Žvanivé fórum versus lovectví a sběračství v nás

12. 10. 2007 | 15:12
Přečteno 5658 krát
Ještě jsem si ani nestihl utřídit dojmy z Fóra 2000 (7.-9.10.) a už jsem se dozvěděl, že příležitost byla promarněna, když opět nešlo o nic jiného než o setkání starců, kteří nekonkrétně žvanili a ostatní se tam nějak zadarmo přiživovali a šlo jim nejvýše nechat se vidět ve správné chvíli, na správném místě a se správnými lidmi. Jako ve všem i v této věci platí, že nic není tak jednoduché, jak se to snadno napíše a rychle posoudí.

Popíši pouze své osobní prožívání – byl jsem tam poprvé, dříve mi to jednoduše nevyšlo. Možná jsem si také myslíval, že si expolitikové a všelijací neúspěšní kandidáti na politické a státní funkce dopřejí jednou ročně setkání v Praze. Proto jsem nevzal moc vážně upozornění pořadatelů, kteří na pozvánce psali, že kapacita sálů je omezená a že je vhodné přijít včas. Když jsem na Žofín v pondělí přišel, překvapila mě síla lidí, která se tam pohybovala, a hlavně to, kolik z nich bylo mladých. Místo jsem našel, zas tak pozdě jsem nepřišel, ale opravdu – hlavně při úvodní debatě – se nenašla místa pro všechny.

Tématem celého Fóra byla Svoboda a odpovědnost. Pro letošek vybrané téma mi znělo vstřícně, protože po letech vyzdvihování práv člověka se postupně opět přechází nebo vrací k vyváženějšímu nahlížení, v němž je každé právo dorovnáváno povinností a svoboda odpovědností. U debatního stolu seděli především zkušenější lidé, pravda byli to většinou expolitikové nebo třeba nezvolená kandidátka na post prezidenta Francie, ale i vědci z různých sfér a oblastí lidského života. Každý se vyjádřil k tématu podle svého, málokdo se pasoval přímo do role vševěda.

Byl jsem na pěti panelech, přezíravý přístup vůči druhému jsem skoro nezaslechl, i když je pravda, že některé příspěvky nebraly příliš ohled na to, že se posluchač chce dozvědět víc než jen teoretické a všeobecné pravdy. Byly mi bližší více osobní teze a výpovědi než dobře znějící však prázdná tvrzení a vážil jsem si toho, když se řečník nebál vyjádřit své mínění a přesvědčení. V panelu vztahujícímu se k odpovědnosti v politice, dobře zabodoval náš ministr zahraničí, když prohlásil, že odpovědností politiků je také někdy lidem říkat pravdu, čímž potvrdil, že mnohé diplomatické výkruty a no commenty nejsou ničím jiným než výrazem toho, že dotyčný příliš velkým pocitem odpovědnosti vůči voličům neoplývá či snad něco takovým se necítí být ani vázán. Ale i taková věc vypovídá o pojetí svobody a odpovědnosti za ni.

Úhlů, ze kterých vybíhaly pohledy a názory na svobodu a odpovědnost v politice a mezinárodním právu, v médiích a v náboženství (na těchto panelech jsem byl) však byla celá řada, nikdo předem nepočítal s tím, že si posluchač odnese jedno správné stanovisko. Počítalo se s tím, že si budeme ukládat originální výzvy a pohledy do mysli, na papír nebo na nějakou záznamovou techniku. A pochopitelně že ty neoriginální a nezáživné necháme nepovšimnutě ležet na podlaze, nebo na stole. Nakonec hlavní úlohou fóra vždycky bylo – být místem, kde se diskutuje. Kde se odhalují touhy po svobodě vycházející z hloubi totalitních režimů (Bělorusko), nebo ze zemí, které si připadají zapomenuté vedle hojně frekventovaných Barmy a Kuby (Zimbabwe). Fórum je místo, kde se zkoumá věrohodnost řečí o odpovědnosti pocházejících z velmoci, která si připadá všemocná (USA), nebo kde se hodnotí skrovné příspěvky od nás, kteří jsme takoví jací jsme, často ani ryba ani rak.

Nepíši tuto poznámku proto, abych referoval (postupem času budou mnohé texty a příspěvky nabízeny na www.forum2000.cz), ale proto, abych naznačil, že účast na letošním Fóru nebo jeho větší části nepovažuji za jen tak za ztrátu času. Stálo za to uvědomovat si tváří v tvář dnes běžným střelbám v amerických školách, že svoboda je závazek a nejen výsada; slyšet, že jakákoliv svoboda se zvrhne, není-li nesena a chráněna těmi, kdo za její úroveň chtějí a umějí odpovídat. Nebo slyšet, že politika a náboženství musí stát vedle sebe, neboť politika bez náboženství se stane náboženstvím sama. Možná, že zdůrazňuji banality, ale i takové ohromné maličkosti třeba neustále zdůrazňovat, aby se nám dostávaly pod kůži. Slyšet a vidět tolik lidí, jak kriticky a se zájmem naslouchali a přemýšleli o tématice, která chleba jistě nezlevní, to mě připadalo jako nesmírný příslib naděje pro materiálně a konzumně orientovanou a zároveň ohroženou společnost a civilizaci.

Maně jsem si pak vybavil v mysli něco, co s tímto zážitkem souvisí jen okrajově, ale přesto to není od věci a uvedu to i tady.

Skupina Chinaski v nedávných dnech uvedla na trh cédečko (prý dobré). Nejsem její žádný fanda, jenom se Radiožurnálu podařilo, aby mě upozornil na refrén jedné jejich nové písně. V něm se opakuje, že jsme lovci a sběrači. Je to odpozorováno přesně, honíme se za trofejemi. Ty mají podobu dobře získané hypotéky nebo vítězství v konkurzu na zaměstnání či městský byt, případně i různých trofejí získávaných na polích lásky. Taková lovecká a sběratelská honička nemá za následek nic jiného než to, že nám všem trochu hrabe, jak svou drsnou poetikou sděluje autor. Sáhnout po drogách už pak je jen logický krok toho, kdo musí vydržet a dalšího dne chce být opět v kondici pro další lov a sběr. Čekal jsem, zdali se někde v písni objeví náznak čehosi jiného; a je tam. Jedna sloka této písně sděluje: Jsou věci, který miláčku, nenajdeš v žádným letáčku prostě se jednou ráno probudíš a uvidíš věci, který nekoupíš. Ne nejsem tady abych přednášel, já tyhle kecy vždycky nesnášel, ono se neříká nadarmo, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Lovec a sběrač se podle toho jednou probudí a lup ho – poznání! Z ničeho nic! Samo od sebe! Prostě a jednoduše! Tak jak se jednoduše loví a sbírá, tak jednoduše přijde poznání, světlo, klid, rozvaha, to všechno nejlepší, co však už napříště nebude mít nic společného s lovectvím a sběračstvím. Narodí se tak nový člověk. A s ním i nová podoba života, který vede.

Že to v životě nebývá jednoduché a že život tlačí, to vím a opakovaně jsem si to říkal mj. i na ne příliš pohodlné žofínské židličce. Daleko intenzivněji jsem to však cítil i ze stanovisek, která z úst "fóristů" mnohdy zněla jako otázky, jako pokusy o vytyčení směru, pokusy o formulaci cesty, která by mohla pomoci. Bylo znát, že dobrá budoucnost nepochází z automatismu nějakého jitřního osvícení. To lepší, nemusí to být hned to nejlepší, vstupuje do lidského života za jistou cenu a krokem pro to je, že člověk je schopen opouštět své zajeté pravdy, subjektivní nahlížení na život a na svět. A je připraven vzdát se představy, že smysl života je v hájení svých práv. a to i toho největšího z nich – práva na jednoduchý, pohodový a bezproblémový život.

Fórum 2000 pochopitelně má své nedostatky. Ale jako diskusní prostor také letos připomenulo znovu a naléhavě složitost vztahů mezi národy, vztahů uvnitř politiky, komplikovanost soužití lidí s různou náboženskou vírou a pokusilo se ukázat, že umět naslouchat s úctou a respektem a poté formulovat je potřebný předpoklad jakéhokoliv řešení a postupu vpřed k lepšímu (sledování anonymní internetových komentářů a příspěvků pouze podtrhuje význam předcházejícího sdělení). Dát si tu dřinu s porozuměním a nasloucháním však je předpokladem toho, aby se ti menší kolem nás necítili zapomenutě, aby neměli pocit, že problémy života se jim ženou přes hlavy a po jejich zádech. Ne nadarmo se už dávno ví, že dobrá budoucnost se tvoří přítomným ohledem na slabší, bezmocné, okrajové (nebo i obyčejné) víc než ohledem na sebevědomé, mocné a všehoschopné. Pokud o ty mlčenlivé na okraji nezavadíme svým zájmem, jednou se nám to vymstí. Jak těm, kdo mluví, tak těm, kdo nepřemýšlejí, a v posledu i těm, komu zatím stačí být lovcem a sběračem.

Protože i toto jsem na Fóru slyšel a byl toho svědkem, byl jsem za ně vděčen a rád, že se tady konalo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sympatizant lovců a sběračů.. napsal(a):

Teď to odnesli i chudáci lovci a sběrači.. Chápu, že jste theolog a ne etnolog. Ale společenství lovců a sběračů žijí v naprosté harmonii s přírodou a velmi intenzivně komunikují se světem, který obývají. Poslední enklávy reprezentantů tohoto v současnosti již vzácného modelu zastávají přesně opačná stanoviska, než která jim Vy nebo skupina Chinaski předkládáte.. Chápu, že jste to myslel jinak, přesto jsem se jen chtěl za lovce a sběrače přimluvit. Tohle si nezaslouží..
12. 10. 2007 | 16:09

sidney napsal(a):

Je dobre, ze nazev byl ASvoboda a odpovednost. Jenze jak to jiz byva, nikdo nerekl jakou svobodu ma na mysli a jakou odpovednost ma na mysli. A tady bych videl nejvetsi problem. V soucanse dobe jsme v nasem civilizacnim okruhu i za prispeni vetsiny varozvestu, ucastnych na zminovanem candrbale, o svobodu dnes a denn pripravovani pod zaminkou , ze se stat, EU atd. staraji o nase blaho. Jaksi se zapomina, ze se nikdo neptal lidi, zda o takove blaho nebo tzv. bezpeci stoji. Ze by se v prve rade do spolecnosti mel vnest i poneku duchovni rozmer, to jaksi nepada. Ze nase spolecnost je na zrejme jiz nezadrzitelne ceste k celkovemu upadku, to taky nepada na vahu. Ono se ukazuje, ze drive lide meli myslenky a nemeli technologie. Dnes mame technologie a jaksi myslenek se nedostava. Je to videt v oblasti kultury-velmi casto si vzpomenu na uchvatne filmy p. Ejzenstejna, Kurosawy apod. a na to, co z jejich myslenek udelal Lucas a spol. To je jen jeden z aspektu, ale je jich vice. V zasade se nyni spolecnost zabyva dalekosahlymi pitomostmi, misto aby resila zakladni veci. Nevim, zda znate knihu "Rady zkuseneho dabla", ale presne to tam radi dabel, aby dostali pacienta do site...Nech ho, at se zabyva napr. charitou, cim dale od jeho osoby, tim lepe. Pak mu nedojde, ze ublizuje svym bliznim...Neni to doslova, ale tak zhruba to vyzniva. Spousta lidi, ucastnych na teto akci kaze vodu a naliti jsou od rana do vecera (viz p. Havel). Tak jaksi nevim.
12. 10. 2007 | 16:23

Bessy napsal(a):

Hezky se to čte,ale-ten život netlačí málo-ale dost silně-pokud máte zodpovědnost za své blízké,za děti, za vnuky ,tak těžko opustíte roli sběrače a lovce.Ideály jsou jedna věc,realita je něco jiného.Když nebudete lovcem a sběračem,tak uvidíte představu jak vaše děti nemají kde bydlet,jak nemohou třeba studovat-proto všechno jsou potřeba ty instikty lovce a sběrače.Není od věci,že to prozření k hodnotám ideálu mají již lidé starší-život prožili, už toho tolik nepotřebují, děti vychovali a zabezpečili.Ale jistě vím,že to ani není prozření-okamžik,jen možnost-když víte, že již nemusíte bojovat jen o přežívání.
12. 10. 2007 | 17:49

václav napsal(a):

''Lovci a sběrači''-Sběratelství je hodně rozšířené,sbírá se vše možné a zřejmě jsou i lidé,co sbírají i názory a myšlenky.Rozhodně je to lepší,než sbírat autogramy.Svět je zajímavý,je vidět,že národní i náboženská nesnášenlivost přetrvávají/Kosovo,Maďaři na Slovensku ,''Velvyslanectví Sudeťáků v Praze'' atd. -prostě důvod k další válce se určitě časem najde.....Bavit se v salonu o světě může být pro někoho vzrušující,ale připadá mi jak štěkání na měsíc - karavana jde dál....a pánové se cítí být důležitými.Svět je střed zájmů a fanatiků.Kdo chce pro lidstvo něco udělat,měl by začít v zastupitelstvu obce.To je miniatura světa.A tam by viděli,že skutečnost je složitější,než se jeví od zeleného stolu s kafíčkem a cigaretou........Napadá mi takové srovnání -p.Havel se svými řečmi a stav našeho soudnictví. A nebo p.profesor ekonomie Klaus a p.Stoiber v Bavorsku.-Po ovoci se pozná strom...
24. 02. 2008 | 04:51

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 13:49

louis napsal(a):

Lepící páska pro největší bezpečí Vašich zásilek.
12. 09. 2009 | 22:05

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:44

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 04:46

louis vuitton napsal(a):

HO>>>>>>>>
26. 10. 2009 | 06:12

free online games napsal(a):

thanks
09. 03. 2010 | 00:00

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:15

iPhone SMS transfer napsal(a):

very informative, thanks for the great article.
25. 03. 2010 | 09:37

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:18

mie napsal(a):

27. 04. 2010 | 04:51

Viktorianjevy napsal(a):

Dating mill river. Dating hilger. Adrianne curry chris knight dating.
Dating hayfork. <a href=http://xn----7sbnlcm0amdv0in4d.xn----7sbbimnsesdeo4bgi9k.xn--p1ai/>эротика пёзды</a>. Dating nicolaus.
Online free dating agency uk. Latin american dating services only. Dating pearl harbor.
16. 01. 2011 | 20:51

GarryAgize napsal(a):

Dating sopchoppy. Dating cleo springs. 8 simple rules for dating my daughters.
Dating pine. <a href=http://xn------5cdadagedvmt0bhhweqphj4ckdw9aj9k.xn----7sbbimnsesdeo4bgi9k.xn--p1ai/>знакомства с девушкой барнаул</a>. Ads dating gay personal.
Dating islamorada. Dating fort myers beach. Dating pleasant gap.
19. 01. 2011 | 08:53

Vanesausaw napsal(a):

Dating round mountain. Dating crane lake. Dating la marque.
Dating oneonta. <a href=http://xn-----6kcacaj2al5agnejcikl5apdeacmf9a.xn----8sbgsdardohfido0aqw.xn--p1ai/>знакомства с транссексуалом</a>. Dating pointblank.
Dating chase mills. Dating plain city. Dating guadalupita.
23. 01. 2011 | 19:23

BerryErrok napsal(a):

Dating white settlement. Dating goodspring. Black dating online single.
Dating cumberland center. <a href=http://xn----7sbababck7biwd0aidsxwiu.xn----8sbgsdardohfido0aqw.xn--p1ai/>барабинск знакомства</a>. Dating plattsburgh.
Dating sandstone. Adult wbr dating services in louisiana. Bartlett dating hampshire jewish new service.
24. 01. 2011 | 03:29

TennieAdvils napsal(a):

Dating grant city. Dating rumson. Advice chat dating free interracial online.
Dating lake of the woods. <a href=http://xn----7sbabai7annfqefjhf7andgke22a.playhosting.ru/>знакомства староминская</a>. Dating south mills.
Dating chugwater. Dating golden grove. Aryan dating service.
30. 01. 2011 | 15:59

GrazynaSwish napsal(a):

Dating wofford heights. Dating prudence island. Dating quentin.
Dating west burke. http://xn-----6kcaciyalgiueaeklpggchh1a3biik21asd.playhosting.ru/ - знакомства никольск пензенская. Dating pine island.
3e complete complete dating guide guide idiot idiot. Free russian woman dating services. Dating peaster.
01. 02. 2011 | 08:40

FlaviaWooRo napsal(a):

Christian dating service teen. Asus video card updates. Boyfriend dating site.
Dating tuckerton. http://xn------5cdadgdc9b8agngmiakh7cv7a6bg5b7g.playhosting.ru/ - знакомства в ночных клубах. Dating philadelphia.
Dating fruit hill. Card consolidating credit debt. Dating scio.
02. 02. 2011 | 19:52

Vaughnabolf napsal(a):

Dating man suny tip. Black dating parent single. Dating sour lake.
Dating san jose. http://xn----love-voffka-v1kab5a2guczbsgs7eza.best-dating-profile.pp.ua/ - знакомства на love voffka. Dating aneta.
Dating adair. Carbon dating shroud. Dating reedy.
06. 02. 2011 | 17:12

DaniellaIgnoxy napsal(a):

40 dating over woman. Dating township of washington. Speed dating in minneapolis.
Atlanta black dating lip. http://xn-------43daccaeo6ahdsra6dkfn9eeapt.best-dating-profile.pp.ua/ - массаж без интима в самаре. Dating demarest.
Dating floral. Dating new nz zealand. Dating fayville.
08. 02. 2011 | 17:22

WarrenAlulley napsal(a):

Busted live chat. Aide certificate got nurse updating. Dating cedar island.
Dating mineral city. http://xn------5cdbcldg0bup0aehjji8agjoi2ay.best-dating-profile.pp.ua/ - сайт знакомств г фурманов. Dating fish creek.
Dating north beach haven. Dating personals yahoo dating personals. Audio default error file occurred player updating while.
09. 02. 2011 | 02:56

HymanIoninc napsal(a):

Dating glenhayes. Christian dating guidelines. Dating signal mountain.
Dating agency. http://xn---dvd--3veafu5blf0aquv7a1b5lvb.best-dating-profile.pp.ua/ - магазины dvd эротика. Dating la vergne.
Dating milburn. Dating lumberton. Dating coleridge.
15. 02. 2011 | 02:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy