta dělnicka třida jen banda bolšanu co natahuje a okradá ty chudaky milionaře,co si chudak počne už si nebude moct vyplatit třičtvrtě miliardy ale možna jen 100 milionu,proč se nestrefujete do tech darebaku,jako třeba Gros,Řebiček,nic jim nejde dokazat ale podle mě je naprosto spravedlivé že značnou čast musí zaplatit těm potřebnym.
03. 03. 2009 | 11:56

Skogen napsal(a):

JC, to je naprosto irelevantní :o) Víte tak trochu, co je to produktivní období? Jinak doc. Havel to napsal jasně: 12% HDP oproti českým 8%, to je dnešní vynucená solidarita důchodců, tedy těch, kteří již jako produktivní po pár desetiletí solidární byli.
03. 03. 2009 | 11:57

tata napsal(a):

pane Zbyněk Matyáš

ted ste mi opravdu nadzved,ja vam to neberu byl jste šikovny,měl ste dobrou praci,pochopíte že jsou lidi kteří cely život pracovali ted s jednim často hovořim,dělal ve slevarně byl to vždy velice slušny člověk je mu 75 let bere 8 500 kčs,měl 4 děti dvě už nežijí,jedno je daleko a dcera je bez prace,bydly u něj vnuk taky bez prace,za byt da něco kolem 4000 tisíc,ne že by si stěžoval ale tu hořkost tam citím,když mi povidá ne stěžuje bere to jako fakt ale mě je ho lito,nebyl to ,flakač,nechodil do hospody a za cely život si vysloužil,že si musí živit s polevkami s pytlíku a obracet každou korunu na norsko rozhodně nema ani nahodou,zamyslete se nad sebou co píšete.
03. 03. 2009 | 12:14

Jan napsal(a):

Karel Čapek napsal o alelidech.
Zachráníš topící se kočku? No jo,ale co černoušci v Africe?
Mě u tohoto tematu napadá otázka pro Rumcajze.
Podle všech pravověrných máme zrušit průběžné financování důchodů a zavést kapitálové.
Co budou důchodci jíst, když to takhle pojede dolů ještě chvilinku?
A ještě jedna, cestou do práce mě napadlo.Tuším v radiu říkali že letos vyrobíme 90 milionů aut a potvůrky zákazníci koupí "jen" 45 milionů.
Asi si koupí raději ojetiny,jako já.
Prostě, přestaneme-li se chovat jako šílení a nakupovat jako zjednaní, system se hroutí. Poněkud.
Znamená to, že nezhroutí-li se a budeme zase světlezítřkovat vyrobíme třeba 200 milionů aut? A bude nám príma?
A nevyrobíme-li, co budou dělat ty miliony lidí co je vyráběli?
Daňové poradce?
03. 03. 2009 | 12:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tak už konečně vy závistivci závistiví zažalujte ty bohatší, když máte důkazy, že to nakradli a budete mít končně klid a přestanete otravovat na forech. V devadesátých letech vás ani nenapadlo, že byste se mohli postarat sami o sebe, měli jste jistoty ve svých fabrikách, co vyráběly šmejdy, které se nedaly nikde prodat, jak byly blbé a drahé. Potom jste stáli fronty, abyste mohli koženému výhodně prodat svoji kuponovku a teď pištíte a volíte socany, kteří nedovedou nic jiného než tuto republiku zadlužit na věčné časy...
03. 03. 2009 | 12:22

StandaT napsal(a):

tata: pak ale má nárok kromě důchodu i na dávky v hmotné nouzi.
03. 03. 2009 | 12:25

Pípa napsal(a):

Pro neo:
pracující občané tohoto státu, zejména zaměstnanci, celý život odváděli třetinu i více (např. bezdětní) z platu, na daních. Z toho bylo x% procent na důchodové pojištění. Tak si to spočítejte. Jestli o tomto nevíte, tak nevím kde žijete.
03. 03. 2009 | 12:34

tata napsal(a):

pane wbgarden

vyte co je zavist?ono když ukazujete na zloděje tak to ze zavistí nemá nic společného,napište mi jednoho opravdu velkeho darebaka co byl potrestan,jen mi do kamery řiká jak je spokojen že vtomto statě exzistuje spravedlnost ,asi jo ale jen pro určitou vrstvu,jakmile to jsou stamilionové podvody tak na ně zakon neplatí ty sou jen pro ty obyčejné.
03. 03. 2009 | 12:34

tata napsal(a):

pane StandaT

myslite že on se sniží žebrat o toto to rači bude jíst suche kurky,o to většinou žadají ti nepotřební,mě jen štve to co napsal pan MATIAŠ ŽE NECHAPE TYTO LIDI,A HAZÍ JE DO JEDNOHO PYTLE A SROVNAVÁ JE PODLE SEBE,samozřejmě je tam plno vyžírku,ktery si stěžujou nepravem ale moc poctivych co prostě tu samou šanci neměli jako on s ruznych přičin asi posuzovat třeba inženyra a dělníka je rozdíl ale ten dělnik si taky zalouží dustojné staří
03. 03. 2009 | 12:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opkovat, pane tato, když už ten vámi oblíbený darebák je opravdu takový opravdový darebák tak určitě má jméno, bydliště, rodné číslo atd. Tak to pěkně zesumírujte a ohlašte na nejbližší policejní stanici, jak konečně je i vaší povinností a přestaňte otravovat na forech brebentěním o stamilonech. Tímto neříkám, že je zde všechno v pořádku, ale o ideálech už jsem žvanil. Veselé krizování...
03. 03. 2009 | 12:41

vlk napsal(a):

wbgarden
á zase jeden, který pokládá zaMĚSTNANCE ZA ŠKODNOU.
Takže jak s e vám osobně bud e líbit nálepka podnikavce, co v devadesátých s podporou nějakého kámoše z privatizační komise cosi rozkulačil, , vydělal tak, že prodával předraženě své výrobky nebo služby nějakému jinému kamarádíčkovi v ještě státním podniku za pořádnej balík o který s e s ním rozdělil, následně vytuneloval banku úvěrem, který přes jiného kamrádíčka doplul do Konsole, kd e jste si ho , řekněme za 8% hodnoty koupil zpět a dnes děláte zakázky pro obec nebo pro stát přes jiné kámoše, smaozřejmě za použití Dohnalova koeficientu.Takže jste spokojen a volíte ODS?Budete s takovouhle vlastní charakteristikou spokojen, že si troufáte nálepkovat zamětsnance?
A můžete si pořád říkat, co chcete. Asi rozumíte dendrologii a podobným věcem, tak s e toho držte. Měl jsme vás totiž sic e za modrého uvnitř i na na povrchu, ale celkem slušného.
03. 03. 2009 | 12:50

SuP napsal(a):

Pane tato -
Nechte si zkontrolovat řízení, strašně Vá táhne doleva! Takovej jste tu bejval sympaťák z druhé (oponentní) skupiny. Ale věře, potrestáním milionových podvodníků se Vaše situace nezlepší ani o prd. Ne že by neměli potrestáni být. Váš přítel měl asi příliš dobrotivé srdce v době, kdy jako slévač vydělával mnohem víc než průměrný pracující, taková byla doba. Za 8000,- na tom není zas tak špatně. Kolik mu přispívá na bydlení vnuk?
03. 03. 2009 | 12:52

Aranka napsal(a):

Chci poděkovat za příspěvek Vlkovi. Jako vždy velmi dobré!!!!
Vyjděte z ilegality prosím, nechcete kandidovat? Můj hlas máte už hezky dlouho.
03. 03. 2009 | 12:53

SWuP napsal(a):

vlku -
Tos posral....
03. 03. 2009 | 12:54

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
slušnějc to říct neumím...
03. 03. 2009 | 12:56

vlk napsal(a):

SuPe
proč jako?
03. 03. 2009 | 12:58

tata napsal(a):

pane wbgarden

ted ste přesně vyhmatl ten problem i když si myslite že jste bodoval.

Vtomto statě jsou postižitelní ty malí ta zavistivá pakaš bolševicka at doda dukazy jinak at drží ,hubu,neotravuje,vždyt si ty miliony rozkradli sami,z kauz topné oleje a podobné,opravdu strata času,na vas reagovat,jen ta banda dole at drží usta,navíc totiž nema narok.
03. 03. 2009 | 13:01

vlk napsal(a):

Milá Aranko,

díky za květiny. Ale mně je celkem dobře , tak kd e sem. A jedinců , kteří byli daloko daleko lepší a chtěli jako solisti něco v politic e dokázat, a přes veškerou snahu nakonce vyšuměli nebo byli vyšuměni, zná i čeksá politika dost. Vzpomínáte na Václava Fischera? nebo vezměte pana profesora Zlatušku, aby jsme mluvili o konkrétnu. Borec každým coulem! Opravdu. Dělla co mohl... A tad ymu lidi jen nadávají.
A abych šel do nějaké partaje? Na stará kolena? To skutečn ne...
03. 03. 2009 | 13:02

StandaT napsal(a):

tata: tak tam místo něho dojde vnuk - dávky jsou na domácnost, ne na jednotlivce. A sociální výpomoc v důchodu a v produktivním věku nelze srovnávat, tady hrdost neutrpí. Navíc nemusí dostat dávky, úřad mu může odpustit místní poplatky, třeba neplatit za odvoz odpadků.

Taky dobře fungují denní stacionáře pro seniory - jak programem, tak i pomocí, která je právě tady podávána velice citlivě - i s ohledem na jedince, hledící si své důstojnosti.
03. 03. 2009 | 13:03

tata napsal(a):

pane SUP

MĚ TO VŽDY TAHLO DOLEVA,nemate pravdu že se tím nic nezmění,asi to par dalších odradí,navic lidi přestanou věřit vějičkam,asi nechapete co je život,když měl 4 děti,vnuk mu asi moc nepřispěje když je nezaměstnaný jinak musím do prace dokavad jí mam.

p.s zkuste si to
03. 03. 2009 | 13:09

george napsal(a):

Pro informaci, pobírám starobní důchod -nic moc, ale dá se. Hlavně, že chodí každý měsíc pravidelně. Když mám málo, snažím se přivydělat. Jen marně přemýšlím, jak mě specielně jako důchodci pomáhala ČSSD, když byla u moci. Představte si, vůbec jsem žádný rozdíl nepoznal. Valorizace funguje i nyní, tak co se tady pan Havel populisticky nafukuje. Mám důchod ve stejné výši, za jakých většina národa celý rok PRACUJE. Doufám, že ze svého evropského platu bude posílat důchodcům na charitu.
03. 03. 2009 | 13:13

silvie napsal(a):

Tata, vy jste asi vůbec nepochopil, co jsem chtěla říci. Nelze paušalizovat a tvrdit, že jsou všichni důchodci žebráci. Velká část z nich je na tom docela slušně. Já nepopírám, jak jsem uvedla, že hůře se žije těm singl. Ve dvou se to dá docela dobře utáhnout. Mí rodiče rozhodně nepatří k žádné honoraci, ale žijí velmi slušně. Mohou si leccost dovolit, z části také proto, že nás dobře vychovali. A to se o hodně dětech říci skutečně nedá. Znám pár nechutných příběhů, z nichž mrazí.
Pokud jste si povšiml, uvádím, že nejhůře jsou na tom matky-samoživitelky.Ty neživí jen sebe, ale i dítě(děti) a jejich životní úroveň je z 80 procent děsivá.
Existuje také velké procento těch, kteří pracují za pár tisíc (prodavačky, dělníci atd.) a jejich plat nedosahuje ani těch 10 000 korun měsíčně.
Chápu, že často , bohužel, na českých ulicích vidíte zdaleka páchnoucí zanedbané důchodce, kteří působí velmi ubohým dojmem. Nemusí to ale nutně být záležitostí tíživé fin.situace - spíš psychickou chorobou, nezájmem dětí nebo přílišnou spořivostí.
03. 03. 2009 | 13:16

tata napsal(a):

pane StandaT

detaily neznam chodíme venčit spolu psa,tak jen co pochytím,vym že hodně namitné jaktože ma psa,zželelo se mu zaběhlyho a jako duchodce nad 70 nemusí platit,myslym že řeč je o něčem jiném,že čast duchodcu je opravdu rada aby vyšla,ale oni si většinou nestěžujou ,mě štvou ty řeči zde,jak se maj postarat děti ,jak si měli našetřit je to uplně mimo realitu některych,samozřejmě je i pravý opak

musim běžet
03. 03. 2009 | 13:17

Enigma napsal(a):

Jediné správné řešení recese má ČSSD. Už to všichni pochopili? Už je jasné, proč se ČSSD tak urputně bránila podílet se na řešení ve smyslu NERV? Destrukční komando nám dává odpověď. Všechno je špatně a pozdě. A jak chcete kritizovat to na čem se podílíte.? 13 plat důchodcům a jiné sociální berličky byly už stokrát zdůrazněny v mediích. Teď se bude hlasovat. A zase "vláda zaspala, vláda není schopna.... " Ekonomové ČSSD sice vědí, že důchodci jsou jediná skupina obyvatel, která nemůže být postižena. Důchody dostanou, inflace se snižuje, zboží zlevňuje. Destrukčnímu komandu přece nejde o to krizi řešit, ale krize zneužít k volebnímu vítězství. To sice není úplně třináctý plat, asi 2400 Kč ale dobře to zní a dobře se to bude důchodcům na přednáškách o krizových opatřeních po kulturácích, v rámci trvalé předvolební kampaně přednášet. Paroubek sní o totálním vítězství v příštích volbách i nad komunisty. Proto ta starost o důchodce. Vždyť to jsou kmenoví voliči KSČM. Současná kampaň je provázena panikařením a hororovými scénaři socanů a odborářů a takto vystrašeného voliče pak přesvědčíme, že my jsme tady pro lidi. A protože ČSSD nemá možnost tento populismus realizovat, vždycky to funguje dvakrát. Jako slib, který navnadí a pak když přijde zklamání po zamítnutí zlou ODS. Socani tu svoji předvolební agitku, bože chraň, přece nechtějí prosadit ve sněmovně! Tuto fintu včetně manipulovatelnosti důchodců mají konečně vyzkoušenu u poplatků. Slib zafungoval, vítězství je dosaženo, plnění je ale provázeno zmatky, nespokojenost podvedených narůstá, takže buď celkové zrušení, nebo žaloba na protiprávnost a nerovnou soutěž a zákaz durch zlou ODS. Bilbordy s hesly "vláda zaspala a vláda není schopna"..... jsou už připraveny. Když se v česku řekne důchodce, pak je to synonymum pro nevinně do chudoby uvrhlého bezmocného starouška, který celý život dřel a na stáří zmírá hlady. Realita je jiná. Důchodci jsou také bývalé nomenklatury. Jsou to také bývalí flakači, co stáli pod sprchou hodinu před fajrontem. Z práce do hospody a do svojí panelákové králíkárny s nájmem za hubičku po celý život. Jsou to také polistopadoví "podnikatelé", kteří dlouhá léta byli v mínusu, aby nemuseli platit daně. Jsou to také lidé, kteří žili celý život pasivně a chtějí tak i dožít. Já jsem také důchodce. Jsem po bypassu, přesto dále aktivní. Nechci nikoho dráždit, ale všechna příkoří totality jsem zúročil v emigraci a činím tak dosud. Pro střední a mladou generaci mám jediný odkaz. Dosažení úspěchu a soběstačnosti je převážně velmi bolestná procedura. Na produktivní život se připravuješ ve škole, na důchod se připravuješ svým životním postojem po dobu produktivního života. Stáří ti vystaví účet za každou propáslou šanci, za všechny úlevy, které jsi si dopřál. Máme krásné a pravdivé české přísloví: Jak si kdo ustele, tak si lehne.
03. 03. 2009 | 13:19

StandaT napsal(a):

tata: Lidi zjednodušují a paušalizují a to přináší nedorozumění a emoce. Ale to se čas od času podaří přetavit ve zpětnou vazbu. Mějte se a díky za diskusi.
03. 03. 2009 | 13:22

extremista napsal(a):

Má smysl reagovat na soudruha-přítele Havla ?

Odpovím si sám - nemá.

Sám si nadefinuje problém a pak se do něj řádně obuje, aby ukázal, jaký je pašák.

Nebylo to náhodou za vlád ČSSD, kdy klesal poměr důchodu k průměrnému platu ???!!!

Jeho blog není ničím jiným než součástí jeho kampaně do Evropského parlamentu.

ex
03. 03. 2009 | 13:31

Olda napsal(a):

To je fakt.
Oni jim nemůžou zapomenout, že žili v jiný době, a tudíž jsou potenciálně nebezpeční že mají i jiné názory, než je "establishment".
03. 03. 2009 | 13:32

StandaT napsal(a):

Enigma: pěkné. Díky za takový postoj. Mě se vybavilo jiné přísloví, tverčí, ale výstižnější:

mladí ležáci - staří žebráci.
03. 03. 2009 | 13:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výpad (jakož i reakci na něj), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 03. 2009 | 13:37

Pocestny napsal(a):

Když tak pozoruju, jak se to zase vrací do roviny politiky - proč??

V této zemi pracuje čtvrt milionu cizinců, ale kdekdo se tu pokouší nás rozplakat novodobou tvorbou Ivana Olbrachta...

Když čtu o nezaměstnaných vnucích, tak řku:
"Nedivte se, když pacholka nechají flákat...

Když rodina funguje, nikdo dědovi za kapsu s důchodem nevisí, zejména ne vejrostek, kterej musí rozehnat mladistvou zádumčivost tim, že je okamžitě po ukončení vzdělání vykopnut do světa na zkušenou..

Jak jsem napsal výše, pokud nechceme segregovat (jakoliv - příjmem, povoláním, vzděláním), pokud chceme "důstojný důchod pro každého", tak pětina důchodců musí pochopit, že jednak je tu i skoropětina dětí a destina státosprávných, pět procent nezaměstnatelných

a všichni zbylí na ně robí.
Těm co robí, vezme stát půlku - to aby zbylo na spoluobčana nezaopatřeného, ale ten od státu dostane daleko méně, než jeho rodič vložil.

Do roku 2006 byly rodinné náklady čistě v režii rodičů, příspěvek státu matkám byl naprosto směšný - méně než životní minimum!

Takže z té zbylé poloviny platí rodiče výchovu svých dětí, kde stát pouze vytvoří mandatorní náklady, které pak přenese na rodinu.

Tohle dělení se mi zdá poněkud křivé.

Zejména, pokud platí, že stát spotřebuje 38haléřů z každé jím posunuté koruny.

Vážení senioři, vážení rodičové, drazí potomci!
Je načase si položit tu základní otázku: K čemu je stát?
a) K tomu, aby nám vládl a svým zaměstnancům sloužil.

b) aby nám sloužil a svým zaměstnancům velel.

Havel volí a), rozum snad napovídá b)....

O ničem jiném tento článek není...
03. 03. 2009 | 13:39

Matěj Kopecký napsal(a):

Pane Havle, už aby jste tím důchodcem byl...
03. 03. 2009 | 13:41

LEVAK napsal(a):

Ad wbgarden:
v devadesátých letech byli krmeni lidé takovouto propagandou,čtěte a potom pište,je to kompilát autentických Havlových (Václav) výroků z jeho projevů v období listopad 89 - červen 90. Jóó, jsou to někdy paradoxy...viďte pane wbgardene -
"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, ze chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím..."

"Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.
V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí byt výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme jen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naší povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívážkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout.
Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobné. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.
Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE -
03. 03. 2009 | 13:51

myrta napsal(a):

Vy mladí suveréni!Dám vám radu,jak se zbavit nás,důchodců.Uzákonit povinnou eunastázii ve věku řekněme 65 let na státní útraty.To přece s ODS v čele hravě zvládnete,zvládli jste už různé zhovadilosti.A Konečně něčím ve světě vyniknete!!To ještě nikde nemají.
03. 03. 2009 | 13:51

Enigma napsal(a):

Havlův příspěvek musíme chápat v širších souvislostech a děním v ČSSD. Socanům to kleslo a kmotr vyhlásil 1 stupeň aktivity. To bude článků a tiskovek. Rath je ve vyhnanství na kraji, Havel a staří socanští harcovníci dostali šanci se propsat ke korytům. Destrukční komando má jasný scénář k EU volbám. Neunavovat evropskou tématikou, ale vymývat mozky svým voličům. Socanům přece vůbec nejde o řešení krize. Společně s odboráři vyvolávají strach a paniku u lidí a tím jenom krizi zhoršují. To je jim ovšem jedno. Jejich doktrina - "čím hůř pro stát, tím líp pro nás" se nemění. Naopak Pilují to k dokonalosti. Chaosu a zmatku chtějí zneužít k vytvoření atmosféry nejistoty a strachu. To co J. Havel prodává jako opatření proti krizi je jenom šidítko. To zapadá do strategie jejich předvolebního programu. Paroubek a jeho přátelé nebudou jistě po sokolovnách a kulturácích nudit své voliče celým tím jejich "opatřením proti krizi" to by jim jejich skalní usnuli, ale nikde nebudou chybět hesla, "Vláda zaspala.. vláda není schopna" a budou následovat hororové scénáře. Vzápětí budou tito vystrašení voliči uklidňováni tím balíčkem sociálních podpor a 13 důchodem pod heslem "ČSSD vaše spása. "Jedině ČSSD myslí na lidi, Ods jenom na bohaté." Důchodci jsou strategické voličstvo. Jednak jsou lehce ovlivnitelní v atmosféře strachu, druhak je to jádro KSČM. A Paroubek chce oslabit i KSČM.
03. 03. 2009 | 14:00

Pocestny napsal(a):

Tata
Zase mícháte tu jistou pokornou bázlivost se domoci práva v dobách, kdy byla tato země obsahu toho slova vzdálena s faktem, že všechny ty obludné zločiny zůstaly po osmi letech "mytí rukou po socansku" nejen nepotrestány, což svědčí o kvalitě socanského tažení za právním státem, ale nadto flekovány plejádou přízemních kradařin ala Fencl, Zgarba, závlekem vexláckého podsvětí panem Pitrem do staatspolitik, LTO bylo flekováno óbršmelinou zn. Grippen, rozšmelené fondy Zlatého desetinásobku byly flekovány arbitrážemi, které socani projížděli na běžícím páse..

Proč tu čtu hádku nevrlejch generačních pohozenců, sirotků, proč mám pocit, že mídsto rodin tu diskutují "svaz dědků" se "svazem fotrů" a "svazem mladejch" za současnýho mrmlání "svazu žen".

Žeby rozvody, aspirin každýho druhýho vztahu? Kolik procent dnešních rodin pochází z těch Páralovských modelů vztahů za normalizace?

Kolik z nás je tu obětí faktu, že tento stát nebere svým rodičům děti již do jeslí, aby je unifikovaně převychoval, takže odpadá servis pro ty, kteří sami nejsou schopni postarat, aby jejich potomstvo vyrostlo v úplné rodině.

Stát osvobodil rodiče - budovatele od rodinných pout tím, že jejich děti strčil do jeslí, školek, družin, táborů a sirotčinců (intr, kolej), rodiče zavřel do starobince a oni mohli budoval a schůzovat a školit se a hurvit se ...a pak se rozváděli a znovuspářili a znovu rozvedli ...

A dnes tu stojí v troskách rodiny po tvrdém přistání letu "nesnesitelné lehkosti kolektivního bytí".
03. 03. 2009 | 14:00

fafnir napsal(a):

Al Jouda,Jiří Havel
co si berete do úst všechna důchodce.Každý ať mluví za sebe,nikoli za mně.Mě,ač jsem důchodcem pár dnů, daleko více p.Havle děsí možnost,že se dostanete k veslu,s vaší oblíbenou hospodářskou politikou dělání dluhů,které se dle vašeho vrchního ekonoma neplatí.Ovšem jen do doby než vám nikdo už nepůjčí.Vaše politika vede ke znehodnocení peněz,které si myslící lidé na důchod našetřili,a podbízení se různým joudům,které v životě ani nenapadlo šetřit.Ano nezodpovědní a dopředu nemyslící,závistiví lidé,to je vaše voličské jádro.
03. 03. 2009 | 14:02

Pocestny napsal(a):

myrta
co si vy myslíte o intencích druhých svědčí jen a pouze o vaší vlastní zvlčilosti.
03. 03. 2009 | 14:07

Ford napsal(a):

Důchodci.. důchodci... Jóó to jsou ti co mají druhý největší příjem na hlavu v domácnosti v ČR.
Ano ano ti jsou potřební jak třeba druhá desetisícovka horních v ČR.
03. 03. 2009 | 14:15

Manhattan napsal(a):

To Pocestny:
je to uz hodně nahoře, ale vyjádření značky karelhá si vytiskni a pověs si ho na zeď nad postel. Chtěl jsem napsat něco sám, ale lepší hodnocení Tvé stupidity jsem nevymyslel. Trhni si nohou. Je-li Ti čtyřicet a jsi v každém blogu jako natvrdlý komentátor, čím se vlastně živíš?
03. 03. 2009 | 14:18

vlk napsal(a):

Neboj Forde,
taky se toho luxusu nejpíš dočkáš. A já pevně doufám,že s e ho dočkáš podle svojí mantry. A užiješ si to s plnou parádou.
03. 03. 2009 | 14:18

Pepa Řepa napsal(a):

Vážení, ruku na srdce.
Až na pár výjimek, jako je ten 51-letý mladík, autor blogu, je to tady jeden velkej virtuální stacionář.

Dřív dostal dědek kačenku na provázku, teď ho posaděj k internetu. Tak co si stěžujete?

Nemusíte na roh do agitačního střediska.Stejně tam netopili.Vy jste v teple.

Jestli přijde, milé dámy, deflace nevím. Určitě ale už nepřijde deflorace.To by bylo čekání na Godota.

A Vy pánové: To heslo "mladí ležáci - staří žebráci" se mi taky nezdá.
Spíš "mladí pašáci-staří ležáci".Teď už jenom ležáci.

Pane Havle, než vymejšlet socanský pitomosti, dejte raději ty modrý prášky důchodcům zdarma.
To budete koukat, co se všechno zvedne. I ty Vaše preference.
03. 03. 2009 | 14:21

Ben napsal(a):

Nevím jak to bude, až sám budu v důchodu - jsem ve věku, kdy se říká - mládí pryč a do důchodu daleko, ale zrovna moje máma za celou dobu, kdy pobírá důchod, si nestěžovala, že by už konečně mohla mít přidáno. A to má důchod, z kterého by jen stěží našetřila na výlet na Špicberky nebo jen do Norska. Je pravdou, že bydlí s námi, tím hodně ušetří, než kdyby musela platit sama za bydlení. Zase hodně vydá za léky, užívá jich požehnaně, a jsou to nemalé částky, ale i tak ji vždy na konci měsíce nějaké peníze zbydou - třeba na malé potěšení pro vnuky.
Naproti nás bydlí manželé důchodci, kteří každoročně tráví několik týdnů u moře, a když se dáme do řeči, tak si stěžují, jak mají malé důchody, že tak tak vyjdou...
Ale samozřejmě, to co tu popisuju, není pravidlem. Ale myslím si, že zrovna důchodcům přidávat se mi nezdá. Jak už tady napsala paní Silvie, co takové matky samoživitelky, nebo poctivě pracující za směšně nízký plat ad. Ti musí počítat opravdu s každým halířem.
Zrovna jsem dočetl, jaký "ubohý" zisk má ČEZ, vím, nepatří to tady, ale není to výsměch nejen těm důchodcům?
03. 03. 2009 | 14:30

SuP napsal(a):

Sice to s článkem moc nesouvisí, ale:
Pokud by se náhodou dostala k moci ČSSD se svými 58 socbody proti krizi, nastane zcela jednoduchý scénář. Realizace těch bodů skutečně krizi způsobí, takže lidi začnou mít skutečnou starost o živobytí. Mezitím socani stále budou nalézat a označovat nepřítele, aby odvedli pozornost obecenstva. Poté ve vhodném okamžiku svá socopatření odvolají a tudíž zase bude po krizi. Kdo myslíte, že bude KING?
03. 03. 2009 | 14:51

Tom napsal(a):

A pane Havle, proč u nás berou důchodci 8% z HDP a v EU 12%? Míra zdanění tam není o tolik vyšší jako u nás. Protože nemalou část veřejných fondů rozkradete vy, politici ve spolupráci s armádou kamarádů, lobistů a spol. Proč jsou u nás dálnice a jiné veřejné stavby 2x tak drahé jak v Německu? Jsou copak u nás obecně stavební práce dvakrát tak drazší jak v Německu? To měli rešit socialističtí ministři, když seděli ve vládě. Pravda, ti z ODS na to kašlou taky. Přestaňte krást a peníze pro důchodce budou. Daně zvyšovat nebo zemi zadlužovat pak netřeba.
03. 03. 2009 | 14:54

Kamil napsal(a):

A ten znáte?
Víte proč dědek bere na noc viagru?
Aby nespadl z loža!
Hezký den.
03. 03. 2009 | 14:55

fafnir napsal(a):

Bene
proč by to měl být výsměch.Moudrý důchodce má akcie ČEZu.Pravda nijak moc,jen to co bylo na kuponovku,ale dividenda na cestu k moři stačí.A že přispěje do státního rozpočtu pár miliardami svých dividend,a procenty daní ze zisku do státního rozpočtu,také není zanedbatelné.A nebo byste raději,aby to spolkl EON?Nebo ti Rakušané co tak bojují proti Temelínu?A myslíte,že by elektřina byla levnější,kdyby ji prodával někdo jiný.
03. 03. 2009 | 14:59

Jan napsal(a):

Vážený pane Enigmo a Stando T.
Vaše přísloví platila za starých dobrých časů.
Ale časy se mění.
Dnes si nemůže být nikdo jistý ničím.
Neměli jste úspory v akciíích?
Neslyšeli jste o 6ti milionech Čínských vysokoškoláků bez práce?
Právě, že jak si kdo ustele tak si lehne, už neplatí.
To je ten problem.
Levici to nepřišijete, je to výsledek usilovného budování kapitalizmu.
03. 03. 2009 | 15:03

Snílek napsal(a):

Životní náklady jsou vysoké nejen pro důchoce. Plno lidí má mzdu na úrovni důchodu a zdražení el. postihlo všechny takže proč by to měli dostat jen důchodci a ne např. skláři? Spíš bych čekal, že navrhnete nějakou daňovou progresi, když zbohatlíci odvádí peníze z reubliky někam na Kajmany...
03. 03. 2009 | 15:07

j.p.š. napsal(a):

Havle, když už jsme u těch vánočních kapříků -
- před očima mám stále vaše volební heslo
ZASTAVÍME ZDRAŽOVÁNÍ.
Škoda, že jste neřekli kdy a škoda, že jste neměli heslo
ZAVEDEME ZADLUŽOVÁNÍ.
03. 03. 2009 | 15:08

Deff napsal(a):

Čoveče, Havel, já sem tak rád, že sem nestudoval ekonomii na FSV. Pokud tam totiž, Havel, podobné věci přednášej mladejm intelektuálům, tak to potěškoště. Tomu říkaj principy, Havel? Výnosy z majetkových účastí státu v podnicích rozdávat na jednorázových důchodech? Dobrá, dáte jednou 2400, ale až zase pojedou, Havel, po těch jejich voličích v březnu, tak voni se jich ti důchodci zasejc zeptaj, z čeho mají žít a voni jim, Havel, budou muset zasejc říct, že nevědí, páč oněch 2400 už bude fuč, dividendy ČEZu budou rozházené a užitek minimální (o multiplikaci spotřeby mi nemluvěj. Důchodci to dají buď vnoučatům, nebo uspoří a postupně dají na poplatky za léky). Princip, Havel, vo to tu kráčí! Ať radši poraděj, jak přidat našim seniorům UDRŽITELNĚ a DLOUHODOBĚ (bez toho jejich oblíbeného zadlužování státu).
03. 03. 2009 | 15:25

Pavla napsal(a):

Pane tato: Vím, že nejsou všichni lidé schopní se sami o svůj život řádně postarat. Ale pořád budu tvrdit, že po revoluci měli lidé možnost si zbudovat svoji živnost, pustit se do podnikání. Začít s málem a neustále se zlepšovat. Jenže mnohým se nechtělo jít do rizika, třeba si půjčit a splácet. Měli jistotu ve fabrikách, mysleli si, že to tak bude pořád. Dnes bědují. Můžu Vám říct, že vím co to je 4 děti. Sami máme 5. Nechtěli jsme být nikdy na nikom závislí, koupili jsme na splátky před revolucí starý barák - který splácíme mimochodem ještě teď -, manžel průmyslovák, aby víc vydělal, šel dělat ke kopáčům. Doma jsem byla se 3 malými dětmi. Zvládli jsme splátky, po práci ještě přistavovali a opravovali. Po revoluci jsme se pustili do podnikání se 3 tisíci na hotovosti. Přišly postupně další 2 děti. Já s nejmenší dvouměsíční dcerou jsem jezdila 2tis.kilometrové štreky v dodávce za kšefty, manžel další 4 děti doma hlídal /nedomluvil se v cizině, tak proto/ Doma jsem pak dělávala běžně 2O hodin denně. Dodnes nechápu, že jsme to zvládli, ale dnes máme docela dost majetku, takže když bude nejhůř, je vždy co prodat. Nyní je manžel několik let v invalidním důchodě s 8 tisíci a pořád máme ještě dítě školou povinné. Klid budu mít asi až v hrobě, ale nevadí. Na tu dovolenou si čas i peníze vždycky najít musíme. Ale je to vše o tom, že člověk nesmí být pohodlný a bát se.
Jinak ti, co říkají, že jak může člověk po studiích pomáhat rodičům - no nevím, pokud umím trochu počítat, tak důchodců, co mají děti na studiích, asi moc nebude. A jestli byli rozumní a pořídili si děti po dvacítce, tak dnes je jejich děti, již zajištěné, podporovat mohou. Tedy pokud nejsou bez práce. Ale to nejsou všichni.Já sama to vidím tak, jako paní Silvie, neznám kolem sebe žádného chudého důchodce, a to jich v mé blízkosti je docela dost. Moje babička,než jsem si ji před 5 lety vzala k sobě a žila sama, platila za byt 4 tisíce, důchod tenkrát měla asi 7 a dokázala z toho ještě ušetřit. Bídou rozhodně netrpěla, zemřela minulý týden v 96 letech. Nikdy si na peníze nestěžovala. Takže je vidět, že to většinou všechno jde. Na druhou stranu je pravda, že do posledního dne nepotřebovala jediné léky ani doktora, kromě plínek, a ty se neplatí. A i kdyby ano, mileráda bych jí vše zaplatila.
Zdravím Vás a přeju Vám, abyste nedopadl jako ten kamarád.
03. 03. 2009 | 15:26

StandaT napsal(a):

Jan: produktivní život je cca 40 let, krize zatím cca 1/2 roku.
03. 03. 2009 | 15:27

Martin napsal(a):

Vážený p. Havel, vemte si dlouhou dovolenou, začínáte mluvit bludy a lži. Lidé s nejnižšími příjmy na hlavu v ČR nejsou důchodci, ale rodiny a zejména mladé rodiny. Taková typická čtyřčlená rodina se ženou na mateřské dovolené nemá teda po zaplacení nezbytných výdajů 12000 Kč ani omylem. Já těm důchodcům ty peníze nezávidím, ale laskavě nelžete, že na důchodce něco dopadlo nejhůř.
03. 03. 2009 | 15:41

Ivan Hochmann napsal(a):

To jsem se zase pobavil.

Havel,Křeček,Rath.

Nechápu ale proč se tak vztekáte.Jestli prodají důchodci to málo,co jim ještě zbylo po 50tiletém řádění bolševika za pofiderní "prebendu" od dalšího levého ksindlu ve vedení tohoto státu,-tak ať je po jejich.

Máme demokracii,tak se naučme respektovat práva.Právo zloděje má stejnou váhu jako právo okradeného.Je to tak právníci?

Už tady někdo volal po muslimské šariji.Prý oko za oko.No možná si dají výše jmenovaní větší pozor na hubu,-až bude doba gradovat.A Ta bude!!!

Ivan.
03. 03. 2009 | 15:45

fafnir napsal(a):

Snílku
tou daňovou progresí docílíte jenom to,že na Kajmanech bude platit daně více lidí a tady méně.A když jsme u těch sklářů.Kdy jste si naposledy koupil kvalitní české sklo nebo porcelán.Nebo dáváte přdnost levnému šuntu z Číny jako většina rudých.
03. 03. 2009 | 15:48

bobr napsal(a):

Pánové pocestný, neopřemyslovec neo a další nedocenění pravicoví myslitelé!
Dnešní důchodce pokládáte, i když to přímo nikdo z vás neřekl, za jakousi přítěž současné "demokratické společnosti". Za sociální skupinu, která má být ráda za to co jí koalice poskytuje.
Ale já se ptám. Co by dnešní "modráci" prodávali a rozkrádali, kdyby to ti "nenažraní" důchodci během svého aktivního života nevytvořili?
03. 03. 2009 | 15:51

JC napsal(a):

bobr,
Zásadně nepodsouvejte nikomu nic co neřekl.
Řeč je tu o panu docentu blogeru, který "taktně a nenápadně" vytáhne ze statistiky jedno číslo jako králíka z kolobouku a na něm honí dušičky do hejna socanských voličů.
1. Zajímal by mě přehled všech zemí EU abych si udělal lepší obraz o tom jak na tom vlastně Česko je.
2.Zajímalo by mě i číslo, jak si v této statistice vedla ČR během 8-leté vlády ČSSD.
03. 03. 2009 | 16:00

neo napsal(a):

bobr:

důchodce nepokládám a nikdy jsem nepokládal za přítěž. Ovšem ta dnešní krize na ně vůbec nedopadla nejhůře, ba vůbec se jich netkla.

Osobně jsem nic neukradl ani nerozkradl, takže neumím odpovědět na váš stupidní dotaz.

Jinak příspěvek pana Martina 15:41 mluví za vše.

Nehledě na to, že důchodcům jaksi nehrozí ztráta zaměstnání.

Ovšem místo aby ČSSD podporovala vládní kroky ke zvýšené spotřebě a tedy i udržitelné míře zaměstnanosti, bude dávat důchodcům jednorázovou almužnu a zvyšovat daně firmám!!!TO JE VRCHOL!
a jako bonbónek přidá chudákům důchodcům a nezaměstnaným 25 000 šrotovného, aby si mohli koupit nové auto ! Tak kdo je potom *****?
03. 03. 2009 | 16:02

Pavla napsal(a):

Bobr: Nevím, že by Vámi oslovení pánové, neopřemyslovec, neo, pocestný a další vyřkli něco o důchodcích jako přítěži. Je řeč o populismu, kterým si důchodce berou stále do huby socani. Nikdo neříká, že se důchodců máme zbavovat a nemají důstojně žít. Myslím, že několik lidí zde uvedlo, že jako důchodci nestrádají, mají se docela dobře. Ale že se neřeší problém spíše mladých rodin s dětmi, či samoživitelek nebo rozvedených s dětmi, kteří nemají na hlavu ani tolik, jako ti důchodci. Přitom dítě potřebuje daleko více než důchodce. Nemám na mysli jídlo, ale např. z důvodu růstu třeba stále další oblečení, pomůcky do školy apod. Prostě nelíbí se nám, že to socani nemyslí vážně, hledají jen své voliče, kterým jsou schopni naslibovat nereálnosti. A pokud i své sliby přeče jen splní, tak to bude na úkor další generace. Jenže to si z jejich voličů asi málokdo uvědomuje. A to nám vadí.
03. 03. 2009 | 16:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

tata:
"zamyslete se nad sebou co píšete" Tak jsem se zamyslel nad tím, proč píšete o svém známém a ne o sobě. Ale dobře: ve slévárně jistě nebyly výdělky nízké, spíše nadprůměrné. Váš známý je všechny během života projedl?
03. 03. 2009 | 16:11

LEVAK napsal(a):

Ad Pocestny:to jako tvrdíte,že ve státech před železnou oponou se lidi nerozváděli,nebyly paneláky,nebyly mateřské školky etc.?
PS:Něco pro osvěžení ze Sibilina proroctví-
"• Přijde doba úpadku
Ženy sukní svých odloží a sukněmi mužů odívati se budou.
Nápojů opojných užívati budou, takže plodnosti jejich ubude a lidstvu zánik úplný hroziti bude.
A pak-li z ženy, nápoj omamný požívající, dítě se zrodí, tichému šílenství propadne.
Tyto děti pak nebudou více potomků míti.
Na rukou těžké a kamenné ozdoby nositi budou.
Jednou velmi dlouhý, pak krátký a v době, kdy bude lidstvu nejhůře, vlas kratší mužů nositi budou.
Rovněž ústa svá a oči mnohých pozmění, takže žena v té době sově se podobati bude.
A pak v té době mravnost dětí tak upadne, že matek svých poslušnými nebudou. Dítě nezná falše, nezná přetvářky a je-li nuceno těmto neřestem tváří v tvář se dívati, odvrací se od nich a nenávidí je. Nečiní pak rozdílů, zda faleš u své matky vidí a stejně tuto nenávidí.
• Mnoho mužů manželky své, které jménem Hospodinovým do ložnic svých vedli, vyženou a pojmou manželky jiné.
• Přijde doba, že z tisíce děveček jediné panny nebude, neboť děvečky panenství své už před zasnoubením mužům jiným za zlato a víno dají.
• Přijde doba, kdy matky své dcery do měst vyženou, aby tam, prodávajíce své tělo a tak dobývajíce s muži cizími, statků pozemských nabyly.
• Manželky s několika muži tělem svým obcovati budou, aniž pohoršení v domě sousedůsvých činili, neboť i manželka sousedova s několika jinými muži, nežli s manželem svým, obývati bude.
• Ó, králi Šalamoune, tak jako dnes živí se mužové národa tvého obchodem a obhospodařováním svých stád, tak přijde doba, kdy ženy prodejem těla svého živiti se budou.
• Jejich lůna mateřská odumrou, přestanou ploditi a zmalomocní.
Jejich těla pomalu uhnívati budou.
Tak stane se v době té, kdy žena a muž před zákony plné rovnosti dosáhnou."
03. 03. 2009 | 16:12

Milan Kuneš napsal(a):

Já bych se onoho zmiňovaného důchodce optal, kolik že si za celý svůj život našetřil? A jak vychoval svoje děti, když se o něj teď nepostarají? No a zmiňovaná jednorázová dávka důchodcům ze zisku ČEZu? Nestojí za řeč, je jen přeci úplatek důchodcům, aby tito volili socany ...
03. 03. 2009 | 16:14

Snílek napsal(a):

fafnir:
S tím zdaněním nevím, možná máte kus pravdy.. Rovná daň tu byla už před Topolem. Týkala se jenom právnických osob. Topol jenom dal víc zbohatlíkům (jejichž jedinou kvalifikací je příslušnost k partaji) typu Řebíčka a Grosse, protože opravdových podnikatelů Baťovskýho typu moc není. Volná ruka trhu bez práva jich totiž dost vypudila. Snížení daně bohatým zaplatila střední třída ktré se reálné příjmy propadly. Poptávka tak ochabla. Český sklo pochopitelně doma mám. Je mi ale líto, že stát jako vlastník nechá zlikvidovat tradiční výrobu ve jménu volného trhu, ačkoli trh je zdeformovaný a raději rozhodí peníze partě lyžařů. Ty 2 mld mohly v pohodě stabilizovat celý region. Jen pro zajímavost nejsem rudý a mám se dobře. Mám ale rodiče v důchodu a koukám i na ně. A co vy? Investoval jste z ušetřených milionů něco na podporu domácí výroby?
03. 03. 2009 | 16:16

Ben napsal(a):

No jo, ale zapomněl jste ještě připsat to její proroctví o zvyšování důchodu.
03. 03. 2009 | 16:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

fafnir:
"Moudrý důchodce má akcie ČEZu.Pravda nijak moc,jen to co bylo na kuponovku,ale dividenda na cestu k moři stačí" Při současné pokleslé ceně akcií ČEZ a při současné výši dividendy 50.-Kč na akcii by jich musel mít tak za dvěstě tisíc korun.
03. 03. 2009 | 16:23

JC napsal(a):

Tůhle jsem našel statistiku ala socan Havel.
Obyvatelstvo ČR spolu s Nizozemci a Islanďany patří k nejnéně ohroženým co se chudoby týče. Kam se sere eurozóóná.http://dw.czso.cz/ode/tab/s...
Nevím jestli jsem udělal dobře...socani budou vřeštět, že je to v roce 2006, když byli u vesla...tygřřřřííííí.:-))
03. 03. 2009 | 16:38

jojojo napsal(a):

Doufám, že modří bolševici se důchodci nikdy nestanou, budou věčně mladí a dále budou pokračovat ve svém tunelářském rozletu. Přeji jim to z celého srdce.Dum spiro spero.
Howgh
03. 03. 2009 | 16:39

vlk napsal(a):

Leváku

dej prosím zdroj- vypadá to na Bibli, ale upřesni. R8 d bych si přečetl originál.. Tohle je děsivě přesné.....
Včera mi někdo zas e četl kus Nostradamma... a bylo to sice jinak, ale stejné...
A pro modrou eskadru

takže chlapcia děvčata na modro- parlament právě schválil, že veškeré osobní auťáky budou mít podnikatelé bez DPH. Může mi někdo vysvětlit jaký je rozdíl mezi tím, když stát naprosto zbytečně přijde o prachy u "podnikatelských" auťáků /auťáků pro manželky, dětičky, přítelkyně, atd. ev. typů S klassa, Porsche, BMW 7, Rolls, Lexxus , Ferrari, atd.atd. kd e ta N1 síťka vypadá fakt blbě a mezi tím, když ty prqachy vybere a rozdá jednou důchodcům? Jen tak na přilepšenou? Jsem velmi zvědav!
03. 03. 2009 | 16:41

vlk napsal(a):

JC
ta statistika nezahrnovala "blahodárný" vliv vlády Mirka Topolánka. Ta, která už bud e reflektovat jeho skvělou dobu bud e vypadat úplně jinak...Tam už budou jen Nizozemci. Samotní. Islandi jsou bankrot a my budem na to šup.
03. 03. 2009 | 16:44

Enigma napsal(a):

Jane v 15.03. Nevím, jestli vám to udělá radost, ale já v cených papírech ztrácím průběžně 293 000 Kč. (Nejvíc u fondu realitní mix a Evropský nemovitostní růst 2. Protože to mám bankou jištěno na 100% nemůžu s tím do roku 2010 hýbat.
03. 03. 2009 | 16:58

Pavla napsal(a):

Pane vlku, nevím, jestli se nepletu, ale myslím, že koupit auto na podnikání a dát je k dispozici třeba manželce, dítěti, přítelkyni, není tak jednoduché. Už jen proto, že by asi měla být zapsána každá cesta a nevím, jak to potom dotyční provádějí. Já osobně mám dodávku pro podnikání napsanou jako soukromá osoba, abych se tomuto vyhnula. Radši odečítám spotřebu a paušál za amortizaci. Možná je to pro mě nevýhodné, ale než zbytečné papírování, tak radši toto. Ale jak říkám, třeba se v něčem pletu.
03. 03. 2009 | 17:04

Pavla napsal(a):

vlk: Jinak je jasné, že je to lepší jako odpočet nákladů - tedy celé auto. Takže asi proto i tak jim to bude za to papírování stát. Na to jsem v předešlém zapomněla.
03. 03. 2009 | 17:08

skeptický napsal(a):

Titulek článku zavání vyzýváním k násilí vůči skupině....
Ale já říkám totéž o jisté skupině po čtyřicítce,vzal to čert.

Český pensista je mentalitou lehkoživka,mnohoobročník a mamonář,tučných prebend vyhledávající vyčůránek,což by mělo zůstat výhradní doménou politiků.

Naše odložená Džamila po návštěvě domova důchodců prohlásila,že většina je tam proto,že se doma nudí.

Konečně svěží větřík.
Díky bohu za hladové a neloajální politiky,kteří hladovému věří.Sytý a loajální hladovému nevěří.
03. 03. 2009 | 17:19

vlk napsal(a):

Pavlo

ano, musíte vést knihu jízd. A to není zas až tak velký problém.

A aby jste to měla v ažuru existují velmi jednoduché záležitosti. Dát třeba dotyčné třeba 1/10 úvazek.
No a v nejhoorším, úplně nejhorším případě jsou regulerně vykázán y soukromé jízdy. Ale DPH je prostě doma.

Osobně s e vám divím , že to nemáte v podnikání. Tu dodávku. Takhle si nebude moci teď pořídit novou. Bez DPH,pokud jste plátce. Podoběn benzín, opravy, odpisy. A jediné, co ušetříte je silniční daň. Může ovšem být, že účtujete paušálemna jednoduchém účetnitcví a že paušál, který používáte je zajímavější než odpis. I když teď asi sotva. teď odepíšete po novu auťák za dva roky... Tedy nový auťák.Měla byste to zvážit.
Samozřejmě , že i tohle jde obejít.. Už mne i napadlo jak..... Ale nechám si to pro sebe.
03. 03. 2009 | 17:19

babča napsal(a):

No, jsem důchodkyně, těch případných 2.400,- Kč bych určitě nedala do oběhu, ale odložila bych je pro strejčka Příhodu. Utáhli jsme trošku opasky a přesto si žijeme daleko lépe, než žili naši rodiče, jako důchodci, za komunizmu.
03. 03. 2009 | 17:22

Pavla napsal(a):

Pane vlku, teď je článek na Aktuálně, že kdyby to bylo tak, jak chtěla ČSSD, tak by právě byla výhoda pro ty, kteří by kupovali Audiny apod. a naopak ti, kteří potřebují pouze Fabie, by odpočet uplatnit nemohli.
03. 03. 2009 | 17:23

Pavla napsal(a):

Pane vlku: Musela jsem si koupit starší dodávku. Než bych splatila novou, tak bych ji mohla poslat zrovna do šrotu, nehledě na to, že teď už zas těch kšeftů není tolik, aby se mi to vyplatilo. A to, co dostanu za km, tak mi vyjde akorát na odpočet za naftu a paušál za amortizaci, takže vykazovaný příjem je pak nic moc. O novém autě v dnešní době ani neuvažuji. A nejsem plátcem DPH, ale i tak musím silniční daň platit. Jinak dík za radu.
03. 03. 2009 | 17:29

SuP napsal(a):

Už se těším, až mě veselý docent přijde odstřelit. Konečně budu mít právo na přiměřenou obranu!
03. 03. 2009 | 17:32

Pocestny napsal(a):

Tak vážení, vlčák, veselý docent a pan Škodivka si na vás připravili past.

Oni by vám nabídli šrotovné, to abyste si koupili Fabku, novou, a fabrice zaplatili pěkně do plných za něco, co za tři roky bude mít poloviční cenu.

Vy si to auto nekupujete na vydělávku, ale na spotřebu, tak byste udělali lépe, kdybyste si koupili tři roky staré a zbytek peněz si uložili na něco důležitějšího.

Vy ovšem dostanete nějakých 50 - 80 tisíc pouze na nové, což znamená, že těch dalších 150 dodáte vy.

Možná by vám stačilo levnější, ale máte pech... a to havárko....

Prostě jen důvod jak skrze vaší kapsu posunout peníze těm, kdo mají konkurovat a nesomrovat.

V zemi, ve které běží všechny linky v autofabrikách zase naplno, není potřeba vrážet veřejné zdroje do šrotu.

Proč ti pitomci radši neuvolní ty peníze na zrychlení stavby D/R 35?

To by hnulo trhem o dost více než šrotovné nebo Destinová pro penzisty.

Je víra v socialismus je svatá....
03. 03. 2009 | 17:38

vlk napsal(a):

Pavlo

prosím, nepište mi pane vlku..To mi přijde divné..Tedy pokud Vás neuráží jen krátké oslovení Pavlo a nechcete být titulována paní Pavlo..
No a teď k věci. nemám sebemenší důvod věřit Kalouskovi. A přiznám, že vůbec netuším, zda bud eod dubna nebo kdy nějaká Eu úprava N1: A le moc bych s e divil, aby N šla udělat na S klasu nebo BMW 7 a nešla na C3 nebo Fabii. Přijd e vám to logické? Mně nikoliv.A pokud skutečně EU přijala nějakou takovouhle normu, proč okolo toho Zahradil, Bobošíková, Železný a všichni v prsa s ebijící strážci českých zájmů neudělali pořádný tanec, Nebo Kalousek nebo Topolánek?
Od kd y to vědí? A kdyby nepřišla krize tak by to nechali skutečě tak, že do Rollsu půjd enamontovat N1 a do fabie ne?
Ostatě - když Kalousek přiravoval rozpočet a ještě nic netušil o krizi, tak tenkrát prosáklo, že jsou mu N1 proti strsti jako daňové výjimky a chce je oddstranit.
A soc dem? No tak ta pokdu vím, chce spíš šrotovné než osvobození od DPH...
A já s ní souhlasím, jakkoliv normálně považuji šrotovné za úlet. Ale tohle je úlet daleko větší! Dáreček a hodně drahý , pro voliče ODS. Vy a já ho zaplatíme z daní.
03. 03. 2009 | 17:38

vlk napsal(a):

Třídn kašpar opět spustil agitku! No proč ne. Asi mamině ptřebuje nadělit novou popelnici...

Kdepak šrotovné - lidi to byste si fakt dali, kdybyste si ještě jednou v životě koupili novou fabču.. Kd epak, kupte si ojetinu! Možná nebud e nai bouraná , ani kradená... To tak aby si nějakej Novák vozil zadek v novým plechu jako Vandrákovic rodinka...

A vůbec .. Vandrák soudí, že na lidi, tedy některý, zejména nepodnikatele musí bejt přísnost" Hlavně v krizi! Šrotovné by nezatížilo státní rozpočet. při správně nastavené ýši šrotovného! Ale jak by k tomu skutečně ta nebohá Vandrácká rodinka přišla! Kldině ať s e sníží už tak výrazně nižší výběr DPH ! Že bud e díra v rozpočtu? No a co. Vandrácká rodina chce nové/ nová auta. Tak je to správně!
A proč se nestaví R 35? no božíčku nestaví. Protože v e fondu dopravy nejsou penízky.. Nejsou. A nebudou.. protože s e třeba odpouští DPH na podnikatelská autíčka, no...
Že by to mělo daleko vyšší přínos než šrotovné? No jistě! A nesrovnatelně větší přínos než odpustek DPH na ty podnikatelská autínka.No smao.. Ale bylo by to úplně ale úplně špatné!
03. 03. 2009 | 17:46

SuP napsal(a):

Vlku -
Já myslel, že jako finanční expert je Ti ta DPH na auta plátců DPH jasná. Ne "podnikatelů", jak se to zjednodušuje, aby se holé řitě zase patřičně popudily. Jedná se o plátce DPH a to je každý OSVČ, kdo má obrat větší než 1mio za rok. Oni totiž jenom budou moct do odpočtu DPH zahrnout i to auto. Ale aby to mělo vůbec nějaký efekt, musí v tom DPH VYPRODUKOVAT tolik, aby i na to auto zbylo. A nemáš ponětí, co to dá práce.
03. 03. 2009 | 17:48

vlk napsal(a):

Supe

dík za školení: ale tohle elementární školení mám dávno za sebou...Ale i tak -dík..
No a nemám ponětí? Víš SuPe já si na sebe také musím vydělat. A sakra vydělat. Že se o tom nezdá tobě.
03. 03. 2009 | 18:04

Petr napsal(a):

Jste pěkný pokrytec . Tady jsou důvody :
- když byla ČSSD u moci , prožrala co mohla ve svých slibech a nyní se ke zbytečným výdajům nbehlásí
- navýšila nehorázně zadlužení a hází to na Klause , neví kde on ty miliardy schovává
- uděla z ČR montovnu , místo rozvoje věd
- ČSSD rozdělila společnost na dva tábory , první jsou ti slušní a chudí , druzí jsou ti zlý a bohatí
- dopustila odkup akcií vedení , jejich bohatnutí a nyní to kritizuje
- navrhujete dát důchodcům 6,7Kč/den a tvrdíte , že to roztočí světovou ekonomiku
- lžete , co se týká odpočtu DPH u drahých aut , nařízení EU
03. 03. 2009 | 18:04

vlk napsal(a):

Petr

a to vás nechaj takhle pobíhat volně bez dozoru?

To měla soc dem nevyplácet sociální dávky těm co na ně podle KLAUSOÝCH zákonů měli nárok? A bylo jich čím dál víc , po debaklu Klausovy hospodářské politiky a bankovním socíku. Do toho dvě tisícileté povodně. A prachy na sanaci bank- po jejich klausovském období a bankrotu.. Takhel vypadáono rozhazování v detailu.
A montovny? Hm.. bezva. A co by tu jaksi bylo místo nich?
10% nezaměstnaných?
A jak měl být zařízen ten rozvoj věd? Kdo mu bránil?

ne soc dem , ale Klaus rozdělil tuhle zemi na dva tábory. Vidím, že máte hodně krátkou paměť. Takže kdo že tad y vylepoval mobilizační vyhlášky? Soc dem to nebyla..
-dopustila odkup akcií vedením? Jooo? vedením dlouhým, vysokým, nizkým ,ještě nižším, krátkým?
-jo EU nařizuje , že u Mercedesů, Rollsů, Ferrari, Porsche, Moteverdi a jiných podobných se má zrušit DPH? tak to doložte!

Fakt neměli by vás nechat běhat bez dozoru!
03. 03. 2009 | 18:25

Pocestny napsal(a):

Ale chlupáči, dálnici nemá v portfoliu zázraků ani ten docent.

Já auta mám - všechna, která potřebuji, takže ne, ale ty jak tak koukam za lišácky vyskakuješ na hrozny, které visí u nosu...

Celej ten odstavec je o ničem, jen o tom, jak ty fantazíruješ o svinství druhých, abys tu zase sehrál tu etudu znalce a ochránce.
Na to ti skočí leda starší vdova..-)

Já jen konstatoval, že kupeckým okem je to levárna, ty tu zase zběsile honíš ocas vlastní myšlenky o nějaké přísnosti.

Koukam, že národohospodář končí u bran pana Škodivky.

Si za těch 150 kup zánovní Oktávku v tédéíčku, vdovičky vzrušením poposednou...

Hele, když už nemůžeš hnout se mnou, správně zkus urážet mojí ženu, děti, cokoliv

A nezapomeň si zaběhnout k panu Maznici pro kostičku, když ti tu tyhle moresy toleruje.

Také bych mohl být prase jako ty a rozvíjet myšlenku, kdo si tě tak mohl vzít na byt....

Ty prostě nemáš styl, nemáš úroveň, to je jenom maska, lezeš tu jedněm do zadku tím, jak tu vyjíždíš po druhých, což je to jediné kromě sebechvalných estrád a inkoustových šavlí, co tu produkuješ...

Pověry, pomluvy, běsnění na adresu každého, kdo si dovolí odporovat...

Já jen vše dělám po tobě, občas mi to u Maznic projde, většinou ne. Těší mne, jak tu lezeš vzteky po zdi, pěna u tvé mordy je mi šlehaným sněhem na čerstvých jahodách u sklenky sektu.

Tak neotravuj, musim nakrmit pávy, protože Johan včera sešel na souchotě a zbytek čeledě je na ledech, potřebujeme zavézt sklepy, abychom v létě chlemtali za tvé daně jako z osmého schodu.

Tak zhluboka dýchat, hulibrku..-)
03. 03. 2009 | 18:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
" pěna u tvé mordy je mi šlehaným sněhem na čerstvých jahodách u sklenky sektu" Klobouk dolů, to je perla! Opakuji, Pocestny, kecáte tak krááásně!
03. 03. 2009 | 18:51

Snílek napsal(a):

Pocestného plky ani nečtu. Divím se Vlku, že na to reaguješ. Je to ztráta času... Good Luck
03. 03. 2009 | 18:55

vlk napsal(a):

Vandráku

nepotřebuji žádné auto. Mám c o potřebuji. SOukromé zánovní , to druhé nové a o dost lepší než navrhuješ.Obě..Ale to není vůbec důležité. O mne tady nejde. A ve své věci bych ,rozhodně ohledně aut nepsal.
Tvé ženy , tím méně dětí jsme s e ani nedotkl. Píši, že Vandrák chce mamině koupit popellnici. Tedy- píši o tobě.
Na co mi kdo skočí nebo neskočí nechmena těch, co skáčí či neskáčí.
A vůbec s e neobtěžuj přečíst můj úvodní příspěvek. Bylo by to nad tvoje schopnosti.
A buď v klidu, já nikam nechodím pobrekávat. Tím méěn ke Stejskalovi. Své pře si řeším sám. Nepotřebuji paní KVS , aby mi foukala na bebí.
A že by smohl být jako prase? Odlož vandráku falešnou skromnost a akceptuj realitu.
Sebechválu neprovozuju vůbec. Nejsme jako ty a tudíž to nemám zapotřebí.
A měřím všem stejně. Jen nikým apriori nepohrdám a nelezu nikam s hláškou -všichni jste lobotomici a wohnouti a já Pocestný vám vyjevím , kolik je 1+1 dementi.
Nemám ted y a ni potřebu běsnit nebo lézt po zdi. S každým mluvím jeho řečí. Tedy tak, jak mluví ke mně. Soudím, že tak mi bud enejlíp rozumět. U tebe to skutečně funguje na I.
No a že vidíš někd e pěnu? Ale jistě. Ta tvoje brouku ta tvoje. Už maminka ti přec e říkala - vandráčku,jsinejchytřejší vevesmíru a oni ti to budou upírat..

A vandrák si potřebuje evidentně dodat panských moresů Asi jako kdysi MArta Gottwaldová. Taky si navlékáš liščí boa hošo abysbyl salonfaehig?nebo snadcylindr k večeři? Prozradím ti sladké tajemství. Buran ve frakua s cylindrem je pořád jen buran. Ikdyž si říká Pocestný.
03. 03. 2009 | 19:02

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

Většina většina
pořád si začíná

všechno hned sebere
vzápětí prožere

chcete vědět víc
nikdy nevymyslí
nic

Jo pardon, lidové písně přece skládal lid, už jsem zapomněl, učili nás souzi..., veselé krizování...
03. 03. 2009 | 19:05

Pepa Řepa napsal(a):

Konečně to má jiskru.
Jen se stydím, že nemám A8 nebo X5. Tady jsem v lepší společnosti.

A o čem byl vlastně ten článek? O tom, jak kručí v žaludku?
03. 03. 2009 | 19:40

Pavla napsal(a):

vlku, dobře, příště pane vypustím. A mě je opravdu taky krátké oslovení příjemnější. Já to nevyžaduji, ale s tím oslovením pane, paní mi to vůči jiným přišlo slušnější.
Jinak pokud jde o to DPH, zatím jsem se tomu nijak nevěnovala, protože se mě to netýká a určitě v brzké době ani týkat nebude. Je mi totiž ganz fuk, čím jezdím já či ostatní. Pro mě je auto spotřební zboží, které musí sloužit mně a ne já jemu. Jen musí být spolehlivé. A to je vše, co po něm vyžaduju.
03. 03. 2009 | 19:51

myrta napsal(a):

Pocestný dostal hezky přes čenich.Škoda,že mu to nedojde,protože snobové na to nemají.Vlkovi pugét.
03. 03. 2009 | 19:51

Hajný napsal(a):

to Pepa Řepa:
To já jezdím v kočáře po paní hraběnce, HEČ!
Určitě budu přijat do lepší společnosti.To abych si nechal dělat novou paruku!
03. 03. 2009 | 19:56

Pavla napsal(a):

Pepa Řepa: Pepo, nezoufejte, nejste sám, kdo nemá Audi apod. To my taky ne, přestože celý život makáme jak trubci. Ale drahé auto by bylo to poslední, do čeho bych vrazila peníze. Tak totiž mnohdy dopadli někteří, kteří, když peníze byly, tak si koupili drahé auto, toto za pár let je bezcenné, teď třeba už nemají nic a nadávají. Kdyby si místo toho pořídili byt a k tomu ojetinu, nemuseli bychom číst takové články jak píše p. Havel. Vím o dosti lidech, co takto dopadli.
03. 03. 2009 | 19:58

Vico napsal(a):

Tak jsem myslel, že vlk tu pocestného smetanu na jahodách z lídlu nepřebije, ale stalo se. Představa liščího boa na malé rodinné večeři s krabicovým vínem nalévaným do křišťálových pohárů..
03. 03. 2009 | 20:01

sedi napsal(a):

proc CSSD neoslovi daleko vetsi skupinu volicu tim, ze zacne tlacit na snizeni cen CEZu? To by prospelo tem duchodcum take a navic i vsem ostatnim ve veku 0-65 let

A nebo si, my laici, mame koupit akcie CEZu a tu levnejsi energii si udelat dividendama? :)
03. 03. 2009 | 20:03

borůvka napsal(a):

Je spousta důchodců, co se stydí za sociální demokracii, která mluví za ně a přitom si ji nikdo neprosí.Chtěla jsem toho napsat víc, ale vše už bylo napsáno Pocestným.
03. 03. 2009 | 20:04

wbagrden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ad borůvka, tak ať ti důchodcové stydící se to dají taky znát u voleb...
Jinak na čez nikdo nesáhne, napříč celým politickým spektrem, jak se říká...veselé krizování
03. 03. 2009 | 20:12

vlk napsal(a):

PAvlo

sdílím k autům váš postoj. Je rozumný. Dokonc e vám jej chválím. Jste moudrá žena. Zcela vážně. Což jsme ovšem nezjistil až dnes. Nýbrž dost dávno. I když stojíte jinde než já.

Pepa Řepa

vážený elegáne. pokud jste náhodou cílil na mne , také nemám A8 nebo X5.A nijak mi to nevadí.

sedi
soc dem dneska řekla, že je čas na zrušení energetické burzy. To je totiž výmysl pana ministra Římana. Který donutil ČEZ prodávat veškerou vyrobenou energii přes energetickou burzu. Tím s epostaralo to, že ceny energie v ČR s e srovnaly okamžitě, ted y skoro srovnaly s cenamina největším evropském trhu v Německu. Nebýt toho, mohl si ČEZ určovat jako výrobce libovolně ceny a prodávat za dohodnuté cen y svým odběratelům. Takhle nemůže. Nemá smysl, aby velkoobchodníkům prodával níže než třeba EON. A politicky na člena burzy tlačit nejde. Jedině tu zbytečnou burzu zdražit. Nicméně - je to prašť nebo uhoď. Pokud stát bud e mít menší příjmy za lacinější energii pro občana. bude muset dividendu nahnat jiným příjmem. A kdepak to asi vezme? No na zvednutí DPH nebo zejména od zaměstnanců. Takhle aspoň platí rozloženě všichni. Každý co spotřebuje.
A pokud jde o to jak prachy dostat od ČEZu zpět? Ano, přes akcie a podíl na divi to skutečně lze. Kolik platíte za elektriku ročně. 10 000? Pokud ano, nějakých 250 akcií y to mělo vygenerovat. A ještě vyděláte protože časem by měly dost posílit.
03. 03. 2009 | 20:16

Kamil napsal(a):

Vlku
cena el. energie je zhruba 5x větší, než před rokem 1989.
Myslím si, že jen tržní cena dosáhne toho, aby lidi slovo šetřit vzali skutečně vážně.
Kdo dneska šetří? Ruku na srdce máme ještě hodně co dohánět. Ani bohatší státe směrem na západ neplýtvají, tak jako my.
Hezký večer.
03. 03. 2009 | 20:29

vlk napsal(a):

Kamile

jak kdo. Znám domácnosti, kde doslova počítají každý halíř. jedni takoví mladí bydlí vedle, jedni starší přes ulici. A to nejsme chudinská čtvrť.
A bude hůř. Daleko hůř.
03. 03. 2009 | 20:45

Kamil napsal(a):

Vlku
myslím si, že si, že většina mladých lidí, které nemá kdo podporovat si tu svoji Kalvárii musí projít. Bylo to za nás, když jsme byli mladí a je to i dnes. Za největší problém mladých považuju malý respekt před úvěrovými společnostmi, které je často přivede do dluhové pasti, ze které se špatně třeba při ztrátě zaměstnání dostává.
Hezký večer.
03. 03. 2009 | 20:58

Petr napsal(a):

Pro Vlka ,
odpočty DPH u drahých aut jsou dle nařízení EU platné od 1.4.2009 . Ano je to nařízení té Vaší milované EU , kterou tak krásně vedení ČSSD obhajuje , ale neříká Vám vše. Kdyby jste sledoval ztrapnění pana Paroubka ve sněmovně na toto téma , věděl by jste to.
Co se týká potíží bank , ty byly způsobeny tím , že vlády za Klause nedovolily okamžité propouštění v podnicích , ty braly úvěry na mzdy a pak je nevrátily . Podíl takových špatných úvěrů byl minimálně 70% . Prostě jsme to prožrali , ne že Klaus vytuneloval.Pravda ale bolí a volič ČSSD raději pravdu vědět nechce . Má slíbený bezstarostný život na vysoké noze z ninimálním nákladem.
Zemi rozdělily až pozdější nechutné lži vedení ČSSD , které se stále opakovaly , až jim lidé začali věřit .
Co se týká odkupu akcíí vedením ČEZu , to zařídil Váš milovaný Grégr .
Vaše poznámka , že bych neměl běhat bez dozoru , je pouze důkazem současného chování Vašich milovaných politiků z řad ČSSD a jejich manipuilace s voliči ČSSD a KSČM. Kdyby jste byl žil v období 1930 - 1945 , zastával by jste asi názory vedení NSDAP a odpůrce by jste taky nenechal také chodit volně. Asi by jste je zavřel do koncentráku .
Jste prostě levičák , který sliší pouze to , co mu vyhovuje a jiné názory nesliší.
03. 03. 2009 | 21:11

vlk napsal(a):

MKamile,
lituji, ale mají to nesrovnatelně těžší! ZA nás stál družstvevní byt jeden dobrý čistý roční plat. Zařízení s e dalo do 3+1 pořídit za druhý roční čistý plat.
Nezaměstnanost byla neznámé slovo.

Dnes na stejný 3+1 potřebují 14,5 čistých ročních platů...

No a kdo nemohl čekat, nechtěl čekat nebo neměl těch 30 litrů tak si ho mohl postavit za osmičku svépomocí. Stálo mne to dva roky života. Zkusil jsem si to. Nikomu to nepřeji. Přesto - kdybych měl volit mezi dnešní hypotékou a tehdejší svépomocnou družstvení výstavbou , šel bych do toho znova.
Odmakat vedle normální prác ena stavbě ještě dalších 170 hodin měsíčně bylo dost šílené, a le dluh a celý život mi přijde o dost šílenější.
¨
Máte pravdu - dluhy jsou ďáblův vynález. Ale bydlení dnes bez něj pořídíjen vyjímky.Šťatsné vyjímky. A pokdu do toho ještě namotají úvěry na dovolené, plazmy, auťáky, mobily a jiné nesmysly, je vymalováno.Máte pravdu.
Svobod a má svůj náklad. A mnozí jej neunesou. A nejen mladí.
03. 03. 2009 | 21:14

Admirál napsal(a):

V tomto okamžiku asi důchodci ohroženi nejsou. Proč pane Havle dělat nějaká opatření? To zavání populismem.

Nejvíc ohroženou skupinou bude , budou rodiny s dětmi, tam kde si vzali půjčky a příjdou o práci.

Chystejte scénáře, jak těmto lidem neplošně pomoci.

Pokud chceme vyšší důchody, zvyšme platby. třeba na úroveň SNR.
03. 03. 2009 | 21:14

ifie napsal(a):

Dnešní důchodci...si své důchody odpracovali, horší to bude z důchodci ...kterým je dnes dvacet, třicet,. čtyřicet let, jsou mezi nima tací, kteří nevědí ani co to je každej den rán v pět či v šest h. vstát a jít do práce...někteří ani neví,,,co to je být zaměstnán neboť je ktomu nikdo a nic nenutí. Na takové kteří nemaj pracovní návyk a necítí zodpovědnost ...se o sebe a o rodinu postarat...tak ty vás maj prudit a né lidé kteří pracovali a platily svými daněmi i důchodcům. Tudle sprostotu a toto klima proti seniorům zde zavedl pan Volák z ODA již dávno zaniklé a ten šereda Ledvinka mluvil o lidech jako o lůze, o lidech kteří je drželi finančně v obou sněmovnách.Ano takové máme politiky hlavně kteří jsou orientovaní v pravo. Ale že jsou oni darmožrouti za ho... tolik peněz, o tom se málo mluví.
03. 03. 2009 | 21:17

jogín napsal(a):

Navrhoval bych renovovat plynové komory. Z důchodců už nikdo nic mít nebude, jejich úspory už stát schlamstl pomoci desetinásobné inflace od sametu a platbami na penzijní pojištění sanoval banky.
03. 03. 2009 | 21:22

r.m. napsal(a):

Podívejte, zkušenost je nepřenosná, nadaní lidé se aspoň dokážou vcítit. Ve 40. jsem onemocněl, prakticky na trvalo. Okamžitě jsem poznal zač je toho loket...stal jsem se invalidním důchodcem.
Loni v listopadu nás z plnýho důchodu vyházeli hromadu, asi 20%, Nečas chtěl ušetřit. Na sobě ne samozřejmě, slušňáček.
Od nástupu modráků v roce 2006, jsem jen zíral jak můj důchod taje, valorizace 4% a inflace mého spotřebního koše přes 15%.
Já to zkrátím, přečtěte si tohle:
http://www.blisty.cz/art/45...
03. 03. 2009 | 21:27

vlk napsal(a):

Petr

klidně přiznám, že o onom nařízení EU nic nevím. Pokud znáte podrobnosti *- s em s nimi. Jsme velmi zvědav na detaily. Které říkají, že z fabie s e bud e platit DPH a z Rollse nebo Lamborghini ne.Pochlub te se. A nezapomeňte vysvětlit, jak to , že Topolánek, Kalousek ani europoslanci za ODS proti téhle zhovadilosti nic nenamítali.

Jen s e velmi obávám, že to bud e jako s těmi bankami. Milej zlate, o tom proč banky zbankrotovaly nevíte zhola nic. Rozhodně to nebylo kvůli tomu, že půjčovaly na výplaty zaměstnancům. Vůbec nevíte o čem povídáte.

Jo a zemi rozdělily pozdější nechutné lži soc dem? Akteré prosím? %ze převzali zruinovanou zemi? Ale ano!
HDP v 97 skončil v propadu. Inflace byla okolo 10% . Hospodářství v totální depresi. Po Klausových balíčcích. /roky někd e okolo 25%. V květnu 97 vylétl jednodenní PRIBOR až přes 200% p.a. Do toho Bács a Pepa z Hong Kongu.. Nebylo třeba voliče o ničem přesvědčovat.A Klausov a kuponovka? jedne velký tunel. Ani o tomhle voliče nikdo nemusel přesvědčovat . Zažili to.

Jo tak o akcie ČEZu jde... Hm. Tak jste to měl napsat. A myslíte současné vedení ĆEZU? Tak to jste opět špatně informován! velmi špatně. To neinstaloval Grégr. Ti tam přišli až za druhé vlád y soc dem. A pokdu jd eo smlouvy managementu. Jsou sic e nastaveny hodně velkoryse, nicméně nev evropě a světě neobvykle. Jsou vázány na zhodnocení spoelčnosti A Roman a spol dokázali dostat cenu akcie ze 12 za kus na 1400 za kus. A stát na tom rozhodně neprodělal . Loni prodal asi 7% akcií, nemohu si teď přesně vzpomenout. A dostal za ně skutečně asi 10xvíc enež před Romanem. Což bohatě vykompenzovalo manažerské platy. modrému by měla být cizí závist na d manažerským výkonem nebo ne? Roman výsledky evidentně má. Letos dosáhl opět rekordního zisku.
Jinak máte pravdu v letech 1930-1945jsme skutečněnežil. A le žili jiní z naší velké rodiny. A celá rodina otc emého otce prolétla osvětimským komínem. Byl z devíti bratrů. Nikdo s e nevrátil.A možná, že na posledním marši viděli nějakého takového fanatika pravé víry jako jste vy. Kterému jsou fakta šuma fuk. Který prostě věřil svému profesorovi, pardon - fuehrerovi. A místo modré věřil na hnědou.
Nejsem levičák. Al e stojím nalevo od středu to ano. Nikoliv nekriticky.co nesnáším,jsou fanatici. Všech barev a vyznání. Proto soudím , že by je nemělinechat běhat volně. tedy ani vás.
03. 03. 2009 | 21:33

Kamil napsal(a):

Vlku
každá doba má svá specifika. My jsme se ženili brzo, bez úspor, dneska se mladí mohou podívat po světě, vydělat si, srovnávat a zajistit se podle svého naturelu a možností. Vidím to u své starší dcery. Vloni se vdala, ještě studuje, bydlí s manželem v Praze v nájmu za cca 10 000. Ona pracuje na půl úvazku, nemají sice auto ani rodinu, tak šetří a plánují na čas Ameriku. Když jim řeknu, ať si budují zázemí, tak tomu nerozumím, na to je času dost. Je pravda, že už je podporujeme max. jídlem, tak do toho mluvit nemůžeme, ale že bych tomu rozuměl, tak to moc ne. Já mám raději jistoty.
Hezký večer.
03. 03. 2009 | 21:36

Lex napsal(a):

Vlku,
Vy taky? Nejkrutější dva roky života, vedle 200 hodin měsíčně v práci, za osmnáct měsíců, co jsme stavěli náš cihlový činžák, odpracovat 2.500 hodin (započitatelných na společném, co jsme dělali už každý na svém, se nepočítalo). Ale umím zedničinu, betonářskou, svařovat, jezdit s jeřábem (MB 40), malovat, natírat, vodo a elektroinstalace, podlahy. Rekonstruovat barák po rodičích byla skoro zábava. Říkejte to těm, pro ktré jsou prvním posledním prachy, no nebudu je jmenovat.
Ale k tématu: ten Havlův třináctý důchod bych jistě dal. Těm důchodcům, kteří o něj požádají. Jsem přesvědčen, že velká řada by nepožádala. Jde totiž o vrstvu lidí, z nichž velká většina ví co je solidarita a čest. I to slovo patří k těm, které se již dneska nenosí.
Tož tak nějak to vidím já.
03. 03. 2009 | 22:00

SuP napsal(a):

jogíne -
ze začátku jste mi často přišel jako zajímavý diskutér. Kdo Vám co udělal, že melete takové kraviny?
03. 03. 2009 | 22:15

Hajný napsal(a):

Pane Havle!
O důchodce bych se tak nebál.Jsou zvyklí.Celý život třeli bídu s nouzí,tak ve své většině přežijí.
Horší bude situace s těmi mladými,co přijdou o práci a mají hypotéky na bydlení.Jen letos to má být 40000 rodin(někde jsem to četl).A obce volné sociální byty nemají.a k tomu lidé,kteří si nebudou moci dovolit udržovat své děti na studiích.
Být Vámi,tak si ani nepřeji,abyste vyhráli příští volby.Po ještě dalších volbách bude do vás(socanů)pravice kopat jako do hadráku.Lidé na to,co pro ně děláte dobré zapomínají.Platí to v osobním životě a v politice tím spíš.
03. 03. 2009 | 22:32

queribus napsal(a):

Pane docente, z kdysi docela soudného byť levicového intelektuála jste dokonvergoval k otevřenému ČSSD-populismu. Už si skoro v ničem nezadáte s ČSSD-ultrademagogem, poslancem, milionářem a advokátem Křečkem. Pokud vám ještě něco zůstalo z původní ekonomické profese, podívejte se do statistik a oživte si fakt, že český nájemní důchodce si mohl dovolit - pokud jde o užívaný bytový prostor - takový prostorový luxus, o němž se jeho západoevropským vrstevníkům mohlo jen zdát: 90m2 za méně než 2000Kč ve všech městech mimo Prahu. Ne pár let, ale už 20let od převratu '89, resp. 60let od převratu '48. Tak si to srovnejte s tím, co platí vaši VŠ-studenti vysílaní přes Erasmus do zahraničí: za méně než 300Euro měsíčně je neubytují v Evropě nikde(to vše za 6-8m2). Bydlení je prostě drahé a nic se s tím nedá dělat. Jediné řešení je se prostorově uskromnit nebo požádat své potomky, aby na komfortnější bydlení přispěli. Stát,obec, tím méně ne soukromý vlastník nájemního domu nemá důvod je finančně vydržovat. Ale to, že důchodci po zaplacení nájmu za "skromný byt" zbude jen 3000Kč, je evidentním nesmyslem: i při nižším než průměrném důchodu nelze za běžných okolností vydat 2/3 této částky na skromné bydlení (pokud ovšem tento důchodce nevydržuje z tohoto příjmu své lenivé děti či práceseštítící vnuky)
03. 03. 2009 | 22:41

tata napsal(a):

pane Zbyněk Matyáš

ste vedle jako ta jedle,o sobě sem napsal už dost ja rozhodně nebrečím a osobně sem se osebe umněl postarat dobře,poctivě jak dříve tak niní i když v současné době už to není nic zavratneho moje uspory mě zajištují že když nepřide měna tak rozhodně mě nečeka spaní pod mostem,jen nesnaším to kolonkovaní,ač ja netrpím nedostatkem vidím ty lidi co se osebe neuměli postarat a ne vždy jejich vinou a vy píšete bohužel v té poloze sytý hladovemu něvěří,jak sem psal vubec nepolemizuji že zrovna duchodci sou ta nejohrozenější skupina.

ale plno jich zustalo napospas tomuto dravemu světu,ne každy se tomu umí přispusobit.jinak ja mam ještě 7 let do duchodu a řadu let si platím duchodové takže i to mi dofam přinese jistotu,ale to mi nebraní soucitit stěmi co nebyli tak schopní.

pro paní SILVII A PAVLU,MA REAKCE byla myšlena uplně jinak,ano žít se da ruzně a vypočitavat že ten žil zato ten za ono je mimo,mluvme o přiměřeném životě ,a vypočitavat paní PAVLO ŽE VYSTE DOKAZALA TOTO NEBO ONO ano mužu vas obdivovat podle toho co jste napsala ale dovedete si představit že všichni budou podnikat,kdo potom bude dělat v tech fabrikach jak jste napsala radši zvolili pohodlnost fabriky.Každy na to nemá co jste dokazala Vy a to je dobře kdo by potom dělal uklizečku a podobné podcenované prace a samozřejmě špatně placené.
03. 03. 2009 | 23:07

lenox napsal(a):

To gueribus :
naprosto s Vámi souhlasím. Z důchodu by se za nájem nemělo vydávat více než 50%. Ti s nižším důchodem by mohli bydlet třeba na nádraží, nebo v tunelech (těch máme zcela nadprůměrně). A pokud ze svých úspor nechtějí financovat své lenivé děti a vnuky, mohli by třeba přispívat třeba na naše vítězné tažení třeba v Avganistánu, nebo na humanitární bombardování jiných nedemokratických států.
03. 03. 2009 | 23:16

Al Jouda napsal(a):

To fafnir : Doufám, že se na takovéto diskuzi sejdeme po volbách v roce 2010 a potěšíme se velkostí státního dluhu, který vláda ODS zanechala vládě ČSSD.
03. 03. 2009 | 23:47

Pavla napsal(a):

tata: Já jsem vůbec nechtěla nějak poukazovat na to, co jsem dokázala či nikoliv, jen na to , že je hodně lidí, kteří možnost měli, ale chtěli radši jistoty, báli se do něčeho pustit a riskovat. Jasně, že každý nemůže podnikat, ale ve fabrice měli tenkrát práci zajištěnou, příjem rovněž. Ale mnozí, místo aby mysleli na zadní kolečka, počítali, že taky budou jednou staří a že ten důchod nemusí stačit, tak jezdili po dovolených, utráceli všechno, co dostali. Nestarali se, kde budou na stáří bydlet, jestli budou mít z čeho byt platit, mohli počítat s tím, že se může situace změnit a zdraží se všechno. Spousta lidí bydlela za pár korun, narozdíl od těch, co se na vlastní musela nadřít a také si mnohé odříci. Já bych taky takový shon, v jakém jsme žili my, velice nikomu nepřála, neznám dovolené v Řecku, v Egypte, Thajsku. Pouze dvě lyžovačky v Itálii, pár dovolených v Chorvatsku. Jinak nám stačila chata u lesa,kde člověk nabral energii na další práci. Ale naší rodině to tak vyhovovalo. A vím, že nebudeme závislí na tom, co nám dá stát. Nebojte se, nejsem žádný necita, ctím staré lidi a přeji jim jen to dobré. Ale bohužel jsme byli vychováni k tomu, že se o nás bude pořád někdo starat. A ti, co se se změnou neuměli vyrovnat, tak teď brečí. Ale jak vždy říkám, jsou takoví, kteří za svoji situaci nemohou a těm se pomáhat má. Jinak já osobně žádný obdiv nikoho nepotřebuju, mně stačí, že si sama sebe můžu vážit, protože vím, že jsem život neprošustrovala.
04. 03. 2009 | 00:21

Pavla napsal(a):

Ještě jsem Vám, pane tato, chtěla říci toto: V zahraničí je zcela běžné, že pokud lidé málo vydělávají, tak mají dvě zaměstnání. Teta mého manžela žije v USA 4O let a dělá to celou dobu, moje sestra v Německu 2O let to samé, protože je samoživitelka. Tady nyní práce navíc není, ale bylo jí dost. Takže každý měl možnost si něco i po práci přivydělat. Ne každý den, protože chápu, že když někdo přišel nadřený z fabriky, tak se mu už nikam nechtělo. Ale nějakou dobu se dalo i toto zvládnout. Místo toho jich hodně po práci šlo do hospody, kde nadávali, jak nemají peníze. Zrovna tak, jak to vidím dnes, když tam chodím dceři pomáhat. Denně tam někteří nechají 2OO,- i víc. Takže jak potom s těmito lidmi můžete soucítit?
04. 03. 2009 | 00:33

Jan Vaculík napsal(a):

tata

Máte pravdu, souhlasím s Váma. Ale myslím, že stát se má starat o chudé, a ne plošně přidávat důchodcům: někteří jezdí na dovolenou do Egypta, jiní jsou na tom opravdu bídně.

Ale to nejhorší přijde, až přijdou o zaměstnání lidi, kteří byli opravdu zvyklí pracovat. A nejhůř na tom budou ti, co si vzali hypotéky, jak výše uvedl Hajný.

Já jsem pro stavbu hladových zdí. Ale muselo by se to udělat nějakým "ženijním" způsobem - tak, aby se na tom nemohly pakovat firmy, který jsou tradičně přisátý na státní rozpočet. Prostě dát lidem na přechodnou dobu aspoň nějakou práci a za jakýchkoliv podmínek - tak, aby přežili. Tedy s ohledem na jejich potřeby. A za podvody a rozkrádání těch prostředků: válečný soud.

Zatím ale jako hlavní problém (a sice řešitelný) vidím to, že podmínky jsou teďnastavené tak, že když menší firma zavrávorá a dostane se do potíží, které by vcelku šly překonat, tak stát ji skopne do propasti a jí nezbyde nic jiného, než bankrot.
Sice doporučení NERVu jdou správným směrem - jenže uvidíme, co z toho zbude v praxi.
04. 03. 2009 | 00:52

Jan K. napsal(a):

Demagog vlk opět září. Za roční plat družstevní byt, za komunistů, jen zapomíná dodat, že družstevník musel odpracovat spoustu hodin a pak ještě léta doplácet. Dnes počítá byt bez práce a bez doplatků. Porovnává neporovnatelné. Ale kdo by u něj čekal něco seriozního?
04. 03. 2009 | 05:40

Petr napsal(a):

Vlku ,
přesně jako Rath , který se ohání Hitlerem , jako diktátor se chová a zaštiťuje se tím , že mu němci vyvraždili část rodiny .
Co se týká bank , nikdo si nechce přiznat , že peníze byly prožrány . Ono je lepší poslouhat demagogii ČSSD , že je Klaus vytuneloval . Pravda totiž bolí .
Co se týká odpočtu DPH , nevím proč bych Vám psal číslo vyhlášky , stačí sledovat ekonomiku a sem tam bláboly Paroubka v televizy .
Co se týká smlouvy vedení ČEZu a odmněn ve formě podílů ve firmě , bylo to podepsáno za vlády ČSSD a ministra průmyslu Grégra . Vás ale fakta nezejímají , vás zajímají jen lži , které ČSSD stále mele dokola
04. 03. 2009 | 07:39

Jeník napsal(a):

To se nám tady zase sešla modrá squadra, rád bych řekl - i to hovado má svůj strop (použil jsem výraziva člověka, který dosáhl v roce 2006 moci podvodem na voličích a zneužitím policie v politickém boji a které použil ve slovutné a důstojné sněmovné - doufám, že pan Stejskal rovněž posoudí tuto nadsázku). Tato asociace nejlépe ukazuje na myšlení a odpornou ideologii členů, stoupenců a podporovatelů ODS - strany, která bude jistě v dohledné době odsouzena jako to nejhorší, co mohlo náš stát potkat. Vy si (vy pisálci s modrými brýlemi) nepřipouštíte, že vše má nějaký strop. Jednou dojte k tomu, že míra odporu národa nabyde takové síly, že budete podle hesla pana doktora Sládka všichni nahnáni do Vltavy. To co zde provádí současní samozvanci proti nám důchodcům, to je až odporné. Je nás přes dva miliony, jde pouze o to organizovaně svrhnout (v "demokratických" volbách) tuto vládnoucí garnituru.

Pane Docente, děkuji za krátký a výstižný článek. Je potřeba dosáhnou uvědomění si své síly a ukončit toto vládnutí.
04. 03. 2009 | 07:55

Vico napsal(a):

Petr : Milý pane, s tím NSDAP jste si začal vy a Vlka rovnou pasoval za jeho člena, tak tu teď nekafrejte, když vám odpověděl, že část jeho příbuzenstva proletěla komínem.
Neuvedl jste jediný relevantní fakt, kromě pravopisných hrubek. A po ránu si vyčistěte zuby, páchne vám s úst.
04. 03. 2009 | 08:03

vico napsal(a):

z úst
04. 03. 2009 | 08:06

Petr napsal(a):

Vico
Za hrubky se omlouvám , ale zavírat osoby s jiným názorem chce bohužel Vlk , ne já . Tak nevím , proč se ohání svojí rodinou , která trpěla zavíráním za své názory a současně chce zavřít mne , za můj názor . Asi jste vy a Vlk trochu schizofréní .
04. 03. 2009 | 08:12

ALT napsal(a):

pro autor,

pane docente, když už nemáte v rámci předvolební agitace čas na psaní tak prosím ať soudruzi z oddělení propagandy nedávají materiály připravené pro přítele Náčelníka pod vaši fotku, kazí mi to úsměv.


pro vlk,lex
tak družstevním bytem jste se napakovali, to jste ti co za minulého režimu využívali výhod a už tehdy chodili pracovat na své a ne abyste řádně čekali co vám úřad přidělí,to např. pan kolega Křeček takovou možnost neměl, z jeho bytových poměrů je jasně vidět jak byl utiskován přidělením bytu ve staré nevzhledné pravděpodobně hnusně pokleslé secesní zástavbě, ano a díky takovým jako vy si nemohl vyřešit bytový problém svépomocí- styďte se pánové


pro Pocestný,

tolik pochval na text od vlk jsem od nich nečekal,
že posílaj čeleď krást mi led do Podskalí to sem od nich čekal, ale že nechaj starýho Johana zajít na souchotě tak to je už moc silná cikorka
pro Hajný,

zdravím, vy si prostě umíte vybrat,
kočár po paní hraběnce je lepší než paroží po panu hraběti :-)
04. 03. 2009 | 08:13

Pepa Řepa napsal(a):

Pavla napsal(a):
Pepa Řepa: Pepo, nezoufejte, nejste sám, kdo nemá Audi.
---------------
Máte pravdu, krize je tady, stačí něco menšího.
Třeba Porsche 911.
04. 03. 2009 | 08:17

Jedla napsal(a):

Vlk a Lex tradičně díky. Silvie psala už vícekrát (u regulačních poplatků), že se její rodiče nemají zle. Věřím jí to. Musí se ale právě její rodiče mít zle, aby se ostatním důchodcům mohl vykompenzovat jejich sociální propad z uplynulých cca dvou let? Ty peníze by přece nikdo nebral matkám - samoživitelkám, jichž se (právem) zastává. Přál bych neúplným rodinám (i já s bratrem jsme tak vyrůstali) vysoké alimenty nebo štěstí maminky na nového druha. Klidně i obojí bych jim přál, zajistit však nemůžu. Nicméně ty maminky mají ještě šanci svou neúplnou rodinu změnit na fungující úplnou. To jsou mezilidské vztahy víc než politika. Důchodci už ale neomládnou a nutit vdovy do sňatků s vdovci, jen aby spojily své dva důchody mi přijde poněkud nevkusné.
04. 03. 2009 | 08:27

Daňový poplatník napsal(a):

Sedí důchodce u vody, a vytáhne zlatou rybku.
R: Pusť mne, splním Ti tři přání.
D: Ale já nic nepotřebuji, zejména důchod mám solidní.
R:Tak si přej aspoň jedno přání, ať mám čisté svědomí.
D: Ale neser rybko...a plác s ní do vody
....Šestý den rybka praskla.
04. 03. 2009 | 08:54

Daňový poplatník napsal(a):

Ty důchody jsou vytržený zlomek z celkového problému, je to o tom, jaký systém (hospodářský a s tím spjatý sociální) vlastně může dlouhodobě fungovat, násilný komunismus ne, šaría taky ne, kapitalismus zjevně taky ne, tak ono možná dojde na ten komunismus s lidskou tváří, alespoň v euroatlantické civilizaci, ale aby to fungovalo, tak se musí přijít na to, jakým způsobem se zlikviduje zbytek lidské populace, kde zavedení nějakého funkčního systému není (už vlivem nárůstu obyvatelstva) reálný.
No to už bude problémem našich dětí, případně vnuků.
04. 03. 2009 | 09:08

Kamil napsal(a):

Jeníku
Vy jste typický produkt přísloví stokrát opakovaná lež je pravda.
Každá vláda je posazena do určitého prostředí v různých podmínkách a je jen věc názoru, zda škodí, nebo prospívá obecnému blahu, podle hesla, nikdy neuhovíte všem.
Je pravda, že Vaši bozi nejsou mými, protože mě rodiče naučili, že se nemám , kromě sebe, na nikoho spoléhat.
Politiku státu si porovnejte s politikou rodiny a bude Vám hned jasné, jaké priority by stát měl udělat, aby přestál krizi s co nejmenšími škodami. Ten problém je v tom, že si za málo peněz dopřáváme hodně muziky a Vaši oranžoví nám namlouvají, že je potřeba ještě více utrácet na požitky, na které nemáme.
Hezký den.
04. 03. 2009 | 09:51

Líný černý pes napsal(a):

Jak tak čtu blog a komentáře, mám silný pocit, že jsme na odstřel všichni. Vždycky se najde někdo, kdo proti nám něco má.
04. 03. 2009 | 10:33

Jeník napsal(a):

Kamile já se naopak domnívám, že Vy jste produkt myšlení, které jste si postavil jako modlu - vždyť rodiště současného vůdce ideoligie hamižnosti a loupeže je tak blízko od Vašeho bydliště.

Samozřejmě každá vláda je produktem doby, ale ta současná je produktem podvodu a lhaní. Všeobecné blaho od vlády (jakékoliv)nikdo nemůže očekávat, ale každý rozumný a slušný člověk očekává od vlády základní slušnost a snahu o dobro pro většinu národa. To co předvádí Vaši milci je ale bezcharakterní, nezakryté okrádání těch slabých, kteří nemají možnost se bránit, ve prospěch těch, kteří mají čím si vládnoucí kohortu uplácet.

Vaši rodiče měli pravdu, ale je těžko pochopitelné to Vaše myšlenkové uchýlení, kdy se snažíte podporovat zjevnou úchylku (hrozně rád bych napsal zločineckou, ale to by se zde na bloku mohlo považovat za nevhodné), kdy vše (a to moje, ale i Vaše peníze, které jsme za dlouhá léta dávali státu ve kterém jsme všichni žili, na průběžně financování života našich důchodců) peníze vlastně chtějí (a v současné době to provádějí) ukrást ve svůj prospěch. Doufám, že pochopíte, že si nemyslím, že to sprostě čmajznou - oni mají sofistikovanější metody (viz pan Řebíček,pan Langer, pan Kalousek, pan Bursík, pan Topolánek, a mohli by jsme psát a psát,......

Vážený pane Kamile (dodatečně Vám přeji k včerejšímu svátku), Vaše přirovnání státu k rodině (velmi oblíbené přirovnání pana Kalouska-o kterém víme všichni jak se o svou rodinu staral z peněz nás všech) velmi kulhá na obě nohy. Trochu se odtrhněte od Vašeho ideologického klišé a vybavte si hlavní priority současné vlády (celého vedení státu) - JÁ , JÁ , JÁ , a za chvilku zase JÁ.

Chtěl bych si dovolit Vám připomenout pane Kamile, že jsem Vám již několikráte napsal, že oranžové nemám rád, že jsou pro mne pouze menší zlo, než modrý mor. Já pouze z pohledu to co dělají ( a ne jenom žvaní) uznávám jenom slušné lidi, kteří se sem tam najdou v některé partaji, ale mimo partaje je jich o poznání víc. Trochu mi ta Vaše poznámka o barvě připomíná Vaši úvodní repriku - trochu exkurs do svědomí - nechováte se tak Vy?

Ještě bych se od Vás chtěl dozvědět, zda jsou pro Vás jako člena většiny národa potřebné požitky na které tedy "máme" ?
- 17 miliard na válku v Afganistánu, 20 miliard na pandury, miliardy na půjčku Lotyšsku, miliardy na odpuštění DPH u aut pro ty naše nejbohatší spoluobčany, miliardy na odpuštění daní a dávek pro naše chudáky, nejbohatší podnikatele, miliardy, které se přesunou do státního podniku ČEZ na základě zákonů tohoto státu a to z kapes nás všech do kapes pana Romana, jeho soukmenovců a příjemců darů (shodou okolností ředitel nějaké soukromé školy).A bylo by možné dále psát. Co Vy na to - obhájče současných pořádků ?

Jinak přeji příjemný den Vám i všem čtenářům, panu Stejskalovi obzláště.
04. 03. 2009 | 10:47

Pepa Řepa napsal(a):

To LČP
já nevím, proč se pořád šije do politiků.Postarat se o rodinu umí každej mamlas.Někdo ani to nezvládne.

Ale postarat se o rodiny dvě, jako pánové Rath a Topolánek je přece hodno obdivu.Nebo ne?
04. 03. 2009 | 11:00

Kamil napsal(a):

To Jeník
alespoň jsme se shodli, že celá vládnoucí garnitura stojí za h.... Já jen ty oranžové dávám s komunistama nakonec.
Víte vždy říkám, že si neumíme udělat pořádek na malé obci ( řádově desítky obyvatel ), tak se nemůžeme divit, že centrum je jiné. Víte, kdo vyhrává volby na vesnici ? Ten nejméně nápadný, nekonfliktní člověk. Myslíte, že takový by měl dělat starostu? Já myslí, že ani omylem, protože takový člověk většinou není k ničemu, kromě toho, že ho mají lidi rádi.
Takže náš zástupce by neměl být volen podle popularity, ale podle za ním vykonané práce.
Když si zvolím nějakého ušláplého ouřadu, který se v životě zmohl na ojetou stopětku a začnou mu přes ruce chodit peníze, které nikdy neviděl, tak se mu určitě zatočí hlava ( viz oranžoví ).
Takže jasaná pravidla a kontrola.
Hezký den.
04. 03. 2009 | 11:05

JC napsal(a):

Jeník,
Naštěstí ne všichni důchodci smýšlí jako vy. Důkazem budiž neslavný konec důchodcovské strany zakončený slavným pozřením brouka potemníka.
Pište dál barde, třeba se vám uleví.
P.S. Já osobně bych podporoval odejmutí volebního práva nepracujícím důchodcům/jakož i ostatním neplátcům přímých daní/.
04. 03. 2009 | 11:07

Pípa napsal(a):

Pro vlka:
Dosud platná pravidla pro malá užitková vozidla kategorie N1 vyžadovala mj. určitý poměr užitečné hmotnosti (řidiče, pasažérů a nákladu) k celkové hmotnosti vozidla a oddělení zavazadlového prostoru od prostoru pro posádku pevnou přepážkou (např mřížkou). Využitím všech možných tolerancí, atd se na N1 dala typově schválit do provozu i luxusní auta, např. Mercedes, BMW, porsche, hummer, jaguar. Podnikatelé si pak mohli na tato "užitková auta" vyžádat vrácení DPH. Nikdo nekontroloval zda tato auta jsou opravdu užívána k otypovanému účelu. Byla to šaškárna a hra s čísly. Stát na tom tratil miliardy. Z údajů o rgistracích nových automobilů bylo zřejmé, že u některých značek a mnohdy těch luxusních, převyšovaly počty N1 počty osobních vozů.
V mnoha zemích EU takovouhle šaškárnu neznají, ale dovolují to, co bude nyní i u nás, že si podnikatelé mohou zaregistrovat jakékoliv os. auto A1 na účely podnikání a odepsat DPH. Tam ale fungují berňáky a ty kontroluí, zda jsou auta opravdu používána jak mají. Nikdo si tedy nedovolí tuto úlevu zneužívat. Tak to ale nebude u nás. Berňák nefunguje a bude to jenom další únik výběru daní od úzké skupiny lidí tzv. podnikatelů. Jen tak dál a budem zu grunt a odskáčou to všichni, až na ty vychytralé, kteří jsou za vodou.
04. 03. 2009 | 11:24

LEVAK napsal(a):

Ad Petr:
Rath jen upozornil n jeden moment z historie.Topolánek a ostatní modří ptáci jedou podle vzoru této černé historie "Es kommt der Tag!"?
Duo cum faciunt ídem nón est ídem!
04. 03. 2009 | 12:14

tata napsal(a):

no myslím že to uzavřu

Neumím tak pisemně vyjadřovat myšlenky.tak shrnutí nemyslím si,že by mělo byt jednorazově vyplaceno duchodcum protože to nic neřeší a navíc někdo to opravdu nepotřebuje,myslím že to je věc valorizace a ta jak štak funguje mohla by byt lepší ale na vic nemame,jak zde bylo napsano sou potřebnější,,jako svobodné matky,rodiny z vice dětma.

každa plošna věc je trochu mrhaní,pomoc ma byt cileně,vim že je to složité

paní Pavlo MAM mnoholeté zkušenosti s prace v zahraničí ne s vypravění ale na vlastní oči a ruce,ono to tak uplně není ale to je na jinou debatu,ano je plno tech co brečí ale i plno co prostě nejsou schopní jako mi.

dnes sem se toho pana zeptal na jeho dřivější plat,těm co tady odpovidaly že se měl starat takže nic zavratneho v 50 letech bral 1200 v 60 něco přes 2000 v 70 přes 3000 a před duchodem kolem kolem 6000 ale to není duležité

jde oto jak určita skupina lidí považuje ty obyčejné lidi za flakače a ono je někdy male hrdinství když mu nebylo z hura dano je jen obyčejny pomocník za vetšinou minimalní pěníz vychovat rodinu.mě to nepotkalo ale tydle lidi maj taky pravo na dustojny život a otoho našeho sice většinou vlastním přičiněním bohateho stolu pochopit i tyto lidi a ne vysvětlovat jak si jsou toho sami vini a nechavat nas mimo našeho zajmu darebaky at je toho nazoru nebo onoho darebak je darebak

Jedna reprika pro pana vlka

at je pan Roman sebe schopnější promně vždy zustane takova odměna amoralní když na jedné straně je normalní brat minimalní mzdu,navíc je to polostatní podnik,není to zavist ale nikdo nemuže odvest otolik lepší praci aby si to zasloužil.Vtomto by měl byt strop jako je platova třida dělnika a podobně když to platí proty dole mělo by to platit i proty nahoře a hlavně plna zodpovědnost za nadstadartní plat nadstandartní zodpovědnost ale to druhe zde i ve světě většinou není.
04. 03. 2009 | 12:46

tata napsal(a):

pane JC

A udělal bych pro ně rezervaci,a co je takle rovnou odstřelit

No nemam pro VAS SLOV ŽE NĚCO TAKOVÉHO MUŽETE napsat.Ve Vašem připadě bych bral ty boží mlýny.
04. 03. 2009 | 13:01

Poučený napsal(a):

Pro Pepu Řepu-Oni Vámi zmiňovaní borci hodili starost o své rodiny především na bedra daňových poplatníků-důchodce nevyjímaje,což kromě nich dělají především skupiny nepřizpůsobivých,které možná i z tohoto důvodu musí veřejně hájit,ježto rasismu údajně nejsou nakloněni.Ovšem pracující občany,zvláště manuálně se živící posílají šmahem produkcí svých zákonů mezi socky,které pak ještě dehonestují pomluvami odborů a sociálněji uvažujících zájemců o politické zviditelnění.Většinou ovšem jen naoko.V tom je celé prokletí stávajícího systému.Není to počtem důchodců ani nenasytných zaměstnanců toužících po mzdě za práci,ale nenažraností systému,který jsme nechali na sebe plíživě dopadnout především jeho odporným zlodějským zaměřením.
04. 03. 2009 | 13:26

JC napsal(a):

tata,
Myslím, že to zbytečně dramatizujete./to vy asi rád, že ?/
Z "mé dílny" vycházejí i jiné nápady stran důchodců, které by se vám možná líbily, takže místo božích mlýmů byste mě třeba blahořečil. Co takhle všem důchodcům stejný důchod./stejné žaludky stejný důchod/. to by byla solidarita co říkáte ?
04. 03. 2009 | 13:32

LEVAK napsal(a):

Ad JC:inspirace u Mao-ce-tunga?Co tak celý národ stejné oblečení,stejnou odměnu z pracovní činnost,etc.?Bože můj Vy asi máte hlavu jen na nošení baretu!
Dovoluji si odhadnout,že pocházíte z rozvrácené rodiny a maminka Vám umřela poměrně brzy.Vyvinul se u Vás silný egoismus až hyemismus.Zřejmě jste nepoznál rodinou lásku,vztahy mezi generacemi.Měl by jste se stydět,ale takoví jako Vy to neumíte.Roman Rolland o takových lidech řekl:"Čím více jim tvrdne svědomí tím více jim tvrdne mozek!"
04. 03. 2009 | 13:49

JC napsal(a):

LEVAK,
No,jestli mě tady bude osočovat nějaký pravičák nebudu se tomu divit. U vás leváku to ukazuje, že v hlavě to hodně moc moc nemáte srovnané vy.
04. 03. 2009 | 13:58

LEVAK napsal(a):

Ad JC:to není vážený pane žádné osočování,ale konstatování vycházející z Vašich zdejších příspěvků.Podle nich soudě musíte být značně necitelný člověk!My jsme tady na dědině vyrůstali ještě před kolektivizací a socializací a máme vrozenou citlivost ke starším lidem.Teď už jsme v té pozici jako byli tehdy oni a když to srovnáváme tak zjišťujeme jak se na vás mladších ta doba podepsala a je nám z toho smutno,že taková individua v naší společnosti vůbec existují.Naši předkové se musí v hrobech nevolí obracet.Vemte si jen vládu,která zastupuje stranu jež důchodce okradla malou i velkou privatizací,zamontováním důchodového fondu do krachujícího rozpočtu etc.,která ústy svého guru prohlásí,že důchodci si už všechno dopředu vybrali,to se nedá ani slušně hodnotit.Je mi Vás pane líto!
04. 03. 2009 | 14:36

Pepa Řepa napsal(a):

To Levák
nemůžete mně poradit?

Pocházím z rozvrácené rodiny, nicméně bych i já rád poznal lásku a nevázal mezigenerační kontakt.
Bohužel mě, ta slečna neustále odmítá a radí vrátit se do hrobu.
Co s tím?
04. 03. 2009 | 15:04

Pocestny napsal(a):

Leváku, kdo se kde obrací v hrobě, je mi fuk.
Že se mi z tebe obrací v břiše, to mi fuk není.

JC, já s tím souhlasím, rovný důchod, u dětí také neděláme rozdíly dle vysvědčení... sociálka je sociálka, tedy "všem stejně"

Rovná daň, rovnej důchod...

Nebo progrese daňová, úměrná progresi důchodové..

ale to by bylo zavlékání hnusného neoliberalismu do sociálního systému.

Věcná otázka pro veselého docenta: "Kdo bude vydávat lovecké lístky?"

Jo a připomínám staré lesnické pravidlo, že u krmelce ne, tak ne že uvidím posed u každého kontejneru!
04. 03. 2009 | 15:14

JC napsal(a):

LEVAK,
Máte jistě na mysli tu dobu, kdy jste "starý" šoupli do cimry 4x4 metry vedle hnoje/myslím, že se tomu říkalo vejměnek/a třikrát denně jste jim donesli cikorku s chlebem.
04. 03. 2009 | 15:47

Kamil napsal(a):

To Levák
a kde jste to všechno vyčetl. V hospodářských novinách to nebylo, tak nás poučte, ať se nám rozsvítí.
" Zlatí komunisti ".
Ti plánovali, že by už létali v tuto dobu na Měsíc na výlet a mezitím jim došel hajzlpapír. Stačilo tak málo.
Můžeme si za to sami.
Hezký den.
04. 03. 2009 | 15:52

Pepa Řepa napsal(a):

To JC
jo, ale to byla cikorka. Už to není, co to bejvalo.

A ten noblesní podnik v paláci Koruna.
Ten páreček už mladý pán nebude?
Kdepak, bolševik se uměl o důchodce jináč postarat.
04. 03. 2009 | 17:12

jogín napsal(a):

Supe, podívejte se do starších ročenek statistického úřadu. Tahle čísla už na síti nejsou, moc by to řvalo. Nejlepší inflace 1993, 56%. A další roky byla pěkně přes 10%. Jak napsal Vlk- byt za čistý plat po 1,5 roku za mého mládí, byt za 13 let dnes atd. Jo, počítače zlevnily, ale telefonovat jste mohl za padesátník hodinu. Ale možná, že za ta léta byla inflace jen 8x, ne 10x. Barák se v Praze kupoval za 100-120 tisíc.
04. 03. 2009 | 17:15

Toilet Banking napsal(a):

No to víte, docente, co jste jim jako marxista sliboval, to jim kapitalista dát nemůže... Ti důchodci by vás měli hnát, protože vy jste byl jeden z těch mladejch blbců, co je vlastně přesvědčoval, jak se o ně strana a socialismus postará.
04. 03. 2009 | 17:15

Toilet Banking napsal(a):

Ale celkově je to bída... Tohle už není ani ekonom, ani filozof, to už je jen ten český levicový politik... Sokrates by zvracel... Tak hurá do europarlamentu, tam je takových většina... Chce to pořádně narovnat mrkve a zabalit do plastu i rohlíky...
04. 03. 2009 | 17:27

Toilet Banking napsal(a):

jogíne, i ten sex byl lepší, viď?
04. 03. 2009 | 17:33

Jochim napsal(a):

Mohl bych se dozvědět jakým způsobem se došlo do výpočtu výše jednorázové dávky?
Proč je to 2.400,- Kč?
A proč ze zisku z ČEZU?
Nechci nikoho obviňovat z populismu, ale jak, kromě emocionálně, s tím souvisí vánoční kapr? To si ho ti důchodci koupí z těchto peněz?
Co je to ksakru za politiku?
04. 03. 2009 | 17:35

Pepa Řepa napsal(a):

To Toilet Banking
Byl.
04. 03. 2009 | 17:58

Horrido napsal(a):

Ale že ta ČSSD za doby kdy vládla toho pro ty důchodce udělala co? Třeba jim pomohla pořádným zadlužením ČR, co si tak vybavuji jen ten nejvetší úpěch. Teď, když je ta kríze, je alespoň z čeho brát a zlepšovat jejich situaci.
04. 03. 2009 | 17:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lex:
Stavěl jsem svépomocí barák, byty in spe nebyly. Na služebních cestách jsem se živil chlebem s tvarohem.
tata:
"ne každy se tomu umí přispusobit" Za to já opravdu nemohu. Jsem rád a přeji Vám, abyste se měl dobře i posléze v důchodu jako já.
Jeník:
"To co zde provádí současní samozvanci proti nám důchodcům, to je až odporné. Je nás přes dva miliony, jde pouze o to organizovaně svrhnout (v "demokratických" volbách) tuto vládnoucí garnituru." Se mnou nepočítejte, ani s mnohými dalšími rozumnými.
LEVAK:
"My jsme tady na dědině vyrůstali ještě před kolektivizací a socializací a máme vrozenou citlivost ke starším lidem." Asi jste nečetl Výminkáře od K.V.Raise.
JC:
Ta cimra 4x4 byla v lepším případě, v horším byl taťka venkovským synkem citlivě vyhozen na cestu.
04. 03. 2009 | 18:30

zdesta napsal(a):

Z.Matyáš:Takže vyjste si jako důchodce udělal dovolenou v Norsku.Čili důchodci si můžou klidně zajet kam chtějí a pokud na to nemají tak jen pro svoji hloupost a neschopnost.Vaše bývalé sociální postavení a životní podmínky jsou zřejmě nějakým univerzálním měřítkem.Bohužel pane Matyáši životní osudy a životní podmínky se vším všudy jsou u lidí značně rozlišné.Běžte povídat o výletech po světě osamělým vdovám,které za komoušů vydělávaly pár šestek.Ptáte se na náročnost mých dětí .Nejsou náročné.Mé dcery jsou dokonce ochotné rodit a vychovávat děti pod mostem.Nemíním dlouhosáhle diskutovat na téma důchodců a mladých rodin.Stačí Vám moje odpověď Pane?
04. 03. 2009 | 18:33

Jan K. napsal(a):

jogín:
že vlk lže, to jsem napsal už výše. Teď jste se k němu přidal i vy. Když už se vám tady tak práší od huby, mohl byste podat čísla, ze kterých vycházíte? Jaký byl v té rajské době průměrný plat, kolik stál byt a ve kterém roce to bylo? Račte se zesměšňovat.
04. 03. 2009 | 19:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

zdesta:
V tom Norsku nás důchodců bylo více, taktéž předtím v Anglii. Osamělé vdovy s dvojím důchodem (svým a po manželovi) jezdily na zájezdy také, jako např. moje švagrová. Souhlasím s Vámi, že "životní osudy a životní podmínky se vším všudy jsou u lidí značně rozlišné". Tím spíše nemohu souhlasit s J. Havlem, který nás důchodce háže do jednoho pytle na odstřel.
04. 03. 2009 | 20:23

Anabáze napsal(a):

pane Zbynku Matyáši
pokud máte důchod jako bývalý estebák, tak věřím,že se Vám žije dobře, já díky tomu,že jsem spolupráci s STB odmítla a pak byla vyhozena z práce, za tohoto režimu diskriminovaná jako žena po padesátce,matka tří dětí,nezaměstntelná, mám důchod mizerný bud s temi penězi mohu bydlet, nebo jíst, obojí ne, o dovolených nemohu vůbec přemýšlet,jak víte,valorizace důchodu je za ČSSD stejná jako za ODS, tedy procentuální,takže tu jsou zbytečné diskuse, bohatých s chudými,když náprava nevidět
04. 03. 2009 | 20:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Anabáze:
Velkoryse přehlédnu podlost ve Vašem příspěvku a jenom fakticky si dovolím opravit Vaši nepravdu: předposlední zvýšení starobních důchodů nebylo procentuální, nýbrž pevnou částkou okolo tříse korun, nepamatuji si už přesně.
Vaše podlé osočení vcelku koreponduje s Vaší anonymitou.
04. 03. 2009 | 21:18

Pípa napsal(a):

Doporučuji si poslechnout písničku od Karla Kryla "Důchodce". KK to byl opravdový bard, ten viděl a cítil co většina lidí zde nemůže pro svou ignoranci a tupost ani náhodou. Promiňte dnes nemám to správnou americkou pozitívní náladu.
04. 03. 2009 | 22:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pozitívní náladu netřeba, stačila by obyčejná lidská slušnost.
04. 03. 2009 | 22:38

tata napsal(a):

pane JC

tO BY ASI NEBYLO DOBRÉ,ztratila byse jakakoliv motivace,ale ja nic nedramatizuju ale nezlobte se to byla ale věc každé slovo k tomu je malo,na toto tema se svami nehodlam bavit.
04. 03. 2009 | 23:11

tata napsal(a):

pane Zbyněk Matyáš

za to opravdu nemužete,vas ctí že vy to nepotřebujete,ja určitě taky ne me uspory po mnoha letech prace v zahraničí jsou doufam dostatečné na klidné staří což mi ale nedavá pravo se ušklibat nebo lepe nechapat že každy není šikovny a někdy ty možnosti každy nema.
04. 03. 2009 | 23:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

tata:
Neušklíbám se a chápu, ne, že ne. Chápu ale také populismus J. Havla a vůbec stratégii ČSSD hrající na závistivou strunu. A také chápu, že pokud není každý tak šikovný, tak holt ten důchod má nižší, opak by byl méně spravedlivý. A možnosti jako já měla většina.
04. 03. 2009 | 23:32

Jan K. napsal(a):

tata:
Ten váš známý měl o dost vyšší plat než já, přitom má nižší důchod, než já. To se mi zdá dost podivné, zvláště, když já mám srážky za předčasný odchod do penze. Je pravda, že šel do penze v dřívější době. Jestli to hraje roli, musel bych se zeptat staršího známého, jenže ten je teď na dva týdny na Mallorce.
Jinak nevím, co dělal s takovým platem, když píšete, že ani do hopody nechodil, nevím, proč si nepořídil vlastní byt. Já jsem si z nižšího platu pořídil domek a ještě jsem finančně zajištěn. Jen jestli vám ten známý nekecá, jak je u Čechů zvykem.
05. 03. 2009 | 07:57

LEVAK napsal(a):

Ad JC:naši staříčci měli velikú světnicu,kuchyň a komoru.WC bylo společné jak to tehdy na dědině bylo zvykem a kúpání se prováďalo v prádelce a to celá rodina.Žádná diskriminace!
PS:jsem rád že jsem se ve Vás nemýlil,Vy za to opravdu nemožete,je to vrozené!
05. 03. 2009 | 08:14

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:je potřebné nastudovat v sociologii heslo "trojgenerační rodina!
Ad Pocestný:já jsem si myslel,že takoví jako Vy mají kačení žalůdek,si jsem se zmýlil nebo jste něco špatného zedl na je ale dobré dat si štamprlu!
d Zbyněk Matyáš:přečetl jsem všechny Raisovy spisy i další(Vrba,Tůma,etc.) naši tatíček byli písmák,jak se takovým lidem dřiv na dědině pravívalo!
Ad Kamil: já to nevyčetl,já to zažil na vlastní kůži,jenom pro Vaši informaci,naši maměnka nepodepsali HTÚP a ani JZD!
05. 03. 2009 | 08:23

Pepa řepa napsal(a):

To Levák
jste nějak mimo dotaz.
Já bych Vám zase doporučil příručku: Jak nezakysnout.
Bohužel ji asi ještě nikdo nevydal. Nechcete ji napsat?
05. 03. 2009 | 08:45

Kamil napsal(a):

To LEVAK
Tak to se maměnka Vámi moc chlubit nemůže. Ještě jsem neviděl sedláka, který by podporoval socany.
Moje stařenka si taky lehala do brázdy, když jí rozorávali pole.Když se oháním předkama, tak alespoň ctím tradice.
Hezký den.
05. 03. 2009 | 10:23

jogín napsal(a):

Jan K: V šedesátých letech koupil tchán rodinný domek v Praze za 120 000, smažák stál 4,60, desítka 1,80, kombinačky 8, ale kalhoty 300. Hrubý plat byl mezi 1000- 1800, družstevní kvartýr 20000 cash, 20000 spácet, škoda 105 asi 55000, 1kwh 30halířů, noční 10. Inflaci nastartovali už komouši, cítit byla teprve v 80tých letech. Po sametu stoupaly ceny nerovnoměrně, elektronika málo, voda, energie, telefony, nájmy, byty tvrdě, potraviny průměrně.
05. 03. 2009 | 11:24

SuP napsal(a):

jogíne -
v 80. letech stál papírový dům OKÁL 800000,-, k tomu jste si musel připravit základy za 35 až 80 tisíc a průměrný plat byl 2100,-
Když chcete operovat statistikou, tak nevycházejte z nahodilých kombinací. Rodinný domek v Praze za 120000? neuvedete stav a polohu, ani způsob financování rekonstrukce. A to všechno bylo velmi podstatné.
Taky byla Simca 1301 za 57000,-, jenže na ministerský "poukaz".
Zajímavé je, že všechno místní zboží šlo 10x nahoru, jen skotská Whisky stála 330,- a dnes 390. Čím to asi je? Neslyšel jste o umělých cenách? A o umělé životní úrovni?
05. 03. 2009 | 13:16

JC napsal(a):

SuP, souhlas.
Já mám počítání velmi jednoduché za komančú jsem měl stejně jako dnes průměrný plat +-. Takže když dnešní ceny dělím deseti, zjistím jak na tom jsem a vychází to alespoň pro mně jednoznačně/co se životní úrovně týká/ pro kapitalismus.
O těch ostatních komunistických buzeracích/soudruhu jak to že jsi nebyl 1. Máje v průvodu,divizových příslibech,špiclování a pod./ nemluvě.
05. 03. 2009 | 13:31

tata napsal(a):

pane jan K

přece není až tak duležity tento přiklad,myslym že ten pan je poctivec jak ho znam,byl to velký sportovec dost tomu obětoval,ale je to asi věc nahledu ja byl skorem cely život na montaži takže sem tak trochu mimo co se bralo ve fabrice jen vym že ja v roce 1978 sem bral kolem 3 000 pak sem šel na montaže pracoval sem v rusku to sem měl 10000+ bony tak mi

jeho vy dělek nepřipadá zavratnej.Jinak taky domek nemam ale ja oněj nestal mam koupenej byt v panelaku nikdy sem nebyl přes materialní požitky zato kulinařské to je moje uřčitě sem prožral aspon jeden barak.

ušetřit se da nejvíce na jidle a to není ma parketa tady sem vždy rozhazoval .

ale věc je jinak pořad psat ja udělal todle ono,da se ledacos,mluvme o normalním životě a věcech co knim patří.

JE to složitý,ale asi vyce dokažu pochopit že je plno těch co se stímto nedokazali poprat jako ja a neřikam jim vždyt ste měli stejnou možnost,stačí malo a život jede jinak.
ale jinak bych taky nesouhlasil s jednorazovym přidavkem přiliš je tato pomoc pak promrhana na lidi co to nepotřebujou,a na vysvětlení ten pan si nestěžuje jen mi je někdy smutno stoho co vyslechnu mezi řadky.
05. 03. 2009 | 14:05

tata napsal(a):

P.S JINAK TEN PLAT BYL ZA 320 HODIN
05. 03. 2009 | 14:06

jogín napsal(a):

Supe, ceny stoupaly nerovnoměrně, auta a bydlení nejvíc- MB 20000 na poukaz, pak tráboš 32000. Barák byl u konečné v Šárce, 120m, bez ústř. topení, adaptace po léta žádné, až na topení. Při zavedení družstevního bydlení nikdo neměl zájem, za pár let cena vyletěla a čekací doba stoupla na víc než 10 let. Žil jsem v Praze na koleji za 300 měsíčně, v chemičce jsem jako dělník bral asi 1850 btto, jako asistent nejdřív 1400, pak 1600. Buzerace otravovaly, ale řekl bych, že reklamy je dnes víc. Ono to nakonec vychází nastejno, až na cestování a nejistotu se zaměstnáním.
05. 03. 2009 | 14:13

jogín napsal(a):

Ale zajímavá je jiná věc, efekty inflace. Hodně hrubý odhad od sametu mezi 6x až 10x, při výši úspor kolem jednoročního HDP to znamená, že občany erár skasíroval o několik ročních HDP. Nejsem schopen odhadnout, o co banky, vzhledem k prodeji za hubičku to aspoň jednoroční HDP bude.
05. 03. 2009 | 14:28

Jan K. napsal(a):

tata:
Pokud počítáte plat za minulého režimu za 320 hodin/měsíc a dnes za normální pracovní dobu, tak samozřejmě dojdete k naprosto zkresleným výsledkům. Jinak v roce 1978 byl průměrný hrubý plat v ČSR 2517 Kčs. Včetně všech "papalášů". Takže nevím, proč si Váš známý ze svých nadprůměrných výdělků také nekoupil byt nebo nepostavil dům. To nevěděl, že bude jednou starý? A že důchod bude mít podstatně nižší, než plat?
V čem máte moje sympatie, to je jídlo, já jsem také nikdy žaludek neošidil. A že za komunistů bylo jídlo setsakra drahé.
05. 03. 2009 | 15:05

Jan K. napsal(a):

jogín:
Tak už vám to nějak nevychází. Psal jste, že za minulého režimu byl byt za 1,5 roku čistého platu, v době, kdy se vydělávalo 1000 - 1800 hrubého, družstevní byt za 20000+20000, celkem za 40000, tak to už vám vyjde skoro dvaapůl roku hrubého platu a přes 3 roky čistého, přitom nepočítáte, že si to ti družstevníci museli sami postavit. Přitom cena práce vycházela zhruba stejně, jako cena materiálu. Takže se dostanete na 7-letý plat. to je dost rozdíl proti vámi uváděných 1,5 roku.
Ještě pro upřesnění, 1 kwh v běžném nájemním bytě stála v 60-tých letech 0,70 Kčs.
05. 03. 2009 | 15:24

Kamil napsal(a):

SuPe
těch 800 000 jste přestřelil a i ty základy jsou neúměrné. Za 250 000 se dal postavit svépomocí luxusní barák. Štěrk byl za 25 kč kubík a cement 60 kč metrák (pojivo za 5kč/q, byla to ofic 150ka, ale drželo to dobře). Zedníkovi jsem dával 12kč/hod.
A to nepočítám, že si všichni členové stavební čety v družstvu postavili baráky při stavbě kravínu atp.
Hezký den.
05. 03. 2009 | 15:36

Jan K. napsal(a):

Kamil:
"Zedníkovi jsem dával 12kč/hod."
Jéžíšmarjá kdy a kde? Už v sedmdesátých letech se z Prahy jezdilo pro zedníky do Kolína, protože dělali i za méně než 100 Kčs/hod.
05. 03. 2009 | 16:04

Kamil napsal(a):

Jan K.
bydlím na Moravě a ženil jsem se 1983, tak v tu dobu jsem, si spravoval barák.
Uvědomte si, že nejvyšší hod. mzda v 7 tř. bylo 9,30 kčs/hod.
Pracoval jsem jako ved dílen v JZD , (1985) Tuhle třídu měli jen nejlepší pracovníci. K tomu bylo os. hodnocení do 25 % a nebylo jednoduché ho navyšovat, tak ročně 1-2 %.
Soused, který dělal v Praze na metru se chválil, že chodí po víkendech dělat pražákům na chalupu za 100, tak jsme mu to nevěřili.
Hezký den.
05. 03. 2009 | 16:21

Jan K. napsal(a):

Kamile, samozřejmě, platy byly nízké, ale na melouchu brali řemeslníci podstatně více. Průměrný hrubý plat v roce 1983 byl 2789 Kčs, včetně přesčasů, které dělal skoro každý. Ale když já jsem si v osmdesátých letech na melouchu řekl 20-25 Kč/hod., tak mě zákazníci říkali, to máte za odpoledne tolik, co si řekl truhlář za hodinu. A bylo to 150 km od Prahy.
05. 03. 2009 | 17:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

SuP:
"v 80. letech stál papírový dům OKÁL 800000,-, k tomu jste si musel připravit základy za 35 až 80 tisíc a průměrný plat byl 2100,-" Tolik nepravd v jedné větě se hned tak někomu vyrobit nepodaří.
1) OKAL není papírový;
2) Jedna konkrétní platba: základy s pozemkem: 85 tisíc
celková faktura za dodávku a montáž vrchní stavby + veškeré rozvody s vybavením kotelny + úprava k nastěhování - tapety, podlahoviny, koberce, svítidla: 145 590.- Kčs.
05. 03. 2009 | 18:15

LEVAK napsal(a):

Ad Kamil:pletete si sociálno se socialismem!
05. 03. 2009 | 18:18

Kamil napsal(a):

Jan K
víte i dneska mate spoustu řemeslníků, které bych do chalupy nepustil. U nás je zvykem, že každý máme svého dvorního zedníka, jelikož každý rok se něco na statku musí buď vylepšovat, nebo opravovat.
Ještě po revoluci jsem musel zedníkovi nutit 20kčs, protože chtěl méně.
Dneska mám zedníka za 100 + jídlo a pití a znám spoustu za 150, kteří mu nesahají ani po paty. Samozřejmě to beru jako melouchy.
Hezký den.
05. 03. 2009 | 18:20

LEVAK napsal(a):

Ad Sup:v roce 1973 jsem dostavil jednopodlažní domek(9 m x 9,5 m),celý podsklepený,zdi cihlové 45 cm s verandou, s ÚT ze sklepa topení.Celkový náklad 130 tisíc Kč.Pozemek jsme měli svůj.Spořitelna mi půjčila 40 tisíc Kč v roce 1970 s odkladem první splátky na 2 roky.Tuto půjčku jsem splácel měsíčně po 200 Kč!
05. 03. 2009 | 18:24

Honza999 napsal(a):

Pavla

"koupili jsme na splátky před revolucí starý barák - který splácíme mimochodem ještě teď"...
To jste snad koupili Palác kultury v Praze, nebo co....
Před revolucí nemovitost (kterou by mohl koupit a vlastnit občan) za víc jak 400k snad v celém Československu nexistovala..
A splácet dodnes 400k totalitních peněz - to by Vás asi bývalý majitel (tedy Váš věřitel, pokud jste dohodli splátky přímo s ním) nejraději viděl po smrti (a byl by na tom finančně škodný jen nepatrně více, než je na tom škodný dnes)..

Sup
V osmdesátých letech nebyl průměrný plat 2100, ale 3170 v roce 1989.. v roce 1980 pak 2500, stíle více, než Vámi udávaných 2100..
OKÁL nestál 800k, ale postupně se vyšplhal z něco přes 100k na 300k..
Za 120k jste si v Praze mohl vybrat téměž jakýkoli starší rodinný domek v dobrém stavu (myslím tím starší rodiný domek v dobrém stavu, ne luxusní vilu. Ta většinou byla v majetku státu resp OPBH, takže byla nedostupná).
Ministerské poukazy na "lepší" auta byly možná do poloviny 60 let. Já si v roce 1976 kupoval Allegro a nikdo na mně ministerský poukaz nechtěl (jen vedoucí Mototechny chtěl všimné).
06. 03. 2009 | 00:06

Lord Helma napsal(a):

Pane docente, ten článek vám diktoval Škromach? Učinil vás totiž naprosto nemožným
http://en.wikipedia.org/wik...
06. 03. 2009 | 00:48

Jan K. napsal(a):

Honza 999:
S těmi platy máte pravdu, ale ne s cenami nemovitostí. Pokud jste si nechal postavit zcela běžný rodinný domek, tak kolem roku 1980 300000 Kčs nestačilo, v roce 1989 tuplem ne. Takže nemovitosti za 400000 nebyly žádnou vzácností. A za 120000 Kčs "starší rodinný domek v Praze v dobrém stavu", tak to je pouze utopie. V roce 1975 jsem měl zájem o koupi domku, 150 km od Prahy, za 90000 byla bývalá stodola, uvnitř nic, jen nová fasáda a slušnější chalupa na vesnici za 180000. V 80-tých letech byly ceny zase ještě vyšší.
06. 03. 2009 | 06:36

SuP napsal(a):

Asi jsem žil někde jinde a současně všichni, co mi tyhle ceny tenkrát říkali, kecali.
Tím, že se mě osobně ty informace nikdy netýkaly, mě to příliš nevzrušuje. Nicméně vzhledem k tomu, že jsme v roce 73 kupovali chalupu po Němcích napůl vybydlenou za výhodných 65000,- nepřipadají mi ty relace zas tak ustřelené. Ale věřte si, čemu chcete. Já už se k socialismu vracet nehodlám a o tom jsou mé příspěvky.
06. 03. 2009 | 11:28

občanka napsal(a):

Jako důchodkyně žádám politiky, aby si mnou přestali vytírat ústa. Mám průměrný důchod a protože jsem nečekala nic jiného, tak jsem 15 let pilně pracovala a investovala, takže mám i jiný příjem a žiji ve svém domě. Žiji si tak, jak jsem si celý život nežila. Zejména těch 40 let krize, kterou jsem absolvovala v letech 52 - 89 byla velmi výživná. Dnes se musím slovu krize smát. Pro ty, co to nezažili: chcete přešívat na děti, po večerech plést svetry, na zahradě pěstovat rajčata a brambory, případně králíky, chcete spát před cestovkou, abyste si mohli koupit zahraniční zájezd, chcete platit za pračku 3 průměrné měsíční platy atd. atd. Jen pro připomenutí: v r. 88 byl průměrný plat tuším 3000 Kč a kilo kýty stálo 60 korun. Dnes je průměrný plat 25 tis. a kilo kýty koupíte za 100 - 120 Kč. Tak si to vydělte, až budete poslouchat pohádky o drahotě.
Ano, dnes platíme podstatně více za bydlení. Ale to jen proto, že se dostáváme na reálné náklady. I tak se žije podstatně lépe než za totáče. Škoda, že si fňukálkové nemohou tak na měsíc zajet do např. r. 1974. Zejména bych tam poslala Jiřího Havla.
06. 03. 2009 | 12:01

LEVAK napsal(a):

Ad občanka:píšete,že si žijete dobře, proto bych Vám doporučoval dohnat to co Vám zřejmě před tím unikalo a to znalosti dějin a matematiky.Univerzita třetího věku je pro Vás jak dělaná,zaměstná Vaší mysl a aspoň přestanete psát podobné nesmysle!Taky jsou schopni Vás poučit co je to spotřební koš jak se počítají ceny.Proč si třeba nevezmete náklady na bydlení,ceny za energie,dopravu poplatky a platby ve zdravotnictví(stomatologie,optika,regulační poplatky,doplatky na léky),vstupenky na kulturní události,etc?Promiňte nejste náhodou blondýnka?
PS: 89-52= 37!; změna nastala v roce 1948 zpětná v roce 1989,ergo kladívko 89-48= 41!
06. 03. 2009 | 16:25

Ubohý Důchdce napsal(a):

Celý svůj produktivní věk jsem poctivě pracoval a chodil do práce.Nyní jsem již 15 let v důchodu. A musím říci že nyní žiji ekonomicky nejlepší léta mého života.Musím říci "ať žije krize!! " Tak jak jsme na schůzích ROH a SČSP museli vyvolávat "ať žije KSČ , ať žije soudruh Stalin !! " Nám důchodcům se důchod nominálně nesnižuje , naopak jsme dostali od 1.1.přidáno.Přitom téměř všechno zboží v obchodech značně zlevnilo.Tak je to soudruhu Havle-Staline!
06. 03. 2009 | 16:39

Mirdax napsal(a):

Vážení modří bolševici,zde máte na přemýšlení:
Na úřady práce ČR míří tisíce lidí, kteří kvůli krizi ztratili práci, volná místa ale téměř nejsou, tvoří se dlouhé fronty bez naděje na základní lidské právo - na práci a spravedlivou odměnu za ni.
Takový je ten restituovaný lumpenkapitalismu, který se antilevicoví bolševici snaží nazývat demokracií.
Jejich oblíbené heslo bylo Nejsme jako oni . Po necelých dvaceti letech se však ukazuje, že jsou ještě horší.
06. 03. 2009 | 16:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Mirdax:
"Na úřady práce ČR míří tisíce lidí" Kolik z nich je např. programátorů?
06. 03. 2009 | 18:11

SuP napsal(a):

Mirdax -
Zklidni hormon. Právo na práci a spravedlivou odměnu ti nikdo nebere ani nezpochybňuje. Ale kdes četl, že ti ji bude někdo shánět?
06. 03. 2009 | 18:21

občanka napsal(a):

Levákovi: Váš nich vás zřejmě dobře charakterizuje a nejen Krizi jsem žila od 1952 do 1992 tj. 40 let. Ale to není podstatné. Podstatné je, že na rozdíl od předchozích let, kdy jsem za kvalitní práci dostávala stejný plat, jako lempl vedle mne, jsem poté pracovala na sebe a dnes se těším z výsledků své práce. Ostatně ani tzv. starodůchodci na tom nejsou špatně. Moje matka zemřela loni v listopadu ve věku 85 let a za posledních 5 let utratila cca 300.000 za nejrůznější sázky, soutěže a nákupy slibující výhry. Takže ani jí nějakých 30 Kč u lékaře nemohlo porazit. Nejhůře jsou na tom nezaměstnaní nad 50 let, kteří jsou nejvíce postižení diskriminací z důvodu věku. Já jsem pro ně získala v letech 2006-2008 grant z EU a zařídila centrum, kde nacházeli pomoc. Bohužel v další etapě financování již na program pro tyto nezaměstnané nezbylo. Co jste pro ty potřebné udělal vy, Leváku? Dokážete jen urážet.
06. 03. 2009 | 18:21

občanka napsal(a):

Opravuji:
Levákovi: Váš nick vás zřejmě dobře charakterizuje a to nejen po fyzické stránce.
06. 03. 2009 | 18:22

Jan K. napsal(a):

Mirdax:
Tak už sis tu pitominku vložil na Rathově blogu, taky tady, tak ještě to dej na další, ať všichni vidí, jaké jsi jelito. Dávají vám na KSČM "hodnotné" podněty.
06. 03. 2009 | 18:28

Jan K. napsal(a):

Levaku, ty jsi nejspíš blondýnka s pytlíkem a jsi z toho tak zmatený, že píšeš to, co by normální člověk nenapsal ani po deseti pivech.
06. 03. 2009 | 18:31

george napsal(a):

Fanclub ubohého důchodce - pěkně napsáno. Pohoda a nohy v teple.

http://ninimemory.blogspot....
06. 03. 2009 | 22:15

tata napsal(a):

paní občanko

NEBUDUs vami polemizovat ožití mě se žilo dobře jak tehdy tak ted,je to připad od připadu ale mohla byste uvadět aspon fakta které se zakladaj na skutečnosti.

protože v mem městě je hodně malo dělníku i tech špičkovych co tech 25000 tisíc maj.

pak vaše počitaní je na vodě,určitě bych splno věcma s vami souhlasil ale toto vam dost ujelo když budu dost při zdi tak v mem městě je 70 procent mimo tyto penize a hodně jich nema ani polovinu.

třeba Elite a Velveta to sou fabriky KDE lidé bežně berou mezi 7 až 10000 čisteho což je zhruba 11 až14 hrubeho což je značny rozdíl a hodně mění vaš pohled
06. 03. 2009 | 22:38

Kamil napsal(a):

To paní Brixi a ost, nickové.
Díky za rady a zkušenosti ze světa.
Dcera si vybrala Soul.
Hezký den.
07. 03. 2009 | 09:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy