Není terorista jako terorista - nepochopitelná reakce českých médií

31. 05. 2010 | 20:44
Přečteno 9334 krát
Proč válčíme proti Al-Kajda a máme rádi vládu Hamásu

Zdá se, že jedno téma převzala většina českých médií, včetně těch pravicově nejortodoxnějších, velmi solidárně od někdejší komunistické propagandy – bezpodmínečné sympatie k Palestincům a zásadní kritiku každého kroku Izraelců, směřujícího k zachování státní integrity a obrany vlastní existence.

Stačí si jen přečíst titulky českých novin, vyjadřující postoj k zásahu izraelských vojáků na palubách lodí propagandistické flotily, dopravující údajně humanitární pomoc na území pásma Gazy.

Toto území ovládá teroristická organizace Hamás (Hnutí islámského odporu), organizující od 90tých let XX. století sebevražedné krvavé útoky v Izraeli, které zastavilo až vybudování bezpečnostní zdi, zabraňující nekontrolovatelné pronikání teroristů.

Hamás byl v minulosti právem zařazen Spojenými státy, Kanadou, Evropskou unií, Japonskem, Austrálií a Spojeným královstvím na listinu teroristických organizací. Rozpočet Hamásu sanuje především Saudská Arábie, menší část Irán, nemalým příspěvkem pak Evropská Unie.

Je třeba zdůraznit, že organizace Hamás nikdy neuznala právo státu Izrael na existenci a jejím deklarovaným cílem je zničení Izraele. Neméně je třeba připomenout, že v pásmu Gazy nejsou teroristé Hamásu na straně jedné a Palestinci na straně druhé. Palestinci, žijící na tomto území, si v roce 2006 zvolili Hamás za vedoucí politickou sílu.

Izrael provádí blokádu pásma Gazy s cílem zabránit transferu zbraní, zejména raket a jejich komponent, kterými z tohoto území ostřelovali teroristé civilní obyvatele měst na území Izraele.

Který stát by při ochraně svých obyvatel nepostupoval obdobně?

Připomeňme si „sanitární kordon“, vytvořený administrativou prezidenta J.F.Kennedyho, v době tzv. karibské krize. Smysl a oprávněnost tohoto opatření, pokud je mi známo, nikdo, kromě sovětů a jejich satelitů, nezpochybňoval.

Izrael před snahou konvoje šesti lodí proniknout „sanitárním kordonem“ bez kontroly nákladu s velkým předstihem varoval. Pokud by skutečně šlo jen o úmysl organizátorů dopravit humanitární zásilku zboží na území Gazy, nabízel transfer této zásilky přes své území po kontrole, že neobsahuje vojenský materiál, nejen Izrael, ale i Egypt.

Organizátoři však všechny nabídky odmítli a rozhodli se pro konfrontaci.

Izraelští vojáci se proto vylodili na jejich paluby s úkolem přimět lodě k přistání v Ašdodu, kde bude zboží prohlédnuto a pak převezeno do Gazy. Incident si vyžádal oběti. Kdo je ale vinen?

Byla skutečně „…rozstřílena flotila aktivistů, mířících do Gazy…“, jak je katastroficky napsáno v titulku Lidových novin?

Jak by asi reagovala flotila USA v době karibské krize na obdobný pokus nějakého konvoje provézt náklad bez kontroly na Kubu? Bezpochyby stejně.

Zatímco kroky administrativy prezidenta Kennedyho uznává většina jako velmi uvážlivé a oprávněné, zcela analogické opatření státu Izrael je terčem propagandistické kritiky.

Zatímco české expediční vojenské útvary bojují v Afghánistánu proti jedněm teroristům, vládu jiných teroristů vnímají česká média, ale i představitelé mezinárodního společenství jako cosi přijatelného, co je třeba brát v ochranu.

Zatímco představitelé mezinárodního společenství tvrdě kritizují Izrael za incident, který byl předvídatelný, s daleko menší vervou a odhodlaností se zabývají smrtí stovek mírumilovných civilistů, do jejichž domovů v Afghánistánu zavítaly omylem inteligentní bomby.

Zatímco zpochybňování holocaustu je v řadě zemí, včetně ČR, považováno za trestný čin, za obdobné jednání televizní stanice, provozované Hamásem, který vládne pásmu Gazy, si Palestinci vyslouží stamilionovou euro pomoc Evropské unie.

Nejde o individuální projevy jednotlivců. Kupříkladu televizní stanice Al Aksá vysílala v předvečer Dne vzpomínky holocaustu pořad, ve kterém Ředitel Palestinského centra pro strategický výzkum vysvětloval, že nacistické vyvražďování milionů Židů bylo inscenováno budoucím izraelským premiérem Ben Gurionem s cílem vytvořit falešný dojem, že Židé byli perzekvováni, aby následně mohli těžit z mezinárodních sympatií.

Jaké příčiny má dvojí metr českých médií?

A jaké pozadí má protiizraelský postoj řady představitelů mezinárodního společenství? Jsou v tom jen ekonomické zájmy? Nebo antisemitský atavismus od Uralu až k břehům Atlantiku?

31. května 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

facit napsal(a):

není terorista jako terorista, ale je komunista jako komunista
31. 05. 2010 | 21:07

penzista napsal(a):

Skvělé!
31. 05. 2010 | 21:09

Gerd napsal(a):

Pokud Hamás (nebo jiná arabská organizace) jednoho dne zlikviduje stát Izrael za našeho nečinného mlčení, koledujeme si o maléry i v Evropě. V takové Francii už pořádný malheur mají. Zajímavé je, že všichni honí teroristy po všech čertech a pustých kopcích v Afgánistánu, zatímco teroristy v Gaze nebo Kosovu EU podporuje.
Rovněž tak jeden z největších přispěvatelů teroristům Saúdská Arábie není vystaven většímu diplomatickému tlaku na zastavení financování teroristů.
Bezzubá a nevyjasněná politika EU vůči teroristům se nám jednoho dne vymstí. Využívají humanismu a lidských práv v EU, zatímco teroristé sami žádná práva neuznávají a nectí. Naši toleranci považují za slabost.
31. 05. 2010 | 21:13

david napsal(a):

Ja nevim proc vy komunisti porad mate plnou hubu miru Svobodo.
31. 05. 2010 | 21:16

Radek Mikula napsal(a):

"Izrael provádí blokádu pásma Gazy s cílem zabránit transferu zbraní, zejména raket a jejich komponent, kterými z tohoto území ostřelovali teroristé civilní obyvatele měst na území Izraele."

Nejsou spíše z izraelského území podnikány teroristické útoky proti obyvatelům Gazy?
Nevyplývá z toho potřeba, aby palestinské bezpečnostní složky zablokovaly izraelské hranice ve snaze zabránit dodávkám amerických a jiných zbraní?

Odpor není zločin, ale právo! ČSR, jejímž nástupcem je ČR, byla spoluzodpovedná, coby tehdejší člen RB OSN, za rozdělení Palestiny proti vůli jejích obyvatel. Své viny se nezbavíme křečovitým očerňováním domorodého odboje, ani jinou podobou podpory sionistického terorismu.
31. 05. 2010 | 21:16

*** napsal(a):

***
very ok
***
31. 05. 2010 | 21:26

Zacheus napsal(a):

Nechci se opakovat, ale stále si kladu otázku, co bránilo velitelům "humanitárnímu konvoji" prostě poslechnout výzvy a složit náklad v Egyptě či Izraeli, když měli slíbeno, že bude doručen do Gazy. Vždyť přece účelem cesty bylo právě doručení pomoci Palestincům v Gaze - nebo snad primárně nikoliv? A pokud ne, o se tedy jednalo? Vyvolat konflikt i s rizikem možného vojenského zásahu a ztrát na životech? V čím zájmu?
31. 05. 2010 | 21:36

student napsal(a):

"A jaké pozadí má protiizraelský postoj řady představitelů mezinárodního společenství?"
Odpověď: Ti představitelé se chovají stejně jak by se chovali jejich předchůdci v r.1938 kdyby se ČSR začala bránit.
31. 05. 2010 | 21:43

97 napsal(a):

piráti - v Somálsku jsou to "piráti", v Israeli "vládní vojáci", ale de facto to samé
31. 05. 2010 | 21:43

Al Jouda napsal(a):

Rozumná kritika našich přiblblých novinářů. Každému soudnému člověku je jasné, že tzv. humanitární konvoj lodí vezl zbraně pro Hamás, jinak by se nebránili kontrole Izraelců. Pravděpodobně to však byly rakety, které jsou schopny přeletět zeď a nadělat v izraelských osadách a městech pěknou paseku.
Doufám , že nová vláda se bude snažit v rámci úspor zastavit příliv peněz z EU do Gazy.Když si zvolili Hamás, tak ať louskají cvrčky !
31. 05. 2010 | 21:43

Al Jouda napsal(a):

To 97 : Neprozrazuj zde svůj rok narození !
31. 05. 2010 | 21:45

Jiří Svoboda napsal(a):

To: nick David. Vy jste to, příteli, vůbec nečetl. Já jsem o míru nic nepsal. Spíš o právu státu Izrael na obranu své svrchovanosti.
31. 05. 2010 | 21:49

Zacheus napsal(a):

To Al Jouda. Máte pravdu -nějaký dost vážný důvod k odmítnutí pokynu Izraelců a případné kontroly nákladu museli mít... v každém případě vina za ztracené životy padá také na ty velitele konvoje, kteří vědomě ( a zbytečně) riskovali konfrontaci.
31. 05. 2010 | 21:50

hoven napsal(a):

naprostej a velkej souhlas, zaroven překvapení. tohle bych od komunisty nečekal. neska se už poměrně malo ví, že lenin po vřsr v rusku zastavil protižidovský pogromy, dokonce stalin po druhy sv. válce podporoval izrael, záhy však došlo v rámci nastupující studené války k odklonu sssr od israele a východní blok se přidal na stranu arabů a podporoval terorismus. bravo, tleskám pane svoboda.
31. 05. 2010 | 21:55

n.o.s napsal(a):

nejsou teroristé jako teroristé, to je fakt

Američtí Židé jsou s vámi. Jste jejich hrdiny. Jste jejich úsměvem. Jste pérem
na jejich kloboucích (sic!). V uplynulých patnácti stech letech každý evropský národ
pronásledoval Židy. TENTOKRÁT TO SLÍZNOU BRITOVÉ. JSTE PRVNÍ ODPOVĚDÍ, KTERÁ
MÁ SMYSL - PRO NOVÝ SVĚT. POKAŽDÉ, KDYŽ VYHODÍTE DO POVĚTŘÍ BRITSKÝ ARZENÁL
NEBO ROZBOURÁTE BRITSKÉ VĚZENÍ, VYHODÍTE DO VZDUCHU BRITSKOU ŽELEZNICI NEBO
VYLOUPÍTE BRITSKOU BANKU, ČI NAPADNETE SVÝMI ZBRANĚMI A BOMBAMI BRITSKÉ
ZRÁDCE A VETŘELCE DO VAŠÍ VLASTI, SLAVÍ AMERIČTÍ ŽIDÉ VE SVÝCH SRDCÍCH MALÝ SVÁ-
TEK... Stateční přátelé, pracujeme, abychom vám pomohli. Sbíráme pro vás
prostředky.. ,22

Toto jsou slova Ben Hechta židovského autora hry "Zrodila se Vlajka" peníze z této hry byli používány na financování žido teroristické organizace Irgun, (jež organizovala Eleanor Rooseveltová) jejím šéfem byl pravděpodobně nejzrůdnější terorista v historii Menachem Begin pozdější předseda vlády a nositel nobelovy ceny za mír
31. 05. 2010 | 21:57

franťýk napsal(a):

S lecčím by bylo možné souhlasit, ale v případě, že b k zásahu došlo ve výsosotných vodách státu, ne ve vodách mezinárodních
31. 05. 2010 | 21:59

n.o.s napsal(a):

jen dodám že peníze těmto židovským teroristům byli dodávány jako nezdanitelný charitativní příspěvek :)
31. 05. 2010 | 22:00

sasa napsal(a):

Al Joudo, kdyz vezli zbrane, proc je nepouzili, proc hazeli trubky? Nebylo to spise, ze chteli, aby Izrael dodrzel mezinarodni pravo? Kdo dovolil Izraeli provadet blokadu na mori? Nikdo!
31. 05. 2010 | 22:02

hoven napsal(a):

už vidim, jak rusové pouští do svých přístavů konvoj s humanitární pomocí pro čečenský teroristy. už vidim jak američani pouští do svých přístavů konvoj s humanitární pomocí pro bunky al-kajdy. hrozně mě dojímá , že turci vypravili humanitární konvoj pro palestince, . turci spáchali genocidu na arménech, vyvraždili dva miliony lidí a nejsou schopný to ani uznat a omluvit se. jak by se turci tvářili na humanitární konvoj pro kurdskou PPK???? já si myslim, že by turci měli zavřít usta. a ostatní "aktivisté" taky.
31. 05. 2010 | 22:08

Dan napsal(a):

Pane Svobodo,Vy jste byl nejspíš komunista,jako M.Zeman sociální demokrat.Vždyť Vy píšete,jako by Vám to diktovali Hybášková !!! Ach Bože,kde jsou nějaké jistoty...
31. 05. 2010 | 22:12

zk napsal(a):

Pane Svobodo,
na jedné slovenské komerční TV stanici právě začal Skalpel, prosím. Hodně chytrý, výborně natočený film, ve kterém doktoři vypadaji jako inteligentní lidé. Ne jako pubertální fracci v hrůzách typu Ordinace apod. Ten se Vám fakt povedl.
Tenhle článek už méně, je strašně černobílý. Militantní postoj vůči Hamasu ze strany izraelských ultrapravicových jestřábů bohužel pouze posiluje pozici jestřábů palestinských. Celkově snižuje šanci na mírové řešení. Mám strach, že o to současnému izraelskému vedení vůbec nejde, naopak. Válka lidi donutí semknour se kolem vůdce, odvrací pozornost od jeho vlastních chyb.

"Připomeňme si „sanitární kordon“, vytvořený administrativou prezidenta J.F.Kennedyho, v době tzv. karibské krize. Smysl a oprávněnost tohoto opatření, pokud je mi známo, nikdo, kromě sovětů a jejich satelitů, nezpochybňoval."

To myslíte vážně? Palestinci používají podomácku vyrobené bomby, které za poslední roky zabily mnohonásobně méně izraelských vojáků (o civilistech vůbec nemluvě), než kolik zabili Izraelci palestinských civilistů (tj. žen a dětí, muže už mezi civilisty izraelská armáda většinou nepočítá).
Sověti měli naproti tomu jaderné zbraně. Fakt dobrá analogie.
31. 05. 2010 | 22:13

pavla napsal(a):

To jsem se tedy taky divila, že se svět staví proti Izraeli, Bylo přece jasné, že nepůjde o žádnou humanitární pomoc. Jenže všude vykládali, že izraelští vojáci začali střílet do spících nevinných lidí. Izrael zase říká, že je napadli právě ti z konvoje.
Kdyby nevezli zbraně, tak si náklad klidně nechali v klidu zkontrolovat. Lepší bude, když se do toho moc nebudeme plést a vynášet nějaké soudy, když nikdo neví, jak to doopravdy bylo.
31. 05. 2010 | 22:20

zk napsal(a):

Flotila osmi námořních lodí s 10 tisíci tunami materiálu vyplula v neděli z Kypru a měla dorazit do Gazy v pondělí. Cílem bylo prolomit nelegální blokádu, kterou Izrael uvalil na půldruhého milionu obyvatel pásma Gazy v roce 2006. Zpráva Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních otázek (OCHA), konstatovala, že Izrael nadále brání, aby se k Palestincům dostaly stavební materiály nutné k opravě jejich domů nejen v Gaze, ale i na kolonizovaném západním břehu Jordánu, a brání obyvatelům těchto oblastí ve svobodě pohybu.

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová vydala v pátek prohlášení, v němž flotile mířící do Gazy s humanitární pomocí vyjádřila podporu: "Evropská unie je dál hluboce znepokojena humanitární situací v Gaze. Pokračující politika uzavření Gazy je nepřijatelná a politicky kontraproduktivní. Chceme zopakovat výzvu EU k okamžitému, udržitelnému a bezpodmínečnému otevření přechodů pro dodávky humanitární pomoci, obchodního zboží a osob do Gazy a z Gazy."

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman slíbil, že flotila bude zastavena "za jakoukoli cenu".
http://blisty.cz/2010/5/31/...
31. 05. 2010 | 22:33

Jmelí napsal(a):

V Evropě se možná střílí do vzduchu tenisáky, ale Izrael není místo pro aktivisty, skutečně není. Tam jsou vojáci jinak cvičení a porušení blokády rovná se ohrožení životů jejích střežitelů, takže masakr...
31. 05. 2010 | 22:34

Charlie napsal(a):

pane Svobodo

smekám...
31. 05. 2010 | 22:36

n.o.s napsal(a):

Dan

Komunismus je židovská invence, v palestíně marxisté vytvářeli teror např.: Mopsíci např.: krveprolití v Jaffě 1921 (kde mimo jiné židovský policista vrazil sekeru do hlavy děvčeti která se šla podívat na otce kterého předtím zasřelil)

v podstatě byla revoluce v Rusku financována židy, at to byl např.: Olof Aschberg, nebo bratři Warburgové (Paul a
Max) pozdější spoluzakladatelé I.G Farben (Max) a I.G USA (Paul)
31. 05. 2010 | 22:38

mb napsal(a):

Je potěšitelné ... že levičák Jiří Svoboda hájí povýtce konzervativní hodnoty .... opravte mě pokud se pletu ... jste na pozicích p. Hybáškové ... ale obecně platí že evropská levice sympatizuje s arabáši ... zatímco pravice podporuje izrael ....

blbý je že po jakémkoli incidentu se muslimové sjednotí ... muslim = bratr ....

to co na ulicích vyřvává a protestuje ... je muslimská lůza ( levice ?)
31. 05. 2010 | 22:41

Béda napsal(a):

1) Izraelci zasáhli V MEZINÁRODNÍCH!!! vodách.
2) Gaza je NELEGÁLNĚ okupované uzavřené GHETTO, kde jsou lidé soustavně Izraelci decimování, nebál bych se použít v této souvislosti slovo genocida. Na pomoc čeká 1,5 milionu lidí (nikoliv pouze hamás) prakticky bez možnosti obživy (zaměstnání není možno najít), nefunguje zásobování, bez možnosti volného pohybu...
3) Izraelci zasáhli proti MEZINÁRODNÍMU neozbrojenému (prý se bránili- loď byla pro jistotu komunikačně odstíněna) konvoji s HUMANITÁRNÍ!!! pomocí - léky, šaty, potraviny, pitná voda, stavební materiály na obnovu zničených domů...

A to je výspa demokracie na Blízkém východě. To jsme to s tou demokracií dopracovali
31. 05. 2010 | 22:50

milča napsal(a):

Jirko, nepřeháněj to. Allah´u akkbar
31. 05. 2010 | 23:00

ujo napsal(a):

Hodně jednostranný článek. Pan profesor to s tou vděčností establishmentu trochu přehnal a zároveň se (pokolikáté?) odkopal
31. 05. 2010 | 23:10

Burbank napsal(a):

Je to smutné, ale je terorista jako terorista. Malý zkratkovitý důkaz: Irgun, dosl. Organizace, arabsky Al-Káida. Doby a kulisy se mění, ale politické násilí zůstává.
31. 05. 2010 | 23:22

Hladis napsal(a):

Tuhle chybu kdy byl vytvoren umely stat na uzemi obyvanem uplne jinym etnikem uz asi nikdo jen tak nevyresi dokud jeden nebo druhy nebude uplne zlikvidovan. Ted uz je pozde Izrael zrusit a dusledky blizky vychod ponese hodne dlouho.
Co se tyce teto udalosti ,tak bylo naprosto jasne o co slo. Slo o to vyvolat incident a poradne to rozmaznout v mediich coz se diky prozirave ucasti novinaru nemohlo nepovest a hle zle komando zabiji spici civilisty. To ze tito civiliste jsou asi namesicni s predmety ktere jim prisly pod ruku a nevedomky ve spanku vyvolavaji konflikt pro ktery pripluly se uz divak u televize nedovi. Ani Izraelci nejsou takovy tupci ,aby zamerne proti sobe postvali cely svet ze postrileli naozbrojene civilisty. To uz se ,ale clovek z medii nedozvi. Nehodi se to.
31. 05. 2010 | 23:25

hoven napsal(a):

já to video ze zasahu viděl, a plně stojim na straně Israele. stydím se za EU. čím dříve vystoupíme, tím líp.
31. 05. 2010 | 23:38

Morová rána napsal(a):

No, jo! Ten starý známý "antisemitismus"! Vážení přátelé Izraele! jistě musíte být šťastní, že máte po ruce tak krásný univerzální argument, kdykoliv si někdo dovolí z jakéhokoliv důvodu kritizovat váš oblíbený stát. Vždyť hláškou "a stejně jsi antisemita" se dají umlčet i ty nejnepříjemnější námitky.
31. 05. 2010 | 23:59

Béda napsal(a):

J.Svoboda,

Izraelci se podle vás (i podle génia diplomacie Schwarzenberga v souvislosti s Gazou) "mají právo bránit".

Otázka: proti čemu a komu se bránili v mezinárodných vodách, když vojensky zasáhli proti neozbrojenému civilnímu mezinárodnímu humanitárnímu konvoji?
01. 06. 2010 | 00:03

nick y napsal(a):

Terorizmus je terorizmus a státní terorizmus je smutnější. Kdyby konvoj vezl něco jako zbraně, dávno by to Izrael vytroubil do světa jako důvod "zásahu".Obávám se , že to je další impulz k národně osvobozeneckému boji...však víte koho.Já žít v Izraeli, měl bych asi strach z odplaty, přes ten jaderný arzenál, o kterém se nepíše a nemluví!Je to posrané ohnisko napětí, které by mělo být celkově eliminováno!
Kdysi jsem vyslovil názor, že jedině VĚTŠÍ strach, než současné zastrašování všech lidí v oblasti, může situaci tam uklidnit. Hrozím se toho dne, kdy by k tomu varování mohlo dojít. Dost násilí, plodí jen další revanš a násilí!
01. 06. 2010 | 00:19

KAroll napsal(a):

A můžeme dále připomenout atentát na hraběte Bernadotte ( který mimochodem zachránil na 31000 vězňů z koncentračních taborů za WW2. ) Zavražděn při jednáních o rozdělení Palestiny mezi Palestince a Izraelce ( tehdy v pozici vyjednavače OSN ) izralskou teroristickou organizací LEhi, ze které vyšel jeden z izraelských premiérů. Také doporučuji konfrontace izraelských vědců s Normanem Finkelsteinem, a politology např. z Teheránské university, dostupné na youtube. Můžete si snadno porovnat, kdo má jaké argumenty...
01. 06. 2010 | 00:26

krok napsal(a):

Svobodo..a třicet stříbrných jste dostal od koho?:-))
01. 06. 2010 | 00:33

Jura napsal(a):

Souhlasim a take je treba dodat ze s ceskymi teroristy kteri ohrozovali samotnou existenci 3. rise nebylo mozne mit slitovani. Proto pan Hitler nemohl jinak nez naridit odvetnou akci v Lidicich. Sice tam bylo i nekolik civilnich obeti (asi, kdo vi zda to skutecne byli civiliste?) ale co se dat delat kdyz Cesi utoci na riskeho protektora v civilnim obleceni a nedaji se rozeznat od vojaku. (pro gumaky: tento prispevek je sarkasticky).
01. 06. 2010 | 00:35

Jiří Svoboda napsal(a):

---------------------------------
Prosím, čtěte někteří, co jsem napsal.
---------------------------------
Hamás byl v minulosti právem zařazen Spojenými státy, Kanadou, Evropskou unií, Japonskem, Austrálií a Spojeným královstvím na listinu teroristických organizací. Rozpočet Hamásu sanuje především Saudská Arábie, menší část Irán, nemalým příspěvkem pak Evropská Unie.

Je třeba zdůraznit, že organizace Hamás nikdy neuznala právo státu Izrael na existenci a jejím deklarovaným cílem je zničení Izraele. Neméně je třeba připomenout, že v pásmu Gazy nejsou teroristé Hamásu na straně jedné a Palestinci na straně druhé. Palestinci, žijící na tomto území, si v roce 2006 zvolili Hamás za vedoucí politickou sílu.
---------------------------------
Jinak všem fanouškům Palestinců a všem, kdo si přejí, aby měli vlastní stát na území Izraele doporučuji: nepište jen o tom, co jste si někde přečetli. Kupte si poznávací zájezd do Izraele a projeďte si také místa autonomní palestinské správy.
---------------------------------
Zdraví
01. 06. 2010 | 01:22

n.o.s napsal(a):

Jiří Svoboda

"Kupte si poznávací zájezd do Izraele a projeďte si také místa autonomní palestinské správy."

a apartheid v Jižní Africe byl fér vždyť se podívejte na ten rozdíl mezi původním obyvatelstvem a kolonizátory

v té samé logice měli nacisté plné právo na okupaci Ruska vždyť stačí porovnat Německo a Rusko...
01. 06. 2010 | 01:36

Kanalnik napsal(a):

Flotila nechtela pristat v Izraeli, ale v Gaze - krom doruceni humanitarni pomoci je mozne, ze chteli vyvolat urcitou diplomatickou konfrontaci a tim medialni pozdvizeni s cilem ukazat na dlouhotrvajici a velmi diskutabilni blokadu. Je na tom neco spatneho? Ja na tomto zameru nic spatneho nevidim.

Ma nekdo z diskutujicich dukazy o zbranich na palubach techto lodi? Prosim, predlozte je, jinak tu mlatite prazdnou slamu.

Izrael provedl zasah mezinarodnich vodach. To je bezne a standardni? Podle mne ne a akt izraelske armady rovna se utoku, proti kteremu je mozne se pri pocitu ohrozeni branit.

Proc posadky lodi udajne pritomne zbrane nepouzili?

Proc byla veskera komunikace stabu na lodich vyrusena?

Nikdo z nas nevi, co presne se stalo. Ale fakt, ze Izrael zasahl v mezinarodnich vodach, je napovazenou. Vysledkem jsou mrtvi - to je tragedie, za kterou je Izrael plne odpovedny, nevim, co tu jeste chcete resit. Prvnim aktem nasili bylo obsazeni lodi, cehoz se dopustil Izrael. Netvrdte mi, ze na ne nemohli cekat na brehu a vyresit vse civilizovaneji.
01. 06. 2010 | 02:59

Kanalnik napsal(a):

P.S. Vzpominate na Iran, ktery se mimo sve vody zmocnil britskych vojaku? To bylo medialni pozdvizeni...
01. 06. 2010 | 03:06

Medikolog napsal(a):

Pane Svobodo, vám se zase podařilo zorganisovat neformální schůzku Svazu Izraelsko sionistického přátelství - tentokráte na podporu piraterie v mezinárodních vodách a na podporu státního terorismu. Podívejte se laskavě do školního atlasu z padesátých let na mapu Izraele, do oprávnění kontrol civilních lodí na otevřeném moři (v mezinárodních vodách).. A používejte argumentaci akceptovatelnou vzdělanějšími lidmi, než jsou gojim izraelské propagandy.. To snad TOKIJSKÁ RŮŽE z let druhé světové argumentovala inteligentněji. Ani Rusové si nedovolili nepropustit somálské piráty zajaté na palubě těmi ozbrojenými piráty obsazené ruské lodi. Kdyby je postříleli.. .. hájil by Rusy tisk stejně vehementně??
01. 06. 2010 | 03:56

JS napsal(a):

01. 06. 2010 | 04:04

hovorka11 napsal(a):

pane Svobodo:
1) konvoj byl přepaden v mezinárodních vodách
2) operace "lité olovo" měla za úkol zastrašit obyvatelstvo Gazy za pomoci fosforových bomb, značných ztrátách na civilních životech, rozbití škol a pod
3) Izrael 3 roky blokuje vzdělávání ve školách Gazy tím, že zabavuje školní pomůcky
3) Gaza není koncentrační tábor a nesmí se bránit dovozu potravin na kterých ja Gaza po blokádě ze strany Izraele závislá.
4) Likvidování pašeráckých tunelů z Egypta zhoršuje zásobení potravinami a v budoucnu by mohlo dojít k záměrnému vyvolání hladomoru v Gaze pokračující blokádou Izraelem.
Izrael okupuje a staví na územích původního obyvatelstva, které bylo násilím vyhnáno
5) Izrael jako jediný vlastní jaderné zbraně v této oblasti a jasně říká, že v případě ohrožení je použije. V tomto případě se cítí ohrožen potravinovou pomocí Gaze. Neváhal použít přepadové komando a zabít turecké státní příslušníky, které jeli s potravinami a stavebním materiálem.
Závěrem: každý kdo chrání terorismus by si měl uvědomit, že za vlády nacistů se podání chleba vězni trestalo smrtí.
Vy se takového jednání budete zastávat ?
01. 06. 2010 | 06:39

P. napsal(a):

Myslím, že to není tak přímočaře jednoduché. Vždyť i ten Hamas byl původně sponzorován Izraelem a USA - jako preferovaná opozice vůči Fatahu a OOP. Syn
jednoho ze zakladatelů byl agentem Šin Bet. Žádné tajemství.

Ron Paul - Israel Created Hamas!
http://www.youtube.com/watc...

Co se týče boje proti "terorismu" - mezi oficiální verzí a realitou může být někdy docela velký rozdíl:
911 Press For Truth CZECH
http://video.google.com/vid...

Takže - čemu vlastně věřit?
01. 06. 2010 | 06:52

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

Pane profesore,
kdyby treba Iran nebo Syrie podobnym zpusobem napadla v MEZINARODNICH VODACH nejakou lod vezouci cokoli (treba rakety) do Izraele, bylo by to podle vas OK?

..
01. 06. 2010 | 07:47

hovorka11 napsal(a):

Považuji Izrael za skutečné teroristy a EU by měla zajistit hospodářskou blokádu tohoto dle mého názoru darebáckého státu.
Děsivé je, že vždy, když se Izrael dopustí evidetního zločinu a veřejnost se ozve tak dochází k překrucování faktů a okamžitého zneužívání "holocastu" z historie židů jako ospravedlňování teroristických akcí Izraele. Je to znesvěcení všech umučených židů, kteří si zažili obdobné jednání až do hrůzného konce.
Gaza není protektorát Izraele a Izrael nemá právo vniknout na turecké území reprezentované lodí v mezinárodních vodách s potravinovou pomocí.
Je selhání EU, že nezajišťuje bezpečný průjezd (např ozbrojeným doprovodem) až do Gazy.
Na snahu Izraele zlikvidovat a obsadit Gazu jsem upozorňoval již dříve. Izrael nadále bude rozněcovat napětí aby se mohl zmocnit Gazy navždy - o nic jiného v případě Gazy jim nejde !!!
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://eretz.cz/content/vie...
01. 06. 2010 | 07:51

Aleš napsal(a):

To totalitní myšlení panu Svobodovi zůstalo, jen se přetransformovalo.
Gaza je problém po válce v roce
2006 ? je území zdevastováno a v rámci blokády jsou zakázány dodávky stavebních materiálů, ale např. teprve před nedávnem se podařilo odblokovat dodávky školních potřeb.
Podle pana Š. Pánka je objem dodávek omezen na cca na 1/4 potřeby a blokáda je nepochybně mezinárodní problém a je trvale neudržitelná. Onen konvoj nepochybně byl také provokací ze strany humanitární turecké organizace, muselo jim být jasnno, že nemůže bez problémů skončit. Ale tato akce měla především obnovit pozornost světové veřejnosti k problému, který není černobílý- ano Hamas a teroristické útoky, ale také 1,6 mil obyvatel žijících na válkou zdevastovaném území ve velké bídě.
Každé podobné oběti civilních obyvatel jen eskalují napětí.
Předpokkládám, že vzhledem k účasti novinářů v konvoji bude zatavení lodi /zřejmě v mezinárodních vodách/ zdokumentováno a útok vyšetřen.
01. 06. 2010 | 08:46

Targus napsal(a):

To hovorka 11:

Beru Vaše argumenty a více méně mám obdobný názor.
Jste ale schopen mi logicky vysvětlit, proč se organizátoři konvoje předem nedomluvili s izraelskými vojenskými představiteli na důsledné kontrole celého nákladu?
Můj názor na tuto událost je takový, že ti mrtví chudáci byli obětováni stejně jako se obětovávají pešci při hře zvané šach.
Někdo (kdo asi?) měl zájem řádně zvýšit napětí.
A pro Vás malý test inteligence na závěr - Vy byste se rozjel dobrovolně na silném motocyklu bez přilby proti metr silné betonové zdi s představou, že ji snad možná prorazíte? Jestliže ano, Vaše místo je na kapitánském můstku příštího takového konvoje.
Šťastnou plavbu.
01. 06. 2010 | 08:55

Xury napsal(a):

Pro Hovorku11:
už jsem si všiml dřív, že píšete nesmysly, ale to co jste napsal dnes v 7:51:02 je vážně vrchol.
"Na snahu Izraele zlikvidovat a obsadit Gazu jsem upozorňoval již dříve. Izrael nadále bude rozněcovat napětí aby se mohl zmocnit Gazy navždy - o nic jiného v případě Gazy jim nejde !!!" - patrně proto ji předel před tuším dvěma lety Palestincům. Mohl byste předložit praktický plán na realizaci toho co píšete? Kromě toho - co by Izrael Gazou získal? Jinak ten úvod je jasný - vy prostě chcete likvidaci Izraele (a patrně i Židů) jako takovou. S podobnými individui je ovšem těžké jednat.
01. 06. 2010 | 08:57

scallop napsal(a):

Vaclav Horejsi:

Autor zminoval karibskou krizi - Americane tez zasahly v mezinarodnich vodach.

Zasah Izraele chapu. Dokud mu mezinarocni pravo nezaruci pravo na existenci (a to bez "mezinarodni policie" nejde), tak nelze predpokladat jeho uplny respekt k mezinarodnimu pravu.
01. 06. 2010 | 09:14

hovorka11 napsal(a):

Xury:
Píšete nesysl. Mě se jedná o mírové soužití arabů a izraelců. Jsou geneticky velmi nebo úplně shodní.
I Vy mluvíte tak, aby se pravda zakryla konfliktem a nenávistí cituji:
"vy prostě chcete likvidaci Izraele (a patrně i Židů) jako takovou. S podobnými individui je ovšem těžké jednat"

- typická politická sprostá rétorika, která když dojdou argumenty, tak z člověka, který mluví pravdu automaticky dělá teroristu a likvidátora- styďte se.

Izrael zabráním Gazy získá velmi mnoho, stačí jen tato informyce z roku 2008:
-------------------------------
Asi třicet kilometrů od pobřeží Pásma Gazy jsou totiž na dně Středozemního moře ložiska plynu, která zaujala mezinárodní těžařské firmy.

V jednom těžebním poli se ukrývají rezervy zemního plynu odhadované na bilion dolarů. Izrael je připraven podepsat obří kontrakt na dodávky plynu z pobřežních vod Pásma Gazy a to na 15 let v hodnotě více než čtyři miliardy dolarů.

Vyjednávací tým v čele s Nigel Shawem z British Gas už koupil těžební práva na plyn v Gaza Marine.
-----------------------------
01. 06. 2010 | 09:27

Rejpal napsal(a):

Díky za dobrý blog.

Námořní blokády jsou používány od nepaměti. V případě "konvoje pro Hamás" se jednalo o dlouho připravovanou provokaci proti blokádě.

Skutečnou potřebnou pomoc Palestincům v pásmu Gazy je možné posílat přes Izrael bez organizovaných provokací.
01. 06. 2010 | 09:35

hovorka11 napsal(a):

Targus:
Mrtví chudáci nebyli obětovány. Ani já bych nepředpokládal takovou drzost, že vojenské teroristické komando Israele napadne dle všeho suverénní území Tureckého státu v mezinárodních vodách. Je zřejmé, že bylo ozbrojeno na rozdíl od lidí na lodi, kteří se bránili holemi.
Izraelci na to neměli sebemenší právo a zcela to odhaluje jejich válečné běsnění.
01. 06. 2010 | 09:37

Vesmirni poutnik napsal(a):

Co jste primitivove o sebe vubec myslite?Koukam ze lidsky druh vubec nepoucil...porad odmitate milovat blizneho?
Co rikate na "male" letni predstaveni?
01. 06. 2010 | 10:01

Xury napsal(a):

Doplněk:Izrael předal Gazu Palestincům v roce 2005. Od té doby dopadlo na jeho území cca 10.000 raket vypálených z pásma Gazy. Kromě toho distribuuje cca 15000 tun humanitární pomoci týdně. Opravdu musely ty lodě porušit blokádu?
01. 06. 2010 | 10:03

Adam napsal(a):

Svoboda mě poněkud překvapil, dosud jeho úvahy měly hlavu a patu. V tomto případě jakoby toto vše hodil za hlavu a obhajuje neobhajitelné. Nění to tím, že je obřezán ? Izrael vzniknul na palestinských územích proti vůli tamnějších obyvatel. Pak se válkami (1967..) na jejich úkor dále rozšiřoval. Gaza je obrovské ghetto pro 1,5 miliónu obyvatel na malém území. Je s podivem, že židé po zkušenostech s nacistickými ghetty jako třeba ve Varšavě, Terezíně ...praktikují totéž, ale ve velkém. A o ještě občas toto ghetto vybombardují (viz třeba loni na počátku roku). Počet jejich obětí je o několik řádů menší, než oběti Palestinců.
Ještě mě napadá, zda Svoboda nemá strach z Řeckého zadlužení a krachu našeho státu, a proto se snaží, abychom byli s našimi věřiteli za dobře.
01. 06. 2010 | 10:15

Hladis napsal(a):

Mise techto aktivistu splnila svuj ucel na 100% a jde to videt i zde v diskuzich kdy lide v jine zemi kompletne neznalych tamejsich pomeru vykrikuje sve soudy. Nejsem zadny priznivec Izraele naopak povazuji za jednu z nejvetsi chyb vytvoreni tohoto statu. Kazdopadne jak uz jsem psal tito aktiviste chteli vyvolat konflikt a zamerne zvolili tuto cetu. Dobre vedeli ze je Izrael zastavi coz verejne deklaroval a nabidl spolecne s Egyptem cestu jinou coz se nekomu nehodilo do kramu. Prislo to co prijit muselo a doslo k incidentu ,ktery nemohl skoncit jinak. Vykriky aktivistu v mediich o komandu zabijejici spici neozbrojene civilisty je dobre mirena lez pro vetsi efekt. To ze Izrael zastavil lode v mezinarodnich vodach je z hlediska mezinarodniho prava spatne ,ale jak se rika "Kdyz to muzou delat ostatni beztrestne (a tech pripadu je treba uz zminovana Karibska krize ,Iransky incident atd..) proc ne my ,kdyz se snazime ochranin nasi zem"? Aktiviste mohli zvolit cestu jinou vcetne prohlidky nakladu a naklad dopravit na misto urceni. Zvolili si vedome cestu konfrontace a jsem presvedcen ze to po par silnych projevech velice rychle vysumi z jiz zminenych duvodu. Pro zdejsi diskutujici nez zacnete placat nejdriv se tam jedte podivat jinak jsou to jen prazdna slova.
01. 06. 2010 | 10:22

void napsal(a):

tleskám, problém je zřejmě ještě trochu složitější, ale to by již rozsahem nebylo na blog.
01. 06. 2010 | 10:24

Xury napsal(a):

Pro Hovorku11:
Mám určité pochybnosti, že by o těch potenciálních ložiscích nevěděli v roce 2005, kdy předávali Gazu Palestincům. To za prvé. V Pásmu Gazy žije momentálně cca 1.5 milionu obyvatel - a jejich počet stále roste - evidentní genocida, jak psal kdosi výše. To je jako zmasakrují nebo co budou s nimi dělat? Dost dobře si nedovedu představit, že budou pokojně těžit s tolika vzdorujícími za zády.
01. 06. 2010 | 10:31

robert napsal(a):

výborné, i komunista může mít rozum :)
01. 06. 2010 | 10:31

Aleš napsal(a):

Pánové závidím vám tu lehkost "Aktiviste mohli zvolit cestu jinou vcetne prohlidky nakladu a naklad dopravit na misto urceni."
Do GAZY prosudí cca 1/4 potřebné humanitární pomoci- v rámci této pomoci je opakuji zakázán stavební materiál a donedávna např. školní pomůcky.
Cílem těchto aktivitů bylo upozornit na blokádu GAZY, byla to také provokace, ale problém není černobílý. To se bohužel i díky smrti civilistů určitě podařilo a diskuse na téma rozsah pomoci, jak dlouho blokáda a jakým způsobem dále v GAZE je tímto konfliktem nepochybně zvýrazněna.¨
KOnflikt Izrael- arabský svět , který asi opravdu nemá řešení to posunulo jen k eskalaci.
01. 06. 2010 | 10:34

Mell napsal(a):

Děkuji pane Svobodo za potřebný a dostatečně jasně napsaný článek, jak ale vidím z diskuze, jsou lidé, kteří nepoužívají zdravý rozum, ale vede je nenávist, a ty nepřesvědčíte. Škoda. Narodili se hloupí a hloupí i umřou.
01. 06. 2010 | 10:35

Otazka napsal(a):

Tohle si každý prohlédněte.
http://lawrenceofcyberia.bl...

Popřemýšlejte, proč byla berlínská zeď špatně. Byla levicová nebo pravicová? Ne bylo to mocenské svinstvo, jako blokáda Gazy.

Izrael má přesně takový nárok na zabraná území, jako mlě Hitler na Sudety nebo celé Čechy.

Každý kdo reaguje na světlo a rozezná A od B ví, že od prvního století v Palestině židé do začátku 20 století nebyli.

Jsou jenom dvě možnosti:
1) nikdo tam těch 18 století nebyl
2) někomu tam byla půda sebraná

Hamás je naprosto stejná teroristická skupina jako byli slkovenští partyzáni.
na rozdíl od pražského intelktuála, který to vidí dialekticky v souvislostech, vím, co takový partyzánský-teroristický humus znamená....

Izrael se odvolává na Osvětim, ale Hamás nemá s 2 světovou válkou naprosto nic společného. Pokud , tak Merkelová a ne Ahmadenižád.

"Takhle se mává, takhle se bije" návod k plácačce na mouchy ve filmu Tři veteráni
01. 06. 2010 | 10:40

gogol napsal(a):

Strucne receno - ANO pane Svobodo. Nejen nase, ale i Evropske noviny informuji o situaci tendencne (takze pak i mistni prispevatele pouzivaji tato take-fakta).
01. 06. 2010 | 10:41

Otazka napsal(a):

Jetě dodatek, soudruh Svoboda jistě stále hledá ty neexistující mobilní Sadámovi laboratoře, jejichž satelitní zfalšované snímky bratrstvo kočičí pracky podstrčilo v RB OSN....

Al Kajda,, ha ha...
Afgánští zaměstnanci amerických základen v Afganistánu jsou hrdi na to, že jejich piloti shodili ty dvě věže. Že mají nejšikovnější borce na světě....Při delším rozhovoru samoz řejmě zjistíte, že ve skutečnosti nikdo z nich nevěří, že by to divadlo 11 září zpunktovali fousatí příbuzní z Afganistánu....
Ano, vstoupili jsme do virtuálního informačního století a tohle bueme mít teď denně...
Ještě uvidíme věci, o nichž se našim předkům ani nesnilo, nevylučoval bych ani invazi zelených mužíčků v přímém přenosu...Také to uvidíme na obrazovce a hrdě zvedeme svá mávátka...
"Pravda je lež, láska je nenávist a válka je mír"
01. 06. 2010 | 10:48

Roman napsal(a):

Jiří Svoboda: Váš blog je výborné čtení, děkuji.
01. 06. 2010 | 10:50

hovorka11 napsal(a):

Hladis:
Podle mě aktivisté chtěli ukázat na absurdnost genocidy Gazy. Těžko by tam někdo jel s vědomím, že ho zastřelí přepadové komando.
Ano, aktivistům se podařilo odhalit nesmyslnost potravinové a vzdělávací blokády Izraelem a zároveň se ukázalo, že izraelci jsou horší, než jsem si i já myslel.
Z Gazy je dost záběrů vybombardované školy, zasažených fosforem. Je to terorizmus bez přívlastků. Na zabrání Gazy Izrael potřebuje "zaostalé, nevzdělané a nuzné" tamní obyvatelstvo. Nic nevyšumí, jen se pěstují další nepřátelé, aby se mělo co zabírat !
Zhoršováním životních podmínek v Gaze chce Izrael dokázat jaká jsou tam "zvířata". Je to nejodpornější taktika sionistů třetího tisíciletí.
01. 06. 2010 | 10:50

hoven napsal(a):

já nejvice u mezinárodního společenství postrádam schopnost umět se vcítit do situace israele. být neustále ohrožován teroristy, čelit raketovým utokům. která země by chtěla žít vedle palestinců?? nebo vedle muslimů obecně?? a jak by na to reagovali??
01. 06. 2010 | 10:53

Hladis napsal(a):

To Ales
Byl jste tam aby jste na miste posoudil zda to je ci neni pravda nebo cerpate z "nezavislych" medii ,ktere cerpaji z absolutne "objektivnich" zdroju typu Btselem a jinych organizaci? Vec neni cernobila ,ale to nic nemeni na tom co se tam vcera udalo. Vina je na obou stranach a to poprit nelze.
01. 06. 2010 | 10:57

Hladis napsal(a):

To hovorka11
Z vaseho prispevku je jasne ze nemate vubec potuchy jak to tam vypada a jste naprosto priklonen k jedne strane. Ja vam to neberu ,ale ja se chci bavit objektivne a uz prvni veta kterou jste pouzil vcetne slova genocida znamena ze objektivni nejste.
01. 06. 2010 | 11:04

siven napsal(a):

Nevím, střílet do humanitárního konvoje mi nepřipadá jako akt demokratického státu.
01. 06. 2010 | 11:09

Hladis napsal(a):

To Siven
http://www.youtube.com/watc... pripada vam toto jako "komando rozstrilelo humanitarni konvoj a zabijelo spici neozbrojene civilisty" (komentar aktivistu v mediich) ? O tom jak vypada akt demokratickeho statu ,viz. USA vs. Irak atd.., se da s uspechem polemizovat.
01. 06. 2010 | 11:28

Tydýt napsal(a):

sivene, prosím vás... humanitární konvoj? Probuďte se.
01. 06. 2010 | 11:38

hans napsal(a):

To siven. To přece nebyl žádný humanitární konvoj. To ví i největší hlupec. To byl konvoj provokateru a teroristů, kterého se zúčastnili i 4 grázlové z ČR. Jen se divím, panu Svobodovi, že se on diví, že naše noviny a zvláště Lidovky, Hospodářské noviny a Mf, tak okatě lžou: Vždyť to dělali vždy, zvláště před volbami. Nebo si myslíte, že alespoň někdy psali pravdu? A že píší jednotně? Přece patří stejnému, německému majiteli. A ten nemá potřebu, aby tady nechal alespoň jeden seriozní denník. Je to Němec z Mnichova.
01. 06. 2010 | 11:40

Béda napsal(a):

Milí přátelé.

Kdyby Izraelci nakrásně chtěli, tak tu loď prohlédli a pustili dál do Gazy. Jenomže tady jde o to, že IZRAEL SI OSOBUJE určovat všechno co se týče Gazy - t.j. kolik a jaké pomoci je přípustné poskytnout Gaze, všechno musí jít skrze Izrael, který to buďto propustí anebo ne a nechá obyvatelstvo Gazy nadále živořit bez pomoci.

Gaza je jeden velký koncentrák obehnaný neproniknutelným plotem a jeho dozorce sedí v Izraeli.

Tomu dozorci jsou srdečně ukradeny nějaké mezinárodní právo, ženevské konvence, osudy civilistů v Gaze a pod..

Zásahem v mezinárodních vodách proti neozbrojeným civilistům proti humanitárnímu konvoji porušil Izrael hned několik mezinárodních smluv. To neukecáte, přátelé. Jsem zvědav, co se teď stane.
01. 06. 2010 | 11:47

siven napsal(a):

"Provokatéři a teroristi"... typický slovník z dob strýka Husáka.

Pracovníkům na lodi ruply nervy, když spatřili marnost svého úsilí: tzn. zabavení pomoci, která by se k cíli nedostala.

Sáhli k násilí, což je hloupé a neomluvitelné. Ovšem jelikož se v případě vojáků jedná o profesionály a nikdo z pracovníků je neohrožoval střelnou zbraní, verdikt je jasný: jde o akt zvůle a diletantství. V mezinárodních vodách.

Ještě jsem nezaznamenal, že by např. po některých demonstrantech policie střílela. Přinejmenším v západních demokraciích.
01. 06. 2010 | 12:03

Hladis napsal(a):

Je opravdu s podivem jak jsou lide extreme polarizovani a jak si formuji nazor podle obrazku z medii bez hlubsi znalosti problematiky.
Pro Hanse jsou ti aktiviste banda teroristu a grazlu podporovanych nackama z Mnichova a naopak pro Bedu jsou Izraelci nackove provozujici velky koncentrak. Mno s takovou ten svet bohuzel vypada tak jak vypada.
01. 06. 2010 | 12:05

Xury napsal(a):

Pánové, kteří kritizují izraelskou blokádu Gazy, by se měli zamyslet nad tím, proč Gazu blokuje i Egypt. Vždyť tam žíjí bratři oněch nebohých Palestinců. Tak u Izraele je špatné, že zřídil blokádu vůči lidem, kteří jej chtějí zničit a od bratrského Egypta je to v pořádku? Mohl by mi to Béda nebo ovorka vysvětlit?
01. 06. 2010 | 12:08

Hladis napsal(a):

To Sivan
1)Nevypadalo to na rupnute nervy kdyz na vojaky zautocili okamzite pri slaneni. A rupnute nervy neomluvaji ubyti nekoho holemi k smrti.
2) Jak vite dopredu ze by se pomoc na misto nedostala ?
3)Sahli k nasili bez romysleni a zautocili na profesionaly a co takovy profesional asi udela kdyz mu jde o zivot ?
Verdikt je jasny: jde o akt zvule a diletanstvi na obou stranach otazkou je na ktere strane vic a zde mam jasno.

4) Tak si sednete a nez toto napisete ,najdete si nejdrive informace a jiste zaznamenate. A nevidim nic na tom kdyz policista ci vojak ktereho ohrozuje na zivote "demonstrant" pouzije veskere prostredky na svou ochranu. Podle vas se ma nechat zabit ?
01. 06. 2010 | 12:19

fudoshin napsal(a):

to je takový blábol, že kdyby člověk měl bod po bodu oponovat vašim rádoby nezpochybnitelným pravdám, které nemají žádné opodstatnění, ale jsou takříkajíc samonosné, že by přesáhl o mnoho váš původní článek...navíc v něm není nic nového, prakticky kopíruje oficiální izraelské stanovisko, jistěže nezaujaté.
01. 06. 2010 | 12:33

n.o.s napsal(a):

Béda

židé uznávají jen ta pravidla která si sami vytvoří teror proti britskému mandátu nastal okamžitě jakmile se tito trochu odchýlili od jejich přání, ostatně městský bombový terorismus v Palestině zavedli židé, ale protože to byli židé měli

„neocenitelnou politickou a výchovnou
hodnotu. Osvobodily jišuv od ponižujícího postavení britských Schutzju-
den. Uštědřily zdravou lekci arabským teroristickým bandám a zplodily
nového ducha bojovnosti a sebeobětování v židovské mládeži."

nehledě na skutečnost že násilí bylo v plánu židů hned od počátku, jak Herzl napsal zemi kterou si zvolili by měli dobít zbraněmi....
01. 06. 2010 | 12:42

siven napsal(a):

Hladis - 1) Koho tam "ubili k smrti"? Pokud vím, přes tucet lidí bylo zastřeleno.
2) Pomoc by se na místo nedostala, jelikož ji Izrael blokuje, pokud jste tuto skutečnost ještě nezaznamenal.
3) Jasno asi moc nemáte, profesionál musí počítat s tím, že mu za této situace nerozvinou červený koberec a zasypou jej květinami.
V rozvinutých zemích se používají pacifikační metody a nástroje, v rozvojových zemích a diktaturách se bez okolků střílí.

4) "Podle mě" se nemá dít nic, nýbrž podle práva.
Paragraf o přiměřené obraně platí u veřejných činitelů dvojnásob, vzhledem k jejich postavení, vybavení a průpravě. Speciální policejní a vojenské jednotky mohou vybírat z celé škály metod a zásahů. Jsou-li opravdu profesionální.
01. 06. 2010 | 12:51

Béda napsal(a):

Hladis,

Izreal zasáhnul v mezinárodních!!! vodách. Ti vojáci k tomu neměli nejmenší oporu v jakémkoliv zákonu. Tomu se říká akt zvůle. Obrana před zvůlí je povolena.

Izraelci předem věděli, že půjde o humanitární neozbrojený konvoj mezinárodní organizace z evropských sbírek. Přesto zasáhli. Mohli žádat o kontrolu, až se konvoj dostane na izraelské území. Mohli jej skontrolovat po přistání.

Můj osobní názor je, že vznik státu Izrael je jednou z největších chyb především britské imperiální politiky a posléze světové diplomacie.

Je to něco podobného jako kdyby se dnes z rozhodnutí USA sestěhovali třeba Romové na část českého území, toto by bylo posléze po navýšení jejich počtu posvěceno mezinárodním společenstvím s tím, že si zde budou moci zřídit svůj vlastní stát. Myslím, že by to taky nedělalo dobrotu. Dobrotu nedělalo dokonce ani soužití se sudetskými Němci, kteří zde měli svou historickou tradici a měli rozsáhlá práva téměř nedostižné pro jiné menšiny v jiných státech té doby.

XURY,

dovolím si tipnout. V Egyptě je prezidentsko vojensko-policejní diktatura štědře podporovaná po Camp - Davidských rokováních USA.
Ta podpora je vázána na vstřícný vztah ke státu Izrael. Egypt, i když nemá Izraelce moc v lásce, ví že Izrael disponuje jadernou výzbrojí a po prohraných válkách ví, že s izraelskou armádou nejsou žádné žerty. Jde o obchodně politický vztah slabšího se silnějším.
01. 06. 2010 | 12:54

absurdík napsal(a):

kdo to dočte až sem musí usoudit, že tento lid, který si neumí udělat pořádek od Ústavy až po poslední věci člověka, může jedině tlachat nad světovými věcmi, absurdistán
01. 06. 2010 | 12:54

Lex napsal(a):

„Incident odsoudilo celé mezinárodní společenství. V úterý by měla o operaci jednat Severoatlantická aliance, zasedání plánuje také Liga arabských států.“ http://www.mediafax.cz/zahr...
„Rada bezpečnosti OSN žádá nestranné vyšetření pondělního zásahu Izraelců proti lodím s pomocí palestinské Gaze. Plyne to z úterního textu, který schválila. Akce, kterou odsoudila, si vyžádala nejméně devět mrtvých, i když se mluvilo až o devatenácti.
Rada bezpečnosti v prohlášení žádá, aby vyšetřování bylo „okamžité, nestranné, důvěryhodné a transparentní“. O textu se v Radě jednalo na mimořádném zasedání deset hodin. Text je mnohem umírněnější, než požadovaly arabské státy a Turecko. Podle nich Izrael OSN pohrdá.
"Jedná se o vážné porušení mezinárodního práva. Rovná se to banditismu a pirátství, státní vraždě. Stát, který jde touto cestou, ztratil svou legitimitu respektovaného člena mezinárodního společenství," řekl na jednání RB OSN turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.
„Proběhlo to v mezinárodních vodách, to přiznává i izraelská strana, zároveň ale říká, že šlo o pokus o narušení blokády,“ řekl český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.
Podle odborníka na mezinárodní právo Vladimíra Balaše z právnické fakulty UK pravděpodobně došlo k porušení mezinárodního práva. „Nikdo nesmí útočit na žádné civilní lodě, ale ani na válečné, které proplouvají tím pásmem (12 mil námořního pásma = asi 45 km od pobřeží). Jediný důvod, který by to ospravedlnil, by byla sebeobrana. Je otázka, jestli tam hrozilo nějaké eminentní nebezpečí,“ vysvětlil.“ http://www.novinky.cz/zahra...

Tolik zprávy o incidentu, které vznikly den poté, tj. již na základě ogjektivních informací.
Vše ostatní je politicky málo korektní plácání, a to se týká i blogu autora, na jehož straně jinak obvykle bývám.
A konečně – smím-li se dopustit vlastního názoru: Podle mne představuje akce Izraele jistý druh „lakmusového papírku“ k ověření, jak bude mezinárodní společenství reagovat na jeho mnohem závažnější vojenskou akci. Jak budou rozdány karty a jak závažné a akutní nebezpečí mu v tom případě hrozí. Jakou akci, případně s čí podporou, nechť si akždý dosadí sám. Samozřejmě se mohu mýlit.
01. 06. 2010 | 13:11

Pepa Řepa napsal(a):

Já se už jen směju.

Pánové Béda. n.o.s. Hořejší, Hovorka 11, Morana - to je, panečku, sestava.

To nemá chybu. Maradona by to lépe neposkládal.
Chybí už jen Vilík, Drobek, Kliment Jefremovič Voroshilov a pan Šána s Marou.
Kdepak jsme se zdrželi?
01. 06. 2010 | 13:12

n.o.s napsal(a):

Béda

nezapomeňte na USS Liberty, žid může všechno, bojuje přeci s Amalekem a to je boj do posledního pokolení
01. 06. 2010 | 13:14

Burbank napsal(a):

Rád bych to napsal tak, aby to nevypadalo jako laciná konjukturalita, ale Izrael se mi zdá být tím, čím byl Jiří Paroubek pro českou politiku, velmi polarizačním činitelem. Kdo není s ním, je proti němu. Jakákoliv kritika je antisemitismus a šoa bylo zneužito jako bezbřehé alibi pro jakýkoliv akt. Temná strana Síly vyhrála, řekl by Luke Skywalker, původně skvělá idea samostatného židovského státu a nutná obrana překmitly v agresi, násilí a bezpráví.
Útok v mezinárodních vodách na neozbrojené civilisty je jen kapitolou celé téhle tragédie - proto souhlas se sivenem.
01. 06. 2010 | 13:16

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

Vy by jste se měl smát především sám sobě...

"Já Vám řeknu, ten Herzl nebo kdo je autorem sionismu, byl ale hlava.Jak on dokázel padělat svitky od Mrtvého moře."

06.04.2010 07:57:24

Izrael má dobré spojence, jen dejte pozor aby jste se někdy neodchýlil od židovské pravověrnosti, ale to se vám stát nemůže
01. 06. 2010 | 13:17

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a rada olašských Romů, Svaz rumungrů a král Béla 876tý vypravili z Transilvanie humanitární konvoj pro Jirkov, sestávající z jedné autolekárničky, 536 pistolí 67 kulometů a šesti panzerfaustů.

Jen Litvínoský protofašista by je nevpustil.
01. 06. 2010 | 13:21

Burbank napsal(a):

Vítejte, pražská vyplavenino. Už se těším na Vaše konzistentní, stručně a jasně formulované názory. Škoda, že už je nejspíš předem znám.
01. 06. 2010 | 13:30

Pepa Řepa napsal(a):

To Burbank
jsou rádi, že jsem je ze sestavy kola vynechal.
Nebo toužej dostat se mezi velikány ducha?

Podívaj, Milošek má jasno, kníže má jasno, i ten exkomunista Svoboda prozřel.

Co voni? Chtěj zůstat mezi slepeckou ligou z hořejší ulice?
01. 06. 2010 | 13:36

Taoiseach napsal(a):

Jiří Svoboda

"Proč válčíme proti Al-Kajda a máme rádi vládu Hamásu"

Pokud mluvíte za sebe, používejte laskavě jednotné číslo. Pokud mluvíte za někoho jiného, nemáte k tomu nejmenší oprávnění.

"Rozpočet Hamásu sanuje především Saudská Arábie, menší část Irán, nemalým příspěvkem pak Evropská Unie."

To není pravda (a nejspíš se jedná o vědomou lež). EU přispívá palestinské samosprávě, nikoli Hamasu, a to cíleně a kontrolovaně na infrastrukturní projekty (jejichž výsledky stát Izrael systematicky ničí).

Uplatňování kolektivní viny ("Palestinci, žijící na tomto území, si v roce 2006 zvolili Hamás za vedoucí politickou sílu") je hnusné vždycky a za všech okolností.

Nemám rád vypatlané příznivce izraelských jestřábů, mimo jiné i proto, že jeden z nich zavraždil izraelského předsedu vlády. Skutečným zájmem Izraelců je žít v míru, a nikoli mít co největší území.
01. 06. 2010 | 13:38

Burbank napsal(a):

Považoval bych si za čest být se zmíněnými pány v jedné sestavě. Ale na to nepotřebuji Vaše potvrzení, já se tam počítám tak nějak sám od sebe.
Zatím jste pod tímto blogem spíše ostouzel své myšlenkové oponenty. Sdělíte nám též svůj ctěný názor?
01. 06. 2010 | 13:40

Hladis napsal(a):

To Beda
Ano Izrael zasahl v mezinarodnich vodach a to byla chyba ,ktera se mu vymsti. Nikde to nezpochybnuji. Problem je ze stejnou vec delaji i ostatni staty a z mezinarodniho prava se dela kus toaletniho papiru a pouziva se jak se zrovna komu hodi. Treba vas nazor na karibskou krizi by me zajimal.

To jaky naklad konvoj vezl opravdu Izraelci tusit nemohli a klickovani aktivistu jak se vyhnout kontrole jim na duveryhodnosti moc nepridava. Ono taky neslo o to dopravit naklad bez problemu. Slo o to problem vyvolat. Diky Izraelske paranoie a perfekcionismu se to nemohlo nepovest.

To ze vznik Izraele je obrovskou chybou ,kterou si zide doslova vydupali vim velice dobre a uz jsem to psal vise. Vznik tohoto statu da se rici zapocal cely kolotoc nenavisti Islam vs. Zapad. Ale co ted ? Ted uz se nejde vratit a chybu napravit.
01. 06. 2010 | 13:45

Pepa Řepa napsal(a):

To Burbank
uhodl jste, nesdělím.
Je tajný.

Taoiseach -další mudrc.
V Gaze je palestinská samospráva a ne Chamas?
A sakra.
01. 06. 2010 | 13:48

Burbank napsal(a):

Tak to jsem nic neuhodl, moje otázka nebyla sugestivní. Je to škoda, že neodkryjete závratnou hloubku svého světonázoru. Zatím jste nás nechal nahlédnout jen do jeho pohříchu mělkých oblastí...
Třeba byste někoho - jako mě, spadajícího částečně do kategorie "self hating Jew" - přesvědčil a rozšířil tak řady svých řepných apoštolů (ale že jsem jich tu dneska už potkal!)
01. 06. 2010 | 13:55

Aleš napsal(a):

to hladis
Psal jsem v 8.48
"Onen konvoj nepochybně byl také provokací ze strany humanitární turecké organizace, muselo jim být jasnno, že nemůže bez problémů skončit."
Lex- přesné!!!
01. 06. 2010 | 13:55

Taoiseach napsal(a):

Pepa Řepa

"V Gaze je palestinská samospráva a ne Chamas?"

Moc jste se nepředvedl. V Gaze i na Západním břehu je samospráva, Hamás a Fattah - naprosto stejně jako v Izraeli je vláda, Likkud, Strana práce a Kadima.
01. 06. 2010 | 14:01

Pepa Řepa napsal(a):

To Burbank
A vůbec, jsou rádi, že jsou moje názory konzistentní, stručné a jasné.

Pokud jde o slovo "konzistentní", oni stejně nevěděj, co to je.

Kdyby nebyly stručné, jejich mozek-vašnosto-by je nepobral.

A kdyby nebyly jasné, přispělo by to ještě k většímu pomaatení jejich hlavy.

Shalom Metumtam.
01. 06. 2010 | 14:06

Béda napsal(a):

Hladis,

Karibská krize je v tomto případě zástupný problém.

Již jsem o ní psal jinde. Celý problém vzniknul za vlády Chrušščova v SSSR a Kennedyho v USA tím, že AMERIČANÉ rozmístily své jaderné rakety v Turecku u hranic s SSSR.

SSSR udělali logické protiopatření poté co to zjistili, tajně rozmístili své maskované rakety na Kubě. Američané to zjistili z leteckých snímků a pak začalo tóčo.

Celé to vyvrcholilo v OSN, dotčený Kennedy promluvil dramaticky k národu a obvinil Rusy.

Chruščov v průběhu ultimáta vydal pokyn stáhnout rakety a Američané tajně stáhli rakety z Turecka.

Ačkoliv to celé zavinili v podstatě Američané, opticky před světovou veřejností to vypadalo jako jejich velké vítězství nad zlovolným Rusem.

Tož tak.

Izraelci měli v mezinárodních vodách kontrolovat kohokoliv asi takové právo jako mám já kontrolovat vás na náměstí (anebo návsi) v místě kde žijete.

PŘ,

Izraelci si sami vypěstovali Hamas jako protiváhu OOP. Pak se jim to vymklo z ruky jako Američanům mudžáheddíni, tedy pozdější Talibán a Al Kaidá...
01. 06. 2010 | 14:06

Burbank napsal(a):

Aleši, provokace sem, provokace tam: to co píšete, je asi stejné, jako kdyby protektorátní tisk napsal, že Žid provokoval tím, že šel do kina. Loď byla v mezinárodních vodách, posádka byla civilní a neozbrojena, nikdo neměl právo na ni zaútočit. Jednostranně vyhlášená blokáda k tomu nezakládá sebemenší právní podklad.
01. 06. 2010 | 14:07

Béda napsal(a):

Lex,

mé doporučení - pověřit onoho neúplatného neohroženého jihoafrického soudce, který vyšetřoval genocidu v Gaze.
01. 06. 2010 | 14:08

Burbank napsal(a):

Pane Řepo, máte na víc, tedy aspoň jsem si to myslel. Co je konzistentní vím, mám to doma ve spíži, jsou slova, která znají i jiní lidé, než Vy, jakkoli se Vám to může zdát překvapivým. Napište víc, prosím!

Alejkum salám.
01. 06. 2010 | 14:13

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo mluvíte jako kniha.
Jako zelená kniha.

Daroval mi jí na Shatt el Nachér jistý collonel Džallúd po Mojmírovi z Benghází druhý muž v zemi. Po půl roce už nebyl ani on, ani jeho rodina.
Já jí budu muset někde vyhrabat.
Že ji znáte zpaměti.
Kdepak háfiz je háfiz.
01. 06. 2010 | 14:20

n.o.s napsal(a):

"Izraelci si sami vypěstovali Hamas jako protiváhu OOP. Pak se jim to vymklo z ruky..."

Nevymklo! potřebují je, stejně jako USA potřebuje Al Kaidu
01. 06. 2010 | 14:24

n.o.s napsal(a):

židé by se navzájem povraždili kdyby neexistoval Amalek, to samé křesťanství, ne náhodou to byl první mezilidský akt po potopě vyrobit předmět nenávisti a když není nikdo na světě tak ve vlastní rodině a z otce na syna... je to základ jejich mentality, žido-křestanská mentalita par excelence
01. 06. 2010 | 14:29

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo, co s tou humanitární pomocí z Transylvanie pro Jirkov?
Taky je přivítáte před Litvínovem chlebem a solí?
01. 06. 2010 | 14:31

Béda napsal(a):

PŘ,

já bych myslel, že je spíš přivítáte vy s Vandasem a poslankyní "Mgr." Řápkovou.
01. 06. 2010 | 14:35

n.o.s napsal(a):

Pepa Řepa

co třeba Dár al-Jásín

10.dubna 1948 4.30 ráno jedna z akcí "Operace jednota" spojení Irgunu, Palmechu a Hagany celá vesnice byla vyvražděna, v aktu který ne nepodobný tomu co nacisté předváděli v Lidicích na rozdíl od nacistů jak později napsal jeden z účastníků akce naložili židé přeživší obyvatelé do nákladáku a vykonali s nimi Triumfální Průvod po čtvrtích Jeruzaléma nakonec je v lomu mezi Giv'at Šaul a Dár al-Jásín postříleli a takových akcí byli desítky...
01. 06. 2010 | 14:42

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě jeden příklad Bédo.

Honvédi vypraví humanitární pomoc Bélovi Bugárovi, taky kvičí, že je "V tísni".Od Trianonu, 90 let.

Na tři obvazy, deset samopalů. Jistit to bude doprovod dvaceni honvédů, vyzbrojený škorpiony.

Copak asi udělá bratr Fico?
Přivítá je pálenkou?

Včil dumej, bystrý Bédo z hořejší ulice.
01. 06. 2010 | 14:43

Béda napsal(a):

PŘ,

http://www.ceskatelevize.cz...

máte to tam od 39 minuty.
01. 06. 2010 | 14:45

n.o.s napsal(a):

Nejbrutálnější židovská jednotka pro boj s araby měla přezdívku "Osvětimská Rota"
01. 06. 2010 | 14:45

Béda napsal(a):

PŘ,

Nejdřív prokaž, že na těch lodích byli zbraně. Včil dumej, bystrý Pepo.
01. 06. 2010 | 14:48

Burbank napsal(a):

Pane Řepo, právě se vracím a tu vidím, že jste si vybral Bédu. Nu což, jdu o dům dál.

Ta'ut tipesh.
01. 06. 2010 | 14:53

6. října 1973 napsal(a):

Právní analýzy toho, že Izrael pochybil, když provedl zásah v mezinárodních vodách chápu. Ovšem souhlasím se závěry autora blogu, že cílem celé plavby byla pouze konfrontace.

Izrael je jediný stát, který se těší nebývalému respektu ( i když ho okolní arabáši ofiko neuznávají) na středním východě. Právě díky své tvrdé politice. Hodnoty, které tam hájí jsou i hodnotami židovsko-křesťanské evropy. Fandím jim!
01. 06. 2010 | 14:57

Vlad. napsal(a):

Souhlasim s autorem clanku. Konvoj byl vmesovani do vnitrnich zalezitosti Israele a podle toho dopadnul.
01. 06. 2010 | 15:02

Burbank napsal(a):

Všechna ta krev se nám vrátí. Židé by neměli ubližovat, protože to dělají nepřátelé. Měli bychom být spravedliví. V tom je krása. To je židovské.

Tak to říká Mathieu Kassowitz ve filmu Mnichov. Už jsem to jednou použil, ale tohle mohu podepsat, to, co napsal nick 6. října je jenom velmi nedůvěryhodná jedna paní z Tel Avivu povídala.
01. 06. 2010 | 15:08

Pepa Řepa napsal(a):

Ale, bystrý Bédo, problém je v tom, že by bratr Fico řekl doprovodným honvédům.

Milí kupci humanitární, ukažte zboží své, my je čekneme a když tam budou obvazy, jděte k Bugárovi.
Honvédi by ale vytáhli samopaly a spustili střelbu.

Proč by tak činili-bystrý Bédo?

Jsou dvě možnosti.
1.Nebyly tam obvazy-bystrý Bédo.
2.Je jedno, co tam bylo, šlo o to vyvolat skandál.

Tady je úplně mimo Lex.
Icik nemá zájem vyvolat mediální bitvu. Tu totiž vyhrát nemůže. O tom se přesvědčil při minulém kole v Gaze.

Otázkou je, kdo ten zájem má.
Chamás se obává-zřejmě oprávněně-že se do roka semele cosi v Iránu. Semele, Bédo, semele.
Irán naopak potřebuje odpoutat pozornost od Bušehru. Další ohnisko musí vydržovat stůj co stůj.Oprašují se styky mezi Turkem a Peršanem.

Tady ovšem spekulujeme. Oba, bystrý Bédo.

Zůstává klíčová otázka. Odsuzoval byste stejně bratra Fica, kdyby honvédům u Komárna střelbu opětoval?
01. 06. 2010 | 15:09

hovorka11 napsal(a):

Ano, Lex to napsal dobře. Zásah Izraelců je pravděpodobně lakmusovým papírkem. V současnosti.
Co vím, tak jsou dodávány zbraně z USA do Izraele v hodnotě 3 miliard dolarů ročně! Mimo to Izrael dostane z USA moderní protiletadlové rakety s velkým dosahem.
Írán má taky dlohodobě přislíbeno dodání též obraných protiletadlových raket S-300 z Ruska. USA se vyjádřilo, že v případě dodání těchto raket Íránu to vážně naruší vztahy s USA. Myslím, že se chystá válka s Íránem a Izrael v tom sehraje klíčovou roli. Zbrojní průmysl v USA nutně potřebuje odbyt, takže záleží, jak brzy se uvolní síly z Afganistánu.
Izrael má pro USA zcela nezastupitelnou roli v rozbíjení jakékoliv jednoty a klidu v arabských zemích, takže jestli budou proti němu všichni, tak USA vždy půjde s Izraelem, proto obsazení Gazy je otázka politiky USA.
01. 06. 2010 | 15:09

Béda napsal(a):

Vlad.,

vnitřní záležitosti Izraele v mezinárodních vodách? Co si to Izrael osobuje za práva? Podle toho za chvilku budou hranice jeho vnitřích záležitostí ve střední Evropě.

6.10.1973,

porušování mezinárodního práva a genocida (na základě kolektivní viny) na okupovaném území jsou hodnotou židovsko-křesťanské Evropy? Ještě, že nejsem křesťan ani Žid.
01. 06. 2010 | 15:13

Taoiseach napsal(a):

Pepa Řepa

"Irán naopak potřebuje odpoutat pozornost od Bušehru."

Poněkud to s tím nadhledem přeháníte. Pokud má Irán nějaká tajná zařízení, tak rozhodně ne v Bušehru.
01. 06. 2010 | 15:15

Pepa Řepa napsal(a):

To n.o.s.
jste obdivuhodný džin. Jakmile uslyšíte slovo, víra (jakákoliv) vylezete z lahve a snažíte se prosadit. Neúnavně, leč marně,
jste kytara o jedné struně.

To jen abyste si nemyslel, že Vás svět neslyší a neskončil jako jistý Nietzsche.

Slyší, ale není povinnost odpovídat na každou pitomost.
Až bude nejhůř-volejte 158.

Hodně štěstí v bádání, Fridrichu.
01. 06. 2010 | 15:17

Béda napsal(a):

PŘ,

věru odsuzoval, bystrý Pepo. Odsuzoval. Kdyby Fico začal provádět tu kontrolu humanitárního konvoje pro bratry Huny u Békecsaby anebo Nyiregyiházu.

Krom toho, nevím co si o tom myslíš ty, mi se ale zdá, že maďarské ghetto na Slovensku je asi tak tuhé jako polské ghetto na Těšínsku.

Skandál, vyvolal Izrael již tím ghettem v Gaze,¨plošným užitím bomb s bílým fosforem... Zajímavé u národa, který si za 2.SV prošel takovou anabází. Co říkáš?
01. 06. 2010 | 15:19

Pepa Řepa napsal(a):

Taoiseach
kde je má nevím, nikdy jsem v Iránu nebyl. Tam dole bývám 2x do roka.
Mějte se a přemýšlejte o těch příkladech. Jirkov, Komárno.

Poznámkou o Vandasovi shodil Béda sám sebe. Když se neví kudykam lítají fašisti a protofašisti.
hezkou debatu, pánové.

Kéž by byl každej exkomunista jako Svoboda.
01. 06. 2010 | 15:21

Martin napsal(a):

Výborně a fundovaně napsáno. Máte můj obdiv pane Svobodo nejen jako špičkový režisér, ale nyní i jako politolog. I když jsem rozhodně pravicový volič a vždy jsem jím byl tak Vás jsem si vážil i jako levicového leadera a hlavně odvážného člověka
01. 06. 2010 | 15:22

Burbank napsal(a):

Proč vojenská plavidla nepočkala, až lodě naruší výsostné vody Izraele? Potom by přece nejen zabránila předání nákladu, ale Izrael by i "vyhrál srdce" (americká terminologie) světové veřejnosti, protože by byl zcela v právu. Cíl by tedy možná jiný: ukázat světu, že taková změkčilost jako mezinárodní právo Izraelce nezastaví. Je mi upřímně líto izraelských občanů, kteří s politikou svého státu nesouhlasí, jeden chlapík z Kišiněva si může dovolit ignorovat i je.
01. 06. 2010 | 15:25

Béda napsal(a):

PŘ,

Buď s Bohem, bystrý Pepo. Salam Alejkum.

Jako že jsem ateista.

PS: když jezdíš 2x do roka mezi mudžáheddíny. Doufám, že tě moc neterorizují?
01. 06. 2010 | 15:39

spravedlnost napsal(a):

Pane Svoboda máte pravdu. A nejhorší je na tom, že Československo v minulosti podporovalo Izrael proti arabům a teď ho kritizují.
OSN je organizace k ničemu plná bezcharakterních levičáků, kteří se přiživují na nenávisti k Židům (převážně komunistické země jako Kuba,Venezuela, S.Korea a Bolívie). Tito komunisté otevřeně podporují palestinské teroristi v naději že zničí vyspělé Evropské a Severoamerické státy, kterým závidějí jejich úspěch a kterého oni díky ideologii nemohou dosáhnout.
Pak jsou tu Arabské země, které se také snaží živit se nenávistí. Především nová Turecká vláda ukazuje, kam skutečně směřuje a že do Evropy nepatří. Turecká vláda je skutečně vedená nacionalistickými extrémisty jak někteří tvrdili.
01. 06. 2010 | 15:41

Béda napsal(a):

spravedlnost,

čóveče, to jsou objevy. Volně parafrázuji: Mezijiným útok izraelského komanda odsoudily USA, EU a OSN.
V OSN nepřešlel návrh mnohem drsnějšího odsudku z iniciativy arabských zemí.

To jsou ale věci.
01. 06. 2010 | 15:53

Taoiseach napsal(a):

Samozřejmě že Izrael porušil mezinárodní právo, dělá to totiž soustavně. Předposledním příkladem bylo zneužití cestovních pasů občanů evropských zemí.

Jiří Svoboda napsal(a):

"Kupte si poznávací zájezd do Izraele..."

Takže díky, právě to neudělám, protože nemám nejmenší zájem na tom, aby se nějaký zabiják z té zfašizované země oháněl pasem s mým jménem, až bude podnikat teroristické akce na Arabském poloostrově.
01. 06. 2010 | 15:59

Burbank napsal(a):

Řepu vystřídala Spravedlnost. No těprsk. Já už stejně musím na noční (nikoliv na nočník, prosím!), v Kolbence mě za diskuze neplatěj.

Mír s Vámi. Než přijdu ze šichty, tak ten svět už zachraňte.
01. 06. 2010 | 16:00

Rumcajs napsal(a):

Když Pán Bůh dopustí,
i komunista spustí.

Souhlas se soudruhem Svobodou.
01. 06. 2010 | 16:09

Béda napsal(a):

Rumcajs,

že oni nakonec do té KS ještě vstoupí?
01. 06. 2010 | 16:19

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Až se naší komouši budou k ekonomice stavět jako čínští soudruzi, tak určitě.

Nedávno mi jeden slovák vyprávěl, jak to v takové čínské fabrice co jede na tři směny vypadá. Vedle ponku maj takový regál,kde ty co zrovna nemaj směnu chrápu. Jak na něj přijde řada, vykulí ho z regálu a jede se dál.
Jenom ne proboha žádný prostoje.
01. 06. 2010 | 16:35

Lex napsal(a):

Rumcajs
Ten Váš slovenský přítel kecal. Prd byl v Číně, vykládal, jak to chodí u nich u Žiliny (KIA) a u nás v Nošovicích (Hyundai).
Přiznejte barvu.
01. 06. 2010 | 16:41

siven napsal(a):

Řepo, doufám, že nechlastáte okenu. To by končila veškerá sranda.

Momentálně si jen pletete vodu se souší a tyče s flintami, ale může to být horší.
01. 06. 2010 | 16:41

Rumcajs napsal(a):

Lex:

Přiznávám ! Je to skutečně tak. Dostávaj to ale za tres, když se snaží nelegálně opustit republiku a emigrovat do komunistické Číny.
01. 06. 2010 | 16:50

Camm napsal(a):

Bývalý předseda KSČM mě tentokrát překvapil svým proizraelským postojem. Až doposud jsem si myslel, že to je normální člověk, který zná pojmy čest, svoboda nebo spravedlnost. Po tomto jeho článku už váhám. Gaza je dnes jeden velký koncentrák, chybí jen baráky s plynovými komorami, jinak všecko ostatní včetně strážních věží, plotů, zdí a židovské verze esesáků si tam už Izrael postavil. Moře neoplotili, ale hlídají, aby se náhodou do Gazy nedostal přebytek potravin, cement nebo hračky. Když se pak najde několik stovek statečných neozbrojených lidí, kteří chtějí pomoci vězňům (i ženám a dětem) uvnitř lágru, Izraelci je rozstřílí. Neberou si žádné servítky, i když se lodě nacházejí v mezinárodních vodách. Předstatavte si, kdyby se podobně chovala česká policie. Uděláte přestupek (můžeme ho nazvat provokací) a policista vás zastřelí. Budete ho bránit? Nebo trochu jinak. Policista se z odposlechů dozví, že se chystá trestný čin. Počká si 60 km od místa, kde by mohl být spáchán a potenciálního pachatele odpráskne. Pane Svoboda, tohle nejsou metody civilizovaného státu, to jsou vraždy. O to horší to je, pokud se jich dopouští vojáci nebo policisté. Je jedno, kdo se takhle chová, vražda zůstane vraždou. Po hodinách se do světa dostává více zpráv. Zbraně tam nebyly, teroristé tam nebyli, vražedná komanda židovského státu tam byla jednoznačně. Je to dost podobné útoku USA na Irák. Jako by hlavní bylo mít záminku, potom už si ospravedlníme cokoliv. Izrael se stále více ukazuje jako světový terorista, srovnatelný s fašistickými režimy. Je to o to hroznější, že miliony židů zahynulo v koncentrácích. Jako by jejich děti a vnuci chtěli světu ukázat, že vraždit slabší je jednoduché. Pane Svoboda, opravdu jsem nepochopil Váš článek. Komu se chcete zavděčit? Máte židovské sponzory?
01. 06. 2010 | 16:55

wont napsal(a):

Kdo je to terorista? Pro islámský svět je to bojovník za svobodu. Proč ti lidé cítí, že je jich svoboda ohrožena.Která tajná služba a proč si chce tyto vlády podmanit. Vysát ekonomicky,ekologicky .Snadněji to půjde, když tam bude bída.Bída tam bude až je všechny zadlužíme,zkorumpujeme. Pokud nebudou poslouchat a splácet lichvářské dluhy byť pěstováním drog pošlem tam armádu. V Afganistánu byla produkce drog před válkou na historickém minimu. Teď pěstují drogy, aby mohli splácet dluhy. Sadám se nenechal uplatit,ani atentáty se nepovedly, tak se vymyslelo, že má zbraně a hurá na něj...i když se ukázalo že nic nemá stejně tam stále trčíme.
Dnes se území nedobívají tak jak tomu bylo v minulosti. Dnes se jde v kravatě s prupiskou a s jednostrannou smlouvou.Armáda nastupuje až jako vymahač dluhů.... A kdo jsou to ti teroristé? Proč tak nenávidí Ameriku. Už chápu význam slova bojovník za svobodu....
V žádném případě neuznávám způsoby jakým chtějí dát světu najevo co se tam vlastně děje.Lidský život je nejcenější dar a člověk jej má žít jak nejlépe umí.
Ale kdo to začal? Proč takto vypleněné země spravují korporace financující prezidentské kampaně v USA.
01. 06. 2010 | 19:08

Midori napsal(a):

Autor z jisté ideologie přesedlal na ideologii s příznivějšími vyhlídkami.
Škoda mluvit, hanba plivat.
01. 06. 2010 | 19:54

Béda napsal(a):

wont,

zajisté jste si všimnul zprávu o odstoupení prezidenta SRN. Víte proč odstoupil? Protože veřejně jako povoláním finančník prozradil, že Bundeswehr je v Afghánistánu kvůli ekonomickým zájmům.

Já bych se dovolil zeptat. Jakých ekonomických zájmů v zemi, kde je pouze mák a potenciálně tam bylo plánováno konzorciem západních firem pod vedením jedné americké firmy Unocal, ze které vzešel i prezident karzáí (dnes spadá pod Chevron) vybudování transafghánského plynovodu? Co tím asi rezizignüjící německý prezident mínil? Anebo mělo jít o budování předtím válkou rozbité infrastruktury za drahý peníz?

Čert aby se v tom vyznal.
01. 06. 2010 | 20:00

Jan napsal(a):

Vážení diskutující jeďte se podívat do Izrale a do Egypta a pochopíte o co jde tzv."Palestincům.V Egyptě poblíže hranic s Izraelem poznáte jak se chovají.
01. 06. 2010 | 20:03

Franěk napsal(a):

1) Většině těch, co kritizují vznik Izraele, jaksi uniká, že v roce 48 bylo na jeho území (schváleném OSN) židovské obyvatelstvo ve většině. Možná by neškodilo si o tom něco přešíst (třeba výbornou knihu Ó, Jeruzaléme), ale to by zřejmě dalo moc práce. Kecat se dá i tak, že...
2) Konvoj byl jasná provokace s cílem upozornit na situaci v Gaze. Ať už se jedná o záměr dobrý či špatný, bohužel se zdařil.
3) Za současný stav v Palestině si do značné míry můžou Izraelci sami tím, že odmítají kompromisní řešení. Zda na to mají také právo, když vyhráli všechny války, které proti nim jejich sousedé vedli, je věc hodná uvážení.
4) Podporuji vznik samostatného pal. státu, aby bylo jasné...
5)... ale stejně je to jedno. Blízký východ byl, je a bude místem chaosu. To klima má nejspíš velký vliv na lidské myšlení.
01. 06. 2010 | 20:46

Béda napsal(a):

Franěk,

než britská mandátní správa blahovolně rozhodla - vždyť z cizího krev neteče, že?(tuším v r.1919) vyjít vstřít Světověmu židovskému kongresu, bylo Židů v Palestině minimum. Na řídce osídleném území naprosto převažovali Arabové.

Problém je, že časem začala téct i ta britská krev a Britové již situaci s přílivem Židů a chaosem způsobeným teroristickými organizacemi - první z nich byly židovské - nezvládali. Proto z území utekli. Druhý den byl vyhlášen židovský stát.

A pak to začalo ve velkém.
01. 06. 2010 | 20:58

Bořivoj Čech napsal(a):

Výborně.
01. 06. 2010 | 21:29

Kend napsal(a):

Prosím někoho z diskutujících aby uvedl zdroj , kde je napsané , že tam byly nalezeny zbraně.Vy s. Svobodo se hluboce mýlíte. Naše zdělovací prostředky silně naddržují židovským teroristům a tohle je poprvé kdy jsou jakžtakž sdílní, protože tam byli i čeští novináři a prokázalo by se , že straní židům. Jinak co se týká střílení nevinných civilistů , zarytě mlčí.Jinak se možná taky zapomnělo na vyvražďováni Palestinských vesnic, v období po uznání státu Izrael. Chtěl si tím zvětšit území a vyháněli je, což dělají doposud.Jak je možné vyrábět atomové zbraně bez nějaké mezinárodní dohody s. Svobodo. Co říkáte na osidlování cizího území a taky na zacházení se zajaci z lodí? Nezlobte se , ale jste demagog jako prase.A to se snažím být slušný.
01. 06. 2010 | 21:42

B.D.S. napsal(a):

Vřelé díky!
01. 06. 2010 | 21:44

spravedlnost napsal(a):

Ten konvoj byl jasná provokace ze strany přívrženců Palestiny. Jak jinak vysvětlit že na palubě byli zástupci médii. Že by je napadlo jen tak se projet s humanitárním konvojem? Takových konvojů jezdí spousta a že by jsi vybrali zrovna tento?
Prostě věděli že budou zadrženi tak jsi najali zástupce médií aby očernili Izrael
01. 06. 2010 | 21:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Svobodo, napsal jste velice subjektívní blábol. Od svého počátku (dokoncwe i před ním) Izrael vznikl a rostl podstatnou měrou teroristickými metodami, nehledě na demagogickou propagandu a celkové brachiální metody. Ostatně i vyjádření premiéra Netanjahua o tom, že při fakticky pirátském zásahu izraelských vojáků na lodích se zásobami pro Gazu šlo o sebeobranu vojáků proti obráncům lodí svědčí o naprostém zmatení pojmů podobnému duchu Vašeho článku. Každý soudný člověk ví, že nexistuje sebeobrana na sebeobranu.
01. 06. 2010 | 21:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

spravedlnost:
Izrael lze ještě více očernit?
Tak nabubřelý nick si může zvolit opravdový arogant.
01. 06. 2010 | 21:55

Starý napsal(a):

Prolítl jsem komentáře a konstatuji, že Evropská civilizace spěje neodvratně k zániku. Muslimové mohou cokoliv. Odporovat jim je zločin.
Není nám pomoci !
01. 06. 2010 | 21:58

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 06. 2010 | 22:02

B.D.S. napsal(a):

Cage nikdy nespí.
01. 06. 2010 | 22:35

Zarathustra napsal(a):

Pico, jak jste prisel na to, ze mam rad vladu Hamasu?
01. 06. 2010 | 23:03

Béda napsal(a):

"- OSN požaduje vyšetření izraelského útoku na konvoj pro Gazu
- Hnutí Free Gaza Movement konstatuje, že vyšle další dvě lodě
- Turecký premiér Erdogan varuje Izrael, aby "nezkoušel trpělivost Turecka"
- Egypt otevřel hraniční přechod do Gazy
- BBC se ptá, zda je legální věznění osob, které Izrael v konvoji zatkl v mezinárodních vodách..."

http://www.blisty.cz/2010/6...
01. 06. 2010 | 23:05

Mara napsal(a):

Beda

Smekam pred Vasi trpelivosti.

Naucila jsem se (horkotezko) odsekavat emoce a uvedomila jsem si jaka je to casto marnost nad marnost opakovat fakta, ktera zanikaji v hluku propagandy a demagogie.

Po precteni nekolika knih o osudu puvodnich obyvatel dnesniho USA souznim s nazorem mnohych staresinu, a sice ze prichod bileho muze jim prinesl tragedii a holocaust, nicmene to vse je soucasti evoluce a tezko s tim neco nadelame.

Podobne rezignovali mnozi Zide, kteri v soucasne politice Izraele vidi naplneni proroctvi, ktere vede k jeho zaniku.

Globalne si ze vsech stran koledujeme o velkou preshubu, jelikoz se tu na te nasi planetce chovame jeden k druhemu (a k ni) jak hovada. Dobre nam tak.
01. 06. 2010 | 23:11

Pozorovatel napsal(a):

Skvely komentar clanek ...
02. 06. 2010 | 03:10

Falcon napsal(a):

To Sive, Bed, Kenda a spol.
Viděli jste ona videa,kdy se oni ,,mírumilovní aktivisté'' vrhli s kovovými tyčemi a noži na slaňující se a tedy skoro bezbranné izraelské vojáky a začali je tlouct hlava nehlava a jednoho dokonce shodili z lodi do moře? Tomu vy říkáte humanitární akce a nenásilná obrana?
Asi by jste taky zasloužili dostat vodovodní trubkou do šišky, aby se vám v ní trochu rozsvítilo.
Kdo z vás by se bez jakékoliv obrany nechal dobrovolně utlouct kovovou tyčí či ubodat?
Halt, pokud na vás půjde někdo s nožem či kovovou trubkou a bude vás chtít zabít, tak se budete bránit a pokud budete mít střelnou zbraň, tak ho zastřelíte. To je naprosto legitimní sebeobrana.
Vzteklého psa, který vás bude chtít zakousnout taky zastřelíte a nebudete nad tím moc přemýšlet, protože pokud by jste moc přemýšleli, tak vás roztrhá.
Ti vojáci bránili holé životy a jsou vycvičeni k tomu, aby jednali rychle a efektivně.
Kdo z těch, kdo je tak halasně odsuzuje, si podobnou situaci, kdy by se na něho vyvalil dav, který by ho chtěl lynčovat, prožil a přežil to?
Pokud by chtěli ti ,,aktivisté''opravdu předat Palestincům v Gaze humanitární materiál, tak jim nic nebránilo ho vyložit v egyptském či izraelském přístavu, tam ho nechat zkontrolovat a po souši ho přepravit do Gazy.
Jenže oni prostě chtěli vyvolat konflikt a rozpoutat mediální válku proti Izraeli a to se jim za pomoci zaujatých a neobjektivních medií a politiků daří.
Jak by se asi tvářil britský předseda vlády, kdyby mu banda fanoušků Irské republikánské armády chtěla přivést do Belfastu blíže nespecifikovaný náklad pro tuto teroristickou bandu? Myslím, že by povolal SAS a ta loď by se určitě i násilím prohlédla. Nicméně, pokud to samé udělal Izrael, tak si na něj otvírá hubu plno kritiky.
I mezinárodní právo povoluje v mezinárodních vodách prohlédnout plavidlo podezřelé z pašování zbraní a Izrael nedělal nic jiného. Stejně jako když podobným způsobem bylo odhaleno pašování zbraní z KLDR do Íránu.
Ukažte mi jediný stát na světě, který by se jen tak se založenýma rukama a bez jakéhokoliv zásahu díval, jak se někdo pokouší dopravit bůhvíjaký náklad do rukou organizace co by ho chtěla zničit a jeho obyvatele vyvraždit.
Obávám se, že evropští odsuzovatelé Izraele ztrácí jakoukoliv soudnost a postrádají i základní pud sebezáchovy. Neb Hamás neučí už malé palestinské děti nenávidět jen Izrael, ale celou západní civilizaci a prohlašuje, že islám jednou ovládne Evropu.
V tomto kontextu mi ti evropští proterorističtí palestinští aktivisté nikoliv náhodou připomínají ty mouřeníny, co plní funkci užitečných blbců.
A co se týče nenávistné reakce islamizujícího se Turecka, tak by mě opravdu velmi zajímalo, jak by se Turci a jeho armáda chovali k nějakým podobným prokurdským aktivistům, co by chtěli podobný, blíže nespecifikovaný ,,humanitární''náklad dovést třeba teroristům z PKK, kteří shodou okolností v ten samý den podnikli minometný a raketový útok na základnu tureckého námořnictva a zabili několik tureckých vojáků.
Turecko se pod vládou islamistických stran velmi vzdaluje od odkazu Kemala Ataturka a od jím prosazované odluky náboženství a státu a tím se i vzdaluje i od naší evropské civilizace, protože mít islamistické Turecko v EU by byla hotová sebevražda.
Nicméně v případě Turecka se dá, pokud bude současná islamizace země pokračovat tímto tempem zřejmě dříve či později další vojenský převrat, který snad tuto zemi zachrání před tím, aby se stala baštou islamistů a jejich základnou při tažení do Evropy.
Jedině turecká armáda je schopna ochránit světský ráz Turecka a poslat islamisty za mříže.
Já bych každému uřvanému odsuzovateli Izraele doporučil si prožít na vlastní kůži pár raketových útoků Hamasu, nějaký ten útok palestinského samobucha a pak bych velmi zvědavý, jestli by nadále byli stále propalestinskými aktivisty.
02. 06. 2010 | 05:08

MIke napsal(a):

Pane Svobodo, že si ted´ po volbách necháte touto fuj stránkou ze sebe dělat šaška.Před volbami tady dostávali slovo hlavně nenávistí nasáklí reportéři a po volbách (aby to vypadalo demokraticky), tu budou snad hlavně komunisté. Ó bože, jak nízké. To vám ten drobný peníz, který tu za ten článek dostanete stojí za to se účastnit této komedie?
02. 06. 2010 | 05:24

von kulak napsal(a):

Hmm přiznávám, že natolik solidní a vyvážený názor jsem od vás nečekal.
02. 06. 2010 | 06:55

Milan napsal(a):

Ano,jsou to paradoxy.Určitě bychom si měli ujasnit,co vlastně chceme.Podobná situace byla při schvalování "humanitárního" bombardování Srbska.Kdy už konečně budeme mít naši vládu složenou z odborníků namísto zlodějů a podvodníků?
02. 06. 2010 | 07:39

Dan napsal(a):

Pane Svobodo,je vidět,že násilí někdy nese dobré výsledky.Vy jste ten nejlepší příklad.Ze šéfa extremistické organizace se z Vás stal,alespoň podle příspěvků,naprosto konformní člen společnosti.Takže je naděje,že když to fungovalo na Vás,bude to fungovat i na těch 1,5 mio obyvatel Gazy?
02. 06. 2010 | 08:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jiří Svoboda
1. Co tedy vezli na těch lodích ?
2. Byli na lodích teroristé ?
3. Hmm. Jak to, že to vše tak dobře vědí, Svoboda ?
4. Že by ....?
5. No teda.
02. 06. 2010 | 08:41

Marek, volič pravice napsal(a):

Pane Svoboda, THUMBS UP !!! Velmi jste mne potěšil. Máte charakter a integritu.
02. 06. 2010 | 09:00

Diskutující napsal(a):

Myslím že srovnávat blokádu Kuby, kdy šlo o převážení taktických raket s nukleárními hlavicemi a loď naloženou potravinami a léky asi není úplně "košer". Mimochodem co říkáte na článek na stránkách českého rozhlasu: "Izrael vyšle ke břehům Íránu své ponorky vybavené raketami s jadernými hlavicemi. Z Tel Avivu to píše zpravodaj britského listu Sunday Times."
02. 06. 2010 | 09:12

kovar napsal(a):

Souhlasím s autorem. Jsme pokrytci! Své problémy s Němci jsme rovnou vyřešili jejich násilnou deportací a nyní nám vadí na Izraelcích, že nepostupují s dostatečnými ohledy. Aby voják vůbec přežil, musí nejdříve střílet a pak myslet. A když na něj jde někdo tyčí anebo nožem, nic jiného mu ani nezbývá,
02. 06. 2010 | 09:12

Diskutující napsal(a):

BBC přineslo rozhovor se svědkem incidentu, viz článek na Britských listech: "Německý svědek, profesor práva.
Izraelci začali střílet jako první"
02. 06. 2010 | 09:18

JC napsal(a):

Diskutující,
Ale Rusové na Kubu přece nevezli rakety, ale kombajny a kukuřici.
Copak už si nepamatujete co vám říkala soužka učitelka ?
02. 06. 2010 | 09:24

JC napsal(a):

Diskutující,
Výstřel z pušky je ovšem slyšet.
Výstřel ocelové kule z praku nikoli.
02. 06. 2010 | 09:26

kovar napsal(a):

Diskutující:
Takže nevěříš tomu, co jsi viděl v TV, ale tomu, co někdo někde říkal? Svědkovi, který ani nemůže být tedy nestranný?
02. 06. 2010 | 09:27

jj napsal(a):

Nemám rád Izrael. Nevím, jestli byl zásah podle práva nebo ne. Nevím, jestli na lodích byli zbraně a teroristi. Ale kdybych byl Izraelec a měl rozhodnout o zásahu, rozhodnu se pro. A jsem zvědav, kdo by se rozhodnul proti.
02. 06. 2010 | 10:25

Tomáš Houška napsal(a):

Sice opisuji, ale kdo by to byl kdy řekl, že budu tleskat komunistovi. Stalo se. Díky za článek.
02. 06. 2010 | 11:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jiří Svoboda, dialektický materialista

"Jinak všem fanouškům Palestinců a všem, kdo si přejí, aby měli vlastní stát na území Izraele doporučuji: nepište jen o tom, co jste si někde přečetli. Kupte si poznávací zájezd do Izraele a projeďte si také místa autonomní palestinské správy."

Co uvidíme ? Příčiny nebo následky ? Čeho ?

Jste srandovní.
02. 06. 2010 | 11:32

siven napsal(a):

falcon - užitežný a jednoduchý jste vy, po vašem dlouhém traktátu.

Izraelské vojáky nic neopravňovalo slaňovat se na cizí loď v mezinárodních vodách. Tudíž lze stejně tak interpretovat tento akt jako provokaci k sebeobraně, na kterou nepřiměřeně reagovali střelbou.
Dětinské „co byste dělali, kdyby“ má místo jen u slepého, sklerotického, nebo duševně chorého jedince: Již výše jsem se rozepsal o strategiích, které mají k dispozici profesionální útvary. V demokratických státech. V jiných státech a podmínkách mají pochopitelně volné pole působnosti imbecilové a zastánci jednoduchých řešení. Netřeba dodávat, kam podobný styl vede jeho samotné aktéry.

Na další nesmysly, jako např. možnost nechat si zkontrolovat (respektive zabavit) zboží, netřeba reagovat.
A na vaše militaristické a zaujaté plky už tuplem ne.
02. 06. 2010 | 11:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

Falcon
Nu, ten odkaz Kemala Paši je poněkud kontraverzní (Turci/Arméni, Řekové...Němci/Židé...Izraelci/Palestinci), ale proti gustu žádný dišputát.

Kemal Paša dává najevo své opovržení islámem i veřejně, když prohlašuje, že : „islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoli však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži“
02. 06. 2010 | 12:00

siven napsal(a):

Tencokida Hnuj - jj, Kemal Atatürk, to byl pěkný fírer. ;)
02. 06. 2010 | 12:07

Vlčice napsal(a):

Pane Svobodo, tleskám! Výborný článek.
02. 06. 2010 | 13:24

von kulak napsal(a):

Dan napsal: "Takže je naděje,že když to fungovalo na Vás,bude to fungovat i na těch 1,5 mio obyvatel Gazy?"

Na trvání tohoto stavu mají právě největší podíl jeho prodlužovači z Hamasu a všichni ti, kteří jejich úsilí přímo či nepřímo podporují, čili včetně oněch několika set "mírových aktivistů" s ocelovými tyčkami, noži a pistolemi.
02. 06. 2010 | 15:06

Čochtan napsal(a):

Skvělý článek na toto téma v parlamentních listech: http://www.parlamentnilisty...
02. 06. 2010 | 16:38

čáryfuk napsal(a):

Výborně napsané, souhlas.
02. 06. 2010 | 19:49

Denis Doksanský napsal(a):

Děkuji za Váš článek. Stejná situace se týkala Operace lité olovo - tj. obranné akce izraelské armády na přelomu 2008/09 za účelem zastavení ostřelování izraelských měst a vesnic v blízkosti Gazy. Média a mnozí politici jakoby nechtěli vidět příčiny a pozastavují se nad důsledky a tím zda má Izrael právo se bránit a chránit své obyvatele. Doufám, že zahraniční politika naší nové vlády bude v této věci moudrá a odvážná a nebude se bát nazývat věci pravými jmény.
02. 06. 2010 | 20:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Nazývat věci pravými jmény znamená přiznat, že stát Izrael vznikl a trvá s pomocí terorismu, násilí a války. Je jenom s podivem, jak neznalí a nevzdělaní v problému mají jasno.
02. 06. 2010 | 21:18

anasin napsal(a):

nikdy mě nenapadlo,že může normálně myslící člověk napsat takovou blbost co napsal pan režiser svoboda. asi ztratil nejen soudnost ale i znalost historie. není divu, je umělec a jako umělec má právo byt trochu mimo.
02. 06. 2010 | 21:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Pane, stát Israel vznikl "díky" antisemitismu a holokaustu. Etablace tohoto státu je již o něčem jiném. Terorismus byl průvodním jevem celého procesu. Ale byl od samého počátku konce britského mandátu oboustranný.
Arabové si bohužel, a jistou roli zde sehrála i váhavost právě britské správy, vybrali nesprávné, ultranacionalisticky smýšlející, krátkodobě přemýšlející a v těchto intencích i jednající elity.
Chtěli takto jít proti velmi, velmi silnému větru autočistce Západu.

Mějte se.
02. 06. 2010 | 22:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dobrý terorista, mrtvý terorista.
Jak už bych to někde slyšel. Prej Wild West Show se to jmenovalo.
Dá se to nazvat ale i etnocentrismem.
Což je vlastní každému národu.
Jen přehánět se to prý nemá.
02. 06. 2010 | 23:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Stát Israel vznikl také jako výsledek činnosti sionizmu. Terorizmus zpočátku nebyl a ani nemohl být oboustranný, protože druhá strana - židovští osadníci na rozdíl od sionistických bojůvek byla početně nevýznamná. Holocaust proces judaizace Palestiny masívně eskaloval.
02. 06. 2010 | 23:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Víte, ono sionismus je takto nálepkou. Za vším je třeba vidět motivace. A ta židovská motivace spočívala především v historické zkušenosti. Byla velmi silná, ale ne iracionální. Byla opřena o nesmírně smutná fakta. Historická fakta.
Holokaust nebyl eskalací, byl takto poslední kapkou hořkého proudu slz lidu Sionu.

Pohár přetekl. A Židé si uvědomili, že jen jejich vlastní stát jim poskytne záruku bezpečí.

Pane, to že to dělo na úkor jiného etnika, je nezpochybnitelným faktem .
Ale byly doby, kdy i skutečné arabské elity viděly ve vzniku Izraele přínos pro arabské etnikum. To, že se to nepovedlo k úplné spokojenosti obou stran, je jistě také nezpochybnitelný fakt.
Cesta ven, ale nevede skrzeva násilí.
Dlouhodobě udržitelným řešením je jednání a přijímání kompromisů legitimních elit.
Jak se tyto elity etablují a proč tedy jednají tak, jak jednají je na obsáhlou historicko-sociální studii.

Asi takovou, která by měla popsat i to naše zadlužení. Příčiny jeho vzniku a návody, jak s tím něco udělat. Ne to, že se bude paušálně škrtat či ždímat. Tak, aby lidi téhle země věděli, že se razí skutečná spravedlnost.

Mějte se.
02. 06. 2010 | 23:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Ta motivace je popsána již ve Starém Zákoně. Hospodin dal Izraelitům zemi zaslíbenou, kterou si museli vybojovat na těch, kteří ke své smůle již tam žili. Ta motivace je náboženská víra - ideologie. Jde o zapsaný archetyp neolitické revoluce.
03. 06. 2010 | 00:02

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Kdysi se uvažovalo /a jisté sionistické kruhy tomu byly přístupné/, že židovský stát vznikne tuším v Ugandě či na Madagaskaru.

Jenže, mezi námi. Být Čechem bez Česka , čemu byste dal přednost ? Madagaskaru či České kotlině ?

Pane Matyáš, my nemáme svoji Bibli. Takto zemi slíbenou Bohem. Jistě , že jde zřejmě asi o racionalizaci při hledání lebensraumu. Ale od té doby už uplynulo tolik let....

Zůstaňme tedy raději u toho sionismu, jeho příčinách a následcích.

Protože jinek se diskuze zvrhne v otázku vejce a slepice. Zbytečnou diskuzi.

Hezký zbytek rána.
03. 06. 2010 | 00:23

olivet777 napsal(a):

Pane Svobodo, mně je jedno, kde si politicky stojíte, ale vážím si vás za ten článek jako poctivého a čestného člověka. Ulevilo se mi, že ještě někdo v této zemi myslí a děkuji vám, že jste to napsla. Je zajímavé, jaké víry to v debatě rozbouřilo. Vliv médií je skutečně viditelný na vzorku diskutujících, připomíná mi to něco, co už tu historicky bylo - jak mnohokrát opakované lži se stávají nakonec všeobecně přijímanou "pravdou". Naordinovala bych jim povinný roční občanský pobyt v některém z ostřelovaných měst Izraele a možnost i nutnost být po určitou dobu Židem. Možná by se jim pak tak snadno od zeleného stolu nehodnotilo. Taky trochu doplnit vzdělání v oblasti historie by to chtělo páni soudcové.
03. 06. 2010 | 01:18

olivet777 napsal(a):

Pane Svobodo, mně je jedno, kde si politicky stojíte, ale vážím si vás za ten článek jako poctivého a čestného člověka. Ulevilo se mi, že ještě někdo v této zemi myslí a děkuji vám, že jste to napsla. Je zajímavé, jaké víry to v debatě rozbouřilo. Vliv médií je skutečně viditelný na vzorku diskutujících, připomíná mi to něco, co už tu historicky bylo - jak mnohokrát opakované lži se stávají nakonec všeobecně přijímanou "pravdou". Naordinovala bych jim povinný roční občanský pobyt v některém z ostřelovaných měst Izraele a možnost i nutnost být po určitou dobu Židem. Možná by se jim pak tak snadno od zeleného stolu nehodnotilo. Taky trochu doplnit vzdělání v oblasti historie by to chtělo páni soudcové.
03. 06. 2010 | 01:18

redy74 napsal(a):

Vážený pane Svobodo,

velmi si vážím Vašeho zasvěceného komentáře. Mám tu čest jezdit do českých škol s pamětníky šoa a besedovat se žáky a studenty o stále se vyskytujícícm a neusále mutujícím viru jménem antisemitismus. Dnes není politicky korektní vinit Židy z bohovraždy ani je nutit pod hrozbou smrti ke konverzi, žel, jak se zdá, je plně korektní upírat jim základní práva na život, vlast, obranu, mír.

Přeji vše dobré a třeba někdy na viděnou!
03. 06. 2010 | 03:33

Honza999 napsal(a):

A zase jako vždy, dvojí pravičácký metr..

Porovnejme diskusi a pravičácké argumenty k této situaci s diskusemi a pravičáckými argumenty pod blogy o odposleších..

Pod odposlechy tepali pravičáci ten názor levičáků, "že kdo nic neprovedl, nemusí se odposechů bát.." Odposlechy jsou prý nepřípustné špehování porušujícící základní lidská práva a kdo s nimi souhlasí, tak se svých občanských práv zbaběle vzdává a tím potlačuje demokracii...

A ZDE??

Najednou je správný pravičácký názor, že "když nevezli žádné zbraně, mohli se v klidu nechat prohlédnout, nemuseli se žádné prolídky obávat". V mezinárodních vodách, kde na to NIKDO nemá právo...

Takže odposlechy v rámci platného zákona jsou omezováním lidských práv a nic to nemá společného s tím, zda někdo má či nemá důvody se odposlechů obávat. Přepadení a prohlídka lodi v mezinárodních vodách v rozporu s mezinárodním právem je naprosto košer a kdo nemá důvody se prohlídky obávat, má se jí dobrovolně podrobit.

Mohl by mi nějaký pravičák tento rozpor LOGICKY vysvětlit?
03. 06. 2010 | 14:18

jeto napsal(a):

Pane Svobodo, smekám a děkuji
05. 06. 2010 | 22:39

Davvta napsal(a):

Dobrý článek pane Svobodo,určitě mě neuráží,že jste nebo byl komunista, musím souhlasit i kdyby jste byl za modro,žlutě pruhované. Dnešní Izrael je proti Všem,ve válce. Je mi to líto, stydím se za naši ČTK, která není objektivní a podsouvá nám jak byli napadeny lodě s human. pomocí bez ohledu na to,jaké pasažéry, a co vezli. V oblasti, kde neplatí ani světem uznanné hranice se nemůžeme divit, že se stala tato politování hodná nepříjemnost. Musím ještě souhl. s příspěvkem STUDENT, také mě napadlo, že jsou nepodporováni, jako čechy v roce 38,dnes v zájmu mamonu ropných nadnárodních spolků.
08. 06. 2010 | 20:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy