Proč si univerzity zaslouží podporu

29. 05. 2008 | 05:55
Přečteno 7064 krát
Ministerstvo zdravotnictví obvinilo rektora Karlovy univerzity profesora Hampla ze selhání v souvislosti s vyhroceným stavem jednání mezi univerzitami a ministerstvem kolem připravovaného zákona o univerzitních nemocnicích. Je to však rektor Hampl i akademický senát UK, kdo si zaslouží jednoznačnou podporu.

Připomínky k věcnému návrhu zákona o univerzitních nemocnicích dávaly univerzity jednotlivě i prostřednictvím reprezentace vysokých škol včas a dostatečně důrazně. Ministerstvo zdravotnictví je nevzalo v potaz a věcný návrh zákona nechalo schválit vládou. Na setkání 21. května na půdě 1. Lékařské fakulty UK sice náměstek ministra zdravotnictví Šnajdr deklaroval ochotu bavit se o „jakýchkoli návrzích paragrafů“, které od Univerzity Karlovy dostane. Nepředpokládal by však korektní postup vrátit se k věcnému záměru a nejdříve zpracovat obecné principy, na kterých by měl oboustranně schůdný model změny formy fakultních nemocnic spočívat? Nebylo by také vhodné připravovat novelizaci zákona o vysokých školách, která s takovou transformací souvisí, na půdě ministerstva školství, nikoli ministerstva zdravotnictví – a to také již na úrovni přípravy věcného záměru, nikoli až kuchtění jednotlivých paragrafů metodou, kterou pejsek s kočičkou pekli dort?

Univerzity, a se svými pěti lékařskými fakultami zejména Univerzita Karlova, jsou postupem ministerstva vydírány. Ministr zdravotnictví si zajistil loajalitu ředitelů nemocnic svými vyhazovy ředitelů, kteří mohli mít jakékoli odborné i manažerské předpoklady k výkonu funkce ředitele, provinili se však tím, že vyjádřili nesouhlas s politickou koncepcí, kterou ministr razí. Ti byli také jediní, kdo svými vystoupeními vedení ministerstva podpořili.

Výzkum a s ním související špičková péče je všude na světě spojena s profesory propojujícími prostředí akademického výzkumu s klinickým působením, prestiž a kvalita s univerzitami spojených nemocnic je založena na tomto propojení. Univerzity jsou ovšem v pojetí vedení ministerstva zdravotnictví jen příživníci nemocnic a jediné, o co se jedná, jsou toky peněz bez ohledu na důvod jejich vynakládání. Je zvláštní, když ministerstvo zdravotnictví argumentuje potřebou narovnat „výnosy“ z vědecké činnosti a poukazuje na to, že lékařské fakulty jsou nositeli rostoucích podílů financovaných výzkumných projektů „na úkor“ nemocnic. Je totiž evidentní, že částky na financování výzkumu nejsou výnosem, ale nákladem výzkumné činnosti, a že na jejím skutečném výnosu, totiž praktickém užívání nových poznatků v péči o pacienty, samozřejmě nemocnice participují bez jakékoli další úhrady těm, kdo s novými poznatky přicházejí.

Pokud by univerzity měly být akcionáři univerzitních nemocnic, vedlo by to kromě problémů, na které upozorňují univerzity, i k výraznému omezení autonomie vysokých škol důsledky způsobenými převzetím odpovědnosti za velký objem majetku, na jehož hospodaření nemohou mít ve srovnání se státem s jeho majoritou akcií i možností ovlivňovat chování zdravotních pojišťoven žádný vliv. Univerzitám by se o hodnotu přijetých akcií navýšil majetek, avšak bez odstranění příčin deficitního hospodaření nemocnic vykonávajících komplexní péči by pouze klesala jeho hodnota v držení univerzity o pasiva nemocnic. Ministerstvem slibovaný zákaz privatizace státního podílu dost dobře nemůže být dodržen, pokud se univerzitní nemocnice jako akciová společnost zadluží. Vyhlásí-li na zadluženou akciovou společnost její věřitel konkurz, bude rozhodovací síla univerzity velmi malá a jiná cesta, než převod alespoň části akcií investorovi, který by zadluženou obchodní společnost zachránil, existovat nebude. Samostatné chování univerzity bude při spravování svého majetkového podílu v takovém případě prakticky nemožné a bude podřízeno ekonomickému zájmu vyplývajícího ze stavu univerzitní nemocnice.

V probíhající debatě deklaroval pražský primátor Pavel Bém, že jeho strana preferuje „osvědčená řešení.“ V souvislosti s vysokoškolskou výukou i souvisejícím výzkumem je však takovým osvědčeným řešením maximální míra autonomie vysokých škol a svoboda rozhodovat věci akademické bez podřízenosti vnuceným ekonomickým závazkům. Rektor Univerzity Karlovy stojí se svým postojem jednoznačně na straně zachování osvědčených řešení a má na své straně i akademickou obec lékařských fakult, kterou lze z neznalosti žádoucích principů fungování renomovaných fakultních či univerzitních nemocnic v zahraničí podezřívat jen velmi těžko. Pokud v tomto souboji akademici ministerstvu zdravotnictví podlehnou, bude to na škodu nejen kvalitě přípravy mediků u nás, ale i postavení univerzit obecně a negativně se to promítne i na úrovni lékařské péče, kterou bez adekvátně fungujících lékařských fakult časem pocítí i širší veřejnost.

(V mírně zkrácené verzi vyšlo v Právu 28. května 2008.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

krista napsal(a):

ale to osvědčené řešení mr.Béma je přece privatizace devadesátých let.
29. 05. 2008 | 06:40

Kamilj napsal(a):

Pane Zlatuška
víte proč je socialismus neživotaschopný?
Protože se každý snaží převést zodpovědnost na stát.
Vždycky mě pobaví, když pozoruju zaryté komunisty, jak se ve svém rodinném prostředí chovají, jako kapitalisti.
Žádnou faktickou zodpovědnost nenaordinujete jinak, než že narovnáte vztahy. Jinak to bude vždy jen černá díra.
Vůbec se rektorům nedivím, že jsou proti. Ono být dobrý pedagog neznanená, být dobrý manažer.
Všechny tyhle debaty okolo změn ve státě mají jeden společný jmenovatel, a to málo odvahy a velký alibismus. Ono veřejné mínění nebývá na straně pokroku.
Hezký den.
29. 05. 2008 | 11:03

Eden napsal(a):

to Kamilj: a v čem proboha vidíte pokrok? To je spíše regrese. Ten navrhovaný postup sleduje postup ze Sovětského svazu!(samozřejmě až na tu privatizaci:o)) nevím, proč by nemohl ten návrh být udělán podle nějakého vzoru ze západu, případně v kombinaci s tím, co navrhuje akademický senát.
29. 05. 2008 | 12:15

twardowski napsal(a):

Ja se tesim na privatizacu CVUT. Doufam, ze to donstane na starosti Bendl.
29. 05. 2008 | 12:23

Karel napsal(a):

To : Kamilj
Vy jste typický modrácký demagog k pohledání.
Současná ekonomická krize USA a následně v Británii byla způsobena nekorektním jednáním majitelů privátních hypotečních společností. Tyto způsobily velké následné finanční škody.
Dnes tito "pravičáci" stejně učeloví jako naši se domáhají státních injekcí a samozřejmě je dostávají. Stát zase zachra'nuje liberály, kteří ho nenávidí.

Ziskové státní instituce se za pomocí takových trdel a manter zprivatizují, průserů liberálů se platí ze státního.
29. 05. 2008 | 20:22

Kamil napsal(a):

To Eden, Karel
Jeden starý vtip.
Pepíček říká básničku: Máme doma samičku, ta má sedm králičků, dneska už je předem jisté, že všichni budou komunisté. Výborně říká paní učitelka. Za týden příjde inspektor a učitelka vyvolá Pepíčka, ať řekne básničku.
Máme doma samičku, ta má sedm králičků, dneska už je předem jisté, že dva budou komunisté. Jak to, že dva. Víte paní učitelko těch pět už vidí.
Hezkou dobrou noc.
29. 05. 2008 | 22:00

Pet napsal(a):

Karel:
pan Zelený vyjádřil docela jasně, kdo za krizí v USA stojí.
http://blog.aktualne.centru...
30. 05. 2008 | 08:22

louis vuitton napsal(a):

HI>>>>>>>
25. 10. 2009 | 16:15

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:56

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.! <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="seslisohbet, sesli sohbet" target="_blank">sesli sohbet</a> <a href="http://www.yuregininsesi.com" title="sesli chat, seslichat" target="_blank">sesli chat</a>
29. 03. 2010 | 23:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy