Má srdce mozek?

21. 08. 2007 | 18:43
Přečteno 6056 krát
Při jednom prázdninovém pobytu proběhl rozhovor s dětmi o tom, co by si nejvíc přály. Otázce předcházelo kratší uvedení do problematiky přes tři oříšky a Popelku. Odpovědi dětí nebyly překvapivé, byly předpokládatelné – dlouhý život, hodně peněz a život bez komplikací.

Dospělí, nebo stárnoucí, by asi více váhali. Přece jen už nějaké zkušenosti nasbírali, poznali, že život bolí a jen tak bolet nepřestane a vědí, že nekráčejí vstříc rozkvětu. Navíc se nám všem horizont rozhlížení povážlivě zužuje. Přesto a navzdory tomu všemu, i my, dospělí, asi neumíme volit jinak – rádi bychom hmotné zajištění, život bez komplikací, případně i bezbolestné stáří a tiché a klidné poslední usnutí.

Tehdejší řečník přešel od Popelky k biblické zkušenosti krále Šalomouna. Ten si kdysi také měl vybrat; bylo to těžší v tom, že mohl volit jen jednou. Ač král, mohl také žádat větší moc, dlouhou klidnou vládu anebo ještě větší bohatství. Rozhodl se však pro rozumné srdce (podle Kralické bible).

Při zmíněné besedě s dětmi následně padla logická otázka. Jak že si děti představují rozumné srdce, co to je? Jedna reakce byla dost pozoruhodná – je to srdce s mozkem! Když jsem si zkusil toto spojení představit, moc mi to nešlo, pořád se mi pletl rozdílný účel obou orgánů, nebo jsem si představoval, jak se na tepajícím srdci povaluje mozek a jak jim to spolu spíš neladí než ladí.

Šalomoun, oč tehdy požádal, to dostal. Byl pochválen za svou volbu a k tomu dostal jakoby za odměnu i leccos dalšího.
I když první představa o srdci s mozkem sváděla k mírnému a pobavenému naturalismu, přesto stojí za to zastavit se u toho. I když, pravda, Šalomoun se svou volbou nikomu dnes příliš imponovat nebude. Žijeme jinak, víme, že kromě srdce jsou v našem těle důležité i jiné orgány a navíc: krátkost času nutí k tomu být akční, pohotoví, rychlí, využít kde se co namane a tak je jen dobře, když jednou velí srdce, jindy nohy, nebo oči a někdy třeba i ten mozek.

Lidé tehdy za Šalomouna brali srdce jako centrální orgán. Všechno důležité pro lidskou bytost mělo co do činění se srdcem – ať se jednalo o věci racionální, citové nebo iracionální. Když si přestanu srdce s mozkem představovat příliš hmotně, cítím, že to je pokus, který spojuje hlavní orgány do jakési vzájemnosti nebo vyváženosti.

Onen starodávný vladař zatoužil po tom, co si sám neuměl naordinovat. Věděl, že takové věci jsou a že by je uměl využít a že by je i potřeboval. Chtěl umět vycházet s lidmi, žít s nimi i mezi nimi tak, aby jim dokázal být užitečný. Nevěděl, jak na to. Tak si to přál a že si přál právě to, tak to dostal. A pochvalu k tomu.

Asi vypadám jak naivka, když tady vzpomínám na takové věci, o kterých si dneska myslíváme své. Možná naše životní a osobnostní deficity pramení z toho, že neznáme směr, kterým napřít přání týkající se nás samých, našeho zdokonalování, naší vyváženosti. Spíše se smiřováváme s tím, že je v nás tolik rozmanitých vlivů a orgánů, že každý dostane větší důležitost na úkor druhého a jednou táhne cit, jindy rozum, pak zase pud a jindy nekontrolované a zděděné vlastnosti. Jednou holt hot a podruhé čehý.

Srdce s mozkem je pochopitelně nedokonalý příměr. Má svou krásu. Říká, že to, co je v nás a co nás ovlivňuje, táhne-li společně a vzájemně se koriguje, může být dobrým předpokladem jak pro člověka, tak pro presidenta nebo politika, nebo i pro důchodce s ubývajícími silami stejně jako pro mladíka s bezbřehým optimismem a sebedůvěrou.

Na začátku jsem se nad tím spojením trochu bavil, ale asi jen tak nezapomenu na potřebu, že srdce má mít mozek a mozek že může mít srdce. Protože je třeba, aby láska byla vnímavá a pravda laskavě spravedlivá, soužití obohacující a předsevzetí uskutečnitelná, lež nemožná a sebeláska kritická, obětavost nezničující a radost upřímná, zrada odsouzeníhodná a hulvátství nepřípustné, dobrota motivující a úcta obdivuhodná, slovo věrohodné a slib splnitelný, naděje posilující a lidé nevystrašení, věrnost nosná a důvěra nezneužitelná … a … a ...

Kdyby se mě někdo někdy ptal, co bych si přál, musel bych nejdřív přiznat, že mi to Šalomoun asi zkomplikoval, a pak i trochu zjednodušil. Ale kdyby se mě na to ptal ten jediný Všemohoucí, pak bych zřejmě od Šalomouna opisoval.

Vždyť každý z nás někdy zažije překvapení ze sebe sama, když sám sebe neukočíruje. Někdy se za to dodatečně jen stydí, později to alibisticky omlouvá, pokud ovšem k tomu má příležitost. Jsou příběhy, které říkají, že srdce bez mozku a mozek bez srdce umí i zabíjet. Něco takového si ale přece málokdo přeje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zacheus napsal(a):

Vážený pane Rumle, se zájmem jsem si přečetl Váš text, ale musím konstatovat, že je dost složitý. Jako jakýsi ekumenický pozdrav Vám posílám jako zajímavost citát Martina Luthera: "Člověk je jako kůň, na němž sedí buď Bůh nebo ďábel..." Přeji hezký večer.

P.S.Jinak by možná pro čtenáře bylo zajímavé, kdyby jste někdy rozebral Desatero nebo základní křesťanskou modlitbu "Otče náš...".
21. 08. 2007 | 19:38

bara napsal(a):

Dekuji za krasny text, doufam, ze oslovi hodne ctenaru a ze jen jeho precteni jim pomuze se na chvili zastavit a zamyslet nad sebou, stejne, jako se to stalo me.
21. 08. 2007 | 21:28

Antonín Šuppler, Olomouc napsal(a):

Vynikající. Přečetl jsem si text nyní, před spaním. Sice mám po spánku, ale ... Vynikající. Díky
21. 08. 2007 | 23:25

ester napsal(a):

Hezké počtení, děkuji. Myslím, že srdce s mozkem se dá jedním slovem nazvat moudrost. A je fakt, že když tu člověk má, nepotřebuje nic jiného.
22. 08. 2007 | 10:18

Líný černý pes napsal(a):

Zaplaťbůh, že sdrce namá mozek a mozek nemá srdce, aspoň musí spolupracovat a vzájemně se tolerovat. Kdo jiný to má lidi učit.
22. 08. 2007 | 16:14

majka napsal(a):

Joeli, jsem ráda, že jsem tě našla na blogu. Tvůj článek byl velmi zajímavý, jen se přidávám k názoru, že srdcea mozek by měli být v určitém protikladu. Když chci něco uděal jen srdcem a nzapojím rozumné zvažování, nekončí to leckdy s úspěchem
Majkat
24. 08. 2007 | 23:14

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 13:51

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 18:12

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 11:55

louis vuitton outlet napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
19. 08. 2009 | 19:06

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 12:11

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 22:12

Cialis online napsal(a):

Hezké počtení, děkuji. Myslím, že srdce s mozkem se dá jedním slovem nazvat moudrost. A je fakt, že když tu člověk má, nepotřebuje nic jiného.
11. 10. 2009 | 21:50

tiffany jewelry on sale napsal(a):

GOOD
19. 10. 2009 | 06:39

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>
26. 10. 2009 | 03:30

ED HARDY napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 09:55

tonometr napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy.
16. 12. 2009 | 21:46

iPhone SMS transfer napsal(a):

very informative, thanks for the great article.
25. 03. 2010 | 09:38

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:17

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 02:43

mie napsal(a):

27. 04. 2010 | 04:50

Cheap Jordan Shoes napsal(a):

<a href="http://www.airjordan-sale.c...">Air Jordan 2010</a>
<a href="http://www.airjordan-sale.c...">Michael Jordan Shoes</a>
http://www.airjordan-sale.com Air Jordan Sale
10. 08. 2010 | 17:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy