Proměna Klause - hledá se Kafka

04. 05. 2007 | 02:09
Přečteno 13361 krát
Den 3.května 2007 by si měl každý občan zapsat do kalendáře. Možná se jednou stane státním svátkem. Dobrá, tedy alespoň památným dnem. Toho dne došlo totiž k nečekané proměně Václava Klause, které se dosud zdráhám uvěřit. Ještě ráno jsem četl ve všech médiích o jeho přednášce pro studenty Vysoké školy ekonomické na téma „environmentální problémy je nutno nazírat jen a pouze přes optiku ekonomie, tj. přes kategorie náklady v.výnosy“ (rozuměj: žádné rozhodnutí o našem bytí nesmí být činěno na základě pouhého pozorování degradace základních životních podmínek, či snad dokonce na základě principu předběžné opatrnosti). Odpoledne již čtu od téhož autora větu „verdikt musí být lidský, nikoli ekonomický“, připouštějící, že chceme-li olympiádu, řekněme ano, ale nepoužívejme na její obhajobu kategorii nákladů a výnosů. Přitom nejde o rozdíl, v obou případech razí autor stejnou tezi. Jenom u těch životně důležitých si nepřeje, abychom se rozhodovali pudově – tedy sebezáchovně (byť s podloženými argumenty) nýbrž pouze striktně matematicky kalkulovali, zda se to „rentuje“, zatímco u věci zbytné připouští opuštění striktní racionality – chceme-li to tak moc, tak si to dopřejme, ať nás to stojí co to stojí. Buďme přece trochu grandi! Je to už dostatečně zvrácené k pochopení?

Ještě podstatnější proměna Václava Klause nastala v jeho přístupu k občanskému aktivismu. Jakoby již opustil svou doposud striktní linii „chceš-li mluvit do věcí veřejných, staň se nejprve členem strany“. Aktivisté občanské společnosti, které ještě včera považoval za největší hrozbu demokracie a svobody se stali náhle jeho vzorem. Jak jinak si vysvětlit jeho větu: "Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla."

Vysvětlení může být několik. Může se jednat o poslední stadium nemoci, která propagovala z fáze slepoty (žádné ničení planety„nevidím“) do absolutního rozdvojení osobnosti. V takovém případě můžeme být rádi, že to dopadlo takhle, Řehoř Samsa na tom byl podstatně hůře. Může však také jít o nahromaděný vztek nad bezmocí mocných, který ho zahnal do osidel aktivismu. Chtělo by se zvolat: Vítejte na palubě! Nebýt toho, že o nejisté politické přeběhlíky nemají solidní aktivisté zájem. V neposlední řadě může také jít o taktiku před nadcházejícími presidentskými volbami – vzbudit zdání, že je presidentem skutečně všech občanů, tedy i těch, kteří se považují za aktivní prvky jím nenáviděné občanské společnosti. Vzhledem k avizovanému obsahu brožurky o modré planetě, jejíž vydání se každým dnem blíží však obě posledně jmenovaná vysvětlení nebudou mít nejspíš dlouhého trvání.

Nejpravděpodobnějším se jeví, že skutečná příčina proměny bude velmi prozaická – „ničení“ jeho krajiny se prostě dostalo na dohled z Hradu. V takovém případě je to pro ostatní špatná zpráva, protože Severní Čechy a další zničená území na dohled z Hradu nejsou.

Ať tak či onak, náznak proměny tady je, hledá se pouze nějaký Kafka, který by to dotáhl.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Knih Ovna napsal(a):

Chytře napsáno. Ale Klaus je přeci jenom jiná liga.
Klausova nadsázka s přivazováním před stavbu knihovny je sice rýpnutím do živoucího nitra autora, ale každý chápe, jak to prezident myslí. Jenom pan Tutter to chce využít a navlékat po svém.
04. 05. 2007 | 05:37

skeptický napsal(a):

Ať už má president Klaus názory jakékoliv,jsou jeho,a má na ně právo je vyjádřit.A jsou nezávislé.Většinou mívá pravdu.
A jeho názory se týkají většinou myšlének.Lidé se obvykle poznají podle toho o čem mluví.
Velké mysli o myšlenkách,průměrné mysli o událostech,a malé mysli o lidech.Tolik k Vašemu příspěvku.
Vaši lidé,kteří oslovují veřejnost na ulici,což obyčejně končí požadavkem o příspěvek,zahajují tím,že se představí jako členové nezávislé organizace.Bohužel chodí demonstrovat na zakázku,podle toho,kdo Vám zaplatí.Budiž jim ke cti ,že oni to asi nevědí.
04. 05. 2007 | 07:54

Duchoň napsal(a):

To se nedivím co jsou zelení zač, když mají za ředitele takového vola.
04. 05. 2007 | 07:56

sd napsal(a):

bylo by dobré, kdyby jste si na tu prednasku Klause zasel ...

pak byste tu nepsal hlouposti, co jste si nekde precetl ...
04. 05. 2007 | 07:57

Skeptický napsal(a):

Odsuňte Čechy,a dejte si nějakého toho svého Kafku na hrad,je jich tu v poslední době dost.
04. 05. 2007 | 08:04

kindos napsal(a):

Prezident má sice právo na jakékoliv názory, ale než něco vysloví, měl by si uvědomit, že svým postojem ovlivňuje tisíce lidí, kteří mu věří a proto se domnívají, že má pravdu. Není klimatolog a přece vzdor výsledkům bádání stovek světových vědců prohlásí, že on ničení země nevidí a globální oteplení nezpůsobuje činnost člověka. Mnoho mladých lidí mu naslouchá a netuší, že možná za pár let budou za takové veřejně hlásané názory lidé odsuzováni proto, že změna klimatu bude nezvratná. Mladí lidé nemohou srovnávat, za svůj krátký život nemají možnost porovnat, jak se mění klima, jak se změnila krajina...pak věří, že vždy to tak bylo a žádné změny klimatu neexistují. A jestliže média nezvěřejňují informace o skutečném stavu věci a autority jako Klaus potvrdí jejich názory, pak bohužel nebudeme řešit jak ochránit klima, to se nám ovšem krutě nevyplatí. A proč by také Klaus měl mít odlišné názory, nezná jiný pohled než ekonomický, naše prosperita je postavena na automobilovém průmyslu chrlícím emise do ovzduší...Zamyslete se nad souvislostmi a než něco hanlivého napíšete, myslete. Od toho máte mozek.

Mimochodem: měřte všem stejně- proč nadávát do volů někomu, koho neznáte a kdo má podle vás právo hlásat svůj názor stejně jako Klaus?
04. 05. 2007 | 08:15

nk napsal(a):

Jednou z mnoha nepopiratelných zásluh p. prezidenta Klause je, že svou koncepcí sociální reality umožňuje
publikovat i těm, kdo jinak ze svého intelektuálního arsenálu nemají co nabídnout.
04. 05. 2007 | 08:29

SiSA napsal(a):

Německo chce být energeticky nejefektivnější zemí světa. A Česko?
Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel (SPD) se tento týden chystá zveřejnit komplex opatření, která mají dopomoci Německu stát se energeticky nejefektivnějším státem světa. I jeho český kolega Martin Bursík (SZ) tvrdí, že „klíčovým slovem v energetické politice této vlády bude efektivita“. Ale podle jeho náměstkyně Rút Bízkové (ODS) a podle ministra průmyslu Martina Římana (ODS) musí Česko počítat se zvýšenou spotřebou fosilních paliv. Tím odůvodňují návrh Národního alokačního plánu zvýšit do roku 2012 emise oxidu uhličitého z českého průmyslu téměř o čtvrtinu. Kam tedy bude Česko směřovat? Více:
http://suta.blog.respekt.cz...
04. 05. 2007 | 08:37

skeptický napsal(a):

Problém vidím v tom,že klimatických změn se zneužívá ke vzniku nového dogmatického směru,něco jako obdoba círve,které jde pod zástěrkou veřejného blaha zase jen o moc,popřípadě páky k ovlivňování hospodářského vývoje ve světě,na úkor jednoho,a ve prospěch druhého.

Napříč naším politickým spektrem se lidem lže od rána do večera,a to vědomě.Když má někdo jiný názor,a věří tomu,proč by to neřekl.Lidé,kteří mají všichni jeden názor jsou stádo.

Ve dvanáctém století se v Anglii pěstovala vinná réva,a svět se nezbořil.Když Evropa bude prodávat odpustky ve formě povolenek na emise,něco mi to připomíná.Amerika si hulí o sto šest,čí ekonomika na tom bude lépe?
Manipulace.Člověk zničí přírodu,příroda zničí člověka.Chemičky,které nám otrávily vodu a ovzduší přežijí,budou nám prodávat skafandry proti záření a kyslík,voda se zdaní,a svět půjde dál.
04. 05. 2007 | 08:56

JZ napsal(a):

SiSA: Já si počkám, jak to ti Němci nakonec dokážou :-) Přiznám se, že závazek "být energeticky nejefektivnější" je pro mě málo srozumitelný. Pokud se efektivita měří tak, že se hodnotí jednotka vstupu proti jednotce výstupu, tak by to znamenalo nejspíš to, že v Německu se budou podporovat aktivity výhradně stojící na manuální práci :-) A tomu snad nikdo nevěří, že? Mimochodem "energeticky nejefektivnější" jsou lovci kmene Pigmejů v Botswaně - ti totiž na jednotku výstupu nepotřebují vůbec žádnou energii (tedy ve smyslu elektřina, plyn, ropa apod.) Už se těším, až se v Berlíně budou pořádat safari na toho jejich medvídka.
04. 05. 2007 | 08:58

vn napsal(a):

Václav Klaus je čestným předsedou politické strany ODS a Jiří Tutter je ředitelem politické strany Greenpeace (nezáleží na tom, že nekandiduje ve volbách). Oba mají své názory a obě strany mi nejsou příliš sympatické.

vn
04. 05. 2007 | 09:09

veverka napsal(a):

Klaus mi v poslední době připadá trochu zmatený,dokonce si přímo protiřečí.Jak jinak si vysvětlit např. tyto jeho dva výroky?"Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!"zatímco nyní zcela obrátil a "Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla."Možná to bude opravdu nějaká nemoc,nebo jen špatná práce jeho poradců v začínajícím předvolebním období.Vždyť tu rozpláclou věc ani olympiádu většina lidí nechce a Klaus je svým populismem proslavený.Nejvíc ovšem ulítává na globálním oteplování.Ještě nedávno tvrdil,že je to fikce,na poslední přednášce už polemizoval jen s následky této fikce,co bude říkat příště?Myslím,že by měl mnohem opatrněji volit slova,nebo ještě lépe:Neplést se do něčeho,čemu nerozumí.
04. 05. 2007 | 09:14

JZ napsal(a):

skeptický: réva s v Anglii pěstuje dosud; současná výměra anglických vinic je 800 ha (což představuje asi 4 % vinic v České republice)
04. 05. 2007 | 09:16

skeptický napsal(a):

Jsem rád,že jim to vydrželo.Zase jsem si rozšířil znalosti.Římani tam byli podstatně dřív,a tehdy to asi nešlo.
04. 05. 2007 | 09:26

Petr napsal(a):

Klaus se možná změnil. Bohužel se nezměnila skutečnost, že všechny druhy zelených, ať už se jmenují Greenpeace, duhy, děti atd. a zejména jejich představitelé si udělali ze strašení lidí velice výnosnou živnost. Jak se asi změnil životní styl Joschky Fischera od doby, kdy běhal po ulicích s plakátama.Jak p.Tutter zabraňuje oteplování? Jezdí hromadnou dopravou? Kolik spotřebuje energie?
04. 05. 2007 | 09:29

Petr napsal(a):

Ještě jsem nikde neviděl od spasitelů světa vysvětlení o zvyšování teploty na marsu. Že by CO2? Nebo živé bytosti?
04. 05. 2007 | 09:37

JZ napsal(a):

skeptický: no, ve skutečnosti začali své "nové" vinice budovat až po druhé světové válce (konkrétně od roku 1953) - tedy s rozmyslem pro "odolnější druhy" (podmínky v Anglii jsou samozřejmě poměrně špatné)... a pro rozšíření znalostí ještě dodávám: asi 90 % produkce anglických vinic jsou bílá vína (klony německých bílých vín, často sylvánského zeleného, tramínu, muller-thurgau; v Anglii se můžete setkat s jejich domácím klonem Madeleine Angevine - sylvánské zelené x tramín červený). Z hlediska kvality jsou všechna anglická vína tzv. stolní, tedy s nízkou přirozenou cukernatostí, což ovšem samo o sobě neznamená, že jsou špatná!
04. 05. 2007 | 09:50

skeptický napsal(a):

Díky za informaci,na mně je to bohužel ztracené,nejsem vinař,alkoholu konzumuji minimálně,a musím se přiznat,že zemědělství je jedna z mnoha věcí,o kterých vím velmi málo.Asi to ale bude jedno,u nás to díky schopným vyjednavačům brzy skončí.Zadluží se bankám,ty jim pak půdu seberou.Za první republiky takhle prochlastávali sedláci grunty.Stará věc v novém kabátě,tentokrát ve velkém.Dik.Chtěl jsem jenom říci,že podstatné výkyvy v podnebí už tu v zaznamenané historii byly.
Vůbec bych se ale nedivil,kdyby jednou pochybování o této doktrině bylo trestné.
04. 05. 2007 | 10:06

jana napsal(a):

Podle mého další téma, kterému náš moudrý president nerozumí, ale jako oslovení jeho příznivců a ovlivnění jejich názorů to je moudré.Volby se blíží, tak že se musejí sbírat body všude a za všechno.
04. 05. 2007 | 10:08

Petr napsal(a):

Padl tady názor, že si autor článku měl na přednášku Václava Klause zajít. Ačkoliv nejsem obzvláštním příznivcem Greenpeace, mám za to, že na stav přírody nelze nahlížet jinak než z pohledu lidského, protože až tu budeme chcípat na otrávený vzduch, budou nám veškeré ekonomické aspekty k ničemu. A co se týká olympiády - jsme zadluženi, nemáme na pokrytí vlastních reforem - a na toto máme hledět lidsky, bez ekonomických aspektů? Ať na to koukám, jak na to koukám, v tomto s autorem souhlasím.
04. 05. 2007 | 10:21

JZ napsal(a):

skeptický: s tím ovšem souhlasím; je velmi dobře známo a doložitelno, že v předbělohorské době a zejména v tereziánské době u nás byly vinice rozšířeny prakticky po celé zemi. Výměry vinic dosahovaly násobků (!) dnešních výměr a víno bylo dobrým exportním artiklem. Z toho plyne, a nedá se to oddiskutovat, že podmínky pro pěstování vína (teplé dny + slunečné dny) musely být tehdy lepší, než jsou dnes. Bez ohledu na to, kolik přispívá na oteplování svou aktivitou člověk, bylo tehdy klima teplejší. Nechci se stát terčem kritiků, kteří mi začnou okamžitě lát do debilů, kreténů, vymaštěných ódéesáků, klausových patolízalů apod... jen prostě říkám, co je pravda. Také by mě zajímalo, a to je otázka skutečně kardinální, kolik na globální oteplování přispívají ostatní zdroje na člověku nezávislé... Pokud by byla pravda, že i kdyby rázem ustala veškerá činnost lidí (třeba bychom mohli spáchat hromadnou sebevraždu), tak by stejně k oteplování docházelo (a uznávám, že pomaleji), pak by byla skutečně na místě Klausova otázka, zda není lépe na oteplování reagovat ex post a vzít ho jako fakt, než "ozlomkrky" vyšilovat a ruinovat se, aniž by to stejně nějaký výsledek přineslo...
04. 05. 2007 | 10:24

veverka napsal(a):

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) dnes vydal na konferenci v Bankoku další zprávu.Klaus je zcela mimo realitu,naštěstí jsou jeho názory tak úsměvné že ve světě téměř nikoho nezajímají(krom několika republikánských kongresmanů pracujících pro ropný průmysl)
http://www.ct24.cz/index_vi...
04. 05. 2007 | 10:30

Johny napsal(a):

Rozhodně si nemyslím, že by to bylo "chytře napsáno", naopak se domnívám, že autor buď vůbec nechápe, o čem Václav Klaus mluví, anebo z něj s typicky českým komplexem méněcennosti jen dělá blbce, kterým pan profesor ale opravdu není, přičemž o autorovi článku by se asi již právem dalo pochybovat.
04. 05. 2007 | 10:32

veverka napsal(a):

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) dnes vydal na konferenci v Bankoku další zprávu.Klaus je zcela mimo realitu,naštěstí jsou jeho názory tak úsměvné že ve světě téměř nikoho nezajímají(krom několika republikánských kongresmanů pracujících pro ropný průmysl)
http://www.ct24.cz/index_vi...
04. 05. 2007 | 10:44

skeptický napsal(a):

Právě to ruinování se je účel,do kterého jsme manipulováni.Pokud si lidstvo zadělalo na problémy,ty už touhle dobou budou nevratné.Lidstvo se buď přizpůsobí a přežije,anebo ne.Přírodě to bude jedno.
Svět se točí kolem peněz,ty se čistě vydělávat nedají.95%nafty se propálí ve spalovacích motorech,zbytek jde do chemické výroby.Čistá auta se mohla vyrábět už dávno,není to ale v zájmu nadnárodních firem a bank,které vládnou světu,a nějaké ekologické skupiny jsou stejně na jejich výplatní listině.Chudé a zadlužené státy jako my musí pálit hnědé uhlí s 30% síry,protože na dražší paliva nemáme.Na Olympiádu si půjčíme,radní musí také z něčeho žít.
04. 05. 2007 | 10:45

David napsal(a):

Byl jsem na diskusi s Klausem. Toliko vyhybavych odpovedi na jednoduche otazky jsem jeste nikdy neslysel. Bylo i tez citit, jaky je to egocentrista, vse stacel ke sve uzasne kuponove privatizaci a ekonomice, ac se mluvilo o necem jinem..

Nehctelo se mi s nim prit, ale na tvrzeni Klause a jeho manzelky, ze Zeme se za 100 (!!!) let oteplila pouze o 1 stupen, jsem musel kroutit hlavou.
Kazdy, kdo videl jen trailer na film od Ala Gorea musi uznat, ze je to hloupost. Netroufam si to tvrdit presne, ale myslim, ze od cca. poloviny 80. let teplota roste o necely stupen rocne.

Nez me nekdo narkne, volil jsem Modre ptaky a nemam osobni zast vuci Klausovi. Ale jeho nazory typu "proti vsem za kazdeho pocasi s Weiglem po boku" mi prijdou mnohdy naprosto mimo, to, ze jsou demagogicke, jsem si jiz zvykl.

Obcanum muzu jen poradit to, aby si veci overovali a jen slepe neprikyvovali. Sice je profesorem ekonomie, ale to neznamena, ze je profesorem vseho a uz vubec to neznamena, ze je odbornikem na vse. Myliti se je lidske.
04. 05. 2007 | 10:49

David napsal(a):

2 veverka: Na diskusi, ktere jsem byl ucastnikem, se Klaus mezivladnimu panelu vysmival. Uvedl neco v tom smyslu, ze se jedna o bandu demagogu operujicich se spatnymi cisly. Bylo to cca. dva dny po tom, co tento panel v Parizi vydal prohlaseni, ze globalni oteplovani nebezpecne ovlivnuje zivot na Zemi a je primym ohrozenim vsech jejich obyvatel...
04. 05. 2007 | 10:51

veverka napsal(a):

re David:Podle IPCC stoupla celosvětově průměrná teplota mezi roky 1906-2005 o 0.74 stupňů a za posledních deset let o 0,13 stupňů.Jedenáct z posledních dvanácti let (1995-2006) se pak zařadilo mezi 12 nejteplejších roků od počátku měření v roce 1850.http://gnosis9.net/view.php...
To jen pro přesnost,ale jinak naprostý souhlas s tvým příspěvkem.
04. 05. 2007 | 11:30

sylvian napsal(a):

Nikoli vážení, ten z hradu se nezmění (již to několikrát veřejně i neveřejně deklaroval); to, co považujete za změnu je jen taková malá odbočka na cestě k totální senilitě!
04. 05. 2007 | 11:42

Kaktus napsal(a):

Pěkně napsáno a je to trefné. Ovšem již zcela "zboratovštělý" Klaus je laciným cílem.

Je jen tristní, že tento "vrcholný odborník veškerých věd" (co to profesně dotáhl nejdále na obhajobu socialismu v rakouské televizi) je našim prezidentem.
04. 05. 2007 | 12:01

georg napsal(a):

Pane odborníku na ekologii, mam problém. Kopil jsem si obyčejnou folii na pařeniště, natáhl jsem ji na konstrukci, ale manželka chtěla raději pařeniště ze skla. Já jsem jií řekl, že super odborníci z vaší organizace zjístili, že folie se bude degradovat až za 100 000 let, tak pařeniště nám vydrží do konce života. Ale bohužel už letos je silně degradována a k nepotřebě. Do 2 let se rozsype na prach. Kdo mluví pravdy vy nebo Klaus, který říká, že pořád o všem lžete. U Kanady ztroskotal tanker a takoví mudrci jako vy tvrdili, že příroda je také ztotálně zničená na 100 000 let. Jděte se tam podívat teď. Vy jste asi takový odborník, jak ta rakouská matka Kukta, co nezná dosud princip JE, ale vřeštěla o tom několik let.
04. 05. 2007 | 12:10

Jindřich napsal(a):

...hluboce se za prezidnetaČR stydím ...
04. 05. 2007 | 12:55

fact napsal(a):

Je dobré vidět, jak inteligentní a chirurgicky přesný komentář a analýza prezidenta se spadlými kalhotami dráždí modrou pěchotu k emocím a zoufalství a urážkám bez argumentů. Je ale fakt, že do negativismu a sebezdůrazněný Klaus je laciná kořist. Ovšem zdá se, že cesta za dalším zvolením bude plná trapasů jako je tento. Autorovi gratulace, chytré.
04. 05. 2007 | 13:03

OK napsal(a):

Supr postřeh :).
04. 05. 2007 | 13:22

Jana.H napsal(a):

Dívala jsem se na přednášku pana profesora na čt24 a od začátku jsem byla silně na rozpacích, ještě než začal přednášet využil čas na propagaci vlastní knihy, což mi přišlo nevkusné a neetické. Přece věděl že to přenáší televize a tam je takováto reklama zakázána.
Potom mě zvlášť zajímala ta část programu ve které se budou posluchači ptát, ale naše veřejnoprávní televize nezklamala, bezprostředně po přednášce program přerušila, nechápu proč. Takže ve mně nesmazatelně zůstalo jenom přesvědčení pana prezidenta že přírodní zdroje neubývají, naopak jich přibývá. Tak jsem už klidná, našim dětem nic nehrozí. Alespoň podle tohoto ředitele zeměkoule.
04. 05. 2007 | 13:39

Jan Klaus II. napsal(a):

Já myslím, že to pan Tutter napsal dobře. Navíc, u pana Klause je to otázka povahy. Za každou cenu být dominantní a upozornit na sebe bez ohledu na podstatu problému. Jinak řečeno - "pokaždé jinak ale vždy dobře".
A co národní knihova ? Jestli mohou být banky vytunelované a zdravé vedle sebe, zloději a poctivé lidé, jestlim mám ze státního dluhu kousek na sebe a nezavinil jsem jej, jestli mohou vedle historických budou být prosklenná sterilní monstra ?!! Tak sakra - proč nemůže stát na letné tento objekt ?
04. 05. 2007 | 13:41

Václav napsal(a):

Radikální snížení emisí oxidu uhličitého, a to o 50 až 85 procent do roku 2050, je nezbytné k udržení globálního oteplování pod kontrolou. Dosáhnout toho přitom lze při malých nákladech. Oznámili nám to experti a činitelé ze 120 zemí na Mezivládním panelu pro změny klimatu.
Svobodná diskuse je na http://www.radiohalo.cz
04. 05. 2007 | 13:48

sara napsal(a):

re:georg, mechanickou degradaci nelze zaměňovat za chemický rozklad. Připomínáte mi středověké odborníky, kteří si mysleli, že hořením se věci zmenšují. Vaše žena je zlatá, nejenže vybrala recyklovatelnou surovinu, ale ještě navíc materiál, který má menší tepelné ztráty. Je možné, že už jste se někdy do skleníku zavřel a to horko vám způsobilo...
04. 05. 2007 | 14:08

Mata napsal(a):

S autorem souhlasím a musím přiznat, že některé postřehy mi vzal přímo z úst. Už delší dobu pozoruji jak se náš prezident kvalifikuje svými vystupy na nejlepšího znalce klimatických změn (, které nevidí) a jeho ekonomický pohled mu zabránil vnímat dnešní realitu. Je to smutné, kdysi jsem patřila mezi jeho přiznivce, ovšem ted se za jeho chování a názory, které šíří do světa, musím stydět. Pan Klaus - profesor všech profesorů, znalec všeho pozemského a nadpozemského je pro mě bohůžel " Loser".
04. 05. 2007 | 14:46

vocc napsal(a):

saro asro snažíš se tu někoho zesměšnit a napadat, přitom tady píšeš hlouposti o mechanické degradaci. Měla jsi vůbec někdy foliovník? Folie degraduje vlivem UV záření a povětrnostních vlivů. Jedná se o procesy na pomezí fysiky a chemie. Nejde tedy o mechanickou degradaci.
04. 05. 2007 | 14:49

Klaus napsal(a):

Klaus mne velmi pobavil aktivismem. Konecne je videt ze tento pan pouziva (a casto zneuziva)vyrazivo tak, jak se mu to hodi. Jako soukr. osoba, nic proti. Jako president - hamba. Otazka ale zni, kdo jiny? V tomto pripade je platne - skoro slepy mezi slepymi kralem.
04. 05. 2007 | 15:16

Thor napsal(a):

Klaus je ješitný starý páprda pyšný na vynález tunelu a rozkrádacího procesu zvaného kupónová privatizace, jenž má neustálé ambice dávat vědět všem okolo, jak je inteligentní a jak rozumí naprosto všemu. Stydím se za takového prezidenta. Je v zájmu nás všech, aby nevyjížděl za hranice a nedělal nám ostudu v zahraničí.
04. 05. 2007 | 16:17

ty napsal(a):

Tutter panu prezidentovi Klausovi nesahá ani po kotníky, chtěl bych vidět jeho, jak by prezidentoval. Je vidět , že nepochopil vůbec nic.
04. 05. 2007 | 16:51

fact napsal(a):

Pro: ty

Možná to není špatný nápad, možná by to stálo za zkoušku, zda by pan Tutter nebyl lepší prezident než V.K. Za pobavení by ovšem stála opačná výměna, jak by se choval V.K. v roli šéfa greenpeace. Humorná představa. A pokud jde o nového prezidenta, měřmě pragmaticky: kdo bude dělat menší mezinárodní ostudu než Klaus.
04. 05. 2007 | 17:05

Takže na rovinu: napsal(a):

Vysvětlíte konečně, kolik desítek milionů dolarů jste vybrali na Bhopál a oběti chemičky a jak je možné, že na místo dorazilo pouhé procento vybraných prostředků a zbytek šel na platy GP ! ??? Kšeft se strachem je skvělý kšeft, že? Oteplování, co2 je lehčí než vzduch, že člověk dělá 5% a slunce 95% to nic, to nevadí, že 20% úspor emisí z 5% % 1 % (!!!), které nic neřeší a jen zanikne ekonomika a hospodářský růst, to taky nevadí... Proč pořád lžete a kradete ? Jen ukradené iluze lidí jsou zločin, až bude třeba OPRAVDU solidarita, tak lidi mávnou rukou, protože "to jsou zase ti vyčůránkové z GP" ....moc hezky Vám to podrazáctví jde....
04. 05. 2007 | 18:54

Jiří Tutter napsal(a):

Pro Takže na rovinu:
Vysvětleno na
http://www.greenpeace.cz/bh...

Jinak k této věci doporučuji autorovi k pozornosti podstatu sdělení v mém blogu Odsuňme Čechy!
04. 05. 2007 | 19:51

Michael Šatník napsal(a):

Děkuji za článek, vynikající!
04. 05. 2007 | 21:03

politolog napsal(a):

Nejsmutnější fakt české demokracie : od presidenta osvoboditele (T.G.M.) razícího "Pravda vítězí" se Češi dopracovali k prezidentu lháři (V.K.) pro ódéesáky jemněji sklerotikovi..to je tanec neee.......
04. 05. 2007 | 22:53

pápá tunel napsal(a):

Klaus jenom hleda temata, kterymi by mohl zapusobit, aby byl znovu zvolen. Pak zase nasadí svoji PRAVOU tvář.
05. 05. 2007 | 00:58

nesouhlasim ze neni jiny kandidat napsal(a):

Nesouhlasim s tim, ze nejsou osoby misto Klause. Je jich cela rada, mame tolik zajimavych mozku, jenze v TV je uvidite nejdrive po 22 (nemyslim erotiku) ale vetsinou i kolem 2-3 rano.. (proste je tam drive nepusti, aby nahodou nezvysovali uroven vysilani). Nebudu nikoho uvadet, at mu neskodim, ale mam nekolik takovych tipu.
05. 05. 2007 | 01:51

klaus do duchodu napsal(a):

Neni to zase tolik let, kdy klaus prirovnaval uzivatele internetu k mimozemstanum a to ZCELA VÁŽNĚ (v rozhlasovem poradu v reakci na posluchacuv dotaz) !
05. 05. 2007 | 01:54

NevericiTomas napsal(a):

Vidite pratele, a presto, ze se tu vztekate, tak tech zdroju opravdu pribyva. Zatimco v 17. stoleti jsme meli k dispozici v podstate jenom jeden zdroj a to biomasu, dnes mame krom toho jeste fosilni paliva, slunecni energii, nuklearni energii...:-)Vy totiz porad motate dohromady ekonomiku, geologii, klimatologii. Klaus neni klimatolog, ovsem klimatotlogove nejsou ekonomove ani energetici. Presto do techto oboru neustale fusuji.
05. 05. 2007 | 03:23

jp napsal(a):

Klaus je určitě bedna, ale měl by si uvědomit, že neni expert na všechno. Tim, že se (i jen s nadsázkou) začíná plést do architektury se diskredituje i v dalších otázkách. Jeho názory na environment. mne docela zajímaly a chtěl jsem si koupit tu připravovanou knihu, ale po tédle hlášce s knihovnou si zas říkám, jestli to nedělá fakt jen kvůli prodeji svých knih.
05. 05. 2007 | 19:15

Sualk napsal(a):

Vážený pane Tuttere,myslím si,že zde mícháte věci neslučitelné a sám jistě dost dobře víte,že při přímé konfrontaci s presidentem by jste neobstál u většiny našich občanů.Takto pouze vypichovat věci z vystoupení presidenta v lacinou kritiku Václava Klause u většiny z nás neobstojí. Myslím si,že by Vám na takto lacinou kritiku určitě přesně odpověděl,ale to by jste si musel vyhodnotit Vy zcela objektivně a nezaujatě a nahlížet na věci objektivněji, než-li jste zde uvedl.Myslím si,že i prezident musí mít svou identitu,kterou by měl prezentovat veřejnosti a nechte na ní ana jistě vyhodnotí zda si tím přitěžuje či naopak svou pozici posiluje.Vám a vašim příznivcům toto laciné gesto však zcela nezvýší popularitu,o čemž jsem zcela přesvědčen.
06. 05. 2007 | 09:29

jiritutter napsal(a):

Pro Sualk(nebo sám V.Klaus?:-))
Bohužel, nevím proto, jak Vás oslovit. Jsem rád za každý rozvážně a slušně vyslovený názor stoupence filosofie Václava Klause na osobu, která si dovolí jí oponovat. Pokud jde o vypichování věcí, jak jistě víte, není možné v jednostránkovém textu polemizovat s celou filosofií kohokoli. Reagoval jsem pouze na konkrétní, vyslovené věty, které representují jenom některé ze základů osobní filosofie presidenta. Ještě podstatnější analýzu si bezpochyby zasluhuje např. jeho " klima (synonymum pro cokoli týkající se environmnetalismu) nebo svoboda", resp. ještě širší "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností!". Zatím se k tomu vyjádřili z jiného pohledu jiní, viz např.http://aktualne.centrum.cz/...
Proto si já dovoluji považovat, pro změnu, Váš argument o vypichování za laciný. Pokud jde o obstání v přímé konfrontaci s VK, částečně můžete mít pravdu. President je skutečně velmi zkušený, obratný a manipulativní diskutér. Nikoli tedy pro udržitelnost argumentů, ale pro způsob jeho vedení diskuse. Je obtížné obstát, když v nouzi je místo argumentů oponent častován sarkasmy a pokusy o zesměšňování.
Nepolemizuji s tím, jakou si kdo zvolí "identitu", kterou se chce prezentovat veřejnosti. Doufám však také, že proto nikdo není nedotknutelný. To by jistě nešlo dohromady s konceptem svobody. Mimochodem, Vaše "nechte na ní (veřejnosti) ona jistě vyhodnotí..." mi nedává smysl. Jako součást veřejnosti si dovoluji svůj názor vyslovit nahlas. Ledaže byste měl na mysli ideál mlčící veřejnosti. Mlčící veřejnost je přesně ten koncept, který si politici před listopadem 89 vynucovali silou a který je zneužíván mnoha politiky dnešními jako pseudo důkaz o souhlasu s jejich politikou. A na závěr k úvodu Vašeho komentáře - skutečně netuším, co máte na mysli mícháním věcí neslučitelných.
06. 05. 2007 | 11:05

Honza napsal(a):

Z určitého bodu již není návratu. Tohoto bodu je třeba dosáhnout. (F. Kafka)
06. 05. 2007 | 14:42

Skřivánek napsal(a):

Ano, máme prezidenta, který na rozdíl od ostatních lidí, rozumí všemu.
19. 05. 2007 | 22:04

zelený krkoun napsal(a):

:-) V.K. je blb, či chcete-li "fachidiot". Doufám, že už brzy na Hradě přestane strašit, a že tam po něm přijde někdo normální. I když je to zřejmě utopie.
06. 07. 2007 | 15:27

nopová folie napsal(a):

Nepolemizuji s tím, jakou si kdo zvolí "identitu", kterou se chce prezentovat veřejnosti.
10. 06. 2009 | 21:35

auto insurance in virginia napsal(a):

Thank you for another wonderful article. The place else could anybody get that type of information in such an ideal approach of writing? I've a presentation next week, and I'm on the look for such info. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 09:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy