Naše řecké dluhy

12. 05. 2010 | 23:22
Přečteno 5044 krát
Zdánlivě by nám mohlo být Řecko ukradené. Kalifornie stojí léta v katastrofální situaci a je pro USA jistě důležitější než nějaké Řecko pro Eurozónu. Řecko představuje nějaká tři procenta výkonu měnové zóny a ještě méně v rámci celého EU. Takže zdánlivě bychom se mohli zasmát a škodolibě se dívat, jak se Řekové vaří ve vlastní šťávě: Ať si banky, které řeckým furiantům půjčily, spočítají ztráty. Ať si Řekové sníží platy. Ať žerou pučálku!

Jenže rozdíl mezi Řeckem a Kalifornií, resp. mezi EU a USA je v tom, že USA mají silnou centrální vládu a EU takto silně integrována není. Vláda USA v nedávné krizi ukázala finančním trhům, že je připravena zasahovat se vší rozhodností a v kritickém okamžiku pustit na podporu bank a hospodářství bezprecedentní peníze. A aniž by slibované injekce sázené Bushem stejně jako Obamou byly vyčerpány, nervozita finančních trhů zmizela. USA začaly generovat optimističtější zprávy, jakkoli je jejich růst založen na drtivé fiskální expanzi a větším dluhu než má Eurozóna. V případě Eurozóny však mají trhy pochybnost, zdali umí být akceschopná jako USA.

Ve skutečnosti nejde o Řecko. To je propíchnutý pokusný balón. Týž problém může potkat i jiné státy se stejně vysokým dluhem jako je třeba Itálie, nebo země s pošramocenou pověstí a s rychlým růstem dluhů jako Irsko, Portugalsko nebo Španělsko. Panika se nemusí zastavit na hranicích měnové zóny, vzpomeňme na Maďarsko nebo kritickou epizodu s baltskými státy, které mají dluh zanedbatelný. Dvouciferný deficit ovšem měla kvůli selhání finančního sektoru i Británie. Krizi kolem nás pak málem rozpoutali přihlouplí finanční analytici, kteří jen nedokázali správně odečíst, že Češi nemají zadlužení v cizích měnách.

Jistě jde o euro. Kráčelo v minulosti k formálně necílené pozici světové měny ambiciózně a dolar chřadl. Pokud by dolar masově přestal být rezervní měnou, byl by ohrožen klíčový hospodářský a finanční region světa. Trhy cítí, že oslabení eura posiluje stabilitu tradičního amerického centra. Trhy cítí, že šance zpochybnit pozici eura je vysoká a obnovit důvěru by trvalo léta. Šance na zakonzervování ústřední pozice dolaru na dalších pár let je nejen lákavá, ale reálná. A poškádlení evropských politiků vedoucích ty hloupé žvásty o potřebě nějaké finanční regulace určitě nemůže škodit.

Jaká je evropská cesta z řecké krize? Musí vést k přísnějším fiskálním pravidlům a především k jejich uplatňování včetně sankcí. Evropa musí mít akceschopný vnitřní mechanismus prevence a léčení akutní fiskální a monetární krize. To vše ovšem předpokládá další prohlubování integrace. Pouze silnější Evropa je schopna se finanční nákaze bránit. Nedivme se však, že tento jasný imperativ způsobuje euroskeptikům kocovinu. Vědí velmi dobře, že euro je nejnebezpečnějším kukaččím vejcem eurofederalismu. Pláč Václava Klause a spol. nad tím, že léta toužebně vyhlížené potíže eura logicky povedou k posílení Bruselu, je upřímný.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Tak vida !
Federalizace EU.
Já osobně nejsem proti,ale pokud vím, tak tohle vplánu nebylo a když Klaus varoval, že se k federalizaci směřuje, tak mu ČSSD nasazovala psí hlavu.
12. 05. 2010 | 23:36

Belgičan napsal(a):

Nejnebezpečnějším kukaččím vejcem eurofederalismu je přebírání zodpovědnosti za prohřešky v jednotlivých státech EU Evropou.
12. 05. 2010 | 23:40

hoven napsal(a):

když dva dělají totéž, není to totéž. to platí o EU a USA. v EU totiž žadné evropanství neexistuje a existovat nebude. němci nejsou ochotni být solidární s řeky atd atd atd. je tu 27 národů. V USA jsou všichni američani. ve svých hlavách i srdcích. to v evropě nikdy fungovat nebude a pokud budou politici dal tlačit na pilu integrace, tradiční demokratické strany v parlamentech čleských zemí vystřídají extremisti. protože je lidi budou volit. poroste nacionalismus a rozhádanost. jemi líto, že si to soudruh docent ve svem alkoholickem mozku neumí přebrat, ale je to tak.
12. 05. 2010 | 23:43

Waterloo napsal(a):

Nemá náhodou Belgie podobné zadlužení jako Řecko?
12. 05. 2010 | 23:44

Belgičan napsal(a):

Waterloo,
to by byla fakt náhoda.
12. 05. 2010 | 23:51

Gerd napsal(a):

Jaká je evropská cesta z řecké krize? Vykopnout Řeky z EU za podvod při přijetí. To by byl také jasný signál pro finanční trhy, že mohou o hodně přijít. Pokud by Řekům už nikdo nebyl ochotný půjčit,mohli by sice demonstrovat proti vládě, ale stejně by ztenčený krajíc státních příjmů mohl financovat jen omezenou část požadavků Řeků.
S podvodníky soucit mít nemusíme. Řecké vlády podváděly a nechaly se chytit. To byl jejich hlavní prohřešek.
Místo finanční pomoci bych však Řekům poslal poradce. Máme jich tu bankovních analytiků, že by s nimi mohli dláždit.
Dobrou noc
12. 05. 2010 | 23:55

Jan Vaculík napsal(a):

Tato moudrá a nedemagogická úvaha střizlivě uvažujícího eurooptimisty dobře doplnila dnešní blogy na obdobné téma.
Bude opravdu zajímavé sledovat, co budoucnost přinese.
12. 05. 2010 | 23:58

Starý napsal(a):

"akceschopný vnitřní mechanismus prevence"
Proboha, proč tak složitě. Stačí, aby se všechny vlády chovaly zodpovědně. Tedy nežily na dluh. Stačí na to ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu.
Eurofederace rozhazovačných vlád nevyřeší vůbec nic. Argumentace o nezbytné podpoře potřebných je falešná. I ti njechudší Evropané jsou boháči proti afričanůma spol. Klidně lze dávky ponížit o 30%.
13. 05. 2010 | 00:13

Targus napsal(a):

To Starý:

Vy chcete do Afriky? To snad ne...
Zkuste si zjistit, jak vysoké sociální dávky jsou v ČR a zkuste si představit, že byste z nich měl žít.
Teď vychází na rodinu se třemi dětmi slabých čtrnáct tisíc. Myslíte, že za devítku to v pohodě zmáknou, když běžný nájem bytu stojí sedmičku? To už je potom fakt na zemljanku a odpadky z popelnic.
13. 05. 2010 | 00:30

snowfox napsal(a):

Eh... pane Havle. Z vaší strany zní volání po přísnějších fiskálních pravidlech vskutku objevně!
Buďto nesledujete počínání vašich soukmenovců a jejich značně rozvolněný vztah k pravidlům a dohodám, anebo měníte názor podle momentální situace, neboť to, jak si čssd fiskálními pravidly vytírá ..., skutečně nelze přehlédnout.
13. 05. 2010 | 00:37

JF napsal(a):

"Pouze silnější Evropa je schopna se finanční nákaze bránit."

Nejsem si ovšem jist, že o pozici silné světové měny někdo příliš stojí ... měna je tak silná jako je ekonomika nebo jak někdo chce aby ta měna silná byla (Čína a silný dolar - možná to už chce jenom Čína)

Co se týče "federalizace" je to pouze slovo. Spolek je vždy tak silný jak jsou silní jeho členové.

V případě prezidentské volby pana Klause s paní Zubovou v zádech (a tedy jisté sociálně demokratického strany) by byla EU elitní federace blázince a cirkusu dohromady.

Pane Havle, tenhle se Vám fakt taky poved ... ;-) ...
13. 05. 2010 | 00:51

yara napsal(a):

Pane Havel, s tím závěrem článku
k euru se dá rozhodně souhlasit. Euro pokud chce normálně existovat musí mít všechny mechanismy, atributy a kontrolní zpětné vazdy jako každá měna v normálním státě s vlastní měnou, jinak to nemůže dobře fungovat. Jednotlivým státům eurozóny musí být kontrolována "ekon.centrem" jejich vlastní fiskální politika a to i s možností direktivních zásahů! Pokud by ČR byla v eurozóně, myslím, že zrovna Vašemu Guru Paroubkovi by se to moc nelíbilo, nemohl by slibovat nesplnitelné a zadlužovat tuhle zem "po cikánsku a černošsku": Žijeme právě teď a budoucnost nás nezajímá, dluhy se neplatí! No a ještě ke zmínce o USA. Je třeba možné konstatovat, že se chovají úplně stejně jako třeba Řecko, jen s tím rozdílem, že mají možnost neustále FEDem emitovat rezevní měnu světa a díky tomu mohou beztrestně žít na úkor ostatního světa! USA totiž dnes vytváří jen cca 20% HDP světa, při spotřebě 40% HDP světa. A svět jen drží ústa a kupuje jako blbej americké dluhopisy.
13. 05. 2010 | 05:40

Ládik napsal(a):

Cesta Řecka z krize? Sítě do vody, nachytat ryby a prodat. Posbírat olivy, víno a prodat. Za utržené peníze platit dluhy a přežít do dalšího sběru. Nebo začít něco vyrábět a prodávat.
13. 05. 2010 | 06:09

Karl von Bahnhof und Tempelhof napsal(a):

Pane Havle,vy fakt nezapřete rádoby ekonoma socanskéo typu. Dluhy Recka jsou řecké dluhy a nikoliv naše.
Řekové se k Euru dostali megapodvodem a podle toho je třeba s nimi nakládat.
Tedy z eurozóny je vyrazit, ať si zase zzvedou drachmy a mají si tam klidně hyperinflaci jak v Německu za Výmarské rpubliky.

Tímto též velmi nesrdečně zdravím vašeho partajního ekonomického velegénia, věčně vytlemeného Dluhoslava S.

S pozdravem : "Polibte si dávky pro nemakačenky i 13 důchody a raději emigrujte na Kubu !"
13. 05. 2010 | 06:32

Terry napsal(a):

No - máme tady precedens:

když se pomohlo Řecku, které již pro vstup do eurozóny falšovalo ekonomické ukazatele, a dělo tak vesele dál (jaké má EU, její komise a komisaři "páky" na zjišťování podobných podrazů??!), tak se holt pomůže dalším, kdož si žili nad poměry a své skutečné možnosti.

Jak dlouho to tak může fungovat?

EU touto svou "politikou" dalo PŘÍKLAD, dle mého názoru špatný a směřující k rozpadu EU.

Doufám, že to bude dřív, než tam - nedejbože - vlezeme my.
13. 05. 2010 | 07:12

občan napsal(a):

Pane Havle, jediný, kdo je tu přihlouplý, jsou politici nikoli analytici. A to slovo přihlouplý je pro politiky ještě hodně mírný výraz. Jen úplný hlupák totiž může tvrdit, že státní dluhy se nesplácejí. A pokud jste v partaji s velkým ekonomickým guru, který tohle tvrdí a neplácnete mu jednu přes... tak si ten Váš akademický titul schovejte do šuplíku, ale hlavně se s ním nikde nechlubte.
Vy se považujete za ekonoma a dokonce máte titul docenta. Ten sice nemám, ale snažím se používat normální ekonomický selský mozek. A ten mi říká jediné. Nemohu utrácet víc než mám k dispozici. Ano mohu si půjčit, ale musím vědět, že se taky půjčené prostředky musí vracet. Ale hlavně se vůbec memohu odvolávat na to, že Franta má půjčeno mnohem víc a tak proč bych to nemohl i mít já.
Můžu si půjčit jen co unesu. Situace Řecka není o 120% dluhu. Ta je o tom, že nikdo nepůjčí. A to se může stát klidně i při jen 20, 40 nebo i 60%.
A závěr je celkem jasný, pokud si něco "prožeru", tak si pak musím sám utáhnout opasek a splácet. Pokud se tací, jako jste Vy, rozhodli pomoci nenažraným, tak jen ukazují dalším, ať žijí podobně. Jenže potom budeme na mizině kvůli Španělsku, Itálii, ale nakonec i třeba i Francii úplně všichni. Tedy i Ti, co se eventuálně chovali zodpovědně. Takže proč se vlastně trápit, když za současné politické konstalace v Evropě to stejně jinak nedopadne, že?????
13. 05. 2010 | 07:20

Marcus Agrippa napsal(a):

Nerad to říkám, ale Češi jsou pro EU jako ta pověstná osina ...... ( a to jsem hrdý že jsem Čech ). Od začátku podrazáctví, zákeřnost, škodolibost tolik typická pro Čechy - EU z nás musí být totálně zmatená - o co nám teda vlastně šlo?! Brát dotace? Využívat podpůrných programů jako bylo šrotovné? Samozřejmě že EU směřuje k federalizaci alá USA ( to bylo jasné od začátku ) a ČR by si měla zvážit jestli chce být členem společenství Evropanů ( se všema výhodama i nevýhodama ) nebo se na to vykašle a půjde vlastní cestou.
13. 05. 2010 | 07:21

Terry napsal(a):

to Targus a Starý:

Pokud bude náš stát (tj. my !) trpět, aby se stále už dvacet let beztrestně tunelovalo a kradlo (a nedělám si iluze, že v nějaké jiné formě to není i v ostatních státech Evropy), ta se z průserů nevyhrabeme:

Úředníci prodali půdu státu pod nosem.Ztráta 16 milionů
(http://aktualne.centrum.cz/...)

Policejní šéf se přiznal ke korupci, trest od soudu nedostal
(http://www.novinky.cz/krimi...)

Mj. taky jste už dostali od pana Miroslava Kalouska složenku, že dlužíte státu 121 tisíc korun?
(než to stačil Kalósek vytisknout a rozeslat, tak aktuálně to je už 127 268 Kč - viz http://www.verejnydluh.cz/)

Tak si "dejte" na zvednutí adrenalinu a spočítejte mu to ve volbách:

Politický životopis Miroslava Kalouska
(http://www.eportal.cz/Artic...)
13. 05. 2010 | 07:23

Marcus Agrippa napsal(a):

Terry:
složenky prosím přeposílat zpět na p.Kalouska.
13. 05. 2010 | 07:26

Doug Badman napsal(a):

Rozdíl mezi euroskeptikem a eurooptimistou je v tom, že euroskeptik mele pořád to samé a eurooptimista svůj názor pružně adaptuje na momentální situaci.
13. 05. 2010 | 07:29

jj napsal(a):

Evropa samozřejmě směřuje ke sjednocení. Zkuste si vzpomenout, že před 21 lety jste mohli jen do NDR, potom kamkoliv, ale na vízum, potom skoro kamkoliv bez viza, dneska skoro kamkoliv na občanku. Stejně to je s obchodováním. Pokud se nestane nějaký průser, tak příští generace bude brát sjednocenou Evropu automaticky. Z mého pohledu to je dobře.
13. 05. 2010 | 07:31

iga napsal(a):

Jo takhle!
Takze federalizace?!
Tak to teda pekne dekuji, ale nemam zajem dopadnout jako Slovaci, kteri horko tezko dali aspon castecne svuj dvorecek dohromady a ted je bruselnici nuti vypujcit si na Recko.
Cetla jsem vypoved padesatilete recke duchodkyne, byvale postacky s duchodem 3200E!!! Ze pry nevi, proc by se mela uskrovnovat. Pres devadesat tisic slovenskych korun nema na Slovaci mesicne ani manazer ve vyrobni firme, takze pujcovat Recku a federalizovat unii ne driv, nez vsichni pochopi cenu vlastni prace.
O nic jineho totiz nejde...
13. 05. 2010 | 07:53

Belgičan napsal(a):

Marcus Agrippa,
Vy trpíte českým velikášstvím?
Když do té Evropy vyrazíte, tak zjistíte, že jsme většině Evropanů ze staré Evropy jen pro smích. Bohynižel není to smích, jako když četli Švejka. Od doby pana Haška jsme trochu zdegenerovali. Tomu odpovídajíc se nám v Evropě smějí. Tak nějak schovívavě. Přestali jsme být klauni, stali se z nás trapní kašpaři.
Nemám na mysli Čechy jako celek.
Psal jsem o těch nejznámějších euroskepticích. Ale odlesk jejich arogance padá na nás všechny.
13. 05. 2010 | 07:54

Jozef napsal(a):

Pan poslanec,
konstatujem s Jacquesom Rupnikom,ze financnici zachraneni gigantickou dotaciou danovych poplatnikov "dnes utocia na tie staty,ktore su najzranitelnejsie".
Konstatujem s Rupnikom,ze hrozi euro ako puto len pre par prezivsich najbohatsich krajin: "Financne trhy a spekulacie bez barier zvitazili nad europskou myslienkou,bude zniet nekrolog".

Pan poslanec,aky je Vas postoj k dotovaniu a k exhibicii tychto zralokov bez barier?
Aky je postoj socialnej demokracie?
Nadalej chcete byt takmer ticho?
13. 05. 2010 | 07:57

iga napsal(a):

Belgicane tak to muzete byt v klidu, kazdy evropsky stat ma sveho kaspara k smichu, nejsme v tom rozhodne sami. Neni treba poddavat se modnimu sebemrskacstvi, neni jednak na miste a jednak je mnohem trapnejsi nez zdrave sebevedomi.
13. 05. 2010 | 08:02

Marcus Agrippa napsal(a):

iga:
jenže to naše sebevědomí není ve stylu - máme EU co nabídnout, máme zkušené techniky a inženýry, máme vyladěné technologie atd. To naše sebevědomí je spíš - nejlíp všemu rozumíme, všem nejlíp poradíme protože vy tomu nerozumíte ( Vondra, Topolánek ), a hlavně se všema umíme vydr...
13. 05. 2010 | 08:14

jipindripich napsal(a):

Otřesy eura jako kandidáta na rezervní měnu díky epileptickému záchvatu jižního křídla skorosjednocené Evropy, které při vstupní prohlídce potlačilo příznaky své "nemoci", jistě neposunou dolar skokově do čela a nevyklidí tím pozici na trhu.
Dolaru to může být vlastně celkem jedno, protože jeho papírová bezcenost je již dlouhá léta udržována v kondici pravidelnou koupelí v ropné lázni.
Skutečný mumraj nastane zřejmě v okamžiku, až si v danném reálném čase, v tu chvíli poplatné nejsilněji zdrojově spotřebitelské ekonomiky světa, poohlédnou po jiné měně, či si rovnou nějakou účelově vytvoří.
Euro a dolar jsou dvě proměnné, které v základu plují každá v jiné řece.
Ta evropská je solidnější a dlouhodobě jistější s pevnějšími břehy a možností stavby podpůrných kanálů pro lepší splavitelnost.
Z toho vyplývá, že hlubší integrace je nezbytná. S tím lze u autora souhlasit.
13. 05. 2010 | 08:21

hovorka11 napsal(a):

Federalizace Evropy byla jasná od okamžiku společné měny. Jsem pro ni. Malý stát s vládou populistů a tunelářů je horší volba pro ekonomiku. Krize v Řecku má pozitiva v tom, že by měla nakopnout změny k potlačení finančních machinací spojených s nesmyslnými výhodami nepracujících pracujících.
13. 05. 2010 | 08:33

slavwin napsal(a):

Nejsem finanční expert, Řecko se z toho dostane. Rusko a rubl možná o tom neví spíše je tam o tom zakázano mluvit v totálním krachu je. Síla Ruska je jen kolik rublíku jsou schopni vyčenžovat za dolary nebo eura. Zlodějský a mafiánsky oligarcha asi mnogo, většina Rusů skoro nic. Pláč nad Řeckem je jen vytí šakalů připravující si kořist.
13. 05. 2010 | 08:33

příplatek za včasný příchod do práce napsal(a):

Vzpomínám si jak před třemi roky realitky si mnuli ruce jak trh s nemovitostmi roste i dále neboť poptávka přichází novou silnou měrou ze zahraničí.

Pro dokreslení situace se pak uváděli vlny kupců bytů a domů v Praze ze zemí z nichž to nikdo příliš "prý" nečekal jako např. z Řecka, Irska, Portugalska atd.

Inu bublina na níž doplatili "obyčejní čeští lidé" převisem poptávky pane socialisto má hezký evropský rozměr.

Tak jakou další evropskou bublinku, jež má občany ČR zase oškubat vy levičáci připravujete (mimo tzv. velké federace)?
13. 05. 2010 | 08:38

ali napsal(a):

Až jednou budete plakat vy, soudruzi, snad se toho dožiju, tak se budu smát..
Kdysi, před léty, slíbil Paroubek euro do roku 2009..zaplať Bůh, že ten člověk mele žvásty stejně jako vy. Euro si strčte za klobouk..
13. 05. 2010 | 08:39

iga napsal(a):

Marcus Agrippa
:-)

hovorila jsem o zdravem sebevedomi nikoli o Topolankovi.
Vzdy je co zlepsovat, ale opravdu si myslite, ze krom vami zmineneho dua nemame, co nabidnout?
13. 05. 2010 | 08:39

Teo napsal(a):

Přečíst si blog J.Havla je stoprocentní jistota na zvednutí adrenalinu. Volá po přísnějším přístupům k zadlužujícím se státům. Přičemž politika jeho strany tam přesně směřuje, protože dluhy Paroubek neuznává za hodna obav, sliby před volbami jasně ukazují na budoucí nutnost si půjčovat, protože daněmi se nevybere dost ani náhodou, sociální zajištění si Paroubkovi nohsledi představují jako servis pro naprosto všechny, co nepracují a volají k státu o peníze.
Šlak by mohl člověka trefit při čtení tohohle levicového filosofa, co profesora dělal a že se tak neuživil dostatečně ze svých teorií, přešel přes politiku do bezpečí nicnedělání v EU parlamentu.
Pan J.Havel by měl ukázat své osobní schopnosti a v případě vítězství socialistické sociální strany se ujmout eráru naplno. Ovšem jen za podmínky, že ho na konci volebního období bude za zadluženost a krach ekonomiky u nás možné stíhat.
13. 05. 2010 | 09:01

Mistr XXL napsal(a):

Možná jste si nevšiml jednoho rozdílu mezi Kalifornií a Řeckem. Oni totiž v Kalifornii nepodváděli a nebulíkovali falešná čísla centrální vládě. V Kalifornii se naplno ukázaly slabiny přímé demokracie (když můžu hlasovat o svých daních) a v Řecku se ukázaly, kde končí sociální stát, který se rozpíná a rozpíná bez zpětné vazby.

EU nemůže konpout Řeky do zadku z jediného důvodu a to, že by se finanční spekulanti vrhly na větší ryby Francie, Belgie, Itálie, Španělsko a ty by se neubránili sami určitě. Takhle to za Řeky zatím zatáhnou i daleko chudší státy než Řecko. Jaký vliv to bude mít na obraz Řeků a solidaritu mezi státy EU si umí každý spočítat - budou dorovnávat podvodníkům jejich dluhy.
13. 05. 2010 | 09:05

JC napsal(a):

Hele, brusle promluvila.
Nakonec se dozvíme, že za všechny potíže může 5% euroskeptiků v čele s Klausem, kreří neladí při zpěvu Ódy na radaost.
Včera se vyjadřovali k Řecku lídři politických stran.
Všichni včetně Paroubka prohlásili, že nehodlají přispívat na placení Řeckých dluhů.
Myslím, že co se týče odmítnutí "kecání Brusle" do národních rozpočtů, existuje na politické scéně také koncensus.
13. 05. 2010 | 09:27

alarm napsal(a):

Vždyť si z vás to přitroublo dělá legraci. Ožralka píše z kocoviny a vy ho berete vážně.
13. 05. 2010 | 09:43

mirda napsal(a):

pan docent? mě vždy vytočí.Spíš by se měl prezentovat jako decent pije po deckách.
13. 05. 2010 | 09:49

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Havle vystupujete jako rozdvojená osobnost. Na jedné straně jako slibotechna ČSSD, neochota pomoci Řecku a na druhé straně voláte po centralizaci EU = ta zákonitě musí tu výdajovou rozmařilost ČSSD zatrhnout. Na jedné straně rozhazujete výdaje a na druhé straně slibujete navýšení příjmů zčásti subjektivními opatřeními s nejasným výsledkem a zčásti zvyšováním daní.
Logičtější je přístup naší pseudopravice, která alespoň slibuje, že vytvoří lepší podmínky k tomui, aby si každý mohl vydělat více. Socialistické přerozdělování žádné nové hodnoty nevytvoří.
13. 05. 2010 | 09:53

Terry napsal(a):

to ali:

Podobné "sliby" (lépe řečeno předvolební LŽI) - viz
"ČSSD slibuje důchody 15.000 v roce 2014" - http://www.financninoviny.c...) okomentoval cynicky (zase na ministra práce a sociálních věcí aspirující) jejich autor:

"Důchod 15 tisíc? Jen tahák na voliče, přiznala ČSSD" - http://hn.ihned.cz/c1-40978...

Jenže Škromach teď říká, že tenhle slib strana nemyslí vážně.
Vy berete od nás všechno vážně," vysvětlil Škromach s tím, že považuje zveřejnění nepravdivého slibu o zvýšení důchodů hlavně za dobrý tah, jak získat pozornost médií.

Jak napsal sociolog Jan Keller: Dva druhy pravicových voličů
(http://www.blisty.cz/2010/3...):

"...v čem je rozdíl mezi nedemokratickými a demokratickými systémy. Že nedemokratický systém je takový, kde občané mají strach z mocných. Demokratický systém je takový, kde vláda a mocní mají obavu a strach z občanů.

My dnes žijeme v systému, kde vláda má z občanů jenom velkou srandu."

Už je třeba jim to spočítat, třebas Cimrmanovým návodem, a ty zkrorumpované, zprofanované ksichty "defenestrovat":

Recept Járy Cimrmana: Defenestrace 2010
(http://blog.aktualne.centru...)
13. 05. 2010 | 09:57

Kolumbo napsal(a):

proč by měly mít "trhy" zájem na posílení nebo obnovení vlivu dolaru? Spíš si myslím, že stojí za pokus otestovat schopnost a ochotu některých států splácet. Ono jednou věcí je výše dluhu, druhou pak poměry v zemi. A co vy? Půjčil byste raději člověku, který sice už dluží půl milionu, ale tvrdě maká, na dovolenou jede s rodinou do Jeseníků a udržuje starší Felicii nebo tomu, kdo sice zatím dluží "jen" dvě stě tisíc, ale živí se sázením na koně, neplatí nájemné za byt a na dovolenou musí do Las Vegas?
13. 05. 2010 | 10:12

Al Jouda napsal(a):

Kazeň musí byt. Tak je to spravne!
13. 05. 2010 | 10:16

Terry napsal(a):

Sbohem EU... Vítejte v inflačním eurosvazu
(http://www.tyden.cz/rubriky...)

z článku:

Skutečnost vypadá trochu jinak. Situace na finančních trzích se v uplynulých týdnech skutečně vyostřila, euro padalo, na burzách to vřelo, riziková ažia státních půjček z jihu Evropy stoupala - třebaže se politici minulý víkend dohodli na záchranném balíku pro Řecko.

Samozřejmě že svou hru hráli i spekulanti. Ale velké hedgeové fondy neurčují trend, jen ho posilují. Rozhodující je masa vkladatelů: malí a velcí investoři, pojištění, banky a fondy.
Když myslí, že oblast eura neumí vyřešit své problémy, prodávají své akcie a eura. Nechovají se spekulativně, nýbrž racionálně.
Výprodej na burzách nebyl útokem spekulantů, nýbrž projevem nedůvěry vkladatelů vůči euru a krizovému managementu Evropanů. Ale když současně běží k východu, šíří paniku. Politici se obávali reakce trhů - a sami zpanikařili. A tak schválili záchranný, ojedinělý program, který vstoupí do dějin ekonomie.

A je také ojediněle nebezpečný. Evropané a světové měnové fondy se chtějí v případě nouze chopit 750 miliard eur, aby podpořili klopýtající státy EU. A nevadí jim, že s podobnou pomocí se v evropských dohodách vůbec nepočítá. Klausule „No-Bailout", podle níž nemá žádný stát ručit za dluhy jiného, už byla ignorována v pomoci Řecku.

Porušování slibů

Ale to ještě zachráncům nestačilo, pokračuje komentář Spiegelu. Chtěli učinit gesto, že to skutečně myslí vážně. Proto obětovali nezávislost Evropské centrální banky (ECB). A otevřeli tak cestu do Evropského inflačního společenství.

V případě nouze má v budoucnu ECN skupovat státní dluhy. To bylo dosud nejen zakázáno, ale odporuje to i nejvyššímu cíli centrální banky: udržet stabilní hodnotu peněz. Jestliže toto tabu padne, začne se fundament eura drolit.

Společná evropská měna, slibovali kdysi němečtí politici, bude tak tvrdá jako německá marka. Proto tlačili na přísná pravidla zadlužení členských států eurozóny a nezávislost cedulové banky. Jen s těmito sliby bylo politicky možné pohřbít německou marku. Nyní bylo obojí porušeno. Zásah je tak zásadní, že jej lze jen těžko vysvětlit. Proto politici potřebují obraz nepřítele - zlé spekulanty.

Jinak by jim nezůstalo nic jiného než přiznat, že vinu je na jejich straně. Chápali jsme euro jako politický projekt a přitom jsme ignorovali, co je ekonomicky nezbytné. Kritéria stability jsme měli nejen sepsat, ale současně kontrolovat a vynucovat jejich dodržování.
Státní dluhy, které se začaly v celé Evropě přelévat přes určené břehy, jsme měli zastavit dříve.
13. 05. 2010 | 10:16

jarpor napsal(a):

Pane poslanče,

moji odpověď najdete v replice TEA. Tímto mu děkuji.

A aby se mi nezvadal adrenalin, naprosto zbytečně, překopíruji část od blogera Komárka, který,soudím, vystihl EU velmi výstižně :

"Evropská unie čímsi připomíná lodního kapitána, který nechává bedlivě vyřezávat a lakovat zábradlí lodi, ale zprávy o děrách pod čárou ponoru ignoruje.

Nadstát, který kontroluje všechny slabikáře, zda odpovídají inženýringu politické korektnosti a dbá, aby ani jeden z ohrožených druhů roztočů nevymřel, zároveň není schopen vynutit u svých členů tak elementární věc, jako je rozpočtová kázeň a úspěšné udržení měnové unie, takže hrozí tunelování úspěšnějších ekonomik těmi neodpovědnými. Odpovědnost na mnoha rovinách nikdo nechce a nikdo nenese."

Hezký den
13. 05. 2010 | 10:33

Pavel13 napsal(a):

Podle mne by evropská měnová unie měla rychle poslat Řeky do linie s Bosnou a H. a Černou Horou. Tam taky platí Eurem, ale jejich situace Eurem nijak nehýbe. Ta federalizace bude totiž během na dlouhou trať.
13. 05. 2010 | 10:33

buldatra napsal(a):

EU federácia?
Že by?

To aby bratři Slováci zas zahájili pomlčkovou válku.
A pak, že se historie neopakuje.
13. 05. 2010 | 10:34

Rumcajs napsal(a):

Stefanos Manos -ministr průmyslu Řecka za Novou demokracii.

část rozhovoru :

-Tu definitivu má od prvního dne v práci?
...Jistě. Formálně sice běží šestiměsíční zkušební lhůta, ale po jejím uplynutí nikdy nikoho nepropustí. Tudíž člověk, který v 25 letech vstoupí do státní služby, má před sebou 35 let garantovaného platu. A celoživotní penzi. Až umře, přejde penze na jeho manželku. A pokud by po něm zůstaly neprovdané dcery, dostanou státní penzi taky.

-Jaké jsou ve veřejném sektoru platy?
...V průměru 2,5krát větší než v soukromém. A u vás?

-Co ti nadbyteční učitelé dělají?
...Pobírají plat, ale neučí. Někdo třeba v pracovní době jezdí s taxíkem, spousta jich je v turistických službách. A ti, kteří opravdu učí, učení často odbývají tak, že rodiče musí dětem platit odpolední soukromé doučování. Doučují je zpravidla učitelé ze státních škol. Takže lidé, kteří nedělají to, za co je platí stát, pobírají dva platy. A žádná vláda se na to neodváží sáhnout. Abych ale nemluvil jen o učitelích – přezaměstnanost panuje ve všech státních podnicích. Třeba řecká národní banka – schválně, kolik lidí pracuje v České národní bance?

-Vlastní stát nějaké firmy?
...Tam je to totéž v bleděmodrém. Například Olympic Airways – před restrukturalizací v roce 2003 to byla státní letecká společnost, která prodělávala milion eur denně. Oni zaměstnávali dvakrát víc lidí, než bylo třeba. Přebytek pilotů se maskoval redukcí nalétaných hodin, ale taky třeba nařízením, že pilot, který letí do New Yorku, tam musí dvě nebo tři noci přespat. Aby nebyl v Řecku na očích.

-Co s tím vláda udělala?
...Zabralo jí to pět let a problém se podařilo vyřešit až za cenu ohromných finančních kompenzací. Dnes houfy bývalých pilotů sedí doma a pobírají 14 tisíc eur měsíčně za to, že nedělají nic. Takových příkladů jsou stovky. Ve státním Telekomu zaměstnávali 25 tisíc lidí, až jeho výkonný ředitel prohlásil, že jich potřebuje jen 12 tisíc, jinak ho zničí soukromá konkurence. Jenže vláda za žádnou cenu nechtěla vypadat jako ten, kdo vyhazuje lidi z práce. Takže každý zaměstnanec, který souhlasil s odchodem, dostal v průměru 200 tisíc eur kompenzace.

-Kdy vlastně přezaměstnanost ve veřejném sektoru začala? Za starého Papandrea?
...Papandreu starší (Andreas P., otec dnešního premiéra, vládl v letech 1981-1989 a 1993-1996 -pozn. red.) opravdu zavedl většinu věcí, které nás teď tíží. Třeba názor, že stát je třeba ovládnout svými lidmi – čímž se mimochodem podobal vašim komunistům. Člověk musel být členem strany, aby získal určité místo. Posiloval odbory. Profesoři na univerzitách se už nevybírali podle svých kvalit, volí si je studenti. Starý Papandreu, hrůza hrůz.

-A bude nová vláda shazovat tuk?
...Spíš bych si tipnul, že zvýší daně, aby se vyhnula sociálním nepokojům. A to je katastrofa. Předpokládám, že neudržitelnost situace si uvědomí trhy – možná ne za měsíc, ale někdy v příštím roce. A pak peníze, které si vláda musí půjčovat, podraží ještě víc.

atd,atd...
13. 05. 2010 | 10:45

ali napsal(a):

Terry
díky, už je mi známo :o). Pořád ale nevím koho volit. Vím koho nevolit, a to je jednoduché..
13. 05. 2010 | 10:48

bape napsal(a):

pro Rumcajs

...a ty jsi utoho osobně byl přítomen a máš to všechno z první roky, že? Chytrý, jak radio! Informace zaručené, podle toho to vypadá! Odborníku na krizi.
13. 05. 2010 | 10:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

bape
Rumcajsův příspěvek by nás měl varovat. Nevím zda je to mystifikace či jde o přepis skutečného rozhovoru. Ale prorůstání partají zprava zleva do všech sfér života v ČEZké republice je faktem a hrozbou.
Skutečnou, ne pár set kilometrů vzdálenou.

O to jde v letošních volbách.

Zarazit jim to.
13. 05. 2010 | 11:12

Rumcajs napsal(a):

Nazdar bapíku!

Co tě žere ?
13. 05. 2010 | 11:44

buldatra napsal(a):

Jedna věc je Euro, druhá věc jsou Řekové.

Řekové prostí, řecká nečesaná nemytá veřejnost, disponuje dnes určitou životní úrovní a je jí dnes v podstatě jedno, jak k ní přišla. Nebude jí však jedno, když jí to bude chtít někdo vzít.
Ti lidé totiž dělají a dělali jen to, co se po nich chce a co je jim umožněno těmi, kteří o tom rozhodují.
Přijímají tudíž, co je jim nabízeno. Jen hloupý by nebral, když hloupější dává…
Co není zakázáno, to se smí.
A stejně jako kdekdo kdekoliv, i oni se snaží mít se lépe a lépe.

Ti, co důvěřivě(?) pumpovali europeníz do tohoto státu, činili tak nikoliv z altruismu, alebrž proto, aby vytvořili sobě zisk.
Tedy podnikali a nesli riziko, měli kontrolovat a prověřovat. Jsou za to zodpovědní. Ale komu?
Dnes jsou chytří a veškerou vinu hází na zlé Řeky, kteří lhali a vyráběli všeliké dezinformace a žili za peníze, které jim na tom základě někdo předhodil.

Nevěřím, že ten, kdo půjčuje je blb. Že neví, co dělá, do čeho jde, že nemá informace a že tratí. Měl by tedy být hnán k zodpovědnosti jako první.

Schody se zametají z vrchu dolů.
13. 05. 2010 | 11:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
Jen tak pro korektnost: Starý Papandreu to možná zavedl. Ale pravicové straně se to očividně líbilo též. Neb s tím nic neprovedla , nýbržto si vyhazovala z kopýtka stejně, ne-li hůř než socialisti.
13. 05. 2010 | 12:03

neo napsal(a):

bape:
copak, ty Paroubkovy 13 důchody už tak slibně nevypadaj co?
13. 05. 2010 | 12:13

ali napsal(a):

jo a jaký naše řecký dluhy? to jsou vaše, Havel, vaše..moje a ostatních určitě ne..my platíme daně jak mourovatý a vy si je přerozdělujete do kapsiček..co Sobotka, už bydlí v novém bytečku za naše daničky?
13. 05. 2010 | 14:24

Jan Čáp napsal(a):

Také jste našli ve schránce složenku na 121.00,- Kč od pana Kalouska? Nelíbí se vám to? Zalepte jí do obálky a zašlete nevyplaceně na adresu: Ing. Miroslav Kalousek, Zářečí 978, 391 65 Bechyně.

Adresa je k nalezení zde: http://isdv.upv.cz/obr/ozvy...
13. 05. 2010 | 14:25

Vico napsal(a):

Rumíkovi, kdyby to měl ze své hlavy, bych moc nevěřil, ale tomu co cituje z rozhovoru s řeckým ministrem průmyslu věřím.

Tudy cesta skutečně nevede. Na druhé straně však o to ostřeji vyvstává psychydelická hysterie nad, přiznávám, že populistickým návrhem ČSSD na vyplacení jednorázového třináctého důchodu/cirka 2,5 tisíce/. Je to úlitba, ale říkat tomu řecká cesta je demagogie toho nejhrubšího zrna.

Volby : "Sliby se slibují, blázni se radují/a jiní zase vztekají/.

Guláš zdarma a pivo za dvě kačky můžeš mít jen před volbama. Pak zapomeň. Na guláš, na pivo v ceně roku 1975, i na pusu od samotnýho Švarcnbérka.

Mejdan skončil. Kdo se chce zadarmo nažrat, tak má na to ještě čtrnáct dní. Pak bude utrum ať už volby dopadnou jakkoliv.
13. 05. 2010 | 14:40

skeptický napsal(a):

Kdo pláče naposled pláče nejlépe.
13. 05. 2010 | 14:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jan Čáp
A přidejte do té obálky volební lístek TOP 09. Kalousek tak získá poměrně přesný předvolební odhad výsledků své strany dlouho, dlouho před termínem voleb.
13. 05. 2010 | 15:12

jogín napsal(a):

Jedno je jisté- Řecko svoje dluhy nikdy nedokáže splatit, když není schopné splácet ani úroky. Takže máme nového trvalého pobírače sociální podpory, co si pro ni jezdí mercedesem. Jestli k němu přibude ještě Portugalsko, nastane rychlý EUkrach přes všechny podpůrné dohody. A protože příklady táhnou, je na čase připravovat vycouvání z tohoto spolku.
13. 05. 2010 | 23:22

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všichni ! Těsně před referendem o vstup do EU jsem hovořil s jedním vysokoškolákem ,povoláním učitel který mi tvrdil že EU bude něco co tu ještě nebylo , něco co nás všechny v evropě proslaví ! Ale já jsem mu tenkrát řekl ,važ slova chlapče ! Dnes je dobrým redaktorem který pracuje pro aktualně cz a pan editor Stejskal ho určitě zná ! Pokud bych se s ním ještě setkal , jako se skušeným redaktorem tak má otázka na něj by zněla ! Tak co kolik let života ještě dáváš té tvé slavné EU ? Určitě i jeho již dnes ten optimismus ohledně tohohle spolku přešel ! Jo chlapče skušenosti se získávají celý život ! Jen čert spolky miluje, tomu věř ! Dalimír.@
15. 05. 2010 | 11:47

vladislav černík napsal(a):

Ať platí, ti co krizi způsobili,
běžní řečtí pracující to nejsou!
15. 05. 2010 | 13:55

Dalimír napsal(a):

Vážení i kdyby ten ráj pro řeky skončil již zítra. můžou si alespon pro sebe říci ! Dobře jsme se poměli a užili jsme si toho ! Bohužel u nás to pro většinu národa neplatí a můžeme jen bezmocně skřípat zuby jak nás zase úředníci a politici převezli ! Jak zde pan Pocestný rád používá slovo ovčani , také si tak připadám ! Dalimír .@
15. 05. 2010 | 15:45

RosarioKirkland33 napsal(a):

freelance writer
29. 07. 2011 | 12:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy