Ten darebák Paroubek

05. 07. 2009 | 22:22
Přečteno 16800 krát
Seznámil jsem se s Jiřím Paroubkem někdy v roce 1990. Na podzim po volbách. Po nějaké levičácké diskusi jsme skončili na večeři s Vyvadilem, Valenčíkem a Paroubkem. Připadal mi tenkrát jako zkušený politik do nové doby, který ví, jak na to. Hvězda sociální demokracie musela do budoucna stoupat, a mne štvalo, že jsme tenkrát nakonec nedohodli fúzi mé Nezávislé levice s ČSSD. Paroubek s Vyvadilem vnitřně věděli, že volby v roce 1990 oba projeli i kvůli nepovedenému vystoupení za zákaz komunistů. Paroubek to pokládal za investici.

Paroubek přesto o tři roky později v souboji o vedení partaje prohrál. Strana potřebovala viditelnou plechovou hubu, která by se nedala přehlédnout ani ukřičet. Když je partaj v troubě, rozhoduje se racionálně. Sázka na Miloše Zemana vyšla. Za pár let byla socdem v parlamentu v plné síle. Paroubek byl zaskočen, chvilku stranicky rošťačil, a pak se soustředil na Prahu. Občas jsme se letmo potkali. Běžné politiky uvnitř partaje určitě převyšoval. Oni ale ti průměrní moc vysoko hlavu nenosí. Zemanovci ho nenáviděli, byl to nepřítel a hlavně „pravičák“, vedle kterého se nevešlo stéblo. Chtěli ho zadupat a vyloučit ze strany.

Plaval na okraji antizemanovské opozice a plaval docela úspěšně. Nebyl Grossův poskok. Praha pak musela vyhodit na kandidátku někoho, kdo by neurážel a on uzavřel koalici s ODS. Někdy v roce 2000 jsme byli na konferenci v Kyjevě, tak jsem ho poznal trochu blíž. Byl odborně lepší, než jsem si původně myslel, a své práci rozuměl. Občas mne potom pozval na nějaké sezení pražských programových komisí a někdy slušně poprosil telefonem o článek do Trendu.

O časopis Trend se staral, bylo to jeho dítě, a měl touhu tam sám psát. Ty články jsou slušné. Zaslouží ale hlavně pochvalu za tu ambici. Který politik léta vlastní rukou píše? A zaslouží pochvalu za výdrž, protože jinak by Trend těch patnáct let nepřežil.. Paroubek čte, celý život ho politika a moderní historie bytostně zajímá a má docela nevšední politické znalosti. Dá se s ním mluvit o lecčems. Snaží se věcem porozumět. Chce materiály, konzultace. Pracuje čtrnáct hodin denně.

Asi dva roky poté, co jsem opustil FNM a živil se zcela mimo politiku a státní aparát jen na škole, jsme si začali tykat. Nejsme snad nejbližší osobní přátelé, ale respektujeme se, těsně spolupracujeme a neděláme podrazy. Patřím k lidem, kterým nedělá problém mu říci i nemilé věci.

Když padla Grossova vláda i návrh na premiéra Honzu Kohouta, ptal se mne někdo, kdo to bude. Nebyl jsem u toho rozhodování, mohl jsem se jen dohadovat. Řekl jsem, že logicky to musí být Paroubek, protože partaj teď jiného nemá. Hledá se člověk s politickou (stranickou a exekutivní) praxí, elementární jazykovou výbavou, který by nebyl rizikem. Kamarád se rozplakal, protože jako skalní zemanovec nemá Paroubka rád. Ale pověření se stalo skutečností, protože přece platí to pravidlo, že v krizi se hledá racionální řešení. Když se stal předsedou vlády, zavolal mne prostě na mobil a požádal o spolupráci. O půl roku později mi řekl, že budu místopředsedou vlády. Protestoval jsem, protože jsem neměl pro tuto funkci valnou přidanou hodnotu. Pro volby jsem nemohl vybudovat pozici, mám komunistické stigma a vůbec nás tlustých strejců má národ plné zuby. Trval na tom a řekl, že tam mám být kvůli odbornosti. Že mi věří…

Období ve vládě bylo příjemné. Dokázal všechny motivovat k práci, řídil, hledal konsensus a cítil odpovědnost za to, co dělá. V porovnání s dusným ovzduším Milošovy smluvněopoziční vlády, které jsem znal, to byl úžasný rozdíl. Prožili jsme spolu i vyjednávání po volbách. Od prvního týdne po volbách, kdy nám Dalík vzkázal, že má ty přeběhlíky, jsme se snažili najít nějaký rozumný kompromis. Paroubek to dělal upřímně a s nasazením, ale druhá strana nechtěla. Dopadlo to tak, jak to dopadnout muselo. Netěšilo mne to, bylo to asi horší řešení pro stát, ale zase dlouhodobě lepší pro socdem. Z opoziční smlouvy nebo koalice bychom asi už nevylezli zdraví. V příštích volbách bychom dostali strašlivý nářez a byli na odpis. Ony i ty poslední volby sněmovní byly vlastně zázrakem. Patnáct měsíců před nimi, by se tipovalo kolem 15-20 %. Tenhle Paroubkův výkon (32 %) nikdo nedoceňuje. Pravdou ale taky je, že nám nezištně nejvíc pomohlo motovidlo Topolánek.

Modernizace, kterou Paroubek odstartoval, měla partaj rozhýbat, což se snad trochu povedlo. Kdyby se ze záměrů splnila tak desetina, byl by to pokrok. Že to stranickým strejcům moc nevoní, protože je to v konečném efektu připravuje o fleky a rozbíjí zavedená volební bratrstva, je samozřejmé. Přitom Paroubkovy cíle jsou lidem vcelku blízké, ví co dělat pro podnikání, chce skutečně oslovovat mládež a inteligenci, zbourat bariéry vstupu do strany. Počet členů strany znovu roste.

Jistě je tu Hydeovská stránka ing. Jekylla Paroubka. Jestliže postrkoval modernizaci většinou správným směrem, opravdu ne všechny Jiřího výroky a texty se dají tesat. Něco si pobryndal sám, něco přimalovali nenávistně vytrvalí „journalisti“. Musím ovšem kriticky k sobě říct, že v odhadu situace jsem se s Paroubkem mnohokrát lišil, ale většinou měl pravdu spíš on. Uvažuje s ohledem na průměrné publikum, a já dohlídnu tak sociologicky na vzorek exkluzivního čtenářstva Hospodářských novin. Tam jsme ovšem pravidelně biti.

Politik ovšem dostává postupně dávky jaderného ozáření, které se sčítají. Léčba nemoci z veřejného ozáření trvá dlouho ale není nemožná. Jiří Paroubek je určitě sebestředný. Úplně stejně jako třeba Zeman a Klaus. Jenže kdyby ti lidé nebyli sebestřední, tak to zase nebyli vrcholní politici... Každý politik se jednou přejí, i ten skvělý Blair s nejvyšší popularitou vydržel tak sedm, osm let.

Mám určitě k Paroubkovi nějakou vazbu loajality a dlouholetého přátelství. Takže cítím i nějakou morální povinnost se ho zastat. V tom tedy nejsem objektivní. Přesto si myslím, že si ten člověk zaslouží být posuzován bez obvyklých novinářských invektiv a čtenářských předsudků. Předal zemi s jedním z nejnižších zdanění v Evropě. Předal zemi s jedním z nejnižších nákladů sociálního státu v Evropě. Předal zemi s kritizovaným připravovaným rozpočtem, který se nakonec stal nejúspěšnějším rozpočtem dekády. Předal zemi s jedním z nejmenších veřejných dluhů kontinentu. V Evropě je vnímán jako zastánce moderní levice blairovského střihu. Je to opravdu tak málo? Asi to nestačí… Je to přece vůl a papaláš. A hlavně, má bradavici, jak moudře hlásaly transparenty českých humanisticky orientovaných demokratů. S tím posledním argumentem vážně neumím polemizovat…

Zkuste, prosím, pod textem napsat, v čem je ten Topolánek lepší. Jedna věc mne samozřejmě napadá, ale tu by musel pan Stejskal vyškrtnout…

PS. Možná jen v politice hledáme někoho, kdo není. Chceme člověka, který by uměl exekutivu jako Čalfa, byl vyjednávač jako Rasmussen, psal jako Čapek, řečnil jako Schulz, měl teoretický rozhled Giddense a Stiglitze, praktické ekonomické schopnosti Keynese, vnitrostranickou autoritu Brandta, mediální efektivitu Blaira se zázemím pilného Mandelsona. Kdyby přitom vypadal jako Schwarzenegger, nebylo by to určitě na závadu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jana z Prahy napsal(a):

"kdyby ti lidé nebyli sebestřední, tak to zase nebyli vrcholní politici..."

A to jste si přečetl zde? Kde je psáno, že vrcholný politik musí být sebestředný? Že to tak chodí, neznamená, že to je samozřejmost, a že to je správné.

Jinak pěkná óda na Paroubka, snad se Vám někde revanšuje.
08. 07. 2009 | 16:55

Amigo napsal(a):

Mám rád příběhy ze života a taky je používám radši než jakési domněnky a věštby.
Paroubek samozřejmě nemůže za sociální politiku, kterou už dávno nastavily vlády snad pravicově se domnívající.
Co však našemu GURU nemůžu odpustit je přehnaná starostlivost typu PASTELKY a PORODNÉ v neuvěřitelné výši.
Všechno by mělo mít jakousi míru a cit pro ni jako základ každého selského přemítání.
Já předčasně pochválil poslance Doktora, že navrhl paušál 60%.
Dneska ale když o tom přemýšlím
jasně vidím, jak populistický to byl počin.
Po skonu vlády se udělat dobrým a platit to bude bůhvíkterá vláda.Ve smyslu úspor jinde.

Mrzí mě, že jste nezmínil Paroubkovu nemoudrost s návrhy výše zmiňovaných sociálních nadmožeností.

Jinak mám rád příběhy ze života.
Tento je ale dost kýčovitý.
Stejně ale díky za něj.
08. 07. 2009 | 21:57

alina napsal(a):

Tak si to pekne nakoniec zrekapitulujme. Vychádzá mi: že Topolánek je vychcaný i so svojou ODS a Paroubek si zaslúži obdiv - može byť vychcánkovi vzorom.
09. 07. 2009 | 07:29

Bloud napsal(a):

Giddens? Anthony Giddens? Ten známý hatlapatla eklektik, hochštapler ve vleku výsluní mocipánů?

Je vidět, že vám pane Havle chybějí teoretická střeva, byste poznal, jakej je Giddens podvodník :)

Nicméně pro šoupopkulturní pečení vědy jeho četba stačí. Pane Havle, doufám, že máte jako vědec od šoupopkulturního vědění daleko.
09. 07. 2009 | 08:47

ali napsal(a):

2 alina - teda ty jsi chytrá holka...zcela geniální myšlenka. Hele, tos vymyslela vlastní hlavou? Asi jo, když je ti Paroubek obdivnou ikonou...držím palce :o)
09. 07. 2009 | 08:48

váva napsal(a):

Ten darebák Paroubek!Jednou, jedinkrát jste se trefil. Stačí pouhá věta. Gratuluji.
09. 07. 2009 | 15:19

Tichota napsal(a):

To co tu lze číst je ukázka místní chucpe.
Strany uzavřené do sebe, jedna jako druhá, bez kontaktu s občany - a jak je vidět přichází nová epocha - jakási stranická sebechvála.
Je mi líto, ale Váš článek působí skutečně jako někdejší soudružské zdravice, kterými se častovali tehdejší funkcionáři.
09. 07. 2009 | 23:55

ali napsal(a):

Holt když Paroubka teď veškerá média "pomlouvají" včetně Rudého práva, nezbývá, než se nechat chválit z vlastních řad. Pár vlezdoprdelků se najde...
A všichni jsou zrzaví jen Paroubek je hnědovlasej...
10. 07. 2009 | 09:15

Ferdinand napsal(a):

Přesný titulek, jste mistr zkratky.
10. 07. 2009 | 09:40

milone napsal(a):

Pane Havel, ten nadpis se vám povedl, je opravdu výstižný !!!
11. 07. 2009 | 15:57

Miloš napsal(a):

To "PS" mě fakt rozesmálo :)
11. 07. 2009 | 16:13

Silent napsal(a):

No to je hnus - kdo tomuto může ještě věčit - tolik poklonkování pro teploučko v PAROUBKOVĚ prdeli, jste asi tak loajální jako se slušelo za Hitlera
11. 07. 2009 | 23:14

bob napsal(a):

No, ještě že vás máme pane havle, jinak ani nevíme, kdo a co je ten Paroubek zač. Ale ne nadaemo se říká, že vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá...
11. 07. 2009 | 23:59

znalec napsal(a):

Pane Havle,
když řve na place buldozer, není slyšet ptáky. To asi víte, ale nějak jste to pozapomněl. Zemana jsem snášel těžko, ale měl chrisma vzdělaného. On vedl, protože věděl kam. Paroubek vede, protože nikdo z vás neví kam. Možná někteří vědí, ale nejsou přes ten buldozer slyšet.
12. 07. 2009 | 00:18

Tomáš napsal(a):

Mám pocit, že to mohlo být nějak takto:

JP: Tak, panáčku, strana ti pomohla k pěkným příjmům, teď by ses jí měl odvděčit
JH: Ale jasně, rád pomůžu. Co potřebuješ?
JP: Potřeboval bych, abys mně pomohl u sebe na blogu. Víš přece, že strana stojí na mně.
JH: No, teď jde o to, jak to pojmout. Nemůžu tě přece chválit, to by lidi nesežrali.
JP: Proč bys nemohl? Potřebujeme prostě jistej zisk.
(.. dlouhá diskuse ..)
JH: Tak dobrá. Napíšu to tak jako bodře, Topola nevynechám, říznu tam něco pro intoše a aby to nebylo moc přeslazený, nazvu to nějak negativně. Znáš to, provokace, lidi na to slyší, udělá to návštěvnost.

Docela bych i věřil, že JH se do toho moc nechtělo. Zisk pro něj nemohl být žádný a ztráty nemalé. Bylo jasné, že oslavný článek o JP je tenký led. Ale JP asi tlačil dost. JP a JH teď asi nejsou moc kamarádi.
12. 07. 2009 | 10:28

Zhnusený napsal(a):

Ty diskuzní články jsou skutečně velmi ubohé. Bez jakýchkoliv solidních argumentů pouze nadávají. Je to až neuvěřitelné, kam česká společnost, hlavně její nejmladší část, dospěli. Je to skutečně HNUS!
12. 07. 2009 | 18:47

tk napsal(a):

Napiště něco hezkého i o Paroubkových kamarádech - Kočka, Dvořák(to je ten z Mariánek...) apod. Vy jste prostě taková správná parta vod politickýho řemesla, že jo ? :-))) P.S. A) Proč Paroubek vs.Topolánek ? Hlavní je přece program, ne ? B)Na pana Špidlu, Grosse nebo Zemana nikdo vejce neházel...možná proto, že jejich projevy nepřipomínaly tak výrazně plamenné projevy komunistických pohlavárů. Čest...
12. 07. 2009 | 19:42

karala napsal(a):

Vážení, v době převratu jsem měla to "štěstí", že jsem byla přímá podřízená pana Paroubka. Ujišťuji Vás, že většího blba byste nenašli. Pak o řadu let později se stal mým ne přímo nadřízeným na magistrátě. Excelentní. Kdo ví, jak zvládl uřídit pražské peníze při nápravě povodní? Teď prý zvedne daně pro ty co vydělávají líp než on na 38 procent. Přece se nenechám trestat za to že makám a nejsem na sociálních dávkách. Nojo ale komu dát hlas - minule před volbama povídal Topolánek, že kdyby lidi věděli co chtějí udělat, že by je nevolili. A viděli jsme. Flaňďáci, kam vítr tam plášť, účelově zelený, nebo paličatě rudý? Ze Semaforu víme, že má-li být kus úspěšný má se mužskej a ženská pravidelně střídat. "Nojo, ale on ten vítěz je vždycky tak nesmírně a nesnesitelně pyšnej, jako že von to má na věky a konečně se ukázalo, že jo". No s tímhle bude potíž, zvláště když současný místropředseda ODS Vodrážka byl taky můj šéf a ujišťuji Vás, že většího narcisa byste nenašli, vůbec tam je namachováno a ......KDE JSOU TI SPRÁVNÍ??....
13. 07. 2009 | 09:59

ali napsal(a):

karal - noooooo, a vo tom to jeeee...pořád říkám, že se hádáme o hnusňáctví a ne o slušnost. Vzít čepice a rozehnat to všecko...a všichni blogeři ví, jak je všechno špatně, ale co je dobře, to nikdo neví, nebo nechce vědět. Kde jsou ti správní? Ti raději do politiky nechtějí, protože ví, že to je špína...zatím. Snad jednou, na úsvitě zcela nové doby bude líp. Ale to už budem dávno prdět do hlíny
13. 07. 2009 | 11:24

Arlon napsal(a):

Pane Stejskal, tento článek blogera Havla má přes 10 tisíc přístupů a přesto není na hlavní stránce blogů v kategorii nejčtenějších. Ptám se proč? Má snad JPa skutečnou obavu z nepřehlédnutelného titulku a činil na vás "nátlak"? Někdo je zde tedy skutečný darebák, jak prosté ale kdo ?
14. 07. 2009 | 14:47

Tomáš napsal(a):

To je smůla, že si zrovna tento blog p. Stejskal tak dlouho neotevřel a nemohl si přečíst otázku a odpovědět na ni.
17. 07. 2009 | 19:06

Standa napsal(a):

můj názor je,že pan Paroubek je vůdčí osobnost,a je mi úplně jedno jestli má bradavici nebo břicho....pro mě je důležité,jestli se snaží dělat něco pro lidi a to s různým úspěchem nebo neúspěchem ale jako buldozer,to se mi na něm líbí....co mě má okouzlit na očividně nerozhodném Sobotkovi s vizáží zakřiknutého mladíčka?!? Jiné strany,ani lidi mi nic neříkají,vždyť je denně vidím,jak se perou o koryta......
16. 07. 2012 | 16:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy