Archiv článků: březen 2015

17. 03.

Teď už to ČSSD půjde samo

Jiří Paroubek Přečteno 3243 krát Přidat komentář

Quid caeco cum speculo? (K čemu je slepému zrcadlo?).
Všichni to viděli, pokud to chtěli vidět. B. Sobotka dostal podporu delegátů 38. sjezdu ČSSD, kterou bylo možné předpokládat. Tedy, pokud se delegáti budou chtít ve vztahu ke svému premiérovi a k sobě chovat sebezáchovně. Vláda je pro sociální demokracii hodnotou sama o sobě. Jinak tomu u žádné reformě-socialistické strany ani není. Nezbývalo tedy, než podpořit svého premiéra a předsedu strany…
Bojím se Řeků, byť nesou dary! (Timeo Danaos et dona ferentes!)
B. Sobotka je prvním premiérem a předsedou ČSSD, který zažil vlídnost médií před sjezdem své strany. A to v situaci, kdy média typu MFD, LN a další jsou kontrolována jeho partnerem a hlavním soupeřem ve vládě A. Babišem. Podobnou pozici, k Sobotkovi snad jen o malinko kritičtější, zastávají bakalovská média a média s přátelskými vztahy k A. Babišovi. A samozřejmě i veřejnoprávní televize zvoucí na komentování sjezdu – s výjimkou I. Davida – jen Sobotkovy apologety (Jelínek apod.) anebo jemu přátelsky nakloněné komentátory (V. Bělohradský).

Více »

13. 03.

Skandální rozhodnutí soudu

Jiří Paroubek Přečteno 3201 krát Přidat komentář

Na stránkách bulváru jsem se dočetl neuvěřitelnou záležitost. Politik Tomio Okamura, v jehož blízkosti se jistou dobu pohybovala paní Koktová (dříve Štiková), se ohradil soudní žalobou vůči veřejným vyjádřením Koktové a její matky Štikové, že snad měl mít intimní poměr s tehdy ještě neprovdanou Štikovou mladší.

Více »

12. 03.

Zábavný M. Zeman

Jiří Paroubek Přečteno 3028 krát Přidat komentář

V dnešním rozhovoru v Mladé frontě DNES M. Zeman opět perlí. A opět staví výběrově morální kritéria. Jiná pro sebe a jiná pro druhé.
Možná, by si mě příště alespoň nemusel brát do svých poněkud neomalených úst (jeho ústní otvor by se dal nazvat i "zemanovsky", tedy hruběji). Jeho vyjádření, že neshody s tehdejším předsedou J. Paroubkem byly důvodem jeho vystoupení z ČSSD v roce 2007, to je opravdu půvabné.

Více »

09. 03.

ČSSD do kopce nebo z kopce?

Jiří Paroubek Přečteno 3068 krát Přidat komentář

Tento prodloužený víkend bude ve znamení sjezdu nejsilnější vládní strany – ČSSD. Veřejnost bude moci srovnávat v celkem krátkém časovém sledu po sobě tento sjezd s kongresovým jednáním jejího hlavního vládního partnera a současně největšího konkurenta, hnutí ANO.
Přitom se zdá, jakoby o nic moc nešlo, nejbližší senátní a krajské volby jsou podle řádné termínové listiny až za jeden a půl roku. Problém může nastat v okamžiku, kdy v průzkumech veřejného mínění bude jedna z obou stran předstihovat druhou ve volebních preferencích o 10 až 12%. Pak může být ta v průzkumech vedoucí strana v pokušení vyvolat předčasné volby. Průzkumy však zatím ukazují na poněkud menší rozdíl, který bych odhadoval na 4-8% ve prospěch hnutí ANO. Agentury spřátelené s ČSSD (SANEP i STEM) se rozdíl snaží, seč to jde, redukovat. Z toho plyne, že si nebezpečí mimořádných voleb někteří lidé v ČSSD dobře uvědomují….

Více »

06. 03.

Serióznost argumentů

Jiří Paroubek Přečteno 2067 krát Přidat komentář

Je vůbec otázkou, zda se prezident republiky jako ústavní prezident má pléstdo denního výkonu politiky vlády. Jsem přesvědčen, že nikoliv. Nečinil to rozhodně ani T. Masaryk, už vůbec ne po svém návratu do republiky v roce1945 E. Beneš a jako prezident tak prakticky nekonal ani V. Havel.

Více »

04. 03.

Bibi v americkém Kongresu

Jiří Paroubek Přečteno 2698 krát Přidat komentář

Pro každého, kdo se zabývá jen trochu hlouběji politikou, muselo být včerejší vystoupení izraelského premiéra Netanjahua před členy amerického Kongresu v mnohém překvapivé.

Jestliže dnes česká média ostře kritizují prezidenta Zemana za jeho vystoupení mimo hlavní proud zahraniční politiky české vlády, včera si musel každý, kdo sledoval jednání Kongresu USA, říci, že republikány ovládaný Kongres vlastně ničí zahraničně-politickou linii amerického prezidenta ve vztahu k Blízkému východu a oblasti Perského zálivu. Zdá se, jakoby americkým zákonodárcům vůbec nevadilo, že politiku USA vůči Íránu a nepřímo tedy i vůči Iráku a Sýrii určuje pro nejbližší léta nikoliv řádně zvolený americký prezident, jehož ústavní doménou zahraniční politika je, ale izraelský premiér. A to nikoliv konsenzuální politik typu J. Rabina, E. Baraka, Š. Pereze či M. Begina, ale politik, který neposunul mírový proces s Palestinci v posledních letech ani o milimetr. Politik ignorující postoje většiny světového společenství pokud jde např. o budování izraelských osad na okupovaných arabských územích. A také politik, který Izrael přivedl svou politikou do tíživé mezinárodní izolace.

Více »

03. 03.

Babiš na zteči

Jiří Paroubek Přečteno 2060 krát Přidat komentář

CVVM, coby ze státních prostředků dotovaná agentura pro výzkum veřejného mínění, snad v žádných volbách v posledních deseti letech ani přibližně netrefila ve svých odhadech reálné volební výsledky. A vůbec nikoho to nevzrušuje. Zavedeným stranám to plně vyhovuje. Podle posledního průzkumu CVVM má hnutí ANO 31%, ČSSD 28% volebních preferencí. Podle tohoto průzkumu jsou pozice tradiční pravice – tedy TOP 09 a ODS – prakticky zničeny. Jsou na samé hranici volitelnosti (ODS) či pouze těsně nad ní (TOP 09). Smysl takového spektakulárního průzkumu vyprodukovaného CVVM je jasný. Uspokojit delegáty kongresů obou velkých vládních stran. Delegáty sjezdového jednání obou stran jistě nezarmoutí ani (zatím virtuální) rozdrcení pozic tradiční pravice. Hnutí ANO si podle CVVM udržuje vedení, sociální demokracii může uspokojit, že rozdíly v preferencích vůči ANO již nejsou (virtuálně) tak tragické. To uklidní některé horké hlavy v ČSSD. Loňské reálné volební výsledky ČSSD ovšem nepřesáhly 15% (evropské volby i komunální volby, ve kterých ČSSD ztratila naprostou většinu svých politických pozic ve velkých a větších městech) a najednou je v průzkumu výsledek v preferencích dvojnásobný… CVVM prostě chce vyhovět mocným tohoto světa – a finanční příspěvky dále plynou…..

Více »

02. 03.

Babišovy nové plány

Jiří Paroubek Přečteno 2450 krát Přidat komentář

Babiš předvedl na víkendovém sjezdu dokonalou one-man show. Jeho marketingové poradce jsem již mnohokrát ocenil jako mimořádně schopné lidi a ti mu bezpochyby vysvětlili, že kongres každé strany musí být ukázkou síly, schopnosti jejich charismatických lídrů oslovit veřejnost a zopakováním základních programových cílů.

Více »

02. 03.

Teror vůči křesťanům v Sýrii – důsledek geopolitických her Západu

Jiří Paroubek Přečteno 2248 krát Přidat komentář

Již od počátku ozbrojeného konfliktu v Sýrii upozorňuji na to, že Západ vsadil na špatné koně. Proti Asadově vládě, které byla před necelým rokem ve volbách opět potvrzena legitimita rozhodnou většinou syrského obyvatelstva, se mělo hlavní silou podle tureckých představ stát Muslimské bratrstvo. Vedlejší silou potřebnou k odporu Asadova režimu se měli stát islamisté. Neoosmanský favorit, Muslimské bratrstvo bylo v bojích zcela zničeno a islamisté, zejména pak tzv. Islámský stát cvičený mj. tureckými instruktory a zásobeny zbraněmi ze Západu, ovládl nejen ekonomicky nejvýznamnější části Iráku, ale ovládl také významné části syrského území včetně ropných polí.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy