Na prahu skutečné krize

08. 08. 2011 | 08:15
Přečteno 17284 krát
Naděje, že ekonomická krize z roku 2008 byla jen klopýtnutím v nezastavitelném rozmachu globálního kapitalismu, se hroutí. Zcela zákonitě, protože bylo naivní doufat, že se bez globálně působících a vymahatelných pravidel Otesánek finančních trhů utiší, poté co vysál ze státních pokladen tisíce miliard dolarů na záchranu krachujících bank a penzijních fondů.

Varováním mělo být už to, že „záchranné“ balíčky nevycházely ze skutečně autonomních rozhodnutí politických elit národních států. Byly jaksi „povinné“ nejen proto, že zprivatizovanou politiku dnes kontrolují velké peníze, ale i proto, že se v podobě privatizace veřejných statků postupně smazala hranice mezi soukromým a veřejným, takže státům nezbylo než zachraňovat soukromé společnosti, na jejichž osudu závisely úspory, hypotéky a penze miliónů občanů.

Politické elity tak neodpovědnému Otesánkovi poslušně odsouhlasily výživnou infúzi, načež „překvapeně“ přihlížely, jak--zcela v logice svého fungování--obratem zaútočil na oslabené státy, které se záchrannými balíčky ještě více zadlužily. Co na tom, že právě státní dluhy, jež byly k útoku využity, jsou svého druhu fikcí, u níž záleží na tom, jak a kdo příběh vypráví.

Finanční trhy se ho rozhodly i po roce 2008 vyprávět skrze už jednou zkrachovalý neoliberální syžet. V okamžiku, kdy si tento globálně fungující Otesánek uvědomil, jak slabé národní státy jsou ve srovnání s ním i v situaci, kdy právě on způsobil největší hospodářskou krizi od 30. let minulého století, vynořil se příběh o neobyčejné rozmařilosti sociálních států, nutnosti šetřit okamžitě a všude, přičemž se ovšem vždy ozýval bolestný pokřik, kdykoliv státy chtěly situaci řešit zvyšováním daní pro nejbohatší a firmy.

Jinými slovy: poté, co „finanční trhy“ vysály ze států, zejména z USA, v podobě záchranných balíčků obrovité částky, a slušně pochroumaly motor globální ekonomiky, usoudil tento Otesánek, že si žijeme nad poměry, což jej údajně nutí v případě nejvíce zadlužených zemí zdražovat půjčování peněz tak, že některé, pokud se radikálně neuskromní, přivede až k bankrotu.

Začalo tak další dějství dramatu, v němž se s přičiněním soukromých ratingových agentur začalo financování dluhů v případě některých států rapidně „zdražovat“, přičemž hrozba bankrotu celých států donutila další státy, zejména ve finančně provázané Evropě, aby za ně ručily. Tyto promyšlené spekulativní útoky by mohly být skvělým byznysem, kdyby se neukázalo, že onen vždy tak citlivý Otesánek nemá žádný pud sebezáchovy.

Vysávání státních pokladen a spekulativní zdražování peněz v případe nejvíce oslabených států totiž způsobilo, že se znovu začíná bortit beztak chatrná architektura mezinárodních financí. Jenže tentokrát stále více států, ožebračených nejen svojí dřívější rozhazovačností, ale i masivní korupcí, privatizací veřejných statků a „zachraňováním“ Trhu, už nemá síly na to, aby kolaps finančního světa odvrátilo.

Pokud krize s plnou silou udeří, což se zdá být téměř jisté, nabízejí se, mezi jinými, dva scénáře, které mohou být pro globální kapitál a západní společnosti osudné. Jedním je, že se politika národních států, tlačená vzbouřenou „ulicí“, odhodlá konečně k akci, což ovšem už nemusí, jak bývá ve vypjatých situacích pravidlem, vyústit jen do umírněných opatření, jako je smysluplná regulace.

Druhým je totální chaos. A z chaosu, jak víme, vznikají často světové konflikty nebo nové pořádky. Nám, kteří to už jednou zažili, nezbývá než doufat, že to nebude obdoba jednoho z „báječných nových světů“, které v reakci na krize kapitalismu a bídu vznikly v minulém století.

Právo, 8.8.2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tomáš Kolář napsal(a):

A co třeba tohle řešení?
http:/hzpd.cz
09. 08. 2011 | 07:57

Terry napsal(a):

ANALÝZA LN: Začala ilegální záchrana Říma a Madridu (http://byznys.lidovky.cz/analyza-ln-zacala-ilegalni-zachrana-rima-a-madridu-f78-/firmy-trhy.asp?c=A110808_165422_firmy-trhy_nev)

Svět stojí na pokraji nové krize, tvrdí ekonom (http://byznys.lidovky.cz/svet-stoji-na-pokraji-nove-krize-tvrdi-nemecky-ekonom-pf3-/firmy-trhy.asp?c=A110808_115911_firmy-trhy_nev)

Ne jedna, ale za dveřmi máme rovnou dvě další krize (http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-52388130-mame-za-dvermi-dve-dalsi-krize)
09. 08. 2011 | 08:29

JC napsal(a):

Yosif K,
Škoda auto a docela úspěšně.
09. 08. 2011 | 08:34

JC napsal(a):

Pehe se ptá co bude dál ? No přece Bildeberg a jeho světovláda.
Pehe už mu zametá cestičku aby tam mohl dělat podržtašku.
09. 08. 2011 | 08:37

Moonblade napsal(a):

Nevím, proč jsou z toho všichni tak překvapení? Každý, kdo si zařizuje bydlení se zadluží i na 30 let. Pokud se nezadluží, tak nic nemá. Na druhou stranu, i když bude vyrovnaný rozpočet, tak to bude mít opačný efekt, protože všichni budou tlačit náklady co nejblíže k nule, vybere se míň na daních a dluh bude opět narůstat. Jeden z příkladů jak fungujč současná ekonomika:
Je líný den v jednom malém městečku. Slunce pálí, ulice vylidněné. Časy jsou nelehké všichni jsou zadluženi, lidé žijí na úvěr. V ten den projíždí městem bohatý turista. Zastaví se v hotelu, položí na pult 100 EUR řka, že si chce prohlédnout pokoje a strávit tam jednu noc. Hned, jak turista odejde na prohlídku, majitel sbalí 100 EUR a běží splatit dluh u řezníka.
Řezník bere 100 EUR a běží splatit svůj dluh u farmáře vepřů. Farmář hned běží zaplatit dluh u prodavače krmení. Prodavač krmení jde zaplatit dluh místní prostitutce, která se také také těžce dotkla hospodářská krize a začala poskytovat své služby na úvěr. Taktéž prostitutka jde splatit dluh hoteliérovi za nezplacený pokoj. Hoteliér rychle položí 100 EUR na pult, aby bohatý turista nic nezpozoroval. V tom okamžiku se objeví turista abere si zpět svých 100 EUR řka, že pokoje nejsou vyhovující a odchází. NIKDO NIC NEVYPRODUKOVAL, NIKDO NEC NEVYDĚLAL, ALE CELÉ MĚSTO JE BEZ DLUHŮ VZHLÍŽÍ DO BUDOUCNA S OPTIMISMEM.
09. 08. 2011 | 08:53

tata napsal(a):

pane Yosif K

BUD STE PROVOKATER,NEBO demagog,v obou připadech je zbytečne s VAMI DEBATOVAT.....PROTOŽE jinak byste nenohl reagovat zde takto.........08. 08. 2011 | 23:48

ne že se neomluvite že pišete nesmysly,ale i po odkazu kde mate jasně napsano kolik se vydalo za nezaměstnast celkově za rok 2010 což bylo 13,4 miliardy......protože sebedokonaly system se da zneužit vždy se to odhaduje na 5/20 procent,takže i přidam zneužilo se max 5 miliard což je prkotina vtomto systemu,přesto pokračujete v bludech..........komu není radno tomu není pomoci.......timto jakekoliv další reakce považuji za stratu času
09. 08. 2011 | 09:56

Jag napsal(a):

REGULOVAT I PRDY.Ve státním zájmu.Místo regulace má fungovat právní stát a ten má postihovat zlodějny,podvody a korupci.Politik je tady od toho,aby dělal zákony pro právní stát a ne reguloval-tedy kontroloval a trestal.To,že to u nás nefunguje je právě proto,že politika strká nos všude a všechny pořád řeší.
09. 08. 2011 | 10:05

Yosif K napsal(a):

Pane Ghandi - v okamziku kdy Cina prestane kupovat dolarova aktiva, kurs dolaru jeste vice klesne a kurs Juanu vyskoci nahoru. Dejme tomu o 20% poklesne US$ a o 20% vysokci nahoru Juan. To da dohropmady 40%. Tobude mit nekolik pro USDA blahodarnych dusledku:
1) prijmy USA budou omezeny natolik, ze bude nutno podstatne omezit i pozitky v nezamestnanosti proletariatu.
2)Americky export o 40% zlevni, cinsky import o 40% zdrazi.
3) V dusledku techto dvou faktoru bude doposud zahalejici proiletariat vehnan do pracovniho procesu, USA zacnou exoprtovat vice do Ciny a mene dovazet a proletariat zacne misto pobirani podpor platit dane a zacne se zapravovat deficitrozpoctu a nakonec i snizovat statni dluh.

Velmi pravdepodobne se to stane - kdo mate nejake dolary, okamzite je mente na juany..... ma to jednu vadu - juany nejsou volne smenitelna mena - prave proto aby se dal drzet jeho nizky kurs......
09. 08. 2011 | 12:14

šlapka napsal(a):

Yosif K
Nemáte ještě v zásobě další takové vynikající rady ?
Sem s nima....:))).../humoru není nikdy dosti/

A jak to bude s juanem a USD za měsíc - to neráčej vědět, jemnostpane ?
:--()

P.S. Jen malá poznámka. Směnný kurz CNY je vázán na měnový koš, fixován pouze na USD přestal být CNY tuším před 5 lety.

Technická - prý až 40 milionů amerických občanů využívá potravinové lístky.
Vy jim je chcete sebrat ?
Apropo - už nyní/respektive příští rok/ - bez vlivu poměru kurzů CNY/USD - má být lhůta pro vyplácení dávek v nezaměstnanosti zkrácena na půl roku.
Předpokládám, že to za nějaký čas použijete k obhajobě svých tvrzení, že právě toto napomohlo nezaměstnané vrátit do práce, že ?
:---()

http://www.investicniweb.cz/ekonomika/2011/7/22/clanky/hlad-v-usa-potravinove-listky-vyuziva-15-lidi/
-----------------------------------------------------------------------------------
Yosife K - jak to , že v zemi, v které sídlí Wall Street je tolik lidí chudých ?
Kde je ta jejich role efektivního distributora kapitálu, Yosife K ?
:--((
09. 08. 2011 | 12:50

Mirka napsal(a):

http://www.tvina.sk/index.php?zobraz=videoarchiv&hraj=2299
09. 08. 2011 | 13:31

Mirka napsal(a):

http://www.novinky.cz/kultura/salon/222346-vaclav-belohradsky-cas-dluhu.html
09. 08. 2011 | 13:32

TAX napsal(a):

Pane Pehe
Je otázkou zda se globální kapitál nestal osudným pro západní společnost - globální kapitál přežije, ale západní společnost bude mít značné problémy.
P.S.Když se dívám na obsah některých příspěvků k tomuto blogu tak si myslím, že současná elita může být klidná.
09. 08. 2011 | 13:34

Mirka napsal(a):

http://www.blisty.cz/art/59698.html
09. 08. 2011 | 13:35

Martin napsal(a):

Technorobotismus a neschopnost vytvorit pracovni a socialni podminky pro lidstvo je dukazem reality zvraceneho sveta.
09. 08. 2011 | 15:21

Jan napsal(a):

Až 2 biliony rozkradli politici u nás, dle st.mv p.J.
A co v jiných státech? Jak přes kopírák.
Vinni jsou politici s krizí finanční i morální.
Politici, měli a mohli "ukáznit banky a kolporace z á k o n y!?
A proč to neudělali????
Protože je to předem n a p l á n o v á n o?

Jenom mi vysvětlete, proč krize v 30-tých letech začala též v usa, ale válka byla v Evropě!???
Nyní začala krize též tam,
a pochybuju, že "konflikt bude také tam :-(
09. 08. 2011 | 15:52

Mik napsal(a):

Pane Pehe, nedělejte "blbýho", a řekněte nám,
co vám přednášeli v Bilderbergu??? :-()))
09. 08. 2011 | 15:58

manmic napsal(a):

Jak já to chápu, v tomto systému financí, tak jak existuje, není zhodnocována přímo práce, zejména u státních zaměstnanců. Aby mohli být zaplaceni, je třeba nejdříve vybrat daně od nestátních. Je to z určitého pohledu paradox. Ikdyž lidé ve státním vykonají, (v ideálním případě), spoustu odborné a užitečné práce, systém se tváří, jako by neexistovala, dokud nevybere příslušné množství "aktiv" z další práce ale "soukromé". Přitom v obou případech se jedná o vykonanou práci, službu, jež by měla být hodnotou. Kdykoliv v současném systému stát objedná práci navíc, je penalizován dluhem vůči třetímu subjektu, který paradoxně vůbec nepracuje, vůči bance!
Při tom by člověk čekal, že by měl mít stát závazky jen vůči výrobnímu sektoru a vůči sektoru soukromých služeb, ale tak to není. Naopak státy pomocí "globalizace" napomáhají nesmyslnému vynucování stále vyšších otáček soukromé sféry, bez ohledu na následky a faktickou likvidaci zdraví lidí i planety.
Vše je jaksi na hlavu postavené. Bankéři žijí v nezaslouženém luxusu, který by státy měli, v trvale udržitelné míře, poskytovat výrobcům, resp. zaměstnancům výroby. Proto se přece dřou, aby měli jistoty a určitý komfort. A určitá část komfortu by měla zbývat i pro státní zaměstnance a zaměstnance služeb. Není jediný důvod, proč by si tito nemohli vzájemně poskytovat služby.
Tou umírněnou regulací jste myslel pane Pehe, to že se státy nedohodnou na jednostranné transformaci dluhu vůči finančnímu sektoru na hodnotu prakticky 0 a naopak viníkům ještě neodstaví veškerý majetek, ve prospěch nových a.s. s férovějšími podmínkami fungování a rozdělení? Rovněž přechod na kreditní systém, vyjádřený nejspíš symbolickou čověkohodinou, pro další fungování výměny zboží a služeb, by pro bankovní lichváře byl těžko stravitelný.
Jinak je váš text velmi trefný a svou nenuceností jste i pobavil.
10. 08. 2011 | 18:31

Jag napsal(a):

Demokracii může zachránit je právní stát,který vyžaduje dodržování zákonů pomocí osobní a hmotné odpovědnosti jedinců.žádný člověk nebude dodržovat zákony,když k tomu nemá důvod.Nikdo nebude pracovat na nedevastaci,když z toho nemá sankci.Běžte se podívat na územní a stavební řízení,jak tam z 30 lidí,většina z nich nic nepřinese-žádné posudky ani hodnocení, a jen tam sedí.Přitom se tam třeba jedná o znečištění podzemní vody nebo zničení majetku občana.Prostě nikdo z nich nemá žádnou osobní a hmotnou odpovědnost,tak si tam jdou 2 hodinky odsedět a na konci chrápání do zápisu pronesou BEZ NÁMITEK.A pak za to poberou 30 000 čistá ruka.VZPAMATUJTE SE VŠICHNI.
11. 08. 2011 | 09:18

Milan napsal(a):

Líp to snad ani nešlo napsat..,plně souhlasím s p.Pehem.
13. 08. 2011 | 14:06

Pochybovač napsal(a):

Ale pane Pehe, to není krize, to je jen zánik.Zánik podvodného systému, ve kterém vyvolení lichváři směňují výsledky práce dlužníků za potištěné papírky.Státy ve skutečnosti nedluží nikomu ani vindru, kdyby měly skutečné dluhy, tak byste věděl, kdo je věřitel.Státy tisknou dluhopisy, a proto se stávají automaticky dlužníkem.Je to všechno jen a jen v papírkách.
V příštích letech uvidíte, jaká je skutečná hodnota papírových peněz, bohužel to bude velmi smutný pohled.
13. 08. 2011 | 15:05

MUDr. napsal(a):

Pane profesore, nelze s Vámi než souhlasit..
..bohužel racionálně uvažující člověk si uvědomí,že končí ten relativně lehký život posledních let-bez mravních autorit v čele států je řešením vždy "cesta do pekel"
..chybí POKORA k přírodě i lidem okolo nás
13. 08. 2011 | 23:31

Terry napsal(a):

Slušná společnost chrání slušné občany.

Sviňská společnost chrání svině.

V jaké společnosti žijeme, nechť si odpoví každý sám.
15. 08. 2011 | 08:05

STERN napsal(a):

no...kapitalismus na věčné časy?depak ! Komu zvoní hrana po zákonu věků?...VZNIK, VRCHOL, ZÁNIK...KAPITALIZMU!!!!!!!!!!!!
17. 08. 2011 | 12:57

svobodný napsal(a):

Nebezpečí nastolení noého pořádku tu je, stačí se podívat na EU jak postupně bere moc demokraticky zvoleným politikům a předává ji úředníkům bez jakého koliv demokratického mandátu. Řešení vzniklé situace spatřuji především v širším zapojení veřejnosti do politiky, podobně jako to je ve Švýcarsku a samozřejmě ve vyrovnaných rozpočtech.
20. 08. 2011 | 22:42

turafarce napsal(a):

B <a href="http://www.nikekutuja.biz/">ナイキスニーカー</a> eqTqu HnxTrc EydJie Nyc <a href="http://www.nikekutuja.biz/air-jordan空気ヨルダン-c-1.html">nike jordan</a> NpeOdhOnf Gh <a href="http://www.nikekutuja.biz/air-maxエアマックス-c-2.html">air max 95</a> aGibPxzEzk VjjErqXcz <a href="http://www.nikekutuja.biz/nike-air-force-1ナイキエアフォース-c-4.html">nike air force 1</a> Yuh UtrMah

Gj <a href="http://www.nikekutuja.com/">ナイキスニーカー</a> vYmk PxnRlq MgvPat EqfH <a href="http://www.nikekutuja.com/air-jordan空気ヨルダン-c-1.html">nike jordan</a> euXjlEyy OyfKwoCisG <a href="http://www.nikekutuja.com/nike-dunkナイキダンク-c-4.html">nike store</a> cu HabCiyHc <a href="http://www.nikekutuja.com/air-maxエアマックス-c-2.html">air max 95</a> eVja YghHrn

Hn <a href="http://www.nikekutujp.com/">ナイキスニーカー</a> aNos JslDjy XcaOcz JdsM <a href="http://www.nikekutujp.com/nike-dunkナイキダンク-c-4.html">nike store</a> axDdhGlv O <a href="http://www.nikekutujp.com/nike-air-force-1ナイキエアフォース-c-3.html">nike air force 1</a> enYsoHnvCom <a href="http://www.nikekutujp.com/air-jordan空気ヨルダン-c-1.html">nike jordan</a> NbiNtbJsfVut VdcAjp
17. 05. 2013 | 04:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy