Tak jsem si (v sobotu 10. listopadu) opět vyrazil mezi lidi

11. 11. 2007 | 00:21
Přečteno 6201 krát
Ze začátku to spíš vypadalo, že mířím do nějaké války – vrtulníky nad centrem města, čím blíže židovské čtvrti, tím více takových hrozivých policejních aut s majáky a ploty přes okna, tím více také policajtů, kterým kvůli jejich brnění do tváře nebylo vidět. Tím také i naléhavější otázky: Co se dneska během odpoledne stane? Co zvítězí – zaslepenost, frustrace, nebo snad pohodlnost, déšť a zima? Anebo snad vědomí, že je nutné a dobré zase po čase dát najevo, že víme, co se sluší a patří?

S tím jsem dorazil k radnici, pozdravil se se známými a seznamoval s ostatními a s postupným čekáním na začátek pietní slavnosti a přibýváním stejně smýšlejících (že jich nakonec bylo mnohokrát víc než všech těch jiných) přišel čas na otázky trochu jiné: jak si sám pro sebe vysvětlit tyranii a miliony systematicky vyvražďovaných? Vždyť to nebylo samo sebou? Za tím přece bylo něco jiného než jen šílenství jednoho fanatika!

Kdo kdy vstoupil do tohoto blogu, už ví, kdo jsem. Vyplývá z toho, jak si asi hraji se svými otázkami. V hledání odpovědí potřebuji dát hlas i víře v Boha. Tak tomu bylo i tehdy – má snad hrůza dvacátého století něco společného s Boží vůlí, Božím řízením, nebo je to snad Boží soud a trest? Však s takovými pojmy Bible pracuje. Určitě bych se nedopustil chyby, kdybych si i takto odpověděl. Jenže jsem cítil, že mi to nesedí a že to tak nejde, že mi to jednoduše nestačí. Už vůbec by to nestačilo těm, kdo si peklem koncentráku prošli, kdo si prošli jiným peklem zla a nenávisti a kdo se trápí nad naším současným nepokojným a divokým světem, v němž nenávist, neurčitá ideologie nebo frustrace usilují o nadvládu nad lidmi stále a znovu.

Protože bylo trochu víc času do začátku a ve vzduchu kromě kapek deště bylo patrné takové soustředěné porozumění lidí, sice neznámých a různého vyznání, dospěl jsem si k odpovědím. Spokojil jsem se s tím, že se možná hned tak s úplností nedopátrám toho, jaký smysl má to, že náš svět zůstává světem plným napětí a nejistoty. Poznání účelu a smyslu bude vždycky nedokonalé a kusé, takové zrcadlově převrácené a klamné. Mezi vámi všemi, kdo jste byli v sobotu 10. listopadu na Starém Městě, nebo jste se případně u zpráv děsili, co by se u nás všechno mohlo stát, jsem si uvědomil jedno podstatné. Úkolem člověka, který ještě chce vidět dary, jež dostává a umí si jich vážit, není propátrat se beze zbytku k nepostižitelnému, ale pochopit svou úlohu. Ta je a bude spočívat v tom, být blízko těm, kdo jsou ohrožováni, kdo jsou zesměšňováni, pronásledováni a ponižováni. Těm, kdo mohou mít třeba i více strachu. Ale být blízko i těm, kdo nevědí, o čem jejich děti přemýšlejí a čím žijí a lekají se toho, co je strhne, zlomí nebo od nich odvede. Asi si každý z vás dokáže doplnit mnoho dalšího, co nás může odvádět od pokojného a radostného života.

Tam jsem si to mohl promýšlet, protože právě to se tam dělo. Bylo nás moc, cítili jsme se spolu dobře, ujistili jsme se v tom, co je důležité a potřebné a co je zavrženíhodné. Na chvíli jsme zažili, jaké je to být lidmi, které nespojuje jenom vlastní zájem, ale vědomí, že budeme-li v jistý čas mlčet, jednou si to budeme i vyčítat.

Pak jsme šli s manželkou domů, už byla tma, šabat dávno skončil, ale neskončilo úplně všechno. Na Václaváku leccos pokračovalo, kolem bloku domů stáli pod policejním dohledem anarchisté s rukama nad hlavou, ve vzduchu bylo cítit napětí a asi i strach. I tam jsme byli mezi lidmi. Trochu jinými. Někteří s krabicovým vínem v rukách, možná pili, jak jsou zvyklí, nebo zapíjeli zlobu, že nemohli ze sebe vybít pomstu třeba i proto, že neprožili hezké dětství, že třeba byli nevítaní, že měli pech a že nepotkali dobré lidi a tak jsou zahořklí a nedokážou už v sobě křísit vlastní odhodlání a vůli a vlastně už vůbec netuší, jak a s kým svůj celý život vyplní.

Byl to šabat, den odpočinutí. Přinesl zvláštní odpočinutí. Ukázal však také, jaká práce je nekonečná a proč pro ni musíme stále sbírat síly. Patří k ní věčné otázky stejně jako i potřeba a nutnost neustávat spolu s druhými ve skládání mozaiky, v níž budou převládat barvy dobra.

Byla to vlastně významná sobota.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Amarook napsal(a):

Vazeny pane synodni seniore,
z Vaseho prispevku ma clovek pocit, ze jste naprosto nepochopil co se vlastne stalo.Vubec nezminujete fakt, ze obrovske mnozstvi slusnych lidi reklo rozhodne NE hrstce neonacistickych pitomecku. To nebyla jen nejaka poulicni pranice. S anarchisty nemusite souhlasit, ale budte rad, ze tam byli. Predstavte si, ze by se treba policie kvuli nejakemu administrativnimu nedopatreni nedostavila. Kdo by se pak neonacistum postavil? Je samozrejme hezke byt blizko lidem kteri jsou v ohrozeni, ale zlu je nutne se aktivne postavit. Doporucoval bych Vam otevrit si Bibli a precist knihu Jozue.
11. 11. 2007 | 04:16

Ládik napsal(a):

Shromažďování spodiny společnosti v Praze je pro mě důkazem, že Praha je vřed na mapě. V normálních městech takové manévry nejsou.
11. 11. 2007 | 07:38

Tupelo napsal(a):

@pan Ruml: Dobry den pane Ruml, pekny clanek, az na ten predposledni odstavec. Vetsina tech lidi, ze kterych jste udelal s nadsazkou takrka alkoholiky, se ucastni podobnych protidemonstraci i kdyz nejsou tak medializovany jako tato. Pravicovy extremiste tentokrat prestrelili (pravdepodobne cilene, prave za ucelem medializace), datum a misto byly jako pest na oko, proto se pravem ozvala podstatna cast spolecnosti. Ale predstavte si ze by se akce konala o 14 dni pozdeji a na jinem miste, se stejnou ucasti neonacistu. Takovych akci je nekolik do roka a ve vetsine pripadu protidemonstrace organizuji prave a pouze anarchiste (to neznamena ze tam jsou jen anarchiste). Vcera se popravu zvedla vlna odporu proti neonacismu, ale branily se jen symboly (Zidovske mesto, Kristalova noc), podobna projevy nesouhlasu (i, nebno spis hlavne, ze strany osobnosti, politiku,...) by ale mely byt videt pri kazde vetsi akci neonacistu.
11. 11. 2007 | 08:53

Marta napsal(a):

Pro tupelo:Děkuji vám za to co děláte. Můj syn se taktéž aktivně zúčastňoval a moc jsem si ho za to vážila. Dnes už pracuje a tak nastoupil te mladší. Mám úžasné děti. Kdyby každý udělal, to co vy, nemuseli byste se ani prát. Náckové a jejich sympatizanti by byli bez šancí.Velice mě mrzí, že novináři to zase označili jako neonacisté versus anarchisté a lidé pak získávají dojem, že to jsou v podstatě stejní "hajzlíci",kteří se chtějí akorát poprat. Moc mě to mrzí a proto ještě jednou DĚKUJI
11. 11. 2007 | 10:04

Spokojený občan napsal(a):

Děkuji policejnímu veliteli, který poslal své lidi do Vysočan, dokázal jim vysvětlit co tam mají dělat, a ti odhalili a zneškodnili několik stovek fašistů. Je to první policejní rozhodnutí,za které děkuji.
Děkuji anarchistům, kteří zneškodnili fašistického vrhače
láhve a střelce (vraha) do lidí
a předali je policistům k potrestání.
Děkuji anarchistům, kteří se postavili proti fašistům a ukázali, že i u nás jsou lidé, kteří dokáží proti fašismu bojovat.
11. 11. 2007 | 10:37

Tupelo napsal(a):

@Marta: moc Vam dekuji za podporu, ale musim se priznat, ze nejspis doslo k nedorozumeni. K napsani reakce me vedla za prve osobni zkusenost, kdy jsem se sice par (spise malych) demonstraci zucastnil, ale znam mnoho lidi, kteri se jich zucastnovali v daleko vetsi mire. Nepatri k zadnemu amarchistickemu proudu, jen chteji dat najevo nesouhlas s neonacismem, i kdyz tma zrovna nestoji TV staby. Myslim ze temto lidem patri velke DIKY za angazovanost (muzete byt pravem hrda na sve deti). Druhym duvodem byl clanek http://www.csaf.cz/index.ph... , kde je napsano, podle meho soudu, mnoho pravdy. Temto lidem patri stejny VELKY DIK za svoji praci, jsou to lide, kteri se aktivne podileji na tom, aby se z neonacismu nestalo v nasich ulicich neco bezneho. Hazet anarchisty do jednoho pytle s neonacisty je velke zjednoduseni, mohlo by se casem vymstit. Dokud existuji neonacisticke tendence, budme radi za anarchisty a doufejme ze pri dalsich neonacistickych akcich budou podobne protidemonstrace organizovat i dalsi organizace. Preji hezky den
11. 11. 2007 | 10:53

Mirka. napsal(a):

Článek pana J. Rumla je určitým nadhledem zralého člověka, který není příliš vtažen do dění tohoto "šabatového" odpoledne. Je velmi dobře, že velká část politiků, inteligence i příslušníků různých církví, se postavila pravicovým radikálům, aby jim dala najevo, že takhle NE! Ovšem odedávna platí, že na "hrubou díru - hrubá záplata"... Pro ně již asi neplatí jen pasivně vyjevit svůj názor, ale jednat s nimi "natvrdo". Oni jsou skutečná hrozba pro budoucnost...
11. 11. 2007 | 11:15

JAR napsal(a):

Abyste se z těch anarchistů neposrali, však je to stejná lůza jako ti tzv. neonácisti.

Nějak se rychle zapomíná na sněmovní a parlamentní zloděje!
11. 11. 2007 | 11:22

Čochtan napsal(a):

To je přece účel pane JARe.
To celé je jen divadlo pro blbce. Národ se podělá radostí jak se hrdiní politici hrdině postavili bezvýznamné skupince blbců, a na zločince v parlamentě (KSČM)se na chvíli zapomene.
11. 11. 2007 | 11:48

pepeec napsal(a):

Pan Ruml má hlubokou pravdu. Nelo to divadlo pro blbce. Byla to velmi významná sobota.
11. 11. 2007 | 12:36

Zacheus napsal(a):

Já bych si jenom dovolil poznamenat, zejména na adresu spokojeného občana, že na to, aby byl zajištěn veřejný pořádek, existují v právním státě policejní složky. Nikdo nemá právo jejich činnost suplovat a dokonce se přitom chovat i hůře než ti, proti kterým ( i když subjektivně oprávněně)se snaží zasáhnout.
11. 11. 2007 | 12:50

vlk napsal(a):

Tupelo
asi prvně s tebou budu nesouhlasit.Nebyl jsem včera v Praze ¨, nebydlím tam a doma bylo dost co dělat za celý týden.Ovšem být Pražák, byl bych na Starém městě také. Nácky je třeba skutečně zastavit už na počátku.

NA druhé straně - podle toho, co jsme viděl z televizních zpráv všech třech televizí jsem nabyl dojmu, že role anarchistů zdaleka nebyla tak positivní jak o tom píše třeba paní Marta.

Může být , že televize prezentovaly deformovanou skutečnost. Ale podle toho, že anarchisté napadli i policejní auto, podle toho, že večer už to bylo jen o soubojích policie a anarchistů bych řekl, že anarchisté se prostě přišli porvat.

Mám sice svoje politické sympatie a speciálně tobě asi nemusím vysvětlovat jaké, ale právní stát je pro mne nedělitelný a zákon platí pro každého. Pronácka i pro anarchistu.

Navíc nechápu, co dělali v Praze autobusy se zahraničními chaoty. Zde byl mezi televizemi rozpor. ČT tvrdila , že jde o zahraniční nácky, Nova , že šlo o zahraniční anarchisty. A´t to bylo co to bylo - přítomnost zahraničních chaotů tu potřebujeme ze všeho nejméně.

Prostě stručně - jsem pro potírání veškerých excesů.
11. 11. 2007 | 12:58

Vertigo napsal(a):

Podle zpráv to vypadá, že anarchisté způsobily ikskrát víc škody než neonáckové. Není divu, protože anarchisté jsou ještě horší svoloč než nazis.
11. 11. 2007 | 13:20

Vertigo napsal(a):

.. způsobili ... sypu si popel na hlavu.
11. 11. 2007 | 13:21

Gershom napsal(a):

Video na Aktuálně ukazuje, jak člověk v černé bundě s kapucou, patrně anarchista, kope do hlavy jiného, už dávno ležícího člověka. Jsem samozřejmě rád, že náckové neprošli. Ale kopání do ležících je sprosté a zbytečné.
11. 11. 2007 | 13:28

Tupelo napsal(a):

@vlk: ahoj vlku, ja vidim pozitivni roli minimalne v tom, ze oni poradaji protidemonstrace proti neonacistu pravidelne, je jedno kde, kdy a jak velke. Mozna ze v zapadnich zemich tuto iniciativu pribiraji z vetsi casti obcanske iniciativy, u nas jeste ne (proto i me prani, aby se organizovani protidemonstraci chopil i nekdo jiny!). Jiste, i v ramci anarchistickeho hnuti existuji jedinci co se prijdou pouze porvat, delaji tim jen medvedi sluzbu - viz to napadene auto, byt v nem byl neonacista, nebo to o cem pise Gershom, to kopani do lezciho byl proste humus... Takze souhlas, excesy trestat, ale trvam vsak na tom ze se to netyka drtive vetsiny protidemonstrantu, to by asi vypadalo jinak. Pridal bych, ze zrovna tak tu nepotrebujeme zahranicni neonaci - to ze uz prekonali narodnostni bariery a uzce spolupracuji, je myslim prokazany fakt.
11. 11. 2007 | 13:33

fafnir napsal(a):

Pane Joeli
přeji mnoho hezčích Šabatů.
Paní Marto.Oni se nazi a anarchisté zas až tolik ve vztahu k Židům tolik neliší,jedni používají výrazů mezinárodní Židovstvo,anarchisté pak mezinárodní sionismus,obě názorové skupiny pak Židy upřímě nenávidí.Všiměte si třeba,jak často anarchisté nosí palestinskou kufiu.
Obě skupiny se potřebovali porvat,a tak k tomu využili výročí jedné tragedie či spíše jednoho zločinu.
K tomu se přidali politici,kteří se hodlali zviditelnit,konec konců pro pana Bublana či Sobotku hvězda Davidova nepřinesla žádné riziko.
Účinná pomoc Židům ve skutečném ohrožení,těm na které padají rakety Kásam nikde.Přitom by stačilo státu Izrael, kterému je vyhrožováno úplnou likvidací dodat třeba tamaru.Ne že by pomohla proti Kásamům,ale proti jinému nebezpečí jistě ano.
Na druhé straně je dobře ,že se veřejnost nazistům viditelně postavila.Tim myslím Staroměstské nám.
11. 11. 2007 | 13:37

Čochtan napsal(a):

Vertigo: ".. způsobili ... sypu si popel na hlavu."
Šetři popelem, budeš ho potřebovat na náledí.
Když řekneš, ty ku_vy anarchistický pak je to i gramaticky správně.
11. 11. 2007 | 14:38

Al Jouda napsal(a):

To je dobře, že to tak dopadlo, už jsem se opravdu bál, že projdou !
11. 11. 2007 | 14:59

čtenář napsal(a):

Chválím Váš stil. Jako farář máte nadání napsat rozsáhlé pojednání o věcech, který by obyčejný člověk popsal několika málo slovy. Měl jsem se dobře. S nikým jsem se nemusel hádat. Demonstranti nikde.
Proč ale děláte, co děláte? Čím jste opravdu užitečný pro ostatní lidi?
11. 11. 2007 | 15:11

Charlie napsal(a):

Všechno tak dojemné.
Prostřednictvím EU vyživujeme bandy Palestinských vrahů, kteří se zabývají jen pobíháním se zbraněmi a a odpalováním raket na Izrael. Na samopaly a rakety mají - na jídlo a léky. O práci a vzdělávání mají vesměs minimální zájem. Odpalují rakety na Izrael - a ten jim dodává elektřinu.
Kdyby Izrael oplácel stejnou mincí to by..... V Evropě nastává "spravedlivé"rozhořčení sotva jim tu elektřinu přivřou.
A zde je základ - Oportunistická Evropa byla, je a bude protižidovská a Protiizrelská. Se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
11. 11. 2007 | 15:27

Jiří Beránek napsal(a):

Ke zřízení vlastního blogu mne vedly asi podobné důvody jako vás a ke včerejší "akci" jsem vyjádřil svůj postoj zde http://beranek.bigbloger.li...
11. 11. 2007 | 15:59

Spokojený občan napsal(a):

Děkuji policejnímu veliteli, který poslal své lidi do Vysočan, dokázal jim vysvětlit co tam mají dělat, a ti odhalili a zneškodnili několik stovek fašistů. Je to první policejní rozhodnutí,za které děkuji.
Děkuji anarchistům, kteří zneškodnili fašistického vrhače
láhve a střelce (vraha) do lidí
a předali je policistům k potrestání.
Děkuji anarchistům, kteří se postavili proti fašistům a ukázali, že i u nás jsou lidé, kteří dokáží proti fašismu bojovat
11. 11. 2007 | 16:24

vlk napsal(a):

fafoir
až budeš zase hodnotit činy tuzemských politiků nezapomeň na Tlustého a další prominenty,kteří včera jukali z televizních obrazovek. A třeba si někdy vzpomeneš, že jediný český politik,který naprosto pregnantně pojmenoval Arafata a jeho věrné byl jakýsi Miloš Zeman.Navíc to učinil zcela oficiálně.

rád si počkám na situaci, že za nadcházejícího předsednictví Česka v EU a režii Topolánka a spol. Eu začněe být vůči Palestinské samosprávě náležitě tvrdá.
11. 11. 2007 | 17:12

fafnir napsal(a):

to vlk
ad 1 opravte si oslovení,nekomolení je slušnost
ad 2 v televizních záběrech se předváděli pouze tito 2
ad 3 nic to nemění na smyslu toho co jsem napsal
ad 4 protože řekl co řekl,nejen v tomto případě ,není pan Miloš Zeman členem sociální demokracie,pan tTlustý není pravicový natož konzervativní politik.
ODS není skutečná pravicová strana.
11. 11. 2007 | 17:44

Petr186 napsal(a):

No jo, ono se to pánům hercům a politikům hezky demonstrovalo, když byli chráněni kordony policie, zatímco jiní se nechali mlátit za ně.
11. 11. 2007 | 17:53

LEVAK napsal(a):

Když utrpím průstřel lýtka a současně mě kousne blecha tak si nejprve ošetřím a zavážu průstřel a teprve pak tu blechu plácnu!Eu + další evropské státy to dělají naopak.Plácají blechy a průstřely neošetřují.Těmi průstřely myslím postupnou islamisaci evropského kontinentu a pokud to tak půjde dále tak celá Evropa dopadne jako Kosovo což je typický příklad!Uvědoměme si,že u vyznavačů proroka Mohameda je natalita na vysokém stupni a jejich pronikání na evropský kontinent bych si dovolil hodnotit termínem předlistopadovým "plíživá kontrarevoluce"!Multikulturarismus je už dnes relikt minulosti.Měl by se spojit celý křesťanský svět a přestat si hrát s tímto dynamitem.Francouzi zákazem nošení šátků už aspoň začali!
PS:Pane faráři víte Vy vůbec něco o stavu antisemitismu v Polsku?Proč ani Vy ani nikdo z našich tkzv. demokratů se k tomu nevyjádří?
11. 11. 2007 | 20:38

ikena napsal(a):

to fafnir : veřejnost na Staroměstkém nám. nikoho nezastavila, jenom pasivně řečnila. Ve stejnou dobu, na konci Pařížské ulice střílel neonacista plynovou pistolí do protifašistické demonstrace. Tam totiž nebyli jenom anarchisté. Domnívám se, že tam měli být i účastníci ze Staromáku a postavit se "náckům" osobně. Snad někdy příště.
11. 11. 2007 | 20:45

Lojza napsal(a):

Lojza pro čtenáře: To byste se rovnou mohl zeptat zda faráři věří v Boha.Když ano,tak v kterého,jestli v Boha Bible,tak proč se církve neřídí jeho požadavky.Ale to by byla hodně dlouhá diskuze. Pane Rumle můj příspěvek není namířen proti vaší osobě,ale chápejte,že podobné otázky jako čtenář,mají lidé oprávněně.A koho by se měli ptát,když ne kněze? Neuměl snad Ježíš,později apoštolové a jiní,odpovídat na zásadní otázky?
11. 11. 2007 | 21:27

Miloš Navrátil napsal(a):

Vážený pane Rumle, pane synodní seniore, otče,
děkuji za další výborný článek ve Všem Blogu. Tolik jsem chtěl být na místě samém ... a jsem hrdý, že jste nás tam tam zastoupil. Obávám se, že bude další příště a příště už tam budeme s Vámi. V dokonalé úctě Miloš
11. 11. 2007 | 23:02

Lojza napsal(a):

Vážený p.Rumle,pro mne je zajímavá část článku,kde píšete:"Kdo kdy vstoupil do tohoto blogu, už ví, kdo jsem. Vyplývá z toho, jak se asi hraji se svými otázkami." Píšete,že Bible s pojmy jako Boží vůle,Boží řízení a Boží soud a trest,pracuje a naznačujete,že vlastně je to odpověď na to,co se děje.

Myslíte tím,že Boží vůlí bylo aby lidé trpěli?Že je to trest za něco jiného,třeba že Židé trpí za to že nechali popravit Krista?

Z Vašich textů cítím,že nemáte rád konflikt,ale je možné v souvislosti s vírou vyhnout se konfliktu?Věrnost zásadám přece přináší konflikt a je nutné nějak se projevit.
Pokud mi budete odpovídat,prosím hlavně k těm otázkám. Děkuji
11. 11. 2007 | 23:46

Joel Ruml napsal(a):

Pro "Lojzu":
Vážený pane,
otázku lidského utrpení neumím jakoby z pohledu Pána Boha cele zodpovědět. Na to neaspiruji, pak by přestal být Bůh Bohem. Podle toho, jak rozumím Pánu Bohu, který ukázal v Kristu svou vůli, si myslím, že Pán Bůh utrpení nechce a nechce ani, aby lidé trpěli. Zároveň však Bůh nebrání tomu, aby z lidského jednání rostlo kyselé a ošklivé ovoce, pokud se z dobrého stvořeného člověka stává posluhovač zla. Natolik jsme jako lidé dostali svobodu, že jsme dostali s tím i nutnost volby a té se nelze vyhnout. To ovšem také znamená, že se nemůžeme vyhnout rozhodnutí, zdali pomáhat dobru, anebo zda je nechat být a tím pomoci zlu. Kde zlu dáme místo, tam se podílíme i na možném trápení a utrpení. Kde zlo tolerujeme, tam se smiřujeme s tím, že vedle nás bude někdo trpět. Otázka zla a dobra se nám tak stala daleko bližší než si sami dokážeme a chceme připustit. A jelikož nás mnohé věci dokonale přesahují, nezbývá nic jiného než každý sám ve svém "mikrosvětě" postupovat podle svých sil proti zlu a bezpráví. O to mi šlo, když jsem se ve své reakci na sobotní dění vzdal práva na celost a úplnost svého pohledu na to "odkud zlo a odkud utrpení". Ukřižování Krista nelze spojovat s utrpením Židů za poslední světové války, zvlášť ne tak, že by je Bůh právě takto a za to trestal. To je mému porozumění víry myšlení dost cizí.

A k těm konfliktům. Máte pravdu v tom, že nemám rád konflikt, pokud konfliktem rozumíme násilí. Konflikt, který je součástí názorového hledání, je žádoucí půdou pro to, aby mohlo vzniknout něco lepšího. To je záležitost naprosto samozřejmá stejně jako napětí, které provází (a snad i tvoří) život víry žitý uvnitř světa lidí, světa s mnoha pravdami a názory. Takovému konfliktu se vyhýbat nepotřebuji a snad to ani nedělám. Ale musím přiznat, že např.konfliktům s lidmi, kteří jsou přesvědčeni o své pravdě a své jedinečnosti, se raději vyhnu; za svůj život už jsem poznal, že to k ničemu dobrému nevede. To není typ plodného konfliktu, o kterém byla řeč výše.
Snad to takto stačí.
Mějte se dobře.
12. 11. 2007 | 10:49

Shogu napsal(a):

--> Amarook

To jsou kecy! Ze spousta lidi rekla ne nackum nam cpali noviny a televizy, tak proc to jeste opakovat! Joel Ruml to popsal trochu jinak "inteligentneji"...

K anarchistum - tech, kterych bych si ja osobne vazil, je tak tretina. Ostatni se tam prisli taky jenom predvest a nekdy v klasickym obrazu - alkohol, smrad a vystrelky. Takovy bojovniky proti nackum nepotrebujeme! Staci prece vysportovana ANTIFa, ktera nackum aspon poradne nalozi :-)
01. 12. 2007 | 19:17

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 13:49

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:12

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:26

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:49

iPhone SMS transfer napsal(a):

very informative, thanks for the great article.
25. 03. 2010 | 09:37

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:17

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:50

http://www.kw61.com/replica-corum-watche napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 05:42

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:11

mie napsal(a):

27. 04. 2010 | 04:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy