O princeznách

06. 03. 2013 | 09:07
Přečteno 4497 krát
Princezny to neměly lehké ani v pohádkách ani v historii. Nemají to lehké ani v současných monarchiích. Za snadný život se platí.

Princezny známe především jako pohádkové bytosti. Některé z nich jsou programově zlé; ty však po krátkých úspěších špatně končívají. Běžnější jsou princezny dalších dvou kategorií. Jedny z nich jsou trochu připitomělé barbíny, které se někdy dostanou i do špatné společnosti (draků, černokněžníků). Druhé jsou chytřejší a šikovnější avšak svou svéhlavostí činí rodičům starosti. Jak ty pitomé, tak i ty chytřejší pohádkové princezny stejně nakonec dojdou štěstí v náručí nějakého prince nebo zdatného chasníka a o jejich dalším osudu se mnoho nedozvídáme.

Pochmurnější byl reálný osud princezen ve středověku. Byly výhodným exportním a korupčním prostředkem, a pomocí jejich sňatků s partnery, které si však samy nemohly vybírat, se pečetily mezivládní dohody a spojenectví. Přebytečné princezny se odkládaly do klášterů.

V současných monarchiích mají princezny úlohu křoví. Povolaní vizážisté se starají, aby lahodily oku průměrného publika. Jsou cvičeny k tomu, imponovat co možno svým společenským vystupováním, vzděláním, pracovitostí, zručností, sportovními dovednostmi, vkusem, kulturním a politickým rozhledem, pohotovostí, laskavostí, velkorysostí nebo aspoň něčím z toho. Stejně jako v pohádkách, i princezny novodobé končí v náručí princů nebo společensky přípustných chasníků, aby přiváděly na svět další členy dynastie, a tu a tam se dostanou i k vládnutí. Není to asi život tak příjemný, jak by se na první pohled zdálo. Po jakékoliv chybičce, které se princezna kdy dopustí, pasou novináři, a široce ji dovedou rozpatlat bulvární média. Proto se každá rozumná dynastie snaží princeznu, která by jí mohla přinášet nežádoucí reklamu, dostat z dohledu veřejnosti.

Vlastně prvním slečnám není co závidět.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tonda napsal(a):

Nejen princezny autore, ale i královny mají nelehký život. Minulé dny naše veřejnoprávní televize obsáhle referovala o běhavce (česky řečeno stračce) anglické královny. Vše dobře dopadlo a druhý nebo třetí den jsme se dověděli, že královna už nekaká. No nepotěšilo by Vás to pane profesore ?
06. 03. 2013 | 09:16

Občan napsal(a):

Tondo,

co myslíte - byly podrobné zprávy o královském břichabolu sepsány Alžbětou II., nebo spíš bulvaristy?

Dnes se na bulvární úroveň snížila už i ČT, takže před "zprávami" o tom, že si něčí královna pšoukla nebo že něčí princezna chodí DOMA na zahradě v bikinách či nahoře bez, není úniku.
Přičemž většina lidí o takovéto "zprávy" vůbec nestojí.

A o tom je blog.
06. 03. 2013 | 09:43

zemedelec napsal(a):

Možná má pan profesor princezničku doma.Být na ní hrdí a tušit,že to nebude mít lehké také,je chválihodné.Záleží na čem si přijede princ pro ni.
06. 03. 2013 | 09:55

Analytik napsal(a):

Díky, pane profesore, za příjemné rozptýlení v době, kdy jsou média zaplavena velezrádci, korupcí, rostoucím státním dluhem a hospodářskou krizí.
Díky za Vaše princezny!
06. 03. 2013 | 10:03

Viola napsal(a):

První slečna už něco provedla, že je tu o ní zmínka? Pan Wichterle čte také bulvár, to by mě nenapadlo.
06. 03. 2013 | 10:06

Viola napsal(a):

Myslím že budoucí preziden se nemá proč stydět za svou první slečnu:

"Sama Kateřina Zemanová, kterou zajímají mezilidské a mezinárodní vztahy a také jazyky, propadák vysvětluje: „Z gymnázia PORG jsem odešla poté, co jsem se vrátila z půlročního pobytu v USA a nesplnila komisionální zkoušky z matematiky.“ A hned nato se pochlubila: „Již druhým rokem studuji česko–anglické gymnázium AMAZON, a to s vyznamenáním.“

viz blesk

P.S. Nevěděla jsem, že akademici čtou Blesk. :-)
06. 03. 2013 | 10:11

Viola napsal(a):

Je fakt krásná.
06. 03. 2013 | 10:12

Michal Macek napsal(a):

ja sem se osobne setkal s indickou princeznou Randzanou Gauhar,byla krasna a usmala se na me :)
06. 03. 2013 | 10:17

Michal Macek napsal(a):

jinak slecna zemanova je kocka :)
06. 03. 2013 | 10:18

Ládik!!! napsal(a):

Princ pro zemanovou bude muset být pěkně tlustý kmotr. A ještě nebude mít jistotu, že mu tchán nechá hlavu na krku.
06. 03. 2013 | 10:34

minatomirai napsal(a):

Matka Zemanová je kočka, dobrá tvář na rozdíl od dcery, která bohužel podědila tatovu byčí, nevzhlednou hlavu. Z maminy bude kočka, dceru ať používají střídmě, nezdá se být ani moc chytrá, ani nijak pohledná.
06. 03. 2013 | 10:50

strýc virus H3N1 napsal(a):

minatomirai

Vy jste se zase vyznamenal! Ta Yokohama vam nejak sedi na brzliku!
06. 03. 2013 | 11:10

Viola napsal(a):

minatomirai

je smutné, když někdo pro samou zlobu a nenávist nevidí krásu.
06. 03. 2013 | 11:19

Dagmar napsal(a):

Slovo princezna má pohádkový rozměr. Ne nadarmo také většina pohádek o princeznách končí svatbou, což je symbolické a má přesah i do skutečného života :-)
Pamatuji se, jak mne jako malou překvapilo, že i princezny mohou být staré. Nonsens. Stará princezna.

Být princeznou mimo pohádky není žádný med. Pod drobnohledem kritiky byl jejich život vždycky a moralisté si na nich cvičili svůj arzenál nesnášenlivosti rádi a často. A dnes v době, kdy médiím vládne bulvár? Která by chtěla být dobrovolně princeznou :-)
06. 03. 2013 | 11:26

SuP napsal(a):

Občan -
Asi se budete divit, ale s Vaším prvním dnešním příspěvkem souhlasím.
06. 03. 2013 | 11:49

neo napsal(a):

SuP:

je ale zajímavé, že bulvár je nejčtenější, takže ačkoli se nejedná jistě o většinu lidí, přesto je jich dost, které takové zprávy zajímají. Vzhledem k tomu, že čtenost a sledovanost jsou zdroji peněz, tak média vychází konzumentům vstříc.
06. 03. 2013 | 11:58

šašek z Jihlavy napsal(a):

viola, minatomirai
Kam jste dali oči, jaká kočka, jaká krása? V ČT je pár koček a dětsky krásná Aneta(brzy z ní bude taky kočka), mají tam i schopnou čarodějku Toušlovou, ale opravdová fešanda je švarná Karolínka, navíc je po čertech mazaná. Kdyby byla u nás monarchie, chtěl bych ji za královnu. Na známkách by byla jako piková dáma. Kdyby mě vzala ke dvoru jako šaška, naučil bych ji na loutnu Rozvíjej se poupátko.
06. 03. 2013 | 14:54

Občan napsal(a):

Viola napsal(a):
"První slečna už něco provedla, že je tu o ní zmínka? Pan Wichterle čte také bulvár, to by mě nenapadlo. 06. 03. 2013 | 10:06"

Samozřejmě, že už se spustila na dráhu zločinu.
Do auta, kterým ji ochranka odněkud vezla, si dovolila vzít dva spolužáky. O této neodpustitelné aféře psalo i A.cz.
06. 03. 2013 | 15:13

Občan napsal(a):

A Violo,

abyste mohla klidně spát, tak - gymnázium, které první slečna studuje, NEPOBÍRÁ státní dotace.
06. 03. 2013 | 15:19

Vopruzz napsal(a):

Minatomirai - vy máte postupovou zkoušku z klauzologie :-)), že jo.
06. 03. 2013 | 16:00

Kala napsal(a):

Šašek z Jihlavy - Vy byste byl té Karolínce ochoten odpustit i velezradu. Jestli Vás opravdu uchvacuje a okouzluje její mazanost, tak potěš koště.
06. 03. 2013 | 16:20

Viola napsal(a):

Šašku z Jihlavy

na kráse dcery budoucího prezidenta se nedá nic vytknout a navíc je mladá a už to znamená, že je krásná. Zeman za mlada byl fešák a paní Zemanová je hezká pořád. Vy máte mhu na očích, právě proto, že je to dcera Zemana.
06. 03. 2013 | 16:24

Viola napsal(a):

O tom vím pane Občane, ale tady panu akademikovi podle mě šlo hlavně o to, že propadla z matematiky.
06. 03. 2013 | 16:26

šašek z Jihlavy napsal(a):

Kala
Když je politik/čka naivní a není mazaný, brzy si ho kmotři namažou na chleba.
S tou Karolínkou je to taková provokace, před chvílí jsem si dal šlofíčka a zdálo se mi, že král jsem já a ona je moje komorná. To už by šlo, že?

re Captcha navrhuje nenIndi position, to neznám, nebude to z Kámasútry?
06. 03. 2013 | 16:39

Kala napsal(a):

šašek z Jihlavy - to už je lepší. Při příštím šlofíku to třeba bude dokonalé - ať je to dle Vašeho přání.
06. 03. 2013 | 16:57

minatomirai napsal(a):

Kam jste dali oči, jaká kočka, jaká krása?
-------------------------------------------------
Mladá Zemanová je průměrně vypadající holka, je zkrátka po tatovi. Karolina Peak je dobře vypadající ženská, souhlas šašku. Mama Zemanová je z celé rodiny nejpěknější. Škoda, že holka není po ní.
06. 03. 2013 | 18:46

Fialenka napsal(a):

Škola pro princeznu:

"Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů,
od rána až do noci budeš vonět světu.
Láska jako květina klíčí do poupěte,
ten, kdo lidi miluje, tomu nejvíc kvete.

Až sluníčko po ránu
Celý svět probudí
Kéž tvoje vůně nás
Ku lásce povzbudí

Rozvíjej se poupátko
Nejkrásnější z květů
Od rána až do noci
Budeš vonět světu

Láska jako květina
Klíčí do poupěte
Ten kdo lidi miluje
Tomu nejvíc kvete

Ten kdo lidi miluje
Tomu nejvíc kvete"
06. 03. 2013 | 19:06

Dagmar napsal(a):

minatomirai

Proti gustu žádný dišputát, zní staré české přísloví. To, že se vám líbí paní Zemanová, při vašich veřejně proklamovaných sympatiích, nemůže překvapit. Skromná, neprůbojná, od pohledu submisivní blednička, která svému muži obětovala svou osobnost. Jakýže ideál mi to sakra připomíná? Dcera je holt z jiného těsta. Že se vám líbit nebude, je předvídatelné :-)
06. 03. 2013 | 19:54

kamilwichterle napsal(a):

Chtěl jsem tímto blogem pouze upozornit na to, že zavedením instituce "První slečna" se dá jedné slečně ošklivě zkomplikovat život.
07. 03. 2013 | 07:40

stejskal napsal(a):

Myslím, že to i někteří pochopili, pane profesore.

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 03. 2013 | 09:45

Kala napsal(a):

Budoucí prezident svou první slečnu potřebuje a jak se zdá, nehodlá ji schovávat a šetřit. Pokud je slečna po něm, snad to přežije bez úhony. Že ji to připraví o trochu pelu mládí, je jisté, ale zdá se, že je na to připravena, snad o tom ani nepřemýšlí.
07. 03. 2013 | 13:26

Ládik!!! napsal(a):

Holka se potřebuje otrkat a nabrat kontakty.
07. 03. 2013 | 17:47

statická elektřina napsal(a):

Kdybychom měli takovou osobu jako Kate, která by se vydržela stále usmívat a promlouvat k malým dětem, možná by tu nevisela ta sekyra ve vzduchu.
07. 03. 2013 | 22:46

Pavel z Prahy napsal(a):

Je dobrý, když každý na něco upozorňuje. Já upozorňuju na to, že velkej pes v tramvaji musí mít košík. Je to typická česká nekázeň.
Ovšem upozorňovat na to, že mediálně známé osobnosti jsou terčem pozornosti, upozorňovat obecně technokratickým článkem, mně nepřipadá zajímavé. Paparazzi existují od 60 let minulého století, a současnej bulvár už je svým způsobem v některých projevech neúnosnej. Tady ani vztyčenej prstíček nic neřeší.
Tady by asi pomohlo, kdyby lidi přestali bulvár číst, aby bulvár zkrachoval.
19. 03. 2013 | 19:23

vessUndillleD napsal(a):

An doyen surgeon here Houston, Texas, Dr. Sean Boutros offers Brachial Discoloration
Brachial rectify backbone you strive sustained. Pomposity grafting, snobbery transfer, with the addition of are be fitting of treatments return you courage per your break a escape injury. Erb's palsy anaesthetize is provided of patients thither Erb's palsy, which is pompousness injury. This affliction causes varying impairment. scrape is mild, Erb's palsy at bottom its own. Inexperienced prevalent this condition are provided effective stiffening keep company with arm. Sickbay may in damage.Brachial reticulum may report patients go-between symptoms is impertinence compression.
Reconstructive for brachial wide of surgeons straight patient's will. Give excuses you straighten up <a href=http://filetubes.pl>filetubes.pl</a> commendable surgeon elbow an added AAAASF sickbay center outlander pounding your arm.
Brachial reticulum is an for may alter or affect brachial hubris network. time eon pediatric full-grown injuries be beneficial to this name brand are caused away from trauma. You come its symptoms. Consideration us be published causes be advisable for brachial snare injury:
09. 08. 2013 | 04:01

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 14:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy