Ústrování a lustrování aneb Česká fraška

12. 02. 2014 | 08:18
Přečteno 7505 krát
V souvislosti s tím, že Sněmovna tento týden volí dva kandidáty, které navrhne Senátu do rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), se rozjíždí další vlna politické i komentátorské hysterie na pravici. Ta navazuje na další, právě končící trapné kolo diskusí o lustračním zákoně, které jsme si museli vytrpět v souvislosti s komunistickým návrhem lustrační zákon zrušit.

Není divu, chce se říct. Zdecimované české pravici, která nedokázala voliče oslovit ani ideově, ani svými vládními výkony, nezbývá už žádný jiný jednoduchý nástroj, jak se legitimizovat alespoň v části veřejnosti.

Jenže tato část veřejnosti se zmenšuje, protože antikomunismus pětadvacet let po pádu bývalého režimu už nezabírá. A to nikoliv jen kvůli zapomínání, ale zejména proto, že byl pravicí účelově zpolitizován a používán jako nástroj politické mobilizace, a posloužil tak jako ideologické krytí pro pochybnou privatizaci, rozkrádání státu a postupné srůstání hlavního proudu pravice s kmotrovskými strukturami.

Někteří komentátoři tvrdí, že antikomunismus je na ústupu, protože veřejný prostor i některé instituce ovládla intelektuální a politická levice. Ta se prý nyní pokouší kupříkladu o puč v ÚSTR, aby znemožnila objektivní bádání o totalitní minulosti.

Ve skutečnosti je antikomunismus na ústupu nejen proto, že je téměř čtvrt století provozován českou pravicí jako politická fraška, ale také proto, že veřejný prostor je zahlcen mnohem čerstvějšími zločineckými příběhy i postavami, které zplodil nikoliv komunismus, ale český postkomunismus.

K diskusi o (ne)zrušitelnosti lustračního zákona lze podotknout snad už jen to, že i těžké vraždy se podle českého práva promlčují za 20 let.

V případě lustrací, což mělo být původně „revoluční“ opatření, se naopak můžeme nadít toho, že se je jednou česká pravice pokusí rozšířit ještě i na potomky pozitivně lustrovaných a bývalých funkcionářů KSČ. Vždyť lidé, které StB kdysi kvůli jejich postavení verbovala, jsou dnes v důchodovém věku nebo na jeho pokraji.

Už z tohoto boje za „lustrace na věčné časy“ vyplývá, že vůbec nejde o údajnou společenskou či politickou nebezpečnost pozitivně lustrovaných, ale jen o politické alibi jinak ideově prázdné pravice. Na skutečnou společenskou a politickou nebezpečnost máme dnes jiné machry. Ti mají ovšem lustráky bezvadně čisté.

Podle některých obhájců nezrušitelnosti lustrací nemají prý lustrace už sice velký praktický význam, ale mají význam symbolický. Ukazují, jak se demokratická společnost dívá jak na bývalý režim, tak konkrétně na ty, kdo porušovali lidská práva.

Bohužel i tato symbolika se většině společnosti jaksi ztrácí v mlze v situaci, kdy v přímém přenosu vidí symboliku jinou, se současným politickým režimem přímo intimně spojenou: kupříkladu pražského kmotra, který svým autem přejel a těžce zranil ženu, ale kterého jaksi nelze dostat do vězení.

„Lidská práva“ práva šíbra a miliardáře evidentně mají v současných poměrech vyšší hodnotu, než lidská práva jeho oběti, nebo těch, na jejichž úkor přišel, bůhvíjak, ke svému pohádkovému bohatství. Je dost těžké cítit za takových okolností morální paniku nad tím, že před více než čtvrtstoletím musel jakýsi Babiš coby řadový pracovník v zahraničním obchodu udržovat kontakty s StB.

Politická účelovost se tyčí i za debatou o ÚSTR. Tato instituce byla od počátku odsouzena k nezdaru, protože byla tehdy vládnoucí pravicí zkonstruována nikoliv „veřejnoprávně“, ale čistě politicky. Začíná to už jménem instituce, kvůli kterému pak musel parlament určit, které období české historie je třeba považovat za „totalitní“. Jinými slovy, aby snad nebylo mýlky, jak historii vykládat, politici se ještě před zřízením ústavu sami pro jistotu stali historiky.

Tehdejší politická reprezentace také měla možnost odstínit ústav od všemožných politických tlaků třeba tak, že by kupříkladu taxativně vymezila, kterých dvacet významných společenských institucí bude jmenovat svoje lidi do rady ústavu—bez ohledu na to, jaká je právě politická konstelace. Jenže pravice měla tehdy většinu v Senátu, který se zdál být pro levici nedobytný. Podlehla tedy pokušení ponechat Senátu kontrolu nad složením rady ÚSTR. Dnes sklízí plody tohoto uvažování.

ÚSTR pak proslul nikoliv tím, že objektivně zpracovává historii, ale tím, budeme-li parafrázovat Churchilla, že generuje více vlastní (většinou skandální a trapné) historie, než kolik ji dokáže sám strávit. Dosti smrdutým odpadem této vlastní krize identity, nikoliv objektivními produkty svého bádání, pak bombarduje veřejný prostor.

Většina veřejnosti je z lustrací i z ÚSTRu už jen unavená. S údajným nástupem levice to nemá nic společného.

Společnost má prostě úplně jiné problémy, než neustále řešit vnitřní problémy jakéhosi zpolitizovaného ústavu, či se „vyrovnávat s minulostí“ v kontextu politicky naordinované optiky, jako jsou lustrace, restituce, zákon o zločinnosti komunismu, či „lex“ ten či onen bývalý prezident.

Právo, 12.2.2014


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

K.V napsal(a):

Zase jsem museli koukat na jeden den parlamentu, a s děsem koukat co se stalo, že jediní normální jsou v této zemi asi komunisté.
.
Náhodou jsem přepnul TV když hovořil nějaký poslanec nevím které partaje, a zrovna říkal že lidi chtějí po politicích řešení nezaměstnanosti, bídy důchodců, sociální úrovně rodin atd.
Ne hádky o lustrování a ÚSTRK, a o to co tu bylo před 65 lety.
.
Už je to fakt hodně trapné
12. 02. 2014 | 08:24

SuP napsal(a):

Když vám tolik vadí nezrušení lustračního zákona, vyvolává to dojem, že se vás taknějak týká.
12. 02. 2014 | 08:29

ld napsal(a):

Ano, příměr s promlčitelností vraždy a lustrákem se povedl.
12. 02. 2014 | 08:31

Míla napsal(a):

Supe
doby se mění,lidé se mění,pravdy se mění....jen blbost zůstává neměnná a stálá.
12. 02. 2014 | 08:38

Terry Fox napsal(a):

to SuP
Pan Pehe nabídnul v textu skvělé řešení: Rozšířit lustrační zákon i na všechny potomky lustrovaných osob. Já bych to rozšířil kromě přímé příbuzenské linie i na všechny zešvagřené osoby a jejich potomky. Nakonec, stálo by snad za zvážení rozšířit ten zákon i na sousedy. Jistě budete souhlasit, milý kondore (vidíte, jak si vás považuju). Ať žije plyšáková revoluce a čeští plyšákoví revolucionáři! V jednotné modré frontě vpřed!
12. 02. 2014 | 08:44

Zdenda napsal(a):

Souhlasím plně s obsahem článku. Tématy lustrací, ÚSTR a zavilým antikomunismem vůbec se zaštiťují jedinci, pro které je to už poslední a jediná možnost, jak se ještě účastnit nějaké veřejné diskuze. Popřípadě pár mentálně narušených jedinců na hranici svéprávnosti. Jmenovitě se to týká případů, jako Fendrych, Štětina (senátor), Hlučín a obdobných typů. 99 % společnosti má jiné starosti a výkonnější škůdce, nežli sedmdesátileté bývalé spolupracovníky StB.
12. 02. 2014 | 08:48

David napsal(a):

"...Už z tohoto boje za „lustrace na věčné časy“ vyplývá, že vůbec nejde o údajnou společenskou či politickou nebezpečnost pozitivně lustrovaných, ale jen o politické alibi jinak ideově prázdné pravice. Na skutečnou společenskou a politickou nebezpečnost máme dnes jiné machry. Ti mají ovšem lustráky bezvadně čisté...."

----------------

Naprostý souhlas!

Jinak je k pláči, že pronásledováni jsou ti, kteří jsou pouze a jen evidováni v seznamech StB, aniž by bylo prokázáno komu a čím ublížili.

Přitom ti, kteří je do těch seznamů zapisovali nebyli vůbec potrestáni a naopak dostali vysoké odstupné a pěkné důchody.

Takovou "spravedlnost" si mohou novodobí inkvizitoři strčit někam.
12. 02. 2014 | 08:56

Míla napsal(a):

Terry Fox
zapomněl jste lustrovat modré košile SSM a nositele pionýrských šátků.Jelikož jsem nenosil ani jedno,komouš jsem nebyl,tak uvažuji,že se vrhnu na politiku.A celý důchod věnuji na činnost některé dluhující politické straně.
12. 02. 2014 | 09:00

Ládik!!! napsal(a):

K lustračnímu zákonu bych zavedl ještě lustrový zákon.
12. 02. 2014 | 09:05

Pepa Řepa napsal(a):

Moudrý člověk, ten pan Pehe.
Co se to stalo, že pojednou objevil, že "lická práva" jednoho mají jinou váhu než jiného. Že by Duch Svatý?
Že ho to nenapadlo v souvislosti s debatou o "lických právech" Pišty Červeňáka, který má být zvýhodněn před Frantou z Hornídolní a je to přece to pravé, ořechové, bude běhat stovku za 9, když mu nasypeme.

Rozjíždí se to jako symfonie, v mnohém má mudrc v první větě pravdu Aby se dostal k jádru.

„Lidská práva“ práva šíbra a miliardáře evidentně mají v současných poměrech vyšší hodnotu, než lidská práva jeho oběti, nebo těch, na jejichž úkor přišel, bůhvíjak, ke svému pohádkovému bohatství

To je na mě moc.
Ne proto, že bych rád koblihy, ale čouhá z toho závist, jako widle ze hnoje.Je to bohatec. Je. Hladový jako Otesánek, o tom žádná.

Bůhvíjak je co?
Porušování zákonů? Pokud ano, proč mudrc neběží na policii nebo nedá blog o tom co, kdy kde a jak. Kde je ÚOOZ, jméno kobliháře ani nezmínil,kde je chyba?

Vrabci na střeše to -prý- cvrlikají. Cvrlikají, ale já si zase myslím, že pan Pehe přišel bůhvíjak k ředitelování aby měl veget jako hrom a vedlejšáky v mediích.Že má trenýrky se zlatými lampasy.Doufám, že si autor coby novinář-ověřikl informaci alespoń ze od dvou nezávislých brabců, je jich málo.

Asi jako Dalibor k houslím nepřišel ani jeden, ale mám jim závidět?
Co s tím uděláme?
Znárodníme mu Agrofert? Podle jakého zákona? Referendum?

A co že to objevil pan Pehe až nyní, když je jmenována vláda a ne před půl rokem, kdy se vědělo,že ten, který ke svému štěstí přišel "bůhvíjak" vlastně vyhrál volby a debatovalo se, zda lustrák ano nebo ne?
12. 02. 2014 | 09:10

Xaver napsal(a):

Lustrační zákon neublížil ani jednomu STBákovi ani jednomu skutečnému udavači.
Kdopak ho tak asi napsal ?
Kdopak asi tenkrát radil V.Havlovi ?
12. 02. 2014 | 09:11

jarpor napsal(a):

"Bohužel i tato symbolika se většině společnosti jaksi ztrácí v mlze v situaci, kdy v přímém přenosu vidí symboliku jinou, se současným politickým režimem přímo intimně spojenou: kupříkladu pražského kmotra, který svým autem přejel a těžce zranil ženu, ale kterého jaksi nelze dostat do vězení."

Souhlas, pane Pehe. Tragédií je, že kmotra jaksi nelze, nebo jistí policajti a vyšetřovatelé, patrně jemu zavázaní, nechtějí potrestat... stejně je tragédii, když píšete :

"Začíná to už jménem instituce, kvůli kterému pak musel parlament určit, které období české historie je třeba považovat za „totalitní“. Jinými slovy, aby snad nebylo mýlky, jak historii vykládat, politici se ještě před zřízením ústavu sami pro jistotu stali historiky."

Politologovi, komentátoru současného dění by mělo být jasné, že doba komunistické totality počala únorem 1948 a skončila listopadem 1989. Na to historiky netřeba...

Tragédií je krátká paměť Vaše a Vám podobných... Horáková, Píka, Palach...

Tragédií je psát, že společnost "má prostě úplně jiné problémy, než neustále řešit vnitřní problémy jakéhosi zpolitizovaného ústavu, či se „vyrovnávat s minulostí“ v kontextu politicky naordinované optiky, jako jsou lustrace, restituce, zákon o zločinnosti komunismu, či „lex“ ten či onen bývalý prezident."

Tragédií je nedodržování platných zákonů prezidentem, obcházení zákonů či zvyklostí premiérem, "šití" zákonů na míru jednoho člověka parlamentem...

Tragédií je, že na to jako politolog neříkáte nic. Společnost prý má jiné starosti...

Tragédií pravice je, že její vlastní vystupování a konání způsobilo mimo jiné to, že vtloukáte čtenářům do hlavy, že na historii /i tu zcela nedávnou/ se mají vykašlat, nezabývat se jí, přece mají jiné starosti...

V 89 bylo heslem "Nejsme jako oni". Estébáci a jejich přisluhovači neviseli na lampách, nezavřeli je, nebili je, nemučili je... nebyli potrestáni jinak, než tím, že se nemohli ucházet o vyjmenované funkce ve státě... Skutečně neskutečně tvrdý trest, že !! Prej i zločiny se promlčují, píše politolog... Myslím, že křivák, udavač je křivákem a udavačem na celý život. Tady jen málokdy má smysl hovořit o časově omezeném období.

Svět obdivoval samet. Nějak ten samet drhne... když příslušníci strany jejíž režim byl prohlášen zločinným "zvedají hlavy" za účinné pomoci "emigranta" jež "Studoval práva, filozofii a politologii na univerzitách v Praze a v New Yorku."

Hezký den

P.S.
Že by se ten SuP strefil ?
12. 02. 2014 | 09:15

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Tady zase bude potrefenejch, co si nedovedou připustit, že když někdo spolupracoval s diktaturou ať dobrovolně, nebo s dopomocí, může být rád, že ho za to nikdo netrestal, netrestá, ani se trestat nechystá. Jen by si neměli myslet, že dokud to hovno na své košili nevyperou, ale budou ho jen překrývat šálkou, že můžou mezi slušné lidi.
Mimochodem, ti skutečně slušní, už si ho dávno vyprali. Takže kdo se to tu asi pořád rozčiluje a teskní?
12. 02. 2014 | 09:18

Pepa Řepa napsal(a):

Terry Fox
no zákon je zákon, jiskrná myšlenka dotáhnout vinu na potomky tady je.
:-)
Ostatně o tom jsou slavná Diágova procesí k Helmutovi.

Doufám však, že zákonodárci nezapomenou do zákona vložit nejen dědičnou vinu, ale i dědíčné zásluhy, aby Bendové, Dientsbierové, Uhlové+Šabatěnky, Patočkové, Stropničtí měli konečně svůj posvěcený původ zlegalizovaný a měli na to glejt.I malí Kocábové za chvíli dorostou.I pan Pehe má-tuším dcerku.
Je třeba myslet i na ně.
12. 02. 2014 | 09:19

SuP napsal(a):

Lustrzákon je něco jako lustrsvorka. Ta se dává na konec drátu, aby napětí dál nepokračovalo, ale bylo zapouzdřené a nemohlo ublížit při neopatrné manipulaci.
12. 02. 2014 | 09:22

Nuba napsal(a):

K lustračnímu zákonu - naopak, já bych jej rozšířila i na současnost. Lustrační zákon má prý chránit státní správu před lidmi, kteří v minulosti zklamali. Nechápu, proč je to orientováno jen na minulost. Co ti, kteří zklamali v současnosti ? Jistě, mnozí z nich jsou "křišťálově" čistí a nikdy jim nebylo nic dokázáno. Proč ? Protože bývalou estébé nahradila mafie a ta si ty soje agentíky dokáže vysekat ze všeho. Neměli by i dnešní politici, kteří mají z minulosti sice čisté lustrační osvědčení, tedy nezklamali ve starém režimu, ale podařilo se jim to až v novém, neměli by dostat taky takové malé lustrační osvědčeníčko ? Něco jako zabavení řidičáku na určitou dobu pro řízení státu. Třeba takový Řebíček zřejmě už nemá zájem vykonávat nějaké politické funkce, nakonec proč by to dělal, když už si nahrabal. Ale v dnešním politickém marasmu, kdy se etablované politické strany personálně vyprázdnily a není kde brát, tak možná dojde i na recyklaci "osvědčených" kádrů. Mafie má strach, že by mohla dostat přes prsty a tak jistě s něčím "inovativním" vystartuje. Něco ve smyslu výroku Nejvyššího soudu o tom, že kšeftování s politickým mandátem od voličů není trestné. Taková samoobsluha demokracie. Není třeba dělat žádné volby. Hurá ! Ušetříme, názor voličů se přece dá koupit, jako houska na krámě. To jsme si to hezky zjednodušili v tom otřesném byrokratickém systému, no ni ? Nejvyšší soud, hezká instituce právního státu, spíš nějaká mafiánská líheň. Na můj vkus je tam hodně žáků bývalého místopředsedy této "vážené" instituce Pavla Kučery, jinak klasika, přímo právního puristy, který se nesmazatelně zapsal do análů svým výrokem, že pokud se to týká vlády, tak musí jít spravedlnost stranou. Takže v tomto lustru je potřeba osvítit si tu čistotu jak minulou, tak současnou. Očekávat nějakou samočistící funkci není realistické, špína je už moc zažraná.
Jó, ony ty předchozí vlády věděly moc dobře, proč ten zákon o státní službě odkládají do "nevidím".
12. 02. 2014 | 09:30

Ládik!!! napsal(a):

Dneska se bytelné lustry už moc nepoužívají (snad na hradech a zámcích), všude je samá bodovka nebo stojací lampa, co neunese žádné zatížení.
12. 02. 2014 | 09:30

Ruda napsal(a):

Pan Pehe mě překvapil, vypadá to tak, jak to probíhalo za normalizace. Postupně pisálkové měnili názor a začali psát o úplně něčem jiném. Škoda, že pan Pehe neprojevoval tyto názory již při Havlově presidentování.
12. 02. 2014 | 09:36

Jana Pechová napsal(a):

Největší tragédií je fakt, že křivý charakter nebolí. Pokud by bolel, nebylo by potřeba žádných ústavů ani zákonů - odhalil by se sám.
Házet v tomto smyslu pojmy jako levice či pravice je silně mimo mísu: lidé s pokřiveným charakterem jsou na obou březích.
12. 02. 2014 | 09:38

Ládik!!! napsal(a):

Jana Pechová -
nebyl bych si tím tak jistý. Umělci (a někteří řemeslníci) říkají, že co je křivé, to je drahé. A levičáci jsou sakra drazí.
12. 02. 2014 | 09:41

Ládik!!! napsal(a):

(odbočka: u Targuse zrovna sněží: http://www.jablunkov.cz/kamera.htm)
12. 02. 2014 | 09:44

Tydýt napsal(a):

Babiš je poměrně čipera na to, že je na pokraji důchodového věku. Příměry s vraždou si nechte od cesty. Nikdo tu pozitivně lustrované ani nezabíjí proudem ani nezavírá na dvacet pět let. Je spousta skupin lidí, kteří by neměli mít přístup do veřejných funkcí. Některé definovat nelze. Některé ano. A že mají ambice spravovat věci veřejné i ti, kteří byli vedeni jako spolupracovníci bez svého vědomí? To je strašná lidská tragédie. Nechť platí nejen lustrační zákon, ale ať je také důsledně aplikován zákon o protiprávnosti komunistického režimu a zákon o propagaci hnutí směřujících k potlačení lidských práv.
12. 02. 2014 | 09:49

ld napsal(a):

Tydýt,

nomen omen.
12. 02. 2014 | 09:53

SuP napsal(a):

tydýt -
"....A že mají ambice spravovat věci veřejné i ti, kteří byli vedeni jako spolupracovníci ...."

No právě. On kdejakej takovej dobrovolnej spolupracovník si taky myslel, že pomáhá řídit stát.
12. 02. 2014 | 09:55

david napsal(a):

Prý se připravuje další lustrační zákon a sice, že se jedinec bude na veřejnosti moci projevovat až od stanoveného IQ výše.
Doufám, že v případě přijetí , což v Čechách není vyloučeno, bude hranice IQ stanovena tak, aby na zdejší zdejší diskuzi mohl i nadále projevovat například Ládik !!! a SuP.
12. 02. 2014 | 09:56

buldatra napsal(a):

No jo.
Pehe furt ještě nechápe, že lustrační zákon je naší jedinou nadějí pro lepší budoucnost.

Proto malá agitka:
jsem pro, aby se parlament zabýval výhradně a pouze lustračním zákonem, jeho zdokonalováním a všelikými detaily a nuancemi, které tento zákon časem, odhaduji během příštích 20-150 let tvrdé kuloárové práce, přivede k naprosté dokonalosti. Čímž se tento zákon vlastně stane nejdokonalejším a nejpropracovanějším lustračním zákonem na světě.
Pro tento bohulibý účel navrhuji, aby byl parlament rozšířen ještě o náš skvělý ústavní soud a ústr či ústrk, vše bylo obehnáno vysokou zdí a hermeticky izolováno od okolí.
Nikdo by nesměl ven ani dovnitř po výše uvedenou dobu zpracovávání a ladění zákona.
Čímž bude zákonodárcům a ostatním lustračním pracujícím zabezpečen kýžený klid na dokonale odvedenou práci.

No a veškerými ostatními věcmi a záležitostmi, spojenými s řízením a fungováním státu, nápravou minulých, parlamentem způsobených chyb a křivdiček a výrobou onoho mediálně populárního a vděčného korupčního prostředí, včetně následků a vůbec, se budou zabývat občané. Nikdo jim do toho nebude kecat a tok to půjde celkem dobře.
Pak možná, za nějaký čas, doženeme a předběhneme i Slovensko, toho ekonomického tygra z východu a později i ostatní malé i větší ojroregiony.
Chceme přece být úspěšní, zaměstnaní a dobře placení tvrdou měnou, s výhledem na skvělý důchod, nebo ne?
Jistěže ano.
A tak pro to musíme taky něco udělat.
Poslanci to za nás neudělají.
12. 02. 2014 | 09:57

Pepa Řepa napsal(a):

tydýt
já bych tam dal, i že na obrazovku nesmí nevnadné ženy s křívýma nohama.
Platím poplatky? Platím.
Řeč se mluví, voda teče a pánové Hořejší a Pehe mudrují.

Zvedat ruku v PS oni nemusí, nemusí odpovídat na otázky:dědo, jak jsi tenkrát hlasoval?
Navíc je zrušení lustračního zákona před přijetím služebního, který nastaví mantinely jinak a možná vůbec nebude, právně nedomyšleným nesmyslem.
12. 02. 2014 | 10:02

Pepa Řepa napsal(a):

buldatra
jak je to s časovým posunem?
Kolik máte v Archentině?
12. 02. 2014 | 10:10

Ládik!!! napsal(a):

davide -
opakujte si stále slovo "kopa" před zrcadlem.
12. 02. 2014 | 10:15

marxík napsal(a):

Pravicoví kluci, není to zralé na emigraci?
Chcete snad žít v zemi, kde ve svobodných volbách vítězí STBák?
Vaše pochybné ideály dostávají táhlého buráka, a vy se omezujete na pouhé brebentění?
12. 02. 2014 | 10:16

Ládik!!! napsal(a):

marxík -
jeden bývalý kolega z práce (za komanče) říkal: "v bordelu se dobře žije". Měl celkem pravdu. Proč by schopní měli emigrovat? Měli by tady zanechat majetky, marxíku?
12. 02. 2014 | 10:19

Potrefený Ládík !!! napsal(a):

"Ládik!!! napsal(a):
Dneska se bytelné lustry už moc nepoužívají (snad na hradech a zámcích), všude je samá bodovka nebo stojací lampa, co neunese žádné zatížení.
12. 02. 2014 | 09:30"

A ty zřejmě neuneseš také žádné zatížení, jinak by nebyl tvůj mozek tolik poškozený.
12. 02. 2014 | 10:20

Ládik!!! napsal(a):

potrefený -
všechny objímky jsou navrženy do 40W, to je málo. Žárovky 100W (topná tělíska) jsou pořád na trhu.
12. 02. 2014 | 10:22

martin_ka napsal(a):

nejlepší by bylo celý USTR i lustrační zákon zrušit....ušetřilo by se a nebyli by jsme za šašky
12. 02. 2014 | 10:23

Lila napsal(a):

Tydýt

"A že mají ambice spravovat věci veřejné i ti, kteří byli vedeni jako spolupracovníci bez svého vědomí? To je strašná lidská tragédie."

Ústní souhlas ke spolupráci (tedy bez písemného vázacího aktu) stačil jen u kategorie nejprominentnějších agentů StB, což vycházelo z článku 46, odstavec 2, Rozkazu ministra vnitra Československé socialistické republiky z 25. ledna 1978.

Vedle kategorií rezident, držitel propůjčeného bytu, agent a tajný spolupracovník, ještě existovala kategorie kandidát tajné spolupráce (KTS), v níž byli jak lidé velmi aktivně tajné policii donášející, ale i lidé, kteří s StB nikdy nespolupracovali a byli pouze pro spolupráci vyhlédnuti. Většinu těch, kteří jako KTS donášeli a osvědčili se, estébáci převedli do kategorie agent.
Ale na kategorii KTS se lustrační zákon nevztahuje.

Jinak souhlasím s názorem Nuby.
12. 02. 2014 | 10:24

Ládik!!! napsal(a):

marxíku,
a kam by ti schopní měli emigrovat? Do zemí RVHP? Nebo povznést Burundi nebo Čerkessko? Emigrantů už z ČSSR odešlo dost. Ti co zůstali, by měli pracovat. Zejména křiklouni a křiváci. Nejlépe nuceně.
12. 02. 2014 | 10:25

Nuba napsal(a):

Ještě poznámku
lustrační zákon je skutečně diskriminační v tom smyslu, že se vztahuje na všechny, kteří jsou evidovaní a už se nezohledňuje, zda a čím se provinili. Na druhou stranu fakt, že to komunisti teď předkládají svědčí o tom, že jsou jaksi v rozporu se svými proklamacemi o jednotě slov a činů. Slovně neustále melou o tom, že občany tahle účelová lustrační mánie nezajímá, že mají jiné problémy, nezaměstnanost, nárust chudoby, špatná vymahatelnost práva, korupce, exekutoři apod., ale na druhé straně tady pořád předkládají návrh na zrušení tohohle zákona. Takže je vidět, že je to eminentně zajímá a jako již poněkolikáté dokazují, že jim jde hlavně o ně a jejich "diskriminované" kámoše. Nějak mě to nepřekvapuje, nakonec řeči se vedou a voda teče, hlavně že mají svých 15% a dobré platy na důchod. Nemají ani tolik soudnosti, že by zrušení zákona měl předkládat někdo jiný a ne oni, kteří pořád kdákají o lidských právech, přičemž ještě žije generace, která zažila na své vlastní kůži, jak je v minulosti chápali.Že se slovně distancovali to nestačí, nechali si název, který je jejich vlajkovou lodí.
Když vidím Kováčika a Filipa, tak se mi dělá nevolno, ale zrovna tak, když vidím třeba vyžraného Řebíčka nebo dnes i Nečase s módní šálou pod krkem nebo řvoucího bosse klientelismu Kalouska.
To jsou jen tak namátkou lidé, kteří by z té politiky měli býti odejiti.
Ale když je někdo volí
12. 02. 2014 | 10:26

yt napsal(a):

Soudruhu Pehe, trapnou diskuzi o lustračním zákonu vyvolali komouši snahou ho zrušit.
A je podivné, že do rady ÚSTR tlačí levice lidi, kterých se bádání ústavu teoreticky týká? Jako by v radě ústavu na dokumentaci zločinů nacismu seděl "bývalý" příslušník SS. Není vám to trapné?
12. 02. 2014 | 10:28

Míval napsal(a):

Mýlíte se, Jarpore. Právě politologové a historici jsou schopni vidět, že ono období 48-89 mělo několik výrazně odlišných částí - od brutální totality let padesátých až po upadající vládu jedné strany let osmdesátých. Nazvat období 68+ totalitou mohou pouze ti, kteří vůbec nechápou smysl toho slova.
Ale pokud myslíte, že to tu po celou dobu bylo jako v Severní Korei, pak bezesporu máte pravdu.
12. 02. 2014 | 10:30

mama napsal(a):

Pehe : společnost má jiné problémy

Tak proč KSČM předkládá návrh, který nikoho nezajímá.
Vlastně zajímá, StBáky. AHA!
12. 02. 2014 | 10:32

marxík napsal(a):

Ládik!!!
Kolego, k vám si dovolím jenom opatrnou poznámku, že se vaše obtíže stupňují.
12. 02. 2014 | 10:33

david napsal(a):

To : Ládík !!!
Ládíku, rada, kterou mi dáváte, jakoby korespondovala s vašim předpokládaným IQ.
Ale nebojte se i za vás budu lobovat, aby hranice IQ pro veřejné projevy byla milostivá i k vám.
12. 02. 2014 | 10:36

jarpor napsal(a):

Míval

" Nazvat období 68+ totalitou mohou pouze ti, kteří vůbec nechápou smysl toho slova. "

Mno... chápou, nechápou...
Dle mého, ti, kteří mají za to, že vnější projevy tehdejších protagonistů při existenci v Ústavě zakotvené vedoucí úlohy strany nebyla totalita, nechápou, co je to Ústava a jí definovaný politický systém.

Hezký den
12. 02. 2014 | 10:41

marxík napsal(a):

Nuba
Demokratko, jestli vám dobře rozumím, vy jste pro každou diskriminaci namířenou proti kámošům ksčm?
A koho lze ve vašem pojetí demokracie ještě diskriminovat?
Máte snad dojem, že je babiš kámošem ksčm?
12. 02. 2014 | 10:44

Ládik!!! napsal(a):

david -
a čím budete lobovat? Máte vůbec raketu? Že jste si umístil trampolínu pod nízký strop?
12. 02. 2014 | 10:44

Lila napsal(a):

Terry Fox

"...rozšířit lustrační zákon i na všechny potomky lustrovaných osob. Já bych to rozšířil kromě přímé příbuzenské linie i na všechny zešvagřené osoby a jejich potomky. Nakonec, stálo by snad za zvážení rozšířit ten zákon i na..."

Asi si připadáte vtipný, že? Jenže Váš návrh není nic nového pod sluncem, přesně tak to probíhalo v 50. letech při kolektivizaci vesnice. Z mnoha konkrétních strastiplných osudů mohu připomenout jeden - případ třiadvacetiletého sedláka Lutovského z jihočeských Libějic. Při noční razii StB na statku sedláka, který se provinil tím, že nechtěl vstoupit do JZD, se mu podařilo uprchnout a dostat se za hranice. K mnohaletým trestům odnětí svobody byli odsouzeni jeho staří rodiče, dvacetiletá manželka, a dvouletá dcera byla daná na převýchovu. (Holčička byla dlouhá léta sledovaná StB, protože estébáci věřili, že se pro ni otec vrátí.)

Perzekuci související s tímto případem se nevyhnuli ani další lidé z okolních vesnic, u nichž se předpokládalo, že by uprchlíkovi mohli na útěku pomáhat. Na střední školu nesměla nejen dcera uprchlíka, ale i děti oněch postižených, ačkoliv v době té události mnozí ještě nebyli ani na světě.
12. 02. 2014 | 10:46

Ládik!!! napsal(a):

marxíku,
musím na Vás (nechtíc) reagovat. Babiš byl komunista, jako zeman. Vaše otázka je absurdní.
12. 02. 2014 | 10:46

Nuba napsal(a):

marxíku - uklidněte se, asi jste si špatně vyložil, co jsem napsala. Takže ještě jednou. Lustrační zákon je diskriminační, protože je koncipován na základě kolektivní viny, kdy jediným kritériem zápis v nějaké evidenci a už se nezohledňuje, zda se skutečně člověk provinil. V tomto smyslu by měl být lustrační zákon upraven.
Komunisti pořád melou o lidech, o jejich problémech a přitom předkládají návrh na zrušení zákona, který nemá pro lidi žádný význam a těmi řečmi jen otravují ovzduší. Podle mě, ale uznávám, že nejsem nějakým měřítkem vkusu, je tahle jejich činnost nevkusná a svědčí o absenci studu. Ale pokud Vás to uklidní, tak vkus a politická sféra je něco, co se všeobecně odpuzuje. Takže nejsou jediní.
A klidně je volte, jsou součástí poslanecké sněmovny celou polistopadovou éru a i jejich přičiněním jsme tedy tam kde jsme.
Jsme ráda, že i Vy jste demokrat a respektujete můj názor :)
12. 02. 2014 | 10:57

desider napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):

david -
a čím budete lobovat? Máte vůbec raketu? Že jste si umístil trampolínu pod nízký strop?
12. 02. 2014 | 10:44
Ládik!!! napsal(a):

potrefený -
všechny objímky jsou navrženy do 40W, to je málo. Žárovky 100W (topná
tělíska) jsou pořád na trhu.

Ládik!!! napsal(a):

davide -
opakujte si stále slovo "kopa" před zrcadlem

prispevky 13 leteho kluka Ladika!!!
Ty se nech prelustrovat SSMAKU a kandidate Ksc od raketovejch vojsk
12. 02. 2014 | 10:58

marxík napsal(a):

Ládik!!!
Ano, Babiš byl karierní komunista, nyní je karierním pravicákem.
O početné typologii takovýchto oných pohovořila výše paní Pechová, specialistka na danou problematiku.
12. 02. 2014 | 11:00

luk napsal(a):

To je Váš nejlepší článek, pana Pehe. Pravici chybí opravdu jakékoliv téma, ve kterém by nefigurovala jako "poskok" kmotrů a škůdce tohoto státu, tak už vyčichle a trapně straší stále komunismem. Společnost má opravdu jiné problémy než onen nesmyslný ústav nebo lustrace "dědků". Proč neřeší nikdo Klause, za to , co způsobil občanům tohoto státu způsobem privatizace nebo loňskou amnestií a abolicí?
12. 02. 2014 | 11:02

debolševizace dle Peheho napsal(a):

Souhlasím,
že tzv. Lustrační zákon smysl nemá.

Na rozdíl od ÚSTRu.
Pokud už nebude nástrojem na potírání politických protivníků, ale bude se věnovat debordelizaci historické paměti. Protože 40 let komunistické propagandy v ní napáchalo velké škody.

Ptám se,
proč je politolog Pehe schopen napsat, cituji: "Většina veřejnosti je z lustrací i z ÚSTRu už jen unavená."

Co to je, pro Pána Jána, za argument?!
Na jednu stranu Pehe vehementně většinové občanstvo kritizuje jako "čtenáře Blesku", a jindy, když se mu to hodí, se na "balšínstvo" zase odvolávává?
Inu ... co se v mládí naučíš ...
12. 02. 2014 | 11:02

Dejv napsal(a):

Pane Pehe, samozřejmě máte v mnohém z principu pravdu. Avšak pomíjíte morální hledisko věci. Já nemám nic proti těm lidem, kteří v dané době dělali to, co pro sebe a svoji rodinu považovali za nejlepší. Odmítám však, aby mě tito lidé, kteří se s minulým režimem vědomě spojili řídili. To je podstatná, přidaná hodnota, lustračního zákona.

Antikomunismus je možná na ústupu, ale nepodceňujte novou nastupující generaci. Ta sice není vyloženě antikomunistická, ale to jedině z toho důvodu, že komunismus bere jako relikt minulosti, stejně tak jako nacismus. Něco co v naší společnosti již nemá místo. Něco co bylo zlé, a co se neosvědčilo. Zkuste si trošku více analyzovat minulé prezidentské volby, z hlediska generačního vývoje..
12. 02. 2014 | 11:05

marxík napsal(a):

Nuba
Neměl by být upraven i zákon, který stanoví promlčení vraždy po 20 letech?
Potom bych Vám snad mohl i porozumět.
Jinak, to co jste napsala výše je klasická ženská logika.
Lustrační zákon nemá dle Vás pro lidi žádný význam (kromě toho je diskriminační), ale vadilo by Vám jeho zrušení.
12. 02. 2014 | 11:16

K.V napsal(a):

Dejve, a vy jste volby analyzoval?
ASI NEVNÍMÁTE REALITU.
.
Pokud jsem pochopil presidentské volby, naprosto propadli "umělci" a "disidenti" ( Franz, Fisherová), naprostý propad ODS, volba se zůžila na médii A "elitami a umělci" nastrčeného Káááárla číro a levicového vítězného Zemana
.
Volby do Parlamentu: Naprostý debakl bývalých vládnoucích pravičáků, cca 1/3 volila kohokoliv jenom ne stávající politiky ( Babiš, Okamura), jediná strana z těch zavedených která posiluje a získává stále více důvěry byli komunisté. A to v době hrubé mediální hurá antikomunikstické masáže.
.
Pokud si pamatuji na cinkání klíči, vykřikovalo se tu že do 10 let vymřou ti staří co opravdu seděli ve vrcholných funkcích, a doženeme Švýcarsko.
VÝSLEDEK????
.
.
A pokud vám to vadí, pláčete hezky ale na špatném hrobě. Měl jste říci těm antikomunistům ať se naučí vládnout alespoň tak jako ti komunisté, ať pracují a nekradou
12. 02. 2014 | 11:23

Alfa napsal(a):

Konečně mohu s Panem Pehe po delší době souhlasit.

Nedávno psal články zcela mimo realitu, kterou lidé žijí. Jakoby se strefoval do vkusu SuPa, Ládíka či Jarpora...

Zde jde o věcné a plně odpovídající konstatování toho, proč nad námi nevěřícně kroutí hlavou v Evropě.
12. 02. 2014 | 11:30

SuP napsal(a):

Ládik!!!u -
Nepřipadá ti to příznačné, že takové kapacity jako david a marxik se tu pouštěj do debaty akorát k příspěvkům největších pitomců, jako jsme my dva?
A určitě toho mají tolik co říct!
12. 02. 2014 | 11:36

Al Jouda napsal(a):

Je vidět, že se opět parlamentní volby nepovedly ! Rozumní poslanci by bez zbytečných diskuzí zrušili nejen lustrační zákon, ale i ÚSTR. Pokud by chtěli ztrestat viníky bývalého totalitního režimu, tak by schválili zákon, kterým by se všem nomenklaturním kádrům bývalé KSČ a všem důstojníkům bývalé STB snížily důchody na životní minimum ! Howhg.
12. 02. 2014 | 11:37

Kelt napsal(a):

Lustrační zákon byl završením sametové revoluce,bez kterého by nebyl možný další demokratický vývoj této země.
Je sice opřen o evidenci zločinecké organizace,ale jeho nezpochybnitelnou zásluhou zůstává,že špičky StB a agenti/až na zanedbatelné výjimky-agent StB Tříska,coby náměstek Klause pro privatizaci/nepřešly do veřejné správy,ale přesunuly se do aktivit zajišťujících plynulý přechod státního majetku do rukou věrohodných a odborně fundovaných privatizátorů napojených na náměstka Klause Třísku.
Legislativní rámec velké privatizaci dala vláda Klause,specielně její úderná síla pod vedením T.Ježka,Kočárníka,Dlouhého a Dyby,sice komunisté ještě v roce 1989 v listopadu,ale s lustračním osvědčením čistým jak padlý sníh.
Zlé jazyky se sice pokoušení zpochybňovat jejich poslání tím,že jejich bývalý zaměstnavatel,Prognostický ústav byl řízen KGB,ale kdo by tomu věřil,že?
To lze vyvrátit zcela jednoduše a to poukazem na skutečnost,že transformační náklady činily pouhé 2 biliony Kč.Pokud by privatizace čekala na právníky,tak odborné odhady ODS mluví o tom,že by privatizační náklady stouply minimálně na 4 biliony Kč.
A že úspěšnost velké privatizace je nezpochybnitelná,o to se zasloužili také odborníci z USA,jako např.pan Kožený a jeho pravá ruka Vostrý-ten tedy tuzemec.Kožený posléze i pomáhal při privatizaci ropných nalezišť v Baku,což zvlášť ocenila vláda USA.
Takže ruce pryč od "Lustračního zákona".
12. 02. 2014 | 11:37

čistič bot napsal(a):

skvělý příměr..
12. 02. 2014 | 11:40

Roni napsal(a):

Kdyš já nemůžu spát, a zasejc sem se koukal na ty existence v parlamentu a zasejc mi hnuli žlučí.
Nejvíc mě "pobavil" nějakej "študovanej" pán co dělal starostu pražákům.
Komouši mu ukradli majetek, ale to že "oni" kradou pomocí trojčlenky - žebrácký plat, lichvář, exekutor to holt jaksi opoměl.
Pak zabrousil do lékařství, komouši vás po pdesátce nechtěli dialízovat, zasejc opoměl že dnes je člověk po padesátce určený do "smrtibudky" spáchat sebevraždu a pokud nemáte peníze nikdo "vás" "draze" neléčí ani kdyš je vám deset.
Nějak mě ty pohádky z parlamentu už nebaví. Musím holt investovat do satelitu a dívat se ve dvě ráno na ty pořádný kreslený.

Ale s tímhle pane autore souhlasím plně.

A to nikoliv jen kvůli zapomínání, ale zejména proto, že byl pravicí účelově zpolitizován a používán jako nástroj politické mobilizace, a posloužil tak jako ideologické krytí pro pochybnou privatizaci, rozkrádání státu a postupné srůstání hlavního proudu pravice s kmotrovskými strukturami.

Díky.
12. 02. 2014 | 11:46

Míval napsal(a):

Jarpor: Totalita hodná toho jména je systém, který nejenom chce, ale také dokáže kontrolovat a ovládat nejen konání, ale v zásadě i myšlení obyvatel. Jestli se Vám v oné době něco z toho dělo, pak jste nejspíš v totalitě žil. Otázka je, zda byla kolem Vás nebo ve Vaší hlavě.
Já jsem, asi na rozdíl od Vás, žil ve společnosti, která si potrpěla na rituály, ale tím to v zásadě končilo. Znovu opakuji - od šedesátých výše. Padesátá, ta byla brutální a hnusná a náběh k totalitě to opravdu byl. Naštěstí Stalin zemřel relativně brzy (i když pro oběti žil příliš dlouho).
12. 02. 2014 | 11:49

Kacafírek napsal(a):

S ideou lustračního zákona přišel poprvé už Jára da Cimrman. A to tehdy, když se na patentovém úřadě setkal s W. C. Röntgenem. Cimrman tvrdil, že k prosvícení lidského těla, aby se přišlo na v něm skryté nepravosti, nejsou potřeba žádné paprsky, ale stačí osvícení vhodně sestaveným lustrem. A předložil i precizní fyzikální zákon, který v poměru k obvodu těla a jeho hmotnosti navrhoval patřičný počet lustrových žárovek. Podmínkou bylo, aby byly užity jen lustry z českého křišťálu, poněvadž ten je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálovější být nemůže. Teorie zaujala i mladého A. Einsteina, který ji ve svém deníku nazval vídeňským neoosvícenstvím.
Jenomže úředníci patentního úřadu nijak osvícení nebyli a tak zaknihovali vynález Röntgenův.
12. 02. 2014 | 11:51

tajemný pan H napsal(a):

no, bylo nutné nějakým zpusobem dostat oligarchu na finance, odkud bude řídit svuj agrofert. . takže ted musí všichni tvrdit, že ten lustrační zákon je vlastně k ničemu. jsem jenom zvedavý na jaké dno je komunista v pubertě sobotka ochotný klesnout, jen aby se držel zuby nechty ve svem vysněném korytě. ono je jedno, že milovník státních dotací a úplatků babiš je také udavač. to je vec jeho svedomí. poměrně závažnější je fakt, že ve vládě usedl človek , který získal sve miliardy velice podivným způsobem a který toho hodně ví na politiky čssd včetně ožrali na hradě. a který si bude nerušeně realizovat svuj kmotrovský projekt, kvuli kteremu do politiky přišel. on bude dělat určité ulitby oranžovým komunistům typu zrušení poplatků, přidání státním zamestnancům a nakonec dojde i na zvyšování daní. babiše česká republika a jeji dluh vubec nezajímá. babiše zajímají pouze jeho peníze a moc. jako každeho oligarchu.
12. 02. 2014 | 11:54

Jan napsal(a):

Komunisty bych už nepronásledoval !Po převratu 1989 se objevili zločinci,kteří okradli občany např.V kampeličkách(mrzí mě že autor seriálu Vyprávěj tam neuvedl např.jak bába antikomunistka si uložila celoživotní úspory do kampeličky a nebo jak rodiče si uložili miliony do H-systému a byli o ně okradeni.To by tam mělo být v rámci objektivity !Komunisté hráli také na 1 branku,ale současná pravicová garnitura hraje také pouze na 1 branku !Strčit je do 1 pytle a vystřelit na měsíc!!!!(bez návratu zpět !!)Televize hlásí,že poplatky u lékaře byly již zrušeny,ale je mi známo,že na některých zdravotnických pracovištích v Olomouci se vesele vybírají dál !Tak co je to za bordel !Nebyl by už čas se bordelu V ČR už konečně zbavit ?
12. 02. 2014 | 12:03

Ládik!!! napsal(a):

SuPe -
ti se nikdy netrefí. Jedině david na té trampolíně. Opakovaně.
12. 02. 2014 | 12:04

David napsal(a):

Lustrování aneb Česká fraška.

-----------------------------------------------------------------------------------

Parlamentnilisty.cz:

Senátor Štětina byl agent StB, pronesl Grebeníček ve sněmovně. A zde je odpověď

12. 2. 2014 11:05

Výběr z článku.

"...Grebeníček o polistopadovém kýči

Miroslav Grebeníček hovořil v souvislosti s lustracemi o honu na čarodějnice. Velkou pozornost svého projevu však věnoval senátorovi za TOP 09 a bývalému válečnému zpravodaji Jaromíru Štětinovi. Ten je podle Grebeníčka snad nejvýraznějším příkladem polistopadového kýče.

„Neohrožený novinář, důsledný antikomunista, který se zviditelnil tažením za zákaz Komunistické strany Čech a Moravy. Stačí však prostudovat v archivu bezpečnostních složek jisté okénko na microfishi a můžete být značně konsternováni. Štětinovy oplétačky se Státní bezpečností začaly 11. února 1977, kdy již zavedený tajný spolupracovník - jakýsi František Sláma, krycím jménem Alex - Štětinu udal, že si na svém pracovišti opisoval část Prohlášení Charty 77. StB si Štětinu předvolala, ten se ke všemu doznal a ihned příslušníkům Státní bezpečnosti práskl několik svých kolegů, kteří údajně mohli ideologicky závadný text do podniku přinést,“ řekl ve sněmovně Grebeníček.

A pokračoval: „Nedosti na tom. Ještě téhož dne Štětina podepsal prohlášení mlčenlivosti a také vlastnoručně sepsaný vázací akt, z něhož cituji: `Jako československý státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí.` Státní bezpečnost pak Štětinovi založila osobní svazek a přidělila krycí jméno Plavec. Ve spisu je dále kopie Štětinova životopisu a přehled jeho zahraničních cest. `Nijak zvlášť zajímavé čtení,` napsal k tomu v lednu 2010 advokát Tomáš Pecina," řekl dále poslanec KSČM.

„Nemusí být ovšem bez zajímavosti dozvědět se, co si o někdejší Komunistické straně Československa myslel dnešní senátor a kandidát pro evropské volby za TOP 09 a Starosty Jaromír Štětina: `Jsem stoupencem socialistického uspořádání společnosti. Zastávám zásadu nutnosti diktatury proletariátu v prvním období socialistické revoluce. Silná komunistická strana,` cituji stále jeho slova, `budovaná na principech vědy a morálně historických kritériích je podle mne,‘ tedy podle Jaromíra Štětiny, `jediná síla, která může změnit společnost v současně třídně a ekonomicky rozděleném světě.` Poslední významnou listinou je návrh na uzavření svazku, neboť o informátora Štětinu projevila zájem První správa federálního Ministerstva vnitra, tedy rozvědka, a ta si proto veškerou dokumentaci k němu převzala,“ uvedl také Grebeníček.

Celý Grebeníčkův projev ZDE.

Štětina: Grebeníček lže, v životě jsem nikoho neudal

Jaromír Štětina se pak na svém facebookovém profilu vyjádřil ke svému členství v KSČ. „Jsem na své fakultní pražskojarní členství v KSČ docela pyšný. Jako studentští vůdci jsme se snažili o prosazeni tržního hospodářství, odstranění cenzury a zavedeni parlamentního systému bez vedoucí úlohy jedné strany. Naše snahy ukončila okupace Československa sovětskou armádou. Ta nám také ukázala naši intelektuální nedostatečnost: Myšlenka, že lze komunismus reformovat, byla chybná. Víc než čtyřicet let se peru s komunismem, čtyřikrát jsem byl zatčen StB, poprvé v roce 1977 v souvislosti s působením v Konspirativní překladatelské skupině Praha (KikPSP). Mého tátu uštvali za práci v té skupině estébáci k smrti. Legitimaci KSČ jsem vrátil hned po podpisu potupného moskevského protokolu o „dočasném" pobytu vojsk. Byl jsem po odmítnutí okupace propuštěn z práce a dalších dvacet let jsem prožil v geologickém průzkumu, u vrtných prací a z trestu několik let na uhelném velkodole Maxim Gorkij u Bíliny,“ napsal.

V reakci pro ParlamentníListy.cz doplnil, jak to bylo s jeho spoluprací s StB. „Pan Grebeníček prostě lže. Já jsem byl vedený ve svazcích StB v sedmdesátých letech jako prověřovaná osoba a od roku 1984 jako nepřátelská osoba. Nikdy jsem nebyl žádným agentem a nikdy jsem nespolupracoval. Skutečně jsem byl a dosud jsem veden v těch svazcích pod jménem Plavec, což jsem se dozvěděl teprve nedávno,“ řekl Štětina ParlamentnímListům.cz s tím, že v životě nikoho neudal...."

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Senator-Stetina-byl-agent-StB-pronesl-Grebenicek-ve-snemovne-A-zde-je-odpoved-303508
12. 02. 2014 | 12:06

aga napsal(a):

Je třeba tu "novou intelektuální levici", dobře vyškolenou v programech New York University, očištěnou od zrádců a pučistů, složenou ze skutečně levicových a zájmy pracujícího lidu bránících soudruhů jako je Sobotka, Dienstbier a další, propagovat, fedrovat, pomáhat jí a chránit ji. A to se hodí lecos, i kritika ústrování a lustrování (zvlášť teď,
když už všechno důležité a zdánlivě pravicové, jako třeba církevní restituce) máme bezpečně v kabeli.

Teď je hlavním bodem programu nový globální řád, ten má nová levice ve svém erbu a stará pravice musí být zničena - i kdyby to bylo jen pimnprlové divadlo pro pobavení unavené veřejnosti. Spojuje se v tom příjemné s užitečným - poslouží to pehecím záměrům a nestojí to levici ani korunu na skutečné potřeby levicových voličů.

Kapča: servesv serous ... hmmm
12. 02. 2014 | 12:06

Terry Fox napsal(a):

to Lila
Jsem rád, že si rozumíme. "Komunisté let 50. - náš vzor!"
12. 02. 2014 | 12:06

jarpor napsal(a):

Míval

Myslím, že si stěží porozumíme... píšete o hnusných padesátých letech a prý od šedesátých letech to bylo jen o "rituálech"...

No nevím, kde jste žil vy, ale já jsem žil v zemi i v šedesátých letech obehnaném ostnatými dráty, s povoleními pro to či ono, výjezdními doložkami a žádostmi o devizové přísliby... kdo měl kaňku - bez šance, přičemž ta kaňka byla třeba jen za názor vyslovený před práskačem...
Ani nebudu zmiňovat neexistence soukromého podnikání v těch šedesátých... kromě několika málo vyjímek...
Mohl bych pokračovat - ale považuji to za zbytečné...

Jistě, že projevu totalitního režimu v padesátých letech byly jiné než v šedesátých, sedmdesátých... říkejte si tomu rituály... Jak moc to byla totalita či nebyla - o tom si mohou historikové povídat, zkoumat.
Zkoumají a povídají si jen o průvodních znacích TOTALITY v tom kterém období.
Otázka na závěr : Víte, kdy byla z Ústavy odstraněna vedoucí úloha KSČ ?
Právně čistě lze říci že až tímto aktem totalita v ČSSR skončila.

Mějte se...
12. 02. 2014 | 12:07

Nebýt lustráku tak topí v kotelně napsal(a):

Ponejvíce se nýmandi navážejí do těch textů, které je hluboce ranily vevnitř.
12. 02. 2014 | 12:11

ld napsal(a):

Hmm, co by dnes lidi dali aspoň za tu kotelnu...
12. 02. 2014 | 12:20

vico napsal(a):

U nás v Horní Dolní reprezentuje klasickou pravici jeden bývalý poslanec ještě federálního shromáždění/těsně před rozpadem Československa/, který po vypití několika piv do veřejného prostoru, jak se nyní říká, pravil tuto větu : Žádáme, aby lubrikační zákon zůstal zachován.

Okamžitě se vůkol ozval smích. Nečasovsko-kalouskovská pravice se pomalu a jistě ocitá na prknech, která znamenají svět - ovšem v roli nechtěných bavičů.

Jejich boj za "lubrikační" zákon a za právo na levici nezávislý "úser", neb z levicí by to už byl průser, zajímá jen starokomunisty a právní puristy/kteří z akademických pozic namítají jeho rozpor s vyspělým západoevropským právem/.

Nuba uhodila řebíčka na hlavičku, když konstatovala, že starokomunistům prdlajs záleží na obyčejných lidech práce, ale na svých předlistopadových kádrech, kteří si přidali do názvu kouzelné písmenko "m" a stali se jinými.

Starokomunisté proti staroantikomunistům - obě bandy zatlačené do defenzívy bojují o svá agitační střediska.

Život už je ale někde úplně jinde.
12. 02. 2014 | 12:24

Pepa Řepa napsal(a):

Gratuluji světlonošovi Kacafírkovi, že přinesl světlo, ba přímo olustroval panující tmu.
Myslím, že směle můžeme nazvat stávající epochu -chybně nazývanou jako postmoderní-dobou postlustrační, ba přímo tekutě postosvíceneckou.
Asi přijde zatmění.
Tekuté.
Než půjdeme na kutě.

Stejně jako byl zapomenut osvícený fotopapír bude zapomenut i zákon lustrační a za minulostí bude udělána ne tlustá, ale hubená čárečka, kterou uvidí jen páni Pehe a Hořejší.
Všichni občané budou digi, IQ bude vyjádřena v pixlech.

Panu Pehe bych připomněl, že bez revolučního kvasu, jehož součástí nepochybně byl i lustrační zákon, by pingloval dodnes někde v Greenwich Village a dělal díru do hlavy jen bezdomovci Samovi.
To pan Hořejší byl jinačí kabrňák jeho a Cimrmanova nemanželského bratra Jardu, bylo možno spatřit na Harvardu.
12. 02. 2014 | 12:34

Míval napsal(a):

Jarpor: Vámi zmiňované atributy jistě náleží i k výbavě totalitních režimů. Ale zapomněl jste na ten hlavní, který způsobí to, že společnost je opravdu totalitní. Totiž vnitřní ztotožnění naprosté většiny jedinců se systémem. Toho se dá dosáhnout v poměrně dlouhodobém horizontu za předpokladu, že je populace vystavena neustálé propagandě za současného zabránění k informacím zvenčí. Náběh k tomu byl, ale brzy to skončilo, a to nejen vzhledem k historickým tradicím, našemu dost výraznému skepticismu, ale i geografické poloze. Byli jsme prostě příliš blízko zahnívajícímu imperialismu, než abychom od něj neměli informace.
12. 02. 2014 | 12:47

Pepa Řepa napsal(a):

Život už je ale někde úplně jinde.
------
...nepochybně, leč ani čínský Nefritový králík, celá řada emerických sond, všichni Poirotové, Ištváni, Holmesové ba ani vesmírný badatel honolulu nevypátral kde.

Asi je opravdu někde jinde než hledáme
12. 02. 2014 | 12:49

David napsal(a):

Ještě k 08:56 a 12:06:

----------------------------------------------------------------------------------

Parlamentnilisty.cz:

Výběr z článku:

Politický vězeň a rebel z ODS: Lustrace slouží jen zmrdům. Co Čalfa, který radil Havlovi? Je to šaškárna

12. 2. 2014 12:21

"...Valenta: Ano, docházelo k excesům, ale...

...Miroslav Grebeníček hovořil v souvislosti s lustracemi o honu na čarodějnice. Jeho stranický kolega a poslanec Jiří Valenta k tomu pro ParlamentníListy.cz doplnil: „„Nejen jako člen klubu, i jako člověk a sám za sebe musím podpořit slova svých kolegů – Grebeníčka i Semelové,“ říká poslanec Jiří Valenta. „Nelze všechno přece paušalizovat. Ano, docházelo k jednotlivým excesům, ale ty ať jsou tedy posouzeni patřičnými orgány a je vyvozena trestní odpovědnost. Nemůžeme ale všechny házet na jednu hromadu a uplatňovat kolektivní vinu.“ Valenta odkazuje na stanovisko jak Mezinárodní organizace práce, tak Rady Evropy, které měly a mají své výhrady k lustračnímu zákonu.

„Je to politický revanš takzvaným vítězům revolučních sil v sametové revoluci. Co všechno bylo a nebylo spácháno je třeba posuzovat případ od případu, ale obávám se, že z řady lidí mluvila a mluví pomsta, že je to stálé jiskření a nikoliv uklidňování situace. Ostatně, víme, že ze spisů vypadla složka, týkající se vysokých politiků, kteří dostali posty v pravici, ale měli být jednoznačně souzeni!“

Komunistický poslanec tak naráží na urychleně skartované a pálené složky bezprostředně po revoluci, které se likvidovaly třeba právě ve vojenském újezdu Brdy. Tyto dokumenty měly patřit právě těm nejvýše postaveným, kteří budou dál řídit tuto společnost.

Princip kolektivní viny?

„Nemůže existovat norma, která postihuje skupiny lidí, která uplatňuje kolektivní vinu! To se dostáváme úplně zpět a pro současnou společnost to není dobré znamení. Je to přece v rozporu s našimi zákony a konec konců i ústavou!“ Valenta pak v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz upozorňuje na fakt, že řada nešťastníků, kteří neprošli lustracemi, respektive byli pozitivně lustrováni, nejsou žádní „těžcí estébáci“, řada z nich byla k popisu donucena ať již fyzicky nebo spíše tlakem na jejich okolí, rodinu a zvláště děti.

Zákon jenom pro někoho?

To samé potvrzuje politický vězeň, rebel ODS, Plzeňák Michal Drabík. „Už je o tu zase! Opět se vytahují kostlivci, opět začíná honba na čarodějnice!

Zase budeme mávat osvědčeními, soudit se, kdo je ten zlý a kdo je ten dobrý. Jak se do spisů státní bezpečnost dostal a tak dále. Já říkám, k čemu ten lustrační zákon slouží, když celá léta se nedodržoval?

Velcí komunisti, ty opravdoví bezpáteřní, ti položili stranický průkazy a nalezli do Občanského fóra a pak odéesky a nyní jsou nalezlí ve všech možných pravicových stranách, topky nevyjímaje.

Pravici to bylo tak nějak jedno, nevadilo jim se obklopovat se estébáky, naopak hojně využívali jejich znalostí. Normální smrtelník se k tomu nedostal, ale tihle zavětřili další šanci a pokračovali dál. Kdo je tedy horší,“ ptá se rozezleně Drabík.

„A kdo skutečně potrestal ty estábáky, kteří mlátili lidi, špiclovali, vyhrožovali?

Tak hezky se vmísili do justiční a policejní mafie, do státní správy, a nyní nově i k exekutorům, což jsou novodobí esesáci. To nemůže dělat člověk s normálním žaludkem. A kmotrům, těm nějaké lustrační osvědčení nevadí a pro své nohsledy mají jen slova pochvaly.“

Podle Drabíka „pravdoláskaři“ vlastně zničili původní úmysl lustrací. „Vzpomínáte si na ty první seznamy, zveřejněné v novinách Rudá krávo? Tam už dávno nebyli ti nejvyšší…. Byl někde zanesen třeba poslední premiér Čalfa, který pak radil Havlovi? Takže je to všechno jen velká šaškárna a možná také zástupný problém. Když se důrazně lustrační osvědčení nevyžaduje a lustrace nejsou stoprocentní, tak co z toho. Zas to slouží jen zmrdům, kteří se chtějí nějak obohatit."..."

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Politicky-vezen-a-rebel-z-ODS-Lustrace-slouzi-jen-zmrdum-Co-Calfa-ktery-radil-Havlovi-Je-to-saskarna-303522
12. 02. 2014 | 12:50

Bakalův nezvaný host napsal(a):

A hle, komunistobijec

„Neohrožený novinář, důsledný antikomunista, který se zviditelnil tažením za zákaz Komunistické strany Čech a Moravy. Stačí však prostudovat v archivu bezpečnostních složek jisté okénko na microfishi a můžete být značně konsternováni. Štětinovy oplétačky se Státní bezpečností začaly 11. února 1977, kdy již zavedený tajný spolupracovník - jakýsi František Sláma, krycím jménem Alex - Štětinu udal, že si na svém pracovišti opisoval část Prohlášení Charty 77. StB si Štětinu předvolala, ten se ke všemu doznal a ihned příslušníkům Státní bezpečnosti práskl několik svých kolegů, kteří údajně mohli ideologicky závadný text do podniku přinést

A pokračoval: „Nedosti na tom. Ještě téhož dne Štětina podepsal prohlášení mlčenlivosti a také vlastnoručně sepsaný vázací akt, z něhož cituji: `Jako československý státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí.` Státní bezpečnost pak Štětinovi založila osobní svazek a přidělila krycí jméno Plavec. Ve spisu je dále kopie Štětinova životopisu a přehled jeho zahraničních cest.

„Nemusí být ovšem bez zajímavosti dozvědět se, co si o někdejší Komunistické straně Československa myslel dnešní senátor a kandidát pro evropské volby za TOP 09 a Starosty Jaromír Štětina: `Jsem stoupencem socialistického uspořádání společnosti. Zastávám zásadu nutnosti diktatury proletariátu v prvním období socialistické revoluce. Silná komunistická strana,` cituji stále jeho slova, `budovaná na principech vědy a morálně historických kritériích je podle mne,‘ tedy podle Jaromíra Štětiny, `jediná síla, která může změnit společnost v současně třídně a ekonomicky rozděleném světě.` Poslední významnou listinou je návrh na uzavření svazku, neboť o informátora Štětinu projevila zájem První správa federálního Ministerstva vnitra, tedy rozvědka, a ta si proto veškerou dokumentaci k němu převzala,
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Senator-Stetina-byl-agent-StB-pronesl-Grebenicek-ve-snemovne-A-zde-je-odpoved-303508
12. 02. 2014 | 12:51

Lila napsal(a):

Terry Fox

Když dáváte rovnítko mezi komunistickým terorem 50. let a zákonem, který pouze neumožňuje určité skupině lidí vykonávat některé funkce ve státní správě (jimž nikdo nezkřivil vlásek na hlavě a také mohli privatizovat státní majetek o sto šest) není o čem diskutovat. Kolik lidí nemohlo před rokem ´89 vykonávat svou profesi, natož vysokou funkci ve státní správě jen proto, že nebyli v komunistické straně? A protestoval jste proti takové diskriminační praxi?

Domnívám se, že shovívavý či velkodušný lze být k tomu, kdo uzná svou spornou minulost a podle toho se chová. Popírá-li však prokazatelná pochybení (viz Filip a jeho "různé pohledy" na srpnovou okupaci), musí mu být ledacos připomenuto...
A to se týká i těch, kteří se dopustili vážných chyb i po roce ´89.
12. 02. 2014 | 12:52

Twist napsal(a):

Pane Pehe, zavilí antikomunisté svými výplodky ze sebe dělají pitomce a to i v tomto blogu. Nedochází jim to zejména proto, že sami mají máslo na hlavě. Místo lustračního zákona měl být už dávno přijat zákon o ksindlech v této straně, kteří využívali výhod komunistického režimu, kompromitovali ho a po revoluci se hbitě přihlásili do OF a pokračovali dál v rozkrádání majetku ve svůj prospěch. Takových lidí jsou desetitisíce. Ti prošli a procházejí všemi režimy bez ztráty kytičky. Oni jsou tím morálním balastem, který brání se hnout z místa.
12. 02. 2014 | 12:52

dennis napsal(a):

Pane Fox,
pani Lila je vzorny priklad: Jestlize padesata leta znamenala obdobi krivd na nevinnych lidech, mohli bychom ty krivdy odcinit taky tak!

Rozdil je v tom, ze my na to mame moralni kredit! Coz oni nemeli. My muzeme pronasledovat vinne, nevinne, jejich deti i dalsi generace, protoze MY to delamu ve jmenu svobody!

Jak proste, mily Foxi.
12. 02. 2014 | 13:02

dennis napsal(a):

Pani Lilo,
uz jsem to tu dlouho neopakoval. Tak tedy po dlouhe dobe pripominam vsem, kteri si mysli, ze lustracni zakon je ucinnym lekem proti krivdam padesatych let: Vyvoj v Evrope naznacuje, ze se muze opakovat historie tricatych let a pak prijde i na praktiky padesatych let.

Ideologicky boj, ktery neprinasi nic pozitivniho, dokonce zakryva nove do nebe volajici krivdy, nas pripravuje na novou totalitu.

Tak daleko asi ve sve spravedlive touze po "spravedlnosti" asi nedohlednete. Ale pravdepodobne se toho dozijete.
12. 02. 2014 | 13:11

SuP napsal(a):

Je to půvabné, když se progresivní komouš dovolává ochrany před "kolektivní vinou".
Přitom do toho svého kolektivu vlezli dobrovolně a s chutí a pěstovali si v něm svou výlučnost.
Takže soudruzi: "Spolu chycený, spolu pověšený".
Propříště.
12. 02. 2014 | 13:14

SuP napsal(a):

dennis -
Být vámi, tak bych to moc nepřivolával. Asi vám nedošlo, že to vaše vysněné opakování by mělo poněkud inverzní scénář. Tentokrá si to budete vyřizovat jen vy mezi sebou. Divadlo to sice bude, o tom žádná, ale od těch prebend bych si, být vámi, moc nesliboval.
12. 02. 2014 | 13:21

dalimír napsal(a):

Zavřít všechny předsedy vlád co se v česku po sametu angažovali ! Brali všichni těžké prachy a zaco vlatně když se všichni zříkají jakékoliv odpovědnosti ! Nechali zpustošit republiku a dosud ani jeden nebyl potrastán ! Naco je policie a státní zatupci v Praze když dělají že nic nevidí ? Jediný poctivec Ištván z Olomouce to nevytrhne ! Navíc mu pražská justiční mafie háže stále klacky pod nohy ! Je to hnus velebnosti ! Společnost si přeje potrestání nezodpovědných politiků !
12. 02. 2014 | 13:28

buldatra napsal(a):

to Pepa Řepa

-4hod oproti kotlince. A od včerejška potíže s připojením na Intranet.
Furt se něco děje, myši někde asi překousaly nějakej důležitej drát.
12. 02. 2014 | 13:38

tento Alojz Lorenc vzkvétá napsal(a):

Ludia , mám vás rád čím dál tým viac. Bděte !
12. 02. 2014 | 13:45

Ládik!!! napsal(a):

ld -
dneska jsou kotelny převážně bez obsluhy. A když už je obsluha potřeba, nemůže to dělat žádný nýmand. V prvé řadě nesmí chlastat, jako VH blahé paměti.
12. 02. 2014 | 13:47

tajemný pan H napsal(a):

proč policie neobviní z politické korupce špidlu? on přenechal premierské křeslo zloději grossovi výměnou za koryto v bruselu. máme dvojí policii a dvojí státní zastupitelství. justiční mafie pracující na politickou objednávku čssd. doufám, že se jim to vrátí jako bumerang. estebácký udavač a oligarcha řídí stát . na státním zastupitelství řádí duševně nemocný psychopat ištván, na hradě je ochlasta. začíná to tady připomínat rok 1949. totální rozvrat ekonomiky a morálky za nadšeného jásotu primitivů. už tu máme první politické procesy. kdyby mohli, tak nečase pověsí jako horákovou. co za spodinu nám to opět vládne??? lidská společnost je jako záhon. to špatné a blbé je vždy silnější.
12. 02. 2014 | 13:49

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Hlavně by si žádnej nýmand neměl představovat, že by ho tam k tomu pustili.
12. 02. 2014 | 14:13

Kelt napsal(a):

tajemný Hovene,
již jsem četl hodně hloupostí na téma "trafik"pro exposlance ODS,ale Vy jste "jednička",jak kdysi ukázal Topolánek Kalouskovi.
Takže metoda lopata-na jedince Vašeho typu těžko použít něco jemnějšího-čili pro "e stupido tonto":
Ti tři rebelové/Tluchoř,Šnajdr a Fuksa/odmítli podpořit "reformní balíček"Nečase a vládě hrozil neslavný konec.
Takže hlavy pomazané vymyslely:"hoši,vy se vzdáte mandátu,dostanete lukrativní trafiky,my zavoláme do zbraně zodpovědné soudruhy,včetně jednoho již pravomocně odsouzeného Pekárka za korupci/jak příznačné pro vládu Nečase/,oni odhlasují,co je třeba a pojede se dál-i jelo se dál,než na Nečase prasklo,že vojenskou rozvědku řídí rozkrok kantýnské z Chodova.
To,co dál píšete-o tom se nedá napsat nic jiného,než že se jedná o výplod chorého mozku-s tím blábolem nemá cenu polemizovat.
12. 02. 2014 | 14:16

strýc virus HxNx napsal(a):

hrůza.
12. 02. 2014 | 14:21

ld napsal(a):

Ládík,

vidíte, a já si říkal, kam z mazutové kotelny vozí všechen ten popel...
12. 02. 2014 | 14:24

jarpor napsal(a):

Poslanec hlasuje podle svého svědomí... tak nejak je to v Ústavě.

Běžně slyším prohlášení předsedu nějakého klubu - poslanci nemají příkaz, jak hlasovat - bude "volné hlasování".
Stejně běžně ovšem zazní - klub se dohodl na jednotném hlasování.

Proč jednotné hlasování ?
Protože poslanec s jiným názorem hlasuje podle klubu, nikoliv podle svého svědomí.
Proč tak činí ?
No protože za to hlasování se mu dostane výhody - třebas zůstane poslancem, protože vláda nepadne... nebo protože jej klub nevyloučí...

Soudím, že by orgány by měly konat. Jako konaly s těmi třemi, jako konají s Nečasem... Měli by požádat o vydání k trestnímu stíhání ... Koho ? Toho, kdo dohodl či nařídil jednotné hlasování...

Nebo je to vše nějak "absurdní" , Kelte ?

Hezký den
12. 02. 2014 | 14:35

tajemný pan H napsal(a):

kelt,
já vím, jak to bylo. ano, máte pravdu. tři poslanci se vzdali mandátu, aby nemuseli hlasovat pro něco s čímž nesouhlasí.výměnou za posty v dozorčích radách a vláda mohla přežít. já se jenom a pouze ptám, kdy skončí ve vazbě špidla, který se vzdal premierskeho křesla výměnou za koryto a trafiku v bruselu. čemu na tom nerozumíte? pokud je policie a pan urválek z olomouckeho státního zastupitelství přesvědčeni, že je to trestný čin korupce, proč neobviní špidlu s grossem? každý má právo se zbláznit, i ištván se šlachtou, at už za to dostali dobře zaplaceno nebo ne. ale samozřejmě to vyvolává otázky proč stíhají pouze pravicové politiky, když levice se chová a vždy chovala uplně stejně. např, trafika pro špidlu, tvrdíka, dosazování kamarádíčků do dozorčích rad, odpouštění daní kamarádům atd atd. pokud mají urválek a šlachta pravdu, prakticky celá čssd už měla být dávno v teplákách. já jenom doufám, že se zítra špatně vyspí nějaký státní zástupce, co nemá rád sosany a začne to kosit i na druhý straně. take by me zajímalo, kdy se začne jánošík šlachta zajímat o oligarchu babiše a jeho střet zájmů a podivné privatizační kšefty za minulých vlád čssd .
12. 02. 2014 | 14:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Kelt:

To je hezké, jak se řeší Nečas, ale firmy ministra financí propouštějí lidi a chystají další propouštění, zatímco vláda plká něco o vytváření pracovních míst. A o tom se mlčí.
12. 02. 2014 | 14:42

Yosif K napsal(a):

K.V napsal(a):
Pokud si pamatuji na cinkání klíči, vykřikovalo se tu že do 10 let vymřou ti staří co opravdu seděli ve vrcholných funkcích, a doženeme Švýcarsko.
VÝSLEDEK????
KONEC CITATU.

Pokud někdo věřil že česko dožene během 10 let švýcarsko tak musel sednou na lep socalistům (Walter Komárek), kteří hlásali že DM může být za 3 Kč místo za tehdejších 12 Kč.

Sliby se slibují, blázni se radují........

Východní Německo není na úrovni Západního Německa a to tam zahučelo 140 miliard EURO subvencí.
12. 02. 2014 | 14:43

Zdeněk Brom napsal(a):

Kelt:

A to ještě část poslanců chce řašit další "zásadní" problém - klouzavý mandát pro poslance - ministry.
12. 02. 2014 | 14:47

Kelt napsal(a):

"Tajemný"
Kdo jmenoval NSZ Zemana,VSZ Dradáčovou a Ištvána-nebyl to náhodou nějaký Pospíšil,tehdy ODS?
Kdo v té době velel na MV-nebyl to nějaký nominant za ODS Kubice?
Kdo byl za Kubiceho šéfem ÚOOZ-nebyl to tentýž Šlachta?
Proto psát něco o objednávce ČSSD,která byla v opozici je minimálně úsměvné.
Prostě, když byl chycen Rath,tak zněl frenetický potlesk,když dojde na Nečase,tak je to státní převrat,že?
Tento způsob myšlení/spolu s klasikem/je poněkud zvláštní.
A pokud máte povědomost o jakémkoliv trestním konání kohokoliv,tak máte povinnost podat trestní oznámení-tak si udělejte seznam/členů ČSSD a jejich zločinů/a s chutí do toho-podal jste již nějaké?
12. 02. 2014 | 15:02

Kelt napsal(a):

Zdeněk Brom,
bývaly časy,kdy se nové vládě dávalo 100 dní hájení-ty bezpochyb skončily.
To,že tato vláda ještě nepředložila vládní prohlášení,ani nepožádala PS o důvěru a již je na tapetě je Vaše gusto-nic proti tomu.
Že se řeší Nečas-prostě proto,že obdržel oznámení o trestním stíhání-je to nejen mediálně zajímavé,ale také proto,aby se vymezila hranice mezi úplatkem a politickým"dealem"./dle Nečase/.
12. 02. 2014 | 15:11

Kelt napsal(a):

oprava-Bradáčovou
12. 02. 2014 | 15:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Kelt:

Otázka zní: Proč se dál řeší ptákoviny, když jsou tu mnohem větší problémy? Např. Úsvit už dal několik zajímavých podnětů.
12. 02. 2014 | 15:18

Kelt napsal(a):

Zdeněk Brom,
pokud máte na mysli tak zajímavý podnět "Úsvitu"jako nápad zákona o obecném referendu
bez omezení-tak to bych spíše viděl jako minimálně dětinské.
Řešení zásadních problémů této země by mělo být obsahem vládního programového prohlášení-vydržte ještě několik dnů a bude příležitost ho kritizovat.
12. 02. 2014 | 15:57

Zdeněk Brom napsal(a):

Kelt:

Úsvit podal návrh na úpravu spotřebitelského úvěru proti lichvě. Sněmovna ho poslala do dalšího čtení.

Úsvit podal i návrh na úpravu zákona o dávkách v hmotné nouzi, aby nebyly zneužívány dávky na bydlení. Sněmovna zamítnula.

A s čím se zatím vytasili poslanci ČSSD a ANO? Proč se raději nepíše o tom, co Úsvit navrhuje?
12. 02. 2014 | 16:07

dennis napsal(a):

Pane SuPe,
na mne uz zadna prebenda neceka. Na to uz jsem moc stary. Pozorne jsem si precetl vase slova, ale nepochopil jsem, koho myslite - "vy" - si to budete vyrizovat mezi sebou...? Myslite nase mafiany, volice ODS, lidovce, sosany - koho myslite tim VY. Ja sam se k nikomu z nich nepocitam. Ani za andela pomsty nebo strazce naroda pred novym Unorem se nepasuju.

Proste jsem jen chtel rict, ze kazdy rezim, v nemz kradou vsichni od shora dolu a nikdo z postizenych se nemuze dovolat spravedlnosti, tak takovy rezim postupne (nebo naraz) zavede poradek silou... Takovy rezim, ktery anarchii a hospodarskou kriminalitu zameta pod koberec, bude potrebovat vladu pevne ruky s tvrdou pesti. Mne uz se to moc nedotkne. Leda bych prisel o duchod. A to, ze se "veci budou resit", neni moje zbozne prani, to jen kyvadlo dejin se zhoupne z jedne krajni polohy do druhe.
12. 02. 2014 | 16:10

Kelt napsal(a):

Zdeněk Brom,

Vaše otázka směřuje na tištěná media-ty já nevlastním.
12. 02. 2014 | 16:17

SuP napsal(a):

dennis -
Ne že byste mi za to nestál. Ale to FAKT chcete, abych vám to celé překládal?
;-)
12. 02. 2014 | 16:23

Zdeněk Brom napsal(a):

Kelt

Takže to omezíme: A s čím se zatím vytasili poslanci ČSSD a ANO?
12. 02. 2014 | 16:25

Kelt napsal(a):

Zdeňku Brome,
snad Vám to nemusím opakovat do nekonečna-za tak málo chápavého Vás nepovažuji.
ČSSD a ANO jsou vládními poslanci a až na řídké výjimky překládá návrhy zákonů vláda po projednání v poslaneckých klubech.
Úsvit není vládní stranou a proto předkládá návrhy zákonů jako poslanecký klub.
Stačí?
12. 02. 2014 | 16:33

SuP napsal(a):

Dennis -
No fakt jsem to asi hodně sestručnil.
Tedy "vy, mezi sebou" míněno:
Spojení kverulanti, kteří nepodnikli nic, aby je "ti druzí" neokrádali, ale celou dobu doufali v příchod Mesyjáše, který zlo přemůže a chudým vyplatí, co zlu odebral (pře-ukradl). A tím jsem vzal jedním vrzem i ty prebendy.
Jo a taky by tam asi nemělo být ..."by mělo poněkud....", ale ...."by mohlo mít i poněkud...."
Nojo, není člověk vždycky chytrej, jak si myslel. Ale děkuji za připomínku.
12. 02. 2014 | 16:33

Zdeněk Brom napsal(a):

Kelt:

Ono to vypadá, že tam zatím nejvíc makají právě ti z Úsvitu, zatímco KSČM řeší lustrace, ČSSD sama sebe a ANO stále dokola deklamuje: "Budeme to řídit jako firmu".

Ostatní spektákl nemá cenu komentovat.
12. 02. 2014 | 16:33

dennis napsal(a):

Pane SuPe,
myslim, ze vas Mesyja's uz dorazil na Ukrajinu. Je otazkou casu, kdy vami definovani kverulanti zacnou obsazovat vladni budovy i u nas. Budou hazet molotovy do oken statnich uradu.

A vite, ci to bude vina? To vsechno zde zpusbi nebyvale silne odbory, ktere vzdy drtily nase vlady a nutily je k protilidove politice. Vinou toho jsou neprizpusobive mensiny, nezamestnani, kteri se vyhybaji praci a schvalne se nechavaji propoustet. A predevsim zavist namirena proti majitelum heren, sazkovych kancelari, proste proti vsem sikovnym a podnikavym, kterym se ted potupne rika s'mejdi. A proti zakonodarcum, kteri nas obdarovali takovym pravnim systemem, ktery si uz dva roky nevi rady s Janouskem.

Nastesti mame v zaloze takove bojovniky za svobodu jako je S'tetina a jemu podobni. A ja mu drzim palce.
12. 02. 2014 | 16:50

SuP napsal(a):

dennis -
"....Je otazkou casu, kdy vami definovani kverulanti zacnou obsazovat vladni budovy i u nas. Budou hazet molotovy do oken statnich uradu...."

Myslíte, že jim někdo vypraví zadara autobusy a u úřadů vydá pivo s parasem? Pochybuju, když se šetří.
Ten druhý odstavec podepisuju, byť si myslíte, že to chápu v tom smyslu, jak jste napsal.
teď mě omluvte musím na vizitu do porodnice za novým vnoučkem.
;-)
12. 02. 2014 | 17:00

dennis napsal(a):

Vnoucata jsou pupeny a budouci kvety odkvetlych a povadlych parezu.

Preju vam hodne radosti z vnoucat. Protoze, co uz si prat vic.
12. 02. 2014 | 17:14

Antikomunista napsal(a):

Česká veřejnost je hlavně znechucena pokusem rehabilitovat bývalé bolševíky a Stbáky které naší marxistickou levicí a jejich přisluhovačů jako je trotl Pehe. To co tady říká je nechuté a ZNEUCTĚNÍ OBĚTÍ KOMUNISMU. Za to by měl jít Pehe do kriminálu.

Jen aby společnost brzo nebyla znechucena antikorupčí hytrerii kterou taty rozpoutávají oranžový, rudí a zelení levičáctí pseudointelektuálové jako Pehe.
12. 02. 2014 | 17:31

Kelt napsal(a):

Antikomunista,
čím je česká veřejnost znechucena dala jasně najevo při předčasných volbách.
Čímž Vám neberu Váš názor-bývalé bolševiky rehabilitoval Klaus jmenováním do své vlády.
Komunisté ještě v listopadu 1989-členové vlády V.Klause-Dyba,Dlouhý,Kočárník,Ježek,Stráský.
Korunu tomu nasadil jmenováním svého náměstka pro velkou privatizaci-usvědčeného agenta StB Třísku.
12. 02. 2014 | 17:55

K.V napsal(a):

Lustrace měly význam při cinkání klíči, měly omezit moc bývalých funkcionářů při prvních volbách. Bylo to od počátku nesmyslné, ale v té době by se asi neprosadil bez nich na ministra vnitra pasáček koz Ruml a jiní.
Nejpozději při druhých volbách už měly hovořit výsledky v rozvoji země, nikoliv politické kádrování a Berufsverboty.
.
Hádat se po 25 letech, když jsme kromě Polednové nedokázali potrestat jediného představitele těch údajných "zločinů", o seznamy již tehdy probrané a skartované, hodnotit lidi podle toho jestli jsou v nějakém seznamu je velmi trapné.
Pokud antikomuisti neumí najít důstojnější téma ani po tolika letech, pokud se neumí prosadit svými výsledky za činnost posledních 25 let, je to ubohé.
.
Stejně tak ÚSTRK by měl být tuctový archiv který bude hlídat aby se nic neztratilo, bude digitalizovat, evidovat a umožní komukoliv bádání, NIC VÍCE.
Politici do toho vůbec nemají zasahovat, dějepis patří vědcům historikům.
.
A správná je i poznámka. Pokud se i zákeřná brutální vražda promlčí po 20 letech, a nepromlčí se po 25 a více letech zápis v podivném zfalšovaném seznamu, je to zoufalý stav naší země.
12. 02. 2014 | 18:06

Tlapa napsal(a):

David:

Že byl Štětina agent se dá předpokládat. A bůhví čí. Kdo asi tak moh tenkrát jezdit po Sovětským Rusku do kdejaký boží pr...? Prověřenej, pevnej, "náš" soudruh... Ten, co se tam tak srdečně objímal se stranickými tajemníky. Čím víc je to pravda, tím je ten pán zběsilejší antikomunista. A cokoli jen zdálky zavane Ruskem, přivodí mu hysterák, neboť v Rusku sídlí ďábel...
12. 02. 2014 | 18:19

S.Š. napsal(a):

Vážený pane Pehe, nechci polemizovat s Vaším názorem na lustrační zákon. Ve Vašem komentáři mě nicméně zarazila jedna věc : píšete, že řadový pracovník jakéhosi PZO něco MUSEL (udržovat kontakt s StB). Ne, pane Pehe, NEMUSEL. Jenže to by se MUSEL rozloučit se zahraničními cestami a slibně se rozvíjející kariérou. Andrej Babiš také zjevně nebyl ani žádným tuctovým občánkem, ale synkem z rodiny bratislavské komunistické smetánky. S StB se zapletl i jeho otec, jinak by nemohl v 50. letech (až do r. 1961) působit v Paříži (synek navštěvovat tamní školu při velvyslanectví) a po r. 1968 (!) v Ženevě, kde Andrej od r. 1969 studoval na tamním gymnáziu. Štefan Babiš byl komunistický prominent, jenž se kvůli kariéře zřekl vlastních příbuzných, kteří emigrovali na Západ, jeho manželka byla prozměnu tajemnicí Ústavu marxismu-leninismu. Zajímavé je, že Štefana i Andreje řídil jeden důstojník StB, Andrej Kuľha, který dnes před bratislavským soudem tvrdí, že Andrejův spis "falšoval". Zajímavé by bylo rovněž zjistit, zda také "falšoval" informace o Štefanově defraudaci, vyčíslené na 465 tisíc západoněmeckých marek, což tehdy činilo zhruba tři miliony korun. Nu, a aby toho nebylo dost, Andrejův bratr Alexander (krycí jméno Miki), působící dnes v Agrofertu na Slovensku, podepsal spolupráci s StB (poněkud neprozíravě) těsně před listopadem 1989 a navíc měl tu smůlu, že jeho svazek se i se závazkem o spolupráci dochoval. Povedená rodinka ... :-)
Abych to zkrátila, rušit lustrační zákon právě teď, totiž účelově kvůli jednomu agilnímu komunistickému kariéristovi, bych považovala za neprozřetelnost. A taky za výsměch. ČSSD se rozhodla velmi správně a ANO fakticky nezbylo nic jiného, než se ke komunistickému návrhu nepřipojit. Opak by ji totiž silně poškodil.
S pozdravem
Sylva Šauerová
12. 02. 2014 | 19:36

arnazach napsal(a):

Vcelku rád pana Pehe čtu. No ale toto, to je síla. Ostatně s úrovní jeho článku z Rudého práva rezonuje úroveň valné části diskuse. Holt jakej pán, takovej krám.
12. 02. 2014 | 19:38

Karel (taky) napsal(a):

Pan Pehe nám zdá se roste - evidentně mu prospěl Klausův odchod z politiky, takže musí hledat jiná témata. Dnes se strefil přesně a z reakcí zdejších pseudopravičáků je to také jasně cítit. Jen tak dál, pane Pehe, dnes ode mne za jedna!
12. 02. 2014 | 19:44

tajemný pan H napsal(a):

kelt,
to je jedno, kdo koho jmenoval. nepamatuji si na frenetický potlesk když byl rath chycen při činu. spíš hysterický kvikot o tom, že mu kubice podstrčil peníze. nicméně stále jsem nedostal srozumitelnou odpoved na otázku, proč se kriminalizuje jednání poslanců ODS a uplně stejný čin soudruha špidli trestán není.
12. 02. 2014 | 19:56

Kelt napsal(a):

"tajemný"

je to prosté-NSZ Vesecká,ani VSZ Rampula to neposoudili jako trestný čin.
Jinak-vlastní jména se píší s velkým začátečním písmenem a Špidla se skloňuje
podle vzoru žena,čili "Špidly".
Možná,že jste ukončil vzdělání dříve,než se ta látka v sedmičce probírala,tak pardon!
12. 02. 2014 | 20:07

David napsal(a):

Tlapa 18:19:

Souhlas.

Taky bych Štětinu zařadil nejen do StB, ale i KGB. Kdo mohl běhat po celém Rusku jak se mu zachtělo?

Přitom, když nějaký smrtelník chtěl autem soukromě do Ruska, tak byly vždy problémy, když hlídali každý jeho pohyb po předem určených trasách.
12. 02. 2014 | 20:16

kostel z vánoc napsal(a):

Nejím ústřice.
12. 02. 2014 | 20:38

Alfa napsal(a):

Jestliže Sylva Šauerová (19.36) chválí ČSSD, byl bych, být ČSSD, na pozoru.
Ostatně souzní to s podporou dienstbierovské sekce, která nyní v ČSSD hraje prim, od kalouskovců...
12. 02. 2014 | 21:33

Antonín Malík napsal(a):

"musel jakýsi Babiš coby řadový pracovník v zahraničním obchodu udržovat kontakty s StB."

Já myslím, že zas až tolik nemusel. A klidně mohl být třeba řadovým pracovníkem v oboru, kde nemusel s estébáky spolupracovat. U kmotra co přejel ženu nevíme, jak k majetku přtišel. Ale u toho veleuzenáře to zase tak záhadné nebude. Šíbrové ze zahraničního obchodu, co měli kontakty v StB, měli lepší startovní čáru.
12. 02. 2014 | 21:43

sedmá třída napsal(a):

Kelt
Špidla, o kterém je zde řeč je muž -vzor předseda.
Také byste již mohl poněkud změnit svůj slovník.Vaše rozkroky,poluce a masturbace v každém blogu jsou poněkud trapné.Alespoň pro ty ještě nesenilní čtenáře.
12. 02. 2014 | 22:02

pepík napsal(a):

IF (AUTHOR == "PEHE")
IF (READER == "SOCIALIST")
PRINT "BRAVO! EXCELENT!"
IF (READER == "NARROW MINDED PINKO")
PRINT "FUJ PRAVICAK!!! FUJ PRAVICAK!!!"
ELSE
PRINT "ÉÉÉÉÉÉ ?!?!?!"
12. 02. 2014 | 23:09

Qin napsal(a):

Popírači komunizmu vstávají,popírači holokaustu se trestají.Hurá!
12. 02. 2014 | 23:18

Pepa Řepa napsal(a):

Klídek i sosanům dochází, že zrušení lustráku před tím, než bude na světě platné a konečné znění zákona služebního je pitomost.

A protože služební zákon nikdo z vítězů voleb nepostrádá, lze to očekávat v pětiletce páté nebo bude služební zákon spočívat v tom, že se sekretariát z Hybernské přesuna na místa státních tajemníků.
Že je mimořádně kvalitní přesvědčil když vypotil návrh na jmenování vlády.
13. 02. 2014 | 07:48

K.V napsal(a):

Malíku 21,43. Máte v hlavě zmatek.
To si představujete jak?
Všichni měli dělat opilé kotelníky, nikdo neměl vstupovat do žádných řídících a odborných funkcí? Nikdo neměl dělat už ani primáře v nemocnici, mistra na dílně, ředitele firmy, natož policistu, soudce, v zahraničním obchodě?
To by se Brežněv podělal hrůzou kdyby se z nás stal národ opilců v kotelně a hospodských žvanilů.
.
Pořád dokola to samé, neumíme se vyrovnat s minulostí.
Děsivá Logika- kdo pracoval ve vedoucí funkci, jako špičkový odborník, natož voják, soudce, policista-, je totalitní zrůda?
Kdo nepracoval, nebo jako opilý kotelník či dlaždič, kriminálníci a paraziti jsou hrdinové, protože si nezadali s režimem?
Takhle ale nelze vybudovat společnost.
.
A hlavně, jste si jist že stejně jednou nebudeme odsuzovat režim po cinkání klíči r 89 za rozkradení země a ekonomický, sociální a morální rozvrat? Mají se dnešní manažeři, odborníci, přínosní pracovníci už stydět, a odejít do kriminality, mezi nezaměstnané, opilé kotelníky, aby si udrželi morální kredit???
13. 02. 2014 | 08:23

Pavel napsal(a):

Poprvé jsem tu zkratku ÚSTR, která zní tak nějak ÚSTRPNĚ, vzal na vědomí po jejím "reprezentačním" činu, když nám osral Milana Kunderu ! Namísto českého bohatě smrdutého rybníka, kde ÚSTR mohl lovit ty tučné a režimu zaprodané české kapry, šáhl si na jednoho ze slavných exilových Čechů, aby se 'typicky po česku' = vyčůraně zviditelnil. Co na tom, že náš slavný rodák v mladistvém a studentském opiátu padesátých let patřil k prominentům oficiální literatury v éře stalinismu a je příslušníkem generace, která vstoupila do literárního života brzy po uchopení moci komunisty. A po jeho exilu do Francie Komouši jej navíc v sedmdesátých letech zbavili českého občanství! My se prostě té idiotské lustrační hračičky nevzdáme a budeme se lustrovat tak dlouho, až se prolustujeme na samo morální dno, abychom poté zjistili, že už nám nezbylo NIC, než holé prdele.
13. 02. 2014 | 09:06

resl napsal(a):

Nejmladším udavačům je teprve 42 let, takže nejsou ještě zdaleka v předdůchodovém věku. Nikdo je nezavírá, nemlátí, jen se nesmí hrnout do vysokých funkcí. Bohužel nebyli omezeni soudci, kterých je dnes dostatek, jenže staří komuši, kteří soudili nevinné, nebyli vyhozeni dodnes a válejí se u soudů bez právního vzdělání. Za to nepovažuji bolševická studia s příklonem k marx-lenin., komunistické trestní právo a znalost komunistických zákonů. Jejich charakter už ani nezmiňuji.
13. 02. 2014 | 10:07

modrý edvard napsal(a):

Článek řeší lustrace, ǓSTR, antikomunismus, pravici, lidská práva a únavu české veřejnosti. To vše v pouhých 717 slovech (bez nadpisu a podpisu). Hemingway hadr.
13. 02. 2014 | 10:48

john petres napsal(a):

V českých zemích je odjakživa všechno jinak,i dějiny.Tak třeba Libuše nevěštila(a zda vúbec) z Vyšehradu,žádný přinesený kanec se nekonal,Jan Žižka byl lapka e náboženský fanatik,Jan Hus obhajoval ne samu pravdu,ale Boží pravdu,Parléř byl Bavor(počeštěné jméno!),Hanka a Jirásek lhali,stejně jako Dalimilova kronika,Palacký si formoval historii jak potřeboval,slávu plzańského piva založil sládek z Bavor,Beneše pomohli volit na Hrad komunisti,Havel kázal vodu ale pil víno, atd.Proč by se mělo nyní cokoliv měnit???
13. 02. 2014 | 11:27

stbáček vám velí:))))))))) napsal(a):

Tato "zvrácenost"co zde žije si zvolila pana stbáčka dokonce ministrem a nejoblíbenějším politikem dokonce"politikem!!!!!" nyní ho osvobodí na slovači neboť prachy dělají prachy, a rozsudkem: nevinen- nespolupracoval vědomě s STB jenom úředníci v SK tam mají důkazy o trojím agentství ne jednom:))))))))))))hnus ne on ale ta zvrácenost tady
13. 02. 2014 | 13:42

lektor napsal(a):

Bohuzel ani pan Pehe se neubranil demenci !

Stale tu sklonuje a casuje slovo pravice !
Ackoliv je kazdemu znamo ze to byl prave Klaus ktery hlasite vsude vykrikoval ze ta jeho parta STBackych zlodeju byla PRAVICE !
Tenkrat ovsem nikdo nevedel co pravice je.

Cili - pravice ma ted v usich lidi stejny vyznam jako zlodeji a kmotri !
13. 02. 2014 | 19:43

Sagner napsal(a):

Ceska fraska je pane Pehe ze Ivo Rittig je Sudetsky Nemec z byvaleho Ceskoslovenska a vypalil Cechum rybnik pred Havlem,za Havla,Klause i Zemana. Lustrace a Kastrace ma nekdy stejny ucel.
13. 02. 2014 | 23:05

Matematik napsal(a):

Ale vzdyt jedeme stale ve stejne tramvaji od roku 1938....(nebo 1918?)

Lustrace je samozrejne aktualni a Zifcak nam odvadi dav stranou na Narodni tridu nebot STB zahradila pruchod pres Karlovo namesti....

Lustracni zakon o clenstvi v ODS je na spadnuti... Nemuze to jinak dopadnout.
Kdo se chce ochomejtnout kolem penez danovych poplatniku
NESMI MIT ZADNOU SPOJITOST S ODS.
Seznam vsech clenu ODS je v digitalni stope a tak vitejte v novych casech...

S pozdravem TOP09
" co bylo ukradeno nechť je vráceno"
Zdravim vsechny drzitele bumerangu.
14. 02. 2014 | 07:45

Petr Nadrchal napsal(a):

Přestože názory pana Peheho většinou nesdílím, v tomto případě to trefil naprosto geniálně. Jeho článek je pravdivý a výstižný. Pojmy jako ideově prázdná pravice a s nimi spojené persony typu Fendrych, štětina, Zlodějka rohlíků, jakož i celá skvadra modrých ptáků společně s Kalouskem a Šláfenberkem na ně perfektně sedí. Zkrátka kde není myšlenka nastupuje demagogie a histerie.
14. 02. 2014 | 08:19

arbitr napsal(a):

Pane Pehe,
v české kotlině sice existovala KSČ, ale komunismus byl jen její cíl, kterého nikdy nebylo dosaženo, tedy v česku nikdy komunismus nebyl, jen poslední stádium socialismu - reálný socialismus pana Bilaka. Proč se blogeři stále tupě pokoušejí občanům vnutit, že tu komunismus byl a že je nějaký postkomunismus? Pokud se nějaká instituce chce zabývat režimy s totalitárními praktikami budiž, ale pak je třeba se také zabývat totalitou, která u nás ve středověku nastolila římskokatolická církev a které se v současnosti pokouší obnovit. Příklad? Místo výuky marx-leninismu se studenti povinně učí dějiny církve, náboženství a katechismus, při tom je většina národa bez vyznání, proč se mají učit a dělat zkoušky z něčeho, co zavání středověkem? Jaký je rozdíl mezi obětmi církve ve středověku, kdy ti, co se církvi znelíbili pro své ideologické postoje a filozofické názory byli zavírání do žalářů, popravováni, předáváni světské moci, aby byli upáleni za živa a mnozí museli odejít do exilu, mnohým byl zabavován majetek ze zištných cílů cirkve. Příliš to připomíná stejné praktiky po únoru 1948. A my jim ještě za to platíme církevním desátkem v řádu miliard korun. Proč si věřící své církve nevydržují sami, jako v západní civilizované Evropě?
14. 02. 2014 | 15:11

Sofi napsal(a):

Pane Pehe,
nějak se Vám to v hlavě všechno pomotalo. Nejste také na seznamench? A mimochodem, kdybychom byli po roce 1989 s těmi všemi zrůdami zacházeli co nejtvrději, tak by tu dnes nebyl Rittig, Janoušek, Krejčíř a další a další, ale ani Klaus a Zeman !!!
14. 02. 2014 | 17:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy