Kanadská víza si zasloužíme

08. 07. 2009 | 15:47
Přečteno 20062 krát
Když naše facebookové mládí zorganizovalo slavné vrhání vajec na Jiřího Paroubka a další představitele sociální demokracie, zaznívaly z některých médií oslavné ódy o tom, jak nám prý vyrostla nová generace lidí, kteří protestují proti ohavným móresům české politiky, v níž to nejohavnější reprezentuje právě Paroubek a spol.

Ve stejný den, kdy údajně politicky nejaktivnější mladíci a dívky z řad facebookové generace vrhali po stovkách vajíčka na představitele ČSSD u pražského Anděla, vhodil někdo zápalné láhve do romského obydlí nedaleko Prahy. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co oheň způsobený zápalnými lahvemi zničil dům obývaný romskou rodinou ve Vítkově, přičemž způsobil těžké popáleniny dvouleté Natálce.

Tyto útoky se odehrály v kontextu opakovaných provokací Dělnické strany, která organizovala výhružné víkendové pochody k sídlištím obývaným Romy. Kromě skupinek anarchistů proti těmto pochodům nikdo příliš neprotestoval.

Ani naše slavná facebooková generace se holým lebkám a náckům do cesty raději nepletla; beztrestné házení vajíček na demokraticky zvolené politiky je přeci o tolik zábavnější. Nebo, abychom zůstali u správného žargonu: je to „cool“.

Po zmíněných útocích na romská obydlí jsme nebyli svědky masových protestů podobných těm, které bychom viděli po takových žhářských útocích na menšiny například ve Francii. Neorganizovali je ani obránci lidských práv, ani lidé od kultury, a už vůbec ne naše slavná facebooková generace.

Masové protesty nebyly zaznamenány, ani když si chomutovská starostka Řápková vyšlápla na „nepřizpůsobivé“ neplatiče tak, že se jim jala—s tichým či hlasitým souhlasem mnoha politiků i občanů napříč politickým spektrem—konfiskovat sociální dávky. Jméno této dámy se nyní dokonce skví na volitelném místě na kandidátce Občanské demokratické strany v Severočeském kraji pro volby do Poslanecké sněmovny.

V Senátu českého parlamentu naopak už delší dobu sedí Liana Janáčková, která se ve funkci starostky v Ostravě-Mariánských Horách v roce 1997 proslavila tím, že Romům nabízela příspěvek na letenky do Kanady výměnou za to, že se zřeknou svých bytů ve prospěch radnice.

O zhruba deset let později byl tajně zaznamenám její projev, v němž podle zpráv v médiích zazněly například tyto výroky“ "O cigány se bohužel starat musím. Kdyby to tehdy s těmi letenkami vyšlo, oni by se domnožili zase..."

Naší novou politickou generaci z Facebooku štve Paroubek; házení vajec na Janáčkovou zaznamenáno nebylo.

Není proto možná divu, že Kanada registruje stovky žadatelů o azyl z České republiky, z nichž většina jsou Romové. Jistě: někteří, nevíme kolik, chtějí nejspíš jen využít štědrého sociálního systému Kanady. Ostatně česká media to málokdy zapomenou připomenout.

Můžeme si také přečíst sofistikované úvahy o tom, že na vině je vlastně především kanadský imigrační systém. Když Kanada uvažuje o znovu-zavedení vízové povinnosti pro české turisty, tak jak už jednou učinila v roce 1997 (zanedlouho po zmíněných výrocích pozdější senátorky Janáčkové), je prý na vině především údajně špatný kanadský imigrační systém, který je tak snadno zneužitelný vypočítavými žadateli o azyl.

Jenže něco tady nehraje. Tak především počet českých žadatelů o azyl v Kanadě značně převyšuje počty z jiných srovnatelných zemí, kde také mají romské menšiny. Že by si jen Romové z Česka dokázali spočítat, jak využít kanadského systému?

Mezi utečenci do Kanady jsou navíc i příslušníci romské elity. Bývalá redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu nemluvila o kanadských dávkách, když vysvětlovala svůj útěk z Česka. Řekla, že se v této zemi bojí o své děti.

Možná je načase si přiznat, že hrozba znovu-zavedení víz do Kanady je nejen obranou této země proti zneuživatelům její azylové politiky, ale také mementem o pasivitě a nezájmu většiny naší společnosti vůči situaci Romů u nás, a to dokonce i v případech, kdy do jejich obydlí kdosi hází zápalné láhve.

Když naši politici hrozí Kanadě odvetnými opatřeními, je to směšné. Není známo, že by mezi žadateli o azyl u nás byli příslušníci menšin z Kanady. Nebo vůbec jaký Kanaďan. Kanadu není za co trestat. Pouze se brání vůči jevu, který by si měla vyřešit Česká republika.

I v Kanadě občas dojde k nějakému rasově motivovanému útoku, i tam mají extremisty podobné našim náckům, ale rozdíl je v tom, že menšiny cítí podporu většiny a vědí, že žijí v převážně tolerantní zemi, v níž je demokratický stát nakonec ochrání. U nás, jak se zdá, mnoho Romů tuto naději ztratilo.

Znovu-zavedení víz Kanadou sice může být při povrchním pohledu jen reakcí na zneužívání imigračního systému Kanady menšinou z České republiky, jejíž situace přeci nemůže být v demokratické zemí tak beznadějná, jako je situace lidí prchajících z krizových oblastí a autoritářských systémů. Při hlubším pohledu je to ovšem především reakce na pasivitu většinové české společnosti vůči diskriminaci a rozmáhající se netoleranci vůči menšinám.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SuP napsal(a):

ano pane Pehe -
přesně takhle se plete z hovna bič....
Pro méně chápavé - kdo chce psa bít....
08. 07. 2009 | 15:58

Pobo napsal(a):

Pehe (01.07.2009): Václav Klaus - případ pro psychology?

To nevím, ale že by Pehe případ pro psychiatry?
08. 07. 2009 | 16:00

hawk napsal(a):

Z toho jsem vyrozuměl, že pan Pehe má rád Paroubka a cikány, nemá rád mládež, ať už facebookovou nebo jinou. Prima.

Nemám rád cikány a modlím se, ač ateista, aby ten bezvízový styk ještě nějaký čas vydržel, aby tam stačili odejít všichni. Cikáni.
08. 07. 2009 | 16:01

Kelt napsal(a):

V naší společnosti sílí fašizující tendence.Kořeny vidím v již dobře známých výrocích,kterými se expremiér přihlásil k příchylnosti k nacistické ideologii a "´Ičko"chránil pochody neonacistů proti protestujícím občanům."Facebooková mládež jen navazuje na své vzory.Dělnická strana má své voličské zázemí.Pochvalu obdržela od europloslance Zahradila,který se dal do spolku v EP S poslancem za stranu oslavující jednotky SS.quilize
08. 07. 2009 | 16:13

Vilém napsal(a):

Vřele souhlasím, pane Pehe, čeští občané nedosáhli v oblasti lidských práv ani minimálních civilizačních standardů a zůstávají většinou na úrovni neandertálců. Proto nevytvářejí ani nejsou schopni a ochotni vytvořit prostředí, které by nepoškozovalo lidská práva menšin, od Romů po squattery. Navíc se velká část českých politiků staví k problémům menšin lhostejně nebo je dokonce zhoršuje a využívá nenávisti jako výtahu k moci. Za těchto okolností je snaha ministerstva zahraničí vynutit si vydíráním průjezd do Kanady jen zoufalým pokusem udržet falešné zdání, že ČR je civilizovaným státem, třebaže barbarizace obyvatel už dosáhla nemaskovatelného stupně. Vrcholem cynismu je snaha ministra Kohouta, aby Kanada žádosti o azyl paušálně zamítala pod záminkou, že ČR je bezpečný stát, a Paroubkovo dovolávání se evropské solidarity, jako by snad měla právě evropská solidarita sloužit legitimaci rasistických poměrů v ČR.
08. 07. 2009 | 16:14

SuP napsal(a):

Hoši -
buďte rádi, že si ten rasistickej kabát na sebe oblíkne Kanada sama. Už se těším na argumentaci vízově zamítnutých azylantů, kterým Kanada víza nevydá už v Evropě. Co si chudáčci počnou?
08. 07. 2009 | 16:20

Neopřemyslovec napsal(a):

Ten občan s fachidiotským viděním Pehe neví, že si z jedné třetiny útoky na Romocikány vytvářejí svépomocně. Je zvláštní, že jsou "oběti" ti, kteří plánují emigraci. Nepíšete vlastně vy lživé články proto, aby jste také mohl požádat Kanadu o azyl?
08. 07. 2009 | 16:23

bay napsal(a):

Byla doba, kdy jste mi připadal jako celkem rozumný člověk - trochu příliš bazírující na postmoderním humanismu a levicovém multikulti intoušství, ale rozumný. Ty doby jsou už několik měsíců minulostí.
08. 07. 2009 | 16:25

Student napsal(a):

Pane Pehe vy jste sedával s politiky u jednoho stolu. Potkal jste někdy nějakého, kterému opravdu ale opravdu vadil nacismus ? Poznal jste nějakého, který důsledně vyžadoval od policie aby chránila klid občanů před tzv.nepřizpůsobivými ? Byl mezi politiky nějaký, který trval na tom aby úředníci a soudci pracovali k blahu plátců daní a používali při tom i rozum ? Setkal jste se snahami politiků vnést etické požadavky do škol (ne jako předmět, ale jako nutnou podmínku k absolvování) ?
08. 07. 2009 | 16:36

Jana napsal(a):

Pan Pehe má bezesporu pravdu - napadení Romů málokdy vzbudí náš soucit, natož vyprovokuje odpor proti útočníkům. Proč asi? Chce se mi jednoduše říct, že za to mohou Romové sami svých odpudivým chováním (především drzostí, hlučností), nevychovaností svých dětí, vulgaritami atd. Tím je ale "házím všechny do jednoho pytle", stejně jako všichni Češi byli po r. 1989 v zahraničních obchodech považováni za zloděje (nápisy: Češi, nekraďte).

Objeví někdo recept na odstranění vzájemné (ano vzájemné) nevraživosti?
08. 07. 2009 | 16:36

JC napsal(a):

Pehe,
Kdo je větší svině ?
Ten kdo vyžene děcko na mráz nebo ten, kdo to vidí a nechá ho tam stát, místo aby ho vzal do tepla ?????
08. 07. 2009 | 16:45

dříve ruda napsal(a):

Pehe:
co vy o pachateli útoku ve Vítkově víte?
Kulové?
Tak mlčte.
08. 07. 2009 | 17:07

xx napsal(a):

Máte pravdu pane Pehe, ale ne celou.
Nevysvětlil jste, proč "naši" cikáni nežádají o politický azyl v Evropě či v jiných prokazatelně demokratických zemích.
Tato "naše" nečeská, ale přesto za Čechy považovaná menšina si vyhlédla Kanadu jako budoucí zemi k pobytu. Ptám se proč?

Odmítám věřit tomu, že by chtěli být Kanaďany. Pokud se většina z nich nikdy necítila být Čechy, neboť se nepokusili sami integrovat do české společnosti, a ani neznají pořádně český jazyk, proč by se někdy měli cítit Kanaďany?

Poukázal jste na skutečnost, že "naši" cikáni v žádosti o azyl převyšují cikány z ostatních zemí. Znáte také statistiku z těch jiných zemí, zda jejich cikáni žádají o azyl výhradně v Kanadě? Kdyby se "naši" cikáni rozhodli emigrovat do různých zemí, počet žadatelů o azyl by se v jednotlivých státech rozmělnil tak, jak je to pravděpodobně i jinde.

Souhlasím s většinou vaší argumentace v tomto blogu, ale když řeknete "A", nezapomeňte také říct "B".
08. 07. 2009 | 17:07

Rumcajs napsal(a):

Češi že jsou rasisti ?
Vždyť v čele ČSSD stojí cikán!

A viděl jste pohřeb mladýho Kočky, pane Pehe ? Ukažte mi, kdo je tak bohatý jako oni !
08. 07. 2009 | 17:11

pH napsal(a):

Pane Pehe,

ČR je členem EU a Romům nikdo nezakazuje odkočovat někam, kde se k nim vzhldem k jejich opálení a naturelu budou chovat s příslušným respektem (Itálie není vhodný příklad). Rovněž tak je zapotřebí, aby Romové mohli žít v zemi, kde se nebudou muset obávat zlých a primitivních Čechů. Z jejich hlediska je Kanada dobrou volbou. Možná se mnozí Češi nepodívají do Kanady, ale za řešení problému soužití jedné problémové skupiny s odlišnou mentalitou s většinovou společností to opravdu stojí.
A bylo by chybou upírat jiným zemím možnost, aby je Romové svou proslulou pílí a pokojnou povahou multikulturně obohatili. A že už jich bylo! Velká Británie, Finsko, Itálie ...
Nejen Češi musí poznat možnosti skutečně demokratické společnosti, týká se to i mnohých Romů!
08. 07. 2009 | 17:11

Pavla napsal(a):

Pane Pehe, Vy snad víte stoprocentně, že ty zápalné láhve pocházely od nácků či jim podobných a že za těmi útoky nestojí samotní cikáni? Vždyť se nic neprokázalo a už jen několikrát měněné výpovědi "očitých svědků" jsou nevěrohodné.
A nemá snad p.Janáčková pravdu? Že pokud se sami neodstěhují, tak se tady jen namnoží a pro společnost jsou jen přítěží? Koho jsou plné kriminály? Kdo zneužívá nejvíce soc.dávek? Není snad lepší jim zabavit soc.dávky na zaplacení dluhů než aby je ihned naházeli do automatů či prochlastali? Tak se běžte do jejich příbytků podívat po vyplacení sociálu. Nejsou zvyklí žít tím, co bude zítra, nemyslí na budoucnost a jen natahují ruky. Tak komu jich má být líto? Na rasismus se jen vymlouvají, ale každý bílý člověk v rizikových oblastech Vám řekne, že se bojí bílí cikánů a radši doprovázejí své děti do školy, aby je cikánské děcka nepřepadávaly. Přece nemůžete být tak naivní, abyste si myslel, že utíkají kvůli šikaně, jdou jen za lepším. A být Kanadou, tak jim dám do pasu razítko nežádoucí a ne aby kvůli nim trpěli slušní lidé, kteří tam pojedou za prací či na dovolenou.
A taky se zkuste poptat, jak v Kanadě a ve Vel.Británii funguje cikánská mafie, která tam nalákala, coby pracovní agentura, naše občany na práci.
Budete se velice divit. Takže už se jich konečně přestaňte zastávat. Dobře víte, že proti slušným cikánům nikdo nic nemá. Jinak by nemohl vyhrát Superstar Vlasta Horváth, zrovna tak jiní by se nemohli vypracovat na dobrá místa. Kromě toho té Vámi vzpomenuté vypálené rodině poslalo peníze množství Čechů. Takže to u nás není zase tak špatné. Ale nikdo nebude donekonečna tolerovat jejich chování, kdy kolem Vás projdou a můžete si být jist, že budete okraden. Myslím, že v pořadu "Na stopě" to bylo ukázáno dosti jasně, kdo se nejvíce podílí na kriminalitě. Tím svým zastáváním se jen přilíváte olej do ohně. Nás přesvědčí jedině činy z jejich strany. Tak ať se snaží sami.
08. 07. 2009 | 17:18

Alarien napsal(a):

Autor, jako již mnohokrát předtím, naprosto přesně vystihl situaci. A jako vždy, až na výjimky, sklidil, sklízí a nejspíš bude sklízet dál kritiku potrefených hus. Pravda je zpravidla nepříjemná: ano, naše společnost je rasistická a dokud budeme přehlížet útoky na Romy a chápat ty, kteří se jich dopouštějí, či dokonce konejšit své svědomí, že za vše mohou Romové sami, situace se bude dále zhoršovat.
08. 07. 2009 | 17:55

StandaT napsal(a):

"facebooková generace se holým lebkám a náckům do cesty raději nepletla; "

"Kromě skupinek anarchistů proti těmto pochodům nikdo příliš neprotestoval."

????

Já bych podle záběrů v televizi řekl, že lebky a náckové i anarchisti i vajíčkáři jsou jedna a ta samá generace.

Platí Vám dobře?
08. 07. 2009 | 17:55

Hajný napsal(a):

Pane Pehe,
jistě,existují lidé,kterým bylo skutečně ublíženo.Ale těch je málo.Ostatní,to je množství blížící se 100 %,jsou obyčejní podvodníci a zloději.Ano zloději sociálních dávek.
Nechť se naše vláda domluví s kanadskou a ta oznámí kolik bylo v Kanadě vyplaceno soc.dávek a různých podpor.Od kdy do kdy.A po návratu "emigrantů" při žádostech o soc.dávky nechť se postupuje striktně podle zákona.Včetně trestní odpovědnosti.A žádné náhradní byty za ty opuštěné.
A bude vystaráno.Během dvou let se vejdeme do všech imigračních kvót všech zemí světa.

PS:Neznám novější předpisy o soc.dávkách.Pokud jsem uvedl nesprávnosti,omlouvám se.
08. 07. 2009 | 18:03

1234 napsal(a):

Mluvíte mi z duše pane Pehe, nedokázala bych to napsat líp.
08. 07. 2009 | 18:04

MS napsal(a):

Pane Pehe,

nepletete dvě rozdílné věci?

Kdo má zajišťovat bezpečnost všech občanů?
Stát.
Kdo ve státě vládne – kdo spravuje věci veřejné, kam bezpečnost také patří?
Politici – demokraticky zvolení.
Protestovali mladí (vajíčkáři) proti móresům české politiky?
Protestovali.
Byla to forma adekvátní?
Nebyla.

Pokud chcete, aby někdo jiný mimo policii vystupoval proti násilí, chcete vyvolat občanskou válku. Tento Váš článek je už na hranici podněcování k ….

Jinak nelze než souhlasit se StandouT.

Rasizmus v ČR je věcí druhou. Můžete mi ale vysvětlit, jak to že většina obyvatel v ČR je podle Vás rasisticky založená a přitom pošle v reality show (Superstar) nejvíc hlasů Romovi?
08. 07. 2009 | 18:09

zdesta napsal(a):

Žádný slušný člověk nemůže souhlasit s nějakým násilím.(zápalné láhve a.t.p.)Vzniká tu ovšem zásadní otázka.Proč se Kanada štajfuje před migrací romů a jaké k tomu má skutečné důvody.Již jednou zde taková situace byla a opět se opakuje.Mám tento krok považovat jako projev dobrých zkušeností stímto druhem imigrantů?
08. 07. 2009 | 18:10

Charlie napsal(a):

pane Pehe

kdokoli se v minulosti snažil klást na cikánskou menšinu alespoň minimální požadavky na přizpůsobení-se zdejším zvyklostem - co se týká hygieny, pořádku a alespoň minimálních pracovních návyků, byl salónnámi humanisty, různými aktivisty a rádoby cikánskou elitou nazván rasistou, vláčen sdělovacími prostředky jako zločinec.

Cikánské obyvatelstvo se spoléhalo na tuto skupinu vyvolených moudrých, že bude moci donekonečna pokračovat ve svém zaběhnutém způsobu života. Teď náhle zjišťuje, že moudrost došla (a odvaha také)

Na nesporném vzestupu rasizmu a DS mají podíl samotní Cikáni i jejich falešní zastánci.
Na těch odporných a zbabělých útocích zápalnými lahvemi tak mají podíl obě strany. Při troše předvídavosti se to dalo očekávat.

Škoda jen, že se promrhalo tolik drahocenného času a období relativní ekonomické prosperity.
08. 07. 2009 | 18:18

češka napsal(a):

Pane Pehe, máte výsledky vyšetrování obou prípadů zhárství?
Co kdyby majorita začala povazovat za rasový čin kazdou majetkovou újmu, kde pachatelem byl Rom?
Pokud vím, tak otec rodiny ve Vítkově byl právoplatně odsouzený kriminálník, který neoprávněně s rodinou bydlel v cizím domě, ani nájem neplatil.
Co takhle teorie, ze si podsvětí vyrizovalo účty?
Nejste Vy náhodou rasista, kdyz za vším hledáte rasový podtext?
Nějak se Vám líbí krasomluva, kdyz se studovanému zloději, kradoucímu v milionech, ríká tunelár, ten kdo krade v malém je zloděj, ovšem je li pritom snědý, tak je "diskriminovaná menšina", a musí se diskriminovat pozitivně, napr. nemusí, za pomoci presidenta a Kocába, nejdrív splatit dluhy a nastoupit výkon trestu.
Natalky je mi líto. Být to v jiné zemi, tak nemá ani na léčení. Kolikpak její rodina zaplatila na zdravotním pojištění za cca 2 roky a kolik čerpala? Kolik stojí všechny její operace a pobyt v nemocnici? Kolik její rodina dluzila na nájemném, pojistném, majetkových škodách?
Kdy a z čeho to chtějí zaplatit?
Docela by mne zajímal jejich účet u ZP, jak je vysoký dluh, kolik činí penále, jaký je splátkový kalendár?
Já chci zít v demokracii, a mám právo na informace.
08. 07. 2009 | 18:19

alena-m napsal(a):

Kanada ma pravo vyuzit restrikce a branit se prilivu imigrantu v dobe krize....zejmena pokud je tam podezreni na zneuziti a porusovani pravidel apod, - my jim do toho nemame co mluvit!
08. 07. 2009 | 18:22

Jos napsal(a):

Velmi zajímavý článek s člověkem, který se problematikou podrobně zabýval je zde:
http://www.lidovky.cz/emigr...
Má na věc trochu jiný pohled než pan Pehe.
08. 07. 2009 | 18:27

M. Punčochář napsal(a):

Ten článek mi celý připadá jako logický nonsens. Jak souvisí víza do Kanady s rostoucími útoky proti Romům? Z logiky statě vyplývá, že Kanada chce ztížit pronásledovaným získání asylu a přitom jsou, jaksi mimochodem, potrestáni zlí Češi. Je škoda, že tak renomovaný autor nepojal téma rozumněji. Problémy zde nadhozené by si to určitě zasloužily.
08. 07. 2009 | 18:28

SuP napsal(a):

Jos -
výbornej odkaz! Doporučuji!
08. 07. 2009 | 18:52

pavelkohout napsal(a):

Nevím, jestli si zasloužíte víza do Kanady, Pehe. Mě laskavě vynechte. Příště používejte první osobu čísla JEDNOTNÉHO. Paušální posuzování ("my si zasloužíme") je rasismus, jestli vám to nedochází.
08. 07. 2009 | 18:55

argun napsal(a):

"Bývalá redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu nemluvila o kanadských dávkách, když vysvětlovala svůj útěk z Česka". No bodejť by o nich mluvila. Pane autore, kdyby tento stát poskytoval Romům sociální dávky ve stejné výši jako jim nabízí Kanada, neměl by jste o čem psát. Neboť by se romská elita i neelita rázem přestala bát o své děti. Vaše sdělení, že facebookové mládí je banda poserů, protože raději hází vejce na Paroubka místo toho, aby dosvědčila svůj morální kredit v pouličním boji s nácky, je na politologa neuvěřitelné. Kdy jste se Vy naposledy popral s nácky pane Pehe? Dokud neukážete jelita na zadnici utržená v pouličních bojích, nemohu Vám věřit ani slovo, pochopte to.
08. 07. 2009 | 19:05

jarpor napsal(a):

Z házení vajec u Anděla a ze žhářského činu udělat guláš o rasismu v ČR - to umí jen pan Pehe.
Guláš nevalné kvality, dle mého.

K těm, kteří nesouhlasí se závěry článku se přidávám. Nevidím, že by naše společnost byla více rasistická než společnost v jiných státech...

A píše-li autor :
"Mezi utečenci do Kanady jsou navíc i příslušníci romské elity. Bývalá redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu nemluvila o kanadských dávkách, když vysvětlovala svůj útěk z Česka. Řekla, že se v této zemi bojí o své děti."

pak bych očekával úvahu - co dělají romské elity pro Romy, aby je majoritní společnost nevnímala tak, jak je vnímá...

Ono to soužití totiž není jen "věcí" majoritní společnosti... nýbrž, myslím, především "věcí" samotných Romů.

Hezký den
P.S. K používání jednotného čísla, jak žádá Pavek Kohout, se připojuji.
08. 07. 2009 | 19:08

Vico napsal(a):

Každý stát má své nepřizpůsobivé. Na rozdíl od našich Romů jsou však o hodně více organizovaní, občas i něco bouchne, třeba v londýnském metru.

Docela věřím, že výblitek Janáčkové urychlil rozhodnutí Kanady zavést víza v tom roce 1997. Rozhodnutí Kanady učinit tak znova plně respektuji. Chrání tak zájmy svých daňových poplatníků. Doufám, že stejným způsobem bude postupovat i naše vláda. Já pán, ty pán.
08. 07. 2009 | 19:24

zdesta napsal(a):

argun:Bezva se Vám to rýmuje.Elita-jelita. Jelikož zmíněný p.Pehe neházel vajíčka- míněno jako akt politické odvahy,proč by ji měl dokazovat v pouličních bojích s nácky?Nemá odvahu házet vejci,nemá odvahu se prát v ulicích. Ti jmenovaní tu politickou odvahu mají,tak představa o rasantním odporu vůči anti fašounům je na místě.Nevidím na tom nic nelogického.
08. 07. 2009 | 19:30

Slávka napsal(a):

To Jos
Díky za odkaz. Co k tomu dodat?
08. 07. 2009 | 19:45

Pepa Řepa napsal(a):

Nevím jestli si kanadská víza zasloužíme.
Ale vím, co by si zaloužilo malé sebemrskačské PEHE

http://www.artbohemia.cz/im...
08. 07. 2009 | 20:04

Pepa Řepa napsal(a):

Elita? Jelita! A na holou.
08. 07. 2009 | 20:10

Sámdoma napsal(a):

Asi by bylo dobré, aby pan dr. Pehe všem ukázal, zač je toho loket a šel osobně /(ale inkognito, ne jako Pehe) do terénu, tedy žít s těmi, které tolik zaštiťuje. Snad by měl po nějakém měsíci zkušeností a poznání spolu s argumenty, aby je tady mohl tímto dnešním způsobem obhajovat, nebo opačně. I pan ministr Kocáb se postavil na stranu Romů, ale když mu bylo nabídnuto bydleni v realném světě a podmínkách cikánů, měl spoustu důvodů, jak to neuskutečnit. Asi věděl proč, hrdina! Pehe deklaruje názory, viděny když ne z Hradu, pak alespoň z Petřína. ale osobně zřejmě ještě do takového bord...nikdy nevkročil. Takže ty jeho řeči jsou o ničem.
08. 07. 2009 | 20:11

PU napsal(a):

Jen mi není nějak jasné (úplně), za koho ten pan Pehe mluví. Jestli za sebe, tak by měl užívat jednotné číslo, což už tady několik diskutujících poznamenalo. Trochu nám to patlá dohromady, něco umně vynechá (azylantské výlety jsou skvělý byznys, někdo jim to dobře organizuje...), přidává různé nepodložené argumenty o rasismu, ale ty jsou na obou stranách, není-liž pravda, že? Je to pěkný demagog ten pan Pehe. Avůbec, co to je za universitu, na které tak úspěšně vyučuje? Je tam profesorem, či senior lecturer? Čert ví. Každopádně je to chytrák, ten pan Pehe, že?
08. 07. 2009 | 20:15

Čochtan napsal(a):

LN: Proč vlastně čeští Romové odcházejí do Kanady? Co je jejich hlavní motiv?

Bývalý ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Roman Krištof:
Očekávání lepšího života. Často útěk před dluhy. Spousta romských rodin je zadlužena u úvěrových společností - a ne do konce života, ale na x životů dopředu.

Čochtan:
Není to podvod, zločin, utéct před placením dluhů ?
Pane Pehe, jste opravdu takový blbec, že předpokládáte, že vám vaše žvásty někdo uvěří ?
08. 07. 2009 | 20:23

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Pehe.

Jsem rad, ze jste uverejnil clanek o rozhodnuti kanadske vlady o zavedeni udelovani vstupniho viza.

Kanadsky pristehovalecky zakon je pod drobnohledem vsech svetovych humanitarnich a lidskopravnich organisaci, protoze jsme zeme, do ktere se snazi ziskat povoleni immigrace mnoho lidi z celeho sveta.

Pocet zadatelu z Ceska v roce 2009 o asyl v Kanade prevysil o 20% rocni kvotu za necelych 6 mesicu!

Zacatky zde nejsou lehke, ale dvere jsou otevrene kazdemu, kdo je ochoten zacit stoupat po zebriku zivotni urovne od prvni pricky. T.zv. "diskriminacni kriteria" jsou zde temer nulova.
Jiste by se nasly vyjimky, ale ty jen potvrzuji pravidlo.

Jen jednu malou zajimavost. Kanada to nepouziva casto, ale ma ve svych zakonech jeden dulezity paragraf.
Pokud nekdo uvede v immigracnim formulari, ktery se musi vyplnit, nez je povolen vstup do zeme, JAKOUKOLIV NEPRAVDIVOU informaci, MUZE mu byt po zjisteni tohoto nepravdiveho udaje KDYKOLIV ZRUSENO kanadske obcanstvi!

Tech informaci je tam dost.
Pokud by se nektery ze zadatelu dostal zde do problemu se zakonem, muze jedine doufat, ze vse, co uvedl ve sve zadosti o pobyt v Kanade je pravda. Jinak muze mit nadeji na letenku jednim smerem - ven z Kanady!
08. 07. 2009 | 20:24

Ládik napsal(a):

Na to stačí věta bez přísudku:
Hovězí.
08. 07. 2009 | 20:25

Čochtan napsal(a):

VK-Can,
ven z Kanady to schvaluji, ale NE do Evropy a až vůbec ne k nám ! Takže, posadit je ne do Boeingu ale do Herculese, and Atlantikem otevřít rampu a udělat Immelmanna.
08. 07. 2009 | 20:33

unbinds Esther napsal(a):

Pehe - Brouk Pytlík
08. 07. 2009 | 20:37

Čochtan napsal(a):

LN: Čím to, že do Kanady hromadně utíkají čeští Romové, ale slovenští ne?

Roman Krištof: Na Slovensku mají Romové samozřejmě podmínky nesrovnatelně horší, ale v jejich případě se prostě asi neustavil ten klientelský systém - my mu říkáme prospektorská síť - jako v českém případě.

Už v emigrační vlně z roku 1997 se vytvořila skupina lidí, která se angažovala v takové té romské politice, a když Kanada zrušila vízovou povinnost, tak se do toho přirozeně obula. Bezvízového styku se potom chopili jako příležitosti. My z řady rozhovorů s českými Romy v Kanadě bezpečně víme, že Romové by o azyl nežádali, kdyby je k tomu někdo aktivně nemotivoval. Prospektorská síť pro české Romy je živá struktura, hodně v severních Čechách a kolem větších měst. Jednoduché, ale pravdivé vysvětlení. Významnou součástkou toho klientského systému je nějaký Paul Saint Clair, ředitel Romského komunitního centra v Torontu.
08. 07. 2009 | 20:41

Čochtan napsal(a):

* LN Co přesně takový prospektor dělá?
Funguje to tak, že prospektor z Kanady své kontaktní osobě tady zavolá nebo napíše mail: přijeď, máme pro tebe uplatnění a je vysoká pravděpodobnost, že získáš azyl. Z mnoha našich rozhovorů vyplývalo, že signál „Přijeď“ přichází ve chvíli, kdy je počet ostatních žádostí o azyl nízký. Obrovské množství žádostí o azyl je z Latinské Ameriky nebo z Afriky. Když je trošku nižší, tak se najednou vždycky objeví žádostí z České republiky, protože je logicky větší šance azyl získat. Neboli Clair a Bánomová asi mají přístup k lidem, kteří určují kvóty, a podle toho určují načasování příjezdu českých Romů.

* LN Co bývá prvotním impulzem k ustavení prospektorské sítě?
Chci zdůraznit jednu věc: myslím, že většina prospektorů taky věří, že dělá něco dobrého, protože svým klientům z České republiky otevírá nový život. Abych se ale vrátil k otázce - ve stavebnictví, v restauracích a v podobných oborech potřebujete nekvalifikovanou sezonní sílu, lidi, co dělají načerno. Způsob života českých Romů v Kanadě kopíruje způsob, jakým žili tady: tedy živobytí z dávek kombinované s prací načerno. Je přece jeden z mýtů, že Romové nepracují. Romové často pracují, ale načerno. Oni dostávají dávku a pojištění, na to si myslí, že mají nárok, a k tomu pracují načerno - říkají tomu brigáda. Totéž se praktikuje v Kanadě.

* LN A prospektor ví, kolik námezdních dělníků má sehnat?
Prospektor třeba podá informaci: firma ta a ta staví třicet domů, chce to mít za dva měsíce hotové. Je tu práce pro šedesát lidí, budou výborně zaplacení.

* LN Kde se nachází těch budoucích šedesát dělníků ve chvíli, kdy kanadský podnikatel zformuluje poptávku?
Myslím, že v té chvíli ještě v České republice. Funguje to vlastně stejně, jako když si český podnikatel najme dělníky z Ukrajiny. Ti sem taky nejedou naslepo. Prospektorský systém samozřejmě nevynalezli až čeští Romové v Kanadě. Emigrace do Nového světa probíhala na prospektorském systému vždycky. Kdo řídil přistěhovalectví Italů do Ameriky? Italská mafie. Protože někdo musel koupit lístek na loď. Ve Spojených státech to tímto způsobem fungovalo až do konce první světové války, než Amerika zavřela dveře.
08. 07. 2009 | 20:45

VK-Can napsal(a):

Pro Cochtana.

Bohuzel, Nerudovske "Kam s nim", jen v mnoznem cisle, je stale aktualni!
08. 07. 2009 | 20:48

didrak napsal(a):

Pane Pehe, co jste udelal Vy OSOBNE pro osvetu a humanizaci cikanskeho etnika? diky cemuz by prestalo byt trnem v oku majoritni spolecnosti?? Kecy o rasismu jsou demagogie ... vzdyt vetsina lidi, kteri nesnasi cikany, nema vubec nic ani proti Cinanum ci cernochum!!
08. 07. 2009 | 20:51

Josef napsal(a):

Neni to,tak davno kdy se mladi postavili proti nackum a policie branila volny pruchod nackum,a ty druhe div nemlatila!?!V Cesku se meri dvojim metrem,a proto se rozmaha rasizmus a nacismus na to pan Pehe zapomina.Ja jsem pracoval v lese se dvema cikanama a ti se ke svim ani nechteli hlasit, jo ona prace s pilou je drina a penize zani nic moc ze riskujete svoje zdravi a zivot.Ted pracuji v Canade S tema dvema a tamty nechcem, jsme tady 9let tak zname pravdu!Jak to snima doopravdy je!!!!!
08. 07. 2009 | 20:56

M.Š. napsal(a):

V souvislosti s kanadskými vízy
mne napadlo,což takhle podat žádost na příslušné kanadské úřady o azyl a na následné přezkoumání,kanadskou stranou, důvodů udělení azylu v kanadě.
Důvodem v mém případě by bylo jednání úřadů a soudů česka,které je prošpikováno nedodržováním zákonů české republiky,falšováním dokumentů,vydíráním a okrádáním ze strany úředníků českého státu a státního aparátu,nedodržováním lidských práv a následnou diskriminací,neoprávněným pronásledováním a okrádáním mé osoby a rodiny.
Tedy podobně jako za bolševiků a to ze strany bývalých bolševiků,sedících ve státním aparátě.Toto se děje téměř dvacet let po pochybném převratu,kdy šlo především o to,aby majetky spadly do rukou bývalých bolševiků,dnes demokratů nejhrubšího zrna.
Jo,jo,máme se zase dobře a dobře nám tak.
Pěkný večer M.Š.
08. 07. 2009 | 20:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

O problému mi píše bratranec, který v Kanadě žije 40 let, toto:
"je to veliky problem pro Kanadu, zpusobeny benevolentnimi kanadskymi zakony. Kazdy, kdo se dostane na kanadskou pudu, se muze prohlasit za uprchlika, diskriminovaneho ve sve zemi. Registruje se, dostava urcitou malou podporu (a nacerno k tomu bud pracuje anebo krade) a po nejakem case je predvolan k imigracnimu soudci, ktery rozhodne o pravu na azyl. Jestlize negativne, pak se jedinec odvola a po case komise 3 imigracnich soudcu rozhodne, jestlize opet negativne, pak se da odvolat k normalnimu soudu, takze takovy proces muze trvat 5 a vice let nez definitivne skonci. Mezitim takovy clovek ma deti, ktere automaticky se stanou kanadskymi obcany a tak jde nyni o rozdeleni rodiny! V nejhorsim jedinec proste zmizi v kanadske rozsahlosti, a pak si ho hledejte. Diky "pokrokovym" silam mistni policie nema pravo zjistovat legalni pobyt jedince, to muze jen imigracni policie. Te jsou stejnymi "pokrokovymi" silami hazeny vsemozne klacky pod nohy (uschovavani v kostelech a pod.). Takze vyexpedovani takoveho jedince stoji hodne penez. Ale jsou znamy i pripady, kdy jedinci vetsinou z Jamajky, byli vyhosteni 10krat a zase se dostali zpet do Kanady. Jde o lidi, kteri jsou chyceni pri kriminalnich cinech. Cikani zde se snadno zneviditelni diky sve podobnosti s muslimy a Indy. Jelikoz rasove profilovani zde neni dovoleno (pokud to nevyhovuje viditelnym mensinam), o cikanech se moc nevi. Mensi kradeze a pod. policie zde vubec nevysetruje, nemaji cas a zajem - pouze vrazdy, znasilnovani, unosy, drogy ve velkem a silnicni nehody s vaznymi zranenimi ci umrtimi jsou vysetrovany."
Pane VK-Can, souhlasíte?
08. 07. 2009 | 20:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jiří Pehe:
Jako většinou píšete jednostranné polopravdy či nepravdy a soudnému českému občanovi (což samozřejmě nejsou lidi typu zdejšího Viléma)nezbývá než se pokusit zhodnotit, zda tak činíte z naivní neznalosti reality či přímo záměrně lžete. Osobně se přikláním k té druhé variantě.
08. 07. 2009 | 21:03

Herman napsal(a):

Pane Pehe, vy jako velký vzdělanec, odpovězte mi laskavě, proč celý svět nesnáší vaše oblíbence? Kde se objeví, tam se proti nim brání. A ještě malý dotaz: Proč cikáni utíkají před rasismem právě do bílých zemí, kde je nechtějí a raději zavedou víza, jen aby se tam nedostali? Nás, Čechy, už uráží, když nějaký hloupý novinář nazve cikány, že to jsou Češi, při tom to jsou cigoši ze Slovenska.
08. 07. 2009 | 21:04

Čochtan napsal(a):

VK-Can
a přitom je řešení tak jednoduché a vyzkoušené. Technicky žádný problém, ale politicky neprosaditelné. Až po další revoluci, nebo po občanské válce ?
Někdy mám pocit, že všichni ti "humanisti" je banda zločinců, kteří velice rafinovaně se snaží zlikvidovat víru v demokracii a tak připravit půdu pro novou diktaturu.
08. 07. 2009 | 21:04

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé výkřiky, které byly v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
08. 07. 2009 | 21:16

Čochtan napsal(a):

Jara:
"geneticky podmíněný nedostatek inteligence" ježíšmarjá jak můžete napsat takovou pravdu ? Vždyť z toho Stejskal dostane střevní chřipku ! To nevíte, že nemůže být co být nesmí ? Že svatá rovnostářská ideologie je nad fakty ?
08. 07. 2009 | 21:17

Tupelo napsal(a):

Autoruv clanek pripomina dlouhodobou neschopnost (nebo neochotu?) politickych predstavitelu, volenych majoritni, tedy tzv. bilou, spolecnosti, problem resit. Patrne to rovnez neprinasi rychle vysledky; prumerny cesky politik ma svuj horizont vyhod, plynouci z jeho pusobeni v politice, nastaven na kratkou dobu (maximalizovat zisky v nejkratsim moznem case).
Pokud uz se nejake pokusy objevily, napr. Cunek (odhlednu-li od jeho osoby), pak se nesly v temze duchu, jako soucasne, nekterymi vitane, zbaveni se problemu - jeho exportem. Kanada ma ovsem mechanismy jak se branit.
Misto lkani nad tim, jak jsou ostatni nespravedlivvy (Kanada) nebo neprizpusobivy (Romove), jak nad sousede nerozumeji (EU) by se mela pozornost uprit na ty, kdo by romsky problem meli, civilizovanou formou, resit. Zvlast za situace, kdy cesti imigranti do Kanady jsou v poctu hned za Mexikem (ktere lezi bliz, na jednom kontinentu a jehoz pocet obyvatel je 10x vetsi nez CR).
To ze z CR odchazeji i mozne romske elity, jak je tomu v pripade reporterky ceskeho rozhlasu, je rovnez spatna zprava, prave tito lide by zde meli zustat a jit ostatnim prikladem. Ale pokud mela i tato rodina dlouhodobejsi problemy s pravicovymi extremisty, skiny, ci necim podobnym, neni se co divit. A jestli hrozba zavedeni viz ze strany Kanady alespon castecne vyvine tlak na to aby se problem zacal skutecne resit, bude mit smysl.
08. 07. 2009 | 21:23

trotl napsal(a):

Pokud se nepletu cikáni žádají v Kanadě o politický azyl. Každému čechovi (to snad cikání jsou), kterému Kanada politicky azyl přizná, deklaruje, že to v ČR není politicky košer. Takže bych vyvozoval, že máme v čechách opětně totalitu. Tehdy také lidi utíkali a žádali o politický azyl. Není to náhodou tak. A jinak. Vybydlují cikáni v Kanadě byty a celé domy. Nechodí cikáňata do školy a kradou. Asi ne. Proč to dělají v čechách a nedělají v Kanadě. Jsou dvě možnosti. Ta prvá je, že tam zdrhají ti, kteří u nás žili spořádaně a ta druhá znamená, že mají strach se tam demokraticky projevit.
08. 07. 2009 | 21:24

Olda napsal(a):

Myslím, že většina reakcí ood tímto článkem naprosto potvrzuje to, co p. Pehe píše. Bohužel.
08. 07. 2009 | 21:32

Vilém napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Děkuji za postřehy z Kanady.
Váš bratranec popisuje vyspělou občanskou kulturu osobní angažovanosti a morální autonomie jednotlivců, schopných překročit telecí uctívání zákonů a jejich nelidskou aplikaci na neoblíbené menšiny.

To ostře kontrastuje právě se zaostalým, morálně infantilním přístupem většiny českých občanů, kteří sice stát nenávidí, ale přesto nejsou schopni jednat samostatně a dožadují se nejdrastičtějších zákroků proti osobní svobodě a lidským právům. U nás se samozřejmě s žadateli o azyl jedná jako s kriminálníky.
08. 07. 2009 | 21:33

Amarook napsal(a):

to: Zbynek Matyas
Kanada nema spatne nastaven azylovy ani imigracni system. Naopak, podle slavneho kanadskeho spisovatele Johna Ralstona Saula je kanadsky imigracni system nejlepsi na svete. Faktem je, ze Kanada rocne prijima kolem 250 tisic imigrantu coz je temer 1% z celkoveho poctu obyvatel. Pritom 90% imigrantu do peti let dostane kanadske obcanstvi. Pripominam, ze podminkou udeleni obcanstvi je cisty trestni rejstrik.
Dnes bylo uverejneno, ze v Torontu, ktere ma priblizne 2,5 milionu obyvatel se mluvi 110 jazyky a narecimi. Toronto ma pritom ve srovnani s ostatnimi severoamerickymi mesty velmi malou kriminalitu. V centru Toronta se v noci nebojim chodit. Priznavam, ze ani po dvou pivech ne a nikdy jsem nemel nejmensi problem.
Kanada ma daleko vyssi prumerny vek nez USA. Vysvetluje se to tim, ze imigranti jsou vitalni a maji zdrave potomstvo.
V Kanade pry zije 80 tisic Romu a pritom 99% Kanadanu tvrdi, ze nikdy v zivote Roma nepotkali.
Rad bych vedel jak se vas cteny pan bratranec pred 40 lety do Kanady dostal. Jako investor s milionem dolaru na konte kdyz se mu kanadsky postup vuci azylantum zda prilis benevolentni?
08. 07. 2009 | 21:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jara,Čochtan:
"geneticky podmíněný nedostatek inteligence" je nesmysl.
08. 07. 2009 | 21:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
"U nás se samozřejmě s žadateli o azyl jedná jako s kriminálníky" Odkud to víte? Vy jste imigrant?
08. 07. 2009 | 21:40

Čochtan napsal(a):

Vyplaveným lidem z Děčínska kradou věci, které suší před domy
http://zpravy.idnes.cz/vypl...
Dobrovolný hasič z Benešova nad Ploučnicí zachytil skupinu lidí, kteří kradli po povodních. A koho vidíme na té fotce ? Cikány.
Pane Pehe, až tohle začnou dělat v Kanadě, co myslíte, kolik z nich to přežije ?
08. 07. 2009 | 21:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
"Rad bych vedel jak se vas cteny pan bratranec pred 40 lety do Kanady dostal." Možná sdělím, až po Vás. :)
08. 07. 2009 | 21:42

Hurá napsal(a):

O jaké situaci cikánů u nás to pane Pehe pořád mluvíte ? A diskriminace ? Mohou se rozmnožovat ? Mohou ! Mohou chodit do školek a škol ? mohou ! Mohou chodit do práce ? Mohou ! Je jim poskytována zdravotní a sociální péče ? Je ! Mohou cestovat ? Mohou ! Mohou být členy politických stran a mají právo volit ? Mohou a mají ! Mají právo na život ? Mají ! atd. Tak co tu pořád kecáte o nějaké situaci ? Máte právo kecat ? Máte ! Mají oni právo kecat ? Mají ! atd.
08. 07. 2009 | 21:43

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
není to nesmysl. Inteligence je dědičná, stejně jako barva očí, hudební talent, barva kůže, vlasů,....
08. 07. 2009 | 21:43

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden rasistický text, u kterého jsem měl vážné podezření na porušení paragrafu 198 trestního zákona (Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení).

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
08. 07. 2009 | 21:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Nemáte něco s očima?
08. 07. 2009 | 21:45

Vilém napsal(a):

Zbyněk Matyáš
I bez konkrétní snahy cokoli zjistit jsem sledováním médií zaznamenal existenci internačních zařízení vězeňského typu. Jednalo se o televizní reportáže z doby, kdy tato zařízení vznikala na základě zákonných změn, údajně kvůli zneužívání původní benevolentní úpravy. V televizi se samozřejmě o azylanty nikdo nestrachoval, jen tlumočili protesty obyvatel obcí, kde měla zařízení vzniknout, ale ty utichly poté, co zástupce vnitra slíbil lukrativní pracovní místa v těch táborech. U nás se protestuje obvykle jen ze sobectví a utiskovatelé najdou vždycky dost ochotných lokajů.
08. 07. 2009 | 21:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Jistě budete schopen mi sdělit, který lidský gen je zodpovědný za míru inteligence, resp. pramen s touto informací. Děkuji předem.
08. 07. 2009 | 21:47

Amarook napsal(a):

to: Zbynek Matyas
Zazadal jsem z Prahy v kategorii Skilled Workers. Priprava zadosti mi trvala skoro 3 mesice, ale zadost byla schvalena v rekordne kratke dobe. Po prijezdu mne nikdo necekal, vse jsem si musel zaridit sam a zil nejaky cas z uspor.
08. 07. 2009 | 21:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
"jsem sledováním médií zaznamenal existenci internačních zařízení vězeňského typu." Máte bujnou fantazii.
08. 07. 2009 | 21:49

gadžo napsal(a):

Pane Pehe, nepište nesmysly ! Kanada je pouze další zemí, jejíž azylový systém se naši cigáni rozhodli využít. V momentě, kdy kanadské úřady zjistí, že našim občanům šlo pouze o ekonomické výhody a odmítají plnit dané podmínky, bude se opakovat scénář z VB, či skandinávských zemí. Naši tmaví reprezentanti se opět vrátí !!!
08. 07. 2009 | 21:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Amarook:
Jak jste tam dlouho?
V 1968-9 přijímali snadněji.
08. 07. 2009 | 21:53

tk napsal(a):

Čas od času dojde chuť tolerovat parazita. Doznávám, že osud tohoto převážně parazitujícího etnika je mi skutečně naprosto lhostejný, jejich přínos společnosti je naprosto zanedbatelný, zatímco náklady na jejich "toleranci" značné. Na cestu jim mávám šátkem vyšívaným...ať "obohacují" svou pseudokulturou někoho více nad věcí, mé svědomí je klidné.
08. 07. 2009 | 21:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tupelo:
Předem, než zase budete pertraktovat otřepaná klišé o Čunkovi, mrkněte třeba sem:
http://vojtanavratil.blog.r...
08. 07. 2009 | 21:59

Čochtan napsal(a):

Zbyněku Matyáši:
s radostí, ale až mi sdělíte, který lidský gen je zodpovědný za to, že jsem blonďák po tátovi.
08. 07. 2009 | 22:01

zdenek napsal(a):

Je snad společnost v Maďarsku,Rumunsku,Polsku a Bulharsku vůči Romům méně xenofobní? Doooost pochybuji,ale možný důvod,proř Rpmové od nás nesrovnatelně více prchají jste sám nakousl.
Oni ti naši Romáci budou asi určitě trochu jiní,možná by byl v tomto směru zajímavý srovnávací výzkum,IQ,znalosti,samostatnost,vzdělání atd...,ale minimálně ve vyčůranosti jsou určitě na špičce,myslím,že jsme v tomto směru jako majorita měli co předat
08. 07. 2009 | 22:03

Amarook napsal(a):

to: Zbynek Matyas
Taky si rikam, ze by bylo byvalo bylo lepsi zit v Kanade uz od 1968, ale tehdy bych sestavit zadost z kolebky nedokazal a misto podpisu mohl poskytnout maximalne otisk dudliku.
Do Kanady se muze kvalifikovany clovek z Cech hladce vystehovat i dnes a vse potrebne najde na oficialnich strankach Immigration Canada.
08. 07. 2009 | 22:04

Čochtan napsal(a):

Gadžo nestraš !
"Naši tmaví reprezentanti se opět vrátí !!! "
Nešlo by těmto "emigrantům" odebrat občanství ? Stejně jim bylo až na pár vyjímek propůjčeno po rozdělení Československa. Většinou nezákonně, neboť předpokladem byl čistý trestní rejstřík, a tento požadavek byl záměrně u cikánů opomenut.
08. 07. 2009 | 22:08

patriot napsal(a):

Čochtan:

Vaše neustálé rasistické bláboly (čochtání) mi opravdu vadí!
Kdo chodil do školy a má rozum v hlavě, ví, že inteligence není dědičná. Ani rasově podmíněná.
Jedná se o dar, který se vás patrně netýká.
08. 07. 2009 | 22:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

08. 07. 2009 | 22:29

Zacheus napsal(a):

A já se tak těšil,že pan Pehe zase napíše něco o panu prezidentovi...
08. 07. 2009 | 22:30

Kritik napsal(a):

Pěkný článek, jako vždy, pane Pehe.

Docela by stálo za to opakovaně poučovat obyvatele této země, co je demokracie a svoboda. Alespoň o tom, že svoboda každého má hranice a tou je svoboda toho druhého. Svobodu nepřinášejí křiklouni na ulicích nebo házeči vaječ, ale ti, kdo ctí a prosazují lidské hodnoty. Svoboda není jen právo, ale i povinnosti. A základní povinností je také hájit svobodu těch druhých, byť mají jinou pleť, zvyky, kulturu, atd..

Jinak řečeno: Svou svobodu teprve poznám ne podle svého vidění, ale podle vidění toho vedle mne.
08. 07. 2009 | 22:38

Zacheus napsal(a):

A teď vážně: opravdu nechápu, proti komu by měli jít naši občané protestovat v souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově, jestliže dosud nejsou známí pachatelé a motiv jejich činu.

Pokud chodí v zahraničí lidé protestovat, aniž vědí proti komu konkrétně, pak je to spíše otázka pro psychology a sociology.

Nemyslím si, že by většinová společnost byla lhostejná k tomu,co se stalo rómským spoluobčanům ve Vítkově. Prezident a další politici žhářský útok odsoudili ( činím tak i já také v tomto příspěvku). Policie ČR podle prohlášení policejního prezidenta věnuje případu maximální pozornost. Prezident republiky umožnil svým rozhodnutím návrat otce postiženého dítěte k rodině. Samospráva i státní správa vyvinuly úsilí k faktické pomoci členům rodiny, která se stala obětí útoku.

Vštěpovat za této situace,kdy pachatelé jsou neznámí, pocit jakési kolektivní viny většinové společnosti a mladým lidem zvláště ( za pomoci citátů z projevů politiků, jejichž postoje byly řešeny v jiných souvislostech), je podle mne účelová manipulace s fakty. Zvláště za situace, kdy jistě nelze vyloučit ekonomickou motivaci drtivé většiny žadatelů o azyl v Kanadě.
08. 07. 2009 | 22:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kritik:
Naivní nesmyslné floskule ještě horší, než od J. Peheho. Fráze "svoboda každého má hranice a tou je svoboda toho druhého" pojímaná vážně by vedla ke snaze každého tu svou svobodu rozšířit na úkor toho druhého, což se děje, ale bez takového návodu. Hlásáte-li, že "povinností je také hájit svobodu těch druhých", máte na mysli i svobodu nevázaného projevu na úkor druhých, parazitování na úkor všech, devastaci okolí...atd.? Pokud ne, zajisté se přidáte ke kritice těchto způsobů valné části romského etnika, že.
"Svou svobodu teprve poznám ne podle svého vidění, ale podle vidění toho vedle mne." Já naopak naivitu toho vedle mne poznám podle svého vidění.
08. 07. 2009 | 22:55

mirek napsal(a):

Myslel jsem že ten článek nedočtu. Chudákům cikánům nikdo nerozumí! Proč nikdo nechápe že mají právo beztrstně krást, přepadat lidi, neplatit nájmy, ničit veřejný majetek...Jak jim to někdo vůbec může mít za zlé ? A co se týče paní Řápkové, tak nebýt z ODS kterou nemusím, volil bych ji okamžitě. Stejné, ne-li větší simpatie chovám i k paní Janáčkové, která měla odvahu toto téma nějak řešit. Dokonce jsem toho názoru, že její řešení bylo až příliš velkorysé.
08. 07. 2009 | 23:04

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
díky za link. Vida co je vše dědičné. Barva očí, barva chlupů na hlavě ba i na prdeli, různé vlastnosti a schopnosti jako schopnost hezky malovat, hezky zpívat (nebo taky ne), nebo logicky myslet, vše je dědičné. Něco dědíme po matce, něco po otci, něco po dědovi a babičce. Ale dědíme vše co jsme. Co s tím uděláme je jiná věc.
Nejsem biolog-genetik tak zítra potrápím Google. Zatím dobrou noc.
08. 07. 2009 | 23:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Mnoho úspěchů! :)
08. 07. 2009 | 23:17

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
díky za přání, linků mi heslo "dědičnost inteligence" hodilo strašně moc. Tohle bylo hned na začátku:

Politicky korektní média zaplavují již celá desetiletí svět tvrzeními o tom, že něco jako dědičnost inteligence či povahových vlastností neexistuje. Tento názor ovšem není udržitelný. Již v roce 1997 došlo např. k objevu genu, který byl (samozřejmě se strašným zjednodušením a jaksi až ostentativně, tj. naschvál) označen za gen pro inteligenci.

Skutečně: Robert Plomin zjistil, že u obzvláště nadaných amerických dětí se vyskytuje určitá sekvence na šestém chromozomu (přesně uprostřed genu pojmenovaném IGF2R) výrazně častěji než u zbytku populace. Zajímavé přitom je, že "gen pro inteligenci" má vztah také k rakovině jater (a pravděpodobně ještě k řadě dalších věcí - geny samozřejmě nekódují přímo vlastnosti, ale pouze určité proteiny, tudíž jsou téměř vždy polyfunkční).
Sám o sobě ovšem gen IGF2R samozřejmě na vysvětlení geniality nestačí - uvádí se, že, bráno lehce s rezervou a s přihlédnutím k nedokonalosti současných IQ testů, lze zhruba říci, že přidává asi tak pět bodů. Existuje samozřejmě celá řada dalších, obdobně působících genetických faktorů, které Plomin "loví" a sestavuje do své mozaiky...

Pohledů na dědičnost inteligence existuje samozřejmě celá řada, ten dnes v evoluční biologii převládající jde shrnout zhruba tak, že dědičná inteligence udává jakýsi maximální potenciál - který díky prostředí může, ale také rozhodně nemusí být naplněn. Příčiny onoho nenaplnění mohou ležet na psychologické rovině, ale třeba také na rovině prostě biologické - špatná výživa mozku apod. V tomto smyslu je pak možné říct, že prostředí působí na inteligenci vlastně výlučně negativně.
Testy prováděné na dvojčatech vychovávaných odděleně ukazují na silnou genetickou závislost nejen (jakkoliv vágně) definované inteligence, ale i povahových vlastností, temperamentu apod.
Jak shrnuje Matt Ridley, ukazuje se, že prostředí má na vývoj jedince mnohem menší vliv, než se dosud předpokládalo. Co je však ještě zajímavější, mezi "vlivy prostředí" je mnohem významnější efekt různých skupin vrstevníků než vlastní rodinné zázemí. Na inteligenci nemá prostředí rodiny dokonce údajně vůbec žádný vliv - např. jednovaječná dvojčata, daná k adopci a vychovávaná v různých rodinách, vykazují prakticky stejné hodnoty IQ i povahové vlastnosti.

Třebaže rodinná výchova samozřejmě nezůstává bez následků, v dospělém věku se většina lidí stává "tím, kým jsou". Jak se ukazuje, vlastnosti dětí jsou samozřejmě až do doby dospívání pod silným vlivem rodinného prostředí. V dospělosti je však vliv původního rodinného prostředí již překvapivě velmi malý. Výzkumy prováděné na odděleně vychovávaných dvojčatech pak opět ukazují, že v dětském věku si bývají podstatně méně podobná než v dospělosti.

Jednou z možných interpretací tohoto faktu je třeba poukaz na celkovou pochybnost freudovských koncepcí a psychologických představ, která jednostranně zdůrazňují vliv "dětských traumat" apod.

(Zdroj: Matt Ridley: Genom, Portál, Praha, 2001)

Teď už opravdu dobrou noc.
08. 07. 2009 | 23:23

Čochtan napsal(a):

Jó, je to tenhle link:
http://scienceworld.cz/medi...
08. 07. 2009 | 23:24

Honza H. napsal(a):

Jeden z prvních příspěvků pana Pehe, kde má podle mne v něčem důležitém pravdu. Jestliže žádá o azyl vedoucí redaktorka romského vyslání Českého rozhlasu, je to něco velmi alarmujícího.
08. 07. 2009 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Ten text znám.
"geny samozřejmě nekódují přímo vlastnosti, ale pouze určité proteiny....bráno lehce s rezervou a s přihlédnutím k nedokonalosti současných IQ testů, lze zhruba říci, že přidává asi tak pět bodů" Opravdu s rezervou a ty IQ-testy...
Co se týče Cikánů, musel byste prokázat signifikantně nižší výskyt genu IGF2R u tohoto etnika. Třeba už to někdo prokázal, tak hledejte.
09. 07. 2009 | 00:30

Český Honza napsal(a):

Když čtu poslední dobou diskuze na českém internetu, mám opravdu pocit, že jsme národ fašistů (vztah k menšinám) a idiotů (stylistická úroveň příspěvků klesá úměrně s tím, jak se ideologická ručička naklání k ekonomickému liberalismu - vizme přístup liberálů k Akademii věd), a že tyto věci nějak souvisí. Myslím, že radši preventivně zažádám někde o azyl, nejspíš v Brazílii, než nám taky zavede víza. Jsem totiž halachický Žid, ale Izrael, to by bylo akorát z bláta do louže.
09. 07. 2009 | 00:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Český Honza:
Proč ne v Kanadě?
09. 07. 2009 | 00:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Český Honza:
A ještě k pocitům: problém je pouze a jen cikánský, nikoliv židovský či vietnamský...atd., takže jen k jedné menšině. K menšině z velké části křičící, flákající se po ulicích a obtěžující ostatní. Takže pocity leckdy jsou v protikladu s logikou.
09. 07. 2009 | 00:45

Český Honza napsal(a):

poněvadž v brazílii je tam teplo a dobrá muzika a celkově je to, narozdíl odsud, perspektivní země. ve skutečnosti budu příští rok v londýně. budu to mít dobře zaplacené. radši bych byl tady, ale za těch podmínek to jde fakt těžko. se situací kolem AV a celého podfinancování vědy a výzkumu i na univerzitách to přímo souvisí. řekl bych: tak se tu mějte, šimpanzi, ale to bych krutě urazil naše nejbližší příbuzné.
09. 07. 2009 | 01:09

VK-Can napsal(a):

Pro pana Zbynka Matyase.

Pan Amarook Vam odpovedel podle svych zkusenosti, ktere jsou dobre.

Z toho, co Vam pise Vas bratranec je ovsem take hodne pravda. Bohuzel se zabyva jen negativnimi strankami se kterymi se spojeno pristehovalectvi do Kanady.

Kdyz se ovsem vezme v uvahu mnozstvi lidi, kteri sem kazdym rokem prijdou, tak musi byt jasne, ze urcite problemy musi existovat!

Na stesti se o tom, o cem pise Vas bratranec se siroka verejnost dozvi jen z televiznich zprav.
Toronto ma skutecne povest jako jedno z nejbezpecnejsich mest USA i Kanady.
Slabina naseho pristehovaleckeho systemu je "Azyl", ktery je zneuzivan.
Zatim to Kanada mohla absorbovat, ale neco se s tim asi v brzku stane.

Odpovedel jsem na Vasi otazku podle mych zkusenosti.
Zije nas zde hodne pres 30 milionu a kazdy mame sve zkusenosti a poznatky.
09. 07. 2009 | 01:23

Amarook napsal(a):

to: Cesky Honza
Mily priteli, jsem rad, ze my dva mame stejne koreny. Pred lety jsem mel v Cechach uplne stejne pocity. Necekejte zazrak, neprijde.
Brazilie je sice sympaticka zeme, ale vadila by mi tam silena kriminalita a korupce.
Schvalne se podivejte na oficialni stranky Immigration Canada a zjistite, ze pristehovani do Kanady by ve vasem pripade bylo asi rychlejsi a jednodussi nez byste cekal.
09. 07. 2009 | 02:16

Čehona napsal(a):

Pane Stejskale, a to Pehe si také zasloužímě? Myslím, že nikolivěk, a tak nás šetřete, ještě nevíte kdy nás budete potřebovat.
P%ane Pehe, zkuste klasiky, třeba to rozchodíte.....
09. 07. 2009 | 02:56

Romantik napsal(a):

Pane Pehe, proč Kanada naše Romy vlastně nechce? Jsem přesvědčen, že se tam všichni žadatelé o azyl hrnou do práce, okamžitě přejímají normy chování tamní společnosti, ctí zákony, učí se mluvit anglicky, posílají své děti do škol, zapojují se do veřejného života atd. atd. Tak proč je nechtějí?
09. 07. 2009 | 04:29

huhu napsal(a):

rasistická Kanada - pokud Kanada považuje Romy za diskrimminované a chce jim zabouchnout dveře, je to ostuda Kanady.
Je to vlastně podobné, jako když zabouchla dveře židům před válkou...tedy pokud jsou Romové u nás opravdu diskriminování, jak si slouha Pehe neodpustí hujersky psát...
09. 07. 2009 | 06:49

Ne321 napsal(a):

Mne se na panu Pehem libi ta jeho stabilita. Kdykoliv napise clanek, tak je to vzdycky blbost.
K clanku bych jen dodal dve otazky na premysleni:
a) proc Cikani utikaji zrovna do Kanady, kdyz se mohou levneji a bez problemu dostat do jakekoliv evropske zeme?
b) proc jsou Cikani napadani v cele Evrope a proc vubec nejtvrdsi opatreni vuci nic zavedla Italie a nikoliv "rasisticke" Cechy?
09. 07. 2009 | 07:08

Snílek napsal(a):

pan Pehe má naprostou pravdu. Každý by si měl položit otázku, zda by tady chtěl žít kdyby se náhodou narodil jako rom. Může být sebeslušnější, ale stejně se nevyhne opovržlivým pohledům ať jde do restaurace, bazénu nebo do fitcentra. Když ještě vezmeme v úvahu víkendové pochody fašistů - za sebe říkám, že být romem tak emigruji také. Důstojný život i těch "přizpůsobivých" je v tu až na vyjímky (jižní morava) nemožný.
09. 07. 2009 | 07:09

badodmrtvereky napsal(a):

Vážený pane Pehe máte pravdu,házení vajec je opravdu správné demokratické chování ve společnosti,které zastávají i ODS poplatné sdělovací prostředky a redaktoři,mladí lidé mají o demokracii jiné představy,často zkreslené protože demokracii nezažili pouze anarchii.Co se týká výletů jmenovaného etnika za lepším životem,je to všeobecně známá věc,jedou tam,kde je podle jejich názoru lépe.Chyba našeho státu je v tom,že jsou jim tady na různých úřadech spořeny sociální dávky,které jsou jim po návratu vyplaceny a to je opět nenutí shánět si práci.Jako je nenutí systém posílat děti do školy,vymlouvají se,že jsou diskriminovány tím,že chodí do speciální školy.Tam však nechodí pouze tyto děti.A asi jsou tyto třídy zřizovány proto,aby učitel měl více času se věnovat žákům,kteří často nemají zažité jisté sociální návyky z rodiny,a při výuce by zdržovaly ostatní.A i přesto,že mají nadstandart děti do školy neposílají a jsou jim přesto vypláceny rodinné přídavky.A tady se pořád vymýšlí už asi 60 let co s tím dělat a nedělá se nic dají se jim nové domy,byty,sociální dávky trpí se jim nevzdělanost a nevyžadují se žádné povinnosti a dopřává se jim pořád slyšení o nějaké diskriminaci.Nevím,která část obyvatel je víc diskriminovaná,ta která chodí řádně do školy,zaměstnání postaví si dům,koupí byt,platí daně a řádně se stará o výchovu dětí ,nebo ta,která dělá děti,bydlí bez placení nájmu,daní,odvozu odpadků,znečišťuje okolí a hlučností,která ruší řádně pracující v odpočinku před zaměstnáním.Mimochodem,ještě nikdo oficiálně neoznámil co se ve Vítkově stalo a kdo za to může,jako se neoznamují ti kteří bez řidičského oprávnění v kradeném autě způsobí dopravní nehodu.Takže v komentáři k této jistě politováníhodné události by autor měl být opatrnější.Žádná diskriminace tohoto etnika tady není možná si myslí,že majoritní společnost také nechodí do práce a vše co má dostala od nějakého svatého shůry bez vlastního přičinění - a toto považují za diskriminaci.
09. 07. 2009 | 07:19

ppetru napsal(a):

S tím rozhodně nesouhlasím. Naše společnost není netolerantní k menšinám obecně. Je netolerantní POUZE K ROMŮM A TO JE ROZDÍL....PROTOŽE NAŠE VĚTŠINA NEMÁ NEKONEČNOU TRPĚLIVOST. A proč se kanada nechce vůbec také kulturně obohatit našimi spoluobčany?
09. 07. 2009 | 07:20

jara napsal(a):

Omlouvám se Z.Mihalcovi, že musel pracně smáznout můj rasistický příspěvek. Naši rómové opravdu nemají geneticky podmíněný nedostatek inteligence poněvadž skoro všichni mají nejvyšší vzdělání a obsazují posty managerů bankéřů, učitelů vysokých škol ap., ti po podnikají odvádí velké daně státu. Odliv jejich mozků by zasáhl negativně ekonomiku ČR. Je strašné, že bílý spoluobčané je po večerech přepadávají když třeba nesou nalezené věci do zastavárny. Zvláště v čistotě a v rodinných tradicích by se měla dočasná většina občanů ČR od nich učit. Jěště jednou se Zdenku omlouvám! PS. Pan Pehe je prý taky róm.
09. 07. 2009 | 07:21

Chytrak napsal(a):

Pane Pehe, uplne s Vami musim souhlasit. Jiz delsi dobu ziji v Kanade, jsem puvodem z CR a tak vim jak to chodi tam a tady za morem. Velice si vazim lidi jako Vas kteri jeste stale dokazou premyslet a sdelit svuj osobni nazor ostatnim i kdyz to jde nekdy proti proudu.
09. 07. 2009 | 07:24

Pavel napsal(a):

Musím uznat, že v jednom má pan Pehe pravdu - do Kanady prchají ti vzdělanější romové (radši říkám cikáni, jako oni), kteří tady dokonce podnikají a jejichž děti často navštěvují střední a vysoké školy. Zůstávají tu ti druzí, ti méně sociálně přizpůsobiví a méně vzdělaní. To je fakt, který zastánci rasistických "odsunů" nevidí.
09. 07. 2009 | 07:27

Daňový poplatník napsal(a):

Pane Pehe:
zaslechl jsem, že jste jeden z největších rasistů v české republice, protože jako ředitel New York University v Praze neumožňujete studium cikánům (statisticky by měl být zhruba každý 20 student ), a kvůli takovým, jako jste Vy údajně utíkají ti nejlepší naši cikáni do Toronta, aby se naplnila jejich touha po vědění.
Cák s tím uděláme, říďo?
09. 07. 2009 | 07:27

Markéta napsal(a):

Zajímalo by mne, kolik jich potom v Kanadě pracuje...A kolik jen zneužívá dávky jako tady.
09. 07. 2009 | 07:31

radovan napsal(a):

Vážený pane Pehe.
Když jsem četl tu snůžku odporností, jaké se mohou nastřádat jenom v Čechách, myslel jsem celou tu dobu na Karla Čapka, kterého jeho spoluobčané doslova zavraždili krutostí a neochotou pochopit, kde a proč jsou kořeny evropského humanismu, a co je fašismus, myslel jsem na Karla Poláčka /Bylo nás pět atd./, který zemřel těsně před koncem války v koncentračním táboře, myslel jsem na Karla Hašlera, kterého udávali Gestapu členové vlastního filmového štábu. Já sám jsem několik let spolupracoval se štábem světovém romském festivalu Khamoro. Prezident Havel nás vždy nejen podporoval, ale pozval nás i na neformální setkání do Královské zahrady Pražského Hradu a bylo to velmi spontánní a nikde nebyl náznak nenávisti.
K předávání státních vyznamenání požádal pan Havel o hudební spolupráci Ivu Bittovou a Škampovo kvarteto, které patří v demokratickém světě /na rozdíl od českých nacistů/ k nejváženějším umělcům a logicky i euroobčanům.
Je hloupé Vás osočovat, že Vás za Vaše názory někdo platí, stejně jako si myslet, že by Vás kterákoliv demokratická společnost nepřijala jako fylosofa a kantora kdekoliv na světě. I to, že jste byl zhrozen agresivní reakcí těch "mladých" lidí, kteří, házeli vejce, do značné míry chápu. Nemyslím si, že to byla náhodná a spontánní akce, ale vím jedno. Pan předseda Paroubek si nějaké to vajíčko rozhodně zaslouží. V zemi, kde je levice už sama o sobě diskreditována v rámci dějinných zkušeností, ji on sám, svými diktátorskými sklony zašlapal do bláta. A jestli tady bude po volbách jemně skrývaný fašismus, bude to jen vina tohoto pána a rozpustilého všeználka Davida Rátha. Český diktátor a židovský intelektuál neochotný přijmout pokoru z rukou vlastního ... /Jahve/, to je dvojice, která bohužel položila českou levicovou scénu na lopatky a sama se stala terčem pro ona vajíčka.
A výsledek? Stydím se, že jsem Čech. Nikoliv Rom, nikoliv cokoliv jiného, prostě úplně čistokrevný Čech. Stydím se za své spoluobčany, kteří se nepoučili ze čtyřsetleté poroby rakouské, německé i ruské. Jsme pořád Ti Vénové na hnoji, jak říkal Masaryk, kteří si žádná víza nezaslouží a mají tu shnít ve vlastní nenávisti. Radovan.
09. 07. 2009 | 07:49

Jean Laroux napsal(a):

To je Váš úhel pohledu pane Pehe. Mnoho lidí s ním ale moc souhlasit nebude. Ekonomický motiv emigrací je pro romy dominantní. I pokud emigruje někdo z elity jde spíše o jeho zviditelnění a tím získání ekonomické příležitosti než o nějaké rasistické útoky. Rozhodně bych neargumentoval nějakým "rasismem".Pokud DS demonstruje a má na programu romskou otázku není to kritika romů jako etnika ale spíše kritika státu, který romům umožňuje zneužívání sociálního systému. Jde o kritiku státu, který romy zvýhodňuje na úkor majority. Nevěříte ? Zeptejte se na sociálních úřadech jaká je praxe. Nevěřím, že v myšlení národa je zakořeněn nějaký rasismus postavený na eugenických teoriích byť některé spolky takové teze propagují. U většiny národa jde prostě jen o špatnou zkušennost. Položte si otázku proč jsou romové nepřizpůsobiví. Proč se nesnaží integrovat jako např. vietnamská minorita ? Znám vietnamské děti, které mají ve škole mnohem lepší výsledky než děti majority. Znám vietnamce, kteří jsou úspěšní v podnikání a nejde už jen o pouliční prodej. Jednoduše je pro romy "nepřizpůsobivost" výhodná. Majorita (stát) ji činí výhodnou a je to právě stát (naši představitelé) kdo vytváří podmínky pro etnické vydírání. Proč je pro někoho výhodnější být v postavení těch "utlačovaných"? Nemusí se tolik snažit když si vykřičí své dávky označováním majority a úřadů (politiků) za rasisty. MOTIVACE je v pozadí všeho. To není jen otázka romů. Podobně existuje etnické vydírání i v jiných zemích a u jiných etnik. Média a někteří populističtí politici jim v tom vydatně pomáhají. Kanada je pro romy dalším krokem. Když to funguje tady proč by zneužívání minoritní etnické odlišnosti nemohlo fungovat v zemi se štědřejším sociálním systémem ?! To je i odpověď na Vaš polemiku .. Proč zrovna čeští romové tolik emigrují a ne romové z jiných zemí. Snažme se vytvořit systém, kde nebude nikdo zvýhodňován. Systém kde bude více motivující pracovat než sedět doma a kde etnické vydírání nebude fungovat. Pak bude i po tzv.rasismu.
09. 07. 2009 | 07:51

medvěd napsal(a):

Pane Pehe,položím Vám známou otázku: co byly dříve vejce nebo slepice ? Čili začala většinová česká populace projevovat jen tak z ničeho nic své nevstřícné chování vůči spořádané a pracovité romské menšině nebo zapříčinila napjaté vztahy mezi většinovou českou populací a romskou menšinou nepřizpůsobivost tohoto etnika žijícího převážně primitivním a na společnosti parazitujíícm způsobem života, který odmítá akceptovat základní civilizační pravidla této společnosti a de facto jí rozvrací ? Z mého příspěvku je můj postoj jasný . Prostě obrana civilizačních pravidel a norem chování společnosti není rasismus ale nutná obrana proti úpadku této společnosti do marasmu. ¨Tím pochopitelně nemyslím ony zápalné a podobné útoky několika desítek či stovek tupých a ubohých primitivů z řad většinové společnosti, kteří si kompenzují svůj neúspěch ve společnosti zcela odsouzeníhodnými násilnými činy. Závěr :problém musí začít řešit romové u sebe .Když změní své chování a budou se chovat dle civilizačních pravidel většinové společnosti ,nebudou mít žádné problémy zrovna tak ,jako nemají jiné civilizovaně se chovající menšiny -například Vietnemci. česká společnost není rasistická ale své tj. euroatlantické společenské a kulturní hodnoty musí a bude bránit .
09. 07. 2009 | 07:56

arlon napsal(a):

Pehe vy jste sem spadl z Marsu, s takovými jako vy se chce spojit Jyrka. Tak neváhejte zkuste to s Jyrkou když vám to nejde s Vaškem.
Hlavně neztrácejte naději - berte Lastminute a rovnou do Sanopsu, tam vám bude dobře, Chocholoušek si s vámi poradí. Již jste dnes bral Hypermangan?
09. 07. 2009 | 07:56

farmář napsal(a):

Nejsem odborníkem na Romy. Když se začalo používat Rom místo cikán, řekl jsem to před jedním starším z nich.Málem jsem dostal přes hubu, protože prý jeho děd byl cikán, otec byl cikán a on je taky cikán, nestydí se za to a jestli ho chci urážet, tak si to se mnou vyřídí. Časy minulé...
Ti starousedlí co zde byli před II.SV skončili většinou v koncentrácích stejně jako židé. Většina zde žijících romů přišla přes Slovensko. Tam často z Maďarska. Není jejich odcházení do Kanady též zapříčiněn jejich přirozenou migrací????? Je bránění jim humánnější nežli je nechat se svobodně rozhodnout?
S paní Polákovou cítím, leč sám jsem byl napaden romy, nejednou. V Plzni, nejsem skinhead ani jiný provokující element. Byl jsem ještě studentem SŠ. Měli jsme emigrovat???? Roznášel jsem tam kdysi také letáky, ulice které by snesly označení cikánské ghetto byly strašlivé, soužití se sousedy....chtělo velkou míru odolnosti a tolerance. Ale to, jak žili byla pouze jejich vizitka. Je třeba nepřizpůsobivým na úkor ostatních nadržovat? neměli by emigrovat spíše důchodci? nemocní??
Pane Pehe, v lecčem s Vámi souhlasím, ale jednostrannost vnímání je nemoc téhle společnosti. Staví strany proti sobě a vytváří třecí plochy. Místo toho, aby si vichni uvědomili realitu, s klady i zápory a hledali řešení.Nahlížení jen zjedné strany mi připomíná časy minulé....něco jako volební účast 103%.
09. 07. 2009 | 08:05

Ládik napsal(a):

Víza pro Čechy ano, víza pro Cikány ne.
09. 07. 2009 | 08:05

Jean Laroux napsal(a):

Medvěde zkuste se zamyslet nad příčinou Vámi zmiňované nepřizpůsobivosti. Je to genech romů nebo spíše v majoritě, která "nepřizpůsobivost" umožňuje formou ústupků etnickému vydírání ?

Představte si, že jste členem nepočetné české minority uprostřed např.Japonska. Nikdy jste nebyl v pozici kolonizátora a vždy jste tak nějak využíval tamního systému. Kolem Vás samí asiaté a nadávají Vám, že ničím nepřispíváte. Přesto Vám oficiální vláda bude dávat podpory a tamní televize bude děnně vysílat zpravodajství o tom jací jsou ti asiaté rasisté. Budet se snažit abyste prací získal stejně jako dostanete na podpoře nebo raděj zůstanete doma a budete křičet o rasismu? To křičení Vám možná umožní získat další podpory. Kdybyste šel ale pracovat, vyššího platu se nedočkáte. Tady prostě budete v jednom šiku s majoritou.

Něřešme nějakou nepřizpůsobivost jako konečnou vlastnost. Nepřizpůsobivost má vždy své příčiny a ty příčiny je nutno odstranit.

Není to o nějakých genech. Jde o elementární jednání každého člověka. Pokud si Vaše děťátko v obchodě vyřvává tu drahou hračku a vy mu ustoupíte počítejte s tím, že příště bude ječet ještě víc. No vždyť Vy mu ji ale koupíte. Co by si řekli lidi ?? Že jste nějaký zlý rodič, který týrá své dítě ;)

A vo tom to je.
09. 07. 2009 | 08:14

radovan napsal(a):

Pro Jean Laroux.
Je to smutné, ale Vy vlastně citujete představitele Třetí říše a mícháte do toho tak trochu Molotovův koktail o vševýchovnosti práce. Jenže dokázat někoho motivovat prací zanmená vytvořit mu adekvátní pracovní místa. Jak si můžete takto lhát do kapsy? Vždyť nikdo v současném světě, zvlášť v době krize, nezaměstná ani ty, které by chtěli zaměstnat, nacožpak občany, které zaměstnat nechtějí. Víte v čem je problém? Když jste všichni hnili pod směšnou vládou Milouše Jakeše, byli Vám pan Kocáb a pan Pehe dobrými lidmi, protože za Vás vzali břímě zodpovědnosti za budoucnost Vás a Vašich dětí, dokázali to, co by jste nikdy byli nedokázali. A dnes, když po Vás chtějí jen trochu mravnosti a altruismu vůči spoluobčanům, kteří nesdílejí stejné hodnoty jako Vy, tak byste je pomalu pověsili pro výstrahu. Kdyby Ti mužové nedělali tu revoluci i pro sebe, řekl bych, že Vás měli nechat shnít v Jakešově a Biĺjakově náručí!!!
09. 07. 2009 | 08:15

volič2 napsal(a):

Vážený pane Pehe,
při čtení Vašeho blogu jsem si uvědomil, že jste zapomenul na jednu docela důležitou skutečnost. Před Kanadou tu byla Velká Británie, která také v režimu politického azylu imigrující Romy určitou dobu přijímala. Proč je to dnes Kanada a ne třeba Německo, nebo Francie, Itálie.....? Nedávno jsem na jedné české televizní stanici viděl reportáž o tom, jak Romové ve Velké Británii organizují podvodné inkaso sociálních dávek. Pánové to v této reportáži celkem zřetelně popisovali a smáli se hloupému britskému systému, který lze tak jednoduše ošálit.
A ještě jedna skutečnost, která stojí za zamyšlení. Nenapadlo Vás někdy, proč panelové sídliště třeba na Proseku v Praze nevypadá stejně jako v Chanově? Myslíte si, že je to tím, že tam méně jezdí Policie, nebo je to z jiného důvodu?....
09. 07. 2009 | 08:21

Obcan Petr napsal(a):

Tento blog od pana Pehe, me velice sklamal. Z meho pohledu je to velice neprofesional clanek plny populismu a prevracovani vseho na ruby. Je velice neprofesionalni psat, ze migrace Romu do Kanady je spusobena hozeni jedne zapalne lahve...
09. 07. 2009 | 08:22

radovan napsal(a):

Medvěde,
je snad omluvitelné, že neznáte dějiny Romů ve střední Evropě a tak můžete položit tak nesmyslnou otázku. Vždyť po celých pět set let tu bylo střídavě hrdelní právo pro "Cikány" a jediná země, která se dokázala s tímto národem sžít byla matička Anglie, tedy Spojené kráovství Velké Británie a Severního Irska. V zemích Olažských Romů /Maďarsko, Rumunsko a Bulhersko/ byli Romové jako otroci, protože byli nejlepšími dobyvateli a zpracovateli zlata v dalekém okolí.Zlato a šperky odevzdávali svým otrokářům, feudálům a panovníkům. To proto, když se jim z otroctví podařilo uprchnout, mívali u sebe spoustu zlatých šperků. Demokracie je sice to nejlepší, co lidstvo zná, ale je apokalypsa, že každý nevzdělanec a navíc anonym může do všeho kecat.
09. 07. 2009 | 08:32

Jean Laroux napsal(a):

Pane Radovan.

Opusťte vžité fráze o nějakých nacistech, pokud chcete diskutovat. O žádné vševýchovné práci jsem nemluvil. S tím vžitým házením do nacistického nebo bolševického pytle lidí, kteří neopakují nesmyslné fráze jste poněkud trapný. Pokud jde o práci musí existovat motivace. Pokud je více motivující sociální systém než práce tak pochopitelně každý bude využívat sociálního systému. Pokud to lze umocnit etnickým vydíráním bude to umocněno. Každý (rom i nerom) má stejnou možnost se vzdělávat a budovat si kariéru. Jde jen o to jakou má motivaci. Pochopitelně jde i o vliv komunity utvářející tzv. mentalitu etnika nebo o vlivy ze strany prvků majority (neochota zaměstnávat romy díky špatné zkušennosti apod.). Na začátku všeho je ale motivace.

Vy Radovane vůbec nečtete co píšu ale hned křičíte aniž byste věděl o čem. Sám jste plný nenávisti. Trpíte sebemrskačským komplexem za jedno etnikum a msylíte si, že Vám to dává argumentační výhodu. Zkuste se povznést nad své představy o mě a zkuste vnímat co ve skutečnosti píši.

Vadí Vám, když říkám, že všichni by měli mít stejnou příležitost ? Vadí Vám když tvrdím, že stát jeho instituce by neměli rozlišova mezi romy a neromy ale měli by měřit všem stejně ? Vadí Vám když tvrdím, že romové by měli mít příležitost splynout s majoritou namísto od vytváření etnických diaspor zevnitř i z vnějšku ? Jak si tedy představujete přístup majority k minoritě pokud dále budeme lidi takto odlišovat?
09. 07. 2009 | 08:32

Naštvaný napsal(a):

Takhle může psát jen zneuznaný zamindrákovaný škarohlíd, který si ve své osobní, zneuznané ctižádostivosti vybíjí své mindráky. Pehe, nechte už svých výlevů s pštrosím pohledem, vidícím tak nejdál do písku pod svou mozkovnou. Jen tam směřuje. Vždyť vy tu šíříte jen a jen blbou náladu! V tom jste se zřejmě procvičovali během vašeho působení na Pražském hradě. Že se nemýlím!
09. 07. 2009 | 08:33

Karel H napsal(a):

Pane Pehe, upřímně: takový salóně levicový blábol jsem už dlouho nečetl. Kolik stříbrných jste za ten úvod od Jyrky dostal? Chodil jste s cikány do školy? Chodil jste s nimy do třídy? Byl jste u toho, když cikánka mlátila děti, ne proto, že je přivezli policajti protože něco ukradli, ale za to,že se nechali chytit?

Pane Pehe, věřím, že Vašemu egu dělá dobře, jednou za čas na kameru pohladit po hlavičce malé cikáně, na akedemické půdě v teple diskutovat s dalšími intelektuály o rasizmu atd. Ale o cikánech toho moc nevíte, snad jen to, že se z nich dá vytlouci politický kapitál, což maximálně usilovně děláte.
09. 07. 2009 | 08:37

furious napsal(a):

jsem rasista, pokud mám výhrady proti narkomanům, alkoholikům, zlodějům, kriminálníkům, asociálům, příživníkům atd? Je to moje vina, nebo jejich? Kdo by s tím měl něco udělat, já, nebo oni? Už neplatí, že pokud chci něčeho dosáhnout v životě, musím pro to něco udělat? Rádobyhumanistické kecy ještě nikdy nic nevyřešily. Romský problém má jenom jedno řešení, mnohokrát potvrzené historií, prostě nechat je být, ať se se svým problémem vypořádají sami, tak jako všichni ostatní občané a tak jako i v Canadě. Přestaňte pořád rozdělovat lidi podle barvy kůže, porušujete tím ústavu i zákony čr. Stejný metr na všechny a je po diskriminaci. 99% kanaďanů prý v životě žádného roma nevidělo, proč asi? Protože platí zákony v praxi pro všechny stejně a nikdo si tam rasistickým vydíráním nic nevymůže. Prostě chceš dělat, dělej, nechceš dělat, tvoje věc, ale nes si důsledky! A to je to co u nás chybí. ZODPOVĚDNOST za svůj osud a za své činy!
09. 07. 2009 | 08:42

bp napsal(a):

Pane Pehe, svou činností mi velice připomínáte pohyblivé sochy v Hergetově cihelně na Malé Straně.
09. 07. 2009 | 08:43

Opitz napsal(a):

Existuje nějaký přímý a konkrétní důkaz, že oba dva ty žhárské útoky měli rasový motiv? Kdo to může takto doložit? Odpověď je jednoduchá - NIKDO. Stejně jako rasový, mohl to být i jiný motiv. Například si to s těmi rodinami mohl vyřizovat někdo jiný, třeba jejich lichvář.

Já nepopírám, že Češi jsou xenofobní a rasističtí, ale to nejsou v Evropě jediní. Ale mávat tady bez důkazů s žhářskými útoky a házet je okamžitě na "rasisty" nebo dokonce "nacisty", to chce mít v hlavě pěknou bramboračku.

Hlavním motivem romské migrace není to, že by najednou byli Češi agresivnější. Vůbec ne. Na začátku devadesátých let, nebo dokonce za komunistů, se měli romové v Čechách ještě hůř. Jde především ale o to, že se romové, díky své "vzdělanosti" zadlužili na několik životů dopředu a jediná možnost, jak se z toho vymanit je jejich emigrace.
Jenomže to se nehodí do krámu zase levičákům a všelijakým humanistům, kteří si to vyřizují se svými ideovými odpůrci(stačí že je bílej, hned má nálepku rasisty, xenofoba).
Všechno dobrý, ale bez důkazů, jenom s domněnkami, to se může tlachat akorát tak v hospodě.
Takhle se akorát v Češích opět vyvolává pocit viny, pocit, že mají za něco zodpovědnost, nejlépe kolektivní a proto by se měli kát a já nevím co. Ale normální člověk nemůže nikdy souhlasit s žhářskými útoky na kohokoliv. Ale dokud nikdo neřekne, kdo to udělal, tak to neházejte na "nácky" a rasisty, protože stejně dobře to mohli být i lichváři, kterým došla trpělivost...
09. 07. 2009 | 08:45

kicmuz napsal(a):

Pane Pehe. Po přečtění Vašeho názoru jsem došel k přesvědčení,že by jste si měl stoupnout každé ráno před zrcadlo a pořádně si nafackovat. Kde Vás učily takto lhát? Pokud jste náhodou placen z peněz daňových poplatníků,tak si před to zrcadlo stoupněte ještě i večer a dejte si dvojnásobnou dávku facek. Vzkaz všem politikům,kteří se podíleli na stavu země v jaké se nachází - stejný recept - každé ráno si stoupněte před......
09. 07. 2009 | 08:45

Franta V. napsal(a):

Ano,cikáni víza potřebují,v tom jediném s vámi souhlasím...
09. 07. 2009 | 08:46

buldatra napsal(a):

Také je mi líto všech těch napospas emigraci vydaných spoluobčanů.
Nemají to jednoduché. Proč?
Myslím si, že i emigrovat se musí umět.
Ale kdo chce umět, musí se učit.

Tedy jaksi, nikdo se nenarodí emigrantem a schopnost emigrovat asi nebude dědičná (pakliže se mýlím v tomto punktu, pan Matyáš mě jistě rád opraví).
No a když se emigrovat neumí a ví se o tom, nebylo by od věci, by se toho někdo chopil, někdo inteligentní, někdo schopný, někdo jako pan Pehe a založil vzdělávací institut pro budoucí emigranty, popřípadě školu, intenzívní kurz, prováděl by průzkum terénu ve vhodných destinacích, vytvářel nabídky, učil jazyky, vystavoval vysvědčení, osvědčení, diplomy, či jiné glejty a vůbec. Budoucí vzděláním a osvědčením vybavený emigrant by byl jednak motivován, měl by jasno a co je hlavní, ve světě by se jen tak neztratil.

Jako vedlejší a ne právě zanedbatelný efekt by byla skutečnost vzniku mnoha nových pracovních příležitostí, ba co víc, vznik celého nového oboru a v neposlední řadě přísun oběživa do naší osudem tak těžce zkoušené státní kasy.

Tak mě po průzkumu terénu napadá, že asi budu také emigrovat. Na Tahiti.
09. 07. 2009 | 08:49

radovan napsal(a):

Pane Jeane,
takhle bychomm se asi jen utrhali na cti.I já mám pocit, že nečtete, co jsem napsal, a to protože se nejste ochoten podívat na svět jiným kukátkem, než tím, co jste si vyvrtal do kadibudky. Já nejsem ani sebemrskač ani nic podobného. Je mi Vás líto, vždyť splynutí ras chtěla KSČ, když po roce 1948 odšroubovala Cikánům z vozů kola a rozprášila je do různých míst republiky. Já se ale za Vás nebudu učit. Jestliže chcete diskutovat, tak si prosím nejprve nasatudujte historii, sociologii, polysnipptologii, a pak pište. Proč má vzdělaný pan Pehe trpět Vaší nevzdělaností?
09. 07. 2009 | 08:49

tom napsal(a):

Proc hazeli lide z facebooku vajicka na romy,jen iniciativa ..Proc je nehazeji na skinheady a jistou carodejnici z radnice,asi proto ze misto nejpopularnejsiho blba je uz nekolik let obsazeno,tak proc po nem nehodit vejce.Davat do spojitosti iniciativu facebooku a romskou problematiku to asi nekdo trosku ztraci kontakt s realitou ne ?
09. 07. 2009 | 08:50

xyz napsal(a):

Naše společnost není netolerantní k menšinám obecně. Je netolerantní POUZE K ROMŮM A TO JE ROZDÍL....PROTOŽE NAŠE VĚTŠINA NEMÁ NEKONEČNOU TRPĚLIVOST.
A na vině je pouze zbabělost a neochota všech dosavadních vlád udělat s cikány pořádek, minimálně tak, jak to již dávno udělali na Slovensku!!!!!
09. 07. 2009 | 08:53

Petr napsal(a):

Pánové Pehe, Havel, Kocáb a jim podobní vlastní diplomatické pasy, kterých se víze netýkají. Nikdy jsem nebyl v Kanadě a asi se tam nikdy nepodívám, ale přesto mi vadí, že mám přijmout kolektivní trest za pár nácků. Na druhé straně, výše jmenovaní lidé i sněkterými dalšími mají hlavní vinu na současném stavu etnické nesnáselivosti v Česku. Stačilo by, aby za jejich vlády, nebo za současné nebo i budoucí vlády byla prosazována zásada "stejná práva a stejné povinnosti pro každého občana v ČR," ale toho v těchto končinách nikdy nebude.
09. 07. 2009 | 08:53

viking napsal(a):

To že cikáni chtějí pryč je problém jejich a vlád,které u nás od "revoluce" působily.Kanaďani už poznali co tato skvělá komunita dokáže a víc už jich tam nechtěj.Jinak by si tam ty odborníky přetáhli všechny.
Ty víza jsou pouhý alibismus.Oni už poznali co jsou zač.Když se ta komunita nezmění,tak je nebudou chtít nikde.
Pane Pehe prvotní chyba je v nich.Od nich musí přijít změna.
09. 07. 2009 | 08:59

Hohe napsal(a):

Jestliže VŠICHNI bílí nesou morální odpovědnost za rasistické útoky a existenci Dělnické strany,pak ze stejné logiky plyne,že VŠICHNI Romové nesou odpovědnosta za nevzdělanost a zneužívání soc.dávek tohoto etnika.A proč Kanada?Může za to Česko?Proč nejdou Romové pracovat a žít do Holandska,Švédska,Španělska a dalších "nerasistických" států EU?Že by opravdu v tom tažení hrály roli peníze ze sociálních dávek a odměny advokátů,kteří "běžence" v azylovém řízení zastupují?
09. 07. 2009 | 09:00

Emil napsal(a):

Píšete hezky, ale jenom komentář, co jste proto udělal aby ta situace nevznikla, nebo co proto děláte, doufám, že byvám nevadilo bydlet s Romy v jednom domě. Všichni politici mluví hezky ale jenom mluví. Pro napravení situace nedělají nic.Kde je kodex slušného chování Romů vůči naší společnosti?
09. 07. 2009 | 09:02

Čochtan napsal(a):

Co zjistila analýza romské migrace do Kanady z roku 2008:
- Azylová migrace Romů z České republiky do Kanady vytváří klientský systém, formující se kolem postav prospektorů - bývalých občanů Československa, kteří mají profesní (respektive finanční) zájem na příchodu žadatelů o azyl.
- Prospektoři jsou napojeni na činnost kanadského Výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky a mají přístup k informacím o počtech žadatelů o azyl a o kvótách pro jednotlivé země.
- Prospektoři komunikují vhodnost časování příjezdu nových žadatelů o azyl síti kontaktů "přátel a známých" v České republice.
- Kontakty prospektorů v České republice jsou lidé angažující se v nevládních neziskových romských, pro-romských či lidsko-právních organizacích. Nejde tedy primárně o rodinné sítě (pro verifikaci takovéhoto tvrzení by však bylo nutné provést podrobnější výzkum).
- Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky má k dispozici jednostranné a zkreslené informace o situaci Romů v České republice a to díky pracovníkům lidsko-právního průmyslu, kteří jsou do velké míry identičtí s prospektory.
- Žadatelé o azyl z ČR si žádají o český náhradní cestovní doklad z důvodu údajné přípravy úvěrových podvodů.
- Jeden z hlavních aktérů sítě prospektorů je v pravidelném a přátelském kontaktu s pracovníky českého konzulátu v Torontu.
- Před současnou českou vlnou byli hlavním zdrojem příjmů pro některé kontaktované aktéry migračního průmyslu romští žadatelé o azyl z Maďarska.
- Rozhodnutí pro cestu za azylovou migrací do Kanady není pro české žadatele pro azyl nikdy spontánní: vždy mu předchází napojení na prospektorský kanál či rodinnou síť.
- Romští žadatelé o azyl většinou praktikují v Kanadě stejné životní strategie jako v České republice: život na sociální podpoře kombinují s prací na černo.
Zdroj: Tyden.cz

Takže zavedení víz je z důvodů asylového podvodu zcela na místě. Správně by mělo následovat nemilosrdné vyhoštění všech cikánů, kteří se dopustili uvedení nesprávných (vylhaných) údajů. Zároveň vyhoštění těch, kteří je k tomu naváděli. (Slovák Saint Clair a jiní.) Uvidíme, zda Kanada najde dost odvahy.
09. 07. 2009 | 09:03

Filias napsal(a):

Je česká společnost rasistická? Bezpochyby ano. Je to ale špatně? Pokud příliš - což není, tak ano, ale lehký rasismus není na škodu - je to jen přirozená reakce před ztrátou vlastní kultury a identity.
Pokud by byla ze strany cikanu snaha se integrovat, tak tu žádná emigrace není.
Navíc argument, že si za to sami nemůžou neobstojí: kolik bylo za poslední rok rasových útoků na Vietnamce/Ukrajince/Holanďany??
09. 07. 2009 | 09:05

xyz napsal(a):

Pane Pehe,
kde jste došel k přesvědčení, že je u nás netolerance k menšinám??? Proč zde lžete!!!
Ano, chci, aby byla co největší NETOLERANCE A TO JEN K JEDNÉ RASE!!! PROTOŽE CIKÁNI NEMŮŽOU DONEKONEČNA PARAZITOVAT NA POCTIVÝCH A PRACUJÍCÍCH LIDECH.
09. 07. 2009 | 09:05

furious napsal(a):

pane Pehe, kdo mi konečně odpoví na otázku, kdo jsou ti rasisté, kteří brání romům řádně vychovávat své děti pro život ve společnosti?
09. 07. 2009 | 09:06

Jean Laroux napsal(a):

Radovane.

Proboha jaké splynutí ras ??
Jak si představujete splynutí ras ? Mluvím o splynutí lidí v jednom společenství do jednotného celku, kde budou všichni rovnoprávnými a platnými členy jedné společnosti. Všichni lidé se stejnými možnostmi. Nemluvím o nějakém potlačování kulturní či jiné diverzity charakterizující etnika. KSČ se snažila romy asimilovat násilně a to je zdroj současných problémů. Romové měli mít možnost dál kočovat a pokud by se chtěli stát součástí země měli si kola u maringotek odšroubovat až ve chvíli, kdy sami budou chtít. Většina romů má stále najaká ta pomyslná kola u maringotek. Oni sami se vyčleňují ze společnosti a odlišují se. Má to svůj důvod. Je to výhodnější. K tomu aby měli vůli asimilovat se, musí stát vytvořit motivující systémová pravidla. Ta současná pravidla jsou naopak demotivující.

Pokud mluvíte o studiu mluvte jen a jen za sebe. Pokud jste nevzdělaný tak studujte a pak mne Vy můžete označovat za nevzdělaného. Pokud jste nevzdělaný a odvoláváte se na vzdělanost pana Peheho tak nechte jeho aby mne označil za nevzdělance. On jistě Vaši servilitu nepotřebuje.
09. 07. 2009 | 09:06

JAN111 napsal(a):

Pehe zmizel ze zorného pole občanu a tímto způsobem se chce asi znovu zviditelnit!! Mnoho lidí se živí cikanskou otázkou a možná i on se chce uchytit. Farizej který nahrává nepřispusobivým lidem, kterým se po generace nechce pracovat, kteří vybydlují byty kteří kradou a přepadají ostatní občany a nazývá lidi kteří se proti tomu brání rasisty je prostě provokatér nebo blázen!!!
09. 07. 2009 | 09:08

Ton napsal(a):

Nikdy se mi nezdálo, že jste nějak rozumný člověk... Děkuji, po přečtení tohoto blogu vidím, že jsem se opravdu nemýlil...
09. 07. 2009 | 09:10

Pavel napsal(a):

Policie už zná pachatele z Vítkova? Kdo tedy je pane Pehe.Stal se z Vás kvokal ubohé úrovně :-)
09. 07. 2009 | 09:14

Golem napsal(a):

Především a jednoznačně: Kdo chce na nás víza, tomu bychom neměli ani my darovat přístup bez víz. A to především USA a Kanadě. Proboha, začněme si konečně vážit sami sebe a když už nic, proč my bychom měli platit za víza a druhá strana ne.
A pokud jde o Romy, jsou plnoprávní občané se stejnými povinnostmi jako ostatní a ať si zkusí že všude je chleba o dvou kůrkách. Když už naši "partneři" tvrdí, že nejsou rasisté a že jsou vyznavači globalizace, proč jim tolik vadí právě Romové?
09. 07. 2009 | 09:20

Jean Laroux napsal(a):

Filias.

Co je rasismus ? Jde o negativní postoj vůči jiné rase.

Tato definice ale nestačí ! Je třeba si položit otázku PROČ by měl mít někdo negativní postoj vůči jiné rase.

1. Člověk považuje jinou rasu za méněcenou či méně kvalitní než je rasa jeho. To je eugenika. Ta neřeší diverzitu (odlišnost) ale kvality ras ve vztahu k nějkým relativním hodnotám hodnotící rasy. To je rasismus.

2. Člověk má negativní zkušennost se zástupci jiné rasy a ta zkušennost dosáhla určité úrovně. Příliš mnoho negativních zkušenností vlastních nebo zkušenností lidí ze svého okolí. Došlo u něj k jistému podvědomému zevšeobecnění. Jde o podvědomou reakci. Vídím roma v tramvaji a držím si peněženku. Takový člověk sice chápe, že nemůže házet všechny do jednoho pytle ale podvědomí jej přesto varuje. Netvrdím, že zobecnění je omluvitelné (právě naopak !) ale je pochopitelné. To neplatí jen o romech a neromech. Rom se podívá na holohlavce a jeho podvědomí ho varuje "BACHA NACISTA". Ale nejsou přeci všichni plešatí nacisté že ne?

Druhý případ bych za rasismus nepovažoval a jsem přesvědčen, že je to hlavní charakteristika postoje neromů k romům v čechách.
09. 07. 2009 | 09:21

veškrna napsal(a):

Vždycky jsem věděl, že jste člověk ze silně levicovými názory-budiž, ale tyto kecy o vyjítí lidu do ulic za cikány, to už je moc. Někdy se mezi ně skus podívat a potom mudruj.
09. 07. 2009 | 09:21

tatahub napsal(a):

Všechno zlé je k něčemu dobré. Naši drazí cikánští spoluobčané bohužel odjíždějí do Kanady, ale nutno si připomenou, že před odjezdem prodávají hluboko pod cenou permanentky na koncerty do Rudolfina, předplatné na odborné časopisy, zaplacené vzdělávací kurzy, knihy, apod.
09. 07. 2009 | 09:22

občan(ka) napsal(a):

Souhlasím s většinou, zde projevených názorů, p.Pehe a ostatní,jako Kocáb a spol. absolutně nemají šajnu o tom, jaké to je, žít vedle cikánů! Jen plácají od stolu a realita je aboslutně minula! Cikáni musí začít hlavně u sebe - začít dělat a chovat se slušně a nééé, že budou pořad natahovat ruce po soc.dávkách a sedět se založenýma rukama a brečet,jaký jsou vlastně chudinky. Ale to, že ostatní vstávají ráno v půl 5. do práce,to je absolutně netankuje! A naši úžasní politici jim raději nacpou soc.dávky, byty atd. do jejich bezedného chřtánu, aby jsme náhodou nevypadali blbě před světem!!! Též nechápu, proč tady nejsou schopný dělat a když "emigrujou" do Anglie apod., tak jim příjde naprosto přirozené, že tam musí chodit do práce - není to postavené na hlavu?!? O co jim tedy vlastně jde?!! O rasismu to jsou jen kecy, kterýma se ohání kolem sebe, aby zamaskovali svojí nespolehlivost a nepřizpůsobivost k okolí. Je pravda, že pokud se dokáží přizpůsobit je pohoda,potíž je ale v tom, že většina opravdu parazituje na systému! Takže v konci nejsou chudinky cikáni,ale vlastně většina z nás,neboť my se stále musíme přizpůsobovat jim! Takže nám nezbývá nic jiného,než více chodit do práce, aby bylo na důchody i soc. dávky pro cikány! Nesouhlasím s násilím!! Ale jde vidět, že některým už došla trpělivost.... se systémem,který funguje hlavně pro cikány a nemakačenka!
09. 07. 2009 | 09:23

Vítek napsal(a):

Kdy si konečně položíme otázku, proč začína většinová strana nenávidět tu menšinovou-cikány?Tohle téma je u nás zakázané,protože bychom se dověděli,že ti co nepracují,nevzdělávají se a zneuživají poze stát a jeho sociálního zázemí se mají lépe než ti,co pracují a platí daně.Tohle je však TABU téma a způsobili to hlavně politici.
09. 07. 2009 | 09:24

Viktor napsal(a):

Co z článku vyplývá? P. Pehe je člověk hloupý, neštítí se pomlouvat vlastní národa. Lidskoprávní byznys je pro tyhle křiváky oblíbeným zdrojem snadné obživy.
09. 07. 2009 | 09:25

klara napsal(a):

Vazeny pane,
skoro mozna nema vyznam komentar pridavat neb je jich zde jiz dosti a asi je cist nebudete. Ale zajimalo by mne kde jste byl vy preci je jedno jestli protestuje jeden ci tisice lidi i vejce hazeli jednotlivci, nezaznamenala jsem zadnou vasi protestni akci proti temto utokum. Ani ani vas nevidam v mhd ja umravnujete romske obcany at se chovaji slusne k ostatnim neberou jim jejich penezenky a at jdou treba pracovat. Ze nejen kradezi na fet je clovek ziv ??? Nemyslim ze tato vase pozitivni diskriminace je k necemu. Samozdrejme je hrozne ze utikaji i ccs cikani ale neni to prave v jejich rukou umravnit zbytek komunity necht jim ukazi cestu. Kdyz to dokazali oni ani si nemyslim ze cesi utoci na vsechny romy nepamutuji se na zadny utok treba na romy z hudebni sceny proc ??
skoda ze neodpovite
09. 07. 2009 | 09:26

iveta napsal(a):

pane Pehe ,dekuji za vas clanek.
Je jasne ,ze reakce jsou negativni,coz se dalo cekat (vy jste to urcite vedel),ale presto vsechno dekujeme za odvahu ,
Iveta
09. 07. 2009 | 09:28

Jean Laroux napsal(a):

Občanko. Problém není v těch co natahují ruce ale v různých Kocábech nebo Pezích, kteří jim do těch rukou sypou a opakují jejich křik o rasismsu.

Znovu použiji přirovnání, které jsem už jednou psal. Dítě to zkusí a pokusí se vyřvat si drahou hračku v obchodě. Vy si pomyslíte "Jak se na mě budou dívat ostatní?" a hned si odpovíte "Jako na matku týrající dítě" .. a tak ... Abyste dítě utišila tak mu hračku koupíte. A dítě i když neumí zatím myslet získalo zcela automaticky zkušennost. Křik = dosažení cíle. Vaši známí se pak na Vaše dítě budou dívat jako na rozmazleného fracka ale není to v něm. Je to ve Vás. Vy jste ho naučila, že křik = dosažení cíle. Vy jste vina, že máte rozmazleného fracka.

Pehe, Kocáb a další jsou takové matky, které to myslí dobře a neuvědomují si jaké to bude mít důsledky.
09. 07. 2009 | 09:30

Bojko Marian napsal(a):

Pane Pehe,naprosto s vámi souhlasím,co se týká házeču vajec,já bych to komentoval tak,že to byla banda pitomcua znuděných hajzlíku,kteří určitě v životě nepoznali,co je to cena práce a vubec práce jako takova.Jsou dobře sponzorováni od svych rodiču.Taky jsem je neviděl,že by protestovali proti náckum,tam by jim ty jejich nevinné ksichtíky někdo mohl pomačkat.Co se týká cikánu,s tim s vámi nesouhlasím,žiju mezi nima,naprostá většina z nich jsou zloději a zneužívají dávky,které skončí v automatech a drogách.Stačí jim rodit jedno dítě za druhým a nikdy nemusí sáhnout na práci.Kdyby se do Kanady odstěhovali všichni,byli bychom nejbohatší zemí Evropy.Na slyšenou
09. 07. 2009 | 09:31

petr napsal(a):

Diky pane Pehe za Vas clanek.
PS-Hrozba ceskych politiku odvetnymi opatrenimi je populismus nejvyssiho kalibru.
petr niederhafner
09. 07. 2009 | 09:33

Šustr napsal(a):

Vážený pane, z vašeho článku jsem nabyl dojmu, že pocházíme oba každý z jiné planety.Opravdu je úsměvné když vidím lidi typu pana Kocába, vás a vám podobných zastávat se výše zmíněné menšiny.Zkuste se porozhlédnout i jinde po evropě kde tato nepřizpůsobivá menšina žije. Italie, Španělsko, Francie. Tam s nimi větší problémy nemají protože pokud poruší zákon jdou sedět a to nekompromisně. A nikdo jim nic zadarmo nedá pokud nepracují. To si můžete ověřit i jako turista jen se projeďte třeba v Itálii kolem dálnic a můžete si ty gheta prohlédnout na vlastní oči. Před měsícem jsem se vrátil z Kanady po delším pobytu tam a mohu vás ubezpečit že těch našich cikánů tam začínají mít plnou pr...!!Tak už přetaňte oblbovat národ, ne všichni sedíme doma na zadnici a nespoléháme na to, co nám vám podobní pisálci předhodí někde v blogu nebo novinách. Šustr Jan Havířov
09. 07. 2009 | 09:34

Andrej napsal(a):

Ano pane Pehe, viza si zaslouzime a nejen v Kanade.

P.S. prijedte se podivat k nam do Benesova nad Ploucnici, abyste zjistil, co je to etnikum zac. Mozna, ze to nevite. Mozna, ze to vite a jen tak sondujete reakce lidi.
V prvnim pripade Vam, pardon, nam preji uprimnou soustrast.
V druhem pripade si myslim, ze Vas vyzkum je neeticky.
09. 07. 2009 | 09:34

Eva napsal(a):

Dobrý den pane Pehe, také mám v Brně strah když jdu přes Cejl. Bojím se kdo mi šáhne do kabelky, případně mi podtrhne nohy a kabelku mi vezme celou. I přesto, že jsem bílá, mám strach kdo napadne moje děti stejně jako kterákoliv dobrá máma. Mám strach z projevů násilí, které jsou součástí našeho každodeního života. Mám strach ze spousty věcí, úplně stejných jako mají romové, zda někdo nezbije zbije moje děti když jdou do školi, mám strach zda se mi děti vrátí ze školy domů, zda je někdo nevytáhne do lesa nezabije a neznásilní. Se strachem žiji každý den, bojím se násilí, ať je pácháno bílými, snědými nebo černými. Do Kanady se přesto nestěhuji, proč?
09. 07. 2009 | 09:37

Čochtan napsal(a):

Jean Laroux ,
skvělé a výstižné přirovnání ! Smím převzít do repertoiru ?
09. 07. 2009 | 09:41

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých, vulgárních textů a také rasistických textů, u kterých jsem měl vážné podezření na porušení paragrafu 198 treastního zákona (Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení).

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
09. 07. 2009 | 09:44

MedaBeda napsal(a):

Je to jako vždy: sociální problém nahlížený pražskými intelektuály přes kouř doutníků z bezpečí kavárny.
K čemu řeči o averzi, ne-li přímo nenávisti k Romů (tedy - dle slovníku spisovného jazyka českého k Cikánům)? Myslíte,že přesvědčíte člověka dvakrát za sebou okradeného cikány o jejich poctivosti? Copak jste hluchý (ne - vy nebydlíte mezi nimi) k jejich hlučnosti a kraválu, jaký bezostyšně provozují, ať je to kdekoli? O jejich "mírumilovnosti" když jsou v houfu netřeba hovořit. Znám je poměrně dobře - jedna (zdůrazňuji JEDNA) rodina bydlí v naší blízkosti a jsou skvělí. Kdybych ale měl bydlet mezi nimi (rozuměno mezi mnoha), musel bych se odstěhovat. Já bych asyl v Kanadě nehledal a Vy, pane Pehe byste se mě nezastal - ani bych o to nestál. Jedno je potřebí: Buď ať kočují, jak to po staletí dělali a leckde ve světě dělají mimo sídliště, nebo ať "zařezávají", tak jako jsme nuceni my, "gádžové".
09. 07. 2009 | 09:50

Videnak napsal(a):

Vážený pane Pehe. Na rozdíl od Vás si vůbec nemyslím, že si nějaká víza zasloužíme. Naopak, když je Kanada tak pitomá, tak si zaslouží ty cigány. Vůbec nechápu proč bych já, průměrně spořádaný občan měl být diskriminován k vůli tomu, že si pár tisíc cigánů jezdí užívát do Kanady jejich nemožnou sociální síť.
Co se Vašeho moralizování týče nad rasistickými aktivitami českého národa týče, tak na to mám asi takový názor: spoustu lidí už dost štve způsob vykládání si demokracie jistých sociálních skupin. Zatímco průměrný občan má jakési práva a zároveň i povinnosti a je s tím více-méně smířen, pak například jisté skupiny znají pouze svoje práva. Povinnosti už jim nic neříkají. A to je přesně to, co živí rasismus. Nemám nic proti tomu, aby sociální programy pomáhaly cigánům se začlenit do tvz "většinové" společnosti. Ale dost mě deprimuje skutečnost, že si vlastně žijou na můj účet a navíc dělají kolem sebe binec. To už je vrchol a nemyslím, že jsem jediný koho to třeba štve. A protože stát s tím nic nedělá, vytváří se prostor pro "občaské aktivity". A dokud budou lidi jako vy pindat nesmysly o "multi-kulti" společnosti plné lásky a tolerance (tzn tolerance výstřelků těch nepřizpůsobivých), do té doby budou náckové řvát na ulicích "nic než národ". Myslím, že je potřeba ukázat, že i cikáni mají k této společnosti povinnosti a trestat ty, co to nechápou. Alespoň tak, jak se trestají příslušníci většinové společnosti. Bohužel něco takového je chápáno jako rasismus a omezování svobody. A to je myslím velká chyba, a vy ji ještě podporujete.
09. 07. 2009 | 09:51

Martin napsal(a):

Pehe emigruj do Kanady taky, ještě to stihneš. Na ty tvoje pindy už tady není nikdo zvědavý.
09. 07. 2009 | 09:57

Béďa napsal(a):

Dlouhou dobu jsem si myslel, že nehoráznosti z Hradu přicházejí až od jeho nového vedení.
Soudnost "vrchnosti", která myslí jen na své
hlasy je neskutečná. Domnívám se, že nejsme rasisté, ale vyloženě nás deptá rozdílné posuzování povinností a nároků a protože povinnosti platí jen pro někoho. Doporučil bych referendum ke zrušení Kocábové trafiky, samozřejmě bych byl PRO. Situace ve Vsetíně, Janově nikomu neotevřela oči, čekáte na "občanskou neposlušnost", nebo na co?
09. 07. 2009 | 10:05

Thomas napsal(a):

Velice zajímavý článek, je zajímavé jak se ihned potrefené husy ozvou. Pan Pehe chtěl jen naznačit, že proti rasismu, který tady bezpochyby roste nedokáží lidé veřejně vystoupit.Že při jiných né tolik významných věcech se dokáží lidé dohodnout. Jinak problematika romů je od samého začátku práce státu. Dokáže si někdo představit, že před zhruba Před 55 lety stát vydá nařízení o trvalém pobytu a do základu tak změní dosavadní kulturu romů?! Myslíte si , že to je dostatečně dlouhá doba, aby se romové přizpůbosobili? Ano jsou jedinci. Ale né většina. Vzdělanost tehdejších romů byla na nule a co si budeme povídat, o vzdělanosti to všechno je. A co udělal český stát proto, aby se toho vzdělání dostalo? Nic!!!!!!!! Dítě šlo do první třídy, kolikrát ani neumělo mluvit česky a pak šupajda do zvláštní školy. Kolikrát mezi nimi byli i nadaní romové. Tak se pak člověk nemůže divit, že si ten člověk nemůže najít práci. Co se ten člověk měl naučit? Chování státu vedlo naopak romy k tomu, aby zneužívali soc. dávek, když něco potřebovali, stát jim vyšel vstříc. Rozbili jste barák??? Tady máte nový apod. Takto to fungovalo. Zaměstnání nezíská už jen proto, že nemá školu a dokonce i proto že je rom. Protože náhled na romy se udržuje už delší dobu. Dokáže si někdo z vás chytrejch vůbec představit, že se někam jdete zeptat na práci a oni se na vás dívaj tímhle způsobem jak se dívate vy!!!!!! To bych se na tu práci po pár takových případech pěkně z vysoka v..... Vy všichni máte na tomhle nějaký podíl. Kdo je stát? Stát jsme my. Takže neházejte vinu jen na ty romy a napijte se čistého vína.
09. 07. 2009 | 10:17

bara napsal(a):

09. 07. 2009 | 10:18

nacek napsal(a):

Uvedomme si, ze pan Pehe je zidovskeho puvodu, takze bude vzdy naprosto tendencne a provokativne ochranovat ostatni mensiny a obvinovat vetsinovou ceskou populaci.

V USA se mocnym zidovskych a levicovym kruhum podarilo pomoci integrace a pozit. diskriminace cernosske mensiny udelat z obyvatelstva tupe polo-gramotne stado. Ted se o to same havlovic levicaci a sioniste snazi pomoci mensin a imigrantu i u nas.
09. 07. 2009 | 10:26

Siegmund napsal(a):

Radovane,
jste-li opravdu tak vzdělaný jak píšete(o čemž pochybuji),tak bych se opět zhrozil kam takový vzdělanec může poklesnout,ale i vůdce kambodžských Rudých Khmérů Pol-Pot absolvoval sociologii na pařížské Sorboně..
Ne, vzdělanost bych nepřeceněval. Venkovan mající prostou úctu k bližnímu ,je mi nad člověka zavaleného knihami a odtrženýho od skutečnosti.Stydíte se,že jste Čech?Taková pýcha!!!
Já nejsem S.Freud.Kdo ví ,za co se vlastně stydíte....
09. 07. 2009 | 10:30

Jean Laroux napsal(a):

Thomasi s většinou Vašich argumentů popisujících příčiny současného stavu souhlasím. Ale myslíte si, že ten pohled na romy se změní ze dne na den, z ničeho nic ? Jen tak nás prostě v TV, na internetu nebo v tisku někdo osvítí a my zapomeneme na své zkušennosti a budeme se najednou dívat na romy jinak ? Budou se den ze dne dívat i romové jinak na nás ?

Ano současný stav je dílem státu a stát jsme my. Rasismus nevyřešíme tak, že budeme národ označovat za rasisty, když jimi vlastně ani nejsou. Tím se národ akorát ještě více naštve. Jakékoliv demonstrace proti rasismu by byly jen demonstracemi proti uměle vytvořené iluzi. Je třeba naopak demonstrovat a vynutit si na představitelích státu naprostou rovnoprávnost mezi etniky. Je třeba vytvořit motivační systém, kde bude vzdělání a práce k dispozici a bude přinášet mnohem větší výhody než sociální systém. Pro romy i neromy. Prostě pro všechny občany stejně. Jen za těchto podmínek lze časem docílit toho, že se na sebe lidé různých etnik budou dívat bez nenávisti.
09. 07. 2009 | 10:30

Jaroslav napsal(a):

Pane Pehe, díky za "skvělý"článek..To je totiž poprvé,co jsem si přečetl všechny příspěvky..Samozřejmě, i já s něčím souhlasím a s něčím ne.Už proto,že se soužitím s Romama mám velké osobní zkušenosti.V první fázi - můj spolužák - Rom - vystudoval střední školu,loni absolvoval VŠ ekonomickou,dnes dělá daňového poradce.Diskriminace? Kdepak,pouze snaha a postoj rodičů a jeho samého k tomu,aby z kluka něco bylo.A jejich dcera pracuje jako vychovatelka na základní škole ve školní družině a patří mezi velmi oblíbené..Diskriminace? Ne, není jaká.Jen jde o výchovu dítěte..No a druhá fáze - to jsou ti, co křičí (nejen na sebe), kradou (ne mezi sebou),děti nechodí do školy, protože jsou stále nemocné (život na ulici na čerstvém vzduchu nemusí všem vyhovovat),žloutenka taky není na chození do školy (nejlépe,když doma zůstane pro jistotu několik generací...),proč pracovat,když na úřadech si vyřvou kde co a ani si nemusí přivstávat,protože ví,že úředníci po prodlouženém dni po 10hodinové pracovní době(NEJSEM ÚŘEDNÍK - JEN VNÍMÁM NA VLASTNÍ OČI) zůstanou na úřadě kvůli nim sedět ještě další půlhodinu,jen aby nešlo o následné nařčení z nezájmu o jejich problém a nedej bože o nařčení z diskriminice..A víte pane Pehe, kteří Romové nejvíce řvou? Ti, kterým "pracující gažové" (MY bílí) - ne vlastní vinou - přispíváme na jejich sociální a zdravotní dávky,pomáháme živit jejich nespočetné příbuzenstvo,přispíváme na plošné deratizace,aby je i nás nesežrali potkani...a mnoho a mnoho dalšího,vlastně už tady řečeného..A v tomto směru se cítím já diskriminovaný.A vlastně i rasově.Řvu já,pošle mě každý někam - i na úřadě. Řve Rom - vyřve si všechno a ještě lepší - umějí úžasně plakat..Pár "navrátilců z Kanady" do Otrokovic si vyřvalo a vyplakalo u bývalého pana starosty nové bydlení,přestože staré (státní) stihli v některých případech i zpeněžit..A co se stalo? Nic - raději nic,ať se město do ničeho nezamotá a navíc - jde přece rovněž o voliče,že jo?
Nic osobního v žádném směru..Politika je mi ukradená,nevadí mi černý,žlutý ani bílý..Vadí mi jen řvouni,špinavci,flákači a všichni těmto podobní..A pokud chtějí "češi" emigrovat,ať jdou.I za komunistů emigrovala spousta lidí,kteří si mysleli,že za hranicema bude líp.Možná ano,možná ne.Nevím.Vidím jen to,kolik lidí se tlačí zase zpět do republiky, byť jen pod záminkou návštěvy známých nebo zapomenuvších příbuzných, v některých případech na dost neomezenou dobu..A? A nic..A ještě jim poskytneme sociální dávky, ať nás nepomluví, pokud se zase rozhodnou vrátit zpět,odkud přijeli,kam vlastně dorazili původně od nás...A kdo se má v tom vyznat ....?
09. 07. 2009 | 10:30

bara napsal(a):

Jakeho puvodu je pan Pehe me vubec nezajima. Zajima me to, co pise. A to jsou nebetycne blaboly.
09. 07. 2009 | 10:31

Jean Laroux napsal(a):

Nacek.

Pokud skutečně věříte tomu co píšete proč tedy míchate do jednoho pytle židy a sionismus ? Proč se sám označujete takovým zdiskreditovaným nickem ? Aby čtenáři neměli problém Vás identifikovat ? Nejste třeba jen provokatér ? ;)
09. 07. 2009 | 10:35

nacek napsal(a):

Po listopadu se temto Havlovic zidovskym pravdolaskovcum podarilo pomoci hesel o humanite a lidskych pravech ochranit pred spravedlivym trestem komunisticke a stbacke zlocince, kteri nebyli dodnes potrestani, naopak zustali u moci v prevlecenem kabate.

Dnes se tito levicaci a humaniste snazi stejnymi hesly ochranovat a pozitivne diskriminovat cikany, imigranty a dalsi mensiny s cilem degradovat a rozvratit tradicni vztahy ve spolecnosti a narodni stat.

Nejlepe se vladne a ovlada vnitrne rozpolcena, nevzdelana multikulturni spolecnost s absenci interni pospolitosti a narodni hrdosti. Doufam, ze vetsina ctenaru neni zaslepena a vidi, co se pod rouskou te jejich pravdolasky a humanity skryva.
09. 07. 2009 | 10:45

Jiří Seidl napsal(a):

Pehe, Pehe, my u nás opravdu nemáme rádi cikány. Ale ne proto, že jsme rasisté a vadí nám jejich opálená kůže, ale protože všichni doplácíme na jejich příživnický způsob života. Není omluva, že nedostali vzdělání - sami si za to mohou, navíc ani po několika stech letech soužití se nenaučili česky, zatímco Vietnamci to pochopili, že bez vzdělání nic nenadělají a učí se česky a děti posílají do českých škol. Svádět popálené dítě na neonácky je ubohé, sice je nemusím, ale nejpravděpodobnější verzí dle PČR je msta cikánských lichvářů. Prostudujte si zprávu o migraci cikánů do Kanady a pak pište nebo mluvte. Nechtějí je nikde ve vých. Evropě, ve Francii nebo Británii se už naučili neparazitovat, ale na Východě je to chátra, kterou nechtějí Češi, Maďaři, šlováci, Rumuni, nikdo.
09. 07. 2009 | 10:51

ab napsal(a):

Kanadská víza jsou sprostým a diskriminačním opatřením, které má zabránit Romům z Česka k cestě do svobodné a vyspělé společnosti. Ještě vím mě mrzí, že kanadské společnost bude ochuzena o pozitivní přínos romského etnika.
09. 07. 2009 | 11:01

Jura napsal(a):

To že musíme přečkat několik generací abychom se zcela vyhrabali z pozůstatků totality, především mentálně, je bohužel jasné. Řešíme problémy Ameriky padesátých let. Facebooková generace je jen pokračovaní kuponově-privatizační potažmo normalizační generace. Asi to musíme všechno přečkat a nedoufat v nějaké zázračné evoluční skoky ("premianti" apod.).
09. 07. 2009 | 11:02

Danda napsal(a):

Pane Pehe, přidal jste se jen k dalším lidem, kteří rozdmýchávají rasové odlišování, aniž si to možná uvědomují. Ze všech stran je dnes slyšet rasizmus, romská rodina, náckové... Proč vlastně tohle zdůrazňování? Proč si například nepřečtu, že policie nedokázala udržet veřejný pořádek a ochránit rodinu, kterou napadl zločinec? Ne romskou nebo tatarskou. Prostě jen rodinu. Zmínil jste se o starostce Řápkové. Ale všiml jste si, že u ní nepadla ani zmínka o Romech? Jen o neplatičích bez rozdílu. Ona totiž svým jednáním jen veřejně ukázala, jak nízká je zde vymahatelnost práva a jak nicotná je ochrana práv slušných lidí. Nejsme netolerantní nebo rasistická společnost. Chceme jen to, co zde již nastínil Student. A věčnou národnostní omáčkou se jen nahrává těm, kteří z toho rasizmus chtějí udělat. Stoprocentně souhlasím s Jean Laroux.
09. 07. 2009 | 11:17

napsal(a):

Danda: aniz si to (zide a levicovi humaniste) uvedomuji ? Ja myslim, ze je to zamer. Vnest do spolecnosti konflikty, rozvratit ji ve stylu - kdyz se dva perou, treti se smeje a muze nerusene vladnout.
09. 07. 2009 | 11:25

JH napsal(a):

To snad není možné ! ! !
Ten Pehe za to musí být velice dobře placen, jinak není možné napsat takové nesmysly. Možná s IQ pod 81, což bude asi většina cikánů. Pehe vypadá, že nemá dost přímých informací o Cikánech, žádné osobní zkušenosti s Cikány a jeho logika, závěry v článku, to je něco šíleného. Jeho úděsné inteligenci napovídá také jeho úděsný požadavek, aby se na školách v rámci multikulti šílenství učil i kreacionismus!
09. 07. 2009 | 11:28

fujky napsal(a):

Několik tezí:
1. Romové se u nás mají lépe, než naprostá většina chudých ve světě (sociální dávky,
zdravotnictví, školství, bydlení...).
2. Romové se mají lépe, než kdykoliv v minulosti.
3. Toto zabezpečení je výsledkem především úsilí neromské většiny.
4. Nikdo Romům nezabavuje výsledky jejich práce a úsilí.

Jak lze z těchto tezí vyvodit důkaz o diskriminaci?
09. 07. 2009 | 11:29

Jean Laroux napsal(a):

Jura:
Já bych tu "totalitu" až zas tak nedémonizoval. Problematiku rasové nesnášenlivosti nevyřešili ani Americe. Pozitivní diskriminace zejména v rámci afroameričanů je i tam stále aktuální a nic na tom nemění ani barva pleti prvního muže. Pokud není situace tak napjatá jako u nás je to z mnoha důvodů. Jen namátkou ..

Amerika je stále ještě zemí svobodné diskuze v duchu prvního dodatku ústavy a proto nemá extrémismus možnost se uchytit jako v zemích, kde jsou alternativní názory potlačovány a tím paradoxně popularizovány.

Amerika žije na úkor jiných zemí (války o zdroje) a na úkor svých potomků (předlužení). Tím bylo dosaženo tzv. amerického způsobu života .. tj.v porovnání se světem poměrně vysoká životní úroveň obyvatel a nesmyslně přehnaný konzum. Víte, že Amerika spotřebuje 25% celosvětové produkce ropy ale sama produkuje jen 2% ? A to mluvím jen o ropě. Zatím USA drží svůj systém pohromadě ale jen za cenu ústupků od vlastních ideálů na nichž USA vznikla. Rasy zatím ještě nemají důvod obviňovat systém, že někomu nadržuje.

Obě skutečnosti nebudou mít dlouhé trvání. Ve válkách o zdroje se USA vyčerpá a celkové předlužení země došlo do stavu ekonomického kolapsu. Nedostatek zdrojů způsobí nepředstavitelný pokles životního nadstandardu a dojde k hledání viníka. Multikulturní idea se rozpadne a pro ochranu systému bude nutné omezit lidská práva. Bye bye první dodatku.

Na USA jsme de facto již přímo závislí. Vojensky i ekonomicky. Padne to tam a padne to i zde. Přečkávat a čekat na rozumnější budoucnost je min. příliš idealistické.
09. 07. 2009 | 11:30

Vaclav napsal(a):

Asi vam nedochazi, ze Paroubek jako prvni zautocil na mladou generaci na Czechteku. Co s tim maji spolecneho nackove? Proc pletete dohromady jablka a hrusky?
09. 07. 2009 | 11:33

Max Aue napsal(a):

Tvorové, kteří mají domovská práva v České republice, si zaslouží víza úplně všude. Nezaslouží si snad jen pana Pehe...
09. 07. 2009 | 11:36

Trn napsal(a):

Vážený pane Pehe,
asi Vám uniká, že v této zemi žije více etnik než zrovna cikáni (pro Vaší informaci: vietnamci, slováci, ukrajinci, rusové, mongolci atd.). Tito lidé jsou v současnosti státním aparátem intenzivně lustrováni a tlačeni do odchodu z naší země přesto, že zde poctivě pracovali.
Tak že, buďte tak laskav a srovnejte si to v hlavě. Když už chcete o něčem psát, tak se na celou problematiku podívejte komlexně a nezaměřujte se na jednu malopočetnou skupinu, kterou tímto evidentně zvýhodňujete. Vzniká tím silný dojem, že Vámi uvedený článek je psán na zakázku a za honorář.
09. 07. 2009 | 11:39

ab napsal(a):

to Jura: Nebuďte pesimista, lidé se rychle učí. Příklady zacházení s romskými imigranty v zemích bez totalitní minulosti ( Itálie, Irsko) mohou inspirovat.
09. 07. 2009 | 11:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Snílek:
Plácáte nesmysly. Přirozeně určitá ostražitost majority vůči etniku z valné části parazittickému existuje jako následek právě toho příživnictví. Nicméně slušných civilizovaných neprovokujících Cikánů se to netýká u nás téměř nikde.
09. 07. 2009 | 11:46

Medikolog napsal(a):

Pane Pehe, Radovane a spol. Kde berete tu drzost mluvit mým jménem? Za Váš přístup k problému víz pro ČR si zasloužíte pro sebe nejenom kanadská víza, ale víza všech států žijících z poctivé práce jejich obyvatel. Když mě s rodinou soukromý vlastník s pomocí soudů vyhodil z bytu na ulici (platili jsme vše řádně, včas, bydleli jsme tam nepřetržitě od roku 1929... ale jsme příslušníky české negativně diskriminované menšiny v EU - diskriminované Vámi, Vám podobnými a Vašimi chráněnci) - prostě dřeme abychom zaplatili vydřidušské tržní nájemné a přežili. Na dávky nárok nemáme, nejsa cikány. Jsme hrdí, že se uživíme prací i v důchodovém věku. Přesvědčte Kanaďany, že bezpečná země ČR "ohrožuje" kriminálem pouze zločince. A pokud máte tu drzost tvrdit bez důkazů - že Češi někomu zapálili - pak jste na úrovni sedmilháře stíhaného za hanobení rasy, národa a přesvědčení. Trpělivost Čechů také nesmí být nekonečná. 40 let komunisté dávali cikánům práci, byty, vzdělání, bezplatnou lékařskou péči... byli všemožně preferováni, jako nkde na světě. Jít o jiné etnikum, byla by jich více než polovina s vysokoškolským vzděláním - kdyby chtěli vzdělávat se, pracovat... Ale parasitování je pohodlnější...
09. 07. 2009 | 11:46

Jochim napsal(a):

Pehe Z
Zamíchat házení vajec na Paroubka a romský exodus do Kanady, tomu říkám smaženice typická vašemu mentálu.
Jean Laroux
Souhlasím s Vámi, ale jak vytvořit ty motivační nástroje. Pořád se kolem toho chodí a kecá a nikdo neudělá zřetelné koncepční rozhodnutí. Jak motivovat k práci - co by opak sociálním výhodám? Jak dát ještě více vzdělání a práce k dispozici?
09. 07. 2009 | 11:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

radovan:
"Stydím se, že jsem Čech" Souhlasím. Také se stydím, že jste Čech.
09. 07. 2009 | 11:50

Petr Koubek napsal(a):

Nerad čtu bloggy, na tento mi poslali odkaz kolegové z práce. Po přečtení textu a diskuse se Romům fakt nedivím, že odcházejí! Jen příklad z praxe, zeptejte se učitelů a učitelek, jakým způsobem zohledňují sociální a jiné znevýhodnění, jak počítají ve škole s odlišností, jak nazývají ty děti, které si je třeba natáčejí na mobil... Pěkný den,
Petr Koubek, středoškolský pedagog
09. 07. 2009 | 11:56

Pavel Kudrik napsal(a):

Vážený Pane,

je mi s prominutím na zvracení z nechutné mediální manipulace spojené s vítkovským případem! Jak je vidět, asi k vám ještě nedošlo, že policie zatím nic nevyšetřila, ale už vypátrala, že údajné auto plné neonacistů křičících "cikáni zhořte" nemělo s případem nic společného. Tudíž že cikáni lhali i v tomto bodě! Tak byste se měl spíš omluvit za hon na čarodejnice, který také pomáháte rozpoutávat!

A pokud jde o kanadská víza, tak laskavě mluvte za sebe! Ano, můžete za ně Vy a jiní procikánští rasisté, kteří naučili cikány dokonale využívat sociální systém ať v kanadě, tak v čr!

Jste to Vy kdo podporuje rasistický institut cikánských koordinátorů, cikánských asistentů, dotací a výhod na základě etnického původu!
09. 07. 2009 | 11:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr Koubek:
Není jednou z podstatných příčin Vámi zmíněného sociálního a jiného znevýhodnění Romů dlouhodobé potulování romských rodičů i dětí po ulicích až dlouho do noci namísto vypracovávaní domácích úloh a učení?
09. 07. 2009 | 12:05

ajal napsal(a):

Pane Pehe, kde berete tu jistotu že za žhářskými útoky stojí rasismus, vsadím se že prostě si cikán půjčil od jiného cikána a ten si to sním vyřídil když mu peníze nevrátil.
09. 07. 2009 | 12:06

Jean Laroux napsal(a):

Jochim. Správná otázka.

Navrhuji namátkou:

Zavést regulace podpor v rodičovství. Ne pro romy ale plošně pro všechny. Rodičovský příspěvek max. na 3 děti.

Podporu v nezaměstnanosti a důchody více vázat na příspěvky do důchodového systému.

Vytvořit státní fond pracovních míst. Sem převést podstatnou část peněz, které se sypou do sociálního systému. Práce ve prospěch např. obcí (údržba komunikací, živ.prostředí atp.)
se najdou vždy. Kvalifikovanější práce poskytnout na základě krátkodobé rekvalifikace. Tak se uplatní i absolventi zvláštních škol. Stát prostě musí začít znovu fungovat a ne při řešení zaměstnanosti spoléhat jen na privátní a sektor a omezený byrokratický aparát.

Umožnit další vzdělávání i absolventům zvláštních škol. Dnes je to velký problém nejen pro romy. V minulosti ve zvl.školách končili lidé s LMD (digrafie,dislexie, disortografie atp.) Tito lidé pak mají velmi omezené možnosti.

Zpřísnit vězeňtsví. Alternativou k práci je sociální dávka. Pokud ta padne tak druhou alternativou bude trestná činnost. Pokud je vězení lázeňským zařízením, kde se nemusí makat tak si potenciální pachatel řekne "No co, chytnou mne tak si odpočinu v base". Vězení nemá odstrašující účinek. Současně povinná práce ve vězení uhradí náklady na provoz věznic a nebude se tak zatěžovat plátce či poplatník daní. Práce ve vězení může fungovat i jako zvýšení pracovní kvalifikace.

Mohl bych pokračovat podporou rozvoje technologií na využití obnovtelných zdrojů, podporou vědy a výzkumu a převáděním výsledků výzkumu do praxe. Omezením prodeje nekvalitních výrobků v multimarketech a podporou znovurozvoje zemědělství atp.

Jistě jsou tyto návrhy velmi diskutabilní ale ta DISKUZE je tu potřeba jako sůl. Mnohem více než nějaké demostrace proti rasismu. Stát, který není schopen hledat řešení se uchyluje ke zbytečným a nic neřešícím gestům.
09. 07. 2009 | 12:11

eL. napsal(a):

pane Pehe, zkuste vedle nich zit!!! Ja vedle nich bydlim a ma to jenom jednu vyhodu...kdyz nechci jet do zberneho dvaru neco vyvest, tak to dam jednoduse pres noc pred garaz...nikoho nezajima, ze to jejich pozemek neni, proste dojde a veme!!!

Drive nez jsem vyrazil pracovat do anglie, italie, naucil jsem se jazyk...delaji to i Romove??? Delaji pouze ostudu!!!

Pri platbe zdravtniho pojisteni jsem spatne zadal castku a vznikl mi tak nedoplatek 3,-, ano jenom tri korun. Zacaly mi chodit upominky, jako bych dluzil milion...
To je taky duvod proc je nazor, troufnu si rici, celeho naroda tak kriticky...
Ja musim, oni ne???

Kamarad si otevrel slusnou hospodu. Par dnu uplynulo a obavy se vyplnily. Nechteli zaplatit a k tomu vsemu se jeste pobili a rozbili pul hospody. Policiste na otazku co ted bude odvetili: my nemuzem proti nim nic delat!!!

KDE TO ZIJEM PANE PEHE...v ROMSKEM STATE, kdyz nase pekna CR nas nedokaze ochranit???!!!
09. 07. 2009 | 12:31

Jochim napsal(a):

Jean Laroux
Já se právě obávám, že "stát" (politikové) jsou naprosto bezradní. Ty diskuze podle mne nějak probíhají, ale do jakéhokoliv rozhodnutí, které by drželo nějakou koncepci se nikomu nechce.
Nikdo nejde na začátek, aby definoval počáteční chybu a potom pokračoval koncepčně a dostal se do alespoň částečně původně přirozeného stavu. Já věřím více na ten soukromý sektor a interakci meziobčanskou a tady motivovaní chovat se jinak evidentně chybí. Je tu dominantní vliv zkušeností a výchovy. Stimulace zaměstnavatelů a vzdělávacích institucí, které by se nepřizpůsobivým věnovali chybí. Nikdo si netroufne navrhnout v takových případech nějaký příspěvek či podporu, to se raději přispívá přímo, tak nějak ať to máme z krku.
09. 07. 2009 | 12:35

Danda napsal(a):

Jean Laroux:
Znovu souhlasím. A doplňuji, že práce musí být výhodnější, než dávky. Leč, abych nebyla špatně pochopena (jak už to předvedla naše vláda) - ne snížením sociálních dávek na takovou úroveň, že z nich chudák ten který opravdu nemůže pracovat nepřežije - ale zvýšením těch almužen, které se tady mnohdy nazývají mzdou. K provázanosti s příspěvky na důchodové zabezpečení atd. jeden postřeh z venku, o kterém sice nic bližšího nevím, ale zaujal mě: odpracoval jsi dva měsíce - máš nárok na dva měsíce dávek, odpracoval jsi tři - máš nárok na tři...
09. 07. 2009 | 12:37

Jean Laroux napsal(a):

Danda: Ano. Pokud chceme sáhnout na sociální dávky musí práce BÝT a musí být zároveň mnohem více motivující. Jinak to fungovat nemůže. Nedávno jsem četl o Liberecké firmě ELMARCO, která je z 75-ti % česká (donedávna 100%). Ta vyvinula jedinečnou vlákenou nanotechnologii díky níž má k dispozici patent na velmi levné solární panely s vysokým výkonem nebo na výkoné baterie. Problémem např. u elektromobilů je cena a nízký výkon baterie. Proč nepodpořit české firmy ve výrobě baterií do elektromobilů ? Pro nepodpořit ČESKOU firmu, která např. rozjede projekt energeticky soběstačných domácností postavených na principu solárních článků od Elmarca ? To by byl kšeft !! I pro export. To by bylo pracovních míst !! Toto je protikrizové opatření a ne nějaké vracení DPH nebo šrotovné.

Realita ??

Fischerova vláda naopak zkrátí příspěvky na vědu a výzkum. Firma je nucena hledat partnery v zahraničí. Jedinečná technologie tak zmizí za hranicemi. ČEZ bude dále diktovat ceny.

Tak je toto normální ?
09. 07. 2009 | 12:49

bobr napsal(a):

Vážený pane Pehe, je vidět, že se motáte okolo politiky a politiků a od problémů "normálních" lidí jste asi trochu odtržený. Na druhou stranu, co mají dělat lidi, kteří se cítí ohroženi romy, mají také emigrovat?Kdyby to pro romy v cizině nebylo výhodné-pouze ekonomicky-tak by tam nešli.
09. 07. 2009 | 12:56

Danda napsal(a):

dej2:
Máte pravdu - vadí. A nejen to. Ale ukazuje to jen na celkovou situaci u nás. Z toho, co jste jmenoval a dokonce i z toho chaosu tady si tu pár lidí docela slušně žije. Proto také není vůle cokoliv řešit. Nebuďte tedy kritický k lidem, kteří se denně plahočí za přežitím svým a své rodiny, že se zabývají jen právě svým osobním problémem s tím, co mají denně na očích.
09. 07. 2009 | 12:58

duchlana napsal(a):

váženýýýý Pane "Pche" toje ta moje ironije každému kdo neví co je to spolu soužití s tou etnikou která se nechce stotožnit s pravidly tohoto státu.S RÓMSKOU rodinou bydlíme v jednom domě a nechtějte vidět co si dovolují.Dokavaď jim pořád je děláte ústupky tak je vše v pořádku.Ale jak se domáháta aby oni dodržovaly svoje povinosti vůči ostatním tak jste rasista a Gadžo"které je jen utiskuje.
09. 07. 2009 | 13:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dej2:
Vy něco konkrétního na J. Čunka víte? Sem s tím a pokud je to opravdu lumpárna, tak nejlépe podat trestní oznámení. Jenomže ono zase vyprskl gejzír žvástů, že ano, kecale. Ne smutno, ale na zvracení je z takových individuí, jako jste Vy.
09. 07. 2009 | 13:10

toje fuk napsal(a):

Bravo, větší blábol jsem dlouho nečetl
09. 07. 2009 | 13:11

Jean Laroux napsal(a):

Ad Čunek, Řápková.

Na těchto dvou kauzách je krásně vidět vnucené stereotypní zjednodušování tak typické pro dnešní mainstream.

Co vlastně ve skutečnosti tito dva ZAVRŽENIHODNÍ RASISTÉ provedli ??

Pan Čunek prohlásil, že opálení občané jsou zvýhodňování a upřednosťnováni na různých úřadech. Rasitický útok ? Vůbec ne. Skutečnost. Je poukázání na skutečnost, která se obrací spíše proti systémovým pravidlům než proti etniku, které tato pravidla zneužívá rasimem ? Naopak rasismem je právě zvýhodňování jednoho etnika vůči jinému.

Paní Řápková nikdy nikde neřešila Chomutovské romy !! Řešila neplatiče bez rozdílu rasy či příslušnosti k nějakému etniku. To je RASISMUS ??? Může paní Řápková za to, že se její opatření dotkla nejvíce právě romů ? Nejsme takhle náhodou rasité i proto, že ve vězeních sedí velké procento romů ??
09. 07. 2009 | 13:22

skaut napsal(a):

Svého času jsem jel po ulici Plzeňské (Ostrava) a vlétl jsem do kanalizační šachty, kde byl odcizen poklop. Naštěstí to jen odnesla přední náprava a moje peněženka. Bylo to blízko cikánské enklávy Bedřiška a dám krk na to, kdo ten a řadu dalších poklopů ukradl na sběr. Pak jsem se dočetl o "slavných" výrocích starostky Mar.Hor (dnes senátorky Janáčkové) právě o této konkrétní entitě. Při volbách jsem ji dal svůj hlas. Necítím se rasistou, ale jsem přesvědčen, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Ať už jde o bělocha, černocha, asiata, nebo třeba cikána. Intelektualní moudra nikoho nenapravila. Navíc ti, kterých se to týká je nikdy nečtou.
09. 07. 2009 | 13:30

Danda napsal(a):

Jean Laroux:
Ano, podceňování vědy a výzkumu je tady už skoro zažitá realita. Smutné. A patenty? Takhle už tady zmizela spousta výborných nápadů, že? Asi neměli na výpalné na těch správných místech. Jednoznačně - maximální podpora našich firem a našich patentů je ta správná cesta dopředu. Taky podpora drobných živnostníků a řemeslníků by nebyla marná. I tady jsou rezervy. Jenomže pokud řemeslníka, který si na živnost vydělá 15000 měsíčně zatížím ještě daněmi, odvody atd. v současné výši, k tomu má tak složité papírování, že si to musí nechat dělat od někoho, kdo tomu rozumí a samozřejmě za peníze, tak už se prostě neuživí a co udělá? Jde na podporu a pracuje načerno. Totéž drobní obchodníci. Dobře si pamatuju tu spoustu obchůdků, které byly i v malých městech na každém rohu. Jenomže když si takový živnostníček zajede osobně nakoupit zboží k výrobci (zdůrazňuji NE do velkoobchodu), tak najednou zjistí, že sousední hypermarket už totéž zboží prodává v akci za ještě nižší cenu, než by on nakoupil u výrobce. A takhle jedno s druhým.
09. 07. 2009 | 13:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jean Laroux:
V případě J. Čunka mnohé nasvědčuje, že spíše než o zjednodušování šlo o cílenou dehonestační kampaň.
09. 07. 2009 | 13:35

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých textů a jeden text, u kterého jsem měl vážné podezření z porušení paragrafu 198 trestního zákona (Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení) či paragrafu 198a trestního zákona (Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod). Smazal jsem rovněž jeden text, který byl napsán celý velkými písmeny, což je v rozporu se zdejšími pravidly (zvýrazňování textu na úkor jiných příspěvků). Více v Kodexu diskutujících (http://blog.aktualne.centru...).

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí

Děkuji za pochopení
09. 07. 2009 | 13:41

bob napsal(a):

To tu teda máme rasistů. Největší jeliman je ale ten, co se zove Čochtan. Inteligence je dědičná:-) Podle jeho příspěvků je jasné, že se jeho v rodokmen blbama jen hemží.
Tak jo, až teda budou všichni cikáni pryč, co takhle se zaměřit na větnamce. Ty sice pracujou, ale...

A proč bych měl platit ze svých daní nějakého vyžírku-zdravotně postiženého:-) Nic nedělá, jenom se někde poflakuje (leží na přístrojích) a já musím chodit do práce. A je to cikán. Tak co, čochtane, co s ním. Do Kanady nebo rovnou kulku mezi oči?
09. 07. 2009 | 13:43

Jean Laroux napsal(a):

Zbyněk:

Mám naprosto stejný dojem jako Vy.
09. 07. 2009 | 13:44

Danda napsal(a):

Po pravdě řečeno. Mluvit tady o rasizmu je skoro zcestné. Mezi romským etnikem mám i pár přátel. Jsou to slušní lidé, chodí do práce a žijí jako každý druhý. V životě jsem neviděla, že by je někdo byť jen slovně nějak napadal. A jak hodnotí oni ty nepřizpůsobivé občany? Stejně špatně jako všichni ostatní. A občas i vytáhnou nějaký vtip o cikánech. Necítí se totiž součástí té "utlačované" menšiny.
A ještě jednu poznámku o úřednících, kteří se nechají ukřičet k výplatám dávek. Oni totiž také mají strach! Vesměs totiž musí žít v tomtéž městě, ve kterém bydlí i tito žadatelé.
09. 07. 2009 | 13:49

Jean Laroux napsal(a):

bobe. Nevím o co Vám jde ale nechápu proč podsouváte lidem něco co neřekli. Vy někde čtete něco o vyhánění nebo zabíjení ?
09. 07. 2009 | 13:49

Pepa Řepa napsal(a):

Laroux
Čunek? Hon na valašského ušáka, který se nehodil do party.
Nikomu.Zprava, zleva i spolubratřím.

To Danda
ale o tom to přece je. Proč byste měl mít něco proti někomu, jen kvůli jiné barvě kůže.

Pokud to uděláte, tak paušalizujete, generalizujete, máte předsudek.

Co je ale obhajování všech cigánů,slušného a obdivuhodného pana Holomka stejně jako parazita Pišty Červeňáka, kálícího pod sebe a vybydlujícího pátý byt?

To není paušalizace nebo generalizace?
Navíc spojená s farizejským pokrytectvím.

Obhajovat by se měl pan Holomek-pokud o to bude stát- a ne celý balík cigánů. Individuálně a rozhodně ne pozitivní diskriminací.
09. 07. 2009 | 14:10

buldatra napsal(a):

to Laroux:

Bob to myslí třeba tak nějak preventivně.
09. 07. 2009 | 14:23

jaryn napsal(a):

Pokud někdo čte diskuze k tématu Cikánstva, musí dospět k témž závěrům. Jsou dvě základní skupiny lidí:

1. Cikány znají osobně, mají reálné zkušenosti.Cikány veskrze odmítají z principu strachu z nich, z nevymahatelnosti svých práv proti nim, pro jejich záměrně většinově parazitický styl života a nekompatibilnost s kulturou a normami běžného středoevropského života 21.století.
Tito lidé nechápou a odmítají názory skupiny č.2.

2. Lidé, u kterých představa světa překrývá reálné zkušenosti. Vidí svět růžovými brýlemi, zjevné nedostatky přehlíží zcela, pokouší se o instalování univerzálního, jedině správného vidění světa. Věří ve svět, který potře rozdíly a stane se šťastnou lodí, kde vlk se vine k ovci, lump se dává na spravedlivou cestu a parazit šťastně pracuje pro obecné blaho, všichni si společně nakonec zatančí a v devět večer si půjdou lehnout. Jen dát takovému světu šanci! Cikána považují vždy za oběť, vinu za cokoliv, co se u Cikánů děje, podle nich nese vždy skupina č.1. O skupině č.1 pak mluví jako o rasistech, xenofobech či náccích.

Zvláštní skupinou jsou rozeštvávači. Patří obvykle ke skupině č.2., vystupují aktivně a vedlejším, zato neoddiskutovatelným výsledkem jejich činnosti je radikalizace skupiny č.1 v důsledku frustrace, zoufalství a aktivizovaného pudu sebezáchovy.
Mezi typické rozeštvávače mohu směle zařadit i autora tohoto blogu.
09. 07. 2009 | 14:25

Danda napsal(a):

jaryn:
Popisem skupiny 2 jste mě děsně rozesmál. Ale díky za to. Je to tak.
09. 07. 2009 | 14:35

Jean Laroux napsal(a):

Jaryn:

Tož viděl bych to podobně. Ještě bych doplnil, že ti druzí si tak nějak myslí, že myšlení lidí změní jejich humanistické řeči a neuvědomují si, že realitu lze změnit pouze změnou vstupních parametrů (podmínek).

Hegel ve své filosofii řeší tezi jako prvotní ideu, poté antitezí jako protiargument k tezi a nakonec syntézu jako evololuční východisko (kompromis mezi tezí a antitezí). V tomto reálném pojetí je vývojovou tezí v našem pojetí "nepřizpůsobivost romů" antitezí je pak "označení kritiky za rasismus" a syntézou je systémové řešení X (zatím nenalezeno). Druhá skupina hodnotí jako syntézu vlastní definici problému a popírá existenci teze i antiteze aby se tak vyhla nutnému řešení.
09. 07. 2009 | 14:39

Roman Pipek napsal(a):

Naprosto souhlasím s tímto článkem. Jen malé rozšíření.
Neodcházejí jen mediálně "provaření" Rómové, ale i elity národa - vědci. A stejně jako o Romů, není pravda, že odcházejí jen za vidinou více peněz, ale zejména proto, že ti kdo v něčem převyšují ostatní jsou v České kultuře neoblíbeni (aby nepsal přímo nenáviděni). Na rozdíl od jiných zemí Euroatlantického prostoru, kde jsou právě pro svou neprůměrnost vítáni. A jakých trapností jsme byli svědky při poslední volbě presidenta a před ní, kdy prof. Švejnar byl dehonestován jako odrodilec (rozumějme jako ten co se u nás nechtěl nechat jen využívat lenochy s velkou „hubou“).
A bohužel to není problém jen současné doby, ale prakticky celé historie Čechů. Po první světové válce primitivní národovci uštvali k smrti Emu Destinovou či Oskara Nedbala, ve století národního obrození musel načas utéct Bedřich Smetana, o pobělohorském účtování Čechů s Čechy ani nemluvě. A snad i Václav I. byl zavražděn proto, že nechtěl táhnout s ostatními z rodu, lovit otroky a vydělávat na jejich prodeji.
09. 07. 2009 | 14:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jean Laroux:
Hegelovu syntézu bych neviděl jako kompromis mezi tézí a antitézí, nýbrž jako výsledek jejich vzájemného působení jedné na druhou.

Roman Pipek:
"ve století národního obrození musel načas utéct Bedřich Smetana" To snad ne!
09. 07. 2009 | 14:59

entp napsal(a):

Myslím, že zde padlo (včetně autora) mnoho přílišných zjednodušení. Musíme vyjít z toho, že:
1) pokud se kdokoliv (Rom, Vietnamec,Ukrajinec...) začlení do většinové společnosti a je dostatečně konformní, nemá vesměs problémy (samozřejmě se může stát, že potká nácky, ale to je stejné, jako že vás někdo přepadne na ulici kvůli penězům). To je v gesci policie.
2) češi nejsou primárně rasisté, ale jsou velmi nedůvěřiví. Bude trvat jednu či dvě generace, než ta apriorní nedůvěra k odlišnosti jakéhokolov typu poklesne. To je téma pro sociology a umělce - nechcete někdo natočit třeba film?
3) Skutečný problém je, co s menšinami, které mají jiné hodnoty, nechtějí nebo nemohou být konformní a tato odlišnost klade nároky (finance, čas, obtížné soužití...) na většinovou společnost. To už je vyšší "dífčí" a myslím, že nikde na světě to nemají (a z podstaty věci nemohou mít) úplně vyřešeno. Nejsem čténář bible, ale někde tam o tom něco je... Kocábovi rozhodně nezávidím.
09. 07. 2009 | 15:26

Jean Laroux napsal(a):

Zbyněk:

Vzájemná interakce teze a antiteze musí logicky přinést určitý výsledek. Můžeme syntézu nazvat konečnou negací antiteze ale současně není syntéza totožná ani s původní tezí. Je ovlivněna prvky antiteze. Tj. kompromis. Nemusí jít přitom nutně o 50 na 50.

Všiml jsem si zajímavého aspektu v současném mainstreamu. Často je uměle vyvolána určitá, až trapně zjednodušená teze, aby pak mohla být uvedena do kofliktu s podobně zjednodušenou antitezí. Cílem je pak dosažení předem plánované syntézy. Vše vypadá jako přirozený proces a vůbec ne jako manipulace.

Příklad"

Teze: Podpora minority a poukazování na její odlišnost. Označení majority za rasistickou a zdůraznění nutnosti selektovaného přístupu k minoritě.

Antitezí je zde "očekávaná" reakce majority, která s uvedeným hodnocením nesouhlasí a na kterou se nabalí (klidně i infiltrací) zjednodušené argumenty, jež se pak prezentují jako nosné prvky antiteze. Tím se antiteze diskredituje.

Plánovanou syntézou je pak označení nositelů antiteze za rasisty a žešení. Tím může být např.ochrana minority formou přijetí zákona omezujícího svobodu projevu, která je dána LZPS (ústavou). Prostě jim zakážeme šířit názory, které se antitezi podobají. To vše může být rafinovanou metodou dosažení skrytého účelu např. vytvoření precedentu. Podle něj bude mnohem snažší omezovat další svobody a práva v zájmu "někoho".
09. 07. 2009 | 15:27

M Kamča napsal(a):

ahá, von je to kámoš Havla. Proto z něj ty parazitní lži jen kapou
09. 07. 2009 | 15:27

Danda napsal(a):

Roman Pipek:
Promiňte, ale nemyslím, že se dá odchod Rómů a odchod například vědců takhle přirovnat. Jediné společné je podle mě asi jen to, že v obou případech je situace vizitkou špatného řízení státu a nevůle vytvořit tu základní podmínky pro život slušných lidí. Od toho se odvíjí všechno ostatní. To, že odchází vědci, kteří by měli tvořit skutečnou elitu národa je naše národní ostuda, protože zde nejsou nejen oceněni, ale nemají dokonce ani podmínky pro svou práci. Všimněte si však, že vědci odcházejí za prací a tam, kde budou moci plně využít svých schopností. Nežádají o azyl, ale o práci. A to je pro nás opravdu škoda. Naproti tomu Rómové svůj odchod zdůvodňují rasovou diskriminací, která je uměle vytvořená a jak už tady bylo řečeno, není žádná náhoda, že odcházejí právě do Kanady. Pokud se zde jako občan budu cítit rasově diskriminován na tak neúnosnou míru, že se budu cítit ohrožen, pak jistě dám přednost tomu, že jsem členem EU s naprostou volností, najdu si práci v členském státě a bydlení tam. Neházela bych to proto tak šmahem do jednoho pytle.
09. 07. 2009 | 15:31

jaryn napsal(a):

Jean Laroux:

Od řešení X se vzdalujeme, místo abychom se přibližovali. Základní vinu na tom nese tzv. "politická korektnost", jinak řečeno nástroj k umlčení nepohodlných názorů. Pod hrozbou trestu a nastavením umělých rádobynezpochybnitelných "hodnot", které má "nerasistická a nexenofobní" společnost vyznávat, dochází k blokování volného plynutí názorů, informací... Teze se stávají nepohodlnými a jsou záměrně ostrakizovány. Místo názorových střetů dochází k natírání společenské fasády na růžovo, a pod tímto efektním pláštíkem se vše neřešené latentně vaří, kyne, kypí. Důsledek se dá extrapolovat velmi jednoduše: nárůst extremismu, radikalizace společnosti, exploze násilí, nástup skutečného rasismu.
Spouštěcí mechanismus bude nejspíš ekonomická krize, kdy se bez ohledu na korektní multikulti kecy začnou plošně hledat zástupní "viníci"... Druhá možnost je legální nástup nacionálních stran a prosazení řešení, které mají do sametu zatraceně daleko.

Takoví jako Pehe, Kocáb, Džamila, Kostlán a jim podobní jsou ideovými nositeli nástupu myšlenek radikalizmu, aniž to vůbec tuší.
09. 07. 2009 | 15:37

Danda napsal(a):

Jean Laroux:
Ano, také si myslím, že je to úmyslná a předem naplánovaná manipulace s konkrétním cílem.
09. 07. 2009 | 15:37

Vilém napsal(a):

Laroux, Matyáš
Když už chcete aplikovat Hegelovu metodu v podobě přijatelné tak po brožurky PŠM, pak přichází v úvahu pouze schéma
1. Teze - Romové jsou utiskovaní, proto na ně musíme brát ohledy a dávat jim úlevy.
2. Antiteze - zákon platí stejně pro všechny, žádné ohledy na Romy brát nebudeme.
3. Synteze - obecný zákon bude takový, aby bral ohled i na Romy, tedy nepůjde ani o privilegia z teze, ani o jejich popření ze synteze, nýbrž o kreativní sjednocení obou překonáním omezenosti předchozích hledisek.

U Hegela totiž nejde o logickou, nýbrž dialektickou negaci, která geniálním způsobem překonává předcházející hlediska tím, že zachovává jejich životaschopnou část. Takže se můžeme těšit na multikulturní hodnotově pluralistickou společnost, kde i mnoho neromů bude žít podle romských hodnot, aniž to bude porušením zákonů, protože ty budou upraveny tak, že se do nich romské hodnoty vejdou.
Jistě se už těšíte, nebo se snad právě vy chcete ocitnout takříkajíc pod koly dějin a být rozdrceni při marné obraně starých, zákonitě zanikajících pořádků?
09. 07. 2009 | 15:37

Radejk Prchal napsal(a):

Pane Pehe, nemohu než nesouhlasit.Kolik z těch "ubožáků" kteří odcházejí kvůli rasismu někdy v životě pracovalo? Jen ať jdou a vyžírají sociální síť v Kanadě. Většina se vrátí, neboť zjistí, že tam musí pracovat aby dostali peníze.
09. 07. 2009 | 15:40

Jean Laroux napsal(a):

Jiný případ.

Mediální teze: Nepřítel = globální terorismus = ohrožení demokratických hodnot

Antiteze: ANTIARGUMENTACE, zaškatulkovaná jako konspirční teorie či nepřátelská propaganda (bolševismus, antiamerikanismus, antidemokratismus,nacionalismus, antisemitismus atp.). Volí se pojmy nabité negativní emotivní energií (z minulosti .. satan, kacíř). Kdo je takto označen, o něm se ani nepřemýšlí. Před ním se okamžitě pokřižujeme a okamžitě jej na povel inkvizice upálíme.

Plánovaná syntéza: Identifikace kritiků a následná diskreditace jejich i kritiky samotné. Do obecného podvědomí je pak mainstreamem implementovaná podpora původní teze jako jediné možné a správné alternativy vůči kacířům. Společnost to přijme ať je syntéza sebenesmyslnější a je ochotna přijmout akční plán v boji proti vykonstruovanému nepříteli.
09. 07. 2009 | 15:42

jaryn napsal(a):

Jean Laroux:

Tvůj popis vzniku plánovaných syntéz se jeví jako velmi pravděpodobný. Dává to i odpověď na spousty dílčích, průvodních otázek, proč a jak vůbec může někdo být tak blbý a věřit některým hovadinám... ano, tohle by optravdu mohla být odpověď...
Jde z toho na člověka hrůza.
09. 07. 2009 | 15:42

Danda napsal(a):

jaryn:
Souhlasím s Vámi, jen si nemyslím, že spouštěcím mechanismem je ekonomická krize. Spíše důsledkem toho. Každý ekonom, pokud jen trochu uvažoval, musel přece kolaps předvídat, protože logicky do nekonečna to takhle dál nešlo. Takže se mi spíše zdá, že politik věděl - mlčel - nahrabal si - čekal kdy to krachne a dopředu připravoval viníka.
09. 07. 2009 | 15:51

Jean Laroux napsal(a):

Jaryn:

Naprosto přesně. Extrémní názory resp. návrhy na násilné (konečné, zjednodušené)řešení problémů lze potlačit pouze naprosto volnou diskuzí. K tomu aby extrémní názor mohl být potlačen musí být nejdříve bez omezení vysloven. Nelze reagovat na nevyslovené. Radikalismus se ve volné a svobodné diskuzi rozpustí a stane se nevýznamným ve změti různých alternativ.

Snaha o cenzuru a omezení přístupu k radikálním myšlenkám tedy vede k pravému opaku. Právě americký princip nadřazenosti svobody slova nad jakékoliv budoucí zákony snažící se svobodu slova omezit (v duchu prvního dodatku) v praxi zamezilo nástup různých ideologií jako je bolševismus či nacismus v USA.
09. 07. 2009 | 15:51

Sten napsal(a):

Jenom bych rád připomněl, že skupina proti neonacistům má na facebooku 44.475 členů, skupina Vejce pro Paroubka v každém městě pak 55.528 členů.. tak nevím nevím pane Pehe, že byste si to předtím neověřil?
09. 07. 2009 | 15:55

Danda napsal(a):

Jean Laroux, jaryn:

Pánové, tohle se opravdu děje a asi i dít bude, ale nezdá se Vám, že je taky na nás, kdo nám tady bude vládnout? Resp. jestli budou ti dotyční vyznávat alespoň nějaké morální hodnoty?
09. 07. 2009 | 16:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jean Laroux:
Velmi přesně jste popsal současné sofistikované metody ovlivňování veřejného mínění.

Vilém:
Zapomněl jste na dialektickou negaci negace.
09. 07. 2009 | 16:21

Pepa Řepa napsal(a):

Jean Laroux 09.07.2009 15:51:37

Mluvíte mně z duše. Každá akce probouzí reakci.Mně by vůbec nepopuzovalo, kdyby tady měla blog třeba Edelmannová.

Ja pravděpodobné, že by se proti ní obrátili i někteří, kteří s ní sympatizují.
Nepotřebuju k životu ty, kteří mně udělají výcuc z toho, co si -podle nich- pan Novák myslí a ještě mi poradí, jak ho mám číst.

Já chci číst pana Nováka a udělat si vlastní názor, jestli je blb nebo ne.Možná blbem je, možná ne.
09. 07. 2009 | 16:21

lenka napsal(a):

Tedy tentokrát s Vámi, pane Pehe, nesouhlasím. Zapomněl jste napsat, že v případě Romů jde o menšinu, která se chová dlouhodobě neúnosně. Ne všichni Romové, ale naprostá většina (odhaduji ji tak na 95%). A vystupovat na obranu lidí, kteří ve většině narušují klid v ulicích, dopravních prostředcích, obchodech i jinde minimálně hlučným a neohleduplným chováním, častěji však drobnými krádežemi ap., to prostě nemůžete po ostatních lidech chtít. Nechci být zlá, ale jsem zvědava, co přinese vyšetření požárů v romských rodinách: neudivilo by mě, kdyby šlo o akci romských lichvářů nebo znepřátelených romských klanů. Ale nechci, na rozdíl od Vás, předjímat. Zřejmě byste mohl absolvovat nějakou exkurzi nebo aspoň vycházku do míst s větší koncentrací Romů (např. brněnský "Bronx" v těsné blízkosti centra města nebo v okolí ubytovny u bývalých brněnských kasáren v Brně Židenicích. Ti, co tohle prostředí znají, mluví jinak. A se znalostí věci "na vlastní kůži" prostě jít demonstrovat ve prospěch Romů jít nemůžou.
Ona je něco jiného teorie a život sám.
09. 07. 2009 | 16:34

Vilém napsal(a):

Matyáš
Ve Vašem duchu planého slovíčkaření: chyba, jednalo by se o dialektickou negaci dialektické negace.
Hezký den
09. 07. 2009 | 16:42

Pavel napsal(a):

Pane Pehe,
toto je výborný článek. Naprosto s vámi souhlasím.
09. 07. 2009 | 16:54

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení.
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
09. 07. 2009 | 16:59

kamil beneš napsal(a):

pane Pehe jste jeden z těch co z tepla kanceláře v klidném domě řeší nepřizpůsobivé občany.Co by jste dělal vy,v chomutově?Myslím že VY!!pouze svým mudrováním,nesaháte té dámě ani po kotníky.
09. 07. 2009 | 17:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
Planému slovíčkaření zajisté rozumíte, jste expert. Jenomže zákon negace negace je zákon z povahy věci dialektický, takže u Vás jde o pleonasmus typu lidová demokracie.
Obsahově nejde o "kreativní sjednocení obou překonáním omezenosti předchozích hledisek" ani o "geniální způsob překonávající předcházející hlediska tím, že zachovává jejich životaschopnou část", nýbrž podle Hegela syntéze je negací antitéze, tedy negací negace. Řekl bych, že to je podstatný rozdíl. Ale na PŠM to vykládali jinak, že.
http://www.maturita.cz/refe...
09. 07. 2009 | 17:51

Vilém napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Vaše tvrzení o "dialektické negaci negace" je přesně ten pleonasmus, který mi vytýkáte, proto jsem ho taky zdvojil. ;-)
Ale nenechte se rušit a klidně pokračujte ve svém nerudném poučování a nejapném kázání, jen bez mé účasti.
09. 07. 2009 | 18:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
Zkratka není pleonasmus, bohužel jsem přecenil Vaši chápavost a za adjektivum dialektickou jsem vynechal substantívum poučku, neboť z dalšího je význam zřejmý. Bohužel zřejmě jenom někomu.
09. 07. 2009 | 18:14

Jirka napsal(a):

P. Pehe mám vcelku rád ale stručně ,i když míchá hrušky s jablky a vzniklo z toho tohle. Je nutno zásadně oddělit romskou otázku - pokud nějaká je, od rasismu , nacionalismu , zpolitizování potřebných temat ,ekonomické bezradnosti a bezvýslednosti bezdomovců,cikánů, ukrainských rodin krajanů po přesídlení , ale i nakonec všech rodin kde živitel nemá práci .Je nutno oddělit blbost paní chomutovské radní a také je třeba se distancovat od ekonomického teoretizování pana prezidenta Klause a jemu podobných,který zblbl a zmátl celé nové generace po r.90 s volným trhem co vše vyřeší.
Reálný život všude kde jsem byl od zemí afrických ,evropských i ameriky je jedno velké nacio s nacionalismem nejtvrdšího zrna uvnitř lidí. Volný trh není - je všude regulován ve prospěch někoho konkretního a nic trh neřeší jen konkretní lidé s vlivem a pod korupcí. Olašští romové-cikáni jsou jiní (již na pohled světlí) vždy ovládaly ty ostatní jiné romy-cikány, hazard a podsvětí.Žili si nad míru v přepychu ve své hierarchii rodin. V Kanadě osondovali dobrou ekonomickou půdu pro bohaté i chudé - velmi silné sociální zázemí ,kde pracovat opět nebudou nebo minimum . Kanada pozná časem co získala , a jak dopadne jejich soc.systém . Vzpomeňte na velký problém kanady posledních 15 let- eskymáci a původní obyvatelstvo a jeho decimování a zeužívání soc.sítě.
O cikánské otázce vím velmi mnoho a více než pan autor a myslím že jsem i kompetentní . Žil jsem na neštěstí v této cikánské-romské komunitě 15 let a nebyli jsme schopni se z ní vymanit . Mnoho diskutujících jsou teoretici kteří neskusili co je ten problém - co lidem vadil . Ne že byli černí nebo zelení......
Dodnes mám i kamarády spolužáky cikány - oni si tak říkají- a mám je rád - a pro mne jsou to Milan, Ruda , Zoltán ... Stala se stím vypalováním obrovská chyba , velmi obrovská a pomohla ekonomickým vyčuránkům z řed romů a cikánů , kteří doposud paraziticky žili z těch potřebných romů . Těch, kterým jako jejich inteligence měli pomáhat a neudělali nic jen se medializovali a čekali na chvíli pro vytvoření mostu pro jejich rodiny mezi Kanadou a ČR , kde postupně budou migrovat dle potřeby a ekonomické situace. Časem se dvěma pasy z nich budou světoobčané hlásící se o azyl a soc.pomoc , vyjma antarktidy. Nejsem zaujatý v žádné míře .... jen rozhovory o skutečné podstatě jsou na místě.
09. 07. 2009 | 18:17

Vilém napsal(a):

Zbyněk
Když na mé výroky kladete tak vysoké nároky na explicitnost a konzistenci, logicky předpokládám, že sám se nevyjadřujete s vpravdě hospodskou rozvolněností.
Mimochodem nemáte ani z věcného hlediska pravdu, negace negace je samozřejmě synteze předcházejících stanovisek, a tudíž obsahuje také negovanou (znegovanou v antitezi) původní tezi, nikoli však primitivně logicky negovanou, nýbrž - volně vyjádřeno, Hegel to popisuje na několika stovkách stran své Wissenschaft der Logik - jako kreativní sjednocení teze i antiteze překonáním omezenosti jejich hledisek. Tím se právě liší dialektické dění od pouhého mechanického popírání minulosti, které je ve společenském životě zásadně klamné a falešné.
09. 07. 2009 | 18:22

3lobit napsal(a):

Připojuji se k žádosti několika diskutujících přede mnou: Mluvte, prosím za sebe. Správně by tedy měl nadpis Vašeho článku znít "Kanadská víza si zasloužím (neboť jsem nedal žádnému náckovi na tlamu)"
09. 07. 2009 | 18:22

Danda napsal(a):

Jirka:

Docela je fajn, že tu někdo začal jinak. Ani já nechci být zaujatá, ale zdá se mi, že pokud někdo odejde z této "rasistické" a nenáviděné republiky a požádá někde o azyl s tím, že tam získá občanství, pak nevidím důvod, proč by se mu mělo zachovat to české.
09. 07. 2009 | 18:29

Thomas napsal(a):

Chci jen ještě dodat k mému názoru, reakci na slavné sociální dávky. Ano, někteří romové soc. dávky zneužívají, stejně jako čeští občané. Já osobně znám několik lidí, kteří si vydělávají slušné peníze a přesto pobírali i soc. dávky. Ale co je nejhorší, oni ještě v diskuzích o romech hromovali jaký to jsou vyžírkové. A to by mě zajímalo kolik takových lidí mezi čechy je? Co si budeme namlouvat, jsou lidé, kteří využíjí všech možností k získání peněz ať je to čech nebo rom. Romové mají početnější rodiny, tak to vždy bylo a zřejmě i bude. Člověk z něčeho žít musí, to se nedá svítit. Samozřejmě že když pak vidíme, že takový peníze mizí v alkoholu, automatech, dorogách apod. Tak to nevyvolává zrovna nejlepší dojem. Tím vším chci jen říct, že problém je v systému, ne v romech!!!!!!!!!
09. 07. 2009 | 18:40

zdesta napsal(a):

Ještě je tu jedna otázka. Jaký je vztah zmiňované minority k bílé majoritě.Kolik je tam nesnášenlivosti,předpojatosti,nesnášenlivosti a dalších negací z důvodů odlišnosti.Nedomnívám se že je všechno O.K.Scházi mi nějaké srovnávací fakta.Jednotlivé excesy nic nedokazují.
09. 07. 2009 | 18:46

gurt napsal(a):

jsme rasisti? nic proti.
V německu jsem před volbami do evropskeho parlamentu na jednom předvolebním plakatu mohl číst "evropa bez turku" !?
asi v tom nejsme zcela sami...
09. 07. 2009 | 19:23

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

zdravím Pepo,
číst pana Nováka v originále je absolutně nežádoucí. Mohl by jste dojít k závěru, že pan Novák žádný blb není, ale smečka neskutečných blbů je někde jinde.
09. 07. 2009 | 19:42

Čochtan napsal(a):

Thomasi lžeš.
"..někteří romové soc. dávky zneužívají, stejně jako čeští občané..."
Když většina zneužívá tak to není "stejně jako" nepatrná část.
Co jsi napsal je pitomá, politicky korektní a sprostá lež.
09. 07. 2009 | 20:38

Čochtan napsal(a):

"Člověk z něčeho žít musí,"
to ano, a když NECHCE makat, ať chcípne i se svou početnou rodinou. Dávky jen těm, kteří už pracovali a NEZAVINĚNĚ práci ztratili !
09. 07. 2009 | 20:46

xxx napsal(a):

Kdo a podle čeho bude rozhodovat o VINĚ a NEVINĚ. Soud? Úředník? Čochtan?

Když někdo NECHCE makat, tak nemá nárok na dávky už dnes. Odmítnutí práce je důvodem sankčního vyřazení z evidence na úřadu práce. Když někdo není evidován/zaregistrován na úřadu práce, tak ztrácí nárok na sociální dávky.
09. 07. 2009 | 20:59

Jean Laroux napsal(a):

Rád bych na závěr reagoval na argumenty podle, kterých se i neromové dopouštějí téhož z čeho tu jsou obviňováni romové. To je jistě pravda. Ono totiž nejde vůbec o nějakou kvalitu té či oné rasy. Jde o mentalitu vytvořenou během generací podmínkami v daném prostředí. Pokud se změní podmínky změní se časem i mentalita. I neromové zneužívají sociální systém nebo jsou hluční. Kradou a vydírají. Svádějí svou neschopnost na systém. Povšimněme si ale jedné vůbec né nepodstatné věci. Kolik procent příslušníků majority jedná takto "asociálně" a kolik procent romů takto jedná? Dojdeme k jasným číslům. Co je příčinou ? Podmínky ! Zatímco neromové svým jednáním nic nezískají, romové díky chování a rétorice pánů Pehe a spol. získají výhody. A to je to co je motivuje k etnickému vydírání. Očekávaný úspěch takového jednání. Pokud to funguje proč to nevzít jako životní taktiku?!

Nedivmě se potom, že majorita zevšeobecní a háže podvědomě všechny romy do jednoho pytle. Zevšeobecnění přichází s určitým statistickým poměrem. Pokud je v etniku 5% kriminálníků nikdo nebude etnikum posuzovat jako etnikum kriminálníků. Pokud je ale těch procent např. 60 ? Takové zevšeobecnění není nic co by majorita vědomě chtěla dělat. Přichází to samo a podvědomě. Neměli bychom nadávat na romy. Měli bychom se zaměřit na ty, kteří vytváří nerovné podmínky a vytváří z minoritní odlišnosti nástroj k vydírání. Není "špatný" rozmazlený řvoucí fracek ale ta matka, která jej rozmazlila. Jen v rovných podmínkách se romská minorita může stát nekritizovanou součástí celku tak jako se součástí celku stali někteří (mnozí) romové proti nimž nemáme půl slova a vážíme si jich.
09. 07. 2009 | 21:23

Čochtan napsal(a):

xxx
kecáš !
A co ti cikáni, kteří vylezou z devítiletky a rovnou na sociální úřad ?
09. 07. 2009 | 21:28

Jirka napsal(a):

Danda pochopila v diskuzi že problém je vážný ,když někdo takto získá dva pasy a za 5 let nám začne vykládat jak zde trpěl a proto odešel do Kanady . My zde pracovali a budovali,řešili naše problémy po drobných a on se jako parazit zde zase objevil se svými sociálními úspory po přepočtu s ještě lepší životní úrovní vybudovanou na lži a podrazech na nás na této zemi. (Trochu analogoie historická kdy emigranti radili jací jsme spolupachatelé komunistického režimu , když jsme zde žili, tvořili a ... škoda slov.Hanba účelovým politikům , ale to řešíme volbami- když tu bandu chceme -zvolíme je ..) Jsme za historické blbce pokud to nevyřešíme..ano povzdechnu si je to tak...radilové s kapitálem musí být odškodněni, ...a jedeme dál. Televizním šotům z cikánských komunit nevěřte jako např. z Přerova. Na obrazovce se seznámíte se zástupci rodiny Mirgů a jiných , kteří zde patří mezi ty starousedlé a jejichž pněkteří příslušníci něco dokázali v cikánském světě Přerova (v hudbě beatu Šándor ....a je třeba si jich nebo rodičů vážit ). Ti jsou jiní a byly součástí velmi slušné části Přerova jako někteří Mirgové,především Klempárové,Gáborové,Polhošové...ajiní.
Celý život jejich rodiče dnešních dětí chtěli být jiní....a dařilo se. Kdo chtěl věděl. Proč jejich děti pracují na té nové laciné vlně nechápu, když raději moholi a mohou pracovat právě v těch slabých komunitách cikánů. Zpohodlněli a své postavení jim rodiče přeci trochu vybudovali. Pokud ne v celé šíři přerovského povědomí , tak se spokojují jen s tím postavením mezi romy -cikány.No a jsme zase v kruhu na začátku ...to přeci stačí-vedou romy(ty ostatní)proti všem ,VŠEM,všem ale recept na spolupráci nechtějí budovat jen nářek nad rasismem ...což je vstupenka k penězům a letenkám.
09. 07. 2009 | 21:37

bigjirka napsal(a):

hledím, pane Mihalco, že jste se vypracoval v prvotřídního mazala. nejlepší bude, když smažete úplně všechno a vytvoříte tak nerušený prostor pro diskusi
09. 07. 2009 | 21:42

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem tři urážlivé texty, které byly v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Bigjirka¨

Dobrý den, pane Bigjirko, rád bych nemazal a takhle při letním večeru dělal něco jiného. Bohužel se pod tímto textem vyskytla řada hrubě urážlivých výkřiků - například Vaše krátké texty se souslovými jako "šílené pehe" apod. Takové výkřiky, které nemají za cíl nic jiného, než bez argumentace někoho urazit, jsou v rozporu se zdejšími pravidly, což dobře víte.

Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
09. 07. 2009 | 22:28

bigjirka napsal(a):

Proč to Pehe v titulku používá plural majestaticus? A proč využívá Leninova kadeřníka?
10. 07. 2009 | 00:38

bigjirka napsal(a):

..brou
10. 07. 2009 | 00:39

Čehona napsal(a):

ZM
nenechte se mýlit tiskařský šotku alias editore...
Sousloví se píše se souslovími a šílené pehe mi přijde velice trefné a v mezích tolerance demokratické diskuse. Člověče, vždyť vy tady diskriminujte diskutující jenom kvůli tomu, že nerozumíte míře hlouposti, kterou projevil bloger ve svém textu. Pane ZM, měl byste dále studovat scholastiku a rétoriku a dále se seznamovat s reálným světem a nikoliv jen dřepět v tom vašem skleňáku a hlídat slova, jejichž smysl je jinde než jej vy vidíte a máte nařízeno jej hledat. Zkuste Se rozhlédnout po světě jinak než jen pohledem z druhé strany monitoru. Pomůžete tak nejen sobě ale i místní komunitě diskutujících, vy opravdu občas netušíte, jak je co myšleno a proč to zde lidé píší a připomínáte slona v porcelánu. Tož tak, zlepšete se milé ZM.
10. 07. 2009 | 00:43

Daňový poplatník napsal(a):

To Bigjirka a Velký Inkvizitor ZM:
V rámci korektnosti by se mělo psát:
1.šílené a prolhané pehe, případně
2.šílené nebo prolhané pehe
Než jsem napsal výše uvedený komentář, přečetl jsem si dvakrát pozorně text výšeuvedeného pehe a nic jiného se k té snůšce lží, polopravd a flagelantství nedá říct.
10. 07. 2009 | 08:34

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další dva hrubě urážlivé texty, které byly v rozporu se zdejšími pravidly.

Pane bigjirko, připomínám, že jste se na těchto stránkách zavázal po mnoha sporech dodržovat pravidla, která dobře znáte. Opět je opakovaně porušujete. Vaše další podobné výpady budu nadále mazat. Smazal jsem další dva Vaše texty.

Čehona

Pravidla a mazání jsou tu od toho, abychom ochránili diskutující a autory blogů před hrubými urážkami. Pan Bigjirka pod tímto blogem hrubě uráží, a to v některých textech bez jakékoliv argumentace (urážky jako "šílenec", skřet trpící kretenizmem apod). Takové texty tu mažeme již řadu měsíců.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů
10. 07. 2009 | 09:00

Phill napsal(a):

Zdravím všechny velké rasové mudrce..jsem z Chomutova a žil jsem vedle docela velké Romské komunity přes dvacet let a mohu jen dodat že až se pan PEHE dobrovolně odstěhuje do podobného místa a bude zde žít a vychovávat své děti delší dobu, snad potom bude mít právo, správný úsudek a dostatek zkušeností aby psal něco o Romech. Ptám se pane PEHE jaké Vy máte zkušenosti se soužitím s Romy ???tipuji že téměř žádné.
Momentálně žiji v Kanadě a bohužel musím říci že nechápu proč stejní Romové kteří u nás kradli a terorizovali své okolí, pasácká elita národa, utíkají do Kanady s tolika penězi ?? Uvědomil si někdo že pro ty bohaté CIKÁNY (a že jich je, jen se o nich nepíše tolik jako o těch chudých)je to docela dobrý způsob jak zlegalizovat peníze vydělané ilegální činností v ČR. Vím již o sedmi případech kdy se z pasáka v ČR stal movitý podnikatel v Kanadě. Proč asi obyčejní lidé pomáhali hlídkám Dělnické Strany téměř v každém městě kde se objevila?? je to jen odraz bezmocnosti BĚŽNÉHO člověka proti Romským smečkám. na závěr bych jen rád dodal že nejsem rasista, ale 25 let života vedle Romů mi vytvořilo náhled který se nezmění. Mohu také já žádat v Kanadě o azyl když budu v česku opakovaně napaden Romy ???
10. 07. 2009 | 09:34

bigjirka napsal(a):

Pane Mihalco, to nejsou urážky, ale fakta. Peheho poblitkologie je ještě horší, než Paroubkovo fšisticko-bolševické socanství. To, že paní Pehová neměla zřejmě k disposici jodisovanou sůl, jeví se být tvrdým faktem. To, že Pehe trpí obsedantně kompulsiví poruchou, by vám potvrdil kdejaký psychiatr, stačí si přečíst jeho články.
10. 07. 2009 | 09:44

bigjirka napsal(a):

Opakovaně navrhuji smazat úplně všechno, zejména počínaje Peheho poblitkologickým blábologem a tak vytvořit hyperkyberprostor pro PC demográtickou diskusi.
10. 07. 2009 | 09:48

Jean Laroux napsal(a):

Zděňku:

Nicméně nyní jsme se z Vaší odpovědi dozvěděli že Bigjirka označuje pana Peheho za šílence nebo skřeta trpícího kreténismem. Tím se urážka jen přestěhovala a je stále viditelná.

V souladu s běžnou praxí je i zveřejnění názoru, kterým se porušuje zákon či "pravidlo" propagací tohoto názoru. Svědčí o tom mnohá stíhání tvůrců tzv "extremistických" webů, které uveřejňují závadné materiály.

Možná se dle pravidel slušnosti, které jsou pro tento web platné, uplatňuje jiný princip ale pro jistotu prosím smažte své vysvětlení i můj příspěvek, který se dopouští téhož ;-)
10. 07. 2009 | 09:48

zdenek mihalco napsal(a):

Jean Laroux

Dobrý den, vyskytly se tu jisté pochybnosti o tom, zda mažu oprávněně. Proto jsem zde citoval některé výrazy pana Bigjirky (citujeme v takových případech původní text poměrně často). Věřím, že pan Pehe můj postup pochopí. Mazat můj ani Váš text nebudu. Pokud pan Bigjirka bude opakovat své výpady, budu je už mazat bez citací.

Zdraví
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
10. 07. 2009 | 09:57

Jean Laroux napsal(a):

Zdeněk.

Vy na svém webu určujete pravidla a diskutéři jsou jako hosté poviní je respektovat. Pokud se jim pravidla nelíbí mohou diskutovat jinde. V tomto případě není cenzuře co vytknout.

Z praxe vím, že nemažete ani názory, které jsou jinde považovány za nekorektní. Mažete jen hrubý výrazy a urážky což je pochopitelné. Přeci jen přítomnost takových výrazů by snížila úroveň diskuze.

Z mé strany šlo jen o lehké rýpnutí, ne o výpad. Vaši práci chápu a myslím, že ji děláte dobře.
10. 07. 2009 | 10:04

zdenek mihalco napsal(a):

Jean Laroux

Díky za upřesnění. Přeju hodně trpělivosti a zajímavých podnětů v dalších - doufám - korektních diskusích. ZM
10. 07. 2009 | 10:23

pravda napsal(a):

Pehe jako novinář by,ve fotbalové terminologii,nemohl kopat ani za krajský přebor.Ostatně i sám Miloš Zeman se o něm vyjádřil jako o povlu,jestli se nepletu.Asi věděl proč.
Pane Pehe jedna rada,když tak blbě žvatláta tak se mezi tu cikánskou enklávu odstěhujte,máte možnost,jistě se najde nějaká rodina z Janova,která si s vámi byt vymění.Můžete jít příkladem a vemte s sebou Kocába a jim podobný.V opačném případě jste pokrytec a nemějte tolik drzosti tady házet vinu na český národ,který tvrdě a poctivě pracuje a musí je ze svých daní živit.Pokud jde o Kanadu a její postoj tak se ukazuje,jaký jste vlastenec,pakliže Kanada uděluje těmto skupinám azyl tak vytváří precedens pro ty další.Ostatně oni mohou pracovat kdekoliv a tady je nikdo nedrží,mnoho měst si oddychne,když odejdou.Jenže oni chtějí parazitovat na tamním systému a pakliže jim to Kanada umožní tak je to jejich,výhradně jejich problém.Přestaňte tady tak hnusně žvatlat.
10. 07. 2009 | 10:24

Jean Laroux napsal(a):

Zděněk.

Doufám, že v těch diskuzích bude i hodně nekorektních názorů neboť i ty se v této společnosti vyskytují. Nebudou-li zveřejňovány a diskutovány nedá se na ně reagovat a tím získavají svou sílu. Na stranu druhou je korektnost či nekorektnost velmi relativní. Znamená to, že nekdo nejdříve musí určit hranice a označit jednotlivá témata jedním nebo druhým labelem. To už samo o sobě je mocensky zneužitelné a vede to k dogmatismu. Takto vzniká diktatura. Nevěřím, že demokracie se musí chránit omezením demokratických práv v zájmu zachování sebe sama a demokratických principů. Jde vlastně o protimluv. Už samotné omezení demokratických práv a svobod dělá z jedné demokracie jiný systém demokracie (militantní) a není tedy ani důvod chránit něco co již neexistuje. Něco co se samo v principu popřelo.
10. 07. 2009 | 10:42

bigjirka napsal(a):

Pane Mihalco, také já si myslím, že mažete dobře. Zatím ne dokonale, protože ne všechno. Nicméně je zajímavé, že ty největší šílenosti necháváte. (Viz blábolog autorův). Na tom, že jód v soli je prevencí proti kretenismu snad není nic špatného?
10. 07. 2009 | 10:43

bigjirka napsal(a):

Kocáb nakonec do Janova nešel, naopak obstaral prostřednictvím zločinného majitele domu squaterský klín do nájemního domu. Pane Mihalco, je slovo "gauner" dostatečně PC? Byl by jím označen Freddie KRÜGER. Squateři jsou bílí cikáni (degeši, abych upřesnil).

Jeane, nepřipojíte se k Řádu Pathologických Ssedlin? Máme ve stanovách odpor k PC. (Nikoli k Personal Computers, ale k bruselskobolševickým blábolům.) Též odmítáme chcát vsedě (alespoň mužská část ŘPS).
10. 07. 2009 | 10:51

poťouchlík napsal(a):

Rád čtu článečky pana Pehe (či Peheho ?)
Jsem totiž průměrným hlupákem, absolventem školy zvláštní, zvané též škola pomocná.
Ovšem po přečtení jakéhokoli dílka z pera pana Peheho se mi značně zvedne sebevědomí, neboť něco tak slabomyslného se hned tak nevidí.
Proti tomuhle pánovi jsem Einstein !!! A jsem pak z toho celý den šťasten, vesel a křepek !!
10. 07. 2009 | 10:53

quidestveritas napsal(a):

Pane Pehe, přečetl jsem si Váš životopis a připadá mi, že jste snad musel ty tituly co máte ukrást a nebo si vymyslel pro naši společnost, kde všude jste byl a studoval, protože takhle neobjektivně nemůže psát rozumný člověk. Nebo je otázka, zda rozum máte. Spíše si myslím, že pokrytecky si přihříváte polívčičku a zviditelňujete se na politicky žhavé téma...
V každém případě máte možnost ukázat tu toleranci, o které mluvíte, a poskytnou nějaké romské rodině místo pobytu v Kanadě pobyt u Vás doma ve Vaší rodině...
Jinak je to pouze plná huba slov, ale žádné skutky.
10. 07. 2009 | 10:54

pravda napsal(a):

pane Pehe,je mi z vás a vašich žvástů špatně.Jakým práven se tady zastáváte skupiny,která žije asociálním způsobem,vytváří gangy,kriminalitu,nedodržují základní pravidla hygieny,ničí,co sama nepostavila.Není vám jasné,že vytváříte precedens už tím,že by se tak mohl chovat každý.Jenže český národ pracuje a vytváří hodnoty,tak si jej laskavě neberte do chřtánu.Pakliže se této skupiny tak cílevědomě zastáváte potom není nic snažšího a jednoduššího se mezi ně odstěhovat a žít mezi nimi.Jenže to se vám,stejně jako Kocábovi vůbec nechce.Potom jste pokrytec a je drzost,co jste vyplodil za blábol.Čím jste se podílel na zlepšení problému?Povězte sám.Jen kritizujete a urážíte ty,co nemají takové štěstí a musí s nimi bydlet,mně je z vás na nic,už když vás vidím
10. 07. 2009 | 10:59

Jean Laroux napsal(a):

Bigjirka

Na bruselské bláboly bych se i chytil ale na "chcaní" v sedě si sáhnout nenechám !!!

Btw. Jak to děláte po vykonání velké potřeby pokud se Vám chce ještě uskutečnit tu malou ? Vstanete, zvednete prkénko a ... Spláchnete po nebo ještě před ?

Doporučuji spíše bojkot zvedání prkének. Účelnost chcaní v sedě je velmi diskutabilné :-))))
10. 07. 2009 | 11:12

Jochim napsal(a):

Všechno špatně. Problém je,že jsem začali řešit problém. Tedy ne my, ale komanči. Rómové jsou na celém světě stejní a kdyby jsme je neřešili, tak všichni turisté snadno poznají, co je české a co je romské.
Měli jsme je nechat být. Jakýkoliv kultivace minority zřejmě přináší dekultivaci majority. Když to přeženu tak, kdyby třeba Pehe s Kocábem postavili všem Romům nové rodinné domky zdarma, aby viděli jak jsem humánní a dobromyslní. Zajistíli jim přednostně lehčí práci za dobrý výdělek a ve škole dostanou maximálně trojku, tak budeme ze dne na den rasisté všichni. Pokud, ale vykážeme pseudohumanisty do patřičných mezí a nedáme zadarmo nikomu nic, tak bude klid.

Pro nácky
Kdo z vás se sám zasloužil o svůj původ a kdo z vás by chtěl vyzkoušet žít půl roku se změněnou barvou pleti?

Bigjirka
Souhlas s Pehevou diagnózou.
10. 07. 2009 | 11:13

pravda napsal(a):

takhle vy si představujete demokracii pane Pehe,zastávat se asociálního chování?to máte zvrácenou představu o demokracii,alespoň tak na mne váš komentář působí.Vy by jste se měl zastávat především těch,kteří na tyto vyžírky,kteří neznají ani základní principy hygieny,neplatí nájemné,vytvářejí gangy,neposílají děti do školy,chovají se agresívně a mluví sprostě koukat s opovržením a zastávat se právě těch,kteří jsou jimi diskriminováni právě touto skupinou.Co jste za demokrata?Kde se ve vás bere tolik neúctu vůči těm,co s nimi mají problémy?tak si představujete právní stát a řád?Co jste vůbec za člověka?Proč se neodstěhujete do Chánova a nezkusíte si to s nimi anebo nevyměníte si to s nějakou rodinou,která nemá tolik prostředků se odstěhovat.Napadlo vás někdy,že v tom Janově jsou i baráky,které jejichž nominální cena by se pohybovala v řádech 2milionů,ale díky tomu,že tam žije nepřizpůsobivé etnikum tak jeho hodnota ztrácí na ceně.Uvažoval jste o tom někdy,jednal jste někdy s těmito lidmi,paradoxně platící řádně daně.Zamyslel jste se někdy i nad tím.
10. 07. 2009 | 11:18

dej2 napsal(a):

Jenom skromný dotaz.Pane Mihalco,Vy jste Čech?Proč se ptám,to si domyslíte určitě ještě než mi to smažete...
10. 07. 2009 | 11:48

bigjirka napsal(a):

Jeane, většinou malou napřed :-). Ovšem měl jsem ve skutečnosti na mysli regulované, nucené - oktrojované chcaní vsedě.
10. 07. 2009 | 12:18

Tomas Volf napsal(a):

starostka Řápková - na jejich krocich nevydim nic spatneho. sam tvrdite ze zabavila davky pouze neplaticum. tedy jeji postup povazuji za minimalne moralne spravny (jak je to legislativne to nevim)

zapalne lahve - byly bezesporu svintsvo. ja sam "romskou mensinu" nemam rad, ale toto odsuzuji

squateri - od kdy jsou squateri mensina? zaberou neco co jim nepatri... to neni moralni a dokonce je to protipravni... jak by se vam libilo kdyby se nekdo nastehoval vam do bytu s tim ze ma preci "pravo na bydleni"?
10. 07. 2009 | 13:26

občan napsal(a):

Vážený pane Pehe, je vidět, že jste mezi nimi nežil, viděl by jste co to jsou za lidi. V roce 1975 jsem obsolvoval zákl. voj službu ve výcvikové rotě, kde byli jen "Romští" vojáci. Oni se učili základům všeho. Učili se psát, číst a počítat. Tito lidé měli IQ tykve, protože ze 120 lidí byl jediný, který měl pouze 5 třídu základní školy. V družstvu jsem měl vojáka, který neměl ani první třídu!!!Co chcete dělat s takovými lidmi. Nyní příklad z dnešní doby. Dcera je učitelkou. učila romské děti. Během prvních měsíců se z nich pokoušela ztvořit žáky ZŠ.Její nároky byly stejné jako na ostatní žáky. Přesto romská maminka raději od ní vzala děti a přehlásila je na jinou školu, kde jsou s nimi stejné problémy jako u ní. Co chete s takovými lidmi dělat! Takový populismus jako vede pan Kocáb a jiní je nesmyslný. Za komustů museli Romové držet ústa a byl všude klid. Pokud si prohlédnete kriminály zjistíte, že počet občanů tmavé pleti v nich je na jejich počet v republice procentuálně vyšší. Nedělejme pořád strašáky z nějakých fašistů apod. Je potřeba aby stát konečně zabral proti všem, kteří nedodržují zákony jak bílý nebo tmavý, pokud to vláda nezvládne, tak se budeme pořád vracet na Východ. Nechme je cestovat, jako dříve. Nesvalujme vše na nácky a jiné. Je to důsledek uvolnění, které vzniklo po roce 1989.Češi jsou diskriminováni více než Romové. Rasisti jsou většinou sami Romové. Jejich nadávky nám tolik nevadí jako jim, když se řekne jenom že jsou cikáni. Přitom název cikán je podobný v němčině jako v jiných jazicích. Nedělejme rozdíly mezi nimi a námi. Každá akce budí reakci. To že jim někdo vypálil byt je asi vendeta, která spočívá v tom, že kyž je napaden bílý nic se neděje. pokud je Rom tak se z toho udělá takový humbuk jako kdyby byl spáchán atentát na prezidenta. To je vše co jsem Vám chtěl napsat. Bylo by toho více, ale nemá to cenu. Vy co jste tzv. horní vrstva těžko sejdete mezi lid a nepobudete tak jako pan Kocáb, kterému nabízeli bydlení mezi našimi snědými spoluobčany. Nejdříve než začnete psát takovýhle slátaniny ověřte si vše na vlastní kůži. Ten kdo to nezažil by měl sedět hezky v koutku a mlčet.
10. 07. 2009 | 13:48

zdenek mihalco napsal(a):

dej2

Dobrý den, jsem Čech a Evropan, a nevím proč se ptáte. Předky mám slovenské, možná balkánské, pravděpodobně rusínské, dost možná české, snad i německé, je možné, že i romské či pákistánské. Je mi to vcelku jedno.

Zdraví ZM
10. 07. 2009 | 15:34

Merito napsal(a):

Řekněme si to narovinu - drtivá většina majority cikány nemusí.
Svědčí o tom různé průzkumy - viz Nedělní partie, Politické spektrum /průzkumy mezi studenty/ atd. Není to pro jejich jinou pleť, nýbrž pro jejich chování, jež je dlouhodobě otřesné. Fakt otřesné a já mám z toho upřímný strach. Mnozí romové jsou mentálně úplně mimo. To se vůbec nedá srovnat s Vietnamci. Vietnamci se snaží, jejich dětí ve školách výborně prospívají atd. Nechci strkat všechny do jednoho pytle, ale mezi cikány je mnohem větší procent mentálně zpustlých lidí.
Člověk může být chudý, ale mysl může mít zralou, veskrze biofilní. Romové by potřebovali kolektivní psychoterapii, protože oni jsou v prde... Bohužel na to doplácí i ti slušní, kteří jsou asi skutečně mnohdy diskriminováni za ty asociály ze svých řad. To, že převážná většina nedosáhne ani na konec ZŠ o něčem svědčí. Ty problémy s romy jsou po celé EU - ve Španělsku, Slovensku,, Bulharsku, Itálii apod. To není jen fenomén Česka, jak to někdy vypadá. Není to v genech, je to v jejich prostředí, v němž vyrůstají. Táhne se to z generace na generaci. Poznal jsem několik slušně se chovajících a pracovitých romů. Bohužel, tito doplácí na to velkou část těch hrubých asociálů. Já mám z romů strach. Nevadí mi Vietnamci, ale cikány fakt nemusím (vyjma těch slušných). Mám z mnohých romů skutečný strach a jak asi víte, strach plodí nenávist. Pokud do Kanady odcestujou ti asociální, budu jen rád. Kocáb nikdy nežil s tou asociální částí romů, takže plácá nesmysly. Nemám představu, co to je za odpornou verbež. Nemluvím o slušných romech, prosím! Vemte si, že 80% z nich oficiálně nepracuje (neoficiálně to bude ovšem mnohem méně). Co to je proboha za etnikum?
"Jestli tito lidé dostanou v Kanadě azyl kvůli rasismu (čímž se naprostá většina z nich zašťituje), tak to bude vrchol všeho. Nikdo z nich nikdy nepracoval. Bůhví, odkud měli tolik peněz. Chovali se k nám bezohledně. Jsme rádi, že tu nejsou," řekl nájemník z domu v Sovově ulici, kde Balážovi bydleli.
"Nikomu tady nebudeme chybět. A stát ušetří na dávkách," prohlásil Stojka v rozhovoru pro aktualne.centrum.cz Myslím, že to zde http://www.lidovky.cz/emigr... pěkně shrnul expert na romy - pan Roman Krištof. Pan "Občan" výše píše o Kocáboci, který jen pózoval, když tvrdil, že by šel klidně s těmi cikány bydlet. Souhlasím s tím, bylo to od Kocába prázdné gesto. Možná měl Kocáb v životě čest zrovna s tou slušnou částí (což je podle mého soudu menšina z nich), takže je trochu mimo realitu a neví, co říká. Jenom přospívá k tomu, že si budeme ty romy - míněno tu asociální, nesvéprávnou část -přes různé Člověky v tísni nadále pěstovat. Já si myslím, že by všichni měli mít stejná práva - žlutej, bílej nebo černej. Takto vypadá právní stát.
10. 07. 2009 | 15:35

Merito napsal(a):

Doporučuji tento článek:
http://zpravy.idnes.cz/kana...
10. 07. 2009 | 15:44

Miroslav Muller napsal(a):

pro pan radovan
je smutné,že člověk,který má sám
rasistické názory si dovolí ohánět se jmény lidí kteří zahy-
nuli za okupace,jako byly K.Čapek
K.Poláček a K.Hašler.
Napadat české občany,že jsou
rasisté,nebo někoho,že je židovs-
ký intelektuál,nesvědčí o demo-kratickém smýšlení autora.
10. 07. 2009 | 18:44

A.T.M. napsal(a):

Vážený pane Pehe, čítával jsem Vaše články až do této doby. Ale, čím jste se nyní předvedl, to už je fakt ubohost. Nechat se unášet na vlně populizmu, bez věcné znalosti problému s použitím hrubé demagogie?
10. 07. 2009 | 19:04

Jirka napsal(a):

Pan Merito
- 1200% PRAVDA....souhlasím a http://zpravy.idnes.cz/kana...čuji.Vypalováním se to nevyřeší ....začít se dá od zákona. Poškozují tuto zemi ...a pokud se tak rozhodli, že odejdou a pošpiní vše zde, měli by požádat náš stát o laskavost se vrátit domů .Tato laskavost by jim mohla po posouzení být zamítnuta. Tak se lze zbavit parazitů a vytřídit ty fakt postižené.
10. 07. 2009 | 19:50

Olda napsal(a):

A.T.M.
Pan Pehe není populista, vyjadřuje totiž odvážně názor, který jde, jak se zdá, proti většinovému mínění.

Když už je řeč o té většině, musím říct, že kdybych byl Rom, tak po přečtení většiny reakcí na článek p. Pehe, z této země prchám.
11. 07. 2009 | 07:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Olda:
Jenomže valná část Romů tyto reakce nečte, nemají čas.
11. 07. 2009 | 10:14

H. napsal(a):

Nejhorší je, když si hlupák myslí, že je chytrý. Pak ještě vydává svou hloupost na odiv světu. Pane, jste toho jasným důkazem.
11. 07. 2009 | 12:18

Lidskost pane Pehe napsal(a):

Vážený pane Pehe, nemůžu říci, že bych s Vámi vůbec nesouhlasil, v něčem bych Vám dal zapravdu, nicméně se mi nelíbí, jak jste kategoricky opřel svůj příspěvek o zatím nepodloženou informaci, kterak ti žháři z Vítkova byli rasisté. Jak to můžete tak jistě tvrdit?
Minimálně s touto (dez)informací působíte jako demagog. Mohli to být také romští lichváři, co způsobili tten žhářský útok. Romové jsou dost pomstichtiví, což se mnohokráte projevuje na ulicích. Jenomže vy mezi lidi moc nejdete, zřejmě se pohybujete mezi smetánkou a možná žijete v takovém skleníkovém prostředí, ve kterém kážete taková moudra. Já jsem endávno zažil v hromadné dopravě cikánku, která nenávistně řvala na jinou cikánku "ať shoří". Podnes si pamatuji, jak mi bylo z té její odporné zloby tenkrát velmi ouzko. Jenom připomínám, že oni romové umějí být k sobě velmi zlí - stačí vzpomenout na romské lichváře, různé pasáky atd. Lidi z organizace Člověk v tísni by vám potvrdili, že mezi romy je řada odporných lichvářů, jež zneužívají velmi tíživé situace mnoha romů. Třeba v Maďarsku se také stal žhářský útok na romy a tam byl prokázán rasistický motiv (i když ani tam to nebylo tak jednoznačné, zdá se). Jinak bych s Vámi jakžtakž sdílel ten názor, že tady řada romů trpí - byť se chovají kultivovaně. Bohužel trpí za ty nepřizpůsobivé. Nemyslím si, že jsme rasistický národ - vemte si, že Česko hledá superstar vyhrál rom Horváth! Lidé rozpoznali jeho dobré srdce a i díky tomu vyhrál (nebylo to jen kvůli zpěvu - to by vám potvrdiliu porotci). Byla tam i Balogová, která se umístila vysoko. V.Matuška byl také zčásti cikánského původu (byl proto neoblíbený?), to samé možná J.Paroubek. Někdy se mi Vaše psaní velmi zamlouvá, leč někdy zase ulítáváte. Někteří romové z té Kanady tvrdili, že si řada jejich soukmenovců vymýšlí neuvěřitelné historky, jak jsou tady diskriminováni. To jste nečetl?
11. 07. 2009 | 14:03

cnemo napsal(a):

Nevím jestli jste pane opravdu takový hlupák a nebo vás opravdu baví rozšiřovat rasovou nenávist psaním podobných škvárů.
11. 07. 2009 | 17:22

Jirka napsal(a):

Oldo - žijte ve skleníku dál a neopouštějte ho. Pak ale diskuze s vámi je po rámec jeho stěn - velmi omezená. Lidé vašeho typu ve vládě - to znamená,že požádám o azyl v Kamadě také i já a ostatní.... to je naše svízel.
11. 07. 2009 | 21:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy