Odpískejme konečně megatendry, jsou proti zdravému rozumu

01. 12. 2011 | 12:29
Přečteno 3404 krát
Tenhle podzim jsme viděli tři obří tendry, a tři průšvihy. Ekotendr, Pražský ekontendr, tendr Lesů ČR. Poučení?


Malá rekapitulace:
Ekotendr - odstranění ekologických škod na pětistovce lokalit, smíchaných do jediné zakázky. Tu provázejí vleklé spory mezi ministerstvy financí a životního prostředí, odhady cen létají od 15-ti po 100 miliard Kč (!). Příprava se táhne doslova roky. Pak tři firmy nabízejí téměř stejné ceny - 56, 57 a 65 mld. Kč (to je náhodička), nejlevnější má nejasnou vlastnickou strukturu. Pod tlakem ministr Kalousek dlouho hájený tendr ruší.

Pražský ekotendr - svoz a zpracování komunálního odpadu, ale také nakládání s nebezpečnými odpady a vývoj softwaru. To vše na deset let dopředu. Po rok trvajících přípravách, se do tendru hlásí tři sdružení (v ČR zřejmě není samostatná firma která na takovou zakázku sama dosáhne). Očekávaná cena 13,2 mld Kč byla počítaná tak trochu jako strop na základě minulých zkušeností. Přesto je nejlevnější ze tří obdržených nabídek za 16,4 mld Kč (zbylé dvě se liší jen o "drobné" miliony). Tendr nejde přímo zrušit, Praha ale nachází nakonec kličku jak jej rozstřelit díky neúplnosti nabídek. Nejblíže k vítězsví mělo konsorcium s minoritním podílem Natlandu (holdingu údajně napojeného na pražskou ODS. Podle dokumentů předložených firmou však mezi jejími vlastníky nikdo z ODS nefiguruje).

Tendr Lesů ČR na pěstební a těžební práce byl rozkouskován na množství částí, soutěžených v jednom kole, až na pět let. Vítězné nabídky náležely po otevření obálek v 75 % firmě Less & Forrest. Prvotní obavy z vzniku dodavatelského monopolu (což by samo o sobě bylo do budoucna špatné) zakrátko zchladila firma sdělením, že nemá kapacity k dodání (což je pro Lesy i firmu se závaznými nabídkami a složenou jistinou špatné hned). Lesy nyní spekulují o vycouvání z tendru, samotný Less & Forest se nezdá být úplně proti. Zakázka bude možná zrušena, možná vyšetřována kvůli dumpingovým cenám. Jisté je jen jedno - nikdo neví kdo bude příští rok kácet ty stromy.

Nerozumím těžbě dřeva, znečištěné horniny ani svozu odpadů. Stačí základní znalost ekonomie, aby člověk věděl co je tu špatně. A kdyby si nebyl jistý, tak třeba doporučení EU hovoří jasně: VELKÉ TENDRY NEDĚLAT. Viz manuál dobré praxe ve veřejných zakázkách. Proč?

Důvodů je několik:

  1. Dosáhne na ně jen pár velkých firem. I když zrovna neutvoří kartel, tlak na cenu bude malý. Riziko kartelu je ovšem velké, zvláště v malé ekonomice kde se všechny velké firmy navzájem znají. Kolektivně nadstřelí cenu, medvěda si pak naporcují na subdodávkách. Malý a střední podnikatel, údajný motor evropské ekonomiky, utře - a nebo si čichne k třikrát přeprodané subdodávce s minimální marží.

  2. Je tu větší riziko korupce V jediné zakázce se rozhoduje o miliardách. Jako u každé zakázky může postup zadavatele (vyloučení účastníka, nastavení předpokladů, hodnotících kritérií) zakázku rozhodnout. Jen u těchto zakázek jsou však sázky dost vysoko na to, aby se z nich dalo slušně doživotně zajistit stádo úředníků, nebo jedna hodnotící komise - a ještě zbyl královský podíl dodavateli.

  3. Každá chyba stojí obrovské peníze Každý trh se měni - ceny, hráči, podmínky, a zadavatelé nejsou neomylní. Stačí špatná formulace v dokumentaci, nebo procedurální chyba - a mají na krku žalobu, ÚOHS, a nebo ještě hůře - "nejlepšího" dodavatele s mizernou nabídkou a o padesát procent přestřelenou cenou. Ne z každého tendru totiž jde vycouvat.

Proč tedy nepostupovat opatrně? Soutěžit zakázky postupně - ne na 99 let (ano, i takové jsou), ale na 3? Ne pro 500 lokalit naráz ale pro každou zvlášť. Víte že v zahraničí se na části (dodávané jinými firmami) dělí i sanace lokality jediné? Certifikáty na nakládání s nebezpečným odpadem přeci nejsou potřeba pro zavezení díry pískem, že..

Proč se tedy megatendry vypisují? Důvodů se dá najít řada - je to výhodné pro všechny až na daňového poplatníka. Snazší korupce? Možná. Úřednická lenost? Určitě. Proč soutěžit každý rok, když to někomu můžeme dát na deset. Politická vůle? Jistě - kdo ví, jaká cháska tu bude sedět za rok nebo po volbách, rozdejme to raději dnes. Firmy? Ano, kdo by nechtěl kontrakt na deset let s fixní cenou? Když půjde cena dolů (tak třeba díky lepší technologii) vydělám, když nahoru vyúčtuju víc a vydělám taky. Konkurence není, tak co? A nebo ještě lépe - z 500 lokalit vysanuji 250 snadných, odměny za polovinu práce vyvedu ven a zbankrotuji. Sami jistě vymyslíte řadu dalších důvodů proč minimalizovat soutěž, a nepochybuji že tvořivý český praktik tuplem.

P.S.: ano, je řada zakázek kde kouskování není možné, nebo je kontraproduktivní. Turbínu prostě vyrobí jen jedna firma, přesoutěžovat odklízení odpadů každý rok je blbost. České zakázky jsou ale naddimenzované tak, že to nesnese diskusi. I když ekotendr MF rozdělí na desetiny, pořád bude zbytečně obrovský. To až na něj dosáhne pět stavebních firem z regionu (plus pět celostátních), pak se můžeme bavit o přiměřeném kouskování. Dřív ne.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Miky napsal(a):

Omezení tendrů to bude asi málo !
Myslím,že by jsme měli spíše odpískat tuto vládu a jí podobné(ty předchozí).
Pořádně to vzít na chvíli do rukou-to aby se KONEČNĚ začalo omezovat zlodějství "všemocných" v tomto ožebračeném státě !
Možná ,že by také neškodilo někoho prohnat ulicema tak, aby byl celej posr*nej !
To jediné asi pomůže !
01. 12. 2011 | 12:48

Kryštof napsal(a):

Ten blog je konstruktivním popisem zdejší praxe .
Nelze si dělat falešné ideály , že by stejné či podobné praktiky nebyly i v USA , kdyby tam tedy byl stejný ČURBES a občanská ZBABĚLÁ impotence jako je tady a stejné "právní povědomí" , kterým je spolu s Ruanda Burundi a Papua Canibalistic New Guinea ,Inc , toto Česko stejně proslulé , právě tak jako je pověstné "kompetencí" profesní a morální svých st. institucí / spíše prostitucí / a jejich zaměstnanců .
Duševně chorý bývá prohlášen za nesvéprávného a postaven pod tzv kuratelu , tedy určen mu opatrovník . Mám ten dojem , že by to bylo vhodné opatření i v případě tohoto "takystátu" .
01. 12. 2011 | 12:57

Ives napsal(a):

Je zvláštní, že to, co vnímají, chápají a dokáží formulovat lidé v ulicích (obrazně řečeno) jako normální a co lze vyjádřit jednoduchým článkem o 9 odstavcích včetně postskripta, dělá několika ministerským úřadům včetně jejich šéfů a úřednického aparátu několikaleté potíže. Myslím si, že pan Skuhrovec (autor)jasně pojmenoval vše, s čím si nevěděly a neví politické garnitury rady. Co to třeba použít jako manuál pro ministry? Beztak se mění rychleji než trenky, alespon by jejich práce navazovala na sebe...
01. 12. 2011 | 13:12

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Podle mého názoru lze dát rovnítko mezi bezostyšné rozkrádání státního majetku a vlastizradu, zvl. když žijeme v krizovém období a všichni jsme existenčně ohroženi. Když je v současnosti vyloučen trest smrti, tak bych pro tyto gaunery žádal doživotí na galejích a propadnutí veškerého majetku.
01. 12. 2011 | 13:14

Petr z Tábora napsal(a):

S autorem plně souhlasím. Dala by se připsat ještě řada dalších méně podstatných důvodů k těm autorovým. Mělo by se to snad uzákonit u veřejných peněz podle kategorií - na dálnici dát samozřejmě zcela jiný limit než na nějakou rekonstrukci.

S výběrovými řízeními a smlouvami mám praktické zkušenosti, byť v soukromé firmě. Rozdělením velikých zakázek na menší se vždy ušetří peníze za cenu, že na straně zadavatele s tím mají jeho pracovníci více práce a výdajů, více záleží na kvalitní práci projektanta, harmonogramu atd.
01. 12. 2011 | 13:17

Cech napsal(a):

"Tenhle podzim jsme viděli čtyři obří tendry, a tři průšvihy".

Praha - společnost Westinghouse uzavřela ve čtvrtek partnerství se strojírnami Vítkovice k chystané dostavbě Temelína.

Jako nejlepší a nejprůhlednější výběrové řízení.
Prostě není nad meganadnárodnítendry netendry.
01. 12. 2011 | 13:19

Petr napsal(a):

"Odpískejme" a proč: Takle se lépe tuneluje. A tunel to je náročné dílo, které mohou dělat jen ti "odborně zdatní" mocní (i když slezou z koně) a ne nějací žabaři z dolních deseti miliónů.
01. 12. 2011 | 14:06

Kryštof napsal(a):

"A tři páry železných bot prošlapeš , než tendr řádně sestavíš ..."
To by bylo motto k manuálu úřednictva / neb i ministr je úředníkem a tedy zaměstnancem voličů / . Je-li blbcem zaměstnavatel - tedy voliči , tak má také tomu odpovídající personál .
Krásný byl "tendr" na výstavbu ostravské dálnice , kdysi , "Bylo nebylo ..." , za vlády Zemana , když po velkolepém krachu pohádkového příběhu "Kterak chytrý Čech hloupého Žida napálil..." , resortní ministr dopravy na kameru prohlásil "....on u nás na ministerstvu nebyl nikdo , kdo by uměl ten kontrakt sestavit ...."
Soudruh Vasil Bilak zde měl svého inteligenčního renomée vždycky hodné a jemu odpovídající následovníky . Přesně
podle Haškova Švejka : "Svolaná lékařská komise sice shledala , že poštmistrová je úplně blbá , ale zároveň i schopná zastávat jakoukoliv státní službu ."
Ite missa est .
01. 12. 2011 | 14:13

modrý edvard napsal(a):

Ano, určitě zrušit megatendry, kde to jde. Jen nerozumím názoru, že pokud se nabídkové ceny liší jen málo, dokazuje to podvod - taky to může být podobné oceňování.
01. 12. 2011 | 15:00

Vosavbotě napsal(a):

Pane Skuhrovče,

věc jste podal jasně a logicky, argumenty proti velkým tendrům jsou tak jednoznačné, že nelze mít námitek.

Opačný postup lze uplatnit jen tam, kde jednoznačně převažuje výhoda množstevních slev, sanace znečištěných území však patrně není totéž, co nákup jedné nebo tisíce propisek pro úřednictvo.

Uskutečnění řady menších soutěží je však podmíněno tím, aby rozhodoval kompetentní úředník (neřízen tolik politicky, ale Zákonem o státní službě) a byl za své rozhodnutí zodpovědný.

Typickým výstupem by měla být dobře napsaná smlouva o dílo, která nezvýhodňuje dodavatele (jak tomu je velmi často), jasně určuje co a v jakém rozsahu se provede a do kdy se to provede. Diskuze o navýšení ceny je nepřípustná. U menších zakázek také většinou není třeba, poněvadž menší předmět plnění je možné jasně prozkoumat, jasně určit, jaký bude rozsah. Překvapení z nutností dalších prací mimo původní plán jsou tak ojedinělá. Pochopitelně, tyto vícepráce jsou oblíbeným způsobem, jak zvyšovat cenu. Zde by byla tato možnost výrazně omezena.

A jako poslední, a upozorňuji na to, kudy chodím: Kdo to podepsal, ten nese zodpovědnost!

Nikdo mi dosud
01. 12. 2011 | 15:09

Vosavbotě napsal(a):

...doplnění: Nikdo mi dosud nevysvětlil, proč to ve veřejné správě neplatí.
01. 12. 2011 | 15:11

jiriskuhrovec napsal(a):

modrý edvard - tak třeba u ekotendru se odhady ceny různých institucí lišily přinejmenším o desítky procent. pak dostanete tři velmi podobné nabídky. Jistě, můžete mít pravdu, prokazatelný kartel to není, mohlo jít o náhodu. K tomu lze říci jen, že tak malý rozptyl nabízených cen je nestandardní i u řádově menších, a lépe ocenitelných zakázek.
01. 12. 2011 | 15:12

arnazach napsal(a):

Na jedné straně samozřejmost Skuhrovcova návrhu, zvlášť tam, kde se tendr přirozeně skládá ze samostatných projektů, na druhé straně lnutí našich politiků a byrokratů k nesamozřejmým řešením. Důvody po mém soudu autor uvedl přesně.

Dva z těch neuvěřitelných tendrů byly už zrušeny, tedy se něco mění? Mění se postoje lidí k veřejným záležitostem? Přestávají být lhostejní? Hlídáme si víc veřejné záležitosti a křičíme, když se nám něco nelíbí? Je to taky jediná možná cesta, jak zlepšit naše subjetivní vnímání míry korupce.
01. 12. 2011 | 15:13

BudaFriend napsal(a):

4. Podobne zakazky nejde srovnanvat a zjistivat jaka je vlastne cena (tj. megazakazky brani cenotvorne funkci trhu ci aukce).
01. 12. 2011 | 16:23

slavwin napsal(a):

Woznica buď do toho více vidí spíše bych tam viděl závislého který myslí že by na zlodějnách měl mít větší podíl. Jestli je pravda co se už objevilo, že jsme ve stadiu aby nás kapitalismus úplně oholil, někoho zahubil, tak daleko od každého kdo působil v jakékoli komunistické struktuře ať prognostik nebo estebák. Tyto typy jsou schopné všeho, už aby nás ti němci začali zabírat, lepší být poněmčený než totálně okradený čekající na smrt hladem nebo zmrznutím. Protože z toho nového začátku za který máme nasazovat kejhák, vyjdem stejně oholeni jako z té sametové revoluce.
01. 12. 2011 | 22:59

slavwin napsal(a):

Možná mi straší ve věži budu muset k nějakému Hnízdilovi, ale co když začneme procházet novou fází operace Golgota.
01. 12. 2011 | 23:05

modrý edvard napsal(a):

Skuhrovec: bylo to tuším 55, 56 a 65. Od oka 18%. Mně to připadá přiměřeně. Přesvědčil byste mě, pokud máte v kapse nějakou statistiku.
01. 12. 2011 | 23:10

slavwin napsal(a):

Teď vážně to co vidí Skuhrovec a nevidí ti zodpovědní tj vláda, hejtmani zastupitelé všech úrovních, tak tam můžete zamontovat jakoukoliv uvalenou teorii a tá vypadá pravděpodobně.
01. 12. 2011 | 23:14

Mgr.Voznica napsal(a):

dejte státu do rukou možnost rozdělit tendr na "milión piditendříčků" a bude z toho pravý český zkorumpovaný bordel!! každý "černý rukávec" si bude chtít urvat "pidi úplateček" a budete se furt motat v bludném kruhu = KDE SE TENDRY NAFUKUJÍ O 30% že?? 30% je krutá pravda českých úplatků, 30% ceny z jakéhokoli rozpočtu, který financuje stát nebo banka je FIXL = SOUČET VŠECH ÚPLATKŮ!!! 30% rozpočtů všech staveb je v kapsách hajzlů ze stavebních firem a dalších!! začalo to celé za Ivana Langera který rozhodl, že si BANKY BUDOU SAMY TVOŘIT VLASTNÍ ODHADCE a od té doby je český stát v debetu!!! 30% všech hypoték, 30% všech staveb je u Občanských demokratů!!! v jejich stranické pokladně a na soukromých účtech!!! 30% ropočtů všech staveb, všech staveb, které jsou rozpočtovány státem nebo bankou!!!
01. 12. 2011 | 23:15

Tanna napsal(a):

Díky za článek, je podnětný, cením i diskuzi, s výjimkou Mgr. Voznici, který by si mohl nechat svá moudra pro svůj blog :-) a neplýtvat s nimi zde...
01. 12. 2011 | 23:24

Hana napsal(a):

Mgr. Voznica - ano, výhodné - pro firmu - pro stát ani omylem! A pro subdodavatele už vůbec ne. Stát platí jak mourovatý, subdododavatelé jsou tlačeni k zemi a firmička spokoně dojí.
02. 12. 2011 | 06:01

kája napsal(a):

tendr na stavbu a obnovu mostů v Libereckém kraji. Byla vybrána jedna firma za určitou cenu. Poté byl tendr napaden a vyhlášen nový azakázka rozdělena na více dílčích. Výsledná cena je nyní dvojnásobná za stejnou práci :-P To rozum nebere.
02. 12. 2011 | 08:02

kadLik napsal(a):

Děkuji a doporučuji!
02. 12. 2011 | 08:09

slavwin napsal(a):

Mgr.Voznica
Hana má pravdu, vy také, už jednou jsem Vás tipoval za co se omlouvám, teď bych to změnil- střední vyšší manažer firmy TCHAS. Nejde o tip, ale o to, že se jedná o používanou metodu. Nevím jestli na něco podobného lze něco okoukat ve vyspělých státech, předpokládám že taková devastace jako u bolševika je jim neznámá. Navrhovat tu bolševickou golgotu, kterou prý rozpracovával papa Fritz (B. Engels)a dokončil Andropov, pustit masám žilou a ony si už ten správný socialismus vytvoří. Jinak řečeno Váš návrh nese něco co umožní obrat státní peníze tudíž ty masy.
02. 12. 2011 | 09:44

slavwin napsal(a):

kája
můj rozum to také nebere. Most není zamořené nebo zdevastované území. Je to celek který se dá rozpoložkovat a ocenit. Tady se asi stala chyba, že jim most spadl a museli postavit nový a starý odklidit.
02. 12. 2011 | 09:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 12. 2011 | 10:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy