Voličské přesuny: Babiš sebral nejvíc hlasů ODS, Okamura Věcem veřejným

29. 10. 2013 | 09:11
Přečteno 2978 krát
Kde se vzali voliči nových sněmovních stran? A kam odešli bývalí voliči z voleb v roce 2010? Statistický model voličských přesunů!

Voličské přesuny
Voličské přesuny


Elektorát ANO tvoří z největší části dřívější nevoliči a voliči bývalých vládních stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Nelze ale říci, že by Andrej Babiš přilákal výhradně pravicové voliče, neboť Věci veřejné před třemi lety sbíraly podporu napříč politickým spektrem. ANO nezískalo příliš mnoho bývalých voličů ČSSD.

Voličské přesuny
Voličské přesuny


Úsvit přímé demokracie oslovil zejména bývalé voliče Věcí veřejných a dále stran, které se před třemi lety nedostaly do Poslanecké sněmovny, především Suverenity a SPOZ.

ČSSD v letošních volbách neuspěla, protože nedokázala oslovit nové voliče. Hlas jí dali převážně její příznivci z voleb roku 2010. Část z nich navíc k letošním volbám vůbec nepřišla nebo podpořila KSČM.

Rovněž pravicovým stranám TOP 09 a ODS zůstali věrní jejich voliči ze sněmovních voleb v roce 2010. Především ODS neoslovila prakticky žádné voliče, kteří by pro ni nehlasovali už v předchozích volbách. Část bývalých voličů ODS odešla k TOP 09.

Nevoliči z voleb v roce 2010 z velké části nepřišli k volbám ani letos. Mezi nevoliče dále přibyla řada bývalých voličů ČSSD, Věcí veřejných a stran, které se v roce 2010 nedostaly do Poslanecké sněmovny.

Tyto voličské přesuny jsme odhadli statistickou metodou zvanou ekologická inference. Ta určuje nejpravděpodobnější strukturu voličských přesunů na základě rozptylu počtu hlasů pro jednotlivé strany na úrovni obcí a městských částí. Při hodnocení přesnosti se neuvádí statistická chyba jako u dotazníkového šetření, ale podíl všech voličů, u nichž metoda správně odhadla stranu v obou volbách. V České republice bývá přesnost modelu 80–90 %.

Alternativní metodou odhadu voličských přesunů jsou dotazníková šetření, při nichž se sociologové ptají respondentů, pro koho hlasovali v těchto a minulých volbách. Mnozí respondenti si ovšem předchozí volbu nemusí pamatovat nebo se k ní nechtějí přiznat.

Tento článek vyšel původně pro Datablog iHNED.cz.

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT(cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mařka ze zvláštní školy napsal(a):

Babiš sebral nejvíc hlasů ODS, Okamura Věcem veřejným
to vím i bez vás a bez analýz
29. 10. 2013 | 09:20

Georg napsal(a):

Pravičáci mají prasečí radost !!Že byl uskutečněn puč v ČSSD,který tuto stranu nesmírně poškodil !Pane Sobotko neodstupujte !Za všecno co se bude dít v této republice nepříznívé pro ČSSD mohou pučisté !Vyhoďte pučisty ze strany !!!!
29. 10. 2013 | 09:24

Baba Jaga napsal(a):

Jak se asi přesunují ti, co je jim to jedno a nevolí? Nebo jsou to čím dále stejní jedinci?
29. 10. 2013 | 09:40

vasja napsal(a):

Tak ty "pravicové" makovice, co odešly od ODS, volily Babiše.
To je mazec:-)
Kdyby aspoň 1/3 z těch 650 0000 lidí to hodila Svobodnejm, byla by v parlamentu pořádná pravicová strana.
29. 10. 2013 | 09:53

Ládik!!! napsal(a):

Kolikrát musí člověk nevolit, aby byl nevolič? Já nevolil 3x po sobě a připadal jsem si jako dávný volič. Teď jsem to hodil Machovi a nebyl to žádný protest, ale dlouho zvažovaná volba.
29. 10. 2013 | 10:26

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Kvůli Sobotkovi jsem nechtěl ČSSD volit, ale Zemanovci blbli ještě více a vypadali, že neprojdou, tak jsem to dal ČSSD. Kdyby byl u Zemanovců klid, tak ČSSD dostala ještě tak o 5 % méně. Mám zkušenost, že nemalá skupina lidí uvažuje podobně, jako já. Zemanovci tím, že propadli, zachránili ČSSD od propadu na nějakých 15 %. A pokud si nechají Sobotku v čele, tak budou následovat ODS.
29. 10. 2013 | 11:01

buldatra napsal(a):

A Věci veřejné se ucházely o důvěru voličů v těchto parlamentních volbách?
Že jim jako Úsvit dle autora schlamstl voliče.

No, to jsou věci, to vám teda povím.
Fakt štěstí, že máme ty mladé chytré analytiky.
29. 10. 2013 | 12:43

vasja napsal(a):

Ladik!!!
Udělal jste dobrou věc:-)
29. 10. 2013 | 12:45

K.V- napsal(a):

Opět jeden snaživý "politolog" který nás bude oblažovat nesmysly a ještě je za to placen ze státního cecku.
Kdo od koho a kam utekl se můžete jenom dohadovat a stejně je to k ničemu.
Výsledek voleb je jasný. Země je zdevastovaná, nikdo neví kudy dál. Vůdce národa není. Voliči volili kohokoliv z ulice kdo je mediálně známý a dokázal nakydat něco nadávek na stav a něco populismu. Pořád lepší než kdokoliv ze stávajících politiků.
Všechny strany z minulého parlamentu utrpěly debakl. ODS utekly během 7 let 4/5 voličů, TOP padá také do bezvýznamnosti, VV se ani nepokusily, ČSSD vyhrála ale utrpěla porážku současně. Lidovcům lid odpustil rozvrat před předminulými volbami a útěk Kalouska, víc nic.
.
Jediná strana která z dosavadních parlamentních neustále posiluje a má stále více voličů a důvěry jsou KOMUNISTÉ. Po 24 letech od cinkání klíči dost smutné konstatování.

.
Potvrdila se stará pravda- praha patří obehnat ostnatým drátem . Preferováním TOP, neustálým protlačováním Marka Bendy, to že Miruna Němcová s odcizeným autem získává důvěru jako "NEJČISTŠÍ PRAVICOVÁ" je děsivé. Asi je to město mafiánů naojených na ty zlodějiny. Propast mezi nimi a lidem státu je stále větší
29. 10. 2013 | 12:55

petrvileta napsal(a):

Mě by zajímalo, komu vzali voliče Piráti a Svobodní. :-)
30. 10. 2013 | 03:29

poškozený Klausovou amnestií napsal(a):

Že Babiš loví především ve strouze ODS - to jsem psal už před volbama. Díky za potvrzení /beru to ale s rezervou, podle mě Babiš odlovil i pár sardinek z ČSSD/.
Musí to být pro exvoliče ODS strašný políček do tváře, mnohem horší než ten Haškovský do tváře voličů ČSSD - pokud Babiš půjde do vlády s KDU a ČSSD.

A maličká poznámaka - jak to, že voličům manifestně antikomunistické strany nevadí člen totalitní a normalizační KSČ a spolupracovník StB ? Polistopadový kontraverzní privatizátor - férovost jehož privatizace napadá dokonce Bém ?
Anebo je tomu naopak - a právě takoví je přitahují, z takových hnízd jsou i oni ? A tedy nejde o schizofrenii, ale naopak o přilnutí, sympatie...

:---()
30. 10. 2013 | 08:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy