Je-li život boj, pak do boje patří také špionáž

09. 09. 2008 | 17:48
Přečteno 5307 krát
Nějak nám toho přibývá: sledování skrytými kamerami, odposlechy všelijakými citlivými mikrofony, tiché otáčení očí kamer po náměstích nebo školních chodbách, převlékající se novináři i primátor, cílené provokace, kšeftování s materiály k vydírání lidí … čeho se ještě dočkáme? Máme se toho lekat? Anebo to jinak nejde?

Jsou to různé způsoby, jak dosáhnout téhož. Jde o více či méně nápadná očka, skrze která se prý hodlá zjistit pravý stav věcí. Pochopitelně se vychází při tom z toho, že běžný stav věcí je jiný než ten, který se prezentuje navenek. Pokud chce být svět klamán (a v podstatě sebeklamání má rád), pak je dobré někdy zjistit, jak je za kulisami, jak je pod pomádou. Zdali existuje rozdíl mezi tím, co se ukazuje na odiv, a tím, co je pod povrchem, a není-li onen rozdíl příliš velký. Jakmile stoupá potřeba dívat se jen na věci ladné a harmonické, roste pravděpodobnost toho, že vše je v zárodku jinak. A tím roste i nutnost žít v převlecích, předstírat vůči druhým, následně pak zapínat skrytou kameru a bez milosti a následného střihu dokumentovat. Takový důkaz přesvědčuje, usvědčuje a umlčuje. Zvlášť, když přistihne při vědomém a záměrném obelhávání a klamání. Jakmile se ovšem lež stává naprosto legální součástí našeho společného života (lež nikdy není věcí soukromou), pak usvědčit nelze jinak. Musíme vymýšlet způsoby, jdoucí až na hranu, aby byla lež odhalována. Stává se pak již pravidlem, že odhalení pravého stavu věcí šokuje (jako před několika týdny v eldéence, nebo před měsíci u prodejného soudce a nejvíce před pár dny při odhalení pastí, které si na sebe šijí tvůrci i strážci zákonnosti).
Čeho se můžeme ještě dočkat?

Už mnoho nechybí a budeme stále pod dohledem. V souvislosti s výše uvedeným bych to nakonec chápal, ale horší než kamery na každém rohu, se mi jeví jiná věc – že se do rukou jiných lidí (a proč bych o nich měl předpokládat něco jiného než to, co o každém z nás, tedy že pokud třeba zrovna nelžeme, tak si hodně věcí přizpůsobujeme své potřebě) dostává obrovské množství dat a údajů o druhých. Když se jednomu hodí třeba vyoperovaný kyčel ke všelijakému kšeftování, proč by se jindy nemohl hodit záznam, jak někdo, někde a nějak s někým, kořeněné náznaky, gesty, grimasami nebo útržky vět, což už je dost pro různé interpretace, většinou účelové a často zlovolné. Hodně dávno zazněla jedna pravdivá obava, dnes snad ještě více srozumitelná než tehdy: Úzkostmi sevřín jsem náramně; nechať, prosím, upadneme v ruku Hospodinovu, neboť jsou mnohá slitování jeho, jediné ať v ruce lidské neupadám. (2S 24,14; Kralický překlad)

Čím více musíme být jeden před druhým ostražitější, tím více musíme počítat s tím, že nás čeká stále větší dohled. Tam, kde bychom ho potřebovali, aby usměrňoval, tam nebude nikdy dostatečný, a kde ho ani nečekáte, tam se budeme divit, jak je funkční a třeba i několikanásobně jištěný.

Jak říkám, jsem schopen se s tím smířit konstatováním, že to asi nelze jinak, protože řídit společnost lidí v systému, kde si každý střeží jen svá práva, je jeden z nejtěžších úkolů. Nejde to jinak také proto, že se společným úsilím podařilo rozvrátit systém autorit, který pomáhal lépe než kamery a špiónství. To však už je pryč.

Musím si k tomu přidat svou poznámku. Třeba jí trochu uspokojím ty, kdo mě občas vzkazují, že v těchto mých řádcích se nachází málo duchovního. I když je pravda, že zase jiné komentátory podnítím k tomu, aby se rozohnili na adresu moderního tmářství a kněžourství. Těžko vyhovět.

Ale zpátky ke špiónování: znám totiž daleko lepší a levnější alternativu. Je to sice varianta nepříliš moderní, na druhou stranu je bezporuchová a co je nejlepší, že se k datům nedostane nikdo z lidí. |Je to tedy metoda druhými lidmi nezneužitelná. Kdysi se znázorňovala symbolikou oka; oko rámované trojúhelníkem zíralo shůry jako nějaká nebeská kamera.

Má to své výhody proto, že se to děje mimo lidskou vůli. Je to napojeno na jiný pohon než na jakoukoliv energii, nám známou a účelem je, aby člověk mohl rozvinout všechny své kladné vlohy a obdarování a nebyl deptán svými nedokonalostmi sotva ráno vyjde z domu.

Když mě zaměřují kamery, radary, pohledy druhých, známých nebo neznámých, lidí s čistými nebo nečistými vztahy a úmysly, mám z toho trochu husí kůži. Ale přece jenom nejdu do toho nepřipraven, už jsem se v tom musel naučit žít.

Jakmile však vstoupím do světa víry, do vztahu k Bohu, který převyšuje všechny kontrolní systémy a všechny dohlížitele, pak
- počítám s tím, že jeho pohled na lidský život a člověka je do jisté míry náročnější
- zároveň vím, že mi Bůh nabízí takové postupy, abych mohl svá selhání před ním poctivě řešit a nebál se k nim přiznat (to se pochopitelně netýká oblasti trestně-právní)
- se mi nejvíce líbí, že jeho dohled není proto, aby se mi, jako člověku, dostal na kobylku a za každou cenu mě přistihl při lakování skutečnosti na růžovo (proč by to dělal, však ví i o mně své), ale proto, abych jako jeho stvoření mohl dobře a pravdivě žít v celé souvislosti toho, co vytvořil – jak v kráse neobelhávaných vztahů s druhými a ve společenství s nimi, tak i v nepřeberné kráse stvořené přírody a světa.
- je potřeba říci, že tento naprosto jiný pohled na člověka stojí na předpokladu živého vztahu s férovou oboustrannou komunikací, což je srozumitelné většinou těm, kdo něco takového znají.

V každém případě pak platí, že žít v něčem takovém, nebo pod něčím takovým, znamená revidovat názor o životě jako o boji a o světě jako o bojišti. Aniž by se ten, kdo do něčeho takového vstoupí, neuměl vyznat v životě mezi jinými lidmi. Je chráněn před tím, aby druhé špiónoval, nepotřebuje však ani myslet na to, jak na druhé hrát divadlo.

Tak mi nezbývá než ještě jednou připomenout, co už zmíněno bylo, a co na jednu stranu popisuje, že současné špiclování není nic nového, a zároveň to vyjadřuje velké a milosrdné plus Božího přesahu nad jednotlivostmi lidského života: Je mi velmi úzko. Nechť tedy prosím padneme do rukou Hospodinu, neboť jeho slitování je nesmírné, jen ať nepadnu do rukou lidských.. (2S 24,14; Český ekum.překlad)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kritik napsal(a):

K pěknému článku jen připojím drobnou poznámku:

Kdo se stává objektem slídění, nic zlého neučinil. Skrýval-li něco zlého před lidmi, dostane nejspíš po odhalení oplaceno zjevně již zde. Spravedlivý člověk se však nemá s čím skrývat.
Avšak ten, kdo se zabývá slíděním jiných, ať s dobrým či zlým úmyslem, musí mít na paměti, že na sebe bere břemeno soudce. Sám se též vystavuje soudu, neboť se bude zkoumat, zda nevydal proti svému bližnímu křivé svědectví [Exodus 20:16].

Naše obrana před slíděním a jeho zneužíváním není tedy nijak zanedbatelná. Takže se nemusíme obávat, že někdo jen tak beztrestně může proti nám používat technické prostředky, i když ty dnešní umožní o nás zjistit prakticky cokoliv s minimem námahy.
09. 09. 2008 | 18:29

Ládik napsal(a):

Mám na to lék: nechodit do města, zejména se vyhýbat Praze. Starat se sám o sebe a nesrovnalosti vyřizovat ručně mezi čtyřma očima. Bez kamer.
09. 09. 2008 | 18:57

Líný černý pes napsal(a):

Dneska kamery, před sto lety místní drbny. Je nás více a drbny už nestíhají :)
Hospodin nás vlastně ani sledovat nemusí, protože nás zná a VÍ; proto nás může a musí nakonec i soudit.
Záznamy a sledování? Nikdo nic neví a výsledky se v případě potřeby dají "upravit". Upřímně, když vidím někde v objektu na chodbách kamery, mám strašnou chuť na objektiv vypláznout jazyk.
09. 09. 2008 | 19:00

pesimista napsal(a):

on už to trochu zmínil kritik - pokud máme pokoru před sledováním Pána a Stvořitele světa,které je absolutně anonymní, nemusíme mít žádnou obavupřed sledováním dřive drben, nyní kamer. Sledování se bojí pouze ten,kdo chystá neplechu.
09. 09. 2008 | 20:18

vlk napsal(a):

Pane synodní, dal jste si na čas! Ale stálo to za to!
Skvělý blog! Leč marné volání ztraceného v poušti. Ostatně -sám jste to napsal - demontovali jsme svoje autority. A nahradili je všeoblímajícím fízlováním...

Prostě - skvělý blog! Jeden z nejlepších,co jsmena aktuálně kdy četl. Dekuji. Jsme rád, že jste zpět.
09. 09. 2008 | 21:04

Frante napsal(a):

Celkem nechápu proč to sledování některým lidem tolik vadí? Pokud se chovám jako obyčejný člověk, nikoho neohrožuji tak k čemu by mohl kdo použít že jsem někde byl nebo hovořil o obyčejných věcech ... ? Pro ty kamery (a obsluhu) jsou zajímaví právě zločinci atp. takže to sledování považuji hlavně za užitečnou ochranu obyčejného člověka. To se taky potvrzuje např. v pořadu Na stopě. Objektem sledování můžou být i celebrity a politikové , ale ty si najde Blesk i bez kamer. (Na Boha nevěřím, jako většina lidí takže si můžete domyslet co si myslím o vaší představě Božího sledování :)
09. 09. 2008 | 23:53

juvel napsal(a):

Naprostý souhlas pane faráři. Bohužel byly a jsou to právě církve, které svět víry zdiskreditovaly a diskreditují. Dovolím si doplnit, že vstoupí-li člověk do vztahu k Bohu, nastupuje cestu ke skutečné svobodě, nezávislé na situaci ve světě. Nádherně jste popsal jak lidské snahy (nezávisle na Bohu)získat svobodu, vedou do stále větší ztráty svobody a strachu.
10. 09. 2008 | 07:19

Jersi napsal(a):

"Jde o více či méně nápadná očka, skrze které se prý hodlá zjistit pravý stav věcí."

Správně se píše "skrze která", pane faráři..
10. 09. 2008 | 08:04

Petr napsal(a):

Pane Rumle, k Vašemu článku jen tolik: hezké povídání, ovšem bez jakékoliv sebereflexe, což by se od objektivně smýšlejícího představitele církve /ĆCE/ očekávalo. Chybí zmínka o vlastních praktikách křesťanské církve alespoň od 4.stol.n.l., kdy začala působit ve formě instituce a působí tak dodnes. Od špiclování, poprav přes očerňování a vylučování nepohodlných a neloajálních členů po zametání svých kauz pod koberec a mocensko materiální prosazování vlastních ambicí. Stačí ta poslední veřejná kauza církevních restitucí a postoje představitelů církví včetně Vašeho.Jedině pan Štampach pochopil avyjádřil se. Jsem členem protestanské církve.Byl jsem velmi aktivní za totáče.
10. 09. 2008 | 10:09

Petr napsal(a):

.Souhlasím s Líným černým psem a nesouhlasím s názorem Franteho, jehož názor považují za značně naivní. Obávám se, že značně většinový.
10. 09. 2008 | 10:15

Frante napsal(a):

Petr:
Tak si schválně odhadni v kolika případech za rok bezpečnostní kamery pomohli policii a v kolika případech někoho poškodili (kromě zločinců). Ohledně toho druhého neznám jediný případ
10. 09. 2008 | 12:44

Petr napsal(a):

ilý Frante, mě osobně se odhady nepříčí, pokud nejsem schopen absorbovoat /zjistit a analyzovat/ přesné údaje, abych mohl srovnat. Nicméně, jde o jinou realitu, kterou jsem měl namysli: zpeněžitelnost snímaných údajů. Žádný člověk není "kříšťál" ! Každý je porouchán svým EGO a v tom to vězí. Každý je nějak korumpovatelný. Ano, věřím Ti, že kamery mohou zvýšit sledováním pravděpodobnost záchytu, ale nikoliv spravedlivého procesu. Do hlav a do melounů se nevidí! Stačí šikovný sestřih a PC "zpracování, aby z nevinného byl požadovaný viník. Děkuji Ti za Tvoji reakci.
10. 09. 2008 | 14:28

Frante napsal(a):

Nějak si nedovedu vybavit situace o kterých píšeš. Někde se mi stal trapas (pomočím se) který kamery zachytili a ten kdo má záběr k dispozici by mne mohl vydírat? To by mne musel nejdřív znát a kolika lidem se může stát jaký trapas? Totéž ohledně natočeného rozhovoru dvou tajných milenců - umíš si představit kolik telefonních hovorů proběhne za hodinu třeba v Praze? Komu by se vyplatilo to analyzovat s nadějí že vypátrá někoho vydíratelného a jakou naději by měl na úspěch? (samozřejmě když muž chce sledovat manželku tak si vždy může najít agenturu a nepotřebuje využít všeobecný odposlech ... Jinak záběry z kamer a odposlechů taky nejsou běžně k dispozici). O politicích a celebritách jsem psal výše. Další věc je, použití záběrů u soudu; pokud vím tak soudy takové důkazy většinou neberou a i kdyby, podvrhnout se dá i papírový dokument nebo falešné svědectví. To není argument proti kamerám ...
10. 09. 2008 | 16:27

Milan napsal(a):

Realitou je, že za komunistů jsme nebyli ani z tisíciny tak sledovaní, jako dnes.
Například ten plošný odposlech všech telefonních hovorů (formou digitální archivace pro potřebné prověření a použití, bude-li se to státní exekutivě hodit) přesahuje i nejbujnější sny Josefa Džugašviliho i Adolfa Hitlera. Nebo ty všudypřítomné pohyblivé kamery. A plno kartiček s elektronickými čipy v kapse skoro každého člověka a jejich případné dálkové sledování...
Zlý byl skutečně propuštěn z propasti a vládne!
10. 09. 2008 | 18:09

Pavel Borovka napsal(a):

Ono boží oko, které nás sleduje a soudí, a které má pan farář a nyní synodní senior na mysli, má však své nedostatky a proto se na něj u druhých nemůžeme spolehnout. Mám na mysli větu p. Rumla :“…zároveň vím, že mi Bůh nabízí takové postupy, abych mohl svá selhání před ním poctivě řešit a nebál se k nim přiznat”. Tento výklad pana Rumla pokulhává v tom, že nabízí člověku prakticky neomezeně páchat hříchy, například lhát, s tím, že mu bude odpuštěno. Proto je tato panem Rumlem nabídnutá možnost, jak se lépe vypořádat s odposlechy, lichá.
Kdo pilně čte bibli (a je to jeden z předpokladů členství Českobratrské církve evangelické), měl by vědět, že k odpuštění je potřeba upřímné lítosti. Kdo však vědomě lže, a přesto se toho dopouští, ten svých činů upřímně nelituje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho věřících si tuto skutečnost neuvědomuje a nakládá s odpuštěním jako se samozřejmostí, tedy jako s nástrojem jak svobodně lhát a „…následně před bohem svá selhání poctivě řešit…“ – omlouvám se všem, kteří s odpuštěním takto nenakládají. Divím se, že tento důležitý aspekt ve svém zamyšlení pominul synodní senior Ruml. Tím totiž jeho zamyšlení postrádá hloubku a u seniora bych očekával vyspělejší úvahu. A proč vyspělejší? Lukáš 12,48: „…Komu bylo mnoho dáno, od toho se mnoho očekává, a komu mnoho svěřili, od toho budou žádat tím více.“
24. 09. 2008 | 18:49

tiffany jewelry napsal(a):

Dneska kamery, před sto lety místní drbny. Je nás více a drbny už nestíhají :)
Hospodin nás vlastně ani sledovat nemusí, protože nás zná a VÍ; proto nás může a musí nakonec i soudit.
Záznamy a sledování? Nikdo nic neví a výsledky se v případě potřeby dají "upravit". Upřímně, když vidím někde v
31. 07. 2009 | 07:15

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 13:44

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 06:06

louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
18. 08. 2009 | 11:07

replica handbags napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 20:40

louis napsal(a):

Nůžky, pinzety, pilníky, leštičky a mnohem více. Nákupujte online na
07. 09. 2009 | 19:34

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 12:14

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 22:18

tiffany jewelry on sale napsal(a):

YES
19. 10. 2009 | 06:20

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>
26. 10. 2009 | 03:18

ED HARDY napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 09:56

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 08:21

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 08:25

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 08:28

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 08:49

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 08:52

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 00:22

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 04:31

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 04:33

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:18

iPhone SMS transfer napsal(a):

very informative, thanks for the great article.
25. 03. 2010 | 09:36

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:16

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:17

mie napsal(a):

27. 04. 2010 | 04:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy