Potřebujeme ropu za tyhle peníze?

13. 05. 2008 | 07:21
Přečteno 14923 krát
Energii sháníme kde se dá. A není jí málo. Na každého občana republiky připadá spotřeba asi 70 tisíc kilowatthodin různých druhů energie ročně. Snem zelených je sehnat z toho alespoň osminu energie z nefosilních zdrojů. Základním zdrojem energie ale stejně jsou pořád uhlíkatá paliva; v tomto směru s nimi mohou soutěžit jen paliva jaderná.

Kam se tato energie poděje? Asi 30 % se bez užitku ztratí při výrobě a rozvodu elektřiny. Průmysl kupodivu spotřebovává jen asi 25 % (20 % pro ohřevy a chemické využití, 5 % jako elektřinu). Domácnosti spotřebují zhruba stejných 25 % (opět 20 % pro topení, 5 % jako elektřinu). Zbylých 20 % spotřebuje doprava.

Je vidět, že největší spotřebu mají distribuované malé spotřebiče. Ty vyžadují zpravidla pohotové a pohodlné zdroje energie. Přeměna tepla na mechanickou energii (např. parní stroj bez zprostředkování elektřinou) je zcela ojedinělá, ani vodní turbíny ani větrné vrtule už nejsou využívány k pohonu mlýnských nebo jiných strojů než jsou generátory elektřiny.

Proto téměř všechna uhlíkatá paliva, která nejsou přímo spalována v elektrárnách, jsou ještě podrobována dalším úpravám, jejichž smyslem je získat zušlechtěná paliva anebo chemicky zajímavé suroviny. Zušlechtěná upravená paliva vyhovují pokud možno následujícím požadavkům:

- výše výhřevná (paliva se sníženým obsahem kyslíku a inertních složek),
- bezpopelná (paliva neobsahující nespalitelné anorganické složky),
- bezdýmá (paliva, jejichž produkty hoření za běžných podmínek jsou plyny bez aerosolových částic, s výhodou obsahující jen CO2, H2O příp. N2)
- snadno manipulovatelná (paliva kapalná a plynná, pevná paliva požadované zrnitosti),
- dobře skladovatelná (z hlediska objemu, dopravy, bezpečnosti).

Chemický průmysl má schopnost předělat libovolné palivo na ušlechtilé. Jen k tomu potřebuje příslušnou energii. Samozřejmě umíme také udělat nejušlechtilejší palivo – vodík z vody; spotřebuje se na to však o hodně více než je ta energie, kterou vodík zpět spálením na vodu vydá.

Přesto největší péče je věnována výrobě benzínu a nafty - ušlechtilých paliv, které mají spoustu příjemných vlastností. Nastartovat motor, změnit jeho výkon nebo jej zastavit je otázkou několika sekund. A hlavně tato paliva se dají dobře a poměrně bezpečně skladovat. Energie benzinu v jednom cisternovém vagonu je zhruba stejná jako energie vodíku v mamutím plynojemu o výšce 100 m. Návěs na dopravu vodíku veze hlavně ušlechtilou ocel tlakových nádob a jen pár set kilogramů vodíku. Energie benzinu v deseti cisternových vagonech je podstatně větší než mechanická energie 3 milionů krychlových metrů vody ukládané v nádrži na vrcholu Jeseníků nad přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně. Akumulátory elektrického náboje v tom už vůbec nemohou soutěžit.

Výroba motorových paliv z ropy je technicky poměrně snadná; pozoruhodné na ní je jenom ohromné množství zpracovávaného materiálu. Často nezmiňovaným vedlejším produktem je zde asfalt, bez něhož bychom si těžko dovedli představit silnice.

Výroba benzínu z uhlí byla běžná v německém válečném hospodářství a u nás měla význam až do postavení ropovodu, tedy ještě před padesáti lety. V Jihoafrické republice tu technologii dovedli k dokonalosti a dodnes ji využívají. Hodí se k tomu i naše hnědé uhlí, které měly jako surovinu Goering Werke v Záluží (později Stalinovy závody), ale dá se také s větším vynaložením umu a energie vyjít i z biomasy nebo organických odpadů.

Cena ropy exponenciálně roste – v dolarech se zdvojnásobuje každých pět let. Není divu, protože roste spotřeba a lidstvo si zvyká předávat vlastní práci a práci tažných zvířat strojům, potřebujícím kvalitní paliva. Především v oblastech, které zatím pejorativně označujeme jako rozvojové země. Objevování nových ložisek je pomalejší než růst spotřeby a jen naivní ekonomové věří, že někde ještě leží třeskuté množství ropy nepovšimnuto.

Před patnácti lety jsme počítali, že se návrat k benzínu z uhlí může vyplatit teprve jakmile cena barelu ropy stoupne na 40 dolarů. Zatím se nic neděje a petrolejáři zůstávají v tomto směru klidní. Také ani ten dolar už není co býval. Koneckonců, před půl stoletím bych si mohl za nástupní plat inženýra pořídit asi 250 litrů benzínu měsíčně a ani dnes to mladý absolvent školy zatím nemá horší. Jenom na rozdíl od nás má už často automobil a touhu jezdit.

V posledních letech se začala rozšiřovat katastrofická úvaha o budoucím snižování civilizační úrovně až na úroveň doby kamenné v důsledku nedostatku fosilních paliv (nazývaná podle naleziště nejstarších civilizací „teorie Olduvai“). Pro všechny by to mělo být signálem k přemýšlení, kde a jak ušetřit, bez ohledu na to, že nás bohaté energetické společnosti provokují k neustále většímu plýtvání. Pro techniky by to mělo být signálem k zvýšení důrazu na výzkum a vývoj bezpečné jaderné technologie získávání energie a chemických metod její akumulace. Toho by se mělo dosáhnout dříve než dojde ke rvačce o poslední kapku ropy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

extrem napsal(a):

Ušetřit ropu by se dalo omezením nesmylsné přepravy zboží automobily jakéhokoliv druhu. Je až ke smíchu, že například v klatovské drůbežárny se vozí zboží do centrálního skladu Kauflandu a pak zátky na klatovkou pobočku. A to není všechno. Kolik různých dodávek a malých nákladních aut zásobuje různé prodejny, kolik vedlejších dopravních firem supluje poštu a její balíkovou službu. Tady jsou ty úspory. A to nejen v naší republice, ale v celém světě.
13. 05. 2008 | 07:56

Kamil napsal(a):

Pane profesore
stejnou myšlenku mám už delší dobu. Afričané uvádějí rentabilitu 35 dolarů z uhlí a Kanaďané 70 dolarů z písků.
Asi by se vyplatilo spočítat, zda by nebylo výhodné při těchto cenách ropy hnědouhelné a lignitové doly použít na výrobu benzínu a konečně začít stavět Blahutovice.
Hezký den.
13. 05. 2008 | 08:14

pgjed napsal(a):

Sláva, konečně po dlouhé době věcná a racionální úvaha opřená o jednoznačné technické argumenty. Mám k této úvaze jenom drobné připomínky. Technicky je prakticky nedosažitelné, aby spaliny jakéhokoliv spalovacího procesu obsahovaly jenom CO2, H2O a N2. To by příslušný spalovací proces musel být zásobován čistým kyslíkem a nikoliv vzduchem. Ve vzduchu je totiž dán poměr O2/N2 a nelze zabránit tomu, aby při teplotách hoření libovolného paliva neprobíhala současně oxidace N2 na NOx. Vznik NOx lze do jisté míry řídit, nikoliv však omezit na 0.

Rovněž bych nesouhlasil s využíváním uhlí, jako zdroje motorových paliv. Je nezbytné zachovat zdroj koncentrovaného uhlíku jako suroviny pro chemický průmysl. Ostatně v dopravě je možno mnohé ušetřit, pokud bude vůle vyhnat hromadné substráty ze silnic na vodu a na železnici a zboží s dlouhou trvanlivostí z kamionů na dráhu. Jen je třeba změnit ekologistické přístupy na ekologické.
13. 05. 2008 | 08:15

Gerd napsal(a):

Rozvoj a zlevnění dopravy umožnil globalizaci a přesun výroby po světě, zdražení dopravy nebo její zpomalení zase přispěje k deglobalizaci. Stačí jen počkat dostatečně dlouho na růst cen ropy, což se už děje dost dlouhou dobu.
Jeden ze scénářů budoucího vývoje tvrdí, že lidstvo stejně již překonalo bod zvratu a do 15-20 let pocítíme klimatické důsledky svého chování. Ten bod, kdy ještě bylo možno něco ovlivnit byl prý v r. 1967.
13. 05. 2008 | 08:26

skeptik napsal(a):

Navážu na poznámku "extréma" :-)
Problém je skutečně hlavně v nesmyslné přepravě zboží na obrovské vzdálenosti. Ušetřit by se dalo jednoduše - zakázat dovoz zboží určitého druhu ze vzdálenosti větší než N kilometrů. Nepotřebuji jogurt až z druhého konce republiky - těch pár desetníků rozdílu v ceně dostanu zpátky v ceně benzínu do svého auta ... Zároveň by to byla pojistka na dobu, kdy se o ten zbytek ropy skutečně začneme rvát:-(
13. 05. 2008 | 08:32

Al Jouda napsal(a):

Výzva technikům je slabá, je třeba vyzvat vědce celého světa, aby zapracovali a vyřešili dva primární problémy :
1) Přeměnu geotermální energie na elektrickou
2) Elektrický akumulátor malých rozměrů a s velkou kapacitou.
Pak se mohou jít šejkové klouzat.
13. 05. 2008 | 08:34

JC napsal(a):

extrem,skeptik,jděte do paďous, přikazovat, zakazovat...
CO takhle zakázat bohapusté cestování na dovolenou ? To také nic nepřináší.
13. 05. 2008 | 09:03

Pumprlidentlich napsal(a):

Al Jouda, proč tak složitě? Neraďte vědcům, bádejte sám. Nejste první, koho to napadlo. Ale asi jste poslední, kdo tomu věří..

jádro, vodík, palivový článek
13. 05. 2008 | 09:28

jogín napsal(a):

To Al Jouda
Trpíte zřejmě představou, že je všechno možné. Chemická energetika je hrozně jednoduchá a popsaná už 100 let. Nejvyšší reakční energie na gramatom je skoro stejná, liší molární hmotnost. Největší obsah energie na váhu má tedy vodík, následuje lithium- a lithiové akumulátory jsou dnes standart. Žádný převrat v chmickém skladování energie nebude.
13. 05. 2008 | 09:49

Václav napsal(a):

Al Jouda
vám je vše jasné. A co stolice po ránu?
13. 05. 2008 | 10:02

JC napsal(a):

Pane profesore,ropu za tyhle peníze samozřejmě nepotřebujeme, ale vykládejte o tom Bursíkovi.
13. 05. 2008 | 10:58

Ivan napsal(a):

Myšlenka víc jak dobrá, ale žalostná je připomínka k její realizaci. Všichni se domnívají co šetřit chtějí, že zelení to vyřeší. Už není pravdou,"komu se nelení tomu se zelení", zdá se, že o tu pravdu nás připraví Bursíkovi ZELENÍ .
13. 05. 2008 | 11:10

RUMCAJS napsal(a):

Do výroby PHM z uhlí bych se zatím moc nehnal.
Cena ropy je dána poptávkou a né výrobními náklady, takže při případném snížení poptávky v důsledku nahrazení ropy,se cena zhoupne dolů a celou investici si můžeme nacpat pětikylem ...
Taky si pamatuju, že ještě před cca 10 lety se uváděly výrobní náklady na výrobu 1l z uhlí na 32 Kč. A když k tomu přihodíme spotřební daň, tak není zatím o čem mluvit.

Úspornější motory,lepší logistika, to vyřeší samotný trh. Není potřeba dávat žádné výzvy ani vládám ani vědcům.

Co asi nevyřeší trh, v důsledku velkého rizika možnosti zmaření vložených investic,je výzkum v oblasti jádra, přesněji fůze.
Tam by měly směřovat hlavní prostředky. Větrníky a podobné nesmysly, pokud budou trochu životaschopné, zvládne taky trh.
13. 05. 2008 | 11:12

demokrat napsal(a):

Zajímavý článek. Opravdu je třeba hledat jiné zdroje energie, ale to by v čele světa nesměli stát takoví troubové jako je např. Bush,...a kdyby neměl tolik nohsledů jako je třeba naše ODS s Tupolánkem včele, kteří ho v tom ještě podporují proti naší vůli. Kdyby jen třeba věnoval těch snad už až bilión dolarů vynaložený na rvačku o ropu v Iráku na výzkum a zvládnutí termojaderné fúze, tak už možná bychom měli brzy po starostech jak s nedostatkem energie, tak s globálním oteplováním a jiným poškozováním přírody.
13. 05. 2008 | 11:15

Misterio No.1 napsal(a):

Pro JC:
Taky by me zajimalo, jak si extrem a skeptik predstavuji vyse uvedene zakazy - uz vidim parlament, jak pripravi navrh zakona o maximalni vzdalenosti, ze ktere je mozno dovest jogurt! :)))
Zbozi se bude prevazet, dokud se to firmam vyplati, nemyslim si, ze by to delaly protoze chteji skodit prirode nebo co nejrychleji spalit vsechnu ropu.

Pro extrem:
Vas priklad s Kauflandem a kuraty je nesmysl, pravdepodobne nevite, jak funguje velkoobchodni sklad - moc by mne zajimalo, jak by podle vas uvedeny Kaufland v deubezarne vytridil kurata pro klatovskou pobocku a zbytek odvezl do hlavniho skladu. Jak byste zajistil hygienu u takove operace? ...o casove narocnosti takove utopie ani nemluve. Nehlede na to, ze nakladni automobil, ktery potom doveze zbozi z centralniho skladu do Klatov potom pravdepodobne pokracuje se zbytkem kurat dal, do dalsich Kauflandu...
13. 05. 2008 | 11:19

jogín napsal(a):

Rumcajs: Výroba benzinu z uhlí se odhaduje na 35-45 dolaru na barel, je už několik velkých fabrik. Myslíte, že cena ropy spadne na stejnou výši? Odhady jsou napřesrok 200 dolarů.
13. 05. 2008 | 11:35

Kamil napsal(a):

To demokrat
znám spoustu lidí, kteří přesně vědí co mají dělat druzí, ale sami ze sebou si nevědí rady. Zkuste začít u sebe.
Hezký den.
13. 05. 2008 | 11:36

skeptik napsal(a):

Pro Misterio No. 1 :
Máte pravdu, ty kilometry by se stanovovaly těžko :-) Stát by to musel řešit tak jako ostatní regulace - daněmi a úlevami, případně ochranou domácího trhu.
Proč ? Protože současný systém je velice "křehký" - stačí válka někde v tramtárii a v hypermarketech budou prázdné regály. Konečně i západní státy si svoje zemědělství chrání i pro tento případ - ona aspoň částečná potravinová soběstačnost zas není až taková blbost.
13. 05. 2008 | 11:38

KamilW napsal(a):

extrem, skeptik:
Souhlasím. Od té doby, co je přivést banány letadlem kolem půlky zeměkoule levnější než přivést brambory volským potahem ze sousední vsi, je v systému něco shnilého.

Al Jouda:
Pojem "vědec" pokládá většina těch, kterých se to týká, za poněkud nabubřelý. I můj otec do rubriky povolání psal vždy jen "chemik". Vývojem a pěstováním technologií se zabývají inženýři a tvůrčím způsobem pracující inženýři (aby se odlišili od např. Ing. -ekonomů), si říkají s hrdostí technici.

jogín:
Ukládání energie do elektrochemických akumulátorů je skutečně omezené jak zmiňujete. Existují však také možnosti ukládání tepelné energie do chemických látek. Např. systém Adam-Eva pro dálkovou přepravu tepla v plynných substancích. Ale v tomto směru jsou i další možnosti. A ve formě tepelné energie se zatím neúčinně spotřebovává, ztrácí nebo dokonce pracně likviduje (chladiče elektráren) velké množství z primárních zdrojů.
13. 05. 2008 | 11:48

KamilW napsal(a):

Hrome, hrubka se vloudila hned dvakrát tam má být přivézt !
13. 05. 2008 | 11:55

Misterio No.1 napsal(a):

Pro skeptika:
Ja si taky myslim, ze je neco spatne, ze takhle by to byt nemelo. Otazka je, jak z toho ven...
Nemyslim si, ze tenhle problem by se dal vyresit par zakony v Cechach, spis to bude chtit nejake komplexnejsi reseni, pravdepodobne na mezinarodni urovni.
Dovedete si ale predstavit, ze by se treba jen vlady v Evrope na necem dohodly? V tomhle budu asi jako vy - skeptik! :)
13. 05. 2008 | 12:56

Karel (taky) napsal(a):

Od té doby, co se propagují a používají biopaliva pro naše motory, přičemž víme, že výroba litru bionafty nás stojí 1,6 litru té motorové plus další energii, vím, že názorům ekologistických hnutí a lobby je třeba postavit zeď, jinak opravdu tu přírodu zničíme a zásoby vyčerpáme dřív, než se nadějeme.
13. 05. 2008 | 13:04

Antonín Hrbek napsal(a):

Základním směrem musí být odklon od jakékoliv "chemické" energetiky na "fyzikální" energetiku.
Ale i za současných poměrů lze šetřit, ale to by tu nesměli být "vulgární" ekonomové. Tak například nevyužitou tepelnou energií z JETE by bylo možno levně zásobovat například České Budějovice. Ale ty mají vlastní teplárnu, umožňující jim čerpat vysoký zisk od obyvatel. A podobných příkladů je více. Lokální zisk může přinášet velké společenské ztráty a není v podstatě regulační nástroj, jak tomu zamezit.
13. 05. 2008 | 13:13

RUMCAJS napsal(a):

jogín:
Je možný nějaký odkaz ? Moc tomu nevěřím. Skoro bych řekl vůbec.
13. 05. 2008 | 13:59

pavla napsal(a):

Prosím Vás, můžete mi napsat, jestli jsou u Vás na benzinkách taky takoví zloději jak ve Zlínském kraji? Na OMV stojí nafta 34,9O. Nikde jinde jsem tolik neviděla. Ze dne na den zdražení o Kč a to už v poslední době zdražovali několikrát. Je to fakt hrůza.Dík za odpověď.
13. 05. 2008 | 14:55

Pumprlidentlich napsal(a):

Antonín Hrbek, využití tepla z JETE blokují zelení (nechtějí zabíjet maminky s dětma tou ošklivou párou z té ošklivé elektrárny). Není v Budějovicích náhodou plynová teplárna? Zelení raději chrání klima prostřednictvím Gazpromu. Teplo z JETE by šlo využít i například k sušení biomasy, ale to zelení nemůžou připustit. JETE je prostě zlá zbytečná elektrárna.
13. 05. 2008 | 15:20

Alna napsal(a):

Dva skutečné případy:

1. V Jižních Čechách se nadojí mléko a pošle do Francie. Tam se uděla sýr a pošle dozrát do Čech do vybrané jeskyně. Hotový sýr se pošle do Francie, odkud se exportuje mezi jinými do Čech

2. V rusku se vyrobí hliníkový plech a fyzicky prodá do USA. Česká firma jej doveze do Čech, kde jej ohne a pošle do Kanady. Tam se na něj nalepí voština. Plech se pošle zpět do Čech, kde se použije na stavbu draku letounu. Ten se pošle do USA na dokončení. Hotový letoun se zase exportuje kamkoliv.

Jak je vidět, 120 USD za barel je stále málo a nenutí k serióznímu přemýšlení o zásadní změně.
13. 05. 2008 | 15:31

Karel (taky) napsal(a):

Skutečný příběh: V Jičíně se vyrábějí podvozky k vozíkům pro půdní frézy. Ty se vozí do Maďarska, kde se na ně montují korby. Pak se vozí zpátky do Jičína, kde se doplní o odrazná zrcátka, a pak se distribuují do několika zemí včetně Maďarska.

Píše se rok 1978 :)))
13. 05. 2008 | 17:01

pearmen napsal(a):

Vyrobit se dají automobilové motory se spotřebou kolem 2 lt benzinu na 100 km, jenže kde by byly zisky producentů ropy?
13. 05. 2008 | 17:10

Ládik napsal(a):

Příměr energie 10vagónů nafty ke 3mil. tunám vody ve výšce 1340m (spád přes 500m) je nejvíce bijící do očí. Z tohoto pohledu je cena ropy neskutečně nízká. Nářek za 32Kč/litr nafty je předstíraný - hodně lidí by sneslo i 50Kč bez velkých pindů. U sebe bych dělal racionalizační opatření při ceně 80 Kč/litr.
13. 05. 2008 | 17:15

pavla napsal(a):

Ládíku, pokud by Vám vadilo až 8O Kč za litr, tak buď hodně vyděláváte a nebo málo jezdíte.Ale lidem s prům.a podprům. platem a denně jezdícím autem to rozhodně vadí. A i kdyby nejezdili, tak kvůli takovým cenám se zvýší ceny téměř všeho.
13. 05. 2008 | 18:31

Al Jouda napsal(a):

To Václav : Děkuji za optání. Když se zamyslím nad jadernou fúzí, tak to jde jak po másle !
13. 05. 2008 | 21:03

Pumprlidentlich napsal(a):

Al Jouda, proč něco nevymyslíte sám? Třeba objevíte nový zdroj energie. Jak dlouho se věnujete jaderné fúzi?
13. 05. 2008 | 21:18

vlk napsal(a):

Pane profesore - skvěle napsáno. Díky.
13. 05. 2008 | 23:43

Ládik napsal(a):

pavla:
Koncem roku bude barel ropy za 200US - to je cca 42Kč/l nafty.
Najedu ročně 40-50tis. - protože pracuji levně, mám prostor do 80Kč/l nezměnit počet km. Potom omezím jízdy.
14. 05. 2008 | 05:57

jogín napsal(a):

To Romcajs:Výroba: Sasol Sekunda, 150 000 barelů denně, rentabilita 2001 při ceně 26,4 dolarů/ barel. http://w3.sasol.com/annual2... .Ziskům pomáhá izolace alfa olefinů z produktu, užití pro plastikáře. Odhad ceny v Montaně, kde běžel pilotní projekt http://bokertov.typepad.com...
http://neo-natura.blogspot....
55 dolarů/barel april 2008.
http://www.worldcoal.org/pa... 27-45 dolarů/ barel, 2006
14. 05. 2008 | 10:56

RUMCAJS napsal(a):

jogín:
Dík!
Pak se teda ptám, kde je problém ?
14. 05. 2008 | 11:19

Pumprlidentlich napsal(a):

Problém je v tom, že díky ekologismu se uhlí raději spaluje. V celé EU rostou uhelný (a plynový) elektrárny v důsledku nesmyslné politiky "ono se to nějak udělá, když zafouká". Např. Německo http://www.bund.net/fileadm...

Bohužel, uhlí jako nenahraditelná surovina, mizí zbytečným spalováním a bude mizet rychleji.
14. 05. 2008 | 12:03

KamilW napsal(a):

Samozřejmě, spalování uhlí, stejně jako ropy a plynu, je z hlediska budoucího chemického využití zločinem.

Pokud by nebyla naděje na přebytek levné energie z obnovitelných zdrojů (tam je jedinou dnes představitelnou možností zvládnutí jaderné fúze), pak by mělo smysl začít ukládat uhlí do sklepení národní banky, neboť jednou by bylo uhlí nad zlato.

S vynaložením levné energie už dnes chemie umí vyrobit stejně ušlechtilou energii, jako mají dnes fosilní paliva, z jiných zdrojů. Zatím se uvažuje hlavně o vodíku. Nicménš je technicky také možno je možno nahradit uhlíkatou složku fosilních paliv přepracováním dřevního a zemědělského odpadu (je u nás k dispozici celkem asi 2 t sušiny na obyvatele a rok, z čehož se dá syntetizovat asi 1 t polymerů nebo i benzinu).
Případně se dá dokonce zpětným dodáním energie přepracovávat na palivo i CO2, čímž by se mohla zacpat ústa sýčkům, kteří CO2 pokládají za zdroj klimatických katastrof.
14. 05. 2008 | 12:46

jogín napsal(a):

To rumcajs: Problém spočívá jednak v tlaku na ceny a tím snížení zisků ropných společností, jednak na skutečnosti, že produkt je podstatně čistší než ropa. Takže rafinerie mohou mít potíže s odbytem a když si zpracování bude dělat výrobce, trh se jim zmenší. Petrolejářům se taková technologie určitě nelíbí a kdo má obrovskou hromadu peněz, má i moc.
14. 05. 2008 | 14:33

chemik napsal(a):

V souvislosti s těmito články si vybavuji slova jednoho našeho pana docenta "velice se těším, až jednoho dne budou europoslanici, kteří hlasovali pro biopaliva, stát před tribunálem v Hágu za zločiny proti lidskosti" nebť na výrobu jedné nádrže bioethanolu se spotřebuje tolik obilí jako sní člověk za celý rok, nehledě na to, že se ten litr spálí při setí, orání a sklízení.

V naší republice máme jedinou možnost jak si zajistit dostatek energie pro další destiletí: 2010 zahájení dostavby dalších dvou bloků v Temelínu ( odpadní teplo může vytápět okoloní obce ), 2015 započetí stavby jaderné elektrárny Blahutovice na severní moravě pravděpodobně na principu množivých reaktorů 2020 dostavba Temelínu II a zahájení stavby jaderné elektrárny na Pardubicku, nebo v severních čechách, 2025 dostavba jederné elektrárny Blahutovice a započetí stavby Dukovany II, kde by se jednalo pouze o stavbu nových reaktorů a případné úpravy stávajících systémů, protože chladící věže, vodohospodářství a uložiště už tam je, tak proč je znovu nevyužít. 2030 uzavření poslední tepelné elektrárny na území ČR a zakonzervování uhlených ložisek s povolením těžby pouze pro uhlí na ocelářský koks a uhlí pro chemické podniky, které by nahradily uhlím ropu.

Jinak se velice těším, až ČEZ přestane vyvážet elektřinu do Rakouska, protože na vývoz už nebude a dovézt jí nebude odkud (mimo Francie, ale její vývoz nejspíš koupí Německo, protože se také neprozíravě zbavilo jaderných elektráren ), to se potom ve Vídni budou rozmýšlet jestli povolit dále vytápění okapů ( aby nevznikaly rampouchy ), nebo pustit Zwittendorf.

Jinak ohledně jaderné energetiky si musím vzpomenout na střední, kde jsem jako jeden z mála zastánců uzemnil vyučujícího odpovědí na otázku proč je Temelín ekologický odpovědí: " protože nám každou hodinu šetří přibližně 2000 tun CO2 několik tun SO2 a NOx a kůli jeho provozu se nemusí pustošit český kras aby bylo čím odsiřovat ekektrárny."

Jinak místo klasických baterií se v budoucnu budou spíše používat kondenzátory s nanotechnologiemi zvětšeným povrchem elektrod, do té doby si budeme muset vystačit se systémem ADAM-EVA a palivovými články pro mobilní aplikace.
18. 05. 2008 | 22:18

vašekk napsal(a):

Jeden anglický vědec napsal, ať se hlavně radujeme ze života, za pár let máme v Evropě Saharu. Jiná zpráva říká, že lední medvědi už se žerou navzájem. Představoval bych si, že je na čase tak nějak pro jistotu napnout na Sahaře plachty a zkusit život v jejich stínu, a to sluneční světlo odražené plachtami zkusit použít pro výrobu elektřiny. Sympaticky jedná Německo, které dohaduje s Alžírskem stavbu elektrického vedení ze Sahary až skoro na českou hranici, formálně půjde o projekt slunečních elektráren, ale zatím bude elektřina vyráběna ze zemního plynu, než se situace vyjasní. Formálně to bude u první jednotky 85% plyn a 15 % ze Slunce, kdo zná Alžířany ví, že provozuschopnost slunečních kolektorů nepřekročí několik měsíců, takže to bude klasická tepelná elektrárna... Ještě bych se rád vyjádřil k neviditelné ruce trhu, kterou se tu utěšuje několik diskutujících, ve skutečnosti se situace může degradovat velice rychle a nastoupí nouzová, netržní opatření. A česká vláda se chová dosti šíleně, protiruským radarem v Brdech eskaluje napětí a neuvědomuje si, že z energetického hlediska je Rusko náš spojenec a Amerika náš soupeř. Že by se tato vláda angažovala na poli slunečních elektráren či se alespoň okusila zlepšit vztahy se severní Afrikou je už vůbec mimo moji představu, ač americké velvyslanectví zrovna v Alžíru už zabírá celou jednu městskou čtvrť...
18. 05. 2008 | 22:25

Hugo napsal(a):

Chemik:
Adam-Eva? Jeste se na tom systemu pracuje? Ja jsem spis myslel, ze budoucnost, je v prime vyrobe H2 ve vysokoteplotnich reaktorech.
S Rakouskem to bude vesele, ale ja myslim, ze v trochu jinem ohledu. Oni tak nejak buduji snad 4000MW v zemnim plynu. Vzhledem k rostoucim cenam teto suroviny je to zcela jiste moudry a proziravy krok ..... a jen co transgas vysroubuje ceny bude veselo (a transgas to musi udelat, jinak by sel proti zajmum RF )

KamilW:
kolik casu si myslite, ze bude trvat zvladnuti fuze?
(Ja se priznam, ze jsem dost skepticky. Uz jen ty jaderne data okolo 14MeV jsou jak noty na buben - a navic jsou tam velke nejistoty ... )
19. 05. 2008 | 18:40

KamilW napsal(a):

Hugo:
Přiznávám se, že nejsem odborníkem v jaderné energetice a čerpám jen z názorů slušně informovaných odborníků a ze solidní literatury. V jaderné fúzi bychom měli být moudřejší až se začnou objevovat výsledky projektu ITER. To by mělo být źa deset let. - Tak řekněme, že za patnáct let by mohlo být k vidění světlo na konci tunelu. Třeba se ale mezitím rozjedou množivé reaktory. Já už to ale spíše budu pozorovat jenom z pozice popílku nad krematoriem.

Bohužel, v cestě rozumné jaderné energetice stojí různí potrhlíci jako grínpís, jihočeské kuchty, nebo rakušáci, kteří zčásti bezděčně, zčásti záměrně, tlačí společnost do "ekologického" monopolního chomoutu Gazpromu. Ne-li arabským šejkům. Hádejte, kdopak by tak asi mohl být jejich důležitým sponzorem?

Více se však bojím rezignace na vědecký a technický pokrok, což je jedním z vedlejších efektů zhoubného přebujení špatných vzdělávacích institucí, vydávajících se za "humanitní".

Systém Adam-Eva (využití endotermní a vratné exotermní reakce v plynech - obvykle CO a H2 z uhlovodíků a zpět) bohužel není moc dobrý pro skladování energie. Zajímavý by měl být pro krátkodobou akumulaci tepelné energie a její bezztrátovou přepravu na větší vzdálenosti. V podstatě je to vymyšleno, ale při levné energii se to zatím jaksi nikomu nevyplácí.
19. 05. 2008 | 19:43

Hugo napsal(a):

KamilW:
Jojo ITER ... uvidime, v tom s Vami souhlasim - teprve potom se uvidi.
Ja resim (nebo se aspon v disertaci snazim) problematiku transportu fotonu a neutronu v zeleze a vode. Vi se, ze jsou chyby na ucinych prurezech zeleza-56 mezi 4-5MeV, jinak to docela sedi. A to overovani techto dat neni tak slozite, neb staci reaktor. Stepne neutronove spektrum saha asi tak na 10MeV a prave proto bych k datum nad tyto energie (s vyjimkou vojensky zajimavych dat) takovou duveru nemel.

Potrhlici to je kapitola sama pro sebe. Mam soukromou teorii, ze grinpis vc. zelenych se inspiruje v nasi politicke scene a chce mermomoci porusovat nejake zakony. Potiz je v tom, ze prirodni zakony se porusuji blbe. Celkove je zajimave, ze na potrhle teorie obecne, se chytaji v naproste vetsine lide z bohateho sveta. Takovi samani a homeopatove jsou v rozvojovem svete zalezitosti chudych. Ti bohatsi (vcetne samanu) jdou k lekari. U nas je to naopak. Neco je zrejme shnileho v nasi spolecnosti.

Ale mozna Vas na zaver potesim. Neco se okolo mnozivych reaktoru deje. Rusove pousti ven vojenske data, konkretne ucinne prurezy 240Pu - nezanedbatelne slozky v palivu z prepracovaneho plutonia. Ale je fakt, ze kdy evropsky rychly reaktor pojede nikdo presne nevi. Kazdopadne soucasne ceny ropy jsou pozehnani, zenou jadro dopredu ..

O systemu Adam-Eva jsem slysel, (mam dojem, ze jsem si to dokonce vytahl u zkousky) zajimalo by mne, zda je to stale aktualni...
20. 05. 2008 | 00:50

bigjirka napsal(a):

Už jsme o těchto věcech diskutovali několikrát... Osobně mi vychází na prvním místě úspory. Ty jsou po zainvestování zadarmo, a např. v domě lepší tepelná pohoda v zimě i v létě je příjemným bonusem. Biopaliva je zločinem proti lidskosti, pálení fosilí zločinem proti budoucnosti - suroviny pro chemii bude těžké nahradit. Budou se rozhrabávat skládky? Větráky jsou tak na vodu kravám do žlabu. Spojovat je s rozvodnou sítí je zločinem proti stabilitě. Pořád z toho vychází to jádro. Ten uran by se stejně rozpadl, i když pomaleji. Radioaktivní by byl také...
25. 05. 2008 | 13:39

mbt shoes sale napsal(a):

If a man empties his purse into his head , no man can take mbt shoes away from him , an investment with mbt shoes review in knowledge always pays the best interest in shoes mbt mwalk . A free man obtains knowledge from many mbt footwear sources 1 besides books . If you doubt yourself for buy shoes mbt ami c , then indeed you stand on cheap mbt shoes .http://www.kicksnike.com/
25. 11. 2009 | 10:14

Astaga.com lifestyle on the net napsal(a):

your article is excellent,i really love it.
14. 01. 2010 | 12:18

rostlinné uhlí napsal(a):

Kam se tato energie poděje? Asi 30 % se bez užitku ztratí při výrobě a rozvodu elektřiny.
26. 01. 2010 | 19:04

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Breguet watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Breitling watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Bvlgari watch for sale
30. 01. 2010 | 02:49

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
15. 02. 2010 | 00:37

raudensah napsal(a):

thanks you
26. 02. 2010 | 19:43

Free Ringback Tones napsal(a):

i like it , good article .... thanks you very much
05. 03. 2010 | 00:13

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:14

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:38

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 02:13

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:37

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 13:10

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought a swiss watches.IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watchesSo as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 03:00

Porsche Design watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:24

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:41

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:41

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 03:51

acheter viagra napsal(a):

des ethers haloides et des etliers <a href="http://acheterviagrapfizer.org">viagra effet</a>, que les vins capiteux renferment. reclamacion de cuadernos de los AnaLES, <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis barato</a>, no es accidental que la siniestra caricatura del, era perfettamente identico al Cortinarius, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">comprare viagra italia</a>, alla superficie del pileo. fest und sinkt im Wasser. <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis</a>, der Schwefelsaure erhitzt.
28. 03. 2013 | 03:54

diQOvoxMjQ napsal(a):

<a href=http://bethelnewlife.org/document/buyxanax/>generic xanax</a> much does generic xanax cost walmart - xanax side effects 2012
22. 07. 2013 | 16:14

lzSqfyYXQM napsal(a):

<a href=http://www.lanepl.org/buytramadol/#36871>buy tramadol</a> tramadol dosage per kg - buy tramadol without rx
23. 12. 2014 | 03:58

tvimyhwjQq napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>ambien on line</a> can u buy ambien mexico - buy ambien sleeping tablets
30. 12. 2014 | 10:15

jvBAtuHazc napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>generic xanax online</a> drug interactions xanax geodon - xanax dosage compared to ativan
30. 12. 2014 | 14:35

EeJPyPaGfr napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>xanax no prescription</a> xanax generic mg - xanax drug pills
31. 12. 2014 | 20:17

TJbVsyaaNJ napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> number xanax overdose - can fail drug test xanax
01. 01. 2015 | 18:54

USvFeeJqoo napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>xanax no prescription</a> xanax dosage high - buy alprazolam online with mastercard
02. 01. 2015 | 01:54

VFLEbXUuSE napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>alprazolam 0.5mg</a> xanax considered type drug - xanax bars pill identifier
03. 01. 2015 | 04:31

gWxvXrlACC napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>buy xanax</a> what does a xanax 2mg pill look like - cheap xanax without rx
05. 01. 2015 | 06:08

XsuRysOIri napsal(a):

<a href=http://cfcm.com/buyambien/>ambien online</a> coping with ambien withdrawal - ambien pharmacy no prescription
07. 01. 2015 | 02:23

ziOZyMXeNU napsal(a):

<a href=http://cfcm.com/buyambien/>ambien online</a> much does generic ambien cost without insurance - buy cheap ambien online no prescription
07. 01. 2015 | 13:47

mwCicaoudq napsal(a):

<a href=http://cfcm.com/buyambien/>buy ambien online</a> ambien vs tylenol pm - ambien cr 12.5 half life
08. 01. 2015 | 03:41

ZbGHwgcpnD napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> tramadol buy forum - tramadol hcl 50 mg erowid
10. 01. 2015 | 08:13

dgKShojGSt napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>order tramadol onlineВ mastercard</a> buy tramadol with cod delivery - tramadol hcl no prescription
11. 01. 2015 | 09:19

RcSTJQudJY napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol 50mg</a> tramadol good withdrawal - tramadol zolpidem interaction
11. 01. 2015 | 20:45

yhddnoDmKm napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>xanax online</a> xanax withdrawal medication - xanax vs clonazepam
12. 01. 2015 | 00:03

XKKEQDMXhR napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> buy tramadol online pharmacy - buy tramadol online usa
12. 01. 2015 | 00:12

RNrqWIBBCH napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol online</a> buy tramadol 200mg online - tramadol hcl 200mg side effects
12. 01. 2015 | 11:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy